background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

             NARODOWEJ 

 
 

 

 

 

Mirosław Muraszkowski  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Wykonywanie odlewów metodą wytapianych modeli 
731[06].Z3.03 

 

 

 
 
 

 
 
Poradnik dla nauczyciela  
 

 

 

 

 

 

 

 
 

 
 

 

 

 

Wydawca   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006

 

 

   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Recenzenci:  
Antoni Korsak  
Piotr Korsak 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
Jerzy Laskowski 
 
 
 
Konsultacja:  
Zenon W. Pietkiewicz 
 
 
 
Korekta: 

 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  „Wykonywanie 
odlewów  metodą  wytapianych  modeli”  731[06].Z3.03  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu złotnik-jubiler. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia 

11 

5.1.  Metody  odlewania. Organizacja stanowiska pracy. Dobieranie parametrów pracy 

urządzeń 

11 

   5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Proces technologiczny odlewania metodą wytapiania modeli 

14 

          5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Obróbka wykańczających odlewów. Wady odlewów i przyczyny ich powstawania 

19 

5.3.1. Ćwiczenia 

19 

6. Sprawdzian osiągnięć ucznia 

23 

7. Literatura 

37 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1.WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie złotnik-jubiler 731[06]. 

 W poradniku zamieszczono: 

   wymagania wstępne, 

   wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

   przykładowe scenariusze zajęć, 

   propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności  

 praktycznych, 

   wykaz literatury, z jakiej uczniowie powinni korzystać podczas nauki. 

 

  

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami,  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

  tekstu przewodniego, 

  metod projektowania, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane,  począwszy od samodzielnej 

pracy 

uczniów, 

do 

pracy 

zespołowej. 

celu 

przeprowadzenia 

sprawdzianu  

wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może  posłużyć  się  zamieszczonym  
w punkcie 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego rodzaju zadania. 
 

W rozdziale tym zamieszczono również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  punktacje zadań, 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcje dla nauczyciela, instrukcje dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych w module  731[06].Z3 „Technologia odlewania 

wyrobów jubilersko-złotniczych”. 

 

731.[06].Z3 

Technologia odlewania wyrobów 

jubilersko-złotniczych. 

731[06]Z3.01 

Stosowanie przepisów bhp przy  

wykonywaniu odlewów. 

731[06].Z3.02 

Dobieranie materiałów, narzędzi  

i urządzeń do wykonywania  

odlewów. 

731[06].Z3.03 

Wykonywanie odlewów metodą  

wytapianych modeli. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  rozrpoznawać wyroby złotnicze pochodzące z różnych okresów historycznych, 

  przestrzegać przepisów bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, 

  rozpoznawać podstawowe materiały stosowane w złotnictwie i jubilerstwie, 

  posługiwać się dokumentacją techniczną, 

  projektować wyroby złotniczo-jubilerskie, 

  rozróżniać maszyny i narzędzia stosowane w złotnictwie i jubilerstwie, 

  wykonywać prace z zakresu obróbki ręcznej, 

  stosować  przepisy  bhp  przy  montażu  i  obróbce  wykańczającej  wyroby  złotniczo- 

jubilerskie, 

  montować wyroby złotnicze, 

  oprawiać kamienie jubilerskie, 

  stosować mechaniczne metody obróbki wykańczającej , 

  stosować chemiczne i elektrochemiczne metody obróbki wykańczającej, 

  naprawiać wyroby złotniczo-jubilerskie, 

  stosować  przepisy  bhp przy sporządzaniu stopów, wykonywaniu wyrobów walcowanych, 

ciągnionych, kutych i tłoczonych, 

  sporządzać stopy do obróbki plastycznej, 

  walcować blachy i profile, 

  ciągnąć drut i profile, 

  kuć i tłoczyć blachę, 

  stosować przepisy bhp przy wykonywaniu odlewów, 

  dobierać materiały, narzędzia i urządzenia do wykonywania odlewów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

   W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć: 

  zastosować przepisy bhp, ochrony ppoż. i ochrony środowiska podczas prac odlewniczych, 

  zorganizować  stanowisko  pracy  zgodnie  z  wymogami  technologicznymi,  zasadami 

ergonomii, przepisami bhp i ochrony ppoż., 

  scharakteryzować proces odlewania metodą wytapianych modeli, 

  wyjaśnić zjawiska fizyczne zachodzące podczas krzepnięcia i stygnięcia metali, 

  scharakteryzować materiały stosowane w procesie odlewania metodą wytapianych modeli, 

  wykonać modele wyrobów, 

  dobrać narzędzia i urządzenia do odlewania metodą wytapianych modeli, 

  określić  zasady  użytkowania  narzędzi  i  urządzeń  stosowanych  do  odlewania  metodą 

wytapianych modeli, 

  odczytać dokumentację techniczną w zakresie niezbędnym do wykonania zadań, 

  ocenić stan techniczny narzędzi i urządzeń, przeprowadzić bieżącą konserwację, 

  sporządzić zapotrzebowanie i rozliczenie materiałowe, 

  wykonać modele i matryce, 

  wykonać formę, topić metal, zalać formy metalem, wybić i wykończyć odlew, 

  ocenić jakość wykonanych prac, 

  zabrać i dokonać selekcji odpadów metali szlachetnych, 

  wyszukać i przetworzyć informacje pochodzące z różnych źródeł, 

  zastosować PN i BN. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania: złotnik-jubiler 731[06] 
Moduł:   Technologia odlewania wyrobów złotniczo-jubilerskich 731[06].Z3 
Jednostka modułowa: 

Wykonywanie odlewów metodą wytapianych modeli 31[06].Z3.03 

 
Temat: Wykonanie formy gumowej. 
Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  doboru  materiałów  i  narzędzi  do  wykonania  form  
i wykonywania form. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  dobrać materiały i narzędzia do wykonania formy, 

  wykonać formę. 

 
Metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna. 

 
Cza
s: 

 135 minut. 

Środki dydaktyczne: 

  model wyrobu wykonany z metalu, 

  nożyk do rozcięcia formy, 

  guma wulkanizacyjna, 

  ramka wulkanizacyjna, 

  uchwyt przytrzymujący, 

  skalpel. 

Przebieg zajęć: 
1. Wyjaśnienie tematu zajęć. 
2. Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia. 
3. Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4. Zapoznanie ucznia z instrukcją ćwiczenia. 
5. Przebieg ćwiczenia: 

  uczeń określa rodzaj gumy wulkanizacyjnej, jakiej należy użyć do wykonania   zadania, 

  przygotowuje materiały i urządzenia do wykonania formy gumowej, 

  nauczyciel sprawdza dobór materiałów, narzędzi i urządzeń do wykonania ćwiczenia, 

  uczeń umieszcza w ramce wulkanizacyjnej część gumy wulkanizacyjnej, 

  umieszcza model na gumie, 

  uzupełnia ramkę gumą i przykrywa , 

  uczeń  włącza  prasę  wulkanizacyjną,  a  po  osiągnięciu  odpowiedniej  temperatury 

umieszcza w niej ramkę, 

  po zakończeniu wulkanizacji uczeń wyjmuje ramkę z prasy, studzi ją i wyjmuje z   niej 

formę, 

  nauczyciel sprawdza prawidłowość wykonania zadania, 

  uczeń rozcina formę. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

6.  Uczeń porządkuje miejsce pracy. 
7.  Przygotowuje ćwiczenie do prezentacji. 
8.  Uczeń prezentuje efekt pracy. 
9.  Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia. 
10.  Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny ćwiczenia. 
 
Zakończenie zajęć 

  wnioski, 

  podsumowanie ćwiczenia. 

 
Praca domowa 
 

Na  podstawie  literatury  przygotuj informacje  dotyczące urządzenia,  którym  posługiwałeś 

się podczas wykonywania formy. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
 

Przeprowadzenie  anonimowej  ankiety  ewaluacyjnej  wśród uczniów dotyczącej zdobytych 

umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Scenariusz zajęć 2

 

 

Osoba prowadząca ................................................................. 
Modułowy program nauczania: złotnik-jubiler 731[06] 
Moduł:   Technologia odlewania wyrobów złotniczo-jubilerskich 731[06].Z3 
Jednostka modułowa: 

Wykonywanie odlewów metodą wytapianych modeli 31[06].Z3.03 

 
Temat: Wykonywanie form gipsowych. 
Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  doboru  materiału,  ustalenia  proporcji  składników  w 
masie formierskiej i wykonywania form gipsowych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, 

  ustalić prawidłowe proporcje składników masy formierskiej, 

  prawidłowo przeprowadzić proces mieszania masy, 

  prawidłowo przeprowadzić procesy odpowietrzania masy, 

  zalać formę masą. 

 
Metody nauczania – uczenia się:
 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów 

  indywidualne. 

 
Cza
s: 90 minut. 
Środki dydaktyczne: 

  stanowisko robocze, 

  masa formierska, 

  instrukcja technologiczna producenta masy formierskiej, 

  tuleja odlewnicza, 

  mieszalnik,  

  stół wibracyjny, 

  komora próżniowa, 

  umieszczone w podstawce modele woskowe. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wyjaśnienie tematu zajęć. 
2.  Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia. 
3.  Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Zapoznanie uczniów z instrukcją ćwiczenia. 
5.  Przebieg ćwiczenia: 

  uczeń przygotowuje materiały i urządzenia do wykonania formy, 

  nauczyciel sprawdza dobór materiałów, narzędzi i urządzeń do wykonania ćwiczenia, 

  uczeń umieszcza tuleję w podstawce z modelami woskowymi 

  uczeń przygotowuje odpowiednie ilości składników masy formierskiej, 

  nauczyciel sprawdza poprawność wykonania ćwiczenia, 

  uczeń miesza składniki, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

 

  odpowietrza masę, 

  uczeń zalewa formę masą,  

  umieszcza ją w komorze próżniowej na stole wibracyjnym i   odpowietrza formę, 

  wyjmuje formę z komory i odstawia do czasu zastygnięcia gipsu. 

6.  Uczeń porządkuje miejsce pracy. 
7.  Przygotowuje ćwiczenie do prezentacji. 
8.  Uczeń prezentuje efekt pracy. 
9.  Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia. 
10.  Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny ćwiczenia.  
 
Zakończenie zajęć 

  wnioski, 

  podsumowanie ćwiczenia. 

 
Praca domowa 
 

Na  podstawie  literatury  przygotuj  informacje  dotyczące  urządzeń,  którymi  posługiwałeś 

się podczas wykonywania formy gipsowej. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
 

Przeprowadzenie  anonimowej  ankiety  ewaluacyjnej  wśród uczniów dotyczącej zdobytych 

umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

 

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. 

Metody 

odlewania. 

Organizacja 

stanowiska 

pracy. 

Dobieranie parametrów pracy urządzeń 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

  Zaprojektuj pierścionek do wykonania odlewu metodą wytopionego wosku.  

 

 
  Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonywania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. 
          
 

  Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

 

  Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko i materiały do rysowania, 
2)  zaprojektować pierścionek, 
3)  zaplanować umieszczenie kanałów odlewniczych, 
4)  narysować kanały odlewnicze, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

    pokaz z objaśnieniem,  

    ćwiczenia praktyczne 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

szkicownik, 

 

przybory do rysowania. 

 
Ćwiczenie 2 

 Wykonaj w wosku model zaprojektowanego pierścionka. 
 
Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  

zakres i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko i materiały do rysowania,  
2)  nadać wstępny kształt pierścionka półfabrykatowi, 
3)  wykonać model, 
4)  przymocować zaplanowane kanały odlewnicze, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

 

 Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  półfabrykat z wosku, 

  szpatułki i nakładacze, 

  lutownica do wosku. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Zaprojektuj element bransolety z prostych ogniw przeznaczony do produkcji seryjnej. 

 

 
  Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonywania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. 
          
 

  Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

 

  Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko i materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  przeanalizować  wymagania,  jaki  powinien  spełniać  model  przeznaczony  do  produkcji 

seryjnej, 

3)  zaprojektować element, 
4)  zaplanować umieszczenie kanałów odlewniczych, 
5)  narysować kanały odlewnicze, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

    pokaz z objaśnieniem,  

    ćwiczenia praktyczne 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

szkicownik, 

 

przybory do rysowania. 

 
Ćwiczenie 4 

 Wykonaj ze srebra element bransolety  zaprojektowany w ćwiczeniu 3. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  

zakres i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko i materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  wybrać potrzebne półfabrykaty, 
3)  wykonać ogniwo, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

 

4)  przylutować kanał odlewniczy, 
5)  wyszlifować element, 
6)  wypolerować element, 
7)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  półfabrykaty srebrne, 

  stanowisko do lutowania, 

  materiały do lutowania, 

  stanowisko złotnicze, 

  szczypce, 

  piłka jubilerska, 

  narzędzia i materiały do szlifowania, 

  narzędzia i materiały do polerowania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

 

5.2. Proces technologiczny odlewania metodą wytapianych modeli 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Wykonaj formę gumową. 

 

 Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko i materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  włączyć prasę wulkanizacyjną w celu rozgrzania płyt i ustawić pożądane parametry, 
3)  umieścić na spodzie ramki warstwę gumy, 
4)  umieścić  model  w  ramce,  obierając  uprzednio  sposób  ułożenia  pod  kątem  późniejszego 

rozcinania formy gumowej oraz wyzwalania modeli woskowych, 

5)  wypełnić wolne przestrzenie między ramką a modelem i przykryć warstwę górną gumy, 
6)  zamknąć ramkę płytką dociskową i umieścić ramkę w prasie wulkanizacyjnej, docisnąć, 
7)  odczekać do czasu zawulkanizowania, 
8)  wyjąc ramkę z wulkanizatora, ostudzić, 
9)  wyjąć formę gumową z ramki, 
10)  umieścić formę w uchwycie przytrzymującym, 
11)  rozciąć formę, 
12)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
13)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

  pokaz z objaśnieniem. 

       
Środki dydaktyczne: 

 

prasa wulkanizacyjna, 

 

ramka do wulkanizowania form gumowych, 

 

guma wulkanizacyjna, 

 

model, 

 

skalpel, 

 

uchwyt przytrzymujący, 

 

instrukcja obsługi prasy wulkanizacyjnej, 

 

instrukcja technologiczna producenta gumy wulkanizacyjnej. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

 

Ćwiczenie 2 
 

Wykonaj model woskowy. 

 

  Wskazówki do realizacji 

 Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko i materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  ustawić pożądane parametry woskarki (ciśnienie wtrysku, temperaturę wosku),  
3)  spryskać formę gumową preparatem ułatwiającym wyzwalanie modelu woskowego, 
4)  dokładnie złożyć formę gumową, 
5)  wykonać wtrysk, 
6)  odczekać do całkowitego wystygnięcia wosku w formie, 
7)  ostrożnie wyjąćć model woskowy, 
8)  zaprezentować efekt swojej pracy, sprawdzić jakość modelu, 
9)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

  pokaz z objaśnieniem. 

       
Środki dydaktyczne: 

 

woskarka, 

 

forma gumowa, 

 

preparat ułatwiający wyzwalanie modelu woskowego, 

 

instrukcja obsługi woskarki. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Wykonaj zestaw modeli do odlewu. 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko i materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  umieścić trzpień w podstawce, 
3)  zaplanować sposób rozmieszczenia modeli, 
4)  umocować modele na trzpieniu, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

  pokaz z objaśnieniem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

 

Środki dydaktyczne: 

 

lutownica do wosku, 

 

gumowa podstawka, 

 

trzpień woskowy, 

 

modele woskowe. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Wykonaj formę gipsową. 

 

  Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko i materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  umieścić tuleję w podstawce z modemem woskowym (choinką),  
3)  oszacować gabaryty modeli, 
4)  zapoznać  się  z  zaleceniami  producenta  gipsu  formierskiego  w  zakresie  dotyczącym 

proporcji mieszanych składników, 

5)  odmierzyć potrzebne ilości składników, 
6)  dobrać  parametry  pracy  urządzeń  używanych  w  procesie  (prędkość  mieszania,  prędkość 

wibrowania stołu wibracyjnego), 

7)  wymieszać składniki, 
8)  odpowietrzyć masę, 
9)  zalać tuleje masą, 
10)  odpowietrzyć masę w tulejach na stole wibracyjnym, 
11)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
12)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

  pokaz z objaśnieniem. 

       
Środki dydaktyczne: 

 

mieszalnik, 

 

komora próżniowa za stołem wibracyjnym, 

 

model woskowy w podstawce, 

 

tuleja, 

 

gips formierski,  

 

woda destylowana, 

 

pojemnik do mieszania masy, 

 

instrukcja technologiczna producenta gipsu formierskiego, 

 

instrukcja obsługi mieszalnika, 

 

instrukcja obsługi komory próżniowej ze stołem wibracyjnym. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

 

Ćwiczenie 5 
 

Wytop wosk z formy gipsowej. 

 

  Wskazówki do realizacji 

 Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko i materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  umieścić formę gipsową na ruszcie nad łaźnią parową w urządzeniu do wytapiania wosku  
3)  ustawić czas wytapiania, 
4)  włączyć grzałki urządzenia do wytapiania wosku, 
5)  po upływie ustawionego czasu wyjąć formę z urządzania, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

  pokaz z objaśnieniem. 

       
Środki dydaktyczne: 

 

parownik do wytapiania wosku, 

 

forma gipsowa z modelem woskowym, 

 

instrukcja obsługi parownika. 

 
Ćwiczenie 6 
 

Wyżarz formę gipsową 

       
  Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko i materiały do wykonania ćwiczenia, 
2)  umieścić tuleję w piecu do wyżarzania form gipsowych,  
3)  zaprogramować poszczególne cykle pracy pieca, 
4)  uruchomić piec, 
5)  po ukończeniu cyklu wyjąć tuleję z pieca, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

   ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

       

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

 

Środki dydaktyczne: 

 

piec do wyżarzania form gipsowych, 

 

forma gipsowa, 

 

kleszcze do przenoszenia tulei, 

 

instrukcja obsługi pieca, 

 

instrukcja obsługo pieca do wyżarzania form gipsowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

 

5.3. 

Obróbka 

wykańczająca 

odlewów. 

Wady 

odlewów  

i przyczyny ich powstawania 

 

5.3.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1  
 

Zalej formę gipsową stopem przy użyciu pieca dolnospustowego. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 
 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  umieścić odpowiednią ilość stopu w piecu dolnospustowym,  
2)  przy użyciu programatora pieca ustawić temperaturę odlewania stopu, 
3)  włączyć piec i poczekaj do osiągnięcia przez stop temperatury odlewu, 
4)  wyjąć z pieca do wyżarzania form gipsowych formę i umieścić ją w komorze próżniowej, 
5)  ustawić piec dolnospustowy ze stopionym stopem nad formą gipsową, 
6)  włączyć pompę próżniową, 
7)  dokonać spustu stopu do formy, 
8)  wyłączyć pompę próżniową, 
9)  wyjąć wypełnioną stopem formę z komory próżniowej, 
10) dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 
Środki dydaktyczne: 

  piec dolnospustowy, 

  odlewarka próżniowa, 

  stop, 

  wyżarzona forma gipsowa, 

  instrukcja obsługi pieca, 

  instrukcja obsługi odlewarki, 

  kleszcze do przenoszenia tulei, 

  rękawice. 

 

Ćwiczenie 2 

Ostudź formę i oczyścić odlewy z gipsu 
 
Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

 

 

 Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

 

 Uczeń powinien: 

1)  umieścić wypełnioną stopem tuleję na stanowisku do studzenia wstępnego w temperaturze 

pokojowej,  

2)  odczekać do uzyskania przez nadlew stopu koloru czarnego, 
3)  dostudzić formę w wodzie, 
4)  wyjąć odlew z tulei, 
5)  umieścić odlew w myjce ciśnieniowej i usunąć pozostałości masy formierskiej, 
6)  zaprezentować efekt swojej pracy, 
7)  sprawdzić jakość odlewu, dokonać oceny ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

   pokaz z objaśnieniem, 

   ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne 

 

stanowisko do studzenia wstępnego, 

 

wypełniona woskiem forma gipsowa, 

 

pojemnik z wodą, 

 

myjka ciśnieniowa, 

 

rękawice, 

 

kleszcze do przenoszenia tulei. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Odetnij wykonane odlewy od trzpienia i zlikwiduj pozostałości kanałów odlewniczych. 
 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko i narzędzia do wykonania ćwiczenia, 
2)  kolejno odcinać odlewy z trzpienia, 
3)  odciąć pozostałe kanały wlewowe, 
4)  zeszlifować ślady po kanałach pilnikiem, 
5)  zaprezentować efekt swojej pracy, 
6)  sprawdzić jakość odlewu, dokonać oceny ćwiczenia. 
 
       Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniami, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

  Środki dydaktyczne: 

  zestaw odlewów na trzpieniu, 

 

obcinaki boczne i czołowe, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

 

 

pilnik, 

 

stanowisko złotnicze. 

 
Ćwiczenie 4 

 

Oceń rodzaj i przyczynę powstania wady w odlewie. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać oględzin odlewu, 
2)  rozpoznać rodzaj wady, 
3)  określić przyczyny powstania wad. 
 
      Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniami, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

wadliwy odlew, 

 

tablica wad odlewów. 

 
Ćwiczenie 5 

Usuń tlenki z odlewu. 
 
Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  uruchomić wyciąg, pod którym będą wykonywane wszystkie czynności, 
3)  założyć sprzęt ochrony osobistej (rękawice, okulary, fartuch ochronny), 
4)  wlać do żaroodpornej zlewki wodę, 
5)  odmierzyć  odpowiednią  ilość  kwasu  siarkowego,  a  następnie  wlać  go  cienkim  płynnym 

strumieniem do wody, 

6)  włożyć odlew do roztworu, 
7)  umieścić zlewkę na elektrycznym podgrzewaczu i podgrzać, 
8)  utrzymać w podwyższonej temperaturze do czasu rozpuszczenia tlenków, 
9)  wyjąć odlew plastikową pęsetą i wypłukać, 
10)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 

      Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniami, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko do prac ze związkami chemicznymi, 

 

wyciąg, 

 

sprzęt ochrony osobistej (rękawice, okulary, fartuch ochronny), 

 

menzurka, 

 

kwas siarkowy, 

 

woda, 

 

zlewka ze szkła żaroodpornego, 

 

podgrzewacz, 

 

plastikowa pęseta. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1  
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie odlewów metodą 
wytapianych modeli” 

 

Test składa się z 20 zadań:  

 

zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń otrzymuje 1  punkt.  Za  złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań 

 uczeń otrzyma następujące 

oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 11  zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15    zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 
 

Plan

 

Testu

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

 
 
Cel Operacyjny 

K

a

te

go

ria

 

C

elu

 

P

o

zi

o

w

y

m

aga

ń

 

 
 
Poprawna odpowiedź 

1. 

Określić metodę odlewania. 

…wytapiania… 

2. 

Określić  rodzaj  formy  używanej  w 
odlewaniu metodą wytapiania modeli. 

3. 

Określić  rodzaj  urządzenia,  które 
powinno  znajdować  się  w  pobliżu 
urządzenia do odlewania. 

4. 

Określić rodzaj kanału wlewowego. 

…rozwidlony… 

5. 

Określić  rodzaj  stanowiska  pracy, 
które  powinno  znajdować  się  w 
pobliżu  urządzenia  do  odpowietrzania 
masy formierskiej. 

6. 

Określić 

temperaturę 

wulkanizacji 

formy gumowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

 

7. 

Określić  czas  wulkanizacji  formy  
gipsowej. 

8. 

Określić temperaturę wtrysku wosku. 

9. 

Określić 

czas 

ostatniego 

cyklu 

wyżarzania formy gipsowej. 

10.  Określić temperaturę pracy pieca. 

11.  Określić 

zastosowanie 

ramki 

wulkanizacyjnej. 

12.  Określić 

narzędzie 

do 

odcinania 

odlewów z trzpieni. 

13 

Opisać  metodę  studzenia    formy  po 
zalaniu jej stopem. 

Uczeń  wykonał zadanie, jeżeli 
wymienił niezbędne czynności. 

14.  Określić  sposób  obróbki  miejsca  w 

którym 

umieszczony 

był 

kanał 

odlewniczy. 

PP 

…kanał odlewniczy... 

15.  Opisać  sposób  wykonania  formy 

gipsowej. 

PP 

Uczeń wykonał zadanie, jeżeli: 

  wymienił 

narzędzia 

potrzebne 

do 

wykonania 

zadania 

  wymienił 

materiały 

potrzebne do zadania 

  poprawnie 

opisał 

kolejność czynności. 

16.  Opisać  przykładowy  cykl  wyżarzania 

formy gipsowej. 

PP 

Uczeń  wykonał zadanie, jeżeli 
podał  ilość  cykli,  czas  ich 
trwania, 

temperaturę 

oraz 

przyrosty temperatur. 

17.  Obliczyć temperaturę formy gipsowej. 

PP 

Uczeń  wykonał zadanie, jeżeli 
poprawnie 

wykonał 

obliczenie. 

18.  Opisać  proces  i  zasady  zalewania 

formy masą formierską. 

PP 

Uczeń 

wykonał 

zadanie, 

jeżeli: 

  wymienił 

narzędzia 

potrzebne 

do 

wykonania 

zadania 

  wymienił 

materiały 

potrzebne do zadania 
poprawnie  opisał  kolejność 
czynności. 

19.  Opisać wady wlewków i przyczyny ich 

powstania. 

PP 

Uczeń  wykonał zadanie, jeżeli 
wymienił  wady  wlewków  i 
opisał 

przyczyny 

ich 

powstawania. 
 

20.  Opisać 

zjawiska 

towarzyszące 

powstawania 

odlewu 

czasie 

wlewania do formy metalu. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie  jeżeli 
prawidłowo  wymienił  i  opisał 
zjawiska w procesie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia sprawdzianu,  z  co najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi. 
8.  Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 
9.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego ( rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14.  Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań 
15.  Wyciągnij  wnioski  do  dalszej  pracy  mające  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń  

dydaktycznych, niskie wyniki testu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

6.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
7.  Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi. 
8.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
9.  Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania odlewów złotniczo-jubilerskich. 
10. Zadania:2,  3,  5  6,  7,  8,  9,  10,  11,  12  są  to  zadania  wyboru  wielokrotnego  i  tylko  jedna 

odpowiedź jest prawidłowa; zadania 1, 4, 14 są to zadania z luką, w zadaniach 13, 15, 16, 
17, 18, 19, 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi. 

11. Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić 
odpowiedź prawidłową), 

 

w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce, 

 

w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy. 

12. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
13. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

 

I część – poziom podstawowy – (pytania 1–14), 

 

II część – poziom ponad podstawowy – (pytania 15 – 20). 

14. Jeśli udzielenie  odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, to odłóż jego 

rozwiązanie na później i rozważ ponownie, gdy zostanie Ci czas wolny.  

15. Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

Powodzenia 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Metodą  odlewania,  dającą  najlepsze  rezultaty  podczas  wytwarzania  biżuterii,  jest 

 metoda.......................... modeli. 

 
2.  Podczas odlewania metodą wytapianych modeli stop wlewamy: 

a) do formy z ziemi formierskiej, 
b) do formy z masy formierskiej, 
c) do formy składanej twardej, 
d) do formy twardej żłobionej. 
 

3.  W pobliżu urządzenia do odlewania powinien znajdować się: 

a) woskownik, 
b) prasa wulkanizacyjna, 
c) piec do wyżarzania form gipsowych, 
d) pompa próżniowa. 
 

4.  Aby  zasilić  stopem  odlew  o  licznych  i  znacznych  przewężeniach  należy  zastosować 

 ................................. kanał wlewowy. 

 
5.  W pobliżu urządzenia do odpowietrzania masy   formierskiej powinno znajdować się: 

a) stanowisko rozcinania form gumowych, 
b) stanowisko wykonywania modeli woskowych, 
c) stanowisko mieszania masy formierskiej, 
d) stanowisko wulkanizacyjne. 
 

6.  Standardową formę gumową wulkanizuje się w przedziale temperatur: 

a) 175

o

C – 145

o

C, 

b) 250

o

C – 300

o

C, 

c) 30

o

C – 80

o

C, 

d) 80

o

C – 100

o

C. 

 

7.  Przybliżony czas wulkanizacji formy gumowej o grubości 20 mm wyniesie: 

a) 10 min, 
b) 60 min, 
c) 120 min, 
d) 200 min. 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

 

8.  Przybliżona temperatura wosku podczas wtrysku do formy gumowej wynosi: 

a) 150

o

C, 

b) 20

o

C, 

c) 40

o

C, 

d) 75

o

C. 

 

9.  Ostatni cykl wyżarzania formy gipsowej powinien trwać co najmniej: 

a)  20 min, 
b)  40 min, 
c)  60 min, 
d)  120 min. 
 

10.  Piec  do  topienia  metalu  powinien  mieć  zaprogramowaną  najwyższą  temperaturę  pracy, 

kiedy będzie w nim topione złoto o odcieniu: 

a)  żółtym, 
b)  białym, 
c)  czerwonym, 
d)  zawsze taką samą. 
 

11.  Ramka wulkanizacyjna służy do: 

a)  ustalenia ciśnienia przy wykonywaniu form, 
b)  wykonania formy gumowej, 
c)  wykonania formy gipsowej, 
d) nagrzania formy. 
 

12.  Do odcinania odlewów z trzpienia używamy: 

a)  piłki, 
b)  szlifierki, 
c)  nożyc gilotynowych, 
d)  obcinaków. 
 

13.  Opisz, jak należy przeprowadzić studzenie formy po zalaniu jej stopem. 
14.  Po odcięciu modela z trzpienia …………… odcinamy i zeszlifowujemy miejsce,  
 

w którym był umieszczony. 

15.  Opisz proces wykonania formy gumowej. 
16.  Opisz przykładowy cykl wyżarzania formy gipsowej. 
17.  Oblicz  przybliżoną  temperaturę  formy gipsowej gotowej  do  odlewania  przy założeniu,  że 

temperatura topnienia stopu wynosi 900˚C i będziemy odlewać wyroby cienkie. 

18.  Opisz proces i zasady zalewania formy masą formierską. 
19.  Opisz wady odlewów i przyczyny ich powstawania. 
20.  Opisz zjawiska towarzyszące powstaniu odlewu w czasie wlewania metalu do formy. 

 
   

 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 
Imię i nazwisko

:............................................... 

 
„Wykonywanie odlewów metodą wytapianych modeli” 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz brakujące części zdania 
 
Numer 
pytania
 

Odpowiedź 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

 

11 

 

12 

 

13 

 
 
 

 

14 

 
 
 

 

15 

 
 
 

 

16 

 
 
 

 

17 

 
 
 

 

18 

 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

 

19 

 
 
 
 
 

 

20 

 
 
 
 
 

 

Razem:   

                                                                

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

 

TEST 2  
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie odlewów metodą 
wytapianych modeli” 

 

Test składa się z 20 zadań:  

 

zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego 

 

zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń otrzymuje 1  punkt.  Za  złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań 

 uczeń otrzyma następujące 

oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 11  zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15    zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Plan Testu

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz 

odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

 
 
Cel Operacyjny 

K

a

te

go

ria

 

C

elu

 

P

o

zi

o

w

y

m

aga

ń

 

 
 
Poprawna odpowiedź 

1. 

Określić 

zasadę 

organizowania 

stanowiska pracy. 

…bhp… 

2. 

Określić 

parametr 

przy  

programowaniu parownicy. 

3. 

Określić  czynnik,  który  uwzględniamy 
przy  ustalaniu  temperatury  odlewu 
stopu. 

4. 

Określić  sposób  umieszczenia  kanału 
wlewowego. 

... największej... 

5. 

Określić  rodzaje  kanału,  który  należy 
wykonać  w  modelu  wymagającym 
dużej ilości stopu. 

6. 

Określić 

temperaturę 

wymaganą 

temperaturę formy gipsowej. 

7. 

Określić  czynnik,  od  którego  zależy 
czas wulkanizacji formy gumowej. 

8. 

Określić przyczynę powstania wady. 

9. 

Określić miejsce wystąpienia odpadów 
metali szlachetnych przy odlewaniu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

 

10.  Określić,  na  czym    polega  proces 

krzepnięcia stopu. 

11.  Określić 

przyczynę 

powstawania 

porów w odlewach. 

Uczeń  prawidłowo  wykonał 
zadanie, 

jeżeli 

wymienił 

przyczyny powstania porów. 

12.  Określić, czym są znaki wodne. 

13.  Określić, czym jest skurcz odlewniczy.  A 

…objętości metalu… 

14.  Określić  przyczynę  powstania  węzłów 

cieplnych. 

…kanału wlewowego… 

15.  Opisać 

proces 

rozcinania 

formy 

gumowej. 

PP 

Uczeń  prawidłowo  wykonał 
zadanie, 

jeżeli 

wymienił 

niezbędne 

narzędzia  

prawidłową 

kolejność 

czynności. 

16.  Opisać  sposób  formowania  zestawu 

modeli do odlewu. 

PP 

Uczeń  prawidłowo  wykonał 
zadanie, 

jeżeli 

wymienił 

niezbędne 

narzędzia  

prawidłową 

kolejność 

czynności. 

17.  Opisać 

techniczne 

zasady 

projektowania  wyrobów,  które  mają 
być wykonane techniką odlewania. 

PP 

Uczeń  prawidłowo  wykonał 
zadanie,  jeżeli  prawidłowo 
pisał zasady. 

18.  Określić wymaganą temperaturę formy 

gipsowej. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie  jeżeli 
prawidłowo 

wykonał 

obliczenia. 

19.  Opisać  sposób  wykonania  modeli 

woskowych. 

PP 

Uczeń  prawidłowo  wykonał 
zadanie, 

jeżeli 

wymienił 

niezbędne  narzędzia  i  podał 
prawidłową 

kolejność 

czynności. 
 

20.  Wyjaśnić  mechanizm  powstawania 

zjawiska rzadzizny. 

PP 

Uczeń  wykonał  zadanie,  jeżeli 
poprawnie  wyjaśnił  przyczyny 
powstawania 

zjawiska 

rzadzizny. 

 
 
 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia sprawdzianu,  z  co najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób zasady wypełniania karty odpowiedzi testu. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi. 
8.  Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi. 
9.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego ( rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

14.  Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań 
15.  Wyciągnij  wnioski  do  dalszej  pracy  mające  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych, niskie wyniki testu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania odlewów złotniczo-jubilerskich. 
5.  Zadania:2,  3,  5  6,  7,  8,  9,  10,  11,  12  są  to  zadania  wyboru  wielokrotnego  i  tylko  jedna 

odpowiedź jest prawidłowa; zadania 1, 4, 14 są to zadania z luką, w zadaniach 13, 15, 16, 
17, 18, 19, 20 należy udzielić krótkiej odpowiedzi. 

6.  Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić 
odpowiedź prawidłową), 

 

w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce, 

 

w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

 

I część – poziom podstawowy – (pytania 1–14), 

 

II część – poziom ponad podstawowy – (pytania 15 – 20). 

9.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  na  któreś  pytanie  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  to  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i rozważ ponownie, gdy zostanie Ci czas wolny.  

10. Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

Powodzenia 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Przystępując  do  organizowania  stanowisk  pracy,  służących  do  wykonywania  odlewów  

metodą wytapianych modeli, należy uwzględnić zasady ................... i ergonomii. 

 
2.  Przy programowaniu parownicy do wytapiania wosku ustawiamy: 

a) temperaturę wody, 
b) czas wytapiania, 
c) temperaturę wtrysku wosku, 
d) temperaturę topnienia wosku. 
 

3. Przy ustalaniu temperatury odlewu stopu bierzemy pod uwagę: 

a) ciśnienie wtrysku wosku, 
b) temperaturę formy gipsowej, 
c) gabaryty modeli woskowych, 
d) temperaturę wulkanizacji formy. 
 

4.  Kanał  wlewowy  należy  umieścić  w  tej  części  modelu,  która  wymaga    ....................  ilości 
 

stopu. 

 
5. W przypadku części modelu potrzebujących dużych ilości stopu należy zastosować: 

a) nadlew zasilający, 
b) kanał rozwidlony, 
c) wyższa temperaturę odlewu, 
d) wyższą temperaturę formy gipsowej. 
 

6. Temperatura formy gipsowej powinna być tym wyższa im: 

a) wyższa jest temperatura ostatniego cyklu wyżarzania formy, 
b) większe są gabaryty formy, 
c) większe podciśnienie odlewarki, 
d) delikatniejsze są odlewane elementy. 
 

7. Podczas programowania czasu wulkanizacji formy gumowej należy wziąć pod uwagę: 

a) przekrój ramki wulkanizacyjnej, 
b) siłę docisku prasy wulkanizacyjnej, 
c) temperaturę prasy wulkanizacyjnej, 
d) grubość formy gumowej. 
 

8. W jakim przypadku może wystąpić zjawisko oderwanych odlewów? 

a) w wyniku nieprawidłowego wypełnienia formy stopem, 
b) zbyt wysoka temperatura odlewu, 
c) zbyt wysoka temperatura formy, 
d) niecałkowite wytopienie wosku z formy. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

 

9. Wymagające zebrania odpady stopów metali szlachetnych,   zakładając, 

że 

proces 

 

odlewania  

przebiegał bez zakłóceń mogą wystąpić: 

a)  w komorze próżniowej, 
b) w płynie chłodzącym, 
c)  w tyglach pieców, 
d) w formie gipsowej. 
 

10. Proces krzepnięcia stopu polega na: 

a)  na przechodzeniu stopu ze stanu ciekłego w stały, 
b) na przechodzeniu stopu ze stanu stałego w ciekły, 
c)  na zalewaniu formy stopem,, 
d) na przechodzeniu ze stanu ciekłego w gazowy. 
 

11. Wymień przyczyny powstawania porów w odlewach. 
 
12. Znaki wodne to: 

a)  płyny do chłodzenia odlewu, 
b) narzędzia do chłodzeni odlewu, 
c)  rodzaj wady odlewu, 
d) oznaczenia mas formierskich. 
 

13. Skurcz odlewniczy to zmniejszenie ………….. w wyniku stygnięcia. 
 
14. W przypadku złego ustawienia bądź złej konstrukcji ………… mogą powstać węzły    

 cieplne w odlewie. 

 
15. Opisz proces rozcinania formy gumowej. 
 
16. Opisz sposób formowania zestawu modeli do odlewu. 
 
17. Opisz  techniczne  zasady  projektowania  wyrobów,  które  mają  być  wytworzone  techniką 

odlewania. 

 
18. Oblicz  przybliżoną  temperaturę  formy  gipsowej  gotowej  do  odlewania  przy  założeniu,  że 

temperatura topnienia stopu wynosi 900˚C i będziemy odlewać wyroby grube. 

 
19. Opisz sposób wykonywania modeli woskowych. 
 
20. Wyjaśnij, w jaki sposób powstaje rzadzizna. 
 

 

 

 

 
   

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

 
Imię i nazwisko

:............................................... 

 

„Wykonywanie odlewów metodą wytapianych modeli” 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz brakujące części zdania 
 
Numer 
pytania
 

Odpowiedź 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

 

12 

 

13 

 
 
 
 

 

14 

 
 
 
 

 

15 

 
 
 

 

16 

 
 
 

 

17 

 
 
 
 

 

18 

 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

 

19 

 
 
 
 

 

20 

 
 
 
 

 

Razem:   

                                                                

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

 

7. LITERATURA 

 
1.  Florow A.W.: Artystyczna obróbka metali. PWN, Warszawa 1989 
2.  Knobloch M.: Złotnictwo. WNT, Warszawa 1977 
3.  Knobloch M.: Metaloplastyka. WNT, Warszawa 1976 
 

 

Internet 
Strona aktualna na dzień 30 maja 2006: 

  www.pat-rodent.com.