background image

 

Program 

socjoterapeutyczny 

 

Rozpoznaję 

i nazywam emocje 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowanie: nauczyciel mianowany 

Zespołu Szkół w Starej Łubiance 

mgr Alicja Zaremba 

 

Stara Łubianka 2008 

background image

 

 

Spis treści 

 

Wstęp 

1. Cele i zadania programu 

2. Oczekiwane efekty 

3. Warunki niezbędne do realizacji programu  

4. Bloki tematyczne 

• 

Czy wiem, co czuję? 

• 

Czy wiem, co czują inni? 

5. Ewaluacja 

6. Bibliografia 

7. Uwagi końcowe 

8. Przykładowe scenariusze zajęć 

 

 

 

 

background image

 

Wstęp 

 

   

 

Czy trudno jest nam czasami zrozumieć siebie? Jesteśmy 

źli, smutni, radośni, czasami boimy się czegoś?  Oto skutek 
pojawiających się emocji. To one sterują naszym życiem i czasami 
nie zdajemy sobie nawet sprawy z ich ogromnego wpływu na nasze 
postępowanie. 
Refleksja nad pewnymi zachowaniami doprowadza nas do 
przekonania, że stało się to pod wpływem jakiejś silnej emocji. My, 
dorośli potrafimy dokonać takiej retrospekcji, ale dzieci nie są 
w stanie tego uczynić. Stąd też zrodziła się idea opracowania 
takiego programu, który ma na celu uświadomienie dzieciom 
wartości wynikających z poznania i zrozumienia własnych stanów 
emocjonalnych oraz uczuć i odczuć innych osób. Znajomość tego 
zagadnienia pozwoli im na lepsze nawiązywanie relacji 
międzyludzkich oraz ograniczy ilość pojawiających się sytuacji 
konfliktowych. 
 Program 

„Rozpoznaję i nazywam emocje”

 adresowany jest do 

wszystkich 5 – i 6 – latków z Zespołu Szkół w Starej Łubiance. 
Nie jest to typowy program socjoterapeutyczny, który kieruje się 
do dzieci i młodzieży z zaburzeniami. Realizacja opracowanych 
treści ma za zadanie przeciwdziałać powstawaniu zaburzeń 
zachowania, a jeśli już się one pojawią - ma pokazać, jak sobie 
z nimi radzić. 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

Cele programu 

 Zajęcia socjoterapeutyczne powinny realizować trzy 
podstawowe cele, które się wzajemnie przeplatają. Są to cele 
terapeutyczne, cele edukacyjne i cele rozwojowe. 
  Cele edukacyjne i rozwojowe realizowane są podczas 
różnorodnych form aktywności dziecka w przedszkolu. Ja 
natomiast chciałabym skupić się na celach terapeutycznych, 
stanowiących istotę tego programu. 
Działania socjoterapeutyczne mają na celu organizowanie 
doświadczeń korekcyjnych umożliwiających rozładowanie napięć 
przez różnorodne formy aktywności w atmosferze akceptacji 
i zrozumienia przez grupę. 

 

• 

Cel główny programu: 

    Uświadomienie dzieciom wartości wynikających z poznania 

i zrozumienia  własnych stanów emocjonalnych oraz uczuć 

innych osób.

 

• 

Szczegółowe cele terapeutyczne: 

wytworzenie atmosfery zaufania, bezpieczeństwa 

i wsparcia; 

- rozpoznawanie emocji u siebie i innych; 

nabywanie umiejętności wyrażania uczuć; 

-

 uświadomienie dzieciom, że uczucia mogą się zmieniać; 

-

 stwarzanie okazji do odreagowania napięć emocjonalnych; 

-

 ćwiczenie umiejętności radzenia sobie z napięciem; 

 

background image

 

Zadania programu: 

• 

Stworzenie warunków umożliwiających dziecku przeżywanie 

pozytywnych stanów emocjonalnych. 

• 

Uświadomienie,  że niektóre nasze słowa mogą ranić uczucia 

kochających nas osób. 

• 

Nauczenie okazywania uczuć i mówienia o nich. 

• 

Podjęcie prób wspólnego wypracowania sposobów radzenia 

sobie z negatywnymi emocjami. 

• 

Zachęcenie rodziców do podjęcia dialogu z dzieckiem na 

temat sposobów okazywania uczuć.  

• 

Uzmysłowienie dzieciom faktu, że każdy ma prawo do 

przeżywania i wyrażania swoich emocji. 

 
 

Oczekiwane efekty: 

• 

Dziecko potrafi uszanować uczucia drugiej osoby. 

• 

Jest  świadome tego, że każdy człowiek ma prawo do 

indywidualnego przeżywania określonej sytuacji. 

• 

Rozpoznaje i nazywa charakterystyczne stany emocjonalne. 

• 

Potrafi zapanować nad swoimi emocjami. 

• 

Potrafi wczuć się w stan emocjonalny innych osób. 

• 

Wie i rozumie, że niektóre uczucia mogą skrzywdzić 

drugiego człowieka. 

 

 

 

 

 

background image

Warunki niezbędne do realizacji programu: 

• 

Wzbogacenie przedszkolnej płytoteki o zbiór muzyki 

relaksacyjnej,

 

• 

Przygotowanie socjoterapeutyczne osoby prowadzącej.

 

• 

Chęć i zaangażowanie dzieci.

 

• 

Zorganizowanie kącika terapeutycznego umożliwiającego 

dzieciom odreagowanie negatywnych emocji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

BLOK I 

Czy wiem, co czuję? 

 

 

Lp. 

 

Temat zajęć 

socjoterapeutycznych 

 

Sprawności i umiejętności dzieci 

 
1. 

 

Uczucia, co to takiego? 

 

• 

Dz. potrafią określić, czym są 

uczucia, 

• 

Mają świadomość 

różnorodności przeżywanych 
uczuć i możliwości ich wyrażania,

 

 
2. 

 

Jestem radosny jak 

słoneczko! 

 

• 

Dz. nabywają umiejętność 

dostrzegania drobnych radości 
i sukcesów, 

• 

Potrafią wyrażać swoją radość, 

 

 
3. 

 

Jest mi smutno i źle! 

 

• 

Dz. dostrzegają uzdrawiającą 

moc pocieszenia przez drugą 
osobę, 

• 

Wiedzą, że smutek jest 

emocją negatywną i jest 
szkodliwy dla zdrowia,  
 

 
4. 

 

Co to znaczy kochać? 

 

• 

Dostrzegają ogromne 

znaczenie miłości w życiu 
człowieka,

 

• 

Wiedzą, przez kogo są kochane 

i kogo kochają,

 

• 

Potrafią okazywać miłość 

 

background image

drugiemu człowiekowi, 
 

 
5. 

 

Jestem zły jak osa! 

 

• 

Potrafią rozpoznać uczucie 

złości i jej przyczynę, 

• 

Potrafią kontrolować wyrażanie 

swojej złości 

 

 
6. 

 

Strach ma wielkie oczy! 

 

• 

Starają się poznać i zrozumieć 

przyczyny przeżywanego przez 
ludzi strachu, 

• 

Potrafią znaleźć sposoby na 

unikanie poczucia strachu 
i zagrożenia, 

• 

Poznają różne możliwości 

radzenia sobie ze strachem, 
/relaks, świat wyobraźni, 
szukanie pomocy wśród ludzi 
zaufanych/, 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

BLOK II 

Czy wiem, co czują inni?

 

 

 

Lp. 

 

Temat zajęć 

socjoterapeutycznych 

 

Sprawności i umiejętności 

dzieci 

 

 

1. 

 

Czym jest empatia? 

 

• 

Potrafią wczuć się w stan 

emocjonalny drugiego człowieka, 

• 

Okazują chęć udzielenia 

pomocy, 
 

 

2. 

 

Każdy z nas jest inny. 

 

• 

Potrafią w każdym człowieku 

odnaleźć coś dobrego, 

• 

Odznaczają się tolerancją 

i zrozumieniem dla inności 
drugiej osoby, 
 

 

3. 

 

Słowa, które ranią. 

 

• 

Dokonują obiektywnej oceny 

własnego postępowania, 

• 

 Są świadome skutków 

używania raniących zwrotów, 

• 

Poznają  mechanizm związany 

z oskarżaniem innych, 
 

 

4. 

 

Słowa, które budują. 

 

• 

Dostrzegają i umiejętnie 

komunikują o pozytywnych 
stronach osób, z którymi  
współżyjemy, 

 

 

 

 

background image

5. Potrafimy 

pokojowo 

rozwiązywać konflikty. 

 

• 

Uczą się świadomego i wolnego 

od agresji radzenia sobie 
z konfliktami, 

• 

„Opracowują” nowy kreatywny 

pomysł na rozwiązywanie 
konfliktów, 
 

 

Ewaluacja: 

1.  Poziom wykształcenia u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach 

trudnych zagrażających zdrowiu psychicznemu - obserwacje. 

2. Rozpoznawanie i nazywanie stanów emocjonalnych własnych oraz innych 

osób. 

3. Wykształcenie  świadomości,  że każdy ma prawo do indywidualnego 

przeżywania trudnych sytuacji. 

4. Dzieci potrafią zgodnie współpracować w grupie. 

 

 

 

Uwagi końcowe: 

  Niniejszy program zawiera przykładowe scenariusze zajęć oraz 
propozycje zabaw, które mogą być modyfikowane i dostosowywane do 
potrzeb i możliwości danej grupy terapeutycznej. W miarę realizacji treści 
może być poszerzany o nowe scenariusze zajęć o charakterze 
socjoterapeutycznym. 

 

10 

 

background image

Bibliografia: 

1. Maria Król - Fijewska - "Trening asertywności" - Polskie Towarzystwo 

Psychologiczne -Warszawa 1993

 

2.  Kazimierz Pospiszyl, Ewa Żabczyńska, Psychologia dziecka 

niedostosowanego społecznie, Warszawa 1981 

3.  Joanna Danilewska, Agresja u dzieci, Warszawa 2002 
4.  Rosemarie Portmann, Gry i zabawy przeciwko agresji, Kielce 2003 
5.  Bradshaw J.” Zrozumieć rodzinę” Instytut Psychologii Zdrowia 

i Trzeźwości 1994 

6.  Rojewska J. „ Grupa bawi się i pracuje” część II, Oficyna Wydawnicza 

UNUS 

7.  Kołodziejczyk A., Czemierowska E., Spójrz inaczej - program zajęć 

wychowawczo- profilaktycznych, Kraków 1993 

8.  Hamer H., Bliżej siebie. Scenariusze, Warszawa 2001 
9.  Knez R., Słonina W. M., SAPER, czyli jak rozminować agresję. Program 

profilaktyczno - wychowawczy, Kraków 2004 

10.  Vopel K. W., Kreatywne rozwiązywanie konfliktów. Zabawy i gry dla grup, 

Kielce 2003 

11.  Montanari L, Poznajemy język ciała. Techniki animacji oraz gry i zabawy 

dla dzieci i młodzieży, Kielce 2003 

12.  Johnson D. W., Podaj dłoń, Warszawa 1992 
13.  Zajączkowski K., Lekcje wychowawcze w gimnazjum, Kielce 2003 
14.  Ostrowska K., Ja - inni. W poszukiwaniu wartości, Kraków 2004 
15.  Piszczek M., Terapia zabawą. Terapia przez sztukę, Warszawa 2002 
16.  Aichinger A., Holi W., Psychodrama. Terapia grupowa z dziećmi, Kielce 

1999 

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

11 

 

background image

 

Uczucia, co to takiego?

 

Cele: 

dziecko zna sposób wyrażania swoich uczuć – określa swój nastrój 
poprzez mimikę, gesty; 

wie, że uczucia innych osób należy szanować; 

rozpoznaje i nazywa uczucia, emocje na podstawie „minek”; 
 

Pomoce dydaktyczne: 

portrety ludzi z różnym wyrazem twarzy (mimiką), 

plakietki przedstawiające uczucia, czerwona i zielona plansza;

 

 

Przebieg i wskazówki metodyczne: 

1.  Przywitanie zabawą z pedagogiki zabawy: 

„Wszyscy są, witam Was, 
zaczynamy już czas, 
jestem Ja, jesteś Ty, 
raz dwa trzy”. 

2.  Giełda pomysłów na temat: „Jak przekazać wiadomość bez słów”. 
3.  Oglądanie portretów różnych ludzi – próby określenia uczuć przez nich 

wyrażanych za pomocą mimiki twarzy ( smutek, złość, strach, radość, 
szczęście, zdziwienie). 

4.  Wprowadzenie plakietek dla oznaczenia emocji poparte opowiadaniem 

dotyczącym wydarzeń: smutnych, wesołych, radosnych oraz uczuć 
strachu, złości i zdziwienia. 

5.  Zabawa, „Która to minka?” – przyporządkowywanie minek do 

wypowiadanych zdań dotyczących emocji. Zwrócenie uwagi na fakt, że 
uczucia mogą być pozytywne i negatywne. Podział poznanych uczuć 
według tego kryterium ( oznaczenie pozytywne – kolor zielony, 
negatywne – kolor czerwony). 

12 

 

background image

6.  Zabawa, „Kto jest najsmutniejszy w całym królestwie?” – dzieci 

w parach siedząc naprzeciwko siebie wyrażają uczucia i powtarzają je 
na zasadzie lustrzanego odbicia. 

7.  Rundka. Dzieci kolejno kończą zdanie: „ Dzisiaj na zajęciach 

najprzyjemniej mi było, gdy………..”, „ Dzisiaj na zajęciach najbardziej 
podobało mi się………….” „Dzisiaj nie podobało mi się………..” 

 

Klucz do efektywności nauczania. Pora

 

 

Czym jest empatia? 

   Cele: 

dziecko nazywa swoje uczucia; 

szanuje uczucia innych ludzi; 

uczy się kontrolować swoje reakcje; 

 

 

Pomoce dydaktyczne:

 Plakietki z uczuciami ( samoprzylepne), kopie 6 

różnych wyrazów twarzy dla każdego dziecka;

 

   Przebieg i wskazówki metodyczne: 

1.  Powitanie z elementem metody Dennisona – ćwiczenie naprzemienne – 

lewa ręka wita prawe części ciała i odwrotnie. 

2.  Określenie swoich uczuć – przypięcie plakietek. 
3.  Zabawa z cyklu na „tropie uczuć” - „Co wywołuje strach, a co odwagę?” 
4.  Słuchanie opowiadania S. Aleksandrzaka „Nie jesteś sam” 

 

         Podwórko  między domami było ulubionym miejscem spotkań 
chłopców. Tutaj grali najczęściej w piłkę. Początkowo cicho, nieśmiało, 
ale później, jak to bywa w sporcie, zapalali się i gra stawała się coraz 
głośniejsza. Wówczas krzyki rozbrzmiewały coraz częściej. 

13 

 

background image

14 

 

Strzelaj!  

Podaj piłkę!  

Do bramki!  

Brawo! Brawo! 

Czasem okrzyki zmieszały się z oklaskami lub gwizdami. Zupełnie, jak 
podczas prawdziwego meczu. Wtedy ludzie wychylali się z okien 
i zamiast słów uznania dla piłkarzy, wyrażali swoje niezadowolenie.  
– 

 Ciszej!...  

– 

 Nie jesteście sami... 

– 

 Głowa pęka od tych wrzasków...  

– 

 Nie możecie grać gdzie indziej? 

Właśnie dzisiaj drużyna Franka Jagody miała swój dzień. Bramki 
padały często. Nic, więc dziwnego, że na podwórku było bardzo 
głośno. Krzyki, gwizdy, oklaski. Wreszcie mecz się skończył. 
- Fajnie było – stwierdzili zgodnie. 
- Zagrajmy jutro jeszcze lepiej... 

Chłopcy byli zadowoleni, mieszkańcy mniej. Nie znają się na piłce?... 

A może znają się, tylko pragnęliby, żeby mistrzowie z podwórka grali 
inaczej... Po prostu, żeby nie tylko im było „fajnie”, ale żeby innym 
też z nimi było dobrze. 

 

5.   Rozmowa na temat treści utworu – zwrócenie uwagi na konieczność 

liczenia się z prośbami i zdaniem starszych, rozumienie ich uczuć. 

Wypowiedzi dzieci na temat twierdzenia „... żeby innym też było z nami 

dobrze”. 

6.   Zabawa „Wydaje mi się, że on się dzisiaj czuje... 

7.  Rundka. Dzieci kolejno kończą zdanie: „Dzisiaj na zajęciach 

najprzyjemniej mi było,  gdy………..”,  „Dzisiaj  na  zajęciach najbardziej 
podobało mi się………….”. „Dzisiaj nie podobało mi się………..” 

background image

 

              

 

                   

radość                                          złość    

                    

 

             

 

                           

strach                                  zdziwienie                        

        

 

        

smutek                                      zmęczenie

 

15 

 

background image

                  

Wybrane zabawy socjoterapeutyczne 

 

WSZYSCY SĄ 

 

Przybory: 

niepotrzebne

 

Uczestnicy stoją w dwóch kołach o wspólnym środku, parami zwróconymi do 
siebie twarzami. Mówią wierszyk i jednocześnie wykonują określone ruchy. Po 
wypowiedzeniu rymowanki uczestnicy z zewnętrznego koła przesuwają się 
o jedną osobę w prawo i powtarzają wierszyk i gesty. Zabawa kończy się, gdy 
wszyscy uczestnicy przywitają się. Podczas słów:  

„Wszyscy są, witam was

Zaczynamy, już czas.”

 Uczestnicy wykonują 8 klaśnięć w dłonie swoje 

i partnera przemiennie: prawe ręce, lewe ręce. 
Podczas słów

: „Jestem ja, jesteś ty,”  wskazują

 dłońmi najpierw siebie, potem 

partnera. W czasie słów: 

„Raz, dwa, trzy,”

 

klaszczą 3 razy w dłonie partnera. 

  

 

CHIŃSKIE SZEPTY 

 

 

Przybory: niepotrzebne. 

 
Uczestnicy chodzą po sali i przekazują sobie informacje, ale nie 
bezpośrednio. Muszą poprosić inną osobę, aby przekazała informację np. 
„Powiedz Joannie, że chcę jej podziękować za wczorajszą pomoc.” 
Warianty: Można informacje pisać na dużym papierze wiszącym na ścianie, 
albo w formie listów. 
  

  

 
 

16 

 

background image

PRYSZNIC 

 

Przybory: 

niepotrzebne

 
Uczestnicy dobierają się w 3–osobowe grupy. Jeden ma się umyć, a pozostali 
występują w roli prysznica. Ten, kto się  kąpie staje pomiędzy pozostałymi 
dwiema osobami i w ten sposób prysznic zostaje włączony. Końce palców 
wyobrażają lejącą się wodę. Najpierw spada ona na głowę, spływa powoli na 
ramiona i dalej, aż do palców u stóp. Potem – zupełnie niezgodnie z prawami 
ciążenia – powtarza całą drogę do góry. Nie trzeba się przy tym spieszyć. 
Gdy pierwsza osoba jest wykąpana, przychodzi kolej na drugą i trzecią. 

 

 

BAJKA NIE TYLKO DLA NAUCZYCIELI 

 

Był sobie pewnego razu chłopiec o złym charakterze. Jego ojciec dał mu 

woreczek gwoździ i kazał wbijać po jednym w płot okalający ogród, za każdym 
razem, kiedy chłopiec straci cierpliwość i się z kimś pokłóci 

Pierwszego dnia chłopiec wbił w płot 37 gwoździ. W następnych tygodniach 

nauczył się panować nad sobą i liczba wbijanych gwoździ malała z dnia na 
dzień - odkrył, że łatwiej jest panować nad sobą niż wbijać gwoździe. 

Wreszcie nadszedł dzień, w którym chłopiec nie wbił w płot  żadnego 

gwoździa. Poszedł więc do ojca i powiedział mu o tym. Wtedy ojciec kazał mu 
wyciągać z płotu jeden gwóźdź każdego dnia, kiedy nie straci cierpliwości 
i nie pokłóci się z nikim.  

Mijały dni i w końcu chłopiec mógł powiedzieć ojcu, że wyciągnął z płotu 

wszystkie gwoździe. Ojciec zaprowadził chłopca do płotu i powiedział: ·- Synu, 
zachowałeś się dobrze, ale spójrz, ile w płocie jest dziur. Płot nigdy już nie 
będzie taki, jak dawniej. Kiedy się z kimś kłócisz i mówisz mu coś brzydkiego, 
zostawiasz w nim ranę taką, jak w płocie.  Możesz wbić człowiekowi nóż, 
a potem go wyjąć, ale rana pozostanie. Nieważne, ile razy będziesz 
przepraszał, rana pozostanie. Rana słowna boli tak samo jak fizyczna.  

17 

 

background image

WŚCIEKŁE POCZĄTKI ZDANIA 

Celem zabaw jest poznanie samych siebie, dostrzeganie agresywnych 

uczuć i uświadomienie sobie ich źródła.  

Dzieci mają za zadanie dokończyć rozpoczęte przez prowadzącego zdania, 

np.: 

♣ 

Kiedy jestem wściekły, wtedy... 

♣ 

Mój kolega złości mnie, gdy... 

♣ 

Najbardziej złości mnie, gdy... 

♣ 

Kiedy inne dzieci mnie złoszczą, to...  

♣ 

Kiedy inni są rozzłoszczeni, wtedy... 

Dokończenia zdań  są porównywane i omawiane przez grupę. Początek 

zdania odnosi się do aktualnej sytuacji w grupie.  

 

DŁOŃ 

Przybory: kartki, flamastry lub kredki 

Dzieci otrzymują polecenie obrysowania własnej dłoni i na palcach mają 

narysować lub wypisać, co je złości u innych ( u młodszych dzieci może być to 
obrysowana pięść – powstaną „chmurki” – rysujemy ich tyle, ile uznamy za 
stosowne). Następnie odczytują „ U innych złości mnie...”. Drugi raz czytają 
to samo, lecz w odniesieniu do siebie „ Innych złoszczę, gdy...”. 

 

 

 

18 

 

background image

BALONOWA BITWA 

Celem zabawy jest rozładowanie napięcia. 

Przybory: flamastry i balony 

Każde dziecko otrzymuje napompowany balon. Maluje na nim wykrzywioną 

złością twarz. Przy pomocy tych „wściekłoszy” dzieci stoczą teraz bitwę – 
albo jeden na jeden, albo też wszyscy przeciw wszystkim. Oczywiście bitwa 
toczy się tylko między balonami.  

TAKI SAM I INNY 

Celem zabawy jest rozwijanie spostrzegawczości, integracja grupy. 

 Uczestnicy  siedzą tak, aby dobrze widzieć resztę grupy. Po kolei 

otrzymują polecenia, jak np.:   

♣ 

Dotknij każdego, kto ma na nogach...(jakieś) kapcie, 

♣ 

Dotknij każdego, kto ma...(jakąś) bluzkę, 

♣ 

Dotknij każdego, kto jest tak jak ty dziewczynką (lub chłopcem), 

♣ 

Dotknij każdego, kto ma włosy (oczy) tego samego koloru, co ty, itd. 

 

JESTEŚMY WSPÓLNOTĄ 

Celem zabawy jest integracja grupy 

Przybory: flamastry, szary papier 

Dzieci próbują połączyć wszystkie swoje imiona na wzór krzyżówki. 

Imieniem wyjściowym jest to, które chcemy szczególnie podkreślić, chcemy 
pokazać, że jest człowiekiem wspólnoty.  

 

19 

 

background image

DZIECKO W STUDNI 

Celem zabawy jest integracja grupy, wyzwalanie pozytywnych uczuć

Dzieci siedzą w kole. Jedno dziecko stoi pośrodku. Nagle upada na ziemię 

i skarży się: 

Wpadłam do studni!

  Pozostałe dzieci pytają  chórem:, „Kto

 ma 

cię uratować?”  

Dziecko odpowiada np.: 

♣ 

Ten, kto potrafi najgłośniej krzyczeć

, albo

 

♣ 

Ten, kto potrafi najlepiej pocieszać innych

, albo

-

 

♣ 

Ten, kto najszybciej biega

 itp.  

Kiedy podawane są określone sposoby zachowania, dzieci siedzące w kole 

próbują zademonstrować je. Osoba prowadząca powinna zwracać uwagę na to, 
by zawsze ktoś inny mógł ratować dziecko znajdujące się w środku.  

  

ZACZAROWANY STAW 

Celem zabawy jest budowanie zaufania, wrażliwości zmysłowej.  

Przybory: chusteczka do zawiązania oczu. 

   Dziecko  z  zasłoniętymi oczami stoi w środku sali. Pozostałe dzieci 

poruszają się dookoła niego do momentu, kiedy dziecko w środku  powie: 
„zaczarowany staw’’. Wtedy ono samo zaczyna się poruszać  wśród 
nieruchomych postaci i dotyka napotkane dziecko, zgadując, kto to jest. 
Jeśli odgadnie zdejmuje opaskę z oczu, i przekazuje osobie dotkniętej. Jeśli 
nie odgadnie, próbuje od nowa. 

  

 

20 

 

background image

TRANSPORT NA PLECACH 

Celem zabawy jest rozwijanie nieagresywnych kontaktów,.

Przybory: kartki, flamastry 

   Dzieci  siadają jedno za drugim w szeregu tak, aby każdy mógł 

swobodnie dosięgnąć  rękami pleców swojego poprzednika. Uczestnik na 
samym końcu rysuje na kartce „poufną  wiadomość”:  symbole, cyfry, litery 
itp., a następnie odkłada ją w takie miejsce, gdzie nikt nie będzie mógł jej 
podejrzeć. Dziecko z przodu również otrzymuje kartkę i ołówek. 

Teraz ostatni uczestnik, autor „poufnej wiadomości”, rysuje ją na plecach 

swojego poprzednika. Ten przekazuje ją  rękami dalej na plecy następnej 
osoby – powtarza się to tak długo, aż wszyscy dostaną wiadomość. 

Ostatnie dziecko zapisuje na kartce, co otrzymało. Na koniec 

porównujemy wyjściową informację oraz to, co dotarło do końca rzędu. Ile 
z pierwotnej  wiadomości można jeszcze rozpoznać? Jak dzieci czuły się 
w trakcie tego transportu? Czy było to nieprzyjemne mieć kogoś za plecami 
i nie wiedzieć, co on robi? 

GRUPA WALCZY ZE SMOKIEM 

Celem zabawy jest poznanie relacji w grupie, integracja grupy, wzbudzenie 

zaciekawienia.  

Przybory:  kartki papieru formatu A-3, tyle ile jest grup, szary papier, 

tyle ile jest grup, kartka papieru A-4 dla każdego dziecka, kredki, klej.  

Grupa dzieli się na 6-osobowe zespoły. Podział grupy zależy od 

prowadzącego: losowo dobrane zespoły, dowolnie dobrane lub dzieci, które 
się najlepiej znają. Jedno dziecko wybrane z każdej grupy (najlepiej to, 
które ma uzdolnienia plastyczne) rysuje na osobności, samodzielnie, „jak moja 

21 

 

background image

grupa walczy ze smokiem”. Prowadzący udzielając instrukcji dziecku, które 
wykonywać  będzie rysunek, wyprowadza je na korytarz, aby wzbudzić 
ciekawość uczestników grupy. Na rysunku powinny znaleźć się inicjały 
uczestników grupy (podpisane osoby). Pozostali uczestnicy grupy najpierw 
odrysowują swoje dłonie, ozdabiają, wycinają. Następnie tworzą kompozycję 
grupową z dłoni na dużym papierze, dorysowują elementy. Gdy praca jest już 
gotowa, dziecko rysujące omawia swój rysunek, następnie przedstawiciel 
grupy, omawia, w jaki sposób układała się współpraca przy tworzeniu 
wspólnego dzieła. 

GORĄCE KRZESŁO 

Celem zabawy jest budowanie poczucia własnej wartości, wyzwalanie 

pozytywnych uczuć.

Wszystkie dzieci siedzą w kole. Pośrodku stoi "gorące krzesło". Zajmuje 

je dziecko, które w danym momencie potrzebuje najwięcej wsparcia i oznak 
sympatii. Po kolei przesuwa ono swoje "gorące krzesło", stawiając je kolejno 
przed wszystkich uczestników, którzy mówią mu o czymś, co w nim lubią, 
cenią, np. jego doskonałe pomysły podczas zabawy, troskę o małą siostrę, 
elegancką fryzurę itp. Każde dziecko powinno mieć możliwość zajęcia miejsca 
na "gorącym krześle".  

USŁYSZ MNIE 

Celem zabawy jest wyciszenie grupy.

 

Dzieci chodzą po sali, a nauczyciel szepce możliwie najciszej np.: 

♣ 

imiona dzieci, 

♣ 

dzieci, które mają czerwone sweterki, 

♣ 

dzieci, które mają spodnie itp. 

22 

 

background image

           Dzieci,  które  usłyszą nauczyciela siadają w kręgu i zastygają bez 

ruchu. Dopiero wówczas nauczyciel wydaje kolejne polecenie. 

 

 

PANTOMIMA

 

Celem zabawy jest koncentracja, świadomość ruchu.

 Grupa  podzielona  zostaje losowo na zespoły 5-osobowe. Następnie 

przedstawiciele zespołów losują po jednej lub dwie sytuacje do 
przedstawienia pantomimicznego. Należy określić czas (np.: 30 sekund). 
Grupy naradzają się, w jaki sposób wspólnie przedstawią zapisaną sytuację. 
Po przedstawieniu scenki przez grupę, pozostałe dzieci próbują odgadnąć, co 
zostało pokazane. 

Przykłady sytuacji do pokazania: 

♣ 

Przechodzenie przez strumyk po kamieniach. 

♣ 

Niesienie tacy ze szklankami pełnymi wody. 

♣ 

Chodzenie po oblodzonej drodze. 

♣ 

Wspinanie się na skałę. 

♣ 

Otwieranie paczki po kryjomu. 

♣ 

Rozpakowywanie prezentu. 

♣ 

Dekorowanie tortu. 

♣ 

Budowanie domku z kart. 

♣ 

Odbijanie piłki. 

 

 

23 

 

background image

WYCZARUJMY PRZYJAŹŃ 

Celem zabawy jest wyzwalanie pozytywnych uczuć względem siebie, 

nawiązywanie prawidłowych kontaktów  

Przybory: „czarodziejska różdżka” 

      Każde dziecko może tak „zaczarować" trzech innych uczestników, by 

byli oni w przyszłości mili, uprzejmi i przyjaźni w stosunku do niego. 
Czarodziejską różdżką (linijka, wskazówka itp.), dotyka ono po kolei te trzy 
osoby po barkach i wypowiada magiczne zaklęcie, na przykład:  

— „Michale, zaczaruję cię w chłopca, który nie popycha mnie wciąż, kiedy 

obok niego przechodzę". 

— „Aniu, zaczaruję cię w dziewczynkę, która nie wyśmiewa się ze mnie, 

jeżeli czegoś nie potrafię".  

— „.Andrzeju, zaczaruję cię w uprzejmego sąsiada, który nie rozpycha 

się  w ławce, zabierając mi większą jej część". 

    Dotykane różdżką dzieci muszą w milczeniu pozwolić się „zaczarować", 

a także zastanowić się nad czarodziejskim zaklęciem. Co prawda nie mają one 
obowiązku dostosować się do niego, ale być może choć trochę się zmienią.

    Co czują dzieci w trakcie tej zabawy? Co czują ci, którzy czarują i ci, 

którzy zostali zaczarowani? Niezwykle odciążające jest to, że nie trzeba 
tutaj odpowiadać na krytykę, a także,  że nikt nikogo nie zmusza do 
natychmiastowych zmian w zachowaniu. Stwarza to korzystną sytuację, 
w której  większość osób weźmie sobie mimo wszystko czarodziejskie 
zaklęcie do serca. 

24 

 

background image

GRUPOWY OBRAZEK 

Celem zabawy jest rozwijanie umiejętności współpracy. 

Przybory: kartki z bloku rysunkowego, kredki. 

Każde dziecko otrzymuje kartkę z bloku rysunkowego o formacie A3. 

Teraz prowadzący podaje określony temat i wszyscy zaczynają malować do 
niego dowolny obrazek. Po krótkim czasie, na sygnał każde dziecko 
przekazuje swoją kartkę  sąsiadowi. Ten dodaje do obrazka kolejne detale, 
tak długo, aż na ponowny sygnał  będzie musiał podać go znowu dalej. Jak 
wyglądają obrazki, gdy przeszły już przez wszystkie ręce i powróciły do 
pierwszego dziecka? Czy rzeczywiście każdy starał się pracować zgodnie 
z podanym tematem, tak by powstał prawdziwie grupowy obrazek? Czy było 
to bardzo trudne? 

    Czy  potrzebne  będzie przeprowadzenie drugiej rundy, aby dokończyć 

obrazki? 

CICHO – GŁOŚNO

 

 Gdy nauczycielka przykucnie i dłonie położy na podłodze, 

 

to dzieci chórem wymawiają słowo „koza” szeptem. Gdy nauczycielka uniesie 
ręce wyżej – to dzieci mówią głośniej, a gdy całkiem wysoko to najgłośniej.

 

Później zabawę może przeprowadzić chętne dziecko – dyrygując rękami. 

Odmiana zabawy. Dzieci ustawione w kole kolejno wymawiają słowo „kot” 

 

coraz głośniej, a następnie rundka w przeciwną stronę koła, podczas której 

dzieci kolejno wypowiadają 

słowo „koza” coraz ciszej.

25 

 

background image

 

26 

 


Document Outline