background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
           NARODOWEJ 

 
 

 
 
 

 
Maria Senderowicz

 

 
 
 
 
 
 
 

 

Wykonywanie  napraw,  renowacji  i  konserwacji  wyrobów 
kaletniczych 
744[01].Z3.04 

 

 

 
 
 
 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr inż. Marian Grabkowski 
dr inż. Jacek Przepiórka 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Małgorzata Latek 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Zdzisław Feldo 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  744[01].Z3.04 
„Wykonywanie  napraw,  renowacji  i  konserwacji  wyrobów  kaletniczych”  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu kaletnik 744[01]. 

 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1. Organizacja stanowiska pracy do przeprowadzania napraw, renowacji  

i konserwacji wyrobów kaletniczych 

 

   11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Usuwanie plam, zanieczyszczeń, uszkodzeń mechanicznych oraz 

renowacja wyrobów ze skóry 

 

       

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Naprawa i konserwacja wyrobów kaletniczych 

17 

5.3.1. Ćwiczenia 

17 

5.4. Koszty naprawy, renowacji i konserwacji wyrobów kaletniczych 

22 

5.4.1. Ćwiczenia 

22 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

25 

7. Literatura 

35 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie kaletnik 744[01]. 
 

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania wstępne, 

– 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

– 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 
– 

pokazu z objaśnieniem, 

– 

pokaz z instruktażem, 

– 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów, do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  posłużyć  się  zamieszczonym  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym  różnego 
rodzaju zadania. 
 

W tym rozdziale podano również: 

– 

plan testu w formie tabelarycznej, 

– 

punktacje zadań, 

– 

propozycje norm wymagań, 

– 

instrukcję dla nauczyciela, 

– 

instrukcję dla ucznia, 

– 

kartę odpowiedzi, 

– 

zestaw zadań testowych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

  

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 
 

744[01].Z3 

Technologia wytwarzania 

wyrobów kaletniczych  

744[01].Z3.01 

Wykonywanie montażu wyrobów 

744[01].Z3.02 

Zdobienie i wykończanie 

wyrobów kaletniczych 

744[01].Z3.03 

Ocenianie jakości wyrobów 

kaletniczych 

744[01].Z3.05 

Cechowanie, pakowanie oraz 

przechowywanie wyrobów 

kaletniczych 

744[01].Z3.04 

Wykonywanie  

napraw, renowacji  

i konserwacji  

          wyrobów kaletniczych

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

posługiwać  się  dokumentacją  technologiczną  i  techniczną  stosowaną  w  produkcji 
wyborów kaletniczych,  

– 

stosować podstawowe badania organoleptyczne do określenia jakości materiałów użytych 
do produkcji wyrobów kaletniczych,  

– 

rozróżnić  materiały  podstawowe  i  pomocnicze  stosowane  w  produkcji  wyrobów 
kaletniczych, 

– 

rozróżnić maszyny, urządzenia, narzędzia i przyrządy pomiarowe stosowane w produkcji 
wyrobów kaletniczych, 

– 

posługiwać się przyrządami pomiarowymi, 

– 

oceniać jakość wyrobów kaletniczych, 

– 

organizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

– 

przestrzegać przepisy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

  zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 

ochrony środowiska na stanowisku pracy, 

  dobrać materiały, narzędzia, maszyny i urządzenia do naprawy i renowacji wyrobów, 

  ocenić jakość materiałów przeznaczonych do naprawy i renowacji wyrobów, 

  wykonać czynności związane z naprawą i renowacją wyrobów, 

  obliczyć  zużycie  surowców  i  materiałów  przeznaczonych  do  naprawy  oraz  renowacji 

wyrobów, 

  obliczyć koszty naprawy i renowacji wyrobu, 

  dobrać środki i metody wykończania naprawianych wyrobów, 

  usunąć plamy i zanieczyszczenia z powierzchni elementów i wyrobów, 

  dobrać materiały, narzędzia, maszyny i urządzenia do naprawy i renowacji wyrobów , 

  ustalić zakres i sposób konserwacji wyrobów kaletniczych, 

  dobrać przyrządy, narzędzia i środki do konserwacji wyrobów kaletniczych, 

  dokonać konserwacji wyrobów kaletniczych, 

  zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 

ochrony środowiska podczas naprawy, renowacji i konserwacji wyrobów kaletniczych. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca    

 

 

……………………………………… 

Modułowy program nauczania: 

Kaletnik 744[01] 

Moduł:  

Technologia 

wytwarzania 

wyrobów 

kaletniczych 

744[01].Z3 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie  napraw,  renowacji  i  konserwacji  wyrobów 
kaletniczych 744[01].Z3.04 

Temat: 

Wymiana podszewki w torebce damskiej. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności wymiany podszewek w wyrobach kaletniczych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
  

  ustalić zakres i sposób wymiany podszewki, 

  zorganizować stanowisko pracy do wykonania wymiany podszewek, 

–  wykonać demontaż uszkodzonej podszewki, 
–  dobrać materiały do wykonania nowej podszewki, 
–  oczyścić wyrób z nitek, 
–  dokonać pomiarów uszkodzonej podszewki i wykonać wzorniki do krojenia, 
–  wyciąć elementy nowej podszewki, 
–  przygotować maszynę do szycia, 
–  uszyć nową podszewkę do wyrobu, 
–  wszyć podszewkę do wyrobu, 
–  dokonać retuszu ewentualnych śladów naprawy, 
–  ocenić jakość wykonanej wymiany. 
 
Metody nauczania–uczenia się:  
–  pokaz z instruktażem, 
–  ćwiczenie praktyczne. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  zespołowa. 
 
Czas:  ustala na bieżąco nauczyciel. 
 
Środki dydaktyczne: 
–  nóż kaletniczy i nożyczki, 
–  tkaniny na podszewki, 
–  wkłady znaczące, 
–  ołówki retuszerskie, 
–  karton, 
–  kątownik, 
–  cyrkiel, 
–  przymiar, 
–  przycisk metalowy, 
–  ściegomierz, 
–  nici, 
–  pędzelek, nakłuwak lub szydło, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

–  maszyna szyjąca płaska jednogłowa, 
–  maszyna szyjąca praworamienna, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja zajęć: 

– 

uczniowie zapoznają się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy, 

– 

uczniowie zakładają odzież ochronną, 

– 

ustalenie z uczniami zakresu naprawy wyrobu kaletniczego, 

– 

zaplanowanie  z  uczniami  sposobu  naprawy  wyrobu  oraz  doboru  materiałów 
podstawowych,  pomocniczych,  maszyn,  urządzeń,  narzędzi  i  przyrządów 
pomiarowych, 

– 

zapisanie planu działania na tablicy, 

– 

uczniowie organizują stanowisko pracy, 

– 

pokaz  czynności  demontażu  podszewki,  pobranie  wymiarów  oraz  wykonanie 
wzornika krojenia nowej podszewki wykonany przez nauczyciela, 

– 

pokaz montażu elementów podszewki oraz jej wszycie do wyrobu wykonane przez 
nauczyciela, 

– 

powtórzenie pokazu przez kilku wyznaczonych uczniów, 

– 

ponowny  pokaz  całej  czynności  wymiany  podszewki  w  tempie  zwolnionym, 
następnie w tempie normalnym, 

– 

podział uczniów na grupy 2 osobowe, 

– 

wykonanie w grupach czynności wymiany podszewki w torebce damskiej. 

4.  Po  wykonaniu  wszystkich  czynności  wymiany  podszewki  uczniowie  porządkują 

stanowisko pracy. 

5.  Uczniowie  prezentują  wykonane  zadanie  oraz  dokonują  oceny  poprawności  wykonania 

ćwiczenia. 

6.  Nauczyciel sprawdza pracę uczniów i stwierdza czy wykonali ją poprawnie. 
7.  Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 
8.  Uczniowie  zapisują  do  zeszytów  uwagi  i  spostrzeżenia  dotyczące  prawidłowości 

wykonanego zadania. 

 
Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze  informacje  na  temat  wymiany  zamka  błyskawicznego  w  wyrobie 
kaletniczym oraz sporządź plan działania wykonania wymiany. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
–  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności, 

–  odpowiedzi ustne i dyskusja z uczniami. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca    

 

 

…………………………….. 

Modułowy program nauczania: 

Kaletnik 744[01] 

Moduł:  

Technologia 

wytwarzania 

wyrobów 

kaletniczych 

744[01].Z3 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie  napraw,  renowacji  i  konserwacji  wyrobów 
kaletniczych 744[01].Z3.04 

Temat:  Wykonywanie konserwacji wyrobów kaletniczych. 

Cel ogólny:  Ukształtowanie umiejętności konserwowania wyrobów kaletniczych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
–  zorganizować stanowisko do konserwacji wyrobów, 
–  zgromadzić potrzebne narzędzia do przeprowadzenia konserwacji wyrobów, 
–  dobrać środki konserwujące do określonego wyrobu kaletniczego, 
–  dokonać konserwacji wyrobów kaletniczych, 

 

Metody nauczania–uczenia się:  
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  indywidualna. 

 

Strategia: uczenie się przez doświadczenie. 
 
Czas:
 180 minut. 

 

Środki dydaktyczne: 
–  stół roboczy, 
–  zestaw środków do konserwacji wyrobów kaletniczych, 
–  zestaw  przyborów  do  konserwacji  wyrobów  kaletniczych  np.  szczotki,  miękkie  szmatki, 

gąbki itp., 

–  próbki skór różnego rodzaju, 
–  skórzane wyroby kaletnicze, 
–  literatura z rozdziału 7.  
 
Przebieg zajęć: 
 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja zajęć: 

– 

uczeń zapoznaje się z instrukcją bhp na stanowisku pracy, 

– 

uczeń zakłada odzież ochronną, 

– 

teoretyczna  podbudowa  i  teoretyczny  opis  czynności  składających  się  na  całość 
ćwiczenia, 

– 

pokaz  ćwiczenia  przez  nauczyciela  w  normalnym  tempie  tj.  dobór  środka 
konserwującego  oraz  przyborów  do  wykonania  konserwacji,  przeprowadzenie 
próby konserwacji na próbce skóry, konserwacja wyrobu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

– 

pokaz 

poszczególnych 

czynności 

przeprowadzona 

przez 

nauczyciela 

w zwolnionym  tempie  z  zaakcentowaniem  prawidłowości  doboru  środka 
konserwującego, 

– 

pokaz  poszczególnych  czynności  przeprowadzona  przez  nauczyciela  w  tempie 
normalnym, 

– 

wybranie  przez  nauczyciela  kilku  uczniów  do  wykonania  poszczególnych 
czynności konserwacji w tempie zwolnionym, 

– 

uczeń dokonuje oględzin wyrobu przeznaczonego do konserwacji, 

– 

uczeń organizuje stanowisko pracy, czyli gromadzi potrzebne środki i narzędzia, 

– 

uczeń dokonuje doboru środka lub preparatu konserwującego, 

– 

uczeń przeprowadza próbę konserwacji, 

– 

uczeń wykonuje konserwacji wyrobu kaletniczego, 

– 

nauczyciel nadzoruje pracę ucznia, podpowiada w razie wystąpienia problemu, 

– 

uczeń prezentuje i ocenia wykonane przez siebie zadanie, 

– 

uczniowie  wykonują  poszczególne  czynności  konserwacji  innych  wyrobów 
w tempie normalnym, 

– 

nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych konserwacji, 

– 

wybrani  uczniowie,  którzy  najlepiej  wykonali  konserwację  wyrobów,  prezentują 
przed wszystkimi uczącymi całościowe wykonanie ćwiczenia. 

5.  Uczniowie porządkują stanowiska pracy. 
6.  Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac. 
 
Praca domowa 
Sprawdź na  metce wyrobu skórzanego proponowane przez producenta sposoby konserwacji. 
Zaproponuj własny (może lepszy) sposób konserwacji dany wyrób. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności, 

– 

odpowiedzi ustne i dyskusja z uczniami. 

 

 

 
 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Organizacja  stanowiska  pracy  do  wykonania  napraw, 

renowacji i konserwacji wyrobów kaletniczych 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dobierz  niezbędne  narzędzia  i  materiały do  wykonania  naprawy  niewielkiego  rozdarcia 

boku w torebce skórzanej. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania naprawy oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  w  jakie  narzędzia  i  materiały  powinno  być 

wyposażone stanowisko pracy do wykonania napraw kaletniczych, 

2)  zapoznać się z  instrukcją  bezpieczeństwa  i  higieny pracy w warsztatach lub w zakładzie 

gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  założyć odzież ochronną, 
4)  dokonać oględzin uszkodzonego wyrobu kaletniczego, 
5)  dobrać odpowiedni rodzaj kleju, narzędzia,  
6)  sprawdzić stan techniczny narzędzi, 
7)  sprawdzić na próbkach właściwości klejące kleju, 
8)  przygotować wyrób do naprawy, 
9)  sprawdzić poprawność wykonania ćwiczenia, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne, 

− 

pokaz z instruktażem. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

zestaw próbek skór: bydlęcej, świńskiej, końskiej, koziej, cielęcej, 

– 

stół do oglądania próbek, 

– 

próbki klejów, 

– 

narzędzia do wykonania napraw, renowacji i konserwacji, 

– 

dzienniczek praktyk, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Dobierz  preparaty  do  pielęgnacji  i  konserwacji  wyrobu  kaletniczego  na  podstawie  jego 

oględzin. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem  do  realizacji ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  preparaty  do 

konserwacji oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  środków  do  konserwacji  

i pielęgnacji wyrobu skórzanego, 

2)  zapoznać się z  instrukcją  bezpieczeństwa  i  higieny pracy w warsztatach lub w zakładzie 

gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  założyć odzież ochronną, 
4)  dokonać oględzin wyrobu, 
5)  porównać surowiec z którego wykonany jest wyrób z próbkami skór, 
6)  dokonać próby konserwacji na próbce skórzanej, 
7)  przygotować wyrób do konserwacji, 
8)  sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10)  zapisać spostrzeżenia i decyzje w dzienniczku praktyk, 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne, 

− 

pokaz z instruktażem. 

 

Środki dydaktyczne:

 

– 

zestaw próbek skór, 

– 

stół do oglądania próbek, 

– 

zestaw środków do konserwacji wyrobów kaletniczych, 

– 

dzienniczek praktyk, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Dobierz narzędzia do wymiany okuć w wyrobie kaletniczym na podstawie jego oględzin. 

Zapisz przepisy bhp, które będą obowiązywały podczas wykonania tej naprawy.  
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić narzędzia do 

montażu okuć oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy podczas ich montowania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych wiadomości dotyczące narzędzi do montażu okuć 

oraz przepisy bhp, 

2)  zapoznać się z  instrukcją  bezpieczeństwa i higieny pracy w warsztatach lub w zakładzie 

gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  założyć odzież ochronną, 
4)  dobrać narzędzia do naprawy okuć, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5)  sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia, 
6)  zapisać przepisy bhp podczas montażu okuć, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  zapisać uwagi w dzienniczku praktyk. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne, 

− 

pokaz z instruktażem. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

narzędzia do wykonywania napraw, 

– 

stół roboczy, 

– 

dzienniczek praktyk, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Usuwanie  plam,  zanieczyszczeń,  uszkodzeń  mechanicznych 

oraz renowacja wyrobów ze skóry 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Określ pochodzenie plamy oraz usuń ją z wyrobu kaletniczego wykonanego z tkaniny. 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  środki 

chemiczne do usuwania plam z tkanin oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy  
z zastosowaniem środków żrących. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiale  dydaktycznym  informacje  na  temat  środków  chemicznych, 

usuwających plamy z tkanin, 

2)  zapoznać się z  instrukcją  bezpieczeństwa  i  higieny pracy w warsztatach lub w zakładzie 

gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  założyć odzież ochronną, 
4)  dokonać oględzin plamy na wyrobie, 
5)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
6)  usunąć plamę z wyrobu, 
7)  skontrolować poprawność wykonanego ćwiczenia, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  zapisać uwagi do dzienniczka. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne, 

− 

pokaz z instruktażem. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

–  środki do usuwania plam, 
–  stół roboczy, 
–  narzędzia i przybory do wywabiania plam, 
–  dzienniczek praktyk, 
–  przybory do pisania, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Dobierz  środki  i  wykonaj  retuszowanie  uszkodzonego  wyrobu  skórzanego  na podstawie 

jego oględzin. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  dobór 

środków  retuszujących  oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpieczeństwa  na  stanowisku 
retuszowania wyrobów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiale  dydaktycznym  informacje  na  temat  środków  retuszerskich  dla 

wyrobu skórzanego, 

2)  zapoznać się z  instrukcją  bezpieczeństwa i  higieny pracy w warsztatach  lub w zakładzie 

gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  założyć odzież ochronną, 
4)  dokonać oględzin wyrobu, 
5)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
6)  wykonać próbę retuszu na odpadzie skórzanym, 
7)  usunąć drobne uszkodzenia lica skóry, 
8)  sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10)  zapisać spostrzeżenia do dzienniczka. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne, 

− 

pokaz z instruktażem. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

zestaw próbek skór, 

– 

stół do oglądania próbek, 

– 

zestaw środków retuszujących, 

– 

narzędzia i przybory do retuszowania, 

– 

dzienniczek praktyk, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj nabłyszczanie ręczne wyrobu ze skóry wykończonej anilinowo. 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  środki 

zmywające  oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy  podczas  nabłyszczania 
wyrobów. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiale  dydaktycznym  informacje  na  temat  środków  zmywających  skóry  

i retuszerskich, 

2)  zapoznać się z  instrukcją  bezpieczeństwa i higieny pracy w warsztatach  lub w zakładzie 

gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  założyć odzież ochronną, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  zmyć powierzchnię wyrobu dobranym środkiem, 
6)  wykonać nabłyszczanie wyrobu, 
7)  sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  zapisać uwagi w dzienniczku praktyk. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne, 

− 

pokaz z instruktażem. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

narzędzia  i  przybory  do  wykonywania  operacji  zmywania  i  retuszowania  powierzchni 
wyrobu, 

– 

środki zmywające i retuszujące, 

– 

stół roboczy, 

– 

dzienniczek praktyk, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7. 
 

Ćwiczenie 4 

Poddaj  renowacji  gotowymi  środkami  wyrób  kaletniczy  ze  skóry,  która  uległa 

wysuszeniu i utwardzeniu w celu odświeżenia i nadania mu połysku. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania  renowacji  oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy  na 
stanowisku renowacji. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiale  dydaktycznym  informacje  na  temat  gotowych  środków  do 

odświeżania i nabłyszczania skór twardych, 

2)  zapoznać się z  instrukcją  bezpieczeństwa  i higieny pracy w warsztatach  lub w zakładzie 

gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  założyć odzież ochronną, 
4)  dokonać oględzin wyrobu, 
5)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
6)  dobrać preparat do wykonania ćwiczenia, 
7)  przeprowadzić próbę renowacji w miejscu mało widocznym, 
8)  wykonać renowację wyrobu, 
9)  skontrolować poprawność wykonanego ćwiczenia, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11)  zapisać uwagi do dzienniczka. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne, 

− 

pokaz z instruktażem. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

  zestaw preparatów do renowacji wyrobów, 

  stół roboczy, 

–  narzędzia i przybory do renowacji, 
–  dzienniczek praktyk, 
–  przybory do pisania, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3.  Naprawa i konserwacja wyrobów kaletniczych 

 
5.3.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Ustal sposób i zakres naprawy wskazanego wyrobu kaletniczego na podstawie możliwości 

zakładu. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób 

ustalania zakresu naprawy oraz sposobu jej wykonania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  ustalania  sposobów 

i zakresu naprawy, 

2)  zapoznać się z  instrukcją  bezpieczeństwa  i higieny pracy w warsztatach  lub w zakładzie 

gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  założyć odzież ochronną, 
4)  dokonać oględzin wyrobu przeznaczonego do naprawy, 
5)  ustalić sposób i zakres naprawy, 
6)  zaplanować działania dotyczące naprawy wyrobu, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  zapisać uwagi do dzienniczka. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne, 

− 

pokaz z instruktażem. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

–  wykaz maszyn, urządzeń, narzędzi oraz materiałów jakimi dysponuje zakład usługowy, 
–  stół roboczy, 
–  dzienniczek praktyk, 
–  przybory do pisania, 
–  papier formatu A4, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Ustal  sposób  i  zakres  naprawy  uszkodzonego  wyrobu  skórzanego  na  podstawie  jego 

oględzin oraz oceń jakość materiałów przeznaczonych do wykonania usługi. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposoby 

ustalania  zakresu  naprawy  na  podstawie  kilku  wyrobów oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami 
bezpiecznej pracy na stanowisku pracy. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych kryteria kwalifikacji materiałów przeznaczonych 

do naprawy, 

2)  zapoznać się z  instrukcją  bezpieczeństwa  i  higieny pracy w warsztatach lub w zakładzie 

gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  założyć odzież ochronną, 
4)  dokonać oględzin wyrobu przeznaczonego do naprawy, 
5)  ustalić zakres naprawy, 
6)  zaplanować czynności związane z naprawą, 
7)  ocenić jakość materiałów przeznaczonych do naprawy, 
8)  sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10)  zapisać spostrzeżenia do dzienniczka. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne, 

− 

pokaz z instruktażem. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

wykaz maszyn, urządzeń, narzędzi oraz materiałów jakimi dysponuje zakład usługowy, 

– 

stół roboczy, 

– 

proste narzędzia pomiarowe, 

– 

próbki kleju wodnego – Latex i kleju kauczukowego Bonakol PL, 

– 

próbki nici, 

– 

różne rodzaje i wielkości nitów, 

– 

próbki skór naturalnych, 

– 

dzienniczek praktyk, 

– 

przybory do pisania, 

– 

papier formatu A4, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj wymiany usztywnienia w spodzie kosmetyczki damskiej. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  oraz 

techniki  wykonania  wymiany  usztywnień  oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej 
pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  doboru  narzędzi  oraz 

sposobu wykonania wymiany usztywnień, 

2)  zapoznać się z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy w warsztatach lub w zakładzie 

gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  założyć odzież ochronną, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

4)  zapisać plan działania wykonania naprawy, 
5)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
6)  wykonać wymianę usztywnienia, 
7)  dobrać środki i metody wykończenia naprawionego wyrobu, 
8)  wykończyć naprawiony wyrób, 
9)  sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie oraz ocenić jakość wykonanej naprawy, 
11)  zapisać uwagi w dzienniczku praktyk. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne, 

− 

pokaz z instruktażem. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

maszyna praworamienna oraz płaska jednogłowa, 

– 

nóż  kaletniczy,  osełka,  nożyczki,  zapalniczka,  nakłuwak  lub  szydło,  pędzel  do  kleju, 
pędzelek i krepa do czyszczenia, pojemniki na klej, 

– 

nici o różnej grubości i kolorze, tektura, klej kauczukowy, 

– 

gotowe preparaty do czyszczenia tkanin, 

– 

stół roboczy, 

– 

dzienniczek praktyk, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Dokonaj konserwacji wyrobu skórzanego ze skóry zamszowej. 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposoby  

i  techniki  wykonywania  konserwacji  wyrobów  ze  skór  oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami 
bezpiecznej pracy. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  o  narzędziach  i  sposobach 

przeprowadzania konserwacji skór zamszowych, 

2)  zapoznać się z  instrukcją  bezpieczeństwa  i  higieny pracy w warsztatach  lub w zakładzie 

gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  założyć odzież ochronną, 
4)  dokonać oględzin wyrobu kaletniczego, 
5)  dobrać środek do konserwacji skóry zamszowej, 
6)  zorganizować  stanowisko  pracy  do  wykonania  ćwiczenia  w  potrzebne  narzędzia  do 

konserwacji wyrobu, 

7)  wykonać próbę działania dobranego środka konserwującego, 
8)  wykonać konserwację wyrobu, 
9)  sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie oraz ocenić jakość wykonanej konserwacji, 
11)  zapisać uwagi w dzienniczku praktyk. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne, 

− 

pokaz z instruktażem. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

stół roboczy, 

– 

instrukcja  lub  metka  informująca  od  producenta  wyrobu  o  proponowanym  sposobie 
konserwacji, 

– 

zestaw preparatów konserwujących, 

– 

narzędzia do konserwacji wyrobów, 

– 

dzienniczek praktyk, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 5 

Dokonaj  wymiany  uszkodzonego  zamka  błyskawicznego  we  wskazanym  wyrobie 

kaletniczym. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposoby  

i  techniki  wykonywania  wymiany  zamków  błyskawicznych  oraz  zapoznać  uczniów  
z zasadami bezpiecznej pracy przy maszynie szyjącej. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukaj  w  materiałach  nauczania  informacje  na  temat  narzędzi  i  maszyn  do 

przeprowadzenia  napraw  w  wyrobach  kaletniczych  oraz  o  sposobach  wykonania 
wymiany zamka błyskawicznego, 

2)  zapoznać się z  instrukcją  bezpieczeństwa  i higieny pracy w warsztatach  lub w zakładzie 

gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  założyć odzież ochronną, 
4)  zapisać plan działania wykonania wymiany zamka, 
5)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
6)  wykonać demontaż uszkodzonego zamka błyskawicznego, 
7)  oczyścić wyrób z nitek, 
8)  wszyć nowy zamek błyskawiczny, 
9)  sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie oraz ocenić jakość wykonanej wymiany, 
11)  zapisać uwagi w dzienniczku praktyk. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne, 

− 

pokaz z instruktażem. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

maszyna praworamienna oraz płaska jednogłowa, 

– 

nóż kaletniczy, osełka, nożyczki, zapalniczka, nakłuwak lub szydło, 

– 

nici o różnej grubości i kolorze, zamki błyskawiczne o różnej długości i kolorach, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

– 

wyrób kaletniczy z uszkodzonym zamkiem błyskawicznym, 

– 

stół roboczy, 

– 

dzienniczek praktyk, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 6 

Dokonaj  wymiany  uszkodzonego  paska  nośnego  we  wskazanym  wyrobie  kaletniczym 

oraz dokonaj konserwacji całego wyrobu. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposoby  

i  techniki  wykonywania  wymiany  zamków  błyskawicznych  oraz  zapoznać  uczniów  
z zasadami bezpiecznej pracy przy maszynie szyjącej. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  sposobu  wykonywania 

wymiany części składowych wyrobu oraz środków do konserwacji, 

2)  zapoznać się z  instrukcją  bezpieczeństwa i higieny pracy w warsztatach  lub w zakładzie 

gdzie będzie realizowane ćwiczenie, 

3)  założyć odzież ochronną, 
4)  zapisać plan działania wykonania wymiany paska nośnego, 
5)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
6)  wykonać demontaż uszkodzonego paska nośnego, 
7)  oczyścić wyrób z nitek, 
8)  zwymiarować uszkodzony pasek nośny, 
9)  dokonać rozkroju elementu paska nośnego z materiału podstawowego, 
10)  wykonać czynności prowadzące do wykonania nowego paska nośnego, 
11)  wmontować nowy pasek nośny do wyrobu, 
12)  sprawdzić poprawność wykonanych czynności montażowych, 
13)  oczyścić wyrób, 
14)  zakonserwować wyrób, 
15)  zaprezentować sposób przeprowadzenia ćwiczenia, 
16)  ocenić jakość wykonanej wymiany paska nośnego, 
17)  zapisać uwagi w dzienniczku praktyk. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne, 

− 

pokaz z instruktażem. 

 

 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

maszyna praworamienna oraz płaska jednogłowa, 

– 

nóż kaletniczy, osełka, nożyczki, zapalniczka, nakłuwak lub szydło, 

– 

nici o różnej grubości i kolorze, zamki błyskawiczne o różnej długości i kolorach, 

– 

preparaty konserwujące, 

– 

wyrób kaletniczy z uszkodzonym paskiem nośnym, 

– 

stół roboczy, 

– 

dzienniczek praktyk, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

5.4.  Koszty  naprawy,  renowacji  i  konserwacji  wyrobów 

kaletniczych 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Oblicz zużycie  nici dla szwu zszywanego o długości 30 cm wykonanego jednym rzędem 

ściegów  zwartych.  Gęstość  ściegu  i  grubość  zszywanych  materiałów  ustal  na  podstawie 
przygotowanej próbki. 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposoby 

wykonywania obliczeń zużycia nici oraz zapoznać uczniów z regulaminem pracy w pracowni. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych przykład obliczania zużycia nici, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  ustalić gęstość ściegów, 
4)  ustalić grubość materiałów, 
5)  obliczyć zużycie nici na 1 cm szwu, 
6)  obliczyć zużycie nici na 30 cm szwu, 
7)  obliczyć zużycie brutto nici, 
8)  zapisać wyniki w zeszycie ćwiczeń. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne, 

− 

pokaz z instruktażem. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

próbka zszytych elementów, 

– 

grubościomierz, 

– 

linijka,  

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

literatura z rozdziału 7. 
 

Ćwiczenie 2 

Oblicz koszt zużycia skóry na elementy wyrobu o wymiarach: 

 

ścianka przednia i tylna – 230 mm x 430 mm, 

  boki – 230 mm x 100 mm. 

Cena skóry za 1 m

2

 wynosi 120 zł. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposoby 

wykonywania  obliczeń  zużycia  materiałów  pomocniczych  oraz  zapoznać  uczniów  
z regulaminem pracowni. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  przykład  obliczeń  zużycia  skóry  użytej  do 

naprawy, 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wypisać dane zadania, 
4)  w zeszycie ćwiczeń wykonać obliczenie kosztów zużycia skóry. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

literatura z rozdziału 7.

 

 
Ćwiczenie 3
 

Oblicz koszt zużycia tektury na elementy wyrobu o wymiarach: 

  spód – 350 mm x 100 mm, 

  dwa elementy przegrody – 350 mm x 150 mm. 

Cena 1 m

2

 tektury wynosi 1 zł. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposoby 

wykonywania  obliczeń  zużycia  materiałów  pomocniczych  oraz  zapoznać  uczniów  
z regulaminem pracowni. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiale  nauczania  przykład  obliczania  zużycia  tektury  do  wykonanej 

usługi, 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wypisać dane zadania, 
4)  w zeszycie ćwiczeń wykonać obliczenie kosztów zużycia tektury. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  przybory do pisania, 
–  zeszyt ćwiczeń, 
–  literatura z rozdziału 6. 

 

Ćwiczenie 4 

Oblicz  koszt  zużycia  materiałów  pomocniczych,  wiedząc,  że  stanowią  one  5%  kosztów 

materiałów podstawowych, które wynoszą 60zł. 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposoby 

wykonywania  obliczeń  zużycia  materiałów  pomocniczych  oraz  zapoznać  uczniów  
z regulaminem pracowni. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych sposób procentowego obliczania kosztów, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wypisać dane zadania, 
4)  w zeszycie ćwiczeń wykonać obliczenie kosztów materiałów pomocniczych, 
5)  przybory do pisania. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  zeszyt ćwiczeń, 
–  przybory do pisania, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

6.

  

EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  napraw, 
renowacji i konserwacji wyrobów kaletniczych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

–  zadania 2, 4, 6, 8,10, 11, 12, 14, 15, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 
–  zadania 1, 3, 5, 7, 9,13, 16, są z poziomu ponadpodstawowego. 

  

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

–  dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 10 punktów, 
–  dostateczny  –  za  uzyskanie  co  najmniej  13  punktów,  w  tym  co  najmniej  2  punkty 

z poziomu ponadpodstawowego, 

–  dobry  –  za  uzyskanie  16  punktów,  w  tym  co  najmniej  4  punkty  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

–  bardzo dobry – za uzyskanie 20 punktów. 

 
Klucz  odpowiedzi:  1.
c,  2.  c,  3.  a,  4.  c,  5.  a,  6.  a,  7.  d,  8.  a,  9.  c,  10.  b,  11.  a, 
12. 
c, 13. d, 14. d, 15. a, 16. a, 17. a, 18. a, 19. a, 20. d. 
 
Plan testu 
 

Nr  

zad 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań

 

Poprawna 

odpowiedź 

Dobrać przyrząd do ręcznego nanoszenia apretur 

PP 

Rozpoznać narzędzie do nanoszenia apretur  

Zastosować klej do łączenia pomocniczego 
w naprawach wyrobów ze skóry 

PP 

Rozróżnić środek chemiczny używany do 
wywabiania plam oleju, żywicy, wosku i asfaltu 

Zastosować środek usuwający plamy tłuszczowe 
z wyrobu kaletniczego ze skóry 

PP 

Wskazać rodzaj skór, które można retuszować 
lakierami retuszerskimi 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Wybrać sposób apreturowania wyrobów ze 
skóry 

PP 

Wskazać preparat do renowacji odbarwionych, 
przetartych brzegów wyrobu skórzanego 

Dobrać narzędzie do nakładania wosku na 
uszkodzone mechanicznie powierzchnie 
wyrobów kaletniczych  

PP 

10 

Określić rodzaj skór, które retuszuje się pudrem 
retuszerskim  

11 

Rozpoznać czynność poprzedzającą 
apreturowanie  

12 

Wyjaśnić cel kontroli jakości materiałów 
użytych do naprawy  

13 

Dobrać preparat eliminujący nieprzyjemny 
zapach w naprawionym wyrobie ze skóry  

PP 

14 

Wskazać czynność poprzedzającą wydanie 
klientowi naprawionego wyrobu 

15 

Rozpoznać skóry, które nie można konserwować 
pianką ożywiającą i zmiękczającą oraz 
redukującą zabrudzenia 

16 

Przewidzieć skutki doboru nieodpowiedniego 
środka zmywającego 

PP 

17 

Rozpoznać pierwszą czynność poprzedzającą 
wymianę zamka błyskawicznego w wyrobie  

18 

Rozpoznać czynność poprzedzającą zszycie 
nadprutego paska nośnego 

19 

Określić przedział czasowy, w którym należy 
wykonać konserwacji wyrobów kaletniczych ze 
skóry 

20  Rozpoznać koszty bezpośrednie 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Przebieg testowania 

  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę rozwiązywania testów z zadaniami wielokrotnego wyboru. 
5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi  oraz  podaj  czas 

przeznaczony na rozwiązanie testu. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  testu  (rozładuj 

niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  końcem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  przygotowania  elementów  wyrobów  skórzanych  do 

montażu. Wszystkie pytania są pytaniami wielokrotnego wyboru. Tylko jedna odpowiedź 
jest poprawna. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

– 

w  zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  znakiem  X 
(w przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Odpowiedzi  udzielaj  samodzielnie,  bo  tylko  wtedy  będziesz  miał  satysfakcję 

z wykonanego zadania i udzielonych odpowiedzi. 

7.  Trudności  mogą  przysporzyć  Ci  zadania:  1,  3,  5,  7,  9,  13,  16,  gdyż  są  one  na  poziomie 

trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

    

 

 

 

 

 

      Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Ręczne nanoszenie apretur należy przeprowadzić przy pomocy 

a)  miękkich ściereczek. 
b)  szorstkich ściereczek. 
c)  gąbek naturalnych. 
d)  szczotek. 

 
2.  Na rysunku obok przedstawiono narzędzie do nanoszenia apretur. Jest to  

a)  praska kaletnicza. 
b)  szczotkarka. 
c)  pistolet natryskowy. 
d)  pojemnik do lateksu. 

 

3.  Do  łączenia  pomocniczego  przy  naprawie  wyrobu  kaletniczego  ze  skóry  naturalnej 

najlepiej użyć kleju 

a)  kauczukowego. 
b)  poliuretanowego. 
c)  nitrocelulozowego. 
d)  polichloroprenowego. 

 

4.  Środkiem  chemicznym  używanym  do  wywabiania  plam  oleju,  żywicy,  wosku  i  asfaltu 

jest 

a)  aceton. 
b)  alkohol.

 

 

c)  benzyna. 
d)  chloroform. 

 

5.  Plamy  tłuszczowe  ze  skórzanego  wyrobu  kaletniczego  ze  skóry  najlepiej  usunąć  za 

pomocą 

a)  3 procentowego roztworu amoniaku. 
b)  5 procentowego kwasu szczawiowego. 
c)  2 procentowego alkoholu etylowego. 
d)  2 procentowego kwasu szczawiowego i terpentyny. 

 

6.  Lakiery retuszerskie najlepiej użyć do skór 

a)  lakierowanych. 
b)  welurowych. 
c)  nubukowych. 
d)  kolodionowych. 

 

7.  Po oczyszczeniu i zmyciu powierzchni wyrobu ze skóry apreturowanie należy przeprowadzić 

a)  6 – krotnie. 
b)  5 – krotnie. 
c)  4 – krotnie. 
d)  3 – krotnie. 

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

8.  Odbarwione,  przetarte  brzegi  wyrobu  skórzanego  można  poddać  renowacji  stosując 

preparat 

a)  samonabłyszczający, szybkoschnący. 
b)  zmiękczający skórę. 
c)  ożywiający skórę. 
d)  utwardzający skórę. 

 
9.  Usuwanie uszkodzeń mechanicznych woskiem wykonujemy przy pomocy 

a)  pędzla. 
b)  pistoletu natryskowego. 
c)  nożyka. 
d)  ołówka retuszerskiego. 

 

10. Pudry retuszerskie używa się do retuszowania uszkodzeń skór 

a)  lakierowanych. 
b)  welurowych i nubukowych. 
c)  kolodionowych. 
d)  anilinowych. 

 

11. Apreturowanie poprzedzone jest 

a)  zmywaniem powierzchni z zanieczyszczeń. 
b)  nanoszeniem pasty akrylowej z dodatkiem wody. 
c)  nanoszeniem powłoki podkładowej. 
d)  nanoszeniem powłoki połyskującej. 

 

12. Kontrola jakości materiałów użytych do naprawy ma na celu 

a)  zaplanowanie sposobu naprawy. 
b)  zaplanowanie zakresu naprawy. 
c)  stwierdzenie ich przydatności do wykonania naprawy. 
d)  skontrolowanie ich właściwości i parametrów. 

 

13.  W  celu  wyeliminowania  nieprzyjemnego  zapachu  z  naprawianego  wyrobu  ze  skóry 

należy zastosować 

a)  utleniający środek czyszczący. 
b)  apreturę samopolerującą. 
c)  lakier szybkoschnący. 
d)  neutralizator zapachów. 

 

14.  Nieodłączną  czynnością  poprzedzającą  wydanie  klientowi  naprawionego  wyrobu 

kaletniczego jest 

a)  oczyszczenie wyrobu ze śladów obróbki. 
b)  fasonowanie wyrobu. 
c)  zatuszowanie znaków po naprawie. 
d)  kontrola jakości wykonanej naprawy. 

 
15. Pianka redukująca nagromadzone zabrudzenia oraz odżywiająca i zmiękczająca nie może 

być użyta do skór 

a)  zamszowych i nubukowych. 
b)  lakierowanych. 
c)  anilinowych. 
d)  kazeinowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

16. Nieodpowiedni dobór środków zmywających przed apreturowaniem może spowodować 

a)  uszkodzenie powłoki wykończeniowej. 
b)  słabe zabarwienie powłoki wykończeniowej. 
c)  lekkie starcie powłoki wykończeniowej. 
d)  trwałe zabarwienie powłoki wykończeniowej. 

 
17. Przed  przystąpieniem  do  wymiany  zamka  błyskawicznego  w  wyrobie  kaletniczym,  

w pierwszej kolejności należy 

a)  zaplanować sposób naprawy. 
b)  wypruć zamek błyskawiczny. 
c)  oczyścić wyrób z resztek nici. 
d)  wszyć zamek błyskawiczny. 

 

18. Przed zszyciem nadprutego paska nośnego należy 

a)  dobrać kolor i grubość nici do wykonania naprawy. 
b)  oczyścić wyrób z kurzu i śladów obróbki. 

c) 

obciąć i opalić nitki. 

d)  usunąć pozostałości z kleju. 

 

19. Konserwację i czyszczenie wyrobu kaletniczego ze skóry zaleca się przeprowadzać 

a)  co 3 do 6 miesięcy. 
b)  co 6 do 7 miesięcy. 
c)  co 7 do 9 miesięcy. 
d)  co 9 do 12 miesięcy. 

 

20. Koszty bezpośrednie to koszty  

a)  obsługi technicznej produkcji. 
b)  finansowo księgowe. 
c)  urządzeń produkcyjnych. 
d)  materiałowe. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Wykonywanie napraw, renowacji i konserwacji wyrobów kaletniczych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

TEST 2 

 

Test 

praktyczny 

typu 

,,próba 

pracy” 

do 

jednostki 

modułowej 

„Wykonywanie napraw, renowacji i konserwacji wyrobów kaletniczych”  

 
Treść zadania 

 

Dokonaj  naprawy  nadprutego  elementu  w  torebce  damskiej  oraz  wykonaj  czynności 
retuszujące i konserwujące wyrób. 
 
Instrukcja dla nauczyciela 

 
W  badaniu  osiągnięć  ucznia,  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych 

w  celach  jednostki  modułowej  zaleca  się  przeprowadzenie  zadania  testowego  typu  „próba 
pracy”.  Zadanie  jest  tak  dobrane,  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  ukształtowanych 
umiejętności  w  zakresie  wiedzy  teoretycznej  i  sprawności  praktycznego  wykonywania 
czynności produkcyjnych.  
 

 

Uczniowie  powinni  wykonać  zadanie  indywidualnie.  Jest  to  jednocześnie  możliwość 

samodzielnego  sprawdzenia  przez  ucznia  poziomu  nabytych  umiejętności  i  sprawności 
dokonania podjętych działań praktycznych.  
 

 

Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków  umożliwiających  uczniowi  wykonanie 

zadania  zgodnie  z  zasadami  technologicznymi  i  w  określonym  czasie.  Należy  stworzyć 
możliwość inwencji w zaplanowaniu poszczególnych etapów wykonywania zadania: 

− 

zorganizowania stanowiska pracy, 

− 

doboru odpowiednich maszyn, urządzeń i narzędzi, 

− 

wykonanie podstawowych czynności do wykonania zadania, 

− 

wskazania umiejętności wykonania czynności technologicznych. 

 

Uczeń powinien mieć udostępnione: 

− 

stanowisko pracy umożliwiające praktyczne wykonanie zadania, 

− 

wyrób podlegający naprawie, 

− 

maszyny, urządzenia, narzędzia i przybory do wykonania naprawy i konserwacji, 

− 

instrukcję obsługi i konserwacji maszyn szyjących (płaska jednogłowa i praworamienna), 

− 

regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku pracy, 

− 

zestaw środków retuszerskich, 

− 

zestaw środków do konserwacji wyrobów kaletniczych, 

− 

nici o różnych kolorach i grubościach, 

− 

próbki skór i tworzyw skóropodobnych, 

− 

odpad nieużyteczny skór i tworzyw skóropodobnych, 

− 

środki ochrony indywidualnej (maseczka). 

 

Przed rozpoczęciem wykonania zadania nauczyciel powinien: 

− 

zadbać  o  przygotowanie  odpowiedniego  stanowiska  pracy  w  warsztatach  szkolnych  lub 
zakładzie produkcyjnym, 

− 

przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy i nakazać bezwzględne ich 
przestrzeganie, 

− 

skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego, 

− 

określić czas wykonania zadania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

− 

przydzielić uczniom wyroby do naprawy i konserwacji, 

− 

przydzielić uczniom maszyny do wykonania zadania, 

− 

zatwierdzić ustalony przez uczniów plan i kolejność działań, na przykład: 

sprawdzenie  jakości  wyrobu  i  materiałów  przeznaczonych  do  wykonania  naprawy,  dobór 
narzędzi, przyrządów pomiarowych, środków retuszerskich i konserwujących, dobór nici pod 
względem koloru i grubości, sprawdzenie stanu technicznego maszyn, narzędzi i przyrządów 
pomiarowych,  wykonanie  próbnego  szycia  w  celu  regulacji  maszyny,  oczyszczenie  wyrobu  
z  resztek  nici  i  kleju,  dobór  środków  retuszerskich  do  wyrobu,  wykonanie  retuszowania 
ewentualnych  znaków  po  naprawie,  wykonanie  próby  konserwacji  na  próbkach  materiałów 
lub w  miejscu  niewidocznym  wyrobu, wykonanie konserwacji  naprawionego wyrobu, ocena 
jakości  wykonanej  naprawy  i  konserwacji  wyrobu,  ułożenie  wyciętych  elementów  na 
wyznaczonym  miejscu,  posprzątanie  stanowiska  pracy,  odłożenie  narzędzi  na  miejsce 
przechowywania, 

− 

określić kryteria oceny wykonanego zadania, 

− 

na bieżąco nadzorować pracę uczniów, 

− 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Instrukcja dla ucznia 
 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

− 

dobrać i założyć odzież ochronną, 

− 

zapoznać  się  z  zasadami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  instrukcją  obsługi  
i konserwacji maszyn szyjących,  

− 

ocenić jakość wyrobu kaletniczego oraz ustalić zakres i sposób naprawy i konserwacji, 

− 

zapisać  plan  działania  oraz  kolejność  wykonywanych  operacji  naprawczych  i  czynności 
konserwujących,  dokonać  oceny  jakości  i  dobrać  do  wykonania  naprawy  nici,  środki 
retuszerskie  i  konserwujące,  dobrać,  sprawdzić  stan  techniczny  i  przygotować niezbędne 
maszyny,  urządzenia  ,  narzędzia  i  przyrządy  pomiarowe  do  wykonania  naprawy, 
przygotować  wyrób  do  wykonania  naprawy  i  konserwacji,  zgłosić  nauczycielowi 
gotowość  do  wykonania  zadania,  wykonać  próbę  szycia  na  odpadzie  odpowiadającym 
surowcowi,  z  którego  wykonany  jest  wyrób,  zszyć  nadpruty  element  z  zastosowaniem 
rygli  wzmacniających,  wyłączyć,  oczyścić  i  zakonserwować  maszynę,  wykonać 
retuszowanie  ewentualnych  śladów  obróbki  wyrobu,  oczyścić  wyrób,  przeprowadzić 
próbę  działania  środków  konserwujących  oraz  zakonserwować  wyrób,  dokonać  kontroli 
jakości wykonanej naprawy i konserwacji wyrobu, odłożyć pobrane narzędzia i preparaty 
na miejsce przechowywania, 

− 

plan przedstawić do zatwierdzenia nauczycielowi, 

− 

zaprezentować i dokonać oceny wykonanej pracy, 

− 

przedstawić nauczycielowi naprawiony i zakonserwowany wyrób. 

 
  
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

Umiejętności podlegające ocenie 
 
Lp. 

Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty  do 
uzyskania 

Punkty 
uzyskane 

1. 

Dobranie odzieży ochronnej 

 

2. 

Zaplanowanie kolejnych czynności ( plan działania) 

15 

 

3. 

Przygotowanie stanowiska pracy: 

− 

czystość i porządek na stanowisku pracy, 

− 

sprawdzenie  stanu  technicznego  maszyn,  urządzeń, 
narzędzi i przyrządów pomiarowych, 

− 

przygotowanie potrzebnych maszyn, narzędzi oraz 
materiałów 

 


 

 

4. 

 
 

Wykonanie zadania: 

  sprawdzenie jakości wyrobu 

− 

przygotować wyrób do wykonania naprawy  

i konserwacji, 

− 

zszyć 

nadpruty  element  z 

zastosowaniem  rygli 

wzmacniających,  

− 

wykonać  retuszowanie  ewentualnych  śladów  obróbki 
wyrobu, 

− 

oczyścić wyrób, 

− 

przeprowadzić próbę działania środków konserwujących, 

− 

zakonserwować wyrób, 

− 

dokonać kontroli jakości wykonanej naprawy  

i konserwacji wyrobu 

 


 

10 

 

 


10 

 

5. 

Uporządkowanie stanowiska pracy: 

− 

wyłączenie, czyszczenie i konserwacja maszyny szyjącej, 

− 

odłożenie  pobranych  narzędzi  i  preparatów  na  miejsce 
przechowywania 

 


 
 
 

6.  

Zaprezentowanie  i  ocena  poprawności  oraz  estetyki 
wykonanego zadania 

 

Razem 

100 

 

 
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 
 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

niedostateczny 

0÷60 

dopuszczający 

61÷70 

dostateczny 

71÷80 

dobry 

81÷90 

bardzo dobry 

91÷100 

 
 
  
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

7. LITERATURA 

 
1.  Christ J. W.: Kaletnictwo – Podręcznik technologii dla ZSZ. WSiP, Warszawa 1991 

2. 

Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1998

 

3. 

Iwanowski J., Persz T.: Garbarstwo cz. I. WPLiS, Warszawa 1965

 

4.  Napora S.: Galanteria ze skóry i tworzyw sztucznych WPLiS. Warszawa 1962 
5.  Persz T. : Obuwnictwo przemysłowe część II WSiP Warszawa 1986 
6.  Persz T.: Materiałoznawstwo dla techników przemysłu skórzanego. WSiP, Warszawa 

1992 

7.  Persz T.: Materiałoznawstwo dla zasadniczych szkół skórzanych. WSiP, Warszawa 1997 

www.tkm.com.pl 

www.szewex.home.pl 

10  www.globi.pl 
11.  www.optimasz.com.pl 
12  www.iguana.4b.pl 
 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz  –  Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000