„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Janusz Wojtkiewicz-Lazman
Wykonywanie prac stolarskich i ciesielskich
711[02].Z1.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Janina Świątek
dr inż. Sylwester Rajwa
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Danuta Pawełczyk
Konsultacja:
mgr inż. Gabriela Poloczek
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 711[02].Z1.01
„Wykonywanie prac stolarskich i ciesielskich”, zawartego w modułowym programie nauczania
dla zawodu górnik eksploatacji podziemnej.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
12
5.1. Rodzaje drewna i jego właściwości
12
5.1.1. Ćwiczenia
12
5.2. Obróbka drewna
15
5.2.1. Ćwiczenia
15
5.3. Złącza elementów z drewna
18
5.3.1. Ćwiczenia
18
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
20
7. Literatura
35
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Wykonywanie prac stolarskich
i ciesielskich”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole
kształcącej w zawodzie górnik eksploatacji podziemnej 711[02].
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
ewaluację osiągnięć ucznia,
−
wykaz literatury, z jakiej można korzystać podczas zajęć.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
−
pokazu z objaśnieniem,
−
tekstu przewodniego,
−
metody projektów,
−
ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.
W tym rozdziale podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktacje zadań,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
711[02].Z1
Wytwarzanie i naprawa części maszyn
i urządzeń górniczych
711[02].Z1.01
Wykonywanie prac stolarskich
i ciesielskich
711[02].Z1.02
Wykonywanie części maszyn
711[02].Z1.03
Wykonywanie napraw maszyn
górniczych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
stosować podstawowe prawa fizyki,
−
czytać dokumentację techniczno-ruchową, dokumentację techniczną, warsztatową oraz
instrukcje obsługi maszyn i urządzeń,
−
stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska,
−
przygotowywać stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy
oraz ergonomii pracy,
−
korzystać z różnych źródeł informacji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
rozróżnić gatunki drewna,
–
określić przydatność niektórych gatunków drewna w górnictwie,
–
scharakteryzować proces impregnacji drewna,
–
wykonać wiązanie drewna budowlanego,
–
łączyć ze sobą elementy drewniane,
–
posłużyć się prostymi narzędziami do obróbki drewna,
–
wykonać typowe operacje ciesielskie,
–
oprawić narzędzia górnicze,
–
wykonać wiązania obudów drewnianych,
–
zorganizować stanowisko pracy w stolarni zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny
pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
……………………………………………….………….
Modułowy program nauczania:
Górnik eksploatacji podziemnej 711[02]
Moduł:
Wytwarzanie i naprawa części maszyn i urządzeń
górniczych 711[02].Z1
Jednostka modułowa:
Wykonywanie prac stolarskich i ciesielskich
711[02].Z1.01
Temat: Rozpoznawanie gatunków drewna.
Cel ogólny: Rozpoznać gatunki drewna na podstawie ich charakterystycznych cech.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
przeanalizować rysunek drewna,
−
określić cechy charakterystyczne poszczególnych gatunków drewna,
−
skorzystać z tablic wzorów drewna,
−
sklasyfikować na podstawie badań organoleptycznych drewno do odpowiedniej grupy,
−
zorganizować stanowisko pracy,
−
sformułować wnioski z przeprowadzonego ćwiczenia.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
−
organizowania i planowania pracy,
−
pracy w zespole,
−
oceny pracy zespołu,
−
prezentacji uzyskanych wyników.
Metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie,
−
pokaz z objaśnieniem.
Formy organizacyjne pracy uczniów
−
2 osobowe zespoły.
Czas: 1 godzina dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
próbki różnych gatunków drewna,
−
lupa,
−
tablice wzorów drewna,
−
literatura wskazana przez nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Wykonywanie ćwiczenia.
Zadanie dla ucznia:
Na podstawie oględzin próbek otrzymanych od nauczyciela określ gatunek drewna
z którego są wykonane.
Instrukcja do wykonania ćwiczenia:
1) szczegółowo przeanalizuj strukturę drewna,
2) szacunkowo określ wagę poszczególnych próbek,
3) zapoznaj się z zapachem badanego drewna,
4) określ jego barwę,
5) na postawie cech charakterystycznych poszczególnych gatunków i w oparciu
o barwne fotografie przekrojów rozpoznaj gatunek drewna,
6) zaprezentuj wyniki ćwiczenia.
4. Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności.
−
uczniowie prezentują wyniki ćwiczenia,
−
nauczyciel analizuje pracę ucznia i omawia mocne i słabe strony,
−
uczniowie wspólnie z nauczycielem oceniają wyniki ćwiczenia.
Praca domowa:
Na podstawie przeprowadzonego ćwiczenia przygotuj sprawozdanie w formie pisemnej
zawierające:
−
opis wykonywanych czynności podczas ćwiczenia,
−
analizę popełnionych błędów,
−
wnioski.
Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety dotyczące oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Górnik eksploatacji podziemnej 711[02]
Moduł:
Wytwarzanie i naprawa części maszyn i urządzeń
górniczych 711[02].Z1
Jednostka modułowa:
Wykonywanie prac stolarskich i ciesielskich
711[02].Z1.01
Temat: Oprawienie narzędzia górniczego.
Cel ogólny: Wykonać za pomocą obróbki ręcznej oprawienie narzędzia górniczego.
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:
−
dobrać stylisko do narzędzia górniczego,
−
przygotować stanowisko pracy z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy
oraz ergonomii,
−
dobrać narzędzia i przyrządy pomiarowe,
−
zaplanować kolejność czynności,
−
posłużyć się narzędziami do obróbki ręcznej drewna,
−
wykonać zabezpieczenie narzędzia przed zsunięciem się ze styliska podczas pracy,
−
ocenić jakość wykonanej pracy,
−
pozyskać informacje z różnych źródeł.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
−
organizowanie i planowanie zajęć,
−
pracy w zespole,
−
oceny pracy zespołu.
Metody nauczania–uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu,
−
ćwiczenie.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
uczniowie pracują w zespołach 2-osobowych.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
narzędzie do oprawienia,
−
stylisko,
−
stół stolarski (strugnica),
−
zestaw narzędzi do obróbki ręcznej drewna.
Zadanie dla ucznia:
Wykonaj oprawienie narzędzia górniczego wskazanego przez nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3. Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego.
4. Podział grupy uczniów na zespoły.
Faza właściwa
Praca metodą tekstu przewodniego.
Faza I. Informacje
Pytania prowadzące:
1. Jakie rodzaje drewna są stosowane na styliska?
2. Jakie wady drewna nie mogą wystąpić w materiale stylisk?
3. Jakiej długości powinno być stylisko?
4. Jakie pomiary należy przeprowadzić?
5. Jakich narzędzi pomiarowych należy użyć?
6. W jaki sposób można obrobić zakończenie styliska współpracujące z narzędziem?
7. Jakie narzędzia będą potrzebne do wykonania ćwiczenia?
8. Jakie są sposoby zabezpieczenia narzędzia przed zsunięciem się ze styliska podczas pracy?
Faza II. Planowanie
1. Jak dobierzemy stylisko do narzędzia?
2. Jak wykonamy niezbędne pomiary?
3. W jaki sposób przygotujemy stanowisko pracy?
4. Jakie rodzaje obróbki zastosujemy?
5. Jakich narzędzi użyjemy?
6. W jaki sposób zamocujemy materiał do obróbki?
7. Jak sprawdzimy prawidłowość wykonania obróbki?
8. Jak zabezpieczymy narzędzie przed zsunięciem się podczas pracy?
9. Jak sprawdzimy poprawność wykonanej pracy?
Faza III. Ustalenie
Uczniowie:
1. Identyfikują narzędzie górnicze.
2. Ustalają kryteria doboru styliska.
3. Pracując w zespołach proponują rozwiązania szczegółowe oprawiania narzędzia.
4. Konsultują wypracowane w grupie rozwiązanie z nauczycielem i wnoszą ewentualne
poprawki.
Faza IV. Wykonanie
Uczniowie:
1. Przygotowują stanowisko pracy.
2. Mierzą otwór narzędzia współpracujący ze styliskiem.
3. Dobierają stylisko.
4. Dobierają niezbędne narzędzia i przyrządy.
5. Wykonują obróbkę styliska.
6. Osadzają narzędzie.
7. Wykonują zabezpieczenie przed obluzowaniem i zsunięciem się narzędzia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Faza V. Sprawdzanie
1. Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonania oprawienia narzędzia.
2. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych prac.
Faza VI. Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im
trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać, jakie umiejętności były
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5. ĆWICZENIA
5.1. Rodzaje drewna i jego właściwości
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie oględzin próbek otrzymanych od nauczyciela określ gatunek drewna
z którego są wykonane.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w zespołach 2-osobowych
.
Próbki drewna powinny dotyczyć
gatunków łatwo rozróżnialnych (np. dąb, buk, sosna, świerk). Powierzchnia próbek powinna
być zestrugana, aby rysunek drewna był dobrze widoczny. Podczas ćwiczenia uczniowie
powinni mieć możliwość korzystania z barwnych tablic wzorów drewna. Analizę struktury
drewna może ułatwić zastosowanie lupy.
Czas wykonania ćwiczenia wynosi 45 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) szczegółowo przeanalizować strukturę drewna,
2) szacunkowo określić wagę poszczególnych próbek,
3) zapoznać się z zapachem badanego drewna,
4) określić jego barwę,
5) na postawie cech charakterystycznych poszczególnych gatunków i w oparciu o barwne
fotografie przekrojów określić gatunek drewna,
6) zaprezentować wyniki ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
Poradnik dla ucznia,
–
próbki drewna,
–
barwne tablice wzorów drewna.
Ćwiczenie 2
Na postawie analizy próbek drewna otrzymanych od nauczyciela określ jakie wady w nim
występują. Zakwalifikuj je do odpowiednich grup.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w zespołach 2-osobowych
.
Próbki drewna powinny zawierać różne
jego wady. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 20 minut.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przyjrzeć się uważnie strukturze drewna,
2) odszukać miejsca o nietypowym zabarwieniu,
3) zlokalizować zaburzenia w strukturze drewna,
4) zakwalifikować wady drewna do odpowiednich grup,
5) zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
Poradnik dla ucznia,
–
próbki drewna,
–
literatura.
Ćwiczenie 3
Na podstawie katalogów i stron Internetowych wyszukaj środki do impregnacji
drewna będącego w kontakcie z gruntem oraz wodą (drewno użytkowane w IV klasie
zagrożenia).
Określ sposób ich stosowania oraz wpływ na środowisko naturalne.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w zespołach 2-osobowych
.
Informacje uzyskane przez uczniów
powinny zawierać pełny opis preparatu impregnującego wraz ze sposobem stosowania.
Czas
wykonania ćwiczenia wynosi 45 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyszukać w katalogach i w Internecie środki impregnacyjne odpowiadające warunkom
określonym w treści ćwiczenia,
2) określić sposób stosowania,
3) ocenić ich wpływ na środowisko naturalne,
4) zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
komputer z dostępem do Internetu,
−
katalogi środków impregnujących drewno.
Ćwiczenie 4
Wykonaj pomiar wilgotności bezwzględnej różnych próbek drewna otrzymanych od
nauczyciela za pomocą wilgotnościomierza.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w zespołach 2-osobowych
.
Aby zajęcia przebiegały sprawnie
uczniowie powinni zapoznać się z instrukcją użytkowania wilgotnościomierza przed zajęciami.
Nauczyciel powinien zwrócić uwagę uczniom na zgodne z instrukcją użytkowanie
wilgotnościomierza (prawidłowe umieszczenie elektrod w drewnie, określenie temperatury
pomiaru itp.).
Czas wykonania ćwiczenia wynosi 45 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją użytkowania wilgotnościomierza,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) przygotować przyrząd do pomiaru określając rodzaj drewna i temperaturę drewna,
4) zgodnie z instrukcją wbić elektrody pomiarowe w badane drewno,
5) dokonać pomiaru wilgotności bezwzględnej,
6) zaprezentować wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
wilgotnościomierz do drewna,
−
instrukcja obsługi przyrządu,
−
próbki drewna przeznaczone do badania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.2. Obróbka drewna
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na odpadach drewna otrzymanych od nauczyciela wykonaj otwory wzdłuż i w poprzek
włókien o średnicach D = 10, 20 i 30 mm. Do wiercenia użyj korby do świdrów oraz wiertarki
ręcznej.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracując w 2–osobowych. Przed zajęciami należy przypomnieć uczniom zasady
bhp dotyczące obróbki ręcznej drewna. Po zakończeniu ćwiczenia uczniowie prezentują swoją
pracę. Czas wykonania 45 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zaplanować kolejne etapy wykonywania otworów,
2) dobrać wiertła,
3) przygotować stanowisko pracy,
4) umocować materiał,
5) wykonać otwory,
6) ocenić jakość wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
zestaw wierteł do drewna,
−
stół stolarski,
−
wiertarka i korba do świdrów,
−
odpady drewna przeznaczone do wiercenia.
Ćwiczenie 2
Wykonaj oprawienie narzędzia górniczego otrzymanego od nauczyciela.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w 2–osobowych zespołach. Narzędziem może być: łopata, kilof, topór,
siekiera itp. Przy ocenie pracy należy zwrócić uwagę na solidność jej wykonania i właściwe
zabezpieczenie narzędzia przed zsunięciem się ze styliska. Czas wykonania 60 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z narzędziem przeznaczonym do oprawienia,
2) dobrać stylisko,
3) zaplanować kolejne operacje oprawiania narzędzia,
4) przygotować stanowisko pracy,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5) dobrać narzędzia robocze i przyrządy pomiarowe,
6) wykonać kolejne zaplanowane operacje,
7) ocenić jakość wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
narzędzie do oprawienia,
−
stylisko,
−
stół stolarski (strugnica),
−
zestaw narzędzi do obróbki ręcznej drewna.
Ćwiczenie 3
Zaprojektuj i wykonaj ręcznie sztachetę ogrodzeniową z materiału otrzymanego od
nauczyciela.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w zespołach 2-osobowych. Po wykonaniu szkicu konsultują się
z nauczycielem w celu zatwierdzenia projektu do realizacji. Po zakończeniu ćwiczenia
uczniowie prezentują efekty swojej pracy. Czas wykonania 120 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem wyjściowym,
2) wykonaj szkic sztachety,
3) zaplanować wykonanie elementu,
4) dobrać narzędzia robocze i przyrządy pomiarowe,
5) przygotować stanowisko pracy,
6) wykonać element zgodnie z założoną technologią,
7) ocenić jakość wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
stół stolarski (strugnica),
−
materiał na sztachetę,
−
zestaw narzędzi do obróbki ręcznej drewna.
Ćwiczenie 4
Przygotuj piłę do pracy poprzez skorygowanie rozwarcia zębów oraz ostrzenie.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w zespołach 2-osobowych. Przed wykonaniem ćwiczenia należy
z uczniami omówić zasady ostrzenia pił oraz zwrócić uwagę na mocowanie piły. Po
zakończeniu ćwiczenia uczniowie prezentują efekty swojej pracy. Czas wykonania 30 minut.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać oględzin piły,
2) określić stan ostrzy i ocenić rozwarcie,
3) wykonać rozwieranie zębów,
4) wykonać ostrzenie zębów,
5) ocenić jakość wykonanej pracy poprzez wykonanie cięcia próbnego.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
stół z imadłem,
−
zestaw pilników ślusarskich,
−
przyrząd do rozwierania zębów pił.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.3. Złącza elementów z drewna
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj, na podstawie dokumentacji, zakładkę prostą elementów krzyżujących się
z materiałów otrzymanych od nauczyciela. Obróbkę złącza wykonaj ręcznie zgodnie
z instrukcją zamieszczoną w materiale nauczania Poradnika.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w 2–osobowych zespołach.
Podczas wykonywania ćwiczenia przez
uczniów należy zwrócić uwagę na przepisy bhp oraz na staranność wykonywania prac. Po
zakończeniu ćwiczenia uczniowie prezentują swoją pracę. Czas wykonania 120 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z rysunkiem i materiałem przeznaczonym do obróbki,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) przygotować niezbędne narzędzia i przyrządy,
4) zaplanować kolejność operacji,
5) wykonać złącze,
6) ocenić jakość wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
Poradnik dla ucznia,
–
zestaw materiałów i narzędzi do wykonywania połączenia,
–
stół stolarski.
Ćwiczenie 2
Wykonaj złącze elementów konstrukcyjnych z desek zwiększające ich długość zgodnie
z rysunkiem. Do połączenia zastosuj gwoździe.
Rysunek do ćwiczenia
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w 2-osobowych zespołach. Podczas wykonania połączenia należy
zwrócić uwagę na bhp (zwłaszcza podczas wbijania gwoździ). Czas wykonania 30 minut.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko i narzędzia do wykonania ćwiczenia,
2) dobrać gwoździe,
3) wykonać złącze,
4) ocenić wspólnie z nauczycielem jakość i estetykę wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
elementy przeznaczone do wykonania złącza,
−
zestaw narzędzi.
Ćwiczenie 3
Wykonaj ręcznie wiązanie polskie, niemieckie i szwedzkie drewna okrągłego
kopalnianego.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracując w 2–osobowych zespołach. Należy zwrócić uwagę na właściwy dobór
narzędzi, staranność wykonywania wiązania oraz zasady bezpiecznej pracy. Po zakończeniu
ćwiczenia uczniowie prezentują swoją pracę. Czas wykonania 60 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pracy,
2) dobrać narzędzia i przyrządy,
3) zaplanować wykonanie wiązania,
4) przygotować drewno okrągłe do wykonania wiązania,
5) wykonać wiązanie,
6) ocenić jakość wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
drewno kopalniane okrągłe,
−
zestaw narzędzi i przyrządów ciesielskich i stolarskich.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie prac stolarskich
i ciesielskich”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1–15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań,
-
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. b, 4. a, 5. b, 6. a, 7. b, 8. c, 9. d, 10. c, 11. b,
12. b, 13. a, 14. a, 15. c, 16. b, 17. a, 18. d, 19. c, 20. a.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Opisać budowę drzewa
B
P
c
2
Nazwać cechy drewna różnych gatunków
A
P
a
3
Rozpoznać przekroje drewna
C
P
b
4
Określić wady drewna
B
P
a
5
Scharakteryzować właściwości fizyczne
drewna
C
P
b
6
Wskazać cechy rozpoznawcze drewna
B
P
a
7
Wskazać czynniki niszczące drewno
B
P
b
8
Objaśnić trasowanie drewna
B
P
c
9
Opisać geometrię zębów piły
B
P
d
10
Rozróżnić rodzaje pił
C
P
c
11
Opisać budowę struga
A
P
b
12
Objaśnić zastosowanie narzędzi do obróbki
drewna
B
P
b
13
Nazwać zabiegi konserwacyjne pił
B
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
14
Zidentyfikować wiertła
B
P
a
15
Zidentyfikować obrabiarki do drewna
A
P
c
16
Scharakteryzować zjawisko kurczliwości
drewna
C
PP
b
17
Rozpoznać rodzaje złącz
C
PP
a
18
Określić zastosowanie złącz wrębowych
C
PP
d
19
Określić właściwości drewna
C
PP
c
20
Scharakteryzować wiązania drewna
okrągłego w górnictwie
C
PP
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na typy zadań testowych, jakie będą
w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskich wyników przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań wielokrotnego wyboru o różnym stopniu trudności. Tylko jedna
odpowiedź jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi.
Prawidłową odpowiedź zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź
zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom
podstawowy, II część – poziom ponadpodstawowy.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą przysporzyć Ci
zadania: 16 – 20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. Przeznacz na ich
rozwiązanie więcej czasu.
9. Na rozwiązanie testu masz 60 minut.
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Strzałą nazywamy
a) gałęzie boczne drzew iglastych.
b) korzeń drzewa iglastego.
c) pień drzewa iglastego.
d) pień drzewa liściastego.
2. Drzewem nie wytwarzającym twardzieli jest
a) brzoza.
b) sosna.
c) świerk.
d) dąb.
3. Deska przedstawiona na rysunku powstała przez
przecięcie pnia w
a) poprzek włókien.
b) kierunku promieniowym.
c) kierunku stycznym.
d) kierunku ukośnym do rdzenia.
4. Do wad drewna nie zalicza się
a) występowanie twardzieli.
b) występowanie sinizny i plam pleśniowych.
c) występowanie sęków.
d) wielordzeniowości.
5. Wilgotność bezwzględną drewna podaje się w
a) promilach.
b) procentach.
c) cm
3
.
d) stopniach wilgotności.
6. Prawdziwe jest zdanie
a) drewno świerkowe ma twardziel nie zabarwioną.
b) cechą charakterystyczna świerku jest błyszcz.
c) drewno świerkowe jest łatwe w obróbce.
d) świerk jest drewnem ciężkim.
7. Murszem nazywamy
a) zgrubienie drzewa u jego podstawy.
b) niszczące działanie grzybów na drewno w kopalniach.
c) impregnat stosowany do kopalniaków.
d) uszkodzenia drewna wywołane przez owady.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
8. Manipulacją nazywa się
a) unieruchomienie elementu przed jego obróbką.
b) przygotowanie piły do pracy.
c) trasowanie drewna okrągłego w tartakach.
d) wykonywanie cięć krzywoliniowych piłą taśmową.
9. Do piłowania poprzecznego używa się pił o kącie skrawania
δ
a) 10
°
.
b) 40
°
.
c) 60
°
.
d) większym od 90
°
.
10. Piła przedstawiona na rysunku to
a) piła ramowa.
b) grzbietnica.
c) płatnica.
d) otwornica.
11. W większości strugów kąt między nożem a podstawą oprawy wynosi
a) 12
°
.
b) 45
°
.
c) 60
°
.
d) 90
°
.
12. Ośnik to narzędzie służące do
a) wykonywania osi kół drewnianych.
b) oczyszczania z kory lub ociosywania podłużnego drewna okrągłego.
c) rozłupywania kłód drewna.
d) ostrzenia noży strugów.
13. Zabieg przedstawiony na rysunku to
a) rozwieranie piły.
b) wyłamywanie uszkodzonych zębów.
c) ostrzenie zębów.
d) prostowanie piły.
14. Narzędzie przedstawione na rysunku to
a) środkowiec płaski.
b) wiertło śrubowe.
c) pogłębiak stożkowy.
d) świder ramieniowy nastawny.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
15. Obrabiarka przedstawiona na rysunku to
a) wiertarka jednowrzecionowa.
b) frezarka górnowrzecionowa.
c) dłutarka łańcuchowa.
d) piła łańcuchowa.
16. Podczas wysychania drewno kurczy się
a) najbardziej wzdłuż włókien.
b) najbardziej w kierunku stycznym.
c) najbardziej w kierunku promieniowym.
d) jednakowo we wszystkich kierunkach.
17. Złącze przedstawione na rysunku to
a) nakładka prosta.
b) jaskółczy ogon.
c) zamek prosty.
d) wrąb jednostronny.
18. Złącze węgłowe stosuje się do
a) łączenia elementów stalowych z drewnianymi.
b) przedłużania elementów pionowych.
c) przedłużania elementów poziomych.
d) łączenia belek w narożach.
19. Prawdziwe jest zdanie, że
a) suche drewno jest dobrym przewodnikiem elektryczności i ciepła.
b) wytrzymałość drewna na ściskanie wzdłuż włókien jest znacznie mniejsza niż na
ściskanie w poprzek włókien.
c) podczas badań właściwości mechanicznych drewna przeprowadza się próbę
rozciągania, ściskania, ścinania i łupliwości.
d) współczynnik rozszerzalności cieplnej drewna jest niezależny od kierunku przebiegu
włókien.
20. Olunek występuje w
a) wiązaniu polskim.
b) wiązaniu niemieckim.
c) wiązaniu szwedzkim.
d) każdym wiązaniu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko …………………………………………………………………………………
Wykonywanie prac stolarskich i ciesielskich
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie prac stolarskich
i ciesielskich”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1–15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań,
-
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. b, 4. b, 5. d, 6. b, 7. c, 8. c, 9. d, 10. a, 11. c,
12. a, 13. c, 14. a, 15. b, 16. a, 17. a, 18. d, 19. a, 20. c
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Opisać budowę drewna
B
P
c
2
Wskazać zastosowanie drewna w kopalniach
A
P
a
3
Rozpoznać sortymenty drewna
C
P
b
4
Wymienić cechy drewna kopalnianego
A
P
b
5
Rozpoznać rodzaje tworzyw drzewnych
C
P
d
6
Wyznaczyć geometrię ostrzy pił
A
P
b
7
Dobrać piły do określonych zadań
B
P
c
8
Zidentyfikować dłuta ciesielskie
A
P
c
9
Nazwać właściwości drewna
A
P
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
10
Rozpoznać rodzaje wierteł do drewna
C
P
a
11
Scharakteryzować impregnaty do drewna
C
P
c
12
Zidentyfikować narzędzia do strugania
A
P
a
13
Rozpoznać narzędzia do obróbki drewna
C
P
c
14
Sklasyfikować rodzaje obróbki drewna
B
P
a
15
Wskazać obrabiarki do drewna
B
P
b
16
Scharakteryzować właściwości drewna
C
PP
a
17
Rozpoznać rodzaje frezarek
C
PP
a
18
Rozpoznać rodzaje złączy węgłowych
C
PP
d
19
Określić cechy liściastych gatunków drewna
C
PP
a
20
Rozpoznać złącza elementów konstrukcji
drewnianych
C
PP
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie
będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Wszystkie zadania są zadaniami
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi – zaznacz prawidłową
odpowiedź znakiem X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom
podstawowy, II część – poziom ponadpodstawowy.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą przysporzyć Ci
zadania: 16– 20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. Przeznacz na ich
rozwiązanie więcej czasu.
9. Na rozwiązanie testu masz 60 minut.
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Twardziel to część pnia która
a) zawiera żywe komórki.
b) przewodzi wodę i gromadzi materiał odżywczy.
c) nie zawiera już żywych komórek i spełnia rolę mocnego i twardego szkieletu.
d) znajduje się bezpośrednio pod korą drzewa.
2. Najczęściej stosowanymi gatunkami drewna na obudowy górnicze są
a) sosna, świerk, jodła, dąb.
b) buk, grab, jesion.
c) brzoza, modrzew, grochodrzew.
d) jawor, lipa, wiąz.
3. Na rysunku deskę obrzynaną oznaczono numerem
a) 1.
b) 2.
c) 3.
d) 4.
4. Na obudowy górnicze stałe używa się drewna o wilgotności bezwzględnej
a) 7 %.
b) 23 %.
c) 35 %.
d) 45 %.
5. Na rysunku przedstawiono
a) płytę stolarską.
b) płytę wiórową.
c) płytę pilśniową.
d) sklejkę.
6. Piły uniwersalne, którymi można ciąć drewno wzdłuż i w poprzek włókien mają kąt
skrawania
δ
a) mniejszy od 90
°
.
b) równy 90
°
.
c) większy od 90
°
.
d) równy 120
°
.
7. Do wycinania zarysów krzywoliniowych służy piła
a) płatnica.
b) grzbietnica.
c) otwornica.
d) piła ramowa.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
8. Kąt dłuta ciesielskiego wynosi
a) 10
°
.
b) 20
°
.
c) 40
°
.
d) 60
°
.
9. Trwałość drewna sosny w warunkach suchych może wynosić do
a) 50 lat.
b) 100 lat.
c) 300 lat.
d) 1000 lat.
10. Narzędzie przedstawione na rysunku to
a) wiertło kręte.
b) środkowiec płaski,
c) pogłębiak stożkowy.
d) świder ramieniowy nastawny.
11. W większości nowoczesnych impregnatów do drewna jako rozpuszczalnik stosuje się
a) oleje mineralne.
b) oleje syntetyczne.
c) wodę.
d) terpentynę.
12. Owalne ostrze noża jest charakterystyczne dla
a) struga zdzieraka.
b) struga równiaka.
c) struga gładzika.
d) wszystkich strugów.
13. Narzędzie przedstawione na rysunku to
a) przyrząd do ostrzenia pił.
b) pilnik gładzik,
c) pilnik tarnik.
d) odmiana dłuta.
14. Gięcie drewna należy do obróbki
a) plastycznej.
b) skrawaniem,
c) łączeniowej.
d) wykańczającej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
15. Obrabiarka przedstawiona na rysunku to
a) wyrówniarka.
b) grubiarka.
c) frezarka.
d) dłutarka.
16. Wzrost szerokości słojów
a) w gatunkach iglastych powoduje obniżenie twardości drewna.
b) w gatunkach iglastych powoduje podwyższenie twardości drewna,
c) w gatunkach liściastych pierścieniowonaczyniowych powoduje obniżenie twardości
drewna.
d) nie ma wpływu na twardość drewna.
17. Obrabiarka przedstawiona na rysunku to
a) frezarka dolnowrzecionowa.
b) frezarka górnowrzecionowa.
c) wiertarka jednowrzecionowa.
d) grubiarka.
18. Na rysunku przedstawiono złącze
a) na jaskółczy ogon,
b) węgłowe na zakładkę bez ostatków.
c) wrębowe jednostronne.
d) węgłowe na zakładkę z ostatkami.
19. Wskaż zdanie prawdziwe
a) cechą charakteryzującą dębu jest błyszcz.
b) dąb jest drzewem beztwardzielowym.
c) drewno dębu jest lekkie.
d) do klejenia drewna dębowego powinno się używać kleju kazeinowego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
20. Złącze przedstawione na rysunku to
a) zakładka prosta.
b) wrąb jednostronny,
c) wrąb wzajemny.
d) wrąb krzyżowy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ………………………………………...………………………………………
Wykonywanie prac stolarskich i ciesielskich
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
7. LITERATURA
1. Chudek M., Wilczyński S., Żyliński R.: Podstawy górnictwa. Wydawnictwo Śląsk,
Katowice 1979
2. Gołaszewski
J.:
Technologia
kierunek
górniczy.
Wydawnictwo
Szkolne
i Pedagogiczne, Warszawa 1977
3. Kreyser P.: Domowy warsztat stolarski. Wydawnictwo Naukowo – Techniczne,
Warszawa 1987
4. Lenkiewicz W., Zdziarska - Wis I.: Ciesielstwo. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne,
Warszawa 1998
5. Prażmo J.: Stolarstwo cz. 1. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne , Warszawa 1985
6. Prażmo J.: Technologia i materiałoznawstwo, Stolarstwo cz. 1. Wydawnictwo Szkolne
i Pedagogiczne, Warszawa 1999
7. Prządka W., Szczuka J.: Stolarstwo cz. 2. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne,
Warszawa 1993
8. Sokołowski W.: Stolarstwo moje hobby. Wydawnictwo Watra, Warszawa 1989
9. www.milmix.ksu.pl
10. www.teberia.pl
Literatura metodyczna
1. Krogulec – Sobowiec M., Rudziński M.: Poradnik dla autorów pakietów edukacyjnych.
KOWEZiU, Warszawa 2003
2. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia
Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997
3. Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. Instytut Technologii
Eksploatacji, Radom 1998