,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Tadeusz Kochanowski
Rozpoznawanie wyrobów złotniczych pochodzących
z różnych okresów historycznych
731[06].O1.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
Wacław Jaworski
Mirosław Muraszkowski
Opracowanie redakcyjne:
Antoni Korsak
Konsultacja:
Zenon W. Pietkiewicz
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej „Rozpoznawanie
wyrobów złotniczych pochodzących z różnych okresów historycznych” 731[06].O1.01
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu złotnik–jubiler.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Geneza sztuki złotniczej i najstarsze techniki zdobnicze
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Technologia złotnicza w cywilizacjach nowożytnych
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3. Złotnictwo końca XIX i XX wieku
15
5.3.1. Ćwiczenia
15
5.4. Rozwój złotnictwa w Polsce na przestrzeni wieków
16
5.3.1. Ćwiczenia
16
6. Ewaluacja osiągnięć uczniów
17
7. Literatura
33
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie złotnik-jubiler 731[06].
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie w uczniach umiejętności
praktycznych,
−
wykaz literatury, z jakiej uczniowie powinni korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami, ze
szczególnym uwzględnieniem:
−
pokazu z objaśnieniem,
−
tekstu przewodniego,
−
metod projektowania,
−
ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy
uczniów,
do
pracy
zespołowej.
W
celu
przeprowadzenia
sprawdzianu
wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może posłużyć się zamieszczonym
w punkcie 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego rodzaju zadania.
W rozdziale tym zamieszczono również:
−
plan tekstu w formie tabelarycznej,
−
punktacje zadań i osiągnięć w nauce,
−
propozycje norm wymagań,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
731[06].O1
Podstawy złotnictwa i jubilerstwa.
731[06].O1.01
Rozpoznawanie wyrobów złotniczych
pochodzących z różnych okresów
historycznych.
731[06].O1.02
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa
i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska.
731 [06].O1.04
Posługiwanie się
dokumentacją techniczną.
731[06].O1.03
Rozpoznawanie podstawowych
materiałów stosowanych
w złotnictwie i jubilerstwie.
731[06].O1.05
Projektowanie wyrobów
złotniczo–jubilerskich.
731[06].O1.06
Rozróżnianie maszyn
i urządzeń stosowanych
w złotnictwie i jubilerstwie.
731[06].O1.07
Wykonywanie prac z zakresu obróbki ręcznej.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien znać:
−
znać okresy historyczne w rozwoju cywilizacji historycznych,
−
znać okresy historyczne w rozwoju cywilizacji nowożytnych,
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć:
−
wyjaśnić podstawowe pojęcia z zakresu złotnictwa,
−
dokonać selekcji materiałów informacyjnych pochodzących z różnych źródeł,
−
dokonać analizy, skopiować i opisać gromadzone materiały,
−
zorganizować prezentację gromadzonych materiałów,
−
rozpoznać wyroby złotniczo–jubilerskie pochodzące z różnych okresów historycznych,
−
rozróżnić techniki wykonania i zdobienia wyrobów złotniczych,
−
śledzić aktualne wydarzenia branżowe oraz prenumerować czasopisma tematyczne.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania:
Złotnik–jubiler 731[06]
Moduł:
Podstawy złotnictwa i jubilerstwa 731[06].O1
Jednostka modułowa:
„Rozpoznawanie
wyrobów
złotniczych
pochodzących z różnych okresów historycznych”
731[06].O1.01
Temat: Prezentacja pod tytułem „Złotnictwo na przestrzeni wieków”.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności doboru lektury, selekcji i opisu materiałów,
znajomość stylów i technik stosowanych w wyrobach złotniczo-jubilerskich z różnych
okresów historycznych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
wyselekcjonować i opisać materiały,
−
rozpoznać okres historyczny, z którego pochodzi wyrób,
−
rozróżnić techniki zdobnicze.
Metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
grupowa.
Czas: 135 minut.
Środki dydaktyczne:
−
artykuły prasowe, fragmenty folderów, katalogi i zdjęcia,
−
przybory do pisania,
−
klej,
−
nożyczki,
−
blok techniczny.
Przebieg zajęć:
1. Wyjaśnienie tematu zajęć.
2. Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia.
3. Podział na grupy.
4. Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
5. Zapoznanie uczniów z instrukcją ćwiczenia.
6. Przebieg ćwiczenia:
−
zapoznanie się grupy z materiałami,
−
selekcja materiałów,
−
sprawdzenie przez nauczyciela poprawności wyboru,
−
zredagowanie ostatecznej wersji prezentacji.
7. Uczniowie porządkują swoje miejsca pracy.
8. Uczeń wybrany z każdej grupy prezentuje wykonane ćwiczenie.
9. Nauczyciel wspólnie z uczniami ocenia poszczególne prezentacje.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Zakończenie zajęć
−
wnioski,
−
podsumowanie ćwiczenia.
Praca domowa
Na podstawie literatury przygotuj dodatkowe informacje dotyczące tematu ćwiczenia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
przeprowadzenie anonimowej ankiety ewaluacyjnej wśród uczniów dotyczącej zdobytych
umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ...................................................................
Modułowy program nauczania:
Złotnik–jubiler 731[06]
Moduł:
Podstawy złotnictwa i jubilerstwa 731[06].01
Jednostka modułowa:
„Rozpoznawanie wyrobów złotniczych pochodzących
z różnych okresów historycznych” 731[06].O1.01
Temat: Wykonanie rysunku wyrobu złotniczego i opis elementów zdobniczych
charakterystycznych dla epoki, z której pochodzi.
Cel ogólny: Znajomość wyrobów i technik złotniczych z różnych okresów historycznych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
wskazać okres historyczny z którego pochodzi wyrób złotniczy,
−
rozpoznać techniki złotnicze charakterystyczne dla różnych okresów historycznych,
−
narysować
wyrób
ze
szczególnym
uwzględnieniem
elementów
zdobniczych
charakterystycznych dla epoki z której pochodzi.
Metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów
−
indywidualne.
Czas: 135 minut
Środki dydaktyczne:
−
wyrób złotniczy,
−
blok rysunkowy formatu A4,
−
przybory kreślarskie,
−
notatnik i przybory do pisania,
−
przybory do rysowania.
Przebieg zajęć:
1. Wyjaśnienie tematu zajęć.
2. Zapoznanie uczniów z celem ćwiczenia.
3. Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Zapoznanie uczniów z instrukcją ćwiczenia.
5. Przebieg ćwiczenia:
−
uczeń ogląda wyrób złotniczy, który ma narysować,
−
wykonuje rysunek pod nadzorem nauczyciela,
−
uczeń opisuje charakterystyczne techniki zdobnicze wyrobu.
6. Uczeń porządkuje miejsce pracy.
7. Prezentuje wykonane ćwiczenie.
8. Uczeń analizuje przebieg ćwiczenia.
9. Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje oceny zajęć.
Zakończenie zajęć
−
wnioski,
−
podsumowanie ćwiczenia.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat innych wyrobów i technik zdobniczych
stosowanych w epoce historycznej z której pochodzi wyrób będący przedmiotem ćwiczenia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
przeprowadzenie anonimowej ankiety ewaluacyjnej wśród uczniów dotyczącej zdobytych
umiejętności oraz sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Geneza sztuki złotniczej i najstarsze techniki zdobnicze
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wybierz ze wskazanego przez nauczyciela czasopisma poświęconego złotnictwu artykuły
i zdjęcia na temat elementów zdobniczych występujących na najstarszych znanych
przedmiotach starożytnej sztuki złotniczej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyposażyć się w kilka egzemplarzy czasopisma wskazanego przez nauczyciela”,
2) odszukać zdjęcia starych wyrobów złotniczych,
3) określić sposób wykonania wyrobu i rodzaj techniki zdobniczej,
4) zaprezentować i omówić wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
kilka egzemplarzy czasopisma wskazanego przez nauczyciela,
−
literatura dotycząca starych technik zdobniczych z punktu 7.
Ćwiczenie 2
Zaprojektuj fryz w formie płaskiej blachy, zdobiony liniami krzywymi.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z możliwościami wykorzystywania linii krzywych do zaprojektowania
motywów zdobniczych,
2) dobrać jedną z krzywych do wykonania ćwiczenia,
3) sporządzić moduł wykonany z krzywych powtarzających się, tworząc możliwość
dowolnego ich powielania,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Zalecane metody nauczania
–
uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– metoda projektów.
Środki dydaktyczne:
−
blok rysunkowy formatu A4,
−
przybory kreślarskie,
−
przybory do rysowania,
−
literatura z punktu 7.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Technologia złotnicza w cywilizacjach nowożytnych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zorganizuj wystawę ilustracji zamieszczonych w wydaniach albumowych na temat
wyrobów złotniczych w Cesarstwie Rzymskim i w Cesarstwie Bizantyjskim.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić i zapoznać się z lekturą dotyczącą podanego tematu,
2) wyeksponować zdjęcia dotyczące wyrobów złotniczych wytwarzanych w Cesarstwie
Rzymskim i Bizantyjskim,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
literatura z punktu 7.
Ćwiczenie 2
Zorganizuj wystawę ilustracji związanych z wyrobami złotniczymi zdobionymi
motywami inspirowanymi wielkimi religiami świata.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić i wyselekcjonować potrzebne do zrealizowania ćwiczenia wydania
albumowe,
2) wybrać z nich zdjęcia sprzętu liturgicznego,
3) opisać i umotywować dokonany wybór,
4) opisać motywy zdobnicze w nich występujące,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania
–
uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Środki dydaktyczne:
−
notatnik i przybory do pisania,
−
literatura z punktu 7.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Złotnictwo XIX i XX wieku
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Weź udział w wycieczce indywidualnej lub grupowej do Muzeum sztuki złotnictniczej,
w Kaziemierzu i zapoznaj się z biżuterią zwaną „patriotyczną”.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wziąć udział w wycieczce do Muzeum Złotnictwa, Grawerstwa i Zegarmistrzostwa
w Warszawie,
2) odnaleźć eksponaty związane z tematyką ćwiczenia,
3) przeanalizować ornamentykę charakterystyczną dla „biżuterii patriotycznej”,
4) narysować i opisać dwa wybrane eksponaty,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– pokaz z objaśnieniami.
Środki dydaktyczne:
−
notatnik i przybory do pisania,
−
przybory do rysowania,
−
literatura z punktu 7.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.4. Rozwój złotnictwa w Polsce na przestrzeni wieków
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Odwiedź najbliższe miejscu Twojego zamieszkania muzeum, w którym eksponowane są
wyroby złotnicze. Narysuj wybrany eksponat. Opisz elementy zdobnicze w nim występujące.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odwiedzić muzeum,
2) narysować wybrany eksponat z wyraźnymi elementami zdobniczymi,
3) narysować motyw zdobniczy, opisać go,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny estetyki i poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– pokaz z objaśnieniami,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
notatnik i przybory do pisania,
−
przybory do rysowania,
−
literatura z punktu 7.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Rozpoznawanie wyrobów
złotniczych pochodzących z różnych okresów historycznych”
Test składa się z 20 zadań:
−
zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego
−
zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań- uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 11 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan Testu
Klucz odpowiedzi
Nr
zad.
Cel operacyjny
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna odpowiedź
1
Określić
czasy
pochodzenia
najstarszych wyrobów
sztuki złotniczej
A
P
b
2
Zdefiniować
pojęcie
emalii
A
P
…nakładaniu…cienkich…topliwego
…
3
Umiejscowić w czasie
epokę nowożytną
A
P
c
4
Wskazać
wytwarzaniem czego
zasłynęła
rodzina
Fabergé
A
P
…carów…jaja…
5
Wyjaśnić
pojęcie
„biżuteria
patriotyczna”
B
P
Uczeń
wykonał
zadanie
jeżeli
wskazał cechę charakterystyczną
czyli akcent położony na symbole
i rocznice narodowe.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
6
Określić,
co
miało
największy wpływ na
tworzenie
sztuki
złotniczej w Polsce
A
P
…chrystianizacja…
7
Określić
funkcje
znaków probierczych
A
P
c
8
Określić
rodzaje
filigranu
B
P
Uczeń
wykonał
zadanie
jeżeli
wymienił 2 z 3 rodzajów filigranów
(z tłem, ażurowy, objętościowy).
9
Określić
cywilizację
panującą
w
starożytności
na
terenach
współczesnych Włoch
A
P
c
10
Wyjaśnić
pojęcie
technika inkrustacji
A
P
Uczeń
wykonał
zadanie
jeżeli
wskazał, że jest to wyrób zdobiony
drutem wklepanym w wyżłobione
rowki na kształt określonego wzoru.
11
Wymienić cywilizacje
znane na kontynencie
amerykańskim
A
P
Uczeń
wykonał
zadanie
jeżeli
wymienił dwie z trzech cywilizacji.
12
Wymienić
materiały
stosowane
do
produkcji
wyrobów
jubilerskich
w Afryce
A
P
Uczeń
wykonał
zadanie
jeżeli
wymienił
3
materiały
(kość
słoniowa, malachit, drewno, kły
morsów).
13
Określić
elementy
zdobnicze stosowane
w kubizmie
A
P
d
14
Wymienić
polskie
ośrodki
złotnicze
końca XIX i XX
wieku
B
P
Uczeń
wykonał
zadanie
jeżeli
wymienił trzy ośrodki.
15
Narysować
fragment
wyrobu
zdobionego
filigranem
D
PP
Uczeń wykonał zadanie, jeżeli na
rysunku
widać
cechy
charakterystyczne filigranu.
16
Narysować
fragment
fryzu
z
elementami
naturalistycznymi
D
PP
Uczeń wykonał zadanie jeżeli na
rysunku widać któryś z elementów
naturalistycznych
(fale
morskie,
promienie słoneczne, półksiężyce,
gwiazdy).
17
Wymienić
techniki
zdobnicze stosowane
w
starożytności
i,
scharakteryzować je
C
PP
Uczeń
wykonał
zadanie
jeżeli
prawidłowo wymienił 7 technik
zdobniczych i scharakteryzował je.
18
Zaprojektować
dowolny
motyw
dekoracyjny
inspirowany fauną
D
PP
Uczeń
wykonał
zadanie
jeżeli
wykonał
rysunek
wyrobu
jubilerskiego
z
elementami
zdobniczymi inspirowanymi fauną.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
19
Określić
czas
panowania
secesji,
wymienić
zmiany,
jakie wprowadziła do
sztuki złotniczej
C
PP
Uczeń
wykonał
zadanie
jeżeli
krótko scharakteryzował zmiany
jakie zaszły w sztuce złotniczej
w okresie secesji i podał okres jej
panowania.
20
Określić czas, miejsce
i funkcje powstania
pierwszych
cechów
złotniczych w Polsce
C
PP
Uczeń
wykonał
zadanie
jeżeli
wskazał od kiedy funkcjonują, czym
się zajmowały,
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób i zasady wypełniania karty odpowiedzi testu.
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi.
8. Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi.
9. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
14. Ustal przyczyny trudności uczniów w rozwiązywaniu tych zadań.
15. Wyciągnij wnioski do dalszej pracy mające na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych, niskie wyniki testu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań.
5. Zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 13, 14, są to zadania wyboru wielokrotnego i tylko jedna
odpowiedź jest prawidłowa; pytania 6, 10, 11 są to zadania z luką, w zadaniach 15, 16,
17, 18, 19, 20 narysuj lub dokończ rysunki.
6. Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
−
zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź
zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową),
−
w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce,
−
w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności:
−
I część – poziom podstawowy – (zadania 1 – 14),
−
II część – poziom ponad podstawowy – (zadania 15 – 20).
9. Jeśli udzielenie odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, to odłóż jego
rozwiązanie na później i rozważ ponownie gdy zostanie Ci czas wolny.
10. Na rozwiązanie testu masz 90 min.
Powodzenia
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Najstarsze znalezione wyroby sztuki złotniczej pochodzą sprzed:
a) około 1000 lat przed naszą erą,
b) około 3000 lat przed naszą erą,
c) około 500 lat przed naszą erą,
d) około 100 lat przed naszą erą.
2. Emalię, jest to technika zdobienia wyrobu polegająca na ……………. warstw
...................... powłok z …………………. szkła.
3. Czasy nowożytne datujemy od:
a) okresu średniowiecza,
b) okresu I wojny światowej,
c) początku naszej ery,
d) okresu Odrodzenia.
4. Charakterystycznym przedmiotem sztuki zdobniczej na dworach rosyjskich …………
były ………… Faberge.
5. Wyjaśnij pojęcie biżuterii patriotycznej.
6. Największy wpływ na przestrzeni dziejów na tworzenie sztuki złotniczej w Polsce
miała …………… kraju.
7. Znaki probiercze na wyrobach złotniczych spełniają funkcję:
a) dekoracyjną,
b) wzmacniającą,
c) identyfikacyjną,
d) antykorozyjną.
8. Wymień rodzaje filigranu.
9. Na terenach współczesnych Włoch w starożytności panowała cywilizacja:
a) Scytów,
b) Majów,
c) Etrusków,
d) Minojska.
10. Scharakteryzuj zwięźle technikę inkrustacji.
11. Wymień cywilizacje, jakie znane były na kontynencie Amerykańskim.
12. Wymień materiały stosowane do wyrobu biżuterii w Afryce.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
13. Charakterystycznymi elementami zdobniczymi w kubizmie były:
a) linie proste,
b) stylizacje roślinne,
c) elementy ciała ludzkiego,
d) wzory geometryczne.
14. Wymień najważniejsze ośrodki złotnictwa w Polsce końca XIX i XX wieku.
15. Narysuj fragment wyrobu zdobionego filigranem.
16. Narysuj fragment fryzu z elementami naturalistycznymi.
17. Wymień techniki zdobnicze stosowane w starożytności, scharakteryzuj je.
18. Zaprojektuj motyw zdobniczy inspirowany fauną.
19. Określ czas, w którym trwała secesja i opisz zmiany, które zaszły w sztuce złotniczej.
20. Określ, gdzie i kiedy powstały cechy złotnicze w Polsce, czym się zajmowały.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Rozpoznawanie wyrobów złotniczych pochodzących z różnych okresów
historycznych
Zakreśl poprawną odpowiedź
,
wpisz brakujące części zdania, a w zadaniach 15, 16 i 18
wykonaj odpowiedni rysunek
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
3
a
b
c
d
4
5
6
7
a
b
c
d
8
9
a
b
c
d
10
11
12
13
a
b
c
d
14
15
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
16
17
18
19
20
Razem:
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Rozpoznawanie wyrobów
złotniczych pochodzących z różnych okresów historycznych„
Test składa się z 20 zadań:
−
zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań
–
uczeń otrzyma
następujące oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 11 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan Testu
Klucz Odpowiedzi
Nr
zad.
Cel operacyjny
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna odpowiedź
1
Określić metodę wygniatania
A
P
b
2
Wymienić najstarsze motywy
zdobnicze
A
P
Uczeń wykonał zadanie jeżeli
wymienił 3 z 5 motywów:
−
(geometryczne,
−
naturalistyczne,
−
ciała ludzkiego,
−
flory,
−
fauny).
3
Określić
średnicę
kulek
używanych do granulacji
A
P
b
4
Określić
cechy
charakterystyczne
wyrobów
cywilizacji Etrusków
A
P
d
5
Wskazać cywilizację, która
miała największy wpływ na
złotnictwo
A
P
…Cesarstwa
Rzymskiego…
6
Określić kontynent, na którym
rozwinęła się secesja
A
P
d
7
Wymienić tytuły czasopism
branżowych
A
P
Uczeń prawidłowo wykonał
zadanie jeżeli wymienił 1
czasopismo (Polski jubiler,
Zegarki & Biżuteria).
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
8
Określić miejsce umieszczania
prób na pierścionkach
A
P
a
9
Podać
nazwę
instytucji
zajmującej się cechowaniem
wyrobów jubilerskich
A
P
Uczeń prawidłowo wykonał
ćwiczenie jeżeli wskazał
Urząd Probierczy.
10
Określić co składa się na cechę
umieszczoną na wyrobie ze
stopu metali szlachetnych
A
P
...próba… imiennik…
11
Wymienić techniki zdobienia
wyrobów na zimno
B
P
Uczeń prawidłowo wykonał
zadanie, jeżeli wymienił 3
techniki
(inkrustację,
wygniatanie, grawerowanie,
cyzelowanie
na
zimno,
klepanie na zimno).
12
Wyjaśnić, na czym polega
technika niello
A
P
…zaczernienie
części
ornamentu
lub
rysunku
wykonanego …
13.
Wyjaśnić
różnice
między
inkrustacją
powierzchniową
a wgłębną
B
P
−
wgłębna:
wklepywanie
w głębokie rowki wzoru.
−
powierzchniowa:
wklepywanie w płytkie
krzyżowe nacięcia wzoru.
14
Określić miejsce występowania
cywilizacji kreteńskiej
A
P
a
15
Narysować fragment wyrobu
zdobionego granulacją
D
PP
Uczeń wykonał
zadanie
jeżeli na rysunku wyraźnie
widać drobne kulki.
16
Podać od kiedy funkcjonują,
kogo
skupiają
i
czym
zajmowały się, zajmują cechy
złotnicze
C
PP
Uczeń wykonał
zadanie
jeżeli:
−
określił
od
kiedy
funkcjonują,
−
kogo skupiały,
−
czym
się
zajmowały
cechy złotnicze.
17
Zaprojektować
motyw
zdobniczy inspirowany florą
D
PP
Uczeń wykonał
zadanie
jeżeli
wykonał
rysunek
motywu
zdobniczego
inspirowanego florą.
18.
Wymienić
materiały,
które
można
zdobić
techniką
grawerowania,
opisać
tę
technikę, wskazać współczesne
zastosowanie
C
PP
Uczeń
prawidłowo
wykonał zadanie, jeżeli:
−
wymienił
materiały
(metale, kość, drewno,
kamień),
−
prawidłowo
opisał
technikę grawerowania,
−
wskazał
współczesne
zastosowanie
zdobienia
graweriwaniem.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
19
Zaprojektować
motyw
zdobniczy wykonany techniką
cyzelowania na zimno
D
PP
Uczeń wykonał
zadanie
jeżeli
wykonał
rysunek
fragmentu
przedmiotu
zdobionego
techniką
cyzelowania na zimno.
20
Opisać
technikę
zdobienia
złoceniem,
scharakteryzować
proces amalgamacji, wskazać
współczesne zastosowanie tej
techniki
C
PP
Uczeń wykonał zadanie,
jeżeli
opisał
technikę
złocenia, podał prawidłową
kolejność czynności przy
zdobieniu amalgamacją.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
2. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
3. Przedstaw cel pomiaru dydaktycznego.
4. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
5. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
6. Omów z uczniami sposób i zasady wypełniania karty odpowiedzi testu.
7. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
8. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i kart odpowiedzi.
9. Podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi.
10. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
11. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
12. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
13. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
14. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
15. Ustal przyczyny trudności uczniów rozwiązywaniu tych zadań.
16. Wyciągnij wnioski do dalszej pracy mające na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych, niskie wyniki testu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Wpisz imię i nazwisko na kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań.
5. Zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 13, 14, są to zadania wyboru wielokrotnego i tylko jedna
odpowiedź jest prawidłowa; pytania 6, 10, 11 są to zadania z luką, w zadaniach 15, 16,
17, 18, 19, 20 narysuj lub dokończ rysunki.
6. Zadania rozwiązuj tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
−
zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź
zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową),
−
w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone miejsce,
−
w zdaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności:
−
I część – poziom podstawowy – (zadania 1 – 14),
−
II część – poziom ponad podstawowy – (zadania 15 – 20).
9. Jeśli udzielenie odpowiedzi na któreś pytanie będzie Ci sprawiało trudność, to odłóż jego
rozwiązanie na później i rozważ ponownie gdy zostanie Ci czas wolny.
10. Na rozwiązanie testu masz 90 min.
Powodzenia
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Wygniatanie to uproszczona metoda:
a) grawerowania,
b) cyzelowania,
c) granulacji,
d) inkrustacji.
2. Wymień najstarsze metody zdobnicze.
3. Kulki używane do granulacji mają średnicę mniejszą niż:
a) 1 centymetr,
b) 0,12 milimetra,
c) 0,5 milimetra,
d) 5 milimetrów.
4. Wyroby z okresu cywilizacji Etrusków charakteryzują się techniką zdobienia przez
użycie:
a) grawerowania,
b) emalii,
c) filigranu,
d) repusowania i granulacji.
5. Cywilizacja…………………………… miała największy wpływ na historie złotnictwa od
początku nowej ery do wieku XIX.
6. Secesja rozwinęła się w:
a) Azji,
b) Afryki,
c) Ameryce,
d) Europie.
7. Wymień tytuły czasopism branżowych ukazujących się obecnie na rynku.
8. Na pierścionku znaki probiercze umieszczamy najczęściej na:
a) obrączce,
b) oprawie kamienia,
c) elementach ozdobnych,
d) kamieniu.
9. Określ instytucję zajmującą się cechowaniem wyrobów jubilerskich.
10. Na cechę umieszczoną na wyrobie wykonanym ze stopu metali szlachetnych składa się
………… oraz ………….. wytwórcy.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
11. Wymień techniki zdobienia wyrobów jubilerskich na zimno.
12. Niello to technika polegająca na………………..na wyrobie.
13. Wymień różnice między inkrustacją wgłębna a powierzchniową.
14. Cywilizacja kreteńska występowała na terenie:
a) Europy,
b) Azji,
c) Ameryki,
d) Afryki.
15. Narysuj fragment wyrobu zdobiony granulacją.
16. Wyjaśnij, od kiedy funkcjonują, kogo skupiają i czym zajmowały się, zajmują cechy
złotnicze.
17. Zaprojektuj motyw zdobniczy inspirowany florą.
18. Wymień materiały, które można zdobić techniką grawerowania, opisz tę technikę i wskaż
jej współczesne zastosowanie.
19. Zaprojektuj motyw zdobniczy wykonany techniką cyzelowania.
20. Opisz technikę zdobienia złoceniem, scharakteryzuj proces amalgamacji, wskaż
współczesne zastosowanie tej techniki.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Rozpoznawanie wyrobów złotniczych pochodzących z różnych okresów
historycznych
Zakreśl poprawną odpowiedź
,
wpisz brakujące części zdania, a w zadaniach 15, 16, 17
i 19 wykonaj odpowiedni rysunek
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
6
a
b
c
d
7
8
a
b
c
d
9
10
11
12
13
14
a
b
c
d
15
16
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
17
18
19
20
Razem:
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
7. LITERATURA
1. Bochnak A.: Rzemiosło artystyczne w Polsce, Warszawa 1997
2. Cavey Ch.: Klejnoty, fakty i mity. Świat książki, Warszawa 1996
3. Chrzanowski T. Kornecki M.: Złotnictwo toruńskie 1962. PWN, Warszawa 1988
4. de Morant H.: Historia sztuki złotniczej od pradziejów do współczesności. Arkady, 1983
5. Fyson N.: Klejnoty świata. Świat książki, Warszawa 1996
6. Gradowski M.: Dawne złotnictwo. PWN, Warszawa 1984
7. Kasprzak Miller A.: Srebra Jadwigi i Jerzego Zaremskich, Warszawa 2001
8. Knobloch M.: Polska biżuteria, Ossolineum 1980
9. Knobloch M.: Złotnictwo. WNT, Warszawa 1977
10. Lileyko H.: Zanikające zawody, złotnictwo. CZSR, Warszawa 1978
11. Miller J. : Antyki, encyklopedia. Świat książki, Warszawa 2000
12. Miller J.: Antyki. Wiedza i życie.
13. Sztuka złotnicza starożytnej Italii, Muzeum Narodowe, Warszawa 1962
14. Pallai S.: Metaloplastyka użytkowa. WNT, Warszawa 1990
15. Samek J.: Polskie złotnictwo. Ossolineum, 1988
16. Samek J.: Polskie rzemiosło artystyczne. Wydawnictwo artystyczne i filmowe, Warszawa
1984
Internet
Strony aktualne na dzień 30 maja 2006:
1. www.gum.gov.pl
2. www.jubiler.pl
Czasopisma o tematyce jubilerskiej:
−
Serwis informacyjny,
−
Serwis jubilerski,
−
Złotnik zegarmistrz,
−
Polski Jubiler,
−
Zegarki i biżuteria.