background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
             NARODOWEJ

 

 
 

 
 
 
Marceli Konfederak 
 
 
 
 
 

Wykonywanie otworów okrągłych 722[02].Z1.03 

 

 
 
 
 

 

 

 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1

Recenzenci: 
mgr inŜ. Wiesław Wiejowski 
mgr inŜ. Igor Lange 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Paweł Krawczak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sienna 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  722[02].Z1.03 
„Wykonywanie  otworów  okrągłych”,  zawartego  w modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu operator obrabiarek skrawających. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie  

2.  Wymagania wstępne  

3.  Cele kształcenia  

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

13 

5.1.  Bezpieczeństwo i higiena pracy 

13 

5.1.1.  Ćwiczenia  

13 

5.2.  Rodzaje i budowa typowych wiertarek 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia  

14 

5.3.  Budowa i rodzaje wierteł. Rozwiertaki. Pogłębiacze 

16 

5.3.1.  Ćwiczenia  

16 

5.4.  Dobór warunków skrawania do wiercenia, rozwiercania i pogłębiania. 

Mocowanie przedmiotu 

18 

5.4.1.  Ćwiczenia 

18 

5.5.  Technika wiercenia, rozwiercania i pogłębiania 

20 

5.5.1.  Ćwiczenia 

20 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

22 

7.  Literatura  

34 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  operator  obrabiarek  skrawających 
722[02].  

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania wstępne, 

– 

szczegółowe cele kształcenia, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

ć

wiczenia, 

– 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

– 

literaturę. 
Wymagania  wstępne  określają  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  ukształtowane 

przed  rozpoczęciem  pracy  z  poradnikiem.  NaleŜy  zachęcić  uczniów,  aby  zapoznali  się 
z wymaganiami  i  ocenili,  czy  je  spełniają.  Spełnienie wymagań wstępnych pozwoli uczniom 
na  skoncentrowanie  się  na  kształtowaniu  nowych  umiejętności  potrzebnych  do  zaliczenia 
jednostki modułowej. 

Szczegółowe cele kształcenia określają umiejętności, jakie uczeń powinien ukształtować 

w  wyniku  procesu  kształcenia  w  tej  jednostce  modułowej.  Przed  rozpoczęciem  zajęć  naleŜy 
zapoznać uczniów z celami kształcenia, aby dowiedzieli się, czego się nauczą. 

W  poradniku  zamieszczono  takŜe  dwa  przykładowe  scenariusze  zajęć.  Wskazują  one 

sposób  prowadzenia  zajęć  dydaktycznych  z  wykorzystaniem  metod  zalecanych  w programie 
jednostki modułowej. 

Ć

wiczenia  (toŜsame  z  tymi,  które  znajdują  się  w  poradniku  dla  ucznia),  zawierają 

polecenie,  wskazówki  do  realizacji,  zalecane  metody  nauczania  –  uczenia  się  oraz  środki 
dydaktyczne. Wykonując poszczególne ćwiczenia uczeń powinien ukształtować umiejętności 
niezbędne do zaliczenia jednostki modułowej. 

Ewaluacja  osiągnięć  ucznia  powinna  zostać  przeprowadzona  z  pomocą  testu  pisemnego  

z  zadaniami  wielokrotnego  wyboru  oraz  testu  praktycznego  z  zadaniem  typu  próby  pracy.  
W  poradniku  dla  nauczyciela  zamieszczono  dwa  przykładowe  narzędzia  pomiaru 
dydaktycznego. Wszystkie zadania zamieszczone w testach obejmują treści objęte programem 
nauczania oraz sprawdzają, czy uczeń osiągnął załoŜone w jednostce modułowej cele. 

Ostatnim  elementem  poradnika  dla  nauczyciela  jest  wykaz  literatury.  Zawiera  on 

zarówno  pozycje  przydatne  uczniowi  dla  pogłębienia  wiedzy  z  zakresu  programu  jednostki 
modułowej, jak i pozycje metodyczne. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  w  jednostce  modułowe  prowadzone  były 

róŜnymi  metodami  uwzględniającymi  wszystkie  strategie  kształcenia  wielostronnego.  
NaleŜy stosować metody z zakresu strategii problemowej (metody problemowe) i operacyjnej 
(metody  praktyczne).  Formy  organizacyjne  pracy  powinny  być  zróŜnicowane  począwszy  od 
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4

 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

722[02].Z1.02 

Obróbka powierzchni płaskich 

i kształtowych narzędziami 

ręcznymi 

 

722[02].Z1.03 

Wykonywanie otworów 

okrągłych 

 
 

722[02].Z1 

Trasowanie i obróbka ręczna 

 

722[02].Z1.01 

Wykonywanie trasowania 

                
 

722[02].Z1.04 

Wykonywanie połączeń 

rozłącznych i nierozłącznych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

stosować zasady bezpiecznej pracy podczas eksploatacji maszyn i urządzeń, 

− 

dobierać sprzęt ochrony indywidualnej w zaleŜności od prowadzonych prac, 

− 

posługiwać się PN i dokumentacją techniczną, 

− 

wykonywać pomiary warsztatowe, 

− 

wykonywać trasowanie na płaszczyźnie i trasowanie przestrzenne, 

− 

odczytywać informacje podane na rysunku wykonawczym i złoŜeniowym, 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

− 

korzystać z poradników i norm, 

− 

analizować treść zadania, dobierać metody i plan rozwiązania, 

− 

komunikować się i pracować w zespole,  

− 

samodzielnie podejmować decyzje, 

− 

dokonywać oceny swoich umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

scharakteryzować proces wiercenia, 

− 

wyjaśnić budowę i przeznaczenie narzędzi do obróbki otworów, 

− 

scharakteryzować rodzaje i budowę typowych wiertarek, 

− 

dobrać narzędzia do obróbki otworów, 

− 

dobrać warunki skrawania do wiercenia, rozwiercania i pogłębiania, 

− 

zamocować przedmiot i narzędzie do obróbki otworu, 

− 

wykonać nawiercanie, wiercenie, pogłębianie i rozwiercanie otworów o róŜnej średnicy, 

− 

określić przyczyny powstawania braków podczas wiercenia, rozwiercania i pogłębiania, 

− 

zorganizować stanowisko do wykonywania pracy, 

− 

sprawdzić jakość wykonanej pracy, 

− 

skorzystać z dokumentacji technicznej, norm i poradników, 

− 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska podczas wykonywania pracy.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca 

………………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Operator obrabiarek skrawających 722[02] 

Moduł: 

Trasowanie i obróbka ręczna722[02].Z1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie otworów okrągłych

 

722[02].Z1.03 

Temat:  Wiercenie otworów przelotowych. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności wiercenia otworów. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

zorganizować 

stanowisko 

do 

wykonywania 

wiercenia 

zgodnie 

zasadami 

bezpieczeństwa i higieny pracy, 

– 

dobrać narzędzia do wiercenia otworów, 

– 

dobrać warunki skrawania, 

– 

zamocować przedmiot i narzędzie do wiercenia, 

– 

wykonać wiercenie otworów, 

– 

ocenić jakość wykonanych otworów. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

metoda tekstu przewodniego, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

indywidualna. 

 
Czas: 
2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

narzędzia traserskie, 

– 

wiertła, 

– 

uchwyty wiertarskie, 

– 

tuleje redukcyjne, 

– 

imadło uniwersalne, 

– 

wiertarka stołowa, 

– 

zestaw materiałów czyszczących, 

– 

arkusze papieru do notatek, 

– 

instrukcja tekst przewodni do wykonania ćwiczenia. 

 
Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 
Wykonaj wiercenie otworów w płytce stalowej zgodnie z dokumentacją zadania.  
 
FAZA WSTĘPNA 
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu zajęć, zaznajomienie uczniów z pracą 
metodą tekstu przewodniego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

8

FAZA WŁAŚCIWA 
 
INFORMACJE 
Pytania prowadzące: 
1.  W jaki sposób naleŜy wykonać trasowanie otworów? 
2.  Jakie narzędzia słuŜą wiercenia otworów? 
3.  Jakie parametry skrawania naleŜy dobrać do wiercenia? 
4.  W jaki sposób mocuje się przedmioty do wykonania operacji wiercenia? 
5.  W jaki sposób wykonuje się wiercenie otworów przelotowych?  
6.  Jakie zasady bezpieczeństwa i higieny pracy naleŜy zachować podczas wiercenia? 
 
PLANOWANIE 
Sporządź plan pracy z uwzględnieniem następujących czynności: 
1.  Zaplanuj kolejność czynności do wykonania operacji trasowania otworów. 
2.  Ustal, jakimi narzędziami dokonasz wiercenia. 
3.  Ustal, w jaki sposób zamocujesz wiertło. 
4.  Dobierz parametry skrawania. 
5.  Zaplanuj czynności związane z zamocowaniem przedmiotu obrabianego. 
6.  Zaplanuj czynności końcowe po wykonaniu operacji wiercenia. 
 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Wykonaj trasowanie otworów. 
2.  Dobierz narzędzia do wykonania ćwiczenia. 
3.  Zamocuj narzędzia obróbkowe. 
4.  Zamocuj przedmiot obrabiany. 
5.  Ustaw właściwe parametry skrawania. 
6.  Wykonaj wiercenie otworów zgodnie z dokumentacją zadania. 
7.  Zwróć uwagę na prawidłowość i dokładność twojej pracy. 
8.  Utrzymuj ład i porządek na stanowisku pracy. 
9.  Uporządkuj stanowisko po wykonaniu pracy. 
10.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. 
 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy prawidłowo wytrasowano otwory? 
2.  Czy zostały dobrane właściwe narzędzia obróbkowe? 
3.  Czy prawidłowo zamocowano narzędzia? 
4.  Czy prawidłowo zamocowano przedmiot obrabiany? 
5.  Czy zostały ustawione właściwe parametry skrawania? 
6.  Czy wykonano wiercenie otworów zgodnie z dokumentacją zadania? 
7.  Czy utrzymywano ład i porządek na stanowisku pracy? 
8.  Czy uporządkowano stanowisko po wykonaniu pracy? 
 
ANALIZA 
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy pracy sprawiły im najwięcej trudności. 
Nauczyciel  podsumowuje  całe  zadanie,  wskazuje,  jakie  nowe  i  waŜne  umiejętności  zostały 
wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości oraz jak ich unikać w przyszłości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

9

FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat  pogłębiania  otworów.  Na  podstawie 
zgromadzonych  informacji  na  następnych  zajęciach  przygotuj  się  do  dyskusji  na  temat 
narzędzi do pogłębiania. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

10

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca 

………………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Operator obrabiarek skrawających 722[02] 

Moduł: 

Trasowanie i obróbka ręczna722[02].Z1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie otworów okrągłych

 

722[02].Z1.03 

Temat:  Pogłębianie otworów. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności pogłębiania otworów. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

zorganizować  stanowisko  do  wykonywania  pogłębiania  otworów  zgodnie  z  zasadami 
bezpieczeństwa i higieny pracy, 

– 

dobrać narzędzia do pogłębiania, 

– 

dobrać warunki skrawania, 

– 

zamocować przedmiot i narzędzie do pogłębiania otworu, 

– 

wykonać pogłębianie otworów, 

– 

ocenić jakość wykonanych pracy. 
 

Metody nauczania–uczenia się:  

− 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

indywidualna. 

 
Czas: 
1 godzina dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

pogłębiacze, 

– 

uchwyty wiertarskie, 

– 

tuleje redukcyjne, 

– 

imadło uniwersalne, 

– 

wiertarka stołowa, 

– 

zestaw materiałów czyszczących, 

– 

arkusze papieru do notatek, 

– 

instrukcja tekst przewodni do wykonania ćwiczenia. 

 
Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 
Wykonaj pogłębianie w wywierconych otworach zgodnie z dokumentacją zadania.  
 
FAZA WSTĘPNA 
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu zajęć, zaznajomienie uczniów z pracą 
metodą tekstu przewodniego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

11

FAZA WŁAŚCIWA 
 
INFORMACJE 
Pytania prowadzące: 
1.  Jakie narzędzia słuŜą do pogłębiania otworów? 
2.  Jakie parametry skrawania naleŜy dobrać do pogłębiania? 
3.  W jaki sposób mocuje się przedmioty do wykonania operacji pogłębiania? 
4.  W jaki sposób wykonuje się pogłębianie otworów?  
5.  Jakie zasady bezpieczeństwa i higieny pracy naleŜy zachować podczas pogłębiania? 
 
PLANOWANIE 
Sporządź plan pracy z uwzględnieniem następujących czynności: 
1.  Zaplanuj kolejność czynności do wykonania operacji pogłębiania. 
2.  Ustal, jakimi narzędziami dokonasz pogłębiania. 
3.  Ustal, w jaki sposób zamocujesz narzędzia obróbkowe. 
4.  Dobierz parametry skrawania. 
5.  Zaplanuj czynności związane z zamocowaniem przedmiotu obrabianego. 
6.  Zaplanuj czynności po wykonaniu pogłębiania. 
 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Dobierz narzędzia do wykonania pogłębiania. 
2.  Zamocuj narzędzia. 
3.  Zamocuj przedmiot obrabiany. 
4.  Ustaw właściwe parametry skrawania. 
5.  Wykonaj pogłębianie otworów. 
6.  Zwróć uwagę na prawidłowość i dokładność twojej pracy. 
7.  Utrzymuj ład i porządek na stanowisku pracy. 
8.  Uporządkuj stanowisko po wykonaniu ćwiczenia. 
9.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. 
 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy zostały dobrane właściwe narzędzia? 
2.  Czy prawidłowo zamocowano narzędzia? 
3.  Czy prawidłowo zamocowano przedmiot obrabiany? 
4.  Czy zostały ustawione właściwe parametry skrawania? 
5.  Czy wykonano pogłębianie otworów? 
6.  Czy utrzymywano ład i porządek na stanowisku pracy? 
7.  Czy uporządkowano stanowisko po wykonaniu ćwiczenia? 
 
ANALIZA 
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy pracy sprawiły im najwięcej trudności. 
Nauczyciel  podsumowuje  całe  zadanie,  wskazuje,  jakie  nowe  i  waŜne  umiejętności  zostały 
wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości oraz jak ich unikać w przyszłości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

12

FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat  rozwiercania.  Na  podstawie  zgromadzonych 
informacji  na  następnych  zajęciach  przygotuj  się  do  dyskusji  na  temat  narzędzi  do 
rozwiercania. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

13

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. Bezpieczeństwo i higiena pracy 
 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ  zagroŜenia  dla  zdrowia  i  Ŝycia  pracownika  występujące  podczas  wiercenia 

otworów. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić, jakie zagroŜenia dla pracownika występują podczas wiercenia otworów, 
2)  zapisać  wszystkie  pomysły  na  kartce  (burza  mózgów  –  nie  krytykując  Ŝadnego 

z pomysłów Twoich koleŜanek/kolegów), 

3)  uporządkować  zapisane  pomysły  –  odrzucić  ewentualnie  nierealne  lub  budzące 

wątpliwości członków grupy, 

4)  zaprezentować efekty pracy grupy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

burza mózgów, 

– 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

duŜe arkusze papieru, 

− 

mazaki, 

− 

tablica flipchart. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

14

5.2. Rodzaje i budowa typowych wiertarek 

 
5.2.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Zaplanuj  wywiercenie  otworu  o  średnicy  52  mm  w  Ŝeliwnym  korpusie.  Na  jakiej 

wiertarce wykonasz ten otwór? Z jakich elementów zbudowana jest ta wiertarka? 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Przygotować foliogramy dotyczące budowy wiertarek.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zastanowić się na jakiej wiertarce wykona otwór, 
2)  dobrać rodzaj wiertarki, 
3)  scharakteryzować budowę wybranej wiertarki, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

katalogi obrabiarek, 

− 

pisaki, 

− 

kartki papieru. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj  przeglądu  wiertarek  znajdujących  się  w  Twoim  warsztacie  szkolnym. 

Odpowiedz na pytanie: jakie rodzaje wiertarek znajdują się w warsztacie szkolnym? Zapoznaj 
się z ich budową. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  wykonania.  UmoŜliwić  uczniom  zapoznanie  się  wiertarkami  znajdującymi  się  
w warsztacie szkolnym. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien:  

1)  dokonać przeglądu warsztatów szkolnych, 
2)  rozpoznać rodzaje wiertarek, 
3)  zapoznać się z ich budową, 
4)  przedstawić nauczycielowi swoje spostrzeŜenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

15

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

arkusze papieru,  

− 

mazaki, 

− 

obrabiarki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

16

5.3. Budowa i rodzaje wierteł. Rozwiertaki. Pogłębiacze 

 

5.3.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Otrzymasz  od  nauczyciela  róŜnego  rodzaju  wiertła.  Dokonaj  klasyfikacji  wierteł  ze 

względu na kształt chwytu, kierunek ruchu obrotowego, rodzaj materiału części roboczej. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Przygotować zestawy wierteł.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z otrzymanymi narzędziami, 
2)  dokonać klasyfikacji wierteł ze względu na kształt narzędzia, 
3)  dokonać klasyfikacji wierteł ze względu na kierunek ruchu obrotowego, 
4)  dokonać klasyfikacji wierteł ze względu na rodzaj materiału części roboczej, 
5)  wpisać  wszystkie  pomysły  na  kartce  (burza  mózgów  –  nie  krytykując  Ŝadnego 

z pomysłów Twoich koleŜanek/kolegów), 

6)  uporządkować zapisane pomysły,  
7)  zaprezentować efekty pracy grupy na forum klasy, 
8)  brać udział w podsumowaniu.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenia, 

– 

burza mózgów. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

wiertła, 

− 

duŜe arkusze papieru,  

− 

mazaki,  

− 

tablica flipchart. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Zapoznaj  się  z  katalogiem  narzędzi  i  dobierz  wiertła  do  wykonywania  otworów:  Ø  10  

w stali, Ø 20 w Ŝeliwie, Ø 5 w aluminium. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  wykonania.  Przygotować  katalogi  narzędzi  oraz  tabele  doboru  narzędzi  
w zaleŜności od wierconego materiału.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zastanowić się jakie narzędzia będą potrzebne do wykonania otworów, 
2)  dobrać wiertła do wykonania otworu Ø 10 w stali, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

17

3)  dobrać wiertła do wykonania otworu Ø 20 w Ŝeliwie, 
4)  dobrać wiertła do wykonania otworu Ø 5 w aluminium, 
5)  zaprezentować wyniki pracy podając nazwę oraz symbole narzędzi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

katalogi narzędzi, 

− 

duŜe arkusze papieru,  

− 

mazaki,  

− 

tablica flipchart. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

18

5.4.  Dobór  warunków  skrawania  do  wiercenia,  rozwiercania  

i pogłębiania. Mocowanie przedmiotu 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Dobierz parametry skrawania do wiercenia otworu o średnicy 12 mm w aluminium. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  wykonania.  Przygotować  instrukcje  do  ćwiczeń  (tekst  przewodni  do  wykonania 
ć

wiczenia) oraz tabele doboru parametrów skrawania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami doboru parametrów skrawania, 
2)  dobrać szybkość skrawania do wykonania wiercenia, 
3)  dobrać posuw do wykonania wiercenia, 
4)  dobrać obroty do wykonania wiercenia, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny wykonanej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

metoda tekstu przewodniego,  

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

tabele parametrów skrawania, 

– 

poradniki, 

– 

pisaki, 

– 

kartki papieru. 

 

Ćwiczenie 2 

Oblicz  prędkość  obrotową  wrzeciona  wiertarki  podczas  wiercenia  otworów  w  Ŝeliwie 

szarym wiertłem o średnicy 8 mm. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  wykonania.  Przygotować  instrukcje  do  ćwiczeń  oraz  tabele  parametrów  skrawania. 
Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami doboru parametrów skrawania, 
2)  dobrać szybkość skrawania, 
3)  obliczyć liczbę obrotów wrzeciona, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

19

4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny wykonanej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

metoda tekstu przewodniego,  

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

tabele parametrów skrawania, 

– 

poradniki, 

– 

pisaki, 

– 

kartki papieru. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

20

5.5. Technika wiercenia, rozwiercania i pogłębiania 

 
5.5.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj wiercenie otworów w płycie stalowej zgodnie z dokumentacją. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  wykonania.  Nauczyciel  powinien  przygotować  instrukcje  ćwiczeń  lub  tekst 
przewodni  do  wykonania  ćwiczenia  wraz  z  rysunkiem  płyty  z  otworami  do  wiercenia  oraz 
tabele  parametrów  skrawania,  płyty  stalowe,  wiertła.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami 
bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z techniką wiercenia, 
2)  dobrać narzędzie do wiercenia, 
3)  dobrać uchwyty i oprawki narzędziowe, 
4)  sprawdzić stan techniczny wiertła i uchwytów, 
5)  dobrać i ustawić parametry skrawania, 
6)  wykonać wiercenie otworów, 
7)  uporządkować stanowisko pracy, 
8)  zagospodarować odpady, 
9)  dokonać oceny wykonanej pracy, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

metoda tekstu przewodniego, 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania wraz z rysunkiem, 

– 

imadło uniwersalne, 

– 

wiertarka stołowa, 

– 

wiertła, 

– 

uchwyt wiertarski, 

– 

suwmiarka, 

– 

pisaki, 

– 

kartki papieru. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

21

Ćwiczenie 2 

Wykonaj rozwiercanie otworu w płycie stalowej zgodnie z dokumentacją. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  wykonania.  Przygotować  instrukcje  do  ćwiczeń  lub  tekst  przewodni  do  wykonania 
ć

wiczenia  wraz  z  rysunkiem  płyty  z  otworami  do  rozwiercenia.  Uczniowie  powinni 

rozwiercać  otwory  wykonane  w  poprzednim  ćwiczeniu.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami 
bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z techniką rozwiercania, 
2)  dobrać właściwe wiertło do wykonania otworu pod rozwiertak, 
3)  dobrać narzędzie do rozwiercania, 
4)  dobrać uchwyty i oprawki narzędziowe, 
5)  sprawdzić stan techniczny narzędzi i uchwytów, 
6)  dobrać i ustawić parametry skrawania do wiercenia, 
7)  wykonać wiercenie otworu, 
8)  dobrać i ustawić parametry skrawania do rozwiercania, 
9)  wykonać rozwiercanie otworu, 
10)  uporządkować stanowisko pracy, 
11)  zagospodarować odpady, 
12)  dokonać oceny wykonanej pracy, 
13)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

tekstu przewodniego,  

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania wraz z rysunkiem, 

– 

imadło ślusarskie, 

– 

wiertarka stołowa, 

– 

wiertła, 

– 

rozwiertaki, 

– 

uchwyt wiertarski, 

– 

oprawki, 

– 

suwmiarka, 

– 

pisaki, 

– 

kartki papieru. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

22

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  otworów 
okrągłych” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 9, 10, 11, 13, 15, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 5, 7, 8, 12, 14, 16 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

 

 

 

 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  15  zadań  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. a, 4. c, 5. c, 6. a, 7. a, 8. b, 9. b, 10. a, 11. c, 

12. c, 13. a, 14. c, 15. b, 16. c, 17. a, 18. a, 19. a, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować wiertarki do 
otworów 

Dobrać wiertarkę do wykonania 
otworu w zaleŜności od średnicy 
wierconego otworu 

Dobrać obrabiarkę do wykonania 
otworu w zaleŜności od wielkości 
przedmiotu obrabianego 

 RozróŜniać rodzaje wiertarek 
ogólnego przeznaczenia 

RozróŜniać rodzaje wiertarek 
specjalnych 

PP 

Dobrać narzędzia do operacji 
wiercenia  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

23

Rozpoznać oznaczenie wiertła 

PP 

Dobrać narzędzia do operacji 
wiercenia w materiałach  
o podwyŜszonej twardości 

PP 

Dobrać sposób zamocowania wierteł  

10  Zdefiniować pogłębianie 

11  Rozpoznać powiercanie 

12 

Dobrać metodę wykańczania otworów 
dokładnych 

PP 

13  Rozpoznać narzędzia do pogłębiania 

14 

Określić warunki doboru parametrów 
skrawania 

PP 

15 

Dobrać sposób mocowania 
przedmiotu obrabianego w zaleŜności 
od kształtu 

16 

Dobrać sposób mocowania 
przedmiotu obrabianego w zaleŜności 
od wielkości produkcji 

PP 

17  Rozpoznać pogłębianie 

18 

Zaplanować czynności związane  
z wierceniem otworu 

19 

Rozróznić narzędzia do operacji 
rozwiercania 

20 

Dobrać narzędzia do operacji 
rozwiercania 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

24

Przebieg testowania 
 

INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
3.  Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązania zadań testowych. 
4.  Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 

kartę odpowiedzi). 

5.  Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
6.  Przypomnij o upływającym czasie po upływie połowy czasu i na 5 minut przed końcem 

sprawdzianu. 

7.  Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

 

INSTRUKCJA DLA UCZNIA 

1.  Przeczytaj dokładnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Odpowiedzi udzielaj wyłącznie na karcie odpowiedzi. 
4.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
5.  Test zawiera 20 zadań.  
6.  Do kaŜdego zadania podane są cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. 
7.  Zaznacz  prawidłową  według  Ciebie  odpowiedź  wstawiając  literę  X  w  odpowiednim 

miejscu na karcie odpowiedzi. 

8.  W  przypadku  pomyłki  zaznacz błędną odpowiedź kółkiem, a następnie literą X zaznacz 

odpowiedź prawidłową. 

9.  Za kaŜde poprawne rozwiązanie zadania otrzymujesz jeden punkt. 
10.  Za udzielenie błędnej odpowiedzi, jej brak lub zakreślenie więcej niŜ jednej odpowiedzi – 

otrzymujesz zero punktów. 

11.  UwaŜnie czytaj treść zadań i proponowane warianty odpowiedzi. 
12.  Nie odpowiadaj bez zastanowienia; jeśli któreś z zadań sprawi Ci trudność – przejdź do 

następnego. Do zadań, na które nie udzieliłeś odpowiedzi moŜesz wrócić później.  

13.  Pamiętaj, Ŝe odpowiedzi masz udzielać samodzielnie. 
14.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Wielkościami charakteryzującymi wszystkie wiertarki są 

a)  maksymalna średnica otworu wierconego oraz prędkość obrotowa wrzeciona. 
b)  maksymalna średnica otworu wierconego oraz posuw narzędzia. 
c)  maksymalna średnica otworu wierconego oraz prędkość skrawania. 
d)  prędkość skrawania oraz prędkość obrotowa wrzeciona. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

25

2.  Wiertarki stołowe są przeznaczone do wykonywania otworów o średnicy 

a)  do 10 mm. 
b)  do 16 mm. 
c)  do 20 mm. 
d)  do 30 mm. 

 

3.  Do  wykonywania  otworów  w  duŜych  przedmiotach (np. w korpusach) bez konieczności 

zmiany połoŜenia przedmiotu obrabianego słuŜy wiertarka 
a)  promieniowa. 
b)  kadłubowa. 
c)  rewolwerowa. 
d)  stojakowa. 

 
4.  Rysunek przedstawia wiertarkę 

a)  kadłubową. 
b)  stołową. 
c)  słupową. 
d)  promieniową. 

 
5.  Rysunek przedstawia wiertarkę 

a)  rewolwerową. 
b)  promieniową. 
c)  wielowrzecionową. 
d)  kolumnową 

 
 
 
6.  Wiertła o kącie wierzchołkowym wynoszącym 118° są stosowane do wiercenia 

a)  stali. 
b)  aluminium. 
c)  Ŝeliwa. 
d)  tworzyw sztucznych. 

 

7.  Wiertła kręte z chwytem walcowym do Ŝeliwa i stali oznaczone są symbolem 

a)  NWKa. 
b)  NWKc. 
c)  NWKk. 
d)  NWKz. 

 
8.  Do wiercenia otworów w stali ulepszonej cieplnie uŜywa się wierteł z ostrzami 

a)  ze stali szybkotnącej. 
b)  z węglika spiekanego. 
c)  ze stali narzędziowej. 
d)  ze stali konstrukcyjnej. 

 
9.  Do mocowania wierteł z chwytem stoŜkowym uŜywa się 

a)  uchwytów trójszczękowych. 
b)  tulei redukcyjnych. 
c)  oprawek wiertarskich. 
d)  uchwytów czteroszczękowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

26

 
10.  Pogłębianie polega na wykonaniu wgłębienia 

a)  na umieszczenie walcowego lub stoŜkowego łba wkręta lub nitu. 
b)  w celu usunięcia błędów geometrycznych otworu. 
c)  w celu uzyskania dokładnego wymiaru średnicy otworu. 
d)  w celu wprowadzenia rozwiertaka. 

 
11.  Rysunek przedstawia 

a)  wiercenie. 
b)  pogłębianie. 
c)  powiercanie. 
d)  rozwiercanie. 

 

12.  Otwór o dokładnych wymiarach wykonuje się za pomocą 

a)  powiercania. 
b)  wiercenia. 
c)  rozwiercania. 
d)  pogłębiania. 

 
 

13.  Rysunek przedstawia 

a)  pogłębiacz czołowy. 
b)  wiertło stopniowe. 
c)  rozwiertak zgrubny. 
d)  głowicę wiertarską. 

 

14.  Prędkość obrotową wrzeciona wiertarki dobiera się na podstawie 

a)  średnicy otworu. 
b)  posuwu. 
c)  prędkości skrawania. 
d)  średnicy narzędzia. 

 
15.  Do wiercenia otworów w wałku prostopadle do jego osi przedmiot obrabiany mocuje się 

a)  w imadle. 
b)  w podstawach pryzmowych. 
c)  bezpośrednio na stole obrabiarki. 
d)  za pomocą kątownika. 

 

16.  W produkcji masowej bardzo często do mocowania przedmiotów wierconych stosowane są 

a)  imadła uniwersalne. 
b)  imadła ręczne. 
c)  przyrządy wiertarskie. 
d)  uchwyty wiertarskie. 

 
17.  Rysunek przedstawia 

a)  pogłębianie. 
b)  powiercanie. 
c)  rozwiercanie. 
d)  wiercenie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

27

18.  Podczas  wiercenia  otworów  przelotowych,  gdy  wiertło  zaczyna  przechodzić  przez 

materiał na wylot, naleŜy 
a)  zmniejszyć posuw. 
b)  zmniejszyć obroty wrzeciona. 
c)  zwiększyć posuw. 
d)  zwiększyć obroty wrzeciona. 

 
19.  Rysunek przedstawia 

a)  rozwiertak nasadzany. 
b)  pogłębiacz czołowy. 
c)  głowicę wiertarską. 
d)  wiertło. 

 
20.  Otwory  stoŜkowe  o  duŜej  zbieŜności  obrabia  się  kompletem  rozwiertaków  ręcznych 

składającym się z 
a)  dwóch rozwiertaków. 
b)  trzech rozwiertaków. 
c)  czterech rozwiertaków. 
d)  pięciu rozwiertaków. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

28

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko .................................................................................................. 

 
Wykonywanie otworów okrągłych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr zadania 

Odpowiedzi 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

29

ZADANIE TYPU PRÓBA PRACY 

 
Próba pracy ma w zamierzeniu spełnić dwa zadania: 
1)  sprawdzić  stopień  opanowania  jednej  z  umiejętności  praktycznych,  jakie  uczniowie 

powinni zdobyć przy realizacji tej jednostki modulowej, 

2)  przygotować  uczniów  do  zdawania  części  praktycznej  egzaminu  zewnętrznego, 

potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie operator obrabiarek skrawających. 

W  tym  celu  zadanie  praktyczne  musi  być  przygotowane  w  takiej  formie,  z  jaką  uczniowie 
spotkają  się  na  egzaminie.  Oznacza  to  konieczność  opracowania  zadania  w  sposób 
umoŜliwiający  kryterialne  ocenianie  wykonywanych  przez  ucznia  czynności  w  czterech 
obszarach:  planowania,  organizowania,  wykonywania  i  prezentowania.  Nauczyciel  powinien 
przygotować  dokumentację  zadania  wraz  z  rysunkiem  przedmiotu  wierconego.  Próbę  pracy 
przeprowadza  wybrany  uczeń.  Pozostali  wspólnie  z  nauczycielem  obserwują  jego  pracę. 
Po pracy nauczyciel szczegółowo omawia wykonane zadanie. 
 
Ocenianie: 
niedostateczny –  do 10 pkt. 
dopuszczający –  11–12 pkt. 
dostateczny –   13–14 pkt. 
dobry –  

15–16 pkt. 

bardzo dobry –   17 pkt. 
 
WyposaŜenie stanowiska do przeprowadzenia testu praktycznego: 
 

Lp. 

WyposaŜenie na stanowisku 

Wiertarka stołowa 

Instrukcja obsługi i DTR obrabiarki, tabele parametrów skrawania 

Narzędzia obróbkowe: róŜnego rodzaju wiertła, aby uczeń mógł dokonać wyboru  

Imadło maszynowe 

Podkładki drewniane 

Przyrządy pomiarowe: suwmiarka, głębokościomierz suwmiarkowy 

Czyściwo, szczotki zmiotki, szufelka 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

30

Informacja dla ucznia 
1)  Sprawdź,  czy  otrzymałeś  kompletny  arkusz  do  wykonania  zadania.  Ewentualne  braki 

stron lub inne usterki zgłoś nauczycielowi. 

2)  Na arkuszu PLAN DZIAŁANIA wpisz swój numer ewidencyjny PESEL, datę urodzenia  

i numer stanowiska. 

3)  Zapoznaj się z treścią zadania praktycznego, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem 

roboczym i jego wyposaŜeniem. Masz na to 15 minut. 

4)  Czas  rozpoczęcia  i  zakończenia  zadania  nauczyciel  zapisze  w  widocznym  dla  Ciebie 

miejscu (czas wykonania zadania wynosi 45 minut). 

Pamiętaj,  Ŝe  podczas  wykonywania  zadania  jesteś  oceniany  przez  nauczyciela,  który 
obserwuje wykonywane przez Ciebie czynności i nie będzie udzielać Ci Ŝadnych wskazówek. 
Nauczyciel interweniuje tylko w przypadku naruszenia przez Ciebie przepisów bhp, ochrony 
przeciwpoŜarowej i moŜe w takim przypadku przerwać wykonywanie zadania. 

Powodzenia 

 
Zadanie 

Wykonaj wiercenie otworów zgodnie z dokumentacją. UłóŜ plan działania niezbędny do 

wykonania  zadania.  Dobierz  odpowiednie  narzędzia  skrawające,  pomiarowe  i  przyrządy 
potrzebne  do  wykonania  pracy.  Dobierz  parametry  skrawania.  Powierzone  zadanie  wykonaj 
dokładnie z zachowaniem zasad bhp. Na wykonanie zadania masz 45 minut. 
 
Instrukcja wykonania zadania 
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie: 
1.  Przeanalizuj dokładnie treść zadania. 
2.  Zapisz w formularzu PLAN DZIAŁANIA: 

a)  czynności związane z wykonaniem zadania, w kolejności ich wykonywania, 
b)  wykaz narzędzi skrawających i przyrządów niezbędnych do wykonania zadania, 
c)  wykaz przyrządów pomiarowych, 
d)  obliczone lub dobrane parametry skrawania. 

3.  Przystąp do zorganizowania stanowiska pracy: 

a)  zgromadź  i  rozmieść  na  stanowisku  pracy  narzędzia,  sprzęt  kontrolno-pomiarowy, 

i instrukcje niezbędne do wykonania zadania, 

b)  sprawdź stan techniczny wiertarki i narzędzi skrawających, 
c)  dobierz  środki  ochrony  indywidualnej  wymagane  do  bezpiecznego  wykonania 

zadania. 

4.  Wykonaj  zaplanowane  czynności  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  

i ochrony przeciwpoŜarowej. 

5.  Sprawdź jakość wykonanych otworów w odniesieniu do rysunku z dokumentacji zadania. 
6.  Po  zakończeniu  pracy  wiertarkę,  oczyść  narzędzia  i  odłóŜ  je  na  miejsce  składowania, 

odpady złóŜ w wyznaczonym miejscu. 

7.  Zgłoś gotowość do prezentacji wykonanego zadania. 
8.  Zaprezentuj  sposób  wykonania  zadania:  omów  czynności  prowadzące  do  wykonania 

zadania,  uzasadnij  dobór  narzędzi  obróbkowych,  oceń  jakość  wykonanej  pracy  
w odniesieniu do dokumentacji zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

31

Zawód: operator obrabiarek skrawających 
Symbol cyfrowy zawodu 722[02] 
Oznaczenie tematu: …….  
Oznaczenia zadania: ……… 
 
PESEL   

 

 

 

 

 

 

 

Data urodzenia   

Numer stanowiska 

 
 

   

 

 

 

  

 

 

 

   

dzień   miesiąc  

rok

 

 

PLAN DZIAŁANIA 

 
1.  Czynności  związane  z  wykonaniem  zadania,  zapisane  w  kolejności  ich  wykonywania 

………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………… 

 
2.  Wykaz narzędzi skrawających i przyrządów niezbędnych do wykonania zadania: 

………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………… 

 
3.  Wykaz przyrządów pomiarowych: 

………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………… 

 
4.  Parametry skrawania: 

………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………… 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

32

 

O

b

sz

ar

 

st

an

d

ar

d

 

CZYNNOŚCI OCENIANE I KRYTERIA WYKONANIA 

Liczba 

pkt 

0–1 

Czynność 1: zapisanie kolejnych czynności związanych z wykonaniem 

zadania 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń uwzględnił w wykazie, co 
najmniej 4 z następujących czynności: 
–  dobieranie narzędzi obróbkowych, 
–  dobieranie parametrów skrawania, 
–  dobieranie sposobu zamocowania przedmiotu obrabianego 
–  wytrasowanie i napunktowanie środka otworów, 
–  zamocowanie narzędzia, 
–  zamocowanie przedmiotu obrabianego, 
–  wykonanie otworów, 
–  sprawdzenie jakości wykonanych otworów, 
–  porządkowanie stanowiska pracy, 
–  prezentacja wykonanego zadania. 

 

Czynność 2: sporządzenie wykazu niezbędnych narzędzi skrawających 
i przyrządów 
Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń zapisał, co najmniej: 

–  wiertło kręte NWKa, 
–  imadło maszynowe, 
–  młotek, 
–  punktak, 
–  narzędzia traserskie. 

 
 

Czynność 3: sporządzenie wykazu niezbędnych przyrządów pomiarowych 

Kryterium wykonania: 1 pkt –  jeŜeli uczeń zapisał co najmniej: 
–  suwmiarka, 
–  głębokościomierz suwmiarkowy. 

 

Czynność 4: dobieranie parametrów skrawania 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeŜeli  uczeń  zapisał  dobrane  parametry 
skrawania 

 

I.

 P

L

A

N

O

W

A

N

IE

 

Suma punktów w obszarze – 1. Planowanie  

Czynność  5:  zgromadzenie  na  stanowisku  pracy  niezbędnych  narzędzi, 
sprzętu  kontrolno-pomiarowego  i  instrukcji  niezbędnych  do  wykonania 
zadania 
 Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zgromadził i rozmieścił na 
stanowisku pracy: 

–  narzędzia obróbkowe, 
–  przyrządy pomiarowe, 
–  rysunek do wykonania zadania, 
–  narzędzia do trasowania, 
–  materiał obrabiany. 

 

II

O

R

G

A

N

IZ

O

W

A

N

IE

 

Czynność 6: sprawdzenie stanu technicznego wiertarki i narzędzi  

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

33

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń ocenił stan techniczny wiertarki 
i narzędzi dokonując oględzin i próbnego uruchomienia wiertarki 

 

Czynność  7:  dobieranie  środków  ochrony  indywidualnej  wymaganych  do 
bezpiecznego wykonania zadania 
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń załoŜył ubranie robocze jedno- lub 
dwuczęściowe, nakrycie głowy i okulary ochronne 

 

 

Suma punktów w obszarze II. Organizowanie  

Czynność 8: trasowanie i punktowanie środka otworów 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeŜeli  uczeń  wytrasował  i  napunktował 
otwory zgodnie z dokumentacją 

 

Czynność 9: mocowanie wiertła 

Kryterium wykonania: 1  pkt – jeŜeli uczeń prawidłowo zamocował wiertło 
w uchwycie wiertarki 

 

Czynność 10: mocowanie przedmiotu obrabianego 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeŜeli  uczeń  prawidłowo  zamocował 

przedmiot obrabiany  

 

Czynność 11: ustawianie dobranych parametrów skrawania  

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeŜeli  uczeń  ustawił  dobrane  parametry 

skrawania 

 

Czynność 12: wykonanie wiercenia otworów 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeŜeli  uczeń  wykonał  wiercenie  otworów 

zgodnie z dokumentacją i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy 

 

Czynność 13: sprawdzenie jakości pracy 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń po wykonaniu zadania sprawdził 

jakość wykonanych otworów 

 

Czynność 14: porządkowanie stanowiska pracy 

 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeŜeli  uczeń  po  zakończeniu  zadania 

uporządkował  stanowisko  pracy,  oczyścił  wiertarkę,  odłoŜył  narzędzia  na 
miejsce przechowywania, zagospodarował odpady 

 

II

I.

 W

Y

K

O

N

Y

W

A

N

IE

 

Suma punktów w obszarze III. Wykonywanie  

Czynność  15:  omówienie  czynności  wykonywanych  podczas  wiercenia 
otworów 
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli zdający omówił czynności wykonywane 
podczas wiercenia otworów 

 

Czynność 16: uzasadnienie doboru narzędzia obróbkowego 

 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeŜeli  zdający  uzasadnił  wybór  narzędzia 
obróbkowego  

 

Czynność 17: ocena jakości wykonanych otworów 

 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeŜeli  uczeń  ocenił  jakość  wykonanej  pracy 
odnosząc się do rysunku wykonawczego zawartego w dokumentacji zadania 

 

Suma punktów w obszarze IV. Prezentowanie  

IV

P

R

E

Z

E

N

T

O

W

A

N

IE

 

RAZEM  

 

Czynność wykonana – 1 pkt., niewykonana – 0 pkt. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

34

7.

 

LITERATURA 

 

1.  Górecki  A.:  Technologia  ogólna.  Podstawy  technologii  mechanicznych.  WSiP, 

Warszawa 2005 

2.  Mac S.: Obróbka metali. WSiP, Warszawa 1999 
3.  Paderewski K.: Obrabiarki. WSiP, Warszawa 2004 
4.  www.bosch.pl 
5.  www.rafaela.com.pl 
6.  www.baildonit.com 
7.  www.sandvik.com 
8.  www.jarmet.com 
9.  www.wnt.com 
 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, Warszawa 1997 
3.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2001