background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
              NARODOWEJ 

 
 

 

 

 

Małgorzata Sienna 

 

 

 
Identyfikacja zachowań konsumentów 
341[03].Z1.02 

 

 

 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr Ewa Adamczyk 
mgr Agnieszka Mikina 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Maria Olejnik 
 
 
Konsultacja: 
dr Bożena Zając 
 
 
Korekta: 

 
 
 

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 341[03].Z1.02 
„Identyfikacja zachowań konsumentów” zawartego w modułowym programie nauczania dla 
zawodu technik handlowiec. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

3

2.  Wymagania wstępne 

5

3.  Cele kształcenia 

6

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

7

5. Ćwiczenia  

11

5.1. Proces komunikacji interpersonalnej 

11

   5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Zachowania konsumentów 

14

   5.2.1. Ćwiczenia 14
5.3. Profesjonalny sprzedawca 

17

   5.3.1. Ćwiczenia 17
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

22

7. Literatura 

32

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE 

 

 Przekazujemy Państwu  Poradnik dla nauczyciela „Identyfikacja zachowań 
konsumentów”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole 
kształcącej w zawodzie technik handlowiec 341[03]. Poradnik jest spójny z modułowym 
programem nauczania. 
 W poradniku zamieszczono:

 

 

−  wymagania wstępne, 
−  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 
−  przykładowe scenariusze zajęć, 
−  propozycje  ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie u uczniów umiejętności 

praktycznych, 

−  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym 
uwzględnieniem: 

−  pokazu z objaśnieniem, 
−  tekstu przewodniego, 
−  metody projektów, 
−  ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 
pracy uczniów do pracy zespołowej. 
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym 
różnego rodzaju zadania. 
W tym rozdziale podano również: 

−  plan testu w formie tabelarycznej, 
−  punktację zadań, 
−  propozycje norm wymagań, 
−  instrukcję dla nauczyciela, 
−  instrukcję dla ucznia, 
−  kartę odpowiedzi, 
−  zestaw zadań testowych. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 

 
 
 
 

 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

341[03].Z1.03 

Wykonywanie czynności związanych  

z procesem sprzedaży 

341[03].Z1.01 

Organizowanie i wyposażenie obiektów 

handlowych 

341[03].Z1.02 

Identyfikacja zachowań konsumentów 

 

341[03].Z1 

Obsługa klienta

 

341[03].Z1.04 

Prowadzenie rozmowy sprzedażowej w języku 

obcym 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej „Identyfikacja zachowań 

konsumentów”, uczeń powinien umieć: 
−  poszukiwać informacji w różnych źródłach, 
−  dokumentować, notować i selekcjonować informacje, 
−  selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje, 
−  interpretować związki wyrażone za pomocą schematów,  tabel, 
−  prezentować wyniki badań prostych zagadnień, 
−  dostrzegać i opisywać związki między naturalnymi składnikami środowiska, człowiekiem  

i jego działalnością, 

−  oceniać  własne możliwości sprostania wymaganiom stanowiska pracy i wybranego 

zawodu, 

−  posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu ekonomii, 
−  identyfikować własne cechy osobowości, umiejętności. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

−  scharakteryzować proces komunikacji interpersonalnej, 
−  zidentyfikować motywy zachowań konsumentów, 
−  przeprowadzić efektywne rozmowy, dyskusje i negocjacje z klientami, 
−  zaplanować i przygotować badania marketingowe, 
−  przeprowadzić badania marketingowe zachowań konsumentów, 
−  wyodrębnić segmenty rynku na podstawie różnych kryteriów, 
−  określić wizerunek profesjonalnego sprzedawcy. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:   Technik handlowiec 341[03] 
Moduł:  

 

 

 

                 Obsługa klienta  341[03].Z1. 

Jednostka modułowa: 

  Identyfikacja 

zachowań konsumentów   341[03].Z1.02 

 
Temat: Rodzaje komunikacji interpersonalnej – mowa niewerbalna. 
Cel ogólny: rozpoznawanie znaczenia mowy ciała. 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  odczytać znaczenie mowy ciała, 
−  zaprezentować informacje za pomocą komunikacji niewerbalnej, 
−  dokonać analizy mowy ciała. 
Metody nauczania – uczenia się:  

−  ćwiczenie, 
−  pogadanka, 
−  dyskusja. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  praca indywidualna, 
−  praca grupowa zróżnicowana. 

 

Czas: 45 minut. 
Środki dydaktyczne: 

−  kartki ze znanymi przysłowiami, 
−  literatura z rozdziału 7. 
Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

−  nauczyciel wprowadza uczniów do tematu – pogadanka, 
−  podział uczniów na grupy, 
−  wybrany reprezentant grupy otrzymuje na kartce znane przysłowie, 
−  zadaniem wybranej osoby  jest zaprezentowanie przysłowia swojej grupie, bez 

użycia mowy, wyłącznie za pomocą gestów, na wykonanie zadania uczeń ma 3 
minuty, 

−  jeżeli grupa w ciągu wyznaczonego czasu odgadnie przysłowie, to otrzymuje punkt, 
−  kolejne przysłowia prezentują następne osoby swoim grupom (powtarzamy ww. 

czynności kilkakrotnie), 

−  podsumowanie wyników rywalizacji. 

5.  Po wykonaniu wszystkich prezentacji uczniowie dokonują analizy wykonanego 

ćwiczenia, mówią, co było dla nich trudne, a z czym nie mieli problemów. 

6.  W posumowaniu nauczyciel podaje temat dyskusji; „Dlaczego w kontaktach handlowych 

mowa ciała jest równie ważna jak rozmowa z klientem?”. 

7.  Ocena aktywności uczniów. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Zakończenie zajęć 
Praca domowa 
Sporządź notatkę – wnioski z dyskusji podsumowującej zajęcia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych 

umiejętności. 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć  2 
 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:   Technik handlowiec 341[03] 
Moduł:  

 

 

 

              Obsługa klienta  341[03].Z1. 

Jednostka modułowa:  

Identyfikacja zachowań konsumentów 341[03].Z1.02 

 

Temat: Cechy profesjonalnego sprzedawcy. 
Cel ogólny
: identyfikowanie cech profesjonalnego sprzedawcy. 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  wymienić cechy profesjonalnego sprzedawcy, 
−  scharakteryzować sposób postępowania profesjonalnego sprzedawcy, 
−  rozróżnić profesjonalne i nieprofesjonalne postępowanie sprzedawcy. 
Metody nauczania – uczenia się:  

−  ćwiczenie, 
−  dyskusja, 
−  metaplan. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  praca indywidualna, 
−  praca zbiorowa jednolita. 

 

Czas: 45 minut. 
Środki dydaktyczne: 

−  ćwiczenie, 
−  papier pakowy, 
−  kolorowe małe karteczki, 
−  taśma klejąca. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

−  nauczyciel zapisuje na tablicy hasło „profesjonalny sprzedawca w handlu”, następnie 

zawiesza na ścianie cztery duże arkusze papieru pakowego, na każdym z osobna jest 
następujący napis: 
1) jak jest? 
2) jak być powinno? 
3) dlaczego nie jest tak, jak być powinno? 
4) wnioski. 

−  uczniowie na kolorowych kartkach zapisują odpowiedzi na zadane pytania, następnie 

przyklejają je na właściwy plakat, 

−  nauczyciel odczytuje zapisy z kolorowych kartek, 
−  nauczyciel wraz z uczniami formułuje wnioski i zapisuje na dużym papierze 

z napisem: „wnioski”. 

5.  W podsumowaniu nauczyciel zachęca do dyskusji na temat: Jakie cechy uniemożliwiają 

pracę w charakterze sprzedawcy? 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

6.  Ocena aktywności uczniów. 
 
Zakończenie zajęć 
Praca domowa 
Ćwiczenie  
Zastanów się i zapisz, jakie cechy powinny charakteryzować sprzedawcę – handlowca, a jakie 
cechy uniemożliwiają pracę w tym charakterze.  
 Cechy 

pożądane: 

           Cechy niepożądane: 

.................................................  

...................................................... 

................................................. 

  ...................................................... 

..................................................   

 

                             ...................................................... 

..................................................   

 

                             ...................................................... 

 
 
 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć  

i ukształtowanych umiejętności. 

 

 

 
 
 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5. ĆWICZENIA 

5.1. Proces komunikacji interpersonalnej 

 
5.1.1. Ćwiczenia

 

 
 
Ćwiczenie 1 

Narysuj schemat komunikacji interpersonalnej w sytuacji sprzedaży oferty klientowi. 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i sposób wykonania. Nauczyciel powinien przygotować przykładową ofertę kupna-sprzedaży 
(kartę pracy dla ucznia), uczniowie na jej podstawie opracowują schemat. Po wykonaniu 
ćwiczenia uczniowie prezentują swoją pracę. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem szkoleniowym, 
2)  wykonać schemat, zwracając szczególną uwagę na rolę sprzedawcy (nadawcy) i klienta 

(odbiorcy), 

3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  ćwiczenie, 
–  pogadanka. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  arkusze papieru, 
–  literatura z rozdziału 6. 
 
Ćwiczenie 2 

Określ możliwości przekazywania informacji w sposób niewerbalny. 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien przeprowadzić 

pogadankę na temat komunikacji niewerbalnej oraz zaprezentować – podać przykłady mowy 
ciała. 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  sporządzić notatkę – wymienić możliwości przekazywania informacji w sposób 

niewerbalny,  

3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

– 

pogadanka, 

– 

pokaz, 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

−  arkusze papieru, 
−  zeszyt przedmiotowy, 
−  długopis. 
 
Ćwiczenie 3 

Weź udział w zabawie w kalambury. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien objaśnić sposób 

wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem szkoleniowym, 
2)  przygotować na kartce znane polskie przysłowia, 
3)  wziąć udział w zabawie w odgadywanie wylosowanego przysłowia bez użycia słów, 

w sposób niewerbalny, wziąć udział w dyskusji. 

4)  zapisać wnioski wynikające z ćwiczenia i wymienić czynniki zakłócające proces 

komunikacji. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  kartki z przysłowiami. 
 
Ćwiczenie 4 

Sporządź scenariusz scenki, w której sprzedawca pragnie sprzedać klientowi nowy 

produkt. 

 
Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien objaśnić sposób 

wykonania  ćwiczenia oraz omówić  właściwe zachowanie sprzedawcy – handlowca wobec 
klienta. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zaobserwować rozmowę sprzedażową w rzeczywistych warunkach, 
2)  ułożyć dialogi do scenki, 
3)  zaprezentować efekty swojej pracy, odgrywając scenkę z kolegą/koleżanką, 
4)  sporządzić notatkę na temat znaczenia komunikacji werbalnej w obsłudze klientów. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

–  arkusze papieru. 
 
Ćwiczenie 5 

Zabaw się w odgadywanie znaczenia mowy ciała. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien objaśnić sposób 

wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem szkoleniowym, 
2)  wybrać  gesty charakterystyczne dla osoby, która np. chce coś ukryć, jest otwarta, 

zadowolona, jest dominująca, 

3)  zaprezentować gesty na forum grupy, odgadywać znaczenie mowy ciała innych 

prezentujących uczniów, 

4)  wziąć udział w dyskusji na temat: „Dlaczego osoba oferująca towar powinna znać 

znaczenie mowy ciała?”. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenie. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  zeszyt przedmiotowy, 
–  długopis. 
 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.2. Zachowania konsumentów 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Podaj przykłady motywów postępowania ludzi. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien objaśnić sposób 

wykonania ćwiczenia. Prezentacja wykonanego ćwiczenia może być wstępem do pogadanki 
na temat motywów postępowania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem szkoleniowym, 
2)  zapisać przykłady motywów postępowania ludzi,  
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  arkusze papieru, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Weź udział w dyskusji na temat: „Dlaczego przedsiębiorstwa handlowe badają motywy 

zachowań konsumentów?”. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien przypomnieć, czym 

jest motywacja oraz objaśnić sposób wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem szkoleniowym, 
2)  przygotować się do dyskusji – wypisać motywy postępowania nabywców na rynku, 
3)  dokonać analizy postępowania przedsiębiorstw w zakresie badań nad motywami 

postępowania nabywców, 

4)  wziąć udział w dyskusji, 
5)  sformułować wnioski i zapisać je. 
 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenie, 
–  pogadanka, 
–  dyskusja. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  arkusze papieru, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 

Wyodrębnij segmenty na rynku kosmetyków, weź pod uwagę różnice płci, wieku 

i specyficznych potrzeb konsumentów. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien objaśnić sposób 

wykonania ćwiczenia oraz przypomnieć kryteria segmentacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem szkoleniowym, 
2)  sporządzić listę segmentów występujących na rynku kosmetyków, 
3)  zaprezentować efekty swojej pracy na forum zespołu. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenie, 
–  pogadanka. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  zeszyt przedmiotowy, 
–  długopis, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 4 

Opracuj kwestionariusz ankietowy w celu zbadania zwyczajów i sposobów dokonywania 

zakupów przez nabywców. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien objaśnić sposób 

wykonania  ćwiczenia, nawiązać do tematu poprzednich zajęć w celu przypomnienia, jakie 
informacje powinny być umieszczone w kwestionariuszu ankietowym. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem szkoleniowym, 
2)  opracować instrukcję do kwestionariusza, 
3)  sformułować pytania do ankiety z uwzględnieniem celu badania, 
4)  sformułować możliwe odpowiedzi do pytań, 
5)  skonsultować z nauczycielem opracowany kwestionariusz. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenie, 
–  pogadanka. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  zeszyt przedmiotowy, 
–  długopis, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 5 

Przeprowadź badanie zwyczajów i sposobów dokonywania zakupów przez nabywców  

z wykorzystaniem opracowanego wcześniej kwestionariusza ankietowego. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien objaśnić sposób 

wykonania  ćwiczenia. Nauczyciel powinien konsultować poprawność wykonania ćwiczenia 
na różnych jego etapach. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem szkoleniowym, 
2)  dobrać próbę badawczą i jej wielkość, 
3)  sporządzić plan badania, który należy skonsultować z nauczycielem, 
4)  przeprowadzić badania, 
5)  opracować wyniki, 
6)  opracować prezentację graficzną wyników, 
7)  sformułować wnioski, 
8)  opracować prognozę rynkową w oparciu o przeprowadzone badania. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenie, 
–  pogadanka, 
–  metoda projektu. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  zeszyt przedmiotowy, 
–  arkusze papieru, 
–  kwestionariusze ankietowe, 
–  komputer, 
–  długopis, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5.3. Profesjonalny sprzedawca 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przeczytaj opisane niżej sytuacje, z którymi może się spotkać sprzedawca podczas 

wykonywania swojej pracy, sporządź zestawienie cech sprzedawcy, jakimi powinien się 
wykazać, aby klient poczuł się doskonale obsłużony. 
–  Młody człowiek mówi do sprzedawcy szybko i niezbyt wyraźnie – właściwie nie jest 

zdecydowany, co chciałby kupić. Sprzedawca natomiast kilkakrotnie, spokojnie 
i rzeczowo prezentuje towary i stara się zaspokoić trudną do ustalenia potrzebę klienta. 

–  Niecierpliwa, starsza kobieta z dwiema pełnymi siatkami, bardzo się denerwuje i ciągle 

„pogania” sprzedawcę, aby szybciej obsługiwał, została na prośbę sprzedawcy i za zgodą 
pozostałych klientów obsłużona poza kolejnością, zgodnie z własnym żądaniem. 

–  Przypomnij sobie, kiedy ostatnio zdarzyła Ci się sytuacja, że czułeś się profesjonalnie 

obsłużony przez sprzedawcę. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić sposób 

wykonania, następnie poddać analizie trzy przypadki, każda grupa powinna mieć możliwość 
zaprezentowania wykonanego zadania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem szkoleniowym, 
2)  dokonać analizy trzech zamieszczonych przypadków, 
3)  do każdego z opisanych przypadków sporządzić zestawienie cech, jakimi powinien 

wykazać się obsługujący, 

4)  zaprezentować swoja pracę na forum grupy, 
5)  porównać swoją pracę do prac kolegów/koleżanek. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  analiza przypadków,  
–  ćwiczenie. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  zeszyt przedmiotowy, 
–  długopis, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Wypełnij podaną tabelę. 
Kiedy możemy nazwać obsługującego profesjonalnym sprzedawcą? Wybierz cztery 

Twoim zdaniem najważniejsze cechy profesjonalnego sprzedawcy i uzasadnij swój wybór. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

 

Cechy pożądane kandydata na stanowisko sprzedawcy 

nazwa cechy 

uzasadnienie 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić sposób 

wykonania, wybrane osoby prezentują wykonane ćwiczenie. Ćwiczenie może być początkiem 
dyskusji na temat: „Czy każda osoba może zajmować się handlem?” 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem szkoleniowym, 
2)  wpisać do tabeli cztery, Jego zdaniem, najważniejsze cechy sprzedawcy, 
3)  wpisać uzasadnienie do każdej cechy, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenie, 
–  dyskusja. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  arkusz z tabelą do wypełnienia, 
–  długopis, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 

W grupach zastanówcie się, jakie cechy powinien mieć sprzedawca, a jakie cechy 

uniemożliwiają pracę w tym charakterze. Wynik dyskusji przedstaw na plakacie. 
 Cechy 

pożądane: 

           Cechy niepożądane: 

.................................................  

...................................................... 

................................................. 

  ...................................................... 

..................................................   

 

                            ...................................................... 

..................................................   

 

                            ...................................................... 

 

 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić sposób 

wykonania, przedstawiciele poszczególnych grup prezentują wyniki swojej pracy. Ćwiczenie 
to można zaproponować uczniom do wykonania w domu, wówczas uczniowie wykonają je 
indywidualnie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać grupę do pracy, 
2)  przygotować duże arkusze papieru i mazaki, 
3)  przedyskutować w grupie, jakie cechy powinien mieć sprzedawca, a jakie cechy 

uniemożliwiają pracę w tym charakterze, 

4)  sporządzić listę cech pożądanych i niepożądanych, 
5)  wyniki dyskusji przenieść na plakat w dowolnej formie, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenie, 
–  dyskusja. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  zeszyt przedmiotowy, 
–  papier pakowy, 
–  mazaki, 
 
 
Ćwiczenie 4 

Przygotuj się do dyskusji na następujące tematy: 
1. „Nie jest sztuką wyprodukować towar, sztuką jest go sprzedać”. 
2. Dlaczego „usatysfakcjonowany klient informuje o swoim zadowoleniu z jakości 

obsługi około 3–5 osób, niezadowolony około 10 osób”? 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić sposób 

wykonania, nauczyciel kieruje dyskusją, ważne jest podsumowanie i sformułowanie 
odpowiednich wniosków. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  przygotować argumenty do dyskusji, 
3)  zebrać dowody na ich poparcie, 
4)  wziąć aktywny udział w dyskusji, 
5)  sporządzić notatkę z wnioskami po dyskusji. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenie, 
–  dyskusja, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

–  pogadanka. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  zeszyt przedmiotowy, 
–  długopis. 
 
Ćwiczenie 5 

Opisz, jak powinien wyglądać nowoczesny, profesjonalny, sprzedawca: 

–  ubiór.............................................................................................................................. 
–  uczesanie/makijaż.......................................................................................................... 
–  inne............................................................................................................................... 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić sposób 

wykonania, warto przygotować pokaz w podsumowaniu ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem szkoleniowym, 
2)  opisać wygląd nowoczesnego, profesjonalnego sprzedawcy, 
3)  wykonać ćwiczenie w zeszycie lub w formie plakatu, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenie, 
–  pokaz, 
–  pogadanka. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  zeszyt przedmiotowy, 
–  arkusze papieru, 
–  mazaki, długopis. 
 
Ćwiczenie 6 

Przeprowadźcie w grupach negocjacje mające na celu osiągnięcie porozumienia na 

podany temat: 

Jesteście pracownikami dużej firmy handlowej – hurtowni „Przyszłość”, zajmującej się 

sprzedażą komputerów. Nawiązaliście współpracę z przedsiębiorstwem zainteresowanym 
zakupem waszego towaru w dużych ilościach. Waszym zadaniem jest wynegocjowanie jak 
najkorzystniejszych warunków sprzedaży. 

  
Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić sposób 

wykonania, osobą prowadzącą negocjacje może być nauczyciel lub uczeń. Po zakończeniu 
negocjacji można przeprowadzić pogadankę i dyskusję na temat: „Dlaczego uzyskanie 
porozumienia  z klientem jest ważne?”. 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1) dobrać zespół do negocjacji – dwie strony w negocjacjach, 
2) przygotować argumenty i przeprowadzić mini negocjacje na określony temat,   
3) zapisać wspólnie wypracowane stanowisko. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenie, 
–  pogadanka, 
–  dyskusja. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  stoły, krzesła, 
–  arkusze papieru, 
–  długopis. 
 
Ćwiczenie 7 

Dokonaj charakterystyki dobrego negocjatora. 

  

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić sposób 

wykonania, chętni lub wybrani uczniowie prezentują wyniki swojej pracy, podsumowaniem 
może być dyskusja na temat: „Jakie konsekwencje dla firmy handlowej może mieć 
niekompetentny negocjator?”. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1) zapoznać się z materiałem szkoleniowym, 
2) sporządzić wizerunek dobrego negocjatora w dowolnej formie: tabela, schemat, plakat,   
3) zaprezentować swoją pracę na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  ćwiczenie, 
–  pokaz, 
–  dyskusja. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  stoły, krzesła, 
–  arkusze papieru, 
–  długopis. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Identyfikacja zachowań 
konsumentów”. 
 

Test składa się z 21 zadań wielokrotnego wyboru, z których: zadania: 1, 8, 9, 11, 17 są  

z poziomu ponadpodstawowego, pozostałe z poziomu podstawowego. 
 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu 

ponadpodstawowego, 

Plan testu                                           
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

Nr zadania 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kateg

or

ia 

celu 

Poziom 

wymaga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

1  Identyfikować cechy osobowości      

B PP 

Rozróżniać komunikację werbalną od 
niewerbalnej  

 

P d 

3  Identyfikować bariery komunikacyjne  

B P 

Wymienić elementy sprzyjające skutecznemu 
słuchaniu 

A P 

Określić, z czego wynikają różnice  
w zachowaniu człowieka 

B P 

6  Zdefiniować pojęcie segmentacja rynku 

 

 

 

7  Charakteryzować różne typy klientów 

B PP 

Dobrać kryterium segmentacji do jego cechy 
charakterystycznej 

C PP 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

Nr zadania 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kateg

or

ia 

celu 

Poziom 

wymaga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

Dobrać rodzaj próby badawczej do typowej 
sytuacji na rynku 

 

 

PP 

10 

Charakteryzować cechy dobrych, 
prawidłowych badań marketingowych 

 

 

11 

Dobierać orientację negocjacji do sytuacji, 
kiedy jest stosowana 

D PP 

12 

Identyfikować cechy stylu kooperacyjnego  
w negocjacjach 

 

 

13 

Rozróżniać elementy wyglądu zewnętrznego 
obsługującego 
 

 

 

14 Wskazać główny motyw działania człowieka 

 

 

 

 

15 

 
Objaśnić, na czym polega indywidualizacja 
obsługi klienta 
 

 
 

 
 

16 

Wskazać najczęściej występujący na rynku typ 
nabywców 

A P 

17 

Analizować zasady budowy kwestionariusza 
ankietowego 

C PP 

18 

Rozpoznać znaczenie gestów mowy 
niewerbalnej w przypadku, gdy  rozmówca 
pochyla się w naszym kierunku  

B P 

19 

Rozpoznać znaczenie gestów mowy 
niewerbalnej: pokazywanie wnętrza dłoni 

B P 

20 

Rozpoznać znaczenie gestów mowy 
niewerbalnej: składanie palców 

B P 

21 

Rozpoznać znaczenie gestów mowy 
niewerbalnej: skrzyżowane nogi lub ręce 

B P 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

Przebieg testowania 
  

INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

INSTRUKCJA DLA UCZNIA 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 

2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.  Test zawiera 21 zadań dotyczących identyfikowania zachowań konsumentów. Wszystkie 

zadania są zadaniami zamkniętymi wielokrotnego wyboru. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

−  w zadaniach zaznacz prawidłową odpowiedź znakiem X (w przypadku pomyłki 

należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić 

odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.  

8.  Na rozwiązanie 

testu 

masz 

45 

min. 

      

Powodzenia 

 

 

Materiały dla ucznia:

 

–  instrukcja, 

–  zestaw zadań testowych, 

–  karta odpowiedzi. 

 
 
 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Do cech osobowości nie należy: 

a)  altruizmu, 
b)  czystości, 
c)  neurotyczności, 
d)  ekstrawersji. 
 

2.  Komunikacja werbalna to porozumiewanie się za pomocą: 

a)  gestów, 
b)  znaków migowych, 
c)  dźwięków, 
d)  słów. 
 

3.  Który z poniżej podanych czynników nie należy do barier komunikacyjnych: 

a)  krytykowanie, 
b)  orzekanie, 
c)  moralizowanie, 
d)  słuchanie. 
 

4.  Do najczęstszych błędów ograniczających skuteczne słuchanie nie należy: 

a)  brak skupienia, 
b)  ciągłe przerywanie mówiącemu, 
c)  koncentracja uwagi, 
d)  nastawienie się na wychwycenie potknięć mówiącemu. 
 

5.  U podstaw różnic w zachowaniu człowieka leżą różnice w: 

a)  temperamencie, 
b)  planowaniu zakupów, 
c)  ilości posiadanych pieniędzy, 
d)  rodzaju kupowanych produktów. 
 

6.  Segmentacja rynku to: 

a)  wyodrębnienie produktów w punkcie sprzedaży, 
b)  wyodrębnienie jednorodnych grup konsumentów wg różnych kryteriów, 
c)  różne kryteria podziału produktów, 
d)  zaspokojenie potrzeb wszystkich konsumentów. 
 

7.  Dopasuj typy klientów do ich krótkiej charakterystyki. 

A. Innowatorzy. 

     B. Naśladowcy impulsywni. 
     C. Naśladowcy rozważni. 

1)  podejmują decyzje szybko, akceptują każdą nową propozycję zakupu, 

 

są to najczęściej młodzi ludzie o ustabilizowanych dochodach powyżej średniej. 

2)  starsze osoby o dochodach poniżej średniej, są wśród nich maruderzy (ostrożni  

i przesadnie rozważni w podejmowaniu decyzji zakupu, często nie reagują na 
reklamę i argumenty sprzedawców). 

3)  aktywni zawodowo powyżej wieku średniego, ulegają często jednostkom 

o dużym autorytecie. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

Odpowiedzi: 

a)  A2, B1, C3 
b)  A1, B3, C2 
c)  A3, B1, C2 
d)  A1, B2, C3 

 
8.  Psychospołeczne kryterium segmentacji charakteryzuje: 

a)  miejsce zamieszkania i klimat, 
b)  wiek i płeć, 
c)  wykonywany zawód i dochód, 
d)  styl życia i postawa. 
 

9.  W badaniach marketingowych dobór losowy próby badawczej stosuje się wówczas, gdy: 

a)  mamy do czynienia z niewielką liczbą badanych i nie znamy ich struktury, 
b)  pragniemy uzyskać bardzo dokładne wyniki, 
c)  badamy typowe jednostki, 
d)  znamy strukturę badanych. 
 

10. Do cech dobrych, prawidłowych badań marketingowych nie należy: 

a)  przestrzeganie norm etyki marketingu, 
b)  stosowanie metod naukowych, 
c)  stosowanie wielu metod dla złożonych zjawisk, 
d)  stosowanie jednej metody dla złożonych zjawisk. 
 

11. Dobierz orientację negocjacji do sytuacji, kiedy jest stosowana, przyporządkuj literę 

liczbie: 

A. Taktyka współpracy. 
B. Taktyka walki. 
C. Taktyka negocjacji. 

1)  ma miejsce w przypadku osób reprezentujących zbieżne interesy i cele, kiedy 

współpraca jest obopólnym interesem. 

2)  stosowana w przypadku odmiennych, wręcz sprzecznych interesów zależnych od 

siebie stron, ale konieczna ze względu na korzyści stron negocjujących. 

3)  stosowana wyłącznie podczas sprzecznych interesów, kiedy jedna ze stron jest 

przekonana, że tylko jej rozwiązania przyniosą efekt i korzyści (nie negocjacje). 

 
Odpowiedzi: 

a)  A2, B1, C3 
b)  A1, B3, C2 
c)  A3, B1, C2 
d)  A1, B2, C3 

 
12. Negocjacyjny styl kooperacyjny charakteryzuje jedna z cech, która: 

a)  celem jest zwycięstwo, 
b)  uczestnicy są przyjaciółmi, 
c)  uczestnicy są przeciwnikami, 
d)  nie można otwarcie poruszać problemów osobistych. 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

13. Do wyglądu obsługującego można zaliczyć: 

a)  okazywanie akceptacji, 
b)  wyrażanie podziwu, 
c)  higienę ciała, 
d)  skupianie uwagi. 
 

14. Głównym motywem działania człowieka jest: 

a)  wygoda, 
b) grupa odniesienia, 
c)  reklama, 
d) zaspokojenie potrzeb. 

 
15. Indywidualizacja obsługi  klienta polega przede wszystkim  na: 

a)  dostosowaniu towarów do niewielkiej liczby klientów, 
b)  pomocy klientowi podczas zakupu, 
c)  uwzględnieniu cech, które reprezentuje dany typ klienta, 
d)  przygotowaniu informacji o towarach. 
 

16. Jak wynika z badań zachowań konsumentów na rynku 40% nabywców to typ: 

a)  innowacyjny, dynamiczny, 
b)  funkcjonalny (lubią poznawać nowe miejsca i ludzi, dużą wagę przywiązują do spraw 

rodzinnych, zabezpieczenia na przyszłość), 

c)   typ tradycyjny, średnio aktywny, 
d)   typ bierny, słaby ekonomicznie. 
 

17.W kwestionariuszu ankietowym nie ma: 

a)  instrukcji o sposobie udzielania odpowiedzi i apelu wytwarzającego u badanego 

pozytywną motywację dla udzielenia szczerych i wyczerpujących odpowiedzi,  

b)  wstępnych pytań informacyjnych – dotyczących danych personalnych, płci, wieku, 
c)  pytań właściwych dotyczących zasadniczego celu i przedmiotu badań, 
d)  pytań do wywiadu. 
 

18. Jeżeli rozmówca pochyla się w naszym kierunku oznacza to, że: 

a)  dobrze czuje się w naszym towarzystwie lub jest zainteresowany tym, co mówimy, 
b)  jest zakłopotany lub nie zgadza się z tym, co mówimy, 
c)  nasze słowa nie wprawiły go w dobre samopoczucie, 
d)  ma negatywny stosunek do naszej wypowiedzi. 
 

19. Pokazywanie wnętrza dłoni świadczy o tym, że nasz rozmówca: 

a)  kłamie, 
b)  jest zakłopotany, 
c)  jest osobą uczciwą, 
d)  chce już wyjść. 
 

20. Składanie palców to gest:: 

a)  zakłopotania, 
b)  poczucia winy, 
c)  niecierpliwości. 
d)  wyższości. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

21. Skrzyżowane nogi lub ręce oznaczają:  

a)  otwartość, 
b)  duże zainteresowanie tematem, 
c)  pozycje obronną lub negatywny stosunek do sytuacji czy wypowiedzi., 
d)  brak zainteresowania tematem. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Identyfikacja zachowań konsumentów 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź poprzez postawienie znaku X przy prawidłowej 
odpowiedzi. Jeżeli pomylisz się – błędną odpowiedź zakreśl kółkiem. 

                     

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź Punktacja 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

10 

a b c d 

 

11 

a b c d 

 

12 

a b c d 

 

13 

a b c d 

 

14 

a b c d 

 

15 

a b c d 

 

16 

a b c d 

 

17 

a b c d 

 

18 

a b c d 

 

19 

a b c d 

 

20 

a b c d 

 

21 

a b c d 

 

Razem   

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

ZADANIE ZAWODOWE 
 

INSTRUKCJA DLA UCZNIA 

 

1.  Przeczytaj uważnie treść zadania. 
2.  Stosuj zasady komunikacji interpersonalnej. 
3.  Na wykonanie zadania masz 20 min. 

      Powodzenia 

 
Zadanie zawodowe dla ucznia 

Dokonaj obsługi niezdecydowanego klienta, oczekującego pomocy od sprzedawcy 

 

z uwzględnieniem czterech faz procesu obsługi (nawiązanie kontaktu, analiza sytuacji,  
prezentacja oferty, zamknięcie obsługi), zgodnie z zasadami komunikacji interpersonalnej. 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadania oraz z zasadami punktowania. 

4.  Omów z uczniami sposób wykonania zadania. 

5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

6.  Podaj czas przeznaczony na wykonanie zadania. 

7.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

8.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników. 

9.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Umiejętności podlegające ocenie 
 
Lp. Elementy 

uwzględnione przez ucznia 

Punkty* 

Wynik 

1 Nawiązanie kontaktu: 

ƒ

  powitanie, 

ƒ

  utrzymanie kontaktu wzrokowego, 

ƒ

  życzliwy uśmiech, 

ƒ

  używanie zwrotów: proszę, dziękuję, 

przepraszam, 

ƒ

  zadawanie pytań niezbędnych do 

właściwej analizy sytuacji. 

 

 

2 Analiza 

sytuacji: 

ƒ

  rozpoznanie potrzeb klienta, 

ƒ

  rozpoznanie znaczenia mowy 

niewerbalnej, 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

ƒ

  upewnienie się, czy potrzeby klienta 

zostały właściwie rozpoznane poprzez 
zadawanie pytań. 

3 Prezentacja 

oferty: 

ƒ

  prezentacja różnych możliwości 

wyboru. 

 

 

4 Zamknięcie obsługi: 

ƒ

  przyjęcie zamówienia, 

ƒ

  przyjęcie należności, 

ƒ

  udzielenie informacji dodatkowych, 

ƒ

  pożegnanie klienta. 

 

 

*maksymalnie 20 punktów dla każdej z czterech faz procesu obsługi (razem maksymalnie 80 punktów  
= 20 punktów x 4 fazy). 

 

Klucz oceniania 

5 pkt. – czynność wykonana bezbłędnie, 
4 pkt. – czynność  wykonana z  drobnymi nieprawidłowościami, 
3 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiły mało istotne dla całego procesu błędy,  
2 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiło kilka błędów, które naprawiono, 
0 pkt. – czynność wykonana błędnie. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

 

Ocena 

Minimalna liczba uzyskanych punktów 

dopuszczający 41 
dostateczny 60 
dobry 75 
bardzo dobry 

80 

 
 
 

 

 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

7. LITERATURA 

 

1.  Kałążna-Drewińska U., Iwankiewicz-Rak B.: Marketing w handlu. Wydawnictwo 

Akademii Ekonomicznej, Wrocław 1999 

2.  Musiałkiewicz J.: Marketing. Ekonomik, Warszawa 2000 
3.  Sławińska M.: Zarządzanie przedsiębiorstwem handlowym. Polskie Wydawnictwo 

Ekonomiczne, Warszawa 2002 

4.  Sztucki  T.: Marketing w pytaniach i odpowiedziach. Agencja Wydawnicza Placet, 

Warszawa 1998 

5.  Szulce H.: Struktury i strategie w handlu. Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, 

Warszawa 1998 

6.  Thomson P.: Sposoby komunikacji interpersonalnej. Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 

1998