background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

lf 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
            NARODOWEJ 

 

 

 

Ewa Pogorzelska 

 

 

 

 

Charakteryzowanie procesu wykonania odlewu 
722[01].O1.03 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 
 
 

 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

1

Recenzenci: 
Dr inż. Marian Grabkowski 
Mgr inż. Marian Cymerys 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
Mgr inż. Ewa Pogorzelska 
 
 
Konsultacja: 
Dr inż. Jacek Przepiórka  
 
 
Korekta: 
 

 
 

 
 
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 722[01].O1.03 
Charakteryzowanie procesu wykonywania odlewu, zawartego w modułowym programie 
nauczania dla zawodu modelarz odlewniczy. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

2

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie

 

2.  Wymagania wstępne

 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

12 

5.1. Podstawowe pojęcia z zakresu odlewnictwa 

12 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2. Przebieg procesu wykonania odlewu i charakterystyka jego etapów 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 14 

5.3. Ręczne wykonywanie czynności, zabiegów i operacji wchodzących w zakres procesu 
       odlewniczego.                                                                                                                          16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

5.4.  Mechanizacja i automatyzacja procesu wykonania odlewu. 

17 

5.4.1. Ćwiczenia  

17 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

19 

7.  Literatura 

33 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

3

1. WPROWADZENIE 

 
 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Charakteryzowanie procesu 

wykonania odlewu”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole 
kształcącej w zawodzie modelarz odlewniczy 722[01]. 
W poradniku zamieszczono: 
−  wymagania wstępne, 

−  wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas zajęć, 

−  przykładowe scenariusze zajęć, 
−  propozycje  ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności 

praktycznych, 

−  wykaz literatury, z której uczniowie mogą korzystać podczas nauki.  
 
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami aktywizującymi 
ze szczególnym uwzględnieniem: 
−  metody ćwiczeń praktycznych, 

−  metody projektów,  
−  metody tekstu przewodniego, 

−  pokazu z objaśnieniem. 
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane – począwszy od samodzielnej 
pracy uczniów do pracy zespołowej.  
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może się 
posłużyć zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 
W tym rozdziale podano również: 
−  plan testu w formie tabelarycznej, 
−  punktacje zadań i sprawdzianów uczenia się, 

−  propozycje norm wymagań, 

−  instrukcję dla nauczyciela, 
−  instrukcję dla ucznia, 

−  kartę odpowiedzi, 

−  zestaw zadań testowych. 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Moduł 722[01].O1 

Podstawy odlewnictwa 

722[01].O1.01 

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i 

higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz 

ochrony środowiska 

722[01].O1.02 

Stosowanie zasad eksploatacji  

maszyn i urządzeń 

722[01].O1.03 

Charakteryzowanie procesu 

wykonania odlewu 

722[01].O1.04 

Porównywanie metod wykonania odlewów 

722[01].O1.05 

Ocenianie jakości odlewów 

722[01].O1.06 

Organizowanie produkcji odlewów 

 

                     Schemat układu jednostek modułowych 

 
 
 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

5

 2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
 Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 
−  korzystać z różnych źródeł informacji, 

−  stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy i ochrony ppoż, 

−  dobierać i stosować odzież  ochronną i środki ochrony osobistej  w zależności od 

prowadzonych prac, 

−  stosować zasady ochrony środowiska, 

−  stosować procedury udzielania pierwszej pomocy, 

−  wyszukiwać potrzebne informacje w dokumentach, 
−  organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

−  pracować indywidualnie, 

−  współpracować w grupie, 
−  prezentować wyniki pracy własnej i grupowej, 

−  uczestniczyć w dyskusji, 

−  interpretować wskazany tekst, 
−  stosować terminologię techniczną, związaną z eksploatacją maszyn i urządzeń, 

−  posługiwać się instrukcją przy wykonywaniu ćwiczeń, 

−  wykonywać proste obliczenia techniczne, 

− 

rozpoznawać podstawowe maszyny i urządzenia stosowane w odlewniach,

 

− 

dokonywać oceny stanu technicznego użytkowanych maszyn i urządzeń,

 

−  rozpoznawać potencjalne zagrożenia związane z eksploatacją maszyn i urządzeń oraz 

wskazywać sposoby zapobiegania im.  

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 

 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

−  zastosować poprawną terminologię techniczną, 

−  wyjaśnić podstawowe pojęcia z zakresu odlewnictwa, 
−  rozróżnić czynności, zabiegi i operacje wchodzące w skład procesu wykonywania 

odlewów,  

−  scharakteryzować etapy procesu wykonywania odlewów, 

−  rozróżnić maszyny i urządzenia odlewnicze,  
−  rozróżnić modele, narzędzia i przyrządy formierskie, 

−  zastosować procedury udzielania pierwszej pomocy. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca ………………………. 
Modułowy program nauczania: Modelarz odlewniczy  722[01] 
Moduł: 

 

     722.[01].O1 

Jednostka modułowa:  

 

Charakteryzowanie procesu wykonania odlewu 722[01].O1.03 

 
Temat: Wykonaj formę piaskową z modelu niedzielonego
 
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania form odlewniczych. 
 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  zorganizować stanowisko pracy do wykonania formy odlewniczej piaskowej, 

−  dobrać masę przymodelową i masę wypełniającą do wykonania formy, 
−  dobrać skrzynki formierskie do wykonywanej formy, 

−  dobrać potrzebne narzędzia formierskie, 

−  dobrać odpowiednie materiały pomocnicze do wykonywania formy, 
−  wykonać formę, zachowując odpowiednią kolejność czynności,   

−  zaformować wkład wlewowy, 

−  wyciąć  wlew główny, 
−  wyjąć model z formy, 

−  złożyć połówki formy, 

−  przestrzegać odpowiednich przepisów bhp podczas pracy, 
−  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Metody nauczania: 

−  ćwiczenia praktyczne, 

−  pogadanka. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  indywidualna 
 

Środki dydaktyczne: 

−  model drewniany niedzielony, 

−  płyta podmodelowa, 
−  model układu wlewowego,  

−  skrzynki formierskie, 

−  masa przymodelowa,  
−  masa wypełniająca,  

−  narzędzia formierskie, 

−  materiały pomocnicze(okurzacz z pudrem formierskim, pojemnik z wodą do zwilżania 

formy, sworznie do składania formy), 

−  literatura fachowa. 
 

Czas: 240 minut. 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

8

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.  
3.  Zorganizowanie stanowiska do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

−  każdy uczeń otrzymuje model drewniany niedzielony, model układu wlewowego, 

płytę podmodelową, materiały główne i pomocnicze, narzędzia formierskie, skrzynki 
formierskie. 

−  Uczeń, wykorzystując posiadane materiały, wykonuje formę piaskową. 

−  nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga właściwie, w odpowiedniej kolejności  

i przy użyciu odpowiednich narzędzi wykonać formę. 

5.  Po wykonaniu ćwiczenia uczeń próbuje dokonać analizy wykonanej pracy. 
6.  Uczeń wskazuje swoje słabe i mocne strony. 
7.  Nauczyciel dokonuje analizy pracy ucznia. 
8.  Uczeń prezentuje swoją pracę. 
9.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 
 
Zakończenie zajęć 
Praca domowa 
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Mechanizacja czynności podczas wykonywania 
formy piaskowej. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności 

podczas realizowania ćwiczenia i zdobytych umiejętności. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

9

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca……………………….. 
Modułowy program nauczania:  Modelarz odlewniczy  722 [01] 
Moduł:   

 

 

 

 

722[01].O1                      

Jednostka modułowa:  

 

Charakteryzowanie procesu wykonania odlewu 722[01].O1.03 

 
Temat: Narzędzia służące do wykonywania formy odlewniczej piaskowej. 
 
Cel ogólny:
 kształtowanie umiejętności rozróżniania narzędzi formierskich i określania ich 
zastosowania w procesie wykonywania form. 
 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  nazwać narzędzia formierskie, 
−  sprecyzować czynności, jakie wykonuje się przy pomocy określonego narzędzia, 

−  dobrać odpowiednie narzędzia formierskie do wykonania formy, 

−  opisać sposób użycia narzędzi, 
−  określić zasady bhp obowiązujące podczas używania narzędzi. 
 

Metody nauczania: 

−  metoda tekstu przewodniego, 

−  gra dydaktyczna. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  indywidualna, 

−  grupowa. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  narzędzia formierskie, 
−  literatura fachowa, 

−  plansza, 

−  ołówki, 
−  kartki samoprzylepne. 
 

Przebieg zajęć: 

 
Zadanie dla ucznia 
Przedmiotem zadania jest poznawanie narzędzi i sposobów ich wykorzystania w praktyce 
 
FAZA WSTĘPNA 
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, podział klasy na grupy, 
zaznajomienie uczniów z pracą metodą przewodniego tekstu. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
 
INFORMACJE 
Zapoznaj się z zadaniem, które masz wykonać, dokonaj przeglądu materiałów  źródłowych, 
podobnych rozwiązań zadania. Postaraj się odpowiedzieć na następujące pytania: 
1.  Jakie narzędzia formierskie używane są podczas wykonywania formy? 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

10

2.  Do czego służą poszczególne narzędzia? 
3.  W jakiej kolejności używa się poszczególnych narzędzi podczas formowania? 
4.  Czy potrafisz dobrać narzędzie do wykonywanej czynności? 
 
 
Uczniowie wykorzystują tablice poglądowe i literaturę techniczną. 
 
PLANOWANIE 
1.  Ustal nazwy narzędzi formierskich. 
2.  Ustal, jakie czynności wykonuje się przy użyciu poszczególnych narzędzi. 
3.  Ustal, w jakiej kolejności użyjesz narzędzi podczas formowania. 
4.  Zaplanuj czynności prezentacji tych narzędzi.  
 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Ułóż na planszy narzędzia formierskie w kolejności, w jakiej używane są podczas 

formowania. 

2.  Na kartkach samoprzylepnych napisz nazwy tych narzędzi. 
3.  Pod każdym narzędziem przyklej kartkę z jego nazwą. 
4.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. Zespoły uczniów wybierają lidera grupy, 

który dokonuje prezentacji ćwiczenia. 

 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy narzędzia na planszy zastały ułożone w odpowiedniej kolejności? 
2.  Czy poprawnie zostały napisane nazwy narzędzi? 
3.  Czy poprawnie zostały przyklejone kartki z nazwami narzędzi? 
 
ANALIZA 
Uczniowie wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej trudności. Nauczyciel 
podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje, jakie nowe, ważne umiejętności zostały 
wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. 
 
FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
Gra dydaktyczna: Chochlik drukarski i narzędzia formierskie. 
 
W podanych poniżej pojęciach dotyczących narzędzi formierskich chochlik drukarski 
zamienił niektóre litery na liczby. 
Uzupełnij brakujące litery w podanych wyrażeniach, a następnie utwórz z nich hasło, 
wstawiając je w diagram w kolejności według ich numerów. 
 
1.  j 27 sz 6 zurk 8 
2.  4 bi  44  anie    u 37 hwytu    45 łotkiem 
3.  ub 10 jak 16    pne 50 mat 21 czne 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

11

4.  gła 23 zik     
5.  zgar 9 ia 3 
6.  przes 29 ewa 41i 43     masy     rdze 13 io 33 e 35 
7.  w 34 ci 30 cie   1 lewu    główneg 46 
8.  49ancet 
9.  d 20 ucha 26 ka 
10.   ok. 39 rzacz 
11.  zmiot 15 a 
12.  s 40 pilka      17  ormie 19 ska 
13.  zwilżani48    brz 11 gów    f 18 rmy     12 o 47ą 
14.  zgarnianie     nadmiaru     ma 28 y     
15.  wyko 5 czanie    wn 14 ki     f 22 rmy  
16.  czynn 32 ści   wykon 25 wane    31 odc 7 as     u 24 ijania   masy    form38erskiej 
17.  p 36 dzel   do    zw 42 lżania    brzegów   form 2     wodą 
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  12 13 14 15 16
  
17 18 19 20 21  22 23 24 25 26 27  28 29 30  31 32 
 
33 34 35 36 37 38 39  40  41 42 43 44  45 46 47 48 49 50
 
Czas wykonywania:  45 minut. 
 
Sposób przeprowadzenia:  
−  uczniowie pracują w takich zespołach, jak podczas opracowywania  tematu: „Narzędzia 

służące do wykonywania formy odlewniczej piaskowej”,  metodą przewodniego tekstu, 

−  zwycięski zespół otrzymuje dodatkowo 3 punkty, 

−  zespół, który wykonał polecenia jako drugi, otrzymuje 1 dodatkowy punkt. 
 
 Proponowana punktacja za prawidłowe wykonanie poleceń gry: 
−  35 punktów za uzupełnienie brakujących liter we wszystkich pojęciach (1 punkt za każde 

prawidłowo uzupełnione pojęcie), 

−  5 punktów  za odgadnięcie hasła i napisanie go pod diagramem, 
−  3 punkty dodatkowo dla zwycięskiego zespołu,  

−  1 punkt dodatkowo dla drugiego w kolejności zespołu. 
Uzyskane przez uczniów punkty można przełożyć na oceny w następujący sposób: 
−  43 - 40      celujący 
−  39 - 36      bardzo dobry 

−  35 - 31      dobry 

−  30 - 27      dostateczny 
−  26 - 22      dopuszczający 

−  19 -  0       niedostateczny 
 
Praca domowa: 
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Ręczne wykonywanie czynności podczas 
formowania. 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

12

5. ĆWICZENIA

  

 
5.1
.Podstawowe pojęcia z zakresu odlewnictwa 
 

5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie1  

Przyporządkuj nazwy do określeń podanych na planszy. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien : 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z podstawowymi określeniami z zakresu odlewnictwa, 
3)  przykleić kartki z nazwami elementów obok odpowiednich definicji, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania- uczenia się: 

−  pokaz z objaśnieniem,  

−  tekst przewodni. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  plansza, na której podane są podstawowe definicje z zakresu odlewnictwa, 
−  literatura fachowa, 

−  kartki samoprzylepne z nazwami elementów, które opisują te definicje. 
 
Ćwiczenie 2 

Na rysunku przedstawiającym układ wlewowy, wpisz nazwy jego oznaczonych 

elementów  
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z podstawowymi elementami składającymi się na układ wlewowy, 
3)  przykleić kartki z nazwami elementów w oznaczonych miejscach rysunku, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

13

Zalecane metody nauczania- uczenia się: 

−  pokaz z objaśnieniem.  
 

Środki dydaktyczne: 

−  plansza z rysunkiem układu wlewowego,  

−  kartki samoprzylepne,  
−  ołówek, 

−  gumka, 

−  literatura fachowa. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

14

5.2

.

 Przebieg procesu wykonania odlewu i charakterystyka jego 

etapów. 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Z podanych próbek materiałów formierskich wybierz materiały, które są potrzebne do 

przygotowania masy wypełniającej.  
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien : 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z wiadomościami na temat materiałów potrzebnych do wykonywania mas 

formierskich, 

3)  wybrać z podanych próbek te, które będą potrzebne do wykonania masy wypełniającej i 

ustawić je na planszy, 

4)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania- uczenia się: 

−  pokaz z objaśnieniem,  
−  ćwiczenia praktyczne,  

−  tekst przewodni. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  pojemniki z oznaczonymi próbkami materiałów formierskich, 
−  literatura fachowa, 

−  plansza. 
 
Ćwiczenie 2 

Podane kartki samoprzylepne z zapisanymi czynnościami, ułóż i przyklej na planszy   

w odpowiedniej kolejności, zgodnie z przebiegiem procesu wykonywania odlewu. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z wiadomościami na temat kolejności wykonywania czynności, zabiegów  

i operacji podczas wykonywania odlewu, 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

15

3)  ułożyć i przykleić na planszy, w odpowiedniej kolejności, kartki samoprzylepne  

z nazwami czynności, wykonywanych przy produkcji odlewu, 

4)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania- uczenia się: 

−  pokaz z objaśnieniem,  

−  ćwiczenia praktyczne,  

−  tekst przewodni. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  kartki samoprzylepne, na których zapisane są czynności, wykonywane podczas produkcji 

odlewu, 

−  literatura fachowa, 

−  plansza. 

 

Ćwiczenie 3 

Przyporządkuj podane na kartkach nazwy do odpowiednich narzędzi formierskich. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  
2)  zapoznać się z wiadomościami na temat narzędzi formierskich, ich nazw i zastosowania, 
3)  ułożyć otrzymane narzędzia w rzędzie na planszy, 
4)  pod każdym narzędziem przykleić kartkę samoprzylepną z jego nazwą, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie,  
6)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania- uczenia się: 

−  pokaz z objaśnieniem,  

−  ćwiczenia praktyczne,  

−  tekst przewodni. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  narzędzia formierskie,  

−  kartki samoprzylepne z wypisanymi nazwami narzędzi, 

−  plansza, 
−  literatura fachowa.  

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

16

5.3. Ręczne wykonywanie czynności, zabiegów i operacji 

wchodzących w zakres procesu odlewniczego 

 

5.3.1. Ćwiczenie 

Wykonaj formę piaskową z modelu niedzielonego. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp, 
2)  zapoznać się z wiadomościami na temat ręcznego wykonywania formy piaskowej, 
3)  wybrać materiały główne i pomocnicze niezbędne do wykonania formy, 
4)  wybrać narzędzia niezbędne do wykonania formy, 
5)  wykonać formę, zgodnie z kolejnością wykonywania poszczególnych czynności, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
7)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania- uczenia się: 

−  pokaz z objaśnieniem, 

−  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  model, 
−  płyta podmodelowa, 

−  model układu wlewowego, 

−  skrzynki formierskie, 
−  masa przymodelowa,  

−  masa wypełniająca,  

−  narzędzia formierskie, 
−  materiały pomocnicze (okurzacz z pudrem formierskim, pojemnik z wodą do zwilżania 

formy, sworznie do składania formy), 

−  literatura fachowa. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

17

5.4. Mechanizacja i automatyzacja procesu wykonania odlewu 

 

5.4. 1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie1 

Na planszy, obrazującej przebieg wykonywania odlewu w formie piaskowej, zaznacz 

czynności, które można zmechanizować.  
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  
2)  zapoznać się z wiadomościami na temat sposobów mechanizacji czynności  

przy produkcji odlewów, 

3)  ułożyć i przykleić kartki w miejscach na planszy, gdzie oznaczone są czynności, które 

można zmechanizować, 

4)  napisać na kartce nazwę maszyny lub urządzenia użytego do mechanizacji tej czynności, 
5)  omówić miejsca ułożenia znaczków, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania- uczenia się: 

−  ćwiczenia praktyczne, 
−  pogadanka. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  plansza pokazująca przebieg procesu wykonywania odlewu w formie piaskowej, 

−  kartki samoprzylepne, 
−  pisaki, 

−  literatura fachowa. 
 
Ćwiczenie 2 

Na przyklejonych w poprzednim ćwiczeniu kartkach, napisz nazwy maszyn i urządzeń, 

które służą do mechanizacji zaznaczonych przez ciebie czynności. 

  
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  
2)  zapoznać się z wiadomościami na temat maszyn i urządzeń stosowanych do mechanizacji 

odlewni, 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

18

3)  na przyklejonych w poprzednim ćwiczeniu kartkach wpisać nazwy wybranych z katalogu 

maszyn i urządzeń,  

4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania- uczenia się: 

−  ćwiczenia praktyczne, 
 

Środki dydaktyczne: 

−  plansza pokazująca przebieg procesu wykonywania odlewu w formie piaskowej, 

−  katalog maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesie wykonywania odlewów, 
−  pisaki, 

−  literatura fachowa. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

19

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
    

TEST 1 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 „

Charakteryzowanie procesu 

wykonania odlewu” 
  

Test składa się z 23 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−  zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 6 ,7 ,8 ,9 ,10, 11, 12,13, 14, 15, 16, 17 są z poziomu podstawowego, 
−  zadania: 18, 19, 20, 21, 22, 23 są z poziomu ponadpodstawowego.  
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne:

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

−  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań, 
−  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań,  
−  dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  
−  bardzo dobry – za rozwiązanie 21 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:1.a, 2.a, 3.c, 4.d, 5.c, 6.b, 7.c, 8.d, 9.a, 10.a, 11.b, 12.a, 13.a
14.
b, 15.d, 16.b, 17.d, 18.b, 19.a, 20.c, 21.a, 22.d, 23.b. 
 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad

. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź

Wyjaśnić zakres zadań odlewni 

 Zdefiniować pojęcie formy odlewniczej 

A P  a 

Zdefiniować pojęcie kokili 

Zdefiniować pojęcie: rdzeń A 

Zdefiniować pojęcie: odlew 

A 

P c 

Wyjaśnić, na czym polega formowanie 

B 

P b 

Określić sposób zagęszczania masy 
przymodelowej 

C P  c 

8 Określić przeznaczenie jaszczurki 

C 

P d 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

20

9 Określić skład masy przymodelowej 

10 Wyjaśnić na czy polega wybijanie odlewu 

B 

P a 

11 Określić cel obciążania formy przed zalaniem 

C 

P b 

12 Określić cel stosowania szpilek formierskich

 

C 

P a 

13 Określić rolę modelu odlewniczego

 

B 

P a 

14 

Określić kolejność operacji podczas wykonywania 
odlewu 

C

 

P b 

15 Określić rolę kraty wstrząsowej C

 

P d 

16 Zdefiniować pojęcie: formierka 

17 

Określić kolejność operacji podczas 
przygotowywania masy formierskiej 
wypełniającej 

C P  d 

18 

Określić rodzaj materiałów używanych do 
wykonywania rdzeni 

C PP  b 

19 Określić cel nakłuwania formy odlewniczej 

PP 

20 Określić położenie i zadania belki odżużlającej C PP  c 
21 Określić rolę nadlewów 

PP a 

22 

Określić warunki opłacalności mechanizacji  
odlewni 

D PP  d 

23 Określić zastosowanie narzucania  

PP 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

21

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela  

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej 

jednotygodniowym.

 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

 

3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

 

4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielenia odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście.

 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).

 

6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.

 

7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi.

 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

 

11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.

 

12.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które 

sprawiły uczniom największe trudności.

 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

 

14.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

 

 

Instrukcja dla ucznia 
1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 23 pytania o różnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego 

wyboru. Dla każdego pytania są podane 4 odpowiedzi a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź 
jest poprawna. 

5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. Za błędną odpowiedź lub jej 

brak otrzymujesz 0 punktów. 

6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej 

rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

7.  Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego, 

natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć 
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe. 

8.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
9.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

10.  Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

11.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

−  instrukcja, 
−  zestaw zadań testowych, 

−  karta odpowiedzi. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

22

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

   

 
I część 
1.  Odlewnia jest to 

a)  zakład wytwarzający przedmioty przez napełnianie form ciekłym metalem. 
b)  zakład wykonujący formy piaskowe. 
c)  zakład wykonujący formy metalowe. 
d)  forma do wykonywania odlewów. 

 
2.  Forma odlewnicza 

a)  odtwarza kształt odlewu. 
b)  odtwarza kształt wewnętrzny odlewu. 
c)  służy do topienia metalu. 
d)  służy do wykonania modelu. 

 
3.  Kokila jest to 

a)  narzędzie do wykonywania formy. 
b)  model odlewu. 
c)  forma metalowa. 
d)  forma piaskowa. 

 
4.  Rdzeń 

a)  odtwarza kształt zewnętrzny odlewu. 
b)  doprowadza ciekły metal do wnęki formy. 
c)  odpowietrza formę. 
d)  odtwarza kształt wewnętrzny odlewu. 

 
5.  Wypełniając ciekłym metalem wnękę formy otrzymuje się 

a)  rdzeń. 
b)  model. 
c)  odlew. 
d)  wlew główny. 

 
6.  Formowaniem nazywamy wykonywanie 

a)  formy metalowej. 
b)  formy piaskowej. 
c)  odlewu. 
d)  modelu. 

 
7.  Masę przymodelową zagęszcza się 

a)  młotkiem pneumatycznym. 
b)  ubijakiem pneumatycznym. 
c)  ręcznie. 
d)  zgarniakiem. 

 
8.  Jaszczurka służy do 

a)  ubijania masy formierskiej. 
b)  zgarniania nadmiaru masy ze skrzynki formierskiej. 
c)  wyjmowania modelu formy. 
d)  wykończania wnęki formy. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

23

9.  Masa przymodelowa wykonywana jest 

a)  ze świeżych materiałów formierskich. 
b)  z mieszanki świeżych i używanych materiałów formierskich. 
c)  z tworzywa sztucznego. 
d)  z gliny. 

 
10.  Wybijanie odlewu polega na 

a)  rozbijaniu formy piaskowej. 
b)  wybijaniu rdzenia z odlewu. 
c)  odcinaniu układu wlewowego. 
d)  spulchnianiu masy formierskiej. 

 
11.  Formę przed zalaniem obciąża się, aby 

a)  równomiernie wypełnić formę metalem. 
b)  zapobiec uniesieniu połówki formy i rozlaniu metalu. 
c)  zwiększyć ciężar formy. 
d)  odpowietrzyć formę. 

 
12.  Szpilki formierskie służą do 

a)  wzmacniania formy. 
b)  odpowietrzania rdzenia. 
c)  nakłuwania formy. 
d)  odpowietrzania formy. 

 
13.  Model odlewniczy odtwarza kształt 

a)  odlewu. 
b)  rdzenia. 
c)  wlewu głównego. 
d)  rdzennicy. 

 
14.  Pierwszą operacją podczas wykonywania odlewu jest 

a)  wykonanie rdzenia. 
b)  wykonanie modelu. 
c)  wykonanie formy. 
d)  zalanie formy metalem. 

 
15.  Do wybicia odlewu z formy służy 

a)  kadź odlewnicza. 
b)  spulchniarka. 
c)  gniotownik. 
d)  krata wstrząsowa. 

 
16.  Formierka jest to 

a)  narzędzie do ubijania masy w formie. 
b)  maszyna wykonująca formy odlewnicze. 
c)  osoba wykonująca formę odlewniczą. 
d)    narzędzie do rozbijania formy. 

 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

24

17.  Ostatnią operacją przygotowania masy formierskiej wypełniającej jest  

a)  przesiewanie. 
b)  suszenie. 
c)  nawilżanie. 
d)  spulchnianie. 

 
II część   
 
18.  Rdzenie wykonuje się z  

a)  drewna. 
b)  masy rdzeniowej. 
c)  masy formierskiej. 
d)  tworzywa sztucznego. 

 
19.  Formę nakłuwa się nakłuwakiem, aby  

a)  wykonać kanały odpowietrzające. 
b)  wykonać kanały napowietrzające. 
c)  zmniejszyć masę formy. 
d)  ułatwić dopływ metalu do formy. 

 
20.  Belka odżużlająca stanowi część 

a)  odlewu. 
b)  rdzenia. 
c)  układu wlewowego. 
d)  kokili 

 
21.  Nadlewy służą do 

a)  zasilania odlewu ciekłym metalem podczas krzepnięcia. 
b)  doprowadzania ciekłego metalu do formy. 
c)  umieszczania w nich rdzenia. 
d)   wyjmowania odlewu z formy. 

 
22.  Mechanizacja odlewni jest wskazana, gdy wykonuje się 

a)  małe ilości dużych odlewów. 
b)  małe ilości mało skomplikowanych odlewów. 
c)  duże ilości różnorodnych odlewów. 
d)  duże ilości jednakowych odlewów. 

 
23.  Narzucanie jest to sposób mechanicznego wykonywania 

a)  rdzeni. 
b)  form odlewniczych. 
c)  modeli. 
d)  odlewów. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

25

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.................................................................................... 

 
Charakteryzowanie procesu wykonania odlewu 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź Punkty 

a b c  d 

 

a b c  d 

 

a b c  d 

 

a b c  d 

 

a b c  d 

 

a b c  d 

 

a b c  d 

 

a b c  d 

 

a b c  d 

 

10 

a b c  d 

 

11 a b c  d 

 

12 a b c  d 

 

13 a b c  d 

 

14 a b c  d 

 

15 a b c  d 

 

16 a b c  d 

 

17 a b c  d 

 

18 a b c  d 

 

19 a b c  d 

 

20 a b c  d 

 

21 a b c  d 

 

22 a b c  d 

 

23 a b c  d 

 

 Razem 

 

   

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

26

TEST 2 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

„Charakteryzowanie procesu 

wykonania odlewu”  
 

Test składa się z 23 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 
−  zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12,13, 14, 15, 16, 17 są z poziomu podstawowego, 
−  zadania: 18 ,19, 20, 21, 22, 23 są z poziomu ponadpodstawowego.  
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne:

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

−  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań, 
−  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań,  
−  dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  
−  bardzo dobry – za rozwiązanie 21 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:1.a, 2.a, 3.c, 4.d, 5.c, 6.b, 7.c, 8.d, 9.a, 10.a, 11.b, 12.a, 13.a
14.
b, 15.d, 16.b, 17.d, 18.b, 19.a, 20.c, 21.a, 22.d, 23.b. 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad

. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź

Określić zadania odlewni 

Określić zadania topialni 

B P  a 

Zdefiniować pojęcie: wsad 

Zdefiniować pojęcie: zalewanie 

Wskazać miejsce operacji spulchniania w procesie 
wykonywania odlewu 

C 

P c 

Scharakteryzować proces wykonywania odlewu 

B 

P b 

Określić rolę układu wlewowego  

8 Zdefiniować pojęcie:  formowanie 

A 

P d 

9 Zdefiniować pojęcie : kokila 

10 Określić rolę modelu 

B 

P a 

11 

Określić kolejność operacji  w procesie 
formowania 

C 

P b 

12 

Określić kolejność operacji w procesie 
wykonywania rdzenia

 

C 

P a 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

27

13 Określić sposób wyjmowania modelu z formy

 

C 

P a 

14 Zdefiniować pojęcie: formierka 

A

 

P b 

15 Określić rolę nadlewu 

16 

Określić zastosowanie siłownika hydraulicznego  
w procesie wykonania odlewu 

C P  b 

17 

Określić  zastosowanie wstrzeliwania w procesie 
wykonania odlewu 

C PP  d 

18 

Określić zastosowanie narzucania w procesie 
wykonania odlewu 

C PP  b 

19 

Podać przyczyny powstawania jamy skurczowej 
w odlewie 

D PP  a 

20 Określić cel dzielenia kokili na części D 

PP 

21 

Wskazać kolejność czynności przy wyjmowaniu 
modelu z formy 

C PP  a 

22 

Określić cel dzielenia rdzenia metalowego  na 
części 

D PP  d 

23 Określić celowość odlewania w kokilach 

PP 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

28

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela  

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej 

jednotygodniowym.

 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

 

3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

 

4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielenia odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście.

 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).

 

6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.

 

7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi.

 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

 

11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.

 

12.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które 

sprawiły uczniom największe trudności.

 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

 

14.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 23 pytania o różnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego 

wyboru. Dla każdego pytania są podane 4 odpowiedzi a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź 
jest poprawna. 

5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. Za błędną odpowiedź lub jej 

brak otrzymujesz 0 punktów. 

6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej 

rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

7.  Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego, 

natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć 
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe. 

8.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
9.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

10.  Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

11.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

−  instrukcja, 

−  zestaw zadań testowych, 

−  karta odpowiedzi. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

29

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

   

 
I część 
1.  Odlewy wykonuje się  

a)  w odlewni.  
b)  w modelarni. 
c)  w formierni. 
d)  w rdzeniarni. 

 
2.  Ciekły metal otrzymuje się 

a)  w topialni. 
b)  w odlewni. 
c)  w formierni. 
d)  w modelarni. 
 

3.  Wsad jest to 

a)  materiał do wyrobu formy odlewniczej. 
b)  materiał do wyrobu rdzenia. 
c)  materiał do otrzymania ciekłego metalu. 
d)  materiał do wykonania odlewu. 
 

4.  Zalewanie jest to 

a)  otrzymywanie ciekłego metalu w piecu. 
b)  wyjmowanie odlewu z formy. 
c)  metoda naprawy odlewu. 
d)  wypełnianie formy ciekłym metalem. 

 
5.  Spulchnianie masy formierskiej jest to 

a)  pierwsza operacja wykonywania formy. 
b)  pierwsza operacja wykonywania rdzenia. 
c)  ostatnia operacja przygotowania masy formierskiej. 
d)  pierwsza operacja wykonywania odlewu.  

 
6.  Odlew otrzymuje się przez 

a)  zagęszczanie masy formierskiej w skrzynce. 
b)  wypełnianie formy ciekłym metalem. 
c)  składanie części kokili. 
d)  topienie wsadu w piecu. 

 
7.  Układ wlewowy służy do 

a)  odtworzenia kształtów zewnętrznych odlewu. 
b)  odtworzenia kształtów wewnętrznych odlewu. 
c)  doprowadzenia ciekłego metalu do wnęki formy. 
d)  wyjęcia modelu z formy. 

 
8.  Wykonywanie formy piaskowej to 

a)  zalewanie. 
b)  oczyszczanie. 
c)  zagęszczanie. 
d)  formowanie. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

30

9.  Forma metalowa to 

a)  kokila. 
b)  rdzennica. 
c)  jaszczurka. 
d)  spulchniarka. 

 
10.  Kształt odlewu odtwarzany jest przy pomocy 

a)  modelu. 
b)  rdzennicy. 
c)  układu wlewowego. 
d)  ubijaka. 

 
11.  Ostatnią operacją podczas formowania jest 

a)  zgarnianie nadmiaru masy. 
b)  składanie połówek formy. 
c)  wykonywanie kanałów odpowietrzających. 
d)  wycinanie wlewu głównego. 

 
12.  Ostatnią operacją podczas wykonywania rdzenia jest 

a)  kontrola kształtu i wymiarów. 
b)  otwieranie rdzennicy. 
c)  suszenie rdzenia. 
d)  wyjmowanie rdzenia z rdzennicy. 

 
13.  Młotek drewniany służy do 

a)  obijania uchwytu podczas wyjmowania modelu z formy. 
b)  wybijania rdzenia. 
c)  wybijania odlewu. 
d)  wykończania formy. 

 
14.  Maszyna służąca do wykonywania form piaskowych to 

a)  skrzynka formierska. 
b)  formierka. 
c)  ubijak pneumatyczny. 
d)  krata wstrząsowa. 

 
15.  Zadaniem nadlewu jest 

a)  doprowadzenie metalu do wnęki formy. 
b)  zapewnienie spokojnego dopływu metalu do wnęki formy. 
c)  uatwienie wyjęcia odlewu z formy. 
d)  zasilanie metalem krzepnącego odlewu. 

 
16.  Siłownik hydrauliczny jest używany 

a)  do wykonywania formy. 
b)  mechanicznego składania części kokili w całość. 
c)  do mechanicznego wykonywania formy. 
d)  do mechanicznego wykonywania rdzenia. 

 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

31

17.  Wstrzeliwanie jest to metoda mechanicznego wykonywania 

a)  form. 
b)  kokil. 
c)  odlewów. 
d)  rdzeni. 

 
II część   
 
18.  Narzucanie jest to mechaniczny sposób wykonywania 

a)  rdzeni. 
b)  form. 
c)  mas formierskich. 
d)  mas rdzeniowych. 

 
19.  Jama skurczowa powstaje w odlewie na skutek 

a)  zmniejszania się objętości metalu podczas krzepnięcia. 
b)  niewłaściwego zalewania formy. 
c)  niewłaściwego wykonania formy. 
d)  niewłaściwego wykonania rdzenia. 

 
20.  Kokila jest dzielona na części w celu 

a)  ułatwienia zalewania. 
b)  umożliwienia wkładania rdzeni. 
c)  umożliwienia wyjmowania odlewu. 
d)  ułatwienia wyjmowania rdzeni. 

 
21.  Zwilżanie brzegów formy przed wyjęciem modelu ma na celu 

a)  zapobieganie zerwaniu brzegów formy podczas wyjmowania modelu. 
b)  wzmocnienie brzegów formy. 
c)  zapobieganie zwiększeniu wymiarów formy, podczas obijania uchwytu młotkiem. 
d)  wygładzenie brzegów formy. 

 
22.  Rdzeń metalowy wkładany do kokili jest dzielony na części w celu 

a)  ułatwienia składania kokili. 
b)  ułatwienia zalewania kokili. 
c)  ułatwienia  wyjmowania  odlewu z kokili. 
d)  ułatwienia wyjmowania rdzenia  z odlewu. 

 
23.  Kokile wykonuje się w celu odlewania 

a)  małych ilości skomplikowanych odlewów. 
b)  dużych ilości jednakowych odlewów. 
c)  dużych ilości różnorodnych odlewów. 
d)  małych ilości prostych odlewów. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

32

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.................................................................................... 
 

Charakteryzowanie procesu wykonania odlewu 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź Punkty 

a b c  d 

 

a b c  d 

 

a b c  d 

 

a b c  d 

 

a b c  d 

 

a b c  d 

 

a b c  d 

 

a b c  d 

 

a b c  d 

 

10 

a b c  d 

 

11 a b c  d 

 

12 a b c  d 

 

13 a b c  d 

 

14 a b c  d 

 

15 a b c  d 

 

16 a b c  d 

 

17 a b c  d 

 

18 a b c  d 

 

19 a b c  d 

 

20 a b c  d 

 

21 a b c  d 

 

22 a b c  d 

 

23 a b c  d 

 

 Razem 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

33

7. LITERATURA

  

 

1.  Błaszkowski K.: Technologia i mechanizacja odlewnictwa. WSiP, Warszawa 1979 
2.  Data L.: Technologia odlewnictwa. Cz.1. WSiP, Warszawa 1975 
3.  Chudzikiewicz R.: Mechanizacja odlewni. WN-T, Warszawa 1974 
4.  Chudzikiewicz R.: Mechanizacja i automatyzacja odlewni. WN-T, Warszawa 1980 
5.  Falęcki Z.: Podstawy formowania z modeli odlewniczych. Wyd. AGH, Kraków 1994 
6.  Górecki A.: Technologia ogólna. WSiP, Warszawa  1996 
7.  Reymer B (red): Poradnik inżyniera: Odlewnictwo. Cz1 i 2. WN-T, Warszawa 1986 
8.  Samsonowicz Z.: Automatyzacja procesów odlewniczych. WN-T, Warszawa 1985