background image

Beata Fabicka 

 

                                                        SP nr 36 w Łodzi 

 

                                                        ul. Wi

ę

ckowskiego 35

 

 

Beata Fabicka  

Szkoła Podstawowa nr 36 

 w Łodzi, ul. Wi

ę

ckowskiego 35

 

 

Scenariusz zaj

ęć

 twórczych

 

 
Temat: 

Zatrzyma

ć

 czas

 

 

Cele: 

- Rozwijanie twórczej aktywno

ś

ci dzieci poprzez "trening twórczy" 

Ć

wiczenie umiej

ę

tno

ś

ci pracy w grupie 

- Poszerzenie wiadomo

ś

ci na temat ró

ż

norodnych zegarów i urz

ą

dze

ń

 słu

żą

cych 

   do odmierzania czasu 
- Utrwalenie jednostek czasu 
 

Metody pracy 

(wg W. Okonia) 

- Metody problemowe  
- Metody waloryzacyjne 
- Metody praktyczne 
 

Formy pracy

 (wg W. Okonia):  

zbiorowa, indywidualna, grupowa 
 

Ś

rodki dydaktyczne i materiały:  

zagadka, kolorowe magazyny i zdj

ę

cia, paski papieru imituj

ą

ce klisz

ę

, ilustracje 

zegarów, klepsydra, klisza fotograficzna, kartki z figurami geometrycznymi, papier 
pakowy, mazaki, klej, no

ż

yczki, kredki,  

nagrania - tykanie zegara, melodie kurantów (kaseta Wesoła Szkoła cz

ęść

 2 klas II), 

piosenka z płyty U. Pakuły "Stary zegar nad kominem" i pl

ą

s "Rozruszanka" 

 

Grupa wiekowa

: klasy I -III,  

 

Realizacja projektu

:  

poni

ż

ej przedstawiony scenariusz został zrealizowany  

18.02 2004r. w klasie IIb  SP nr 36 w Łodzi ul. Wi

ę

ckowskiego 35, uczestniczyły 

 w nim 24 osoby 
 
 

Przebieg zaj

ęć

1.  Powitanie - pl

ą

s "Rozruszanka"  (dzieci ta

ń

cz

ą

 do słów piosenki). 

2.  Przedstawienie tematu zaj

ęć

 -zagadka, której rozwi

ą

zaniem jest słowo "czas" 

Jaki towarzysz podró

ż

y to si

ę

 skróci, to wydłu

ż

y? 

Czy idziesz wolno, czy przy

ś

pieszysz kroku, 

on wiernie biegnie u twojego boku. 

3.  Skojarzenia dzieci z tym słowem – nauczyciel zapisuje je na tablicy np. zegar, 

staro

ść

, młodo

ść

, kukułka, wiek, rok itd. 

4. Układanie krzy

ż

ówek ze słowem CZAS.  

Na kartkach dzieci zapisuj

ą

 rozwi

ą

zanie krzy

ż

ówki a potem dopisuj

ą

 

wymy

ś

lone przez siebie kolejne wyrazy tworz

ą

ce słowo czas np.: 

 

 

 

Z Y 

 

 

        K O 

 

 

           M 

M A 

background image

         L A 

S

 

 

5.  Podział klasy na grupy. 

Uczniowie losuj

ą

 kartki z liter

ą

 c lub z,a,s. W zale

ż

no

ś

ci od wylosowanej literki 

tworz

ą

 zespoły. 

6.  Tworzenie "starego obrazu" – praca w grupach 

W rytm piosenki uczniowie w zespołach gniot

ą

 rytmicznie dło

ń

mi arkusz 

papieru pakowego. Potem go rozprostowuj

ą

 i zawijaj

ą

 brzegi ze wszystkich 

stron tworz

ą

c ramk

ę

 obrazu, któr

ą

 sklejaj

ą

 klejem. 

7.  Zapisanie na tak przygotowanym papierowym obrazie słowa CZAS – według 

ustale

ń

 w grupie napis pisze jedno wybrane przez wszystkich dziecko lub 

ka

ż

dy mo

ż

e napisa

ć

 po jednej literze. Chodzi o to by dzieci si

ę

 mi

ę

dzy sob

ą

 

„dogadały” jak wykona

ć

 polecenie. Napis wykonuj

ą

 grubym markerem na całej 

powierzchni papieru, musz

ą

 dobrze rozplanowa

ć

 kształt, wielko

ść

 liter. 

8.  Rozmowa na temat czasu.  

Próba odpowiedzi na pytania: 

Co to jest czas? 

Jak mierzymy czas?- powtórzenie wiadomo

ś

ci o jednostkach czasu. 

Odczytanie i zapisanie na tablicy aktualnej godziny. 

9.  Słuchanie tykania zegarów – nagranie z ta

ś

my. Uczniowie próbuj

ą

 odgadn

ąć

  

jaki to rodzaj zegara. 

10. Zabawa ruchowa TIK -TAK.  

Dzieci zamieniaj

ą

 si

ę

 w zegary i porusz

ą

 w rytm tykania zegara. 

11. Ró

ż

ne rodzaje zegarów - rozmowa poparta ogl

ą

daniem ilustracji, eksponatów. 

12. Muzyka kurantów - słuchanie nagrania i liczenie ilo

ś

ci zegarów. 

13. Tworzenie dowolnych zegarów z ró

ż

nych figur geometrycznych. 

 Ka

ż

dy ucze

ń

 otrzymuje kartk

ę

 z figur

ą

 i tworzy z niej zegar dorysowuj

ą

 

dowolne linie. 

14. Układanie z zaprojektowanych zegarów du

ż

ego, wspólnego zegara na 

podłodze. 

15. Wymy

ś

lanie innego zastosowania zegara.  

Prowadz

ą

cy pokazuje dzieciom zegar tekturowy, którym zwykle posługuj

ą

 si

ę

 

na lekcji w celu nauki odczytywania godzin i zadaje pytanie - Do czego 
jeszcze mógłby słu

ż

y

ć

 ten zegar?. Dzieci wymy

ś

laj

ą

 inne zastosowanie 

zegara np. jako taca, jako ochrona przed deszczem, jako liczydło itp. 

16. Ruch do piosenki "Stary zegar nad kominem". 
17. Wspólne "gdybanie"- Co by było gdyby nie było zegarów? 
18. Postawienie problemu - Jak zatrzyma

ć

 czas? Propozycje uczniów. 

19. Zdj

ę

cia na niby.  

Najpierw prowadz

ą

cy a potem uczniowie robi

ą

 sobie zdj

ę

cia. Dzieci dobieraj

ą

 

kolegów do zdj

ęć

, przyjmuj

ą

 ró

ż

ne pozy, robi

ą

 zabawne miny. 

20. Rozmowa na temat -Jakie chwile chcemy zatrzyma

ć

21. Wypełnienie napisu CZAS - na papierowym obrazie uczniowie wyklejaj

ą

 napis 

zdj

ę

ciami lub tylko fragmentami zdj

ęć

, które si

ę

 uczniom podobaj

ą

, mile 

kojarz

ą

 (praca w grupach). 

22. Kr

ę

cenie filmu - rysowanie historyjek obrazkowych. Ka

ż

de dziecko otrzymuje 

długi pasek papieru zło

ż

ony w harmonijk

ę

 (przypomina klatki kliszy filmowej), 

na którym rysuje poszczególne sceny dowolnej historyjki ukazuj

ą

cej upływ 

czasu.  

23. Ogl

ą

danie i omawianie swoich filmów. Nadawanie tytułów. 

24. Doklejanie filmów do obrazu CZAS. 
25. Podsumowanie zaj

ęć

. Prezentacja obrazów wszystkich grup. 

26 Ewaluacja. Uczestnicy ko

ń

cz

ą

 zdanie: Najbardziej podobało mi si

ę

 ......   

27. Odczytanie aktualnej godziny i obliczenie czasu trwania zaj

ęć

 

mgr Beata Fabicka