„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Magdalena Fijałkowska
Przygotowanie form do drukowania sitowego
825[01].Z4.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji
–
Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr Krystyna Nowak-Wawszczak
mgr inż. Bogdan Kostecki
Opracowanie redakcyjne:
mgr Elżbieta Gonciarz
Konsultacja:
mgr Małgorzata Sienna
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 825[01].Z4.02,
„Przygotowanie form do drukowania sitowego”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu drukarz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1.
Wprowadzenie
3
2.
Wymagania wstępne
5
3.
Cele kształcenia
6
4.
Przykładowe scenariusze zajęć
7
5.
Ćwiczenia
12
5.1.
Wykonywanie form sitodrukowych
12
5.1.1.
Ć
wiczenia
12
5.2.
Charakteryzowanie przydatności form sitodrukowych
14
5.2.1.
Ć
wiczenia
14
5.3. Przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska przy
organizowaniu stanowiska przy wykonywaniu i montażu form
sitodrukowych
16
5.3.1. Ćwiczenia
16
6.
Ewaluacja osiągnięć ucznia
18
7.
Literatura
30
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie drukarz w obrębie jednostki
modułowej 825[01].Z4.02 „Przygotowanie form do drukowania sitowego”. Jednostka
modułowa zawarta jest w module „Technologia drukowania sitowego” (schemat układu
jednostek modułowych przedstawiony jest na stronie 4 tego poradnika).
W poradniku zamieszczono:
−−−−
wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
−−−−
cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
−−−−
przykładowe scenariusze zajęć,
–
przykładowe ćwiczenia ze wskazaniami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
–uczenia się oraz środkami dydaktycznymi,
–
ewaluację osiągnięć ucznia – przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,
–
wykaz literatury.
Treść programu jednostki modułowej zawiera podstawowe zagadnienia związane
z przygotowaniem form sitodrukowych na różnych etapach ich przygotowania.
Jednostka modułowa „Przygotowanie form do drukowania sitowego” została podzielona
na 3 rozdziały. Każdy z nich zawiera materiał nauczania niezbędny do ich wykonania.
Materiał został podzielony na trzy części:
−
wykonywanie form sitodrukowych,
−
charakteryzowanie przydatności form sitodrukowych,
−
przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska przy organizowaniu
stanowiska pracy do wykonywania i montażu form sitodrukowych.
Z racji tego, że przekazywane w bieżącej jednostce zagadnienia mogą stanowić dla ucznia
nowość ze względu na szczególny charakter drukowania sitowego, ważna jest aktywna rola
nauczyciela, szczególnie w zakresie ćwiczeń. Części materiału nauczania nie można
zaprezentować w postaci zadań praktycznych. W celu jak najlepszego zapoznania ucznia
z techniką sitową drukowania, należy zgromadzić dużą ilość materiałów dydaktycznych
takich jak: gotowe formy drukowe wykonane różnymi metodami, siatki, katalogi materiałów,
przykładowe podłoża drukowe.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania–uczenia się, np. metody
projektów, ćwiczeń praktycznych, pokazu z objaśnieniami. Zaleca się, aby odbywały się także
wycieczki dydaktyczne do zakładów pracy.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej w grupach 4–5-osobowych.
Po zakończeniu realizacji programu, zaleca się zastosowanie testu dydaktycznego
wielostopniowego. W tym celu, w poradniku zamieszczono dwa przykładowe testy
sprawdzające razem z obudową metodyczną.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
825[01].Z4
Technologia drukowania sitowego
825[01].Z4.01
Eksploatowanie maszyn
do drukowania sitowego
825[01].Z4.03
Drukowanie sitowe
wielokolorowe
825[01].Z4.02
Przygotowanie form do
drukowania sitowego
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
−
charakteryzować główne grupy materiałów poligraficznych,
−
klasyfikować i charakteryzować podłoża drukowe,
−
klasyfikować farby drukarskie i lakiery,
−
charakteryzować właściwości drukowe i użytkowe farb,
−
klasyfikować materiały pomocnicze stosowane podczas drukowania,
−
klasyfikować klejów,
−
charakteryzować materiały stosowane do konstrukcji maszyn poligraficznych,
−
określać przeznaczenie materiałów poligraficznych,
−
określać właściwości fizyczne, chemiczne, mechaniczne i technologiczne materiałów
stosowanych w poligrafii,
−
kwalifikować materiały poligraficzne do produkcji,
−
dobierać materiały do wykonaniu określonego wyrobu poligraficznego,
−
korzystać z PN, literatury technicznej i innych źródeł informacji,
−
określać metody utylizacji odpadów poligraficznych,
–
analizować schematy blokowe automatycznego sterowania i automatycznej regulacji,
–
rozpoznawać na podstawie oznaczenia rodzaj materiału konstrukcyjnego części maszyn,
–
rozpoznawać i scharakteryzować połączenia rozłączne i nierozłączne stosowane
w maszynach i urządzeniach,
–
określać rolę zabezpieczeń stosowanych w maszynach i urządzeniach,
–
określać zasady użytkowania oraz bieżącej konserwacji maszyn i urządzeń,
–
stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej,
–
współpracować w grupie,
–
analizować i wyciągać wnioski,
–
oceniać swoje umiejętności,
–
uczestniczyć w dyskusji,
–
prezentować siebie i grupę w której pracujesz,
−
przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
określić właściwości i zastosowanie materiałów stosowanych do przygotowywania form
sitodrukowych,
−
wyjaśnić budowę form drukowych,
−
określić wymagania jakie muszą spełniać formy sitodrukowe,
−
scharakteryzować etapy procesu powstawania form sitodrukowych,
−
wykonać sitodrukową formę drukową,
−
zamontować formę sitodrukową w maszynie,
−
ocenić jakość sitodrukowych form drukowych,
−
zastosować terminologię techniczną w zakresie technik wykonywania form do sitodruku,
−
dobrać środki ochrony indywidualnej do prac związanych z obróbką form drukowych,
−
zorganizować stanowisko pracy do wykonywania form sitodrukowych,
−
skorzystać z norm i literatury technicznej,
−
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Drukarz 825[01]
Moduł:
Technologia drukowania sitowego 825[01].Z4
Jednostka modułowa:
Przygotowanie form do drukowania sitowego 825[01].Z4.02
Temat: „Klasyfikowanie metod wykonywania form sitodrukowych”.
Cel ogólny: Charakteryzowanie etapów procesu powstawania form sitodrukowych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
wyjaśnić budowę form drukowych,
−
scharakteryzować różne metody wykonywania form sitodrukowych,
−
zastosować terminologię techniczną w zakresie technik wykonywania form do sitodruku.
Metody nauczania–uczenia się:
−
wykład wprowadzający,
−
ć
wiczenie praktyczne,
−
dyskusja konferencyjna.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
uczniowie pracują w 3–4-osobowych zespołach.
Czas:
4 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
zestaw ćwiczeń opracowany przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniów,
−
schematy blokowe i ideowe wykonywania form do drukowania sitowego różnymi
metodami,
−
formy sitodrukowe,
−
zestaw pytań prowadzących.
Przebieg zajęć:
1.
Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności.
2.
Nawiązanie do tematu, przedstawienie celów zajęć.
3.
Zapis tematu do zeszytów.
4.
Wycieczka dydaktyczna do zakładu wykonującego formy sitodrukowe, w czasie której
uczniowie notują własne spostrzeżenia.
5.
Wykład wprowadzający na temat metod wykonywania form sitodrukowych.
6.
Rozdanie uczniom instrukcji do wykonania ćwiczeń i udzielenie odpowiedzi na pytania
dotyczące ćwiczeń.
7.
Rozdanie materiałów do wykonania ćwiczenia.
8.
Wykonywanie przez uczniów ćwiczenia.
9.
Prezentowanie wyników pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
10.
Dyskusja w grupie na temat trudności napotkanych przez uczniów podczas wykonywania
ć
wiczenia.
11.
Podsumowanie zajęć.
Zakończenie zajęć
Ocena pracy uczniów.
Praca domowa
Wykonanie schematu wybranej metody wykonywania form sitodrukowych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
Odpowiedz na poniższe pytania. Udzielone odpowiedzi pozwolą ocenić skuteczność
zajęć i dokonać ewentualnych zmian:
1)
Czy potrafisz wyjaśnić budowę form drukowych?
TAK NIE
2)
Czy potrafisz scharakteryzować różne metody wykonywania form sitodrukowych?
TAK NIE
3)
Czy potrafisz zastosować terminologię techniczną w zakresie technik wykonywania
form sitodrukowych?
TAK NIE
4)
Czy któraś z części zajęć była dla Ciebie niezrozumiała? Jeśli tak, to która.
TAK NIE
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Drukarz 825[01]
Moduł:
Technologia drukowania sitowego 825[01].Z4
Jednostka modułowa:
Przygotowanie form do drukowania sitowego 825[01].Z4.02
Temat: „Materiały stosowane do wykonywania form sitodrukowych”.
Cel ogólny: Określanie właściwości i zastosowania materiałów stosowanych do
przygotowywania form sitodrukowych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
scharakteryzować materiały do wykonywania ram,
−
scharakteryzować siatki do wykonywania form sitodrukowych,
−
rozróżnić materiały światłoczułe do wykonywania form sitodrukowych.
Metody nauczania – uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
uczniowie pracują w 3–4-osobowych zespołach.
Czas:
4 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
zestaw pytań prowadzących do wykonania ćwiczenia praktycznego,
−
zestaw ćwiczeń opracowany przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniów,
−
materiały do wykonywania ram,
−
siatki do wykonywania sit,
−
formy sitodrukowe,
−
zestaw pytań prowadzących.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1.
Określenie tematu zajęć.
2.
Przedstawienie celów zajęć.
3.
Wyjaśnienie uczniom zasady pracy metodą tekstu przewodniego.
4.
Podział uczniów na zespoły.
Faza właściwa
Praca metodą tekstu przewodniego.
Faza I: Informacje
Pytania prowadzące:
1.
Z jakich elementów składa się forma sitodrukowa?
2.
Jak można podzielić materiały do wykonywania form sitodrukowych?
3.
Z jakich materiałów wykonuje się ramy do form sitodrukowych?
4.
Jakie parametry charakteryzują siatkę?
5.
Jakie rodzaje siatek stosuje się do sitodruku?
6.
Jak można podzielić materiały światłoczułe stosowane do wykonywania form
sitodrukowych?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Faza II: Planowanie
1.
Jakie wymagania musi spełniać rama?
2.
Jakie parametry użytkowe decydują o wyborze siatki?
3.
Jakie jest zastosowanie materiałów światłoczułych w metodach wykonywania form
sitodrukowych?
Faza III: Ustalenie
1.
Uczniowie pracują w zespołach i wymieniają materiały do wykonywania form
sitodrukowych.
2.
Uczniowie zastanawiają się nad zastosowaniem materiałów do wykonywania form
sitodrukowych.
3.
Uczniowie konsultują z nauczycielem swoje propozycje.
Faza IV: Wykonanie
1.
Uczniowie pracują w zespołach i określają właściwości materiałów do wykonywania
form sitodrukowych.
2.
Uczniowie określają zastosowanie wybranych materiałów do wykonywania form
sitodrukowych.
3.
Uczniowie przedstawiają wykonana pracę.
Faza V: Sprawdzanie
1.
Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonania zadania.
2.
Pytamy uczniów, jakie właściwości decydują o zastosowaniu wybranych materiałów do
wykonywania form sitodrukowych.
Faza VI: Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy wykonania zadania sprawiły najwięcej
trudności. Nauczyciel podsumowując ćwiczenie, wskazuje jakie, umiejętności były ćwiczone,
jakie wystąpiły błędy i nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.
Zakończenie zajęć
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
Ankieta
Odpowiedz na poniższe pytania. Udzielone odpowiedzi pozwolą ocenić skuteczność
zajęć i dokonać ewentualnych zmian:
1.
Czy potrafisz scharakteryzować materiały do wykonania ram?
TAK NIE
2.
Czy potrafisz scharakteryzować siatki do wykonywania form sitodrukowych?
TAK NIE
3.
Czy potrafisz rozróżnić materiały światłoczułe do wykonywania form sitodrukowych?
TAK NIE
4.
Czy zajęcia spełniły twoje oczekiwania?
TAK NIE
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Wykonywanie form sitodrukowych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ rodzaje siatek przedstawionych na rysunkach oraz porównaj ich własności.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na analizowanie
i wyjaśnianie rysunków, prawidłową ich interpretację.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować rysunki,
2)
rozróżnić elementy,
3)
określić własności siatek,
4)
wypełnić arkusz do ćwiczeń.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenie praktyczne,
–
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
rysunki przedstawiające siatki,
−
arkusz do ćwiczeń,
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Wymień sposoby wykonywania form sitodrukowych zaobserwowane podczas wycieczki
dydaktycznej do zakładu wykonującego sita.
Wskazówki do realizacji
Ustalając miejsce, do którego zorganizujemy wycieczkę dydaktyczną, należy pamiętać,
aby stosowano tam różne metody wykonywania form sitodrukowych. Przed przystąpieniem
do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału
Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na dokładność notatek wykonanych przez
uczniów, prawidłową interpretację spostrzeżeń.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
sporządzić notatki podczas wycieczki dydaktycznej,
2)
sklasyfikować sposoby wykonywania form sitodrukowych,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
3)
wypełnić arkusz do ćwiczeń.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie praktyczne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
schematy wykonywania form sitodrukowych,
−
arkusz do ćwiczeń,
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Wykonaj naświetlanie formy sitodrukowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na analizowanie
i wyjaśnianie zachodzących zjawisk, prawidłową ich interpretację.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z instrukcją obsługi kopioramy oraz instrukcją bhp,
2)
przygotować diapozytywową formę kopiową,
3)
przygotować siatkę napiętą na ramie,
4)
ustalić czas naświetlania,
5)
naświetlić siatkę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenie praktyczne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Wyposażenie stanowiska pracy:
−
kopiorama,
−
diapozytywowa forma kopiowa,
−
siatka napięta na ramie,
−
instrukcja obsługi kopioramy i instrukcja bhp,
−
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Charakteryzowanie przydatności form sitodrukowych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ parametry użytkowe siatki poliestrowej o numerze 100 S, korzystając z tabeli.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy przygotować odpowiednią liczbę
tabel z wartościami parametrów użytkowych siatek.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
rozpoznać oznaczenie siatki,
2)
przeanalizować dane w tabeli,
3)
określić parametry siatki,
4)
wypełnić arkusz ćwiczeń.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pogadanka,
–
ć
wiczenie praktyczne,
–
dyskusja dydaktyczna.
Wyposażenie stanowiska pracy:
−
tabela wartości parametrów użytkowych siatek poliamidowych, poliestrowych
i poliestrowych metalizowanych,
−
arkusz ćwiczeń,
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Napnij siatkę na ramie drewnianej oraz określ napięcie siatki, posługując się rysunkiem
i instrukcją do wykonania ćwiczenia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na analizowanie
i wyjaśnianie rysunku, prawidłową interpretację instrukcji do napinania siatki oraz poprawne
obliczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować rysunek i instrukcję do napinania siatki,
2)
przygotować ramę drewnianą,
3)
przygotować siatkę o odpowiednich wymiarach,
4)
narysować ołówkiem na siatce prostokąt o odpowiednich wymiarach,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5)
napiąć siatkę zgodnie z instrukcją i rysunkiem,
6)
zmierzyć narysowany prostokąt i obliczyć % napięcia siatki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenie praktyczne,
–
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
rysunek i instrukcja do napinania siatki,
−
rama drewniana,
−
urządzenie do wbijania klamer,
−
siatka,
−
miękki ołówek,
−
przymiar liniowy,
−
arkusz ćwiczeń,
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Określ wadę błędnie wykonanej formy sitodrukowej i na podstawie tabeli zamieszczonej
w materiale nauczania poradnika dla ucznia określ przyczynę powstania błędu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zgromadzić odpowiednią ilość
wadliwie wykonanych form sitodrukowych o widocznych błędach.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
obejrzeć dokładnie formę sitodrukową,
2)
określić wadę formy sitodrukowej,
3)
przeanalizować tabelę i odczytać przyczynę wystąpienia błędu,
4)
wypełnić arkusz do ćwiczeń.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
wykład wprowadzający,
–
pokaz z objaśnieniem,
–
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
błędnie wykonana forma sitodrukowa,
−
tabela najczęściej występujących wad form sitodrukowych,
−
arkusz do ćwiczeń,
−
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Przepisy
bhp,
ochrony
przeciwpożarowej
i
ochrony
środowiska przy organizowaniu stanowiska pracy przy
wykonywaniu i montażu form sitodrukowych
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zorganizuj stanowisko do wymywania i suszenia form sitodrukowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na dobór środków
ochrony indywidualnej.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
określić cel wymywania,
2)
wymienić urządzenia niezbędne na stanowisku,
3)
wymienić materiały niezbędne do wymywania,
4)
zgromadzić materiały na stanowisku.
5)
uzasadnić dobór materiałów niezbędnych do wymywania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
wykład informacyjny,
–
ć
wiczenie praktyczne,
–
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
naświetlona siatka,
−
wanna umożliwiająca zanurzenie sita,
−
kran z bieżącą wodą,
−
miękki rakiel lub gąbka,
−
suszarka,
−
arkusz do ćwiczeń,
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Dobierz środki bhp niezbędne przy naświetlaniu warstw kopiowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na analizowanie
danych z tabeli z zagrożeniami warunków bhp podczas wykonywania form sitodrukowych,
prawidłową interpretację.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować zagrożenia występujące przy naświetlaniu warstw kopiowych,
2)
dobrać środki bhp, niezbędne przy naświetlaniu warstw kopiowych,
3)
uzasadnić dobór środków.
4)
wypełnić arkusz do ćwiczeń.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pogadanka,
–
ć
wiczenie praktyczne,
–
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
tabela zagrożeń warunków bhp podczas wykonywania form sitodrukowych,
−
arkusz do ćwiczeń,
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Zamontuj formę sitodrukową na stole do sitodruku ręcznego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na analizowanie
i wyjaśnianie rysunków, prawidłową ich interpretację.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować sposoby montowania form sitodrukowych na różnych urządzeniach,
2)
umocować ramę formy sitodrukowej na zawiasach,
3)
przymocować zawiasy do stołu.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenie praktyczne,
–
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
stół do sitodruku ręcznego,
−
zawiasy do mocowania,
−
forma sitodrukowa,
−
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1do 10 oraz 13, 14, 15, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 11, 12, 16, 17, 18 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, w tym 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 19 zadań, w tym 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. b, 3. c, 4. a, 5. b, 6. c, 7. a, 8. c, 9. a, 10. d, 11. a, 12. d,
13. c, 14. b, 15. c, 16. b, 17. a, 18. b, 19. c, 20. a.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Określić zastosowania materiałów
stosowanych do wykonywania ram
sitodrukowych
B
P
d
2
Określić właściwości materiałów
stosowanych do wykonywania siatek
B
P
b
3
Scharakteryzować siatki stosowane
w sitodruku
B
P
c
4
Rozpoznać formy kopiowe stosowane
w sitodruku
B
P
a
5
Zastosować terminologię techniczną
w zakresie technik wykonywania form
do sitodruku
C
P
b
6
Scharakteryzować metodę
bezpośrednią wykonywania form
sitodrukowych
B
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
7
Zidentyfikować oznaczenie literowe
grubości siatek sitodrukowych
A
P
a
8
Określić jednostki napięcia siatki
A
P
c
9
Wymienić urządzenia do naświetlania
form sitodrukowych
A
P
a
10
Scharakteryzować wymywanie form
sitodrukowych
B
P
d
11
Scharakteryzować suszenie form
sitodruowych
C
PP
a
12
Scharakteryzować przyczyny wad form
sitodrukowych
C
PP
d
13
Scharakteryzować metodę pośrednią
wykonywania form sitodrukowych
A
P
c
14
Scharakteryzować sposoby
montowania form sitodrukowych
B
P
b
15
Wskazać zagrożenia warunków bhp
przy naświetlaniu form sitodrukowych
B
P
c
16
Dobrać środki bhp stosowane przy
wymywaniu warstw kopiowych
C
PP
b
17 Dobrać splot siatek sitodrukowych
C
PP
a
18
Uzasadnić przyczyny powstawania wad
sit
C
PP
b
19
Określić zastosowania klejów do
przyklejenia sit
B
P
c
20
Scharakteryzować etapy
fotomechanicznej metody
wykonywania form sitodrukowych
B
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2.
Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania.
3.
Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań.
4.
Rozdaj uczniom przygotowane dla nich materiały (instrukcję, zestaw zadań testowych,
kartę odpowiedzi).
5.
Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów.
6.
Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu.
7.
Jeżeli uczeń zakończy test przed czasem, to podnosi rękę i czeka aż nauczyciel odbierze
od niego pracę.
8.
Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania.
9.
Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zadań testowych.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5.
Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7.
Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudności, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8.
Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
9.
Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aż nauczyciel odbierze od Ciebie pracę.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Metalem, z którego wykonuje się ramy jest
a)
chrom.
b)
miedź.
c)
brąz.
d)
aluminium.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
2.
Siatki tkane z włókien pojedynczych to siatki
a)
multitonalne.
b)
monofilamentowe.
c)
monotonalne.
d)
multifilamentowe.
3.
Liczba nitek przypadająca na jeden centymetr lub cal to
a)
oczko siatki.
b)
grubość siatki.
c)
numer siatki.
d)
splot siatki.
4.
Jako formy kopiowe do wykonywania szablonów sitodrukowych stosuje się
a)
diapozytywy.
b)
negatywy.
c)
poliamidy.
d)
poliestry.
5.
Pomiar napięcia siatki wykonuje się
a)
densytometrem.
b)
tensometrem.
c)
wiskozymetrem.
d)
barometrem.
6.
Rysunek przedstawia wykonywanie form sitodrukowych metodą
a)
bezpośrednio-pośrednią.
b)
pośrednią.
c)
bezpośrednią.
d)
cyfrową.
7.
Grubość siatki oznacza się literami
a)
S, M, T.
b)
L, M, T.
c)
S, H, D.
d)
L, H, T.
8.
Wartość napięcia siatki określa się:
a)
w procentach (%) lub w gramach na centymetr (g/cm).
b)
w promilach (%
0)
lub w gramach na milimetr (g/mm).
c)
w procentach (%) lub w niutonach na centymetr (N/cm).
d)
w procentach (%) lub w niutonach na metr (N/m).
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
9.
Stanowisko do naświetlania form sitodrukowych składa się z
a)
ź
ródła światła i kopiarki.
b)
kopioramy i wanienki.
c)
ź
ródła światła i kopioramy.
d)
kopioramy i suszarki.
10.
Wymywanie polega na usunięciu
a)
wodą o temperaturze < 30°C miejsc naświetlonych.
b)
rozpuszczalnikiem organicznym miejsc nienaświetlonych.
c)
wodą o temperaturze > 30°C miejsc nienaświetlonych.
d)
wodą o temperaturze < 30°C miejsc nienaświetlonych.
11.
Suszenie form sitodrukowych powinno prowadzić się w pozycji
a)
poziomej, stroną drukową do dołu.
b)
pionowej, stroną drukową do dołu.
c)
poziomej, stroną drukową do góry.
d)
pionowej, stroną drukową do góry.
12.
Przyczyną wystąpienia wady formy sitodrukowej, polegającej na nie wymywaniu się
warstwy kopiowej po naświetlaniu, jest
a)
zbyt krótki czas naświetlania.
b)
zbyt niska temperatura suszenia
c)
zbyt duża lepkość emulsji.
d)
zbyt długi czas naświetlania.
13.
Kolejne czynności pośredniej metody wykonania formy sitodrukowej to
a)
połączenie materiału kopiowego z siatką, naświetlanie, wywoływanie.
b)
naświetlanie materiału kopiowego, wywoływanie, połączenie materiału z siatką.
c)
połączenie materiału kopiowego z siatką, naświetlanie, wywoływanie.
d)
wywoływanie, połączenie materiału kopiowego z siatką, naświetlanie.
14.
Skrzydłowe podnoszenie formy sitodrukowej umożliwia umocowanie jej
a)
na haczykach.
b)
na zawiasach lub łożyskach.
c)
w listwach mocujących.
d)
w zaciskach.
15. Zagrożenie warunków bhp podczas naświetlania warstw kopiowych
a)
stwarzają rozpuszczalniki organiczne.
b)
stwarzają środki alkaliczne.
c)
stwarza emisja promieniowania UV.
d)
stwarzają roztwory aktywatorów.
16. Jakie środki bhp są stosowane przy wymywaniu warstw kopiowych?
a)
Okulary ochronne.
b)
Rękawice ochronne.
c)
Wentylacja.
d)
Wyciąg.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
17.
W siatkach sitodrukowych najczęściej stosuje się splot
a)
płócienny.
b)
wężykowy.
c)
krzyżówkowy.
d)
przeplatany.
18.
Przyczyną powstawania dziurek w warstwie kopiowej jest
a)
niewłaściwe napięcie siatki.
b)
zanieczyszczenie szyby kopioramy.
c)
zbyt długi czas naświetlania.
d)
zbyt duża lepkość emulsji.
19. Do przyklejania siatek sitodrukowych do ramy stosuje się kleje
a)
roślinne
b)
zwierzęce.
c)
utwardzalne.
d)
emulsyjne.
20. Wykonywanie szablonu sitodrukowego metodami fotomechanicznymi obejmuje naniesienie
materiału światłoczułego na siatkę a także
a)
suszenie, naświetlanie, wymywanie, suszenie, retusz.
b)
naświetlanie, suszenie, wymywanie, suszenie, retusz.
c)
suszenie, wymywanie, naświetlanie, retusz, suszenie.
d)
wymywanie, retusz, suszenie, naświetlanie, suszenie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Przygotowanie form do drukowania sitowego
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek
.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test „próba pracy” do jednostki modułowej „Przygotowanie form do
drukowania sitowego”
Próba pracy ma w zamierzeniu spełniać dwa zadania:
1)
sprawdzić stopień opanowania jednej z umiejętności praktycznych, jakie uczniowie
powinni zdobyć przy realizacji tego modułu,
2)
przygotować uczniów do zdawania części praktycznej egzaminu zewnętrznego
potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie drukarz.
W tym celu zadanie praktyczne musi być przygotowane w takiej formie, z jaką uczniowie
spotkają się na egzaminie. Próbę pracy przeprowadza wybrany uczeń. Pozostali wspólnie
z nauczycielem obserwują jego pracę. Po pracy nauczyciel szczegółowo omawia wykonane
zadanie.
Ocenianie:
niedostateczny
do 6 pkt.
dopuszczający
7 pkt.
dostateczny
8 pkt.
dobry
9 pkt.
bardzo dobry
10 pkt.
Uwaga: nie przewiduje się oceny celującej
Wyposażenie stanowiska do przeprowadzania próby pracy:
Wyposażenie na stanowisku
Liczba
Sito napięte na ramie z naniesioną warstwą kopiową
1 kpl.
Diapozytywowa forma kopiowa
1 kpl.
kopiorama
1 szt.
Wanna do wywoływania
1 szt.
Gąbka lub miękki rakiel
1 szt.
Suszarka do sit
1 szt.
Informacja dla ucznia:
1.
Sprawdź, czy otrzymałeś kompletny arkusz do wykonania zadania. Ewentualne braki
stron lub inne usterki zgłoś nauczycielowi.
2.
Na arkuszu PLAN DZIAŁANIA wpisz swój numer ewidencyjny PESEL, datę urodzenia
i numer stanowiska.
3.
Zapoznaj się z treścią zadania praktycznego, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem
roboczym i jego wyposażeniem. Masz na to 20 minut.
4.
Czas rozpoczęcia i zakończenia zadania nauczyciel zapisze w widocznym dla Ciebie
miejscu (czas wykonania zadania wynosi 90 minut).
Pamiętaj, że podczas wykonywania zadania jesteś oceniany przez nauczyciela, który
obserwuje wykonywane przez Ciebie czynności i nie będzie udzielać Ci żadnych
wskazówek. Nauczyciel interweniuje tylko w przypadku naruszenia przez Ciebie
przepisów bhp, ochrony przeciwpożarowej i może w takim przypadku przerwać
wykonywanie zadania.
Powodzenia
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Zadanie praktyczne:
Wykonaj sitodrukową formę drukową, wykorzystując siatkę napiętą na ramie
z naniesioną warstwą kopiową.
Instrukcja wykonania zadania
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie:
1.
Przeanalizuj dokładnie treść zadania.
2.
Zapisz w formularzu PLAN DZIAŁANIA:
a)
czynności związane z wykonaniem zadania w kolejności ich wykonywania,
b)
wykaz niezbędnych urządzeń, narzędzi i materiałów niezbędnych do wykonania
zadania,
c)
wykaz instrukcji niezbędnych do wykonania zadania.
3.
Zorganizuj stanowisko pracy:
a)
zgromadź i rozmieść na stanowisku pracy materiały, narzędzia i instrukcje niezbędne
do wykonania zadania,
b)
sprawdź stan techniczny urządzeń i sprzętu, którymi będziesz się posługiwał w czasie
wykonywania zadania,
c)
dobierz środki ochrony indywidualnej wymagane do bezpiecznego wykonania zadania.
4.
Wykonaj sitodrukową formę drukową.
5.
Po zakończonej pracy uporządkuj stanowisko i przygotuj je do prezentacji wykonanego
zadania.
6.
Zgłoś przez podniesienie ręki gotowość do prezentacji.
7.
Podczas prezentacji:
a)
omów sposób wykonania zadania, uzasadnij kolejność wykonywanych czynności,
b)
oceń jakość wykonanej przez siebie pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Zawód: drukarz
Symbol cyfrowy zawodu 825[01]
Oznaczenie tematu ...................
Oznaczenie zadania ..................
PESEL
Data urodzenia
dzień miesiąc rok
Nr stanowiska
PLAN DZIAŁANIA
1.
Zapisz czynności związane z wykonaniem formy do drukowania sitowego, uwzględniając
kolejność ich wykonania:
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
2.
Wykaz urządzeń, narzędzi i materiałów niezbędnych do wykonania zadania:
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
3.
Zadanie praktyczne:
Wykonaj sitodrukową formę drukową wykorzystując siatkę rozpiętą na ramie
z naniesioną warstwą kopiową.
Czas wykonania zadania wynosi 90 minut.
O
b
sz
ar
st
an
d
ar
d
CZYNNOŚCI OCENIANE I KRYTERIA WYKONANIA
Liczba
pkt.
0–1
Czynność 1: Zapisanie kolejnych czynności związanych z wykonaniem
zadania.
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń zapisał co najmniej:
- naświetlanie przez diapozytyw,
- wymywanie nienaświetlonej warstwy kopiowej,
- suszenie formy sitodrukowej.
Czynność 2: Sporządzenie wykazu niezbędnych urządzeń, narzędzi i
materiałów.
I.
P
L
A
N
O
W
A
N
IE
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń zapisał co najmniej:
– diapozytyw,
– kopiorama,
– wanna do wymywania,
– suszarka.
Suma punktów w obszarze – I. Planowanie
Czynność 3: Zgromadzenie niezbędnych urządzeń, narzędzi i materiałów.
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń zgromadził co najmniej:
– siatka z naniesioną warstwą kopiową,
– diapozytyw,
– wanna do wymywania.
Czynność 4: Sprawdzenie stanu technicznego zgromadzonego sprzętu
i materiału
II
.
O
R
G
A
N
IZ
O
W
A
N
IE
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń ocenił stan techniczny
kopioramy, sita oraz sprawdził jakość diapozytywu.
Suma punktów w obszarze – II. Organizowanie
Czynność 5: Umieszczenie siatki i diapozytywu w kopioramie.
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń umieścił w kopioramie siatkę
i diapozytyw warstwami kopiowymi do siebie.
Czynność 6: Naświetlanie.
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń ustawił czas naświetlania
zgodnie z instrukcją obsługi.
II
I.
W
Y
K
O
N
Y
W
A
-N
IE
Czynność 7: Wymywanie nienaświetlonej warstwy kopiowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń zanurzył sito w wannie z wodą
na kilka minut.
Czynność 8: Płukanie.
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń wykonał płukanie sita
strumieniem zimnej wody do ukazania się widocznego wzoru.
Czynność 9: Zebranie nadmiaru wody z powierzchni siatki.
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń zebrał nadmiar wody z sita za
pomocą gąbki.
Czynność 10: Suszenie sita.
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń umieścił sito w suszarce
poziomo, stroną drukową do dołu.
Suma punktów w obszarze – III. Wykonywanie
Razem:
Czynność wykonana – 1 pkt, niewykonana – 0 pkt.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
7. LITERATURA
1.
Arends R. I.: Uczymy się nauczać. WSiP, Warszawa 1994
2.
Cichocki L., Pawlicki T., Ruczka I.: Poligraficzny słownik terminologiczny. Polska Izba
Druku, Warszawa 1999
3.
Czichon H., Magdzik S., Jakucewicz S., Mudrak E.: Formy Drukowe. WSiP, Warszawa
1996
4.
Czichon H., Czichon M.: Nowe metody wykonywania form sitodrukowych, „Świat
Druku” Nr 6/2002
5.
Jakucewicz S., Czichon H., Czichon M.: Materiałoznawstwo poligraficzne.
Wydawnictwa PW, Warszawa 1992
6.
Jakucewicz S., Magdzik S.: Podstawy poligrafii. WSiP, Warszawa 1997
7.
Kałużewska J.: Sitodruk cz. 3. „Świat Druku” Nr 3/95
8.
Moos J., Koludo A. (red.): Metody aktywizujące z uwzględnieniem technologii
informacyjnej w kształceniu dorosłych. Stowarzyszenie Dyrektorów i Nauczycieli
Centrów Kształcenia Praktycznego – Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli
i Kształcenia Praktycznego, Łódź 2006
9.
Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, Warszawa 1997
10.
Poligrafia procesy i technika. Tłumaczenie ze słowackiego. COBRPP, Warszawa 2005
11.
Poligrafia a ochrona środowiska. Najlepsze dostępne techniki (BAT) w przemyśle
poligraficznym. Polska Izba Druku. COBRPP, Warszawa 2001
12.
Sitodrukowe Konfrontacje. W: „Świat Druku” Nr 1/2007
13.
Stankiewicz B., Czech G.: Sitodruk. COBRPP, Warszawa 2001
14.
Stankiewicz B.: Tendencje rozwojowe w technice sitodruku. „Świat Druku” Nr 6/2002
15.
Materiały reklamowe firmy Grey Metal
16.
Materiały reklamowe firmy Romanik