background image

___________________________________________________________________________ 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

 

 

 

 
 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
Grzegorz Wójcik 

 

 
 
 
 

Wytwarzanie tkanin na krosnach chwytakowych 
826[01].Z2.03 
 

 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 

mgr inż. Krystyna Jaros 
mgr inż. Halina Włodarczyk 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  

mgr inż. Maria Michalak 
 
 
 
Konsultacja:  

mgr Małgorzata Sienna 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  826[01].Z2.03 
Wytwarzanie  tkanin  na  krosnach  chwytakowych,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu operator maszyn w przemyśle włókienniczym. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 
 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ć

wiczenia 

13 

5.1.

 

Mechanizm tworzący przesmyk 

13 

5.1.1. 

Ć

wiczenia 

13 

5.2.

 

Mechanizm wprowadzający wątek do przesmyku 

15 

5.2.1. 

Ć

wiczenia 

15 

5.3.

 

Mechanizm dobijający wątek do krawędzi tkaniny 

17 

5.3.1. 

Ć

wiczenia 

17 

5.4.

 

Mechanizm zasilający krosno osnową 

19 

5.4.1. 

Ć

wiczenia 

19 

5.5.

 

Mechanizm odbierający tkaninę ze strefy tworzenia 

21 

5.5.1. 

Ć

wiczenia 

5.6.

 

Urządzenia kontrolne w krośnie Sulzera 

5.6.1. Ćwiczenia 

21 
23 
23 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

7.

 

Literatura 

25 
36 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1.

 

WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny  w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie

 

operator  maszyn  w  przemyśle 

włokienniczym. W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  

ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik  

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika  
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  możliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów, 
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza, 
ponieważ  nauczyciel  sterując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ć

wiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 

teoretyczną  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Przedstawiono  dosyć  obszerną 
propozycję  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia, 
uwzględniając  różne  możliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które 
z zaproponowanych  ćwiczeń  jest  w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu 
technodydaktycznym  szkoły.  Prowadzący  może  również  zrealizować  ćwiczenia,  które 
sam opracował, 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia 
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 
W tym  miejscu  jest  szczególnie  ważna  rola  nauczyciela,  gdyż  od  postawy  nauczyciela, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

sposobu  prowadzenia  zajęć  zależy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 
niezainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  założonych  w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne, 
czy może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

test  zamieszczony  w  rozdziale  Ewaluacja  osiągnięć  ucznia  zawierają  zadania  z  zakresu 
całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego  tę  jednostkę  modułową.  Każdemu  zadaniu  testu  przypisano  określoną 
liczbę  możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzależniona 
jest  od  ilości  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  może  zastosować  test  według  własnego 
projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  Należy  pamiętać,  żeby  tak 
przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umożliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie 
swoich umiejętności.  
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ć

wiczenie (laboratoryjne lub inne), 

 

projektów, 

 

przewodniego tekstu. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

 

 

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych w module 

 

 

826[01].Z2 

Technologia tekstyliów tkanych 

 

 

826[01].Z2.01 

Przygotowanie przędzy do tkania 

826[01].Z2.02 

Wytwarzanie tkanin  

na krosnach czółenkowych 

826[01].Z2.04 

Wytwarzanie tkanin  

na krosnach rapierowych 

826[01].Z2.03 

Wytwarzanie tkanin  

na krosnach chwytakowych 

 

826[01].Z2.05 

Wytwarzanie tkanin  

na krosnach dyszowych 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

2.

 

WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozróżniać przędze i wyroby włókiennicze, 

 

rozróżniać nitki pojedyncze, wielokrotne i skręcane wielostopniowo,  

 

wymieniać sposoby wytwarzania podstawowych wyrobów włókienniczych, 

 

ustalać wpływ poszczególnych parametrów procesu klejenia na jakość osnowy, 

 

charakteryzować rodzaje tkanin i splotów tkackich, 

 

przewlekać  nitki  osnowy  przez  oczka  strun  nicielnicowych  i  szczeliny  płochy,  zgodnie 
z otrzymanymi warunkami technologicznymi, 

 

odczytać rysunki zestawieniowe zespołów i podzespołów maszyn, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

obsługiwać komputer, 

 

charakteryzować  wymagania  dotyczące  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  w  zakładzie 
włókienniczym, 

 

charakteryzować sposób tworzenia tkaniny na krośnie czółenkowym, 

 

obsługiwać krosno czółenkowe, 

 

rozpoznawać nieprawidłowości pracy krosna czółenkowego, 

 

wykonywać podstawowe obliczenia produkcyjne, 

 

oceniać jakość wytwarzanej tkaniny, 

 

identyfikować  przyczyny  powstawania  błędów  w  tkaninie  wytworzonej  na  krośnie 
czółenkowym, 

 

współpracować w grupie. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozróżnić technologie wytwarzania tkanin na krosnach chwytakowych, 

 

przygotować stanowisko do wykonywania tkaniny na krośnie chwytakowym, 

 

rozpoznać zasady działania podstawowych mechanizmów krosna chwytakowego, 

 

ocenić stan techniczny krosna chwytakowego, 

 

obsłużyć krosno chwytakowe zgodnie z instrukcją obsługi,  

 

zastosować zasady eksploatacji krosien chwytakowych, 

 

wyprodukować tkaninę z różnych surowców i o różnych splotach, 

 

zidentyfikować nieprawidłowości w pracy krosna, 

 

uporządkować stanowisko pracy, 

 

ocenić jakość wytworzonej tkaniny, 

 

wykonać podstawowe obliczenia produkcyjne, 

 

wykonać konserwację krosna zgodnie z DTR, 

 

posortować odpady produkcyjne, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  
i ochrony środowiska. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

 

4.

 

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Operator maszyn w przemyśle włókienniczym 826[01] 

Moduł: 

Technologia tekstyliów tkanych 826[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wytwarzanie  tkanin  na  krosnach  chwytakowych 
826[01].Z2.03 

Temat:  Czynności z zakresu przygotowania stanowiska pracy i krosna do produkcji. 

Cel ogólny:  Przygotowanie  stanowiska  pracy  i  krosna  chwytakowego  do  realizacji  procesu 

produkcyjnego. 

 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami BHP i p.poż, 

 

wybrać odpowiedni rodzaj surowca zgodnie z warunkami technologicznymi, 

 

przygotować podstawowe narzędzia i przybory potrzebne przy obsłudze krosna, 

 

ocenić stan techniczny krosna (stan osłon, instalacji elektrycznej), 

 

uruchomić krosno, 

 

kontrolować jakość produkowanej tkaniny. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny swojej pracy. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2–3 osobowych. 

 

samodzielna praca przy krośnie. 

 
Czas trwania zajęć: 3 godziny dydaktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne 

 

krosno chwytakowe, 

 

narzędzia, 

 

materiał nauczania z poradnika dla ucznia, 

 

instrukcja obsługi krosna chwytakowego, 

 

literatura zgodnie z poradnikiem dla nauczyciela. 

 
Zadanie dla ucznia 
Poznać  czynności,  jakie  musi  wykonać  tkacz  przygotowując  krosno  i  stanowisko  pracy  
do produkcji. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.

 

Określenie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 

3.

 

Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego. 

4.

 

Podział grupy uczniów na zespoły. 

 

Faza właściwa 
Praca  metodą  tekstu  przewodniego  w  oparciu  o  teksty  źródłowe  i  materiał  nauczania 
z poradnika dla ucznia i instrukcji obsługi krosna chwytakowego. 
 
Tekst przewodni do ćwiczeń: 

 

I.  Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.

 

Jakie  przepisy  BHP  i  p.poż  oraz  ochrony  środowiska  należy  uwzględnić  organizując 
stanowisko pracy? 

2.

 

Jakich zasad BHP należy przestrzegać pracując przy maszynie? 

3.

 

Jaki surowiec należy pobrać z magazynu? 

4.

 

Jakie narzędzia przydadzą się podczas przygotowywania maszyny do pracy i jej obsługi? 

5.

 

Przez jakie elementy krosna przeprowadzić nitki wątku? 

6.

 

Co sprawdzić przed włączeniem i uruchomieniem krosna? 

7.

 

Jakie czynności trzeba wykonać przed uruchomieniem krosna? 

8.

 

Na czym będzie polegała praca tkacza podczas realizacji procesu produkcyjnego? 

II.  Planowanie 
Uczniowie określają: 
1.

 

Przepisy bhp i p.poż. przy organizowaniu stanowiska pracy. 

2.

 

Zasady BHP należy przestrzegać pracując przy maszynie. 

3.

 

Rodzaj surowca, jaki należy pobrać z magazynu. 

4.

 

Narzędzia przydatne podczas przygotowywania maszyny do pracy i jej obsługi. 

5.

 

Elementy krosna, przez które przeprowadza się nitki wątku. 

6.

 

Parametry, które należy sprawdzić przed włączeniem i uruchomieniem krosna. 

7.

 

Czynności, które trzeba wykonać przed uruchomieniem krosna. 

8.

 

Zadania tkacza podczas realizacji procesu produkcyjnego. 

9.

 

Podział pracy i plan działania. 

 
III.  Ustalenie 
Uczniowie ustalają z nauczycielem proponowany sposób wykonania zadania i opracowany 
plan, przygotowują się do realizacji zaplanowanych prac (ustalają podział pracy). 
Nauczyciel koryguje ewentualne błędy, udziela wyjaśnień. 
 
IV.  Wykonanie 
1.

 

Uczniowie pobierają przędzę na wątek. 

2.

 

Uczniowie  kolejno  wykonują  czynności  związane  z  uruchomieniem  krosna  (pozostali 
uczniowie  stoją  za  pracującym  kolegą  i  obserwują  poprawność  wykonywanych  przez 
niego czynności).  

3.

 

Uczniowie, co kilka minut zmieniają się przy stanowisku pracy. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

V.  Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonanych przez siebie czynności. 

2.

 

Nauczyciel sprawdza, czy uczniowie poprawnie wykonują wszystkie czynności. 

 
VI.  Analiza końcowa 
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które czynności przy obsłudze krosna sprawiły im 
trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać, jakie umiejętności były 
ć

wiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

 
Zakończenie zajęć 
Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 
 
Praca domowa 
Zapoznaj się z przepisami bhp i p.poż obowiązującymi w oddziale tkalni. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

wywiad z uczniami. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Operator maszyn w przemyśle włókienniczym 826[01] 

Moduł: 

Technologia tekstyliów tkanych 826[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wytwarzanie  tkanin  na  krosnach  chwytakowych 
826[01].Z2.02 

Temat:  Likwidowanie zrywu wątkowego na krośnie zasilanym dwoma kolorami wątku. 

Cel ogólny:  Przygotować ucznia do pracy przy wytwarzaniu tkanin na krosnach chwytakowych. 

 

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

 

wyprostować i przewlec zerwana nitkę wątku, 

 

odszukać wątek w przesmyku, 

 

uruchomić krosno. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

kontrolowania swojej pracy. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia, 

 

pokaz z objaśnieniem.  

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 6–8 osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 
2 godziny dydaktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne 

 

krosno chwytakowe, 

 

komputer, 

 

materiał nauczania z poradnika dla ucznia, 

 

literatura zgodnie z poradnikiem dla nauczyciela. 

 

Zadanie dla ucznia 
Likwidowanie zrywów wątkowych. 

 

Przebieg zajęć: 

 

Faza wstępna 
1.

 

Określenie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 

3.

 

Zaznajomienie uczniów z pracą metodą pokazu z objaśnieniem i ćwiczeń. 

4.

 

Podział grupy uczniów na zespoły dwu osobowe. 

 

Faza właściwa 

 

Faza I 
Nauczyciel  przekazuje  informacje  o  budowie  mechanizmu  podającego  wątek  w  krośnie 
chwytakowym.  Omawia  przebieg  nitki  wątku  przez  poszczególne  elementy  mechanizmu. 
Zwraca  uwagę  na  mogące  wystąpić  zagrożenia.  Wykorzystuje  prezentacje  multimedialną 
w celu wizualizacji przekazywanych treści. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Faza II 
Nauczyciel tą część lekcji prowadzi przy krośnie (krosno zatrzymało się z powodu zerwanej 
nitki  wątku).W  pierwszej  etapie  nauczyciel  wykonuje  wszystkie  czynności  w  zwolnionym 
tempie i je opisuje: 

 

przy  pomocy  mechanizmu  do  odszukiwania  przesmyku  odnajduje  przesmyk,  w  którym 
znajduje się luźny wątek,  

 

odszukuje koniec nitki wątku na nawoju zasilającym, 

 

przewleka nitkę wątku przez oczko ekranu, 

 

przewleka  nitkę  wątku  przez  hamulec  wątkowy  (nitka  wątku  musi  znajdować  się  pod 
stopką hamulca), 

 

przewleka nitkę wątku przez kompensator, 

 

przewleka nitkę wątku przez oczko za kompensatorem, 

 

odblokowuje czujnik wątkowy, 

 

uruchamia krosno (po sprawdzeniu, że nie stworzy  to zagrożenia dla osób znajdujących 
się pobliżu krosna). 

W  drugim  etapie  nauczyciel  wykonuje  ponownie  czynności  w  zwolnionym  tempie  wraz 
z komentarzem słownym. 
W trzecim etapie nauczyciel wykonuje czynności w normalnym tempie. 
W czwartym etapie czynności wykonuje wybrany uczeń. 
Następnie kolejno wszyscy uczniowie z grupy wykonują czynności potrzebne do uruchomienia 
krosna. 
W metodzie tej ważne jest, aby zapewnić uczniom dobrych warunków do obserwacji pokazu 
oraz wskazanie najistotniejszych czynności. 
 
Faza III 
Sprawdzanie 

 

uczniowie sprawdzają poprawność wykonanych przez siebie czynności, 

 

nauczyciel sprawdza czy uczniowie poprawnie wykonują wszystkie czynności. 

 
Faza IV 
Analiza końcowa 
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które czynności przy obsłudze krosna sprawiły im 
trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać, jakie umiejętności były 
ć

wiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

 
Faza V 
Zakończenie zajęć 
Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 
 
Praca domowa 
nie przewiduje pracy domowej. 
 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5. Ćwiczenia 

 

5.1. Mechanizm tworzący przesmyk

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ć

wiczenie 1 

Zamontuj  zestaw  krzywek  otrzymanych  od  nauczyciela  w  skrzynce  mechanizmu 

nicielnicowego krzywkowego tworzącego przesmyk.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  krzywkowy  mechanizm  tworzący 
przesmyk. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  schemat  mechanizmu  krzywkowego  i  dokonać 
jego analizy, 

2)

 

odszukać  w  instrukcji  obsługi  krosna,  jak  należy  zainstalować  krzywki  napędzające 
ramki nicielnicowe, 

3)

 

przygotować stanowisko pracy, 

4)

 

wykonać ćwiczenie, stosując się do instrukcji obsługi krosna, 

5)

 

sprawdzić poprawność wykonania zadania. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie,  

 

pokaz z instruktażem. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno z mechanizmem nicielnicowym krzywkowym zewnętrznym, 

 

narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

instrukcja obsługi krosna, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ć

wiczenie 2 

Na  krośnie  pękła  dolna  belka  ramki  nicielnicowej.  Wymień  uszkodzoną  ramkę 

nicielnicową. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na naprawy mechanizmu nicielnicowego. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  schemat  mechanizmu  nicielnicowego 
krzywkowego, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

2)

 

odszukać  w  instrukcji  obsługi  krosna  czółenkowego  wyposażonego  w  mechanizm 
krzywkowy, jak mocujemy ramkę nicielnicową, 

3)

 

przygotować stanowisko pracy, 

4)

 

wykonać ćwiczenie, stosując się do instrukcji obsługi krosna, 

5)

 

posprzątać stanowisko pracy. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pokaz z instruktażem. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno z mechanizmem nicielnicowym krzywkowym, 

 

narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

instrukcja obsługi krosna, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ć

wiczenie 3 

Zwiąż na krośnie zerwane nitki osnowy. Przed przystąpieniem do prostowania zerwanych 

nitek osnowy wyrównaj nicielnice, wykorzystując mechanizm nicielnicowy krzywkowy.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na budowę krzywkowego mechanizmu 
nicielnicowego i zasady wiązania zerwanych nitek osnowy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  schemat  mechanizmu  nicielnicowego 
krzywkowego, 

2)

 

odszukać  w  instrukcji  obsługi  krosna  chwytakowego  wyposażonego  w  mechanizm 
krzywkowy, jak równamy ramki nicielnicowe, 

3)

 

przygotować stanowisko pracy, 

4)

 

wykonać ćwiczenie, stosując się do instrukcji obsługi krosna, 

5)

 

posprzątać stanowisko pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno z mechanizmem nicielnicowym krzywkowym, 

 

narzędzia potrzebne do wykonania zadania, 

 

nożyczki. 

 

instrukcja obsługi krosna, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.2. Mechanizm wprowadzający wątek do przesmyku 
 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ć

wiczenie 1 

Nitka  wątku  odwinęła  się  z  nawoju  do  końca.  Wymień  nawój,  przeprowadź  nitkę  przez 

prowadniki krosna, odszukaj wątek w przesmyku, uruchom krosno. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na kolejność czynności przy  wymianie 
nawoju wątkowego. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w instrukcji obsługi krosna Sulzera, jak przeprowadzamy wątek przez elementy 
krosna (od nawoju do rozpinki), 

2)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje,  jak  powinna  być  przeprowadzona 
nitka wątku przez elementy krosna (od nawoju do rozpinki), 

3)

 

przygotować stanowisko pracy, 

4)

 

wykonać ćwiczenie, stosując się do instrukcji obsługi krosna 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pokaz z instruktażem. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno Sulzera, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

instrukcja obsługi krosna Sulzer, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

Ć

wiczenie 2 

Sprawdź  stan  techniczny  i  ustawienie  poszczególnych  elementów  mechanizmu 

przerzutowego. Dokonaj ich oceny i uzasadnij ją. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  uszkodzenia  mechanizmu 
przerzutowego. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje,  jakie  elementy  mechanizmu 
przerzutowego najczęściej ulegają uszkodzeniu lub rozregulowaniu, 

2)

 

odszukać  w  instrukcji  obsługi  krosna  chwytakowego,  jak  powinny  być  ustawione 
elementy mechanizmu przerzutowego, 

3)

 

wykonać ćwiczenie w oparciu o instrukcję obsługi i materiał nauczania. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pokazu z instruktażem.. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno chwytakowe lub model mechanizmu przerzutowego, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

instrukcja obsługi krosna, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

Ć

wiczenie 3 

Goniec w krośnie Sulzera uległ uszkodzeniu. Wymień go na nowy. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na uszkodzenia elementów wyrzutni. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  budowy  mechanizmu 
przerzutowego, 

2)

 

odszukać  w  instrukcji  obsługi  krosna  chwytakowego,  jaka  jest  kolejność  wykonywania 
prac przy wymianie gońca oraz jakie są zasady jego regulacji, 

3)

 

przygotować stanowisko pracy, 

4)

 

wykonać ćwiczenie w oparciu o instrukcję obsługi krosna, 

5)

 

posprzątać stanowisko pracy. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno chwytakowe lub model mechanizmu przerzutowego, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

instrukcja obsługi krosna, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5.3. Mechanizm dobijający wątek do krawędzi tkaniny

 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ć

wiczenie 1 

Prowadnik  chwytaka  uległ  uszkodzeniu.  Wymień  uszkodzony  element  na  nowy, 

otrzymany od nauczyciela. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na budowę bidła. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia. 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w instrukcji obsługi danego krosna, jak mocujemy prowadniki chwytaka, 

2)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  mocowania  prowadnika 
chwytaka, 

3)

 

przygotować stanowisko pracy, 

4)

 

wykonać ćwiczenie w oparciu o instrukcję obsługi krosna, 

5)

 

posprzątać stanowisko pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pokaz z instruktażem.. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno chwytakowe, 

 

narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

instrukcja obsługi krosna 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ć

wiczenie 2 

Wprowadź nitkę wątku do podawacza wątku, a następnie przeprowadź ją przez elementy 

krosna i zamocuj o rozpinkę. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  przewlekanie  nitki  przez  podawacz 
wątku i prowadniki krosna. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat obsługi podawacza wątku, 

2)

 

odszukać  w  instrukcji  obsługi  krosna  chwytakowego,  jak  powinien  być  przewleczony 
wątek przez elementy krosna, 

3)

 

przygotować stanowisko pracy, 

4)

 

wykonać ćwiczenie w oparciu o instrukcję obsługi krosna, 

5)

 

posprzątać stanowisko pracy. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pokaz z instruktażem. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno chwytakowe, 

 

narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

instrukcja obsługi krosna, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

Ć

wiczenie 3 

Ułóż  wzorujący  łańcuch  mechanizmu  podającego  wątek  zgodnie  z  otrzymanym  od 

nauczyciela raportem wątkowania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zasady  składania  łańcucha 
wzorującego. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w instrukcji obsługi krosna materiał dotyczący działania urządzenia podającego 
wątek w krośnie chwytakowym, 

2)

 

przygotować stanowisko pracy, 

3)

 

wykonać ćwiczenie postępując zgodnie z instrukcją obsługi krosna, 

4)

 

posprzątać stanowisko pracy. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokazu z instruktażem, 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

ogniwa łańcucha wzorującego, 

 

narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

instrukcja obsługi krosna, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

5.4. Mechanizm zasilający krosno osnową

 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ć

wiczenie 1 

Krosno  wyposażone  jest  w  regulator  osnowowy  negatywny.  Ustaw  napięcie  wstępne 

osnowy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  regulację  napięcia  wstępnego 
osnowy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia. 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  instrukcji  obsługi  krosna,  jak  działa  regulator  osnowowy  i  jak  regulujemy 
napięcie wstępne osnowy,  

2)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  budowy  regulatora 
osnowowego, 

3)

 

przygotować stanowisko pracy, 

4)

 

wykonać ćwiczenie postępując według instrukcji obsługi krosna, 

5)

 

posprzątać stanowisko pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pogadanka. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno chwytakowe, 

 

narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

instrukcja obsługi krosna, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ć

wiczenie 2 

Sprawdź  stan  techniczny  i  ustawienie  poszczególnych  elementów  mechanizmu 

zasilającego negatywnego. Dokonaj ich oceny i uzasadnij ją. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  uszkodzenia  mechanizmu 
zasilającego. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  instrukcji  obsługi  krosna,  jak  działa  regulator  osnowowy  i  jak  regulujemy 
napięcie wstępne osnowy, 

2)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  budowy  regulatora 
osnowowego, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

3)

 

przygotować stanowisko pracy, 

4)

 

wykonać ćwiczenie według instrukcji obsługi krosna, 

5)

 

posprzątać stanowisko pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pogadanka.. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno wyposażone w mechanizm zasilający negatywny,  

 

narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

instrukcja obsługi krosna, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ć

wiczenie 3 

Włóż wał osnowowy w krosno wyposażone w regulator osnowowy negatywny i przygotuj 

osnowę do przywiązania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  przywiązywanie  nowej  osnowy  do 
starej. 

 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w instrukcji obsługi krosna, jak należy zamocować wał osnowowy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi wózka do podnoszenia osnów, 

3)

 

zapoznać się z przepisami bhp dotyczącymi tego stanowiska pracy, 

4)

 

przygotować stanowisko pracy, 

5)

 

wykonać  ćwiczenie  postępując  zgodnie  z  instrukcją  obsługi  krosna  i  wózka  do 
podnoszenia osnów, 

6)

 

posprzątać stanowisko pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno wyposażone w regulator osnowowy negatywny, 

 

wózek do podnoszenia osnów, 

 

narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

instrukcja obsługi krosna chwytakowego, 

 

instrukcja obsługi wózka do osnów, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

5.5. Mechanizm odbierający tkaninę ze strefy tworzenia

 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 

Ć

wiczenie 1 

Aby usunąć błąd w tkaninie, wypruto z niej kilkanaście wątków. Ustaw bidło w przednim 

skrajnym  położeniu,  a  następnie  za  pomocą  regulatora  zasilającego  i  odbierającego  ustaw 
krawędź tkaniny tak by dotykała płochy.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  obsługę  regulatora  tkaninowego 
i osnowowego. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia. 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z przepisami bhp obowiązującymi na tkalni, 

2)

 

odszukać w instrukcji obsługi danego krosna, jak działa regulator zasilający i odbierający, 

3)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  budowy  regulatora 
odbierającego i zasilającego, 

4)

 

przygotować stanowisko pracy, 

5)

 

wykonać ćwiczenie według instrukcji obsługi krosna, 

6)

 

posprzątać stanowisko pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno chwytakowe, 

 

narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia, 

 

instrukcja obsługi krosna, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ć

wiczenie 2 

Sprawdź  stan  techniczny  i  ustawienie  poszczególnych  elementów  pozytywnego 

regulatora tkaninowego. Dokonaj ich oceny i uzasadnij ją. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na uszkodzenia regulatora tkaninowego 
i jego regulację. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  budowy  regulatora 
odbierającego i najczęściej występujących uszkodzeń, 

2)

 

odszukać w instrukcji obsługi krosna informacje na temat regulatora odbierającego, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

3)

 

przygotować stanowisko pracy, 

4)

 

wykonać ćwiczenie postępując zgodnie z instrukcją obsługi krosna, 

5)

 

posprzątać stanowisko pracy. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pogadanka. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno wyposażone w mechanizm odbierający pozytywny, 

 

narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

instrukcja obsługi krosna, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ć

wiczenie 3 

Zużyła się powierzchnia wału tarkowego. Nawiń na wał tarkowy nową taśmę perforowaną. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na uszkodzenia wału tarkowego. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  budowy  regulatora 
odbierającego i najczęściej występujących uszkodzeń, 

2)

 

odszukać w instrukcji obsługi krosna informacje na temat regulatora odbierającego, 

3)

 

przygotować stanowisko pracy, 

4)

 

wykonać ćwiczenie w oparciu o instrukcję obsługi krosna, 

5)

 

posprzątać stanowisko pracy. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno wyposażone w mechanizm odbierający pozytywny, 

 

narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

instrukcja obsługi krosna, 

 

literatura zgodna z punktem7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

5.6. Urządzenia kontrolne w krośnie Sulzera 

 

5.6.1. Ćwiczenia 

 

Ć

wiczenie 1 

Przy  obsłudze  krosien  obowiązują  określone  przepisy  BHP.  Omów  zasady  bezpiecznej 

obsługi krosna chwytakowego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na przepisy bhp obowiązujące na tkalni 
chwytakowej. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z ogólnymi przepisami BHP i p.poż., 

2)

 

zapoznać się z przepisami BHP obowiązującymi w oddziale tkalni,  

3)

 

wskazać w krośnie miejsca (mechanizmy), które mogą stanowić zagrożenie, 

4)

 

sprawdzić, czy są zamontowane prawidłowo wszystkie osłony, 

5)

 

przedstawić zasady bezpiecznego składowania narzędzi i surowców na stanowisku pracy, 

6)

 

określić warunki bezpiecznej obsługi, czyszczenia i konserwacji maszyny.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrukcje BHP i p.poż., 

 

ś

rodki gaśnicze i inne środki ochrony znajdujące się w tkalni, 

 

krosno chwytakowe, 

 

narzędzia i surowce potrzebne przy realizacji procesu technologicznego, 

 

odzież ochronna, 

 

literatura zgodna z punktem7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ć

wiczenie 2 

Na  krośnie  wyposażonym  w  czujnik  osnowowy  przeprowadź  przez  elementy  krosna 

wskazane przez nauczyciela nitki osnowy od wału osnowowego do krawędzi tkaniny. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  przewlekanie  nitek  przez  elementy 
krosna. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z przepisami bhp obowiązującymi na tkalni, 

2)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  przebiegu  nitki  osnowy 
przez elementy krosna, 

3)

 

wykonać ćwiczenie w oparciu o materiały dydaktyczne, 

4)

 

posprzątać stanowisko pracy. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

metoda tekstu przewodniego. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno wyposażone w mechaniczny czujnik osnowowy, 

 

narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

instrukcja obsługi krosna, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ć

wiczenie 3 

Krosno  wyposażone  jest  w  elektryczny  czujnik  osnowowy.  Dobierz  lamele,  uwzględniając 

rodzaj przędzy osnowowej i jej grubość. Nałóż je na nitki osnowy. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na dobór lamel do rodzaju przędzy i jej 
grubości. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z przepisami bhp obowiązującymi na tkalni 

2)

 

odszukać  w  katalogu  artykułów  technicznych  do  krosien  rodzaj  lamel  odpowiedni  do 
rodzaju przędzy i jej grubości, 

3)

 

przygotować stanowisko pracy, 

4)

 

dobrać lamele, 

5)

 

nałożyć lamele na nitki osnowy, 

6)

 

posprzątać stanowisko pracy. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno wyposażone w elektryczny czujnik osnowowy, 

 

lamele różnych rodzajów, 

 

katalog artykułów technicznych do krosien, 

 

instrukcja obsługi krosna, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wytwarzanie  tkanin  
na krosnach chwytakowych” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 11, 12, 13, 15, 17, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego, 

 

zadania 7, 9, 14, 16 są poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Klucz odpowiedzi:  1.  b,  2.  a,  3.  d,  4.  c,  5.  a,  6.  c,  7.a,  8.  a,  9.  a,  10.  a,  11.  a, 

12. a, 13. a, 14. b, 15. a, 16. c, 17. a, 18. b, 19. d, 20. d.  

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić elementy mechanizmu podającego 
wątek 

Rozróżnić element napędzający ramki 
nicielnicowej w krośnie z mechanizmem 
nicielnicowym krzywkowym 

Wskazać element krosna napędzający mechanizm 
przerzutowy 

Zidentyfikować element bidła krosna

 

Zidentyfikować część krosna przenoszącą napęd 
z wału poprzecznego na mechanizm nicielnicowy 

Wskazać część krosna napędzającą mechanizmu 
przerzutowy 

Określić, jaki element bidła ułatwia przelot 
chwytaka przez przesmyk 

PP 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

Dobrać element mechanizmu krosna do 
wytworzenia krajki 

Określić co powoduje, że bidło krosna 
chwytakowego posiada dużą siłę dobicia 

PP 

10  Wyjaśnić, który mechanizm krosna wyrównuje 

napięcie osnowy w czasie tkania  

11  Dobrać rodzaj przewału do produkowanego 

asortymentu tkanin 

12  Rozpoznać regulator tkaninowy 

13  Wymienić, który element regulatora tkaninowego 

jest napędzany 

14  Określić rodzaj mechanizmu bidłowego 

PP 

15  Wyjaśnić zasady regulacji liniowej gęstości wątku 

16  Ocenić stan techniczny mechanizmu przerzutowego 

PP 

17  Rozpoznać elementy mechanizmu odbierającego 

tkaninę 

18  Wyjaśnić budowę krosna umożliwiającą tkanie 

kilku tkanin jednocześnie 

19  Rozpoznać elementy czujnika osnowowego 

20  Rozpoznać fazy wprowadzania wątku 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

10  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
1.

 

Przeczytaj uważnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Zadania  wymagają  stosunkowo  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed 
wskazaniem poprawnego wyniku. 

7.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

8.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 60 min. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Dźwignia kompensacyjna to element mechanizmu 
a)

 

nicielnicowego. 

b)

 

wprowadzającego wątek. 

c)

 

odbiorczego. 

d)

 

zasilającego. 

 

2.

 

Ramki nicielnicowe w krośnie Sulzera napędzane są przez 
a)

 

zespół dwóch krzywek. 

b)

 

łańcuch. 

c)

 

cięgno elastyczne. 

d)

 

krzywkę. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

3.

 

Mechanizm przerzutowy w krośnie chwytakowym napędzany jest przez 
a)

 

krzywkę. 

b)

 

sprężynę. 

c)

 

mimośród. 

d)

 

wał główny krosna. 

 

4.

 

Chwytak przelatuje przez przesmyk poruszając się po 

a)

 

bieżni bidła. 

b)

 

dolnej gałęzi przesmyku. 

c)

 

metalowych prowadnikach. 

d)

 

belce bidła. 

 

5.

 

Napęd na krzywki mechanizmu nicielnicowego przekazywany jest przez: 
a)

 

cięgno elastyczne. 

b)

 

dźwignię dwuramienną. 

c)

 

łańcuch. 

d)

 

przekładnię zębatą. 

 
6.

 

Przedstawiony na rysunku mechanizm przerzutowy napędzany jest 
a)

 

sprężyną. 

b)

 

korbą. 

c)

 

krzywką. 

d)

 

sprężonym powietrzem. 

 
7.

 

Przelot chwytaka przez przesmyk ułatwia 
a)

 

prowadnica chwytaka. 

b)

 

wielkość przesmyku. 

c)

 

kształt belki bidła. 

d)

 

kształt płochy. 

 

8.

 

Krajka w krośnie chwytakowym tworzona jest przez

 

a)

 

specjalną igłę. 

b)

 

podawacz wątku. 

c)

 

dźwignię kompensacyjną. 

d)

 

hamulec nitki wątku. 

 

9.

 

Bidło krosna chwytakowego dużą siłę dobicia posiada dzięki 

a)

 

konstrukcji płochy. 

b)

 

dużej wartości przyspieszenia. 

c)

 

odpowiedniej konstrukcji prowadnika chwytaka. 

d)

 

dużej masie. 

 

10.

 

Zmiany napięcia osnowy w czasie tkania wyrównuje 
a)

 

przewał sprężynujący. 

b)

 

przewał obrotowy. 

c)

 

przewał stały. 

d)

 

mechanizm nicielnicowy. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

11.

 

Przy produkcji tkanin ciężkich stosuje się przewał 

a)

 

sprężynujący. 

b)

 

podwójny. 

c)

 

obrotowy. 

d)

 

stały. 

 
12.

 

Krosno Sulzera wyposażone jest w regulator tkaninowy 
a)

 

pozytywny. 

b)

 

negatywny. 

c)

 

różnicowy. 

d)

 

wahadłowy. 

 

13.

 

W regulatorze tkaninowym pozytywnym napędzany jest 
a)

 

wał tarkowy. 

b)

 

wał tkaninowy. 

c)

 

przewał. 

d)

 

wał naprężający. 

 

14.

 

Na rysunku przedstawione jest bidło 
a)

 

z łamanym bidłowodem. 

b)

 

z napędem krzywkowym. 

c)

 

o podwójnym dobiciu. 

d)

 

z napędem korbowym. 

 
 
 
 
 
 
 
15.

 

Gęstość liniową wątku nastawiamy w regulatorze tkaninowym przez 
a)

 

zmianę kół zębatych. 

b)

 

zmianę docisku tarcz sprzęgła. 

c)

 

zmianę długości łańcucha. 

d)

 

zmianę długości cięgna. 

 

16.

 

Przyczyną wypadania chwytaka z przesmyku w czasie przelotu z jednej strony krosna na 
drugą jest 
a)

 

zużycie bidłowodów. 

b)

 

brak i uszkodzenie prowadników chwytaka. 

c)

 

złe ustawienie płochy względem tylnej ścianki wyrzutni. 

d)

 

pionowe drgania płochy. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

17.

 

Rysunek przedstawia regulator tkaninowy. Punkty 1 i 2 pokazują 
a)

 

miejsca smarowania przekładni. 

b)

 

ś

ruby, po odkręceniu których rozsuniemy koła zębate. 

c)

 

miejsca regulacji gęstości liniowej. 

d)

 

ś

ruby mocujące osłonę.  

 
 
 
 
 
 
 
 
18.  Na krośnie chwytakowym można tkać kilka tkanin jednocześnie. Jest to możliwe dzięki 

 

a)

 

mechanizmowi różnicowemu. 

b)

 

zaplataczowi środkowemu. 

c)

 

mechanizmowi odbiorczemu. 

d)

 

mechanizmowi przerzutowemu. 

 
19.  Piły to część 

a)

 

mechanizmu przerzutowego. 

b)

 

mechanizmu odbiorczego. 

c)

 

mechanizmu bidłowego. 

d)

 

czujnika osnowowego. 

 
20.  Rysunek przedstawia fazy wprowadzania wątku w krośnie

 

a)

 

rapierowym. 

b)

 

dyszowym. 

c)

 

czółenkowym. 

d)

 

chwytakowym. 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko………………………………............................................................................. 
 
 

Wytwarzanie tkanin na krosnach chwytakowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

Razem: 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

TEST 2

 

Test  „próba  pracy”  do  jednostki  modułowej

 

„Wytwarzanie  tkanin  

na krosnach chwytakowych” 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:  

Ocena  

Normy wymagań  

dopuszczający 

12 punktów  

dostateczny 

14 punktów 

dobry 

18 punktów  

bardzo dobry 

20 punktów 

 
Kryteria oceny 
 

 

Czynności oceniane i kryteria wykonania 

Liczba 
punktów 

P

la

n

o

w

a

n

ie

 

Czynność 1:  Zapisanie czynności związanych z założenia ubrania 

roboczego. 

1 punkt – jeżeli uczeń zapisał: założenie ubrania roboczego. 

Czynność 2:  Zapisanie czynności związanych z przygotowaniem 

krosna do pracy. 

1 punkt – jeżeli uczeń zapisał: sprawdzić stan techniczny krosna. 
1 punkt – jeżeli uczeń zapisał: przygotować krosno do pracy. 
1 punkt – jeżeli uczeń zapisał: pobrać przędzę na wątek. 
1 punkt – jeżeli uczeń zapisał: pobrać narzędzia. 

 




O

rg

a

n

iz

o

w

a

n

ie

 

Czynność 3:  Zapisanie czynności związanych z organizowaniem 

stanowiska pracy. 

1 punkt – jeżeli uczeń założył ubranie robocze i je pozapinał. 
1 punkt – 
jeżeli uczeń sprawdził stan techniczny krosna. 
1 punkt – jeżeli uczeń sprzątnął niepotrzebne przedmioty znajdujące 
się w miejscu pracy. 
1 punkt – jeżeli uczeń zgromadził potrzebne narzędzia do wykonania 

zadania. 

 

W

y

k

o

n

y

w

a

n

ie

 

Czynność 4:  Zapisanie czynności związanych z wykonywaniem 

zadania. 

1 punkt – jeżeli uczeń utworzył pierwszy przesmyk i sprawdził czy 

jest w nim wątek. 

1 punkt – jeżeli uczeń przeprowadził wątek przez urządzenie podające 

i elementy prowadzące krosna i zaczepił go o rozpinkę.  

1 punkt – jeżeli uczeń sprawdził czy uruchomienie krosna nie 

spowoduje zagrożenia dla osób znajdujących się w pobliżu. 

1 punkt – jeżeli uczeń ustawił licznik wątków. 
1 punkt – 
jeżeli uczeń uruchomił krosno. 
1 punkt – 
jeżeli uczeń kontroluje osnowę i zapobiega zrywom 

osnowy. 

1 punkt – jeżeli uczeń likwiduje zrywy nitek osnowy. 
1 punkt – 
jeżeli uczeń kontroluje jakość produkowanej tkaniny. 
1 punkt – jeżeli uczeń uporządkował stanowisko pracy. 
1 punkt – jeżeli uczeń zgromadził odpadki przędzy w wyznaczonym 

miejscu. 

 
 
 

 

 



 




 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

P

re

ze

n

ta

cj

a

 

Czynność 5:  Zapisanie czynności związanych z prezentacją 

zadania. 

1 punkt – jeżeli uczeń uzasadnił kolejność wykonywanych czynności. 
1 punkt – jeżeli uczeń ocenił jakość wyprodukowanej tkaniny. 

 
 


 

RAZEM 

21 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  testu,  z  co  najmniej  dwutygodniowym 
wyprzedzeniem.  

2.

 

Rozdaj uczniom treść zadania praktycznego, by mogli zgromadzić potrzebne informacje. 

3.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

4.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadania typu „próba pracy” oraz z zasadami punktowania. 

5.

 

Przeprowadź z uczniami ćwiczenia przy krośnie podobne do zawartego w teście.  

6.

 

Omów z uczniami sposób wykonania zadania, zwróć uwagę na etapy, czyli planowanie, 
organizowanie, wykonanie i prezentowanie. 

7.

 

Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

8.

 

Przypomnij uczniom o konieczności przestrzegania przepisów bhp i p.poż w czasie pracy 
na tkalni. 

9.

 

Zbierz przygotowane karty zadania i oceń zgodnie z kluczem punktowania. 

10.

 

Sprawdź czy uczeń prawidłowo wykonuje czynności przy krośnie. 

11.

 

Przeprowadź  dyskusję  na  temat  błędów  powstałych  w  tkaninie  wynikłych  z  powodu 
nieprawidłowego wykonywania czynności przez ucznia. 

12.

 

Ustal przyczyny trudności wynikłych przy wykonywaniu zadania. 

13.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych uczniów. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uważnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę zadania. 

3.

 

Zapoznaj się z treścią zadania. 

4.

 

Test  w  formie  zadania  typu  „próba  pracy”,  które  będziesz  rozwiązywać  pozwoli  Ci 
sprawdzić  swoje  umiejętności  z  zakresu  „Wytwarzanie  tkanin  na  krosnach 
chwytakowych”. 

5.

 

Dokonaj analizy treści zadania. 

6.

 

Etapy wykonania zadania, to: planowanie, organizowanie, wykonanie, prezentowanie. 

 

w  etapie  planowania,  powinieneś  zaplanować  czynności,  które  wykonasz  w  celu 
wyprodukowania tkaniny, 

 

organizowanie, to etap w którym przygotujesz się do wykonania zadania, 

 

wykonanie,  to  etap  w  którym  wyprodukujesz  tkaninę  o  określonych  warunkach 
technologicznych i długości, 

 

prezentowanie,  to  przedstawienie  wykonanego  wyróbu,  ocena  jego  jakości,  jeśli  są 
błędy w tkaninie określ przyczyny ich powstania. 

7.

 

Pracuj samodzielnie. 

8.

 

Na rozwiązanie zadania masz 135 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja bhp i p.poż, 

 

instrukcja obsługi krosna chwytakowego

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 6. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

KARTA ZADANIA 

 

Nazwisko i imię: ………………………………………………………………………….. 

 

 

Treść zadania: 

Wykonaj na krośnie chwytakowym odcinek tkaniny bawełnianej (20000 wątków). 
Krosno obłożone jest osnową wykonaną z nici bawełnianych 20 x 3 tex, przewleczoną przez 
nicielnice i płochę. 
Do wątkowania użyj przędzy bawełnianej o masie liniowej 80 x 1 tex. 
Krosno wyposażone jest w podawacz wątku. 
Nawoje z przędzą wątkową znajdują się w pojemniku przy krośnie. 
 
 
Planowanie (czynności prowadzące do wykonania zadnia) 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
 
Organizowanie (przygotowanie do wykonana zadania) 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
 
Wykonanie  
………………………………………………………………………………………………….. 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
………………………………………………………………………………………………....... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

7. LITERATURA 

 
1.

 

Frontczak I., Wnuk J.: Tkactwo cz. 2. WSiP Warszawa 1978 

2.

 

Ignasiak B. (red.): Podstawy włókiennictwa. PŁ, 1978 

3.

 

Lewiński J., Suszek H.: Tkactwo cz. I. WSiP, Warszawa1992 

4.

 

Schellenberg A. (red.): Encyklopedia techniki. WN-T, Warszawa 1986 

5.

 

Szosland J.: Podstawy budowy i technologii tkanin. WN-T, Warszawa 1979 

6.

 

Ś

rednicka L., Owczarz R., Nycz E.: Budowa tkanin. WSiP, 1990 

 
Czasopisma: 

 

Przegląd Włókienniczy 
 

Literatura metodyczna 
1.

 

Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 

 
Czasopisma 

 

Nowa Edukacja Zawodowa 

 

Edukator Zawodowy – www.koweziu.edu.pl/edukator/index.php