background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Emilia Niemiec–Jasińska 

 
 
 

Kształtowanie umiejętności rozwiązywania problemów 
346[02].O1.03 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
dr Maria Bartecka-Straszny 
mgr Dorota Kaczor 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
inż. Danuta Szczepaniak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Hanna Całuń 
 
 
 
 
 

 
 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  346[02].O1.03 
„Kształtowanie  umiejętności  rozwiązywania  problemów”,  zawartego  w modułowym 
programie nauczania dla zawodu asystent osoby niepełnosprawnej. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie  

2.  Wymagania wstępne  

3.  Cele kształcenia  

4.  Przykładowe scenariusze zajęć  

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Twórcze rozwiązywanie problemów 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Rozwiązywanie problemów społecznych

 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Psychospołeczne uwarunkowania pracy opiekuńczej 

17 

5.3.1. Ćwiczenia 

17 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

19 

7.  Literatura  

29 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy Państwu poradnik dla nauczyciela,  który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne  określają  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać  przed 
rozpoczęciem pracy z poradnikiem. 

 

szczegółowe  cele  kształcenia  określają  umiejętności,  jakie uczeń powinien ukształtować 
w wyniku procesu kształcenia, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ćwiczenia,  które  zawierają  polecenie,  wskazówki  do  realizacji,  zalecane  metody 
nauczania–uczenia się oraz środki dydaktyczne,  

 

ewaluacja osiągnięć ucznia, powinna zostać przeprowadzona za pomocą testów osiągnięć 
szkolnych, 

 

wykaz literatury. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  w  jednostce  modułowej  prowadzone  były 

różnymi  metodami,  uwzględniającymi  wszystkie  strategie  kształcenia  wielostronnego. 
Szczególny  nacisk  powinien  zostać  położony  na  wykorzystanie  metod  z  zakresu  strategii 
problemowej (metody problemowe) i operacyjnej (metody praktyczne). 

Formy  organizacyjne  pracy  powinny  być  zróżnicowane  począwszy  od  samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

346[02].O1 

Podstawy świadczenia usług 

socjalnych

 

346[02].O1.03 

Kształtowanie 

umiejętności 

rozwiązywania 

problemów 

346[02].O1.01 

Charakteryzowanie 

psychofizycznych  

i społecznych aspektów 

rozwoju człowieka 

346[02].O1.02 

Doskonalenie umiejętności 

interpersonalnych 

346[02].O1.05 

Stosowanie przepisów 

bezpieczeństwa  

i higieny pracy oraz 

udzielanie pierwszej 

pomocy 

 

346[02].O1.04 

Prowadzenie profilaktyki  

i promocji zdrowia 

 

346[02].O1.06 

Stosowanie przepisów  

prawa w działalności 

socjalnej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

prezentować własne zdanie, 

 

współpracować w zespole, przyjmując różne role, 

 

przezwyciężać bariery komunikacyjne, 

 

stosować techniki ułatwiające komunikowanie się, 

 

przeprowadzać konstruktywną dyskusję, 

 

formułować i wyrażać opinie, 

 

wykazywać empatię i wrażliwość na problemy innych, 

 

wyjaśniać znaczenie informacji w poszukiwaniu sposobów rozwiązywania problemów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

wyjaśnić podmiotowy charakter problemu, 

 

określić rodzaje sytuacji problemowych, 

 

przedstawić fazy rozwiązywania problemów, 

 

dokonać analizy sytuacji problemowej, 

 

zaplanować strategie rozwiązywania problemów, 

 

określić prakseologiczne zasady rozwiązywania problemów, 

 

rozpoznać psychospołeczne bariery twórczego rozwiązywania problemów, 

 

zidentyfikować problemy socjalne rodzące zagrożenia społeczne, 

 

przewidzieć kierunki rozwoju problemów społecznych oraz ich skutki, 

 

zinterpretować zachowania społeczne zbiorowości i jednostki, 

 

określić cele i zasady polityki społecznej w Polsce, 

 

wyjaśnić podstawowe pojęcia kwestii społecznej, 

 

scharakteryzować strukturę pomocy społecznej, 

 

określić psychospołeczne uwarunkowania pracy opiekuńczej, 

 

scharakteryzować wzorzec asystenta osoby niepełnosprawnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1

 

 
Osoba prowadząca  

………………............................................ 

Modułowy program nauczania:   Asystent osoby niepełnosprawnej 346[02]  
Moduł:  

Podstawy świadczenia usług socjalnych 346[02].O1  

Jednostka modułowa: 

Kształtowanie umiejętności rozwiązywania problemów 
346[02].O1.03 

TematTrudności mieszkaniowe wynikające z deficytu mieszkań – debata. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności przeprowadzenia debaty. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

sformułować jasno i logicznie swoje opinie i sądy, 

 

dobrać argumenty do dyskusji, 

 

sformułować wnioski płynące z dyskusji, 

 

zidentyfikować przyczyny ubóstwa, 

 

wskazać zadania państwa w zakresie polityki społecznej. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

debata. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca grupowa, 

 

praca jednolita, 

 

praca zróżnicowana. 

 
Czas
: 2 godziny zajęć dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru,  

 

pisaki, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca debaty. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Nauczyciel prezentuje zasady prowadzenia debaty: 

  w debacie  biorą udział dwa  zespoły:  zespół  broniący tezy  i  zespół  negujący tezę – 

w każdym zespole 3–4-osoby, 

  zespoły debatujące zajmują miejsca naprzeciwko siebie, 

  każdy  mówca  ma  na  wypowiedź  3  do  5  minut  (należy  ustalić  precyzyjnie  przed 

rozpoczęciem debaty), 

  pierwszy  mówca  w  każdym  zespole  prezentuje  podstawowe  argumenty  za  lub 

przeciw tezie debaty, 

  drugi  (i  ewentualnie  trzeci  mówca)  rozwija  argumenty  i  odpowiada  na  argumenty 

strony przeciwnej, 

  ostatni  mówca  podsumowuje  wypowiedź  zespołu,  podkreślając  najważniejsze 

argumenty, 

  prowadzący debatę prezentuje zespoły i udziela głosu poszczególnym mówcom,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  osoba  odpowiedzialna  za  pilnowanie  czasu,  sygnałem  dźwiękowym  (np.  dzwonek) 

informuje o mijającym czasie wypowiedzi poszczególnych mówców, 

  pozostałe osoby w klasie stanowią publiczność i biorą udział w drugiej części debaty 

(dodatkowe pytania do zespołów debatujących, dodatkowe argumenty, wnioski itp.). 

2.  Uczniowie dzielą się na dwa zespoły – zespół broniący tezy i zespół negujący tezę. 
3.  W zespołach uczniowie przygotowują argumenty do debaty. 
4.  Każdy zespół wyłania zespół debatujący (3 lub 4 osobowy). 
5.  Nauczyciel wybiera prowadzącego debatę i osobę pilnującą czasu wypowiedzi. 
6.  Zespoły:  broniący  i  negujący  tezę  przeprowadzają  debatę  zgodnie  z  przedstawionymi 

zasadami debaty. 

7.  W drugiej części debaty biorą udział wszyscy uczniowie zgodnie z ustalonymi zasadami 

debaty. 

8.  Podczas dyskusji podsumowującej, prowadzonej przez nauczyciela, uczniowie wskazują 

zadania państwa w zakresie polityki społecznej. 

 
Zakończenie zajęć 

 

ocena  pracy  uczniów  –  ocena  zespołów  debatujących  (logika,  rzeczowość  argumentów, 
kultura wypowiedzi) oraz ocena uczniów biorących udział w dyskusji podsumowującej. 

 

Praca domowa 

Określ rolę debaty w rozwiązywaniu problemów. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca  

.................................................................... 

Modułowy program nauczania:   Asystent osoby niepełnosprawnej 346[02]  
Moduł:  

Podstawy świadczenia usług socjalnych 346[02].O1  

Jednostka modułowa: 

Kształtowanie umiejętności rozwiązywania problemów 
346[02].O1.03 

Temat: Wzorzec asystenta osoby niepełnosprawnej. 

Cel ogólny: przygotowanie asystenta osoby  niepełnosprawnej do rozwiązywania problemów 

podopiecznych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
 

 

sformułować jasno i logicznie swoje opinie i sądy, 

 

określić powinności asystenta osoby niepełnosprawnej, 

 

określić wiedzę i umiejętności istotne w zawodzie asystenta osoby niepełnosprawnej, 

 

wskazać cechy osobowości istotne w zawodzie asystenta osoby niepełnosprawnej, 

 

wskazać normy etyczne obowiązujące w zawodzie asystenta osoby niepełnosprawnej. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

fotojęzyk, 

 

metoda projektu. 

 
Formy organizacyjne zajęć: 

 

praca jednolita, 

 

praca indywidualna, 

 

praca zbiorowa. 

 
Czas:
 5 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zestaw  zdjęć  przygotowanych  przez  nauczyciela,  przedstawiających  osoby  w  różnym 
wieku,  w  różnych  sytuacjach  społecznych,  np.  osoba  siedząca  na  wózku,  bezdomny, 
dziecko niepełnosprawne, samotnie siedząca osoba w starszym wieku, itp. 

 

arkusz papieru, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca rozwiązywania problemów podopiecznych. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Nauczyciel z pomocą uczniów przygotowuje miejsce przeprowadzenia zajęć. 
2.  Przestrzeń  sali  powinna  być  zorganizowana  tak,  aby  możliwy  był  dostęp  do  stolików 

z obu stron. 

3.  Nauczyciel rozkłada na stolikach przygotowane zdjęcia. 
4.  Nauczyciel zapisuje na tablicy temat zajęć i prosi uczniów, aby: 

  obejrzeli przygotowane na stole zdjęcia, 

  zastanowili się, które ze zdjęć najlepiej pasuje do tematu zajęć,  

  wybrali jedno zdjęcie. 

5.  Uczniowie  idąc  wzdłuż  stolików  w  jednym  kierunku,  przy  zachowaniu  ciszy  (bez 

komentowania), w skupieniu przyglądają się każdemu zdjęciu i dokonują wyboru tego ze 
zdjęć,  które  według  nich  najlepiej  odpowiada  lekcji.  Wyboru  dokonują  bez  zabierania 
zdjęcia.  Po  dokonaniu  wyboru  mogą  odejść  na  bok.  Uczniowie  mogą  wielokrotnie 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

przechodzić  wzdłuż  stolików  nim  dokonają  wyboru.  Na  tym  etapie  nie  komentuje  się 
wyboru. Sygnałem dla nauczyciela, że ta faza ćwiczenia została zakończona jest odejście 
na bok wszystkich uczniów. 

6.  Na polecenie nauczyciela każdy uczeń bierze do ręki wybrana fotografię. (Uwaga: może 

się zdarzyć, że więcej osób dokona wyboru tego samego zdjęcia – zajmują wtedy miejsca 
obok  siebie.)  Uczniowie  zajmują  miejsca  w  kręgu  wraz  z  nauczycielem,  który  kieruje 
przebiegiem ćwiczenia. 

7.  Uczniowie  prezentują  wybrane  zdjęcia  klasie,  a  następnie  po  kolei  przedstawiają 

uzasadnienie swojego wyboru (kolejność wypowiedzi dowolna). 

8.  Następnie  uczniowie  przystępują  do  opracowania  projektu  (zgodnie  z  ćwiczeniem  1 

z rozdziału 5.3.1 Poradnika nauczyciela), 

9.  Nauczyciel prosi uczniów, aby dokonali prezentacji projektów.  
10.  Nauczyciel  dokonuje  podsumowania  prezentacji  wskazując  ponownie  istotne  aspekty 

udzielania wsparcia społecznego. 

 
Zakończenie zajęć 

 

uczniowie dzielą się na forum grupy własnymi refleksjami na temat zastosowanej metody 
i efektów zajęć. 

 

nauczyciel dokonuje oceny pracy uczniów. 

 
Praca domowa 

Wypisz cechy charakteru ułatwiające pracę asystenta osoby niepełnosprawnej. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Twórcze rozwiązywanie problemów 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Stosując  technikę  kontraktu  i  udzielania  informacji  zwrotnej,  zaplanuj  rozwiązanie 

problemu przedstawionego w opisie sytuacji. 

 

Opis sytuacji: 

35  letnia  kobieta  wychowuje  samotnie  5-letnią  córeczkę.  Dziewczynka  choruje  na 

mózgowe  porażenie  dziecięce.  Występuje  u  niej  upośledzenie  czynności  lokomocyjnych, 
porusza  się  na  wózku  inwalidzkim.  Sprawność  intelektualna  i  manualna  jest  w  normie. 
Dziecko  jest  uzdolnione  plastycznie,  chętnie  maluje  farbami.  Cały  czas  spędza  z  matką 
w domu.  Na  spacery  wychodzi  jedynie  czasami.  Dziewczynka  jest  blada,  smutna  i  nieufna 
w stosunku do obcych. Matka z zawodu jest fryzjerką, nie pracuje, całkowicie poświęciła się 
córeczce.  Jest  bardzo  troskliwa  i  opiekuńcza.  Wyręcza  dziecko  w  wykonywaniu  wszystkich 
czynności.  Przed  chorobą  dziecka  miała  wiele  koleżanek  i  przyjaciół.  Dzisiaj  jest  samotna, 
zamknięta z dzieckiem w domu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dobrać partnera do wykonania ćwiczenia, 
2)  odegrać rolę matki, córki lub asystenta osoby niepełnosprawnej, 
3)  przeanalizować schemat zawierania kontraktu, 
4)  postępować zgodnie ze schematem zawierania kontraktu i udzielania informacji zwrotnej, 
5)  wspólnie  z  partnerami,  odgrywającymi  poszczególne  role,  zawrzeć  kontrakt  w  celu 

rozwiązania problemu przy uwzględnieniu informacji zwrotnych, 

6)  spisać  warunki  kontraktu  wynegocjowane  wspólnie  z  osobami  odgrywającymi  rolę 

matki, córki, 

7)  przedstawić wyniki pracy na forum grupy, 
8)  uczestniczyć  w  dyskusji  podsumowującej  przebieg  ćwiczenia  i  mającej  na  celu  ocenę 

sposobu prowadzenia negocjacji i reagowania na informację zwrotną. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda odgrywania ról, 

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru,  

 

pisaki. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  załączonego  opisu  sytuacji  dokonaj  rozpoznania  problemów  i  zaproponuj 

sposób ich rozwiązania. 
 
Opis sytuacji: 

Pani  Stanisława  ma  71  lat,  mieszka  sama  w  dużym  mieście.  Zajmuje  mieszkanie 

w starym  budownictwie  na  pierwszym  piętrze.  Jest  wdową,  jedyny  syn  mieszka  w  innym 
mieście  i  rzadko  odwiedza  matkę.  Pani  Stanisława  czuje  się  osamotniona.  Z  powodu  złego 
stanu  zdrowia  nie  opuszcza  samodzielnie  swojego  mieszkania.  Osobą  utrzymującą  kontakt 
z Panią  Stanisławą  jest  asystent  osoby  niepełnosprawnej,  który  przychodzi  do  niej  trzy  razy 
w tygodniu  na 2 godziny.  Większość czasu Pani Stanisława spędza w oknie przyglądając się 
życiu innych osób. Sąsiedzi uznają ją za osobę wścibską, kontrolującą ich życie. Zdarzają się 
sytuacje,  kiedy  Pani  Stanisława  zaczepia  dzieci,  bawiące  się  pod  jej  oknami  i  wypytuje 
o szkołę, rodzinę, itp. Pani Stanisława chciałaby wychodzić na spacery. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokładnie zapoznać się z opisem sytuacji, 
2)  określić etapy rozwiązywania problemów, 
3)  zdefiniować problem/my do rozwiązania, 
4)  zapoznać  się  z  procedurą  przydzielonej  przez  nauczyciela  techniki  rozwiązywania 

problemów: 

  burza mózgów, 

  drzewo decyzyjne. 

5)  zastosować  odpowiednią  (przydzieloną  przez  nauczyciela)  technikę  rozwiązania 

problemów i zgromadzić pomysły rozwiązania problemu, 

6)  dokonać  wyboru  najodpowiedniejszego  sposobu  rozwiązywania  problemu,  zgodnie 

z prakseologicznymi zasadami rozwiązywania problemów, 

7)  zapisać i zaprezentować na forum klasy efekty pracy grupy, 
8)  uczestniczyć  w  podsumowaniu ćwiczenia.  Podzielić  się  spostrzeżeniami  na  temat barier 

występujących w poszukiwaniu rozwiązań problemów. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

opisy procedur wybranych technik rozwiązywania problemów, 

 

tablica,  

 

duże arkusze papieru,  

 

mazaki,  

 

kartki papieru A4, 

 

zegarek z alarmem, 

 

karteczki samoprzylepne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

5.2.  Rozwiązywanie problemów społecznych 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ  sposoby  poprawienia

 

sytuacji  osób  niepełnosprawnych.  Wykorzystaj  metodę 

metaplanu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić problemy osób niepełnosprawnych, 
2)  sformułować  i  zapisać  na  kartkach w  kształcie koła podstawowe odpowiedzi  na  pytanie 

jak jest, 

3)  sformułować  i  zapisać  na  kartkach w  kształcie koła podstawowe odpowiedzi  na  pytanie 

jak być powinno,  

4)  zastanowić się i ustalić dlaczego nie jest jak być powinno,  
5)  poszukać przyczyn tego stanu rzeczy – zapisać na kartkach w kształcie owalu,  
6)  poszukać sposobów poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych (WNIOSKI z dyskusji) – 

zapisać na kartkach w kształcie prostokątów, 

7)  kartki przyczepić do tablicy do schematu metaplanu w odpowiednich miejscach,  
8)  wziąć udział w podsumowaniu ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metaplan, 

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tablica, w którą łatwo wbijać pinezki, 

 

duży arkusz szarego papieru przyczepiony do tablicy, 

 

kartki w trzech kolorach, o różnych kształtach (owal, koło, prostokąt,) 

 

pinezki,  

 

mazaki. 

 
Ćwiczenie 2 

Na podstawie opisu przypadku, udziel odpowiedzi na następujące pytania: 

1.  Jakie problemy występują w danej rodzinie? 
2.  Jakie skutki społeczne mogą wynikać z tych problemów? 
3.  Jakie działania naprawcze powinni podjąć poszczególni członkowie rodziny? 
4.  W jakich instytucjach mogą szukać wsparcia poszczególni członkowie rodziny? 
5.  Jakie  działania  profilaktyczne,  powinny  podjąć  władze  gminy,  aby  zapobiec 

w przyszłości rozwojowi wskazanych problemów socjalnych? 

 

Opis przypadku: 

Państwo  X  mieszkają  na  wsi.  Utrzymują  się  z  małego  gospodarstwa,  ponadto  pani  X 

pracuje na pół etatu w pobliskiej szkole jako sprzątaczka. Mają na utrzymaniu dwójkę dzieci 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

w  wieku  szkolnym.  Młodszy  ośmioletni  syn  choruje  na  cukrzycę.  Nie  sprawia  problemów 
wychowawczych, bardzo dobrze się uczy. Marzy o komputerze.  
Jego  starsza  o  sześć  lat  siostra  uczęszcza  do  gimnazjum  w  oddalonym  o  20  kilometrów 
mieście.  Bardzo  chciałaby  się  modnie  ubierać,  otrzymywać  kieszonkowe  i  posiadać  telefon 
komórkowy.  Nauka  sprawia  jej  duże  trudności,  a ostatnio zaczęła  chodzić  z koleżankami  na 
wagary. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem sytuacji, 
2)  udzielić odpowiedzi na poszczególne pytania i zapisać je na kartce (każdą odpowiedź na 

odrębnej kartce), 

3)  umieścić kartki z odpowiedziami w wyznaczonym miejscu, 
4)  zaprezentować wyniki pracy na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia, 

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kartki,  

 

pisaki,  

 

tablica. 

 
Ćwiczenie 3 

Opracuj projekt organizacji prowadzącej działalność z zakresu pomocy społecznej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić obszar działań stowarzyszenia, 
2)  wybrać nazwę stowarzyszenia, 
3)  określić teren działania i zasady pozyskiwania środków finansowych, 
4)  ustalić cele i sposoby ich realizacji, 
5)  wybrać partnerów, 
6)  opracować projekt organizacji, 
7)  przedstawić projekt na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru,  

 

pisaki,  

 

tablica. 

 
Ćwiczenie 4 

Określ najważniejsze przyczyny bezdomności. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  z podanego wykazu czynników przyczyniających się do powstania zjawiska bezdomności 

wybrać 4 najważniejsze czynniki, 

2)  następnie  w  parze  z  kolegą  (koleżanką)  na  drodze  negocjacji,  z  8  czynników  wybrać 

4 wspólne – najważniejsze, 

3)  połączyć  się  z  drugą  parą  w  grupę  4  –  osobową,  sprawdzić  które  czynniki  są  wspólne 

i przedstawić z 16 czynników – 4 najważniejsze, 

4)  porównać wyniki pozostałych grup, 
5)  podaną listę czynników pogrupować ze względu na przyczyny wynikające: 

  z sytuacji społeczno-ekonomicznej, 

  z sytuacji prawnej, 

  z przyczyn związanych z patologiami, 

  z przyczyn natury socjopsychologicznej, 

  przyczyn osobowościowych. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

kuli śniegowej 

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kartki,  

 

pisaki,  

 

tablica,  

 

wykaz czynników warunkujących zjawisko bezdomności: 

 rozpad rodziny, 

 eksmisje, 

 powrót z zakładu karnego bez możliwości zamieszkania, 

 brak stałych dochodów, 

 przemoc w rodzinie, 

 brak tolerancji społecznej, 

 uzależnienia, 

 likwidacja hoteli pracowniczych, 

 opuszczenie domu dziecka, 

 powrót ze szpitala psychiatrycznego, 

 uchodźstwo, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

 bezrobocie, 

 rozwód, 

 poczucie osamotnienia. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

5.3.  Psychospołeczne uwarunkowania pracy opiekuńczej 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Opracuj projekt powinności asystenta osoby niepełnosprawnej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  okreslić,  co  powinien  umieć  asystent  osoby  niepełnosprawnej  i  jaki  powinien  być,  aby 

wykonywać prawidłowo swoje obowiązki, 

2)  przedyskutować w grupie każdą z umiejętności i każdą z cech psychofizycznych, 
3)  odpowiedź zapisać na pojedynczych kartkach, 
4)  pogrupować kartki określające cechy psychofizyczne i umiejętności,  
5)  przykleić do dużego arkusza papieru, 
6)  na podstawie plakatów opracowanych przez poszczególne grupy wspólnie z koleżankami 

i kolegami, sprecyzować zadania asystenta osoby niepełnosprawnej. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja wielokrotna, 

 

dyskusja frontalna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kartki pisaki,  

 

duże arkusze papieru,  

 

mazaki,  

 

tablica flip–chart. 

 
Ćwiczenie 2 

Weź  udział  w  debacie  na  temat  „Trudności  mieszkaniowe  wynikają  z  deficytu 

mieszkań”. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami prowadzenia debaty, 
2)  znaleźć swoje miejsce w grupie popierającej tezę debaty lub w grupie przeciwnej, 
3)  jeżeli jest członkiem grupy popierającej tezę – przygotować argumenty na jej poparcie, 
4)  jeżeli  jest  członkiem  grupy  negującej  tezę  –  przygotować  argumenty  potrzebne  do  jej 

zanegowania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

5)  z  każdej  grupy  wybrać  3–4-osoby,  które  będą  reprezentować  grupę  w  debacie, 

przewodniczącego  debaty  oraz  osobę,  która  będzie  pilnowała  czasu  wypowiedzi; 
pozostałe osoby przyjmą rolę obserwatorów i wezmą udział w II części debaty, 

6)  jako przewodniczący poprowadzić debatę, wyznaczyć poszczególnych mówców, 
7)  jako  pilnujący  czasu  –  dopilnować,  aby  każdy  mówca  zmieścił  się  w  wyznaczonym 

czasie (3 do 5 minut w zależności od początkowych ustaleń), 

8)  jako  przedstawiciel  grupy  broniącej  lub  negującej  tezę, zabierać  głos  w  debacie  według 

ustalonego porządku, 

9)  jako obserwator przysłuchać się debacie i wziąć udział w drugiej części debaty (dyskusja 

plenarna)  na  temat  zadań  państwa  w  zakresie  kształtowania  właściwej  polityki 
społecznej. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

debata. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Kształtowanie  umiejętności 
rozwiązywania problemów

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru: 

 

zadania 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 15, 16, 17, 18 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 3, 10, 13, 14, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  zadań  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  zadań  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz do odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. b, 4. b, 5. d, 6. a,

 

7. c, 8. c,

 

9. c, 10. a, 11. a, 

12. b, 13. b, 14. c, 15. a, 16. d, 17. c, 18. c, 19. d, 20. d.

 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Wyjaśnić podmiotowy charakter problemu 

2. 

Zidentyfikować cechy sytuacji problemowych 

3. 

Rozróżnić rodzaje sytuacji problemowych 

PP 

4. 

Zidentyfikować najczęstsze problemy sfery 
socjalnej  

5. 

Wskazać poprawną kolejność procesu 
rozwiązywania problemów 

6. 

Zidentyfikować fazy rozwiązywania problemów 

7. 

Zidentyfikować techniki rozwiązywania 
problemów 

8. 

Wymienić składniki kontraktu 

9. 

Rozpoznać bariery twórczego rozwiązywania 
problemów 

10. 

Wskazać prakseologiczne zasady rozwiązywania 
problemów 

PP 

11.  Określić zakres polityki społecznej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

12. 

Wyjaśnić podstawowe pojęcia kwestii 
społecznej 

13. 

Scharakteryzować stopnie dotkliwości kwestii 
społecznych 

PP 

14. 

Określić mierniki statystyczne pomocne 
w identyfikacji problemów społecznych 

PP 

15.  Zidentyfikować zachowania prospołeczne 

16. 

Zidentyfikować elementy struktury pomocy 
społecznej  

17. 

Wskazać organizacje zaangażowane w pomoc 
społeczną 

18.  Określić funkcje opieki 

19. 

Określić uwarunkowania jednostkowe w pracy 
opiekuńczej

 

PP 

20.  Określić aspekty etyczne pracy socjalnej 

PP 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 35 minut. 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja dla ucznia, 

 

treść zadania praktycznego, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 

1.  Stwierdzenie, że problem jest zawsze czyjś świadczy o 

a)  podmiotowym charakterze problemu. 
b)  przedmiotowym charakterze problemu. 
c)  warunkowym charakterze problemu. 
d)  bezwarunkowym charakterze problemu. 

 

2.  Problem to sytuacja 

a)  trudna, nowa, niepewna. 
b)  niejasna, prosta, stara. 
c)  złożona, o jasno określonych ramach, mająca jedno rozwiązanie. 
d)  skomplikowana, angażująca wszystkie procesy poznawcze, stara. 

 
3.  Pani  X  jest  asystentem  osoby  niepełnosprawnej  –  14-letniego  chłopca  z  mózgowym 

porażeniem  dziecięcym.  Podczas  opieki  nad  chłopcem  pani  X  kilkakrotnie  zachęcała 
chłopca  do  rysowania,  lecz  za  każdym  razem  łamał  kredki  i  rzucał  nimi  w  opiekunkę. 
Pani  X  uważa,  że  zachowanie  jej  podopiecznego  jest  wobec  niej  złośliwe,  ponieważ 
chłopiec  pomimo  zachęt  nie  zmienia swojego  zachowania.  Pani X poskarżyła  się  matce 
podopiecznego,  która  poinformowała  ją,  że  jej  syn  ma  wadę  wzroku  i  prawdopodobnie 
nie  widzi  płaskich  powierzchni,  co  jest  przyczyną  zachowań  oporowych  podczas 
rysowania. Problem z jakim miała do czynienia opiekunka jest problemem 
a)  decyzyjnym. 
b)  wykonawczym. 
c)  orientacyjnym. 
d)  technicznym. 

 

4.  Do najczęstszych problemów sfery socjalnej nie należą 

a)  trudności w wypełnianiu ról społecznych. 
b)  trudności radzenia sobie z poważnymi zmianami w życiu. 
c)  problemy natury zdrowotnej. 
d)  problemy w podejmowaniu decyzji. 

 

5.  Fazy rozwiązywania problemów w kolejności to 

a)  analiza  sytuacji  problemowej,  dostrzeganie  problemu,  wytwarzanie  pomysłów, 

weryfikacja. 

b)  dostrzeganie  problemu,  wytwarzanie  pomysłów,  analiza  sytuacji  problemowej, 

weryfikacja. 

c)  dostrzeganie  problemu,  analiza  sytuacji  problemowej,  weryfikacja,  wytwarzanie 

pomysłów. 

d)  dostrzeganie  problemu,  analiza  sytuacji  problemowej,  wytwarzanie  pomysłów, 

weryfikacja. 

 

6.  Badanie rozbieżności i luk między tym, co jest dane, a tym, co jest pożądane odbywa się 

w fazie rozwiązywania problemów 
a)  dostrzeganie problemu. 
b)  analiza sytuacji problemowej. 
c)  wytwarzanie pomysłów rozwiązania. 
d)  weryfikacja pomysłów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

7.  W pracy socjalnej do rozwiązywania problemów często wykorzystuje się 

a)  technikę kontraktu i asertywności. 
b)  technikę kontraktu i aktywnego słuchania. 
c)  technikę kontraktu i informacji zwrotnej. 
d)  technikę aktywnego słuchania i informacji zwrotnej. 
 

8.  Na wspólne wypracowanie kontraktu w sprawie interwencji nie składa się 

a)  zamiar. 
b)  działanie.  
c)  wymiana informacji. 
d)  cel. 

 

9.  Niezdolność zobaczenia problemu w nowym świetle należy do barier o charakterze 

a)  emocjonalnym. 
b)  kulturowym. 
c)  poznawczym. 
d)  praktycznym. 

 

10.  Zgodnie z zasadami działania zorganizowanego ustalenie celów powinno odbywać się na 

etapie 
a)  przygotowania działań. 
b)  realizacji działań. 
c)  oceny działań. 
d)  weryfikacji działań. 

 

11.  Sprawy dnia codziennego związane z polityką społeczną, to 

a)  praca, jedzenie, nauka. 
b)  praca, jedzenie, podróże. 
c)  praca, konflikty w pracy, podróże. 
d)  nauka, praca, podróże. 

 

12.  Kwestie społeczne o umiarkowanym stopniu dotkliwości to 

a)  bieda, brak samodzielnego mieszkania. 
b)  niedostatek, bezrobocie czasowe. 
c)  bezradność, długotrwałe bezrobocie. 
d)  nędza, bezdomność. 

 

13.  Asymetria

,

 dysfunkcja to pojęcia kwestii społecznych, których wspólną cecha jest 

a)  uporządkowanie. 
b)  chaos. 
c)  równowaga. 
d)  jednolitość. 

 

14.  Negatywnym  miernikiem  statystycznym  pomocnym  w  identyfikacji  problemów 

zdrowotnych jest 
a)  wykształcenie. 
b)  skala szczepień. 
c)  zachorowalność. 
d)  spożycie dóbr i usług. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

15.  Zachowaniem prospołecznym jest 

a)  organizowanie zbiórki pieniędzy na rzecz dzieci z porażeniem mózgowym. 
b)  nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku. 
c)  zachowania agresywne na meczu piłki nożnej. 
d)  pomoc koledze w kradzieży. 

 

16.  W  strukturze  pomocy  społecznej  stowarzyszenie  działające  na  rzecz  dzieci  głuchych 

znajduje się w sektorze 
a)  publicznym – rządowym. 
b)  publicznym – samorządowym. 
c)  prywatnym. 
d)  non-profit. 

 

17.  W skład sektora publicznego wchodzą 

a)  MOPS, fundacje, hostele. 
b)  MOPS, spółki, ośrodki adaptacyjne. 
c)  hotele, ośrodki pomocy dzieciom i młodzieży, MOPS. 
d)  stowarzyszenia, MOPS, noclegownie. 

 

18.  Opieka nie pełni funkcji 

a)  regulacyjnej.  
b)  usamodzielniającej 
c)  ochronnej. 
d)  homeostatycznej. 

 

19.  W pracy opiekuńczej należy uwzględniać następujące uwarunkowania jednostkowe 

a)  zasoby, okoliczności, aspiracje. 
b)  zasoby, potrzeby, aspiracje. 
c)  zasoby, okoliczności, oczekiwania. 
d)  zdolności, aspiracje, potrzeby. 

 

20.  W  pracy  opiekuńczo-wychowawczej  asystent  powinien  kierować  się  następującymi 

zasadami pracy socjalnej 
a)  indywidualizacji, neutralności, subiektywizmu.  
b)  neutralności, małych kroków, poufności. 
c)  uporze w realizacji podejmowanych działań, poufności, samostanowienia. 
d)  indywidualizacji, akceptacji, poufności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko…....................................................................................... 

 
Kształtowanie umiejętności rozwiązywania problemów 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.    

 

2.    

 

3.    

 

4.    

 

5.    

 

6.    

 

7.    

 

8.    

 

9.    

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

Test 2 
 
Test praktyczny nisko symulowany do jednostki modułowej „Kształtowanie 
umiejętności rozwiązywania problemów” 

 
Test  praktyczny  składa  się  z  zadania  praktycznego  nisko  symulowanego  i  zawiera 

polecenie do wykonania, opis sytuacji i kartę odpowiedzi. 

Zadanie  praktyczne  wymaga  wykazania  się  przez  ucznia  umiejętnościami  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 
 
Uczeń powinien być oceniany według następujących kryteriów: 

Lp. 

Kryterium 

Punktacja 

1. 

Diagnozowanie środowiska dziecka 
niepełnosprawnego. Określenie problemów. 

Za diagnozę – 0-10 punktów

 

2. 

Etapy rozwiązania problemu oraz działania na 
poszczególnych etapach

 

Za wskazanie etapów 
rozwiązywania problemów – 
0-10 punktów. 
Za opis działań na 
poszczególnych etapach 0-10 
punktów.

 

3. 

Uzasadnienie zaproponowanego sposobu rozwiązania  0-10 punktów 

4. 

Opis wykorzystanych technik rozwiązywania 
problemów 

0-10 punktów 

 
Proponuje się następujące formy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – uczeń uzyskał co najmniej 25 punktów, 

 

dostateczny – uczeń uzyskał co najmniej 33 punkty, 

 

dobry – uczeń uzyskał co najmniej 40 punktów, 

 

bardzo dobry – uczeń uzyskał co najmniej 47 punktów. 

 

Plan testu 
 

Lp.  Cel operacyjny 

(mierzenie osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

1. 

Diagnozować  problemy dziecka niepełnosprawnego 

PP 

2. 

Wskazywać  etapy rozwiązania problemu i  
charakteryzować podejmowane działania

 

PP 

3. 

Uzasadniać sposoby rozwiązania problemów 

PP 

4. 

Charakteryzować techniki rozwiązywania 
problemów. 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
3.  Podaj uczniom zasady oceniania wykonania zadania. 
4.  Uczniowie wykonują zadanie praktyczne indywidualnie. 
5.  Daj  uczniowi  przygotowane:  instrukcję  dla  ucznia  i  treść  zadania  praktycznego  (dla 

każdego ucznia). 

6.  Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
7.  Oceniaj  wykonywanie  zadania  przez  ucznia  na  przygotowanej  karcie  oceny, 

uwzględniając podane kryteria i sposób punktowania. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z opisem przypadku. 
4.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
5.  Na wykonanie sprawdzianu masz 45 minut. 
6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonania zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudności,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

 

Materiały dla ucznia 

 

instrukcja dla ucznia, 

 

treść zadania praktycznego, 

 

karta odpowiedzi. 
 

ZADANIE PRAKTYCZNE 
 

Na  podstawie  opisu  przypadku  opracuj  projekt  realizacji  prac  związanych 

z przygotowaniem  i  organizacją  opieki  oraz  pomocy  biopsychospołecznej  sześcioletniego 
chłopca z mózgowym porażeniem dziecięcym. 
 
Opis przypadku: 

34  letnia kobieta wychowuje  samotnie 6  letniego synka – Pawełka. Chłopiec choruje  na 

mózgowe  porażenie  dziecięce.  Występuje  u  niego  upośledzenie  czynności  lokomocyjnych, 
porusza  się  na  wózku  inwalidzkim.  Sprawność  manualna  i  intelektualna  zachowana, 
współmierna do wieku dziecka. Dziecko jest uzdolnione plastycznie, chętnie rysuje i  maluje. 
Cały czas spędza z matką w domu. Na spacery wychodzi jedynie czasami, sporadycznie. Jest 
blade, smutne, nieufne w stosunku do obcych. Matka z zawodu jest sprzedawcą, nie pracuje, 
zajmuje  się  opieką  i  wychowaniem  dziecka.  Jest  bardzo  troskliwa  i  opiekuńcza.  Wyręcza 
dziecko  w  wykonywaniu  wszystkich  czynności,  ogranicza  wysiłek  fizyczny  syna.  Przed 
chorobą dziecka miała wiele koleżanek i przyjaciół. Dziś jest samotna, zamknięta z dzieckiem 
w  domu.  Matka  wraz  z  synem  zajmują  2  izbowe  mieszkanie  na  drugim  piętrze  w  starym 
budownictwie,  bez  windy.  Mieszkanie  posiada  pełen  węzeł  sanitarny  i  wyposażony  jest 
w podstawowy sprzęt gospodarstwa domowego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

Źródłem utrzymania rodziny są: 

 

alimenty w wysokości 250 zł, 

 

zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 150 zł, 

 

zasiłek stały w kwocie 210 zł. 

 

Projekt realizacji prac powinien zawierać: 

1.  Diagnozę środowiska dziecka niepełnosprawnego – problemów. 
2.  Wykaz  prac  wchodzących  w  skład  rozwiązania  zidentyfikowanych  problemów  (etapy 

rozwiązania problemów i działania na każdym z tych etapów). 

3.  Uzasadnienie zaproponowanych rozwiązań. 
4.  Opis wykorzystanych technik rozwiązywania problemów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Kształtowanie umiejętności rozwiązywania problemów 

 
1.  Diagnoza środowiska dziecka. Określenie problemów. 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
2.  Etapy rozwiązania problemu oraz działania na poszczególnych etapach 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
3.  Uzasadnienie zaproponowanego sposobu rozwiązania 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
4.  Opis zaproponowanej techniki rozwiązywania problemów 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
 

KRYTERIUM  PUNKTACJA 
1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

SUMA 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

7. LITERATURA 

 
1.  Auleytner  J.:  Polityka  społeczna  pomiędzy  ideą a  działaniem.  Uniwersytet  Warszawski, 

Warszawa 1994 

2.  Brammer L.: Kontakty służące pomaganiu. SP, PTP, Warszawa 1984 
3.  Błedowski P.: Pomoc społeczna i opieka nad osobami starszymi. BPS, Warszawa 1996 
4.  Clarke D.: Zachowania prospołeczne i antyspołeczne. GWP, Gdańsk 2005 
5.  Garwin  C.D.,  Seabury  B.A.:  Działania  interpersonalne  w  pracy  socjalnej.  Śląsk  – 

Wydawnictwo Naukowe, Katowice 1998 

6.  Kozielecki J.: Myślenie w rozwiązywaniu problemów. PWN, Warszawa 1992 
7.  Kurzynowski A.: Polityka społeczna. SGH, Warszawa 2002 
8.  Kwaśniewski J.: Praca socjalna, pomoc społeczna. BPS, Warszawa 1995 
9.  Lisowski A.: Badania potrzeb społecznych BPS. Warszawa 1996 
10.  Meer  K.,  Neijenhof  J.:  Elementarne  umiejętności  społeczne.  CMDNŚSM,  Warszawa 

1993 

11.  Nocuń  A.,  Szmagalski  J.:  Podstawowe  umiejętności  w  pracy  socjalnej  i  ich kształcenie. 

Inerart, Warszawa 1996 

12.  Ratyński W.: Problemy i dylematy polityki społecznej w Polsce. Difin, Warszawa 2003 
13.  Rembowski  J.:  Psychologiczne  problemy  starzenia  się  człowieka.  PWN,  Warszawa  – 

Poznań 1984 

14.  Sternberg R. J., Spear-Swerling L.: Jak nauczyć dzieci myślenia. GWP, Gdańsk 2003 
15.  Tarkowski  Z.:  Zarządzanie  i  organizacja  pomocy  społecznej.  Wydawnictwo  Fundacji 

„DRATOR”, Lublin 2000 

16.  www.mps.gov.pl