background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

 
 
 
Jadwiga Rudecka 
 
 
 
 
 
 

Formowanie  oraz  obróbka  elementów  spodów  obuwia  
z gumy i tworzyw sztucznych 311[25].Z1.03 

 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
dr inŜ. ElŜbieta Wiśnios 
mgr inŜ. Katarzyna Stępniak 

 
 
 

Opracowanie redakcyjne: 
dr inŜ. Jadwiga Rudecka 

 
 
 

 

Konsultacja: 
dr inŜ. Jacek Przepiórka 

 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  311[25].Z1.03, 

„Formowanie  oraz  obróbka  elementów  spodów  obuwia  z  gumy  i  tworzyw  sztucznych”, 
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu technik obuwnik. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

10 

5.1.

 

Formowanie elementów spodowych obuwia z gumy 

10 

 5.1.1. Ćwiczenia  

10 

5.2.

 

Formowanie elementów spodowych obuwia z tworzyw sztucznych 

12 

 5.2.1. Ćwiczenia  

12 

5.3. Formowanie obcasów i wierzchników obcasowych 

14 

  5.3.1. Ćwiczenia  

14 

5.4. Formowanie elementów spodowych obuwia metodą bezpośrednią 

16 

 5.4.1. Ćwiczenia  

16 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

18 

7.

 

Literatura 

32 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik obuwnik. 

W poradniku zamieszczono: 

−−−−

 

wymagania  wstępne 

  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  juŜ 

ukształtowane, aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

−−−−

 

cele  kształcenia 

  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 

z poradnikiem, 

−−−−

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

−−−−

 

ć

wiczenia 

  przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi 

metodami nauczania

uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

−−−−

 

ewaluację osiągnięć ucznia 

 przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

−−−−

 

literaturę. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego,  tekstu  przewodniego,  dyskusji  dydaktycznej.  Proponuje  się  aby  dominującą 
metodą nauczania  były ćwiczenia poprzedzone pokazem z objaśnieniem. 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

 
 
 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych. 

311[25].Z1.02 

Wytwarzanie zakładek, podnosków  

i elementów spodów obuwia  

z

 

materiałów płaskich 

311[25].Z1 

Technologia wytwarzania 

półproduktów i elementów obuwia 

311[25].Z1.03 

Formowanie oraz obróbka 

elementów spodów obuwia z gumy  

i tworzyw sztucznych 

311[25].Z1.01 

Wycinanie elementów obuwia  

z materiałów płaskich 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

−−−−

 

rozróŜniać i charakteryzować części składowe obuwia, 

−−−−

 

stosować terminologię dotyczącą składowych części obuwia, 

−−−−

 

określać skład mieszanki gumowej oraz parametry wulkanizacji gumy, 

−−−−

 

charakteryzować surowce do produkcji tworzyw sztucznych na spody obuwia, 

−−−−

 

charakteryzować wady materiałów spodowych, 

−−−−

 

określać  rodzaje  i  zastosowanie  materiałów  do  wykończania  wierzchów  i  spodów 
obuwia, 

−−−−

 

odczytywać cechy i oznaczenia materiałów, 

−−−−

 

stosować  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  z  materiałami  łatwopalnymi,  Ŝrącymi 
i toksycznymi, 

−−−−

 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej oraz 
ochrony środowiska, 

−−−−

 

udzielać pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, 

−−−−

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

3. CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

−−−−

 

dobrać  surowce  podstawowe  i  pomocnicze  do  procesu  formowania  elementów  z  gumy  
i tworzyw sztucznych, 

−−−−

 

zastosować  metody  i  parametry  przetwarzania  gumy  i  tworzyw  sztucznych  na  elementy 
obuwia, 

−−−−

 

ustalić  technikę  przestrzennego  formowania  spodów  obuwia,  dobrać  urządzenia 
produkcyjne, 

−−−−

 

dobrać  urządzenia  produkcyjne  do  procesu  formowania  elementów  obuwia  metodą 
wtrysku, wulkanizacji i odlewania, 

−−−−

 

zastosować techniki obróbki elementów z gumy i tworzyw sztucznych, 

−−−−

 

zastosować techniki i środki wykończania elementów i półfabrykatów z gumy i tworzyw 
sztucznych, 

−−−−

 

określić  przyczyny  powstawania  błędów  produkcyjnych  w  procesie  formowania 
elementów. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

4.

 

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

…………………………………………... 

Modułowy program nauczania:   

Technik obuwnik 311[25] 

Moduł: 

 

Technologia wytwarzania części i półproduktów  

 

 

 

obuwia 311[25].Z1 

Jednostka modułowa: 

 

Formowanie oraz obróbka elementów spodów z gumy  

 

 

i tworzyw sztucznych  311[25].Z1.03 

 

   Temat: Wady podeszew wytwarzanych metodą wulkanizacji. 

Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  wad  podeszew  wulkanizowanych  

 i przyczyn ich powstawania. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować wady podeszew wulkanizowanych, 

 

wykryć wady podeszew wulkanizowanych, 

 

opisać przyczyny powstawania wad, 

 

rozróŜnić wady spowodowane nieprawidłowościami procesu wulkanizacji, 

 

rozróŜnić wady spowodowane brakiem pasowności obuwia i urządzeń mechanicznych, 

 

określić działania jakie naleŜy podjąć dla zapobiegania powstawaniu wad. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów

 

uczniowie pracują w grupach 3–4 osobowych. 

 
Czas
: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

modele podeszew wulkanizowanych, 

 

foliogramy, plansze ilustrujące wady podeszew wulkanizowanych, 

 

przybory piśmienne, 

 

kartki papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Sprawy organizacyjne. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć. 

3.

 

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

4.

 

Podział uczniów na grupy i wybór lidera. 

5.

 

Realizacja zajęć: 

 

powtórzenie  wiadomości,  dotyczących  formowania  elementów  spodowych  metodą 
wulkanizacji (film, foliogramy, schematy), 

 

prezentacja na foliogramach lub planszach wad podeszew wulkanizowanych, 

 

omówienie przyczyn powstawania wad, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

 

kaŜda  grupa  uczniów  otrzymuje  od  nauczyciela  2  modele  podeszew 
wulkanizowanych, 

 

kaŜdy  uczeń  w  grupie  po  dokładnym  obejrzeniu  modelu  obuwia  określa  rodzaje 
wykrytych wad i zapisuje je, 

 

uczniowie w grupach omawiają zauwaŜone w modelach wady i analizują przyczyny 
ich powstawania, 

6.

 

Uczniowie w grupach zestawiają wyniki w tabeli. 

7.

 

Po  wykonaniu  zadania  lider  grupy  prezentuje  wykonaną  pracę  omawiając  zauwaŜone 

wady i przyczyny ich powstawania. 

8.

 

Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanej pracy w poszczególnych grupach. 

9.

 

Uczniowie pozostałych grup wzajemnie recenzują wyniki pracy swoich kolegów. 

 
Zakończenie zajęć 

Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca 

…………………………………………... 

Modułowy program nauczania:  Technik obuwnik 311[25] 
Moduł: 

Technologia wytwarzania części i półproduktów    

 

 

obuwia 311[25].Z1 

Jednostka modułowa: 

Formowanie oraz obróbka elementów spodów z gumy    

 

i tworzyw sztucznych  311[25].Z1.03 

 

Temat:   Przygotowanie cholewek do bezpośredniego formowania podeszew obuwia 

metodą wtrysku. 

Cel ogólny:  poznanie  sposobu  przygotowania  cholewek  z  róŜnych  materiałów  do 

bezpośredniego formowania podeszew metodą wtrysku. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wymienić  czynności  przygotowawcze  do  bezpośredniego  formowania  podeszew  metodą 

wtrysku, 

 

określić róŜnice występujące w procesie przygotowania cholewek w zaleŜności od rodzaju 

materiału wierzchniego, 

 

zaproponować    odpowiednie  kleje  i  wypełnienia  do  łączenia  podeszwy  z  cholewką  

w procesie bezpośredniego formowania metodą wtrysku,  

 

wskazać  operacje  przygotowania  cholewek  decydujące  o  ich  jakości  połączenia  

z podeszwą. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniami, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach 2–3 osobowych. 

 

Czas: 2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kopyta z zaćwiekowanymi cholewkami z róŜnych materiałów (skóra naturalna, tworzywo 

skóropodobne), 

 

materiały wyłoŜeniowe, 

 

foliogramy, schematy wtryskarki, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

kartki papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Sprawy organizacyjne. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć. 

3.

 

Podział uczniów na grupy. 

4.

 

Realizacja zajęć: 

 

wyznaczony przez nauczyciela uczeń omawia wcześniej poznaną metodę formowania 
pośredniego  podeszew  obuwia  metodą  wtrysku,  wykorzystując  foliogramy  lub 
schemat wtryskarki, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

 

nauczyciel  wyjaśnia  zasadę  formowania  bezpośredniego  elementów  spodowych 
obuwia metodą wtrysku, 

 

nauczyciel  omawia  etapy  przygotowania  cholewek  do  wtrysku  wykorzystując  kopyta  
z zaciągniętymi cholewkami z róŜnych materiałów wierzchnich, 

 

nauczyciel dyskutuje z uczniami na temat wpływu rodzaju materiału wierzchniego na 
sposób przygotowania cholewki do wtrysku, 

 

uczniowie  otrzymują  kopyta  z  zaciągniętą  cholewką  i  w  zespołach  sporządzają 
schematy czynności przygotowujących cholewki do wtrysku. 

5.

 

Po  wykonaniu  zadań  wybrany  uczeń  z  grupy  prezentuje  opracowany  schemat 

przygotowania cholewki ze skory naturalnej i tworzywa skóropodobnego. 

6.

 

Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanej pracy w kolejnych grupach. 

 
Zakończenie zajęć 
Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia. 
 
Praca domowa: 

Porównaj  sposób  przygotowania  cholewki  do  formowania  podeszew  obuwia  metodą 

wtrysku z wcześniej poznaną metodą przygotowania cholewki do wulkanizacji. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

5. ĆWICZENIA 
 

5.1 Formowanie elementów spodowych obuwia z gumy 

 
5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

  Na podstawie otrzymanej planszy scharakteryzuj działanie prasy wulkanizacyjnej. 

 

 

  Wskazówki do realizacji 
  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 
 

 

  Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)

 

dokonać analizy schematu prasy wulkanizacyjnej zamieszczonego na planszy, 

2)

 

opisać działanie prasy wulkanizacyjnej, 

3)

 

dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia, 

4)

 

zaprezentować wykonaną pracę. 

 

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

−−−−

 

plansza ilustrująca schemat działania prasy wulkanizacyjnej, 

−−−−

 

przybory piśmiennicze, 

−−−−

 

zeszyt ćwiczeń, 

−−−−

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

  Sporządź  schemat  przebiegu  procesu  formowania  podeszew  z  gumy  metodą 

wulkanizacji.  
 

 

  Wskazówki do realizacji 
  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 
 

  Sposób wykonania ćwiczenia 

 

  Uczeń powinien: 

1)

 

wyspecyfikować  poszczególne  fazy  wytwarzania  podeszew  obuwia  z  gumy  metodą 
wulkanizacji, 

2)

 

sporządzić schemat procesu formowania podeszew metodą wulkanizacji, 

3)

 

dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia, 

4)

 

zaprezentować wykonaną pracę. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

 

przybory piśmiennicze, 

 

zeszyt ćwiczeń, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

  Dokonaj dokładnych oględzin otrzymanych podeszew i określ ich wady  oraz przyczyny 

powstania. 
 

 

  Wskazówki do realizacji 
  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 
 

  Sposób wykonania ćwiczenia 
 
  Uczeń powinien: 

1)

 

dokładnie obejrzeć podeszwy, 

2)

 

wyspecyfikować zauwaŜone wady, 

3)

 

określić przyczyny powstania zauwaŜonych wad, 

4)

 

dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia, 

5)

 

zaprezentować wykonaną pracę. 

 

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ć

wiczenie. 

 

  Środki dydaktyczne:  

-

 

egzemplarze podeszew gumowych, 

-

 

szkło powiększające, 

-

 

przybory piśmiennicze, 

-

 

zeszyt ćwiczeń, 

-

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

5.2.  Formowanie  elementów  spodowych  obuwia  z  tworzyw 

sztucznych

 

 
5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

  Na podstawie otrzymanej planszy scharakteryzuj działanie wtryskarki ślimakowej. 

 

  Wskazówki do realizacji 
  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 

 
 Sposób wykonania ćwiczenia 
 
 Uczeń powinien: 

1)

 

oznaczyć i nazwać poszczególne elementy wtryskarki, 

2)

 

opisać działanie wtryskarki ślimakowej, 

3)

 

dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia, 

4)

 

zaprezentować wykonaną pracę. 
 

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ć

wiczenie. 

  Środki dydaktyczne:  

−−−−

 

plansza ilustrująca schemat działania wtryskarki ślimakowej, 

−−−−

 

przybory piśmiennicze, 

−−−−

 

zeszyt ćwiczeń, 

−−−−

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Sporządź schemat przebiegu procesu formowania podeszew z PCW metodą wtrysku.  

 

 

  Wskazówki do realizacji 
  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału 
Materiału nauczania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

wyspecyfikować  poszczególne  fazy  wytwarzania  podeszew  obuwia  z  PCW  metodą 
wtrysku, 

2)

 

wyspecyfikować operacje w fazie wtrysku właściwego, 

3)

 

sporządzić schemat procesu formowania podeszew metodą wtrysku, 

4)

 

dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia, 

5)

 

zaprezentować wykonaną pracę. 

 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

pokaz z objaśnieniem, 

−−−−

 

ć

wiczenie. 

  Środki dydaktyczne:  

−−−−

 

przybory piśmiennicze, 

−−−−

 

zeszyt ćwiczeń, 

−−−−

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

  Sporządź schemat przebiegu procesu formowania podeszew z PU metodą odlewania.  

 

 

  Wskazówki do realizacji 
  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni  fragment  rozdziału 
Materiału nauczania. 
 

  Sposób wykonania ćwiczenia 

 

  Uczeń powinien: 

1)

 

wyspecyfikować  poszczególne  fazy  wytwarzania  podeszew  obuwia  z  PU  metodą 
odlewania, 

2)

 

ustalić kolejność poszczególnych faz, 

3)

 

sporządzić schemat procesu formowania podeszew obuwia z PU metodą odlewania, 

4)

 

dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia, 

5)

 

zaprezentować wykonaną pracę. 

 

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

pokaz z objaśnieniem, 

−−−−

 

ć

wiczenie. 

 

  Środki dydaktyczne:  

−−−−

 

przybory piśmiennicze, 

−−−−

 

zeszyt ćwiczeń, 

−−−−

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.3. Formowanie obcasów i wierzchników obcasowych 
 

5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

  Na  podstawie  otrzymanych  eksponatów  obcasów  dokonaj  klasyfikacji  w  zaleŜności  od 

ich kształtu i wysokości. 
 

  Wskazówki do realizacji 
  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 
 

  Sposób wykonania ćwiczenia 

 

  Uczeń powinien: 

1)

 

obejrzeć dokładnie  otrzymane eksponaty obcasów, 

2)

 

dokonać klasyfikacji obcasów zaleŜnie od wysokości, 

3)

 

dokonać klasyfikacji obcasów zaleŜnie od kształtu, 

4)

 

dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia, 

5)

 

zaprezentować wykonaną pracę. 

 

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

pokaz z objaśnieniem, 

−−−−

 

ć

wiczenie. 

  Środki dydaktyczne: 

−−−−

 

eksponaty obcasów o róŜnym kształcie i wymiarach, 

−−−−

 

przybory piśmiennicze, 

−−−−

 

zeszyt ćwiczeń, 

−−−−

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

  Na  podstawie  otrzymanych  eksponatów  obcasów  zaproponuj  rodzaj  tworzywa  do  ich 

wykonania. 
 

 

  Wskazówki do realizacji 
  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 
 

 Sposób wykonania ćwiczenia 
 
 Uczeń powinien: 

1)

 

obejrzeć dokładnie otrzymane eksponaty obcasów, 

2)

 

zaproponować rodzaje tworzyw do wykonania tych obcasów, 

3)

 

dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia, 

4)

 

zaprezentować wykonaną pracę. 

 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

pokaz z objaśnieniem, 

−−−−

 

ć

wiczenie. 

  Środki dydaktyczne:  

−−−−

 

eksponaty obcasów o róŜnym kształcie i wymiarach, 

−−−−

 

przybory piśmiennicze, 

−−−−

 

zeszyt ćwiczeń, 

−−−−

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

5.4. Formowanie 

elementów 

spodowych 

obuwia 

metodą 

bezpośrednią 

 

5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

  Na  podstawie  otrzymanej  planszy  opisz  zasadę  działania  prasy  WEM  i  współdziałanie 

poszczególnych części. 
 

  Wskazówki do realizacji 
  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 
 

  Sposób wykonania ćwiczenia 

 

  Uczeń powinien: 

1)

 

określić elementy, z jakich zbudowana jest prasa WEM, 

2)

 

zapisać na planszy nazwy wskazanych wcześniej elementów, 

3)

 

opisać zasadę działania prasy, 

4)

 

dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia, 

5)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

pokaz z objaśnieniem, 

−−−−

 

ć

wiczenie. 

  Środki dydaktyczne:  

−−−−

 

plansza ilustrująca schemat działania prasy WEM, 

−−−−

 

przybory piśmiennicze, 

−−−−

 

zeszyt ćwiczeń, 

−−−−

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

  Określ  rodzaje  i  przyczyny  powstania  wad  w  przedstawionym  modelu  obuwia 

wykonanym metodą wtrysku. 
 

  Wskazówki do realizacji 
  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał 
nauczania. 
 

  Sposób wykonania ćwiczenia 

 

  Uczeń powinien: 

1)

 

wyspecyfikować zauwaŜone wady, 

2)

 

wskazać wady wynikające z nieprawidłowości procesu wtrysku, 

3)

 

wyniki zestawić w tabeli wg wzoru: 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

Rodzaj wady 

Przyczyny powstawania wady 

 

 

 

 

 

 

 

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

pokaz z objaśnieniem, 

−−−−

 

ć

wiczenie. 

  Środki dydaktyczne:  

−−−−

 

eksponaty obuwia wykonanego metodą wtrysku, 

−−−−

 

przybory piśmiennicze, 

−−−−

 

zeszyt ćwiczeń, 

−−−−

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Formowanie  oraz  obróbka 
elementów spodów obuwia z gumy i tworzyw sztucznych” 

 
 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

-

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

-

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1.  a,  2.  b,  3.  a,  4.  b,  5.  a,  6.  c,  7.  b,  8.  b,  9.  c,  10.d,  11.  c, 

12.a, 13. b, 14. c, 15. b, 16. b, 17. a, 18. b, 19. b, 20. a. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  Nazwać elementy  budowy wtryskarki 

2.  Rozpoznać metody formowania podeszew z PCW 

3.  Zdefiniować proces wulkanizacji 

4.  Nazwać 

urządzenia 

do 

produkcji 

obuwia 

wulkanizowanego 

5.  Wymienić 

surowce 

do 

otrzymywania 

poliuretanów 

6.  Nazwać elementy prasy WEM 

7.  Rozpoznać 

metodę 

formowania 

podeszew  

z poliuretanu 

8.  Nazwać  środek  sieciujący  kauczuk  w  procesie 

wulkanizacji 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

9.  Wyjaśnić  cel  formowania  obcasów  z  pustymi 

przestrzeniami 

10.  Zdefiniować pojęcie polwiplastów 

11.  Nazwać  materiały  stosowane  do  wyrobu  form 

wtryskowych 

12.  Rozpoznać zastosowanie kalandrów 

13.  Nazwać elementy wtryskarki 

14.  Zidentyfikować proces powstawania przetłoków  

15.  Określić  czas  wtrysku  w  procesie  formowania 

podeszew z tworzyw termoplastycznych 

PP 

16.  Wskazać  grupę  elementów  formy  wtryskarki  

przy formowaniu bezpośrednim 

PP 

17.  Zanalizować  czynniki  wpływające  na  przebieg 

procesu wtrysku 

PP 

18.  Zastosować  metodę  zmiennego  ciśnienia  do 

produkcji podeszew wulkanizowanych 

PP 

19.  Określić  kryteria  doboru  tworzyw  do  wyrobu 

wierzchników obuwia 

PP 

20.  Zanalizować  przyczynę  kruchości  podeszew  PU 

formowanych metodą odlewania  

PP 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 
wyprzedzeniem. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 
jakie będą w teście. 

5.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

7.

 

Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 
na udzielanie odpowiedzi. 

8.

 

Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom największe trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 pytań o róŜnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego wyboru. 

5.

 

Za kaŜdą poprawną odpowiedź moŜesz uzyskać 1 punkt. 

6.

 

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla kaŜdego zadania podane 
są cztery moŜliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.

 

Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  JeŜeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 
odpowiedź,  otocz  ją  kółkiem  i  zaznacz  ponownie  odpowiedź,  którą  uwaŜasz  za 
poprawną. 

8.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

9.

 

Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

10.

 

Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  w  KARCIE 
ODPOWIEDZI. 

11.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut.  

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.   Wtryskarka składa się z 

a)

 

układu wtryskowego i układu form kształtujących wyrób. 

b)

 

układu wtryskowego i stempla. 

c)

 

formy i stempla. 

d)

 

prasy i układu form kształtujących wyrób. 

 

2.   Podeszwy z PCW formuje się metodą 

a)

 

odlewania. 

b)

 

wtrysku. 

c)

 

wulkanizacji. 

d)

 

prasowania. 

 

3.   Wulkanizacja gumy następuje w wyniku 

a)

 

reakcji między kauczukiem i siarką. 

b)

 

uplastycznienia kauczuku. 

c)

 

wymieszania składników mieszanki gumowej. 

d)

 

ogrzania kauczuku. 

 

4.   Podstawowymi urządzeniami do produkcji obuwia wulkanizowanego są 

a)

 

wtryskarki. 

b)

 

formy i prasy. 

c)

 

nalewarki. 

d)

 

ć

wiekarki. 

 

5.   Poliuretany otrzymuje się z 

a)

 

polioli i izocyjanianów. 

b)

 

chlorku winylu. 

c)

 

poliestrów. 

d)

 

kauczuków syntetycznych. 

 

6.   Na rysunku zamieszczono schemat działania prasy WEM. Element oznaczony numerem  

3 to 

 

 

 

a)

 

obejma. 

b)

 

kopyto. 

c)

 

boczne szczęki formy. 

d)

 

stempel. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

7.   Podeszwy z PU produkuje się metodą 

a)

 

wulkanizacji. 

b)

 

wtrysku, odlewania. 

c)

 

prasowania. 

d)

 

walcowania. 

 
8.   Jako środek sieciujący kauczuk w procesie wulkanizacji stosuje się 

a)

 

krzemionkę. 

b)

 

siarkę. 

c)

 

sadzę. 

d)

 

pigmenty. 

 
9.

 

Tworzenie pustych przestrzeni w obcasach ma na celu 
a)

 

łatwiejszy montaŜ. 

b)

 

zwiększenie sztywności. 

c)

 

zmniejszenie masy. 

d)

 

zwiększenie odporności na ścieranie. 

 

10.  Polwiplasty to 

a)

 

mieszanki kauczuku i gumy. 

b)

 

kompozycje na bazie PU. 

c)

 

rodzaj kauczuku stosowanego do otrzymywania gumy. 

d)

 

kompozycja na bazie PCW. 

 
11.  Formy do wtryskarek produkuje się z  

a)

 

blachy cynkowanej. 

b)

 

drewna. 

c)

 

stali lub tworzywa. 

d)

 

gumy. 

 
12.

 

Kalandry to urządzenia słuŜące do otrzymywania 
a)

 

 surowych płyt gumowych o odpowiedniej grubości. 

b)

 

 podeszew z gumy. 

c)

 

 kompozycji PU do odlewania spodów. 

d)

 

 kompozycji zawierających PCW. 

 

13.

 

Na  rysunku  zamieszczono  schemat  działania  wtryskarki.  Element  oznaczony  numerem  
1 to 

 

 

a)

 

dysza. 

b)

 

ś

limak. 

c)

 

forma. 

d)

 

głowica. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

14.

 

Przetłoki przy podeszwach powstają w procesie 
a)

 

kalandrowania. 

b)

 

odlewania i prasowania. 

c)

 

wtrysku i wulkanizacji. 

d)

 

wycinania. 

 

15.  Czas wtrysku przy formowaniu podeszew z kauczuków termoplastycznych wynosi 

a)

 

10–12 s. 

b)

 

1–2 s. 

c)

 

1 min. 

d)

 

30 s. 

 
16.  Forma wtryskarki przy formowaniu bezpośrednim składa się z 

a)

 

obejmy i  kopyta. 

b)

 

kopyta, szczęk bocznych i stempla. 

c)

 

stempla i kopyta. 

d)

 

szczęk bocznych i stempla. 

 
17.  O przebiegu procesu wtrysku decyduje 

a)

 

temperatura, czas i ciśnienie. 

b)

 

temperatura i wilgotność materiału wierzchniego. 

c)

 

ciśnienie i czas. 

d)

 

wilgotność powietrza i temperatura. 

 

18.  Metodę zmiennego ciśnienia stosuje się przy produkcji podeszew  

a)

 

z poliuretanu. 

b)

 

z gum porowatych. 

c)

 

z PCW. 

d)

 

z gum litych. 

 
19.  Rodzaj tworzywa stosowanego do wyrobu wierzchników obuwia zaleŜy od  

a)

 

 rodzaju materiału wierzchniego. 

b)

 

 powierzchni i wysokości wierzchnika. 

c)

 

 kształtu czubka. 

d)

 

 grubości podeszwy. 

 
20.  Przyczyną kruchości podeszew PU formowanych metodą odlewania moŜe być 

a)

 

niewłaściwy skład kompozycji tworzywa. 

b)

 

zbyt mała ilość PU podawana do formy. 

c)

 

spadek grubości cholewki. 

d)

 

wyciek tworzywa z formy. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Formowanie oraz elementów spodów obuwia z gumy i tworzyw sztucznych 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

 

 

2. 

 

 

 

3. 

 

 

 

4. 

 

 

 

5. 

 

 

 

6. 

 

 

 

7. 

 

 

 

8. 

 

 

 

9. 

 

 

 

10. 

 

 

 

11. 

 

 

 

12. 

 

 

 

13. 

 

 

 

14. 

 

 

 

15. 

 

 

 

16. 

 

 

 

17. 

 

 

 

18. 

 

 

 

19. 

 

 

 

20. 

 

 

 

Razem:   

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

TEST 2 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej  
„Formowanie  oraz  obróbka  elementów  spodów  obuwia  z  gumy  i  tworzyw 
sztucznych” 
 

  Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1. b, 2. c, 3. a, 4.a, 5. d, 6. a, 7. b, 8. a, 9. c, 10. a, 11. c,  

  12. d, 13. c, 14. b, 15. c, 16. d, 17. a, 18. c, 19. a, 20. a. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

 

Nazwać środek sieciujący kauczuk 

2. 

 

Nazwać  urządzenie  do  wytwarzania  surowych 
płyt gumowych 

3. 

 

RozróŜnić elementy matrycy do wulkanizacji 

4. 

 

Nazwać  urządzenie  do  wytwarzania  podeszew 
wulkanizowanych 

5. 

 

Wymienić  rodzaj  tworzywa  do  formowania 
metodą odlewania 

6. 

 

Rozpoznać części wtryskarki 

7. 

 

Rozpoznać  tworzywo  o  małej  odporności  na 
niskie temperatury 

8. 

 

RozróŜnić metodę produkcji spodów gumowych 
porowatych 

9. 

 

Wyjaśnić sposób dodawania środka sieciującego 

10. 

 

Wymienić 

elementy 

budowy 

formy 

do 

odlewania 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

 

11. 

 

Wymienić materiały stosowane do wyrobu form 
wtryskowych 

12. 

 

Zdefiniować pojęcie „polwiplasty” 

13. 

 

Wyjaśnić  cel  formowania  obcasów  z  pustymi 
przestrzeniami 

14. 

 

Określić sposób formowania spodów z PCW 

15. 

 

Zanalizować 

czynniki 

wpływające 

na 

deformację  spodów  w  czasie  formowania 
metodą wtrysku  

PP 

16. 

 

Określić  kryteria  doboru  tworzyw  do  wyrobu 
wierzchników obuwia 

PP 

17. 

 

Określić  temperaturę  formowania  podeszew 
z PCW metoda wtrysku 

PP 

18. 

 

Zastosować  metodę  wzrostu  do  formowania 
podeszew obuwia 

PP 

19. 

 

Zanalizować  przyczynę  przepalania  elementów 
skórzanych  w  czasie  wulkanizowania  spodów 
metodą bezpośrednią  

PP 

20. 

 

Zanalizować  czynniki  wpływające  na  przebieg 
procesu wtrysku bezpośredniego 

PP 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 
wyprzedzeniem. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 
jakie będą w teście. 

5.

 

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

7.

 

Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 
na udzielanie odpowiedzi. 

8.

 

Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  
sprawiły uczniom największe trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 pytań o róŜnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego wyboru. 

5.

 

Za kaŜdą poprawną odpowiedź moŜesz uzyskać 1 punkt. 

6.

 

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla kaŜdego zadania podane 
są cztery moŜliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.

 

Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  JeŜeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 
odpowiedź,  otocz  ją  kółkiem  i  zaznacz  ponownie  odpowiedź,  którą  uwaŜasz  za 
poprawną. 

8.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

9.

 

Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

10.

 

Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  w  KARCIE 
ODPOWIEDZI. 

11.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.   Jako środek sieciujący kauczuk w procesie wulkanizacji stosuje się 

a)

 

krzemionkę. 

b)

 

siarkę. 

c)

 

regenerat gumowy. 

d)

 

sadzę. 

 

2.   Surowe płyty gumowe do wulkanizacji wytwarza się 

a)

 

we wtryskarkach. 

b)

 

w prasach. 

c)

 

na kalandrach. 

d)

 

w bębnach. 

 

3.

 

Na  rysunku  przedstawiono  matryce  do  wulkanizacji  podeszew  monolitowych.  Element 
oznaczony numerem 3 to 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

a)

 

gniazdo. 

b)

 

pokrywa. 

c)

 

korpus. 

d)

 

wypełnienie. 

 

4.   Podeszwy wulkanizowane wytwarza się  

1.

 

na prasach. 

2.

 

na kalandrach. 

3.

 

na wtryskarkach. 

4.

 

na nalewarkach. 

 

5.   Do formowania podeszew metodą odlewania stosuje się  

a.

 

PCW.  

b.

 

tworzywa termoplastyczne. 

c.

 

mieszanki gumowe.

 

 

d.

 

poliuretany. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

6.   Symbole 4, 5, 6, oznaczone na rysunku w kolejności oznaczają 

 

 

a)

 

głowica, dysza, forma. 

b)

 

dysza, głowica, forma. 

c)

 

cylinder, dysza, forma. 

d)

 

forma, dysza, cylinder. 

 

7.

 

Małą odpornością na niskie temperatury cechują się spody z 
a)

 

poliuretnu. 

b)

 

PCW. 

c)

 

kauczuków termoplastycznych. 

d)

 

skóry naturalnej. 

 
8.   Gumowe spody porowate formuje się metodą 

a)

 

wzrostu ciśnienia.

 

 

b)

 

spieniania. 

c)

 

odlewania. 

d)

 

kalandrowania. 

 
9.   W  metodzie  prepolimerowej  do  otrzymywania  spodów  PU  środek  sieciujący  dodaje  

się do 
a)

 

poliestru. 

b)

 

izocyjnianu. 

c)

 

prepolimeru. 

d)

 

katalizatora. 

 
10.  Forma do odlewania podeszew składa się z 

a)

 

gniazda formującego i pokrywy górnej. 

b)

 

szczęk bocznych i pokrywy,  

c)

 

formy i szczęk bocznych. 

d)

 

płyty dociskowej i formy. 

 
11.  Formy do wtryskarek produkuje się z 

a)

 

blachy cynkowanej. 

b)

 

drewna. 

c)

 

stali lub tworzywa. 

d)

 

gumy. 

 
12.  Polwiplasty to 

a)

 

mieszanki kauczuku i gumy. 

b)

 

kompozycje na bazie PU. 

c)

 

rodzaj kauczuku do otrzymywania gumy. 

d)

 

kompozycje na bazie PCW. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

13.  Tworzenie pustych przestrzeni w obcasach ma na celu 

a)

 

łatwiejszy montaŜ. 

b)

 

zwiększenie sztywności. 

c)

 

zmniejszenie masy. 

d)

 

zwiększenie odporności na ścieranie. 

 
14.  Spody obuwia z PCW formuje się metodą 

a)

 

wulkanizacji. 

b)

 

wtrysku. 

c)

 

prasowania. 

d)

 

walcowania. 

 
15.  Przyczyną deformacji spodów obuwia wtryskowego jest 

a)

 

nieodpowiednia lepkość kleju. 

b)

 

zbyt niska temperatura formowania. 

c)

 

zbyt wysoka temperatura wtrysku. 

d)

 

nieodpowiedni przekrój dyszy wtryskowej. 

 

16.  Rodzaj tworzywa stosowanego do wyrobu wierzchników obuwia zaleŜy od  

a)

 

rodzaju materiału wierzchniego. 

b)

 

grubości podeszwy. 

c)

 

kształtu czubka. 

d)

 

powierzchni i wysokości wierzchnika. 

 

17.  Temperatura wtrysku PCW wynosi maksymalnie 

a)

 

180

o

C. 

b)

 

120

o

C. 

c)

 

200

o

C. 

d)

 

80

o

C. 

 
18.  Metodę wzrostu ciśnienia stosuje się przy produkcji podeszew  

a)

 

z poliuretanu. 

b)

 

z PCW. 

c)

 

z gum porowatych. 

d)

 

z gum litych. 

 
19.  Przepalanie  elementów  skórzanych  w  czasie  formowania  spodów  wulkanizowanych 

metodą bezpośrednią powoduje 
a)

 

zbyt duŜa zawartość wilgoci w skórze. 

b)

 

zbyt mała plastyczność mieszanki gumowej. 

c)

 

zbyt krótki czas wulkanizacji. 

d)

 

nieprawidłowe ustawienie kopyta. 

 
20.  O przebiegu procesu wtrysku decyduje grupa parametrów 

a)

 

temperatura, czas, ciśnienie. 

b)

 

temperatura, wilgotność materiału wierzchniego. 

c)

 

ciśnienie, czas. 

d)

 

wilgotność powietrza, temperatura. 

 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Formowanie  oraz  obróbka  elementów  spodów  obuwia  z  gumy  i  tworzyw 
sztucznych 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

 

 

2. 

 

 

 

3. 

 

 

 

4. 

 

 

 

5. 

 

 

 

6. 

 

 

 

7. 

 

 

 

8. 

 

 

 

9. 

 

 

 

10. 

 

 

 

11. 

 

 

 

12. 

 

 

 

13. 

 

 

 

14. 

 

 

 

15. 

 

 

 

16. 

 

 

 

17. 

 

 

 

18. 

 

 

 

19. 

 

 

 

20. 

 

 

 

Razem:   

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

7. LITERATURA 
 

1.

 

Dobosz K., Matysiak A.: Tworzywa sztuczne. Materiałoznawstwo i przetwórstwo. WNT, 
Warszawa 1977 

2.

 

Grabkowski  M.:  Technika  wytwarzania  obuwia.  Cz.  I.  Wydanie  II.  Politechnika 
Radomska, Radom 2000 

3.

 

Grabkowski  M.:  Technika  wytwarzania  obuwia.  Cz.  II.  Wydanie  II,  Politechnika 
Radomska, Radom 2000 

4.

 

Persz  T.:  Materiałoznawstwo  dla  techników  przemysłu  skórzanego.  Wydanie  VI 
poprawione. WSiP, Warszawa 1992 

5.

 

Persz  T.:  Materiałoznawstwo  dla  zasadniczych  szkół  skórzanych.  Wydanie  VII 
poprawione. WSiP, Warszawa1990 

6.

 

Persz T.: Obuwnictwo przemysłowe. Cz. I. WSiP, Warszawa 1990 

7.

 

Persz T.: Obuwnictwo przemysłowe. Cz. II. WSiP, Warszawa 1990 

 
Literatura metodyczna 
 
1.

 

Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000