„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Artur Kryczka
Wykonywanie badań przewodów kominowych
714[02].Z2.08
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Aleksandra Chojnacka
mgr inż. Ewa Korbut - Papciak
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Barbara Olech
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Korekta:
mgr
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 714[02].Z2.08
Wykonywanie badań przewodów kominowych zawartego w modułowym programie nauczania
dla zawodu kominiarz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
8
5. Ćwiczenia
12
5.1. Warunki techniczne dla przewodów dymowych ,spalinowych i wentylacyjnych
12
5.1.1. Ćwiczenia 12
5.2. Wykonywanie badań przewodów kominowych
14
5.2.1. Ćwiczenia 14
5.3. Metody sprawdzania stanu technicznego palenisk na paliwo stałe, gazowe i płynne 18
5.3.1. Ćwiczenia 18
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
21
7. Literatura
35
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy
Państwu Poradnik dla nauczyciela „Wykonywanie badań przewodów
kominowych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej
w zawodzie kominiarz 714[02].
W poradniku zamieszczono:
− wymagania wstępne,
− wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
− przykładowe scenariusze zajęć,
− propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
− wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym
uwzględnieniem:
− pokazu z objaśnieniem,
− tekstu przewodniego,
− metody projektów,
− ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej pracy
uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
− plan testu w formie tabelarycznej,
− punktacje zadań i uczenia się,
− propozycje norm wymagań,
− instrukcję dla nauczyciela,
− instrukcję dla ucznia,
− kartę odpowiedzi,
− zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
Moduł 714[02].Z2
Technologia prac kominiarskich
Moduł 714[02].Z2.01
Wykonanie kominiarskich prac
przygotowawczo zakończeniowych
Moduł 714[02].Z2.02
Czyszczenie przewodów kominowych i
czopuchów
Moduł 714[02].Z2.03
Czyszczenie trzonów kuchennych pieców
domowych
Moduł 714[02].Z2.04
Czyszczenie pieców rzemieślniczych i
przemysłowych
Moduł 714[02].Z2.05
Czyszczenie kotłów
Moduł 714[02].Z2.06
Czyszczenie kominów przemysłowych
Moduł 714[02].Z2.07
Wypalanie przewodów dymowych i
spalinowych
Moduł 714[02].Z2.08
Wykonywanie badań przewodów kominowych
Moduł 714[02].Z2.09
Prowadzenie dokumentacji prac kominiarskich
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej„Wykonywanie badań przewodów
kominowych” uczeń powinien umieć:
− posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,
− posługiwać się dokumentacją techniczną,
− przestrzegać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony
środowiska,
− magazynować, składować i transportować materiały budowlane,
− stosować przepisy bhp, ochrony ppoż. i przeciwporażeniowej obowiązujące na podczas
wykonywania kominiarskich prac przygotowawczo - zakończeniowych,
− organizować i likwidować stanowisko wykonywania kominiarskich prac przygotowawczo-
zakończeniowych,
− planować kolejność prac kominiarskich,
− stosować zasady poruszania się po dachach płaskich i stromych,
− wchodzić i schodzić z dachów płaskich i stromych,
− stosować zasady poruszania się po różnego rodzaju strychach,
− stosować zasady wchodzenia, schodzenia i wspinania się na wysokie kominy,
− ustawiać się na wysokim kominie,
− zamykać włazy z zachowaniem środków ostrożności,
− zabezpieczać pomieszczenia przed zaprószeniem sadzą,
− przygotowywać i prawidłowo użytkować narzędzia stosowane do prac kominiarskich,
− dobierać narzędzia kominiarskie odpowiednio do rozmiarów przewodów kominowych,
− łączyć końce liny za pomocą wyplatania,
− wykonywać konserwację narzędzi kominiarskich,
− stosować kominiarski sprzęt pomocniczy,
− korzystać z włazów dachowych zwykłych i samoczynnych,
− wykonywać rusztowania do prac kominiarskich,
− zakładać liny na dachy: płaskie, strome, kryte blachą, kryte dachówką,
− sporządzać przedmiary robót z wykorzystaniem dokumentacji,
− sporządzać przedmiary robót z wykorzystaniem pomiarów z natury,
− wykonywać pracę indywidualnie i w zespole,
− stosować zasady prawidłowej gospodarki odpadami,
− stosować zasady obsługi ciągomierza i innych aparatów do mierzenia ciągu,
− stosować zasady obsługi kamery do prześwietlania kominów,
− posługiwać się sygnałami kominiarskimi,
− stosować zasady obsługi anemometru,
− stosować zasady obsługi analizatora spalin,
− stosować zasady obsługi pirometru,
− stosować zasady obsługi manowakuometru,
− stosować zasady obsługi urządzeń do wykrywania gazów,
− wykonywać obmiar prac kominiarskich, rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt,
− wykonywać prace zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć:
− zastosować przepisy bhp, ochrony ppoż. i przeciwporażeniowej obowiązujące podczas
wykonywania badań przewodów kominowych,
− zorganizować i zlikwidować stanowisko do badania przewodów kominowych,
− posłużyć się dokumentacją dotyczącą przewodów kominowych,
− wykonać szkice badanych przewodów kominowych,
− zaplanować kolejność wykonywanych prac podczas sprawdzania przewodów kominowych,
− zastosować aparaty do wykrywania nieszczelności i przerw w przewodach kominowych,
− określić rodzaj, ocenić jakość materiałów użytych do budowy przewodów kominowych,
− sprawdzić drożność przewodów kominowych pod względem: zmniejszenia przekroju,
zatkania, wykruszenia się spoiny wewnątrz przewodu, przerw i szczelin w ściankach między
przewodami,
− sprawdzić wymiary i sposoby prowadzenia przewodów kominowych,
− sprawdzić odległość przewodów kominowych od palnych elementów budynku,
− sprawdzić nasady kominowe,
− sprawdzić podłączenia palenisk do przewodów kominowych,
− wykryć przerwy w ścianach działowych,
− wykryć nieszczelności przewodów kominowych w ścianach wewnętrznych i przegrodach,
− zastosować zasady sprawdzania kominów w nowo wybudowanych budynkach,
− sprawdzić stan kominów i czopuchów przemysłowych,
− określić przyczyny pękania kominów,
− sprawdzić poziom zawilgocenia przewodów kominowych,
− sprawdzić liczbę podłączonych palenisk do jednego przewodu kominowego,
− prześwietlić komin za pomocą kamery,
− zlokalizować przerwy za pomocą taśmy,
− zlokalizować miejsce zatkania przewodów kominowych poprzez osłuchanie,
− dokonać przeglądu ścian kominowych,
− dokonać przeglądu konstrukcji dachowej dookoła komina,
− dokonać przeglądu komina na strychu,
− sprawdzić prawidłowość wyprowadzenia komina ponad dach,
− sprawdzić drożność przewodu kominowego,
− sprawdzić ciąg w przewodach za pomocą materiałów łatwopalnych,
− sprawdzić ciąg w przewodach za pomocą ciągomierza,
− sprawdzić przewody kominowe budynku w stanie surowym,
− sprawdzić przewody kominowe budynku w użytkowaniu,
− sprawdzić przewody kominowe z elementów ceramicznych i stalowych,
− sprawdzić przewody kominowe prefabrykowane,
− sprawdzić przewody kominowe zbiorowe,
− sprawdzić stan techniczny i zabezpieczenia urządzeń ogrzewczo-kominowych,
− sprawdzić podłączenia urządzeń wentylacyjnych i paleniskowych,
− sprawdzić podłączenia trzonów kuchennych,
− sprawdzić prawidłowość podłączenia pieców grzewczych,
− sprawdzić prawidłowość podłączenia odbiorników gazowych,
− dobrać paliwo do rodzaju komina,
− sprawdzić stan kanałów łączących paleniska przewodami dymowymi,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
− sprawdzić komin w warunkach pracy,
− sprawdzić ochronę komina przed zamakaniem,
− sprawdzić odprowadzanie skroplin na zewnątrz komina,
− sprawdzić odporność ogniową komina,
− sprawdzić komin pod względem występowania odkształceń termicznych i mechanicznych,
− wykonać przeglądy okresowe przewodów kominowych,
− wykonać przeglądy ogólne przewodów kominowych,
− zabezpieczyć uszkodzone miejsca,
− wykonać obmiar wykonanych prac, rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt,
wykonać prace zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Kominiarz 714[02]
Moduł:
Technologia
prac
kominiarskich
714[02].Z2.
Jednostka modułowa: Wykonywanie badań przewodów kominowych 714[02].Z2.08
Temat: Kontrola kominów przed rozpoczęciem użytkowania budynku.
Cel ogólny: umiejętność przeprowadzania kontroli przewodów kominowych po zakończeniu
budowy.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
− zaplanować kolejność prac,
− dobrać narzędzia i sprzęt do kontroli,
− dokonać przeglądu ścian kominowych,
− dokonać przeglądu konstrukcji dachowej dookoła komina,
− dokonać przeglądu komina na strychu,
− sprawdzić prawidłowość wyprowadzenia komina ponad dach,
− sprawdzić drożność przewodu kominowego,
− sprawdzić ciąg w przewodach za pomocą materiałów łatwopalnych,
− sprawdzić ciąg w przewodach za pomocą ciągomierza
Metody nauczania– uczenia się:
− ćwiczenia praktyczne
− pokaz z objaśnieniem
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− zespołowa
Czas: 240min.
Środki dydaktyczne:
– maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz,
– sprzęt pomiarowo dydaktyczny,
– stanowisko dydaktyczne właściwe dla zawodu kominiarz,
− środki do udzielania pomocy przedmedycznej,
− środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny,
− długopis,
− kartki papieru A4,
− przybory kreślarskie,
− literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:
− nauczyciel dzieli uczniów na zespoły 2 osobowe,
− uczniowie w grupach sporządzają plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz
niezbędne materiały i narzędzia, środki ochrony indywidualnej,
− uczniowie wypisują zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonaniem tego zadania,
− nauczyciel wraz z uczniami analizuje plany działania uzupełniając je,
− nauczyciel wraz z uczniami analizuje wypisane zagrożenia bhp i pożarowe,
− uczniowie w dwuosobowych grupach pobierają z przygotowanego podręcznego
magazynu narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia,
− zespoły przygotowują stanowisko do kontroli komina zgodnie z zasadami sztuki
kominiarskiej,
− zespoły wykonują badanie komina na stanowisku dydaktycznym,
− uczniowie porządkują stanowisko pracy,
− uczniowie wykonują obmiar robót,
− nauczyciel nadzoruje pracę uczniów.
5. Uczniowie prezentują swoją pracę według kolejności wykonanych prac.
6. Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza czy praca przebiegała prawidłowo.
7. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy.
Zakończenie zajęć
Uporządkowanie stanowisk pracy i klasopracowni.
Praca domowa
Odszukaj i przedstaw informację na temat błędów popełnianych przy budowie kominów.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Kominiarz 714[02]
Moduł:
Technologia
prac
kominiarskich
714[02].Z2
Jednostka modułowa: Wykonywanie badań przewodów kominowych 714[01].Z2.08
Temat: Określanie przerw w ścianach kominowych różnymi metodami.
Cel ogólny: nabycie umiejętności określania przerw w ścianach kominowych za pomocą taśmy,
podświetlenia lampą, kompletu linowego i kamery inspekcyjnej.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
− zaplanować kolejność prac,
− dobrać narzędzia i sprzęt do określania przerw w przewodach kominowych,
Metody nauczania– uczenia się:
− ćwiczenia praktyczne
− pokaz z objaśnieniem
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− zespołowa
Czas: 240min.
Środki dydaktyczne:
– maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz,
– sprzęt pomiarowo dydaktyczny,
− środki do udzielania pomocy przedmedycznej,
− środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny,
− długopis,
− kartki papieru A4,
− przybory kreślarskie,
− literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:
− nauczyciel dzieli uczniów na zespoły 2 osobowe,
− uczniowie w grupach sporządzają plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz
niezbędne materiały i narzędzia, środki ochrony indywidualnej,
− uczniowie wypisują zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonaniem tego zadania,
− nauczyciel wraz z uczniami analizuje plany działania uzupełniając je,
− nauczyciel wraz z uczniami analizuje wypisane zagrożenia bhp i pożarowe,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
− uczniowie w dwuosobowych grupach pobierają z przygotowanego podręcznego
magazynu narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia,
− zespoły przygotowują stanowisko do określania przerw w przewodach kominowych
różnymi metodami zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej,
− zespoły określają przerwy w ścianach kominowych za pomocą taśmy lub poprzez
podświetlanie lampą lub kompletu linowego lub kamery inspekcyjnej,
− uczniowie porządkują stanowisko pracy,
− uczniowie wykonują obmiar robót,
− nauczyciel nadzoruje pracę uczniów.
5. Uczniowie prezentują swoją pracę według kolejności wykonanych prac.
6. Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza czy praca przebiegała prawidłowo.
7. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy.
Zakończenie zajęć
Uporządkowanie stanowisk pracy i klasopracowni.
Praca domowa
Odszukaj i przedstaw informację na temat nieszczelności przewodów kominowych i ich
następstw.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5. ĆWICZENIA
5.1.
Warunki techniczne wykonania badania przewodów
kominowych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie informacji zawartych materiałach nauczania przygotuj plan działania
związany z kontrolą przewodów kominowych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z zakresem działań kontrolnych,
3) wypisać kolejne czynności kontrolne,
4) wypisać narzędzia, sprzęt i urządzenia kontrolno pomiarowe niezbędne do wykonania
działania,
5) wypisać środki ochrony osobistej kominiarza niezbędne do wykonania działania,
6) wypisać środki zabezpieczenia przeciwpożarowego niezbędne do wykonania działania,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– kartki papieru A4,
– długopis,
– ołówki twardości HB,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Na podstawie informacji zawartych materiałach wskaż elementy na które zwróciłbyś uwagę
kontrolując pomieszczenia i przewody kominowe aby znaleźć typowe błędy eksploatacyjne.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z zakresem działań kontrolnych,
3) wypisać kolejne czynności kontrolne,
4) wypisać narzędzia, sprzęt i urządzenia kontrolno pomiarowe niezbędne do wykonania
działania,
5) wypisać środki ochrony osobistej kominiarza niezbędne do wykonania działania,
6) wypisać środki zabezpieczenia przeciwpożarowego niezbędne do wykonania działania,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– kartki papieru A4,
– długopis,
– ołówki twardości HB,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Wykonanie badania przewodów kominowych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Spośród narzędzi kominiarskich wskazanych przez nauczyciela wybierz i scharakteryzuj te
które są niezbędne przy kontroli przewodów kominowych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) wybrać i nazwać narzędzia niezbędne przy kontroli przewodów kominowych,
3) dla wybranych narzędzi i wykonać instrukcję obsługi uwzględniającą zastosowanie oraz
zasady bezpiecznej pracy,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– wszystkie narzędzia i urządzenia kominiarskie,
– kartki papieru A4,
– długopis,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Przeprowadź badania kontrolne przewodów kominowych w budynku mieszkalnym
jednorodzinnym.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeprowadzić działania przygotowawcze przed kontrolą,
2) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
3) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
4) dobrać środki ochrony indywidualnej,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5) zorganizować stanowisko pracy,
6) dobrać materiały potrzebne do kontroli przewodów kominowych,
7) wykonać badanie przewodów kominowych,
8) wykonać szkic rzut pionowy przewodów kominowych,
9) uporządkować stanowisko pracy,
10) wykonać obmiar robót,
11) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
12) zaprezentować efekty swojej pracy,
13) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– kula kominiarska kontrolna z odpowiedniej długości liną,
– anemometr,
– pirometr,
– indykator,
– przyrząd do pomiaru zawartości sadzy,
– kamera inspekcyjna,
– latarka,
– radiotelefony,
– kartki papieru formatu A4,
– długopis ,ołówek twardości HB,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Przeprowadź badania kontrolne przewodów kominowych budynku mieszkalnym
wielorodzinnym.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeprowadzić działania przygotowawcze przed kontrolą,
2) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
3) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
4) dobrać środki ochrony indywidualnej,
5) zorganizować stanowisko pracy ,
6) dobrać materiały potrzebne do kontroli przewodów kominowych,
7) wykonać badanie przewodów kominowych,
8) wykonać szkic rzut pionowy przewodów kominowych,
9) uporządkować stanowisko pracy,
10) wykonać obmiar robót,
11) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
12) zaprezentować efekty swojej pracy,
13) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– kula kominiarska kontrolna z odpowiedniej długości liną,
– anemometr,
– pirometr,
– indykator,
– przyrząd do pomiaru zawartości sadzy,
– kamera inspekcyjna,
– latarka,
– radiotelefony,
– kartki papieru formatu A4,
– długopis ,ołówek twardości HB,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Wykonaj kontrolę przewodów kominowych w budynku przemysłowym.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeprowadzić działania przygotowawcze przed kontrolą,
2) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
3) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
4) dobrać środki ochrony indywidualnej,
5) zorganizować stanowisko pracy,
6) dobrać materiały potrzebne do kontroli przewodów kominowych,
7) wykonać badanie przewodów kominowych,
8) wykonać szkic rzut pionowy przewodów kominowych,
9) uporządkować stanowisko pracy,
10) wykonać obmiar robót,
11) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
12) zaprezentować efekty swojej pracy,
13) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Środki dydaktyczne:
– kula kominiarska kontrolna z odpowiedniej długości liną,
– anemometr,
– pirometr,
– indykator,
– przyrząd do pomiaru zawartości sadzy,
– kamera inspekcyjna,
– latarka,
– radiotelefony,
– kartki papieru formatu A4,
– długopis ,ołówek twardości HB,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.3. Metody sprawdzania stanu technicznego palenisk na paliwo
stałe, gazowe i płynne
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przeprowadź kontrolę paleniska na paliwo stałe
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeprowadzić działania przygotowawcze przed kontrolą,
2) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
3) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
4) dobrać środki ochrony indywidualnej,
5) zorganizować stanowisko pracy ,
6) dobrać materiały potrzebne kontroli palenisk na paliwo stałe,
7) wykonać kontrolę paleniska na paliwo stałe,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) wykonać obmiar robót,
10) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– kula kominiarska kontrolna z odpowiedniej długości liną,
– anemometr,
– pirometr,
– indykator,
– przyrząd do pomiaru zawartości sadzy,
– kamera inspekcyjna,
– latarka,
– radiotelefony,
– kartki papieru formatu A4,
– długopis ,ołówek twardości HB,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Ćwiczenie 2
Przeprowadź kontrolę paleniska na paliwo ciekłe.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeprowadzić działania przygotowawcze przed kontrolą,
2) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
3) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
4) dobrać środki ochrony indywidualnej,
5) zorganizować stanowisko pracy,
6) dobrać materiały potrzebne kontroli palenisk na paliwo ciekłe,
7) wykonać kontrolę paleniska na paliwo ciekłe,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) wykonać obmiar robót,
10) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– kula kominiarska kontrolna z odpowiedniej długości liną,
– anemometr,
– pirometr,
– indykator,
– przyrząd do pomiaru zawartości sadzy,
– kamera inspekcyjna,
– latarka,
– radiotelefony,
– kartki papieru formatu A4,
– długopis ,ołówek twardości HB,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Przeprowadź kontrolę paleniska na paliwo gazowe.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeprowadzić działania przygotowawcze przed kontrolą,
2) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
3) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
4) dobrać środki ochrony indywidualnej,
5) zorganizować stanowisko pracy,
6) dobrać materiały potrzebne kontroli palenisk na paliwo gazowe,
7) wykonać kontrolę paleniska na paliwo gazowe,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) wykonać obmiar robót,
10) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– kula kominiarska kontrolna z odpowiedniej długości liną,
– anemometr,
– pirometr,
– indykator,
– przyrząd do pomiaru zawartości sadzy,
– kamera inspekcyjna,
– latarka,
– radiotelefony,
– kartki papieru formatu A4,
– długopis ,ołówek twardości HB,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
6. EWALUACJA
OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Wykonywanie badań
przewodów kominowych
”.
Test składa się z 21 zadań, z których:
– zadania 1-15 są z poziomu podstawowego,
– zadania 16-21 są z poziomu ponadpodstawowego
.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt.
Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. b, 3. d, 4. b, 5. d, 6. b, 7. c, 8. c, 9. b, 10. c, 11. b, 12. b,
13. a, 14. c, 15. a, 16. a, 17. c, 18. b, 19. a, 20. b, 21. d
Plan testu
Nr
pytania
Cel operacyjny
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawne
odpowiedzi
1 Określić częstotliwość czyszcenia
przewodów dymowych
A P d
2 Określić częstotliwość czyszczenia
kanałów wentylacyjnych
A P
b
3 Dobrać narzędzia do badania drożności
przewodów kominowych
B
P
d
4 Określić dokładność z jaka bada się
wymiary przewodów kominowych
B P b
5 Określić minimalny wymagany spadek
czopuchów od urządzeń gazowych
B P
d
6 Określić minimalny spadek dachu przy
którym wymagane jest wykonanie ław
kominiarskich
B P
b
7 Określić wymaganą wartość ciągu w
przewodach kominowych
C
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
8 Określić maksymalną ilość palenisk
podłączonych do jednego przewodu
dymowego
B P c
9 Scharakteryzować przebieg badania
przerw w ścianach kominowych za
pomocą białej taśmy
C P
b
10 Określić odległość mocowania kratki
wentylacyjnej od sufitu
B
P
c
11 Obliczyć długość czopucha
B
P
b
12 Wyznaczyć określony spadek przewodu
C
P
b
13 Scharakteryzować sposób badania stanu
technicznego drzwiczek rewizyjnych
B
P
a
14 Określić minimalną temperaturę przy
której bada się ciąg kominowy
B P
c
15 Scharakteryzować badanie przerw w
ścianach kominowych za pomocą
kompletu linowego
C
P
a
16 Obliczyć ilość sadzy w kominie
C
P P
a
17 Przeliczyć wartość ciągu kominowego
podawanego w m/s na km/h
D P
P
c
18 Określić sposób usytuowania przewodów
spalinowych
B
P P
b
19 Obliczyć zmniejszenie przepływu spalin
D
P P
a
20 Obliczyć ciąg kominowy
D
P P
b
21 Obliczyć koszt usługi kontroli przewodów
kominowych
D
P P
d
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie
będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Uczeń powinien otrzymać również oddzielną kartkę na brudnopis, w niektórych pytaniach
należy dokonać obliczeń.
7. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
8. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
9. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Dodatkowo otrzymałeś oddzielną kartkę na brudnopis, ponieważ w niektórych pytaniach
musisz dokonać obliczeń.
5. Test zawiera 21 zadań dotyczących wykonywania badań przewodów kominowych. Są to
zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź zaznacz
X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później .
9. Na rozwiązanie
testu
masz
45
min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
• instrukcja,
• zestaw zadań testowych,
• karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Czyszczenie przewodów dymowych powinna odbywać się:
a) raz na trzy lata,
b) raz do roku,
c) dwa razy do roku,
d) cztery razy do roku.
2. Kanały wentylacyjne należy czyścić:
a) raz na trzy lata,
b) raz do roku,
c) dwa razy do roku,
d) cztery razy do roku.
3. Drożność przewodów badamy za pomocą:
a) bolca,
b) przepychacza,
c) taśmy stalowej,
d) kompletu linowego z kulą.
4. Wielkości przekroju przewodów przeprowadza się za pomocą taśmy stalowej przez pomiar
wielkości przewodu w otworach kontrolnych z dokładności:
a) 1mm,
b) 5mm,
c) 1cm,
d) 2cm.
5. Minimalny spadek czopuchów urządzeń gazowych wynosi:
a) 1%,
b) 2%,
c) 4%,
d) 5%.
6. Ławy kominiarskie stosujemy przy dachu o spadku powyżej:
a) 10%,
b) 12%,
c) 15%,
d) 20%.
7. Wartość ciągu dla większości palenisk wynosi:
a) 100-200Pa ,
b) powyżej 15Pa,
c) 1-15Pa,
d) 1000-2000Pa.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
8. Do jednego przewodu dymowego można maksymalnie podłączyć:
a) jedno palenisko na paliwo stałe,
b) dwa paleniska na paliwo stałe,
c) trzy paleniska na paliwo stałe,
d) cztery paleniska na paliwo stałe.
9. Za pomocą białej taśmy bada się:
a) drożność komina,
b) przerwy miedzy przewodami kominowymi,
c) kierunek prowadzenia przewodów,
d) prawidłowość ciągu.
10. Odległość górnej krawędzi otworu wentylacyjnego od sufitu nie może przekraczać:
a) 5cm,
b) 10cm,
c) 15cm,
d) 20cm.
11. Przyjmując że długość czopucha dymowego nie może przekraczać 0,4 wysokości komina
oznacza to, że dla komina o wysokości 5m czopuch nie może być dłuższy niż:
a) 1m,
b) 2m,
c) 3m,
d) 4m.
12. Spadek 2% oznacza że na końcach 2 m odcinka różnica wysokości wynosi:
a) 2cm,
b) 4cm,
c) 8cm,
d) 20cm.
13. Stan techniczny drzwiczek rewizyjnych określa się:
a) wzrokowo i przez próbę otwarcia i zamknięcia,
b) za pomocą pirometru,
c) wykorzystując suwmiarkę,
d) poprzez ostukanie.
14. Przy badaniu ciągu kominowego temperatura powietrza wewnątrz powinna być wyższa niż
na zewnątrz o około:
a) 0
°C,
b) 5
°C,
c) 10
°C,
d) 20
°C.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
15. Szukając przerwy w ścianach kominowych za pomocą kompletu linowego z chwilą
osiągnięcia przez szczotki wysokości równej przerwie w ścianie kominowej lub bezpośrednio
nad nią nastąpi:
a) gwałtowne zaprzestanie ulatniania się dymu przez dany przewód kominowy,
b) bardziej intensywne dymienia,
c) gwałtowne zaprzestanie ulatniania się dymu przez sąsiedni przewód kominowy,
d) pojawienie się ognia w światła w przewodzie kominowym.
16. Ilość sadzy o grubości warstwy średnio 1cm w 5m kominie o wymiarach 30x30cm wynosi:
a) 6litrów,
b) 0,6m
3
,
c) 60litrów,
d) 45litrów.
17. Wartość ciągu kominowego wskazana na anemometrze jako 1m/s odpowiada:
a) 1km/h,
b) 10km/h,
c) 3,6km/h,
d) 36km/h.
18. Czopuch, którym spaliny przepływają do komina powinien:
a) być ustawiony poziomo,
b) lekko wznosić się w kierunku kanału dymowego,
c) być ustawiony pionowo,
d) lekko wznosić się w kierunku kotła.
19. Jeżeli przepływ spalin w przewodzie 20x20xcm wynosił 30m
3
/h to w przewodzie 10x10cm
będzie wynosił przy tej samej prędkości wskazanej przez anemometr:
a) 7,5 m
3
/h,
b) 15 m
3
/h,
c) 30m
3
/h,
d) 60m
3
/h.
20. Przyjmując, że przyśpieszenie ziemskie to 10m/s
2,
,a różnica gęstości spalin i powietrza na
zewnątrz to 0,1kg/m
3
to ciąg w kominie o wysokości 7m wynosi około:
a) 0,7Pa,
b) 7Pa,
c) 70Pa,
d) 14Pa.
21. Jeżeli cena badania 1m przewodu kominowego wynosi 2zł.to całkowity koszt kontroli 4
przewodów o długość 5m i 5przewodów o długości 8m jest równy:
a) 60zł,
b) 80zł,
c) 100zł,
d) 120zł.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Wykonywanie badań przewodów kominowych
Zakreśl poprawną odpowiedź .
Nr
zadania
Odpowiedź Punkty
1
a b c d
2
a b c d
3
a b c d
4
a b c d
5
a b c d
6
a b c d
7
a b c d
8
a b c d
9
a b c d
10
a b c d
11
a b c d
12
a b c d
13
a b c d
14
a b c d
15
a b c d
16
a b c d
17
a b c d
18
a b c d
19
a b c d
20
a b c d
21
a b c d
Razem:
…………………………………………
Ocena
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
TEST II
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
,, Wykonywanie badań przewodów kominowych”
Test składa się z 20 zadań, z których:
- zadania 1-14 są z poziomu podstawowego,
- zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego
.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt.
Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Plan testu Klucz odpowiedzi
Nr
zad.
Cel operacyjny
Kategoria
celu
Poziom
wymag
ań
Poprawna
odpowiedzi
1 Określić częstotliwość badania kanałów
spalinowych
A P jeden
2 Rozpoznać badanie jakie jest dokonywane
przez prześwietlanie komina lampą
elektryczną
C
P
d
3 Zidentyfikować osoby które mogą
dokonać przeglądu kanałów kominowych
B
P
a
4 Określić kogo należy poinformować o
usterkach i nieprawidłowościach w
przewodach kominowych
A
P
zarządcę
budynku
5 Określić urządzenie jakie należy
zastosować podłączając dwa paleniska
spalinowe
B
P
Przerywacza
ciągu
6 Rozpoznać urządzenie do sprawdzania
drożności w przewodach wykonanych ze
stali kwasoodpornej
B
P
a
7 Obliczyć długość czopucha
C
P
b
8 Określić dokument w którym klient
potwierdza wykonanie kontroli
przewodów kominowych
B P
Książka usług
kominiarskich
9 Określić przyczynę wstecznego działania
kanału wentylacji grawitacyjnej,
C
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
10 Dobrać wielkość kuli do kontroli
drożności komina
B
P
a
11 Określić w jaki sposób należy
zabezpieczyć komin w rejonach z silnymi
wiatrami
C
P
b
12 Oszacować wysokość komina
C P
b
13 Obliczyć wewnętrzną powierzchnię
komina
C
P
4,8m
2
14 Określić warunki zastosowania wentylacji
mechanicznej przy paleniskach
znajdujących się w pomieszczeniu
D P
zblokowanej
instalacji
nawiewno
wywiewnej
15 Obliczyć wymaganą szerokość całkowitą
szczelin w ruszcie kotła koksowniczego
C
PP
b
16 Przeliczyć wartość ciągu kominowego
podawanego w m/s na km/h
C PP
d
17 Określić sposób usytuowania przewodów
powietrzno spalinowych
C PP
c
18 Obliczyć zmniejszenie przepływu spalin
D
PP
d
19 Obliczyć ciąg kominowy
D
PP
b
20 Obliczyć koszt usługi kontroli przewodów
kominowych
C
PP
b
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie
będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14.
Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu
.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonania badań przewodów kominowych.
5. Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się pytania
wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa) oraz pytania z luką. Pytania z
luką wymagają wpisania krótkiej odpowiedzi.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź w
pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9. Na rozwiązanie
testu
masz
60
min.
Materiały dla ucznia:
• instrukcja,
• zestaw zadań testowych,
• karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Czyszczenie kanałów spalinowych wykonujemy ………w ciągu roku.
2. Dokonując prześwietlanie polegające na stopniowym opuszczaniu elektrycznej lampy przy
równoczesnej obserwacji przewodu usytuowanego obok bada się:
a) drożność komina,
b) wielkość ciągu kominowego,
c) kierunek prowadzenia przewodów,
d) przerwy miedzy przewodami kominowymi.
3. Kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych powinny przeprowadzać:
a) osoby posiadające uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności w odniesieniu do
przewodów kominowych oraz do kominów przemysłowych,
b) kominiarz z tytułem czeladnika,
c) inżynier budownictwa, .technik budownictwa,
d) technik budownictwa.
4. O ujawnionych podczas czynności kominiarskich usterkach i nieprawidłowościach należy
powiadomić właściciela lub …………………...
5. W pomieszczeniu kotłowni dopuszcza się przyłączenie kilku kotłów do wspólnego
przewodu spalinowego, pod warunkiem zastosowania wspólnego, skrzyniowego
……………………..
6. Drożność przewodów kominowych chronionych wkładami ceramicznymi lub wykonanych
z modułów z blach kwasoodpornych należy wykonywać przy użyciu:
a) kul w osłonie gumowej,
b) szczotki z tworzywa sztucznego,
c) drewnianej łaty,
d) bolców o wadze do 2kg.
7. Wiedząc że długość czopucha dymowego nie może przekraczać 40% wysokości komina to
dla komina o wysokości 8m czopuch nie może być dłuższy niż:
a) 2m,
b) 3,2m,
c) 4m,
d) 5m.
8. …………………………..jest dokumentem zakładu kominiarskiego, w którym klient
potwierdza wykonanie usługi.
9. Wsteczne działanie kanału wentylacji grawitacyjnej, nadmierne wykraplanie pary wodnej,
świadczy o:
a) słabej izolacji cieplnej pomieszczenia,
b) braku dopływu powietrza do pomieszczeń,
c) zbyt dużej wysokości komina,
d) za dużemu otwarciu kratek wentylacyjnych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
10. Drożność komina po sprawdza się za pomocą kuli o średnicy:
a) mniejszej od przekroju komina o około 20mm,
b) większej od przekroju komina o około 20mm,
c) równej przekrojowi komina,
d) mniejszej o 10mmod przekroju komina.
11. W rejonach nadmorskich gdzie występują silne wiatry należy na wylotach przewodów
instalować:
a) kratki,
b) nasady kominowe,
c) odpowietrzniki,
d) wentylatory.
12. Wiedząc że cegła ze spoiną ma około 7cm wysokość komina murowanego zbudowanego z
50 warstw cegieł wynosi około:
a) 3m,
b) 3,5m,
c) 4m,
d) 4,5m.
13. Powierzchnia wewnętrzna komina o wysokości 8m i wymiarach 15x15cm wynosi……..m
2
.
14. Stosowanie mechanicznej wentylacji w pomieszczeniach w których znajdują się paleniska
opalane paliwem stałym, ciekłym lub gazowym i grawitacyjnym odprowadzeniem spalin
jest zabronione z wyjątkiem stosowania ………………………..
15. .Szerokość wszystkich szczelin rusztu w stosunku do 60cm szerokości całkowitej przy
paleniu koksem powinna wynosić:
a) 10cm,
b) 20cm,
c) 30cm,
d) 40cm.
16.
Wartość ciągu kominowego wskazana na anemometrze jako 10m/s odpowiada:
a) 1km/h,
b) 10km/h,
c) 3,6km/h,
d) 36km/h.
17.
Przewody powietrzno spalinowe wyprowadzone przez ścianę muszą znajdować się ponad
poziomem terenu minimum:
a) 1,5 m,
b) 2 m,
c) 2,5 m
d) 3 m.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
18. Jeżeli przepływ spalin w przewodzie 10x10cm wynosił 15m
3
/h to w przewodzie 20x20cm
będzie wynosił przy tej samej prędkości wskazanej przez anemometr:
a) 7,5 m
3
/h,
b) 15 m
3
/h,
c) 30m
3
/h,
d) 60m
3
/h.
19. Przyjmując, że przyśpieszenie ziemskie to 10m/s
2,
,a różnica gęstości spalin i powietrza na
zewnątrz to 0,1kg/m
3
to ciąg w kominie o wysokości 6m wynosi około:
a) 0,6Pa,
b) 6Pa,
c) 60Pa,
d) 120Pa.
20. Jeżeli cena badania 1m przewodu kominowego wynosi 2zł.to całkowity koszt kontroli 5
przewodów o długość 6m i 4przewodów o długości 3m jest równy:
a) 60zł,
b) 84zł,
c) 96zł,
d) 124zł.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Wypalanie przewodów dymowych i spalinowych
Zakreśl poprawną odpowiedź, uzupełnij brakujące zdanie.
Nr
zadania
Odpowiedź Punkty
1
2 a
b
c
d
3 a
b
c
d
4
5
6 a
b
c
d
7 a
b
c
d
8
9 a
b
c
d
10 a
b
c
d
11 a
b
c
d
12 a
b
c
d
13
14
15 a
b
c
d
16 a
b
c
d
17 a
b
c
d
18 a
b
c
d
19 a
b
c
d
20 a
b
c
d
∑ punktów
…………………………………………
Ocena
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
7. LITERATURA
1. Birszenk A.: Roboty zduńskie. Arkady, Warszawa 1973
2. Heryszek A.: Kominiarz i jego wiedza zawodowa. Wydawnictwo Spółdzielcze, Warszawa
1985
3. Krygier K., Klinke T., Sewerynik J.: Ogrzewnictwo wentylacja klimatyzacja. WSiP,
Warszawa 1991
4. Recknagel, Sprenger, Hoenmann, Schramek: Poradnik Ogrzewanie + Klimatyzacja. EWFE,
Gdańsk 1994.
5. PN-89/B-10425 Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne murowane z cegły.
Wymagania techniczne i badania przy odbiorze
6. PN-EN 1443 Kominy -wymagania ogólne
7. Czasopismo: ”Kominiarz Polski”
8. Katalogi producentów