background image

MODELE KONSPEKTÓW LEKCJI 

 

Model  lekcji  to  wyłącznie  schemat,  rama,  projekt  czy  pomysł  dostosowany  do 
konkretnych działań, które powinny nosić indywidualny ślad nauczyciela i ucznia. 

Oto przykładowe modele lekcji: 

1.  MODEL LEKCJI WG „KREATORA” 

Konspekt lekcji (tu: nazwa przedmiotu) 

w klasie….. 

 

Hasło programowe: ….. 

Temat: ….. 

Cel główny: ….. 

Cele operacyjne: 

 

….. 

 

….. 

 

….. 

Metoda(y): ….. 

Forma(y): ….. 

Środki dydaktyczne: ….. 

 

Przebieg lekcji 

Etapy lekcji 

Czas 

Czynności 

nauczyciela 

Czynności ucznia 

Uwagi 

Zaangażowanie 

 

 

 

 

Badanie 

 

 

 

 

Przekształcanie 

 

 

 

 

Prezentacja 

 

 

 

 

Refleksja 
(ewaluacja) 

 

 

 

 

Praca domowa 

 

 

 

 

 

Bibliografia: ….. 

 

background image

2.  MODEL LEKCJI ĆWICZENIOWEJ 

 

Konspekt lekcji (tu: nazwa przedmiotu) 

w klasie….. 

 

Hasło programowe: ….. 

Temat: ….. 

Cel główny: ….. 

Cele operacyjne: 

 

….. 

 

….. 

 

….. 

Metoda(y): ….. 

Forma(y): ….. 

Środki dydaktyczne: ….. 

Przebieg lekcji 

Etapy lekcji 

Czas 

Czynności 

nauczyciela 

Czynności 

ucznia 

Uwagi 

Faza 

orientacyjna 

 

 

 

 

Faza 

operacyjna 

 

 

 

 

Synteza 

 

 

 

 

Praca 

domowa 

 

 

 

 

 

Bibliografia: ….. 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

3.  MODEL LEKCJI POSZUKUJĄCEJ 

 

Konspekt lekcji (tu: nazwa przedmiotu) 

w klasie….. 

Hasło programowe: ….. 

Temat: ….. 

Cel główny: ….. 

Cele operacyjne: 

 

….. 

 

….. 

 

….. 

Metoda(y): ….. 

Forma(y): ….. 

Środki dydaktyczne: ….. 

Przebieg lekcji 

Etapy lekcji 

Czas 

Czynności 

nauczyciela 

Czynności ucznia 

Uwagi 

Sytuacja 

sytuacyjno-

problemowa 

 

 

 

 

Gromadzenie 

materiału 

 

 

 

 

Obserwacja i 

analiza 

materiału 

 

 

 

 

Synteza 

 

 

 

 

Weryfikacja, 

kontrola 

stopnia 

opanowania 

wprowadzonych 

treści 

 

 

 

 

Praca domowa 

 

 

 

 

 

Bibliografia: ….. 

 

 

background image

4.  INNE MODELE LEKCJI 

 
 
a.) Model lekcji analitycznej: 

  Ekspozycja tekstu 

  Intuicyjne określenie tematyki 

 

Wybór elementów pełniących zasadniczą funkcję w utworze 

 

Właściwa analiza (poziom opisu – rozpoznawanie i wyodrębnianie elementów 
poddających się analizie, np. w epice – postaci, wątków, motywów, przebiegu 
zdarzeń itp.; poziom analizy – wskazywanie zależności między elementami) 

 

Interpretacja całości 

 

Wartościowanie 
 
 
b.) Model lekcji eksponującej: 

  Przygotowanie do odbioru utworu 

  Eksponowanie utworu 

  Analiza i interpretacja – zrozumienie i przeżycie utworu 

   Podsumowanie - korekta błędnych odczytań, zwrócenie uwagi na 

indywidualność przeżyć i zakres rozumienia 

 

Końcowa ekspozycja tekstu lub jego fragmentu 

  Zadanie pracy domowej (np. inspirowane lekturą omawianego tekstu) 

 
 
c.) Model lekcji syntetyzującej (synteza dzieła, twórczości pisarza, epoki): 

1.) Wyznaczenie pola planowanej obserwacji. 
2.) Klasyfikacja zjawisk w kategoriach znanych, np. wg rodzajów, gatunków, 

konwencji itd. 

3.) Wykonywanie stosownych operacji syntetyzujących: 

  Obserwacje zmierzające do wykrycia podobieństw i różnic; 

  Formułowanie pojedynczych sądów uogólniających; 

  Dostrzeganie zjawisk równoległych (np. poezja a malarstwo); 

  Tworzenie szeregów ukazujących zmienność (przybywanie, ubywanie 

elementów); 

  Wyjaśnianie;  

  Czynności wartościujące. 

4.) Zintegrowanie i zhierarchizowanie poszczególnych sądów syntetyzujących w 

logiczną, spoistą całość. 
 

background image

d.) Model lekcji podającej: 

 

Część przygotowawcza: 
1.  Wstępna organizacja i przygotowanie do lekcji; 
2.  Sprawdzenie pracy domowej; 
3.  Powtórzenie materiału i nawiązanie do nowego tematu. 

 

Część podstawowa:  
1.  Podanie nowych treści; 
2.  Zrozumienie; 
3.  Opanowanie i zebranie. 

 

Część końcowa:  
1.  Powtórzenie i utrwalenie; 
2.  Omówienie zadanie domowego; 
3.  Wykorzystanie  i wzbogacenie poznanych zagadnień.