background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 
 

Józef Chmiel 
Beata śurek 

 
 
 

 

 

 

Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy, 
ochrony przeciwpoŜarowej oraz ochrony środowiska  
825[01].O1.01 

 

 
 

 
 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci:  
mgr Krystyna Nowak-Wawszczak 
mgr inŜ. Maria Widawska 
 
 
 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inŜ. Beata śurek 

mgr ElŜbieta Gonciarz 

 

 

 

 

Konsultacja: 

mgr Małgorzata Sienna 

 

 

 

 

 

 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  825[01].O1.01, 
„Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska” zawartego w programie nauczania dla zawodu drukarz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. 

Prawna ochrona pracy 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. 

ZagroŜenia występujące w procesach pracy w zawodzie drukarza 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. 

Środki ochrony indywidualnej 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4. 

Wypadki przy pracy oraz udzielanie pierwszej pomocy 

17 

5.4.1. Ćwiczenia 

17 

5.5. 

ZagroŜenia poŜarowe i zasady ochrony przeciwpoŜarowej 

19 

5.5.1. Ćwiczenia 

19 

5.6. 

Zasady  ochrony  środowiska  naturalnego  na  stanowisku  pracy  oraz 
selekcja i utylizacja odpadów
 

 

21 

5.6.1. Ćwiczenia 

21 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

23 

7.  Literatura 

37 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie drukarz. 

W poradniku zamieszczono: 

−−−−

 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

−−−−

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

−−−−

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

−−−−

 

ć

wiczenia,  przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami 

nauczania–uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

−−−−

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami 

ze szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych  

 

 

 

825[01].O1 

Podstawy poligrafii 

 

825[01].O1.01  

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny 

pracy, ochrony przeciwpoŜarowej oraz ochrony 

środowiska 

825[01].O1.02 

Charakteryzowanie procesów poligraficznych i technik 

drukowania 

825[01].O1.03  

Stosowanie materiałów poligraficznych 

 

825[01].O1.04  

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 

i technologiczną 

 

 

825[01].O1.05 

Zastosowanie maszyn i urządzeń 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując  do  realizacji  programu  jednostki  modułowej  „Stosowanie  przepisów 

bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej oraz ochrony środowiska”, uczeń 
powinien umieć: 

−−−−

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji; 

−−−−

 

dokumentować, notować i selekcjonować informacje, 

−−−−

 

obsługiwać komputer na poziomie podstawowym; 

−−−−

 

dostrzegać i opisywać związki między naturalnymi składnikami środowiska, człowiekiem 

i jego działalnością; 

−−−−

 

oceniać własne moŜliwości w zakresie wymagań stanowiska pracy i wybranego zawodu; 

−−−−

 

współpracować w grupie z uwzględnieniem podziału zadań, 

−−−−

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpoŜarowej, 

 

określić  podstawowe  obowiązki  pracodawcy  i  pracownika  dotyczące  zapewnienia 
bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, 

 

określić  konsekwencje  naruszenia  przepisów  i  zasad  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy 
podczas wykonywania zadań zawodowych, 

 

posłuŜyć  się  wewnętrznymi  zaleceniami  i  regulaminami  dotyczącymi  pracy  na 
określonych stanowiskach, 

 

zidentyfikować  czynniki  niebezpieczne  i  szkodliwe  występujące  w pracy  oraz  określić 
sposoby ich ograniczenia i eliminacji, 

 

ocenić zagroŜenia wynikające z niewłaściwego uŜytkowania urządzeń elektrycznych, 

 

zastosować procedury postępowania w przypadku zaistnienia poŜaru, zgodnie z instrukcją 
przeciwpoŜarową, 

 

powiadomić słuŜby ratownicze zgodnie z przyjętymi procedurami postępowania, 

 

udzielić pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, 

 

zastosować przepisy ochrony środowiska, 

 

określić rodzaj materiałów przeznaczonych do ponownego przetwarzania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ  

 
Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca  

………………………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  Drukarz 825[01]. 
Moduł:  

Podstawy poligrafii 825[01].O1 

Jednostka modułowa:  

Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy, 
ochrony 

przeciwpoŜarowej 

oraz 

ochrony 

ś

rodowiska

 

825[01].O1.01 

Temat: Stosowanie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Cel  ogólny:  określenie  podstawowych  obowiązków  pracodawcy  i  pracownika  w  zakresie 

zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
–   wymienić  podstawowe  obowiązki  pracownika,  wynikające  z  Kodeksu  pracy  oraz 

przepisów wykonawczych, 

–   korzystać z praw pracownika zagwarantowanych w Kodeksie pracy, 
–   określić  kodeksowe  kompetencje  w  zakresie  bhp  osób  kierujących  pracownikami  oraz 

pracodawcy. 

 
Metody nauczania–uczenia się
–   ćwiczenia praktyczne, 
–   pogadanka z elementami pokazu. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów
–  praca indywidualna, 
–   praca w małej grupie. 
 
Środki dydaktyczne: 
–  poradnik ucznia, 
–  Kodeks pracy, przepisy wykonawcze do Kodeksu pracy, 
–  komputer z dostępem do Internetu, 
–  kartki papieru formatu A4, 
–  długopis, marker. 
 
Czas trwania zajęć: 
–   4 godziny lekcyjne. 
 
Uczestnicy: 
uczniowie kształcący się w zawodzie drukarz. 
 
Przebieg zajęć: 
1. InstruktaŜ wstępny: 

1)

 

sprawdzenie obecności, 

2)

 

podanie tematu i celu zajęć, 

3)

 

przedstawienie przebiegu zajęć, 

4)

 

podanie kryteriów ocen, 

5)

 

polecenie zapoznania się z materiałem nauczania z podrozdziałem 4.1.1. poradnika dla 
ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
2.  InstruktaŜ bieŜący: 

1)  zapoznawanie się z materiałem nauczania z p. 4.1.1 poradnika dla ucznia, 
2)  udzielanie odpowiedzi na pytania sprawdzające z p. 4.1.2 poradnika dla ucznia, 
3)  podsumowanie odpowiedzi uczniów, wystawienie ocen cząstkowych, 
4)  wykonywanie ćwiczenia 1 z p. 4.1.3 poradnika ucznia: 

 

sprawdzenie, czy uczniowie przygotowali stanowiska pracy, 

 

udzielanie dodatkowych wyjaśnień i wydawanie dodatkowych poleceń, 

 

omówienie 

ć

wiczenia, 

ukazanie 

róŜnorodności 

spostrzeŜeń 

uczniów, 

wyjaśnianie podstawowych pojęć z prawa pracy, 

5)  wykonywanie ćwiczenia 2 z p. 4.1.3 poradnika ucznia: 

 

sprawdzenie, czy uczniowie przygotowali stanowiska pracy, 

 

udzielanie dodatkowych wyjaśnień i wydawanie dodatkowych poleceń, 

 

omówienie ćwiczenia, 

6)  wystawienie ocen, 
7)  uporządkowanie stanowisk ćwiczeniowych. 

 
Praca domowa 

Przygotuj  prezentację  komputerową  pt.  „Podstawowe  obowiązki  pracodawcy 

i pracownika w zakresie zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
–   anonimowa ankieta oceniająca sposób prowadzenia zajęć i nabyte umiejętności. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca  

……………………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  Drukarz 825[01]. 
Moduł:  

Podstawy poligrafii 825[01].O1 

Jednostka modułowa:  

Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy, 
ochrony 

przeciwpoŜarowej 

oraz 

ochrony 

ś

rodowiska

 

825[01].O1.01 

Temat:  Udzielanie  pierwszej  pomocy  osobie  poraŜonej  prądem  elektrycznym  podczas  prac 
drukarskich. 
 
Cel  ogólny:
  kształtowanie  umiejętności  udzielania  pierwszej  pomocy  w  róŜnych  sytuacjach 

zagroŜenia Ŝycia w wyniku wypadku przy pracy w drukarni. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

ocenić zagroŜenie Ŝycia poszkodowanego w wypadku przy pracach drukarskich, 

 

rozpoznać rodzaj obraŜeń, 

 

udzielić pierwszej pomocy, 

 

wezwać pomoc zespołu ratowniczego, 

 

uzyskać dodatkową pomoc od innych osób, 

 

współpracować w grupie. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

inscenizacja, 

 

ć

wiczenia praktyczne,  

 

dyskusja. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w małych zespołach. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

apteczka pierwszej pomocy, 

 

dodatkowe środki opatrunkowe, 

 

ś

rodki ochrony osobistej, 

 

fantom. 

 
Czas trwania zajęć:
 
– 4 godziny lekcyjne. 
 
Uczestnicy: 
uczniowie kształcący się w zawodzie drukarz. 
 
Przebieg zajęć: 
1.

 

InstruktaŜ wstępny: 

– sprawdzenie obecności, 
– podanie tematu i celu zajęć, 
– przedstawienie przebiegu zajęć, 
– podanie kryteriów ocen. 

2.

 

Zorganizowanie  inscenizacji  w  zespołach  3–4-osobowe,  udzielanie  pomocy  osobie 
poraŜonej prądem elektrycznym podczas prac drukarskich, w wyniku czego poszkodowany 
doznał: złamania kończyny, pełnej utraty przytomności, oparzenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

3.

 

Ć

wiczenie  w  zespołach  3–4-osobowych:  przyjęcie  określonych  ról,  ustalenie  sposobu 

pomocy, udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu. 

4.

 

Inscenizacja  przez  poszczególne  zespoły  udzielania  pierwszej  pomocy  w  określonych 
sytuacjach (z uwzględnieniem wezwania pomocy). 

5.

 

Dyskusja – analiza wykonania ćwiczeń przez poszczególne zespoły. 

6.

 

Podsumowanie  zajęć  –  ocena  poziomu  umiejętności  uczniów  w  udzielaniu  pierwszej 
pomocy, ich zaangaŜowania podczas inscenizacji, wystawienie ocen. 

7. Uporządkowanie stanowisk ćwiczeniowych. 

 

Praca domowa 

Na  podstawie  uzyskanych  informacji  opracujcie  w  grupach  trzyosobowych  plakat 

dotyczący  udzielania  pierwszej  pomocy  osobie  poraŜonej  prądem  elektrycznym.  Na 
następnych zajęciach przeprowadzona zostanie prezentacja efektów Waszej pracy. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– anonimowa ankieta oceniająca sposób prowadzenia zajęć i nabyte umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Prawna ochrona pracy 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

UłóŜ  „akrostych”  (pierwsze  litery  czytane  pionowo  stanowią  hasło),  w którym  hasło 

główne  brzmi:  DRUKARZ.  Wyrazy  pomocnicze  muszą  kojarzyć  się  z zawodem 
wykonywanym przez drukarza, z tym, kim jest, co robi, co moŜemy o nim powiedzieć, jakich 
musi przestrzegać przepisów, zasad i reguł bezpieczeństwa.  

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz techniki wykonania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować  art. 100, 207, 210, 211, 212 Kodeksu pracy; 

2)

 

zapoznać się z przykładem „akrostychu”, w którym hasło główne brzmi PRACA. Przykład 
podano poniŜej: 

Przepisy 
Ryzyko 
Awans 
Człowiek 
Awaria 

3)

 

ułoŜyć akrostych, w którym hasło główne brzmi: DRUKARZ; 

4)

 

sprawdzić poprawność wykonanej pracy; 

5)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

kartka papieru formatu A4, 

 

marker, długopis,  

 

karta charakterystyki stanowiska pracy, 

 

Kodeks pracy, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca prawnej ochrony pracy. 

 

Ćwiczenie 2 

Właściciel  firmy,  w  której  jesteś  zatrudniony  narusza  przepisy  prawa  pracy.  Jak 

powinieneś zareagować?  
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz techniki wykonania.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać partnerów do pracy w grupie, 
2)  zastanowić  się  w  grupie  jakie  naleŜy  podjąć  działania,  aby  wyeliminować  naruszenia 

prawa, 

3)  uporządkować  zapisane  pomysły  wypracowane  przez  grupę  według  kryterium  rodzaju 

zagroŜenia (odrzucić ewentualnie nierealne lub budzące wątpliwości członków grupy), 

4)  zaprezentować efekty pracy grupy na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−  duŜe arkusze papieru, 
−  mazaki, 
−  tablica flip–chart.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

5.2.  ZagroŜenia  występujące  w procesach  pracy  w zawodzie 

drukarza 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj  przykładowe  stanowisko  pracy  ucznia  na  zajęciach  praktycznych 

(warsztaty  szkolne,  zakład  rzemieślniczy)  i  sporządź  wykaz  czynników  szkodliwych, 
uciąŜliwych i niebezpiecznych, które mogą wystąpić podczas pracy w zawodzie drukarz. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz techniki wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować rodzaje czynników szkodliwych, uciąŜliwych i niebezpiecznych, 

2)

 

wskazać czynniki, które występują na wybranym stanowisku pracy typowym dla zawodu 
drukarz, 

3)

 

sporządzić wykaz czynników szkodliwych, uciąŜliwych i niebezpiecznych na stanowisku 
pracy, 

4)

 

zaprezentować wyniki swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przepisy 

dotyczące 

występowania 

czynników 

szkodliwych, 

uciąŜliwych 

i niebezpiecznych dla zdrowia i Ŝycia człowieka, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca czynników szkodliwych, uciąŜliwych i niebezpiecznych 
występujących w procesach pracy. 

 

Ćwiczenie 2 

Wybierz  jedno  z  urządzeń  elektrycznych  znajdujących  się  w  pracowni  przedmiotowej 

wypisz następujące informacje: 
1)   dane z tabliczki znamionowej; 
2)   zasady bezpiecznego uŜytkowania; 
3)   zastosowane urządzenia ochronne; 
4)   przeglądy okresowe oraz dokonywanie napraw, konserwacji – skorzystaj z dokumentacji 

techniczno-rozruchowej (DTR) urządzenia lub instrukcji obsługi. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz techniki wykonania.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować DTR dotycząca urządzenia, 

2)

 

przeanalizować instrukcję obsługi, 

3)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

maszyny i urządzenia w pracowni przedmiotowej, 

 

instrukcje obsługi, 

 

dokumentacja techniczno-rozruchowa (DTR), 

 

przybory i materiały piśmiennicze, 

 

literatura  z  rozdziału  7  dotycząca  bezpieczeństwa  pracy  podczas  obsługiwania  maszyn  
i urządzeń technicznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

 

5.3. Środki ochrony indywidualnej 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dobierz środki ochrony osobistej dla pracownika pracującego w zawodzie drukarz. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz techniki wykonania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować  rodzaje  prac  wykonywanych  w  zawodzie  drukarz  i  zidentyfikować 
występujące zagroŜenia, 

2)

 

dobrać rodzaje środków ochrony indywidualnej pod kątem zidentyfikowanych zagroŜeń, 

3)

 

sporządzić  wykaz  środków  ochrony  indywidualnej  koniecznych  do  pracy  w  zawodzie 
drukarz, 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, metoda tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

Obwieszczenie  Ministra  Gospodarki,  Pracy  i  Polityki  Społecznej  z  dnia  28  sierpnia 
2003 r.  w  sprawie  jednolitego  tekstu  rozporządzenia  Ministra  Pracy  i  Polityki  Socjalnej 
w prawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

kategorie środków ochrony indywidualnej, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca

 

ś

rodków ochrony indywidualnej i zbiorowej. 

 
Ćwiczenie 2 

Zapoznaj  się  z  tekstem  materiału  nauczania  przedstawionym  w  tym  rozdziale  oraz 

obowiązującymi  przepisami  prawnymi  dotyczącymi  stosowania  środków  ochrony 
indywidualnej  i  na  tej  podstawie  wymień,  jakie  obowiązki  spoczywają  na pracodawcy  
w  zakresie  zapewnienia  środków  ochrony  indywidualnej,  uzasadnij  konieczność  ich 
stosowania. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz techniki wykonania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować  materiał  nauczania  pod  kątem  obowiązków  pracodawcy  w  zakresie 
zapewnienia środków ochrony indywidualnej, 

2)

 

przeanalizować przepisy dotyczące zastosowania środków ochrony indywidualnej, 

3)

 

sporządzić wnioski z przeprowadzonych analiz, 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie,  

 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

Obwieszczenie  Ministra  Gospodarki,  Pracy  i  Polityki  Społecznej  z  dnia  28  sierpnia 
2003 r.  w  sprawie  jednolitego  tekstu  rozporządzenia  Ministra  Pracy  i  Polityki  Socjalnej 
w prawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca środków ochrony indywidualnej i zbiorowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

5.4.  Wypadki przy pracy oraz udzielanie pierwszej pomocy 

 

5.4.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Według  podanego  scenariusza przedstawcie razem z kolegą scenkę udzielania pierwszej 

pomocy osobie poraŜonej prądem elektrycznym zgodnie z obowiązującymi przepisami. 

 

I etap – przygotowanie inscenizacji.  

Uporządkować  (przez  wpisanie  do  kwadratów  cyfry  od  1  do  9)  informacje  podane 

w poniŜszych  punktach  tak,  by  ich  kolejność  była  zgodna  z  obowiązującymi  zasadami 
udzielania  pierwszej  pomocy  osobie  poraŜonej  prądem  w  sytuacji,  gdy  poraŜony  jest 
nieprzytomny, nie oddycha, nie ma oznak krąŜenia: 

 

odizolowanie poraŜonego uniemoŜliwiające przepływ prądu przez jego ciało, 

 

sprawdzenie, czy poraŜony nie posiada w jamie ustnej ciał obcych, 

 

wyłączenie napięcia właściwego obwodu elektrycznego, 

 

gdy poraŜony krwawi – zatrzymanie krwawienia, 

 

odciągnięcie poraŜonego od urządzeń będących pod napięciem, 

 

wykonanie  na  fantomie  sztucznego  oddychania  metodą  „usta-usta”  lub  „usta-usta/nos”, 
uŜycie w tym celu środków ochrony osobistej, 

 

ułoŜenie poraŜonego na wznak, 

 

zapewnienie droŜności dróg oddechowych, 

 

wykonanie zewnętrznego uciskania mostka w jego dolnej części, w tempie 100 na minutę 
na głębokość 4–5 cm (u osoby dorosłej). 

 
2 etap – inscenizacja zgodnie z ustalonymi punktami. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz techniki wykonania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przygotować  inscenizację  według  scenariusza  ustalonego  w  I  etapie  wykonywania 
ć

wiczenia, 

2)

 

wykonać inscenizację. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

objaśnienie z pokazem,  

 

metoda inscenizacji. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

scenariusz inscenizacji, 

 

wytyczne udzielania pierwszej pomocy osobie poraŜonej prądem, 

 

fantom, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

 

literatura  z  rozdziału  7  dotycząca  zasad  kształtowania  bezpiecznych  i  higienicznych 
warunków pracy oraz udzielania pierwszej pomocy. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj sztuczne oddychanie na fantomie metoda Usta-Usta, zgodnie z obowiązującymi 

zasadami oraz z uŜyciem środków ochrony osobistej. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz techniki wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować zasady wykonywania sztucznego oddychania, 

2)

 

dobrać środki ochrony osobistej, 

3)

 

wykonać pokaz sztucznego oddychania na fantomie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

objaśnienie z pokazem,  

 

gra symulacyjna. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wytyczne wykonywania sztucznego oddychania, 

 

fantom, 

 

ś

rodki ochrony osobistej. 

 

literatura  z  rozdziału  7  dotycząca  zasad  kształtowania  bezpiecznych  i  higienicznych 
warunków pracy oraz udzielania pierwszej pomocy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

5.5. ZagroŜenia poŜarowe i zasady ochrony przeciwpoŜarowej 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Opracuj plan ewakuacji osób z pracowni, w której się znajdujesz. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz techniki wykonania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z drogą ewakuacyjną z pracowni do wyjścia ewakuacyjnego w szkole, 

2)

 

wykonać szkic drogi ewakuacyjnej i nanieść znaki ewakuacyjne, 

3)

 

podać oznaczenie najbliŜej znajdującej się gaśnicy i ustalić jej zakres zastosowania.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

objaśnienie z pokazem,  

 

metoda inscenizacji. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przepisy dotyczące ochrony przeciwpoŜarowej, 

 

przybory rysunkowe, 

 

plan sytuacyjny szkoły, 

 

literatura  z  rozdziału  7  dotycząca  zagroŜenia  poŜarowego  i  zasad  ochrony 
przeciwpoŜarowej. 

 
Ćwiczenie 2 

Przedstaw harmonogram gaszenia poŜaru w drukarni, w której na skutek spięcia instalacji 

elektrycznej doszło do zapalenia się zgromadzonego papieru.  

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz techniki wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować instrukcję przeciwpoŜarową, 

2)

 

przeanalizować zasady gaszenia poŜaru z uŜyciem róŜnego sprzętu, 

3)

 

opracować harmonogram, 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

metoda inscenizacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrukcja przeciwpoŜarowa, 

 

ogólne przepisy ochrony przeciwpoŜarowej, 

 

róŜne środki gaśnicze, 

 

literatura  z  rozdziału  7  dotycząca  zagroŜenia  poŜarowego  i  zasad  ochrony 
przeciwpoŜarowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

 

5.6. Zasady ochrony środowiska naturalnego na stanowisku pracy 

oraz selekcja i utylizacja odpadów 

 

5.6.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zidentyfikuj  odpady  przedstawione  przez  prowadzącego  zajęcia  i  przyporządkuj  je  do 

właściwego pojemnika, przeznaczonego do segregacji. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz techniki wykonania.  

 

Kolor pojemnika do segregacji 

odpadów lub inne oznakowanie 

Odpady 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

wypisać wszystkie odpady, 

2)

 

rozpoznać  materiał  z którego  są  wykonane,  np.  korzystając  z informacji  na  etykietkach 
lub opakowaniu, katalogów i innych dostępnych źródeł, 

3)

 

przyporządkować odpady do odpowiedniego pojemnika, 

4)

 

porównać swoje rozwiązanie z innymi pracami w grupie, 

5)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

metoda tekstu przewodniego. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przepisy w zakresie gospodarki odpadami, 

 

instrukcja w sprawie gospodarki odpadami,  

 

pojemniki na odpady, specjalistyczne tuby itp., 

 

rękawice i okulary ochronne, 

 

przykładowe odpady, 

 

ś

rodki do higieny osobistej (płynne mydło, pasta bhp, płyn do dezynfekcji rąk, papierowe 

ręczniki), 

 

materiały i przybory piśmiennicze,  

 

literatura  z  rozdziału  7  dotycząca  zasad  ochrony  środowiska  naturalnego  na  stanowisku 
pracy oraz selekcji i utylizacji odpadów. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

Ćwiczenie 2 

Zidentyfikuj  rodzaje  odpadów  powstałych  w  drukarni  i  przy  kaŜdym  z  nich  określ  jego 

negatywny wpływ na środowisko naturalne oraz sposób jego składowania. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz techniki wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zidentyfikować  rodzaje  odpadów  powstających  w  pracy  na  typowym  stanowisku  pracy 
dla zawodu drukarz, 

2)

 

określić negatywny wpływ odpadów na środowisko naturalne, 

3)

 

przedstawić sposób składowania wyszczególnionych odpadów, 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

gra symulacyjna. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przepisy i wymagania w zakresie gospodarki odpadami produkcyjnymi, 

 

materiały i przybory piśmiennicze,  

 

literatura  z  rozdziału  7  dotycząca  zasad  ochrony  środowiska  naturalnego  na  stanowisku 
pracy oraz selekcji i utylizacji odpadów. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Przestrzeganie  przepisów 
bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz  ochrony 
środowiska” 
 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 są z poziomu podstawowego, 
– zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8  zadań z poziomu podstawowego, 
– dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  
– dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  
– bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. b, 4. d, 5. a, 6. d, 7. b, 8. a, 9. c, 10. d, 11. a, 
12. d, 13. d, 14. b, 15. c, 16. c, 17. a, 18. d, 19. a, 20. 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić niezbędny czas szkolenia wstępnego 
na stanowisku pracy 

Wskazać, na kim spoczywa obowiązek 
zapewnienia pracownikom odpowiednich 
warunków higieniczno-sanitarnych 

Wskazać uniwersalny numer telefonu w Unii 
Europejskiej, pod którym moŜna dokonać 
zgłoszenia poŜaru, wypadku lub innego 
zagroŜenia 

Dobrać gaśnice do gaszenia urządzeń 
elektrycznych pod napięciem 

Określić sposób postępowania ze zuŜytymi 
bateriami 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

Wskazać, kto powinien być poddany 
okresowym badaniom profilaktycznym 

Dobrać, w przypadku zagroŜenia poŜarowego 
podręczny sprzęt oraz środki gaśnicze, 
zgodnie z zasadami ochrony 
przeciwpoŜarowej 

Wskazać kto powinien wyjaśnić 
pracownikowi zasady prawidłowego 
posługiwania się środkami ochrony 
indywidualnej 

Podjąć działania profilaktyczne 
zabezpieczające pracownika przed 
zagroŜeniami w miejscu pracy  

10 

Dobrać, w przypadku zagroŜenia poŜarowego 
podręczny sprzęt oraz środki gaśnicze, 
zgodnie z zasadami ochrony 
przeciwpoŜarowej 

11 

Wskazać zasady udzielania pierwszej 
pomocy w przypadku tamowania krwotoków 
i opatrywania ran 

12 

Wskazać zasady ratowania poraŜonego 
prądem 

13 

Wskazać zasady udzielania pierwszej 
pomocy w przypadku zatrucia gazem lub 
parami 

14 

Wskazać, które części ciała są najbardziej 
naraŜone na działania substancji 
chemicznych zawartych w farbach 
drukarskich, rozpuszczalnikach  
i zmywaczach  

15 

Powiadomić straŜ poŜarną o wybuchu poŜaru 
zadzwonisz 

 

16 

Wskazać podstawowe obowiązki pracodawcy 
w zakresie dopuszczenia pracownika do 
pracy  

PP 

17 

Określić zasady biernej ochrony 
przeciwpoŜarowej 

PP 

18 

Wskazać sposób postępowania ze 
szkodliwymi środkami chemicznymi 

PP 

19  Segregować odpady  

PP 

20 

RozróŜnić dokumenty potwierdzające 
przekazanie odpadów specjalistycznej firmie

 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia 

 
Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Szkolenie  wstępne  na  stanowisku  pracy,  zwane  instruktaŜem  stanowiskowym,  powinno 

trwać 
a)

 

minimum 8 godzin. 

b)

 

minimum 3 godziny. 

c)

 

minimum 30 godzin. 

d)

 

wg ustaleń prowadzącego szkolenia. 

 

2.  Obowiązek 

zapewnienia 

pracownikom 

odpowiednich 

pomieszczeń 

i urządzeń 

higieniczno-sanitarnych spoczywa na 
a)

 

pracodawcy. 

b)

 

Państwowej Inspekcji Pracy. 

c)

 

komisji odbioru placu budowy. 

d)

 

nie  ma  obowiązku  zapewnienia  pracownikom  pomieszczeń  i  urządzeń  sanitarno- 
-higienicznych. 

 

3.  Uniwersalny  numer  telefonu  komórkowego  w  krajach  Unii  Europejskiej  w  przypadku 

zgłoszenia poŜaru, wypadku lub innego zagroŜenia to 
a)

 

999. 

b)

 

112. 

c)

 

997. 

d)

 

998. 

 

4.  Przy  poŜarze  w  obrębie  urządzeń  elektrycznych  pod  napięciem  powinna  być  uŜyta 

gaśnica 
a)

 

dowolna. 

b)

 

pianowa. 

c)

 

płynowa. 

d)

 

ś

niegowa lub proszkowa. 

 

5.  ZuŜyte baterie naleŜy 

a)

 

przeznaczyć do recyklingu. 

b)

 

wyrzucić do pojemnika koloru białego. 

c)

 

wyrzucić do pojemnika koloru Ŝółtego. 

d)

 

wyrzucić do ogólnie dostępnego pojemnika na śmieci. 

 

6.  Okresowym profilaktycznym badaniom lekarskim powinni być poddani  

a)

 

wybrani pracownicy. 

b)

 

pracownicy,  którzy  pracują  w  środowisku  gdzie  występują  czynniki  szkodliwe  
i uciąŜliwe. 

c)

 

wszyscy pracownicy niezaleŜnie od rodzaju wykonywanej pracy oraz nie rzadziej niŜ 
raz na 6 lat. 

d)

 

wszyscy pracownicy niezaleŜnie od rodzaju wykonywanej pracy, a ich częstotliwość 
jest uzaleŜniona od rodzaju czynnika szkodliwego lub uciąŜliwego. 

 

7.  Gaśnicę z symbolem B zastosujesz do 

a)

 

gaszenia gazów. 

b)

 

gaszenia cieczy palnych. 

c)

 

gaszenia ciał stałych, np. papieru. 

d)

 

gaszenia poŜarów występujące w obrębie urządzeń elektrycznych pod napięciem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

8.  Obowiązek  informowania  pracownika  o  sposobach  posługiwania  się  środkami  ochrony 

indywidualnej spoczywa na 
a)

 

pracodawcy. 

b)

 

importerze środków ochrony indywidualnej. 

c)

 

producencie środków ochrony indywidualnej. 

d)

 

dystrybutorze środków ochrony indywidualnej. 

 

9.  W  celu  uniknięcia  w  pracy  drukarza  urazów  powstałych  w  wyniku  poślizgu,  potknięcia 

lub upadku, zastosujesz  
a)

 

specjalne maty antypoślizgowe. 

b)

 

buty, w których chodzi do pracy. 

c)

 

obuwie ochronne ze spodami antypoślizgowymi. 

d)

 

obuwie zabezpieczające przed poraŜeniem prądu. 

 

10.  Symbol E na gaśnicy oznacza, Ŝe jest ona przeznaczona do 

a)

 

gaszenia gazów. 

b)

 

gaszenia cieczy palnych. 

c)

 

gaszenia ciał stałych, np., papieru. 

d)

 

gaszenia poŜarów występujące w obrębie urządzeń elektrycznych pod napięciem. 

 

11.  Tamowanie krwotoków i opatrywanie ran wykonuje się 

a)

 

w rękawiczkach. 

b)

 

pod bieŜącą wodą. 

c)

 

z zastosowaniem waty i ligniny. 

d)

 

przy uŜyciu opaski z kabla, sznurówki. 

 

12.  Pierwszą czynnością przy poraŜeniu prądem jest 

a)

 

sprawdzenie, czy poraŜony krwawi. 

b)

 

odizolowanie poraŜonego od źródła prądu. 

c)

 

sprawdzenie, czy poraŜony nie posiada w jamie ustnej obcych ciał. 

d)

 

wyłączenie napięcia właściwego obwodu elektrycznego. 

 

13.  Podczas  zatrucia  gazem  lub  parami,  w  przypadku  wchłonięcia  trucizny  przez  skórę, 

naleŜy w pierwszej kolejności  
a)

 

załoŜyć opatrunek. 

b)

 

wywołać wymioty. 

c)

 

podać do picia letnią wodę. 

d)

 

zdjąć z poszkodowanego skaŜoną odzieŜ (najlepiej przez rozcięcie). 

 

14.  Z  niŜej  wymienionych  części  ciała,  na  działanie  substancji  chemicznych  zawartych 

w farbach drukarskich, rozpuszczalnikach i zmywaczach, najbardziej są naraŜone 
a)

 

nogi. 

b)

 

drogi oddechowe i skóra głównie rąk. 

c)

 

drogi oddechowe i skóra głównie twarzy. 

d)

 

przewód pokarmowy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

15.  Chcąc powiadomić straŜ poŜarną o wybuchu poŜaru, zadzwonisz pod numer 

a)

 

996. 

b)

 

997. 

c)

 

998. 

d)

 

999. 

 
16.  Pracodawca nie moŜe dopuścić do wykonywania pracy 

a)

 

pracownika młodocianego. 

b)

 

pracownika bez odpowiednich kwalifikacji. 

c)

 

pracownika bez odpowiednich kwalifikacji i znajomości przepisów bhp. 

d)

 

pracownika  przenoszonego  na  stanowisko  pracy,  na  którym  występują  czynniki 
szkodliwe. 

 

17.  Bierna ochrona przeciwpoŜarowa polega na 

a)

 

przeszkoleniu pracowników. 

b)

 

skutecznym alarmowaniu ludzi. 

c)

 

ewakuacji ludzi w razie poŜaru. 

d)

 

wykorzystaniu do gaszenia urządzeń i środków gaśniczych. 

 

18.  Po  pracy  zostało  Ci  w  pojemniku  ok.  250  ml  (szklanka)  płynnego  szkodliwego  środka 

chemicznego do czyszczenia mechanizmów maszyn. Płyn ten  
a)

 

wylejesz do WC. 

b)

 

odstawisz go w otwartym pojemniku na półkę. 

c)

 

odlejesz  niepotrzebny  środek  do  plastykowej  butelki,  zakręcisz  i  zostawisz 
w warsztacie. 

d)

 

odlejesz  pozostałą  ilość  do  szklanego  zamykanego  naczynia  i  napiszesz  markerem,  
co to za środek. 

 

19.  Plastikową butelkę, po wypitym napoju, wrzucisz do pojemnika na odpady w kolorze  

a)

 

Ŝ

ółtym. 

b)

 

niebieskim. 

c)

 

zielonym. 

d)

 

białym. 

 

20.  Przekazałeś  specjalistycznej  firmie  powstałe  w  procesie  drukowania  ksiąŜki  odpady: 

złom  z płyt  offsetowych,  wywoływacze  do  płyt,  przepracowane  oleje,  w  związku  z  tym 
poprosisz o wystawienie 
a)

 

faktury. 

b)

 

karty przyjęcia odpadów. 

c)

 

karty utylizacji odpadów. 

d)

 

karty przekazania odpadów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ................................................................................................ 

 

Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 
przeciwpoŜarowej oraz ochrony środowiska 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

                                                                                                                  Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

TEST 2 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Przestrzeganie  przepisów 
bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz  ochrony 
środowiska” 
 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, są z poziomu podstawowego, 
– zadania 16, 17, 18 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 12  zadań z poziomu podstawowego, 
– dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 15 zadań z poziomu podstawowego,  
– dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  
– bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. d, 5. a, 6. c, 7. d, 8. b, 9. a, 10. a, 11. c, 
12. b, 13. d, 14. d, 15. d, 16. c, 17. c, 18. a, 19. a, 20. 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać zasady odpowiedzialności za stan 
bezpieczeństwa w zakładzie pracy 

Określić kształty i kolory znaków 
bezpieczeństwa 

Wskazać cel ochrony przeciwpoŜarowej 

Wskazać przyczyny powstania procesu 
palenia 

Określić niezbędny czas szkolenia wstępnego 
na stanowisku pracy 

Wskazać oznaczenia gaśnic 

Określić sposób postępowania ze zuŜytymi 
ś

wietlówkami 

Wskazać sposób oznaczania urządzeń 
elektrycznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

Wskazać sposób postępowania w przypadku 
odczuwania uciąŜliwości z powodu 
nadmiernego hałasu 

10 

Wskazać warunki przystąpienia do pracy 
na stanowisku wymagającym stosowania 
ś

rodków ochrony indywidualnej 

11  Zidentyfikować znaki 

12 

Wskazać numer telefoniczny pogotowia 
ratunkowego w Polsce 

13 

Wskazać zasady udzielania pierwszej 
pomocy przy oparzeniach 

14 

Dobrać środki ochrony indywidualnej 
chroniące przed oddziaływaniem hałasu  

15  Zidentyfikować symbol przeciwpoŜarowy

 

16 

Wskazać kto pokrywa koszt szkolenia 
pracowników w zakresie bhp 

PP 

17 

Określić, o czym informuje pracownika 
pracodawca w związku z zagroŜeniami 

PP 

18  Segregować odpady  

PP 

19 

Określić zasady ustalania wykazu prac 
szczególnie niebezpiecznych 

PP 

20 

Wskazać zasady udzielania pierwszej 
pomocy w przypadku otwartego złamania 
kończyny 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia 

 
Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy  

a)

 

ponosi pracodawca. 

b)

 

ponoszą wszyscy pracownicy. 

c)

 

ponosi Państwowa Inspekcja Pracy. 

d)

 

ponoszą osoby kierujące pracownikami. 

 

2.  Zakazujące znaki bezpieczeństwa mają 

a)

 

róŜne kształty i róŜne kolory. 

b)

 

kształt koła i dominujący kolor czerwony. 

c)

 

kształt prostokąta i dominujący kolor Ŝółty. 

d)

 

kształt trójkąta i dominujący kolor niebieski. 

 

3.  Ochrona przeciwpoŜarowa ma na celu 

a)

 

ułatwienie gaszenia poŜaru przez straŜaków. 

b)

 

zabezpieczenie zakładu pracy przed poŜarem. 

c)

 

ochronę Ŝycia, zdrowia, mienia lub środowiska przed poŜarem. 

d)

 

informowanie pracowników o moŜliwościach powstania poŜaru. 

 

4.  Proces palenia następuje 

a)

 

przy wysokiej temperaturze. 

b)

 

przy materiałach łatwopalnych. 

c)

 

przy niewłaściwym magazynowaniu materiałów. 

d)

 

gdy występują równocześnie trzy czynniki: materiał palny, tlen oraz źródło ciepła. 

 

5.  Szkolenie  wstępne  na  stanowisku  pracy,  zwane  instruktaŜem  stanowiskowym,  powinno 

trwać 
a)

 

minimum 8 godzin. 

b)

 

minimum 3 godziny. 

c)

 

minimum 30 godzin. 

d)

 

wg ustaleń prowadzącego szkolenia. 

 

6.  Gaśnice proszkowe do gaszenia gazów (na przykład acetylenu, metanu, wodoru, propanu) 

mają oznaczenie 
a)

 

A. 

b)

 

B. 

c)

 

C. 

d)

 

nie mają oznaczenia. 

 

7.  ZuŜyte świetlówki 

a)

 

wyrzucisz na śmietnik. 

b)

 

wyrzucisz do pojemnika koloru Ŝółtego. 

c)

 

wyrzucisz do pojemnika koloru białego. 

d)

 

poprosisz  pracodawcę  o  specjalną  tubę  (pojemnik  na  odpady  przeznaczone 
do recyklingu). 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

8.  KaŜde urządzenie elektryczne posiada tabliczkę 

a)

 

izolacyjną. 

b)

 

znamionową. 

c)

 

informacyjną. 

d)

 

zabezpieczającą uruchomienie. 

 

9.  W  przypadku  odczuwania  uciąŜliwości  z  powodu  nadmiernego  hałasu,  źródłem  którego 

są znajdujące się w pobliŜu pracujące urządzenia drukarskie 
a)

 

zastosuję ochronniki słuchu. 

b)

 

poproszę o wyłączenie urządzenia. 

c)

 

zrobię sobie przerwę w pracy do momentu ustania hałasu. 

d)

 

poproszę  mechanika  o  sprawdzenie  stanu  technicznego  maszyn  drukujących 
i o wprowadzenie działań mających na celu redukcję poziomu hałasu. 

 

10.  Czy  pracodawca  moŜe  dopuścić  pracownika  do  pracy  na  stanowisku  wymagającym 

stosowania środków ochrony indywidualnej – bez zaopatrzenia go w odpowiednie środki 
ochrony? 
a)

 

Nie. 

b)

 

Tak. 

c)

 

Wyjątkowo, na krótki okres. 

d)

 

Po uzgodnieniu z pracownikiem. 

 

11.  Przedstawiony na rysunku znak oznacza nakaz stosowania  

 

a)

 

osłony. 

b)

 

ochrony. 

c)

 

ochrony oczu. 

d)

 

osłony twarzy. 

 

12.  Chcą powiadomić pogotowie ratunkowe o wypadku w pracy zadzwonisz pod numer 

a)

 

996. 

b)

 

997. 

c)

 

998. 

d)

 

999. 

 

13.  Przy oparzeniu pierwszego stopnia naleŜy miejsce oparzenia 

a)

 

zabandaŜować. 

b)

 

polewać wodą utlenioną. 

c)

 

posmarować kremem (na przykład Nivea). 

d)

 

polewać strumieniem czystej wody i zabezpieczyć wyjałowionym opatrunkiem. 

 

14.  Do ochrony słuchu przed nadmiernym hałasem zastosujesz  

a)

 

półmaski. 

b)

 

amortyzatory. 

c)

 

osłony twarzy. 

d)

 

wkładki i nauszniki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

15.  PoniŜszy znak znajdziemy  

 

a)

 

na wozie straŜackim. 

b)

 

w punkcie czerpania wody. 

c)

 

na drzwiach szafki hydrantowej. 

d)

 

w przypadku podłączenia węŜa poŜarniczego. 

 
16.  Szkolenia pracowników w zakresie bhp odbywają się  

a)

 

są bezpłatne. 

b)

 

na koszt pracownika. 

c)

 

na koszt pracodawcy. 

d)

 

na koszt Państwowej Inspekcji Pracy. 

 

17.  Pracodawca  jest  obowiązany  informować  pracowników,  w  związku  z zagroŜeniami 

występującymi na stanowisku pracy, o 
a)

 

ochronie przeciwpoŜarowej w zakładzie pracy. 

b)

 

trudnościach występujących w związku z pracą. 

c)

 

ryzyku zawodowym oraz zasadach ochrony przed zagroŜeniami. 

d)

 

potrzebie zapoznania się z chorobami związanymi z wykonywaną pracą. 

 

18.  Plastikową butelkę po wypitym napoju wrzucisz do pojemnika na odpady w kolorze  

a)

 

Ŝ

ółtym. 

b)

 

niebieskim. 

c)

 

zielonym. 

d)

 

białym. 

 

19.  Wykaz  prac  szczególnie  niebezpiecznych  występujących  w zakładach  pracy  ustala 

i aktualizuje 
a)

 

pracodawca. 

b)

 

Komisja zakładowa ds. bhp. 

c)

 

osoba nadzorująca prace niebezpieczne. 

d)

 

pracownik wykonujący prace niebezpieczne. 

 

20.  W przypadku otwartego złamania kończyny dolnej z równoczesnym krwawieniem naleŜy 

a)

 

dokonać zatrzymania krwawienia. 

b)

 

w takim stanie przewieźć do szpitala. 

c)

 

polewać strumieniem czystej wody do przybycia pomocy lekarskiej. 

d)

 

załoŜyć sterylny opatrunek, zabandaŜować, unieruchomić złamaną kość w istniejącym 

połoŜeniu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ................................................................................................ 

 

Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 
przeciwpoŜarowej oraz ochrony środowiska 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

                                                                                                                  Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37 

7. LITERATURA 

 
1.

 

Bhp na stanowiskach pracy w przemyśle poligraficznym z uwzględnieniem oceny ryzyka 
zawodowego.  Centralny  Ośrodek  Badawczo-Rozwojowy  Przemysłu  Poligraficznego, 
Warszawa 2004 

2.

 

Celeda R.: Kodeks pracy. Dom Wydawniczy ABC, Warszawa 2000 

3.

 

Francuz  W.M.,  Sokołowski  R.:  Bezpieczeństwo  i  higiena  pracy  w  rzemiośle.  Warszawa 
1996 

4.

 

Kwiatkowski  K.:  Zasady  doboru  i  stosowania  środków  ochrony  indywidualnej  oraz 
odzieŜy i obuwia roboczego. Gdańsk 1998 

5.

 

Mac S., Leowski J.: Bezpieczeństwo i higiena pracy dla zasadniczych szkół zawodowych. 
WSiP, Warszawa 1999 

6.

 

Pierwsza pomoc.  Świat KsiąŜki, Warszawa 1996 

7.

 

Rączkowski B.: BHP w praktyce. ODDK, Gdańsk 2002 

8.

 

Warno O.: Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach zagraŜających Ŝyciu. PCK, Warszawa 
1994