background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

Monika Mosionek 
Mirosława Szewczyk 

 

 

 

 

Modelowanie form odzieży zgodnie z projektem 
plastycznym
 743[01].Z2.03 
 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Jadwiga Płuska 
mgr Janina Szeliga Szafrańska 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Monika Mosionek 
mgr Mirosława Szewczyk 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Ewa Figura 
 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  743[01].Z2.03 
„Modelowanie form zgodnie z projektem plastycznym” zawartego w modułowym programie 
nauczania dla zawodu krawiec. 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

10 

5.1.  Zasady modelowania wtórnego odzieży okrywającej dolną część ciała 

10 

5.1.1.  Ćwiczenia 

10 

5.2.  Zasady modelowania wtórnego odzieży okrywającej górną część ciała 

13 

5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

5.3.  Modelowanie odzieży męskiej sportowej 

16 

5.3.1.  Ćwiczenia 

16 

5.4.  Modelowanie wtórne form odzieży roboczej  

18 

5.4.1.  Ćwiczenia 

18 

5.5.  Modelowanie bielizny damskiej 

19 

5.5.1.  Ćwiczenia 

19 

5.6.  Modelowanie wtórne odzieży dla różnych grup wiekowych 

21 

5.6.1.  Ćwiczenia 

21 

5.7.  Zasady modelowania przestrzennego 

24 

5.7.1.  Ćwiczenia 

24 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

26 

7.  Literatura 

41 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie krawiec 743 [01]. 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, wykaz umiejętności,  jakie uczeń powinien  mieć  już ukształtowane, 

aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

  cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 

z poradnikiem, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  przykładowe ćwiczenia ze  wskazówkami  do realizacji, zalecanymi  metodami  nauczania- 

-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

  ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

  literaturę uzupełniającą. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  

ze  szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy 

organizacyjne 

pracy 

uczniów 

mogą 

być 

zróżnicowane, 

począwszy  

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  

  
 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

743[01].Z2 

Formy odzieży 

743[01].Z2.04 

Modelowanie form odzieży dla figur 

nietypowych 

743[01].Z2.03 

Modelowanie form odzieży zgodnie  

z projektem plastycznym 

743[01].Z2.02 

Konstruowanie i modelowanie form 

podstawowych wyrobów odzieżowych 

 

743[01].Z2.01 

Wykonywanie pomiarów krawieckich 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się terminologią z zakresu konstrukcji i modelowania form odzieży, 

 

scharakteryzować rodzaje modelowania form odzieży, 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz 
wymaganiami ergonomii, 

 

dobrać materiały, narzędzia oraz przybory kreślarskie i rysunkowe, 

 

określić położenie podstawowych punktów pomiarowych ciała ludzkiego, 

 

posługiwać się przyrządami pomiarowymi, 

 

posłużyć się wymiarami z tabel pomiarów antropometrycznych, 

 

zapisać pomiary antropometryczne, 

 

wykonać pomiary krawieckie, 

 

porównać wyniki pomiarów krawieckich z tabelami pomiarów antropometrycznych, 

 

wykonać  pomiary  niezbędne  do  wykonania  konstrukcji  i  modelowania  podstawowych 
form odzieży, 

 

wykonać konstrukcję form spódnicy podstawowej, 

 

wykonać standard konstrukcji spodni damskich, męskich i dziecięcych, 

 

wykreślić konstrukcyjnie formy bluzki podstawowej, 

 

wykreślić konstrukcyjnie formę rękawa podstawowego, 

 

wykreślić konstrukcyjnie formy koszuli męskiej, 

 

wykreślić konstrukcyjnie formy kołnierza do bluzki i koszuli męskiej 

 

wykreślić konstrukcyjnie formy kamizelki damskiej i męskiej. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować  stanowisko  pracy  do  modelowania  form  odzieży  zgodnie  z  zasadami 
bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz  wymaganiami 
ergonomii, 

 

zastosować zasady modelowania konstrukcyjnego i wtórnego, 

 

odczytać projekt plastyczny modelu odzieżowego, 

 

dobrać  materiały,  narzędzia  i  przybory  do  wykreślania  konstrukcji  modelowania  form 
odzieży, 

 

wykonać konstrukcję i modelowanie wtórne spódnic dla różnych fasonów, 

 

zastosować  zasady  modelowania  wtórnego  spodni  z  jednoczesnym  ustaleniem  dodatku 
konstrukcyjnego dla różnych fasonów,  

 

wykonać modelowanie wtórne bluzek, 

 

zastosować zasady modelowania wtórnego kamizelek, 

 

wykonać modelowanie wtórne odzieży o charakterze sportowym, 

 

wykonać modelowanie wtórne odzieży roboczej, 

 

wykonać konstrukcję i modelowanie bielizny, 

 

wykonać konstrukcję i modelowanie wtórne odzieży dziecięcej i młodzieżowej, 

 

wykonać modelowanie przestrzenne bluzki damskiej, 

 

wymodelować  formy  podstawowych  wyrobów  odzieżowych  zgodnie  z  projektem 
plastycznym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca …………………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: 

Krawiec 743[01] 

Moduł:  

 

 

 

Formy odzieży 743[01].Z2 

Jednostka modułowa:  

Modelowanie  form  odzieży  zgodnie  z  projektem 
plastycznym 743[01].Z2.03 

Temat: Przenoszenie zaszewki piersiowej. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności przenoszenia zaszewki piersiowej. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować  stanowisko  pracy  do  modelowania  odzieży  zgodnie  z  zasadami 
bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz  wymaganiami 
ergonomii, 

 

odczytać projekt plastyczny, 

 

prawidłowo wykreślić linie modelowe, 

 

prawidłowo wykreślić zaszewkę piersiową. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

zespołowa. 

 
Czas: 
2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

grafoskop, 

 

foliogramy, 

 

plansze, 

 

projekty plastyczne. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne: powitanie, sprawdzenie listy obecności. 
2.  Podanie tematu i uświadomienie uczniom celu lekcji. 
3.  Nawiązanie do tematu – nauczyciel zadaje pytania 

 

Jakie są różnice miedzy formą przodu i tyłu bluzki? 

 

Jak nazywają się linie konturowe form przodu i tyłu bluzki? 

 

Do czego służy zaszewka piersiowa? 

 

W którym miejscu umieszczona jest zaszewka piersiowa na konstrukcji? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  Realizacja tematu 

 

Przedstawienie kierunków przenoszenia zaszewki piersiowej (foliogram). 

 

Omówienie  zasad  przenoszenia  zaszewki  piersiowej  w  bluzce  damskiej  (ustalenie 
kolejności czynności i zapisanie na tablicy). 

 

Wykonanie  przez  uczniów  ćwiczenia  w  zeszytach  –  przeniesienie  zaszewki 
piersiowej  
do linii boku. 

 

Sprawdzenie poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Podział  klasy  na  cztery  grupy  i  przydzielenie  każdej  z  nich  zadania  polegającego  
na przenoszeniu zaszewki piersiowej w kierunku:  
•  Linii podkroju szyi I grupa, 
•  Linii barku II grupa, 
•  Linii talii III grupa, 
•  Linii podkroju pachy IV grupa. 

Każdy członek zespołu wykonuje ćwiczenie indywidualnie. 

 

Po wykonaniu ćwiczenia członkowie grup wymieniają się spostrzeżeniami w obrębie 
grupy. Wspólnie przygotowują prezentację. 

 

Prezentacja wykonanego ćwiczenia przez każdą grupę. 

 
Zakończenie zajęć 

 

Nauczyciel zadaje pytania. 

 

Nauczycie ocenia ćwiczenia. 

 

Uczniowie porządkują salę. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

Uczniowie po zakończonych zajęciach wypełniają karty ewaluacyjne. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca …………………………………………………………………… 
Modułowy program nauczania:  

Krawiec 743[01] 

Moduł:  

 

 

 

Formy odzieży 743[01].Z2 

Jednostka modułowa:  

Modelowanie  form  odzieży  zgodnie  z  projektem 
plastycznym 743[01].Z2.03 

Temat: Modelowanie wtórne sukienek dziewczęcych. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności modelowania wtórnego sukieneczek dziewczęcych 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować stanowisko do modelowania odzieży. 

 

odczytać projekt plastyczny wyrobu odzieżowego. 

 

dobrać materiały, narzędzia i przybory do sporządzania form odzieży. 

 

nanieść linie modelowe na formy podstawowe zgodnie z projektem plastycznym. 

 

wykonać modelowanie wtórne sukieneczek dziewczęcych. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz, 

 

ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa. 

 
Czas: 
6 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

projekty plastyczne sukieneczek, 

 

plansze z etapami modelowania sukieneczek dziewczęcych, 

 

plansze do prezentacji prac uczniów. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne: powitanie, sprawdzenie listy obecności, podział na zespoły. 
2.  Podanie tematu i uświadomienie uczniom celu lekcji. 
3.  Przypomnienie  zagadnień  dotyczących  modelowania  wtórnego,  których  znajomość  jest 

niezbędna do realizacji tematu zajęć: 

  metody modelowania, 

  kolejność czynności podczas wykonywania modelowania wtórnego, 

  rodzaje rękawów oraz sposób ich modelowania, 

  sposoby modelowania kołnierzy leżących. 

4.  Podzielenie klasy na trzy grupy (losowo), wybranie liderów każdego zespołu. 
5.  Rozdanie projektów plastycznych sukieneczek. 
6.  Sformułowanie treści ćwiczenia do wykonania. 

Na  podstawie  projektu  plastycznego  sukieneczek,  zaproponuj  swój  opis  modelu,  ustal 
kolejność czynności przy modelowaniu, zmodeluj poszczególne elementy sukienki. 

7.  Praca w zespołach. 
8.  Prezentacja wykonanych zadań przez liderów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Zakończenie zajęć 

 

Nauczyciel zadaje pytania. 

 

Nauczyciel ocenia ćwiczenia. 

 

Uczniowie porządkują salę. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

Uczniowie wypełniają kartę ewaluacyjną dotyczącą zakończonych zajęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5. ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Zasady 

modelowania 

wtórnego 

odzieży 

okrywającej  

dolną część ciała  

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj  konstrukcję  klina  do  spódnicy  z  sześciu  klinów  dla  reprezentantki  figury  

typu B. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  z  tabeli  wymiarów  odczytać  i  wypisać  wymiary  potrzebne  do  narysowania  konstrukcji 

klina, 

2)  wypisać wszystkie odcinki konstrukcyjne, 
3)  obliczyć odcinki konstrukcyjne, 
4)  wykreślić konstrukcję klina spódnicy z sześciu klinów. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tabele wymiarów, 

 

papier do wykreślania konstrukcji, przybory kreślarskie, 

 

plansza z konstrukcją klina spódnicy. 

 

Ćwiczenie 2 

Na podstawie projektu plastycznego spódnicy z karczkiem i fałdami w przodzie wykonaj 

modelowanie przodu i tyłu spódnicy w dwóch etapach. 

 

Wskazówki do realizacji 
 Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

Etap I 
1)  odbić i wyciąć dwie formy przodu i tyłu spódnicy, 
2)  w przodzie wyznaczyć linię karczka oraz linię fałd, 
3)  w tyle wyznaczyć linię potrzebną na rozkloszowanie spódnicy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Etap II 
Przód 
1)  odciąć karczek, zamknąć zaszewkę dopasowującą, aż do linii dolnej karczka, 
2)  dół spódnicy rozciąć od dołu i rozstawić na szerokość fałd (8,0 cm), 
3)  przykleić karczek spódnicy pamiętając, aby środek karczka ułożyć wzdłuż linii pionowej, 
4)  niżej przykleić dół spódnicy, środek również wzdłuż linii pionowej, 
5)  dodać na fałdę, równolegle do środka dolnej części spódnicy, 
6)  wykreślić zewnętrzne linie konturowe karczka i dołu spódnicy. 
Tył 
1)  rozciąć od dołu i  rozstawić  zamykając zaszewkę dopasowującą, 
2)  przykleić tył spódnicy wzdłuż linii pionowej, 
3)  wykreślić zewnętrzne linie formy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

projekt plastyczny spódnicy, 

 

dwie formy przodu i tyłu spódnicy podstawowej, 

 

papier kolorowy, przybory kreślarskie, nożyczki, klej, skalówka, 

 

grafoskop, 

 

foliogramy. 

 
Ćwiczenie 3 

 Wykonaj  modelowanie  przodu  i  tyłu  spodni  rozszerzonych  od  linii  kolan  dla 

reprezentantki sylwetki typu B w dwóch etapach. 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

Etap I 
1)  odbić  i  wyciąć  dwie  formy  przodu  i  tyłu  spodni,  zaznaczyć  linię  kolana  i  linię  środka 

nogawki (kantu), 

2)  w przodzie i w tyle, od linii kolan wyznaczyć linie prostopadłe do dołu. 
Etap II 
1)  przeciąć nogawkę na linii kolan, 
2)  przeciąć dolną część nogawki po wyznaczonych liniach pionowych, 
3)  rozstawić elementy dolnej części nogawki o wartość potrzebną na rozkloszowanie, 
4)  środek nogawki przykleić wzdłuż linii pionowej, 
5)  wykreślić nowe linie konturowe. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dwie formy przodu i tyłu spodni podstawowych, 

 

papier kolorowy,  

 

przybory kreślarskie,  

 

nożyczki,  

 

klej,  

 

skalówka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Zasady 

modelowania 

wtórnego 

odzieży 

okrywającej  

górną część ciała  

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  projektu  plastycznego  bluzki,  wykonaj  modelowanie  przodu  i  tyłu   

w dwóch etapach. 

 
 
 
 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

Etap I 
1)  skopiować i wyciąć dwie formy przodu i tyłu bluzki, 
2)  w przodzie wyznaczyć linię karczka oraz linię cięć, 
3)  w tyle wyznaczyć linie potrzebne do zmodelowania zaszewki barkowej. 
Etap II 
Przód 
1)  odciąć karczek, przenieść zaszewkę piersiową na linie karczka, 
2)  przykleić karczek bluzki pamiętając, aby środek karczka ułożyć wzdłuż linii pionowej, 
3)  niżej przykleić dolną część przodu środek przodu również wzdłuż linii pionowej, 
4)  do linii środka przodu dodać na zapięcie od 2,0 – 2,5 cm, 
5)  wykreślić zewnętrzne linie karczka i dołu bluzki. 
Tył 
1)  odciąć karczek,  
2)  przykleić karczek tyłu pamiętając, aby środek karczka ułożyć wzdłuż linii pionowej, 
3)  niżej przykleić dolną część tyłu środek wzdłuż linii pionowej, 
4)  wykreślić zewnętrzne linie formy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dwie formy przodu i tyłu bluzki podstawowej, 

 

papier kolorowy,  

 

przybory kreślarskie,  

 

nożyczki,  

 

klej,  

 

skalówka,  

 

żurnale. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Ćwiczenie 2 

Na podstawie projektu plastycznego bluzki z ćwiczenia 1 wykonaj modelowanie rękawa. 
 
Wskazówki do realizacji 
 Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 

       Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  odczytać projekt plastyczny modelu bluzki, 
2)  przygotować formę rękawa podstawowego, 
3)  wyznaczyć linie modelowe potrzebne do zmodelowania rękawa, 
4)  zmodelować rekaw zgodnie z projektem plastycznym, 
5)  wykreślić kontury zmodelowanej formy rękawa. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

forma rękawa podstawowego, 

 

papier kolorowy, przybory kreślarskie, nożyczki, klej, skalówka, 

 

grafoskop, 

 

foliogramy. 

 
Ćwiczenie 3 

Na  podstawie  projektu  plastycznego  kamizelki  wykonaj  modelowanie  wtórne  przodu  

i tyłu kamizelki. 

 
 
 
 
 
 
 
Wskazówki do realizacji 
 Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

Etap I 
1)  odbić i wyciąć dwie formy przodu i tyłu kamizelki,  
2)  w przodzie wyznaczyć linię karczka oraz linię cięć, 
3)  w tyle wyznaczyć linię karczka. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Etap II 
Przód 
1)  odciąć karczek, przenieść zaszewkę piersiową na linię karczka, 
2)  przykleić karczek przodu, 
3)  niżej  przykleić  przednią  i  boczną  część  kamizelki  pamiętając  aby  środek  ułożyć  wzdłuż 

linii pionowej, 

4)  obrysować zewnętrzne linie zmodelowanej formy przodu kamizelki. 
Tył 
1)  odciąć karczek i przenieść zaszewkę barkową na linię karczka, 
2)  przykleić karczek kamizelki pamiętając aby środek karczka ułożyć wzdłuż linii pionowej, 
3)  niżej przykleić dół kamizelki, 
4)  obrysować zewnętrzne linie formy tyłu kamizelki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dwie formy przodu i tyłu kamizelki podstawowej, 

 

papier kolorowy, przybory kreślarskie, nożyczki, klej, skalówka 

 

grafoskop, 

 

foliogramy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3. Modelowanie odzieży męskiej sportowej 

 

5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Na podstawie projektu plastycznego bluzy, wykonaj modelowanie przodu i tyłu.   

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
Wskazówki do realizacji. 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować formę przodu i tyłu bluzy, 
2)  wyznaczyć pogłębienie i poszerzenie pach, 
3)  wykreślić w przodzie i w tyle kształt karczków, 
4)  wykreślić plisy i formę listewki kieszeniowej, 
5)  wymodelować formę paska. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

forma przodu i tyłu, 

 

papier kolorowy,  

 

przybory kreślarskie,  

 

nożyczki,  

 

klej,  

 

skalówka. 

 
Ćwiczenie 2 

Zmodeluj  rękaw  dwuczęściowy  ze  szwami  zewnętrznym  i  wewnętrznym  oraz  mankiet  

do bluzy męskiej z ćwiczenia 1.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować formę rękawa odbitą z konstrukcji, 
2)  wyznaczyć:  zmniejszenie  wysokości  główki  rękawa  równe  wydłużeniu  barków, 

pogłębienie  podkroju  rękawa  równe  połowie  pogłębienia  pachy,  poszerzenie  rękawa  
i zwężenie na liniach wewnętrznych, skrócenie rękawa równe szerokości mankietu, 

3)  wykreślić: nową krzywą główki rękawa, linie wewnętrzne rękawa, linię dołu rękawa, 
4)  odmierzyć  odcinki  podkrojów  pach  przodu  i  tyłu  i  przenieść  na  nową  krzywą  główki 

rękawa (za linii zewnętrznej rękawa powstanie zaszewka), 

5)  zmodelować mankiet. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

Środki dydaktyczne: 

 

forma podstawowa rękawa, 

 

papier, klej ,nożyczki, przybory kreślarskie, 

 

plansze przedstawiające sposób modelowania rękawa. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  konstrukcję  i  modelowanie  form  kołnierza  zastosowanego  w  bluzie  męskiej 

przedstawionej na projekcie plastycznym w ćwiczeniu 1.  

 
Wskazówki do realizacji. 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zmierzyć  krzywe podkroju szyi tyłu i przodu z formy bluzy, 
2)  wykreślić krzywą podkroju kołnierza i kształt formy kołnierza według rysunku. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

forma przodu i tyłu bluzy, 

 

projekt plastyczny bluzy, 

 

papier, klej, nożyczki, przybory kreślarskie, 

 

plansze przedstawiające sposób modelowania kołnierza koszulowego. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.4. Modelowanie wtórne form odzieży roboczej 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
 Ćwiczenie 1 

Wykreśl konstrukcję całego fartucha gospodarczego.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  rozliczyć odcinki konstrukcyjne, 
2)  narysować siatkę konstrukcyjną fartucha gospodarczego, 
3)  wykreślić linie formy konstrukcyjnej.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

opis konstrukcji z rozliczonymi odcinkami, 

 

przybory kreślarskie, arkusz papieru do wykreślenia konstrukcji, żurnale. 

 
Ćwiczenie 2
 

Na  wykreślonej  konstrukcji  fartucha  gospodarczego  zmodeluj  fartuch  zgodnie  

z rysunkiem 32.  

 
Wskazówki do realizacji 
 Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)  wykreślić formy fartucha o zaokrąglonej linii dołu i bawetu, 
2)  wykreślić kieszeń, 
3)  odbić i wyciąć formę zmodelowanego fartucha. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna 

 

Środki dydaktyczne: 

 

konstrukcja fartucha gospodarczego, 

 

przybory kreślarskie, nożyce, arkusz papieru do wykreślenia konstrukcji, żurnale. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.5. Modelowanie bielizny damskiej  

 

5.5.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wypisz wymiary potrzebne do narysowania siatki konstrukcyjnej bielizny na górną część 

ciała,  dla  reprezentantki  typu  figury  B:  dobierz  dodatki  konstrukcyjne,  a  następnie  oblicz 
długość odcinków konstrukcyjnych. 

 
Wskazówki do realizacji 
 Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wypisać pomiary niezbędne do konstrukcji – bielizna na górną część ciała, 
2)  rozliczyć odcinki konstrukcyjne. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tabele wymiarów, 

 

tabela z wielkościami dodatków konstrukcyjnych stosowanych w bieliźnie, 

 

karta pracy. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykreśl linie formy konstrukcyjnej przodu i tyłu biustonosza i wykonaj modelowanie. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)  wykreślić linie formy konstrukcyjnej przodu i tyłu biustonosza, 
2)  wykonać modelowanie form przodu i tyłu biustonosza, 
3)  wykreślić nowe linie konturowe. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Środki dydaktyczne: 

 

narysowana siatka konstrukcyjna tyłu i przodu bielizny damskiej na górną część ciała, 

 

plansze z wykonanym modelowaniem konstrukcyjnym biustonosza, 

 

papier do wykreślania konstrukcji, przybory kreślarskie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

5.6. Modelowanie wtórne odzieży dla różnych grup wiekowych 

 

5.6.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  projektu  plastycznego  sukieneczki  dziewczęcej  wykonaj  modelowanie 

przodu i tyłu. 

 
Wskazówki do realizacji. 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować formy przodu i tyłu sukieneczki, 
2)  wyznaczyć kształt karczka i linie modelowe sukieneczki zgodnie z projektem, 
3)  odciąć karczek, 
4)  przykleić karczek wzdłuż linii pionowej, 
5)  zmodelować dolną część sukieneczki zgodnie z projektem, 
6)  przykleić dolną część sukieneczki tak by linia środka była również wzdłuż linii pionowej, 
7)  wykreślić  zewnętrzne kontury karczka i dolnej części sukieneczki 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

projekt plastyczny sukieneczki, 

 

papier, klej nożyczki i przybory kreślarskie. 

 
Ćwiczenie 2
 

Zmodeluj do sukieneczki dziewczęcej rękaw zgodny z projektem plastycznym. 
 
Wskazówki do realizacji. 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować  formę podstawową rękawa, 
2)  wyznaczyć linie modelowe potrzebne do zmodelowania rękawa, 
3)  rozciąć rękaw po wyznaczonych liniach i zmodelować według projektu, 
4)  wykreślić zewnętrzne kontury rękawa. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

projekt plastyczny sukieneczki z rękawem, 

 

papier, klej nożyczki i przybory kreślarskie. 

 
Ćwiczenie 3
 

Na  podstawie  projektu  plastycznego  bluzki  dziewczęcej  wykonaj  modelowanie  przodu  

i tyłu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować formy przodu i tyłu bluzki, 
2)  wyznaczyć linie modelowe bluzki zgodnie z projektem plastycznym, 
3)  rozciąć formę po wyznaczonych liniach i zmodelować zgodnie z projektem, 
4)  wykreślić zewnętrzne kontury zmodelowanej formy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

projekt plastyczny bluzki, 

 

papier, klej nożyczki i przybory kreślarskie. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj  modelowanie  konstrukcyjne  kołnierza  półstojącego  do  bluzki  podstawowej  

dla dziewcząt II grupy wiekowej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zmierzyć krzywą podkroju szyi przodu i tyłu bluzki, 
2)  wypisać wielkości odcinków konstrukcyjnych, 
3)  wykreślić konstrukcję kołnierza. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

opis konstrukcji, 

 

plansza z konstrukcją kołnierza, 

 

przybory kreślarskie. 

 
Ćwiczenie 5 

Wykonaj  modelowanie  rękawa  i  mankietu  do  bluzki  dziewczęcej  zgodnie  z  rysunkiem 

49a, b, c. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obliczyć odcinki konstrukcyjne, 
2)  wykreślić siatkę konstrukcyjną rękawa, 
3)  wykreślić linie konturowe formy rękawa, 
4)  zmodelować mankiet. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

opis konstrukcji, 

 

plansza z konstrukcją rękawa jednoczęściowego z mankietem, 

 

przybory kreślarskie. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

5.7. Zasady modelowania przestrzennego 

 

5.7.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Przygotuj manekin krawiecki do modelowania przestrzennego zgodnie z rysunkiem 50. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyznaczyć  linie  pionowe  –  linia  środkowa  przednia,  linia  środkowa  tylna,  linie  boczne 

przechodzące przez środek pachy, linie uzupełniające przechodzące przez środek łopatek 
i środek piersi, 

2)  wyznaczyć  linie  poziome  –  linia  obwodu  szyi,  linie  barków,  linia  obwodu  klatki 

piersiowej, linia obwodu talii, linia obwodu bioder, 

3)  przygotować model ręki. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

manekin krawiecki, kolorowa włóczka, szpilki, nożyce. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  modelowanie  przestrzenne  bluzki  z  karczkiem  i  zakładkami  zgodnie  

z rysunkiem 51. 

 
Wskazówki do realizacji. 
 Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

technologię wykonania i warunki bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować manekin do modelowania przestrzennego, 
2)  wykonać modelowanie zgodnie z projektem plastycznym, 
3)  zaprezentować efekt swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Środki dydaktyczne: 

 

manekin, kolorowa włóczka, szpilki, nożyczki,  

 

taśma centymetrowa, 

 

tkanina, 

 

papier,  

 

przybory kreślarskie. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego    

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Modelowanie  form  zgodnie  

z projektem plastycznym”  

 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 7, 9, 12, 13, 14, 16, 17 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 4, 8, 10, 11, 15, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym 12 z poziomu podstawowego,  

  bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 12 z poziomu podstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. b, 4. c, 5. d, 6. a, 7. d, 8. c, 9. c, 10. a, 11. b, 
12. c, 13. d, 14. d, 15. a, 16. b, 17. b, 18. c, 19. b, 20. d   

 

 

 

 

 

 

 

 

Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wybrać przybory i narzędzia do 
wykreślania konstrukcji i modelowania 
odzieży 

Zastosować zasady modelowania 
wtórnego 

Odczytać rysunek modelowy spódnicy 

Zastosować metodę modelowania 
wtórnego w spódnicy 

PP 

Rozróżniać odmiany modelowe spodni 

Wybrać sposób modelowania kołnierza 
koszulowego 

Wyjaśnić sposób modelowania 
zaszewki barkowej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Określić rodzaj kołnierza 

PP 

Wybrać sposób modelowania rękawa 
krótkiego marszczonego na linii 
wszycia do pachy 

10 

Zinterpretować rysunek konstrukcyjny 
bielizny damskiej 

PP 

11  Zanalizować typy figur 

PP 

12 

Zinterpretować rysunek modelowy 
bluzy 

13  Rozróżnić odzież roboczą 

14  Dokonać selekcji grup modelowych 

15 

Zinterpretować rysunek konstrukcyjny 
asortymentu odzieży dziecięcej 

PP 

16 

Wymienić miary potrzebne do 
narysowania konstrukcji bluzki 
podstawowej 

17 

Scharakteryzować pojęcie 
modelowania przestrzennego 

18 

Określić miejsce przeniesienia 
zaszewki piersiowej 

PP 

19  Określić rodzaj rękawa 

PP 

20 

Zinterpretować sposób modelowania 
kamizelki 

PP 

 
 

Przebieg testowania   

 

Instrukcja dla nauczyciela  
 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniem cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom zestawy zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź zaznacz kółkiem, a następnie ponownie 
zakreśl odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 60 min. 

Powodzenia! 

 
 
Materiały dla ucznia:  

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

 
ZESTAW  ZADAŃ  TESTOWYCH 

 
1.  Do wykreślania konstrukcji odzieży potrzebne są 

a)  papier, taśma centymetrowa, przybory kreślarskie. 
b)  nożyczki, papier kolorowy, przybory kreślarskie. 
c)  cyrkiel, szpilki, bibułka. 
d)  manekin, włóczka, szpilki. 

 
2.  Modelowanie odzieży na płaszczyźnie za pomocą formy konstrukcyjnej to modelowanie 

a)  wtórne. 
b)  przestrzenne. 
c)  konfekcyjne. 
d)  konstrukcyjne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

3.  Na rysunku przedstawiono spódnicę 
 
 
 

a)  kloszową. 
b)  dżinsową. 
c)  portfelową. 
d)  plisowaną. 
 

 

4.  Na rysunku przedstawiono sposób modelowania spódnicy 
 
 
 
 
 
 

a)  w kliny. 
b)  rozkloszowanej. 
c)  z karczkiem i kontrafałdą na linii środka przodu.  
d)  z karczkiem i fałdami po bokach. 

 
5.  Spodnie wąskie w biodrach, których nogawki rozszerzają się od kolan w dół nazywają się 

a)  rurki. 
b)  dzwony. 
c)  narciary. 
d)  rybaczki. 

 
6.  Na podstawie wykreślonego kąta prostego modeluje się kołnierz 

a)  koszulowy. 
b)  wykładany. 
c)  typu „be-be”. 
d)  marynarski. 

 
7.  Zaszewkę barkową otrzymuje się przez skrócenie 

a)  długości podkroju szyi. 
b)  długości ramienia. 
c)  długości boku. 
d)  długości podkroju pachy tyłu. 

 
8.  Rysunek modelowy przedstawia bluzkę z kołnierzem 
 
 
 

a)  sportowym. 
b)  koszulowym. 
c)  szalowym. 
d)  marynarskim. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

9.  Modelowania  rękawa  krótkiego  marszczonego  na  linii  wszycia  do  pachy  przedstawia 

rysunek 

 
 
 
 
 
 

a) 

 

 

        b)  

 

 

    c)

 

 

 

        d) 

 
10.  Rysunek przedstawia sposób modelowania 
 
 
 

a)  biustonosza. 
b)  halki. 
c)  fig damskich.  
d)  piżamy. 

 
11.  Halka damska o wymiarach 164/96/104 wykonana jest na typ figury 

a)  A. 
b)  B. 
c)  C. 
d)  D. 

 
12.  Rysunek przedstawia bluzę męską w stylu 

a)  klasycznym. 
b)  awangardowym. 
c)  sportowym. 
d)  romantycznym. 

 
 
 
 
 
 
13.  Do odzieży roboczej zaliczymy 

a)  skafander. 
b)  żakiet damski. 
c)  biustonosz. 
d)  fartuszek gospodarczy. 

 
14.  Do I grupy modelowej zalicza się 

a)  niemowlęta w wieku do 2 lat. 
b)  dzieci w wieku od 6 do 11 lat. 
c)  młodzież w wieku od 11 do 15 lat. 
d)  dzieci w wieku od 3 do 6 lat. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

15.  Rysunek przedstawia sposób modelowania 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

a)  sukieneczki dziewczęcej rozkloszowanej od linii karczka. 
b)  sukieneczki dziewczęcej marszczonej od linii karczka. 
c)  bluzki dziewczęcej prostej. 
d)  sukieneczki dziewczęcej podstawowej. 
 

16.  Do narysowania konstrukcji bluzki podstawowej dziewczęcej potrzebne są miary 

a)  ZUo, ot, obt, ZWo. 
b)  ZWo, opx, ot, obt, os. 
c)  ZKo, ou, os, ot, on. 
d)  ZWo, ot, ZUo, ZKo. 

 
17.  Modelowanie przestrzenne polega na 

a)  wykreślaniu siatki konstrukcyjnej. 
b)  upinaniu tkaniny na sylwetce lub manekinie. 
c)  wykreślaniu linii modelowych na formie podstawowej. 
d)  zdejmowaniu pomiarów z sylwetki i obliczaniu odcinków konstrukcyjnych. 

 
18.  Rysunek przedstawia bluzkę w której zaszewka piersiowa została przeniesiona na linię 
 
 

a)  dołu.  
b)  boku. 
c)  podkroju szyi. 
d)  podkroju pachy. 

 
19.  Rysunek modelowy przedstawia bluzkę z rękawem 
 
 

a)  długim poszerzonym od linii łokcia.  
b)  długim poszerzonym dołem. 
c)  długim marszczonym na linii wszycia do pachy. 
d)  długim marszczonym na linii wszycia do pachy i na linii dołu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

20.  Rysunek przedstawia sposób modelowania 

a)  bluzki. 
b)  sukienki.        
c)  tuniki. 
d)  kamizelki. 
  

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Modelowanie form odzieży zgodnie z projektem plastycznym

 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź

 

  

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.    

 

2.    

 

3.    

 

4.    

 

5.    

 

6.    

 

7.    

 

8.    

 

9.    

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

Razem:   

 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Modelowanie  form  zgodnie 

z projektem plastycznym”

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 7, 9, 10, 13, 14, 16, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 4, 8, 11, 12, 15, 17, 18, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

 

 

 

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym 12 z poziomu podstawowego,  

  bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 12 z poziomu podstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  b,  2.  d,  3.  a,  4.  a,5  .d,  6.  c,  7.  b,  8.  a,  9.  a,  10.  c,  11.  a, 
12. d, 13. b, 14. b, 15. a, 16. b, 17. a, 18. a, 19. b, 20. d   

 

 

 

 

 

 

 

 

Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wybrać przybory i narzędzia do 
modelowania wtórnego 

Scharakteryzować pojęcie 
modelowania konstrukcyjnego 

Zinterpretować rysunek modelowy 

Zastosować metodę modelowania 
konstrukcyjnego  spódnicy 

PP 

Zinterpretować sposób modelowania 
spodni 

Wybrać sposób modelowania kołnierza 
typu be-be 

Nazwać miejsca przenoszenia zaszewki 
barkowej 

Określić rodzaj kołnierza 

PP 

Wybrać sposób modelowania rękawa 
długiego rozszerzonego od linii łokcia 
do dołu 

10  Dokonać selekcji asortymentu odzieży 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

11  Zanalizować typy figur 

PP 

12  Zinterpretować rysunek modelowy  

PP 

13  Rozróżnić odzież roboczą 

14  Dokonać selekcji grup modelowych 

15 

Zinterpretować rysunek modelowy 
asortymentu odzieży dziecięcej 

PP 

16 

Wymienić miary potrzebne do 
narysowania konstrukcji bluzki 
dziecięcej podstawowej 

17 

Wybrać prawidłowy sposób 
przygotowania manekina do 
modelowania  

PP 

18 

Określić miejsce przeniesienia 
zaszewki piersiowej 

PP 

19  Określić rodzaj rękawa 

PP 

20  Zdefiniować pojęcie kamizelki 

 

Przebieg testowania   

 

 

 

 

 

 

 

  

 
Instrukcja dla nauczyciela    

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniem cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
9.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
10.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
11.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

12.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź zaznacz kółkiem, a następnie ponownie 
zakreśl odpowiedź prawidłową. 

13.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
14.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

15.  Na rozwiązanie testu masz 60 min. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW  ZADAŃ TESTOWYCH 
 
1.  Do modelowania wtórnego potrzebne są następujące przybory 

a)  papier, taśma centymetrowa, przybory kreślarskie. 
b)  nożyczki, papier kolorowy, przybory kreślarskie, klej, taśma klejąca. 
c)  cyrkiel, szpilki, bibułka. 
d)  manekin, włóczka, szpilki. 

 
2.  Modelowanie odzieży na płaszczyźnie za pomocą siatki konstrukcyjnej to modelowanie 

a)  wtórne. 
b)  przestrzenne. 
c)  konfekcyjne. 
d)  konstrukcyjne. 

 
3.  Na rysunku przedstawiono spódnicę 

a)  z karczkiem i kontrafałdą. 
b)  Z karczkiem i zakładką. 
c)  portfelową. 
d)  plisowaną. 

 
 
 
 
4.  Na rysunku przedstawiono sposób modelowania spódnicy 

a)  w kliny. 
b)  rozkloszowanej. 
c)  z karczkiem i kontrafałdą na linii środka przodu. 

 

d)  z karczkiem i fałdami po bokach. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

5.  Rysunek przedstawia sposób modelowania 
 

a)  spodni rozszerzonych od linii kolan. 
b)  spódnico-spodni.

 

 

c)  szortów. 
d)  spódnicy. 

 
 
6.  Na  podstawie  wykroju  szyi  przodu  i  tyłu  bluzki 

modeluje się kołnierz 
a)  koszulowy. 
b)  wykładany. 
c)  typu „be-be”. 
d)  szalowy. 

 
7.  Zaszewkę barkową można przenieść w miejsca formy 

a)  na linię środka tyłu 
b)  na linię barku, podkroju szyi, podkroju pachy w cięciu karczka. 
c)  na linię boku. 
d)  na linię środka przodu i karczka 

 
8.  Rysunek modelowy przedstawia bluzkę z kołnierzem 

a)  stojącym wykładanym. 
b)  koszulowym. 
c)  szalowym. 
d)  marynarskim. 

 
9.  Modelowania rękawa długiego rozszerzonego od linii łokcia dołu przedstawia rysunek 
 
 
 

 

 
 

 

 
 

a) 

 

 

        b)  

 

 

    

c)

 

 

 

        d) 

 
10.  Przedstawiony rysunek modelowy odzieży zaliczysz do 

a)  odzieży okrywającej dolną część ciała. 
b)  odzieży wierzchniej. 
c)  bielizny.  
d)  odzieży sportowej 

 
11.  Halka damska o wymiarach 164/92/96 wykonana jest na typ figury 

a)  A. 
b)  B

c)  C. 
d)  D. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

12.  Przedstawiony rysunek modelowy odzieży jest 

charakterystyczny dla 
a)  stylu awangardowego 
b)  stylu romantycznego 
c)  stylu klasycznego 
d)  stylu sportowego 
 

13.  Fartuszek gospodarczy zaliczysz do 

a)  bielizny. 
b)  odzieży roboczej. 
c)  odzieży wierzchniej. 
d)  odzieży sportowej. 

 
14.  Do II grupy modelowej zalicza się 

a)  niemowlęta w wieku do 2 lat. 
b)  dzieci w wieku od 6 do 11 lat. 
c)  młodzież w wieku od 11 do 15 lat. 
d)  dzieci w wieku od 3 do 6 lat. 

 
15.  Rysunek modelowy przedstawia  
                                                                                                            

a)  sukieneczkę dziewczęcej rozkloszowanej od linii karczka. 
b)  sukieneczkę dziewczęcej marszczonej od linii karczka. 
c)  bluzki dziewczęcej prostej. 
d)  sukieneczki dziewczęcej podstawowej. 

 
 
16.  Do narysowania konstrukcji bluzki podstawowej dziewczęcej potrzebne są miary 

a)  ZUo, ot, obt, ZWo. 
b)  ZWo, opx, ot, obt, os. 
c)  ZKo, ou, os, ot, on. 
d)  ZWo, ot, ZUo, ZKo. 

 
17.  Prawidłowe przygotowanie manekina do modelowania przedstawia rysunek 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

a          

  b         

 

 c.         

  d    

 
18.  Rysunek przedstawia bluzkę w której zaszewka piersiowa została przeniesiona 
                                                                                       

a)  na linię dołu.  
b)  na linię pachy 
c)  na linię szyi 
d)  na linię boku 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

19.  Rysunek modelowy przedstawia bluzkę z rękawem 

a)  długim poszerzonym od linii dołu  
b)  długim poszerzonym od linii łokcia. 
c)  długim marszczonym na linii wszycia do pachy. 
d)  długim marszczonym na linii wszycia do pachy i na linii dołu. 

 
 
20.  Ubiór  bez  rękawów  będący  częścią  składową  ubioru  który  nosi  się  pod  marynarką  jak 

również na bluzce lub sukni nosi nazwę: 
a)  surdutu. 
b)  płaszcza.      
c)  tuniki. 
d)  kamizelki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Modelowanie form odzieży zgodnie z projektem plastycznym

 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.    

 

2.    

 

3.    

 

4.    

 

5.    

 

6.    

 

7.    

 

8.    

 

9.    

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

41 

7. LITERATURA  

 
1.  Bily-Czopowa  M.,  Mierowska  K.:  Krój  i  modelowanie  odzieży  lekkiej.  WSiP,  

Warszawa 1995 

2.  Bily-Czopowa  M.:  Konstrukcja  modelowanie  odzieży  damskiej  lekkiej.  WSiP,  

Warszawa 1985 

3.  Cyrankiewicz H.: Konstrukcja i modelowanie odzieży dziecięcej. WSiP, Warszawa 1995 
4.  Czurkowa  M.,  Ulawska-Bryszewska  J.:  Rysunek  zawodowy  dla  szkół  odzieżowych. 

WSiP, Warszawa 1998 

5.  Lewandowska-Stark  E.:  Modelowanie  form  odzieży  na  dolną  część  ciała.  SOP,  

Toruń 1999 

6.  Lewandowska-Stark  E.:  Modelowanie  form  odzieży  na  górną  część  ciała.  SOP,  

Toruń 1999 

7.  Parafianowicz Z.: Konstrukcja i modelowanie odzieży ciężkiej. WSiP, Warszawa 1995 
8.  Parafianowicz Z.: Słownik odzieżowy. WSiP, Warszawa 1999 
9.  Piskorska M., Parafianowicz Z.: Modelowanie form odzieży męskiej. SOP, Toruń 1997 
10.  Piskorska M.: Konstrukcja i modelowanie form bielizny. WSiP, Warszawa 1995 
11.  Stark E., Tymolewska B.: Modelowanie form odzieży damskiej. SOP, Toruń 2007

 

12.  Trzecińska K.: Konstrukcja i modelowanie odzieży lekkiej. Cz.2. WSiP, Warszawa 1995