monter elektronik 725[01] o2 02 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ






Urszula Ran








Wykonywanie montażu mechanicznego w urządzeniach
elektronicznych

725[01].O2.02









Poradnik dla nauczyciela










Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
dr inż. Jerzy Gremba
dr inż. Zdzisław Kobierski



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Danuta Pawełczyk



Konsultacja:
mgr inż. Gabriela Poloczek







Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 725[01].O2.02
„Wykonywanie montażu mechanicznego w urządzeniach elektronicznych”, zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu monter elektronik.


























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

13

5.1. Montaż i demontaż dźwigni, przekładni i wałków

13

5.1.1. Ćwiczenia

13

5.2. Wymiana sprężyn i śrub

15

5.2.1. Ćwiczenia

15

5.3. Mechaniczny montaż złączy, gniazd, wyłączników, potencjometrów,

styczników i przekaźników

17

5.3.1. Ćwiczenia

17

5.4. Montaż transformatorów i radiatorów

21

5.4.1. Ćwiczenia

21

5.5. Montaż złącz zaciskowych

25

5.5.1. Ćwiczenia

25

5.6. Budowa i eksploatacja urządzeń elektronicznych

27

5.6.1. Ćwiczenia

27

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

29

7. Literatura

45

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazuję Państwu Poradnik dla nauczyciela „Wykonywanie montażu mechanicznego

w urządzeniach elektronicznych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych
w szkole kształcącej w zawodzie monter elektronik 725[01].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie u uczniów umiejętności
praktycznych,

ewaluację osiągnięć ucznia,

wykaz literatury, z jakiej można korzystać podczas zajęć.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

metody tekstu przewodniego,

metody projektów,

ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

725[01].O2

Proste prace montażowe

725[01].O2.01

Wykonanie prostych prac z zakresu

obróbki ręcznej

725[01].O2.02

Wykonywanie montażu

mechanicznego

w urządzeniach elektronicznych



















Schemat układu jednostek modułowych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

rozróżniać elementy i podzespoły elektroniczne na podstawie oznaczeń i wyglądu,

rozróżniać metody łączenia elementów maszyn i urządzeń,

wykonywać pomiary warsztatowe,

wykonywać proste operacje obróbki ręcznej,

wykonywać bruzdy, otwory w różnego typu podłożach,

obsługiwać wiertarkę ręczną i elektryczną,

utrzymywać porządek na stanowisku pracy,

korzystać z różnych źródeł informacji,

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony
stanowiska pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

odczytać instrukcje obsługi i eksploatacji urządzeń elektronicznych,

odczytać proste rysunki techniczne, schematy montażowe i ideowe,

sklasyfikować urządzenia elektroniczne,

wskazać podstawowe elementy i podzespoły urządzeń elektronicznych,

przygotować bezpieczne stanowisko pracy,

dobrać i obsłużyć urządzenia pomiarowe,

zmontować proste konstrukcje mechaniczne,

zmontować dźwignie, sprężyny, obudowy i inne elementy mechaniczne w urządzeniach
elektronicznych,

zmontować transformatory,

zamocować transformatory, radiatory, wyłączniki, potencjometry, gniazda, bezpieczniki,
styczniki i przekaźniki,

zmontować złącza zaciskowe,

zdemontować i zamontować wymienne elementy i podzespoły w urządzeniach
elektronicznych,

zademonstrować poprawne wykonanie zadania,

sporządzić wykaz narzędzi do montażu,

ocenić jakość wykonanej pracy,

skorzystać z katalogów i norm,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej
oraz ochrony środowiska.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Monter elektronik 725[01]

Moduł:

Proste prace montażowe 725[01].O2

Jednostka modułowa:

Wykonywanie montażu mechanicznego w urządzeniach
elektronicznych 725[01].O2.02

Temat: Montaż styczników elektromagnetycznych.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności montażowych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

rozłożyć na części stycznik i powtórnie go złożyć,

zamontować stycznik elektromagnetyczny na powierzchni montażowej oraz szynie TH 35,

zorganizować stanowisko do pracy o zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,

dobrać narzędzia,

ocenić prawidłowość i jakość wykonanej pracy.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne,

metoda przewodniego tekstu.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

w zespołach dwuosobowych.


Czas: 4 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

styczniki elektromagnetyczne,

tablice ćwiczeniowe do montażu styczników,

narzędzia monterskie,

komputer,

rzutnik multimedialny,

prezentacja nt. montażu styczników,

katalogi i instrukcje styczników,

literatura wskazana przez nauczyciela.


Uczestnicy:

uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej kształcącej w zawodzie monter elektronik.

Przebieg zajęć:

Zadanie dla ucznia

Zapoznaj się z budową stycznika elektromagnetycznego oraz dokonaj montażu

styczników na płycie montażowej oraz listwie TH 35.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Faza wstępna
Czynności organizacyjno-porządkowe, określenie tematu zajęć, zaznajomienie uczniów z pracą
metodą przewodniego tekstu. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia prezentacja zakresu
i techniki wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Faza właściwa

Informacje
1. Jakie znasz rodzaje styczników?
2. Jaka jest ich zasada działania stycznika?
3. Jakie styczniki masz do dyspozycji?
4. W jaki sposób oznacza się końcówki stycznika?
5. Jakie mogą być przyczyny uszkodzeń styczników?
6. Jakie parametry są głównym kryterium doboru styczników?

Planowanie
1. Ustal, jakie narzędzia będą potrzebne do wykonania zadania.
2. Ustal, jakie styczniki będziesz miał do dyspozycji podczas wykonywania zadania.
3. Ustal, w jaki sposób dokonasz demontaż stycznika i jego ponowne złożenie.
4. Ustal, jakie wykonasz czynności.
5. Ustal, w jaki sposób zamontujesz styczniki na tablicy montażowej i listwie TH 35.
6. Zaplanuj kolejność wykonania poszczególnych czynności.

Ustalanie
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.

Wykonanie
1. Zapisz dane techniczne badanych styczników.
2. Rozłóż na części stycznik, zapoznaj się z jego budową.
3. Zmontuj rozebrany stycznik.
4. Zamontuj styczniki na tablicy montażowej oraz listwie.
5. Porównaj oba rodzaje montażu.
6. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. Zespoły uczniów wyznaczają osobę, która

dokonuje prezentacji ćwiczenia.


Sprawdzanie
1. Czy zgodnie z zasadami bhp zostało zorganizowane stanowisko robocze?
2. Czy poprawnie został wykonany montaż styczników?
3. Czy w trakcie prac korzystano z odpowiednich narzędzi?

Analiza

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne umiejętności
zostały

wykształcone,

jakie

wystąpiły

nieprawidłowości

i

jak

ich

unikać

w przyszłości.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Faza końcowa

Zakończenie zajęć

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i opanowanych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Monter elektronik 725[01]

Moduł:

Proste prace montażowe 725[01].O2

Jednostka modułowa:

Wykonywanie montażu mechanicznego w urządzeniach
elektronicznych

725[01].O2.02

Temat: Unifikacja sprzętu elektronicznego.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności zastosowania wiedzy w sytuacjach problemowych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

dobrać odpowiednią obudowę i konstrukcję nośną dla urządzenia elektronicznego,

podać cechy charakterystyczne najczęściej stosowanych systemów,

podać parametry najczęściej stosowanych systemów,

scharakteryzować moduł podstawowy,

podać wymagania jakie muszą spełnić zunifikowane systemy.

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowanie i planowanie pracy,

pracy w zespole,

oceny pracy w zespole.


Metody nauczania–uczenia się:

metoda tekstu przewodniego.


Czas:
120 min.

Środki dydaktyczne:

komputer z dostępem do Internetu,

drukarka,

katalogi, dokumentacja techniczna zunifikowanego sprzętu elektronicznego,

literatura wskazana przez nauczyciela,

materiały i przybory do pisania.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

grupowa i indywidualna.


Uczestnicy:

uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej kształcącej w zawodzie monter elektronik.


Przebieg zajęć:

Zadanie dla ucznia

Korzystając z Internetu oraz katalogów wyszukaj systemy zunifikowanych obudów

i konstrukcji nośnych dla sprzętu elektronicznego. Przedstaw wyszukane systemy, porównaj je
pod względem parametrów technicznych, zastosowania, wykonania, dostępności na rynku,
kosztów, itp.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Faza wstępna
Czynności organizacyjno–porządkowe, podanie tematu zajęć, zaznajomienie uczniów z pracą
metodą przewodniego tekstu, podział uczniów na zespoły 3–osobowe. Jedne grupy
korzystają z katalogów, kart informacyjnych, inne poszukują informacji w internecie.
Należy dążyć, by każdy uczeń miał możliwość opracowania fragmentu zadania
samodzielnie.

Faza właściwa

Informacje wstępne
1. Co to jest unifikacja?
2. Na czym polega unifikacja sprzętu elektronicznego?
3. Dlaczego w przemyśle elektronicznym stosuje się zunifikowany sprzęt?
4. Czy potrafisz podać przykłady takich zunifikowanych systemów?
5. Jakie korzyści mają użytkownicy zunifikowanych urządzeń elektronicznych?

Planowanie
1. Ustal jakie informacje i o jakich systemach będziesz poszukiwał.
2. Ustal jakie wykonasz zestawienie porównawcze wyszukanych systemów.
3. Zaplanuj kolejność czynności.
4. Ustal formę przedstawienia porównania.

Ustalenia
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.

Wykonanie
1. Zbierz informacje przynajmniej na temat trzech zunifikowanych systemów.
2. Zapisz parametry do wcześniej przygotowanych tabel.
3. Znajdź w tabelach cechy wspólne i różnice.
4. Zwróć uwagę na poprawność i dokładność Twojej pracy.
5. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.

Sprawdzenie
1. Czy korzystano z właściwych źródeł poszukiwania informacji?
2. Czy prawidłowo zostało wykonanie i według odpowiednio określonych kryteriów,

porównanie systemów zunifikowanych?

3. Czy zestawienie parametrów jest czytelne, przejrzyste?
4. Czy wszystkie cechy charakterystyczne tych systemów zostały przedstawione?

Analiza

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne umiejętności
zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Faza końcowa

Zakończenie zajęć

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i trudności
podczas realizowania zadania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5. ĆWICZENIA


5.1. Montaż i demontaż dźwigni, przekładni i wałków


5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

W

danym

sprzęcie

elektronicznym

odszukaj przykłady poznanych połączeń

mechanicznych, wymień je oraz opisz jaką funkcję spełniają w danym urządzeniu.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uczniowie pracują w dwuosobowych zespołach. Po zakończeniu ćwiczenia uczniowie
prezentują swoją pracę. Czas wykonania 90 minut.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się ze sprzętem elektronicznym,
2) dokonać demontażu obudów,
3) zidentyfikować połączenia,
4) opisać je,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie opisowe.

Środki dydaktyczne:

przykładowe urządzenia elektroniczne np. zasilacz, wzmacniacz, odbiornik radiowy,
mierniki wskazówkowe, przekaźniki, styczniki,

komplet narzędzi monterskich,

poradnik dla ucznia,

zeszyt, przybory do pisania,

literatura wskazana przez nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Określ na podstawie prezentacji, jakie typy mechanizmów występują w konstrukcji

komputera PC. Opisz ich zasadę działania.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Następnie dokonać demontażu komputera, zwracając szczególną uwagę na napęd CD–rom,
stację dyskietek, płytę z procesorem i gniazdem Socket z mechanizmem ZIF. Uczniowie
pracując w dwuosobowych zespołach szukają w dostępnych źródłach informacji nt.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

przedstawionych mechanizmów. Po zakończeniu ćwiczenia uczniowie prezentują swoją pracę.
Czas wykonania 120 minut.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać określone treści z poradnika dotyczące połączeń mechanicznych oraz

mechanizmów występujących w sprzęcie elektronicznym,

2) rozpoznać typy mechanizmów zaprezentowane podczas demontażu komputera,
3) opisać zasadę ich działania korzystając z różnych źródeł informacji,
4) wykonać rysunki poszczególnych mechanizmów,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

komputer PC demonstracyjny,

komputer z dostępem do Internetu,

zeszyt, przybory do pisania,

literatura wskazana przez nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.2. Wymiana sprężyn i śrub


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dokonaj czynności konserwująco-czyszczących urządzenia elektronicznego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uczniowie pracują w dwuosobowych zespołach. Po zakończeniu ćwiczenia uczniowie
prezentują swoją pracę. Czas wykonania 90 minut.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać określone treści z poradnika dotyczące połączeń gwintowych oraz zasad

obowiązujących podczas montażu i demontażu połączeń gwintowych,

2) przygotować bezpieczne stanowisko pracy,
3) zapoznać się z urządzeniem elektronicznym i instrukcją dotyczącą jego eksploatacji,
4) dokonać demontażu obudowy,
5) wyczyścić elementy, podzespoły oraz wnętrze obudowy,
6) zamontować obudowę,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

urządzenie elektroniczne (np. zasilacz laboratoryjny, miernik laboratoryjny, wzmacniacz,
generator itp.),

instrukcja eksploatacji urządzenia,

narzędzia monterskie,

gwintowniki, narzynki, pilniki,

płyn czyszczący,

pędzelek, wata, szmatka,

literatura wskazana przez nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Dokonaj demontażu oraz powtórnego montażu sprężyn stykowych oraz styków

ruchomych w styczniku.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy
oraz zaprezentować sposób wymiany sprężyn i styków w styczniku. Uczniowie pracują

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

w dwuosobowych zespołach. Po zakończeniu ćwiczenia uczniowie prezentują swoją pracę.
Czas wykonania 60 minut.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać określone treści z poradnika dotyczące montażu i demontażu sprężyn,
2) przygotować bezpieczne stanowisko pracy,
3) zapoznać się z instrukcją dot. eksploatacji stycznika,
4) dokonać demontażu obudowy stycznika,
5) zdemontować sprężyny stykowe elektromagnesu oraz styki ruchome stycznika,
6) wyczyścić elementy oraz wnętrze stycznika,
7) zamontować sprężyny,
8) zmontować stycznik,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

stycznik,

instrukcja,

narzędzia monterskie,

pędzelek lub szmatka,

benzyna,

pilnik gładzik,

literatura wskazana przez nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.3. Mechaniczny

montaż

złączy,

gniazd,

wyłączników,

potencjometrów, styczników i przekaźników


5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na podstawie schematu styków stycznika przedstawionego na rysunku poniżej, określ typ

stycznika oraz opisz funkcje poszczególnych styków.












Rysunek 1 do ćwiczenia 1

Wskazówki do realizacji

Uczniowie pracując indywidualnie określają typ stycznika oraz funkcje poszczególnych

styków. Pięciu uczniów, którzy najszybciej wykonają zadanie, oddaje zeszyty do sprawdzenia
nauczycielowi. Otrzymują oceny za poprawne rozwiązane zadanie. Czas wykonania zadania
określa nauczyciel np. 5 minut.

Uwaga: Jeśli proponowane przez ucznia rozwiązanie jest błędne nie otrzymuje on oceny

negatywnej. Po upływie wyznaczonego czasu na wykonanie ćwiczenia pozostali uczniowie
przedstawiają rozwiązanie zadania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać określone treści z poradnika dotyczące oznaczania styków styczników,
2) przeanalizować schemat styków stycznika podany na rysunku,
3) określić typ stycznika ,
4) opisać funkcje jego styków,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie opisowe.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

zeszyt, przybory do pisania,

literatura wskazana przez nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Ćwiczenie 2

Narysuj schematy styków podanych niżej urządzeń i podaj ich oznaczenia:

a) stycznika głównego z dwoma stykami pomocniczymi rozwiernymi i dwoma zwiernymi,
b) stycznika pomocniczego z sześcioma stykami zwiernymi i dwoma rozwiernymi,
c) przekaźnika z czterema stykami przełączanymi.

Wskazówki do realizacji

Uczniowie pracując indywidualnie rysują schematy styków zgodnie z podanymi opisami

styczników i przekaźnika. Pięciu uczniów, którzy najszybciej wykonają zadanie, oddaje zeszyty
do sprawdzenia nauczycielowi. Otrzymują oceny za poprawnie rozwiązane zadanie. Czas
wykonania zadania określa nauczyciel np. 8 minut.

Uwaga: Jeśli proponowane przez ucznia rozwiązanie jest błędne nie otrzymuje on oceny

negatywnej. Po upływie wyznaczonego czasu na wykonanie ćwiczenia pozostali uczniowie
przedstawiają rozwiązanie zadania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać określone treści z poradnika dotyczące oznaczania styków stycznika

roboczego, stycznika pomocniczego oraz przekaźnika,

2) przeanalizować opisy poszczególnych urządzeń,
3) narysować odpowiednie schematy styków,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie opisowe.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

zeszyt, przybory do pisania,

literatura wskazana przez nauczyciela.


Ćwiczenie 3

W celu zapoznania się z budową stycznika, rozłóż go na części. Rozpoznaj je i podaj ich

nazwy oraz jakie spełniają zadania w konstrukcji stycznika. Następnie złóż go ponownie.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uczniowie pracują w dwuosobowych zespołach. Po zakończeniu ćwiczenia uczniowie
prezentują swoją pracę. Czas wykonania 60 minut.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z budową styczników,
2) wykonać demontaż stycznika,
3) rozpoznać części składowe stycznika,
4) złożyć stycznik,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5) sprawdzić poprawność wykonania złożenia stycznika,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

styczniki,

rzutnik pisma,

slajdy przedstawiające budowę stycznika,

komputer PC,

prezentacja multimedialna o stycznikach,

zestaw narzędzi monterskich,

literatura wskazana przez nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Wykonaj montaż mechaniczny wybranego stycznika na szynie TH 35.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uczniowie pracując indywidualnie wykonują montaż stycznika na szynie. Czas wykonania
zadania określa nauczyciel np. 20 minut.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować instrukcję montażu stycznika,
2) dobrać narzędzia potrzebne do wykonania montażu,
3) zamontować stycznik na szynie,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

styczniki,

szyna TH 35,

instrukcja,

zestaw narzędzi monterskich,

literatura wskazana przez nauczyciela.


Ćwiczenie 5

Wykonaj montaż mechaniczny w płycie czołowej oraz wewnątrz urządzenia opraw

bezpiecznikowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uczniowie pracując indywidualnie wykonują montaż opraw bezpiecznikowych. Po
zakończeniu ćwiczenia prezentują swoją pracę. Czas wykonania 90 minut.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z budową opraw bezpiecznikowych,
2) zapoznać się z instrukcją montażu opraw,
3) wykonać otwory w płycie zgodnie z instrukcją montażu,
4) zamontować oprawy,
5) sprawdzić poprawność wykonania montażu,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne

Środki dydaktyczne:

oprawy bezpiecznikowe do montażu wewnątrz urządzenia oraz na płycie czołowej,

płyta metalowa,

zestaw narzędzi monterskich,

wiertarka,

literatura wskazana przez nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.4. Montaż transformatorów i radiatorów


5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj montaż przyrządu półprzewodnikowego wkręcanego i pastylkowego na

radiatorze.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uczniowie pracują w dwu osobowych zespołach. Czas wykonania 60 minut.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się ze sposobami montażu przyrządów półprzewodnikowych na radiatorach,
2) dobrać odpowiedni radiator do przyrządu,
3) w katalogu znaleźć wymagania dotyczące siły docisku,
4) przygotować stanowisko pracy z narzędziami,
5) wyczyścić łączone powierzchnie,
6) nałożyć warstwę smaru na łączone powierzchnie,
7) skręcić radiator z elementem półprzewodnikowym,
8) usunąć resztki smaru,
9) sprawdzić poprawność wykonanych połączeń mechanicznych,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przyrządy półprzewodnikowe (diody, tyrystory) z gwintem do wkręcania i pastylkowe,

radiatory,

smar złączowy,

alkohol do czyszczenia lub aceton,

wata,

klucz dynamometryczny,

katalogi podzespołów elektronicznych

literatura wskazana przez nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Zamontuj na płycie montażowej zasilacza mostek prostowniczy składający się z czterech

diod mocy zamocowanych na czterech radiatorach na podstawie załączonego rysunku
montażowego. Skalkuluj koszt wykonanego mostka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uczniowie pracują w dwuosobowych zespołach. Czas wykonania 180 minut.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy z narzędziami,
2) zamontować diody na rezystorach,
3) wywiercić w płycie montażowej otwory na radiatory a następnie zamocować radiatory

z diodami,

4) sprawdzić montaż,
5) obliczyć łączny koszt zmontowanego mostka,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie z uwzględnieniem sposobu obliczenia kosztu.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

schemat montażowy,

płyta montażowa zasilacza,

smar złączowy, aceton, wata,

suwmiarka,

przyrządy miernicze ślusarskie,

śrubokręty, wiertarka, papier ścierny,

śruby, nakrętki, podkładki,

literatura wskazana przez nauczyciela,

materiały i przybory do pisania.


Ćwiczenie 3

Wykonaj montaż transformatorów na powierzchni montażowej oraz na szynie TH 35.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uczniowie pracują w dwuosobowych zespołach. Czas wykonania 90 minut.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się ze sposobami montażu transformatorów małej mocy,
2) określić typ i wypisać dane znamionowe montowanych transformatorów,
3) przygotować stanowisko pracy z narzędziami,
4) zamontować transformator na szynie TH 35,
5) wywiercić w płycie montażowej otwory do zamocowania transformatora,
6) zamocować transformator na płycie montażowej za pomocą śrub,
7) porównać oba montaże,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

8) zaprezentować wykonane ćwiczenie

.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

transformatory małej mocy jednofazowe,

szyna TH 35,

płyta montażowa,

instrukcja montażu wybranych transformatorów,

narzędzia monterskie,

śruby, nakrętki, podkładki,

literatura wskazana przez nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Zaprojektuj i wykonaj transformator małej mocy według danych podanych przez

nauczyciela. Skalkuluj koszt wykonanego transformatora.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy
oraz kryteria oceniania. Uczeń wykonuje powyższe ćwiczenie w ramach miniprojektu
samodzielnie w domu, pomiary elektryczne wykona w pracowni pod nadzorem nauczyciela.
Czas realizacji – 1,5 miesiąca.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z uproszczonym sposobem projektowania transformatorów małej mocy,
2) dokonać obliczeń pola przekroju rdzenia, liczby zwojów przypadających na 1 V, średnicy

drutów do wykonania uzwojeń,

3) dobrać druty nawojowe z tablic produkowanych drutów,
4) wykonać rdzeń transformatora z kształtek rdzeniowych U–1,
5) nawinąć cewki na karkasach,
6) zamontować cewki na rdzeniu,
7) skręcić obejmę transformatora,
8) dokonać pomiarów elektrycznych wykonanego transformatora (pomiar rezystancji

uzwojeń, przekładni transformatora, pomiary w stanie jałowym, zwarcia i obciążenia
transformatora),

9) przeprowadzić dyskusję wyników oraz podać wnioski z przeprowadzonych badań

transformatora,

10) obliczyć łączny koszt zmontowanego transformatora,
11) zaprezentować wykonany w ramach projektu transformator.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda projektów,

ćwiczenie praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Środki dydaktyczne:

mierniki uniwersalne,

materiały i narzędzia monterskie,

literatura wskazana przez nauczyciela,

materiały i przybory do pisania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

5.5. Montaż złącz zaciskowych


5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj połączenia zaciskane przewodów z końcówkami montażowymi w wersji

standardowej i zmodyfikowanej.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uczniowie pracują indywidualnie. Czas wykonania 90 minut.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy z narzędziami,
2) zapoznać się z typami końcówek montażowych,
3) przygotować przewody do montażu przez ściągnięcie izolacji,
4) wykonać połączenia wykorzystując do tego celu odpowiednich szczypiec,
5) sprawdzić jakość wykonanych połączeń,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przewody,

końcówki montażowe,

narzędzia do ściągania izolacji z przewodów oraz szczypce zaciskowe,

literatura wskazana przez nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Wykonaj połączenie przewodów do końcówek kontaktów za pomocą klipsów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uczniowie pracują indywidualnie. Czas wykonania 60 minut.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy z narzędziami,
2) wykonać połączenia,
3) sprawdzić montaż,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Środki dydaktyczne:

przewody,

kontakty,

klipsy,

narzędzia,

literatura wskazana przez nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Wykonaj zakończenie przewodu typu „skrętka” za pomocą złącza RJ-45.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uczniowie pracują indywidualnie. Czas wykonania 60 minut.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy z narzędziami,
2) wyszukać w internecie szczegółowych instrukcji dot. montażu przewodów we wtykach

RJ-45 w zależności od rodzaju łączonego sprzętu komputerowego,

3) zapoznać się z typami przewodów do złącz RJ-45,
4) przygotować przewód do montażu przez ściągnięcie izolacji,
5) wykonać połączenia wykorzystując do tego celu zaciskarkę,
6) sprawdzić jakość wykonanych połączeń,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

przewody,

wtyki RJ-45,

narzędzia do ściągania izolacji z przewodów oraz zaciskarka,

instrukcja (np. www.wikipedia.pl),

komputer z Internetem,

literatura wskazana przez nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

5.6. Budowa i eksploatacja urządzeń elektronicznych


5.6.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj montaż modułu podstawowego usztywnionego ramką.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uczniowie pracują w dwuosobowych zespołach. Czas wykonania 60 minut.


Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy z narzędziami,
2) umieścić płytkę drukowaną w ramce usztywniającej z prowadnicą,
3) wykonać montaż złącza modułowego,
4) zamontować płytkę z uchwytem,
5) sprawdzić montaż modułu,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

ramka usztywniająca z prowadnica,

płyta czołowa z uchwytem,

płytka z przewodami drukowanymi z elementami elektronicznymi,

złącze modułowe (wtyk),

elementy mocujące,

narzędzia,

literatura wskazana przez nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Korzystając z Internetu oraz katalogów wyszukaj producentów zunifikowanych

konstrukcji obudów dla sprzętu elektronicznego. Przedstaw wyszukane systemy, porównaj je
pod względem zastosowania, wykonania, ew. kosztów.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uczniowie pracują w dwuosobowych zespołach. Czas wykonania 240 minut.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać z problematyką unifikacji konstrukcji urządzeń elektronicznych,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

2) wyszukać w dostępnych źródłach informacji przykładowych systemów konstrukcyjnych

o zunifikowanej technologii wytwarzania i jednolitych wymiarach,

3) przedstawić w formie prezentacji multimedialnej wybrane systemy,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

komputer z dostępem do Internetu,

katalogi,

skaner,

literatura wskazana przez nauczyciela,

materiały i przybory do pisania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie montażu
mechanicznego w urządzeniach elektronicznych”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania: 1–16 są z poziomu podstawowego,

zadania: 17–20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomy podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,


Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. c, 4. b, 5. a, 6. d, 7. d, 8. c, 9. c, 10. c, 11. d,
12. d, 13. a, 14. a, 15. d, 16. d, 17. d, 18. a, 19. d, 20. d.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Scharakteryzować rolę poszczególnych
członów w mechanizmie czworoboku
przegubowego

A

P

b

2

Scharakteryzować rolę poszczególnych
członów w mechanizmie czworoboku
przegubowego

A

P

c

3

Rozróżnić rodzaje kształtek rdzeniowych
transformatora

B

P

c

4

Scharakteryzować rolę poszczególnych
członów w mechanizmie korbowym

A

P

b

5

Objaśnić działanie mechanizmu korbowego

A

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

6

Określić przeznaczenie złącza

A

P

d

7

Scharakteryzować działanie precyzera do
dokładnego nastawiania kondensatora

B

P

d

8

Rozróżnić sposób napięcia cięgna
w przekładni cięgnowej

B

P

c

9

Rozróżnić rodzaj połączenia wtłaczanego

B

P

c

10 Rozróżnić rodzaje sprężyn śrubowych

B

P

c

11

Określić narzędzia do zakładania sprężyn
śrubowych

B

P

d

12 Rozróżnić rodzaje styczek sprężyn stykowych

B

P

d

13

Zastosować styki z odpowiednimi styczkami
ze względu na rodzaj pracy

B

P

a

14

Określić zasady montażu nakrętek metodą
spirali

B

P

a

15 Rozróżnić narzędzia do montażu

A

P

d

16

Zastosować odpowiednie złącze do łączenia
bloków urządzenia

B

P

d

17

Rozróżnić na podstawie schematu stykowego
rodzaj stycznika

C

PP

d

18

Rozpoznać materiały stosowane do izolacji
cewek transformatorów

C

PP

a

19 Określić kryteria doboru przekaźnika

C

PP

d

20

Przeanalizować działanie czworoboku
przegubowego

C

PP

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na typy zadań testowych, jakie będą

w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskich wyników przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Wszystkie zadania są zadaniami

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi – zaznacz prawidłową

odpowiedź znakiem X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą przysporzyć Ci
zadania: 17–20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. Przeznacz na ich
rozwiązanie więcej czasu.

8. Na rozwiązanie testu masz 60 minut.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. W mechanizmie czworoboku przegubowego człon, który może wykonywać ruch

obrotowy w nieograniczonym zakresie nazywamy
a) wahaczem.
b) korbą.
c) łącznikiem.
d) podstawą.

2. Wahacz w mechanizmie czworoboku przegubowego

a) stanowi jego podstawę.
b) może wykonywać ruch obrotowy w nieograniczonym zakresie.
c) może wykonywać ruch obrotowy w zakresie kątowym mniejszym niż 180

o

.

d) łączy korbę z podstawą.

3. Rysunek obok przedstawia kształtkę rdzeniową typu

a) U–1.
b) EE.
c) M.
d) FF.

4. W mechanizmie korbowym wodzik maksymalnie przemieści się, gdy korba obróci się

o kąt
a) 90

o

.

b) 180

o

.

c) 270

o

.

d) 360

o

.


5. W przedstawionym na rysunku mechanizmie korbowym, prędkość liniowa wodzika 3 jest

równa 0, gdy znajdzie się on







a) w punkcie C i D.
b) w punkcie C.
c) w punkcie D.
d) w punkcie A.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

6. Podstawowe złącze do budowy przewodowych sieci komputerowych to

a) ZIF Stocket,
b) współosiowe,
c) szufladowe,
d) RJ-45.

7. Dokładne nastawienie kondensatora za pomocą precyzera polega na









a) obracaniu pokrętła 4 osadzonego na tulei 5.
b) obracaniu pokrętła 4 osadzonego na wałku 7.
c) obracaniu pokrętła 6 osadzonego na tulei 5.
d) naciśnięciu i obracaniu pokrętła 6 osadzonego na wałku 7.


8. Przedstawione na rysunku napięcie cięgna w przekładni cięgnowej jest realizowane przez




a) naprężacz w postaci rolki napinającej.
b) naprężacz w postaci sprężyny.
c) przyłożenie momentu pochodzącego od sprężyny.
d) przyłożenie siły pochodzącej od obciążnika.

9. Na rysunku obok przestawiono połączenie

a) wtłaczane cierne.
b) gałki na wałku potencjometru.
c) kształtowo – cierne.
d) rolki włosowej na wałku.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

10. Rysunek przedstawia sprężynę





a) śrubową – skrętną.
b) naciskową stykającą się z płaszczyzną prostopadłą do osi sprężyny tylko w jednym

punkcie.

c) naciągową.
d) naciskową stykają się z płaszczyzną prostopadłą do osi sprężyny na całym obwodzie.

11. Sprężyny zakłada się za pomocą

a) tylko specjalnie ukształtowanych szczypców.
b) tylko dwóch naparstków.
c) tylko specjalnego uchwytu.
d) tylko specjalnie ukształtowanych szczypców, dwóch naparstków, specjalnego

uchwytu.

12. Na rysunku obok przedstawiono styczkę sprężyny stykowej

a) walcową.
b) kulistą.
c) beleczkową.
d) walcową ściętą.


13. Styczki styków w przekaźnikach o bardzo dużej liczby przełączeń wykonuje się z

a) wolframu lub rodu.
b) brązu lub srebra.
c) stopu złota z platyną.
d) stopu złota ze srebrem.


14. Prawidłowa kolejność dociągnięcia nakrętek na płycie (rysunek poniżej) metodą spirali to

a) 2, 5, 3, 1, 6, 4, 7.
b) 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7.
c) 4, 3, 5, 2, 6, 1, 7.
d) 7, 1, 6, 2, 5, 3, 4.

15. Rysunek przedstawia






a) oprawę bezpiecznika montowaną na płycie czołowej.
b) uchwyt do zakładania sprężyn.
c) oprawę bezpiecznika do montażu we wnętrzu urządzenia.
d) klucz dynamometryczny.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

16. Do łączenia poszczególnych bloków urządzenia elektronicznego stosuje się

a) złącze okrągłe.
b) złącze do płaskich kabli.
c) złącze współosiowe.
d) złącze szufladowe.


17. Rysunek przedstawia oznaczenia końcówek

a) stycznika głównego.
b) stycznika pomocniczego.
c) stycznika roboczego.
d) przekaźnika.


18. Izolacja główna uzwojenia cewki wykonana jest z

a) żywicy utwardzalnej.
b) papieru kondensatorowego nasyconego.
c) tkaniny szklanej.
d) tkaniny bakelizowanej.


19. Głównym kryterium doboru przekaźnika do układu

a) jest obciążalność prądowa styków.
b) jest napięcie zasilania cewki.
c) są wymiary.
d) jest obciążalność prądowa styków oraz napięcie zasilania cewki.


20. W położeniu martwym czworoboku przegubowego, przy napędzie od wahacza w jednej

linii znajduje się
a) podstawa z korbą.
b) wahacz z podstawą.
c) łącznik z wahaczem.
d) łącznik z korbą.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Wykonywanie montażu mechanicznego w urządzeniach elektronicznych


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie montażu
mechanicznego w urządzeniach elektronicznych”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania: 1–16 są z poziomu podstawowego,

zadania: 17–20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi
: 1. c, 2. d, 3. b, 4. c, 5. d, 6. c, 7. c, 8. d, 9. b, 10. b, 11.a,
12. a, 13. a, 14. b, 15. c, 16. c, 17. a, 18. b, 19. b, 20. b.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Scharakteryzować rolę poszczególnych
członów w mechanizmie czworoboku
przegubowego

A

P

c

2

Scharakteryzować wahacza w mechanizmie
czworoboku przegubowego

A

P

d

3

Określić zasady montażu procesora
w gnieździe ZIF Socket

B

P

b

4

Rozróżnić sposób napięcia cięgna
w przekładni cięgnowej

B

P

c

5

Rozróżnić rodzaje sprężyn

B

P

d

6

Określić zasady montażu małych sprężyn
śrubowych

B

P

c

7

Zastosować styki z odpowiednimi styczkami
ze względu na rodzaj pracy

B

P

c

8

Znać zasady montażu nakrętek metodą spirali

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

9

Rozpoznać elementy i narzędzia na podstawie
rysunku

B

P

b

10

Dobrać rodzaj złącza do sygnałów wysokiej
częstotliwości

B

P

b

11

Dobrać sprężynę naciskową

B

P

a

12

Scharakteryzować budowę przekaźnika
kontaktronowego

A

P

a

13

Określić zasady demontażu połączeń
gwintowych

B

P

a

14

Rozpoznać rdzenie ferrytowe

B

P

b

15

Określić zasady konserwacji styków
styczników i przekaźników

B

P

c

16

Scharakteryzować wykonanie korpusu cewki.

B

P

c

17

Rozpoznać rodzaje izolacji w cewkach

C

PP

a

18

Ocenić prawidłowość wykonania montażu
elementu na radiatorze

C

PP

b

19

Rozróżnić na podstawie schematu stykowego
rodzaj stycznika

C

PP

b

20

Określić zasady dotyczące konserwacji
styczników

C

PP

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie

będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Wszystkie zadania są zadaniami

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi – zaznacz prawidłową

odpowiedź znakiem X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą przysporzyć Ci
zadania: 17–20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. Przeznacz na ich
rozwiązanie więcej czasu.

8. Na rozwiązanie testu masz 60 min.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

40

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. W mechanizmie czworoboku przegubowego człon, który może wykonywać ruch

obrotowy w zakresie kątowym mniejszym niż 180

o

to

a) podstawa.
b) łącznik.
c) wahacz.
d) korba.

2. Korba w mechanizmie czworoboku przegubowego

a) łączy podstawę z wahaczem.
b) łączy wahacz w łącznikiem.
c) może wykonywać ruch obrotowy w zakresie kątowym mniejszym niż 180

o

.

d) może wykonywać ruch obrotowy w nieograniczonym zakresie.

3. Mechanizm ZIF w gnieździe typu Socket ułatwiający montaż procesora na płycie głównej

komputera wyposażony jest w
a) zacisk szczękowy.
b) dźwignię blokującą.
c) sprężynę mocującą.
d) zapadkę.

4. Przedstawione na rysunku napięcie cięgna w przekładni cięgnowej jest realizowane przez

a) naprężacz w postaci sprężyny.
b) przyłożenie momentu pochodzącego od sprężyny.
c) naprężacz w postaci rolki napinającej.
d) przyłożenie siły pochodzącej od obciążnika.

5. Rysunek przedstawia sprężynę

a) śrubową–skrętną.
b) stykową.
c) naciągową.
d) bimetalową.

6. Naparstki zakładane na palec duży i na palec wskazujący stosuje się przy montażu

a) styków ruchomych stycznika.
b) styków bimetalowych.
c) małych sprężyn śrubowych.
d) sprężyn włosowych.

7. W przekaźnikach o bardzo dużej liczbie przełączeń styczki styków wykonane są z

a) stopu złota z platyną.
b) stopu złota ze srebrem.
c) wolframu lub rodu.
d) brązu lub srebra.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

41

8. Prawidłowa kolejność dociągania nakrętek na płycie (rys. obok) metodą spirali, jest

następująca
a) 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7.
b) 7, 1, 6, 2, 5, 3, 4.
c) 4, 3, 5, 2, 6, 1, 7.
d) 2, 6, 1, 3, 5, 7, 4.

9. Rysunek przedstawia

a) klucz graniczny.

b) oprawę bezpiecznika do montażu na płycie czołowej.
c) oprawę bezpiecznika do montażu we wnętrzu urządzenia.
d) potencjometr z pozycjonerem

.

10. Do łączenia sygnałów wysokiej częstotliwości stosuje się złącza

a) do płaskich kabli.
b) współosiowe.
c) szufladowe.
d) okrągłe.

11. Przy maksymalnym obciążeniu sprężyny naciskowej odległość pomiędzy zwojami powinna

wynosić
a) 0,1 d.
b) 0,2 d.
c) 0,5 d.
d) 0,01 d.

gdzie: d to średnica drutu z którego wykonana jest sprężyna naciskowa.

12. Styki w kontaktronie są wykonane z

a) materiału feromagnetycznego miękkiego ze złoconymi końcami.
b) stopów platyny i złota.
c) stopów srebra.
d) wolframu lub rodu.

13. Oporów przy odkręcaniu gwintów nie należy zmniejszać przez

a) użycie klucza dynamometrycznego.
b) zwilżenie połączeń środkiem penetrującym lub rozpuszczającym rdzę.
c) nagrzanie nakrętki.
d) odkształcenie nakrętki sprężyście przez uderzenie jej z boku z przeciwnej strony dużą

masą.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

42

14. Rdzenie ferrytowe mają kształt

a) kwadratowy.
b) okrągły.
c) prostokątny.
d) zbliżony do prostokątnego.

15. Do czyszczenia styków nie stosujemy

a) miękkiej szczoteczki stalowej.
b) twardego pędzelka zwilżonego benzyną.
c) twardego pędzelka zwilżonego alkoholem lub acetonem.
d) płaskiego pilnika.


16. Karkas składany cewki wykonuje się z

a) aluminium.
b) tworzywa termoutwardzalnego.
c) tkaniny bakelizowanej lub papieru bakalizowanego.
d) tworzywa termoplastycznego.


17. Izolację międzywarstwową, przedzielającą każdą warstwę uzwojenia transformatorów

małej mocy, wykonuje się z
a) papieru kondensatorowego nasyconego impregnatem lub ceratki izolacyjnej.
b) tkaniny szklanej.
c) tkaniny bakelizowanej.
d) żywicy utwardzalnej.

18. Przykład wadliwego montażu przyrządu półprzewodnikowego z powodu zbyt płytkiego

otworu w radiatorze przedstawia rysunek














background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

43

19. Rysunek przedstawia oznaczenia końcówek

a) stycznika sterowniczego.
b) stycznika głównego.
c) stycznika pomocniczego.
d) przekaźnika.












20. Rysunek przedstawia










a) pomiar docisku zestykowego z paskiem bibuły wsuniętym między styk.
b) pomiar docisku zestykowego z lampką kontrolną.
c) sposób wymiany styku ruchomego stycznika.
d) pomiar przechyłu styków stycznika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

44

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Wykonywanie montażu mechanicznego w urządzeniach elektronicznych


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

45

7. LITERATURA

1. Goźlińska E.: Maszyny elektryczne. WSiP, Warszawa 1995
2. Hörnemann E., Hübscher H., Klaue J., Schierack K., Stolzenburg R.: Elektrotechnika.

Instalacje elektryczne i elektronika przemysłowa. WSiP, Warszawa 1998

3. Januszewski S., Sagan T., Szczucki Fr., Świątek H.: Eksploatacja urządzeń elektrycznych

i energoelektronicznych. Wydawnictwo Instytutu Technologii Eksploatacji, Radom 1999

4. Kisiel R.: Podstawy technologii dla elektroników. Poradnik praktyczny. Wydawnictwo

btc, Warszawa 2005

5. Marusak A.J.: Urządzenia elektroniczne. WSiP, Warszawa 2000
6. Musiał E.: Instalacje. Urządzenia elektroenergetyczne. WSiP, Warszawa 1998
7. Okoniewski S.: Technologia dla elektroników. WSiP, Warszawa 1996
8. Oleksiuk W., Paprocki K.: Podstawy konstrukcji mechanicznych dla elektroników. WSiP,

Warszawa 1996

9. Potyński M.: Podstawy technologii i konstrukcji mechanicznych. WSiP, Warszawa 1997
10. Praca zbiorowa: Poradnik elektryka. WSiP, Warszawa 1995
11. Praca zbiorowa: Poradnik montera elektryka. Wydawnictwa Naukowo–Techniczne,

Warszawa 1992

12. Praca zbiorowa: Poradnik warsztatowca mechanika. Wydawnictwa Naukowo–

Techniczne, Warszawa 1981

13. Schmid D., Baumann A., Kaufmann H., Zippel B.: Mechatronika. Wydawnictwo REA,

Warszawa 2002

14. www.amd.com.pl
15. www.i-slownik.pl
16. www.wikipedia.pl


Literatura metodyczna
1. Krogulec-Sobowiec M., Rudziński M.: Poradnik dla autorów pakietów edukacyjnych.

KOWEZiU, Warszawa 2003

2. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997

3. Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. Instytut Technologii

Eksploatacji, Radom 1998

