1
SCENARIUSZ
„PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA”
GRUPA: 3-4 latki
WYCHOWAWCA: Jolanta Łupierz
DATA: 22.11.2012r.
TREŚCI PRORGRAMOWE:
Wzmacnianie więzi rodzinnych poprzez wspólne przeżywanie przyjemności i
radości.
CELE OGÓLNE:
- przyjęcie do grona przedszkolaków nowo przybyłych dzieci;
- nawiązanie bliższego kontaktu między dziećmi, rodzicami i
nauczycielką;
- tworzenie w przedszkolu atmosfery radości, przyjaźni i zaufania;
- integrowanie się we wspólnej zabawie dzieci;
- zaprezentowanie umiejętności dzieci;
- kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie;
CELE OPERACYJNE:
- dziecko bawi się zgodnie z rówieśnikami i rodzicami,
- dziecko śpiewa piosenki, recytuje wiersze, inscenizuje
ruchem piosenki,
- dziecko pokonuje lęk przed występami publicznymi.
POMOCE:
Dekoracja sali, magnetofon, płyty z podkładami, mikrofony, czapki krasnali,
ołówek do pasowania i tekst przyrzeczenia, dyplomy dla dzieci, upominki dla
dzieci.
2
PRZEBIEG
1.
POWITANIE PRZEZ N-LA I DZIECI.
My jesteśmy przedszkolaki
Maluszki kochane.
Zapraszamy wszystkich
Na nasze pasowanie
Lecz sobie nie myślcie,
ż
e to będą cuda.
my sami nie wiemy czy nam się to uda.
Chcemy wam zaśpiewać
i zatańczyć ładnie
proszę się nie gniewać,
jeśli źle wypadnie.
A więc pora na występy,
Mili państwo posłuchajcie,
oklaskami nagradzajcie.
2.
PIOSENKA „DO PRZEDSZKOLA IDZIE MALUCH”
Do przedszkola idzie maluch, tup, tup, tup, tup,
Wszyscy dziś malucha znają, tup, tup, tup, tup.
Zna wierszyki i piosenki, la, la, la, la,
Zawsze chodzi uśmiechnięty, la, la, la, la.
Podskakują razem dzieci, hop, hop, hop, hop,
Bo tu bawią sie najlepiej, hop, hop, hop, hop.
3.
WIERSZ
Coś wam powiem w tajemnicy
wielki sekret zdradzę wam
lubię chodzić do przedszkola
bo już latka swoje mam.
W przedszkolu zabawek
i książek bez liku.
każdy ma tam miejsce
przy małym stoliku.
3
Razem z naszą panią
pilnie się uczymy.
Gdy czas na zabawę
chętnie się bawimy.
Powiem wam coś jeszcze!
nie mówcie nikomu,
ż
e my się czujemy
w przedszkolu jak w domu.
4.
PIOSENKA „ JESTEM SOBIE PRZEDSZKOLACZEK”
Jestem sobie przedszkolaczek
Nie grymaszę i nie płaczę
Na bębenku marsza gram ram, tam, tam 2x
Mamy tu zabawek wiele
Razem bawić się weselej
Bo kolegów dobrych mam ram, tam, tam 2x
Mamy klocki, kredki, farby
To są nasze wspólne skarby
Bardzo dobrze tutaj nam ram, tam, tam 2x
Kto jest beksą i mazgajem
Ten się do nas nie nadaje
Niechaj w domu siedzi sam ram, tam, tam.
5.
WIERSZ
Trzy i czterolatki to są dzieci z tej gromadki.
Co wierszyki recytują i piosenki wyśpiewują.
Skaczą pięknie jak piłeczki
Buzie mają jak laleczki.
Ładnie prace wykonują ,wycinają i malują
Przez ćwiczenia i zabawy
można dojść do wielkiej wprawy.
6.
TANIEC „DWOM TAŃCZYĆ SIĘ ZACHCIAŁO”
Dwóm tańczyć się /zachciało /x3
lecz im się nie udało, pari pari para.
Kłócili się /ze sobą /x3
Ja nie chcę tańczyć z tobą, pari pari para.
Poszukam se /innego /x3
do tańca zgrabniejszego, pari pari para
Zatańczmy więc /wesoło/x3
Niech się rozchmurzy czoło, pari pari para
4
Dwóm tańczyć się /zachciało /x3 - stajemy naprzeciw siebie i klaszczemy w
ręce partnera,
lecz im się nie udało, pari pari para - przerywamy klaskanie i zaprzeczamy
palcem,
Kłócili się /ze sobą /x3 - udajemy kłótnie wymachując rękami
Ja nie chcę tańczyć z tobą, pari pari para - pokazujemy gest odrzucenia i
przytupnięcie nogą,
Poszukam se /innego /x3 – odpychanie się,
do tańca zgrabniejszego, pari pari para – pokazujemy swoją zgrabność i
szukamy innego partnera
Zatańczmy więc /wesoło/x3 – chwytamy się za ręce i obracamy się wokoło.
7.
ZABAWY W KOLE
Kółko małe , kółko duże
Plecy proste , ręce w górze.
Schyl się w prawo, schyl się w lewo
Tak się chwieje w lesie drzewo.
Tu paluszek, tu paluszek,
tu po środku jest mój brzuszek
Tutaj rączka, a tu druga,
a tu oczko sobie mruga.
Tu jest buźka i ząbeczki,
tu wpadają cukiereczki.
Tutaj nóżka i kubraczek
oto cały przedszkolaczek.
Przygotował zuch dwie ręce
Tylko dwie, bo nie miał więcej.
Ręka lewa, ręka prawa
Dla nas praca to zabawa.
Przygotował zuch dwie nogi
Do dalekiej długiej drogi.
Noga lewa, noga prawa
Dla nas droga to zabawa.
Idzie zuch a wicher dmucha
I do tyłu ciągnie zucha.
Ale zuch się nie przejmuje
Tylko dalej maszeruje.
8.
WIERSZ
Dwa miesiące już się znamy
razem się bawimy.
Razem tez śpiewamy
i razem broimy.
Nasza Pani dyrektor
Spogląda szczerze,
Dobrze tutaj będzie teraz już w to wierzę!
5
I Pani do nas
Dziś puszcza oko...
Nie ma co się martwić
w przedszkolu będzie „spoko”!
9.
PIOSENKA „TOCZĄ SIĘ KASZTANKI TRZY”
Toczą się kasztanki trzy, hop, la, la.
Dwa wesołe, jeden zły, hop, la, la.
To dlatego złoszczę się, hop, la, la.
Bo nikt nie chce zabrać mnie, hop, la, la.
Woła Ola, woła Jaś, hop, la, la.
Już kasztanku jesteś nasz, hop, la, la.
Ś
mieje się kasztanek w głos, hop, la, la.
Z nim kasztanków cały stos, hop, la, la.
10.
IMPROWIZACJA WIERSZA „IDĄ DZIECI DO PRZEDSZKOLA”
Idą dzieci do przedszkola, idą dziś bez parasola.
Nogą lewą, nogą prawą idą sobie żwawo.
Wietrzyk wieje: fiuu ... liście lecą: szuu ... .
Ptaszki fruną: frr ... dzieciom zimno: brr ... .
Więc prędziutko do przedszkola, tam gdzie pani już nas woła: Ooo !
11.
WIERSZ
Rzecz to wielka niesłychanie
Gdy przedszkolakiem się zostanie
Wiele rzeczy trzeba wiedzieć
Wiele rzeczy trzeba umieć.
Gdy pani o coś pyta,
do góry palce dwa!
A gdy ktoś odpowiada,
słuchamy, cicho sza!
Każdy przedszkolak o tym wie,
ż
e w bałaganie źle żyje się.
Gdy koniec zabawy i biegania,
czas się zabrać do sprzątania.
Nie hałasuj w przedszkolu
Każdy ci to powie,
Ż
e hałas niszczy nerwy i zdrowie.
Obrażać się – to brzydka wada,
Tak zachowywać się nie wypada.
6
Nie przezywaj nas kolego
To przynosi wiele złego.
Ani nie skarż smyku mały,
Bo to nie przynosi chwały.
Plotkowanie jest naganne,
Może skończyć się fatalnie.
12.
INSTRUMENTACJA PIOSENKI „OLA I LIŚCIE”
Poszła Ola na spacerek
Na słoneczko, na wiaterek
A tu lecą jej na głowe
Liście złote i brązowe...(x2)
Myśli Ola - Liści tyle
Zrobię bukiet z nich za chwilę
La, la, la, la, la, la, la, la, la
La, la, la, la, la, la, la, la, la
13.
ZABAWA RUCHOWA „KRASNAL”
Jedna nóżka, druga nóżka – wysunięcie nogi do przodu
oto taniec krasnoludka – obrót dookoła
ręce w przód potem w górę – zgodnie ze słowami
krasnal robi w niebie dziurę – ręce wysoko kręcą młynek
potem schyla się po bratki – przysiad
na bukiecik dla sąsiadki – wystawienie rąk z gestem dawania kwiatków.
14.
PIOSENKA „MY JESTEŚMY KRASNOLUDKI”
Dzieci ubierają czapeczki jak krasnoludki i tańczą do piosenki
My jesteśmy krasnoludki hop sa sa, hop sa sa,
Pod grzybkami nasze budki hop sa sa, hop sa, sa.
Jemy mrówki, żabie łapki oj tak tak, oj tak tak,
A na głowach ładne czapki to nasz znak, to nasz znak.
Gdy ktoś skrzywdzi krasnoludka a ja jaj, a ja jaj,
To zapłacze niezabudka a ja jaj, a ja jaj.
Gdy ktoś zbłądzi to trąbimy tru tu tu, tru tu tu
A kto senny to uśpimy lu lu lu , lu lu lu.
7
15.
EGZAMIN DLA DZIECI I RODZICÓW
Nauczyciel
Pięknie, pięknie drogie dzieci, ale żeby zostać przedszkolakiem to prócz
pasowania trzeba jeszcze odpowiedzieć na pytania. Jeśli na nie odpowiecie,
będzie wola moja taka, że pani dyrektor pasować was będzie na
przedszkolaka.
Jaką porę roku mamy? (jesień)
Co jesienią z dębu spada? (żołędzie)
Spadają z drzewa: żółte, czerwone, wicher je niesie w tę i tamta stronę?
(liście)
Pada z nieba, kapie, leje, wszyscy na niego narzekają i pod parasol się
chowają? (deszcz)
Wy egzamin dzieci zdany macie. Teraz rodzicom tremy trochę damy i pytania
im zadamy.
Drogie mamy proszę dokończyć rozpoczęte zdanie?
Dziś w przedszkolu wielkie święto, Wasze pociechy kochane
mają………(pasowanie).
Gdy przedszkolak posiłek smacznie zje, to wypowie magiczne słowo
…………………(dziękuje).
Teraz tremy przysporzymy trochę tacie.
Drodzy tatusiowie pokażcie proszę jak się chwieje w lesie drzewo?
Co to za zagadka: dom, sale, ogród, topole to jest nasze
………….(przedszkole)
16.
Ś
LUBOWANIE RODZICÓW:
Nauczyciel : Proszę teraz o powstanie rodziców i głośno powtarzać za mną
słowa ślubowania:
Dziecko jest moim największym Skarbem,
postaram się ze wszystkich sił
być najlepszym Rodzicem na świecie.
Obiecuję kochać moje dziecko mądrze:
to znaczy skarcić, gdy na to zasłuży,
ale też i wskazywać ścieżki, po których kroczyć ma.
17.
WIERSZ
Już za chwilę na tej sali,
będzie wielkie wydarzenie.
Każdy maluch dziś tu stanie,
i otrzyma pasowanie.
8
Panią Dyrektor tu zapraszamy,
Dla Pani specjalne zadanie mamy.
Chcemy poprosić o pasowanie
I prawdziwym przedszkolakiem,
niech każdy zostanie.
18.
Ś
LUBOWANIE I PASOWANIE
Dyrektor przedszkola pasuje wszystkie dzieci na przedszkolaków, dotykając
ich ramienia lizakiem i mówiąc słowa „Pasuję Cię na przedszkolaka”.
Nauczycielki rozdają pamiątkowe dyplomy oraz upominki.
Dyrektor:
Przyrzekacie:
•
CO DZIEŃ RANO BUZIE MIEĆ ZAWSZE ROZEŚMIANĄ
•
NIE PŁAKAĆ, NIE SZLOCHAĆ I PANIE MOCNO KOCHAĆ
•
ZABAWKI SZANOWAĆ I DOOKOŁA WSZYSTKO PORZĄDKOWAĆ
•
GRZECZNIE BAWIĆ SIĘ I FIKAĆ
•
W MIG ZAJADAĆ Z TALERZYKA
•
I NIE SIKAĆ W GALOTY BO Z TYM DUŻO ROBOTY?
•
ZOSTAĆ ZUCHAMI I PRWDZIWYMI PRZEDSZKOLAKAMI?
Dzieci: przyrzekamy!
19.
WSPÓLNY POCZĘSTUNEK.
9
Pani dyrektor - Przyrzekacie:
•
CO DZIEŃ RANO BUZIE MIEĆ ZAWSZE ROZEŚMIANĄ?
Dzieci: Przyrzekamy!!!
•
NIE PŁAKAĆ, NIE SZLOCHAĆ I PANIE MOCNO KOCHAĆ?
Dzieci: Przyrzekamy!!!
•
ZABAWKI SZANOWAĆ I DOOKOŁA WSZYSTKO
PORZĄDKOWAĆ?
Dzieci: Przyrzekamy!!!
•
GRZECZNIE BAWIĆ SIĘ I FIKAĆ?
Dzieci: Przyrzekamy!!!
•
W MIG ZAJADAĆ Z TALERZYKA?
Dzieci: Przyrzekamy!!!
•
I NIE SIKAĆ W GALOTY BO Z TYM DUŻO ROBOTY?
Dzieci: Przyrzekamy!!!
•
ZOSTAĆ ZUCHAMI I PRWDZIWYMI PRZEDSZKOLAKAMI?
Dzieci: Przyrzekamy!!!
10