background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

            NARODOWEJ 

 

 
 
 
 

Adam Sabiniok 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie  naprawy  układów  chłodzenia,  ogrzewania 
i klimatyzacji 723[04].Z2.06 

 
 
 

 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 

Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Stanisław Kołtun 
mgr inŜ. Robert Wanic 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 

mgr inŜ. Adam Sabiniok 
 
 
Konsultacja: 

mgr inŜ. Gabriela Poloczek 

 
 
 

 
 

 

 

 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  723[04].Z2.06 
Wykonywanie  naprawy  układów  chłodzenia,  ogrzewania  i  klimatyzacji,  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu mechanik pojazdów samochodowych. 
 

 
 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Budowa i działanie układu chłodzenia 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Budowa i działanie układu ogrzewania 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

5.3.  Budowa i działanie układu klimatyzacji 

16 

5.3.1.  Ćwiczenia 

16 

5.4.  Weryfikacja i naprawa układu chłodzenia, ogrzewania i klimatyzacji 

19 

5.4.1.  Ćwiczenia 

19 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia   

 

 

 

 

 

 

 

23 

7.  Literatura   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

36 

 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazuję  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  mechanik  pojazdów  samochodowych 
723[04]. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

− 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ć

wiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 

nauczania–uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Kolejność  realizacji  jednostek  modułowych  powinna  być  zgodna  ze  schematem  układu 

jednostek modułowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 
 
 
 
 
 
 

723[04].Z2.01 

Wykonywanie naprawy 

silników samochodowych 

723[04].Z2.02 

Wykonywanie naprawy 

zespołów napędowych 

723[04].Z2.07 

Wykonywanie pomiarów 

diagnostycznych silnika 

723[04].Z2.03 

Wykonywanie naprawy 

układów kierowniczych 

723[04].Z2.06 

Wykonywanie naprawy układów 

chłodzenia, ogrzewania 

i klimatyzacji 

723[04].Z2 

Obsługa i naprawa pojazdów 

samochodowych 

723[04].Z2.05 

Wykonywanie naprawy 

podzespołów układu nośnego 

samochodu 

723[04].Z2.04 

Wykonywanie naprawy 

układów hamulcowych 

723[04].Z2.08 

Wykonywanie naprawy elementów 

nadwozi pojazdów samochodowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.

 

WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

− 

wyjaśniać  podstawowe  prawa  i  zasady  mechaniki  technicznej,  termodynamiki 
i elektrotechniki, 

− 

rozróŜniać części maszyn, 

− 

rozróŜniać zasadnicze zespoły samochodu, 

− 

wykonywać demontaŜ i montaŜ silnika dwusuwowego, 

− 

wykonywać demontaŜ i montaŜ silnika czterosuwowego, 

− 

rozpoznawać  stan  techniczny  pojazdów  na  podstawie  przeprowadzonych  badań 
i weryfikacji części, 

− 

wykonywać  pomiary  charakterystycznych  parametrów  z  dokładnością  wymaganą  przez 
instrukcje serwisowe, 

− 

weryfikować poszczególne części silnika i jego podzespoły, 

− 

określać zakres i sposób naprawy silnika, 

− 

dokonywać demontaŜu, naprawy i montaŜu poszczególnych części silnika,  

− 

przestrzegać zasady bezpiecznej pracy, przewidywać zagroŜenia i zapobiegać im, 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

− 

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje, 

− 

współpracować w grupie, 

− 

stosować przepisy o utylizacji części i materiałów eksploatacyjnych, 

− 

oceniać  własne  moŜliwości  sprostania  wymaganiom  stanowiska  pracy  i  wybranego 
zawodu, 

− 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

− 

określić funkcje układów chłodzenia, ogrzewania i klimatyzacji, 

− 

wyjaśnić  budowę  układu  chłodzenia:  chłodnicy,  pompy  cieczy  chłodzącej,  termostatu 
i napędu wentylatora, 

− 

zdemontować układ chłodzenia,  

− 

zweryfikować elementy układu chłodzenia, 

− 

naprawić i zamontować układ chłodzenia, 

− 

wyjaśnić budowę układu ogrzewania i klimatyzacji: nagrzewnice, klimatyzatory, 

− 

zdemontować elementy układu ogrzewania i klimatyzacji,  

− 

zweryfikować elementy układu ogrzewania i klimatyzacji, 

− 

naprawić i zamontować układ ogrzewania i klimatyzacji, 

− 

ocenić jakość wykonywanych prac, 

− 

skorzystać z instrukcji serwisowej i dokumentacji technicznej, 

− 

zastosować przepisy bhp i ochrony ppoŜ. obowiązujące na stanowisku pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Mechanik pojazdów samochodowych 723[04] 

Moduł:  

Obsługa  i  naprawa  pojazdów  samochodowych 
723[04].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie 

naprawy 

układów 

chłodzenia, 

ogrzewania i klimatyzacji 723[04].Z2.06 

 

Temat:   Układy chłodzenia silników spalinowych. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozróŜniania  i  charakteryzowania  układów 

chłodzenia. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  

− 

wyjaśnić istotę chłodzenia silnika spalinowego, 

− 

rozpoznać sposób chłodzenia silnika, 

− 

wskazać części składowe układu chłodzenia, 

− 

wyjaśnić zasadę działania układu oraz części składowych. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

− 

organizowania i planowania pracy, 

− 

pracy w zespole, 

− 

prezentowania wyników swojej pracy, 

− 

oceny pracy zespołu. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

− 

miniwykład, 

− 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

modele układów chłodzenia, 

− 

prezentacje multimedialne, 

− 

tablice poglądowe, 

− 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

indywidualna, 

− 

uczniowie pracują w grupach 2

−3 

osobowych. 

 

Czas trwania zajęć: 1 godzina dydaktyczna. 

 

Zadanie dla ucznia 
Przedmiotem zadania jest dokonanie klasyfikacji układów chłodzenia. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego. 

4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 

 
Faza właściwa 
Praca metodą tekstu przewodniego. 
 
Faza I: Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.  W jakim celu jest stosowane chłodzenie silnika spalinowego? 
2.  Na czym polega chłodzenie bezpośrednie? 
3.  Na czym polega chłodzenie pośrednie? 
4.  Jakie są rodzaje chłodzenia bezpośredniego i pośredniego? 
 
Faza II. Planowanie 
1.  Co oznacza pojęcie „chłodzenie bezpośrednie”? 
2.  Co oznacza pojęcie „chłodzenie pośrednie”? 
3.  Jakie istnieją odmiany chłodzenia? 
 
Faza III. Ustalenie 
1.  Uczniowie pracując w zespołach omawiają warunki pracy silnika. 
2.  Uczniowie zastanawiają się nad róŜnicą chłodzenia bezpośredniego i pośredniego. 
3.  Uczniowie  konsultują  z  nauczycielem  poprawność  rozumowania  klasyfikacji  układów 

chłodzeń. 

 
Faza IV. Wykonanie 
1.  Uczniowie odczytują schematy wybranych układów chłodzenia. 
2.  Uczniowie charakteryzują wskazane układy chłodzenia. 
 
Faza V. Sprawdzanie 
1.  Uczniowie  przygotowują  się  do  zaprezentowania  swojej  pracy.  Zespoły  uczniów 

wyznaczają lidera grupy, który dokonuje prezentacji ćwiczenia. 

2.  Uczniowie  sprawdzają  w  grupach  poprawność  wykonanych  ćwiczeń.  Nauczyciel 

sprawdza poprawność. 

 
Faza VI. Analiza końcowa 
Uczniowie  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły  im  trudności.  Nauczyciel 
powinien  podsumować  całe  ćwiczenie,  wskazać,  jakie  wiadomości  były  poznawane,  jakie 
wystąpiły błędy i jak ich unikać na przyszłość. 
 
Faza końcowa 
Zakończenie zajęć i ocena poprawności wykonania ćwiczenia oraz aktywności uczniów. 
 
Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat:  Nowoczesne  rozwiązania  układów  chłodzenia 
silników  spalinowych.  Na  podstawie  zgromadzonych  informacji  sporządź  w  zeszycie 
przedmiotowym notatkę. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Mechanik pojazdów samochodowych 723[04] 

Moduł:  

Obsługa i naprawa pojazdów samochodowych 
723[04].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie naprawy układów chłodzenia, 
ogrzewania i klimatyzacji 723[04].Z2.06 

 

Temat:   Naprawa układu chłodzenia. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności oceny stanu oraz naprawy układu chłodzenia. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
  

− 

zorganizować  stanowisko  do  wykonywania  weryfikacji  i  naprawy  zgodnie  z  zasadami 
bezpieczeństwa i higieny pracy,  

− 

dobrać konieczne części zamienne i materiały eksploatacyjne, 

− 

dokonać wymiany zuŜytych lub uszkodzonych części. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

− 

organizowania i planowania pracy, 

− 

pracy w zespole, 

− 

prezentacji uzyskanych wyników, 

− 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się

− 

pokaz z objaśnieniami,  

− 

ć

wiczenia praktyczne,  

− 

dyskusja w grupie. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

prezentacje multimedialne, 

− 

zestaw narzędzi mechanika, 

− 

części zamienne,  

− 

materiały eksploatacyjne, 

− 

sprzęt ochrony indywidualnej, 

− 

dokumentacja techniczna pojazdu, 

− 

instrukcje bhp i ochrony ppoŜ, 

− 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Formy organizacji pracy uczniów: 
 

− 

praca w grupach,  

− 

praca indywidualna. 

 
Czas trwania zajęć:
 4 godziny dydaktyczne. 
 
Przebieg zajęć: 
 
1.  Wprowadzenie. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Planowanie czynności związanych z weryfikacją i naprawą układu chłodzenia: 

− 

analiza objawów usterki, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

− 

sporządzenie wykazu narzędzi i przyrządów niezbędnych do wykonania ćwiczenia, 

− 

sporządzeniu wykazu materiałów. 

4.  Organizacja stanowiska pracy. 
5.  Wykonanie zaplanowanych czynności: 

− 

organizacja stanowiska, 

− 

weryfikacja układu, 

− 

przygotowanie narzędzi i części zamiennych, 

− 

wymiana uszkodzonych części, 

− 

bieŜąca kontrola wykonywanych zabiegów, 

− 

przekazanie sprawnego pojazdu. 

6.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 

− 

uczniowie prezentują swoje prace, 

− 

nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy czyni on postępy, 

− 

uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac. 

 
Praca domowa 
Zaproponuj  sposób  naprawy  wybranego  elementu  układu  chłodzenia.  Sporządź  w  zeszycie 
przedmiotowym notatkę na wskazany temat. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Budowa i działanie układu chłodzenia 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przeanalizuj  budowę  schematu  układu  chłodzenia,  nazwij  poszczególne  części  oraz 

odszukaj je w samochodzie.  

 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 [8, s. 34]. 

.............................................................................................. 

.............................................................................................. 

.............................................................................................. 

.............................................................................................. 

............................................................................................. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń 
prezentuje wykonane ćwiczenie. Czas wykonania ćwiczenia 20 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  scharakteryzować układ chłodzenia pośredniego, 
2)  przeanalizować rysunek, 
3)  zapisać nazwy części układu,  
4)  odszukać w samochodzie części układu chłodzenia, 
5)  zaprezentować rozwiązanie ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

− 

samochód z silnikiem chłodzonym cieczą, 

− 

modele układów chłodzenia,  

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj  budowę  przedstawionego  układu  chłodzenia,  nazwij  wyszczególnione 

części oraz opisz zadania, jakie one spełniają.  

 

Rysunek do ćwiczenia 2 [8, s. 34]. 

 

.................................................................................................... 

.................................................................................................... 

.................................................................................................... 

.................................................................................................... 

.................................................................................................... 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń 
prezentuje wykonane ćwiczenie. Czas wykonania ćwiczenia 20 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy rysunku, 
2)  zapisać nazwy wskazanych części, 
3)  scharakteryzować zadania przedstawionych części, 
4)  zaprezentować rozwiązanie ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

− 

modele układów chłodzenia,  

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Ćwiczenie 3 

Opisz zadania termostatu w układzie chłodzenia. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń 
prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 15 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  usystematyzować posiadaną wiedzę, 
2)  opisać zadania termostatu, 
3)  zaprezentować wynik pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–   ćwiczenie teoretyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne:  

– 

modele termostatów, 

– 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Dokonaj  analizy  płynów  chłodzących  stosowanych  w  samochodach.  Wymień  cechy, 

jakimi charakteryzują się płyny chłodzące. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń 
prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 20 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  skorzystać z dokumentacji technicznej, 
2)  dokonać analizy cech płynów chłodzących, 
3)  zaprezentować wynik ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

próbki płynów chłodzących, 

− 

dokumentacja techniczna płynów chłodzących, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2. Budowa i działanie układu ogrzewania 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj  budowę  przedstawionego  układu  ogrzewania  wnętrza  pojazdu,  nazwij 

poszczególne części oraz odszukaj je w samochodzie.  

 

Rysunek do ćwiczenia 1 [2, s. 64]. 

.............................................................................................. 

.............................................................................................. 

.............................................................................................. 

.............................................................................................. 

.............................................................................................. 

.............................................................................................. 

.............................................................................................. 

.............................................................................................. 

.............................................................................................. 

10  .............................................................................................. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez 
nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 20 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  scharakteryzować budowę i działanie układu ogrzewania, 
2)  przeanalizować rysunek, 
3)  zapisać nazwy części układu,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

4)  odszukać w samochodzie części układu ogrzewania, 
5)  zaprezentować rozwiązanie ćwiczenia. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

samochód PF 126p, 

− 

modele układów ogrzewania,  

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Dokonaj uruchomienia układu ogrzewania wnętrza pojazdu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie  pracują  samodzielnie  lub  w  grupach  2–3  osobowych.  Po  wykonaniu  ćwiczenia 
wskazany przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 20 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją pojazdu, 
2)  uruchomić silnik samochodu, 
3)  włączyć układ ogrzewania, 
4)  dokonać regulacji temperatury wnętrza pojazdu, 
5)  dokonać regulacji intensywności i kierunku nadmuchu powietrza, 
6)  omówić wykonane czynności.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

samochód,  

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3. Budowa i działanie układu klimatyzacji 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wymień cechy, jakimi charakteryzuje się czynnik chłodniczy stosowany w układzie 

klimatyzacji. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiału  nauczania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po 
wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez  nauczyciela  uczeń  prezentuje  swoją  pracę.  Czas 
wykonania ćwiczenia 15 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy dokumentacji czynników chłodniczych, 
2)  wypisać cechy charakterystyczne czynników chłodniczych, 
3)  zaprezentować wynik pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

dokumentacja czynników chłodniczych, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Opisz zjawiska zachodzące podczas pracy układu klimatyzacji. Odszukaj w samochodzie 

i nazwij wyróŜnione części. 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 [1, s. 34]. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

......................................................................................... 

......................................................................................... 

......................................................................................... 

......................................................................................... 

......................................................................................... 

......................................................................................... 

......................................................................................... 

A  ………………………………………………………… 
B  ………………………………………………………… 
C  ………………………………………………………… 
D  ………………………………………………………… 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiału  nauczania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po 
wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez  nauczyciela  uczeń  prezentuje  swoją  pracę.  Czas 
wykonania ćwiczenia 20 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować schemat układu, 
2)  nazwać części wskazane na schemacie, 
3)  opisać zjawiska zachodzące w układach klimatyzacji, 
4)  odszukać w samochodzie części układu klimatyzacji, 
5)  zaprezentować wynik ćwiczenia. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenie teoretyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

samochód z klimatyzacją, 

− 

schematy klimatyzacji, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj uruchomienia układu klimatyzacji pojazdu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie  pracują  samodzielnie  lub  w  grupach  2–3  osobowych.  Po  wykonaniu  ćwiczenia 
wskazany przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 15 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją pojazdu, 
2)  uruchomić silnik samochodu, 
3)  włączyć układ klimatyzacji, 
4)  dokonać regulacji intensywności i kierunku nadmuchu powietrza, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5)  omówić wykonane czynności.  

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

samochód z klimatyzacją,  

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.4. Weryfikacja  i  naprawa  układu  chłodzenia,  ogrzewania 

i klimatyzacji 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj pomiar temperatury zamarzania płynu chłodzącego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiału  nauczania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po 
wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez  nauczyciela  uczeń  prezentuje  swoją  pracę.  Czas 
wykonania ćwiczenia 15 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać instrukcje obsługi urządzenia pomiarowego, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  określić rodzaj zastosowanego płynu chłodzącego na podstawie dokumentacji, 
4)  sprawdzić organoleptycznie stan techniczny narzędzi, 
5)  wykonać pomiar temperatury zamarzania, 
6)  zanotować wyniki pomiaru, 
7)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

instrukcje obsługi sprzętu pomiarowego, 

− 

urządzenie do pomiaru temperatury zamarzania płynu chłodzącego, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj weryfikacji termostatu. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiału  nauczania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie  lub 
w grupach  2–3  osobowych.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez  nauczyciela  uczeń 
prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 20 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać instrukcje obsługi narzędzi i sprzętu pomiarowego, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  określić rodzaje pomiarów i scharakteryzować je, 
4)  dobrać sprzęt pomiarowy do wykonania ćwiczenia,  
5)  sprawdzić stan techniczny narzędzi przez ich wzrokowe oględziny, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

6)  wykonać pomiar temperatury początku otwarcia oraz wielkości maksymalnego otwarcia, 
7)  zanotować wyniki pomiaru, 
8)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

instrukcje obsługi narzędzi i sprzętu pomiarowego, 

− 

dokumentacja techniczna, 

− 

termostat, 

− 

narzędzia i sprzęt pomiarowy, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

Ćwiczenie 3 

Dokonaj wymiany paska napędu wentylatora w samochodzie Fiat 126p. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie  pracują  samodzielnie  lub  w  grupach  2–3  osobowych.  Po  wykonaniu  ćwiczenia 
wskazany  przez  nauczyciela  uczeń  prezentuje  swoją  pracę.  Czas  wykonania  ćwiczenia 
35 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać ćwiczenie powinieneś: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  określić sposób regulacji naciągu paska klinowego i scharakteryzować go, 
3)  dobrać narzędzia do wykonania ćwiczenia,  
4)  sprawdzić stan techniczny narzędzi przez wzrokowe oględziny, 
5)  wymienić pasek klinowy oraz dokonać koniecznej regulacji naciągu, 
6)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

zestaw narzędzi, 

− 

pasek klinowy, 

− 

dokumentacja techniczna, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 4 

Dokonaj  naprawy  układu  chłodzenia  w  samochodzie  FSO  polegającej  na  wymianie 

pompy cieczy chłodzącej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie  pracują  samodzielnie  lub  w  grupach  2–3  osobowych.  Po  wykonaniu  ćwiczenia 
wskazany  przez  nauczyciela  uczeń  prezentuje  swoją  pracę.  Czas  wykonania  ćwiczenia 
90 minut.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać narzędzia do wykonania ćwiczenia,  
3)  sprawdzić stan techniczny narzędzi przez wzrokowe oględziny, 
4)  opróŜnić układ chłodzenia, 
5)  wymienić pompę cieczy chłodzącej, 
6)  napełnić i odpowietrzyć układ chłodzenia, 
7)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

samochód FSO, 

− 

pompa cieczy chłodzącej, 

− 

uszczelka pompy, 

− 

płyn chłodzący, 

− 

zestaw narzędzi, 

− 

dokumentacja techniczna samochodu FSO, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 5 

Dokonaj naprawy układu ogrzewania samochodu FSO polegającej na weryfikacji układu 

sterowania ogrzewaniem oraz wymianie nagrzewnicy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie  pracują  samodzielnie  lub  w  grupach  2–3  osobowych.  Po  wykonaniu  ćwiczenia 
wskazany  przez  nauczyciela  uczeń  prezentuje  swoją  pracę.  Czas  wykonania  ćwiczenia 
90 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  zweryfikować sterowanie układu ogrzewania, 
3)  dobrać narzędzia do wykonania ćwiczenia,  
4)  sprawdzić stan techniczny narzędzi przez wzrokowe oględziny, 
5)  opróŜnić układ chłodzenia i ogrzewania, 
6)  wymienić nagrzewnicę, 
7)  napełnić i odpowietrzyć układ chłodzenia i ogrzewania, 
8)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

samochód FSO, 

− 

nagrzewnica, 

− 

płyn chłodzący, 

− 

zestaw narzędzi, 

− 

dokumentacja techniczna samochodu FSO, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 6 

Dokonaj  naprawy  układu  klimatyzacji  polegającej  na  weryfikacji  układu  oraz  wymianie 

sprzęgła spręŜarki klimatyzacji. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie  pracują  samodzielnie  lub  w  grupach  2–3  osobowych.  Czas  wykonania  ćwiczenia 
90 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  zweryfikować działanie układu klimatyzacji, 
3)  dobrać narzędzia do wykonania ćwiczenia,  
4)  sprawdzić stan techniczny narzędzi przez wzrokowe oględziny, 
5)  zdemontować pasek napędu spręŜarki, 
6)  wymienić sprzęgło spręŜarki klimatyzacji, 
7)  zamontować i wyregulować naciąg paska napędu spręŜarki, 
8)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

samochód z klimatyzacją, 

− 

sprzęgło spręŜarki klimatyzacji, 

− 

zestaw narzędzi, 

− 

dokumentacja techniczna układu klimatyzacji, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  naprawy 
układu chłodzenia, ogrzewania i klimatyzacji” 
 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1–14 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 15–20 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym, co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi
1. d, 2. b, 3. a, 4. c, 5. a, 6. 7. a, 8. d, 9. d, 10. a, 11. d, 

12. a, 13. a, 14. b, 15. a, 16. c, 17. d, 18. a, 19. c, 20. b. 

 
Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.   

Przeanalizować budowę układu chłodzenia 
bezpośredniego swobodnego 

2.   

Przeanalizować budowę układu chłodzenia 
bezpośredniego wymuszonego 

3.    Określić rodzaj czynnika chłodzącego 

4.   

Przeanalizować wpływ termostatu na pracę 
silnika 

5.   

Wskazać środki ochrony osobistej przy pracy 
z czynnikiem chłodniczym 

6.    Przeanalizować sposób napędu pompy cieczy 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

7.    Scharakteryzować płyny chłodzące 

8.    Zweryfikować działanie termostatu 

9.    Scharakteryzować działanie klimatyzacji 

10.   Dobrać czynność w procesie naprawy  

11.  

Wskazać wymiennik ciepła w układzie 
ogrzewania 

12.   Wskazać usytuowanie nagrzewnicy 

13.   Zastosować właściwe narzędzie diagnostyczne 

14.   Rozpoznać rodzaj spręŜarki  

15.  

Scharakteryzować ciśnieniowe układy 
chłodzenia 

PP 

16.   Wskazać sposób smarowania spręŜarki 

PP 

17.   Określić zadania odwadniacza 

PP 

18.   Wskazać oznaczenie czynnika chłodniczego 

PP 

19.  

Wskazać część niewystępującą w układzie 
klimatyzacji 

PP 

20.   Rozpoznać rysunek termostatu 

PP 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Przebieg testowania 

  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących budowy, działania oraz naprawy układów chłodzenia, 

ogrzewania i klimatyzacji. Zadania są wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest 
prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

− 

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Czas trwania testu – 45 minut. 
9.  Maksymalna  liczba  punktów,  jaką  moŜna  osiągnąć  za  poprawne  rozwiązanie  testu 

wynosi 20 pkt. 

 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja dla ucznia, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  W układzie chłodzenia bezpośredniego swobodnego stosuje się 

a)  chłodnice. 
b)  dmuchawy. 
c)  pompy. 
d)  Ŝeberka. 

 
2.  W układzie chłodzenia bezpośredniego wymuszonego stosuje się 

a)  chłodnice. 
b)  dmuchawy. 
c)  pompy. 
d)  nagrzewnice. 

 

3.  W układzie chłodzenia pośredniego czynnikiem chłodzącym jest 

a)  płyn chłodzący. 
b)  powietrze. 
c)  czynnik R 134 a. 
d)  czynnik R 12. 

 
4.  Termostat nie ma wpływu na 

a)  utrzymywanie prawidłowej temperatury silnika. 
b)  szybkie rozgrzanie silnika. 
c)  regulację ciepła właściwego płynu. 
d)  zuŜycie paliwa. 

 
5.  W czasie pracy z czynnikiem chłodniczym nie jest wymagane stosowanie 

a)  obuwia ochronnego. 
b)  okularów. 
c)  rękawic. 
d)  zamkniętego obiegu czynnika. 

 
6.  Napęd pompy cieczy chłodzącej nie jest realizowany poprzez 

a)  pasek klinowy. 
b)  spręŜone powietrze. 
c)  pasek rozrządu. 
d)  pasek wielorowkowy. 

 
7.  Płyny chłodzące charakteryzują się 

a)  niską temperaturą zamarzania. 
b)  niską temperaturą wrzenia. 
c)  duŜą lotnością. 
d)  niską przewodnością ciepła. 

 
8.  Weryfikacja termostatu polega na pomiarze jego 

a)  masy. 
b)  objętości. 
c)  wyporności. 
d)  temperatury otwarcia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

9.  Plama wody pod pojazdem z pracującą klimatyzacją moŜe być z powodu 

a)  wycieku środka chłodniczego. 
b)  skroplenia środka chłodniczego. 
c)  uszkodzenia odwadniacza. 
d)  normalnych zjawisk fizycznych. 

 
10.  Po wymianie pompy cieczy chłodzącej naleŜy 

a)  uzupełnić poziom płynu chłodzącego. 
b)  wymienić termostat. 
c)  wyregulować luz zaworowy. 
d)  przepłukać układ chłodzenia. 

 
11.  Wymiennikiem ciepła stosowanym w układzie ogrzewania jest 

a)  chłodnica. 
b)  parownik. 
c)  skraplacz. 
d)  nagrzewnica. 

 
12.  Nagrzewnica jest włączona w 

a)  mały obieg chłodzenia. 
b)  duŜy obieg chłodzenia. 
c)  dowolny obieg chłodzenia. 
d)  układ dolotowy.  

 
13.  Do wykrywania nieszczelności układu klimatyzacji stosuje się 

a)  tester elektroniczny. 
b)  podwyŜszenie ciśnienia do wartości granicznej. 
c)  urządzenie obsługowe. 
d)  wymianę czynnika na fluorescencyjny. 

 
14.  Na rysunku przedstawiono schemat spręŜarki 

a)  wielotłoczkowej. 
b)  łopatkowej. 
c)  tłokowej. 
d)  zębatej. 

 
 
 
 
 
 
 
15.  Ciśnieniowe układy chłodzenia gwarantują 

a)  wyŜszą temperaturę wrzenia. 
b)  niŜszą temperaturę wrzenia. 
c)  wyŜszą temperaturę zamarzania. 
d)  niŜszą temperaturę zamarzania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

16.  Smarowanie spręŜarki klimatyzacji następuje 

a)  okresowo w czasie obsługi. 
b)  olejem z układu smarowania silnika. 
c)  olejem zawartym w czynniku chłodniczym. 
d)  smarem stałym. 

 
17.  Zadaniem odwadniacza jest 

a)  poprawienie mikroklimatu w pojeździe. 
b)  osuszenie skroplin parownika. 
c)  osuszenie skroplin skraplacza. 
d)  osuszenie czynnika chłodniczego. 

 
18.  Czynnikiem chłodniczym stosowanym w klimatyzacjach jest 

a)  R 134a. 
b)  A 134r. 
c)  R 431a. 
d)  A 431r. 

 
19.  W układzie klimatyzacji nie występuje 

a)  spręŜarka. 
b)  parownik. 
c)  refraktometr. 
d)  dławik stały. 

 
20.  Rysunek przedstawia 

a)  zawór rozpręŜny. 
b)  termostat zamknięty. 
c)  termostat otwarty. 
d)  dławik stały. 

 

 
 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie naprawy układów chłodzenia, ogrzewania i klimatyzacji 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Numer 

zadania 

Odpowiedź 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

 

                                                                                           Razem:   

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

ZADANIE TYPU PRÓBA PRACY: 

 
Próba pracy ma w zamierzeniu spełnić dwa zadania: 
1.  sprawdzić  stopień  opanowanych  umiejętności  praktycznych,  jakie  uczniowie  powinni 

zdobyć przy realizacji materiału nauczania tej jednostki modułowej, 

2.  przygotować  uczniów  do  zdawania  części  praktycznej  egzaminu  zewnętrznego 

potwierdzającego 

kwalifikacje 

zawodowe 

zawodzie 

mechanik 

pojazdów 

samochodowych. 
W  tym  celu  zadanie  praktyczne  musi  umoŜliwić  ocenę  w  zakresie  czterech  ocenianych 

obszarów: planowania, organizowania, wykonywania oraz prezentowania. 

Pojedyncze  zadanie  wykonuje  jeden  uczeń,  a  pozostali  uczniowie  wspólnie  z  nauczycielem 

obserwują  jego  pracę.  Po  zakończeniu  zadania  nauczyciel  szczegółowo  omawia  wykonane 
czynności oraz popełnione błędy. 

 
Ocenianie: 
niedostateczny do 14 pkt. 
dopuszczający – 15 pkt. 
dostateczny – 16 pkt. 
dobry – 17 do 18 pkt. 
bardzo dobry – 19 do 20 pkt. 
 

WyposaŜenie stanowiska do przeprowadzenia próby pracy: 

WyposaŜenie na stanowisku 

Ilość 

Samochód FSO Polonez ustawiony na podnośniku 

1 szt. 

Pompa cieczy chłodzącej 

1 szt. 

Płyn chłodzący 

1 l 

Uszczelka pompy cieczy chłodzącej 

1 szt. 

Zestaw narzędzi 

1 kpl 

Pojemnik na płyn chłodzący 

1 szt. 

Dokumentacja serwisowa 

1 szt. 

Lampa warsztatowa 

1 szt. 

Czyściwo 

 

 
Informacja dla ucznia 
1.  Sprawdź,  czy arkusz egzaminacyjny, który otrzymałeś jest kompletny. Ewentualne braki 

stron lub inne usterki zgłoś nauczycielowi. 

2.  Na  arkuszu  egzaminacyjnym  i  PLANIE  DZIAŁANIA  wpisz  swój  numer  ewidencyjny 

PESEL, datę urodzenia i numer stanowiska egzaminacyjnego. 

3.  Zapoznaj  się  z  treścią  zadania  egzaminacyjnego,  instrukcją  do  jego  wykonania, 

stanowiskiem egzaminacyjnym i jego wyposaŜeniem. Masz na to czas – 20 minut. Czas 
ten nie jest wliczany do czasu trwania zadania. 

4.  Po upływie tego czasu przystępujesz do wykonania zadania.

 

 

5.  Czas  rozpoczęcia  i  zakończenia  zadania  nauczyciel  zapisze  w  widocznym  dla  Ciebie 

miejscu (czas zadania wynosi 180 minut). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Pamiętaj,  Ŝe  podczas  wykonywania  zadania  jesteś  oceniany  przez  nauczyciela,  który 

obserwuje wykonywane przez Ciebie czynności i nie będzie udzielać Ci Ŝadnych wskazówek. 
Nauczyciel  interweniuje  tylko  w  przypadku  naruszenia  przez  Ciebie  przepisów 
bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  i  moŜe  w takim  przypadku 
przerwać wykonywanie zadania.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia 

 

Zadanie 
Wymień pompę cieczy chłodzącej w samochodzie FSO Polonez. Na wykonanie zadania 
masz 180 minut. 
 

Instrukcja do wykonania zadania 

 
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie: 
1.  Przeanalizuj dokładnie treść zadania. 
2.  Zapisz w formularzu Plan Działania: 

− 

wykaz  kolejnych  czynności  wykonywanych  podczas  wymiany  pompy  cieczy 
chłodzącej, 

− 

wykaz części i narzędzi niezbędnych do wykonania zadania, 

− 

ilość płynu chłodzącego w układzie samochodu FSO.  

3.  Zapoznaj się z instrukcjami uŜytkowania przyrządów i narzędzi. 
4.  Przystąp do zorganizowania stanowiska pracy: zgromadź potrzebne narzędzia i materiały 

niezbędne do wykonania zadania. 

5.  Podczas wykonywania zadania przestrzegaj zasad BHP. 
6.  Przygotuj  samochód  do  wykonania  zadania:  załóŜ  ochraniacze  na  błotniki  i  siedzenie 

oraz pokrowiec na kierownicę. 

7.  Przyrządy i narzędzia obsługuj zgodnie z zasadami ich eksploatacji. 
8.  Dokonaj wymiany wskazanego elementu. 
9.  Dokonaj sprawdzenia własnej pracy. 
10.  Utrzymuj ład i porządek podczas wykonywania zadania. 
11.  Po zakończeniu pracy uporządkuj stanowisko pracy, wyczyść narzędzia i rozlicz pobrane 

i zuŜyte części i materiały. 

12.  Omów sposób wykonania zadania. 
13.  Oceń jakość wykonanego zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

 

Zawód: 

Mechanik pojazdów samochodowych 

Symbol cyfrowy: 

723 [04] 

Oznaczenie tematu: 

 

Oznaczenie zadania: 

 

 
Wpisuje zdający 

 

 

 

 

          

    Data urodzenia     

 

 

 

Nr stanowiska 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   PESEL 

 

 

        

 

  dzień     miesiąc     rok        

   

 

PLAN DZIAŁANIA 

 
 

 

1.  Zapisz  wykaz  kolejnych  czynności  wykonywanych  podczas  wymiany  pompy  cieczy 

chłodzącej. 

............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 

2.  Zapisz wykaz części i narzędzi niezbędnych do wykonania zadania. 

............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 

 

3.  W  układzie  chłodzenia  samochodu  FSO  Polonez  1600  mieści  się  ………  płynu 

chłodzącego

*

 

* – zapisz po wykonaniu zadania 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

Zadanie praktyczne 
 
Wymień  pompę  cieczy chłodzącej w samochodzie FSO Polonez. Na wykonanie zadania 
masz 180 minut. 

 

 

Obszar 

 

CZYNNOŚCI  I  KRYTERIA  WYKONANIA 

Liczba pkt 

0–1 

Czynność 1: Sporządzenie wykazu czynności koniecznych podczas 
wymiany pompy cieczy chłodzącej 

Kryterium  wykonania:  1  pkt.  –  jeŜeli  uczeń  zapisał  co  najmniej  6 
czynności: 

−−−−    

przygotowanie stanowiska do wykonania zadania, 

−−−−    

opróŜnienie układu chłodzenia, 

−−−−    

demontaŜ paska napędu pompy, 

−−−−    

demontaŜ pompy cieczy chłodzącej, 

−−−−    

montaŜ pompy cieczy chłodzącej, 

−−−−    

montaŜ przewodów cieczy chłodzącej, 

−−−−    

napełnienie i odpowietrzenie układu chłodzenia, 

−−−−    

montaŜ paska napędu pompy, 

−−−−    

sprawdzenie działania układu. 

 

Czynność 2: Sporządzenie wykazu części i narzędzi potrzebnych do 
wykonania zadania 
Kryterium  wykonania:  1  pkt.  –  jeŜeli  uczeń  zapisał  co  najmniej  3 
rzeczy: 

−−−−    

pompa cieczy chłodzącej, 

−−−−    

płyn chłodzący, 

−−−−    

uszczelka pompy, 

−−−−    

zestaw kluczy. 

 

Czynność 3: Podanie ilości płynu chłodzącego 

P

L

A

N

O

W

A

N

IE

 

 

Kryterium  wykonania:  1  pkt.  –  jeŜeli  podał  ilość  płynu  zgodną                
z posiadana dokumentacją 

 

Suma punktów w obszarze 1 – planowanie 

 

Czynność 4: Zgromadzenie niezbędnych części i narzędzi 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń zgromadził: 

−−−−    

pompa cieczy chłodzącej, 

−−−−    

płyn chłodzący, 

−−−−    

uszczelka pompy, 

−−−−    

zestaw kluczy. 

−−−−    

 

 

Czynność  5:  Sprawdzenie  stanu  technicznego  zgromadzonych 
rzeczy 
Kryterium  wykonania:  1  pkt-jeŜeli  uczeń  organoleptycznie 
sprawdził stan pobranych narzędzi. 

 

Czynność 6: Dobranie odzieŜy roboczej 

O

R

G

A

N

IZ

O

W

A

N

IE

 

Kryterium 

wykonania: 

pkt-jeŜeli 

uczeń 

przystąpił 

do 

wykonywania zadania w kompletnym ubraniu roboczym. 

 

Suma punktów w obszarze 2 – organizowanie 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

Czynność 7: Zabezpieczenie pojazdu 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

zabezpieczył wnętrze pojazdu przed zabrudzeniem, 

−−−−    

załoŜył ochraniacze na błotniki pojazdu. 

 

Czynność 8: OpróŜnienie układu chłodzenia  

Kryterium wykonania: 1 pk. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

opróŜnił układ chłodzenia, 

−−−−    

wlał płyn chłodzący do pojemnika. 

 

Czynność 9: DemontaŜ paska napędu pompy  

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

zdemontował pasek napędu pompy. 

 

Czynność 10: DemontaŜ pompy cieczy chłodzącej  

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

zdemontował węŜe cieczy chłodzącej, 

−−−−    

zdemontował pompę. 

 

Czynność 11: MontaŜ pompy cieczy chłodzącej  

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

oczyścił powierzchnie przed montaŜem, 

−−−−    

zastosował nową uszczelkę, 

−−−−    

równomiernie dokręcił śruby pompy. 

 

Czynność 12: MontaŜ węŜy  

W

Y

K

O

N

Y

W

A

N

IE

 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

załoŜył i zabezpieczył węŜe na swoich miejscach. 

 

Czynność 13: MontaŜ paska napędu pompy  

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

zamontował pasek i wyregulował jego napięcie. 

 

Czynność 14: Napełnienie układu  

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

napełnił właściwym płynem układ chłodzenia. 

 

Czynność 15: Odpowietrzenie układu chłodzenia 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

uruchomił silnik pojazdu, 

−−−−    

zastosował indywidualny wyciąg spalin, 

−−−−    

odpowietrzył układ chłodzenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

Czynność 16: Sprawdzenie poprawności wykonania zadania  

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

doprowadził do włączenia elektrowentylator chłodnicy, 

−−−−    

sprawdził czy nie występuje wyciek płynu i w przypadku jego 
stwierdzenia usunął go, 

−−−−    

sprawdził poziom płynu chłodzącego. 

 

Czynność  17:  Prawidłowe  posługiwanie  się  wyposaŜeniem 
stanowiska 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

uŜywał narzędzi zgodnie z ich przeznaczeniem. 

 

Czynność 18: Uporządkowanie stanowiska pracy. 

 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

oczyścił narzędzia i odłoŜył je na wyznaczone miejsce, 

−−−−    

odłoŜył na wyznaczone miejsce części zamienne, 

−−−−    

usunął zabezpieczenia pojazdu, 

−−−−    

na bieŜąco utrzymywał ład i porządek, 

−−−−    

uporządkował stanowisko pracy. 

 

Suma punktów w obszarze 3 – wykonywanie   

Czynność 19: Omówienie sposobu wykonywania zadania. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

omówił technologię wymiany pompy cieczy chłodzącej. 

 

Czynność 20: Ocena jakości wykonanego zadania. 

P

R

E

Z

E

N

T

O

W

A

N

IE

 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

−−−−    

ocenił jakość wykonanej pracy, zwrócił uwagę na popełnione 
błędy. 

 

Suma punktów w obszarze 4 – prezentowanie   

RAZEM 

 

 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

7. LITERATURA 

 

1.  Deh U.: Klimatyzacja w samochodzie. WKiŁ, Warszawa 2005 
2.  Klimecki Z., Zembowicz J.: Naprawa samochodów Fiat 126p. WKiŁ, Warszawa 1997 
3.  Kozłowski M.:. Vogel Publishing, Wrocław 1999 
4.  Kuczyński Z., Michalak W.: Pracownia samochodowa. WSiP, Warszawa 1992 
5.  Rawski F.: Mechanik silników spalinowych. WSiP, Warszawa 1997 
6.  Rychter T.: Mechanik pojazdów samochodowych. WSiP, Warszawa 2006 
7.  Rychter T.: Silniki dwusuwowe pojazdów. WKiŁ, Warszawa 1988 
8.  Szkolenia serwisowe- układy ogrzewania i klimatyzacji 
9.  Trzeciak K.: Diagnostyka samochodów osobowych. WKiŁ Warszawa 1998 
10.  Zieliński  A.:  Konstrukcja  nadwozi  samochodów  osobowych  i  pochodnych.  WKiŁ, 

Warszawa 1998 

 
Literatura metodyczna

 

1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004 
3.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. Instytut Technologii Eksploatacji, 

Radom 2000 

4.  Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. WyŜsza Szkoła InŜynierska, 

Radom 1995