background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ

 

 

 
 

Tadeusz Kazienko 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Przygotowanie 

nagrzewanie 

wsadu 

do 

obróbki 

plastycznej 812[01].Z2.03 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

1

Recenzenci: 
mgr inŜ. Igor Lange 
mgr inŜ. Marek Olsza 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Janusz Górny 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inŜ. Janusz Figurski 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  812[01].Z2.03 
„Przygotowanie  i  nagrzewanie  wsadu  do  obróbki  plastycznej”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu operator maszyn i urządzeń do obróbki plastycznej. 
 

 
 

 

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

2

SPIS TREŚCI 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

12 

5.1.

 

Wsad do procesów obróbki plastycznej 

12 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2.

 

Nagrzewanie metali 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3.

 

Piece grzewcze 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

16 

7.

 

Literatura 

31 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

3

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  Operator  maszyn  i  urządzeń 
do obróbki plastycznej 812[01]. 

W poradniku zamieszczono: 

−−−−

 

wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z Poradnika dla nauczyciela.,  

−−−−

 

cele  kształcenia  –  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

−−−−

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

−−−−

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania – 
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

−−−−

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami 

ze szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego, pogadanki dydaktycznej i ćwiczeń. 
 

Formy 

organizacyjne 

pracy 

uczniów 

mogą 

być 

zróŜnicowane, 

począwszy 

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

4

 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych

 

 

812[01].Z2 

Technologia wytwarzania wyrobów 

metodami obróbki plastycznej 

 

812[01].Z2.02 

Wykonywanie operacji obróbki 

cieplnej i cieplno-chemicznej 

812[01].Z2.01 

Posługiwanie się podstawowymi 

pojęciami z zakresu obróbki

 

plastycznej 

812[01].Z2.03 

Przygotowanie i nagrzewanie 

wsadu do obróbki plastycznej 

812[01].Z2.04 

Wykonywanie wyrobów 

w procesie walcowania  

i ciągnienia 

812[01].Z2.05 

Wykonywanie wyrobów 

w procesie kucia 

812[01].Z2.06 

Wykonywanie wyrobów 

w

 

procesie tłoczenia 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

5

2.

 

WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

przestrzegać zasady bezpiecznej pracy, przewidywać zagroŜenia i zapobiegać im, 

 

posługiwać się dokumentacją techniczną, 

 

stosować materiały konstrukcyjne i narzędziowe, 

 

rozpoznawać elementy maszyn i mechanizmów, 

 

analizować układy elektryczne i automatyki przemysłowej, 

 

stosować podstawowe  techniki wytwarzania części maszyn, 

 

uŜytkować i obsługiwać maszyny i urządzenia, 

 

wykonywać  operację obróbki cieplnej i cieplno-chemicznej. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

6

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

 

rozróŜnić materiały wsadowe do obróbki plastycznej stali i metali nieŜelaznych, 

 

wyjaśnić strukturę wlewka po zakrzepnięciu, 

 

określić zasady organizacji składowiska materiałów wsadowych,  

 

scharakteryzować sposoby kontroli jakości materiałów wsadowych,  

 

oczyścić i przygotować wsad do obróbki plastycznej, 

 

scharakteryzować proces nagrzewania stali i metali nieŜelaznych do obróbki plastycznej, 

 

wyjaśnić zjawisko przegrzania i przepalenia metalu, 

 

rozróŜnić rodzaje atmosfer pieca i określić ich wpływ na jakość nagrzewania, 

 

ustalić temperaturę nagrzewania wsadu, 

 

odczytać parametry pracy pieca, 

 

wykonać pomiar temperatury komory pieca, 

 

scharakteryzować  wady  powstałe  w  procesie  nagrzewania  i  określić  przyczyny 
ich powstawania, 

 

wyjaśnić proces powstawania zgorzeliny, 

 

scharakteryzować urządzenia do nagrzewania wsadu, 

 

posłuŜyć  się  dokumentacją  technologiczną,  Polskimi  Normami  oraz  branŜowymi 
i zakładowymi normami, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej 
i ochrony środowiska na stanowisku pracy. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

7

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca    

 

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Operator  maszyn  i  urządzeń  do  obróbki  plastycznej 
812[01] 

Moduł:  

Technologia  wytwarzania  wyrobów  metodami  obróbki 
plastycznej 812[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Przygotowanie  i  nagrzewanie  wsadu  do  obróbki 
plastycznej 812[02].Z2.03 

Temat:  Kształtowanie  umiejętności  dobierania  pieców  grzewczych  do nagrzewania 

wsadu. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności klasyfikowania pieców do nagrzewania wsadu. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  

 

rozpoznać rodzaje pieców uŜywanych do nagrzewania wsadu przed obróbką plastyczną, 

 

opisać rodzaje pieców grzewczych i paliw uŜywanych do ich zasilania, 

 

wyjaśnić  i  podąć  przykłady  zastosowania  gazów  uŜywanych  jako  paliwo  dla  pieców 
grzewczych. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowania i planowania pracy, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania

−−−−

uczenia się:  

 

pogadanka dydaktyczna, 

 

ć

wiczenie. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

schematy pieców grzewczych, 

 

modele pieców grzewczych, 

 

foliogramy, 

 

rzutnik pisma, 

 

literatura zgodnie z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. dla nauczyciela. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

uczniowie pracują w grupach 2

4

osobowych. 

 
Czas: 45 minut. 
 
Uczestnicy:  uczniowie  kształcący  się  w  zawodzie  operator  maszyn  i  urządzeń  do  obróbki 

plastycznej. 

 
Zadanie dla ucznia 

Dokonać klasyfikacji pieców grzewczych i paliw uŜywanych do ich zasilania. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

8

Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.

 

Określenie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 

3.

 

Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego. 

4.

 

Podział grupy uczniów na zespoły. 

 
Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 
Faza I: Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.

 

Co to jest piec grzewczy? 

2.

 

Dlaczego nagrzewamy wsad przed obróbką plastyczną? 

3.

 

Jakie korzyści wynikają z nagrzania wsadu przed obróbką plastyczną? 

4.

 

Jakie są rodzaje pieców grzewczych? 

 
Faza II. Planowanie 
1.

 

Jakie jest przeznaczenie pieców grzewczych? 

2.

 

Jakie są podstawowe rodzaje paliw uŜywanych do zasilania pieców grzewczych? 

3.

 

Jak klasyfikujemy piece grzewcze? 

 
Faza III. Ustalenie 
1.

 

Uczniowie  pracując  w  zespołach  odczytują  informacje  dotyczące  rodzaju  paliwa, 
wymiarów  gabarytowych  i  przeznaczenia  pieców  zawarte  w  dokumentacji  technicznej 
pieców grzewczych. 

2.

 

Uczniowie zastanawiają się nad przeznaczeniem i klasyfikacją pieców grzewczych. 

3.

 

Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność odczytanych informacji. 

 
Faza IV. Wykonanie 
1.

 

Uczniowie rozpoznają przeznaczenie pieców grzewczych. 

2.

 

Uczniowie opisują paliwa stosowane w piecach grzewczych. 

3.

 

Uczniowie  dokonują  klasyfikacji  pieców  grzewczych  ze  względu  na  rodzaj  atmosfery 
występującej wewnątrz pieca, rodzaj uŜywanego paliwa oraz zastosowanie. 

 
Faza V. Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie  przygotowują  się  do  zaprezentowania  swojej  pracy.  Zespoły  uczniów 
wyznaczają lidera grupy, który dokonuje prezentacji ćwiczenia. 

2.

 

Uczniowie  sprawdzają  w  grupach  poprawność  wykonanych  ćwiczeń.  Nauczyciel 
nadzoruje etap sprawdzania. 

 
Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im 

trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  ćwiczenie,  wskazać,  jakie  umiejętności 
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 
 
Faza końcowa 

Zakończenie zajęć i ocena poprawności wykonania ćwiczenia oraz aktywności uczniów. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

9

Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze  i  Internecie  wiadomości  na  temat:  Piece  grzewcze  specjalnego 

przeznaczenia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

10

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

 

……………………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Operator  maszyn  i  urządzeń  do  obróbki  plastycznej 
812[01] 

Moduł:  

Technologia  wytwarzania  wyrobów  metodami  obróbki 
plastycznej 812[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Przygotowanie  i  nagrzewanie  wsadu  do  obróbki 
plastycznej 812[02].Z2.03 

 

Temat: Pomiar temperatury komory pieca pirometrem optycznym. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  pomiaru  temperatury  komory  pieca  przy  pomocy 

pirometru optycznego. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  

 

zorganizować  stanowisko  do  wykonywania  pomiaru  temperatury  komory  pieca  zgodnie 
z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,  

 

omówić zasady i technikę wykonywania pomiarów pirometrem optycznym, 

 

dokonać pomiaru temperatury komory pieca przy uŜyciu pirometru optycznego. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowania i planowania pracy, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 

Metody nauczania

−−−−

uczenia się

 

pogadanka dydaktyczna,  

 

ć

wiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

foliogramy, 

 

pirometr ręczny 

 

rzutnik pisma,  

 

modele pieców grzewczych, 

 

piec indukcyjny 

 

literatura zgodnie z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Formy organizacji pracy uczniów
:  

 

praca w grupach,  

 

praca indywidualna. 

 
Czas: 
45 minut. 

 

Uczestnicy:  uczniowie  kształcący  się  w  zawodzie  operator  maszyn  i  urządzeń  do  obróbki 

plastycznej. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

11

Przebieg zajęć: 

 

Lp.  Ogniwa zajęć 

Czynności nauczyciela 

Czynności uczniów 

Czas 
trwania  

1. 

Stworzenie 

ładu 

zewnętrznego  
i wewnętrznego 

 

wita uczniów, 

 

sprawdza obecność, 

 

podaje temat zajęć,  

 

przedstawia cele zajęć.  

 

witają nauczyciela  

 

podają obecności 

 

zapisują 

temat 

zajęć  

w zeszytach  

 

3 min. 

2. 

Opracowanie 
nowego materiału 

 

przypomina 

zagadnienia  

z ostatnich zajęć, 

 

rozpoczyna 

opracowanie 

nowego materiału.  

 

odpowiadają na pytania,  

 

biorą 

czynny 

udział  

w zajęciach, 

 

zapisują  nowe  informacje  

w zeszytach, 

5 min. 

3. 

Kształtowanie 
pojęć 

 

wyjaśnia 

jak 

naleŜy 

uŜytkować piec indukcyjny, 

 

nawiązuje 

rozmowę  

uczniami 

na 

temat 

rodzajów 

pieców 

do 

nagrzewania. 

 

odpowiadają  na  pytania 

nauczyciela. 

 

5 min. 

4. 

Wiązanie 

teorii  

z praktyką 

 

przypomina 

zasady 

bezpiecznego 

korzystania 

z pieca indukcyjnego,  

 

wyjaśnia  „od  czego”  naleŜy 

rozpocząć 

uŜytkowanie 

pirometru optycznego, 

 

wyjaśnia  w  jaki  sposób 

naleŜy 

dokonywać 

pomiarów,  

 

zwraca uwagę na znajomość 

przepisów 

bezpieczeństwa 

i higieny 

pracy 

podczas 

nagrzewania. 

 

wybierają  i  zapoznają  się 

przyrządem 

pomiarowym. 

 

5 min. 

5. 

Ć

wiczenie 

 

nadzoruje pracę uczniów. 

 

dokonują 

pomiaru 

temperatury  komory  przy 
pomocy 

pirometru 

optycznego. 

15 min. 

6. 

Kształtowanie 
nawyków 

 

powtarza 

najwaŜniejsze 

wiadomości, 

 

sprawdza temperaturę.  

 

odpowiadają na pytania, 

 

prezentują 

wyniki 

pomiarów. 

 

10 min. 

7. 

Ocena i kontrola 

 

ocenia aktywność uczniów.   

1 min. 

8. 

Zakończenie zajęć 

 

podaje 

treść 

zadania 

domowego. 

Zapisują 

treść 

zadania  

w zeszytach. 

1 min. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

12

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1. 

Wsad do procesów obróbki plastycznej 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Narysuj i opisz strukturę wlewka po zakrzepnięciu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wskazany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

narysować strukturę wlewka,  

3)

 

opisać strukturę wlewka, 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

−−−−

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Opisz schemat metody ciągłego odlewania metali. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wskazany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

opisać schemat metody ciągłego odlewania metali,  

3)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

 

schemat metody ciągłego odlewania stali, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

13

5.2. 

Nagrzewanie i obróbka cieplna metali 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Opisz proces nagrzewania stali.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiału  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  stosowanie 
przez ucznia prawidłowego nazewnictwa technicznego. Uczniowie pracują samodzielnie.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

dokonać analizy procesu nagrzewania stali, 

3)

 

zapisać spostrzeŜenia dokonanej analizy, 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

wykresy nagrzewania wsadu, 

−−−−

 

tablice temperatur nagrzewania stali 

−−−−

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Opisz proces nagrzewania metali nieŜelaznych stosowanych w obróbce plastycznej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiału  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  stosowanie 
przez ucznia prawidłowego nazewnictwa technicznego. Uczniowie pracują samodzielnie.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

dokonać analizy procesu nagrzewania metali nieŜelaznych, 

3)

 

zapisać wyniki dokonanej analizy, 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie.  
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−

 

ć

wiczenie. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

14

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

wykresy nagrzewania wsadu, 

−−−−

 

tablice temperatur nagrzewania, metali nieŜelaznych, 

−−−−

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Oblicz  teoretyczną  ilość  zgaru  jaki  powstanie  przy  nagrzewaniu  1500  kg  wlewków 

stalowych w piecu grzewczym opalanym gazem ziemnym. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiału  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  umiejętność 
korzystania przez ucznia z dokumentacji technologicznej. Uczniowie pracują samodzielnie.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

dokonać analizy danych zawartych w poleceniu ćwiczenia, 

3)

 

zapisać wyniki dokonanej analizy, 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

dokumentacja technologiczna,  

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

15

5.3. 

Piece grzewcze 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Odczytaj parametry pracy pieca: ciśnienia, temperatury, przepływu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  materiału  nauczania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie. 
Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

dokonać analizy wskazań przyrządów kontrolno-pomiarowych, 

3)

 

zapisać wyniki pomiarów, 

4)

 

zaprezentować wyniki odczytu. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

dokumentacja technologiczna, 

−−−−

 

instrukcje stanowiskowe, 

−−−−

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj pomiar temperatury komory pieca za pomocą pirometru optycznego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez  nauczyciela 

uczeń prezentuje swoją pracę. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

dokonać analizy wskazań przyrządu pomiarowego, 

3)

 

zapisać wyniki pomiarów, 

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

dokumentacja technologiczna, 

−−−−

 

instrukcje stanowiskowe. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

16

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przygotowanie i nagrzewanie 
wsadu do obróbki plastycznej” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1 do 14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15 do 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

-

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

-

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  c,  3.  d,  4.  b,  5.  a  6.  a,  7.  a,  8. b,  9.  c,  10.  b,  11.  c, 
12. a, 13. c, 14. a, 15. b, 16. a, 17. b, 18. c, 19. a, 20. b.

 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować pojęcie wsadu 

RozróŜnić strukturę wlewka 

RozróŜnić wady wlewków 

RozróŜnić rodzaje pieców 

Wskazać  warunek  konieczny  prawidłowego 
przebiegu procesu obróbki plastycznej 

Zdefiniować pojęcie gazu mieszankowego 

Odczytać rysunki schematyczne pieców  

Określić 

poszczególne 

części 

pieców  

 

Wskazać  urządzenia  słuŜące  do  odzyskiwania 
ciepła z spalin 

10  Odczytać rysunek schematyczny pieców  

11  Rozpoznać róŜne rodzaje wlewków. 

12  Zdefiniować pojęcie zgorzeliny  

13  Określić  w  jakim  stanie  powinien  być  wsad 

wkładany do pieca grzewczego 

14  Rozpoznać  róŜne  rodzaje  atmosfer  wewnątrz 

pieca grzewczego 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

17

15  Określić 

temperaturę 

nagrzewania 

wsadu 

stalowego do procesu obróbki plastycznej 

PP 

16  Rozpoznać materiały ogniotrwałe  

PP 

17  Rozpoznać  schematy  palników  uŜywanych  

w piecach i nagrzewnicach 

PP 

18  Określić 

ilościowe 

straty 

metalu 

przy 

stosowaniu róŜnych technik nagrzewania wsadu  

PP 

19  Rozpoznać rysunki schematyczne pieców 

PP 

20  Rozpoznać  rysunki  schematyczne  róŜnych 

sposobów nagrzewania 

PP 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

18

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj  dla  kaŜdego  ucznia:  instrukcje  dla  ucznia,  zestaw  zadań  testowych,  kartę 
odpowiedzi. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań  o  róŜnym  stopniu  trudności.  Wszystkie  zadania  są  zadaniami 
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –  zaznacz  prawidłową 
odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.

 

Test  składa  się  z  dwóch  części  o  róŜnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 
podstawowy, II część – poziom ponadpodstawowy 

7.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

8.

 

Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 
rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  czas  wolny.  Trudności  mogą 
przysporzyć  Ci  zadania:  16–20,  gdyŜ  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niŜ  pozostałe. 
Przeznacz na ich rozwiązanie więcej czasu. 

9.

 

Czas trwania testu – 45 minut. 

10.

 

Maksymalna  liczba  punktów,  jaką  moŜna  osiągnąć  za  poprawne  rozwiązanie  testu 
wynosi 20 pkt. 

Powodzenia! 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

19

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Wsadem w obróbce plastycznej nazywamy 

a)

 

bryłę metalu która ma być poddana obróbce plastycznej. 

b)

 

bryłę metalu której własności zostały zmienione poprzez obróbkę plastyczną. 

c)

 

rude Ŝelaza zmieszaną z koksem i dodatkami stopowymi. 

d)

 

dodatki stopowe. 

 
2.  Na rysunku przedstawiono strukturę wlewka, odnośnik z numerem 1 wskazuje kryształy 

a)

 

słupkowe. 

b)

 

równoosiowe. 

c)

 

zamroŜone. 

d)

 

róŜnoosiowe.  

 

 

3.  Do najgroźniejszych wad wlewków zaliczamy 

a)

 

wtrącenia niemetaliczne.  

b)

 

kawałki szamotu wewnątrz wlewka. 

c)

 

zanieczyszczania wypływające na powierzchnie.  

d)

 

pęknięcia. 

 
4.  Przed powstaniem zgorzeliny nie zapewnia ochrony piec 

a)

 

indukcyjny. 

b)

 

nagrzewający wsad gorącymi spalinami. 

c)

 

oporowy. 

d)

 

oporowy z atmosferą ochroną. 

 
5.  Warunkiem koniecznym do prawidłowego przebiegu procesu obróbki plastycznej jest 

a)

 

równomierne nagrzanie wsadu. 

b)

 

nierównomierne nagrzanie wsadu. 

c)

 

nagrzewanie gwałtowne. 

d)

 

niedogrzanie wsadu. 

 
6.  Gaz mieszankowy złoŜony jest z 

a)

 

gazu koksowniczego i wielkopiecowego. 

b)

 

propanu i butanu. 

c)

 

tlenu i gazu wielkopiecowego. 

d)

 

tlenu i gazu koksowniczego. 

 
7.  Na rysunku przedstawiono 

a)

 

sklepienie 

wiszące 

pieca 

grzewczego  

o szerokim trzonie. 

b)

 

sklepienie wiszące pieca szybowego. 

c)

 

sklepienie 

wiszące 

pieca 

grzewczego  

o wąskim trzonie. 

d)

 

sklepienie stałe pieca grzewczego o wąskim 
trzonie. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

20

8.  Trzon jest częścią pieca 

a)

 

zamykającą jego część roboczą z góry. 

b)

 

zamykającą jego część roboczą z dołu. 

c)

 

zamykającą jego część roboczą z boku. 

d)

 

przedzielająca komorę główną na sekcje robocze.  

 
9.  Do odzyskiwania ciepła zawartego w spalinach słuŜą 

a)

 

regeneratory. 

b)

 

rekuperatory. 

c)

 

rekuperatory i regeneratory.  

d)

 

elektrody przechwytujące. 

 
10.  Rysunek przedstawia piec 

a)

 

obrotowy. 

b)

 

samotokowy. 

c)

 

szybowy. 

d)

 

kołpakowy. 

 

 

 
11.  Na rysunku przedstawiono wlewek 

a)

 

z jamą usadową. 

b)

 

z nadstawką odlany z stali uspokojonej. 

c)

 

ze stali nieuspokojonej. 

d)

 

ze zbyt długą jamą usadową. 

 

 

12.  Tlenki metali pokrywające powierzchnie nagrzanego metalu nazywamy 

a)

 

zgorzeliną. 

b)

 

rdzą. 

c)

 

wŜerem. 

d)

 

porowatością. 

 
13.  Wsad do pieca w celu nagrzania moŜna załadować w stanie 

a)

 

tylko ciepłym. 

b)

 

tylko zimnym. 

c)

 

ciepłym i zimnym.  

d)

 

tylko letnim. 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

21

14.  Atmosferę utleniającą wewnątrz pieca moŜna rozpoznać po 

a)

 

jaskrawo świecących płomieniach, 

b)

 

płomieniach kopcących, 

c)

 

braku płomienia, 

d)

 

płomieniach kopcących i jaskrawo świecących. 

 

15.  Temperatura nagrzewania stali miękkiej do przeróbki plastycznej wynosi 

a)

 

350–500°C, 

b)

 

850–1200°C, 

c)

 

160–180°C, 

d)

 

700–900°C. 

 
16.  Materiałem ogniotrwałym najczęściej uŜywanym do pieców grzewczych jest 

a)

 

cegła szamotowa. 

b)

 

magnezyt. 

c)

 

stal Ŝaroodporna. 

d)

 

Ŝ

eliwo. 

 
17.  Na rysunku przedstawiono schemat 

a)

 

palnika wirowego, 

b)

 

palnika stropowego, 

c)

 

regeneratora, 

d)

 

rekuperatora. 

 

 

18.  Straty metalu związane z nagrzewaniem indukcyjnym są 

a)

 

ś

rednie w porównaniu z innymi metodami nagrzewania. 

b)

 

bez porównania większe od innych metod nagrzewania. 

c)

 

praktycznie równe zeru. 

d)

 

porównywalne z innymi metodami nagrzewania. 

 
19.  Na rysunku przedstawiono schemat pieca wyposaŜonego w grzejniki 

a)

 

oporowe. 

b)

 

indukcyjne. 

c)

 

spalinowe. 

d)

 

tarciowe. 

 

 

 

20.  Na rysunku przedstawiono schemat nagrzewnicy 

a)

 

oporowej  przystosowanej  do  nagrzewania  kęsów 
prostopadłościennych. 

b)

 

indukcyjnej  przystosowanej  do  nagrzewania 
kęsów prostopadłościennych. 

c)

 

oporowej  przystosowanej  do  nagrzewania  kęsów 
walcowych. 

d)

 

spalinowej  przystosowanej  do  nagrzewania 
kęsów prostopadłościennych. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

22

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ……………………………………………………. 
 

Przygotowanie i nagrzewanie wsadu do obróbki plastycznej 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

 

Razem:   

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

23

TEST 2 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przygotowanie i nagrzewanie 
wsadu do obróbki plastycznej” 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1 do 15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16 do 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

-

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

-

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  a,  3.  d,  4.  b,  5.  a  6.  a,  7.  a,  8. b,  9.  c,  10.  b,  11.  a, 
12. d, 13. c, 14. b, 15. a, 16. b, 17. b, 18. c, 19. a, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać rysunki schematyczne wsadu 

Rozpoznać 

proces 

otrzymywania 

wlewków 

RozróŜnić wady wlewków 

RozróŜnić rodzaje pieców grzewczych 

Scharakteryzować 

warunek 

konieczny 

prawidłowego  przebiegu  procesu  obróbki 
plastycznej 

Zidentyfikować gaz ziemny 

Odczytać rysunki schematyczne palników  

Określić 

poszczególne 

części 

pieców  

i nagrzewnic 

Wskazać 

urządzenia 

słuŜące 

do 

odzyskiwania ciepła z spalin 

10  Rozpoznać rysunki schematyczne pieców  

11  Zdefiniować pojęcie zgorzeliny 

12  RozróŜnić rodzaje wlewków.  

13 

Określić  w  jakim  stanie  powinien  być  wsad 
ładowany do pieca grzewczego 

14 

Określić temperaturę nagrzewania miedzi do 
obróbki plastycznej 

15  Rozpoznać materiały ogniotrwałe 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

24

16 

Scharakteryzować  róŜne  rodzaje  atmosfer 
wewnątrz pieca grzewczego 

PP 

17 

Zanalizować  schematy  pieców  grzewczych 
uŜywanych w procesie przeróbki plastycznej 

PP 

18 

Rozpoznać  ilościowe  straty  metalu  przy 
stosowaniu  róŜnych  technik  nagrzewania 
wsadu  

PP 

19  Rozpoznać rysunki schematyczne pieców 

PP 

20 

Rozpoznać  rysunki  schematyczne  róŜnych 
sposobów nagrzewania 

PP 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

25

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj  dla  kaŜdego  ucznia:  instrukcje  dla  ucznia,  zestaw  zadań  testowych,  kartę 
odpowiedzi. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Po  upływie  połowy  czasu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie  zakończenia 
udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań  o  róŜnym  stopniu  trudności.  Wszystkie  zadania  są  zadaniami 
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –  zaznacz  prawidłową 
odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.

 

Test  składa  się  z  dwóch  części  o  róŜnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 
podstawowy, II część – poziom ponadpodstawowy 

7.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

8.

 

Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 
rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  czas  wolny.  Trudności  mogą 
przysporzyć  Ci  zadania:  16–20,  gdyŜ  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niŜ  pozostałe. 
Przeznacz na ich rozwiązanie więcej czasu. 

9.

 

Czas trwania testu – 45 minut. 

10.

 

Maksymalna  liczba  punktów,  jaką  moŜna  osiągnąć  za  poprawne  rozwiązanie  testu  
wynosi 20 pkt. 

Powodzenia! 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

26

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Na rysunku przedstawiono 

a)

 

kryształy słupkowe. 

b)

 

kształty fundamentów pieców grzewczych. 

c)

 

kształty przekrojów poprzecznych róŜnych wlewków. 

d)

 

kształty komór nagrzewania pieców grzewczych.  

 

 

2.  Wlewki są otrzymywane przez 

a)

 

odlewanie metalu do specjalnych form metalowych.  

b)

 

tłoczenie. 

c)

 

walcowanie. 

d)

 

cięcie półfabrykatów na mniejsze kęsy. 

 
3.  Do najgroźniejszych wad wlewków zaliczamy 

a)

 

wtrącenia niemetaliczne,  

b)

 

kawałki szamotu wewnątrz wlewka, 

c)

 

zanieczyszczania wypływające na powierzchnie,  

d)

 

pęknięcia. 

 
4.  Nie zapewnia ochrony przed powstaniem zgorzeliny piec 

a)

 

indukcyjny. 

b)

 

nagrzewający wsad gorącymi spalinami. 

c)

 

oporowy. 

d)

 

oporowy z atmosferą ochroną. 

 
5.  Warunkiem koniecznym do prawidłowego przebiegu procesu obróbki plastycznej jest 

a)

 

równomierne nagrzanie wsadu. 

b)

 

nierównomierne nagrzanie wsadu. 

c)

 

nagrzewanie gwałtowne. 

d)

 

niedogrzanie wsadu. 

 
6.  Gaz ziemny uzyskuje się podczas 

a)

 

suchej destylacji węgla kamiennego. 

b)

 

destylacji ropy naftowej. 

c)

 

destylacji alkoholu. 

d)

 

procesu wielkopiecowego. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

27

7.  Na rysunku przedstawiono 

a)

 

palnik wirowy. 

b)

 

palnik stropowy. 

c)

 

piec grzewczy wgłębny. 

d)

 

sklepienie  stałe  pieca  grzewczego  
o wąskim trzonie. 

 

 

8.  Trzon jest częścią pieca 

a)

 

zamykającą jego część roboczą z góry. 

b)

 

zamykającą jego część roboczą z dołu. 

c)

 

zamykającą jego część roboczą z boku. 

d)

 

przedzielająca komorę główną na sekcje robocze.  

 
9.  Do odzyskiwania ciepła zawartego w spalinach słuŜą 

a)

 

regeneratory. 

b)

 

rekuperatory. 

c)

 

rekuperatory i regeneratory.  

d)

 

elektrody przechwytujące. 

 
10.  Rysunek przedstawia piec 

a)

 

obrotowy. 

b)

 

wgłębny. 

c)

 

szybowy. 

d)

 

kołpakowy. 

 

 

 
11.  Tlenki metali pokrywające powierzchnie nagrzanego metalu nazywamy  

a)

 

zgorzeliną. 

b)

 

rdzą. 

c)

 

wŜerem. 

d)

 

porowatością 

 

12.  Na rysunku przedstawiono wlewek  

a)

 

z jamą usadową. 

b)

 

z nadstawką odlany z stali uspokojonej. 

c)

 

ze stali nieuspokojonej. 

d)

 

ze zbyt długą jamą usadową. 

 

 

13.  Wsad do pieca w celu nagrzania moŜna załadować w stanie 

a)

 

tylko ciepłym. 

b)

 

tylko zimnym. 

c)

 

ciepłym i zimnym.  

d)

 

tylko letnim. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

28

14.  Temperatura nagrzewania miedzi do przeróbki plastycznej wynosi 

a)

 

350–500°C, 

b)

 

1120–1220°C, 

c)

 

160–180°C, 

d)

 

700–900°C. 

 
15.  Materiałem ogniotrwałym najczęściej uŜywanym do pieców grzewczych jest 

a)

 

cegła szamotowa. 

b)

 

magnezyt. 

c)

 

stal Ŝaroodporna. 

d)

 

Ŝ

eliwo. 

 

16.  Atmosferę redukującą wewnątrz pieca moŜna rozpoznać po 

a)

 

jaskrawo świecących płomieniach. 

b)

 

płomieniach kopcących. 

c)

 

braku płomienia. 

d)

 

płomieniach kopcących i jaskrawo świecących. 

 
17.  Na rysunku przedstawiono schemat pieca 

a)

 

szybowego, 

b)

 

kołpakowego, 

c)

 

z wysuwanym trzonem, 

d)

 

pokrocznego. 

 

 

18.  Straty metalu związane z nagrzewaniem indukcyjnym są 

a)

 

ś

rednie w porównaniu z innymi metodami nagrzewania. 

b)

 

bez porównania większe od innych metod nagrzewania. 

c)

 

praktycznie równe zeru. 

d)

 

porównywalne z innymi metodami nagrzewania. 

 

 
19.  Na rysunku przedstawiono schemat pieca wyposaŜonego w grzejniki 

a)

 

oporowe. 

b)

 

indukcyjne. 

c)

 

spalinowe. 

d)

 

tarciowe. 

 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

29

20.  Na rysunku przedstawiono schemat nagrzewnicy 

a)

 

oporowej  przystosowanej  do  nagrzewania  kęsów 
walcowych. 

b)

 

indukcyjnej  przystosowanej  do  nagrzewania 
kęsów prostopadłościennych. 

c)

 

indukcyjnej  przystosowanej  do  nagrzewania 
kęsów walcowych. 

d)

 

spalinowej  przystosowanej  do  nagrzewania 
kęsów prostopadłościennych. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

30

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ……………………………………………………. 
 

Przygotowanie i nagrzewanie wsadu do obróbki plastycznej 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

 

Razem:   

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

31

7.  LITERATURA 

 

1.

 

Brodziński  A.,:  Maszyny  i  urządzenia  do  obróbki  plastycznej.  Laboratorium 
Wydawnictwo Politechniki Lubelskiej, Lublin 1993 

2.

 

Dobrucki W.: Zarys obróbki plastycznej metali. Wydawnictwo Śląsk, 1974  

3.

 

Gabryszewski  Z.,  Gronostajski  J.:  Mechanika  procesów  obróbki  plastycznej. 
Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1991 

4.

 

Gadziński S.: Obróbka plastyczna metali. Wyd. PŁ, Bielsko

 Biała 1996 

5.

 

Kajzer  S.,  Kozik  R.,  Wusatowski  R.:  Wybrane  zagadnienia  z  procesów  obróbki 
plastycznej metali. Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice 1997 

6.

 

Karpiński  T.:  InŜynieria  produkcji.  Wydawnictwa  Naukowo

Techniczne,  Warszawa 

2004 

7.

 

Kubiński W.,: Praktyka technologiczna. Wydawnictwo AGH, Kraków 1991 

8.

 

Weroński W.,: Obróbka plastyczna. Technologia. Wydawnictwo Politechniki Lubelskiej, 
Lublin 1993 

 
Literatura metodyczna 
1.

 

Dretkiewicz

Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004 

3.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 

 
Czasopisma 

 

Nowa Edukacja Zawodowa 

 

Edukator Zawodowy – www.koweziu.edu.pl/edukator/index.php