background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
Krzysztof Michalski 

 
 
 
 
 
 

 

Stosowanie zasad bezpiecznej pracy w laboratorium 
311[02].Z1.01 
 

 

 

 
 
 

 
 

Poradnik dla nauczyciela

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Urszula Cios-Rawluk 
dr Robert Rochel 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Jolanta Łagan 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Gabriela Poloczek 
 
 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  311[02].Z1.01, 

„Stosowanie zasad bezpiecznej pracy w laboratorium”, zawartego w modułowym programie 
nauczania dla zawodu technik analityk. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

11 

5.1. Regulacje prawne w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy  

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Ochrona przeciwpoŜarowa i ochrona środowiska naturalnego 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. ZagroŜenia występujące w laboratorium 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4. Organizacja bezpiecznej pracy w laboratorium 

17 

5.4.1. Ćwiczenia 

17 

5.5. Postępowanie w sytuacjach awaryjnych 

19 

5.5.1. Ćwiczenia 

19 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.

 

Literatura 

34 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Stosowanie  zasad  bezpiecznej  pracy 

w laboratorium”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole 
kształcącej w zawodzie technik analityk 311[02]. 
 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne,  

 

cele kształcenia,  

 

wykaz umiejętności, jakie kształtujesz podczas pracy z poradnikiem, 

 

materiał  nauczania  zawierający  niezbędne  wiadomości  teoretyczne,  umoŜliwiający 
samodzielne przygotowanie się do wykonywanych ćwiczeń i zaliczenia sprawdzianu, 

 

pytania sprawdzające wiedzę potrzebną do wykonania ćwiczenia, 

 

ć

wiczenia,  które  pomogą  uczniom  zweryfikować  wiadomości  teoretyczne  oraz 

ukształtować umiejętności praktyczne, 

 

sprawdzian postępów, 

 

zestaw pytań sprawdzających opanowanie przez uczniów wiedzy i umiejętności z zakresu 
całej jednostki modułowej, 

 

literaturę. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania: 

 

samokształcenia kierowanego, 

 

tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczeń laboratoryjnych, 

 

gier dydaktycznych, 

 

metody projektów, 

 

dyskusji dydaktycznej. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 
 

 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

311[02].Z1.01 

Stosowanie zasad bezpiecznej pracy  

w laboratorium 

311[02].Z1 

Podstawowe czynności preparatywne 

oraz pomiary parametrów procesowych 

311[02].Z1.02 

Zastosowanie technik komputerowych 

do obliczeń chemicznych 

 

311[02].Z1.03  

Zastosowanie technik laboratoryjnych do 

sporządzania preparatów chemicznych 

 

311[02].Z1.04 

Wykonywanie pomiarów parametrów 

procesowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

czytać ze zrozumieniem, 

 

korzystać z norm, przepisów, procedur i dostępnych instrukcji, 

 

stosować obowiązujące jednostki układu SI, 

 

określić funkcje poszczególnych układów u człowieka, 

 

posługiwać się sprzętem laboratoryjnym, 

 

wykonywać  czynności  laboratoryjne  zgodnie  z  wymaganiami  zawartymi  w  instrukcjach 
i normach, 

 

mierzyć fizyczne właściwości substancji, 

 

prowadzić dokumentację laboratoryjną, 

 

konserwować oraz przechowywać sprzęt i aparaturę laboratoryjną, 

 

wykorzystywać  w  sposób  racjonalny  sprzęt  i  aparaturę  laboratoryjną  oraz  substancje 
i czynniki energetyczne, 

 

stosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony  przeciwpoŜarowej 
podczas wykonywania prac laboratoryjnych,  

 

wyszukiwać, gromadzić i przetwarzać informacje pochodzące z róŜnych źródeł,  

 

komunikować się i współpracować z zespołem, 

 

dostrzegać  i  opisywać  związki  pomiędzy  naturalnymi  składnikami  środowiska, 
człowiekiem i jego działalnością. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA   

 

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki m modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zastosować przepisy dotyczące ochrony pracownika, 

 

przewidzieć  konsekwencje  prawne  z  tytułu  naruszenia  przepisów  bezpieczeństwa 
i higieny pracy w trakcie realizacji zadań, 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii i bezpiecznej pracy, 

 

określić  wpływ  czynników  fizycznych,  chemicznych  i  biologicznych  na  zdrowie 
człowieka w środowisku pracy, 

 

przewidzieć  zagroŜenia  występujące  w  środowisku  pracy  oraz zastosować  środki 
zapobiegawcze, 

 

określić przyczyny zmęczenia fizycznego i psychicznego w czasie pracy, 

 

dostrzec zagroŜenia i zapobiec wypadkom przy pracy, 

 

zastosować sprzęt i środki ochrony indywidualnej, 

 

zastosować  procedury  postępowania  w  razie  wypadku  przy  pracy,  poŜaru  i  innych 
zagroŜeń, 

 

scharakteryzować  rodzaje  produktów  ubocznych  i  odpadów  przemysłowych,  określić 
sposoby ich wykorzystania lub neutralizacji, 

 

określić  zaleŜności  między  zuŜyciem  surowców,  wody  i  energii  w procesie 
produkcyjnym i ochroną środowiska, 

 

określić źródła zanieczyszczeń środowiska powodowanych przez zakłady pracy, 

 

scharakteryzować sposoby ograniczania emisji zanieczyszczeń przez zakłady pracy, 

 

udzielić pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca …………………………………………………………………………….. 
Modułowy program nauczania :    

Technik analityk 311[02] 

Moduł:  

  

 

 

Podstawowe czynności preparatywne oraz pomiary  

 

  

 

 

parametrów procesowych 311[02].Z1 

Jednostka modułowa:  

  

 

 

Stosowanie zasad bezpiecznej pracy w laboratorium  

 

  

 

 

311[02].Z1.01 

 
 

Temat: Zachowanie się w przypadku poŜaru. 

Cel  ogólny:  Nabycie  umiejętności  postępowania  w  razie  poŜaru  oraz  posługiwania  się 

podręcznym sprzętem gaśniczym. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wymienić czynniki niezbędne do powstania ognia, 

 

wymienić grupy poŜarów, 

 

scharakteryzować poszczególne środki gaśnicze, 

 

dobrać odpowiedni środek gaśniczy do zabezpieczenia laboratorium, 

 

posłuŜyć się podręcznym sprzętem gaśniczym, 

 

przeprowadzić przykładową akcję gaśniczą, 

 

zaalarmować Państwową StraŜ PoŜarną. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

pokaz, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Czas: 90 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

prezentacja, 

 

ciecz łatwopalna (np. denaturat, benzyna, aceton) – ok. 1 dm³, inne materiały palne, 

 

kuweta ogniotrwała, dygestorium, 

 

podręczny sprzęt gaśniczy: gaśnice proszkowa, pianowa, śniegowa, koc gaśniczy, 

 

instrukcja postępowania w razie poŜaru. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespole, 

 

praca indywidualna. 

 
Uczestnicy:  

 

uczniowie szkoły kształcącej w zawodzie technik analityk. 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Wprowadzenie. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.

 

Plan zajęć: 

 

pokaz  palenia  się  róŜnych  materiałów  –  benzyny,  papieru,  węgla  drzewnego,  gazu  – 
uczniowie  powinni  wyciągnąć  wnioski  dotyczące  czynników  niezbędnych  do 
powstania ognia oraz sposobów zgaszenia go, 

 

prezentacja multimedialna omawiająca czynniki niezbędne do powstania ognia, grupy 
poŜarów oraz stosowane środki gaśnicze, 

 

prezentacja podręcznego sprzętu gaśniczego: gaśnic proszkowej, pianowej, śniegowej 
oraz koca gaśniczego, 

 

pokaz  działania  podręcznego  sprzętu  gaśniczego  –  zapalenie  benzyny  w  kuwecie 
i gaszenie przez nauczyciela, 

 

ć

wiczenia w obsłudze podręcznego sprzętu przez uczniów, 

 

prezentacja  multimedialna  omawiająca  postępowanie  w  czasie  poŜaru,  prowadzenie 
akcji gaśniczej i sposoby alarmowania StraŜy PoŜarnej, 

 

analiza przez uczniów Kart Charakterystyk substancji, uŜytkowanych w laboratorium 
pod kątem bezpieczeństwa poŜarowego, 

 

analiza istniejącej Instrukcji postępowania w czasie poŜaru i Instrukcji bezpieczeństwa 
poŜarowego. 

4.

 

Zakończenie: 

 

wnioski, 

 

podsumowanie, 

 

zadanie pracy domowej. 

 
Praca domowa: 
 

Zaprojektować  plakat  lub  ułoŜyć  hasło  dotyczące  bezpieczeństwa  poŜarowego 

w laboratorium chemicznym. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

Karta ewaluacyjna. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca …………………………………………………………………………….. 
Modułowy program nauczania :    

Technik analityk 311[02] 

Moduł:  

  

 

 

Podstawowe czynności preparatywne oraz pomiary  

 

  

 

 

parametrów procesowych 311[02].Z1 

Jednostka modułowa:  

  

 

 

Stosowanie zasad bezpiecznej pracy w laboratorium  

 

  

 

 

311[02].Z1.01 

 
 

Temat: ZagroŜenia wypadkowe. 

Cel ogólny: Nabycie umiejętności dostrzegania zagroŜeń i zapobiegania wypadkom. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

dokonać analizy retrospektywnej prostego zdarzenia wypadkowego, 

 

ustalić przyczyny bezpośrednie i pośrednie wypadku, 

 

dokonać podziału przyczyn wypadku, 

 

zaproponować działania profilaktyczne. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

pokaz, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Czas: 90 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

prezentacja, 

 

film ukazujący przebieg róŜnych wypadków. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespole, 

 

praca indywidualna. 

 
Uczestnicy:  

 

uczniowie szkoły kształcącej w zawodzie technik analityk. 

 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Wprowadzenie. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

3.

 

Plan zajęć: 

 

pokaz filmu przedstawiającego wypadek spowodowany przyczyną techniczną, 

 

dyskusja  mająca  na  celu:  ustalenie  łańcucha  zdarzeń  prowadzących  do  wypadku, 
ustalenie przyczyn wypadku, zaproponowanie działań profilaktycznych, 

 

pokaz filmu przedstawiającego wypadek spowodowany przyczynami organizacyjnymi 

 

dyskusja – jak w punkcie b, 

 

pokaz  filmu  przedstawiającego  wypadek  spowodowany  przyczynami  wynikającymi 
z niewłaściwego postępowania człowieka, 

 

dyskusja – jak w punkcie b, 

 

podsumowanie  dyskusji:  opracowanie  ogólnego  modelu  sytuacji  wypadkowej, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

złoŜonej z trzech faz: inkubacyjnej, błędu, jako czynnika inicjującego i fazy aktywnej, 
wskazanie kierunków działań profilaktycznych. 

4.

 

Zakończenie: 

 

wnioski, 

 

podsumowanie, 

 

zadanie pracy domowej. 

 
Praca domowa: 
 

KaŜdy  z  uczniów  dostaje  opis  wypadku.  Metodami  poznanymi  na  lekcji  powinien 

dokonać analizy, ustalić przyczyny wypadku, zaproponować działania profilaktyczne. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

Karta ewaluacyjna. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5. ĆWICZENIA 
 

5.1. Regulacje prawne w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy 
 

5.1.1. Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Oceń, czy podane zdarzenie kwalifikuje się jako wypadek przy pracy. 
Przykład:  
Pan  Jan  K.  zatrudniony  w  ramach  umowy  zlecenia  jako  pracownik  budowlany  w  dniu 

wypadku pracował na terenie budowy w miejscowości P. w powiecie gliwickim, gdzie wraz 
z Zdzisławem  B.  podawał  dekarzom  arkusze  blachy  waŜące  12  kg  z  palety  na  rusztowanie. 
Ok.  godz.  13.00  wyszedł  do  ubikacji,  a  kiedy  wrócił  nagle  przewrócił  się  i  upadł  tracąc 
przytomność. Wezwany lekarz pogotowia stwierdził zgon na skutek zawału serca. 

  

Kwalifikacja zdarzenia: 


 

wypadek przy 
pracy 



 

wypadek 
zrównany 
z wyp. przy 
pracy 



 

 wypadek 
w drodze do lub 
z pracy 



 

choroba 
zawodowa 



 

nagłe 
zachorowanie 

Uzasadnienie: 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Uczniowie pracują w  grupach 2-osobowych. Wszystkie  grupy otrzymują  kartę z opisem 

zdarzeń,  które  naleŜy  zakwalifikować  jako  wypadek  przy  pracy  lub  chorobę  zawodową  lub 
inny  wypadek.  W  pierwszej  części  ćwiczenia  grupy  rozwiązują  wszystkie  przykłady 
samodzielnie, a następnie po kolei kaŜda prezentuje jedno zdarzenie, które jest dyskutowane 
przez pozostałych. Czas wykonania ćwiczenia 30 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeczytać opis zdarzenia, 

2)

 

zapoznać się z definicją wypadku przy pracy, 

3)

 

zapoznać się z przepisami dotyczącymi chorób zawodowych, 

4)

 

dokonać kwalifikacji prawnej zdarzenia. 

 
 

Zalecane metody uczenia–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

aktualne  przepisy  zawierające  definicje  wypadku  przy  pracy,  choroby  zawodowej, 
wypadku w drodze do i z pracy, wykaz chorób zawodowych, 

 

karty  zawierające  opisy  zdarzeń,  które  naleŜy  zakwalifikować.  Wskazane  jest,  aby 
przykładów na karcie było co najmniej tyle, ile jest grup uczniów. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Ćwiczenie 2 
 

Określ obowiązki pracodawcy przy przyjęciu nowego pracownika. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie pracują w zespołach 2-osobowych.  W pierwszej części ćwiczenia nauczyciel 

prezentuje  aktualne  przepisy  zawierające  obowiązki  pracodawcy  i  pracownika,  z  których 
uczniowie  wybierają  te,  które  powinny  być  zrealizowane  przed  rozpoczęciem  pracy  na 
stanowisku.  Następnie  drogą  dyskusji  określają  czas  trwania  poszczególnych  elementów. 
W ostatniej  części  uczniowie  w  grupach  opracowują  harmonogramy.  Czas  wykonania 
ć

wiczenia 45 minut. 

 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać  się  z  obowiązkami  pracodawcy  związanymi  z  zatrudnieniem  nowego 
pracownika,  w  szczególności  dotyczącymi  szkoleń  z  zakresu  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy,  profilaktycznych  badań  lekarskich,  zaopatrzenia  w  ubranie  robocze  i  środki 
ochrony osobistej, zapoznania się z regulaminami i instrukcjami, 

2)

 

określić orientacyjne czasy trwania tych elementów, 

3)

 

ustalić harmonogram. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

dział X Kodeksu pracy, 

 

aktualne przepisy dotyczące szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

materiały biurowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.2. Ochrona przeciwpoŜarowa i ochrona środowiska naturalnego 
 

5.2.1. Ćwiczenia  
 

Ćwiczenie 1  
 

Dobierz ilości i rodzaj podręcznego sprzętu gaśniczego w laboratorium. 

 
  

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  zespołach  4-5  osobowych.  KaŜdy  zespół  otrzymuje  zestaw  Kart 

Charakterystyk  substancji  uŜywanych  w  laboratorium  oraz  aktualne  przepisy  z  zakresu 
ochrony  przeciwpoŜarowej.  Na  ich  podstawie  określają,  jakiego  rodzaju  gaśnice  powinny 
zostać  zastosowane  w  laboratorium,  ich  ilość  i  rozmieszczenie.  Czas  wykonania  ćwiczenia: 
20 minut. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać  się  z  przepisami,  określającymi  wymagania  z  zakresu  ochrony 
przeciwpoŜarowej, 

2)

 

zapoznać  się  ze  spisem  substancji  i  preparatów  uŜywanych  w  laboratorium  oraz  ich 
Kartami Charakterystyk, 

3)

 

wynotować na podstawie Kart Charakterystyk rodzaj zalecanego sprzętu gaśniczego, 

4)

 

określić na podstawie przepisów ilości tego sprzętu. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zbiór przepisów z zakresu ochrony przeciwpoŜarowej, 

 

zbiór Kart Charakterystyk substancji, uŜywanych w laboratorium, 

 

plan laboratorium, 

 

taśma miernicza o dł. 10 m, 

 

przybory biurowe. 

 
Ćwiczenie 2  
 

Zbadaj wpływu dwutlenku siarki na organizmy Ŝywe oraz elementy stalowe. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie pracują w grupach 4-5 osobowych. Przed przystąpieniem do pracy nauczyciel 

powinien omówić zasady bezpieczeństwa podczas wykonywania ćwiczenia. Czas wykonania 
ć

wiczenia 45 minut. 

 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

przygotować stanowisko pracy, 

2)

 

zapalić pod odwróconym słojem 2–3 g siarki, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

3)

 

ułoŜyć na pokrywce ze słoja płatki kwiatów, 

4)

 

przykryć słojem pokrywkę i uszczelnić taśmą, 

5)

 

obserwować płatki kwiatu po ok. 10–20 minut, 

6)

 

otworzyć słój, wyjąć wyblakłe płatki kwiatowe, 

7)

 

wlać do słoja wodę destylowaną, 

8)

 

zakręcić pokrywkę i uszczelnić taśmą, 

9)

 

potrząsać słojem przez 1minutę, 

10)

 

wrzucić do słoja kilka gwoździ, 

11)

 

zamknąć słój i pozostawić na ok. 30 minut, 

12)

 

otworzyć słój i obserwować zmiany na powierzchni gwoździ, 

13)

 

unieszkodliwić zawartość słoja za pomocą kredy szlamowej. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie laboratoryjne. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

słój o pojemności ok. 1 dm³, 

 

siarka 2–3 g, 

 

płatki kolorowych kwiatów (np. tulipana), 

 

gwoździe stalowe 3 sztuki, 

 

taśma samoprzylepna, 

 

zapałki, 

 

woda destylowana (ok. 50 cm³), 

 

kreda szlamowa, 

 

łyŜka do spalań, 

 

palnik. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.3. ZagroŜenia występujące w laboratorium  
 

5.3.1. Ćwiczenia  
 

Ćwiczenie 1  
 

Oceń poziom naraŜenia na substancje chemiczne. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Ć

wiczenie uczniowie wykonują indywidualnie lub w grupach 2-osobowych. KaŜda grupa 

otrzymuje wyniki badań środowiska pracy w naraŜeniu na kilka substancji chemicznych. Czas 
wykonania ćwiczenia 45 minut. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z wynikami badań stęŜeń substancji, uŜywanych w laboratorium, 

2)

 

porównać je ze stęŜeniami dopuszczalnymi, 

3)

 

obliczyć współczynnik łącznego naraŜenia, 

4)

 

ocenić stan naraŜenia na te substancje, 

5)

 

umieścić wyniki w tabelce. 

 

nazwa substancji 

NDS 

stęŜenie C 

C/NDS 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

współczynnik łącznego naraŜenia W: 

 

wniosek:  

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wyniki badań środowiska pracy, 

 

przepisy dotyczące dopuszczalnych stęŜeń i natęŜeń czynników szkodliwych dla zdrowia 
w środowisku pracy, 

 

przybory biurowe, 

 

kalkulator. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Oceń naraŜenia na substancje biologiczne. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przynajmniej  dobę  przed  przeprowadzeniem  ćwiczenia  naleŜy  przygotować  poŜywkę 

agarową. Gotowy  preparat albo zakupujemy,  albo przygotowujemy sami. JeŜeli zamierzamy 
badać  florę  bakteryjną  naleŜy  poŜywkę  sporządzić  na  bazie  bulionu  mięsnego,  w  przypadku 
grzybów  –  na  bazie  słodu.  PoŜywkę  naleŜy  ugotować  i  pozostawić  do  wystygnięcia  pod 
szczelnym  przykryciem,  po  upływie  doby  jeszcze  ze  raz  przegotować.  Ćwiczenie 
przeprowadzamy  w  dwóch  etapach:  w  pierwszym  pobieramy  próbki  z  wybranych  miejsc, 
w drugim  za  tydzień  liczymy  kolonie  wyhodowanych  bakterii  lub  grzybów.  Wskazane  jest 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

podzielić  uczniów  na  tyle  grup  z  ilu  miejsc  zamierzamy  pobrać  próbki.  Wybieramy 
róŜnorodne pod względem biologicznym miejsca poboru próbek np. klasa szkolna, ubikacja, 
sala gimnastyczna, śmietnik, jedną z nich dla porównania pobieramy na otwartym powietrzu 
z dala  od  ewentualnych  źródeł  materiału  biologicznego  (wysypiska,  śmietniki).  Szalki 
z wyhodowanymi  koloniami  dobrze  jest  sfotografować  z  góry.  Wyniki  badań  porównujemy 
do siebie. Czas wykonania ćwiczenia 2 razy po 45 minut. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

podgrzać poŜywkę agarową, 

2)

 

wlać poŜywkę agarową do szalek Petriego, 

3)

 

wygrzać w suszarce w temperaturze 150–160ºC przez ok. 1 godzinę, 

4)

 

przenieść po stęŜeniu odŜywki szkiełka w miejsce przeprowadzenia badania i pozostawić 
go tam przez 30 minut, 

5)

 

zamknąć naczynie i przenieść do miejsca o temperaturze pokojowej i pozostawić je tam 
przez 7 dni, w takim miejscu, aby nie padały na nie promienie słoneczne, 

6)

 

wyjąć szkiełko i przeliczyć ilość kolonii drobnoustrojów, 

7)

 

obliczyć ilość kolonii na m³ według wzoru: 

 

 
 
gdzie: 
x – liczba drobnoustrojów cfu/m³ 
a – liczba kolonii na płytce 
B – powierzchnia płytki w cm² 
K – współczynnik czasu ekspozycji K= t/5 , gdzie t – czas ekspozycji w minutach 
 
Wyniki zanotować w tabelce: 

miejsce badań 

B [cm²] 

x [cfu/ m³] 

identyfikacja 
kolonii 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie laboratoryjne. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

uprzednio przygotowana w kolbie poŜywka agarowa, 

 

szalki Petriego (zamiast nich mogą być przykrywki od słojów Wecka), 

 

suszarka. 

K

B

a

x

=

10000

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5.4. Organizacja bezpiecznej pracy w laboratorium 

 
5.4.1. Ćwiczenia  
 

Ćwiczenie 1 
 

Dobierz rękawice ochronne. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Uczniowie  pracują  w  grupach  2-4  osobowych.  KaŜda  grupa  otrzymuje  Karty 

Charakterystyk  jednej  substancji  lub  kilku  substancji,  do  której  powinna  dobrać  rękawice, 
wraz  z  opisem  rodzaju  czynności  wykonywanych  w  naraŜeniu  na  te  substancje,  czasu 
naraŜenia i ilości uŜywanych substancji. Czas wykonania ćwiczenia 45 minut. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z Kartami charakterystyki substancji uŜywanych w laboratorium, 

2)

 

zapoznać się z przebiegiem procesów, jakie wykonuje się w laboratorium, 

3)

 

zapoznać się z katalogami firm produkujących środki ochrony indywidualnej, 

4)

 

dokonać wyboru odpowiednich rękawic z kilku katalogów, 

5)

 

porównać cechy i ceny wybranych rękawic. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zbiór Kart Charakterystyk substancji, uŜywanych w laboratorium, 

 

opis prac wykonywanych w laboratorium, 

 

przynajmniej dwa katalogi firmowe firm produkujących środki ochrony indywidualnej, 

 

przybory biurowe. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Dobierz znaki i barwy bezpieczeństwa w laboratorium.  

 
 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  grupach  2-4  osobowych.  KaŜda  grupa  otrzymuje  Karty 

Charakterystyk kilku substancji o róŜnych właściwościach: łatwopalnych, Ŝrących, trujących. 
Na  podstawie  kart  uczniowie  identyfikują  zagroŜenia  i  odpowiednio  dobierają  znaki 
bezpieczeństwa.  Ponadto  wybierają  równieŜ  znaki  ewakuacyjne  i  znaki  przeciwpoŜarowe. 
Po dobraniu  znaków  kaŜda  grupa  kolejno  prezentuje  sposób  wykonania  ćwiczenia.  Czas 
wykonania ćwiczenia 45 minut. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z normami dotyczącymi barw i znaków bezpieczeństwa, 

2)

 

zidentyfikować miejsca w laboratorium, które powinny być oznakowane, 

3)

 

umieścić znaki w wybranych miejscach. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne.  

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zbiór norm dotyczących znaków i barw bezpieczeństwa, 

 

zbiór znaków bezpieczeństwa, 

 

zbiór Kart Charakterystyk substancji, uŜywanych w laboratorium, 

 

plan pomieszczeń laboratorium, 

 

przybory biurowe. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

5.5. Postępowanie w sytuacjach awaryjnych 
 

5.5.1. Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 
 

Usuń wyciek substancji chemicznej. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Uczniowie  wykonują  ćwiczenie  podzieleni  grupy  w  zaleŜności  od  rodzajów  substancji, 

stosowanych  w  laboratorium,  stosowanych  środków  ochrony  osobistej  i  sorbentów.  KaŜda 
grupa  usuwa  innego  rodzaju  wyciek,  podczas  gdy  pozostałe  obserwują  akcję.  Przykładowo: 
1 grupa  usuwa  wyciek  substancji  Ŝrących  lub  utleniających,  2  grupa  substancji  oleistych  lub 
organicznych,  3  grupa  alkoholi  lub  innych  substancji.  Do  symulacji  wycieku  moŜna  uŜyć 
oleju lub zabarwionych cieczy. Czas wykonania ćwiczenia 45 minut. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z instrukcją postępowania w sytuacjach awaryjnych, 

2)

 

znać  miejsce  przechowywania  materiałów  pochłaniających  oraz  środków  ochrony 
osobistej, 

3)

 

zidentyfikować rozlaną substancję, 

4)

 

postępować zgodnie ze wskazówkami zawartymi w Kartach Charakterystyki, 

5)

 

uŜyć odpowiednich środków ochrony osobistej, 

6)

 

usunąć wyciek zgodnie z instrukcją, 

7)

 

zutylizować zuŜyty sorbent. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie laboratoryjne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zbiór Kart Charakterystyk substancji, uŜywanych w laboratorium, 

 

instrukcja postępowania w sytuacji niekontrolowanego wycieku substancji chemicznej, 

 

zestaw środków ochrony osobistej, 

 

sorbent i środki do usuwania wycieków, 

 

pojemniki na zuŜyty sorbent. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Udziel pomocy przedmedycznej. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Uczniów  dzielimy  na  kilka  grup,  z  których  kaŜda  przygotowuje  pokaz  dla 

poszczególnych  przypadków.  Na  przykład:  1  grupa  –  oparzenia  skóry,  2  grupa  –  oparzenia 
oczu,  3  grupa  –  skaleczenia  szkłem  laboratoryjnym,  4  grupa  –  złamania  rąk  itp.  Czas 
wykonania ćwiczenia 90 minut. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy, 

2)

 

zidentyfikować substancję chemiczną, 

3)

 

znaleźć wskazówki dotyczące udzielania pomocy w Karcie Charakterystyki, 

4)

 

udzielić pomocy zgodnie ze wskazówkami, 

5)

 

w razie potrzeby uruchomić prysznic bezpieczeństwa i płuczkę do oczu, 

6)

 

załoŜyć opatrunek na oparzone miejsce, korzystając z wyposaŜenia apteczki, 

7)

 

wezwać pomoc medyczną. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrukcja udzielania pomocy przedmedycznej, 

 

zbiór Kart Charakterystyk substancji, uŜywanych w laboratorium, 

 

apteczka, 

 

prysznic bezpieczeństwa, 

 

płuczka do oczu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego   

 

Test 1 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

„Stosowanie zasad bezpiecznej 

pracy w laboratorium” 

Test składa się z 21 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 2, 4, 5, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 17, 18, 19, 20, 21 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 1, 3, 6, 9, 12, 16, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

  

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. a, 4. b, 5. c, 6. b, 7. b, 8. b, 9. d, 10. a, 11. c, 
12. 
b, 13. a, 14. b, 15. a, 16. b, 17. c, 18. c, 19. b, 20. d, 21. a

 

 

Plan testu

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 
celu 

Poziom 
wymagań 

Poprawna 
odpowiedź 

Określić 

wymiary 

pomieszczeń 

zgodnie 

z wymaganiami higieny pracy 

PP 

Podać 

termin 

sporządzenia 

protokołu 

powypadkowego 

Zaplanować wyposaŜenie laboratorium zgodnie 
z wymaganiami bezpieczeństwa pracy 

PP 

Wymienić kompetencje organów sprawujących 
nadzór nad warunkami pracy 

Wymienić kompetencje organów sprawujących 
nadzór na warunkami pracy 

Określić  zagroŜenia  poŜarowe  występujące 
w laboratorium 

PP 

RozróŜnić grupy poŜarów 

Wyjaśnić zjawisko eutrofizacji 

Scharakteryzować 

czynniki 

materialnego 

ś

rodowiska pracy 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

10 

RozróŜnić  czynniki  materialnego  środowiska 
pracy 

11 

Podać definicję dopuszczalnych stęŜeń 

12 

Scharakteryzować  zatrucia  poprzez  układ 
oddechowy 

PP 

13 

Podać bezpieczne wartości napięcia  

14 

Wybrać zagroŜenia związane z elektrycznością 
statyczną 

15 

RozróŜnić strefy zasięgu kończyn górnych 

16 

Przewidzieć  sposób  wymiany  powietrza  po 
dygestorium 

PP 

17 

Wyjaśnić  zagroŜenia  związane  z  pogrzaniem 
butli gazowej 

18 

RozróŜnić znaki bezpieczeństwa 

19 

Wymienić 

czynności 

pracownika 

po 

zauwaŜeniu ognia 

20 

Przedstawić sposób opatrywania zranień 

21 

Przedstawić kolejność czynności ratowniczych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

3.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

4.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj instrukcję dla ucznia. 

5.

 

Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. 

6.

 

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  wstawiając  w  odpowiedniej 
rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem 
a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową. 

5.

 

Test  zawiera  21  zadań,  w  tym:  15  z  poziomu  podstawowego,  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

6.

 

Do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwe odpowiedzi. Tylko jedna jest prawdziwa. 

7.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

8.

 

Kiedy  udzielanie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 40 min. 

 

Powodzenia 

 
 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.

 

Wysokość pomieszczenia laboratoryjnego powinna wynosić co najmniej 
a )

 

3,3 m. 

b )

 

3,0 m. 

c )

 

2,5 m. 

d )

 

2,2 m. 

 

2.

 

Zespół  powypadkowy  powinien  sporządzić  protokół  ustalenia  przyczyn  i  okoliczności 
wypadku przy pracy w terminie 
a)

 

14 dni kalendarzowych od daty wypadku. 

b)

 

14 dni kalendarzowych od zawiadomienia o wypadku. 

c)

 

14 dni roboczych od daty wypadku. 

d)

 

14 dni roboczych od zawiadomienia o wypadku. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

3.

 

Obowiązek umieszczenia pryszniców bezpieczeństwa dotyczy 
a )

 

kaŜdego laboratorium chemicznego. 

b )

 

laboratorium, w którym stosuje się materiały Ŝrące. 

c )

 

laboratorium, w którym stosuje się materiały toksyczne. 

d )

 

laboratorium, w którym stosuje się materiały zakaźne. 

 

4.

 

Decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej wydaje 
a )

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

b )

 

Państwowy Inspektor Sanitarny. 

c )

 

lekarz jednostki orzeczniczej. 

d )

 

lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę lekarską. 

 

5.

 

Ś

ciganie wykroczeń przeciwko prawom pracownika wchodzi w zakres działania 

a )

 

Policji. 

b )

 

Państwowej Inspekcji Sanitarnej. 

c )

 

Państwowej Inspekcji Pracy. 

d )

 

Urzędu Dozoru Technicznego. 

 

6.

 

Ilość  acetonu  (temperatura  zapłonu  -20°C)  przechowywana  w  laboratorium  szkolnym, 
zaliczanym do kategorii zagroŜenia ludzi, nie moŜe przekraczać 
a )

 

5 dm

3

b )

 

10 dm

3

c )

 

20 dm

3

d )

 

50 dm

3

 

7.

 

Gaśnica, z oznaczeniem C przeznaczona jest do gaszenia 
a )

 

cieczy palnych. 

b )

 

gazów. 

c )

 

metali. 

d )

 

olejów i tłuszczów. 

 

8.

 

Eutrofizacja wód następuje przy zrzucie do zbiorników wodnych 
a )

 

pestycydów. 

b )

 

ciepłej wody. 

c )

 

ś

cieków komunalnych. 

d )

 

ś

cieków przemysłowych. 

 

9.

 

Choroby psychosomatyczne powstają na skutek oddziaływania na człowieka czynników 
a )

 

fizycznych środowiska pracy. 

b )

 

chemicznych środowiska pracy. 

c )

 

biologicznych środowiska pracy. 

d )

 

społecznych środowiska pracy. 
 

10.

 

Czynnik niebezpieczny to czynnik powodujący 

a )

 

uraz. 

b )

 

chorobę zawodową. 

c )

 

niewygodę. 

d )

 

zmęczenie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

11.

 

Wartość  stęŜenia,  która  ze  względu  na  zagroŜenie  zdrowia  lub  Ŝycia  pracownika  nie 
moŜe być w środowisku pracy przekroczona w Ŝadnym momencie nosi nazwę 
a )

 

najwyŜszego dopuszczalnego stęŜenia. 

b )

 

najwyŜszego dopuszczalnego stęŜenia chwilowego. 

c )

 

najwyŜszego dopuszczalnego stęŜenia pułapowego. 

d )

 

dopuszczalnego stęŜenia w materiale biologicznym. 

 

12.

 

Stopień  cięŜkości  wysiłku  fizycznego  ma  wpływ  na  szybkość  zatrucia  substancją 
chemiczną, przenikającą poprzez 
a )

 

skórę. 

b )

 

układ oddechowy. 

c )

 

układ pokarmowy. 

d )

 

błony śluzowe. 

 

13.

 

Bezpieczną wartością prądu przemiennego w warunkach szczególnego zagroŜenia to 
a )

 

25 V. 

b )

 

50 V. 

c )

 

60 V. 

d )

 

120 V. 

 

14.

 

Głównym  zagroŜeniem  powodowanym  przez  ładunki  elektrostatyczne  w  warunkach 
laboratorium chemicznego jest 

a )

 

zakłócenie pracy aparatury. 

b )

 

zainicjowanie wybuchu palnych par i gazów. 

c )

 

powodowanie niekontrolowanych odruchów. 

d )

 

dyskomfort pracowników. 

 

15.

 

Elementy stanowiska pracy uŜywane często w czasie pracy naleŜy ustawić w strefie 

a )

 

zasięgu optymalnego ręki. 

b )

 

zasięgu maksymalnego ręki. 

c )

 

zasięgu wymuszonego ręki. 

d )

 

poza zasięgiem ręki. 

 

16.

 

Kanał  wentylacyjny  w  dygestorium  zaopatrzony  jest  w  dwa  otwory  -  jeden  jest 
umieszczony nisko nad stołem, drugi wysoko. Otwór niŜszy słuŜy do 

a )

 

zapewnienia nawiewu do wnętrza dygestorium. 

b )

 

zapewnienia wywiewu substancji cięŜszych od powietrza. 

c )

 

zapewnienia wywiewu substancji lŜejszych od powietrza. 

d )

 

zapewnienia odpowiedniej krotności wymiany powietrza. 

 

17.

 

Graniczną temperaturą, do jakiej moŜe być nagrzana butla ze spręŜonym gazem jest 

a )

 

25°C. 

b )

 

30°C. 

c )

 

35°C. 

d )

 

40°C. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

18.

 

Znaki nakazu to znaki w kolorze 

a )

 

czerwonym. 

b )

 

Ŝ

ółtym. 

c )

 

niebieski. 

d )

 

zielonym. 

 

19.

 

Pierwszą czynnością po zauwaŜeniu poŜaru jest 

a )

 

zaalarmowanie StraŜy PoŜarnej. 

b )

 

zaalarmowanie osób w pobliŜu. 

c )

 

zawiadomienie pracodawcy. 

d )

 

uŜycie gaśnicy. 

 

20.

 

Przy opatrywaniu rozległego zranienia 

a )

 

naleŜy zdezynfekować go wodą utlenioną. 

b )

 

naleŜy zdezynfekować go jodyną. 

c )

 

naleŜy zdezynfekować go spirytusem. 

d )

 

nie naleŜy go dezynfekować. 

 

21.

 

Pierwszą czynnością ratowniczą w przypadku spoŜycia substancji chemicznej jest 

a )

 

ocena sytuacji i zabezpieczenie miejsca wypadku. 

b )

 

kontrola czynności Ŝyciowych poszkodowanego. 

c )

 

identyfikacja spoŜytej substancji. 

d )

 

wezwanie pomocy lekarskiej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................................................... 

 
Stosowanie zasad bezpiecznej pracy w laboratorium 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.

 

 

 

2.

 

 

 

3.

 

 

 

4.

 

 

 

5.

 

 

 

6.

 

 

 

7.

 

 

 

8.

 

 

 

9.

 

 

 

10.

 

 

 

11.

 

 

 

12.

 

 

 

13.

 

 

 

14.

 

 

 

15.

 

 

 

16.

 

 

 

17.

 

 

 

18.

 

 

 

19.

 

 

 

20.

 

 

 

21.

 

 

 

Razem: 

 

 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

Test 2 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

„Stosowanie zasad bezpiecznej 

pracy w laboratorium” 

Test składa się z 21 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 13, 15, 17, 18, 19, 20, 21 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 1, 5, 11, 12, 14, 16, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. d, 4. c, 5. c, 6. a, 7. a, 8. a, 9. c, 10. b, 11. c, 
12. 
a, 13. c, 14. d, 15. b, 16. c, 17. b, 18. d, 19. b, 20. b, 21. a

 

 

Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić 

wymiary 

pomieszczeń 

zgodnie 

z wymaganiami higieny pracy 

PP 

Wyjaśnić  zasady  przechowywania  substancji 
chemicznych 

Wyjaśnić zasady odpowiedzialności 
pracodawcy i pracownika 

Przedstawić  procedury  postępowania  w  razie 
wypadku przy pracy 

Porównać  kompetencje  organów  sprawujących 
nadzór na warunkami pracy 

PP 

RozróŜnić grupy poŜarów 

Wyjaśnić zjawisko kwaśnych deszczy 

Określić sposoby utylizacji odpadów 

RozróŜnić  czynniki  materialnego  środowiska 
pracy 

10 

Wyjaśnić definicję dopuszczalnych stęŜeń 

11 

Określić  częstotliwość  prowadzenia  badań 
ś

rodowiska pracy 

PP 

12 

Przewidzieć  skutki  oddziaływania  prądu  na 
organizm człowieka 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

13 

Przedstawić zagroŜenia związane 
z uŜytkowaniem butli tlenowych 

14 

Sklasyfikować 

czynniki 

biologiczne 

pod 

względem skutków 

PP 

15 

RozróŜnić strefy zasięgu kończyn górnych 

16 

Przewidywać 

zagroŜenia 

związane 

ze 

stosowaniem 

niebezpiecznych 

substancji 

chemicznych 

PP 

17 

Wyjaśnić zastosowanie barw 
w bezpieczeństwie pracy 

18 

RozróŜnić znaki bezpieczeństwa 

19 

RozróŜnić telefony alarmowe 

20 

Przedstawić sposób opatrywania oparzeń 

21 

Przedstawić kolejność czynności ratowniczych 

 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

3.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

4.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj instrukcję dla ucznia. 

5.

 

Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. 

6.

 

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  wstawiając  w  odpowiedniej 
rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem 
a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową. 

5.

 

Test  zawiera  21  zadań,  w  tym:  15  z  poziomu  podstawowego,  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

6.

 

Do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwe odpowiedzi. Tylko jedna jest prawdziwa. 

7.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

8.

 

Kiedy  udzielanie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 40 min. 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Na  kaŜdego  pracownika,  zatrudnionego  w  pomieszczeniu  laboratoryjnym  powinno 

przypadać co najmniej 
a )

 

1 m² wolnej powierzchni podłogi. 

b )

 

2 m² wolnej powierzchni podłogi. 

c )

 

3 m² wolnej powierzchni podłogi. 

d )

 

4 m² wolnej powierzchni podłogi. 

 

2.  Przechowywanie substancji niebezpiecznych w opakowaniach po środkach spoŜywczych 

jest 
a )

 

całkowicie zabronione. 

b )

 

dozwolone pod warunkiem oznakowania zgodnie z przepisami. 

c )

 

dozwolone pod warunkiem, Ŝe są zabezpieczone przed rozlewaniem. 

d )

 

dozwolone pod warunkiem, Ŝe materiał opakowania nie reaguje z substancją. 

 

3.  Za  nieprzestrzeganie  przepisów  lub  zasad  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  pracownik 

ponosi odpowiedzialność 
a )

 

wykroczeniową. 

b )

 

karną. 

c )

 

cywilną. 

d )

 

słuŜbową. 

 

4.  Jednorazowe  odszkodowanie  dla  pracownika,  który  na  skutek  wypadku  doznał 

uszczerbku na zdrowiu przysługuje od 
a )

 

pracodawcy. 

b )

 

Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń. 

c )

 

Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

d )

 

Funduszu Emerytalnego. 

 

5.  Prawo wstępu do mieszkań bez nakazu prokuratora posiadają 

a )

 

policjanci. 

b )

 

inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy. 

c )

 

inspektorzy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. 

d )

 

inspektorzy Dozoru Technicznego. 

 

6.  Gaśnica, z oznaczeniem B przeznaczona jest do gaszenia 

a )

 

cieczy palnych. 

b )

 

gazów. 

c )

 

metali. 

d )

 

olejów i tłuszczów. 

 

7.  Zjawisko kwaśnych deszczy powodowane jest obecnością w atmosferze 

a )

 

dwutlenku węgla. 

b )

 

tlenku węgla. 

c )

 

tlenków azotu. 

d )

 

dwutlenku siarki. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

8.  Kompostowanie to sposób wykorzystania odpadów 

a )

 

rolniczych. 

b )

 

przemysłowych. 

c )

 

kopalnianych. 

d )

 

papierowych. 

 
9.  Czynnik szkodliwy to czynnik powodujący 

a )

 

uraz. 

b )

 

ś

mierć. 

c )

 

chorobę zawodową. 

d )

 

niewygodę. 

 

10.  Wartość  średnia  stęŜenia,  które  nie  powinno  spowodować  ujemnych  zmian  w  stanie 

zdrowia  pracownika,  jeŜeli  występuje  w  środowisku  pracy  nie  dłuŜej  niŜ 15  minut  i  nie 
częściej  niŜ  2  razy  w czasie  zmiany  roboczej,  w  odstępie  czasu  nie  krótszym  niŜ  1 
godzina nosi nazwę 
a )

 

najwyŜszego dopuszczalnego stęŜenia. 

b )

 

najwyŜszego dopuszczalnego stęŜenia chwilowego. 

c )

 

najwyŜszego dopuszczalnego stęŜenia pułapowego. 

d )

 

dopuszczalnego stęŜenia w materiale biologicznym. 

 

11.  JeŜeli  stęŜenie  substancji,  nie  zaliczanej  do  rakotwórczych  lub  mutagennych, 

w powietrzu  przekroczy  wartości  najwyŜszego  dopuszczalnego  stęŜenia,  to  badania 
ś

rodowiska pracy naleŜy powtarzać co 

a )

 

3miesiące. 

b )

 

6 miesięcy. 

c )

 

1 rok. 

d )

 

2 lata. 

 

12.  Główną przyczyną zgonów, spowodowanych poraŜeniem prądem elektrycznym jest 

a )

 

działanie prądu na układ krąŜenia. 

b )

 

działanie prądu na tkankę wewnętrzną. 

c )

 

działanie cieplne prądu. 

d )

 

działanie prądu na układ nerwowy. 

 

13.  ZagroŜenie  wejściem  w  reakcję  czynnika  zawartego  w  butli  gazowej  pod  ciśnieniem 

z materiałami łatwopalnymi stwarza 
a )

 

wodór. 

b )

 

argon. 

c )

 

tlen. 

d )

 

azot. 

 

14.  Czynniki biologiczne, niebezpieczne dla ludzi, wywołujące cięŜkie choroby, na które nie 

istnieje skuteczny sposób leczenia zaliczają się do grupy 
a )

 

I. 

b )

 

II. 

c )

 

III. 

d )

 

IV. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

15.  Elementy stanowiska pracy uŜywane kilka razy w czasie dnia roboczego naleŜy ustawić 

w strefie 
a )

 

zasięgu optymalnego ręki. 

b )

 

zasięgu maksymalnego ręki. 

c )

 

zasięgu wymuszonego ręki. 

d )

 

poza zasięgiem ręki. 

 

16.  Zawór odcinający gaz do dygestorium powinien być usytuowany 

a )

 

wewnątrz dygestorium przy ścianie bocznej. 

b )

 

wewnątrz dygestorium przy ścianie tylnej. 

c )

 

na zewnątrz dygestorium w zasięgu ręki. 

d )

 

na zewnątrz dygestorium poza zasięgiem ręki. 

 
17.  Barwą ostrzegawczą w ochronie pracy jest barwa 

a )

 

czerwona. 

b )

 

Ŝ

ółta. 

c )

 

niebieska. 

d )

 

zielona. 

 

18.  Znaki informacyjne w ochronie pracy to znaki w kolorze 

a )

 

czerwonym. 

b )

 

Ŝ

ółtym. 

c )

 

niebieskim. 

d )

 

zielonym. 

 

19.  Telefonem alarmowym Państwowej StraŜy PoŜarnej jest 

a )

 

999. 

b )

 

998. 

c )

 

997. 

d )

 

992. 

 

20.  NajwaŜniejszą czynnością ratowniczą przy oparzeniach jest 

a )

 

zabezpieczenie rany przed zakaŜeniem. 

b )

 

schłodzenie rany. 

c )

 

zdjęcie biŜuterii. 

d )

 

wezwanie pomocy lekarskiej. 

 

21.  Pierwszą czynnością ratowniczą w przypadku zatrucia przez drogi oddechowe jest 

a )

 

ocena sytuacji i zabezpieczenie miejsca wypadku. 

b )

 

kontrola czynności Ŝyciowych poszkodowanego. 

c )

 

identyfikacja spoŜytej substancji. 

d )

 

wezwanie pomocy lekarskiej. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................................................... 

 
Stosowanie zasad bezpiecznej pracy w laboratorium 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

21. 

b 

 

Razem:   

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

7.  LITERATURA 

 

1.

 

Bezpieczne urządzenia pod ciśnieniem. BOC Gazy- Instrukcja dla uŜytkowników gazów 
w butlach, Warszawa 1996 

2.

 

Gediczka  A.  i  inni:  Atlas  miar  człowieka.  Centralny  Instytut  Ochrony  Pracy,  Warszawa 
2001 

3.

 

Labart. Katalog firmowy 2005 

4.

 

Markiewicz  H.:  ZagroŜenia  i  ochrona  od  poraŜeń  w  instalacjach  elektrycznych.  WNT, 
Warszawa 2000 

5.

 

Nastula-Jerzak  T.:  Bezpieczeństwo  i  higiena  pracy  w  laboratoriach  chemicznych. 
Wydawnictwo Związkowe Cruz, Warszawa 1964  

6.

 

Olszewski  J.:  Podstawy  ergonomii  i  fizjologii  pracy.  Wyd.  Akademia  Ekonomiczna, 
Poznaniu 1997 

7.

 

PN-EN  12464-1  Światło  i  oświetlenie.  Oświetlenie  miejsc  pracy.  Miejsca  pracy  we 
wnętrzach 

8.

 

Pościk A. i inni: Dobór środków ochrony indywidualnej. Wyd. CIOP, Warszawa 2000 

9.

 

Rączkowski B.: BHP w praktyce. Wyd. ODDK, Gdańsk 1998 

10.

 

Roth. Katalog firmowy 2005 

11.

 

Rozporządzenie  Ministra  Pracy  i  Polityki  Społecznej  z  dnia  29  listopada  2002  r. 
w sprawie  najwyŜszych  dopuszczalnych  stęŜeń  i  natęŜeń  czynników  szkodliwych  dla 
zdrowia w środowisku pracy. (Dz. U. Nr 217, poz. 1833; zm.: Dz. U. z 2005 r. Nr 212, 
poz. 1769) 

12.

 

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie 
ogólnych  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy.  (t.j.  Dz.  U.  z  2003  r.  Nr  169,  poz. 
1650) 

13.

 

Sałasiński  K.:  Bezpieczeństwo  elektryczne  w  zakładach  opieki  zdrowotnej.  Centralny 
Ośrodek Szkolenia i Wydawnictw SEP, Warszawa 2002 

14.

 

Studenski  R.:  Organizacja  bezpiecznej  pracy  w  przedsiębiorstwie.  Wyd.  Politechnika 
Ś

ląska, Gliwice 1996 

15.

 

Ś

nieŜek  H.:  Przysposobienie  obronne  cz.  1.  śak  Wydawnictwo  Edukacyjne  Zofii 

Dobkowskiej, Warszawa 2002 

 
Literatura metodyczna: 
1.

 

Krogulec-Sobowiec  M.  Rudziński  M.:  Poradnik  dla  autorów  pakietów  edukacyjnych 
KOWEZiU, Warszawa 2003 

2.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 
Kadr, Warszawa 1997 

3.

 

Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Instytut  Technologii 
Eksploatacji, Radom 1998