Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców
Temat:
Przedszkolne bajanie.
Cele ogólne:
- znajomość baśni i interpretowanie jej myśli przewodniej,
- profilaktyka zagrożeń ze strony osób nieznajomych.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- zna treść baśni i umieć opowiedzieć ją własnymi słowami,
- dostrzega zależności między postępowaniem, a jego konsekwencjami/skutkami,
- umie ocenić postępowanie bohaterów – lekkomyślność dziewczynki i podstępność wilka,
- rozumie, że nie należy ufać obcym – miły nie zawsze oznacza dobry i przyjazny,
- rozumie, że nie należy przekazywać nieznajomym określonych informacji , np. adres babci,
- potrafi przeczytać wyrazy i całe zdania,
- potrafi podać rozwiązanie zagadki,
- dobiera opis do ilustracji,
- odgrywa scenkę dramową.
Metody:
−
metoda informacyjna,
−
metoda heurystyczna,
−
metoda praktyczna,
−
metoda aktywizująca.
Formy pracy:
zbiorowa, grupowa, indywidualna
Miejsce:
sala dydaktyczna i sala zabaw grupy IV.
Podstawa programowa:
I- 1,2,4,11b; II- 7; III- 1,2; IV- 1,2.
PRZEBIEG ZAJĘCIA: (ważne by dzieci wcześniej bez rodziców wysłuchały bajki: „czerwony
kapturek” z serii BAJKI-GRAJKI)
1.
Powitanie: Dzieci witają rodziców piosenką.
Mamo, tato. Mamo, tato.
Witam was! Witam was!
Wszyscy was kochamy, wszyscy was witamy.
Na zabawę czas. Na zabawę czas.
(do melodii Panie Janie)
Następnie Dzieci przedstawiają się i mówią czym przyjechały do przedszkola (jakiś rekwizyt z bajki). np.
Jestem Ania i przyleciałam latającym dywanem
2.
Zabawa orientacyjno-porządkowa: Przygotuj koszyk.
Dzieci zostają podzielone na zespoły wg obrazków: kapturek, wilk, babcia, leśniczy. W każdej grupie jest dziecko
bardzo dobrze radzące sobie z czytaniem. Każda grupa otrzymuje listę z nazwą produktów, które należy włożyć do
koszyka. Grupa. która najszybciej skompletuje koszyk wygrywa. Produkty położone są w różnych miejscach sali.
3.
Gra dydaktyczna: Jaka to bajka?
Nauczyciel ma worek, a w nim różne rekwizyty pochodzące z bajek. Do każdego przypięte są zagadki - rymowanki.
Wybrany uczeń z zespołu podchodzi i losuje jeden rekwizyt (nauczyciel odczytuje zagadkę) Zespól podaje rozwiązanie,
wybiera podpis i obrazek do bajki.
Kopciuszek
Jaka to dziewczynka ma roboty wiele,
a na pięknym balu gubi pantofelek?
Kot w butach
Łatwo mnie poznacie, gdy wspomnicie bajkę,
chodziłem tam w butach i paliłem fajkę.
Pinokio
Bardzo wiele przygód miała drewniana chłopczyna,
Zanim z tatą się spotkała w brzuszysku rekina.
Księżniczka na ziarnku grochu
W jakiej bajce spotkacie dziewczynkę noclegu szukającą,
i przez całą noc na twardym ziarenku śpiącą ?
Piękna i bestia
Jaka to bajka, w której piękna dama,
oczarowała złego i brzydkiego pana.
Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków
U krasnoludków mieszkała,
gdy jej zła macocha jabłko dała.
Jaś i Małgosia
Dwa łasuchy, tym się szczycą,
że wygrały z czarownicą.
Śpiąca Królewna
Gdy mała księżniczka chrzczona była,
zła wróżka urok na nią rzuciła.
Kopciuszek
Kot w butach
Pinokio
Księżniczka
na ziarnku
grochu
Piękna i
bestia
Królewna
Śnieżka
Jaś i
Małgosia
Śpiąca
królewna
4.
Dyskusja: Pokazujemy dzieciom ilustrację z bajki Czerwony Kapturek (mówimy, że jej nie
znamy) – dzieci rozpoznają „Czerwonego Kapturka”.
Rozpoczyna się gra dyskusyjna (propozycje pytań prowadzącej):
- A kto to jest Czerwony Kapturek? Dlaczego ta dziewczynka tak dziwnie się nazywa?
- Ale tu jest też wilk. On leży w łóżku. Czy jest chory i dlatego Cz K. go odwiedził?
- To dom babci? Ale tu nie ma babci, gdzie jest babcia?
- Jak to, wilk zjadł babcię? Dlaczego?
- A jak wilk trafił do domu babci? Skąd wiedział, gdzie babcia mieszka?
- Jak to - Cz. K. mu powiedział? Dlaczego? Nie lubił swojej babci?
- Skoro kochał babcię, to dlaczego powiedział wilkowi, gdzie babcia mieszka?
- Cz. K. rozmawiał ze
złym
wilkiem? Jak to? I wszystko powiedział
złemu
wilkowi? (podkreślenie terminu:
zły wilk)
5.
Rozwiązanie krzyżówki z hasłem zły wilk. Czytamy podpowiedzi, dzieci rozwiązują i na tablicy
przypinają rozwiązania. Pogrubione litery tworzą rozwiązanie.
K
O
S
Z
Y
K
K
Ł
Y
G
A
J
O
W
Y
K
W
I
A
T
K
I
B
A
B
C
I
A
P
E
L
E
R
Y
N
A
L
E
K
A
R
S
T
W
O
1. Leki do niego schowała, które mama przygotowała.
2. Kiedy zwierz jest zły, pokazuje swe wielkie …
3. Babcię i kapturka uratował, swego życia nie żałował.
4. Kolorowe zrywała, choć jej mama zakazała.
5. Długo na wnusię czekała, która z nieznajomym rozmawiała.
6. Zamiast kurtki w dni ponure, nosił ją Czerwony Kapturek.
7. Do koszyka schowane, razem z ciastkami poukładane.
K O S
Z Y K
K Ł Y
G A J
O W Y
K W I
A T K
I
B A B
C I A
P E L
E R Y
N A
L E K
A R S
T W A
6.
Burza mózgów: ciąg dalszy dyskusji
Dzieci poprzez żywiołową dyskusję powinny dojść do stwierdzenia, że wilk oszukał dziewczynkę –
podstępem wydobył z niej informacje.
Jest złym wilkiem, ale udawał miłego i dobrego, żeby oszukać dziewczynkę. Nauczyciel może z2-
owadzić: To znaczy, że dziewczynka nie znała wilka i nie wiedziała, że on tak naprawdę jest zły i z2-
egły?
Skoro nie znała wilka, to dlaczego z nim rozmawiała? Przecież nie rozmawia się z nieznajomymi? Czy
wolno rozmawiać z nieznajomymi? itd.
7.
Ćwiczenie asertywności.
Nauczyciel zachęca do odegrania scenki: Łatwo wam mówić, ale co byście zrobili na miejscu Czer-
wonego Kapturka? Gdyby ktoś bardzo miły i serdeczny zaczął z wami rozmawiać?
Propozycje dzieci. Prowadząca podpowiada możliwości – oddalenie się z miejsca zdarzenia,
zawrócenie do domu, odmowa…
Wybór rekwizytów dla Cz. K.: kapturek, pelerynka, koszyczek (dla chłopca – proponujemy
czapeczkę). Przydział ról dla chętnych dzieci. Rolę wilka gra nauczycielka lub rodzic (peleryna i ciem-
na czapka).
Po przydziale ról następuje odegranie sytuacji.
Jakkolwiek zadaniem nauczycielki jest ukazanie różnych możliwości wciągania dziecka do rozmowy, to
nie udowadniamy dzieciom, że wilk wygra, chwalimy je za każdą właściwą reakcję.
Na zakończenie, po pozytywnej ocenie zachowania dzieci i przypomnieniu, że nie należy rozmawiać z
nieznajomymi – częstujemy dzieci łakociami z koszyczka.
8.
Ewaluacja: Nauczyciel dziękuje za wspólne zajęcia.
Dzieci umieszczają w koszyczku uśmiechnięte lub niezadowolone „buźki” ( w zależności czy zajecia
podobały im się czy też nie odpowiadały im)..
Rodzice wypełniają „Karty oceny zajęć”.
Drogi Rodzicu. Dziękujemy za udział w zajęciach. Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety.
Zakreśl prawidłową odpowiedź lub uzupełnij!
1. Atrakcyjność zajęć:
a) zajęcia podobały mi się,
b) zajęcia nie podobały mi się.
2. Stosunek nauczyciela do dziecka był:
a) odpowiedni,
b) niezadowalający.
3. O swoim dziecku dowiedziałem się, że jest:
a)…………………………………………………………………………………………………………
b)………………………………………………………………………………………………………….
c)………………………………………………………………………………………………………….
4. Zauważyłem, że moje dziecko potrafi:
a)…………………………………………………………………………………………………………
b)………………………………………………………………………………………………………….
c)………………………………………………………………………………………………………….
5. W moim dziecku zaskoczyło mnie:
……………………………………………………………………………………………………………
6. Chciałbym, żeby takich zajęć dla rodziców było więcej:
a) tak,
b) nie.