background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 

   

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
 
Alicja Jędrzejczyk 
 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie  podstawowych  zabiegów  profilaktyczno-
leczniczych 322[03].Z2.05 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
lek. med. Konrad Szymczyk 
mgr Katarzyna Zarębska  
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
lek. stom. Alicja Jędrzejczyk 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa  
 
 
 
 
 

 
 

 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[03].Z2.05 
„Wykonywanie 

podstawowych 

zabiegów 

profilaktyczno-leczniczych”, 

zawartego 

w modułowym programie nauczania dla zawodu higienistka stomatologiczna. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI  

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

10 

 

5.1. Podstawy profilaktyki 

10 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

10 

 

5.2. Profilaktyka szczegółowa 

12 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

12 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

16 

7.  Literatura 

28 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w zawodzie higienistka stomatologiczna. 
 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  umiejętności  jakie  powinien  posiadać  uczeń  przed  przystąpieniem 
do realizacji programu jednostki modułowej, 

 

cele kształcenia, umiejętności jakie uczeń opanuje podczas realizacji programu jednostki 
modułowej, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe  ćwiczenia  zawierające  wskazówki  do  realizacji,  zalecane  metody 
nauczania–uczenia się oraz środki dydaktyczne, 

 

ewaluację osiągnięć, pozwoli ocenić poziom nabytych umiejętności, 

 

wykaz literatury.

 

 Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  następujących  metod  nauczania:  wykładu  problemowego, 
pokazu  z  instruktaŜem,  ćwiczeń  praktycznych,  dyskusji  dydaktycznej,  metody  analizy 
przypadków.

 

 Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  od  samodzielnej  do 

zespołowej.

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych  

322[03].Z2 

Profilaktyka i leczenie chorób 

narządu Ŝucia 

322[03].Z2.01 

Organizacja pracy w gabinecie 

stomatologicznym 

322[03].Z2.02 

Prowadzenie dekontaminacji  

w gabinecie stomatologicznym

 

322[03].Z2.03 

Zapobieganie próchnicy zębów 

322[03].Z2.04 

Zapobieganie chorobom błony 

ś

luzowej jamy ustnej i przyzębia 

322[03].Z2.05 

Wykonywanie podstawowych 

zabiegów profilaktyczno- 

-leczniczych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

charakteryzować anatomię i fizjologię narządu Ŝucia, 

 

rozpoznawać zmiany patologiczne występujące w jamie ustnej, 

 

wykonywać badania jamy ustnej, 

 

przeprowadzać wywiad podmiotowy, 

 

interpretować podstawowe wskaźniki dotyczące badań jamy ustnej, 

 

rozróŜniać podstawowe materiały uŜywane w gabinecie stomatologicznym, 

 

rozróŜniać  podstawowe  urządzenia  i  narzędzia  wykorzystywane  w  gabinecie 
stomatologicznym, 

 

stosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisy przeciwpoŜarowe oraz ochrony 
ś

rodowiska, 

 

stosować zasady działania aseptycznego i antyseptycznego. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozróŜnić stany chorobowe narządu Ŝucia, 

 

dokonać  oceny  stanu  zdrowotnego  układu  stomatognatycznego  i  zaplanować  działania 
terapeutyczne, 

 

scharakteryzować metody leczenia i rehabilitacji stomatologicznej, 

 

opracować plan leczenia i rehabilitacji we współpracy z lekarzem dentystą, 

 

zastosować zasady profilaktyki Ŝywieniowej chorób narządu Ŝucia, 

 

zaplanować Ŝywienie osób z niedoborami pokarmowymi, 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

 

przygotować pacjentów do wykonywania zabiegów stomatologicznych, 

 

przygotować 

produkty 

lecznicze 

materiały 

stomatologiczne 

do 

zabiegów 

stomatologicznych, 

 

zastosować środki ochrony indywidualnej, 

 

przygotować formówki do pracy, 

 

przygotować materiały stosowane w profilaktyce przeciwpróchnicowej, 

 

przygotować materiały do wypełnień, 

 

przygotować materiały uŜytkowane w protetyce i ortodoncji, 

 

przygotować masy wyciskowe i ocenić wyciski na łyŜkach wyciskowych, 

 

przygotować środki lecznicze na zlecenie lekarza dentysty, 

 

wykonać czynności i zabiegi higieniczne oraz profilaktyczno-lecznicze na zlecenie i pod 
nadzorem lekarza dentysty, zgodnie z zasadami aseptyki i antyseptyki, 

 

wykonać  fizykoterapeutyczne  zabiegi  stomatologiczne  na  zlecenie  i  pod  nadzorem 
lekarza dentysty, 

 

przeprowadzić  ćwiczenia  z  zakresu  profilaktyki  i  terapii  ortodontycznej  na  zlecenie 
lekarza dentysty, 

 

scharakteryzować metody pracy higienistki stomatologicznej z lekarzem dentystą, 

 

wykonać czynności związane z asystowaniem lekarzowi dentyście podczas wykonywania 
zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych,  

 

wykonać zabiegi stomatologiczne z uŜyciem specjalistycznej aparatury, 

 

zabezpieczyć  substancje  i  materiały  skaŜone  oraz  odpadki  po  przeprowadzonych 
zabiegach stomatologicznych, 

 

zastosować  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska, 

 

zastosować zasady komunikowania się z pacjentem i współpracownikami, 

 

uniknąć zachowań ujemnie wpływających na przebieg leczenia pacjenta, 

 

zastosować zasady etyki podczas wykonywania zabiegów stomatologicznych, 

 

sporządzić dokumentację dotyczącą wykonywanych zabiegów stomatologicznych. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1

 

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Higienistka stomatologiczna 322[03] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Profilaktyka i leczenie chorób narządu Ŝucia 322[03].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

Wykonywanie  podstawowych  zabiegów  profilaktyczno-
leczniczych 322[03].Z2.05 

 

Temat: Podstawy profilaktyki chorób narządu Ŝucia.  

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania zabiegów higieniczno-profilaktycznych.  
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić zadania higienistki stomatologicznej, 

 

scharakteryzować prace zespołu stomatologicznego, 

 

ocenić stan zdrowotny układu stomatognatycznego, 

 

opracować plan higienizacji jamy ustnej, 

 

scharakteryzować  i  wykorzystać  w  praktyce  sposoby  fluoryzacji  endogenicznej 
i egzogenicznej, 

 

opisać sposób lakowania bruzd. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka,  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenia. 

 

Formy organizacji pracy uczniów: 

 

praca w grupach, 

 

praca indywidualna. 

 
Czas: 6 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

filmy dydaktyczne z instruktaŜem przeprowadzania badań, 

 

prezentacje 

multimedialne 

dotyczące 

wykonywania 

higienicznych 

czynności 

stomatologicznych, 

 

odtwarzacz DVD, 

 

głowy fantomowe, 

 

fantomy łuków zębowych, 

 

instrumenty diagnostyczne, 

 

zestaw do nauki higieny jamy ustnej, 

 

bielizna zabiegowa, 

 

aparatura stomatologiczna. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Sprawy organizacyjne (sprawdzenie obecności, gotowości do zajęć). 

2.

 

Podanie tematu zajęć. 

3.

 

Wprowadzenie: 

 

nauczyciel  przeprowadza  pogadankę  na  temat  podstawowych  zadań  higienistki 
stomatologicznej, sposobu porozumiewania się z pacjentem, przygotowania gabinetu 
do  pracy.  Zwraca  szczególną  uwagę  na  działania  aseptyczne  i  antyseptyczne  oraz 
ochronę osobistą, 

 

nauczyciel objaśnia pojęcia edukacji i promocji zdrowia, 

 

nauczyciel omawia wpływ odŜywiania na tkanki jamy ustnej, 

 

nauczyciel  prezentuje  film  dydaktyczny  dotyczący  badania  oraz  podstawowych 
zabiegów  higienicznych  jamy  ustnej,  w  trakcie  projekcji  zwraca  uwagę  na  zabiegi 
profesjonalne, na sposób ich wykonywania,  

 

nauczyciel prezentuje planszę ukazującą podstawowe techniki szczotkowania zębów, 
czyszczenia nitką, irygatorem, wykałaczkami, 

 

uczniowie  wymieniają  swoje  spostrzeŜenia  dotyczące  sposobów  domowego 
oczyszczania zębów. 

4.

 

Realizacja ćwiczenia (praca w grupach 4–5 osobowych):  

 

nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, zakres i sposób wykonania, 

 

uczniowie po zapoznaniu się z zadaniem przystępują do jego realizacji, 

 

na  modelach  szczęk  pokazują  jak  wyglądają  poszczególne  techniki  szczotkowania, 
uŜywania nici dentystycznych, wykałaczek i irygatora, 

 

proponują sposób czyszczenia zębów u trzyletniego dziecka i u dorosłego, 

 

nauczyciel  zwraca  uwagę  na  dobór  szczoteczki  i  pasty  oraz  akcesoriów 
dodatkowych, prosi o uwzględnienie czasu uŜywania szczoteczek i ich wymiany. 

5.

 

Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek: 

 

sprawdza  czy  uczniowie  dobrze  zrozumieli  zadanie  i  czy  prawidłowo  wykonują 
instruktaŜ czyszczenia zębów, 

 

sprawdza czy uczniowie przestrzegają przepisów bhp i ochrony osobistej. 

6.

 

Podsumowanie zajęć: 

 

uczniowie  uzupełniają  wcześniej  przygotowaną  tabelę,  zapisują  swoje  uwagi 
i spostrzeŜenia, 

 

przedstawiciel grupy przedstawia wykonane zadanie, 

 

uczniowie  dyskutują  na  temat  doboru  poszczególnych  akcesoriów  higienicznych 
oraz metody szczotkowania. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące realizacji zajęć oraz nabytych umiejętności. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Higienistka stomatologiczna 322[03] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Profilaktyka i leczenie chorób narządu Ŝucia 322[03].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

Wykonywanie  podstawowych  zabiegów  profilaktyczno-
leczniczych 322[03].Z2.05 

 

Temat: Leczenie i rehabilitacja ortodontyczna. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania zabiegów higieniczno-profilaktycznych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić potrzeby lecznicze pacjenta, 

 

scharakteryzować metody oceny układu stomatognatycznego, 

 

ocenić potrzeby ortodontyczne pacjenta, 

 

scharakteryzować i wykorzystać bierne i czynne ćwiczenia mięśniowe, 

 

scharakteryzować i wykorzystać proste przyrządy ortodontyczne. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenia. 

 
Formy organizacji pracy uczniów: 

 

praca w grupach, 

 

praca indywidualna. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

filmy dydaktyczne z instruktaŜem przeprowadzania prostych ćwiczeń ortodontycznych,  

 

prezentacje multimedialne dotyczące wykonywania prostych ćwiczeń ortodontycznych, 

 

odtwarzacz DVD, 

 

głowy fantomowe, 

 

fantomy łuków zębowych, 

 

instrumenty diagnostyczne, 

 

akcesoria ortodontyczne do korekty zgryzu, 

 

bielizna zabiegowa, 

 

aparatura stomatologiczna. 

 

Czas: 6 godzin dydaktycznych. 
 
Przebieg zajęć 
1.

 

Sprawy organizacyjne (sprawdzenie obecności, gotowości do zajęć). 

2.

 

Podanie tematu zajęć. 

3.

 

Wprowadzenie: 

 

nauczyciel  przeprowadza  pogadankę  na  temat  oceny  stanu  zdrowotnego  układu 
stomatognatycznego  ze  szczególnym  uwzględnieniem  potrzeb  profilaktyki  i  terapii 
ortodontycznej, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

w  trakcie  pogadanki  nauczyciel  prezentuje  przypadki  kliniczne  korzystając 
z przekazu  multimedialnego,  zwraca  uwagę  na  warunki  zgryzowe,  przypomina 
podstawowe wiadomości z zakresu anatomii szczęki i Ŝuchwy, 

 

prezentuje  uczniom  film  z  instruktaŜem  wykonania  podstawowych  zabiegów 
mioterapii, 

 

nauczyciel  prezentuje  proste  przyrządy  ortodontyczne  i  omawia  sposób  ich 
wykonania, działania i uŜycia. 

4.

 

Realizacja ćwiczenia (praca w grupach 4–5 osobowych): 

 

nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, zakres i sposób wykonania, 

 

uczniowie po zapoznaniu się z zadaniem przystępują do jego realizacji, 

 

dyskutują  w  grupie  na  temat  poszczególnych  przyrządów  ortodontycznych  
i nieprawidłowości do leczenia których są stosowane. 

5.

 

Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek: 

 

sprawdza czy uczniowie dobrze zrozumieli zadanie i czy prawidłowo stosują aparaty 
ortodontyczne, 

 

sprawdza czy uczniowie przestrzegają przepisów bhp i ochrony osobistej. 

6.

 

Podsumowanie zajęć: 

 

uczniowie  uzupełniają  wcześniej  przygotowaną  tabelę,  podpisują  rysunki,  zapisują 
swoje uwagi i spostrzeŜenia, 

 

przedstawiciel 

grupy  przedstawia  wykonane  zadanie,  prezentuje  aparaty 

ortodontyczne z charakterystyką zaburzeń, przy których są stosowane, 

 

uczniowie dyskutują na temat doboru poszczególnych akcesoriów ortodontycznych, 
potrzebie ich stosowania. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące realizacji zajęć oraz nabytych umiejętności. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1. 

Podstawy profilaktyki 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Zaplanuj i przeprowadź instruktaŜ higieny jamy ustnej u pacjenta w wieku 3 lat i u osoby 

dorosłej. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  materiału  nauczania  z  „Poradnika  dla  ucznia”.  Nauczyciel  charakteryzuje  jego 
zakres, sposób wykonania z uwzględnieniem przepisów bhp.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

przygotować stanowisko pracy, 

2)

 

zgromadzić narzędzia i materiały potrzebne do wykonania instruktaŜu, 

3)

 

zastosować przepisy bhp i zadbać o ochronę osobistą, 

4)

 

przeprowadzić instruktaŜ na fantomie szczęki, 

5)

 

zapisać w karcie zdrowia pacjenta zaproponowany sposób higieny: 

 
 

Dziecko 3 lata 

Osoba dorosła 

Szczoteczka   

 

 

Pasta 

 
 

 

Metoda 

 
 

 

Przybory 
dodatkowe 

 

 

 
6)

 

przedstawić  i  scharakteryzować  róŜnice  w  higienie  jamy  ustnej  pacjenta  w  wieku  3  lat 
i osoby dorosłej. 

 

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

karta zdrowia pacjenta, 

 

odzieŜ ochronna,  

 

fantom szczęki,  

 

irygator,  

 

szczoteczka do zębów,  

 

nitki i wykałaczki dentystyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Ćwiczenie 2 
 

Wykonaj zabieg lakowania bruzd na fantomie uzębienia. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  materiału  nauczania  z  „Poradnika  dla  ucznia”.  Nauczyciel  charakteryzuje  jego 
zakres, sposób wykonania z uwzględnieniem przepisów bhp.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przygotować stanowisko pracy, 

2)

 

zgromadzić narzędzia i materiały potrzebne do wykonania zabiegu, 

3)

 

zastosować przepisy bhp i zadbać o ochronę osobistą, 

4)

 

zaplanować tok postępowania, 

5)

 

wykonać zabieg lakowania, 

6)

 

zaprezentować wykonany zabieg, 

7)

 

uzupełnić kartę pacjenta. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

karta zdrowia pacjenta, 

 

odzieŜ ochronna,  

 

unit stomatologiczny, 

 

fantom szczęki, 

 

szczoteczka na mikrosilnik,  

 

wytrawiacz,  

 

lak szczelinowy,  

 

lampa do utwardzania wypełnień. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.2. 

Profilaktyka szczegółowa

 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1

 

 

Scharakteryzuj i zaprezentuj na fantomie zabieg usuwania złogów nazębnych. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment materiału nauczania z „Poradnika dla ucznia”. Nauczyciel omawia zakres ćwiczenia 
oraz sposób wykonania z uwzględnieniem przepisów bhp.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

przygotować stanowisko pracy, 

2)

 

zgromadzić narzędzia i materiały potrzebne do wykonania zabiegu, 

3)

 

zastosować przepisy bhp i zadbać o ochronę osobistą, 

4)

 

zaplanować tok postępowania, 

5)

 

przygotować i wypełnić tabelę: 

 

narzędzia do ręcznego 

usuwania złogów 

narzędzia do 

ultradzwiękowego usuwania 

złogów 

 

piaskarki 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 
6)

 

scharakteryzować  i  zaprezentować  na  fantomie  sposób  usuwania  złogów  nazębnych 
róŜnymi metodami. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wzór tabeli, 

 

odzieŜ ochronna,  

 

fantom szczęki, 

 

narzędzia ręczne do usuwania złogów, 

 

skaler ultradźwiękowy,  

 

piaskarka, 

 

końcówka ssaka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Ćwiczenie 2 
 

Scharakteryzuj  i  zaprezentuj  proste  akcesoria  ortodontyczne  stosowane  do  korekty 

zgryzu. Podpisz rysunki. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment materiału nauczania z „Poradnika dla ucznia”. Nauczyciel omawia zakres ćwiczenia 
oraz sposób wykonania z uwzględnieniem przepisów bhp.  
 

 Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

 Uczeń powinien: 

1)

 

przygotować stanowisko pracy, 

2)

 

zgromadzić narzędzia i materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia, 

3)

 

zaplanować  tok postępowania, 

4)

 

przygotować i uzupełnić tabelę,

 

 

Przyrząd 
ortodontyczny 

Przykład zastosowania 

 
 
 

 

 
 
 

 

 
 
 

 

 
 
 

 

 

5)

 

rozpoznać akcesoria ortodontyczne na rysunkach, 

6)

 

podpisać rysunki, 

7)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

 

 
 
 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

 

 

Rysunki do ćwiczenia 2 

 
 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenie. 

 

 

 Środki dydaktyczne: 

 

Poradnika dla ucznia, 

 

rysunki narzędzi i urządzeń do usuwania złogów nazębnych, 

 

tabela do uzupełnienia. 

 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie podstawowych 
zabiegów profilaktyczno-leczniczych” 

 
 

 Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 2, 3, 4, 5, 6, 10, 11, 12, 16, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 1, 7, 8, 9, 13, 14, 15, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań-  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  7  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. b, 4. a, 5. b, 6. b, 7. d, 8. c, 9. b, 10. c, 11. a, 
12. 
c, 13. a, 14. d, 15. a, 16. c, 17. b, 18. d, 19. d, 20. a.  

 

Plan testu  

 
Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzalne osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Dokonać oceny stanu zdrowotnego jamy ustnej 

PP 

Rozpoznać zakres działań higienistki 
stomatologicznej 

RozróŜnić zakres działań higienistki 
stomatologicznej 

Rozpoznać elementy promocji zdrowia 

RozróŜnić zabiegi higieniczne 

Rozpoznać akcesoria higieniczne 

RozróŜnić metody szczotkowania zębów 

PP 

Zastosować zasady profilaktyki Ŝywieniowej 

PP 

RozróŜnić rodzaje fluoryzacji 

PP 

10  Zastosować materiały podkładowe 

11  RozróŜnić materiały stosowane w stomatologii 

zachowawczej 

12  Rozpoznać narzędzia stosowane do usuwania 

przebarwień i nalotów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

13  Zastosować narzędzia i urządzenia do oczyszczania 

profesjonalnego zębów 

PP 

14  RozróŜnić rodzaje szyn  

PP 

15  RozróŜnić podstawowe zabiegi lecznicze 

w chorobach przyzębia 

PP 

16  Rozpoznać stałe uzupełnienia protetyczne 

17  Ocenić prawidłowo wykonany wycisk 

18  Rozpoznać bierne ćwiczenia mięśniowe 

19  Zastosować proste przyrządy ortodontyczne 

PP 

20  RozróŜnić zabiegi fizykoterapeutyczne 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

3.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

4.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

5.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

6.

 

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 

 

Instrukcja dla ucznia  

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Zestaw zawiera 20 zadań. 

5.

 

Do kaŜdego zadania przyporządkowane są 4 moŜliwe odpowiedzi, jedna odpowiedź jest 
prawidłowa. 

6.

 

Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  stawiając  znak  X.  W  przypadku 
pomyłki zakreśl błędną odpowiedź kółkiem i zaznacz x odpowiedź prawidłową. 

7.

 

Za  kaŜdą  prawidłową  odpowiedź  otrzymujesz  1  punkt,  za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak  0 
punktów.  

8.

 

Rozwiązuj zadania samodzielnie. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych,  

 

karta odpowiedzi. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 

1.  Dokładne badanie zębów i błony śluzowej jest 

a)

 

niezbędne do oceny stanu zdrowotnego układu stomatognatycznego. 

b)

 

niepotrzebne do wykonania uzupełnienia protetycznego. 

c)

 

zbędne do oceny stanu zdrowotnego układu stomatognatycznego. 

d)

 

niezbędne dla potrzeb edukacyjnych. 

 
2.  Działania profilaktyczno-lecznicze i czynna asysta przy zabiegach 

a)

 

naleŜą do zadań higienistki stomatologicznej. 

b)

 

nie naleŜą do zadań higienistki stomatologicznej. 

c)

 

stosowane są tylko u dorosłych. 

d)

 

stosowane są tylko u dzieci. 

 
3.  Przygotowanie leków 

a)

 

naleŜy do obowiązków lekarza. 

b)

 

naleŜy do obowiązków higienistki stomatologicznej na zlecenie lekarza. 

c)

 

jest procedurą epidemiologiczną. 

d)

 

jest zbędne poniewaŜ wszystkie dostępne są w postaci gotowej. 

 
4.  WdraŜanie właściwych zachowań prozdrowotnych jest 

a)

 

elementem promocji zdrowia. 

b)

 

czynnością związaną z asystowaniem lekarzowi. 

c)

 

działaniem zmierzającym do spadku świadomości ludzi. 

d)

 

konieczne do oceny stanu zdrowia jamy ustnej. 

 
5.  Poprawę higieny osiągniemy przez 

a)

 

wymianę uzupełnień protetycznych. 

b)

 

profilaktykę profesjonalną. 

c)

 

fluoryzację. 

d)

 

uszczelnienie bruzd. 

 
6.  Szczoteczki międzyzębowe i irygatory naleŜą do 

a)

 

podstawowych akcesoriów higienicznych. 

b)

 

dodatkowych akcesoriów higienicznych. 

c)

 

narzędzi do usuwania kamienia nazębnego. 

d)

 

narzędzi do oceny ubytków próchnicowych. 

 
7.

 

Włosie  szczoteczki  skierowane  do  wierzchołka  korzenia,  drobne  ruchy  drgające 
z wnikaniem  włosia  do  kieszonki  dziąsłowej  są  charakterystyczne  dla  szczotkowania 
zębów metodą 
a)

 

roll. 

b)

 

Fonesa. 

c)

 

Stillmana. 

d)

 

Bassa. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

8.  Dzieci powinny spoŜywać 

a)

 

duŜo potraw tłustych, które zwiększają wchłanianie witamin. 

b)

 

duŜo pokarmów słodkich, gdyŜ cukier jest źródłem energii. 

c)

 

pokarmy twarde dla lepszego rozwoju szczęk. 

d)

 

pokarmy mielone, aby nie obciąŜać zębów. 

 

9.  Za pomocą jonoforezy moŜemy przeprowadzić fluoryzację 

a)

 

endogenną wprowadzając do organizmu jony fluoru. 

b)

 

profesjonalną. 

c)

 

egzogenną stosowaną w domu. 

d)

 

stosowaną do lakowanie bruzd. 

 
10. Działanie odontotropowe mają cementy 

a)

 

fosforanowe. 

b)

 

polikarboksylowe. 

c)

 

wodorotlenkowe. 

d)

 

glassjonomerowe 

 
11. Do wypełnień czasowych (opatrunkowych) naleŜy 

a)

 

tlenek cynku z eugenolem. 

b)

 

amalgamat. 

c)

 

kompozyt chemoutwardzalny. 

d)

 

glassjonomer. 

 
12. Do usuwania profesjonalnego przebarwień i nalotów nazębnych uŜywamy 

a)

 

motyczek. 

b)

 

lemieszy. 

c)

 

piaskarki. 

d)

 

nakładaczy. 

 
13. Piaskarka 

a)

 

nie powinna być skierowana w kierunku kieszonki dziąsłowej. 

b)

 

powinna być skierowana w kierunku kieszonki dziąsłowej. 

c)

 

słuŜy do usuwania kamienia naddziąsłowego. 

d)

 

słuŜy do usuwania kamienia poddziąsłowego. 

 
14. Do trwałych szyn naleŜy 

a)

 

szyna z drutu i kompozytu. 

b)

 

szyna kompozytowa. 

c)

 

szyna zgryzowa. 

d)

 

szynoproteza. 

 
15. Do podstawowych zabiegów leczniczych w chorobach przyzębia naleŜy 

a)

 

skaling naddziąsłowy. 

b)

 

wypełnianie ubytków próchnicowych. 

c)

 

bioterapia. 

d)

 

protezowanie pacjenta. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

16. Do stałych uzupełnień protetycznych naleŜą 

a)

 

protezy akrylowe. 

b)

 

protezy szkieletowe. 

c)

 

korony i mosty. 

d)

 

utrzymywacze przestrzeni. 

 
17. Prawidłowy wycisk nie powinien 

a)

 

być wykonany z masy, która niecałkowicie wiąŜe. 

b)

 

posiadać w swojej strukturze pęcherzyków powietrza. 

c)

 

dokładnie odwzorowywać brzegów dziąseł. 

d)

 

obejmować całego pola protetycznego. 

 
18. Do ortodontycznych ćwiczeń biernych zaliczamy 

a)

 

nagryzanie patyczka. 

b)

 

kląskanie językiem o podniebienie. 

c)

 

dociskanie siekaczy dolnych do górnych w ustawieniu zgryzu prostego. 

d)

 

odpowiednie ułoŜenie do snu. 

 
19.  Zasada działania dźwigni została wykorzystana w działaniu 

a)

 

płytki przedsionkowej. 

b)

 

procy bródowej. 

c)

 

utrzymywacza przestrzeni. 

d)

 

łopatki drewnianej. 

 
20. Do elektroterapii nie zaliczamy 

a)

 

fototerapii. 

b)

 

diadynamoterapi. 

c)

 

galwanizacji. 

d)

 

jonoforezy. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 
Imię i nazwisko ......................................................................................... 

 

Wykonywanie podstawowych zabiegów profilaktyczno-leczniczych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

Razem:   

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Test 2 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie podstawowych 
zabiegów profilaktyczno-leczniczych” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 2, 3, 4, 5, 6, 10, 11, 12, 16, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 1, 7, 8, 9, 13, 14, 15, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań-  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  7  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 
Klucz odpowiedzi: 1. 
d, 2. a, 3. b, 4. a, 5. b, 6. b, 7. a, 8. d, 9. b, 10. d, 11. a, 
12. 
d, 13. c, 14. d, 15. d, 16. b, 17. c, 18. d, 19. a, 20. b.  
 
Plan testu  
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzalne osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Dokonać oceny stanu zdrowotnego jamy ustnej 

PP 

Rozpoznać metody pracy higienistki 
stomatologicznej 

RozróŜnić zakres działań higienistki 
stomatologicznej 

Rozpoznać elementy promocji zdrowia 

RozróŜnić zabiegi higieniczne 

Rozpoznać akcesoria higieniczne 

RozróŜnić metody szczotkowania zębów 

PP 

Zastosować zasady profilaktyki Ŝywieniowej 

PP 

RozróŜnić rodzaje fluoryzacji 

PP 

10  Zastosować materiały podkładowe 

11  RozróŜnić  materiały  stosowane  w  stomatologii 

zachowawczej 

12  Rozpoznać  narzędzia  stosowane  do  usuwania 

złogów nazębnych 

13  Zastosować  narzędzia  i  urządzenia  do  oczyszczania 

profesjonalnego zębów 

PP 

14  RozróŜnić rodzaje szyn  

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

15  RozróŜnić 

podstawowe 

zabiegi 

lecznicze 

w chorobach przyzębia 

PP 

16  Rozpoznać stałe i ruchome uzupełnienia protetyczne 

17  Ocenić prawidłowo wykonany wycisk 

18  Rozpoznać czynne ćwiczenia mięśniowe 

19  Zastosować proste przyrządy ortodontyczne 

PP 

20  RozróŜnić działania elektroterapeutyczne 

 
Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

3.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

4.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

5.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

6.

 

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 

 

Instrukcja dla ucznia  

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Zestaw zawiera 20 zadań. 

5.

 

Do kaŜdego zadania przyporządkowane są 4 moŜliwe odpowiedzi, jedna odpowiedź jest 
prawidłowa. 

6.

 

Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  stawiając  znak  X.  W  przypadku 
pomyłki zakreśl błędną odpowiedź kółkiem i zaznacz x odpowiedź prawidłową. 

7.

 

Za  kaŜdą  prawidłową  odpowiedź  otrzymujesz  1  punkt,  za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak  
0 punktów.  

8.

 

Rozwiązuj zadania samodzielnie. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

 

Powodzenia! 

 
 
Materiały dla ucznia: 

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.  Ocenę stanu zdrowotnego układu stomatognatycznego ustalamy na podstawie 

a)

 

wieku pacjenta. 

b)

 

sposobu szczotkowania zębów. 

c)

 

badania podmiotowego. 

d)

 

dokładnego badania przedmiotowego jamy ustnej.  

 
2.  Edukacja i promocja zdrowia 

a)

 

naleŜą do zadań higienistki stomatologicznej. 

b)

 

nie naleŜą do zadań higienistki stomatologicznej. 

c)

 

stosowane są tylko u dorosłych. 

d)

 

stosowane są tylko u dzieci. 

 
3.  Działania profilaktyczne 

a)

 

przeprowadza lekarz. 

b)

 

przeprowadza higienistka stomatologiczna pod nadzorem lekarza. 

c)

 

mogą być prowadzone tylko przez cały zespół stomatologiczny. 

d)

 

polegają na podawaniu lekarzowi leków i narzędzi. 

 
4.  Motywacja do utrzymania zdrowia jest 

a)

 

elementem promocji zdrowia. 

b)

 

czynnością związaną z asystowaniem lekarzowi. 

c)

 

działaniem zmierzającym do spadku świadomości ludzi. 

d)

 

konieczna do oceny stanu zdrowia jamy ustnej. 

 
5.  Poprawę higieny osiągniemy przez 

a)

 

wymianę uzupełnień protetycznych. 

b)

 

instruktaŜ i kontrolę zabiegów higienicznych. 

c)

 

fluoryzację. 

d)

 

uszczelnienie bruzd. 

 

6.  Wykałaczki i nici dentystyczne naleŜą do 

a)

 

podstawowych akcesoriów higienicznych. 

b)

 

dodatkowych akcesoriów higienicznych. 

c)

 

narzędzi do usuwania kamienia nazębnego. 

d)

 

narzędzi do oceny ubytków próchnicowych. 

 

7.  Ruch obrotowo-wymiatający jest charakterystyczny dla szczotkowania zębów metodą 

a)

 

roll. 

b)

 

Fonesa. 

c)

 

Stillmana. 

d)

 

Bassa. 

 
8.  Zmiana nawyków Ŝywieniowych powinna prowadzić do 

a)

 

spoŜywania potraw tłustych, które zwiększają wchłanianie witamin. 

b)

 

spoŜywania pokarmów słodkich, gdyŜ cukier jest źródłem energii. 

c)

 

spoŜywania pokarmów miękkich dla lepszego rozwoju szczęk. 

d)

 

zmniejszenia spoŜycia węglowodanów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

9.  Pędzlowanie lakierami fluorowymi jest formą fluoryzacji 

a)

 

endogennej poniewaŜ wprowadza do organizmu jony fluoru. 

b)

 

profesjonalnej. 

c)

 

egzogennej stosowanej w domu. 

d)

 

stosowaną do lakowania bruzd. 

 
10. Działanie kariostatyczne mają cementy 

a)

 

fosforanowe. 

b)

 

polikarboksylowe. 

c)

 

wodorotlenkowe. 

d)

 

glassjonomerowe. 

 
11. Do wypełnień ostatecznych nie naleŜy 

a)

 

tlenek cynku z eugenolem. 

b)

 

amalgamat. 

c)

 

kompozyt chemoutwardzalny. 

d)

 

glassjonomer. 

 
12. Do usuwania kamienia nie uŜywamy 

a)

 

motyczek. 

b)

 

lemieszy. 

c)

 

kiret. 

d)

 

nakładaczy. 

 

13. Końcówka skalera 

a)

 

powoduje zawsze uszkodzenia tkanek zęba. 

b)

 

nie potrzebuje chłodzenia wodą. 

c)

 

powinna być stosowana pod kątem ok. 15º. 

d)

 

pracuje z uŜyciem piasku. 

 
14. Do szyn czasowych nie naleŜy 

a)

 

szyna z drutu i kompozytu. 

b)

 

szyna kompozytowa. 

c)

 

szyna zgryzowa. 

d)

 

szynoproteza. 

 
15. Do podstawowych zabiegów leczniczych w chorobach przyzębia nie naleŜy 

a)

 

skaling. 

b)

 

znoszenie wraŜliwości zębów. 

c)

 

unieruchamianie zębów. 

d)

 

protezowanie pacjenta. 

 
16. Do stałych wypełnień protetycznych nie naleŜą 

a)

 

licówki. 

b)

 

protezy szkieletowe. 

c)

 

korony i mosty. 

d)

 

wkłady i nakłady. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

17. Prawidłowy wycisk charakteryzuje 

a)

 

obecność pęcherzyków powietrza. 

b)

 

częściowe związanie masy wyciskowej. 

c)

 

dokładne odwzorowanie brzegów dziąseł. 

d)

 

odwzorowanie tylko części szczęki. 

 
18. Do ortodontycznych ćwiczeń czynnych nie zaliczamy 

a)

 

nagryzania patyczka. 

b)

 

kląskania językiem o podniebienie. 

c)

 

dociskania siekaczy dolnych do górnych w ustawieniu zgryzu prostego. 

d)

 

odpowiedniego ułoŜenia do snu. 

 
19. Do leczenia niektórych nawyków, np. oddychania przez usta wykorzystujemy działanie 

a)

 

płytki przedsionkowej. 

b)

 

procy bródkowej. 

c)

 

utrzymywacza przestrzeni. 

d)

 

łopatki drewnianej. 

 
20. Promieniowanie elektromagnetyczne wykorzystywane jest w 

a)

 

fototerapii. 

b)

 

laseroterapii. 

c)

 

elektroterapii. 

d)

 

hydroterapii. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ......................................................................................... 
 

Wykonywanie podstawowych zabiegów profilaktyczno-leczniczych 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

Razem:   

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

7. LITERATURA 
 

1.

 

Gajda  Z.:  Wybrane  zagadnienia  ortodoncji  w  praktyce  lekarza  stomatologa.  PZWL, 
Warszawa 1997 

2.

 

Jańczuk  Z.:  Podręcznik  dla  asystentek  i  higienistek  stomatologicznych.  PZWL, 
Warszawa 1999 

3.

 

Jańczuk Z.: Profilaktyka profesjonalna w stomatologii. PZWL, Warszawa 2004 

4.

 

Jańczuk  Z.,  Banach  J.:  Choroby  błony  śluzowej  jamy  ustnej  i  przyzębia.  PZWL, 
Warszawa 1995 

5.

 

Jańczuk Z.: Zarys kliniczny stomatologii zachowawczej. PZWL, Warszawa 1981 

6.

 

Łopatyńska-Kawko  J.:  Zarys  ortopedii  szczękowej  tom  II.  Collegium  Medicum  UJ, 
Kraków 1996 

7.

 

Stawiński  K.:  Podręcznik  dla  pielęgniarek  i  higienistek  stomatologicznych.  PZWL, 
Warszawa 1984 

 
Literatura metodyczna 
1.

 

Figurski J., Smela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym. 
ITeE, Radom 2001 

2.

 

Niemirko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999 

3.

 

Okoń  W.:  Wprowadzenie  do  dydaktyki  ogólnej.  Wydawnictwo  Akademickie  „śak”. 
Warszawa 2003 

4.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 

5.

 

Plewka  Cz.:  Metodyka  nauczania  teoretycznych  przedmiotów  zawodowych.  Cz.  I  i  II. 
ITeE, Radom 1999