ogrodnik 621[01] o1 04 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”





MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ





Andrzej Pyszczek




Planowanie zabiegów uprawowych
621[01].O1.04




Poradnik dla nauczyciela





Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:

mgr inż. Ewa Marciniak-Kulka

mgr inż. Barbara Arciszewska

Opracowanie redakcyjne:

mgr inż. Krystyna Kwestarz

Konsultacja:

mgr inż. Marek Rudziński

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 621[01].O1.04
„Planowanie zabiegów uprawowych”, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu ogrodnik






Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Przygotowanie gleby pod uprawę roślin

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Zmianowanie i następstwo roślin

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Urządzenia nawadniające i odwadniające

14

5.3.1. Ćwiczenia

14

5.4. Podłoża i ziemie ogrodnicze

16

5.4.1. Ćwiczenia

16

5.5. Nawozy organiczne i mineralne

18

5.5.1. Ćwiczenia

18

5.6. Choroby, szkodniki i chwasty roślin ogrodniczych

20

5.6.1. Ćwiczenia

20

5.7. Metody ochrony roślin ogrodniczych

22

5.7.1. Ćwiczenia

22

5.8. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy

24

5.8.1. Ćwiczenia

24

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

25

7. Literatura

37

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie ogrodnik.
W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

ć

wiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami

nauczania

uczenia się oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, na przykład tekstu
przewodniego. Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

Wykonując ćwiczenia przedstawione w poradniku lub inne zaproponowane przez

nauczyciela, uczeń będzie poznawał planowanie zabiegów uprawowych systemów
nawadniających, potrzeby wodne roślin warzywnych i sadowniczych, cel uprawy roli, rodzaj
zabiegów uprawowych, zasady zmianowania, nawożenia gleb, metody ochrony roślin,
występowania szkodników i chwastów, stosowania zasad bezpieczeństwa podczas
wykonywania upraw, nawożenia i ochrony roślin między innymi na podstawie informacji
podanych w materiale nauczania.

Poznanie przez ucznia wszystkich lub określonej części wiadomości o planowaniu

zabiegów uprawowych będzie stanowiło dla nauczyciela podstawę przeprowadzenia
sprawdzianu poziomu przyswojonych wiadomości i ukształtowanych umiejętności. W tym
celu nauczyciel posłuży się zestawem testów zawierającym różnego rodzaju zadania.

Zestaw zadań testowych, zawiera:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań i uczenia się,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

przykładową kartę odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4






















Schemat układu jednostek modułowych

621[01].O1

Podstawy produkcji

ogrodniczej

621[01].O1.02

Charakteryzowanie roślin

621[01].O1.03

Charakteryzowanie czynników

klimatycznych i glebowych

621[01].O1.04

Planowanie zabiegów

uprawowych

621[01].O1.01

Stosowanie przepisów bezpieczeństwa

i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej

oraz ochrony środowiska

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

wyszukiwać podstawowe informacje na temat planowania zabiegów uprawowych,
ochrony roślin, zmianowania w uprawie roli,

korzystać z różnych źródeł informacji,

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje,

dokumentować, notować i selekcjonować informacje,

dostrzegać i opisywać związki między naturalnymi składnikami środowiska, człowiekiem
i jego działalnością,

współpracować w grupie,

komunikować się i pracować w zespole,

dokonywać oceny swoich umiejętności,

analizować treść działania, dobierać metody i plan rozwiązania problemu,

samodzielnie podejmować decyzje,

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy i ochrony środowiska.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

określić cele i zadania uprawy roli,

dobrać metody uprawy roli odpowiednio do rodzaju gleby,

przygotować glebę pod uprawę roślin ogrodniczych,

określić zasady zmianowania i następstwa roślin ogrodniczych,

dobrać uprawki w zależności od rodzaju gleby i uprawianych roślin,

scharakteryzować agrotechniczne i ekonomiczne czynniki zmianowania,

wyjaśnić zasady działania urządzeń odwadniających i nawadniających,

scharakteryzować sposoby regulacji wilgotności gleby,

rozróżnić ściółki oraz typy i rodzaje osłon,

scharakteryzować osłony oraz pojemniki stosowane w produkcji ogrodniczej,

scharakteryzować nawozy organiczne i mineralne,

określić wpływ nawożenia na właściwości gleby oraz wzrost, rozwój i plonowanie roślin,

określić znaczenie makro- i mikroelementów dla uprawy roślin,

obliczyć dawkę nawozu w czystym składniku na hektar na podstawie zaleceń dotyczących
stosowania,

określić zalety i wady kompleksowego nawożenia,

określić fizyko

chemiczne właściwości podłoży i ziemi ogrodniczej,

określić przydatność podłoży i rodzajów ziemi do określonych upraw,

wyjaśnić pojęcia: karencja, prewencja, klasa toksyczności,

odczytać oznakowania i skróty literowe zamieszczane na środkach ochrony roślin,

rozpoznać podstawowe choroby, szkodniki i chwasty roślin ogrodniczych oraz dobrać
metody i środki ich zwalczania,

określić zakres stosowania integrowanej metody ochrony roślin ogrodniczych,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

…………..……………………….………….

Modułowy program nauczania:

Ogrodnik 621[01]

Moduł:

Podstawy produkcji ogrodniczej

621[01].O1

Jednostka modułowa:

Planowanie zabiegów uprawowych 621[01].O1.04

Temat: Klasyfikacja chwastów.

Cel ogólny: określenie szkodliwości występowania chwastów w uprawach roślin.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

wyjaśnić, co to są chwasty,

dokonać klasyfikacji chwastów,

wymienić rodzaje chorób w uprawach roślin przez chwasty,

wskazać metody walki z chwastami,


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz,

wykład,

praca w grupach – dyskusja dydaktyczna wielokrotna.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca grupowa.


Czas: 4 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

atlas chwastów,

okazy chwastów,

przykłady uszkodzeń w uprawach spowodowanych przez chwasty,

poradnik.


Przebieg zajęć:

1. Czynności organizacyjno–porządkowe, nawiązanie do tematu, określenie celów zajęć,

metod pracy, oraz kryteriów oceny.

2. Przebieg zajęć

Wprowadzenie

wyjaśnienie terminu chwasty,

oglądanie filmu o chwastach występujących w uprawach roślin,

przedstawienie podziału chwastów,

omówienie rodzaju chwastów,

wskazanie uszkodzeń w uprawach spowodowanych przez chwasty,

omówienie sposobów walki z chwastami.

3. Cześć główna zajęć – uczniowie pracują w grupach wyjaśniając występowanie i rodzaje

chwastów w uprawach:

uczniowie wyjaśniają termin chwasty, dokonują podziału chwastów,

uczniowie wskazują uszkodzenia w uprawach spowodowane przez chwasty,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

uczniowie wyjaśniają szkodliwość działania chwastów na rośliny

uczniowie wskazują obniżenia plonowania na polach zachwaszczonych,

uczniowie wyjaśniają znaczenie działalności człowieka w procesie zachwaszczania

gleby,

uczniowie charakteryzują wybrane chwasty.

4. Podsumowanie zajęć

ocena poziomu osiągnięć uczniów i ich aktywności:

nauczyciel zwraca uwagę na trudności w definiowaniu najważniejszych terminów,

wyróżnia uczniów aktywnych,

uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy zajęć sprawiły im najwięcej
trudności,

uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony,

nauczyciel analizuje wypowiedzi uczniów wspólnie z nimi.


Zakończenie zajęć

Praca domowa

Wyszukaj po 5 objawów chorobowych roślin wywołanych przez szkodniki. Wyszukaj na
poletku ogrodniczym chwasty wieloletnie i je scharakteryzuj.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności

i nabytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

………………..……………………….………….

Modułowy program nauczania:

Ogrodnik 621[01].

Moduł:

621[01].O1

Jednostka modułowa:

Dobieranie zabiegów uprawowych 621[01].O1.04

Temat: Przygotowanie gleby pod uprawę roślin.

Cel ogólny: ukształtowanie umiejętności planowania i dobierania zabiegów uprawowych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych powinien umieć:

określić cel uprawy gleby,

określić zadania orki,

określić zabiegi uprawowe,

wymienić zespoły zabiegów uprawowych,

omówić zespoły zabiegów uprawowych,

wymienić i wyjaśnić kierunki zmian w uprawie roli,

omówić zasady uprawy roli na różnych glebach,

wyjaśnić zasady uprawy roli pod uprawy warzywnicze i sady,

określić zasady bezpieczeństwa pracy przy zabiegach uprawowych.

Metody nauczania–uczenia się:

tekstu przewodniego,

ć

wiczenia praktyczne,

pokaz filmu dydaktycznego.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca grupowa,

ć

wiczenia, praktyczne, praca indywidualna


Czas: 2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

film przedstawiający zespoły zabiegów uprawowych,

zdjęcia, foliogramy, schematy,

podręcznik.

Przebieg zajęć:

1. Czynności organizacyjnoporządkowe, nawiązanie do tematu, określenie celów zajęć,

metody pracy, oraz kryteriów oceny.

2. Przebieg zajęć:

uczniowie oglądają film przedstawiający zespoły zabiegów uprawowych,

uczniowie otrzymują informacje na temat zespołów zabiegów uprawowych,

omówienie celów uprawy roli,

omówienie zespołów zabiegów uprawowych,

omówienie uzupełniających zabiegów uprawowych,

omówienie kierunków zmian w uprawie roli,

omówienie zasad uprawy różnych gleb,

omówienie zasad bezpieczeństwa pracy podczas wykonywania zabiegów uprawowych,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

3. Ćwiczenia terenowe:

wstęp: dobranie odpowiedniego zabiegu uprawowego w zależności od pory wykonywania,

pokaz wykonania zabiegu uprawowego,

wykonanie zabiegu uprawowego,

4. Dokumentacja ćwiczeń praktycznych:

opisanie przygotowania sprzętu i wykonania zabiegu uprawowego.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Opisać zasady uprawy roli na glebach ciężkich.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Przygotowanie gleby pod uprawę roślin

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Zaplanuj wykonanie podorywki.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować zasady wykonywania podorywki korzystając z literatury,
2) zaplanować podorywkę,
3) wyznaczyć kierunek podorywki, rozplanować pole do podorywki,
4) wytyczyć bruzdy, granice zagonów.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

tekstu przewodniego,

pokazu z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

tyczki miernicze,

ciągnik z pługiem,

schematy wykonywania podorywki,

bruzdomierze, profilomierze.


Ćwiczenie 2

Zaplanuj zespół wiosennych zabiegów uprawowych dla roślin wcześnie wschodzących.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wyszukać informacje na temat zabiegów uprawowych wiosennych w podręczniku,
2) opracować schemat zabiegów uprawowych stosowanych na glebach lekkich i ciężkich.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

metoda projektów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Ś

rodki dydaktyczne:

materiały i przybory do pisania, zeszyt,

literatura z rozdziału 6 poradnika dla ucznia


Ćwiczenie 3

Scharakteryzuj stosowane metody uprawy gleby w produkcji warzywniczej i sadowniczej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać o metodach uprawy roli w produkcji sadowniczej i warzywniczej,
2) przeprowadzić wywiad w gospodarstwach prowadzących plantacje warzyw i sady,
3) zebrać informacje o przeprowadzanych zabiegach uprawowych,
4) porównać informacje z różnych gospodarstw,
5) dokonać oceny uprawy na podstawie różnych danych.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

tekstu przewodniego,

metoda projektów.

Ś

rodki dydaktyczne:

literatura z rozdziału 6 poradnika dla ucznia,

gospodarstwo warzywnicze i sadownicze,

odpowiedni strój do warunków klimatycznych (buty, odzież wierzchnia),

mapa terenu,

materiały i przybory do pisania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Zmianowanie i następstwo roślin

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Zaplanuj płodozmiany roślin warzywniczych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać informacje zamieszczonymi w podręczniku, poradniku dla ucznia o

zmianowaniu,

2) zaplanować płodozmian roślin warzywniczych,
3) zanotować w notatniku proponowany płodozmian,
4) przedstawić pozostałym kolegom proponowany płodozmian z uzasadnieniem.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

1) tekstu przewodniego,
2) metoda projektów.

Ś

rodki dydaktyczne:

materiały do pisania, notatnik,

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 6 poradnika dla ucznia.


Ćwiczenie 2

Opracuj przykłady zmianowania, w których można wprowadzić poplony.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wyszukać informacje na temat zmianowania,
2) zapisać przykłady w notatniku,
3) przedstawić na forum grupy zanotowane przykłady.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

tekstu przewodniego.

Ś

rodki dydaktyczne:

literatura z rozdziału 6 poradnika dla ucznia,

foliogramy przykładowych zmianowa roślin,

materiały do pisania, notatnik.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.3. Urządzenia nawadniające i odwadniające

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Oceń stan urządzeń melioracyjnych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się systemem melioracyjnym w swojej miejscowości,
2) dokonać przeglądu rowów melioracyjnych wczesną jesienią lub wiosną,
3) opisać stan rowów w notatniku.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

metoda projektu.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

mapa geodezyjna okolicy,

odpowiednie obuwie,

notatnik,

literatura z rozdziału 6 poradnika dla ucznia.

Ćwiczenie 2

Wykonaj schemat drenu kamiennego i żerdziowego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wyszukać informacje na temat rodzajów drenów w podręczniku, poradniku dla ucznia,
2) wykonać na arkuszu A4 schematy drenów podając ich źródło.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

metoda projektów.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

blok techniczny, przybory kreślarskie,

literatura z rozdziału 6 poradnika dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Ćwiczenie 3

Określ zadania systemu melioracji w Twojej okolicy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien

1) wyszukać informacje na temat melioracji,
2) scharakteryzować zadania systemów melioracyjnych,
3) opisać system melioracji zastosowany w Twojej okolicy,
4) określić jego zadania,
5) ocenić jego skuteczność,
6) zaprezentować wyniki ćwiczenia na forum grupy.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

tekstu przewodniego.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

materiały do pisania,

notatnik,

dostęp do Internetu,

literatura z rozdziału 6 poradnika dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.4. Podłoża i ziemie ogrodnicze

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przygotuj ziemię kompostową do uprawy pod osłonami.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać informacje na temat ziemi kompostowej zawarte w poradniku dla ucznia,
2) dobrać odpowiednie składniki,
3) przygotować kompostownik,
4) zanotować w notatniku informacje na temat przygotowania kompostownia, materiałów

potrzebnych do wykonania ziemi.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

tekstu przewodniego,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

różne składniki potrzebne do przygotowania ziemi,

narzędzia niezbędne do wykonania kompostownia (łopata, grabie, widły),

literatura z rozdziału 6 poradnika dla ucznia.


Ćwiczenie 2.

Wykonaj schemat konstrukcji szklarni.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odnaleźć informacje na temat szklarni w literaturze,
2) przeanalizować typy i rozmiary szklarni,
3) dobrać odpowiednią skalę do wykonania schematu,
4) wykonać na arkuszu A4 schemat szklarni,
5) wskazać i nazwać elementy konstrukcyjne szklarni.


Zalecane metody nauczania

uczenia się:

dyskusja dydaktycznej wielokrotna,

metoda projektu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Ś

rodki dydaktyczne:

blok rysunkowy,

przybory kreślarskie,

literatura z rozdziału 6 poradnika dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.5. Nawozy organiczne i mineralne

5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Rozpoznaj nawozy mineralne.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać charakterystyką nawozów w poradniku dla ucznia,
2) porównać ilości składników zawartych w poszczególnych nawozach,
3) rozpoznać nawozy po barwie, zapachu, budowie, rozpuszczalności,
4) zanotować nazwy rozpoznanych nawozów.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

tekstu przewodniego,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

zestawy nawozów nieoznaczonych i oznaczonych,

probówki, bibuła filtracyjna, sączki,

materiały do pisania,

notatnik,

próbki nawozów mineralnych,

literatura z rozdziału 6 poradnika dla ucznia.

Ćwiczenie 2.

Oblicz zapotrzebowanie na nawozy dla określonych roślin warzywniczych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odczytać wyniki analizy gleby,
2) ustalić zasobność gleby,
3) określić potrzeby nawozowe roślin,
4) określić zapotrzebowanie na nawozy,
5) przedstawić obliczone zapotrzebowanie na nawozy na forum grupy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

tabele dawkowania różnych nawozów,

wyniki analizy gleb,

materiały do pisania, notatnik,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Określ zasady mieszania nawozów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać informacje o zasadach mieszania nawozów,
2) zanotować informacje o możliwości mieszania nawozów w notatniku,
3) zaprezentować zasady mieszania nawozów z uwzględnieniem bezpieczeństwa pracy.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

tekstu przewodniego.

Ś

rodki dydaktyczne:

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,

tabele mieszania nawozów,

materiały do pisania,

notatnik.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.6. Choroby, szkodniki i chwasty roślin ogrodniczych

5.6.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Rozróżnij objawy chorobowe roślin warzywnych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wybrać 10 roślin z różnymi objawami chorobowymi,
2) oddzielić rośliny z objawami chorób powodowanymi przez czynniki infekcyjne

i nieinfekcyjne,

3) scharakteryzować rodzaje objawów i widoczne stadia rozwojowe organizmów

chorobotwórczych,

4) zanotować informacje w notatniku,
5) przedstawić na forum grupy rozpoznane objawy chorobowe roślin.


Zalecane metody nauczania

uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

rośliny z objawami chorób,

atlas chorób roślin warzywnych,

atlas szkodników roślin warzywnych,

notatnik i materiały do pisania,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Rozpoznaj chwasty.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wybrać 10 różnych chwastów,
2) wyróżnić chwasty krótkotrwałe i wieloletnie,
3) zanotować w notatniku rozpoznane chwasty.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Ś

rodki dydaktyczne:

atlas chwastów,

różne chwasty,

dostęp do Internetu,

notatnik, materiały do pisania,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Scharakteryzuj rodzaje uszkodzeń powodowanych przez szkodniki w roślinach

warzywniczych.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać informacje na temat szkodników w poradniku dla ucznia,
2) opisać uszkodzenia powodowane przez szkodniki,
3) wskazać szkodniki,
4) zanotować informacje, przedstawić pozostałej części grupy, wyróżnić chwasty

krótkotrwałe i wieloletnie.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

atlas szkodników,

atlas chorób roślin warzywniczych,

materiały piśmienne i notatnik,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,

zestaw roślin uszkodzonych przez szkodniki.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

5.7. Metody ochrony roślin ogrodniczych

5.7.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wyjaśnij sposób działania herbicydu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obsiać poletko nasionami marchwi,
2) dokonać oprysku herbicydem,
3) obserwować wschody marchwi i chwastów,
4) zanotować zaobserwowane zmiany.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

poletko do uprawy marchwi,

opryskiwacz ręczny,

herbicyd,

notatnik,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Zaplanuj cykl zwalczania chwastów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) posługując się programem ochrony roślin, opracować plan zwalczania chwastów

w uprawach kilku wybranych roślin, np. na plantacjach pomidorów, cebuli, grochu,

2) zanotować w notatniku proponowany cykl zwalczania chwastów,
3) zaplanować rodzaj stosowanego środka zwalczającego chwasty.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

tekstu przewodniego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Ś

rodki dydaktyczne:

aktualny program ochrony roślin,

materiały do pisania,

notatnik,

katalog środków chwastobójczych,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Scharakteryzuj preparaty ochrony roślin.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść etykietek na opakowaniach,
2) określić nazwy substancji biologicznie czynnych,
3) określić klasę toksyczności, formę użytkową, zastosowanie,
4) przedstawić wyniki ćwiczenia na forum grupy.


Zalecane metody nauczania

uczenia się:

tekstu przewodniego.

Ś

rodki dydaktyczne:

różne preparaty krajowe i zagraniczne do zwalczania chwastów,

katalogi preparatów,

materiały do pisania i notatnik,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

5.8. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy

5.8.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Określ zasady pracy z nawozami.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wyszukać przepisy dotyczące pracy z nawozami,
2) określić przepisy BHP podczas pracy z nawozami,
3) wyszukać zasady przechowywania nawozów,
4) zanotować w notatniku informacje na temat pracy z nawozami,
5) zaprezentować na forum grupy zasady pracy z nawozami.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

tekstu przewodniego.

Ś

rodki dydaktyczne:

przepisy BHP podczas pracy z nawozami,

materiały do pisania,

notatnik,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Dobierz środki ochrony osobistej do pracy z pestycydami.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonywania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować środki ochronny używanymi podczas zabiegów ochrony roślin,
2) określić odzież ochronną,
3) wybrać rodzaje środków ochrony osobistej do wykonywanego zabiegu,
4) zanotować nazwy wybranych środków w notatniku.

Zalecane metody nauczania

uczenia się:

tekstu przewodniego.

Ś

rodki dydaktyczne:

różne rodzaje odzieży ochronnej,

przepisy BHP podczas wykonywania oprysków,

materiały do pisania, notatnik,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Planowanie zabiegów
uprawowych” 621[01].O1.04

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 19, są z poziomu podstawowego,

zadania 6, 9, 18, 20, są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne

:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. a, 4. c, 5. c, 6. d, 7. b, 8. c, 9. c, 10. a, 11. b,
12. c, 13. d, 14. d, 15. c, 16. d, 17. b, 18. b, 19. c, 20. c.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić cele uprawy roli.

B

P

b

2

Określić rodzaje orki.

B

P

b

3

Wyjaśnić, do jakich zabiegów należy
orka.

B

P

a

4

Określić zadania orki.

B

P

c

5

Określić zadania podorywki.

B

P

c

6

Ustalić pożniwne zabiegi uprawowe.

C

PP

d

7

Ustalić cel nawożenia roślin.

C

P

b

8

Wyjaśnić cele nawożenia.

B

P

c

9

Zaplanować nawożenie.

D

PP

c

10 Określić rodzaje nawozów.

B

P

a

11

Ustalić możliwość mieszania
nawozów.

C

P

b

12 Wyjaśnić znaczenie ochrony roślin.

A

P

c

13 Rozróżnić rodzaje chwastów.

A

P

d

14 Rozróżnić rodzaje szkodników.

A

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

15 Ustalić występowanie chorób.

C

P

c

16 Rozpoznać klasy grzybów.

A

P

d

17 Wyjaśnić pojęcie kwarantanna.

B

P

b

18 Ustalić zasady ochrony roślin.

C

PP

b

19

Wyjaśnić cel integrowanej ochrony
roślin.

C

P

c

20 Zastosować przepisy BHP.

C

PP

c


Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu co najmniej z jednotygodniowym
wyprzedzeniem.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).

5.

Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.

6.

Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczany
na udzielanie odpowiedzi.

7.

Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

8.

Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

9.

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

10. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorowego.
11. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

12. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
13. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mające na celu uniknięcia niepowodzeń

dydaktycznych

niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.

5.

Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.

6.

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane są
cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; zaznacz ją
znakiem X.

7.

Staraj się wyraźnie zaznaczyć odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz
odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz
za poprawną.

8.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję wykonanego zadania.

9.

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

10. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na karcie odpowiedzi.
11. Na rozwiązanie testu masz 35 min.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Celem uprawy roli

a) wprowadzanie chemizacji roli.
b) nadanie roli najlepszej sprawności.
c) pozostawienie roli jako ugoru.
d) budowanie zakładów przemysłowych.

2. W skład orki zasadniczej wchodzą podorywka, orka siewna i orka przedzimowa oraz

a) talerzowanie, podorywka.
b) bronowanie, orka zimowa.
c) orka siewna, podorywka.
d) orka wiosenna, podorywka.

3. Orka należy do

a) podstawowych zabiegów uprawowych.
b) czynników degradujących glebę.
c) pomocniczych zabiegów ochronnych.
d) nawożenia gleb.

4.

Zadaniem orki jest

a) nawadnianie gleb.
b) intensywne wysuszanie gleb.
c) odwrócenie i wymieszanie warstwy ornej.
d) wprowadzenie urządzeń drenarskich.

5. Podorywką nazywamy

a) orkę wiosenną.
b) orkę zimową.
c) orkę płytką.
d) orkę kombinowaną.

6. Do pożniwnych zabiegów uprawowych zaliczamy

a) zabiegi pożniwne i roboty melioracyjne.
b) siew i zbiór plonów.
c) zabiegi wiosenne i oczyszczanie rowów.
d) zabiegi pożniwne i przedzimowe.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

7. Nawożenie roślin to

a) zabiegi uprawowe i melioracyjne.
b) uzupełnianie wymagań pokarmowych roślin.
c) konserwacja cieków urządzeń drenarskich.
d) wykonywanie oprysków ochronnych.

8. Celem nawożenia jest

a) dostarczenie wody do gleby.
b) osuszenie gleby z nadmiaru wody.
c) dostarczanie roślinom pokarmu.
d) wprowadzanie środków ochronnych do gleby.

9. Nawozy dzielimy na

a) obornik i herbicydy.
b) trucizny i odchwaszczanie.
c) organiczne i mineralne.
d) rędziny i szadź.

10. Do nawozów mineralnych zaliczamy

b) nawozy azotowe i potasowe.
c) obornik i kompost.
d) nawozy magnezowe i obornik.
e) obornik i gnojowice.

11. Mieszanie nawozów mineralnych jest dopuszczane

a) zawsze.
b) według określonych zasad mieszania.
c) nie jest dopuszczalne.
d) tylko podczas produkcji.

12. Ochrona roślin polega na

a) ochronie ludzi i zwierząt.
b) nauce o zasobach przyrody.
c) nauce o chwastach, chorobach i szkodnikach.
d) nauce o środowisku.

13. Do chwastów wieloletnich zaliczamy

a) rdest ptasi, gorczycę polną.
b) komosę białą, babkę lancetowatą.
c) starzec zwyczajny, sporek polny.
e) ostrożeń polny, perz właściwy.

14. Do szkodników bezkręgowych zaliczamy

a) sikorki, pliszki.
b) gołębie, ślimaki.
c) mysz polną, wróble.
d) skorupiaki pajęczaki.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

15. Choroby infekcyjne powodowane są przez

a) wysoką temperaturę i grzyby.
b) wirusy i dużą wilgotność.
c) bakterie i grzyby.
d) zanieczyszczenia powietrza.

16. Klasa IV grzybów występuje w:

a) naroślach.
b) ranach.
c) wirusach.
d) podstawczakach.

17. Kwarantanną nazywamy

a) zabiegi uprawowe, orkę i siew.
b) zespół zabiegów niedopuszczających do rozprzestrzenienia się szkodników i chwastów.
c) zabiegi melioracyjne, w tym konserwacja urządzeń.
d) stosowanie zabiegów uprawowych.

18. Chemiczne metody ochrony roślin polegają na

a) badaniu i charakterystyce chwastów.
b) użyciu chemicznych środków ochrony roślin.
c) sporządzaniu map urodzajności gleb.
d) monitoringu upraw ogrodniczych.

19. Integrowana metoda roślin polega na

a) zwalczaniu chwastów i melioracji pól.
b) niestosowaniu chemicznych metod ochrony roślin.
c) wykorzystywaniu dostępnych metod i sposobów zwalczania agrofagów.
d) prowadzeniu zmianowania upraw.

20. Podczas zwalczania szkodników i chwastów środkami chemicznymi należy przestrzegać

a) zasad spożywania posiłków.
b) przepisów o ruchu drogowym.
c) przepisów bhp podczas ochrony roślin.
a) spożywania posiłków.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................

Planowanie zabiegów uprawowych

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej Planowanie zabiegów
uprawowych

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 18, 20, są z poziomu podstawowego,

zadania

2, 6, 16, 19, są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne

:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. b, 4. d, 5. b, 6. c, 7. d, 8. b, 9. a, 10. c, 11. d,
12. b, 13. c, 14. c, 15. a, 16. b, 17. d, 18. a, 19. b, 20. b.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wyjaśnić znaczenie melioracji

B

P

b

2

Uzasadnić cele nawadniania gleb

C

PP

b

3

Wymienić cele nawadniania

A

P

b

4

Określić rodzaj orki

B

P

d

5

Określić zabiegi uprawowe
przedzimowe

B

P

b

6

Zaplanować zmianowanie roślin

D

PP

c

7

Wymienić rodzaje nawozów

A

P

d

8

Określić wpływ nawożenia na wzrost
roślin

B

P

b

9

Określić chwasty

B

P

a

10 Scharakteryzować choroby roślin

C

P

c

11

Dokonać analizy chorób, chwastów,
szkodników

C

P

d

12

Wyjaśnić metody mechaniczne
ochrony roślin

B

P

b

13 Określić środki do walki z chwastami

B

P

c

14 Wyjaśnij pojęcie karencja

B

P

c

15 Wyjaśnić pojęcie tolerancja

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

16

Scharakteryzować sposoby
wykonywania oprysków

C

PP

b

17 Rozpoznać choroby ziemniaków

C

P

d

18 Określić objawy chorobowe roślin

B

P

a

19

Zaplanować przygotowanie cieczy
użytkowej

D

PP

b

20 Wskazać elementy odzieży ochronnej

A

P

b


Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu co najmniej z jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczany

na udzielanie odpowiedzi.

7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

8. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

9. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
10. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorowego.
11. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

12. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
13. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mające na celu uniknięcia niepowodzeń

dydaktycznych

niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; zaznacz
ją znakiem X.

7. Staraj się wyraźnie zaznaczyć odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz
za poprawną.

8. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję wykonanego zadania.
9. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

10. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na karcie odpowiedzi.
11. Na rozwiązanie testu masz 35 min.

Powodzenia!

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Melioracja oznacza

a) degradację gleb użytkowych.
b) ulepszenie lub przekształcenie środowiska przyrodniczego.
c) stosowanie zabiegów agrotechnicznych.
d) zasypywanie rowów odprowadzających wodę.

2. Celem nawadniania jest

a) obniżenie zwierciadła wody gruntowej.
b) dostarczenie do gleby brakującej wody
c) pogorszenie żyzności gleb.
d) uzyskanie materiału gnilnego.

3. Nawadnianie użytków rolnych zaliczamy do zabiegów

a) przedzimowych.
b) agrotechnicznych.
c) siewnych.
d) oczyszczających.

4. Ziębla to zabieg uprawowy nazywany

a) orką siewna.
b) orką wiosenna.
c) podorywką.
d) orką przedzimowa.

5. Zespół zabiegów uprawowych przedzimowych to między innymi

a) sadzenie ziemniaków.
b) rozrzucanie obornika.
c) podorywka.
d) bronowanie.

6. Przykładem zmianowania roślin w kolejnych latach jest

a) jęczmień jary – pomidory – ziemniaki.
b) żyto – żyto – groch pastewny.
c) kapusta na oborniku – cebula lub por – korzeniowe ziemniaki.
d) ziemniaki – pszenica – pszenica – ziemniaki.

7. Do nawozów organicznych zaliczamy

a) nawozy azotowe, gnojowicę.
b) gnojówkę, nawozy fosforowe.
c) nawozy potasowe, obornik.
d) nawozy zielone, obornik.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

8. Celem wapnowania gleb jest

a) zwiększenie wilgotności gleb.
b) polepszenie właściwości fizycznych, chemicznych, biologicznych.
c) zwiększenie azotu w glebie.
d) zmniejszenie urodzajności.

9. Chwastami nazywamy

a) rośliny niepożądane w uprawie.
b) trawy i rośliny warzywnicze.
c) nasiona upraw ogrodniczych.
d) większość roślin uprawowych.

10. Tworzenie galsów, wyrośli i nabrzmień spowodowane jest przez

a) intensywne nawożenie.
b) zabiegi ochronne.
c) szkodniki.
d) chwasty.

11. Na liście kwarantannowej znajdują się

b) 19 chwastów, 52 szkodniki, 49 chorób.
c) 15 chwastów, 35 szkodniki, 30 chorób.
d) 10 chwastów, 40 szkodniki, 42 chorób.
e) 9 chwastów, 42 szkodniki, 49 chorób.

12. Metody mechaniczne w ochronie roślin polegają na

a) opryskiwaniu roślin.
b) zbieraniu i niszczeniu szkodników.
c) pielęgnowaniu szkodników.
d) hodowli szkodników.

13. Środki przeznaczone do walki z chwastami to

a) fungicydy.
b) repelenty.
c) herbicydy.
d) akarcydy.

14. Karencja oznacza

a) maksymalny czas od oprysku do zbioru.
b) ochrona zdrowia ludzi i roślin.
c) minimalny czas od oprysku do zbioru.
d) metodę bezpośredniego zwalczania chorób.

15. Tolerancja oznacza

a) ilość pozostałej substancji biologicznej w żywności.
b) ilość chwastów i szkodników w uprawach warzywniczych.
c) ilość wykonywanych oprysków.
d) ilość składników pokarmowych w glebie.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

16. Herbicydy nalistne nanosimy na

a) bulwy chwastów.
b) rosnące chwasty.
c) uszkodzone rośliny.
d) szkodniki roślin.

17. Zaraza ziemniaka jest wywołana przez grzyby

a) pragrzyby.
b) podstawczaki.
c) workowce.
d) glonowce.

18. Objawy chorobowe roślin to

a) zgnilizny, rany, obumieranie.
b) zniekształcenia, kędziorki, mięczaki.
c) skarłowacenia, mlecz, skrzyp polny.
d) kiełkowanie, kwitnienie, obumieranie.

19. Przygotowując ciecz użytkową oprysku należy

a) poznać budowę ciągnika.
b) przeczytać instrukcję stosowania środka.
c) umyć ręce.
d) przestrzegać okresu karencji.

20. Odzież ochronna stosowana podczas wykonywania oprysków to

a) ubranie codziennego użytku.
b) kombinezon, rękawice, maski.
c) czapka, spodnie, koszula.
d) ubranie drelichowe.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................

Planowanie zabiegów uprawowych



Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

7. LITERATURA


1. Fotyma M., Kryński K., Kuś J.: Technologia produkcji roślinnej. Horpress, Warszawa

1999

2. Gawroński A.: Podstawy produkcji roślinnej. Hortpress, Warszawa 2000
3. Grochowicz E., Korytowski J.: Ochrona gleb. WSiP, Warszawa 1997
4. Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1998
5. Kolota E., Orłowski M., Bac St., Biesiada A.: Podstawy ogrodnictwa. WSiP, Warszawa

2000

6. Kołoty E. Podstawy Ogrodnictwa. WSiP, Warszawa 2000
7. Łopata K. Rudnik E.: Tajemnice gleby – Chroń swoje środowisko. WSiP, Warszawa

1997

8. Pyłka-Gutowska E.: Ekologia z ochroną środowiska. Wydawnictwo Oświatowe

Warszawa 1996

9. Rączkowski B.: BHP w praktyce. ODDK, Gdańsk 2002
10. Sitek J. R.: Uprawa, nawożenie roślin ogrodniczych. PWRIL, Warszawa 1997
11. Stępczak K.: Ochrona i kształtowanie środowiska. WSiP, Warszawa 2001

Literatura metodyczna
1. Dretkiewicz-Więch J.: Nauczycielski system oceniania. (ABC nauczyciela szkoły

zawodowej). Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Warszawa 1999

2. Figurski J., Ornatowski T.: Praktyczna nauka zawodu. Instytut Technologii Eksploatacji,

Radom 2000

3. Nowacki T.W.: Zawodoznawstwo. Instytut Technologii Eksploatacji, Radom 2003
4. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997

5. Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. Instytut Technologii

Eksploatacji, Radom 2002

