background image

 

POLSKO – UKRAIŃSKI KONKURS MATERIAŁÓW DYDAKTYCZNYCH  

„POZNAJMY LEPIEJ SWOICH SĄSIADÓW” 

Scenariusz zdobył III miejsce w polsko- ukraińskim konkursie  

materiałów dydaktycznych o współpracy „Poznajmy lepiej swoich sąsiadów” 

organizowanym w ramach Programu „Przemiany w Regionie”- RITA 

 

Autorka Jolanta Trzebniak 

Temat  i rodzaj zajęć: Kultura ukraińska – projekt zakończony 

prezentacją, którą klasa przedstawi na forum szkoły. 

 

1.  Poziom kształcenia: klasa 3LO, poziom rozszerzony (27 osób) 

2.  Cele główne : 

•  Ukazanie róŜnorodności kultury ukraińskiej 

•  Ukazanie wielokulturowości społeczeństwa polskiego 

•  Kształtowanie postawy tolerancji, empatii, zrozumienia, współdziałania.  

Cele operacyjne (uczeń) 

•  korzysta z róŜnych źródeł informacji 

•  wykorzystuje w praktycznym działaniu wiedzę zdobytą podczas realizacji projektu 

•  efektywnie współdziała w grupie i bierze odpowiedzialność za wspólne efekty 

pracy  

•  prezentuje własne pomysły 

•  doskonali umiejętności związane z obsługą komputera 

 

Uwaga: Wygodniej jest do projektu zaangaŜować jedną klasę. Do części zadań moŜna jednak 

wybrać chętnych uczniów. Projekt moŜe być realizowany np. w ramach Dni Europy lub Tygodnia 

dla Tolerancji. MoŜe on być równieŜ wprowadzeniem do rozpoczęcia współpracy polsko- 

ukraińskiej (MoŜna nawiązać kontakt z Fundacją Współpracy Polsko- Ukraińskiej „PAUCI”). 

Uczniowie realizując projekt powinni skorzystać z materiałów wypracowanych na wcześniejszych 

zajęciach 

 

3. Czas trwania projektu:2 tygodnie 

4.Przebieg 

l.p 

Zadania 

Cele szczegółowe 

Formy realizacji 

Uwagi dla nauczyciela 

1. 

Podjęcie decyzji o 

realizacji projektu 

- Doskonalenie 

umiejętności  

Decyzję moŜna podjąć 

wspólnie z uczniami na 

Projekt moŜna potraktować 

odrębnie albo wprowadzić go 

background image

 

POLSKO – UKRAIŃSKI KONKURS MATERIAŁÓW DYDAKTYCZNYCH  

„POZNAJMY LEPIEJ SWOICH SĄSIADÓW” 

argumentowania 

własnego zdania. 

zakończenie zajęć 

„Współczesna Ukraina” 

na zakończenie cyklu. 

 

2. 

Podział na grupy, 

wybór liderów i 

przydział zadań 

Załącznik 1 

- Kształtowanie 

umiejętności 

dochodzenia do 

kompromisu oraz 

samodzielnego 

podejmowania 

decyzji 

Uczniowie tworzą zespoły 

i wybierają zadania 

Nauczyciel przygotowuje 

odpowiednie listy i czuwa nad 

sprawnym przebiegiem 

przedsięwzięcia. 

3. 

Uczniowie 

przystępują do 

realizacji zadań 

- Doskonalenie 

umiejętności 

korzystania z 

komputera  oraz  

wyszukiwania 

informacji w 

róŜnych źródłach. 

Samodzielne 

wyszukiwanie informacji 

w dostępnych źródłach 

(biblioteka, Internet) 

Nauczyciel konsultuje z 

uczniami stopień realizacji 

zadań. W wyznaczonym 

terminie zbiera sprawozdania 

od liderów grup.  

4. 

Przygotowanie 

prezentacji 

projektu 

- Doskonalenie 

umiejętności 

promocji własnych 

pomysłów 

- Uczniowie przygotowują 

zaproszenia dla 

nauczycieli i dyrekcji 

szkoły oraz plakaty do 

rozwieszenia w szkole 

- Przygotowanie 

informacji do 

umieszczenia na szkolnej 

stronie internetowej i w 

radiowęźle szkolnym  

-Rozpoczęcie działalności 

Blogu. 

Nauczyciel koordynuje 

działania. Jest pośrednikiem 

między uczniami i 

nauczycielami.  

5. 

Prezentacja 

projektu- czas 

trwania 45 min 

- Doskonalenie 

umiejętności 

autoprezentacji 

 

- Przed rozpoczęciem 

imprezy wytypowani 

uczniowie rozdają 

zebranym specjalny numer 

gazetki szkolnej. 

- Goście zwiedzają 

wystawę na korytarzu 

szkolnym 

Nauczyciel koordynuje 

przebieg imprezy i kontroluje 

czas jej trwania. Zaprasza w 

charakterze eksperta, 

przedstawiciela Związku 

Ukraińców w Polsce . Z tej 

okazji moŜna zorganizować 

koncert zespołu grającego 

background image

 

POLSKO – UKRAIŃSKI KONKURS MATERIAŁÓW DYDAKTYCZNYCH  

„POZNAJMY LEPIEJ SWOICH SĄSIADÓW” 

- Podczas trwania imprezy 

wybrani uczniowie podają 

gościom przygotowaną 

potrawę. 

-Prezentacja 

multimedialna. 

-Przedstawienie i pokaz 

tańca 

folklor ukraiński 

5. Kryterium  oceniania: Pomysłowość, wkład pracy, aktywność poszczególnych członków grupy, 

estetyka, terminowe oddanie pracy. 

6. Ewaluacja projektu: Uczniowie dokonują ewaluacji  pracując w grupie. Wspiera ich nauczyciel. 

Oceniają  jakość  pracy,  sprawdzają  czy  udało  się  im  osiągnąć  wszystkie  cele  wskazane  przez 

nauczyciela.  Oceniają,  które  części  projektu  zostały  wykonane  lepiej  niŜ  zakładano,  a  nad  którymi 

naleŜałoby  jeszcze  popracować.  Zastanawiają  się  nad  przyczynami  sukcesu  lub  poraŜki  w  pracy. 

Następnie uczniowie samodzielnie oceniają własne działania, określają ich mocne i słabe strony oraz 

stopień opanowania umiejętności, potrzebnych do wykonania zadań. Wypracowane wnioski powinny 

zostać wykorzystane podczas realizacji kolejnego projektu