background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

 

Radosław Kacperczyk 

 

 

 
 
 
Diagnozowanie i naprawa układów silnika 
723[03].Z2.03 
 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

mgr inż. Tadeusz Budzisz 
mgr inż. Marek Rudziński 
 

 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Radosław Kacperczyk 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Andrzej Kacperczyk 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  723[03].Z2.03 
,,Diagnozowanie  i  naprawa  układów  silnika”,  zawartego  w  programie  nauczania  dla  zawodu 
mechanik–operator pojazdów i maszyn rolniczych. 
 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

  

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Charakterystyka pojazdów rolniczych. Organizacja stanowiska obsługi 

i napraw bieżących pojazdów 

 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2. Charakterystyka, budowa oraz zastosowanie silników spalinowych 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

5.3. Budowa, działanie i obsługa układów silnika 

16 

5.3.1.  Ćwiczenia 

16 

5.4. Naprawa i diagnozowanie układów silników spalinowych 

18 

5.4.1.  Ćwiczenia 

18 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7.  Literatura 

36 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie mechanik – operator pojazdów i maszyn 
rolniczych, w jednostce modułowej 723[03].Z2.03 

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania wstępne, 

−  cele kształcenia, 
−  przykładowe scenariusze zajęć, 
−  ćwiczenia, które zawierają: 

−  wskazówki do realizacji ćwiczeń, 
−  sposób wykonania ćwiczenia, 
−  metody nauczania–uczenia się, 
−  wykaz środków dydaktycznych, 

−  ewaluację osiągnięć ucznia, 
– 

wykaz literatury.

 

 

W  procesie  nauczania-uczenia  się  proponuje  się  stosować  następujące  metody:  dyskusję 

dydaktyczną,  projektów,  tekstu  przewodniego,  pokaz  z  opisem  oraz  ćwiczenia  praktyczne. 
Podczas  poznawania  maszyn  oraz  silników  należy  zwrócić  uwagę  na  ich  rodzaje,  budowę, 
zastosowanie. Każdy uczeń powinien mieć możliwość bezpośredniej identyfikacji podzespołów 
silnika.  Uczniowie  powinni  w grupach  oraz  samodzielnie  wykonać  diagnostykę oraz  naprawę 
podzespołów silnika. 

Podczas ćwiczeń uczniowie powinni posługiwać się katalogami, instrukcjami obsługi oraz 

poradnikami.  Należy  uzmysłowić  uczniom  konieczność  stałego  poszerzania  swojej  wiedzy 
i umiejętności. 

Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy zapoznać uczniów z przepisami bezpieczeństwa i 

higieny pracy podczas prac diagnostycznych oraz naprawczych silników. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

723[03].Z2 

Eksploatacja pojazdów rolniczych 

 

723[03].Z2.01 

Stosowanie przepisów ruchu 

drogowego 

723[03].Z2.07 

Diagnozowanie i naprawa 

układów elektrycznych  

w pojazdach i maszynach 

723[03].Z2.04 

Diagnozowanie 

i naprawa układów 

napędowych pojazdów 

 

723[03].Z2.05 

Diagnozowanie i naprawa 

układów kierowniczych, 

jezdnych, zawieszenia  

i hamulcowych 

 

723[03].Z2.08 

Wykonywanie przeglądów 

technicznych i obsługi 

sezonowej 

723[03].Z2.06 

Diagnozowanie i naprawa 

układów hydraulicznych, 

pneumatycznych  

i urządzeń zaczepowych 

723[03].Z2.02 

Stosowanie technik 

kierowania pojazdem  

i wykonywanie czynności 

kontrolno-obsługowych 

 

723[03].Z2.03 

Diagnozowanie  

i naprawa układów silnika 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

   

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, 

 

posługiwać się podstawowymi urządzeniami pomiarowymi: suwmiarką, szczelinomierzem, 

 

posługiwać się instrukcjami i dokumentacją techniczną, 

 

posługiwać  się  podstawowymi  pojęciami z zakresu  statyki,  dynamiki  i kinematyki, takimi 
jak: masa, siła, prędkość, energia, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

określić kryteria podziału pojazdów rolniczych, 

– 

rozpoznać cechy różniące pojazdy pod względem konstrukcyjnym i eksploatacyjnym, 

– 

scharakteryzować  ogólną  budowę,  właściwości  eksploatacyjne  i  przeznaczenie  pojazdów 
rolniczych, 

– 

wyjaśnić pojęcie siły uciągu ciągnika rolniczego i poślizgu kół, 

– 

scharakteryzować klasyfikację silników spalinowych, 

– 

scharakteryzować różne rodzaje silników spalinowych oraz ich zastosowanie w pojazdach 
rolniczych, 

– 

wyjaśnić zasadę działania silników z zapłonem iskrowym i samoczynnym, 

– 

scharakteryzować właściwości paliw silnikowych, 

– 

odróżnić podstawowe układy silników spalinowych, 

– 

rozpoznać materiały, z których wykonane są części silników spalinowych, 

– 

wskazać poszczególne części silników, 

– 

objaśnić budowę i zadania układów silnika, 

– 

wyjaśnić zasady działania układów silników spalinowych, 

– 

wykryć najczęstsze usterki poszczególnych układów silnika, 

– 

zweryfikować stan techniczny części i układów silnika, 

– 

scharakteryzować paliwa, oleje, smary i inne materiały eksploatacyjne, 

– 

zaplanować oszczędne gospodarowanie materiałami eksploatacyjnymi, 

– 

posłużyć 

się 

narzędziami 

monterskimi, 

przyrządami 

kontrolno-pomiarowymi 

i diagnostycznymi, 

– 

wykonać czynności obsługi technicznej poszczególnych układów silników spalinowych, 

– 

ocenić  stan  techniczny  oraz  wykryć  i  usunąć  usterki  poszczególnych  układów  silników 
spalinowych, 

– 

wykonać regulację układu rozrządu, zasilania i zapłonu, 

– 

wykonać naprawy silników metodą wymiany części, 

– 

zastosować przepisy bhp podczas naprawy i diagnozowania układów silnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych 723[03] 
Moduł: 

Eksploatacja pojazdów rolniczych 723[03].Z2 

Jednostka modułowa: 

Diagnozowanie i naprawa układów silnika 723[03].Z2.03 

 
Temat:      Klasyfikacja i budowa silników spalinowych. 

Cel  ogólny:  Ukształtowanie  umiejętności  klasyfikowania,  rozróżniania,  przedstawienia 

budowy silników spalinowych. 

  

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  wymienić rodzaje silników ze względu na różne kryteria tj. ułożenie cylindrów, prędkość 

obrotową, system rozrządu, system chłodzenie i inne, 

  wyjaśnić definicje silnika, 

  wymienić czynniki wpływające na zamianę energii chemicznej w pracę mechaniczną, 

  przedstawić budowę tłokowego silnika spalinowego, 

  wyjaśnić zasadę działania silnika, 

  scharakteryzować elementy wchodzące w skład silnika spalinowego. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

  wykład konwersatoryjny, 

  pokaz, 

  dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

 

ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  grupowa. 

 
Czas:  2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

  plansze dydaktyczne, 

  tablice poglądowe, 

  schemat tłokowego silnika spalinowego, 

  poradnik dla ucznia. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie. 
2.  Przedstawienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu: 

  nauczyciel wyjaśnia celowość oraz zasady klasyfikacji silników spalinowych, 

  nauczyciel pokazuje oraz omawia rodzaje silników spalinowych, 

  nauczyciel dzieli grupę na dwuosobowe zespoły. Każdy zespół ma dokonać klasyfikacji 

silników  spalinowych  pod  względem  kryteriów  tj.  ułożenia  cylindrów,  prędkości 
obrotowej, systemu rozrządu, systemu chłodzenie i in., 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

  każdy zespół ma na schemacie silnika przedstawić jego budowę oraz scharakteryzować 

poszczególne jego elementy, 

  nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zadania, omawia popełnione błędy. 

4.  Po wykonaniu zadania, uczniowie porządkują swoje stanowisko pracy. 
5.  Przeprowadzanie dyskusji na temat wykonanych ćwiczeń. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Zapoznaj się z materiałem nauczania, który będzie realizowany na następnych zajęciach. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

Przeprowadzenie  anonimowej  ankiety  ewaluacyjnej  dotyczącej  sposobu  prowadzenia 

zajęć, trudności podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2   

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych 723[03] 
Moduł: 

Eksploatacja pojazdów rolniczych 723[03].Z2 

Jednostka modułowa: 

Diagnozowanie i naprawa układów silnika 723[03].Z2.03 

 

Temat: Badanie rozrusznika. 

Cel ogólny:  Ukształtowanie umiejętności z zakresu przeprowadzenia badania rozrusznika. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp, 

 

wykonać badanie rozrusznika mierząc: 

  napięcie na zaciskach rozrusznika, 

  prędkość obrotowa wirnika rozrusznika, 

  moc elektryczna rozrusznika, 

  moment obrotowy rozrusznika, 

  moc na wale rozrusznika, 

  sprawności rozrusznika, 

 

określić rodzaj uszkodzenia rozrusznika. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa. 

 
Czas:  5 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

rozruszniki do wykonywanych ćwiczeń, 

 

instrukcje napraw i obsługi pojazdów, 

 

stół probierczy do przeprowadzenia badania rozrusznika, 

 

instrukcja obsługi stołu probierczego, 

 

zestaw kluczy. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie. 
2.  Przedstawienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu: 

 

nauczyciel określa kolejne etapy wykonywania badania rozrusznika, 

 

nauczyciel  dzieli  grupę  na  dwuosobowe  zespoły.  Każdy  zespół  określa  tok 

postępowania podczas wykonywania poszczególnych etapów, 

 

każdy zespół zgodnie z planem przeprowadza badanie rozrusznika, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

 

każdy zespół dokonuje diagnozy stanu technicznego badanego rozrusznika, 

 

nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zadania, omawia popełnione błędy. 

4.  Po wykonanym zadaniu uczniowie porządkują swoje stanowiska pracy. 
5.  Przeprowadzanie  dyskusji  na  temat  wykonywanych  ćwiczeń,  trudności  i  ewentualnie 

popełnianych błędów. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  Ewaluacja poprzez uzyskanie informacji zwrotnej podczas dyskusji podsumowującej.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Charakterystyka pojazdów rolniczych. Organizacja 

stanowiska obsługi i napraw bieżących pojazdów

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

 
Ćwiczenie 1 

Określ  zagrożenia  i  sposoby  zapobiegania  im  w  trakcie  korzystania  z  narzędzi  ręcznych 

o napędzie pneumatycznym. 
 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

uzmysłowić zagrożenia oraz sposoby zapobiegania im podczas korzystanie z narzędzi ręcznych 
o napędzie pneumatycznym w trakcie wykonywania diagnostyki oraz naprawy silników. Przed 
przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment  rozdziału 
Materiał nauczania. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2 osobowe. Uczniowie posługując się 
dostępnymi  środkami  dydaktycznymi  określają  czynniki  stanowiące  zagrożenie  oraz  sposoby 
zapobiegania  tym  zagrożeniom.  W  trakcie  ćwiczenia  nauczyciel  obserwuje  pracę  uczniów, 
w razie  potrzeby  udziela  im  wskazówek.  Nauczyciel  prowokuje  dyskusję  na  temat,  jakie 
czynniki stanowią zagrożenie i w jaki sposób można im zapobiegać. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały i narzędzia do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  przygotować tabelę według wzoru: 
 

L.p. 

Czynniki stanowiące zagrożenie 

Sposoby zapobiegania wypadkom 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5)  wpisać do tabeli osiem przykładowych rodzajów zagrożeń oraz odpowiadające im sposoby 

zapobiegania, 

6)  przeprowadzić analizę ćwiczenia, 
7)  zaprezentować pracę na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Środki dydaktyczne: 

  plansze  dydaktyczne  z  zakresu  BHP  posługiwania  się  narzędziami  ręcznymi  o  napędzie 

pneumatycznym, 

  arkusz papieru, 

  przybory do pisania, ołówek, linijka. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ rodzaje ciągników rolniczych, ich cechy charakterystyczne i zastosowanie. 

 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przedstawić  kryteria  doboru  podziału  pojazdów  rolniczych,  określić  ich  cechy 
charakterystyczne  oraz  zastosowania.  Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia 
uczniowie  powinni  przeczytać  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  dzieli 
uczniów na grupy 2 osobowe. Uczniowie posługując się dostępnymi środkami dydaktycznymi 
określają  rodzaje  pojazdów  rolniczych,  ich  cechy  charakterystyczne  oraz  zastosowanie. 
W trakcie wykonywania ćwiczenia uczniowie mogą korzystać z Internetu. W trakcie ćwiczenia 
nauczyciel  obserwuje  pracę  uczniów,  w razie  potrzeby  udziela  im  wskazówek.  Nauczyciel 
prowokuje  dyskusję  na  temat  cech  charakterystycznych  oraz  zastosowania  pojazdów 
rolniczych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  przedstawić  podział  pojazdów  rolniczych,  wymienić  ich  cechy  charakterystyczne 

i zastosowanie, 

5)  przeprowadzić analizę ćwiczenia, 
6)  zaprezentować pracę na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

  plansze  dydaktyczne  zawierające  klasyfikację  pojazdów  rolniczych  oraz  elementy  ich 

budowy, 

  stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

  arkusz papieru, 

  przybory do pisania, ołówek, linijka, 

  literatura zgodna z wykazem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Ćwiczenie 3 

Scharakteryzuj  elementy  wyposażenia  stanowiska  obsługowo  naprawczego.  Przedstaw 

zastosowanie poszczególnych elementów. 
 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przedstawić  elementy  wchodzące  w  skład  stanowiska  obsługowo  naprawczego,  określić  ich 
zastosowanie.  Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 
fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  dzieli  uczniów  na  grupy  2 osobowe. 
Uczniowie  posługując  się  dostępnymi  środkami  dydaktycznymi  określają  elementy  znajdujące 
się  na  wyposażeniu  stanowiska  obsługowo  naprawczego,  oraz  określają  celowość  doboru 
poszczególnych  urządzeń  i  ich  zastosowanie.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczenia  uczniowie 
mogą korzystać z Internetu. W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje pracę uczniów, w razie 
potrzeby  udziela  im  wskazówek.  Nauczyciel  prowokuje  dyskusję  na  temat  koniecznego 
wyposażenia takiego stanowiska. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  scharakteryzować  elementy  wchodzące  w  skład  wyposażenia  stanowiska  obsługowo 

naprawczego, 

5)  przeprowadzić analizę ćwiczenia, 
6)  zaprezentować pracę na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

  dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

  plansze  dydaktyczne  zawierające  urządzenia  i  przyrządy  znajdujące  się  na  wyposażeniu 

stanowiska obsługowo naprawczego, 

  stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

  arkusz papieru, 

  przybory do pisania, ołówek, linijka, 

  literatura zgodna z wykazem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Charakterystyka, budowa oraz zastosowanie silników 

spalinowych

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Opracuj schemat blokowy klasyfikacji silników uwzględniając następujące kryteria: 

  sposób zapłonu paliwa, 

  stosowane paliwo, 

  ułożenie cylindrów, 

  prędkość obrotową, 

  sposób chłodzenia, 

  liczbę cylindrów, 

  system rozrządu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przedstawić  elementy  wchodzące  w  skład  klasyfikacji  silników  oraz  zasady  tworzenia 
schematów  blokowych.  Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni 
przeczytać  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  dzieli  uczniów  na  grupy 
2 osobowe.  Uczniowie  posługując  się  dostępnymi  środkami  dydaktycznymi  opracowują 
schemat  blokowy  klasyfikacji  silników  uwzględniając  wymienione  kryteria.  W trakcie 
ćwiczenia  nauczyciel  obserwuje  pracę  uczniów,  w razie  potrzeby  udziela  im  wskazówek. 
Nauczyciel prowokuje dyskusję na temat klasyfikacji silników oraz jej celowości. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  zestawić w schemat blokowy rodzaje silników spalinowych według podanych kategorii, 
5)  przeprowadzić analizę ćwiczenia, 
6)  zaprezentować pracę na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

  plansze dydaktyczne przedstawiające przykładowe klasyfikacje silników, 

  arkusz papieru, 

  przybory do pisania, ołówek, linijka, 

  literatura zgodna z wykazem. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Ćwiczenie 2 

Sporządź  w  formie  tabeli  charakterystykę  porównawczą  silników  uwzględniając 

podstawowe parametry silników spalinowych, takie jak: 

 

charakterystyczne wymiary silnika, 

 

stopień sprężania, 

 

prędkość obrotowa, 

 

moment obrotowy, 

 

moc, 

 

sprawność, 

 

zużycie paliwa. 
 
Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przedstawić  przykładowe  charakterystyki  silników.  Przed  przystąpieniem  do  wykonania 
ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel 
dzieli  uczniów  na  grupy  2 osobowe.  Uczniowie  posługując  się  dostępnymi  środkami 
dydaktycznymi  opracowują  w  formie  tabeli  charakterystykę  porównawczą  silników 
uwzględniając  parametry  podane  w  zadaniu.  W trakcie  ćwiczenia  nauczyciel obserwuje  pracę 
uczniów,  w razie  potrzeby  udziela  im  wskazówek.  Nauczyciel  prowokuje  dyskusję  na  temat 
przeprowadzanego ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  zdefiniować wielkości występujące w silnikach spalinowych, 
5)  wypisać cechy charakterystyczne oraz zadania, jakie one spełniają, 
6)  opracować i sporządzić tabelaryczne zestawienie, 
7)  przeprowadzić analizę ćwiczenia, 
8)  zaprezentować pracę na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

  plansze dydaktyczne przedstawiające przykładową charakterystykę silnika, 

  arkusz papieru, 

  przybory do pisania, ołówek, linijka, 

  literatura zgodna z wykazem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3. Budowa, działanie i obsługa układów silnika

 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Sporządź  w  formie  tabeli  charakterystykę  porównawczą  silników  z  zapłonem 

samoczynnym, 

gaźnikowym 

wtryskowym 

uwzględniając 

budowę 

oraz 

cechy 

charakterystyczne. 
 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przedstawić  charakterystyki  silników  z  zapłonem  samoczynnym,  gaźnikowym  i  wtryskowym. 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 
fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  dzieli  uczniów  na  grupy  2 osobowe. 
Uczniowie  posługując  się  dostępnymi  środkami  dydaktycznymi  opracowują  w  formie  tabeli 
charakterystykę  porównawczą silników, uwzględniając ich budowę i cechy charakterystyczne. 
W trakcie  ćwiczenia  nauczyciel  obserwuje  pracę  uczniów,  w razie  potrzeby  udziela  im 
wskazówek. Nauczyciel prowokuje dyskusję na temat przeprowadzanego ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami BHP, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  zdefiniować elementy występujące w różnych układach zasilania silników, 
5)  wypisać cechy charakterystyczne oraz zadania, jakie one spełniają, 
6)  dokonać analizy i interpretacji wyników, 
7)  zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

  plansze dydaktyczne przedstawiające charakterystykę silnika, 

  linijka, kartka papieru, 

  przybory do pisania, 

  literatura zgodna z wykazem. 

 
Ćwiczenie 2 

Sporządź  w  formie  tabeli  charakterystykę  porównawczą  urządzeń  rozruchowych 

uwzględniając budowę oraz cechy charakterystyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przedstawić  charakterystyki  urządzeń  rozruchowych.  Przed  przystąpieniem  do  wykonania 
ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel 
dzieli  uczniów  na  grupy  2 osobowe.  Uczniowie  posługując  się  dostępnymi  środkami 
dydaktycznymi  opracowują  w  formie  tabeli  charakterystykę  porównawczą  urządzeń 
rozruchowych,  uwzględniając  ich  budowę  i  cechy  charakterystyczne.  W trakcie  ćwiczenia 
nauczyciel  obserwuje  pracę  uczniów,  w razie  potrzeby  udziela  im  wskazówek.  Nauczyciel 
prowokuje dyskusję na temat przeprowadzanego ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami BHP, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  zdefiniować elementy występujące w różnych urządzeniach rozruchowych, 
5)  wypisać cechy charakterystyczne oraz zadania, jakie one spełniają, 
6)  dokonać analizy i interpretacji wyników, 
7)  zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

  plansze dydaktyczne przedstawiające charakterystykę silnika, 

  linijka, kartka papieru, 

  przybory do pisania, 

  literatura zgodna z wykazem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.4. Naprawa i diagnozowanie układów silników spalinowych

 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj pomiaru ciśnienia sprężania silnika. Zinterpretuj wyniki pomiarów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przedstawić  sposób  postępowania  oraz  stosowane  narzędzia  w  trakcie  wykonywania 
ćwiczenia.  Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 
fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  dzieli  uczniów  na  grupy  2 osobowe. 
Uczniowie  posługując  się  dostępnymi  środkami  dydaktycznymi  przeprowadzają  pomiar 
ciśnienia  sprężania  zgodnie  z  omówionym  tokiem  postępowania.  W trakcie  ćwiczenia 
nauczyciel  obserwuje  pracę  uczniów,  w razie  potrzeby  udziela  im  wskazówek.  Nauczyciel 
prowokuje dyskusję na temat interpretacji wyników pomiarowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały  do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami BHP, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  wykonać ćwiczenie według instrukcji zawartej w materiale nauczania, 
5)  dokonać analizy i interpretacji wyników, 
6)  zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

  plansze dydaktyczne obrazujące sposób wykonania pomiaru, 

  manometr, 

  narzędzia konieczne do wykonania ćwiczenia, 

  linijka, kartka papieru, 

  przybory do pisania, 

  literatura zgodna z wykazem. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj  pomiaru  względnego  spadku  ciśnienia  oleju  na  wyłączonym  silniku.  Zinterpretuj 

wyniki pomiarów. 
 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przedstawić  sposób  postępowania  oraz  stosowane  narzędzia  w  trakcie  wykonywania 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

ćwiczenia.  Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 
fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  dzieli  uczniów  na  grupy  2 osobowe. 
Uczniowie  posługując  się  dostępnymi  środkami  dydaktycznymi  przeprowadzają  pomiar 
względnego  spadku  ciśnienia  oleju  zgodnie  z  omówionym  tokiem  postępowania.  W trakcie 
ćwiczenia  nauczyciel  obserwuje  pracę  uczniów,  w razie  potrzeby  udziela  im  wskazówek. 
Nauczyciel prowokuje dyskusję na temat interpretacji wyników pomiarowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami BHP, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  wykonać ćwiczenie według instrukcji zawartej w materiale nauczania, 
5)  dokonać analizy i interpretacji wyników, 
6)  zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

  plansze dydaktyczne obrazujące sposób wykonania pomiaru, 

  próbnik szczelności łożysk, 

  narzędzia konieczne do wykonania ćwiczenia, 

  kartka papieru, 

  przybory do pisania, 

  literatura zgodna z wykazem. 

 
Ćwiczenie 3 

Przeprowadź  kontrolę  stanu  korbowodu,  oraz  w  razie  konieczności  przeprowadź  jego 

prostowanie. Dokonaj interpretacji wyników. 

 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przedstawić  sposób  kontroli  stanu  korbowodu  oraz  metodę  jego  prostowania.  Przed 
przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment  rozdziału 
Materiał nauczania. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2 osobowe. Uczniowie posługując się 
dostępnymi  środkami  dydaktycznymi przeprowadzają kontrolę stanu korbowodu oraz w razie 
potrzeby  przeprowadzają  jego  prostowanie  zgodnie  z  omówionym  tokiem  postępowania. 
W trakcie  ćwiczenia  nauczyciel  obserwuje  pracę  uczniów,  w razie  potrzeby  udziela  im 
wskazówek.  Nauczyciel  prowokuje  dyskusję  na  temat  przeprowadzonej  kontroli  stanu 
korbowodu oraz interpretacji wyników. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami BHP, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  przeprowadzić kontrole stanu korbowodu, 
5)  przeprowadzić  w  przypadku  stwierdzenia  zgięcia  lub  skręcenia  korbowodu,  należy  jego 

prostowanie, 

6)  dokonać analizy i interpretacji wyników, 
7)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

  plansze 

dydaktyczne 

obrazujące 

wykonanie 

kontroli 

stanu 

korbowodu 

oraz 

przeprowadzenia jego prostowania, 

  urządzenie do prostowania korbowodu, 

  przyrząd pomiarowy, 

  narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia, 

  kartka papieru, 

  przybory do pisania, 

  literatura zgodna z wykazem. 

 
Ćwiczenie 4 

Przeprowadź wymianę oleju oraz filtru oleju w silniku pojazdu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przedstawić  celowość  i  sposób  wymiany  filtru  i  oleju  w  silniku  oraz  etapy  podczas 
wykonywania  tych  prac.  Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni 
przeczytać  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  dzieli  uczniów  na  grupy 
2 osobowe.  Uczniowie  posługując  się  dostępnymi  środkami  dydaktycznymi  przeprowadzają 
wymianę  filtra  oleju  oraz  oleju  w  silniku,  zgodnie  z  omówionym  tokiem  postępowania. 
W trakcie  ćwiczenia  nauczyciel  obserwuje  pracę  uczniów,  w razie  potrzeby  udziela  im 
wskazówek.  Nauczyciel  prowokuje  dyskusję  na  temat  celowości  oraz  sposobu 
przeprowadzenia ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami BHP, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  wymienić olej oraz filtr oleju, 
5)  dokonać analizy i interpretacji wyników, 
6)  zaprezentować pracę. 
 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

 

wykład, 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

  plansze dydaktyczne obrazujące sposób wymiany filtra oleju, 

  przyrząd do odkręcania filtru oleju, 

  pojemnik na zużyty olej, 

  narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia, 

  podnośnik samochodowy, 

  literatura zgodna z wykazem. 

 
Ćwiczenie 5 

Wykonaj  pomiar  luzu  obwodowego  i  poosiowego  w  pompie  oleju.  Dokonaj  interpretacji 

uzyskanych wyników. 
 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przedstawić celowość i sposób pomiaru luzu obwodowego i poosiowego w pompie oleju oraz 
omówić etapy podczas wykonywania tych prac. Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia 
uczniowie  powinni  przeczytać  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  dzieli 
uczniów  na grupy 2 osobowe. Uczniowie posługując się dostępnymi środkami dydaktycznymi 
wykonują  pomiar  luzu  obwodowego  i  poosiowego  w  pompie  oleju,  zgodnie  z omówionym 
tokiem  postępowania.  W trakcie  ćwiczenia  nauczyciel  obserwuje  pracę  uczniów,  w razie 
potrzeby  udziela  im  wskazówek.  Nauczyciel  prowokuje  dyskusję  na  temat  interpretacji 
uzyskanych wyników. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  przygotować stanowisko pracy zgodnie z przepisami BHP, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  wykonać pomiar luzu poosiowego i obwodowego, 
5)  dokonać analizy i interpretacji wyników, 
6)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

  plansze  dydaktyczne  obrazujące  sposób  pomiaru  obwodowego  i  poosiowego  w  pompie 

oleju, 

  szczelinomierz, 

  kartka papieru, 

  przybory do pisania, linijka, 

  literatura zgodna z wykazem. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Ćwiczenie 6 

Wykonaj sprawdzenie poprawnego działania termostatu. Dokonaj interpretacji wyników. 

 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przedstawić  celowość  i  sposób  sprawdzenia  działania  termostatu.  Przed  przystąpieniem  do 
wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania. 
Nauczyciel  dzieli  uczniów  na  grupy  2 osobowe.  Uczniowie  posługując  się  dostępnymi 
środkami  dydaktycznymi  przeprowadzają  sprawdzenie  poprawnego  działania  termostatu, 
zgodnie z omówionym tokiem postępowania. W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje pracę 
uczniów,  w razie  potrzeby  udziela  im  wskazówek.  Nauczyciel  prowokuje  dyskusję  na  temat 
interpretacji uzyskanych wyników. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  przygotować stanowisko pracy zgodnie z przepisami BHP, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  wykonać badanie działania termostatu, 
5)  dokonać analizy i interpretacji wyników, 
6)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

  plansze dydaktyczne sposób sprawdzenia działania termostatu, 

  termometr, 

  kartka papieru, 

  przybory do pisania, 

  literatura zgodna z wykazem. 

 
Ćwiczenie 7 

Oceń stan techniczny układu wylotowego. Dokonaj interpretacji wyników. 

 

Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  się  rozpocząć  krótkim  wykładem  wprowadzającym.  Należy  uczniom 

przedstawić  sposób  przeprowadzenia  badania  układu  wylotowego,  oraz  etapy  podczas 
wykonywania  tych  prac.  Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni 
przeczytać  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  dzieli  uczniów  na  grupy 
2 osobowe.  Uczniowie  posługując  się  dostępnymi  środkami  dydaktycznymi  przeprowadzają 
ocenę  stanu  technicznego  układu  wylotowego,  zgodnie  z  omówionym  tokiem  postępowania. 
W trakcie  ćwiczenia  nauczyciel  obserwuje  pracę  uczniów,  w razie  potrzeby  udziela  im 
wskazówek.  Nauczyciel  prowokuje  dyskusję  na  temat  celowości,  sposobu  przeprowadzenia 
ćwiczenia oraz interpretacji wyników. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami BHP, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  przeprowadź kontrolę układu wylotowego, 
5)  dokonać analizy i interpretacji wyników, 
6)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Środki dydaktyczne: 

  plansze dydaktyczne układ wylotowy pojazdu, 

  młotek, 

  kartka papieru, 

  przybory do pisania, 

  literatura zgodna z wykazem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Diagnozowanie  i  naprawa 

układów silnika” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 3, 5, 6, 9, 10, 12, 15, 16, 17, 19 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 2, 4, 7, 8, 11, 13, 14, 18, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego

,

 

  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  8  z  poziomu 

ponadpodstawowego.

 

 
Klucz  odpowiedzi:  1.
  d,  2.  c,  3.  b,  4.  b, 5. a, 6. b, 7. c, 8. c, 9. c, 10. b, 11. a, 
12. c, 13. b, 14. c, 15. b, 16. c, 17. c, 18. d, 19. b, 20. d.

 

 
Plan testu  

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić rodzaje silnika 

Określić element łączący mechanizmy 
i części silnika 

PP 

Rozróżnić rodzaje paliwa 

Określić parametry silnika 

PP 

Rozróżnić oznaczenie oleju 

Określić ilość energii zamienionej na 
pracę mechaniczną 

Scharakteryzować element łączący tłok 
ze sworzniem tłokowym 

PP 

Określić budowę silnika spalinowego 

PP 

Rozróżnić system olejenia 

10 

Scharakteryzować skutki  luzu 
poosiowego pompy olejowej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

11 

Scharakteryzować element regulujący 
przepływ cieczy przez chłodnicę 

PP 

12  Określić ugięcie paska klinowego 

13 

Określić element odpowiedzialny za 
dostarczenie dokładnie odmierzonych 
dawek paliwa, pod wymaganym 
ciśnieniem 

PP 

14 

Scharakteryzować systemy zapłonu 
w silnikach z zapłonem iskrowym 

PP 

15 

Rozróżnić element przetwarzający prąd 
niskiego napięcia na prąd wysokiego 
napięcia 

16 

Określić system rozruchu 
wykorzystujący sprężone powietrze 

17 

Rozróżnić element łączący układu 
wydechowego silnika 

18  Określić budowę tłoka 

PP 

19  Rozróżnić rodzaje gaźnika 

20 

Scharakteryzować kryteria podziału 
silników 

PP 

 
Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Zapoznaj uczniów z instrukcją przed rozpoczęciem testu. 
5.  Jeśli są jakieś wątpliwości co do zrozumienia instrukcji wyjaśnij wątpliwości. 
6.  Pamiętaj o czasie przeznaczonym na rozwiązanie testu i nie przekraczaj go. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
3.  Test składa się z 20 zadań, do każdego masz 4 możliwości wyboru. Na karcie odpowiedzi 

przy  odpowiednim  zadaniu  postaw  X,  w  razie  pomyłki  zaznacz  kółeczkiem  błędną 
odpowiedź, następnie zaznacz odpowiedź prawidłową. 

4.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
5.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
6.  Pracuj samodzielnie, będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Na rozwiązanie masz 35 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Silnik typu bokser to silnik 

a)  widlasto-przeciwsobny. 
b) rzędowy. 
c)  widlasty. 
d) przeciwsobny. 

 
2.  Element łączący w całość mechanizmy i części silnika, to 

a)  mechanizm korbowy. 
b) głowica. 
c)  kadłub. 
d) mechanizm rozrządu. 

 

3.  Paliwo oznaczone przekreślonym symbolem Pb o liczbie oktanowej LO95 lub LO98, to 

a)  etylina. 
b)  benzyna bezołowiowa. 
c)  olej napędowy. 
d)  gaz. 

 

4.  Z podanych poniżej parametrów, nie charakteryzuje ruchu tłoka 

a)  droga jaka została przez tłok przebyta od GMP. 
b)  wysokość tłoka. 
c)  prędkość tłoka. 
d)  przyspieszenie tłoka. 

 
5.  Olej oznaczony symbolem S, to 

a)  olej przeznaczony do silników z zapłonem iskrowym. 
b)  olej przeznaczony do silników z zapłonem samoczynnym. 
c)  olej uniwersalny. 
d)  olej do mieszankowego smarowania. 

 
6.  Z energii zawartej w paliwie na pracę mechaniczną silnika zostaje w nim zamienione tylko 

a)  15-30%. 
b)  25-40%. 
c)  50-60%. 
d)  60-75%. 

 

7.  Element łączący tłok ze sworzniem tłokowym to 

a)  trzon korbowodu. 
b)  łeb korbowodu. 
c)  główka. 
d)  wał korbowy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

8.  Na schemacie konwencjonalnego silnika spalinowego liczby 1, 2, 3, 4 oznaczają kolejno: 

 

a)  cylinder, tłok, korbowód, wał korbowy. 
b)  tłok, cylinder, wał korbowy, korbowód. 
c)  cylinder, tłok, wał korbowy, korbowód. 
d)  korbowód, tłok, cylinder, wał korbowy. 

 
9.  W silnikach czterosuwowych stosowany jest system olejenia 

a)  mieszankowy. 
b)  podciśnieniowy. 
c)  ciśnieniowy. 
d)  wirujący. 

 
10. Nadmierny  luz  poosiowy,  mierzony  jest szczelinomierzem, między czołami kół zębatych a 

pokrywą pompy może być przyczyną 

a)  wzrostu ciśnienia oleju w układzie. 
b)  spadku wydajności pompy i jej ciśnienia. 
c)  uszkodzenia filtru oleju. 
d)  uszkodzenia zaworu przelewowego. 

 

11. Za regulację przepływu cieczy przez chłodnicę, odpowiedzialny jest 

a)  termostat. 
b)  pompa cieczy chłodzącej. 
c)  wentylator. 
d)  chłodnica. 

 

12.  Pasek  klinowy,  który  jest  prawidłowo  napięty,  pomiędzy  kołami  pasowymi  nie  powinien 

ulec ugięciu więcej niż 

a)  5-6 mm. 
b)  19-25 mm. 
c)  12-15 mm. 
d)  22-37 mm. 

 
13. Zadaniem  tego  elementu  jest  dostarczenie  do  wtryskiwaczy  dokładnie  odmierzonych 

dawek paliwa, pod wymaganym ciśnieniem. Jest to 

a)  pompa zasilająca. 
b) pompa wtryskowa. 
c)  regulator prędkości obrotowej. 
d) przewody paliwa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

14.  W silnikach z zapłonem iskrowym nie jest stosowany zapłon 

a)  akumulatorowy. 
b) iskrownikowy. 
c)  wysokiego napięcia. 
d) niskiego napięcia. 

 
15. Element, który przetwarza prąd niskiego napięcia na prąd wysokiego napięcia to 

a)  rozdzielacz zapłonu. 
b) cewka zapłonowa. 
c)  przerywacz. 
d) kondensator. 

 
16.  W rozrusznikach tego typu wykorzystywane jest sprężone powietrze. Są to rozruszniki 

a)  elektryczne. 
b) bezwładnościowe. 
c)  pneumatyczne. 
d) ręczne. 

 
17. Do  łączenia  wszystkich  przewodów  wylotowych  silnika  w  jeden  przewód  o  większej 

średnicy służy 

a)  rura wydechowa. 
b) tłumik zasadniczy. 
c)  kolektor wylotowy. 
d) dopalacz katalityczny. 

 
18.  Na rysunku przedstawiającym budowę tłoka liczby 1, 2, 3, 4 oznaczają odpowiednio: 

 

a)  denko, część pierścieniowa, piasta, część prowadząca. 
b) część pierścieniowa, denko, część prowadząca, piasta. 
c)  denko, część prowadząca, część pierścieniowa, piasta. 
d) denko, część pierścieniowa, część prowadząca, piasta. 

 
19. Gardziel jest usytuowana pionowo, a powietrze przepływa z dołu ku górze w gaźnikach 

a)  dolnossących. 
b) górnossących. 
c)  bocznossących. 
d) skośnossących. 

 
20. Silniki rzędowe, widlaste i przeciwsobne dzielimy według kryterium ze względu 

a)  na system rozrządu. 
b) na sposób chłodzenia. 
c)  na prędkość obrotową. 
d) na ułożenie cylindrów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Diagnozowanie i naprawa układów silnika 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.    

 

2.    

 

3.    

 

4.    

 

5.    

 

6.    

 

7.    

 

8.    

 

9.    

 

10.  

 

 

11.  

 

 

12.  

 

 

13.  

 

 

14.  

 

 

15.  

 

 

16.  

 

 

17.  

 

 

18.  

 

 

19.  

 

 

20.  

 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

TEST 2

 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Diagnozowanie  i  naprawa 

układów silnika” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 4, 6, 8, 9, 11, 12, 13, 15, 16, 18, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 3, 5, 7, 10, 14, 17, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny –  za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

  dobry  –    za  rozwiązanie  co  najmniej  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego,

 

 

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 

ponadpodstawowego.

 

 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  b,  2.  b,  3. b, 4. b, 5. a, 6. c, 7. b, 8. c, 9. a, 10. a, 11. d,  
12. b, 13. a, 14. b, 15. c, 16. c, 17. b, 18. b, 19. b, 20. b.

 

 
Plan testu  

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

Odpowiedź 

Rozróżnić napięcie podczas 
wykonywania prac w ciężkich 
warunkach 

Rozróżnić ładowność samochodów 
osobowo-towarowych 

Określić ciśnienie pod jakim wtłaczany 
jest smar do punktów stałych 

PP 

Rozróżnić układ silnika 

Określić element łączący części 
i mechanizmy silnika 

PP 

Rozróżnić oznaczenie paliwa 

Określić budowę wału korbowego 

PP 

Rozróżnić temperaturę pracy zaworów 
wylotowych 

Rozróżnić rodzaje filtrów oleju 

10 

Określić obieg cieczy chłodzącej 
w silniku 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

11  Rozróżnić rodzaje gaźników 

12 

Rozróżnić napięcie sterowania 
wtryskiwaczem 

13 

Rozróżnić zawartość tlenku węgla w 
spalinach 

14 

Określić zadania elementy układu 
wydechowego 

PP 

15 

Rozróżnić urządzenia stanowiska 
obsługowo-naprawczego 

16  Rozróżnić kryteria podziału silników 

17 

Scharakteryzować mechanizmy 
odpowiedzialne za sterowanie pracą 
zaworów 

PP 

18  Rozróżnić oznaczenia olejów 

19  Określić parametry silnika 

PP 

20 

Rozróżnić wskaźniki mocy dla silników 
z zapłonem iskrowym 

 
Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Zapoznaj uczniów z instrukcją przed rozpoczęciem testu. 
5.  Jeśli są jakieś wątpliwości co do zrozumienia instrukcji wyjaśnij wątpliwości. 
6.  Pamiętaj o czasie przeznaczonym na rozwiązanie testu i nie przekraczaj go. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
3.  Test składa się z 20 zadań, do każdego masz 4 możliwości wyboru. Na karcie odpowiedzi 

przy  odpowiednim  zadaniu  postaw  X,  w  razie  pomyłki  zaznacz  kółeczkiem  błędną 
odpowiedź, następnie zaznacz odpowiedź prawidłową. 

4.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
5.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
6.  Pracuj samodzielnie, będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Na rozwiązanie masz 35 minut. 

Powodzenia! 

 

 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Podczas  pracy  w  niebezpiecznych  warunkach  i  w  pomieszczeniach  wilgotnych,  należy 

stosować narzędzia elektryczne zasilane prądem o napięciu nie wyższym niż 

a)  12 V. 
b) 24 V. 
c)  110 V. 
d) 220 V. 
 

2.  Samochody osobowo-towarowe przeznaczone są do przewozu ładunków o wadze do 

a)  400 kg. 
b)  500 kg. 
c)  600 kg. 
d)  650 kg. 
 

3.  Smarownice wtłaczają smar do punktów stałych pod ciśnieniem 

a)  od 0,5 do 5 MPa. 
b)  od 5 do 40 MPa. 
c)  od 50 do 85 MPa. 
d)  od 150 do 400 MPa. 
 

4.  Poniżej na rysunku przedstawiono układ silnika 

 

a)  widlastego. 
b)  rzędowego. 
c)  widlasto-rzędowego. 
d)  przeciwsobnego. 

 
5.  Elementem przykrywającym kadłub z cylindrami jest 

a)  głowica. 
b)  mechanizm korbowy. 
c)  kadłub. 
d)  mechanizm rozrządu. 
 

6.  Przekreślony symbol Pb oznacza 

a)  gaz. 
b)  etylinę. 
c)  benzynę bezołowiową. 
d)  olej napędowy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

7.  Na poniższym rysunku oznaczenia 1, 2, 3 oznaczają kolejno: 

 

 

a)  czopy korbowe, czopy główne, ramiona. 
b)  czopy główne, czopy korbowe, ramiona. 
c)  ramiona, czopy główne, czopy korbowe. 
d)  ramiona, czopy korbowe, czopy główne. 
 

8.  Temperatura zaworów wylotowych w trakcie pracy silnika przekracza 

a)  500

°

C. 

b)  600

°

C. 

c)  700

°

C. 

d)  800

°

C. 

 

9.  Przez  filtr  oleju  przepływa  tylko  niewielka  część  (około  10%)  podawanego  przez  pompę 

oleju. Olej z tych filtrów wraca bezpośrednio do miski olejowej. Są to filtry 
a)  bocznikowe. 
b)  odśrodkowe. 
c)  szeregowe. 
d)  równoległe. 
 

10. Na  rysunku  poniżej  przedstawiono obieg  cieczy  chłodzącej  w  silniku.  Oznaczenia 1, 2,  3, 

4, 5 oznaczają kolejno: 

 

 

a)  pompa, termostat, przewody, chłodnica, wentylator. 
b)  chłodnica, pompa, termostat, przewody, wentylator. 
c)  przewody, termostat, pompa, chłodnica, wentylator. 
d)  termostat, pompa, przewody, chłodnica, wentylator. 
 

11. W gaźnikach tego typu powietrze przepływa z góry na dół. Są to gaźniki 

a)  bocznossące. 
b)  górnossące. 
c)  ukośnossące. 
d)  dolnossące. 

 

12. Do sterowania wtryskiwaczem wykorzystywane są impulsy elektryczne o napięciu ponad 

a)  10 V. 
b)  70 V. 
c)  180 V. 
d)  220 V. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

13. Zawartość tlenku węgla w spalinach, w zależności od rodzaju silnika powinna wahać się w 

granicach: 
a)  od 0,2 do 4,5%. 
b)  od 1,5 do 4%. 
c)  od 2 do 5,5%. 
d)  od 3,5 do 4,5%. 
 

14. Zadaniem  tego  elementu  jest  zmniejszenie  hałasu,  który  towarzyszy  wylotowi  spalin 

z cylindrów silnika. Jest to 
a)  kolektor wylotowy. 
b)  tłumik. 
c)  rura wylotowa. 
d)  komora rozprężna. 
 

15. Dystrybutor oleju to 

a)  urządzenie smarownicze. 
b)  zbiornik ściekowy. 
c)  zbiornik rozdzielczy. 
d)  urządzenie sprężające. 
 

16. Silniki dolno i górnozaworowe dzielimy według kryterium  

a)  liczby cylindrów. 
b)  sposobu chłodzenia. 
c)  systemu rozrządu. 
d)  ułożenia cylindrów. 
 

17. Mechanizm sterujący pracą zaworów to mechanizm 

a)  korbowy. 
b)  rozrządu. 
c)  zasilania. 
d)  napędowy. 
 

18. Skrótem GL i cyframi od 1 do 6 oznaczamy 

a)  oleje uniwersalne. 
b)  oleje przekładniowe. 
c)  oleje do mieszankowego smarowania. 
d)  oleje przeznaczone do silników z zapłonem samoczynnym. 

 

19. Parametr  silnika,  który  po  przeniesieniu  go  na  koła  pojazdu,  określa  wartość  siły 

napędzającej pojazd, to 
a)  moc. 
b)  moment obrotowy. 
c)  prędkość obrotowa. 
d)  stopień sprężania. 

 

20. Objętościowy wskaźnik mocy dla silników z zapłonem iskrowym zawiera się w granicach 

a)  od 2 do 2,2 kW/dm

3

b)  od 22 do 24 kW/dm

3

c)  od 12 do 16 kW/dm

3

d)  od 40 do 60 kW/dm

3

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Diagnozowanie i naprawa układów silnika 
 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.    

 

2.    

 

3.    

 

4.    

 

5.    

 

6.    

 

7.    

 

8.    

 

9.    

 

10.  

 

 

11.  

 

 

12.  

 

 

13.  

 

 

14.  

 

 

15.  

 

 

16.  

 

 

17.  

 

 

18.  

 

 

19.  

 

 

20.  

 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

7. LITERATURA

 

 

1.  Buliński J., Miszczak M.: Podstawy mechanizacji rolnictwa. WSiP, Warszawa 1996 
2.  Grzegórzki Z. Wypisy wybrane.: Pojazdy silnikowe. WSiP, Warszawa 1997 
3.  Ocioszyński  J.:  Elektrotechnika  i  elektronika  pojazdów  samochodowych.  WSiP, 

Warszawa 1996 

4.  Rychter T.: Mechanik pojazdów samochodowych. WSiP, Warszawa 2006 
5.  Skrobacki A.: Pojazdy rolnicze. WSiP, Warszawa 1999 
6.  Trzeciak K.: Diagnostyka samochodów osobowych. WKŁ, Warszawa 2002 
 
Czasopisma: 
–  Mechanik 
–  Przegląd Mechaniczny 
 
 
Literatura metodyczna 
 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000