fryzjer 514[01] o1 05 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ






Wójcik Dorota




Prowadzenie marketingu usług 514[01].O1.05







Poradnik dla nauczyciela













Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr Ewa Kurlej-Bielak
mgr Anna Uss-Wojciechowska



Opracowanie redakcyjne:
mgr Małgorzata Sołtysiak



Konsultacja:
mgr Małgorzata Sołtysiak
mgr Marek Rudziński





Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 514[01].O1.05
„Prowadzenie marketingu usług” zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu
fryzjer 514[01].
























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Podstawowe pojęcia marketingowe

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Segmentacja rynku – strategie marketingowe

15

5.2.1. Ćwiczenia

15

5.3. Badania marketingowe – analiza rynku

18

5.3.1. Ćwiczenia

18

5.4. Planowanie działań marketingowych

21

5.4.1. Ćwiczenia

21

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów

26

7. Literatura

40








background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie fryzjer 514[01].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, czyli wykaz umiejętności, które powinieneś posiadać przed
przystąpieniem do realizacji treści zawartych w poradniku,

cele kształcenia, czyli wykaz umiejętności, które nabędziesz pracując z poradnikiem,

materiał nauczania, zawierający podstawowe wiadomości dotyczące prowadzenia
marketingu usług,

zestaw pytań sprawdzających, które pomogą Ci stwierdzić, czy posiadasz wiedzę
umożliwiającą rozwiązanie ćwiczeń,

ćwiczenia, które utrwalą wiedzę, którą posiadłeś i umożliwią połączenie treści
teoretycznych z umiejętnością prowadzenia marketingu usług,

sprawdzian osiągnięć, na podstawie którego będziesz mógł stwierdzić, w jakim stopniu
opanowałeś materiał zawarty w poradniku.
W materiale nauczania przedstawione zostały treści, które umożliwią zrozumienie

zagadnień dotyczących prowadzenia marketingu usług.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, na przykład dyskusji
dydaktycznej, metody przewodniego tekstu, metod projektów oraz ćwiczeń. Formy
organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej pracy
uczniów do pracy zespołowej.
















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4
















































Schemat układu jednostki modułowej

514[01].O1

Działalność usługowa

514[01].O1.01

Przestrzeganie przepisów

bezpieczeństwa i higieny pracy oraz

ochrony przeciwpożarowej

514[01].O1.03

Stosowanie przepisów prawa

w działalności usługowej

514[01].O1.02

Nawiązywanie i utrzymywanie

kontaktów międzyludzkich

514[01].O1.04

Ocena jakości świadczonych usług

514[01].O1.05

Prowadzenie marketingu usług

514[01].O1.06

Prowadzenie korespondencji

biurowej

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

korzystać z różnych źródeł informacji,

sklasyfikować i scharakteryzować plany,

określić zasady planowania,

scharakteryzować metody planowania,

sporządzić uproszczony plan rzeczowy i finansowy,

przeprowadzić uproszczoną analizę ekonomiczną,

współpracować w grupie,

rozwiązywać problemy w sposób twórczy.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

zdefiniować podstawowe pojęcia marketingowe,

zaplanować działania marketingowe,

scharakteryzować koncepcje marketingowe,

określić kryteria segmentacji rynku,

określić instrumenty marketingu mix,

określić cel badań marketingowych,

dobrać metody badań marketingowych do programu promocji usług,

przeprowadzić analizę marketingową,

opracować strategię działania firmy.













background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Fryzjer 514[01]
Moduł:

Działalność usługowa 514[01].O1

Jednostka modułowa:

Prowadzenie marketingu usług 514[01].O1.05

Temat:

Planowanie i organizowanie działań promocyjnych w zakładach fryzjerskich.

Cel ogólny: Charakteryzowanie wybranych instrumentów promocji.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

rozróżniać instrumenty promocji,

scharakteryzować wybrane instrumenty promocji,

analizować i oceniać politykę promocji w działalności zakładów fryzjerskich,

określać cele reklamy,

określić cele tzw. sprzedaży osobistej,

zaplanować działania promocyjne dla wybranego zakładu fryzjerskiego,

przeprowadzić działania promocyjne dla wybranej usługi.


Metody nauczania–uczenia się:

wykład wprowadzający,

metoda projektów,

prezentacje.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w grupach 3 – 4 osobowych.

Czas: 3 godziny lekcyjne.

Środki dydaktyczne:

karty ćwiczeniowo – instruktażowe z mini projektami,

kartki papieru A4,

pisaki,

komputer, Internet.

Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie – podanie celów lekcji.
2. Wykład wprowadzający – nauczyciel przedstawia uczniom główne założenia, cele

i zadania polityki promocji w działalności usługowej.

3. Następnie nauczyciel zapoznaje uczniów ze środkami promocji. Wprowadzenie w te

zagadnienia może się odbywać z wykorzystaniem filmu dydaktycznego na ten temat.

4. Nauczyciel dzieli klasę na 3 -4 osobowe zespoły, które wybierają swoich liderów.
5. Rozdanie kart ćwiczeniowo-instruktażowych z wybranym przez nauczyciela projektem.
6. Podsumowanie i ocena wykonanych projektów przez nauczyciela.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Załącznik 1

Propozycje mini – projektów do realizacji

Projekt 1

Promocja usługi.

Cel: Zapoznanie uczniów z planowaniem działań reklamowych.
Firma X chce zareklamować swoją usługę. W tym celu musi zdecydować się, jaki rodzaj

prezentacji powinna zastosować, aby w jak najskuteczniejszy sposób przekazać informację do
potencjalnego nabywcy.

Konieczne jest rozważenie następujących zagadnień:

1. Jaka to jest firma usługowa?
2. Jaki produkt będzie przedmiotem reklamy?
3. Do kogo skierowana jest dana oferta reklamowa?
4. W jaki sposób będziecie promować swój produkt–jaki rodzaj promocji wykorzystacie?
5. Jak wysokie koszty poniesie zakład fryzjerski na sfinansowanie tego przedsięwzięcia?

Na wykonanie projektu grupa ma 2 godziny w ramach zajęć lekcyjnych. Uczniowie mogą

korzystać z Internetu.

Zespół będzie oceniany na podstawie:
a) trafności zaplanowanych i przeprowadzonych badań,
b) zaplanowania zadań i ich podziału pomiędzy członków zespołu,
c) sprawozdania i prezentacji projektu na forum klasy.

Projekt 2

Reklama telewizyjna i radiowa.
Cel: Organizowanie i przedstawianie promocji.

Waszym zadaniem jest zareklamowanie produktu (wskazanego przez nauczyciela, bądź

samodzielnie określonego przez uczniów) jednocześnie w radiu i telewizji. W tym celu
należy:

1. Określić rodzaj usługi.
2. Zwrócić uwagę na różnice między reklamą telewizyjną i radiową.
3. Przedstawić propozycje sloganu reklamowego dla danego produktu.

Na wykonanie projektu zespół ma 2 godziny w ramach zajęć lekcyjnych. Uczniowie

mogą korzystać z Internetu.

Zespół będzie oceniany na podstawie:
a) oryginalności pomysłu na reklamę,
b) trafności przeprowadzonych badań,
c) poprawności sformułowanego sloganu,
d) sprawozdania i prezentacji reklamy na forum klasy.


Zakończenie zajęć
Porównanie wykonanych zadań przez poszczególne grupy. Podsumowanie wniosków.
Samoocena uczniów i ocena nauczyciela poszczególnych grup i osób.

Praca domowa
Wyszukanie w Internecie 3 przykładów promocji dla jednego rodzaju usług, porównanie
i ocena, która reklama jest najbardziej trafna.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

ocena słowna, czy cele lekcji zostały osiągnięte?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Fryzjer 514[01]
Moduł:

Działalność usługowa 514[01].O1

Jednostka modułowa:

Prowadzenie marketingu usług 514[01].O1.05

Temat:

Rozróżnianie kryteriów segmentacji rynku usług fryzjerskich.

Cel ogólny: Scharakteryzować kryteria segmentacji.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zdefiniować segmentacje rynku,

sklasyfikować segmentacje według różnych kryteriów,

scharakteryzować poszczególne kryteria,

wymienić zastosowanie kryteriów,

dobrać kryteria do warunków rynkowych.


Metody nauczania-uczenia się:

wykład wprowadzający,

dyskusja dydaktyczna.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w grupach 3 – 4 osobowych.

Czas: 2 godziny lekcyjne.

Środki dydaktyczne:

rzutnik,

foliogramy,

kartki papieru A4,

pisaki,

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie – podanie celów lekcji.
2. Wykład wprowadzający – nauczyciel omawia wstępnie segmentacje rynku usług.
3. Następnie nauczyciel zapoznaje uczniów z kryteriami segmentacji rynku usług

fryzjerskich. Wprowadzenie w te zagadnienia może się odbywać z wykorzystaniem filmu
dydaktycznego na ten temat.

4. Nauczyciel dzieli klasę na 3 - 4 osobowe zespoły, które wybierają swoich liderów.
5. Zadaniem każdej grupy jest dokonanie segmentacji wykorzystując różne kryteria.
6. Liderzy grupy prezentują pracę na forum całej klasy.
7. Podsumowanie i ocena wykonanych prac przez nauczyciela.

Zakończenie zajęć
Porównanie wykonanych zadań przez poszczególne grupy. Podsumowanie wniosków.
Samoocena uczniów i ocena nauczyciela poszczególnych grup i osób.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Praca domowa
Opracowane zadanie należy wpisać do zeszytu. Wyciągnięte wnioski zaznaczyć na kolorowo.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

zebranie ocen przez poszczególne grupy na podstawie samooceny,

ocena pracy domowej,

ankieta.






























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5.

ĆWICZENIA

5.1. Podstawowe pojęcia i narzędzia marketingowe


5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Odpowiedz pisemnie na pytania i podaj przykłady:

1) Co to jest marketing?
2) Podaj przykłady marketingu usług?

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) udzielić pisemnych odpowiedzi,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenia na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

prezentacja.

Środki dydaktyczne:

literatura zgodna z punktem 7 poradnika,

materiały piśmienne.


Ćwiczenie 2

Na podstawie własnych obserwacji uzupełnij zamieszczoną poniżej tabelę – podaj dwa

przykłady firm fryzjerskich, które konkurują między sobą o najwyższą liczbę klientów, określ
formę konkurencji występującą między tymi firmami oraz działania zmierzające do
pozyskania jak największej liczby klientów.

Nazwa firmy

Forma konkurencji

Opis działań zmierzających

do pozyskania jak

największej liczby klientów

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) uzupełnić tabelę,
3) zaprezentować przygotowany materiał na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

prezentacja,

dyskusja.

Środki dydaktyczne:

literatura zgodna z punktem 7 poradnika,

komputer.

Ćwiczenie 3

Wyszukaj informacje na temat firm usługowych z uwzględnieniem firm fryzjerskich

funkcjonujących na rynku regionalnym w Twoim miejscu zamieszkania. Wskaż, na co
Twoim zdaniem jest popyt a na co jest podaż?

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) wyszukać informacje w Internecie, czasopismach, gazetach,
3) sporządzić wykaz funkcjonujących firm usługowych, podać nazwę, zakres działalności

i od kiedy działa,

4) zaprezentować przygotowany materiał na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

literatura zgodna z punktem 7 poradnika,

czasopisma, gazety,

komputer z dostępem do Internetu.

Ćwiczenie 4

Na podstawie własnych obserwacji podaj przykłady pięciu firm fryzjerskich oferujących

różne usługi, które Twoim zdaniem działają zgodnie z zasadami marketingu. Nazwy tych firm
oraz uzasadnienie dokonanego przez Ciebie wyboru wpisz w tabeli poniżej.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Nazwa firmy

Uzasadnienie

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) uzupełnić tabelę,
3) zaprezentować przygotowany materiał na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

literatura zgodna z punktem 7 poradnika,

komputer.

Ćwiczenie 5

Odpowiedz pisemnie na pytania:

1) W jaki sposób spadek cen określonego produktu wpłynie na jego podaż?
2) W jaki sposób wzrost cen określonego produktu wpłynie na jego podaż?
3) W jaki sposób spadek cen określonego produktu wpłynie na jego popyt?
4) W jaki sposób wzrost cen określonego produktu wpłynie na jego popyt?

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) udzielić pisemnych odpowiedzi,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenia na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

prezentacja.

Środki dydaktyczne:

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.2. Segmentacja rynku – strategie marketingowe

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Opracuj hasło oraz logo reklamowe dla salonu fryzjerskiego. Następnie zaproponuj

najlepsze według Ciebie środki reklamy. W trakcie wykonywania ćwiczenia pamiętaj, że
reklama towarzyszy nam wszędzie. Każdemu przedsiębiorstwu funkcjonującemu dziś na
rynku zależy na jak najlepszym zaprezentowaniu swojej oferty, na dotarciu do potencjalnych
klientów oraz skłonieniu ich do zakupu lub skorzystaniu z oferty świadczonych usług. Celem
reklamy jest komunikacja z klientem.

Hasło reklamowe

Logo reklamowe

Środki reklamy


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) scharakteryzować specyfikę działalności małego salonu fryzjerskiego,
2) określić grupę docelową klientów,
3) opracować hasło i logo reklamowe,
4) dobrać odpowiednie do wielkości środki reklamy i zapisać w tabeli,
5) zaprezentować wykonanie ćwiczenia na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– materiały pomocnicze: ulotki reklamowe salonów fryzjerskich,
– komputer,
– literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

Ćwiczenie 2

Opracuj program promocji usług „farbowania włosów” na rynku lokalnym.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wybrać potencjalnych odbiorców (segment rynku),
2) sformułować cel promocji (może być to: informowanie o produkcie lub wprowadzenie

nowego produktu),

3) sformułować informację (np. opracować ulotkę, reklamę do gazety lokalnej bądź kartę

stałego klienta),

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

4) wybrać instrumenty promocji (reklama, public relations, promocja sprzedaży itp.),
5) opracowany program promocji zaprezentować na forum grupy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 3

Oceń reklamę wybranego salonu fryzjerskiego zamieszczoną w mediach.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wyszukać reklamę wybranych usług zakładu fryzjerskiego,
2) dokonać analizy reklamy,
3) ocenić reklamę,
4) zapisać wnioski i zaprezentować na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przykładowe reklamy wybranych usług zakładu fryzjerskiego,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 4

Wymień po trzy możliwe segmenty nabywców następujących produktów:

szampony do włosów,

odżywki do pielęgnacji włosów,

farbowanie włosów,

peruki.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wyszukać w materiałach dydaktycznych informacji o kryteriach podziału nabywców,
2) określić cechy jakimi powinien charakteryzować się segment,
3) wpisać przykłady,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie na forum grupy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

papier formatu A2,

kolorowe mazaki,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.












background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.3. Badania marketingowe – analiza rynku

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Spróbuj samodzielnie przeprowadzić ankietę w gronie najbliższych kolegów i koleżanek,

kwestionariusz zamieszczony jest poniżej. W trakcie wypełniania ankiety należy zakreślić
kółkiem jedną właściwą odpowiedź i/lub wpisać brakujące informacje.

Kwestionariusz ankiety:

1. Jak Pan(i) zapatruje się na reklamy telewizyjne?

a) denerwują mnie,
b) są mi obojętne,
c) lubię oglądać.


2. Czy reklamy mają wpływ na kupowane przez Pana/Pani produkty do pielęgnacji włosów?

a) nie mają żadnego,
b) czasami kupuje produkty które mnie zainteresowały dzięki reklamie,
c) kupuje tylko reklamowane produkty.


3. Jak Pan/Pani postrzega rzetelność reklam?

a) są nieprawdziwe i nieadekwatne do jakości reklamowanego produktu,
b) jest w nich sporo prawdy,
c) wszystko jest bardzo wiarygodne.


4. Jakich ostatnio zakupów dokonała Pan/Pani pod wpływem reklamy?

a) środków czystości,
b) produktów do farbowana włosów,
c) produktów do pielęgnacji włosów.


5. Czy czyta Pan(i) reklamy (ulotki) otrzymane na ulicy?

a) nie, nie interesuje mnie to,
b) zależy jakiego produktu bądź usług ona dotyczy,
c) tak zawsze, często są to interesujące informacje.

6. Jakie reklamy przemawiają do Pan(i) najbardziej?

a) telewizyjne,
b) radiowe,
c) bilbordy.


7. Największą rolę w reklamie pełni wg Pan(i)?

a) informacja,
b) muzyka,
c) pomysł.


8. Czy większą uwagę przyciągają reklamy „wzięte z życia codziennego” czy fikcyjne?

a) wole zdecydowanie „wzięte te z życia codziennego”,
b) preferuje te fikcyjne, gdyż są zazwyczaj bardziej oryginalne,
c) nie ma to dla mnie znaczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Metryczka:

9. Płeć:

a) Kobieta
b) Mężczyzna


10. Wiek:

a) 18-25 lat
b) 26-35 lat
c) 36-45 lat
d) 46-55 lat
e) powyżej 55 lat


11. Czy Pan/Pani pracuje?

a) Tak
b) Nie

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) wykonać plan pracy (strategię pozycjonowania produktu, ceny, miejsca i promocji

najlepiej w punktach, w paru zdaniach opisać swój pomysł na to jak wzmocnić swoją
pozycję w umysłach fryzjerskich),

3) opracować taką strategię która musi być taka aby usługa koloryzowania włosów miała

silną pozycję i konkurencji trudno byłoby ją podważyć-wskazana jest dyskusja z klasą
uczeń gra potencjalnego fryzjera, a klasa potencjalnych klientów, nauczyciel obserwuje
w razie potrzeby wkracza do dyskusji,

4) zaprezentować wykonane ćwiczenie i dokonać oceny jego poprawności.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

długopisy i ołówki,

kwestionariusz ankiety, kartki formatu A4.


Ćwiczenie 2

Wykonaj kwestionariusz ankiety dotyczącej ściśle teorii badań marketingowych

dotyczących usług fryzjerskich. Kwestionariusz ankietowy ma zawierać 15 pytań z trzema
odpowiedziami a, b, c oraz metryczkę.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) wykonać plan pracy (strategię pozycjonowania usługi, ceny, miejsca i promocji najlepiej

w punktach, w paru zdaniach opisać swój pomysł na to jak wzmocnić swoją pozycję
w umysłach fryzjerskich),

3) opracować taką strategię która musi mieć silną pozycję a konkurencji trudno byłoby ją

podważyć,

4) zaprezentować wykonane ćwiczenie i dokonać jego oceny.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

długopis,

kartka.


Ćwiczenie 3

Odpowiedz pisemnie na pytania oraz wykaż przykłady:

1) Na czym polegają badania eksperymentalne?
2) Na czym polegają badania oparte o obserwację?
3) Na czym polega badania oparte na wywiadzie zorganizowanym?


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) udzielić pisemnych odpowiedzi,
2) zaprezentować wykonanie ćwiczenia na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

prezentacje.

Środki dydaktyczne:

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.4. Planowanie działań marketingowych

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Uzupełnij tabelę wpisując w puste miejsca brakujące nazwy poszczególnych części planu

marketingowego.

Nazwa części planu marketingowego

1. Streszczenie dla kierownictwa
2.

3. Strategie marketingowe
4.

5. Problemy i możliwości działania
6.

7.

8. Podsumowanie

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) uzupełnić tabelę,
3) zaprezentować przygotowany materiał na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

prezentacje.

Środki dydaktyczne:

literatura zgodna z punktem 7 poradnika,

komputer.


Ćwiczenie 2

Salon fryzjerski „ANIA” świadczący usługi fryzjerskie otrzymał kilka zapytań o ofertę

cenową od zainteresowanych. Na podstawie aktualnych ofert cenowych, katalogów i broszur
otrzymanych z różnych zakładów, sporządź ofertę cenową, na co najmniej 10 zabiegów
fryzjerskich. Podaj cenę, opis usługi, warunki płatności, godziny wykonania, czas. Zwróć
uwagę na prezentację graficzną oferty.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z aktualnymi ofertami cenowymi, katalogów i broszur otrzymanych

z różnych zakładów fryzjerskich,

2) opracować ofertę cenową,
3) napisać ofertę na komputerze.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

oferty cenowe, katalogi, broszury z różnych zakładów fryzjerskich,

papier,

komputer, drukarka,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 3

Połącz pojęcia wymienione w lewej kolumnie tabeli z odpowiadającymi im

charakterystykami zamieszczonymi w prawej kolumni

e

i wpisz pary (cyfra + litera).

Pojęcie

Charakterystyka

1. Rynek

A. Rywalizacja pomiędzy uczestnikami rynku o jak największą liczbę
klientów

2. Popyt

B. Sytuacja na rynku, która charakteryzuje się przewagą podaży nad popytem

3. Podaż

C. Proces społeczny i zarządczy, dzięki któremu jednostki i grupy uzyskują to,
czego potrzebują i pragną, przez kreowanie oraz wzajemną wymianę
produktów i wartości

4. Konkurencja

D. Oferowane nabywcom do sprzedaży dobra materialne, usługi czy pomysły,
które zaspokajają określone potrzeby

5. Mechanizm
rynkowy

E. Przemieszczanie produktu z miejsca jego wytworzenia do ostatecznego
nabywcy

6. Rynek
nabywcy

F. Porozumienie umożliwiające kupującym i sprzedającym dokonanie
transakcji

w taki sposób, że ceny mogą być ustalone, a wymiana dokonana

7. Rynek
sprzedawcy

G. Ilość produktów, która jest oferowana do sprzedaży po określonej cenie
i w określonym czasie (może być wyrażona ilością oferowanych produktów
lub ich wartością)

8. Marketing

H. Sytuacja na rynku, która charakteryzuje się przewagą popytu nad podażą

9. Produkty

I. Zgłaszane w określonym czasie przez konsumentów na rynku
zapotrzebowanie na dobra i usługi, które są sprzedawane po określonej cenie.
Zapotrzebowanie to musi być poparte posiadaniem środków pieniężnych
niezbędnych do dokonania zakupu

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

10. Cena

J. Związki przyczynowo-skutkowe zachodzące pomiędzy popytem, podażą
i cenami

11. Dystrybucja K. Ilość pieniędzy, jaką musi wydać nabywca w związku z zakupem

określonego produktu

12. Segmentacja
rynku

L. Ogół wytworów działalności ludzkiej, materialnych i niematerialnych,
wartości i uznawanych sposobów postępowania, zobiektywizowanych
i przyjętych

w dowolnych

zbiorowościach,

przekazywanych

innym

zbiorowościom i następnym pokoleniom

13. Strategia
przedsiębiorstwa

Ł. Podział rynku według określonego kryterium na jednorodne grupy
konsumentów, które wyznaczają dla firmy obszar działania i stanowią punkt
odniesienia przy formułowaniu programu tego działania

14. Kultura

M. Sposób przygotowania i prowadzenia działań przez przedsiębiorstwo
zmierzający do realizacji założonego celu w określonych warunkach, które są
kształtowane przez otoczenie przedsiębiorstwa

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) połącz w pary i zapisz,
3) zaprezentować przygotowany materiał na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

literatura zgodna z punktem 7 poradnika,

komputer.


Ćwiczenie 4

Przeanalizuj działalność promocyjną różnych firm oferujących produkty do zabiegów

fryzjerskich. Wybierz 3 firmy wyróżniające się Twoim zdaniem w tym zakresie. Podaj
przykłady stosowanych przez te firmy narzędzi promocji. Oceń czy właściwie dobrano
narzędzia do oferowanej usługi i uzasadnij swoje stanowisko.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wyszukać w materiałach dydaktycznych informacji o narzędziach promocji,
2) dokonać wyboru firm usługowych,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

3) określić usługi oferowane przez wybrane firmy,
4) określić stosowane przez te firmy narzędzia promocji,
5) uzasadnić swoją ocenę właściwie lub niewłaściwie dokonanego przez firmy usługowe

doboru narzędzi promocji.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

papier,

komputer, drukarka,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 5

Połącz pojęcia z odpowiadającymi im definicjami. Rozwiązanie (pary litera i cyfra) podaj

w ostatnim wierszu tabeli.

Pojęcie

Definicja

A. Cena konkurencyjna

1. planowanie, koordynacja i kontrola wszystkich działań

przedsiębiorstwa ukierunkowanych na aktualne i potencjalne
rynki zbytu.

B. Marketing

2. ogół

czynności

zmierzających

do

poznania

zjawisk

i procesów rynkowych oraz ich wzajemnych zależności
i związków.

C. Promocja

3. systematyczne,

celowe

i

obiektywne

projektowanie,

gromadzenie, analizowanie oraz prezentowanie informacji na
potrzeby podejmowania decyzji marketingowej.

D. Analiza rynku

4. zespół instrumentów, za pomocą których firma komunikuje

się z wybranymi segmentami rynku.

E. Dystrybucja

5. cena porównywalna z ofertami innych sprzedających.

F.Badania marketingowe

6. przesunięcie towarów z miejsc ich wytworzenia do

ostatecznych odbiorców.

G. Segmentacja rynku

7. instrumenty oddziaływania na rynek wykorzystywane przez

przedsiębiorstwo w celu osiągnięcia celów marketingowych.

H. Marketing-mix

8. podział rynku.

Rozwiązanie:



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) uważnie przeczytać wszystkie pojęcia i definicje,
2) zastanowić się które definicje odpowiadają analizowanym pojęciom,
3) uzupełnić ostatni wiersz tabeli podając rozwiązanie w postaci pary litera + cyfra.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.













background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

6.

EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Prowadzenie marketingu
usług”

Test składa się z 22 zadań, wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 13, 14, 15, 18, 19, 21 są z poziomu podstawowego,

zadania 10, 11, 12, 16, 17, 20, 22 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8/15 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12/15 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie co najmniej 14/15 zadań z poziomu podstawowego + co najmniej
2/7 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 14/15 zadań z poziomu podstawowego + co
najmniej 6/7 z poziomu ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1.
b, 2. c, 3. a, 4. b, 5. b, 6. a, 7. d, 8. c, 9. a, 10. b, 11. b,
12. b, 13. a, 14. d, 15. c, 16. a, 17. a, 18. c, 19. c, 20. a, 21. b, 22. d.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Zdefiniować pojęcie marketingu

A

P

b

2

Nazwać zakres kontaktów

A

P

c

3

Ustalić cel marketingu

B

P

a

4

Określić termin „rynek wewnętrzny”

B

P

b

5

Wymieniać elementy marketingu mix

A

P

b

6

Rozróżnić produkt w usługach

B

P

a

7

Ustalić środki promocji

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

8

Dobrać dodatkowy element marketingu mix

B

P

c

9

Ustalić elementy marketingu

B

P

a

10

Scharakteryzować narzędzia marketingowe

C

PP

b

11

Określić cechy segmentacji rynku

C

PP

b

12

Rozróżnić strategie segmentacji

C

PP

b

13

Ustalić kryteria demograficzne

B

P

a

14

Dobrać kryteria społeczno-ekonomiczne

B

P

d

15

Wskazać kryteria geograficzne

B

P

c

16

Scharakteryzować strategie marketingową

C

PP

a

17

Scharakteryzować podział badań
marketingowych

C

PP

a

18

Wskazać podział badań marketingowych

B

P

c

19

Wymienić techniki badań marketingowych

A

P

c

20

Zdefiniować pojęcie „dywersyfikacja”

C

PP

a

21

Zdefiniować „ badania marketingowe”

B

P

b

22

Wyjaśnić rozwój usług

C

PP

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej

jednotygodniowym.

2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania testu.
4. Przed rozpoczęciem rozwiązywania testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij ewentualne wątpliwości.
6. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na rozwiązanie zadań.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test pisemny zawiera 22 zadania czterokrotnego wyboru i sprawdza Twoją wiedzę

i umiejętności z zakresu prowadzenia marketingu usług.

5. Odpowiedzi udzielaj na KARCIE ODPOWIEDZI.
6. Dla każdego zadania podane są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d.
7. Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
8. Wybierz właściwą odpowiedź i w kratce odpowiadającej tej odpowiedzi wstaw znak X.
9. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź skreślić i zaznaczyć kółkiem, następnie

wpisać odpowiedź poprawną.

10. Pracuj samodzielnie.
11. Na rozwiązanie testu masz 45 minut, od momentu przekazania instrukcji i zadań.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Marketing polega na

a) realizacji własnych oczekiwań bez uwzględnienia potrzeb nabywców.
b) systematycznym planowaniu, wdrażaniu produktów kontrolowaniu koncepcji

produktu.

c) sprzedaży produktów firmy w jak największej liczbie sklepów.
d) optymalnym wykorzystaniu posiadanych przez firmę pieniędzy.

2. Zakres kontaktów w sferze usług z finalnymi odbiorcami to

a) marketing.
b) produkcja.
c) produkcja i marketing.
d) sprzedaż.

3. W marketingu usług najważniejszą kwestią jest

a) kształtowanie, wzmacnianie i rozwój kontaktów przedsiębiorstwa usługowego

z nabywcami.

b) rozwój kontaktów przedsiębiorstwa usługowego z dostawcami.
c) kształtowanie cen.
d) wprowadzanie nowych usług.

4. „Rynek wewnętrzny” to

a) wyposażenie.
b) zatrudniony personel.
c) usługi.
d) kontakty z nabywcami.

5. Elementy marketingu-mix to

a) reklama, cena, logistyka, produkt.
b) produkt, cena, dystrybucja, promocja.
c) produkt, gwarancja, cena, dystrybucja.
d) marka, jakość, gwarancja, opakowanie.


6. Produkt w koncepcji marketingu-mix w dziedzinie usług to

a) usługa.
b) jakość.
c) gwarancja.
d) logistyka.

7. Środki promocji to

a) produkt, cena, dystrybucja.
b) pracownicy.
c) bezpośredni kontakt klienta z usługodawcą.
d) reklama, sprzedaż osobista, działania w ramach public relations.

8. Dodatkowy element marketingu-mix w dziedzinie usług to

a) reklama.
b) gwarancja.
c) ludzie.
d) jakość usług.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

9. Z marketingiem związane są

a) popyt, produkt, rynek.
b) popyt, zakup, wielkość.
c) zakup, sprzedaż.
d) rynek, ilość, jakość.

10. Narzędzia marketingowe w usługach to

a) produkcja, wielkość, popyt.
b) produkt, cena, dystrybucja, promocja.
c) zawierania transakcji.
d) realizacja własnych oczekiwań bez uwzględnienia potrzeb nabywców.

11. Dokonując segmentacji rynku należy zwrócić uwagę na następujące cechy

a) mierzalność, popularność, dostępność.
b) mierzalność, rozległość, dostępność.
c) dostępność, jakość, promocję.
d) mierzalność, wielkość, ilość.


12. Strategia segmentacji rynku polega na

a) zaoferowaniu niskiej ceny za wszystkie dobra z danego asortymentu

przedsiębiorstwa handlowego.

b) odmiennym podejściu do różnych grup nabywców, uwzględniając różne potrzeby

nabywców.

c) sprzedaży przez firmy meblarskie jednego asortymentu mebli wypoczynkowych.
d) zaoferowaniu wysokiej ceny za wszystkie dobra z całego asortymentu

przedsiębiorstwa handlowego.

13. Kryteria demograficzne to

a) np. płeć, wiek, cykl życia rodziny, wyznanie.
b) np. wykształcenie, zawód, dochód, status i klasa społeczna.
c) np. miejsce zamieszkania.
d) np. zawód, płeć, miejsce zamieszkania.

14. Kryteria społeczno-ekonomiczne to

a) wykształcenie, wyznanie, miejsce zamieszkania.
b) np. miejsce zamieszkania.
c) np. płeć, wiek, cykl życia rodziny, wyznanie.
d) np. wykształcenie, zawód, dochód, status i klasa społeczna.

15. Kryteria geograficzne to

a) np. wykształcenie.
b) np. zawód.
c) np. miejsce zamieszkania.
d) np. wiek.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

16. Strategia marketingowa odnosi się do

a) działań skierowanych na osiągnięcie celów związanych z satysfakcjonowaniem

konsumenta w dłuższym czasie.

b) analizy silnych i słabych stron, analizy szans i zagrożeń, formułowania wniosków

strategicznych.

c) strategii wysokiego poziomu sprzedaży osobistej dla pozyskiwania stałych klientów.
d) strategia cen promocyjnych.

17. Badania marketingowe dzielimy na

a) badania ciągłe, badania okresowe, badania „ad hoc”.
b) badania ciągłe, badania przerywane.
c) badania mieszane, badania punktowe, badania „ad hoc”.
d) badania ciągłe, badania przerywane, badania okresowe.

18. Badania marketingowe dzielimy na

a) szerokie i wąskie.
b) popytu i podaży.
c) ilościowe i jakościowe.
d) społeczne i ekonomiczne.

19. Techniki badań marketingowych to

a) zróżnicowanie kosztów.
b) obserwacja, badania mieszane.
c) obserwacja, wywiad, badania ankietowe.
d) podnoszenia cen usług.

20. Dywersyfikacja to

a) oferowanie nowych usług na nowych rynkach lub dla nowych grup konsumentów.
b) oferowania dotychczas świadczonych usług w nowych miejscach klientom.
c) wzmacnianiem obecnej pozycji rynkowej firmy na dotychczasowym rynku przy

wykorzystaniu dotychczas oferowanych usług oferowanych tym samym klientom
docelowym.

d) oferowanie nowych usług dotychczasowym klientom na dotychczasowym rynku

geograficznym.

21. Badania marketingowe to

a) strategia produktów gorszej jakości sprzedawanych po niższych cenach.
b) proces gromadzenia nowych danych, ich przetwarzania, analizy prezentacji

w określonej formie.

c) strategia wysokiego poziomu sprzedaży osobistej dla pozyskiwania stałych klientów.
d) strategia cen promocyjnych.

22. Rozwój usług polega na

a) oferowaniu nowych usług na nowych rynkach lub dla nowych grup konsumentów.
b) oferowaniu dotychczas świadczonych usług.
c) wzmacnianiu obecnej pozycji rynkowej firmy na dotychczasowym rynku przy

wykorzystaniu dotychczas oferowanych usług oferowanych tym samym klientom
docelowym.

d) oferowaniu nowych usług dotychczasowym klientom na dotychczasowym rynku

geograficznym.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ..........................................................................................

Prowadzenie marketingu usług

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punktacja

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

21

a

b

c

d

22

a

b

c

d

Razem:


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

Test II

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Prowadzenie działalności
marketingowej”

Test składa się z 20 zadań, wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 3, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 2, 4, 5, 10, 14, 19 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu

ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1.
a, 2. b, 3. a, 4. a, 5. d, 6. b, 7. c, 8. b, 9. a, 10. d, 11. a,
12. a, 13. c, 14. a, 15. a, 16. a, 17. b, 18. d, 19. c, 20. d.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Wyjaśnić czym jest podaż

B

P

a

2. Udowodnić działanie marketingu

D

PP

b

3.

Wymienić gdzie występuje wybór
segmentu i dostosowanie do niego
zakres i rodzaj asortymentu towaru

A

P

a

4.

Udowodnić jakie cechy mają
bezpośredni wpływ na wizerunek firmy

D

PP

a

5.

Scharakteryzować badania
marketingowe

C

PP

d

6.

Rozróżnić etapy badań
marketingowych

B

P

b

7.

Wymienić która z metod badań
marketingowych wykorzystuje
zjawisko skojarzeń

A

P

c

8. Znać czynniki wytwórcze

A

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

9.

Rozróżnić funkcję identyfikacyjną
produktu

B

P

a

10.

Określić z ilu faz składa się cykl życia
produktu

C

PP

d

11. Od czego zależy dystrybucja

A

P

a

12. Wyliczyć cechy produktu

A

P

a

13. Znać zasady przeprowadzania sondażu

A

P

c

14. Określ funkcje opakowania

C

PP

a

15. Rozróżnić funkcje reklamy

B

P

a

16.

Znać, co każde przedsiębiorstwo musi
brać pod uwagę przy ustalaniu
poziomu cen

A

P

a

17.

Wymienić co ma wpływ na
kształtowanie się pozytywnych
stosunków firmy z otoczeniem

B

P

b

18.

Wyjaśnić jakie elementy należą do
otoczenia bezpośredniego

B

P

d

19.

Określić cel przedsiębiorstwa
usługowego

C

PP

c

20.

Rozróżnić narzędzia kształtowania
produktu

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij ewentualne wątpliwości.
8. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
9. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję zanim zaczniesz rozwiązywać zadania.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
5. Test zawiera 20 zadań, w tym:

– 14 poziomu podstawowego,
– 6 poziomu ponadpodstawowego.
Do każdego pytania dołączone są cztery możliwości. Tylko jedna jest prawdziwa.

6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, wstawiając w odpowiedniej

rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Nie masz obowiązku rozwiązywania zadań w kolejności podanej w teście. Możesz

zacząć od dowolnego, które dla Ciebie jest najłatwiejsze.

9. Przed wykonaniem każdego zadania przeczytaj bardzo uważnie polecenie.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Czym jest podaż

a) ilość dobra, jaką sprzedawcy są gotowi zaoferować przy różnym poziomie ceny.
b) ilość dobra, jaką sprzedawcy są gotowi zaoferować przy takich samych cenach.
c) ilość towarów jak jest wytwarzana przez wszystkich na całej kuli ziemskiej.
d) ilość towarów jaki ą wytwarza rynek.


2. Marketing to

a) działanie człowieka.
b) działalność na rynku.
c) oddziaływanie na podaż i popyt.
d) tylko systematyczne planowanie produktu.


3. Wybór segmentu i dostosowanie do niego zakresu i rodzaju asortymentu towarów

występuje w
a) marketingowej strategii handlu detalicznego.
b) marketingowej strategii handlu hurtowego.
c) podczas dystrybucji.
d) czasie promocji.


4. Do cech mających bezpośredni wpływ na wizerunek firmy należą

a) rzetelność i elastyczność w negocjacjach.
b) agresywność.
c) komunikatywność.
d) skuteczność.


5. Badania marketingowe są narządziem, dzięki którym uzyskujemy

a) analizę procesu badawczego.
b) analizę badań.
c) opis wyników.
d) trafne i użyteczne dane.


6. Pierwszy etap, według którego przeprowadza się badanie marketingowe to

a) postawienie hipotezy.
b) analiza bieżącej sytuacji.
c) przeprowadzenie badania.
d) analiza i interpretacja.


7. Która z metod badań marketingowych wykorzystuje zjawisko skojarzeń przez związek

pomiędzy kolejnymi etapami
a) burza mózgów.
b) techniki projekcyjne.
c) techniki asocjacyjne.
d) obserwacje.


8. Czynniki wytwórcze, do których należą specjalistyczne maszyny oraz surowce wpływają

na kształtowanie się
a) towaru.
b) asortymentu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

c) przedmiotu.
d) produktu.


9. Funkcja identyfikacyjna produktu charakteryzuje

a) marki produktu.
b) opakowania.
c) kształtowanie asortymentu.
d) wzrost sprzedaży.


10. Z ilu faz składa się cykl życia produktu

a) 1.
b) 2.
c) 3.
d) 4.


11. Od czego zależy dystrybucja

a) od rozmieszczenia konsumentów.
b) od promocji.
c) od wielkości przedsiębiorstw.
d) od produktu i promocji.


12. Cechy produktu to

a) cena, trwałość produktu, sezonowość.
b) konkurencja.
c) unikalność.
d) łatwość w dystrybucji.


13. Sondaż można przeprowadzić zazwyczaj na grupie osób

a) 10 – 50.
b) 3000.
c) 400 – 2000.
d) 5000.


14. Opakowanie pełni funkcję

a) ochronną, informacyjną.
b) informacyjną, strukturalną.
c) strukturalną i promocyjną.
d) informacyjną, strukturalna, promocyjną.


15. Reklama pełni funkcję

a) informacyjną, przypominającą.
b) perswazyjną, komunikacyjną.
c) tylko przypominającą.
d) komunikacyjną i taktyczna.


16. Każdy salon fryzjerski, przy ustalaniu poziomu cen musi wziąć pod uwagę

a) ceny konkurentów i poziom ceny.
b) tylko ceny konkurentów.
c) tylko poziom ceny.
d) asortyment.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

17. Kształtowanie pozytywnych stosunków przedsiębiorstwa z otoczeniem to

a) reklama zewnętrzna.
b) public relations.
c) promocja sprzedaży.
d) reklama telewizyjna.


18. Do elementów otoczenia bezpośredniego należą m.in.

a) dostawcy, nabywcy, religia, tradycja.
b) pracownicy, banki, kultura, sytuacja ekonomiczna.
c) sytuacja polityczna, agencje doradcze, banki, agencje reklamowe.
d) pracownicy, agencje marketingowe, banki, dostawcy.


19. Celem salonu fryzjerskiego jest

a) ochrona środowiska naturalnego.
b) współpraca z zagranicą.
c) zaspokojenie potrzeb i osiągnięcie zysku.
d) sprzedaż po minimalnych cenach.


20. Do narzędzi kształtowania produktu należą m.in.

a) jakość, oznakowanie, bonifikata, rabat, opakowanie.
b) konto, opakowanie, marka, usługa posprzedażowa.
c) jakość, oznakowanie, gwarancja, odroczenie płatności.
d) gwarancja, jakość, marka, usługa posprzedażowa.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ..........................................................................................


Prowadzenie działalności marketingowej

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punktacja

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

40

7. LITERATURA


1. Czubała A., Jonas A., Smoleń T., Wiktor J.W.: Marketing usług. Polskie Wydawnictwa

Profesjonalne Sp. z o.o., Kraków 2006

2. D.Hutt M., W. Spec T.: Zarządzanie marketingiem. Strategia rynku dóbr i usług

przemysłowych. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1997

3. Domański T.: Strategie marketingowe dużych sieci handlowych. Wydawnictwo

Naukowe PWN, Warszawa – Łódź 2001

4. Garbarski L., Rutkowski I., Wrzosek W.: Marketing Punkt zwrotny nowoczesnej firmy.

Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 1996

5. Kłeczek R., Kowal W., Kaniowski P., Wodniczka J.: Marketing. Jak to się robi. Zakład

Narodowy im. Ossolińskich – Wydawnictwo, Wrocław - Warszawa – Kraków 1992

6. Kotler P.: Marketing, analiza, planowanie, wdrażanie i kontrola. Wydawnictwo

FELBERG SJA, Warszawa 1999

7. Kramer T.: Podstawy marketingu. Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa

1994

8. Michalski E.: Marketing. Podręcznik Akademicki. Wydawnictwo Naukowe PWN,

Warszawa 2004

9. Payne A.: Marketing usług. Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 1997
10. Pluta-Olearnik: Marketing usług Idee – Zastosowanie. Polskie Wydawnictwo

Ekonomiczne, Warszawa 1993

11. Sarah White: Marketing dla Żółtodziobów czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o…,

Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2002

12. Sztucki T.: Marketing. Sposób myślenia. System działania. Agencja Wydawnicza

„Placet”, Warszawa 1996

13. Turkowski M.: Marketing usług hotelarskich. Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne,

Warszawa 1997

14. Kotler Ph., Marketing. Analiza, planowanie, wdrażanie i kontrola, Wydawnictwo

Gebethner i Ska, Warszawa 1994

15. Podstawy marketingu, Praca zbiorowa pod red. J. Karwowskiego, Wydawnictwo

Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu, Szczecin 1998











