background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Piotr Ziółek 

 
 
 
 
 

Obsługiwanie maszyn i urządzeń elektrycznych 
723[03].O1.07 

 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacyjnej – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inż. Tomasz Kacperski  
mgr inż. Andrzej Kulka 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
inż. Piotr Ziółek 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Andrzej Kacperczyk 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  723[03].O1.07 
,,Obsługiwanie  maszyn  i  urządzeń  elektrycznych”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacyjnej – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Pole magnetyczne i elektromagnetyczne  

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Budowa maszyn i urządzeń elektrycznych 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Bezpieczeństwo pracy podczas obsługi maszyn i urządzeń elektrycznych 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

18 

7.  Literatura 

32 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE 

 

Poradnik  dla  nauczyciela,  do  jednostki  modułowej  Obsługiwanie  maszyn  i  urządzeń 

elektrycznych,  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej 
w zawodzie mechanik–operator pojazdów i maszyn rolniczych 723[03]. 

Poradnik zawiera: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności jakie uczeń ukształtuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie u ucznia jego umiejętności, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

 

wykaz literatury. 
Zajęcia  dydaktyczne  powinny  być  prowadzone  metodami  aktywizującymi.  Szczególnie 

zalecane  są  metody  poszukiwania,  porządkowania  i  wykorzystywania  informacji  z  różnych 
źródeł, stosowania zdobytej wiedzy  w praktyce, rozwiązywania problemów w  sposób twórczy, 
obserwacji,  a  w  szczególności:  symulacji,  tekstu  przewodniego,  projektów  oraz  ćwiczeń 
praktycznych. Prowadzenie zajęć metodami aktywizującymi wymaga przygotowania materiałów 
metodycznych,  takich  jak:  tekst  przewodni,  instrukcja  do  metody  projektów,  instrukcje  do 
wykonania ćwiczeń, instrukcje stanowiskowe, instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Podczas  realizacji  procesu  dydaktycznego  należy  zwracać  uwagę  na  samokształcenie 

z wykorzystaniem  materiałów  innych  niż  podręczniki  takich  jak:  normy,  instrukcje  obsługi, 
poradniki, i pozatekstowe źródła informacji. 

Formy  pracy  uczniów  powinny  być  różnorodne, począwszy  od  pracy  indywidualnej,  pracy 

w małych grupach 2 

 3 osobowych, oraz na pracy zespołowej. 

Pomiar  dydaktyczny  jest  istotnym  elementem  procesu  dydaktycznego.  Sprawdzanie 

i ocenianie  osiągnięć  może  być  przeprowadzane  przy  pomocy  przykładowych  testów 
zamieszczonych w poradniku. Do testów dołączone zostały również: 

 

instrukcje dla nauczyciela, 

 

instrukcje dla ucznia, 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

723[03].O1 

Podstawy techniki 

ogólnej 

723[03].O1.01 

Stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 

ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska 

723[03].O1.02 

Posługiwanie się 

dokumentacja 

techniczną 

723[03].O1.03 

Stosowanie materiałów 

konstrukcyjnych i eksploatacyjnych 

723[03].O1.04 

Wykonywanie operacji  

techniczno - technologicznych 

723[03].O1.05 

Wykonywanie operacji 

obróbki skrawaniem 

723[03].O1.06 

Analizowanie obwodów 

elektrycznych i elektronicznych 

 

 

723[03].O1.07 

Obsługiwanie maszyn i urządzeń 

elektrycznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

czytać  ze  zrozumieniem  informacje  przedstawione  w  formie  opisu,  instrukcji,  rysunków, 
szkiców, wykresów, dokumentacji technicznej,  

 

rozpoznawać elementy, zespoły i układy na rysunkach, schematach, zgodnie z instrukcją, 

 

określać funkcje zespołów i układów, 

 

dokonać weryfikacji podzespołów i części, 

 

nazywać i użytkować narzędzia, 

 

organizować  stanowisko  pracy  do  diagnostyki,  naprawy  i  obsługi  sprzętu  technicznego 
zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

 

radzić sobie w sytuacjach problemowych, 

 

samodzielnie podejmować decyzje, 

 

podejmować  decyzje  zawodowe  zgodnie  z  przepisami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy, 
ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, 

 

skutecznie komunikować się z innymi uczestnikami procesu pracy, 

 

oceniać własną prace, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

przewidywać  i  wskazywać  zagrożenia  dla  zdrowia  i  życia  ludzkiego  oraz  środowiska 
przyrodniczego, 

 

udzielać pomocy przed lekarskiej ofiarom wypadków przy procesie pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

Po zrealizowaniu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

wyjaśnić zjawiska dotyczące pola magnetycznego i indukcji elektromagnetycznej, 

 

rozróżnić  rodzaje  maszyn  elektrycznych  oraz  opisać  ich  budowę  i  zastosowanie 
w pojazdach, maszynach i urządzeniach, 

 

rozróżnić  rodzaje  i  typy  odbiorników  elektrycznych  stanowiących  wyposażenie  maszyn 
i urządzeń, 

 

wykonać badanie parametrów prądnicy i silnika prądu stałego i przemiennego, 

 

obliczyć moc i energię zużywaną przez odbiorniki elektryczne, 

 

sprawdzić stan połączeń osprzętu i urządzeń elektrycznych w obwodach elektrycznych, 

 

wskazać  elementy  wyposażenia  elektrycznego  maszyn  mające  wpływ  na  bezpieczeństwo 
pracy i wyjaśnić ich działanie, 

 

określić wpływ czynników zewnętrznych na działanie urządzeń wyposażenia elektrycznego, 

 

przewidzieć  zagrożenia  i  ich  skutki  podczas  pracy  z  maszynami  i  urządzeniami 
elektrycznymi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1  

 
Osoba prowadząca …………………………………………………….. 

Modułowy program nauczania: 

Mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych 723[03] 

Moduł: 

Podstawy techniki ogólnej 723[03].O1 

Jednostka modułowa: 

Obsługiwanie maszyn i urządzeń elektrycznych 
723[03].O1.07 

 

Temat:        Pole magnetyczne i elektromagnetyczne. 

Cel  ogólny:  Opanowanie  podstawowych  definicji  dotyczących  pola  magnetycznego 
i elektromagnetycznego. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wyjaśnić zjawiska dotyczące pola magnetycznego i indukcji elektromagnetycznej, 

 

zdefiniować podstawowe pojęcia, 

 

wyjaśnić różnice pomiędzy polem magnetycznym a elektromagnetycznym, 

 

wyjaśnić regułę lewej dłoni, 

 

określić kierunek oddziaływujących sił, 

 

określić wpływ czynników zewnętrznych na działanie pola magnetycznego. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponad zawodowe: 

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 
Środki dydaktyczne:
  

 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego, 

 

plansze z podstawowymi definicjami, 

 

plansze ze wzorami, 

 

elementy elektromagnetyczne i magnetyczne, 

 

instrukcje bezpieczeństwa higieny pracy i ochrony przeciwpożarowej,  

 

instrukcja pracy. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 3 osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Zadanie dla ucznia:  

Zdefiniuj  pole  elektromagnetyczne  i  magnetycznego.  Scharakteryzuj  je  i  wskaz  różnice. 

Spośród  różnych  elementów  wybierz  elektromagnes  i  magnes.  Opisz  zasadę  działania  oraz 
zastosowanie ich w praktyce. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Przebieg zajęć: 

 

Faza wstępna 
1.  Sprawdzenie listy obecności. 
2.  Określenie tematu zajęć. 
3.  Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia. 
 
Faza właściwa 
1.  Wykład informacyjny. 
2.  Realizacja ćwiczenia. 
 
Faza I. Informacje
 
Pytania prowadzące: 
1.  Co to jest pole magnetyczne? 
2.  Co to jest magnes? 
3.  Co to jest pole elektromagnetyczne? 
4.  Co to jest elektromagnes? 
5.  Jakie właściwości posiada magnes i elektromagnes? 
6.  Jakie zastosowanie w praktyce ma magnes? 
7.  Jakie zastosowanie w praktyce ma elektromagnes? 
 
Faza II. Planowanie 
1.  Jaka jest różnica pomiędzy polem magnetycznym a elektromagnetycznym? 
2.  Jaka jest różnica pomiędzy magnesem a elektromagnesem? 
3.  Jak w życiu codziennym możemy wykorzystać magnes? 
4.  Jak w życiu codziennym możemy wykorzystać elektromagnes? 
 
Faza III. Ustalenie 
1.  Uczniowie  pracując  w  grupach  wskazując  różnice  pomiędzy  polem  magnetycznym 

a elektromagnetycznym. 

2.  Uczniowie 

pracując 

grupach 

wskazując 

różnice 

pomiędzy 

magnesem 

i elektromagnesem. 

3.  Uczniowie wykorzystują do zadania podane przez nauczyciela elementy. 
 
Faza IV. Wykonanie 
1.  Uczniowie wypisują różnice pomiędzy polem magnetycznym a elektromagnetycznym. 
2.  Uczniowie wypisują różnice pomiędzy magnesem a elektromagnesem. 
3.  Uczniowie wybierają z podanych elementów magnes i elektromagnes. 
4.  Uczniowie dokonują próby wykorzystania elementów magnetycznych w życiu codziennym. 

 

Faza V. Sprawdzanie 
1.  Uczniowie  sprawdzają  w  grupach  poprawność  wskazanych  różnic  pomiędzy  polem 

magnetycznym i elektromagnetycznym. 

2.  Uczniowie  sprawdzają  w  grupach  poprawność  wskazanych  różnic  pomiędzy  magnesem 

i elektromagnesem. 

3.  Uczniowie sprawdzają czy dokonali prawidłowego wyboru magnesu i elektromagnesu. 
4.  Uczniowie wymieniają uwagi nabyte podczas ćwiczenia. 

 

Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły  im 

trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  ćwiczenie,  wskazać,  jakie  umiejętności  były 
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości, i jak ich uniknąć na przyszłość. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2  

 
Osoba prowadząca …………………………………………………….. 

Modułowy program nauczania: 

Mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych 723[03] 

Moduł: 

Podstawy techniki ogólnej 723[03].O1 

Jednostka modułowa: 

Obsługiwanie maszyn i urządzeń elektrycznych 
723[03].O1.07 

 

Temat:  Maszyny i urządzenia elektryczne. 

Cel ogólny: Poznanie budowy, zastosowania oraz zadań maszyn i urządzeń elektrycznych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zdefiniować pojecie maszyny elektrycznej, 

 

wymienić podstawowe maszyny i urządzenia elektryczne, 

 

rozróżnić rodzaje maszyn elektrycznych, 

 

wyjaśnić budowę i zastosowanie maszyn elektrycznych w pojazdach i urządzeniach, 

 

rozróżnić  rodzaje  i  typy  odbiorników  elektrycznych  stanowiących  wyposażenie  maszyn 
i urządzeń, 

 

wymienić zadania prądnicy, 

 

wymienić zadania transformatora, 

 

określić wpływ czynników zewnętrznych na działanie urządzeń wyposażenia elektrycznego, 

 

przewidzieć  zagrożenia  i  ich  skutki  podczas  pracy  z  maszynami  i  urządzeniami 
elektrycznymi. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w grupie, 

 

oceny pracy w grupie. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 
Środki dydaktyczne:
  

 

materiały źródłowe, 

 

maszyny elektryczne, 

 

zestaw ćwiczeń opracowanych przez nauczyciela, 

 

plansze z przykładowymi maszynami elektrycznymi, 

 

instrukcje bezpieczeństwa higieny pracy i ochrony przeciwpożarowej,  

 

arkusze papieru, 

 

przybory do pisania. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 3 osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne (90 min). 
 
Zadanie dla ucznia:  

Rozróżnij  podstawowe  maszyny  i  urządzenia  elektryczne.  Omów  ich  budowę  i  określ 

różnice. Scharakteryzuj ich przeznaczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Sprawdzenie listy obecności. 
2.  Określenie tematu zajęć. 
3.  Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia. 

 

Faza właściwa 
1.  Metoda tekstu przewodniego. 
 
Faza I. Informacje
 
Pytania prowadzące: 
1.  Co to jest maszyna elektryczna 
2.  Jaki jest podział maszyn elektrycznych? 
3.  Jakie elementy wchodzą w skład budowy prądnicy? 
4.  Jakie elementy wchodzą w skład budowy transformatora? 
5.  Jakie elementy wchodzą w skład budowy silnika? 
6.  Jaka jest zasada działania prądnicy? 
7.  Jaka jest zasada działania transformatora? 
8.  Jaka jest zasada działania silnika? 
 
Faza II. Planowanie 
1.  Jak klasyfikuje się maszyny i urządzenia elektryczne? 
2.  Jakie znasz maszyny i urządzenia elektryczne? 
3.  Jaka jest budowa trzech podstawowych maszyn elektrycznych? 
4.  Jakie jest przeznaczenie maszyn elektrycznych? 
 
Faza III. Ustalenie 
1.  Uczniowie pracując w grupach. 
2.  Wnioski zapisują na arkuszach papieru. 
 
Faza IV. Wykonanie 
1.  Uczniowie wymieniają podstawowe maszyny elektryczne. 
2.  Uczniowie opisują budowę poszczególnych maszyn elektrycznych. 
3.  Uczniowie wypisują przeznaczenie maszyn elektrycznych w życiu codziennym. 
 
Faza V. Sprawdzanie 
1.  Uczniowie prezentują wykonane zadania na forum całej klasy. 
2.  Uczniowie wymieniają się uwagami i sugestiami. 
3.  Uczniowie dyskutują na forum klasy o wynikach wykonanego zadania. 
 
Faza VI. Analiza końcowa 

Nauczyciel  ocenia  metodą  obserwacji  indywidualnie  ucznia  i  grupę  na  bieżąco  podczas 

dyskusji,  podczas  wykonywania  zadania  oraz  końcowe  efekty  ich  pracy.  Nauczyciel  powinien 
podsumować  całe  zadanie,  wskazać  jakie  umiejętności  były  ćwiczone,  jakie  wystąpiły 
nieprawidłowości i jak ich uniknąć w przyszłości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5.    ĆWICZENIA 

 

5.1.  Pole magnetyczne i elektromagnetyczne 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1  

Jaką siłę wykorzystuje się w silniku elektrycznym prądu stałego? Określ kierunek tej siły na 

poniższym rysunku oraz omów zastosowaną regułę do określenia tej siły. 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  oraz  sposób 
wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować materiał nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  
3)  zapisać wnioski na arkuszu papieru, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru, 

 

przybory kreślarskie, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 2  

Z  przedmiotów  przygotowanych  przez  nauczyciela  wybierz  elektromagnes,  omów  budowę 

i wyjaśnij jego działanie. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  oraz  sposób 
wykonania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować materiał nauczania, 
2)  rozpoznać elektromagnes, 
3)  wyjaśnić sposób powstawania sił elektromotorycznych, 
4)  scharakteryzować działanie, zastosowanie, 
5)  zaprezentować wnioski na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

elementy wykorzystywanych w elektroenergetyce, 

 

elektromagnes. 

 
Ćwiczenie 3  

Samochód  jedzie  w  stronę  wskazaną  na  rysunku  przez  strzałkę.  Igła  kompasu 

uruchomionego przez kierowcę ustawiła się jak pokazuje rysunek. Samochód porusza się na: 
a)  północny wschód, 
b)  północny zachód, 
c)  południowy zachód, 
d)  południowy wschód. 
Wyjaśnij, dlaczego kompas wykorzystuje się do wskazywania kierunków geograficznych?  

 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  oraz  sposób 
wykonania ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować materiał nauczania, 
2)  przeanalizować rysunek, 
3)  określić prawidłowa odpowiedz, 
4)  udzielić odpowiedzi na dodatkowe pytanie, 
5)  zaprezentować wykonane zadanie. 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

5.2.   Budowa maszyn i urządzeń elektrycznych 

 

5.2.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  rysunku  pokazano  zaciski  końcówek  uzwojenia  maszyny  elektrycznej  asynchronicznej. 

Narysuj  połączenie  zacisków,  tak  aby  można  było  wykonać  rozruch  maszyny  w  układzie 
zasilania  połączeń  w  gwiazdę  na  pierwszym  rysunku  i  w  trójkąt  na  drugim  rysunku.  Wyjaśnij, 
w jakich warunkach stosuje się taki rozruch w maszynach asynchronicznych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  oraz  sposób 
wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować materiał nauczania, 
2)  narysować schemat połączeń, 
3)  dokonać analizy narysowanego schematu, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

przybory kreślarskie, 

 

materiały dydaktyczne przedstawiające przykładowe schematy. 

 
Ćwiczenie 2 

Uzwojenie pierwotne transformatora ma 1600 zwojów, a wtórne 400. Transformator ten: 

a)  zwiększa napięcie 2 razy, 
b)  zmniejsza napięcie 2 razy, 
c)  zwiększa napięcie 4 razy, 
d)  zmniejsza napięcie 4 razy. 

Uzasadnij odpowiedź, wyjaśnij zasadę działania transformatora. 

 

L1 

L2 

W1 

L3 

V1 

U1 

V2 

U2 

W2 

L1 

L2 

W1 

L3 

V1 

U1 

V2 

U2 

W2 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  oraz  sposób 
wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować materiał nauczania, 
2)  uzasadnić rozwiązanie ćwiczenia na arkuszu papieru, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Rozpoznaj elementy prądnicy prądu stałego. Wyjaśnij  jakie zadanie spełniają poszczególne 

elementy. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  oraz  sposób 
wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować materiał nauczania, 
2)  rozpoznać elementy prądnicy 
3)  scharakteryzować poszczególne elementy prądnicy, 
4)  zapisać charakterystykę elementów na arkuszu papieru, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

przekrój prądnicy prądu stałego, 

 

elementy prądnic. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

5.3.  Bezpieczeństwo pracy podczas obsługi maszyn i urządzeń 

elektrycznych 

 

5.3.1. Ćwiczenia  
 

Ćwiczenie 1  

Wypisz, jakie znasz przypadki porażenia prądem elektrycznym i wskaż przyczyny powstania 

wypadków. Wyjaśnij, w jaki sposób można było ich uniknąć. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 
fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  oraz  sposób 
wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować materiał nauczania, 
2)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
3)  wypisać znane przypadki, określić przyczynę, 
4)  określić zaniedbania w skutek których doszło do wypadku, 
5)  zaprezentować wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

materiał nauczania. 

 

Ćwiczenie 2  

Wypisz  jakie  znasz  zagrożenia  wynikające  z  obsługi  maszyn  i  urządzeń  elektrycznych. 

Omów je na podstawie obsługi szlifierki kontowej (przecinarki mechanicznej). 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  oraz  sposób 
wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować materiał nauczania, 
2)  przeanalizować instrukcję obsługi silnika, 
3)  wypisać zagrożenia wynikające z obsługi silnika elektrycznego, 
4)  zaprezentować wnioski na forum grupy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru, 

 

instrukcja obsługi silnika, 

 

przybory do pisania, 

 

materiał nauczania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Obsługiwanie  maszyn 
i urządzeń elektrycznych”. 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru z których: 

 

zadania 1, 5, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego, 

 

zadania 2, 3, 4, 6, 9, 15, są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  -  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający 

 za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny 

 za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry 

  za  rozwiązanie  15  zadań  w  tym  co  najmniej  3  zadania  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry 

  za  rozwiązanie  18  zadań  w  tym  co  najmniej  5  zadania  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. b, 4. c, 5. b, 6. d, 7. c, 8. a, 9. b, 10. d, 11. a, 12.a
13. 
d, 14. c, 15. d, 16. b, 17. b, 18. c, 19. a, 20. c.

 

 
Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować pole magnetyczne 

Sklasyfikować materiały występujące 
w przyrodzie 

PP 

Scharakteryzować magnetyki 

PP 

Scharakteryzować ciała 
diamagnetyczne 

PP 

Określić ciała nie poddające się 
magnesowaniu 

Scharakteryzować pole magnetyczne 
kołowe 

PP 

Rozróżnić jednostkę indukcji 
magnetycznej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

Wyjaśnić, czym jest indukcja 
elektromagnetyczna 

Scharakteryzować indukcję wzajemną 

PP 

10 

Wyjaśnić, jakie zjawisko zachodzi 
w maszynie elektrycznej 

11  Wyjaśnić, co to jest transformator 

12  Wyjaśnić do czego służy transformator 

13  Określić zadania transformatora 

14  Określić, jaką funkcję pełni prądnica 

15 

Scharakteryzować maszynę 
synchroniczną 

PP 

16  Określić, czym jest silnik elektryczny 

17 

Określić częstotliwość prądu w sieci 
energetycznej 

18 

Określić rodzaje zagrożeń 
elektrycznych 

19 

Określić, co może być przyczyną 
porażenia prądem człowieka 

20 

Określić sposób udzielania pomocy 
poszkodowanemu 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych,  jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Przygotuj odpowiednia liczbę testów. 
7.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
8.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych  i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony  na 

udzielanie odpowiedzi. 

9.  Zapytaj, czy uczniowie zrozumieli instrukcje i polecenia. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
10.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

11.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

12.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
13.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
14.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu. 
15.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań do każdego zadania dołączone są 4 możliwe odpowiedzi. Tylko jedna 

jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
6.  W  zadaniach  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną 

odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  na 

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 30 min. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.  Pole magnetyczne jest 

a)  przestrzenią w której siły działają na poruszające się ładunki elektryczne. 
b)  magnetykiem. 
c)  przestrzenią której ładunki elektryczne działają na siłę. 
d)  falą elektromagnetyczną. 

 

2.  Uwzględniając  właściwości  magnetyczne  materiałów  występujących  w  przyrodzie 

klasyfikujemy je na: 

a)  ciała diamagnetyczne, paramagnetyczne, ferromagnetyczne. 
b)  żelazo, kobalt, nikiel. 
c)  elektromagnetyczne i magnetyczne. 
d)  indukcje magnetyczna i elektromagnetyczna. 

 
3.  Magnetykiem nazywamy 

a)  magnes. 
b)  minerał wykazujący właściwości magnetyczne. 
c)  pole magnetyczne. 
d)  falę elektromagnetyczną. 

 

4.  Ciała diamagnetyczne to: 

a)  żelazo kobalt nikiel. 
b)  aluminium, platyna. 
c)  srebro, krzem, woda. 
d)  złoto srebro platyna. 

 

5.  Poddają się magnesowaniu 

a)  ciała diamagnetyczne. 
b)  ciała ferromagnetyczne. 
c)  ciała paramagnetyczne. 
d)  ciała stałe. 

 
6.  Polem magnetycznym kołowym jest 

a)  przestrzeń która łatwo daje się magnesować. 
b)  przestrzeń w której siły działają na poruszające się ładunki elektryczne. 
c)  przestrzeń której linie rozbiegają się w różne kierunki. 
d)  przestrzeń której linie układają się we współśrodkowe okręgi. 

 
7.  Jednostka miary indukcji magnetycznej to 

a)  Henr. 
b)  Weber. 
c)  Tesla. 
d)  Sekunda. 

 
8.  Indukcja elektromagnetyczna jest 

a)  siłą elektromotoryczną powstałą podczas indukcji w obwodzie zamkniętym. 
b)  indukowaniem siły elektromagnetycznej w cewce. 
c)  powstaniem chwilowego napięcia w uzwojeniu wtórnym. 
d)  prądem przepływający w przewodniku. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

9.  Indukcja wzajemna oznacza 

a)  powstanie prądu w 1 obwodzie zamkniętym pomimo ze nie jest połączony z 2. 
b)  powstanie prądu w 2 obwodzie zamkniętym pomimo ze nie jest połączony z 1. 
c)  powstanie prądu w dwóch obwodach ze sobą połączonych. 
d)  powstanie prądu w dwóch obwodach ze sobą nie połączonych. 

 
10.  Maszyna elektryczna to urządzenie, w którym 

a)  przesyłana jest energia z urządzenia do urządzenia. 
b)  generuje się energia. 
c)  tworzona jest energia. 
d)  przetwarzana jest energia za pośrednictwem pola magnetycznego. 

 
11.  Transformatorem nazywamy 

a)  maszynę elektryczną. 
b)  zespół zezwojów. 
c)  zespół rdzeni. 
d)  prądnice. 

 
12.  Transformator służy do 

a)  przenoszenie energii elektrycznej droga indukcji z jednego obwodu do drugiego. 
b)  przekazywania sił elektromotorycznych do innych urządzeń. 
c)  zabezpieczenia pracownika przed porażeniem. 
d)  zamiany energii mechanicznej na elektryczną. 

 
13.  Do zmiany parametrów prądu elektrycznego służy 

a)  przekaźnik. 
b)  zezwój. 
c)  przenośnik. 
d)  transformator. 

 
14.  Prądnica to maszyna która 

a)  zamienia energię elektromagnetyczną na mechaniczną. 
b)  zamienia energię elektryczną na mechaniczną. 
c)  zamienia energię mechaniczną na energię elektryczna. 
d)  zamienia energię elektryczną na elektromagnetyczną. 

 
15.  Maszyna synchroniczna to 

a)  maszyna nieodwracalna. 
b)  wirnik. 
c)  komutator. 
d)  maszyna odwracalna. 
 

16.  Silnik elektryczny to 

a)  maszyna odwracalna synchroniczna 
b)  maszyna, która zamienia energię elektryczną na energię mechaniczną. 
c)  maszyna do redulacji przpływu prądu. 
d)  maszyna, która zamienia energię mechaniczną na energię elektryczną. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

17.  Częstotliwość prądu przemiennego sieci energetycznej w Polsce wynosi 

a)  20 Hz. 
b)  50 Hz. 
c)  55 Hz. 
d)  70 Hz. 

 
18.  Porażenie prądem elektrycznym może spowodować u człowieka: 

a)  szum w uszach, obniżenie świadomości. 
b)  rwę kulszową, niedokrwienie. 
c)  uraz śmierć lub poparzenie. 
d)  mdłości, zawroty głowy. 

 
19.  Przyczynami porażeń mogą być 

a)  wadliwa budowa maszyny. 
b)  brak napięcia w instalacji elektrycznej. 
c)  nadmiar zabezpieczeń przeciwporażeniowych. 
d)  nieczytelne instrukcje bhp. 
 

20.  Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach porażenia prądem powinna rozpocząć się od 

a)  odejścia w podskokach. 
b)  odciągnięcia porażonego od instalacji za pomocą metalowej rurki. 
c)  natychmiastowego wyłączenia prądu w instalacji. 
d)  ratowania bezpośredniego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 

Obsługiwanie maszyn i urządzeń elektrycznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.    

 

2.    

 

3.    

 

4.    

 

5.    

 

6.    

 

7.    

 

8.    

 

9.    

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

TEST II 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Obsługiwanie  maszyn 
i urządzeń elektrycznych”. 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru z których: 

 

zadania 1, 5, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego, 

 

zadania 2, 3, 4, 6, 9, 15, są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  -  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający 

 za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny 

 za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry 

  za  rozwiązanie  15  zadań  w  tym  co  najmniej  3  zadania  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry 

  za  rozwiązanie  18  zadań  w  tym  co  najmniej  5  zadania  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. b, 4. c, 5. a, 6. d, 7. c, 8. a, 9. b, 10. d, 11. a, 12. a
13. 
d, 14. c, 15. d, 16. b, 17. b, 18. c, 19. a, 20. c.

 

 

Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować pole magnetyczne 

Sklasyfikować materiały występujące 
w przyrodzie 

PP 

Scharakteryzować magnetyki 

PP 

Scharakteryzować ciała 
diamagnetyczne 

PP 

Określić ciała niepoddające się 
magnesowaniu 

Scharakteryzować pole magnetyczne 
kołowe 

PP 

Rozróżnić jednostkę indukcji 
magnetycznej 

Wyjaśnić, czym jest indukcja 
elektromagnetyczna 

Scharakteryzować indukcję wzajemną 

PP 

10 

Wyjaśnić, jakie zjawisko zachodzi 
w maszynie elektrycznej 

11  Wyjaśnić, co to jest transformator 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

12  Wyjaśnić do czego służy transformator 

13  Określić zadania transformatora 

14  Określić, jaką funkcję pełni prądnica 

15 

Scharakteryzować maszynę 
synchroniczną 

PP 

16  Określić, czym jest silnik elektryczny 

17 

Określić częstotliwość prądu w sieci 
energetycznej 

18 

Określić rodzaje zagrożeń 
elektrycznych 

19 

Określić, co może być następstwem 
porażenia prądem człowieka 

20 

Określić sposób udzielania pomocy 
poszkodowanemu 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych,  jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Przygotuj odpowiednia liczbę testów. 
7.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
8.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  określ  czas  przeznaczony  na 

udzielanie odpowiedzi. 

9.  Zapytaj, czy uczniowie zrozumieli instrukcje i polecenia. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
10. Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

11. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

12. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
13. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
14. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu. 
15. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań do każdego zadania dołączone są 4 możliwe odpowiedzi. Tylko jedna 

jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
6.  W  zadaniach  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną 

odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie  na 

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 30 min. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.  Pole magnetyczne jest 

a)  przestrzenią, w której siły działają na poruszające się ładunki elektryczne. 
b)  magnetyzmem. 
c)  przestrzenią elektryczną. 
d)  falą elektromagnetyczną. 

 
2.  Uwzględniając  właściwości  magnetyczne  materiałów  występujących  w  przyrodzie 

klasyfikujemy je na: 
a)  ciała diamagnetyczne, paramagnetyczne, ferromagnetyczne. 
b)  materiały metalowe i niemetalowe. 
c)  elektromagnetyczne i magnetyczne. 
d)  indukujące magnetyzm i elektromagnetyzm. 

 
3.  Magnetykiem nazywamy 

a)  magnes. 
b)  minerał wykazujący właściwości magnetyczne. 
c)  pole magnetyczne. 
d)  elektromagnes. 

 
4.  Ciała diamagnetyczne to 

a)  żelazo, kobalt, nikiel. 
b)  aluminium, stal, platyna. 
c)  srebro, krzem, woda. 
d)  złoto, srebro, platyna. 

 
5.  Nie poddają się magnesowaniu 

a)  ciała diamagnetyczne. 
b)  ciała stałe. 
c)  ciała ferromagnetyczne. 
d)  ciała paramagnetyczne. 
 

6.  Polem magnetycznym kołowym jest 

a)  przestrzeń, która daje się magnesować. 
b)  przestrzeń, w której siły działają na poruszające się po łuku ładunki elektryczne. 
c)  przestrzeń, której linie rozbiegają się w różne, koliste kierunki. 
d)  przestrzeń, której linie układają się we współśrodkowe okręgi. 

 
7.  Jednostka miary indukcji magnetycznej to 

a)  Herc. 
b)  Niuton. 
c)  Tesla. 
d)  Bil. 

 
8.  Indukcja elektromagnetyczna jest 

a)  siłą elektromotoryczną, powstałą podczas indukcji w obwodzie zamkniętym. 
b)  indukowaniem siły elektromagnetycznej w trnsformatorze. 
c)  powstaniem chwilowego, stałego napięcia w uzwojeniu wtórnym. 
d)  przepływającym prądem w przewodniku. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

9.  Indukcja wzajemna oznacza 

a)  powstanie prądu w pierwotnym obwodzie zamkniętym pomimo ze nie jest połączony z 2. 
b)  powstanie prądu we wtórnym obwodzie zamkniętym pomimo ze nie jest połączony z 1. 
c)  powstanie prądu w dwóch obwodach ze sobą połączonych. 
d)  powstanie prądu w dwóch obwodach ze sobą nie połączonych. 

 
10.  Maszyna elektryczna to urządzenie w którym 

a)  przesyłana jest energia elektryczna z urządzenia do urządzenia. 
b)  generuje się energia elektryczna. 
c)  rozpraszana jest energia elektryczna. 
d)  przetwarzana jest energia za pośrednictwem pola magnetycznego. 

 
11.  Transformatorem nazywamy 

a)  maszynę elektryczną. 
b)  zespół cewek. 
c)  zespół rdzeni ferromagnetycznych. 
d)  prądnice. 

 
12.  Transformator służy do 

a)  przenoszenie energii elektrycznej drogą indukcji z jednego obwodu do drugiego. 
b)  transformacji sił elektromotorycznych do innych urządzeń. 
c)  zabezpieczenia pracownika przed porażeniem, 
d)  zamiany energii mechanicznej na elektryczną i odwrotnie. 

 
13.  Do zmiany parametrów prądu elektrycznego służy 

a)  przekaźnik. 
b)  przetwornica. 
c)  prowadnik. 
d)  transformator. 

 
14.  Prądnica to maszyna która 

a)  zamienia energię elektromagnetyczną na mechaniczną. 
b)  zamienia energię elektryczną na elektromagnetyczną. 
c)  zamienia energię mechaniczną na energię elektryczna. 
d)  zamienia energię elektryczną na elektromagnetyczną. 

 
15.  Maszyna synchroniczna to 

a)  maszyna nieodwracalna. 
b)  silnik prądu stałego. 
c)  komutator i stojan. 
d)  maszyna odwracalna. 

 

16.  Silnik elektryczny to 

a)  maszyna odwracalna, synchroniczna. 
b)  maszyna, która zamienia energię elektryczną na energię mechaniczną. 
c)  maszyna do poboru przpływu prądu. 
d)  maszyna, która zamiaenia energię mechaniczną na energię elektryczną. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

17.  Częstotliwość prądu przemiennego sieci energetycznej w Polsce wynosi 

a)  200 Hz. 
b)  50 Hz. 
c)  155 Hz. 
d)  17 Hz. 

 
18.  Porażenie prądem elektrycznym może spowodować u człowieka: 

a)  szum w uszach, obniżenie świadomości. 
b)  rwę kulszową, niedokrwienie. 
c)  uraz, śmierć lub poparzenie. 
d)  mdłości, zawroty głowy. 

 
19.  Przyczynami porażeń mogą być 

a)  uszkodzenie izolacji w przewodach zasilających. 
b)  brak sprzęgła w instalacji elektrycznej. 
c)  zastosowanie napięcia zasilania poniżej 40 V. 
d)  brak bezpiecznika w instalacji. 

 

20.  Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach porażenia prądem powinna rozpocząć się od 

a) 

odejścia w podskokach na jednej nodze. 

b) 

odciągnięcia porażonego od instalacji za pomocą kleszczy kowalskich. 

c) 

natychmiastowego wyłączenia prądu w instalacji. 

d) 

masażu serca i sztucznego oddychania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 

Obsługiwanie maszyn i urządzeń elektrycznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

 

2. 

 

 

3. 

 

 

4. 

 

 

5. 

 

 

6. 

 

 

7. 

 

 

8. 

 

 

9. 

 

 

10. 

 

 

11. 

 

 

12. 

 

 

13. 

 

 

14. 

 

 

15. 

 

 

16. 

 

 

17. 

 

 

18. 

 

 

19. 

 

 

20. 

 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

7. LITERATURA 

 
1.  Bocheński C.: Naprawa maszyn i urządzeń rolniczych. Podstawy. WSiP, Warszawa 1997 
2.  Chochowski A.: Elektrotechnika z automatyką. WSiP, Warszawa 1996 
3.  Chochowski A.: Elektrotechnika z automatyką ćwiczenia. WSiP, Warszawa 1996 
4.  Instrukcja obsługi ciągnika Newholand TL90. Warszawa 2005 
5.  Orlik  W.:  Egzamin  kwalifikacyjny elektryka  w  pytaniach  i  odpowiedziach.  WiHK  „Kabe”, 

Krosno 2003 

6.  Rączkowski B.: Bhp w praktyce. ODDK, Gdańsk 2006 
7.  Sokolnik J.: Elektrotechnika samochodowa. WSiP, Warszawa 1999 
8.  Uzdowski  M.:  Bramek  K.,  Garczyński  K.,:  Eksploatacja  techniczna  i  naprawa.  WKiŁ, 

Warszawa 2003 

9.  Waszkiewicz Cz.: Maszyny i urządzenia rolnicze. WSiP, Warszawa 1998 
10.  www.hip.agh.edu.pl/page/ 
11.  www. pl.wikipedia.org.: Wolna encyklopedia 
12.  www.jeybi.republika.pl/pracownia.htm 
13.  www.cocodive.pl 
 
Czasopisma: 

 

Agroserwis 

 

Farmer 

 

Technika rolnicza – poradnik rolniczy 

 
Literatura metodyczna: 
1.  Dretkiewicz  –  Więch  J.:ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000