koszykarz plecionkarz 742[02] o1 05 n

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ







Zenon Dudek






Wykonywanie pomocniczych prac stolarskich
i tapicerskich 742[02].O1.05








Poradnik dla nauczyciela












Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy,
Radom 2006

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Stanisław Gryk
mgr Janusz Artemiuk



Opracowanie redakcyjne:
Mgr inż. Anna Klimkowicz - Barbarska




Konsultacja:
Mgr inż. Krzysztof Wojewoda




Korekta:







Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 742[02].O1.05.
„Wykonywanie pomocniczych prac stolarskich i tapicerskich” zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu koszykarz – plecionkarz.




















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

12

5.1. Materiały tarte i półfabrykaty drzewne

12

5.1.1. Ćwiczenia

12

5.2. Materiały tapicerskie

15

5.2.1. Ćwiczenia

15

5.3. Narzędzia tapicerskie. Tapicerowania

18

5.3.1. Ćwiczenia

18

5.4. Ręczna obróbka drewna i półfabrykatów drzewnych

20

5.4.1. Ćwiczenia

20

5.5. Obrabiarki i urządzenia do obróbki maszynowej drewna

22

5.5.1. Ćwiczenia

22

5.6. Połączenia stolarskie

25

5.6.1. Ćwiczenia

25

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

27

7. Literatura

44

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie koszykarz – plecionkarz 742 [02]

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

tekstu przewodniego,

metody projektów,

ćwiczeń.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań i uczenia się,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.


















background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4












































Schemat układu jednostek modułowych

742[02].O1

Podstawy koszykarstwa-plecionkarstwa

742[02].O1.01

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony

przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska

742[02].O1.02

Posługiwanie się terminologią z zakresu technologii koszykarstwa-

plecionkarstwa

742[02].O1.03

Rozpoznawanie gatunków i odmian wierzby krzewiastej oraz innych

surowców i materiałów stosowanych w produkcji koszykarsko-

plecionkarskiej

742[02].O1.04

Wykonywanie prac związanych z

pozyskiwaniem, przetwarzaniem i

uszlachetnianiem wikliny

742[02].O1.07

Magazynowanie, pakowanie

i transport wyrobów

742[02].O1.06

Posługiwanie się normami i

dokumentacją wyrobów

742[02].O1.05

Wykonywanie

pomocniczych prac

stolarskich i tapicerskich

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

korzystać z różnych źródeł informacji,

posługiwać się podstawowymi przyborami kreślarskimi,

dokonywać i odczytywać pomiary,

rozróżniać tworzywa konstrukcyjne i wyplotowe,

rozpoznawać wady techniczne materiałów koszykarsko – plecionkarskich,

określać zastosowanie materiałów podstawowych, uzupełniających i pomocniczych,

stosować środki ochrony indywidualnej,

stosować się do przepisów związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy,

stosować się do instrukcji przeciwpożarowych,

udzielić pierwszej pomocy.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

dobrać materiały tarte i półfabrykaty drewnopochodne na elementy i podzespoły
wyrobów,

dobrać materiały tapicerskie do wykonywania określonych prac,

dobrać materiały na elementy i podzespoły wyrobów,

wykonać podstawowe operacje ręcznej obróbki skrawaniem,

wykonać podstawowe operacje maszynowej obróbki skrawaniem,

wykonać czynności technologiczne związane z wyściełaniem wyrobów koszykarsko –
plecionkarskich,

dobrać narzędzia, urządzenia stolarskie i tapicerskie do wykonania określonych prac,

wykonać oprzyrządowanie technologiczne,

wykonać formy i szablony wyrobów koszykarsko – plecionkarskich,

połączyć elementy w podzespoły i konstrukcje pomocnicze,

zorganizować stanowisko pracy, zgodnie z wymaganiami bhp, ochrony ppoż. oraz
ochrony środowiska,

posłużyć się przyrządami pomiarowymi oraz narzędziami.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca......................................................................
Modułowy program nauczania Koszykarz – plecionkarz 742[02]
Moduł: Podstawy koszykarstwa – plecionkarstwa 742[02]O1
Jednostka modułowa: Wykonywanie pomocniczych prac stolarskich i tapicerskich
742[02].O1.05.

Temat: Rozpoznawanie materiałów drzewnych i drewnopochodnych i ich zastosowanie

w koszykarstwie – plecionkarstwie.
Cel

ogólny:

Kształtowanie

umiejętności

rozpoznawania

materiałów

drzewnych

i drewnopochodnych

oraz

ich

zastosowanie

w

koszykarstwie

plecionkarstwie.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

rozpoznawać i nazywać materiały drzewne i drewnopochodne,

określić zastosowanie materiału zgodnie z jego przeznaczeniem,

przyporządkować materiał do grup sortymentowych,

określić sposób obróbki przedstawionych materiałów.

Metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia.

Formy organizacyjne pracy uczniów :

indywidualna ,

zespołowa.


Czas:
2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

materiały tarte:
a) listwy,
b) krawędziaki,
c) łaty,

płyty wiórowe,

płyty pilśniowe twarde,

sklejka,

fornir i obłogi,

płyty stolarskie,

przybory do pisania,

arkusz papieru.

Przebieg zajęć
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu ,omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania zadania.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

4. Realizacja tematu:

każdy uczeń otrzymuje próbki materiałów drzewnych i drewnopochodnych,

po zapoznaniu się z próbkami zapisuje ich nazwę i określa ich grupę sortymentową,

uczeń określa zastosowanie przedstawionych mu materiałów w koszykarstwie –
plecionkarstwie,

uczeń omawia sposób obróbki przedstawionych mu materiałów,

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów, pomaga i podpowiada najlepsze rozwiązania.

5. Po wykonaniu zadania uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
6. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
7. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza poprawność wykonanego zadania.
8. Uczniowie prezentują swoje prace.
9. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonania zadania.

Zakończenie zajęć
Porządkowanie stanowisk pracy, wystawienie ocen, zadanie pracy domowej.
Praca domowa
Wyszukaj i wypisz na kartce rodzaje materiałów drzewnych i drewnopochodnych, które
znajdują się w elementach konstrukcyjnych znanych Ci wyrobów koszykarsko –
plecionkarskich.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca......................................................................
Modułowy program nauczania Koszykarz – plecionkarz 742[02]
Moduł: Podstawy koszykarstwa – plecionkarstwa 742[02]O1
Jednostka modułowa: Wykonywanie pomocniczych prac stolarskich i tapicerskich
742[02].O1.05

Temat: Wykonanie połączeń kołkowych w ramiaku siedziska.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania połączeń kołkowych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zaplanować wykonanie ćwiczenia,

dobrać materiały i narzędzia,

zorganizować stanowisko robocze do wykonania zadania,

przestrzegać zasady bezpieczeństwa i higieny pracy,

omówić zastosowanie połączeń kołkowych w podzespołach meblowych,

posłużyć się przyrządami traserskimi,

wykonywać nawiercenia pod kołki montażowe,

pasować i łączyć elementy konstrukcyjne,

ocenić prawidłowość wykonanego zadania.


Metody nauczania - uczenia się
:

pokaz z objaśnieniem,

metoda przewodniego tekstu,

ćwiczenia,


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

grupowa.


Strategia:
uczenie się przez doświadczenie

Środki dydaktyczne
:

listwy sosnowe 4 szt. o przekroju 30 X 50 X 400 mm.,

ołówek,

kątownik,

znaczniki stolarskie,

kołki montażowe,

wiertarka,

wiertło do drewna,

piła płatnica,

młotek,

klej do drewna.


Czas:
2 godziny dydaktyczne.


background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Przebieg zajęć:

Zadanie dla ucznia
Zadaniem ucznia jest wykonanie ramiaka siedziska o wymiarach 400 X 400 mm stosując
połączenia kołkowe.

FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjne, zaznajomienie uczniów z pracą metodą przewodniego tekstu.

FAZA WŁAŚCIWA

INFORMACJE
1. Co to jest połączenie stolarskie?
2. Jakie rozróżniamy rodzaje połączeń stolarskich?
3. W jakich podzespołach konstrukcyjnych mebli stosuje się połączenie kołkowe?
4. Czy potrafisz zgromadzić narzędzia i przybory do wykonania połączenia kołkowego?
5. Czy potrafisz posługiwać się narzędziami i przyborami traserskimi?

PLANOWANIE
1. Zaplanuj kolejność czynności przy wykonywaniu połączeń.
2. Ustal, jakich narzędzi i przyborów użyjesz do wykonania zadania.
3. Ustal, w których częściach listew wykonasz połączenia.

UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.

WYKONANIE
1. Dokonaj pomiarów, wytrasuj i dotnij na określoną długość elementy siedziska.
2. Zaznacz miejsca nawierceń w przekrojach poprzecznych dwóch krótszych elementów.
3. Wykonaj zgodnie z zaplanowanymi czynnościami połączenia kołkowe elementów

konstrukcyjnych ramiaka siedziska.

4. Zwróć uwagę na estetykę i dokładność swojej pracy.
5. Uporządkuj stanowisko pracy,
6. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.

SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie zostały wykonane czynności przygotowawcze; mierzenie, trasowanie?
2. Czy prawidłowo zostały wykonane operacje techniczne?
3. Czy wykonane połączenia spełniają wymagania technologiczne?
4. Czy wykonany podzespół jest estetyczny i trwały?

ANALIZA
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej
trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich uniknąć
w przyszłości.


background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

FAZA KOŃCOWA

Zakończenie zajęć
Wystawienie ocen, zadanie pracy domowej.
Praca domowa
Spośród elementów konstrukcyjnych mebli do siedzenia wybierz te, w których stosowanie
połączeń kołkowych jest technologicznie uzasadnione. Zgromadź fotografie mebli i zaznacz,
w których miejscach można stosować połączenia kołkowe.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5. ĆWICZENIA

5.1. Materiały tarte i półfabrykaty drzewne

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przedstaw na rysunkach sortymenty tarcicy obrzynanej.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z określeniami i podziałem ogólnym materiałów tartych (materiał nauczania

rozdz. 4. 1. 1. w poradniku dla ucznia),

3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) narysować przekroje poprzeczne sortymentów tarcicy obrzynanej zwracając szczególną

uwagę na proporcje,

5) uporządkować stanowisko pracy,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

praca z tekstem,

praca z rysunkiem,

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

blok techniczny formatu A 4 ,

przybory kreślarskie,

gumka,

Poradnik dla ucznia rozdz. 4.1.1.


Ćwiczenie 2

Wykaż różnicę pomiędzy tarcicą obrzynaną a tarcicą nie obrzynaną.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.





background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym materiałów tartych (materiał nauczania

rozdz.4.1.1. w poradniku dla ucznia),

3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) wypisać na arkuszu różnice, wynikające ze sposobu przetarcia tarcicy obrzynanej i nie

obrzynanej,

5) uporządkować stanowisko pracy,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

praca z tekstem,

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

arkusz papieru,

Poradnik dla ucznia rozdz. 4.1.1.


Ćwiczenie 3

Zaprezentuj i omów materiały drewnopochodne.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym materiałów drewnopochodnych

(materiał nauczania rozdz. 4.1.1. w poradniku dla ucznia),

3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) zgromadzić próbki materiałów drewnopochodnych,
5) omówić poszczególne rodzaje materiałów drewnopochodnych,
6) określić zastosowanie prezentowanych materiałów w wyrobach koszykarsko –

plecionkarskich,

7) uporządkować stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

praca z tekstem,

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Środki dydaktyczne:

płyty wiórowe,

płyty pilśniowe,

płyty laminowane.

Poradnik dla ucznia rozdz. 4.1.1.


Ćwiczenie 4

Spośród przedstawionych materiałów wybierz i omów te, które stosuje się do

okleinowania powierzchni płaskich.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym materiałów drewnopochodnych

(materiał nauczania rozdz. 4. 1. 1. w poradniku dla ucznia),

3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) zgromadzić próbki materiałów drzewnych i drewnopochodnych,
5) omówić rodzaje materiałów stosowanych do okleinowania powierzchni płaskich,
6) określić zastosowanie prezentowanych materiałów w wyrobach koszykarsko –

plecionkarskich,

7) uporządkować stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

praca z tekstem,

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

materiał nauczania z rozdziału 4.4.1.

literatura z rozdziału 6.

próbki materiałów drzewnych:

płyta pilśniowa twarda,

sklejka,

fornir,

płyta stolarska,

obłóg.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.2. Materiały tapicerskie

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Spośród przedstawionych materiałów wybierz te, które stosuje się do wykonania warstwy

podtrzymującej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien:

1) omówić jego zakres i techniki wykonania,
2) przedstawić próbki materiałów, z których trzy uczeń powinien wybrać,
3) zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym materiałów tapicerskich (materiał

nauczania rozdz. 4.2.1. w poradniku dla ucznia),

3) określić funkcję warstwy podtrzymującej w pracach tapicerskich,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) zgromadzić próbki materiałów stosowanych w pracach tapicerskich,
6) omówić materiały stosowane do wykonania warstwy podtrzymującej,
7) wybrać ze zgromadzonych materiałów te, które będą przydatne do wykonania warstwy

podtrzymującej,

8) uporządkować stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

Poradnik dla ucznia (rozdz. 4.2.1.),

literatura z rozdziału 6.

próbki materiałów tapicerskich:
a) trawa morska,
b) taśma parciana,
c) pianka poliuretanowa,
d) płyta pilśniowa twarda,
e) pasy gumowe,
f) dzianina.






background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Ćwiczenie 2

Spośród przedstawionych materiałów stosowanych do wykonania warstwy wyściełającej

wybierz te, które są pochodzenia roślinnego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien:

1) omówić jego zakres i techniki wykonania,
2) przedstawić próbki materiałów, z których trzy uczeń powinien wybrać,
3) zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym materiałów tapicerskich (materiał

nauczania rozdz. 4.2.1. w poradniku dla ucznia),

3) określić funkcję warstwy wyściełającej w pracach tapicerskich,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) zgromadzić próbki materiałów stosowanych w pracach tapicerskich,
6) omówić materiały stosowane do wykonania warstwy wyściełającej,
7) wybrać ze zgromadzonych materiałów te, które są pochodzenia roślinnego,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

praca z tekstem,

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

próbki materiałów tapicerskich:
a) wata tapicerska ,
b) trawa morska,
c) odpady perlonu,
d) pakuły,
e) szczecina świńska,
f) pierze darte i puch.

literatura z rozdziału,

Poradnik dla ucznia rozdz. 4.2.1.


Ćwiczenie 3

Z przedstawionych Ci materiałów tapicerskich, wybierz i dokonaj podziału na cztery

następujące grupy:
1) materiały na warstwę podtrzymującą,
2) materiały na warstwę sprężynującą,
3) materiały na warstwę wyściełającą,
4) materiały obiciowe (pokryciowe).

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien:

1) omówić jego zakres i techniki wykonania,
2) przedstawić próbki materiałów, które uczeń podzieli na cztery grupy,
3) zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym materiałów tapicerskich (materiał

nauczania rozdz. 4.2.1. w poradniku dla ucznia),

3) określić funkcję i wykonanie warstw: podtrzymującej, sprężynującej, wyściełającej,

obiciowej,

4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) zgromadzić próbki materiałów stosowanych w pracach tapicerskich,
6) omówić materiały stosowane do wykonania poszczególnych warstw,
7) wybrać i podzielić na cztery grupy te materiały, które są stosowane do wykonywania

warstw: podtrzymującej, sprężynującej, wyściełającej, obiciowej,

8) uporządkować stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

praca z tekstem.

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

Poradnik dla ucznia (rozdz. 4.2.1.),

literatura z rozdziału 6.

próbki materiałów tapicerskich:
a) włosie z ogonów i grzyw koni oraz wielbłądów,
b) sierść zwierząt futerkowych, bydła i koni,
c) szczecina świńska,
d) pierze darte i puch,
e) tkaniny,
f) materiały skóropodobne,
g) trawa morska,
h) wata tapicerska,
i) sprężyny,
j) pianka poliuretanowa,
k) taśmy parciane,
l) sklejka,
m) pasy gumowe,
n) płyta pilśniowa twarda.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.3. Narzędzia tapicerskie. Tapicerowanie

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Spośród przedstawionych narzędzi wybierz te, które stosuje się do prac związanych

z wykonaniem warstwy pokryciowej.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien:

1) omówić jego zakres i techniki wykonania,
2) przedstawić narzędzia tapicerskie, z których uczeń powinien wybrać dwa właściwe,
3) zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym narzędzi tapicerskich (poradnik dla

ucznia rozdz. 4.3.1.),

3) określić funkcję i sposób wykonania warstwy pokryciowej,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) zgromadzić narzędzia stosowane w pracach tapicerskich,
6) wybrać ze zgromadzonych narzędzi te, które są stosowane do wykonania warstwy

pokryciowej,

7) uporządkować stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

praca z tekstem,

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

Poradnik dla ucznia rozdz. 4.3.1.,

literatura z rozdziału 6,

naprężacz pasów tapicerskich,

igły tapicerskie,

obcęgi ścinające,

nóż z ostrzem zakrzywionym,

nożyce krawieckie.

Ćwiczenie 2

Wykonaj wyściełanie siedziska na podłożu twardym.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) przeanalizować dokładnie treść zadania,
3) zapoznać się z instrukcją wyściełania wyrobów niesprężynowych (Poradnik dla ucznia

rozdz.4.3.1.),

4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) przygotować niezbędne narzędzia i sprawdzić ich stan techniczny,
6) zgromadzić materiały potrzebne do wykonania zadania,
7) zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji,
8) wykonać czynności tapicerskie zgodnie z instrukcją,
9) przygotować wyrób do prezentacji,
10) uporządkować stanowisko pracy,
11) zaprezentować sposób wykonania ćwiczenia uzasadniając kolejność poszczególnych

czynności technologicznych,

12) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

praca z tekstem,

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia,

zajęcia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

podłoże twarde,

formatka z gumy spienionej,

tkanina płócienna (surówka),

materiał pokryciowy,

nożyce krawieckie,

igły tapicerskie, nici,

gwoździ tapicerskie,

młotek,

nóż tapicerski,

Poradnik dla ucznia rozdz. 4.3.1.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.4. Ręczna obróbka drewna i półfabrykatów drzewnych

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wytnij ze sklejki dno tacki o wymiarach 300x400 mm. Wyszlifuj powierzchnie płaskie

i krawędzie.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym ręcznej obróbki drewna

i półfabrykatów drzewnych (poradnik dla ucznia rozdz. 4.4.1.),

3) dobrać narzędzia i materiały do cięcia i szlifowania,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami

bezpieczeństwa i higieny pracy,

5) wytrasować na sklejce element o wymiarach 300x400 mm.,
6) wyciąć wytrasowany element za pomocą piły płatnicy lub piły ramowej,
7) wyszlifować powierzchnie płaskie i krawędzie sklejki,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

praca z tekstem,

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia,

zajęcia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

narzędzia do obróbki ręcznej:

a) piła ramowa,
b) piła płatnica,
c) tarnik,

d)

pilnik,

papier ścierny,

sklejka gr. 3 mm.,

przyrządy do trasowania
a) znacznik,
b) rysik,
c) kątownik prostokątny,

warsztat stolarski (strugnica)

Poradnik dla ucznia rozdz.4.4.1.,

literatura z rozdziału 7.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Ćwiczenie 2

Mając do dyspozycji płytę pilśniową twardą o wymiarach 350 x 350 mm. wytrasuj koło

na dno koszyka o średnicy 300 mm.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy i zgromadzić narzędzia do trasowania,
3) zastosować przybory do mierzenia,
4) wyznaczyć środek, na którym ustawisz nóżkę cyrkla,
5) wyrysować koło o promieniu 150 mm,
6) uporządkować stanowisko pracy,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

płyta pilśniowa twarda o wymiarach 350 x 350 mm,

metrówka stolarska,

przybory traserskie,

gumka,

literatura z rozdziału 7.

Poradnik dla ucznia rozdz.4.4.1.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

5.5. Obrabiarki i urządzenia do obróbki maszynowej drewna

5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wytnij na pilarce do cięcia wzdłużnego cztery elementy na ramiak siedziska. Wymiary

elementów 450x50x25 mm.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z obsługą i zasadami bezpiecznej pracy na pilarce do cięcia wzdłużnego

(materiał nauczania rozdz. 4.5.1. w poradniku dla ucznia),

3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) sprawdzić w obecności nauczyciela stan techniczny urządzenia – klin rozszczepiający,

kaptur ochronny, prowadnica,

5) ustawić na pilarce wymiary wycinanych elementów,
6) dokonać cięcia wzdłużnego w obecności nauczyciela, stosując zasady bezpiecznej pracy

przy obsłudze pilarki,

7) wykonać cięcie poprzeczne za pomocą piły do cięcia ręcznego,
8) sprawdzić wymiary poszczególnych elementów,
9) uporządkować stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

praca z tekstem,

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne,

ćwiczenia,

zajęcia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

deska o wymiarach 1000x120x30 mm.,

pilarka do cięcia wzdłużnego,

piła płatnica,

przyrządy do mierzenia i trasowania,

instrukcja stanowiskowa obsługi pilarki,

Poradnik dla ucznia rozdz. 4.5.1.,

literatura z rozdziału 7.





background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Ćwiczenie 2

Przedstaw na rysunku schemat działania strugarki wyrówniarki.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się ze schematem działania strugarki wyrówniarki (materiał nauczania

rozdz.4.5.1 w poradniku dla ucznia),

3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) narysować schemat działania strugarki wyrówniarki zwracając szczególną uwagę na

podstawowe elementy konstrukcyjne,

5) uporządkować stanowisko pracy,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

praca z tekstem,

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

blok techniczny formatu A 4,,

przybory kreślarskie,

gumka,

literatura z rozdziału 7.

Poradnik dla ucznia rozdz. 4.5.1.,


Ćwiczenie 3

Spośród przedstawionych Ci próbek materiałów obrobionych na maszynach stolarskich

wybierz te, których obróbki dokonano na frezarce dolnowrzecionowej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien:

1) omówić jego zakres i techniki wykonania,
2) przedstawić próbki materiałów, z których uczeń powinien wybrać trzy właściwe,
3) zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym obrabiarek i urządzeń do obróbki

maszynowej (poradnik dla ucznia rozdz. 4.5.1.),

3) określić zastosowanie poszczególnych obrabiarek do obróbki drewna,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

5) zgromadzić próbki materiałów poddanych obróbce na maszynach stolarskich,
6) wybrać ze zgromadzonych próbek materiałów te, których obróbkę wykonano na frezarce

dolnowrzecionowej,

7) uporządkować stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

praca z tekstem.

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

materiał nauczania rozdz. 4.5.1.,

literatura z rozdziału 6.

próbki materiałów poddanych obróbce maszynowej:
a) ramiak konstrukcyjny do siedziska,
b) listwa o przekroju poprzecznym profilowanym,
c) element tarcicy nie obrzynanej,
d) ramiak z wykonanym rowkowaniem,
e) ramiak z wykonanym czopowaniem,
f) próbki sortymentów tarcicy obrzynanej.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

5.6. Połączenia stolarskie

5.6.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Połącz dwie dowolne formatki płyty wiórowej, stosując połączenie kołkowe.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z wykonywaniem połączeń kołkowych (materiał nauczania rozdz. 4.6.1.

w poradniku dla ucznia),

3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami

bezpieczeństwa i higieny pracy,

4) wytrasować miejsce połączeń kołkowych, zwracając uwagę na rozmieszczenie kołków

w elementach konstrukcyjnych,

5) nawiercić otwory na kołki, zwracając uwagę na bezpieczeństwo w czasie posługiwania

się wiertarką,

6) sprawdzić dokładność wykonania połączenia poprzez pasowanie na sucho łączonych

elementów,

7) nanieść klej i połączyć elementy na stałe,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

praca z tekstem,

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia,

zajęcia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

formatki płyty wiórowej o wymiarach 300x150 mm. szt. 2,

kołki montażowe,

znaczniki do trasowania,

wiertarka,

wiertło 8mm,

klej do drewna,

literatura z rozdziału 7.





background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Ćwiczenie 2

Wykaż różnicę pomiędzy połączeniem kołkowym a złączem uciosowym na obce pióro.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) sporządzić plan wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z wykonywaniem połączeń stolarskich (materiał nauczania rozdz. 4.6.1.

w poradniku dla ucznia),

3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) narysować schemat połączenia kołkowego i uciosowego na obce pióro,
5) wypisać na arkuszu różnice w konstrukcji połączeń kołkowych i uciosowych na obce pióro,
6) uporządkować stanowisko pracy,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

praca z tekstem,

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

blok techniczny formatu A4,

ołówki różnej twardości (H, B),

przybory kreślarskie,

przybory do pisania,

arkusz papieru,

gumka,

Poradnik dla ucznia rozdz. 4.6.1.

literatura z rozdziału 7.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie pomocniczych
prac stolarskich i tapicerskich”

TEST 1

Test składa się z 22 zadań:

zadania 1, 2, 3, 5, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 22, są z poziomu podstawowego,

zadania 4, 6, 11, 17, 20, 21, są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za odpowiedź złą lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, w tym 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 20 zadań, w tym 4 z poziomu

ponadpodstawowego.

Plan testu

Klucz odpowiedzi

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna odpowiedź

1.

Wskazać pojęcie: materiały
tarte

B

P

c

2.

Wyjaśnić pojęcie: płaszczyzna
tarcicy

B

P

c

3.

Wyjaśnić określenie: bok
tarcicy

B

P

b

4.

Określić parametry
klasyfikowania tarcicy na
sorytmenty

C

PP

a

5. Określić tarcicę iglastą

B

P

b

6.

Określić z jakich materiałów
pozyskiwana jest tarcica
specjalnego przeznaczenia

C

PP

c

7. Określić pochodzenie forniru

B

P

a

8. Określić budowę sklejki

B

P

a

9.

Określić budowę płyt
stolarskich

B

P

a

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

10.

Określić funkcję warstwy
podtrzymującej

B

P

b

11.

Określić umiejscowienie
warstwy sprężynującej

C

PP

b

12.

Wymienić rodzaje ręcznej
obróbki drewna

A

PP

Uczeń wykonał zadanie jeżeli
wymienił co najmniej cztery
z n/w rodzajów obróbki ręcznej:

piłowanie,

struganie,

wiercenie,

dłutowanie,

obróbka tarnikami,

szlifowanie.

13. Określić pojęcie: trasowanie

B

P

c

14.

Wymienić przyrządy
traserskie

A

P

znacznik,- rysik,- kątownik,

cyrkiel,- kątownik nastawny,

15. Określić pojęcie: struganie

B

P

a

16.

Określić zastosowanie struga
ręcznego

B

P

a

17.

Określić rodzaj dłuta do
wykonywania gniazd

C

PP

b

18.

Wymienić grupy obrabiarek
do drewna

B

P

Uczeń wykonał zadanie jeżeli
wymienił co najmniej cztery
z n/w grup obrabiarek:

pilarki,

strugarki,

wiertarki,

dłutarki,

frezarki,

tokarki.

19.

Określić zastosowanie
strugarko - wyrówniarek

C

P

b

20.

Wymienić zasady bezpiecznej
pracy na strugarce
wyrówniarce

C

PP

Uczeń wykonał zadanie jeżeli
wymienił następujące zasady
bezpiecznej pracy na strugarce:

posuwanie elementów z

małą szybkością,

dociskanie krótkich

elementów popychaczem,

unikanie przesuwania rąk

ponad wałem,

stosowanie zabezpieczeń.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

21.

Narysować schemat
połączenia kołkowego

C

PP

Uczeń wykonał zadanie jeżeli:

narysował łączone

elementy,

zaznaczył miejsce łączenia,

narysował kołki łączące,

zachował proporcje,

uwzględnił podstawowe

szczegóły.

22.

Wymienić złącza stolarskie
półkrzyżowo - płaskie

B

P

czopowo kryte,

zakładkowe proste,

zakładkowe płetwowe.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań jakie będą

w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi)
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru.
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiały uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania , mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 22 zadania o różnym stopniu trudności. Zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10,

11, 13, 15, 16, 17, 19, są pytaniami wielokrotnego wyboru na które tylko jedna
odpowiedź jest właściwa. Zadania 12, 14, 18, 20, 22, to pytania otwarte na które należy
udzielić krótkiej odpowiedzi. Zadanie 21 zawiera polecenie wykonania rysunku.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


Test 1
1. Materiały tarte są to:

a) płyty wiórowe po rozcięciu.
b) płyty paździerzowe.
c) materiały drzewne po rozpiłowaniu podłużnym.
d) materiały drzewne po przecięciu poprzecznym.

2. Płaszczyzna w tarcicy jest to:

a) jeden z przekrojów poprzecznych.
b) jedna z dwóch przeciwległych powierzchni wąskich.
c) jedna z dwóch przeciwległych, podłużnych powierzchni szerokich.
d) przekrój podłużny tarcicy.

3. Bok w tarcicy jest to:

a) przekrój wzdłużny.
b) jedna z dwóch przeciwległych, podłużnych powierzchni wąskich.
c) przekrój poprzeczny.
d) jedna z dowolnych powierzchni.

4. Sortymenty tarcicy wyróżnia się na podstawie:

a) rodzaju obróbki i przekroju poprzecznego.
b) wymiarów.
c) rodzaju materiału.
d) gatunku drewna.

5. Do tarcicy iglastej zaliczamy tarcicę:

a) brzozową.
b) sosnową.
c) akacjową.
d) olchową.

6. Tarcicę specjalnego przeznaczenia wykonuje się:

a) z drzew iglastych.
b) z drzew liściastych.
c) z drzew iglastych i liściastych.
d) z drewna dębowego.

7. Fornir jest materiałem:

a) drzewnym.
b) drewnopochodnym.
c) półfabrykatem.
d) tworzywem sztucznym.

8. Sklejka jest płytą:

a) sklejoną z nieparzystej liczby arkuszy forniru.
b) sklejoną z parzystej liczby arkuszy forniru.
c) sklejoną z dwóch płatów forniru.
d) sklejoną z forniru i tektury.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

9. Płyty stolarskie składają się:

a) z obustronnie oklejonej warstwy środkowej.
b) z klejonych i obrobionych listew.
c) z płyt wiórowych oklejonych obłogami.
d) z płyt paździerzowych oklejonych sklejką.


10. Warstwa podtrzymująca w meblach tapicerowanych to:

a) rama tapicerska.
b) wypełnienie ramy tapicerskiej.
c) sprężyste materiały piankowe.
d) obicie wewnętrzne.

11. Warstwa sprężynująca nakładana jest:

a) na warstwę wyściełającą.
b) na warstwę podtrzymującą.
c) pod warstwę obiciową.
d) bezpośrednio na ramę tapicerską.

12. Wymień co najmniej cztery podstawowe rodzaje ręcznej obróbki drewna

13. Trasowanie jest to:

a) przecinanie materiału na mniejsze elementy.
b) przecinanie materiału na długość.
c) nanoszenie ołówkiem zarysu potrzebnych elementów surowych.
d) dokonywanie pomiarów obrabianych elementów.


14. Wymień przyrządy służące do trasowania:

15. Struganie jest to:

a) wyrównywanie i wygładzanie powierzchni drewna.
b) nadawanie obrabianemu materiałowi kształtu ozdobnego.
c) dzielenie materiału na części.
d) usuwanie kory.


16. Do ręcznego strugania nierównych powierzchni służy:

a) strug zdzierak.
b) strug równiak.
c) strug spust stolarski.
d) strug gładzik.

17. Do wykonywania gniazd za pomocą dłut stosujemy:

a) dłuta tokarskie.
b) dłuta ogólnego przeznaczenia.
c) dłuta rzeźbiarskie.
d) dłuta żłobaki.


18. Wymień co najmniej cztery podstawowe grupy obrabiarek do drewna:


background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

19. Strugarki wyrówniarki stosuje się do:

a) osiągnięcia równoległości boków.
b) uzyskiwania powierzchni bazowej.
c) uzyskiwania gładkiej powierzchni.
d) strugania wąskich elementów.

20. Wymień zasady bezpiecznej pracy na strugarce - wyrówniarce:

21. Narysuj schemat połączenia kołkowego.

22. Wymień złącza stolarskie półkrzyżowo - płaskie.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko...........................................................................................................

Wykonywanie pomocniczych prac stolarskich i tapicerskich


Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz odpowiedź lub wykonaj rysunek.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

Do podstawowych rodzajów obróbki ręcznej drewna
zaliczamy:
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….

13.

a

b

c

d

14.

Przyrządy służące do trasowania to:
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….

……………………………………………………………….

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

Do podstawowych grup obrabiarek do drewna zaliczamy:
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….

……………………………………………………………….

19.

a

b

c

d

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

20.

Do zasad bezpiecznej pracy na strugarce wyrówniarce
zaliczamy:
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….

……………………………………………………………….

21.

Narysuj schemat połączenia kołkowego.














22.

Do złącz stolarskich półkrzyżowo płaskich zaliczamy:
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….

……………………………………………………………….

Razem:

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie pomocniczych
prac stolarskich i tapicerskich”

Test składa się z 22 zadań.

zadania 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 14, 15, 16, są z poziomu podstawowego,

zadania 1, 2, 5, 8, 13, 17, 18, 19, 20, 21, 22, są z poziomu ponadpodstawowego.


Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za odpowiedź złą lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, w tym 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 20 zadań, w tym 4 z poziomu
ponadpodstawowego.

Plan testu

Klucz odpowiedzi

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna odpowiedź

1. Zakwalifikować płyty wiórowe

C

PP

b

2.

Określić proces powstawania
tarcicy

C

PP

b

3. Wskazać tarcicę liściastą

B

P

a

4.

Zakwalifikować materiały tarte na
podstawie obróbki i przekroju

B

P

a

5. Zakwalifikować obłóg

C

PP

a

6. Określić budowę sklejki

B

P

b

7.

Określić zastosowanie płyt
pilśniowych
twardych

B

P

a

8.

Wymienić rodzaje ręcznej obróbki
drewna

A

P

Uczeń wykonał zadanie
jeżeli wymienił co
najmniej cztery z n/w
rodzajów obróbki ręcznej.

piłowanie,

struganie,

wiercenie,

dłutowanie,

obróbka tarnikami,

szlifowanie.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

9. Określić pojęcie: piłowanie

B

P

a

10.

Wskazać narzędzie używane do
strugania

B

P

b

11.

Określić zastosowanie tarników
i pilników

B

P

b

12.

Wyjaśnić zastosowanie strugarko
- wyrówniarek

B

P

służą do uzyskiwania

powierzchni azowych

13. Określić zastosowanie popychacza

C

PP

b

14.

Określić zastosowanie strugarek
grubiarek

B

P

b

15.

Określić zastosowanie frezarek
dolnowrzecionowych

B

P

b

16.

Określić zastosowanie strugu
stolarskiego

B

P

b

17.

Wymienić zasady bezpiecznej
pracy na pilarce

C

PP

Uczeń wykonał zadanie
jeżeli wymienił co
najmniej cztery z n/w
zasad bezpiecznej pracy
na pilarce.

materiał przesuwać

równomiernie,

nie zbliżać rąk do

wirującej tarczy,

stosować popychacz,

chronić się przed

odrzutem,

chronić oczy przed

zaprószeniem.

18.

Wymienić materiały do wykonania
warstwy wyściełającej

C

PP

Uczeń wykonał zadanie
jeżeli wymienił co
najmniej cztery z n/w
materiałów.

trawa morska,

trawa zamorska,

słomica,

wata tapicerska,

wyczeski,

kotonina.

19.

Określić materiały do wykonania
warstwy podtrzymującej

C

PP

a

20.

Narysować schemat połączenia
czopowego

C

PP

Uczeń wykonał zadanie
jeżeli:

narysował łączone

elementy,

zaznaczył miejsce

łączenia,

narysował czop i

gniazdo,

zachował proporcje,

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

uwzględnił

podstawowe
szczegóły.

21.

Wymienić złącza stolarskie z
grupy złączy czołowych

C

PP

stykowe skośne,

czopowe,

kołkowe,

wielowczepowe.

22.

Wymienić złącza z grupy złączy
wzdłużnych

C

PP

stykowe,

wręgowe proste,

kołkowe.

wpustkowe.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań jakie będą

w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi)
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru.
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiały uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania , mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 22 zadania dotyczących wykonywania pomocniczych prac stolarskich

i tapicerskich. Zadania : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 19, są to pytania
wielokrotnego wyboru z których jedna odpowiedź jest prawidłowa. Zadania : 8, 12, 17,
18, 21, 22, są pytaniami otwartymi na które należy udzielić krótkiej odpowiedzi. Zadanie
20 zawiera polecenie wykonania rysunku.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłowe odpowiedzi X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem , a następnie ponownie
zakreślić odpowiedź prawidłową}

w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole,

6. Pracuj samodzielnie , bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

40

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


Test 2
1. Płyty wiórowe zaliczamy do:

a) materiałów drzewnych.
b) materiałów drewnopochodnych.
c) materiałów tartych.
d) półfabrykatów drzewnych.


2. Tarcica powstaje w wyniku:

a) sklejenia i sprasowania wiórów.
b) rozcięcia wzdłużnego kłód.
c) przetarcia bali w tartaku.
d) sklejenia listew drewnianych.


3. Do tarcicy liściastej zaliczamy:

a) tarcicę jesionową.
b) tarcicę modrzewiową.
c) tarcicę świerkową.
d) tarcicę sosnową.

4. Rodzaj obróbki i przekrój poprzeczny wyróżnia grupy sortymentów:

a) materiałów tartych.
b) materiałów drewnopochodnych.
c) półfabrykatów drzewnych.
d) tworzyw drzewnych.

5. Obłóg jest materiałem:

a) drzewnym.
b) drewnopochodnym.
c) półfabrykatem.
d) drewnopochodnym poddanym obróbce.

6. Płyta sklejona z nieparzystej liczby arkuszy forniru to:

a) płyta stolarska.
b) sklejka.
c) płyta pilśniowa.
d) płyta wiórowa.

7. Płyty pilśniowe twarde w plecionkarstwie wykorzystywane są do:

a) uzupełnienia konstrukcji wyrobu.
b) wykonania szkieletów.
c) do podniesienia estetyki wyrobu.
d) wykonania konstrukcji wyrobu.

8. Wymień podstawowe rodzaje ręcznej obróbki drewna.

9. Piłowanie jest to:

a) dzielenie elementu na części,
b) wyrównywanie krawędzi,
c) ścieranie powierzchni pilnikiem,
d) wygładzanie powierzchni bazowej.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

41

10. Struganie materiału wykonujemy za pomocą:

a) tarników.
b) strugów.
c) dłut stolarskich.
d) cykliny.

11. Tarnikami i pilnikami obrabiamy:

a) powierzchnie szerokie.
b) powierzchnie krzywoliniowe.
c) powierzchnie boczne.
d) powierzchnie płaskie.

12. Do czego wykorzystywane są strugarki - wyrówniarki.

13. Popychacz w czasie strugania służy do:

a) przesuwania elementów długich.
b) przesuwania elementów krótkich.
c) popychania elementów w strugarko grubościówce.
d) dociskania elementów do blatu strugarki.

14. Strugarki grubiarki służą do:

a) strugania wstępnego.
b) osiągnięcia równej grubości struganego materiału.
c) strugania na jak największą grubość.
d) strugania obrabianego elementu na minimalną grubość.

15. Frezarki dolnowrzecionowe służą do:

a) docinania elementów na długość.
b) wykonywania gniazd i profili ozdobnych.
c) obrabiania dolnej płaszczyzny materiału.
d) wykonywania powierzchni bazowej.

16. Strug stolarski służy do:

a) wstępnego strugania.
b) wyrównywania powierzchni.
c) zdzierania nierówności.
d) wygładzania krawędzi.

17. Wymień zasady bezpiecznej pracy na pilarce.

18. Wymień materiały stosowane do wykonania warstwy wyściełającej.

19. Warstwa podtrzymująca w meblach tapicerowanych wykonywana jest z:

a) materiałów drzewnych.
b) materiałów pokryciowych.
c) materiałów piankowych.
d) materiałów sprężynujących.

20. Narysuj schemat połączenia czopowego.

21. Wymień złącza stolarskie z grupy złączy czołowych.

22. Wymień złącza stolarskie z grupy złączy wzdłużnych.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

42

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko......................................................................................

Wykonywanie pomocniczych prac stolarskich i tapicerskich


Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz odpowiedź, wykonaj rysunek.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

Do podstawowych rodzajów obróbki ręcznej zaliczamy:
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

Strugarki – wyrówniarki służą do:
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….

……………………………………………………………….

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

Zasady bezpiecznej pracy na pilarce to:
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….

……………………………………………………………….

18.

Do wykonania warstwy wyściełającej stosowane są
następujące materiały:
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….

……………………………………………………………….

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

43

19.

a

b

c

d

20.

Narysuj schemat połączenia czopowego















21.

Do złącz stolarskich z grupy złączy czołowych zaliczamy:
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….

……………………………………………………………….

22.

Do złącz stolarskich z grupy złączy wzdłużnych zaliczamy:
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….
……………………………………………………………….

……………………………………………………………….

Razem:

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

44

7. LITERATURA


1. Dzięgielewski S.: Meble tapicerowane – produkcja przemysłowa.WSiP, Warszawa 1996
2. Dzięgielewski S.: Meble tapicerowane – produkcja rzemieślnicza i naprawy. WSiP,

Warszawa 1997

3. Kończak T., Żurowski J.: Materiałoznawstwo wikliniarskie i plecionkarskie. WSiP,

Warszawa 1979

4. Lenkiewicz W., Zdziarska J.: Ciesielstwo. WSiP, Warszawa 1998
5. Prażmo J.: Stolarstwo cz. 1.: WSiP, Warszawa 1999
6. Prządka W. Szczuka J.: Technologia meblarstwa cz. II. WSiP, Warszawa 1986
7. Prządka W.: Technologia meblarstwa cz. 1. WSiP, Warszawa1986
8. Szczuka J. Żurowski J.: Materiałoznawstwo przemysłu drzewnego. WSiP, Warszawa

1995

9. Witkowski B., Bacia K.: Poradnik dla tapicerów. Wydawnictwo przemysłu lekkiego

i spożywczego, Warszawa 1962

