background image

Wada postawy: plecy płaskie. 

 

1/3

 

Konspekt do zaj

ęć gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej. 

 

1.  Wada: Plecy płaskie. 
2.  Temat: Nauka zabawy „Berek ratuje”. 
3.  Cel: Wzmocnienie mi

ęśni grzbietu. 

4. Klasa: 

Druga. 

5. Miejsce: 

Sala 

gimnastyczna. 

6. Liczba 

ćwiczących: 8 osób. 

7.  Czas Trwania: 45 minut. 
8.  Pomoce: woreczki, poduszki, piłki. 

 
 

Tok lekcji 

Cel 

ćwiczenia Opis 

ćwiczenia dozowanie 

Uwagi 

metodyczno- 

organizacyjne 

cz

ęść I wstępna  

1. 
Zorganizowanie 
grupy, 
sprawdzenie 
gotowo

ści do 

zaj

ęć. 

Przygotowanie do 
zaj

ęć, wyrobienie 

nawyku 
samokontroli. 

Zbiórka, sprawdzenie 
obecno

ści, gotowości 

do zaj

ęć. Podanie 

tematu lekcji. 
Korygowanie postawy. 

2 min 

Zbiórka w 
szeregu. Stanie z 
zachowaniem 
prawidłowej 
postawy. 

2. 

Ćwiczenia 

o

żywiające. 

Przygotowanie 
organizmu do 
wysiłku. 
Wprowadzenie 
przyjaznej 
atmosfery. 

Zabawa „Berek ratuje”. 
Jedno z dzieci goni 
pozostałe, złapane 
dziecko staje w 
rozkroku, ramiona na 
biodrach. Aby go 
uratowa

ć należy przejść 

na czworakach 
pomi

ędzy jego nogami.  

3-4 zmiany   

3. 

Ćwiczenia 

ko

ńczyn dolnych 

i stóp.   

Wzmocnienie 
mi

ęśni 

wysklepiaj

ących 

stopy oraz mi

ęśni 

ko

ńczyn dolnych. 

Marsz po obwodzie 
koła z wysokim 
unoszeniem kolan. 
Stanie przy drabince. 
Chwyt RR za drabinki i 
stanie palcami na 
pierwszym szczeblu. 
Ruch: wspi

ęcia i 

opuszczanie pi

ęt aż do 

zetkni

ęcia z podłogą. 

2 okr

ążenia 

 
 
 
5 razy  

Korekcja 
postawy. 

4. 

Ćwiczenia 

oddechowe. 

Poprawa 
czynno

ści 

oddechowych, 
wzmocnienie 
mi

ęśni grzbietu 

Kl

ęk podparty. Wdech - 

uwypuklenie pleców w 
gór

ę, głowa schowana 

w ramionach. Wydech 
– plecy opuszczane w 
dół głowa spogl

ąda w 

gór

ę.    

6 razy 

 

background image

Wada postawy: plecy płaskie. 

 

2/3

 

Tok lekcji 

Cel 

ćwiczenia Opis 

ćwiczenia dozowanie 

Uwagi 

metodyczno- 

organizacyjne 

cz

ęść II główna  

1. 

Ćwiczenia 

ramion i obr

ęczy 

barkowej. 

Wzmocnienie 
mi

ęsni ramion 

oraz obr

ęczy 

barkowej, 
pogł

ębienie 

lordozy 
l

ędźwiowej. 

Siad kl

ęczny. Klaskanie 

2 razy przed sob

ą i 

o podłog

ę. 

4 razy 

 

2. 

Ćwiczenia 

górnej cz

ęści 

grzbietu w 
płaszczy

źnie 

strzałkowej. 

Wzmacnianie 
mi

ęśni grzbietu. 

 
 
 
 
 
 

Pozycja wysoka, lekki 
rozkrok. Ruch: skłony 
tułowia w przód nisko a 
nast

ępnie skłon w tył. 

4 razy 

 

3. 

Ćwiczenia 

nóg z 

ćwiczeniami 
tułowia. 

Wzmocnienie 
mi

ęśni nóg, 

wzmocnienie 
mi

ęśni grzbietu 

odcinka 
l

ędźwiowego. 

Le

żenie tyłem, ramiona 

zło

żone na piersiach, 

nogi wyprostowane. 
Uniesienie nóg na 
niedu

żą wysokość z 

równoczesnym 
uniesieniem tułowia.  

4 razy 

Wznos nóg na 
wysoko

ść około 

20 cm. 

4. 

Ćwiczenia 

mi

ęśni klatki 

piersiowej 

Wzmocnienie 
mi

ęśni klatki 

piersiowej.  

Siad plaski przy 

ścianie, 

poduszka za plecami w 
odcinku l

ędźwiowym. 

Ramiona mocno 
obejmuj

ą piłkę 

dociskaj

ąc ją do klatki 

piersiowej. 

3 razy 

Napinamy 
mi

ęśnie klatki 

piersiowej. 

5. 

Ćwiczenia 

mi

ęśni brzucha. 

Wzmocnienie 
mi

ęśni brzucha.  

Le

żenie tyłem, nogi 

proste, ramiona wzdłu

ż 

tułowia. Wznos tułowia 
w przód z 
wyci

ągnięciem ramion 

w przód. 

4 razy 

 

6. 

Ćwiczenia 

oddechowe. 

Poprawa 
czynno

ści 

oddechowych. 

Siad kl

ęczny, w rękach 

trzymamy piłk

ę, 

nabieramy powietrza i 
unosimy piłk

ę. Powrót 

piłki w czasie wydechu. 

8 razy 

 

background image

Wada postawy: plecy płaskie. 

 

3/3

 

Tok lekcji 

Cel 

ćwiczenia Opis 

ćwiczenia dozowanie 

Uwagi 

metodyczno- 

organizacyjne 

7. 

Ćwiczenie 

mi

ęśni 

po

śladkowych 

oraz kulszowo-
goleniowych. 

Wzmocnienie 
mi

ęśni 

po

śladkowych, 

mi

ęśni kulszowo 

goleniowych oraz 
wzmocnienie 
mi

ęśni 

wysklepienia 
stopy. 

Le

żenie tyłem przy 

drabince, r

ęce ułożone 

w „skrzydełka”. Palce 
stóp oparte o pierwszy 
szczebel drabinki. 
Dziecko unosi biodra 
stawiaj

ąc stopy na 

coraz wy

ższe szczeble. 

Powrót – zej

ście w dół 

z równoczesnym 
opuszczeniem bioder. 

3-5 razy 

Dochodzimy do 
pi

ątego 

szczebla. 

8. 

Ćwiczenia 

równowa

żne. 

Wzmocnienie 
mi

ęśni 

prostownika 
grzbietu odcinka 
l

ędźwiowego, 

mi

ęśni 

po

śladkowych 

kulszowo 
goleniowych, 
odci

ążenie 

kr

ęgosłupa.  

Kl

ęk podparty. 

Jednoczesne uniesienie 
przed siebie prawej r

ęki 

i wyprost do tyłu lewej 
nogi. Po dziesi

ęciu s. 

zmiana r

ęki i nogi.    

4 razy 

Zwracamy 
uwag

ę aby nie 

było wygi

ęcia 

bocznego 
kr

ęgosłupa. 

Cz

ęść III – końcowa  

1. Marsz 

Wyrobienie 
nawyku 
prawidłowej 
postawy. 

Marsz dookoła sali z 
woreczkiem na głowie. 

50 s. 

 

2. 

Ćwiczenia 

oddechowe 

Poprawa 
czynno

ści 

oddechowych.  

Le

żenie tyłem, ramiona 

w bok. Podanie 
woreczka nad głow

ą, 

równoczesny wdech. 
Wydech podczas 
powrotu ramion do 
poziomu.   

8 razy 

 

3. 

Ćwiczenia 

stóp. 

Wzmocnienie 
mi

ęśni 

wysklepienia 
stopy. 

Pozycja wysoka, „chód 
g

ąsienicy” – palce 

zbli

żają się do pięt.  

30 s. 

Dzieci maj

ące 

problemy 

ćwiczą siedząc 
na ławce. 

4. Omówienie 
lekcji 

Wyrobienie 
nawyku 
prawidłowej 
postawy. 

Zbiórka, korekcja 
postawy przed lustrem. 
Omówienie lekcji, 
po

żegnanie. 

3 min.  

Zbiórka przed 
lustrem. 

 
 
Opracowała: mgr Magdalena Mikrut