background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

 
 
Jolanta Skoczylas 

 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie  deskowań,  przygotowywanie  i  układanie 
zbrojenia 
833[01].

 

Z3.01 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Witold Kapusta  
mgr inż. Małgorzata Karbowiak 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Jolanta Skoczylas 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Lidia Staniszewska 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  833[01].Z3.01

 

Wykonywanie deskowań, przygotowywanie i układanie zbrojenia”, zawartego w modułowym 

programie nauczania dla zawodu mechanik maszyn i urządzeń drogowych. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1.  Przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 

ochrony środowiska podczas wykonywania prac pomocniczych 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Narzędzia pomiarowe używane podczas prac pomocniczych 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Zapotrzebowanie materiałowe do wykonania prac pomocniczych 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4. Transport i składowanie materiałów pomocniczych 

17 

5.4.1. Ćwiczenia 

17 

5.5. Roboty ciesielskie, betoniarskie i zbrojarskie 

19 

5.5.1. Ćwiczenia 

19 

5.6. Deskowania 

21 

5.6.1. Ćwiczenia 

21 

5.7. Zabezpieczenie ścian wykopów 

23 

5.7.1. Ćwiczenia 

23 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

25 

7.  Literatura 

39 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy 

Państwu 

Poradnik 

dla 

nauczyciela 

Wykonywanie 

deskowań, 

przygotowywanie  i  układanie  zbrojenia,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć 
dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie mechanik maszyn i urządzeń drogowych. 
 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym uwzględnieniem: aktywizujących metod nauczania, np. pokazu z objaśnieniem, 
tekstu przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 
 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

833[01].Z3 

Technologia robót pomocniczych 

833[01].Z3.01 

Wykonywanie deskowań, przygotowywanie  

i układanie zbrojenia 

833[01].Z3.02 

Montowanie i demontowanie konstrukcji 

pomocniczych z różnych materiałów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

stosować zasady bezpiecznej pracy podczas użytkowania maszyn i obsługiwania urządzeń, 

 

przestrzegać  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej 
i ochrony środowiska, 

 

organizować stanowisko pracy związane z robotami budowlanymi, 

 

rozpoznawać podstawowe materiały budowlane, 

 

rozpoznawać podstawowe cechy techniczne materiałów, 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 

 

wykonywać szkice podstawowymi technikami rysunkowymi, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

 

kontrolować jakość wykonywanych przez siebie robót. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  
oraz ochrony środowiska podczas wykonywania prac pomocniczych, 

 

sklasyfikować przyrządy pomiarowe, 

 

opisać przeznaczenie typowych przyrządów pomiarowych, 

 

dobrać przyrządy pomiarowe do prac pomocniczych, 

 

dobrać materiały do prac pomocniczych, 

 

zamówić i rozliczyć materiały do prac pomocniczych, 

 

transportować i składować materiały budowlane do robót pomocniczych, 

 

dobrać maszyny, urządzenia i sprzęt do robót pomocniczych, 

 

posłużyć  się  narzędziami,  urządzeniami  i  sprzętem  do  robót  pomocniczych,  nie 
wymagającymi dodatkowych uprawnień, 

 

wykonać proste roboty zbrojarskie i ciesielskie, 

 

zmontować zbrojenie nieskomplikowanych elementów żelbetowych, 

 

wykonać proste deskowania, 

 

układać w deskowaniu mieszankę betonową, 

 

zabezpieczać ściany wykopów, 

 

wykonać  czynności  pomocnicze  zgodnie  z  technologią,  a  także  z  zachowaniem  dbałości 
o stan  środowiska  naturalnego  oraz  zgodnie  z przepisami  bezpieczeństwa i  higieny pracy 
przy robotach pomocniczych,

 

 

kontrolować jakość i prawidłowość wykonywanych przez siebie robót.

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:   Mechanik maszyn i urządzeń drogowych 833[01] 
Moduł:  

Technologia robót pomocniczych 833[01].Z3 

Jednostka modułowa:  

Wykonywanie  deskowań,  przygotowywanie  i  układanie 
zbrojenia 833[01].Z3.01 

Temat:   Zastosowanie przyrządów pomiarowych do prac pomocniczych. 

Cel ogólny:   Kształtowanie umiejętności sporządzania przedmiaru robót. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać przyrządy pomiarowe, 

 

dobrać odpowiednie przyrządy pomiarowe do rodzaju wykonywanych prac pomiarowych, 

 

dokonać podziału przyrządów pomiarowych ze względu na ich przeznaczenie, 

 

zastosować

 

przyrządy pomiarowe w pracach pomocniczych. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna i zespołowa. 

 
Czas:  2 godziny dydaktyczne. 
 
Uczestnicy: uczniowie kształcący się w zawodzie mechanik maszyn i urządzeń drogowych. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przyrządy pomiarowe, 

 

kartki samoprzylepne z ilustracjami przyrządów pomiarowych i nazwami pomiarów,  

 

duże kartki papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

notatnik. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów i przebiegu zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja zajęć: 

 

nauczyciel prezentuje kolejno przyrządy pomiarowe, 

 

nauczyciel omawia zastosowanie poszczególnych przyrządów pomiarowych, 

 

nauczyciel dzieli uczniów na dwuosobowe zespoły, 

 

każdemu zespołowi rozdaje kartki z ilustracjami przyrządów pomiarowych i nazwami 
pomiarów, 

 

zespoły  dopasowują  kartki  z  ilustracjami  przyrządów  pomiarowych  do  kartek 
z nazwami pomiarów, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga wybrać najlepsze rozwiązania. 

5.  Nauczyciel analizuje prace poszczególnych zespołów uczniowskich. 
6.  Uczniowie  prezentują  swoje  prace  na  dużych  arkuszach  papieru  w  kolejności 

wykonywania. 

7.  Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Podaj  kilka  (przynajmniej  3)  zastosowań  poszczególnych  przyrządów  pomiarowych  do 

konkretnych rodzajów robót. Ćwiczenie wykonaj w notatniku. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  nabytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  Mechanik maszyn i urządzeń drogowych 833[01] 
Moduł: 

  Technologia robót pomocniczych 833[01].Z3. 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie  deskowań,  przygotowywanie  i  układanie 
zbrojenia 833[01].Z3.01. 

Temat:   Roboty zbrojarskie. 

Cel ogólny:   Kształtowanie umiejętności wykonywania robót zbrojarskich. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

zorganizować stanowisko do wykonywania zbrojenia zgodnie z zasadami bezpieczeństwa 
i higieny pracy, 

– 

dobrać materiały i narzędzia do wykonania zbrojenia, 

– 

wykonać proste prace zbrojarskie, 

– 

zaprezentować wykonaną pracę, 

– 

zlikwidować stanowisko pracy. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 

 
Czas:  2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

dokumentacja techniczna, 

– 

pręty zbrojeniowe, 

– 

przymiar liniowy, 

– 

giętarka, 

– 

nożyce mechaniczne, 

– 

drut wiązałkowy. 

 
Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 

Wykonaj zbrojenie fragmentu słupa zgodnie z rysunkiem roboczym. 

 
FAZA WSTĘPNA 

Czynności  organizacyjno-porządkowe,  wyjaśnienie  tematu  zajęć,  zaznajomienie  uczniów 

z pracą metodą przewodniego tekstu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

FAZA WŁAŚCIWA 
 
INFORMACJE 
1.  Z jakich gatunków stali wykonuje się zbrojenie? 
2.  Z jakich rodzajów prętów wykonuje się zbrojenie słupa? 
3.  Czy potrafisz przygotować stal do wykonania zbrojenia? 
4.  Czy potrafisz zgromadzić odpowiednie narzędzia do wykonania zbrojenia? 
 
PLANOWANIE 
1.  Określ miejsce wykonania ćwiczenia. 
2.  Zaplanuj materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia. 
3.  Zaplanuj narzędzia i przyrządy potrzebne do wykonania ćwiczenia. 
4.  Zaplanuj kolejność czynności wykonania fragmentu zbrojenia słupa. 
 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Oczyść stal zbrojeniową. 
2.  Przytnij pręty zgodnie z rysunkiem. 
3.  Wygnij pręty zgodnie z rysunkiem. 
4.  Wykonaj montaż zbrojenia zgodnie z rysunkiem. 
5.  Zwróć uwagę na dokładność i estetykę swojej pracy. 
6.  Przygotuj się do zaprezentowania efektów swojej pracy. 
7.  Zlikwiduj stanowisko pracy. 
 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie zostały przycięte pręty zbrojeniowe?  
2.  Czy poprawnie zostały wygięte elementy zbrojenia? 
3.  Czy prawidłowo zostały połączone elementy? 
4.  Czy prawidłowo zostało wykonane zbrojenie? 
 
ANALIZA 

Uczniowie  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej  trudności.  Nauczyciel 

podsumowuje  całe  ćwiczenie,  określa  jakie  nowe  umiejętności  zostały  ukształtowane,  jakie 
wystąpiły nieprawidłowości i proponuje sposoby ich unikania w przyszłości. 
 
FAZA KOŃCOWA 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat  zbrojenia  słupów.  Na  podstawie 

zgromadzonych informacji wyszukaj nazwy prętów do wykonywania zbrojenia słupa i zapisz je 
w notatniku. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 
realizowania zadania i nabytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 

przeciwpożarowej  oraz  ochrony  środowiska  podczas 
wykonywania prac pomocniczych 

 

5.1.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Opisz  przyczyny  najczęściej  występujących  zagrożeń  na  podstawie  foliogramów 

przedstawiających obsługę maszyn i urządzeń do robót pomocniczych. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć foliogramy przedstawiające obsługę maszyn i urządzeń do robót pomocniczych, 
2)  przeanalizować zagrożenia związane z obsługą maszyn i urządzeń, 
3)  opisać przyczyny zagrożeń związane z obsługą maszyn i urządzeń, 
4)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

foliogramy przedstawiające obsługę maszyn i urządzeń, 

– 

zestaw do prezentowania foliogramów, 

– 

przybory do pisania, 

– 

notatnik, 

– 

literatura  z  rozdziału  7  dotycząca  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  podczas 
wykonywania prac pomocniczych. 

 
Ćwiczenie 2 

Obejrzyj  film  dydaktyczny  „Roboty  betoniarskie”.  Wynotuj  zagrożenia  i  sposoby  

ich zapobiegania podczas wykonywania robót betoniarskich, które zaobserwowałeś na filmie. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć film, 
2)  wynotować zagrożenia występujące podczas robót betoniarskich, 
3)  wynotować 

sposoby 

zapobiegania 

zagrożeniom 

podczas 

wykonywania 

robót 

betoniarskich, 

4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

film „Roboty betoniarskie”, 

 

zestaw do wyświetlania filmów, 

 

przybory do pisania, 

 

notatnik, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy podczas robót 
betoniarskich. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.   Narzędzia 

pomiarowe 

używane 

podczas 

prac 

pomocniczych 

 

5.2.1.   Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Do  przygotowanych  na  planszy  rysunków  przedstawiających  przyrządy  pomiarowe 

dopasuj odpowiednie napisy dotyczące ich nazw i zastosowania. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć planszę z rysunkami, 
2)  wypisać  nazwy  rozpoznanych  przyrządów  i  ich  zastosowanie  na  kartkach 

samoprzylepnych, 

3)  przykleić właściwe kartki do rysunków, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

plansza z rysunkami przedstawiająca przyrządy pomiarowe, 

– 

kartki samoprzylepne, 

– 

przybory do pisania, 

– 

notatnik, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca narzędzi pomiarowych. 

 

Ćwiczenie 2 

Przyporządkuj  nazwy  przyrządów  pomiarowych  zapisane  na  kartkach,  do  przyrządów 

znajdujących się na stole w pracowni. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien

1)  obejrzeć przyrządy pomiarowe znajdujące się na stole, 
2)  wybrać spośród przygotowanych kartek te, które dotyczą nazw rozpoznanych przyrządów 

pomiarowych, 

3)  przyporządkować nazwy do rozpoznanych przyrządów, przyklejając kartki we właściwych 

miejscach, 

4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

samoprzylepne kartki z wydrukowanymi nazwami przyrządów pomiarowych, 

– 

przyrządy pomiarowe, 

– 

przybory do pisania, 

– 

notatnik, 

– 

literatura z rozdziału 7 dotycząca narzędzi pomiarowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.  Zapotrzebowanie 

materiałowe 

do 

wykonania 

prac 

pomocniczych 

 

5.3.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

W  oparciu  o  wypełniony  druk  „Przedmiar  robót”  wykonaj  zestawienie  materiałów 

niezbędnych do wykonania deskowania słupa prostokątnego. 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować  wypełniony  druk  „Przedmiar  robót”  na  wykonanie  deskowania  słupa 

prostokątnego, 

2)  określić materiały do wykonania deskowania, 
3)  obliczyć ilość materiałów do wykonania deskowania,  
4)  sporządź zestawienie materiałów, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

dokumentacja projektowa, 

– 

wypełniony druk „Przedmiar robot”, 

– 

przybory do pisania, 

– 

kartka do sporządzenia zestawienia materiałów, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca zapotrzebowania materiałów do prac pomocniczych. 

 
Ćwiczenie 2 

Sporządź  zamówienie  na  materiały  do  wykonania  deskowania  belki  na  podstawie 

przedmiaru robót. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować przedmiar robót, 
2)  wypisać  na  podstawie  przedmiaru  wszystkie  materiały  niezbędne  do  wykonania 

deskowania belki, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

3)  obliczyć ilości materiałów zgodnie z zasadami zawartymi w KNR, 
4)  sporządzić zamówienie na materiały, 
5)  dokonać samooceny ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

przedmiar robót, 

– 

KNR 2-02, 

– 

przybory do pisania, 

– 

kalkulator, 

– 

kartka do sporządzenia zamówienia, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca zapotrzebowania materiałów do prac pomocniczych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.4.   Transport i składowanie materiałów pomocniczych 

 

5.4.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Obejrzyj  film  przedstawiający  magazynowanie  i  składowanie  materiałów  budowlanych, 

a następnie zapisz w punktach zasady obowiązujące podczas magazynowania i składowania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien

1)  obejrzeć film o magazynowaniu i składowaniu materiałów i wyrobów budowlanych,  
2)  napisać  w  punktach  zasady  magazynowania  i  składowania  materiałów  i  wyrobów 

budowlanych,  

3)  zaprezentować efekty swojej pracy.  
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

film o zasadach magazynowania i składowania materiałów i wyrobów budowlanych,  

 

notatnik,  

 

zestaw do wyświetlania filmów, 

 

przybory do pisania,  

– 

literatura  z  rozdziału  7  dotycząca  zasad  magazynowania  i  składowania  materiałów 
i wyrobów budowlanych. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Na  kartkach  zapisano  nazwy  materiałów lub wyrobów budowlanych oraz nazwy środków 

transportu. Przyporządkuj środek transportu do materiału lub wyrobu budowlanego 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać nazwy materiałów lub wyrobów budowlanych zapisane na kartkach,  
2)  przeczytać nazwy środków transportu zapisane na kartkach,  
3)  przyporządkować środek transportu do materiału lub wyrobu budowlanego,  
4)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kartki samoprzylepne z nazwami wyrobów i materiałów budowlanych, 

 

kartki samoprzylepne z nazwami środków transportu,  

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca transportu materiałów i wyrobów budowlanych.  

 
Ćwiczenie 3 
 

Zaplanuj  transport,  składowanie  i  magazynowanie  płyt  ze  sklejki  o  różnych  grubościach,  

a następnie zapisz w notatniku zaplanowane czynności i zasady w punktach. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać  wiadomości  dotyczące  zasad  transportu,  składowania  i  magazynowania 

wyrobów z drewna, 

2)  zaplanować 

zasady 

kolejność 

czynności 

podczas 

transportu, 

składowania  

i magazynowania sklejki,  

3)  napisać  w  notatniku  zaplanowane  czynności  i  zasady  transportu,  składowania  

i magazynowania w punktach,  

4)  zaprezentować efekty swojej pracy,  
5)  dokonać samooceny. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

notatnik,  

 

przybory do pisania, 

 

literatura  z  rozdziału  7  dotycząca  zasad  transportu,  składowania  i  magazynowania 
wyrobów z drewna. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.5.   Roboty ciesielskie, betoniarskie i zbrojarskie 

 

5.5.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj betonowanie belki o wymiarach 20x20x120 cm w gotowym deskowaniu. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować  stanowisko  do  wykonania  ćwiczenia  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa 

i higieny pracy,  

2)  przygotować narzędzia do wykonania ćwiczenia, 
3)  przetransportować gotową mieszankę betonową na stanowisko pracy, 
4)  wykonać betonowanie w deskowaniu, 
5)  wyrównać powierzchnię zabetonowanego elementu, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
7)  zlikwidować stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania i uczenia się:  

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

deskowanie belki,  

 

mieszanka betonowa, 

 

taczki, 

 

łopata,  

 

paca, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca robot betoniarskich. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj zbrojenie belki na podstawie rysunku otrzymanego do nauczyciela. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować  stanowisko  do  wykonania  ćwiczenia  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa 

i higieny pracy, 

2)  przeanalizować rysunek zbrojenia belki,  
3)  przygotować pręty do wykonania zbrojenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

4)  przygotować narzędzia do wykonania ćwiczenia, 
5)  przygotować strzemiona, 
6)  wykonać zbrojenie belki zgodnie z rysunkiem, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
8)  zlikwidować stanowisko pracy 

 

Zalecane metody nauczania i uczenia się:  

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

rysunek zbrojenia belki, 

 

stal zbrojeniowa, 

 

nożyce do cięcia stali, 

 

giętarka, 

 

miarka stalowa, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca robot zbrojarskich. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Opisz zasady wykonywania konstrukcji żelbetowej na podstawie makiety. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć makietę przedstawiającą element konstrukcyjny żelbetowy w deskowaniu,  
2)  przeanalizować 

literaturę 

dotyczącą 

wykonywania 

elementów 

monolitycznych 

żelbetowych, 

3)  zapisać  na  kartce  w  punktach  kolejność  czynności  technologicznych  podczas 

wykonywania elementu żelbetowego,  

4)  opisać w notatniku czynności technologiczne według powyżej zapisanych punktów,  
5)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania i uczenia się:  

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

makieta przedstawiająca konstrukcję żelbetową, 

 

notatnik,  

 

kartka papieru, 

 

przybory do pisania,  

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca wykonywania konstrukcji żelbetowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

5.6.   Deskowania 

 
5.6.1.   Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj i pogrupuj wszystkie rodzaje deskowań przedstawione na filmie. 
Odszukaj  na  przygotowanych  kartkach  nazwy  deskowań  i  przyporządkuj  je  do 

przedstawionych na filmie.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć film instruktażowy o stosowanych rodzajach deskowań, 
2)  odszukać  na  przygotowanych  wcześniej  kartkach  nazwy  deskowań,  które  obejrzałeś  na 

filmie, 

3)  przyporządkować wybrane kartki z nazwami do rodzaju deskowań, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania i uczenia się:  

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

film instruktażowy o stosowanych rodzajach deskowań, 

– 

zestaw do wyświetlania filmów, 

– 

kartki samoprzylepne z nazwami deskowań, 

– 

przybory do pisania, 

– 

notatnik, 

– 

literatura z rozdziału 7 dotycząca deskowań.  

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  deskowanie  słupa  prostokątnego  z  gotowych  tarcz  przy  zastosowaniu  jarzm 

drewnianych. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, 
2)  przygotować jarzma prostokątne, 
3)  przygotować tarcze z desek, 
4)  przygotować gwoździe, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

5)  przygotować narzędzia, 
6)  połączyć tarcze gwoździami, 
7)  związać tarcze jarzmami, 
8)  sprawdzić poprawność wykonanej pracy, 
9)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
10)  dokonać samooceny ćwiczenia. 
11)  zlikwidować stanowisko pracy. 

 

Zalecane metody nauczania i uczenia się:  

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tarcze z desek, 

 

jarzma prostokątne, 

 

składana miarka drewniana lub stalowa, 

 

młotek, 

 

gwoździe, 

– 

literatura z rozdziału 7 dotycząca deskowań. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

5.7.   Zabezpieczanie ścian wykopów 

 

5.7.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj  na  makietach  rodzaje  zabezpieczeń  ścian  wykopów  i  przyporządkuj  nazwy 

zabezpieczeń do rozpoznanych na makiecie. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć makiety, 
2)  przeczytać nazwy zabezpieczeń zapisane na kartkach, 
3)  przyporządkować nazwy zabezpieczeń do makiet, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
5)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania i uczenia się:  

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

makiety zabezpieczeń ścian wykopów, 

  kartki z nazwami zabezpieczeń, 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania, 

 

literature z rozdziału 7 dotycząca sposobów zabezpieczania wykopów. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  zabezpieczenie  wykopu  wąskoprzestrzennego  obudową  z  deskowania 

poziomego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować  stanowisko  do  wykonania  ćwiczenia  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa 

i higieny pracy, 

2)  dobrać tarcze deskowania poziomego, 
3)  dobrać materiały do wykonania zabezpieczenia, 
4)  dobrać narzędzia do wykonania zadania, 
5)  wykonać zabezpieczenie ścian wykopu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
8)  zlikwidować stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

wykop wąskoprzestrzenny, 

 

tarcze, 

 

rozpórki i kiny, 

 

młotek, 

 

gwoździe, 

 

literature z rozdziału 7 dotycząca zabezpieczania ścian wykopów. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie

 

deskowań, 

przygotowywanie i układanie zbrojenia” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:  

 

zadania 1÷16 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 17 ÷ 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. b, 4. b, 5. d, 6. c, 7. d, 8. d, 9. d, 10. d, 11. d, 
12. d, 13. d, 14. a, 15. d, 16. d, 17. d, 18. b, 19. b, 20. d. 

 

Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategori

a celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić miejsce wykonywania konstrukcji 
monolitycznych 

Rozpoznać pręty zbrojenia 

Określić sposób układania krawężników 
kamiennych na środkach transportowych 

Rozpoznać narzędzie pomiarowe na rysunku 

Rozróżnić składniki betonu 

Rozróżnić rodzaj obróbki skrawaniem 

Ustalić termin rozdeskowania elementu 
betonowego 

Rozróżnić nazwę deskowania wielokrotnego 
użytku 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Ustalić przyrząd służący do wykreślania linii 
równoległych 

10  Wskazać zastosowanie pionu 

11 

Ustalić przyrząd pomiarowy służący do 
przenoszenia miary kąta na trasowany materiał 

12 

Ustalić niezbędne dane przy sporządzaniu 
zapotrzebowania na materiały 

13 

Ustalić warunki jakie muszą spełniać składowiska  
do przechowywania drewna 

14 

Ustalić element zabezpieczenia ścian wykopu 
oznaczony na rysunku 

15  Określić zastosowanie dłutowania 

16  Ustalić okres pielęgnacji betonu 

17 

Dobrać jednostkę, w jakiej mierzy się drewno  
do deskowań 

PP 

18 

Obliczyć ilość m³ desek do wykonania deskowania 
ściany słupa kwadratowego 

PP 

19  Określić miejsce przedłużania stempli 

PP 

20 

Obliczyć ilość drutu do wykonania obręczy 
ściskających deskowanie słupa okrągłego 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  określ  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

7.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

8.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  

się czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

9.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
10.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
11.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

12.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
13.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane 

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz znakiem X. 

7.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  Jeżeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną. 

8.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
9.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

10.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

11.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Konstrukcje monolityczne z betonu są wykonywane 

a)  na poligonie. 
b)  w hali przyobiektowej. 
c)  w miejscu wbudowania. 
d)  w zakładzie prefabrykacji. 

 
2.  Na rysunku poprawnie opisano cyframi pręty zbrojenia 

a)  1 – pręty główne, 2 – pręty montażowe,  

3 – pręty rozdzielcze, 4 – strzemiona. 

b)  1 – pręty montażowe, 2 – pręty rozdzielcze,  

3 – pręty nośne, 4 – strzemiona. 

c)  1 – pręty główne, 2 – pręty montażowe,  

3 – strzemiona, 4 – pręty rozdzielcze. 

d)  1 – pręty rozdzielcze, 2 – pręty nośne,  

3 – pręty montażowe, 4 – strzemiona. 

 
3.  Krawężniki kamienne układa się na środkach transportowych w 

a)  dwóch warstwach. 
b)  pojedynczych warstwach. 
c)  stosach o wysokości do 1 m. 
d)  kilku warstwach na przekładkach. 
 

4.  Narzędzie pomiarowe przedstawione na rysunku to 

a)  liniał. 
b)  macka. 
c)  znacznik. 
d)  wyznacznik. 

 

 
5.  Beton wykonuje się z następujących składników: cementu, wody i 

a)  piasku. 
b)  wapna oraz piasku. 
c)  kruszywa drobnego. 
d)  kruszywa drobnego oraz kruszywa grubego. 

 
6.  Jednym z rodzajów obróbki skrawaniem w robotach ciesielskich jest 

a)  skręcanie. 
b)  spawanie.  
c)  dłutowanie. 
d)  konserwacja. 

 
7.  Element betonowy można rozdeskować po 

a)  28 dniach. 
b)  uzyskaniu wytrzymałości gwarantowanej. 
c)  uzyskaniu zgody inspektora nadzoru. 
d)  stwierdzeniu  dostatecznej  wytrzymałości  betonu  i  uzyskaniu  zezwolenia  kierownika 

budowy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

8.  Deskowania do wielokrotnego użytku nazywamy 

a)  trwałymi. 
b)  drewnianymi. 
c)  powtarzalnymi. 
d)  inwentaryzowanymi. 
 

9.  Do wykreślenia linii równoległych do krawędzi elementu stosuje się 

a)  linijkę. 
b)  cyrkiel. 
c)  znacznik. 
d)  kątownik. 

 
10  Pion służy do wyznaczania linii 

a)  ukośnych. 
b)  łukowych. 
c)  poziomych. 
d)  pionowych. 

 
11.  Przenosząc miarę kąta na trasowany materiał, posłużymy się 

a)  cyrklem. 
b)  poziomnicą. 
c)  miarką zwijaną. 
d)  kątownikiem nastawnym. 

 
12.  Przygotowując zapotrzebowanie na materiały, na druku należy wyszczególnić 

a)  ilości materiałów i ceny zakupu. 
b)  rodzaje materiałów i termin płatności. 
c)  wielkości nakładów rzeczowych z KNR. 
d)  nazwy materiałów, ich ilości i jednostki miary. 

 
13.  Składowiska do przechowywania drewna muszą być 

a)  zamknięte. 
b)  otwarte lub zamknięte. 
c)  zadaszone i zamknięte. 
d)  suche, zadaszone lecz otwarte. 

 

14.  Na rysunku przedstawiającym zabezpieczenie ścian wykopu cyfrą 1 oznaczono rozpórki, a 

cyfrą 2 
a)  kliny. 
b)  deski. 
c)  tarcze. 
d)  kleszcze. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

15.  Obróbkę skrawaniem zwaną dłutowaniem wykonuje się w celu 

a)  usunięcia nierówności i wyrównania powierzchni.  
b)  uzyskania w drewnie gniazd lub otworów o przekroju kołowym. 
c)  uzyskania zaciosów, umożliwiających połączenie poszczególnych elementów.  
d)  uzyskania otworów, wycięć lub gniazd o przekroju prostokątnym lub kołowym.  

 

16.  Pielęgnowanie  mieszanki  betonowej  przy  użyciu  cementów  hutniczych  polega  między 

innymi na utrzymaniu stałej wilgotności betonu przez nawilżanie, które wykonujemy przez 
a)  3 dni. 
b)  7 dni. 
c)  10 dni. 
d)  14 dni. 

 
17.  Drewno do konstrukcji deskowań mierzy się w 

a)  cm. 
b)  mb. 
c)  m². 
d)  m³. 

 
18.  Ilość  m³  desek,  jakie  należy  przygotować  do  wykonania  deskowania  dwóch  ścian  słupa 

kwadratowego o wymiarach: wysokość 3 m i szerokości boku 600 mm, zaś grubość deski 
wynosi 25 mm, to 
a)  0,045 m³. 
b)  0,09 m³. 
c)  0,18 m³. 
d)  0,45 m³. 

 
19.  Przedłużenie  stempli  w  deskowaniu  wykonuje  się  licząc  od  końca  stempla  w  odległości 

około 
a)  1/2. 
b)  1/3. 
c)  1/4. 
d)  1/5. 

 
20.  Ilość  mb  drutu,  jaki  należy  przygotować  do  wykonania  obręczy  ściskających  do 

deskowania  słupa  okrągłego  o  średnicy  600 mm  (1  słup  –  5  obręczy  i naddatek  drutu 
10 cm na jedną obręcz), to 
a)  9,42 mb. 
b)  9,92 mb. 
c)  18,84 mb. 
d)  19,34 mb. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 
Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie deskowań, przygotowywanie i układanie zbrojenia 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

 

11 

 

 

12 

 

 

13 

 

 

14 

 

 

15 

 

 

16 

 

 

17 

 

 

18 

 

 

19 

 

 

20 

 

 

Razem: 

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

TEST 2 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  deskowań, 
przygotowywanie i układanie zbrojenia” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:  

-

  zadania 1÷16 są z poziomu podstawowego, 

-

  zadania 17 ÷ 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  d,  2.  c,  3. c, 4. a, 5. b, 6. a, 7. c, 8. b, 9. d, 10. d, 11. b, 
12. d, 13. c, 14. b, 15. b, 16. c, 17. a, 18. b, 19. b, 20. a. 

 

Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić wysokość deskowań od której stosuje się 
dodatkowe zabezpieczenia 

Rozpoznać narzędzie pomiarowe 

Określić maksymalną wysokość stosu na 
otwartych składowiskach drewna 

Zdefiniować żelbet 

Rozróżnić element zbrojenia oznaczony na 
rysunku 

Rozróżnić rodzaj obróbki skrawaniem 

Rozróżnić krotność zużycia deskowania 
inwentaryzowanego 

Rozpoznać przyrząd zamieszczony na rysunku 

Rozróżnić przeznaczenie poziomnicy 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

10  Określić, do czego służy wyznacznik ciesielski 

11  Określić, do czego służą macki 

12 

Ustalić niezbędne dane przy składaniu 
zapotrzebowania na materiały 

13 

Ustalić element zabezpieczenia ścian wykopu 
oznaczony na rysunku 

14  Określić zastosowanie wiercenia 

15  Ustalić okres pielęgnacji betonu 

16 

Ustalić czas pozostawienia w betoniarce mieszanki 
betonowej 

17 

Dobrać jednostkę, w jakiej mierzy się drewno 
opałowe 

PP 

18 

Obliczyć ilość desek potrzebną do wykonania 
deskowania stopni schodów 

PP 

19  Określić pierwszy etap wykonania ściany szczelnej 

PP 

20 

Obliczyć zużycie desek do wykonania deskowania 
ściany słupa 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

Przebieg testowania 

  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  określ  czas  przeznaczony  

na udzielanie odpowiedzi. 

7.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  
8.  dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane 

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz  kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  Jeżeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną. 

8.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
9.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

10.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź,  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

11.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Pracownicy  powinni  być  ubezpieczeni  dodatkowymi  pomostami  o  szerokości  70  cm 

z poręczami i krawężnikami, jeśli wykonują deskowania o wyskości 
a)  1,0 m. 
b)  2,0 m. 
c)  3,0 m. 
d)  ponad 3,0 m. 

 
2.  Narzędzie pomiarowe przedstawione na rysunku to 

a)  liniał. 
b)  macka. 
c)  znacznik. 
d)  wyznacznik. 

 

 

 
3.  Wysokość stosu na otwartych składowiskach drewna powinna wynosić maksymalnie 

a)  1 m. 
b)  2 m. 
c)  4 m. 
d) 6 m. 

 
4.  Żelbetem nazywamy połączenie stali i 

a)  betonu. 
b)  zaczynu. 
c)  zaprawy. 
d) cementu. 

 

5.  Na rysunku zbrojenia konstrukcji cyfrą 4 oznaczono 
 

a)  strzemiona. 
b) pręty główne. 
b)  pręty rozdzielcze. 
c)  pręty montażowe. 

 

 

 
6.  Jednym z rodzajów obróbki skrawaniem w robotach ciesielskich jest 

a)  ciosanie. 
b)  spawanie.  
c)  skręcanie. 
d) wyginanie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

7.  Deskowania inwentaryzowane nadają się do  

a)  jednokrotnego użycia. 
b)  dwukrotnego użycia. 
c)  wielokrotnego użycia. 
d)  wykonywania deskowań nietypowych. 

 
8.  Na rysunku przedstawiono 

a)  łatę. 
b)  pion. 
c)  listwę. 
d) poziomnicę. 

 

 
9.  Poziomnica służy do 

a)  równania elementów budowlanych. 
b)  wygładzania elementów budowlanych. 
c)  ustawiania pod kątem elementów budowlanych. 
d)  pionowania i poziomowania elementów budowlanych. 
 

10.  Wyznacznik ciesielski służy do 

a)  wyznaczania łuków w elemencie. 
b) wyznaczania otworów w elemencie. 
c)  odczytywania pola powierzchni elementu. 
d) odczytywania długości elementów pochyłych. 

 
11.  Macki służą do 

a)  przenoszenia elementów. 
b) pomiaru średnic elementów. 
c)  podtrzymywania elementów. 
d) pomiaru długości elementów. 

 
12.  Aby sporządzić zapotrzebowanie na materiały należy  

a)  podać ich ilości i jednostki miary. 
b)  wymienić materiały i podać termin dostawy. 
c)  napisać ich nazwy i podać wielkości nakładów. 
d)  pogrupować je asortymentami oraz określić ich ilości. 

 
13.  Na  rysunku  przedstawiającym  zabezpieczenie  ścian  wykopu  cyfrą  2  oznaczono  kliny,  

a cyfrą 1 

 
 

a)  deski. 
b)  tarcze. 
c)  rozpórki. 
d) kleszcze. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

14.  Obróbkę skrawaniem zwaną wierceniem wykonuje się w celu 

a)  usunięcia nierówności i wyrównania powierzchni.  
b)  uzyskania gniazd lub otworów o przekroju kołowym. 
c)  uzyskania zaciosów, umożliwiających połączenie poszczególnych elementów.  
d)  uzyskania otworów, wycięć lub gniazd o przekroju prostokątnym lub kołowym.  

 
15.  Pielęgnowanie  mieszanki  betonowej  przy  użyciu  cementów  portlandzkich  polega  między 

innymi  na  utrzymaniu  stałej  wilgotności  betonu  przez  nawilżanie,  które  wykonujemy  
w okresie 
a)  3 dni. 
b)  7 dni. 
c)  10 dni. 
d) 14 dni. 

 
16.  Mieszankę  betonową  można  pozostawić  w  betoniarce  jeśli  przerwa  w  pracy  betonowni 

będzie wynosić maksymalnie 
a)  10 minut. 
b)  20 minut. 
c)  30 minut. 
d) 40 minut. 

 
17.  Drewno opałowe mierzy się w 

a)  kg. 
b)  mb. 
c)  m². 
d) m³. 

 
18.  Według  KNR  na  wykonanie  deskowania  stopni  schodów  jest  potrzebne  0,069  m³  desek 

grubości  25  mm  na  1m³  betonu.  Ilość  desek  grubości  25  mm  potrzebna  na  wykonanie 
deskowania schodów na 10 m³ betonu to ilość 
a)  0,069 m³. 
b)  0,690 m³. 
c)  1,725 m³. 
d)  6,900 m³. 

 
19.  Wykonanie drewnianej ściany szczelnej rozpoczyna się od 

a)  wwiercenia w grunt rury. 
b)  wbijania pali kierujących. 
c)  zgłębienia w gruncie rury i jej oracaniu. 
d) formowania odcinkami w gruncie konstrukcji oporowej. 

 
20.  Do  wykonania  ściany  słupa  kwadratowego  o  szerokości  1  m  i  wysokości  3  m  

w  deskowaniu  z  deskami  wsuwanymi  należy  przygotować  deski  grubości  25  mm.  Ilość 
m³desek jaką należy przygotować do wykonania deskowania jednej ściany to 
a)  0,075 m³. 
b)  0,75 m³. 
c)  7,5 m³. 
d) 75 m³. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 
Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie deskowań, przygotowywanie i układanie zbrojenia 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

 

11 

 

 

12 

 

 

13 

 

 

14 

 

 

15 

 

 

16 

 

 

17 

 

 

18 

 

 

19 

 

 

20 

 

 

Razem: 

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

7.  LITERATURA 

 

1.  Bajkowski J.: Maszyny i urządzenia do obróbki drewna. cz. 1.WSiP, Warszawa 1997 
2.  Lenkiewicz W., Kuczyński A.: Zarys budownictwa ogólnego. WSiP, Warszawa 1998 
3.  Lenkiewicz W.: Ciesielstwo. PWSZ, Warszawa 1961 
4.  Lenkiewicz W.: Zdziarska-Wis I.: Technologia. Ciesielstwo. WSiP, Warszawa 1998 
5.  Mirski J.: Organizacja budowy. WSiP, Warszawa 1999 
6.  Praca zbiorowa: Technologia budownictwa. WSiP, Warszawa 1991 
7.  Rolla S.: Technologia robót w budownictwie drogowym. cz. 2. WSiP, Warszawa 1997 
8.  Szymański E.: Materiałoznawstwo budowlane. WSiP, Warszawa 1999 
9.  Tauszyński K.: Budownictwo z technologią. cz. 1. WSiP, Warszawa 1994 
10.  www.calnarzędzia.com. 
11.  www.laserliner.home.pl