background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

            NARODOWEJ 

 

 
 
 
 

Janusz Górny 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie naprawy silników samochodowych 
723[04].Z2.01 

 
 
 

 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

 

 

Recenzenci: 
mgr inŜ. Jan Kania 
mgr inŜ. Robert Wanic 

  

 

 
 
Opracowanie redakcyjne: 

mgr Janusz Górny 
 
 
Konsultacja: 

mgr inŜ. Gabriela Poloczek 

 
 
 

 
 
 

 

 

 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  723[04].Z2.01 
Wykonywanie  naprawy  silników  samochodowych,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu mechanik pojazdów samochodowych. 
 

 
 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

 

 

SPIS TREŚCI 

 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Budowa i naprawa kadłubów silników spalinowych 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Budowa i naprawa układów tłokowo-korbowych 

13 

5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

5.3.  Budowa i naprawa głowicy i układów rozrządu 

16 

5.3.1.  Ćwiczenia 

16 

5.4.  Budowa i naprawa układów smarowania  

19 

5.4.1.  Ćwiczenia 

19 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia   

 

 

 

 

 

 

 

22 

7.  Literatura   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

36 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

 

 

 
1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazuję  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  mechanik  pojazdów  samochodowych 
723[04]. 

W poradniku zamieszczono: 

−−−−    

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

−−−−    

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

−−−−    

przykładowe scenariusze zajęć, 

−−−−    

ć

wiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 

nauczania–uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

−−−−    

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 
 
 
 
 
 
 

723[04].Z2.01 

Wykonywanie naprawy 

silników samochodowych 

723[04].Z2.02 

Wykonywanie naprawy 

zespołów napędowych 

723[04].Z2.07 

Wykonywanie pomiarów 

diagnostycznych silnika 

723[04].Z2.03 

Wykonywanie naprawy 

układów kierowniczych 

723[04].Z2.06 

Wykonywanie naprawy układów 

chłodzenia, ogrzewania  

i klimatyzacji 

723[04].Z2 

Obsługa i naprawa pojazdów 

samochodowych 

723[04].Z2.05 

Wykonywanie naprawy 

podzespołów układu nośnego 

samochodu 

723[04].Z2.04 

Wykonywanie naprawy 

układów hamulcowych 

723[04].Z2.08 

Wykonywanie naprawy elementów 

nadwozi pojazdów samochodowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

 

 

2. 

WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

– 

przestrzegać zasady bezpiecznej pracy, przewidywać zagroŜenia i zapobiegać im, 

– 

stosować jednostki układu SI, 

– 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

– 

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje, 

– 

interpretować podstawowe prawa fizyczne, 

– 

rozpoznawać proste związki chemiczne,  

– 

interpretować związki wyraŜone za pomocą wzorów, wykresów, schematów, diagramów, 
tabel, 

– 

uŜytkować komputer, 

– 

współpracować w grupie, 

– 

oceniać własne moŜliwości sprostania wymaganiom stanowiska pracy i wybranego zawodu, 

– 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

 

 

3. 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

− 

wyjaśnić budowę układu tłokowo-korbowego silnika,  

− 

rozróŜnić  rodzaje  tłoków  i pierścieni  tłoków,  sworzni  tłoków,  wałów  korbowych 
i korbowodów, 

− 

dobrać sposób naprawy silnika, 

− 

wyjaśnić budowę kadłubów i scharakteryzować rozwiązania konstrukcyjne, 

− 

określić rolę i zadania układu smarowania silnika, 

− 

rozróŜnić elementy ciśnieniowego układu smarowania silnika, 

− 

określić zadania mechanizmów rozrządu,  

− 

rozróŜnić rodzaje mechanizmów i sposoby napędu wału rozrządu, 

− 

rozróŜnić rodzaje i materiały stosowane na wały rozrządu, zawory, popychacze, spręŜyny 
zaworowe, 

− 

rozróŜnić rodzaje głowic i materiały stosowane do ich wytwarzania, 

− 

zweryfikować poszczególne części silnika i jego podzespoły, 

− 

określić zakres i sposób naprawy, 

− 

dokonać demontaŜu, naprawy i montaŜu poszczególnych części silnika, 

− 

zastosować przepisy bhp i ochrony przeciwpoŜarowej obowiązujące na stanowisku pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE LEKCJI

 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

…………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Mechanik pojazdów samochodowych 723[04] 

Moduł:  

Obsługa i naprawa pojazdów samochodowych 723[04].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie  naprawy  silników  samochodowych 
723[04].Z2.01 

 

Temat:   Wykonywanie weryfikacji gładzi cylindrów. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności wykonywania pomiarów gładzi cylindrów. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  
– 

określić miejsca pomiarów gładzi cylindra, 

– 

wykonać pomiary średnic cylindrów przy uŜyciu średnicówki czujnikowej, 

– 

określić najbliŜszy, wspólny dla wszystkich cylindrów wymiar naprawczy, 

– 

określić zakres naprawy. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 
– 

organizowania i planowania pracy, 

– 

pracy grupowej, 

– 

pracy indywidualnej, 

– 

prezentowania wyników swojej pracy, 

– 

oceny pracy. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  
– 

wykład, 

– 

ć

wiczenia. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

prezentacje multimedialne, 

− 

cylindry silników, 

− 

przyrządy pomiarowe, 

− 

tablice poglądowe, 

− 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

indywidualna, 

− 

uczniowie pracują w grupach 2

4 osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 
1 godzina dydaktyczna. 
 
Zadanie dla ucznia 
Przedmiotem zadania jest wykonanie weryfikacji gładzi cylindra w celu określenia zakresu 
naprawy. 
 
Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

 

 

3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 
 
Faza właściwa 
Praca metodą tekstu przewodniego. 
 
Faza I: Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.  Jakie ma znaczenie stan gładzi cylindrów dla pracy silnika? 
2.  Jakie mogą wystąpić uszkodzenia gładzi cylindrów? 
3.  Na czym polega weryfikacja gładzi? 
4.  Jak wykonujemy pomiary gładzi cylindrów? 
5.  Co nazywamy wymiarem naprawczym? 
 
Faza II. Planowanie 
1.  Jakie narzędzia pomiarowe stosujemy? 
2.  W jakich miejscach cylindra wykonujemy pomiary? 
3.  Jak ustalamy wymiary naprawcze? 
 
Faza III. Ustalenie 
1.  Uczniowie pracując w zespołach dobierają narzędzia pomiarowe. 
2.  Uczniowie wskazują punkty wykonania pomiarów. 
3.  Uczniowie konsultują z nauczycielem sposób ustalenia wymiaru naprawczego. 
 
Faza IV. Wykonanie 
1.  KaŜdy uczeń w grupie samodzielnie wykonuje pomiary i zapisuje ich wyniki. 
2.  Uczniowie porównują wyniki dla tego samego cylindra. 
3.  Uczniowie kaŜdej grupy ustalają wymiar naprawczy dla cylindra. 
 
Faza V. Sprawdzanie 
1.  Uczniowie  przygotowują  się  do  zaprezentowania  swojej  pracy.  Zespoły  uczniów 

wyznaczają lidera grupy, który dokonuje prezentacji ćwiczenia. 

2.  Uczniowie  sprawdzają  w  grupach  poprawność  wykonanych  ćwiczeń.  Nauczyciel 

sprawdza poprawność. 

 

Faza VI. Analiza końcowa 
Uczniowie  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły  im  trudności.  Nauczyciel 
powinien  podsumować  całe  ćwiczenie,  wskazać,  jakie  wiadomości  były  poznawane,  jakie 
wystąpiły błędy i jak ich unikać na przyszłość. 

 

Faza końcowa 
Zakończenie zajęć i ocena poprawności wykonania ćwiczenia oraz aktywności uczniów. 

 

Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat:  Sposobów  postępowania,  jeśli  średnice  gładzi 
cylindrów  przekroczyły  –  wskutek  zuŜycia  i  napraw  -  największy  wymiar  naprawczy.  Na 
podstawie zgromadzonych informacji sporządź w zeszycie przedmiotowym notatkę. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Mechanik pojazdów samochodowych 723[04] 

Moduł:  

Obsługa i naprawa pojazdów samochodowych 723[04].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie 

naprawy 

silników 

samochodowych 

723[04].Z2.01 

 

Temat:   Wykonanie obsługi codziennej i okresowej układu olejenia silnika. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  codziennej  ceny  stanu  układu  olejenia  silnika  oraz 

wykonania obsługi okresowej. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
  

− 

zorganizować  stanowisko  do  wykonywania  obsługi  codziennej  i  okresowej  układu 
olejenia silnika zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,  

− 

dobrać narzędzia do wykonania obsługi, 

− 

dobrać materiały eksploatacyjne, 

− 

dokonać wymiany zuŜytego oleju i filtrów. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

− 

organizowania i planowania pracy, 

− 

pracy w zespole, 

− 

prezentacji uzyskanych wyników, 

− 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:
 

− 

pokaz z objaśnieniami,  

− 

ć

wiczenia praktyczne,  

− 

dyskusja w grupie. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

prezentacje multimedialne, 

− 

zestaw narzędzi, 

− 

części zamienne,  

− 

materiały eksploatacyjne, 

− 

sprzęt ochrony indywidualnej, 

− 

dokumentacja techniczna pojazdu, 

− 

instrukcje bhp i ochrony ppoŜ., 

− 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Formy organizacji pracy uczniów: 
 

− 

praca w grupach,  

− 

praca indywidualna. 

 
Czas trwania zajęć:
 4 godziny dydaktyczne. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Planowanie czynności związanych z obsługą codzienną układu olejenia pojazdu: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

 

 

− 

sprawdzenie poziomu oleju, 

− 

ocena ciśnienia oleju na podstawie wskazań kontrolek. 

4.  Planowanie czynności związanych z obsługą okresową układu olejenia pojazdu: 

− 

sprawdzenie stanu oleju, 

− 

organoleptyczne sprawdzenie stanu filtrów oleju, 

− 

sprawdzenie zaleceń zawartych w dokumentacji silnika dotyczących wymiany oleju. 

5.  Organizacja stanowiska pracy. 
6.  Wykonanie zaplanowanych czynności: 

− 

sprawdzenie poziomu oleju, 

− 

ocena ciśnienia oleju na podstawie wskazań kontrolek, 

− 

organizacja stanowiska do obsługi okresowej, 

− 

przygotowanie narzędzi, 

− 

przygotowanie materiałów eksploatacyjnych i części zamiennych, 

− 

wymiana oleju, 

− 

wymiana filtrów, 

− 

bieŜąca kontrola wykonywanych zabiegów, 

− 

przekazanie pojazdu po wymianie. 

7.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 

− 

uczniowie prezentują swoje prace, 

− 

nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy czyni postępy, 

− 

uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

 

 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.

 

Budowa i naprawa kadłubów silników spalinowych 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj weryfikację kadłuba silnika. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń 
prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 30 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dobrać metodę do wykonania próby szczelności, 
3)  zaplanować kolejność działań, 
4)  wykonać próbę szczelności, 
5)  oznaczyć uszkodzenia na kadłubie, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ć

wiczenie. 

Ś

rodki dydaktyczne:  

– 

narzędzia do wykonania prób szczelności, 

– 

materiały eksploatacyjne do wykonania prób szczelności, 

– 

kadłuby silników o róŜnym stopniu zuŜycia, 

– 

notatnik, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj kołkowanie kadłuba zgodnie z technologią. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń 
prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 60 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dobrać narzędzia do wykonania kołkowania, 
3)  zaplanować kolejność działań, 
4)  wykonać kołkowanie kadłuba, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

– 

narzędzia, 

– 

kołki, 

– 

kadłuby silników, 

– 

notatnik, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Zweryfikuj gładź cylindra.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń 
prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 20 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 
 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dobrać narzędzia pomiarowe, 
3)  zaplanować kolejność działań, 
4)  wykonać pomiary i ocenić stan cylindra, 
5)  zapisać wyniki weryfikacji, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne:  

– 

narzędzia pomiarowe, 

– 

cylindry o róŜnym stopniu zuŜycia, 

– 

notatnik, 

– 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

 

 

5.2. Budowa i naprawa układów tłokowo-korbowych 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przeprowadź weryfikację wału korbowego silnika. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń 
prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 20 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dobrać narzędzia pomiarowe, 
3)  zaplanować kolejność działań, 
4)  wykonać pomiary i ocenić stan wału, 
5)  zapisać wyniki weryfikacji, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

narzędzia pomiarowe, 

– 

wały korbowe o róŜnym stopniu zuŜycia, 

– 

notatnik, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

 

 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj weryfikacji korbowodów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń 
prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 20 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dobrać narzędzia pomiarowe, 
3)  zaplanować kolejność działań, 
4)  wykonać pomiary i ocenić stan korbowodu, 
5)  zapisać wyniki weryfikacji, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem 

– 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

narzędzia pomiarowe, 

– 

korbowody o róŜnym stopniu zuŜycia, 

– 

notatnik, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj weryfikacji tłoków. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń 
prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 20 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dobrać narzędzia pomiarowe, 
3)  zaplanować kolejność działań, 
4)  wykonać pomiary i ocenić stan tłoków, 
5)  zapisać wyniki weryfikacji, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

narzędzia pomiarowe, 

– 

tłoki o róŜnym stopniu zuŜycia, 

– 

notatnik, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 4 

Wymień pierścienie na tłoku. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń 
prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 20 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dobrać narzędzia do zdejmowania i nakładania pierścieni, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

 

 

3)  zaplanować kolejność działań, 
4)  zdjąć zuŜyte pierścienie, 
5)  dobrać nowe pierścienie, 
6)  załoŜyć nowe pierścienie, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

narzędzia do zdejmowania i nakładania pierścieni, 

– 

tłoki o róŜnym stopniu zuŜycia pierścieni, 

– 

pierścienie, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

 

 

5.3. Budowa i naprawa głowicy i układów rozrządu 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przeprowadź weryfikację wałka rozrządu. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń 
prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 20 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dobrać narzędzia pomiarowe, 
3)  zaplanować kolejność działań, 
4)  wykonać pomiary i ocenić stan wałka rozrządu, 
5)  zapisać wyniki weryfikacji, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenie. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

narzędzia pomiarowe, 

– 

wałki rozrządu o róŜnym stopniu zuŜycia, 

– 

notatnik, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

 

 

 
Ćwiczenie 2 

Przeprowadź weryfikację głowic. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń 
prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 20 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dobrać narzędzia pomiarowe, 
3)  zaplanować kolejność działań, 
4)  wykonać pomiary i ocenić stan głowicy, 
5)  zapisać wyniki weryfikacji, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenie. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

narzędzia pomiarowe, 

– 

głowice o róŜnym stopniu zuŜycia, 

– 

notatnik, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Dokonaj weryfikacji zaworów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń 
prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 20 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dobrać narzędzia pomiarowe, 
3)  zaplanować kolejność działań, 
4)  wykonać pomiary i ocenić stan zaworów, 
5)  zapisać wyniki weryfikacji, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenie. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

narzędzia pomiarowe, 

– 

zawory o róŜnym stopniu zuŜycia, 

– 

notatnik, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj  montaŜ  głowicy,  układu  rozrządu,  ustawienia  napędu  rozrządu,  regulację  luzu 

zaworowego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres.  

Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń 
prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 120 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dobrać narzędzia do wykonania montaŜu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

 

 

3)  zaplanować kolejność działań, 
4)  wykonać montaŜ układu rozrządu, 
5)  wykonać montaŜ głowicy, 
6)  ustawić napęd rozrządu, 
7)  wykonać regulację luzu zaworowego, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

narzędzia montaŜowe, 

– 

narzędzia do regulacji luzu zaworowego, 

– 

elementy układu rozrządu, 

– 

głowice, 

– 

dokumentacja techniczna silnika, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

 

 

5.4. Budowa i naprawa układów smarowania 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj weryfikację filtrów oleju. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń 
prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 20 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dobrać metodę weryfikacji, 
3)  zaplanować kolejność działań, 
4)  wykonać ocenę stanu filtrów, 
5)  zapisać wyniki weryfikacji, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenie. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

narzędzia pomiarowe, 

– 

filtry o róŜnym stopniu zuŜycia, 

– 

dokumentacja techniczna, 

– 

notatnik, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

 

 

 
Ćwiczenie 2 

Sprawdź poziom oleju w silniku. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń 
prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 10 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zaplanować kolejność działań, 
3)  wykonać sprawdzenie i ocenić stan oleju, 
4)  zapisać wyniki, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenie. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

silnik samochodowy, 

– 

notatnik, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj obsługę okresową układu olejenia silnika. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń 
prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 60 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  określić zakres obsługi na podstawie danych silnika, 
3)  dobrać narzędzia do wymiany filtrów, 
4)  dobrać narzędzia do wymiany oleju, 
5)  zaplanować kolejność działań, 
6)  wykonać wymianę oleju, 
7)  wykonać wymianę filtrów, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenie. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−    

dane techniczne silnika, 

−−−−    

narzędzia, 

−−−−    

oleje i filtry, 

−−−−    

notatnik, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Określ zastosowania i własności oleju oznaczonego 20W-50. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń 
prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 5 minut. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  opisać sposób oznaczania olejów,  
3)  określić znaczenie przedstawionych symboli, 
4)  zapisać znaczenie,  
5)  zaprezentować efekty swojej pracy.  

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

notatnik, 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

 

 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  naprawy 
silników samochodowych” 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1–15, są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 15–20 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego 

 
Klucz odpowiedzi
1. a, 2. b, 3. b, 4. c, 5. a, 6. c, 7. d, 8. c, 9. d, 10. c, 11. b, 

12. b13. c, 14. c, 15. d, 16. d, 17. d, 18. d, 19. c, 20. d. 

 
Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić sposób wykonania kadłubów 

Rozpoznać konstrukcje silnika 

Określić rodzaj czynnika chłodzącego 

Rozpoznać metodę badania szczelności 
kadłubów 

Określić  zasady  wykonywania  naprawy 
kadłubów 

Określić 

sposób 

weryfikacji 

gładzi 

cylindrów 

Dobrać własności materiałów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

 

 

Dobrać materiały konstrukcyjne  

Określić warunki wymiany tłoków 

10  Określić warunki poprawnej pracy silnika 

11  Określić warunki naprawy wału korbowego 

12  Dobrać narzędzia pomiarowe  

13  Rozpoznać elementy zaworu 

14  Rozpoznać systemy olejenia silników 

15  Określić własności oleju  

16  Rozpoznać metodę naprawy kadłubów 

PP 

17  Określić dokładność wytaczania cylindrów 

PP 

18 

Rozpoznać 

metodę 

sprawdzania 

równoległości 

PP 

19  Rozpoznać element silnika 

PP 

20  Rozpoznać zagroŜenie zatarcia silnika 

PP 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

 

 

Przebieg testowania 

  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  wykonywania  naprawy  silników  samochodowych. 

Zadania są wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

− 

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Czas trwania testu – 45 minut. 
9.  Maksymalna  liczba  punktów,  jaką  moŜna  osiągnąć  za  poprawne  rozwiązanie  testu 

wynosi 20 pkt. 

 

Celem przeprowadzanego pomiaru dydaktycznego jest sprawdzenie poziomu wiadomości  

i umiejętności, jakie zostały ukształtowane w wyniku zorganizowanego procesu kształcenia  
w  jednostce  modułowej  Wykonywanie  naprawy  silników  samochodowych.  Spróbuj  swoich 
sił. Pytania nie są trudne i jeŜeli zastanowisz się, to na pewno udzielisz odpowiedzi. 

 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja dla ucznia, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

 

 

Zestaw zadań testowych 

 
1.  Kadłub silnika wykonywany jest jako 

a)  odlew Ŝeliwny lub aluminiowy. 
b)  odlew stalowy. 
c)  konstrukcja skręcana z elementów stalowych. 
d)  konstrukcja spawana z elementów Ŝeliwnych. 

 
2.  Tuleje cylindrowe nazywamy mokrymi, jeŜeli 

a)  występuje nieszczelność cylindra. 
b)  są bezpośrednio otoczone cieczą chłodzącą. 
c)  nie mają bezpośredniego styku z cieczą chłodzącą. 
d)  podczas wpływu mieszanki do cylindra. 

 
3.  Przedstawione na rysunku uŜebrowanie ma za zadanie 

a)  odprowadzanie ciepła w cylindrach chłodzonych cieczą. 
b)  odprowadzanie ciepła w cylindrach chłodzonych powietrzem. 
c)  zabezpieczenie cylindra przed uszkodzeniem. 
d)  doprowadzenie oleju do wszystkich łoŜysk. 

 

4.  Działanie  olejem  mineralnym  na  przedmiot  rozgrzany  do  temperatury  160°C  w  celu 

wykrycia szczelin nazywamy metodą 
a)  hydrauliczną. 
b)  pneumatyczną. 
c)  kapilarną. 
d)  próŜniową. 

 
5.  Naprawy pęknięcia kadłuba moŜemy wykonać do 

a)  150 mm wzdłuŜ i 75 mm w poprzek kadłuba. 
b)  75 mm wzdłuŜ i 150 mm w poprzek kadłuba. 
c)  50 mm wzdłuŜ i 175 mm w poprzek kadłuba. 
d)  175 mm wzdłuŜ i 50 mm w poprzek kadłuba. 

 
6.  Weryfikacji gładzi cylindrów dokonuje się na podstawie 

a)  oględzin wzrokowych. 
b)  badania dotykowego. 
c)  pomiarów średnic cylindrów przy uŜyciu średnicówki czujnikowej. 
d)  pomiarów średnic cylindrów przy uŜyciu suwmiarki. 

 
7.  Której  z  wymienionych  własności  nie  moŜe  mieć  materiał,  z  którego  wykonuje  się  tłoki 

silnika 
a)  trudno ścieralny. 
b)  lekki. 
c)  dobrze przewodzący ciepło. 
d)  o duŜym współczynniku rozszerzalności cieplnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

 

 

8.  Z jakich materiałów odlewane są wały korbowe 

a)  stali stopowej. 
b)  Ŝeliwa szarego. 
c)  Ŝeliwa sferoidalnego. 
d)  aluminium. 

 
9.  Tłoki kwalifikują się do wymiany, jeśli 

a)  nastąpi przedwczesne zuŜycie rowków pierścieniowych. 
b)  nastąpi przedwczesne zuŜycie otworu sworznia tłokowego. 
c)  nastąpi nieznacznego zatarcie tłoka w cylindrze. 
d)  nastąpi pęknięcie. 

 
10.  Podstawowym warunkiem poprawnej pracy silnika jest 

a)  brak luzu pomiędzy tłokiem a cylindrem. 
b)  duŜy luz pomiędzy tłokiem a cylindrem. 
c)  właściwy luz pomiędzy tłokiem a cylindrem. 
d)  Ŝaden z powyŜszych. 

 
11.  Usterką wału korbowego, która dyskwalifikuje go do naprawy jest 

a)  drobne rysy i wgniecenia. 
b)  pęknięcia sięgające w głąb warstwy utwardzonej. 
c)  korozja powierzchni. 
d)  ślady zatarcia. 

 
12.  Pomiarów odkształceń powierzchni przylegania głowicy do kadłuba wykonujemy za pomocą 

a)  średnicówki. 
b)  szczelinomierza. 
c)  śruby mikrometrycznej. 
d)  suwmiarki. 

 
13.  Element zaworu oznaczony na rysunku numerem 1 to 

a)  miseczka. 
b)  gniazdo zaworowe. 
c)  grzybek zaworu. 
d)  prowadnica. 

 

 
 
 
 
 
 
 

14.  Mieszankowy system olejenia stosowany jest w silniku 

a)  czterosuwowym z zapłonem iskrowym. 
b)  czterosuwowym z zapłonem samoczynnym. 
c)  dwusuwowym z zapłonem iskrowym. 
d)  w kaŜdym z silników. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

 

 

15.  Symbol umieszczony na oleju 10W–30 oznacza 

a)  olej silnikowy zimowy, którego lepkość wynosi 10 W i nie stosujemy go latem. 
b)  olej  silnikowy  wielosezonowy,  którego  lepkość  odpowiada  w  zimie  olejowi  30, 

a w lecie olejowi 10W. 

c)  olej silnikowy wielosezonowy, którego lepkość odpowiada w zimie olejowi W30,  

a w lecie olejowi 10. 

d)  olej silnikowy wielosezonowy, którego lepkość odpowiada w zimie olejowi 10W,  

a w lecie olejowi 30. 

 
16.  Kołkowanie kadłuba jest metodą 

a)  unieruchomienia tłoków w cylindrach. 
b)  mocowania głowicy. 
c)  zamykania otworów w celu wykonania próby szczelności. 
d)  naprawy pęknięcia. 

 
17.  Niezbędnymi  warunkami  prawidłowej  obróbki  cylindrów  jest  zachowanie  dokładności 

wytaczania do 
a)  0,1 mm. 
b)  0,05 mm. 
c)  0,02 mm. 
d)  0,01 mm. 

 
18.  Czynność przedstawiona na rysunku to 

a)  prostowanie trzonu korbowodu. 
b)  rozwiercanie otworu na sworzeń tłokowy.  
c)  rozwiercanie tulei w główce korbowodu.  
d)  sprawdzanie równoległości osi otworów w główce i łbie korbowodu. 

 
19.  Element silnika zwany popychaczem jest częścią składową 

a)  kadłuba. 
b)  układu korbowo-tłokowego. 
c)  układu rozrządu. 
d)  układu olejenia silnika. 

 
20.  ZagroŜenie zatarciem silnika występuje podczas spadku ciśnienia oleju do wartości 

a)  0,5 MPa. 

 

b)  0,4 MPa. 

 

c)  0,2 MPa. 

 

d)  0,1 MPa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

 

 

 

KARTA  ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie naprawy silników samochodowych 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Numer 

zadani

Odpowiedź 

Punktacja 

1   

 

2   

 

3   

 

4   

 

5   

 

6   

 

7   

 

8   

 

9   

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

 

Razem:   

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

 

 

ZADANIE TYPU PRÓBA PRACY: 

 
Próba pracy ma w zamierzeniu spełnić dwa zadania: 
1)  sprawdzić  stopień  opanowania  jednej  z  umiejętności  praktycznych,  jakie  uczniowie 

powinni zdobyć przy realizacji tego modułu, 

2)  przygotować  uczniów  do  zdawania  części  praktycznej  egzaminu  zewnętrznego, 

potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych. 
W tym celu zadanie praktyczne musi być przygotowane w takiej formie, z jaką uczniowie 

spotkają  się  na  egzaminie.  Oznacza  to  konieczność  opracowania  zadania  w  sposób 
umoŜliwiający  kryterialne  ocenianie  wykonywanych  przez  ucznia  czynności  w  czterech 
obszarach:  planowania,  organizowania,  wykonywania  i  prezentowania.  Próbę  pracy 
przeprowadza  wybrany  uczeń.  Pozostali  wspólnie  z  nauczycielem  obserwują  jego  pracę.  Po 
pracy nauczyciel szczegółowo omawia wykonane zadanie. 
 
Ocenianie: 
niedostateczny do 16 pkt. 
dopuszczający – 17 pkt. 
dostateczny – 18 do 19 pkt. 
dobry – od 20 do 21 pkt. 
bardzo dobry – od 22 pkt. 
 
WyposaŜenie stanowiska do przeprowadzenia próby pracy: 
 

WyposaŜenie na stanowisku 

Ilość 

samochód osobowy FSO Polonez 

głowica 

1kpl. 

uszczelka głowicy 

uszczelka kolektora ssącego 

uszczelka kolektora wydechowego 

uszczelka rury wydechowej 

zabezpieczenia śrub dźwigienek 

10 

zestaw narzędzi 

1kpl. 

lampa przenośna 

zestaw narzędzi specjalnych 

1kpl. 

dokumentacja serwisowa 

1kpl. 

czyściwo 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

 

 

Informacja dla ucznia 
 
Sprawdź,  czy  arkusz,  który  otrzymałeś  jest  kompletny.  Ewentualne  braki  stron  lub  inne 
usterki zgłoś nauczycielowi. 
W  PLANIE  DZIAŁANIA  wpisz  swój  numer  ewidencyjny  PESEL,  datę  urodzenia  i  numer 
stanowiska egzaminacyjnego. 
Zapoznaj się z treścią zadania – próby pracy, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem  
i jego wyposaŜeniem. Masz na to czas – 20 minut. Czas ten nie jest wliczany do czasu trwania 
zadania. 
Po upływie tego czasu przystępujesz do wykonania zadania.

 

 

Czas rozpoczęcia i zakończenia zadania nauczyciel zapisze w widocznym dla Ciebie miejscu 
(czas zadania wynosi 180 minut). 
 
Pamiętaj,  Ŝe  podczas  wykonywania  zadania  jesteś  oceniany  przez  nauczyciela,  który 
obserwuje  wykonywane  przez  Ciebie  czynności  i  nie  będzie  udzielać  Ci  Ŝadnych 
wskazówek.  Nauczyciel  interweniuje  tylko  w  przypadku  naruszenia  przez  Ciebie 
przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  i  moŜe  w takim 
przypadku przerwać wykonywanie zadania.  
 

 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia 

 
Zadanie 
Dokonaj demontaŜu i montaŜu głowicy cylindrów silnika samochodu FSO Polonez. 
Na wykonanie zadania masz 180 minut. 

 
Instrukcja do wykonania zadania 

Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie: 

1.  Przeanalizuj dokładnie treść zadania i dokumentację. 
2.  Zapisz w formularzu PLAN DZIAŁANIA: 

a)  czynności niezbędne do wykonania zadania, 
b)  narzędzia, części zamienne, 
c)  moment dokręcania [Nm]. 

3.  Zgromadź  i  rozmieść  na  stanowisku  pracy:  narzędzia,  części  zamienne,  dokumentacje 

serwisową i środki ochrony osobistej. 

4.  Przygotuj samochód do wymiany głowicy. 
5.  Wykonaj  wymianę  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  i  ochrony 

przeciwpoŜarowej. 

6.  Zgłoś nauczycielowi ustawienie momentu dokręcania śrub mocowania głowicy na kluczu 

dynamometrycznym. 

7.  Po  zakończeniu  pracy  uporządkuj  stanowisko,  oczyść  narzędzia  i  zwróć  na  miejsce 

przechowywania, odpady wrzuć do pojemników. 

8.  Zgłoś przez podniesienie ręki gotowość do prezentowania wykonanego zadania. 
9.  W czasie prezentowania: 

a)  omów technologię demontaŜu i montaŜu głowicy, 
b)  oceń jakość wykonanej wymiany odnosząc się do demontaŜu i montaŜu głowicy.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

 

 

 
Zawód: 

Mechanik pojazdów samochodowych 

Symbol cyfrowy: 

723 [04] 

Oznaczenie tematu: 

 

Oznaczenie zadania: 

 

 
Wpisuje zdający 

 

 

 

 

          

    Data urodzenia     

 

 

 

Nr stanowiska 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   PESEL   

 

        

 

  dzień     miesiąc     rok        

   

 
PLAN DZIAŁANIA 
 
 

 

1.  Zapisz wykaz czynności niezbędnych do wymiany głowicy. 

............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
.............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 

 

2.  Zapisz wykaz części, narzędzi i przyrządów diagnostycznych niezbędnych do wykonania 

zadania. 

............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 

 
3.  Zapisz korzystając z dokumentacji serwisowej moment dokręcania głowicy. 

............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................................. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

 

 

Zadanie praktyczne 

Dokonaj demontaŜu i montaŜu głowicy cylindrów silnika samochodu FSO Polonez. 
Na wykonanie zadania uczeń ma 180 minut. 
 

 
Obszar 
 

CZYNNOŚCI  I  KRYTERIA  WYKONANIA 

Liczba pkt. 

0–1 

Czynność 1: sporządzenie wykazu czynności koniecznych do 
demontaŜu i montaŜu głowicy. 
Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń zapisał co najmniej 10  
z wymienionych czynności: 

− 

przygotowanie samochodu do wykonania zadania (załoŜenie 
ochraniacza na siedzenie i kierownicę, podłoŜenie klinów 
zabezpieczających), 

− 

przygotowanie narzędzi, 

− 

opróŜnienie układu chłodzenia, 

− 

rozłączenie przewodów świec zapłonowych, 

− 

odłączenie cięgna sterującego przepustnicą, 

− 

zdjęcie pokrywy głowicy silnika, 

− 

odłączenie przewodów układu chłodzenia, 

− 

odłączenie przewodów paliwowych – filtr paliwa-gaźnik 
i przewód powrotny, 

− 

odłączenie układu wydechowego, 

− 

demontaŜ dźwigienek zaworowych, 

− 

wyjecie drąŜków popychaczy, 

− 

odkręcenie i wyjęcie śrub mocujących głowicę do kadłuba, 
zdjęcie głowicy i uszczelki głowicy z silnika, 

− 

przełoŜenie kolektora wydechowego i ssącego z gaźnikiem 

− 

załoŜenie głowicy z nową uszczelką, 

− 

dokręcenie głowicy kluczem dynamometrycznym o momencie 
określonym w dokumentacji, 

− 

załoŜenie drąŜków popychaczy i zakręcenie dźwigienek 
zaworowych. 

 

Czynność 2: sporządzenie wykazu części, narzędzi i przyrządów 
potrzebnego do wykonania zadania. 

P

L

A

N

O

W

A

N

IE

 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń zapisał co najmniej 3  
z wymienionych: 

− 

głowica cylindrów, 

− 

uszczelka głowicy, 

− 

zestaw uszczelek, 

− 

zabezpieczenia śrub dźwigienek, 

− 

zestaw kluczy, 

− 

dokumentacja serwisowa, 

− 

klucz dynamometryczny. 

 

 

 

Czynność 3: odczytanie z dokumentacji serwisowej momentu 
dokręcania głowicy cylindrów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33

 

 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń odszukał prawidłowe 
dane dotyczące momentu dokręcania głowicy cylindrów /śruba 
głowicy: 
1 etap – 30 Nm, 
2 etap – 103 Nm. 
 

 

Suma punktów w obszarze 1 – planowanie 

 

Czynność 4: zgromadzenie niezbędnych części, narzędzi 
i przyrządów. 
Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń zgromadził: 

− 

głowicę, 

− 

uszczelkę głowicy, 

− 

uszczelkę pokrywy zaworów, 

− 

zabezpieczenia śrub dźwigienek, 

− 

zestaw kluczy, 

− 

dokumentację serwisowa, 

− 

klucz dynamometryczny. 

 

Czynność 5: sprawdzenie stanu technicznego zgromadzonego 
sprzętu. 
Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń:  
– 

organoleptycznie sprawdził stan pobranego sprzętu. 

 

Czynność 6: dobranie odzieŜy roboczej 

O

R

G

A

N

IZ

O

W

A

N

IE

 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 
– 

przystąpił do wykonywania zadania w kompletnym ubraniu 
roboczym. 

 

Suma punktów w obszarze 2 – organizowanie   

Czynność 7: przygotowanie samochodu do wykonania zadania. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 
– 

zabezpieczył pojazd przed zabrudzeniem, 

– 

podłoŜył kliny pod koła pojazdu, 

– 

włączył hamulec postojowy oraz ustawił dźwignię zmiany 
biegów w pozycji neutralnej. 

 

 

Czynność 8: przygotowanie narzędzi. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 
– 

przygotował narzędzia do demontaŜu i montaŜu głowicy oraz 
klucz dynamometryczny 

 

Czynność 9: opróŜnienie układu chłodzenia. 

W

Y

K

O

N

Y

W

A

N

IE

 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń:  
– 

spuścił płyn chłodzący do pojemnika na zimnym silniku. 

 

 

Czynność 10: rozłączenie przewodów świec zapłonowych. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń:  
– 

zdejmie przewody świec zapłonowych trzymając za kapturek 
ś

wiecy. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34

 

 

 

Czynność 11: zdjęcie pokrywy głowicy silnika. 
Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń:  
– 

odłączy cięgna sterujące, odkręci śruby mocujące pokrywę i ją 
zdejmie. 

 

Czynność 12:demontaŜ dźwigienek zaworowych. 
Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń:  
– 

odbezpieczy i odkręci nakrętki śrub dźwigienek. 

 

Czynność 13: odkręcenie i wyjęcie śrub mocujących głowicę do ka-
dłuba, zdjęcie głowicy i uszczelki głowicy z silnika. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń:  

− 

odkręci przewody paliwowe i chłodzące, 

− 

odkręci układ wydechowy, 

− 

odkręci głowicę w sposób zgodny z dokumentacją serwisową. 

 

Czynność 14: przełoŜenie kolektorów. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń:  

− 

przełoŜy kolektor wydechowy stosując nową uszczelkę, 

− 

przełoŜy kolektor ssący stosując nową uszczelkę. 

 

Czynność 15: załoŜenie głowicy. 
Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

− 

oczyści powierzchnie kadłuba i głowicy, 

− 

uŜyje nowej uszczelki, 

− 

załoŜy głowicę i wstępnie ją przykręci. 

 

Czynność 16: dokręcenie głowicy kluczem dynamometrycznym. 
Kryterium wykonania: 1 pkt– jeŜeli uczeń: 

− 

przykręcić głowicę kluczem dynamometrycznym w dwóch 
etapach w prawidłowej kolejności i z prawidłowym momentem. 

 

Czynność 17: zakręcenie dźwigienek zaworowych. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

− 

załoŜy prawidłowo drąŜki popychaczy, 

− 

przykręci śruby drąŜków popychaczy i je zabezpieczy. 

 

Czynność 18: przykręcenie rury wydechowej. 
Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

− 

przykręci rurę wydechową do kolektora stosując nową 
uszczelkę. 

 

Czynność 19: zamontowanie przewodów układu chłodzenia oraz 
zasilania. 
Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

− 

załoŜy przewody na właściwe miejsce, 

− 

przykręci opaski zabezpieczające. 

 

Czynność 20: zamontowanie pokrywy zaworów. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń: 

− 

przykręci pokrywę z nową uszczelką, 

− 

załoŜy i zabezpieczy cięgna sterujące. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35

 

 

 

Czynność 21: uporządkowanie stanowiska pracy. 

 

Kryterium wykonania: 1 

pkt. – 

jeŜeli uczeń: 

− 

oczyścił narzędzia i odłoŜył je na wyznaczone miejsce, 

− 

odłoŜył na wyznaczone miejsce części zamienne, 

− 

usunął zabezpieczenia pojazdu, 

− 

na bieŜąco utrzymywał ład i porządek, 

− 

uporządkował stanowisko pracy. 

 

 

PREZENTOWANIE

 

 

Czynność 22: omówienie sposobu wykonywania zadania. 

Kryterium wykonania: 1 

pkt. – jeŜeli

 uczeń: 

− 

omówił technologię montaŜu i demontaŜu głowicy. 

Czynność 23: ocena jakości wykonanego zadania. 

P

R

E

Z

E

N

T

O

W

A

N

IE

 

Kryterium wykonania: 1 

pkt. – jeŜeli

 uczeń: 

− 

ocenił jakość wykonanej pracy, zwrócił uwagę na popełnione 
błędy. 

 

Suma punktów w obszarze 4 – prezentowanie   

RAZEM   

 
 

Czynność wykonana – 1 pkt., niewykonana – 0 pkt. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36

 

 

7. LITERATURA 

 

1.  Rychter T.: Silniki dwusuwowe pojazdów. WKiŁ, Warszawa 1988 
2.  Rawski F.: Mechanik silników spalinowych. WSiP, Warszawa 1997 
3.  Kozłowski M.: Vogel Publishing, Wrocław 1999 
4.  WSiP, Warszawa 2006 
5.  Zieliński  A.:  Konstrukcja  nadwozi  samochodów  osobowych  i  pochodnych.  WKiŁ, 

Warszawa 1998  

6.  Deh U.: Klimatyzacja w samochodzie.WKiŁ, Warszawa 2005 
7.  Kuczyński Z, Michalak W.: Pracownia samochodowa. WSiP, Warszawa 1992 
8.  Trzeciak K.: Diagnostyka samochodów osobowych. WKiŁ warszawa 1998 
 
Literatura metodyczna

 

1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Francuz  W.  M.:  Dydaktyka  w  nowej  szkole  zawodowej.  Wydawnictwo  Politechniki 

Krakowskiej, Kraków 2004 

3.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004 
4.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. Instytut Technologii Eksploatacji, 

Radom 2000 

5.  Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITeE Radom 1995