background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 
 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
             NARODOWEJ

 

 
 

 
 
 
Paweł Krawczak 

 
 
 
 
 

Wykonywanie typowych prac na frezarkach 722[02].Z3.02 

 

 
 
 
 

 
 

 

 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 

 
Wydawca  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1

Recenzenci: 
mgr inŜ. Andrzej Zych 
mgr inŜ. Marek Olsza 
 

 
 

Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Paweł Krawczak 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sienna 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  722[02].Z3.02 
„Wykonywanie  typowych  prac  na  frezarkach”,  zawartego  w modułowym  programie 
nauczania dla zawodu operator obrabiarek skrawających. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2

SPIS  TREŚCI 

 
 

1.  Wprowadzenie  

2.  Wymagania wstępne  

3.  Cele kształcenia  

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

13 

5.1.  Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas frezowania 

13 

5.1.1.  Ćwiczenia  

13 

5.2.  Zasada procesu frezowania. Technologiczne parametry skrawania. 

Ciecze chłodząco-smarujące 

 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia  

14 

5.3.  Rodzaje frezów. Geometria części roboczej frezu 

16 

5.3.1.  Ćwiczenia  

16 

5.4.  Mocowanie narzędzi i przedmiotów do obróbki 

18 

5.4.1.  Ćwiczenia 

18 

5.5.  Frezowanie powierzchni płaskich 

20 

5.5.1.  Ćwiczenia 

20 

5.6.  Frezowanie rowków i powierzchni kształtowych 

22 

5.6.1.  Ćwiczenia 

22 

5.7.  Praca na wytaczarko-frezarkach. Narzędzia do wytaczania 

24 

5.7.1.  Ćwiczenia 

24 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

26 

7.  Literatura  

39 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  operator  obrabiarek  skrawających 
722[02].  

Poradnik  zawiera  informacje  i  wskazówki  niezbędne  dla  efektywnego  zorganizowania 

procesu kształcenia w jednostce modułowej. Zamieszczono w nim: 
– 

wymagania wstępne, 

– 

szczegółowe cele kształcenia, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

ć

wiczenia, 

– 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

– 

literaturę. 
Wymagania  wstępne  określają  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  ukształtowane 

przed  rozpoczęciem  pracy  z  poradnikiem.  NaleŜy  zachęcić  uczniów,  aby  zapoznali  się 
z wymaganiami  i  ocenili,  czy  je  spełniają.  Spełnienie wymagań wstępnych pozwoli uczniom 
na  skoncentrowanie  się  na  kształtowaniu  nowych  umiejętności  potrzebnych  do  zaliczenia 
jednostki modułowej. 

Szczegółowe cele kształcenia określają umiejętności, jakie uczeń powinien ukształtować 

w  wyniku  procesu  kształcenia  w  tej  jednostce  modułowej.  Przed  rozpoczęciem  zajęć  naleŜy 
zapoznać uczniów z celami kształcenia, aby dowiedzieli się, czego się nauczą. 

W  poradniku  zamieszczono  takŜe  dwa  przykładowe  scenariusze  zajęć.  Wskazują  one 

sposób  prowadzenia  zajęć  dydaktycznych  z  wykorzystaniem  metod  zalecanych  w programie 
jednostki modułowej. 

Ć

wiczenia  (toŜsame  z  tymi,  które  znajdują  się  w  poradniku  dla  ucznia),  zawierają 

polecenie,  wskazówki  do  realizacji,  zalecane  metody  nauczania  –  uczenia  się  oraz  środki 
dydaktyczne. Wykonując poszczególne ćwiczenia uczeń powinien ukształtować umiejętności 
niezbędne do zaliczenia jednostki modułowej, 

Ewaluacja  osiągnięć  ucznia  powinna  zostać  przeprowadzona  z  pomocą  testu  pisemnego  

z  zadaniami  wielokrotnego  wyboru  oraz  testu  praktycznego  z  zadaniem  typu  próby  pracy.  
W  poradniku  dla  nauczyciela  zamieszczono  dwa  przykładowe  narzędzia  pomiaru 
dydaktycznego. Wszystkie zadania zamieszczone w testach obejmują treści objęte programem 
nauczania oraz sprawdzają, czy uczeń osiągnął załoŜone w jednostce modułowej cele. 

Ostatnim  elementem  poradnika  dla  nauczyciela  jest  wykaz  literatury.  Zawiera  on 

zarówno  pozycje  przydatne  uczniowi  dla  pogłębienia  wiedzy  z  zakresu  programu  jednostki 
modułowej, jak i pozycje metodyczne. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  w  jednostce  modułowej  prowadzone  były 

róŜnymi  metodami  uwzględniającymi  wszystkie  strategie  kształcenia  wielostronnego.  
NaleŜy stosować metody z zakresu strategii problemowej (metody problemowe) i operacyjnej 
(metody  praktyczne).  Formy  organizacyjne  pracy  powinny  być  zróŜnicowane  począwszy  od 
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 
 

Schemat układu 

jednostek

 modułowych 

 
 
 
 
 

722[02].Z3 

Technologie wytwarzania części maszyn 

w procesie obróbki skrawaniem 

722[02].Z3.01 

Wykonywanie typowych prac 

na tokarkach 

722[02].Z3.02 

Wykonywanie typowych prac 

na frezarkach 

722[02].Z3.03 

Wykonywanie typowych prac na 

szlifierkach 

722[02].Z3.04 

Opracowanie programu 

i realizacja obróbki elementów  

na obrabiarkach CNC 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

stosować zasady bezpiecznej pracy podczas eksploatacji maszyn i urządzeń, 

− 

dobierać sprzęt ochrony indywidualnej w zaleŜności od prowadzonych prac, 

− 

posługiwać dokumentacją techniczną, 

− 

wykonywać pomiary warsztatowe, 

− 

wyjaśniać podstawowe pojęcia związane z procesem skrawania, 

− 

rozróŜniać materiały narzędziowe, 

− 

rozróŜniać narzędzia do obróbki skrawaniem, 

− 

wyjaśniać budowę i zasadę działania obrabiarek skrawających, 

− 

wyjaśniać budowę i zasadę działania mechanizmów obrabiarek skrawających, 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji technicznej, jak: Polskie Normy, poradniki, 

− 

analizować treść zadania, dobierać metody i plan rozwiązania, 

− 

komunikować się i pracować w zespole,  

− 

samodzielnie podejmować decyzje, 

− 

dokonywać oceny swojej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

scharakteryzować proces frezowania, 

− 

sklasyfikować narzędzia do frezowania, 

− 

określić geometrię ostrzy frezów, 

− 

wyjaśnić  zjawisko  powstawania  drgań  podczas  frezowania  i  ich  wpływ  na  jakość 
powierzchni, 

− 

dobierać ciecze chłodząco-smarujące do frezowania,  

− 

zorganizować stanowisko pracy, 

− 

dobierać warunki skrawania do frezowania, 

− 

dokonać pozycjonowania układu przedmiot-narzędzie z wymaganą dokładnością, 

− 

dobierać i przygotowywać do pracy narzędzia,  

− 

zamocować narzędzie, 

− 

zamocować przedmiot obrabiany, 

− 

wykonać frezowanie powierzchni płaskich, 

− 

wyfrezować rowki i przeciąć materiał, 

− 

wykonać frezowanie z zastosowaniem podzielnicy, 

− 

wykonać frezowanie powierzchni kształtowych, 

− 

naciąć uzębienia kół zębatych walcowych i zębatek na frezarce uniwersalnej, 

− 

wykonać prace na wytaczarko-frezarkach, 

− 

przeprowadzić kontrolę międzyoperacyjną i końcową, 

− 

ocenić zuŜycie frezów,  

− 

skorzystać z instrukcji obsługi frezarki, 

− 

skorzystać z dokumentacji technologicznej, 

− 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska obowiązujące na stanowisku pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

………………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Operator obrabiarek skrawających 722[02] 

Moduł: 

Technologie  wytwarzania  części  maszyn  w  procesie 

 

obróbki skrawaniem 722[02].Z3 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie typowych prac na frezarkach 722[02].Z3.02 

Temat:  Frezowanie powierzchni płaskich. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności frezowania powierzchni płaskich. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

zorganizować stanowisko do wykonywania frezowania zgodnie z zasadami bezpieczeństwa 
i higieny pracy, 

− 

dobrać narzędzia skrawające do frezowania powierzchni płaskich, 

− 

dobrać uchwyty i oprawki do mocowania przedmiotu obrabianego i narzędzi, 

− 

dobrać parametry skrawania do operacji frezowania,  

− 

wykonać frezowanie powierzchni płaskich, 

− 

ocenić jakość wykonanych operacji. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenia praktyczne, 

− 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

indywidualna. 

 
Czas:
 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 
–  dokumentacja zadania, 
–  tabele parametrów skrawania, 
–  frezarka pozioma, 
–  oprawki narzędziowe, 
–  uchwyty obróbkowe, 
–  frezy walcowe, 
–  przyrządy pomiarowe, 
–  materiał obrabiany, 
–  pisaki, 
–  kartki papieru. 

 
Przebieg zajęć: 

 
Zadanie dla ucznia 
Wykonaj frezowanie powierzchni płaskich zgodnie z dokumentacją 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

8

FAZA WSTĘPNA 
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu zajęć, zaznajomienie uczniów z pracą 
metodą tekstu przewodniego. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 
Pytania prowadzące: 
1.  W jaki sposób wykonuje się frezowanie powierzchni płaskich? 
2.  Jakie narzędzia słuŜą do frezowanie powierzchni płaskich? 
3.  Czym naleŜy się kierować przy wyborze narzędzi? 
4.  W jaki sposób naleŜy zamocować narzędzia obróbkowe? 
5.  W jaki sposób naleŜy zamocować przedmiot obrabiany? 
6.  Jakie parametry skrawania naleŜy dobrać do obróbki powierzchni płaskich? 
7.  W jakie środki ochrony osobistej naleŜy zabezpieczyć się podczas frezowania? 
 
PLANOWANIE 
Sporządź plan pracy z uwzględnieniem następujących czynności: 
1.  Ustal, jakimi narzędziami dokonasz frezowania powierzchni płaskich. 
2.  Dobierz parametry skrawania. 
3.  Ustal, w jaki sposób zamocujesz przedmiot obrabiany. 
4.  Zaplanuj kolejność czynności do wykonania operacji frezowania powierzchni płaskich. 
5.  Zaplanuj czynności końcowe po wykonaniu frezowania. 
 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Zorganizuj stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia. 
2.  Przestrzegaj przepisy bhp w trakcie wykonywania ćwiczenia. 
3.  Dobierz sposób zamocowania przedmiotu obrabianego. 
4.  Dobierz narzędzia do frezowania. 
5.  Dobierz parametry skrawania. 
6.  Sprawdzić stan techniczny narzędzi, obrabiarki, uchwytów. 
7.  Zamocuj narzędzia obróbkowe. 
8.  Zamocuj przedmiot obrabiany. 
9.  Ustaw parametry skrawania. 
10.  Wykonaj frezowanie powierzchni płaskich. 
11.  Zwróć uwagę na prawidłowość i dokładność twojej pracy. 
12.  Utrzymuj ład i porządek na stanowisku pracy. 
13.  Zagospodaruj odpady i nieuŜyte materiały. 
14.  Uporządkuj stanowisko po wykonaniu ćwiczenia. 
15.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. 
 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy prawidłowo zostały dobrane narzędzia? 
2.  Czy prawidłowo zamocowano narzędzia? 
3.  Czy prawidłowo zostały dobrane parametry skrawania? 
4.  Czy prawidłowo zamocowano przedmiot obrabiany? 
5.  Czy prawidłowo wykonano frezowanie powierzchni płaskich? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

9

6.  Czy utrzymywano ład i porządek na stanowisku pracy? 
7.  Czy uporządkowano stanowisko po wykonaniu ćwiczenia? 
 
ANALIZA 
Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 
trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje,  jakie  nowe  i  waŜne 
umiejętności  zostały  wykształcone,  jakie  wystąpiły  nieprawidłowości  oraz  jak  ich  unikać  
w przyszłości. 
 
FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat:  Frezowanie  kształtowe.  Na  podstawie 
zgromadzonych  informacji  przygotuj  się  do  dyskusji  na  temat  jakich  narzędzi  uŜywa  się  do 
frezowania kształtowego. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

10

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

………………………………………………………… 

Modułowy program nauczania: 

Operator obrabiarek skrawających 722[02] 

Moduł: 

Technologie  wytwarzania  części  maszyn  w  procesie 

 

obróbki skrawaniem 722[02].Z3 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie typowych prac na frezarkach 722[02].Z3.02 

Temat:  Frezowanie powierzchni kształtowych. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności frezowania powierzchni kształtowych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

zorganizować  stanowisko  do  wykonywania  frezowania  zgodnie  z  zasadami 
bezpieczeństwa i higieny pracy, 

− 

dobrać narzędzia skrawające do frezowania powierzchni kształtowych, 

− 

dobrać uchwyty i oprawki do mocowania przedmiotu obrabianego i narzędzi, 

− 

dobrać parametry skrawania do operacji frezowania,  

− 

wykonać frezowanie powierzchni kształtowych, 

– 

ocenić jakość wykonanych operacji. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

ć

wiczenia praktyczne, 

− 

metoda tekstu przewodniego. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

indywidualna. 

 
Czas:
 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 
–  dokumentacja zadania, 
–  tabele parametrów skrawania, 
–  frezarka pionowa, 
–  oprawki narzędziowe, 
–  uchwyty obróbkowe, 
–  frezy, 
–  przyrządy pomiarowe, 
–  materiał obrabiany, 
–  pisaki, 
–  kartki papieru. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 
Wykonaj frezowanie powierzchni kształtowych. 
 
FAZA WSTĘPNA 
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu zajęć, zaznajomienie uczniów z pracą 
metodą tekstu przewodniego. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

11

FAZA WŁAŚCIWA 
 
INFORMACJE 
Pytania prowadzące: 
1.  W jaki sposób wykonuje się frezowanie powierzchni kształtowych? 
2.  Jakie narzędzia słuŜą do frezowanie powierzchni kształtowych? 
3.  Czym naleŜy się kierować przy wyborze narzędzi? 
4.  W jaki sposób naleŜy zamocować narzędzia obróbkowe? 
5.  W jaki sposób naleŜy zamocować przedmiot obrabiany? 
6.  Jakie parametry skrawania naleŜy dobrać do obróbki powierzchni kształtowych? 
7.  W jakie środki ochrony osobistej naleŜy zabezpieczyć się podczas frezowania? 
 
PLANOWANIE 
Sporządź plan pracy z uwzględnieniem następujących czynności: 
1.  Ustal, jakimi narzędziami dokonasz frezowania powierzchni kształtowych. 
2.  Dobierz parametry skrawania. 
3.  Ustal, w jaki sposób zamocujesz przedmiot obrabiany. 
4.  Zaplanuj kolejność czynności do wykonania operacji frezowania powierzchni kształtowych. 
5.  Zaplanuj czynności końcowe po wykonaniu frezowania. 
 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Zorganizuj stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia. 
2.  Przestrzegaj przepisy bhp w trakcie wykonywania ćwiczenia. 
3.  Dobierz sposób zamocowania przedmiotu obrabianego. 
4.  Dobierz narzędzia do frezowania. 
5.  Dobierz parametry skrawania. 
6.  Sprawdzić stan techniczny narzędzi, obrabiarki, uchwytów. 
7.  Zamocuj narzędzia obróbkowe. 
8.  Zamocuj przedmiot obrabiany. 
9.  Ustaw parametry skrawania. 
10.  Wykonaj frezowanie powierzchni kształtowych. 
11.  Zwróć uwagę na prawidłowość i dokładność twojej pracy. 
12.  Utrzymuj ład i porządek na stanowisku pracy. 
13.  Zagospodaruj odpady i nieuŜyte materiały. 
14.  Uporządkuj stanowisko po wykonaniu ćwiczenia. 
15.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. 
 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy prawidłowo zostały dobrane narzędzia? 
2.  Czy prawidłowo zamocowano narzędzia? 
3.  Czy prawidłowo zostały dobrane parametry skrawania? 
4.  Czy prawidłowo zamocowano przedmiot obrabiany? 
5.  Czy prawidłowo wykonano frezowanie powierzchni kształtowych? 
6.  Czy utrzymywano ład i porządek na stanowisku pracy? 
7.  Czy uporządkowano stanowisko po wykonaniu ćwiczenia? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

12

ANALIZA 
Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 
trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje,  jakie  nowe  i  waŜne 
umiejętności  zostały  wykształcone,  jakie  wystąpiły  nieprawidłowości  oraz  jak  ich  unikać  
w przyszłości. 
 
FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat  podzielnicy.  Na  podstawie  zgromadzonych 
informacji przygotuj się do dyskusji na temat sposobu wykonania zwykłego dzielenia obwodu 
koła na równe części. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

13

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. 

Zasady 

bezpieczeństwa 

higieny 

pracy, 

ochrony 

przeciwpoŜarowej oraz ochrony środowiska 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ  zagroŜenia  dla  pracownika,  które  mogą  wystąpić  podczas  pracy  na  frezarce. 

Określ środki ochrony osobistej, jakich naleŜy uŜywać podczas pracy na frezarce. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny pracy. 
Przygotować przykładowe środki ochrony osobistej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić, jakie zagroŜenia dla pracownika występują podczas pracy na frezarce, 
2)  określić, jakie środki ochrony osobistej naleŜy uŜywać podczas pracy na frezarce, 
3)  wpisać  wszystkie  pomysły  na  kartce  (burza  mózgów  –  nie  krytykując  Ŝadnego 

z pomysłów koleŜanek/kolegów), 

4)  uporządkować  zapisane  pomysły  –  odrzucić  ewentualnie  nierealne  lub  budzące 

wątpliwości członków grupy, 

5)  zaprezentować efekty pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  burza mózgów, 
–  ćwiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

duŜe arkusze papieru, 

− 

mazaki, 

− 

tablica flipchart. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

14

5.2.  Zasada  procesu  frezowania.  Technologiczne  parametry 

skrawania. Ciecze chłodząco-smarujące 

 
5.2.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Dobierz  prędkość  skrawania  i  posuw  na  ostrze  do  zgrubnego  frezowania  płytki  frezem 

walcowo-czołowym wykonanej ze stali niestopowej o twardość HB 140. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz przygotować tabele parametrów skrawania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami doboru parametrów skrawania, 
2)  dobrać prędkość skrawania dla operacji frezowania, 
3)  dobrać posuw na ostrze, 
4)  dokonać oceny ćwiczenia, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

dyskusja, 

– 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

tabele parametrów skrawania, 

– 

poradniki, 

– 

pisaki, 

– 

kartki papieru. 

 
Ćwiczenie 2 

Oblicz  posuw  minutowy  dla  frezowania  zgrubnego  stali  frezem  walcowo-czołowym 

o ośmiu ostrzach i liczbie obrotów równej 500 obr/min.  

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz przygotować tabele parametrów skrawania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z zasadami doboru parametrów skrawania, 
2)  dobrać z tabeli wartość posuwu w mm/ostrze dla operacji frezowania, 
3)  obliczyć posuw minutowy, 
4)  dokonać oceny ćwiczenia, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

15

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

dyskusja, 

– 

ć

wiczenia. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

duŜe arkusze papieru,  

− 

mazaki,  

− 

tablica flipchart. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

16

5.3. Rodzaje frezów. Geometria części roboczej frezu 

 
5.3.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Rysunek  przedstawia  frez  wykonany  z  materiału  narzędziowego  SK10V.  Określ  rodzaj 

freza, jego oznaczenie oraz materiał narzędziowy, z jakiego został wykonany. 
 
 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 [3]. 

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz przygotować tablice z materiałami narzędziowymi. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

 
Uczeń powinien: 

1)  określić jaki rodzaj freza jest przedstawiony na rysunku,  
2)  podać jego symbol, 
3)  określić materiał narzędziowy z którego został wykonany frez, 
4)  wpisać  wszystkie  pomysły  na  kartce  (burza  mózgów  –  nie  krytykując  Ŝadnego 

z pomysłów koleŜanek/kolegów), 

5)  uporządkować zapisane pomysły,  
6)  zaprezentować efekty pracy, 
7)  wziąć udział w podsumowaniu.  
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

burza mózgów, 

– 

ć

wiczenia. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

duŜe arkusze papieru,  

− 

mazaki,  

− 

tablica flipchart. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

17

Ćwiczenie 2 

Rysunek  przedstawia  frez  walcowo-czołowy.  Nazwij  elementy  geometryczne  freza 

oznaczone na rysunku. 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 [3]. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zastanowić się jakie elementy geometrii freza walcowo-czołowego zostały przedstawione 

na rysunku,  

2)  wpisać  wszystkie  pomysły  na  kartce  (burza  mózgów  –  nie  krytykując  Ŝadnego 

z pomysłów koleŜanek/kolegów), 

3)  uporządkować zapisane pomysły,  
4)  zaprezentować efekty pracy, 
5)  wziąć udział w podsumowaniu.  
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

burza mózgów, 

– 

ć

wiczenia. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

duŜe arkusze papieru,  

− 

mazaki,  

− 

tablica flipchart. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

18

5.4. Mocowanie narzędzi i przedmiotów do obróbki 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Zamocuj  na  frezarce  pręt  o  długości  100  mm  i  średnicy  20  mm,  w  którym  zostanie 

wyfrezowany  rowek  na  wpust.  Rowek  zostanie  wykonany  frezem  trzpieniowym  z  chwytem 
walcowym  o  średnicy  6  mm.  Określ  sposób,  w  jaki  zamocujesz  przedmiot  obrabiany 
i narzędzie. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny pracy. 
Przygotować imadła i uchwyty obróbkowe oraz frezarkę do zamocowania przedmiotu. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić sposób zamocowania obrabianego przedmiotu na frezarce,  
2)  określić, jakie uchwyt naleŜy zastosować do zamocowania narzędzia, 
3)  scharakteryzować oprzyrządowanie konieczne do zamocowania przedmiotu i narzędzia, 
4)  wpisać  wszystkie  pomysły  na  kartce  (burza  mózgów  –  nie  krytykując  Ŝadnego 

z pomysłów Twoich koleŜanek/kolegów), 

5)  uporządkować zapisane pomysły,  
6)  zamocować przedmiot na frezarce, 
7)  zaprezentować efekty pracy grupy na forum klasy, 
8)  wziąć udział w podsumowaniu.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

burza mózgów, 

– 

ć

wiczenia. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

pręt o długości 100 mm i średnicy 20 mm, 

− 

frezarka pionowa, 

− 

imadła i uchwyty obróbkowe, 

− 

duŜe arkusze papieru,  

− 

mazaki,  

− 

tablica flipchart. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  szesnaście  nacięć  na  obwodzie  tarczy  za  pomocą  podzielnicy.  Określ  sposób 

dzielenie  obwodu  na  równe  części.  Określ  ilość  obrotów,  które  naleŜy  wykonać  korbką,  aby 
obrócić tarczę o jedno nacięcie. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny pracy. 
Przygotować podzielnicę. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

19

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić sposób wykonania dzielenia obwodu na równe części,  
1)  obliczyć liczbę obrotów korbką, 
2)  wpisać  wszystkie  pomysły  na  kartce  (burza  mózgów  –  nie  krytykując  Ŝadnego 

z pomysłów Twoich koleŜanek/kolegów), 

3)  uporządkować zapisane pomysły,  
4)  wykonać dzielenie obwodu, 
5)  zaprezentować efekty pracy grupy na forum klasy, 
6)  wziąć udział w podsumowaniu.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

burza mózgów, 

– 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

tarcza, 

− 

frezarka pozioma, 

− 

podzielnica uniwersalna, 

− 

duŜe arkusze papieru,  

− 

mazaki,  

− 

tablica flipchart. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

20

5.5. Frezowanie powierzchni płaskich 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj frezowanie płaszczyzny frezem walcowym zgodnie z dokumentacją zadania. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Przygotować instrukcje lub tekst przewodni do wykonania ćwiczenia wraz z rysunkiem płytki 
przeznaczonej  do  frezowania.  Rysunek  powinien  zawierać wymiary tolerowane i oznaczenia 
chropowatości  powierzchni.  Przygotować  narzędzia  obróbkowe,  uchwyty  i materiały  do 
frezowania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z techniką frezowania płaszczyzn, 
2)  dobrać sposób zamocowania przedmiotu obrabianego, 
3)  dobrać narzędzia do frezowania, 
4)  dobrać parametry skrawania, 
5)  sprawdzić stan techniczny narzędzi, obrabiarki, uchwytów, 
6)  zamocować przedmiot obrabiany, 
7)  zamocować narzędzia obróbkowe, 
8)  wykonać frezowanie płaszczyzny, 
9)  przestrzegać przepisów bhp w trakcie wykonywania ćwiczenia, 
10)  uporządkować stanowisko pracy, 
11)  zagospodarować odpady, 
12)  dokonać oceny wykonanej pracy, 
13)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

tekst przewodni,  

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

dokumentacja zadania, 

– 

tabele parametrów skrawania, 

– 

frezarka pozioma, 

– 

oprawki narzędziowe, 

– 

uchwyty obróbkowe, 

– 

frezy walcowe, 

– 

przyrządy pomiarowe, 

− 

materiał obrabiany, 

− 

pisaki, 

− 

kartki papieru. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

21

Ćwiczenie 2 

Wykonaj frezowanie płaszczyzny głowicą frezarską zgodnie z dokumentacją zadania. 

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny pracy. 
Przygotować instrukcje lub tekst przewodni do wykonania ćwiczenia wraz z rysunkiem płytki 
przeznaczonej  do  frezowania.  Rysunek  powinien  zawierać wymiary tolerowane i oznaczenia 
chropowatości  powierzchni.  Przygotować  narzędzia  obróbkowe,  uchwyty  i  materiały  do 
frezowania.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z techniką frezowania płaszczyzn, 
2)  dobrać sposób zamocowania przedmiotu obrabianego, 
3)  dobrać narzędzia do frezowania, 
4)  dobrać parametry skrawania, 
5)  sprawdzić stan techniczny narzędzi, obrabiarki, uchwytów, 
6)  zamocować przedmiot obrabiany, 
7)  zamocować narzędzia obróbkowe, 
8)  wykonać frezowanie płaszczyzny, 
9)  przestrzegać przepisów bhp w trakcie wykonywania ćwiczenia, 
10)  uporządkować stanowisko pracy, 
11)  zagospodarować odpady, 
12)  dokonać oceny wykonanej pracy, 
13)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

tekst przewodni,  

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

dokumentacja zadania, 

− 

tabele parametrów skrawania, 

− 

frezarka pionowa, 

− 

oprawki narzędziowe, 

− 

uchwyty obróbkowe, 

− 

głowice frezarskie, 

− 

przyrządy pomiarowe, 

− 

materiał obrabiany, 

− 

pisaki, 

− 

kartki papieru. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

22

5.6. Frezowanie rowków i powierzchni kształtowych 

 

5.6.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj frezowanie powierzchni kształtowej zgodnie z dokumentacją zadania. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny pracy. 
Przygotować instrukcje lub tekst przewodni do wykonania ćwiczenia wraz z rysunkiem

 

płytki 

przeznaczonej do frezowania kształtowego. Rysunek powinien zawierać wymiary tolerowane 
i  oznaczenia  chropowatości  powierzchni.  Przygotować  narzędzia  obróbkowe,  uchwyty 
i materiały do frezowania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z techniką frezowania powierzchni kształtowych, 
2)  dobrać sposób zamocowania przedmiotu obrabianego, 
3)  dobrać narzędzia do frezowania, 
4)  dobrać parametry skrawania, 
5)  sprawdzić stan techniczny narzędzi, obrabiarki, uchwytów, 
6)  zamocować przedmiot obrabiany, 
7)  zamocować narzędzia obróbkowe, 
8)  wykonać frezowanie powierzchni kształtowych, 
9)  przestrzegać przepisów bhp w trakcie wykonywania ćwiczenia, 
10)  uporządkować stanowisko pracy, 
11)  zagospodarować odpady, 
12)  dokonać wykonanej pracy, 
13)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

tekst przewodni,  

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

dokumentacja zadania, 

− 

tabele parametrów skrawania, 

− 

frezarka pionowa, 

− 

oprawki narzędziowe, 

− 

uchwyty obróbkowe, 

− 

frezy, 

− 

przyrządy pomiarowe, 

− 

materiał obrabiany, 

− 

pisaki, 

− 

kartki papieru. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

23

Ćwiczenie 2 

Wykonaj nacinanie uzębienia koła zębatego walcowego zgodnie z dokumentacją zadania. 

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny pracy. 
Przygotować  instrukcje  lub  tekst  przewodni  do  wykonania  ćwiczenia  wraz  z  rysunkiem 
wykonawczym  koła  zębatego.  Przygotować  narzędzia  obróbkowe,  uchwyty  i  materiały  do 
frezowania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z techniką frezowania kół zębatych, 
2)  dobrać sposób zamocowania przedmiotu obrabianego, 
3)  dobrać narzędzia do frezowania, 
4)  dobrać parametry skrawania, 
5)  sprawdzić stan techniczny narzędzi, obrabiarki, uchwytów, 
6)  zamocować przedmiot obrabiany, 
7)  zamocować narzędzia obróbkowe, 
8)  wykonać frezowanie koła zębatego, 
9)  przestrzegać przepisów bhp w trakcie wykonywania ćwiczenia, 
10)  uporządkować stanowisko pracy, 
11)  zagospodarować odpady, 
12)  dokonać wykonanej pracy, 
13)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

tekst przewodni,  

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

dokumentacja zadania, 

− 

tabele wartości modułów, podziałek, wysokości głów, wysokości stóp i całkowitej wysokości 
zębów normalnych, 

− 

frezarka pozioma, 

− 

podzielnica, 

− 

konik, 

− 

trzpienie, 

− 

frezy krąŜkowe modułowe, 

− 

oprawki narzędziowe, 

− 

przyrządy pomiarowe, 

− 

materiał obrabiany, 

− 

pisaki, 

− 

kartki papieru. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

24

5.7. Praca na wytaczarko-frezarkach. Narzędzia do wytaczania 

 

5.7.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj wytaczanie otworu zgodnie z dokumentacją zadania. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny pracy. 
Przygotować instrukcje lub tekst przewodni do wykonania ćwiczenia wraz z rysunkiem płyty 
z  wykonanym  otworem  do  wytaczania.  Rysunek  powinien  zawierać  wymiary  tolerowane 
i oznaczenia  chropowatości  powierzchni.  Przygotować  narzędzia  obróbkowe,  uchwyty 
i materiały do wytaczania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z techniką wytaczania otworów, 
2)  dobrać sposób zamocowania przedmiotu obrabianego, 
3)  dobrać narzędzia do wytaczania otworu, 
4)  dobrać parametry skrawania, 
5)  sprawdzić stan techniczny narzędzi, obrabiarki, uchwytów, 
6)  zamocować przedmiot obrabiany, 
7)  zamocować narzędzia obróbkowe, 
8)  wykonać wytaczanie otworu, 
9)  przestrzegać przepisów bhp w trakcie wykonywania ćwiczenia, 
10)  uporządkować stanowisko pracy, 
11)  zagospodarować odpady, 
12)  dokonać oceny wykonanej pracy, 
13)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

tekst przewodni,  

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

dokumentacja zadania, 

– 

tabele parametrów skrawania, 

– 

wytaczarko-frezarka, 

– 

oprawki narzędziowe, 

– 

uchwyty obróbkowe, 

– 

wytaczadła, 

– 

przyrządy pomiarowe, 

– 

materiał obrabiany, 

– 

pisaki, 

– 

kartki papieru. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

25

Ćwiczenie 2 

Wykonaj frezowanie płaszczyzn zgodnie z dokumentacją zadania. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny pracy. 
Przygotować  instrukcje  lub  tekst  przewodni  do  wykonania  ćwiczenia  wraz  z  rysunkiem. 
Rysunek  powinien  zawierać  wymiary  tolerowane  i  oznaczenia  chropowatości  powierzchni. 
Przygotować narzędzia obróbkowe, uchwyty i materiały do wytaczania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z techniką wytaczania otworów, 
2)  dobrać sposób zamocowania przedmiotu obrabianego, 
3)  dobrać narzędzia do wytaczania otworu, 
4)  dobrać parametry skrawania, 
5)  sprawdzić stan techniczny narzędzi, obrabiarki, uchwytów, 
6)  zamocować przedmiot obrabiany, 
7)  zamocować narzędzia obróbkowe, 
8)  wykonać wytaczanie otworu, 
9)  przestrzegać przepisów bhp w trakcie wykonywania ćwiczenia, 
10)  uporządkować stanowisko pracy, 
11)  zagospodarować odpady, 
12) dokonać oceny wykonanej pracy, 
13) zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

tekst przewodni,  

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

dokumentacja zadania, 

– 

tabele parametrów skrawania, 

– 

wytaczarko-frezarka, 

– 

oprawki narzędziowe, 

– 

uchwyty obróbkowe, 

– 

frezy, 

– 

przyrządy pomiarowe, 

– 

materiał obrabiany, 

– 

pisaki, 

– 

kartki papieru. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

26

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie typowych prac 
na frezarkach” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9, 10, 12, 13, 16, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 6, 8, 11, 14, 15, 17, 18, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

 

 

 

 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  18  zadań,  w  tym  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. a, 4. c, 5. c, 6. a, 7. a, 8. b, 9. b, 10. a, 11. c, 

12. c, 13. a, 14. c, 15. b, 16. c, 17. a, 18. c, 19. a, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Sklasyfikować frez  

Określić rodzaj ruch głównego 
obrotowy frezarki 

Zdefiniować pojęcie głębokości 
frezowania  

Rozpoznać frezowanie czołowe  

Rozpoznać rodzaj narzędzia do 
frezowania rowków 

Dobrać sposób zamocowania 
przedmiotu do frezowania 
powierzchni po łuku lub okręgu 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

27

Wskazać symbol frezu 

Dobrać sposób zamocowania narzędzi 
trzpieniowych z chwytem walcowym 

PP 

Rozpoznać frez walcowy 

10  Rozpoznać imadło do wałków 

11 

Wskazać sposób zamocowania 
narzędzi z chwytem stoŜkowym 

PP 

12 

Wskazać zasadę doboru prędkości 
skrawania przy frezowaniu 

13  Rozpoznać frezowanie przeciwbieŜne 

14 

Dobrać uchwyt obróbkowy do 
frezowania z podziałem obwodu 

PP 

15 

Dobrać przyrządy do frezowania 
rowków śrubowych 

PP 

16 

Określić, na czym polega frezowanie 
swobodne powierzchni kształtowych 

17 

Dobrać narzędzie do frezowania kół 
zębatych 

PP 

18 

Określić podstawowe zabiegi na 
wytaczarko-frezarkach 

PP 

19 

Rozpoznać operacje frezowania 
zespołem frezów 

20  Rozpoznać frez walcowo-czołowy 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

28

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
3.  Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązania zadań testowych. 
4.  Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 

kartę odpowiedzi). 

5.  Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
6.  Przypomnij o upływającym czasie po upływie połowy czasu i na 5 minut przed końcem 

sprawdzianu. 

7.  Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj dokładnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Odpowiedzi udzielaj wyłącznie na karcie odpowiedzi. 
4.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
5.  Test zawiera 20 zadań.  
6.  Do kaŜdego zadania podane są cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. 
7.  Zaznacz  prawidłową  według  Ciebie  odpowiedź  wstawiając  literę  X  w  odpowiednim 

miejscu na karcie odpowiedzi. 

8.  W  przypadku  pomyłki  zaznacz  błędną odpowiedź kółkiem, a następnie literą X zaznacz 

odpowiedź prawidłową. 

9.  Za kaŜde poprawne rozwiązanie zadania otrzymujesz jeden punkt. 
10.  Za udzielenie błędnej odpowiedzi, jej brak lub zakreślenie więcej niŜ jednej odpowiedzi – 

otrzymujesz zero punktów. 

11.  UwaŜnie czytaj treść zadań i proponowane warianty odpowiedzi. 
12.  Nie odpowiadaj bez zastanowienia; jeśli któreś z zadań sprawi Ci trudność – przejdź do 

następnego. Do zadań, na które nie udzieliłeś odpowiedzi moŜesz wrócić później.  

13.  Pamiętaj, Ŝe odpowiedzi masz udzielać samodzielnie. 
14.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

29

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Frez jest narzędziem 

a)  wieloostrzowym. 
b)  czteroostrzowym. 
c)  dwuostrzowym. 
d)  jednoostrzowym. 

 
2.  W większości odmian frezowania ruch główny obrotowy wykonywany jest przez 

a)  przedmiot obrabiany. 
b)  narzędzie. 
c)  narzędzie i przedmiot obrabiany. 
d)  podzielnicę. 

 

3.  Głębokość frezowania to 

a)  grubość warstwy materiału usuwanej podczas jednego przejścia freza. 
b)  całkowita grubość warstwy materiału do usunięcia. 
c)  naddatek obróbkowy. 
d)  parametr charakteryzujący frez. 

 

4.   Rysunek przedstawia frezowanie 

a)  obwodowe. 
b)  walcowe.

 

 

c)  czołowe. 
d)  obwiedniowe. 

 
5.  Rysunek przedstawia operację frezowania rowka frezem 

a)  piłkowym. 
b)  tarczowym trzpieniowym. 
c)  tarczowym, 
d)  tarczowym kątowym. 

 

6.  W  przypadku  frezowania  bocznych  powierzchni  przedmiotu  po  łuku  lub  okręgu, 

przedmiot mocuje się 
a)  na stołach obrotowych. 
b)  w specjalnym imadle. 
c)  bezpośrednio na stole obrabiarki. 
d)  w podzielnicy. 

 
7.  Frez walcowo-czołowy oznaczony jest symbolem 

a)  NFCa. 
b)  NFWa. 
c)  NFPa. 
d)  NFKa. 

 
8.  Do mocowania frezów trzpieniowych z chwytem walcowym stosuje się 

a)  trzpienie frezarskie. 
b)  oprawki zaciskowe. 
c)  tuleje redukcyjne z chwytem stoŜkowym. 
d)  trzpień frezarski zabierakowy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

30

9.  Rysunek przedstawia frez 

a)  czołowy.  
b)  walcowy. 
c)  walcowo-czołowy. 
d)  walcowy zespołowy. 

 
10.  Rysunek przedstawia imadło 

a)  do wałków. 
b)  pochylne kołyskowe. 
c)  szybkomocujące mimośrodowe.  
d)  obrotowe z przesuwną śrubą. 

 

11.  Narzędzia obróbkowe z chwytem stoŜkowym mocuje się na frezarce 

a)  w oprawce zaciskowej. 
b)  na trzpieniu zabierakowym. 
c)  w tulei redukcyjnej z chwytem stoŜkowym. 
d)  w tulei rozpręŜnej. 

 

12.   Prędkość skrawania podczas frezowania jest zaleŜna od 

a)  średnicy zewnętrznej freza. 
b)  posuwu oraz prędkości obrotowej freza. 
c)  średnicy zewnętrznej freza oraz jego prędkości obrotowej. 
d)  posuwu.  

 

13.  Rysunek przedstawia frezowanie 

a)  przeciwbieŜne. 
b)  współbieŜne. 
c)  rozbieŜne.  
d)  równobieŜne. 

 
 

14.  Do  wykonywania  prac  frezarskich,  wymagających  dzielenia  obwodu  przedmiotu 

obrabianego stosuje się 
a)  uchwyt trójszczękowy. 
b)  stół obrotowy. 
c)  podzielnicę. 
d)  imadło do wałków. 

 
15.  Rowki  śrubowe  o  kącie  pochylenia  linii  śrubowej  większym  niŜ  45°  frezowane  są  przy 

zastosowaniu 
a)  uchwytów samocentrujących na podstawie obrotowej. 
b)  uniwersalnych głowic przystawnych. 
c)  podzielnic uniwersalnych. 
d)  przyrządów podziałowych. 

 
16.  Frezowanie swobodne powierzchni kształtowych wykonuje się głównie według 

a)  wzornika. 
b)  kopiału. 
c)  linii traserskiej. 
d)  profilu frezów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

31

17.  Koła zębate walcowe z zębami prostymi wykonuje się frezem 

a)  modułowym krąŜkowym.  
b)  krąŜkowym niesymetrycznym. 
c)  trzpieniowym kątowym. 
d)  kształtowym. 

 

18.  Podstawowe zabiegi obróbkowe na wytaczarko-frezarkach to 

a)  wiercenie i wytaczanie otworów. 
b)  frezowanie powierzchni kształtowych. 
c)  wytaczanie otworów i frezowanie płaszczyzn. 
d)  frezowanie płaszczyzn i rowków. 

 

 
19.  Rysunek przedstawia frezowanie 

a)  zespołem frezów. 
b)  frezem kształtowym. 
c)  frezem zespołowym walcowym. 
d)  podwójnym frezem tarczowym. 

 
20.  Rysunek przedstawia 

a)  głowicę frezową. 
b)  frez walcowo-czołowy.  
c)  frez trzpieniowy. 
d)  frez tarczowy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

32

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko .................................................................................................. 

 
Wykonywanie typowych prac na frezarkach 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedzi 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

33

TEST 2

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie typowych prac 
na frezarkach”

 

 

Próba pracy ma dwa zadania: 

1)  sprawdzić  stopień  opanowania  jednej  z  umiejętności  praktycznych,  jakie  uczniowie 

powinni zdobyć przy realizacji jednostki modułowej, 

2)  przygotować  uczniów  do  zdawania  części  praktycznej  egzaminu  zewnętrznego, 

potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie operator obrabiarek skrawających. 
W tym celu zadanie praktyczne musi być przygotowane w takiej formie, z jaką uczniowie 

spotkają  się  na  egzaminie.  Oznacza  to  konieczność  opracowania  zadania  w  sposób 
umoŜliwiający  kryterialne  ocenianie  wykonywanych  przez  ucznia  czynności  w  czterech 
obszarach:  planowania,  organizowania,  wykonywania  i  prezentowania.  Nauczyciel  powinien 
przygotować  dokumentację  zadania  wraz  z  rysunkiem  wałka.  Rysunek  powinien  zawierać 
wymiary  tolerowane  i  oznaczenia  chropowatości  powierzchni.  Na  rysunku  powinien 
znajdować się rowek na wpust. 
 
Ocenianie: 
niedostateczny 

do 10 pkt. 

dopuszczający 

11–12 pkt. 

dostateczny   

13–14 pkt. 

dobry 

 

 

15–16 pkt. 

bardzo dobry  

17 pkt. 

 
WyposaŜenie stanowiska do przeprowadzenia próby pracy: 
 

Lp. 

WyposaŜenie stanowiska 

1.    Frezarka pionowa 

2.    Instrukcja obsługi i DTR obrabiarki 

3.    Oprawki do mocowania narzędzi 

4.   

Narzędzia obróbkowe: róŜnego rodzaju frezy, w tym frez trzpieniowy z chwytem 
walcowym NFPg 

5.    Imadła maszynowe róŜnego rodzaju, w tym imadło do wałków 

6.    Przyrządy pomiarowe: suwmiarka, głębokościomierz suwmiarkowy. 

7.    Klucze do mocowania imadła 

8.    Czyściwo, szczotki zmiotki, szufelka 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

34

Informacja dla ucznia 

1.  Sprawdź,  czy  otrzymałeś  kompletny  arkusz  do  wykonania  zadania.  Ewentualne  braki 

stron lub inne usterki zgłoś nauczycielowi. 

2.  Na arkuszu PLAN DZIAŁANIA wpisz swój numer ewidencyjny PESEL, datę urodzenia  

i numer stanowiska. 

3.  Zapoznaj się z treścią zadania praktycznego, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem 

roboczym i jego wyposaŜeniem. Masz na to 15 minut. 

4.  Czas  rozpoczęcia  i  zakończenia  zadania  nauczyciel  zapisze  w  widocznym  dla  Ciebie 

miejscu (czas wykonania zadania wynosi 90 minut). 

 

Pamiętaj,  Ŝe  podczas  wykonywania  zadania  jesteś  oceniany  przez  nauczyciela,  który 

obserwuje wykonywane przez Ciebie czynności i nie będzie udzielać Ci Ŝadnych wskazówek. 
Nauczyciel interweniuje tylko w przypadku naruszenia przez Ciebie przepisów bhp, ochrony 
przeciwpoŜarowej i moŜe w takim przypadku przerwać wykonywanie zadania. 

 

Powodzenia! 

 
Zadanie 

Wykonaj  frezowanie  rowka  na  wpust  zgodnie  z  dokumentacją.  UłóŜ  plan  działania 

niezbędny  do  wykonania  zadania.  Dobierz  odpowiednie  narzędzia  skrawające,  pomiarowe  
i  przyrządy  potrzebne  do  wykonania  pracy.  Dobierz  parametry  skrawania.  Powierzone 
zadanie wykonaj dokładnie z zachowaniem zasad bhp. Na wykonanie zadania masz 90 minut. 
 
 
Instrukcja wykonania zadania 
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie: 
1.  Przeanalizuj dokładnie treść zadania. 
2.  Zapisz w formularzu PLAN DZIAŁANIA: 

a)  czynności związane z wykonaniem zadania, w kolejności ich wykonywania, 
b)  wykaz narzędzi skrawających i przyrządów niezbędnych do wykonania zadania, 
c)  wykaz przyrządów pomiarowych, 
d)  obliczone lub dobrane parametry skrawania. 

3.  Przystąp do zorganizowania stanowiska pracy: 

a)  zgromadź  i  rozmieść  na  stanowisku  pracy  narzędzia,  sprzęt  kontrolno-pomiarowy, 

i instrukcje niezbędne do wykonania zadania, 

b)  sprawdź stan techniczny obrabiarki i narzędzi skrawających, 
c)  dobierz  środki  ochrony  indywidualnej  wymagane  do  bezpiecznego  wykonania 

zadania. 

4.  Wykonaj  zaplanowane  operacje  i  zabiegi  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  i  higieny 

pracy i ochrony przeciwpoŜarowej. 

5.  Sprawdź  jakość  wykonanego  rowka  na  wpust w odniesieniu do rysunku z dokumentacji 

zadnia. 

6.  Po  zakończeniu  pracy  uporządkuj  obrabiarkę,  oczyść  narzędzia  i  odłóŜ  je  na  miejsce 

składowania, odpady złóŜ w wyznaczonym miejscu. 

7.  Zgłoś gotowość do prezentacji wykonanego zadania. 
8.  Zaprezentuj  sposób  wykonania  zadania:  omów  operacje  i  zabiegi  prowadzące  do 

wykonania  zadania,  uzasadnij  dobór  narzędzi  obróbkowych  i  uchwytu  do  mocowania 
przedmiotu, oceń jakość wykonywanej pracy w odniesieniu do dokumentacji zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

35

Zawód: operator obrabiarek skrawających 
Symbol cyfrowy zawodu 722[02] 
Oznaczenie tematu: …….  
Oznaczenia zadania: ……… 
 
PESEL   

 

 

 

 

 

 

 

Data urodzenia   

Numer stanowiska 

 
 

   

 

 

 

  

 

 

 

   

dzień   miesiąc  

rok

 

 

PLAN DZIAŁANIA 

 
1.  Zapisz czynności związane z wykonaniem zadania, w kolejności ich wykonywania 

………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………… 

 
2.  Wykaz narzędzi skrawających i przyrządów niezbędnych do wykonania zadania 

………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………… 
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………… 

 
3.  Wykaz przyrządów pomiarowych 

………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………… 

 
4.  Parametry skrawania 

………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………… 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

36

Zadanie praktyczne 
 

Wykonaj  frezowanie  rowka  na  wpust  zgodnie  z  dokumentacją.  UłóŜ  plan  działania 

niezbędny  do  wykonania  zadania.  Dobierz  odpowiednie  narzędzia  skrawające,  pomiarowe  
i  przyrządy  potrzebne  do  wykonania  pracy.  Dobierz  parametry  skrawania.  Powierzone 
zadanie wykonaj dokładnie z zachowaniem zasad bhp. Na wykonanie zadania masz 90 minut. 
 
 
 

O

b

sz

ar

 

st

an

d

ar

d

 

CZYNNOŚCI OCENIANE I KRYTERIA WYKONANIA 

Liczba 

pkt. 
0–1 

Czynność  1:  zapisanie  kolejnych  czynności  związanych  z  wykonaniem 

zadania 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeŜeli  uczeń  uwzględnił  w  wykazie,  co 
najmniej 4 z następujących czynności: 
–  dobieranie narzędzi obróbkowych, 
–  dobieranie parametrów skrawania, 
–  dobieranie sposobu zamocowania przedmiotu obrabianego 
–  zamocowanie narzędzi, 
–  zamocowanie przedmiotu obrabianego, 
–  wykonanie rowka, 
–  sprawdzenie jakości wykonanego rowka, 
–  porządkowanie stanowiska pracy, 
–  prezentacja wykonanego zadania. 

 

Czynność  2:  sporządzenie  wykazu  niezbędnych  narzędzi  skrawających 
i przyrządów 
Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń zapisał co najmniej: 

–  frez trzpieniowy z chwytem walcowym NFPg, 
–  oprawka zaciskowa, 
–  tulejki rozpręŜne, 
–  imadło do wałków. 

 
 

Czynność 3: sporządzenie wykazu niezbędnych przyrządów pomiarowych 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zapisał co najmniej: 
–  suwmiarka, 
–  głębokościomierz suwmiarkowy. 

 

Czynność 4: dobieranie parametrów skrawania 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeŜeli  uczeń  zapisał  dobrane  parametry 
skrawania 

 

P

L

A

N

O

W

A

N

IE

 

Suma punktów w obszarze I. Planowanie  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

37

 

Czynność  5:  zgromadzenie  na  stanowisku  pracy  niezbędnych  narzędzi, 
przyrządów pomiarowych i instrukcji niezbędnych do wykonania zadania 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeŜeli  uczeń  zgromadził  i  rozmieścił  na 
stanowisku pracy: 

–  narzędzia obróbkowe, 
–  oprawki narzędziowe, 
–  imadło do wałków, 
–  przyrządy pomiarowe, 
–  rysunek do wykonania zadania, 
–  materiał obrabiany. 

 

Czynność  6:  sprawdzenie  stanu  technicznego  obrabiarki  i  narzędzi 
skrawających 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń ocenił stan techniczny obrabiarek 
i  narzędzi  skrawających  dokonując  oględzin  i  próbnego  uruchomienia 
frezarki 

 
 

Czynność  7:  dobieranie  środków  ochrony  indywidualnej  wymaganych  do 
bezpiecznego wykonania zadania 
 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń załoŜył ubranie robocze jedno- lub 
dwuczęściowe, nakrycie głowy i okulary ochronne 

 

O

R

G

A

N

IZ

O

W

A

N

IE

 

Suma punktów w obszarze II. Organizowanie  

Czynność 8: mocowanie narzędzi obróbkowych 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeŜeli  uczeń  prawidłowo  zamocował 
narzędzia obróbkowe 

 

Czynność 9: mocowanie przedmiotu obrabianego 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeŜeli  uczeń  prawidłowo  zamocował 

przedmiot obrabiany w imadle do wałków 

 

Czynność  10:  ustawianie  dobranych  parametrów  skrawania  do  wykonania 
operacji frezowania rowka 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeŜeli  uczeń  ustawił  dobrane  parametry 

skrawania 

 

Czynność 11: ustawienie frezu w osi wałka 
Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeŜeli  uczeń  ustawił  frez  w  osi  wałka 
zamocowanego w imadle 

 

Czynność 12: wykonanie operacji frezowania rowka na wpust 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeŜeli  uczeń  wykonał  operacje  frezowania 

rowka zgodnie z dokumentacją i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy 

 

Czynność 13: sprawdzenie jakości pracy 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń po wykonaniu zadania sprawdził 

jakość wykonanego rowka wykonując pomiary 

 

Czynność 14: porządkowanie stanowiska pracy 

 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeŜeli  uczeń  po  zakończeniu  zadania 

uporządkował  stanowisko  pracy,  oczyścił  frezarkę,  odłoŜył    narzędzia  na 
miejsce przechowywania, zagospodarował odpady 

 

II

I.

 W

Y

K

O

N

Y

W

A

N

IE

 

Suma punktów w obszarze III. Wykonywanie  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

38

Czynność 15: omówienie operacji i zabiegów wykonywanych podczas 
frezowania rowka 
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń omówił operacje i zabiegi 
wykonywane podczas frezowania rowka 

 

Czynność 16: uzasadnienie doboru narzędzi i uchwytu do mocowania 
przedmiotu obrabianego 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń uzasadnił wybór narzędzia 
obróbkowego oraz uchwytu do mocowania przedmiotu obrabianego 

 

Czynność 17: ocena jakości wykonanego rowka na wpust 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń ocenił jakość wykonanej pracy 
odnosząc się do rysunku wykonawczego zawartego w dokumentacji zadania 

 

Suma punktów w obszarze IV. Prezentowanie  

P

R

E

Z

E

N

T

O

W

A

N

IE

 

RAZEM  

 
Czynność wykonana – 1 pkt., niewykonana – 0 pkt. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

39

7.

 

LITERATURA 

 

1.  Brodowicz W.: Skrawanie i narzędzia. WSiP, Warszawa 2004 
2.  Górecki  A.:  Technologia  ogólna.  Podstawy  technologii  mechanicznych.  WSiP, 

Warszawa 2005 

3.  Górski E.: Poradnik frezera. WNT, Warszawa 2000 
4.  Mac S.: Obróbka metali. WSiP, Warszawa 1999 
5.  Mały poradnik mechanika. WNT, Warszawa 1994 
6.  Paderewski K.: Obrabiarki. WSiP, Warszawa 2003 
 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, Warszawa 1997

 

3.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2001