background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

El

 

Ŝbieta Flis 

 
 
 

 
 
Określanie zasobów bazy poŜytkowej  
321[04].Z1.05 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007  

background image

“Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1

Recenzenci: 

mgr inŜ. Jarosław Stpień 

mgr inŜ. ElŜbieta Worobik 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr Edyta Kozieł 
 

 

Konsultacja: 

dr inŜ. Jacek Przepiórka 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  321[04].Z1.05, 

„Określanie  zasobów  bazy  po

 

Ŝ

ytkowej”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 

zawodu technik pszczelarz. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

“Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2

SPIS TREŚCI  

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1.  Podstawy o poŜytkach pszczelich 

12 

5.1.1.  Ćwiczenia 

12 

5.2.  RozmnaŜanie roślin miododajnych 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

5.3.  PoŜytki nektarowe i spadziowe w Polsce 

17 

5.3.1.  Ćwiczenia 

17 

5.4.  Zapylanie roślin przez pszczoły 

19 

5.4.1.  Ćwiczenia 

19 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

20 

7.  Literatura 

31 

 

background image

“Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3

1.  WPROWADZENIE

 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik pszczelarz 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, 

− 

cele kształcenia, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ć

wiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania–uczenia  się 

oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.:  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  

background image

“Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

321[04].Z1 

Produkcja roślinna 

 321[04].Z1.01 

Planowanie zmianowania 

roślin i płodozmianów

 

321[04].Z1.04 

Organizacja produkcji roślinnej 

321[04].Z1.02 

UŜytkowanie sprzętu  

rolniczego

  

321[04].Z1.03 

Wykonywanie zabiegów agrotechnicznych

 

 

321[04].Z1.05 

Określanie zasobów bazy poŜytkowej 

background image

“Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

− 

zastosować poszczególne jednostki taksonomiczne, 

− 

dostrzegać zagroŜenia związane z wykonywaną pracą, 

− 

zastosować zasady ochrony środowiska, 

− 

dobrać i zastosować odzieŜ ochronną oraz środki ochrony osobistej do określonych prac, 

− 

określać wartość roślin pyłkodajnych, 

− 

scharakteryzować  czynniki  środowiska  i  ocenić  ich  wpływ  na  wzrost,  rozwój 
i plonowanie roślin uprawnych, 

− 

ocenić wpływ właściwości gleby na rośliny, 

− 

określić rolę człowieka w kształtowaniu siedliska, 

− 

określić  wpływ  poszczególnych  składników  pokarmowych  na  wzrost,  rozwój 
i plonowanie roślin, 

− 

scharakteryzować warunki decydujące o atrakcyjności roślin dla pszczół, 

− 

scharakteryzować czynniki wpływające na wartość pszczelarską roślin, 

− 

określać przystosowanie kwiatów do wabienia owadów. 

background image

“Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

6

3.  CELE KSZTAŁCENIA

  

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

określić rolę pszczół w zapylaniu roślin, 

− 

określić przystosowanie kwiatów do wabienia owadów, 

− 

scharakteryzować warunki decydujące o atrakcyjności roślin dla pszczół, 

− 

ocenić wartość pszczelarską roślin pyłkodajnych, 

− 

scharakteryzować warunki występowania poŜytków spadziowych, 

− 

dokonać prognoz poŜytków spadziowych, 

− 

wskazać sposoby polepszania bazy poŜytkowej, 

− 

scharakteryzować sposoby wegetatywnego rozmnaŜania roślin, 

− 

przygotować sadzonki wegetatywne roślin do wysadzenia, 

− 

zaplanować załoŜenie szkółki roślin sadowniczych, 

− 

wykonać szczepienie roślin sadowniczych róŜnymi sposobami, 

− 

zaplanować i wykonać właściwe zabiegi pielęgnacyjne, 

− 

uformować koronę drzew i krzewów, 

− 

zaplanować nasadzanie roślin miododajnych, 

− 

scharakteryzować czynniki wpływające na wartość pszczelarską roślin, 

− 

określić róŜnice w uprawie określonych roślin, 

− 

scharakteryzować  wymagania  przyrodnicze  i  glebowe  roślin  specjalnie  uprawianych  dla 
pszczół, 

− 

zaplanować terminy zapylania wybranych upraw przez pszczoły, 

− 

scharakteryzować technologię uprawy roślin zielarskich, 

− 

zaplanować nawoŜenie, ochronę i właściwe zabiegi pielęgnacyjne w sadach i jagodnikach, 

− 

określić znaczenie i cel prowadzenia plantacji nasiennych, 

− 

scharakteryzować wybrane plantacje nasienne, 

− 

zaplanować wykorzystanie plantacji nasiennych przez pszczoły, 

− 

zaplanować zbiór i przechowywanie nasion, 

− 

określić rośliny miododajne występujące w poszczególnych zbiorowiskach i zaplanować 
wykorzystanie ich przez pszczoły, 

− 

obliczyć zasobność naturalnych zbiorowisk pod względem wartości pszczelarskiej, 

− 

ocenić fazy fenologiczne roślin kwitnących w naturalnych zbiorowiskach, 

− 

zaplanować terminy zapylania roślin uprawnych w poszczególnych porach sezonu, 

− 

zaplanować terminy zapylania roślin róŜniących się atrakcyjnością kwiatów dla pszczół. 

background image

“Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

7

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1  

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik pszczelarz 321[04] 

Moduł: 

Produkcja roślinna 321[04].Z1 

Jednostka modułowa: 

Określanie zasobów bazy poŜytkowej 321[04].Z1.05

 

Temat:  Surowce zbierane przez pszczoły. 

Cel ogólny:  Charakteryzować surowce zbierane przez pszczoły. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

definiować pojęcie: nektar spadź, pyłek, pierzga, 

− 

wymieniać surowce zbierane przez pszczoły, 

− 

rozróŜniać surowce zbierane przez pszczoły, 

− 

opisywać surowce zbierane przez pszczoły. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

wykład informacyjny, 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna, 

− 

praca w grupach 3–4-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 3 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

rośliny miododajne, 

− 

kit pszczeli, 

− 

pyłek kwiatowy. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć. 
2.  Podanie tematu lekcji, uświadomienie celu zajęć. 
3.  Wprowadzenie do tematu: 

− 

nauczyciel  przeprowadza  wykład  informacyjny  na  temat  ogólnych  wiadomości 
dotyczących  pokarmów  którymi  odŜywia  się  pszczoła.  Nauczyciel  po  wykładzie 
zadaje pytanie: Jakie surowce zbierają pszczoły? 

− 

„Burza  mózgów”  –  uczniowie  udzielają  róŜnych  odpowiedzi,  wszystkie  zostają 
zapisane na tablicy. Nauczyciel weryfikuje odpowiedzi, 

− 

nauczyciel  prezentuje  poszczególne  surowce  zbierane  przez  pszczoły.  Omawia  je 
i zwraca uwagę na pojęcia takie jak: nektar, kit pszczeli (propolis), spadź, obnóŜa. Po 
prezentacji  nauczyciel  zadaje  pytanie:  Jak  dzielimy  poŜytki  ze  względu  na  rodzaj 
zbieranego przez pszczoły surowca, 

− 

nauczyciel  do  odpowiedzi  typuje  ucznia.  Uczeń  udziela  odpowiedzi.  Nauczyciel 
weryfikuje odpowiedzi. Następnie nauczyciel przydziela zadania grupom. 

background image

“Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

8

4.  Realizacja zajęć: 

Praca w grupach 3-4-osobowych: 

− 

nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania, 

− 

uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania, 

− 

uczniowie zapoznają się z surowcami zbieranymi przez pszczoły, 

− 

uczniowie dyskutują na temat charakterystyki poszczególnych surowców zbieranych 
przez pszczoły, 

− 

uczniowie określają rolę poszczególnych surowców zbieranych przez pszczoły. 

Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek oraz kontroluje: 

− 

czy uczniowie zrozumieli zadanie, 

− 

czy uczniowie prawidłowo wykonują ćwiczenie, 

− 

czy zachowują przepisy bhp. 

 
Zakończenie zajęć 
Przedstawiciel  grupy  prezentuje  wykonane  zadanie  przez  swoją  grupę.  Charakteryzuje 
surowce zbierane przez pszczoły. 
 
Praca domowa 
Jakie rośliny w pobliŜu Twojego domu dostarczają pszczołom pyłku. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

nauczyciel  ocenia  metodą  obserwacji  indywidualnie  ucznia  i  grupę,  na  bieŜąco  podczas 
dyskusji, podczas wykonywania ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy 

 

background image

“Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

9

Scenariusz zajęć 2  

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik pszczelarz 321[04] 

Moduł: 

Produkcja roślinna 321[04].Z1 

Jednostka modułowa: 

Określanie zasobów bazy poŜytkowej 321[04].Z1.05

 

Temat:  RozmnaŜanie wegetatywne roślin miododajnych. 

Cel ogólny:  Charakteryzować rozmnaŜanie wegetatywne roślin miododajnych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

− 

wymieniać zalety rozmnaŜania wegetatywnego roślin miododajnych, 

− 

opisywać metody wegetatywnego rozmnaŜania roślin miododajnych, 

− 

rozmnaŜać rośliny miododajne przez podział, 

− 

przeprowadzić szczepienie roślin miododajnych, 

− 

definiować pojęcia: sztorba, okulizacja, podkład. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna, 

− 

praca w grupach 3–4-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 6 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

rośliny miododajne, 

− 

sprzęt ogrodniczy, 

− 

ubranie robocze, 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć. 
2.  Podanie tematu lekcji, uświadomienie celu zajęć. 
3.  Wprowadzenie do tematu: 
W  oparciu  o  dotychczasową  wiedzę  z zakresu produkcji roślinnej przeprowadź rozmnaŜanie 
roślin miododajnych sposobem wegetatywnym. 
 
Zadanie powinieneś(aś) wykonać w następujących etapach: 
 
I. 

Zbieranie i analiza informacji o wegetatywnym rozmnaŜaniu roślin. 

Aby prawidłowo wykonać zadanie uczeń powinien wiedzieć: 

− 

co to jest sztorba?  

− 

jakimi wegetatywnymi metodami rozmnaŜamy roślin miododajne? 

− 

w jakim celu szczepi się lub okulizuje rośliny? 

− 

kiedy rozmnaŜamy metodą przez podział a kiedy poprzez kopczykowanie? 

− 

w jakim celu pozyskuje się sadzonki zdrewniałe (sztorby)? 

− 

jakie czynniki decydują o ukorzenieniu się sadzonek? 

Odpowiedzi na powyŜsze pytania wpisują do formularza. 

background image

“Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

10 

II.  Opracowanie planu pracy  
Na  tym  etapie  uczniowie  powinni  przemyśleć  jak  naleŜy  wykonać  przydzielone  zadanie, 
a zatem: 

− 

zorganizować  stanowisko  pracy  (dobór  i  rozmieszczenie  narzędzi  pracy,  sprzętu 
ogrodniczego) 

− 

ustalić kolejność i czas wykonywania poszczególnych czynności ogrodniczych 

− 

ustalić sposób prowadzenia rozmnaŜania roślin miododajnych 

− 

podzielić się pracą 

− 

zaplanować sposób korzystania z materiałów pomocniczych 

Pomogą w tym pytania prowadzące: 

− 

jakimi  narzędziami  pracy  oraz  jakim  sprzętem  ogrodniczym  będziesz  posługiwać  się 
podczas pracy?  

− 

jak i jakie rośliny rozmnaŜa się przez podział? 

− 

jak rozmnaŜa się krzewy i drzewa miododajne? 

− 

jak naleŜy pozyskać sadzonkę zdrewniałą? 

− 

jak pozyskuje się sadzonkę zielną? 

− 

jak pozyskuje się sadzonki poprzez kopczykowanie? 

− 

jak przygotowuje się podłoŜe dla sadzonek?  

− 

jak pozyskuje się oczka do szczepienia? 

− 

w jaki sposób szczepi się rośliny miododajne? 

− 

jak podzielicie się pracą w zespole?  

− 

w  jaki  sposób  wymienicie  się  swoją  wiedzą,  aby  wspólnie  opracować  całość 
przedsięwzięcia?  

Odpowiedzi na powyŜsze pytania wpiszą do formularza „ Plan pracy”. 
 
III.  Ustalanie harmonogramu pracy.  
W tej fazie powinni: 

− 

omówić dokładnie z nauczycielem zaplanowane rozmnaŜanie roślin miododajnych mając 
na celu pozyskanie młodych roślin miododajnych o tych samych cechach, 

− 

przedyskutować  kolejność  i  czas  wykonywania  poszczególnych  czynności  ogrodniczych 
oraz podział pracy. 

 
IV.  Praktyczne wykonanie zadania.  
Pracują  samodzielnie  nad  wykonaniem  zadania  zgodnie  z  przyjętym  harmonogramem pracy, 
wymieniają  się  wiedzą,  konsultują  i  wspólnie  opracowują  w  zespole  trzyosobowym 
zaplanowane  rozmnaŜanie  roślin  miododajnych  mające  na  celu  pozyskanie  młodych  roślin 
miododajnych. 
Pomogą  im  w  tym  czuwający  nad  prawidłowym  przebiegiem  prac  nauczyciel,  którego 
w kaŜdej chwili moŜecie prosić o pomoc. 
 
Uwaga! 
W czasie realizacji zadania przestrzegają instrukcji rozmnaŜania roślin miododajnych. 
 
V.  Sprawdzanie jakości wykonanej pracy.  
Kontrolę  jakości  pracy  wykonują  na  bieŜąco  kierując  się  pytaniami  przewodnimi  podanymi 
powyŜej w tekście. 
Wyniki  rozmnaŜania  roślin  miododajnych  wpisz  do  formularza  „Arkusz  rozmnaŜania  roślin 
miododajnych”. 

background image

“Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

11 

Następnie  wymieniają  się  w  zespołach  „Arkuszami  rozmnaŜania  roślin  miododajnych” 
i analizują  wyniki  oceny  przeprowadzonych  obserwacji  sadzonek  roślin  miododajnych 
i ewentualnie dokonują korekt. 
Faza ostatnia jest wspólną pracą całej grupy i nauczyciela. 
 
VI.  Analiza przebiegu pracy  
W tej fazie uczniowie odpowiedzą na pytanie: 
„Co bym zrobił inaczej, lepiej, gdybym wykonywał(a) zadanie jeszcze raz?” 
Analizują  cały  przebieg  pracy  pod  kątem  polepszenia  jakości  rozmnaŜania  roślin 
miododajnych, skrócenia czasu pracy, lepszej organizacji (pod kierunkiem nauczyciela). 
JeŜeli poprawki są znaczne - naleŜy cały proces przeprowadzić od początku. 
Wypełniacie „Kartę samooceny” (Zał. nr 5). 
Uwaga! 
Ocena pracy zostanie dokonana przez nauczyciela w oparciu o: 

− 

„Arkusz rozmnaŜania roślin miododajnych” 

− 

„Arkusz obserwacji ucznia”. 

 
Zakończenie zajęć 

− 

przedstawiciel  grupy  prezentuje  wykonane  zadanie  przez  swoją  grupę.  Charakteryzuje 
metody rozmnaŜania roślin miododajnych, 

− 

uczniowie dyskutują na forum grupy na temat zalet rozmnaŜania wegetatywnego. 

 
Praca domowa 
Pozyskaj sztorby wierzby. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

nauczyciel  ocenia  metodą  obserwacji  indywidualnie  ucznia  i  grupę,  na  bieŜąco  podczas 
dyskusji, podczas wykonywania ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy. 

 

background image

“Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

12 

5.  ĆWICZENIA

 

 

 

5.1.  Podstawy o poŜytkach pszczelich

 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Określanie pory kwitnienia roślin miododajnych. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować kalendarz kwitnienia roślin miododajnych. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  długość 

kwitnienia najwaŜniejszych roślin miododajnych. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z kalendarzem kwitnienia roślin miododajnych, 
2)  określić średnią datę zakwitania, 
3)  określić średnią długość kwitnienia najwaŜniejszych roślin miododajnych, 
4)  wypełnić poniŜszą tabelkę, 

 

Nazwa rośliny 

Średnia data 

zakwitania 

Średnia długość 

kwitnienia 

Rodzaj poŜytku 

Uwagi 

Leszczyna  

 

 

 

 

Podbiał pospolity  

 

 

 

 

Dereń właściwy  

 

 

 

 

Wierzba iwa  

 

 

 

 

Klon zwyczajny  

 

 

 

 

Ś

liwa ałycza  

 

 

 

 

Wierzba biała  

 

 

 

 

Wierzba krucha  

 

 

 

 

Wiśnia  

 

 

 

 

Mniszek pospolity  

 

 

 

 

Jabłoń  

 

 

 

 

Kasztanowiec  

 

 

 

 

Jawor  

 

 

 

 

Głóg szkarłatny 

 

 

 

 

Jarzębina  

 

 

 

 

Malina  

 

 

 

 

Kruszyna pospolita  

 

 

 

 

Chaber bławatek  

 

 

 

 

Koniczyna biała  

 

 

 

 

Robinia akacjowa  

 

 

 

 

Ś

nieguliczka  

 

 

 

 

Lipa szerokolistna  

 

 

 

 

Lipa drobnolistna  

 

 

 

 

OstroŜeń polny (oset)  

 

 

 

 

Przegorzan kulistogł.  

 

 

 

 

Łopian większy  

 

 

 

 

Nawłoć późna  

 

 

 

 

Wrzos 

 

 

 

 

background image

“Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

13 

5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

− 

kalendarz kwitnienia roślin miododajnych, 

− 

foliogramy, 

− 

rzutnik. 

 

Ćwiczenie 2 

Sadzenie roślin na wyznaczonych miejscach. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zapoznać  uczniów  z materiałem  dydaktycznym,  dotyczącym 

sadzenia roślin. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na 

przygotowanie miejsca do posadzenia drzew miododajnych. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z materiałem dydaktycznym dotyczącym sadzenia roślin, 
2)  przygotować miejsce do posadzenia drzew miododajnych, 
3)  wykopać dołek i umieścić w nim sadzonkę drzewka, 
4)  zasypując dołek sadzonką potrząsamy, 
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

zajęcia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

− 

foliogramy ze sposobami sadzenia drzewek, 

− 

rzutnik pisma, 

− 

sadzonki drzew miododajnych, 

− 

sprzęt do sadzenia drzewek. 

background image

“Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

14 

5.2.  RozmnaŜanie roślin miododajnych

 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Przygotowywanie sadzonek wegetatywnych. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować poszczególne metody rozmnaŜania wegetatywnego. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  rośliny, 

które moŜemy rozmnaŜać daną metodą. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  przygiąć wiosną gałązki krzewu do ziemi, tak, aby miały z nią styczność lub były lekko 

zagłębione, 

2)  skaleczyć lekko gałązkę i zastosować ukorzeniacz, 
3)  obciąŜyć gałązkę, np.: kamieniem lub cegłą lub przysypać ziemią, 
4)  odciąć jesienią ukorzenioną gałązkę i delikatnie wkopać, 
5)  narysować poszczególne etapy rozmnaŜania roślin poprzez kopczykowanie, 
6)  opisać rysunek, 
7)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

− 

krzew o gałęziach pokładających się, 

− 

kamień, 

− 

ukorzeniacz, 

− 

okulizak. 

 
Ćwiczenie 2 

Przygotowywanie  materiału  do  szczepienia  roślin  sadowniczych  i  wykonywanie 

szczepień. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować film video „Szczepienie roślin sadowniczych”. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  potrzebę 

przeprowadzania okulizacji lub szczepienia. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

background image

“Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  obejrzeć film video „Szczepienie roślin sadowniczych”, 
2)  wysadzić jesienią roczne siewki (podkładki) na kwaterę, 
3)  ściąć okulizakiem oczko z pędu, powierzchnia musi być gładka, 
4)  wsunąć  oczko  za  korę  podkładki,  cięcie  i  odginanie  kory  wykonać  delikatnie  aby  nie 

uszkodzić miazgi, 

5)  obwiązać  oczko  rafią,  powinno  być  mocno  związane,  aby  tarczka  przylegała  ściśle  do 

podkładki, 

6)  narysować oczkowanie (szczepienie) i opisać, 
7)  zaprezentować ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

− 

film video „Szczepienie roślin sadowniczych”, 

− 

podkładka, 

− 

okulizak, 

− 

rafia, 

− 

pędy z oczkami. 

 
Ćwiczenie 3 

Cięcie drzew i krzewów miododajnych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  film  video  „Przycinanie  drzew  owocowych”  oraz 

praktycznie pokazać cięcie drzew. 

Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na przycinanie 

gałęzi oraz pędu głównego. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  obejrzeć film video „Przycinanie drzew owocowych”, 
2)  prześwietlić koronę drzewa owocowego, wycinając wilki, krzyŜujące się gałęzie, 
3)  przyciąć pęd główny drzewa, 
4)  narysować cięcie drzewa owocowego i opisać, 
5)  zaprezentować ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

ć

wiczenie praktyczne. 

background image

“Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

16 

Ś

rodki dydaktyczne:  

− 

film video „Przycinanie drzew owocowych”, 

− 

sekatory, 

− 

okulizak, 

− 

drabina, 

− 

piła ogrodnicza. 

 

background image

“Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

17 

5.3.  PoŜytki nektarowe i spadziowe w Polsce

 

 
5.3.1.  Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznawanie wybranych gatunków roślin uprawianych specjalnie dla pszczół

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować przeźrocza i rysunki roślin miododajnych 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na 

charakterystyczne zewnętrzne cechy roślin. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  obejrzeć przeźrocza i rysunki roślin miododajnych, 
2)  określić charakterystyczne zewnętrzne cechy roślin, 
3)  uzupełnić poniŜszą tabelkę, 
 

Nazwa rośliny 

Barwa kwiatu 

Pora kwitnienia 

Barwa obnóŜa 

Wysokość rośliny 

Rzepak ozimy 

Ŝ

ółta 

maj 

cytrynowo-Ŝółta 

ok. 120 cm 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
4)  zaprezentować ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

− 

przeźrocza i rysunki roślin miododajnych, 

− 

zielnik, 

 

Ćwiczenie 2 

Rozpoznawanie nasion roślin miododajnych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować nasiona roślin miododajnych. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  cechy 

charakterystyczne nasion poszczególnych roślin miododajnych. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

background image

“Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

18 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  obejrzeć nasiona roślin miododajnych, 
2)  narysować nasionko, zaznaczając jego charakterystyczne cechy, 
3)  opisać kaŜdy rysunek, 
4)  zaprezentować ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja. 

– 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

– 

kolekcja nasion roślin miododajnych, 

– 

lupa

. 

 

Ćwiczenie 3 

Określanie ilości wysiewu roślin miododajnych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  z materiał  dydaktyczny  dotyczący  wysiewu  roślin 

miododajnych. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  ilości 

wysiewu roślin miododajnych na 1 m

2

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z materiałem dydaktycznym dotyczącym wysiewu roślin miododajnych, 
2)  określić ilość nasion potrzebnych do obsiania 1 m

2

3)  uzupełnić poniŜszą tabelkę, 
 

Nazwa rośliny 

ilości wysiewu roślin miododajnych na 

1 m

2

 w dkg 

Pora wysiewu 

 
 

 

 

 
4)  zaprezentować ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja. 

– 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

– 

kolekcja nasion roślin miododajnych, 

– 

normy

 

wysiewu roślin miododajnych.

 

background image

“Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

19 

5.4.  Zapylanie roślin przez pszczoły 

 
5.4.1.  Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Określanie liczby rodzin pszczelich potrzebnych do zapylenia wybranych upraw roślin. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zwrócić uwagę na normę obsady upraw entomofilnych pszczołami. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  sposób 

obliczenia ilości potrzebnych rodzin pszczelich do zapylenia uprawy. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  określić powierzchnię uprawy roślin, 
2)  przyjąć normę liczby rodzin pszczelich niezbędnych do zapylenia uprawy, 
3)  obliczyć potrzebną ilość rodzin pszczelich, 
4)  uzupełnić poniŜszą tabelę, 

 

Nazwa rośliny 

Norma obsady upraw 

entomofilnych 

pszczołami 

Powierzchnia uprawy 

Ilość potrzebnych 

rodzin 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

− 

norma liczby rodzin pszczelich niezbędnych do zapylenia uprawy, 

− 

tabela atrakcyjności roślin dla pszczół, 

− 

papier A4. 

 
Ćwiczenie 2 

Rozpoznawanie gatunków i odmian roślin uprawianych w sadach i jagodnikach. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować przeźrocza i rysunki roślin miododajnych. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na 

charakterystyczne zewnętrzne cechy roślin miododajnych, 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

background image

“Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

20 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  obejrzeć przeźrocza i rysunki roślin miododajnych, 
2)  określić charakterystyczne zewnętrzne cechy roślin, 
3)  uzupełnić poniŜszą tabelkę, 
 

Nazwa rośliny 

Barwa kwiatu 

Pora kwitnienia 

Barwa obnóŜa 

Wysokość rośliny 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
4)  zaprezentować ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

pogadanka, 

– 

zajęcia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

− 

przeźrocza i rysunki roślin miododajnych, 

− 

zielnik. 

 
Ćwiczenie 3 

Rozpoznawanie roślin zielarskich. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować przeźrocza i rysunki roślin miododajnych. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na 

charakterystyczne zewnętrzne cechy roślin miododajnych. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  obejrzeć przeźrocza i rysunki roślin miododajnych, 
2)  określić charakterystyczne zewnętrzne cechy roślin, 
3)  uzupełnić poniŜszą tabelkę, 
 

Nazwa rośliny 

Barwa kwiatu 

Pora kwitnienia 

Barwa obnóŜa 

Wysokość rośliny 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
4)  zaprezentować ćwiczenie. 
 

background image

“Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

21 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

pogadanka, 

– 

zajęcia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

− 

przeźrocza i rysunki roślin miododajnych, 

− 

zielnik. 

 

background image

“Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

22 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Określanie  zasobów  bazy 

poŜytkowej” 

 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 4, 6, 7, 10, 12, 13, 14, 15, 17, 18, są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 3, 5, 8, 9, 11, 16, 19, 20, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. a, 2. a, 3. d, 4. b, 5. a, 6. a, 7. c, 8. a, 9. c, 10. c, 11. c, 

12. b, 13. a, 14. c, 15.a, 16. d, 17. a, 18. b, 19. b, 20. a.

 

Plan testu  

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić pokarmy stosowane podczas 
tresury 

PP 

Rozpoznać rośliny miododajne na 
podstawie rysunku 

Scharakteryzować rośliny miododajne 

PP 

Określić pory kwitnienia rzepaku 
jarego 

Scharakteryzować poŜytek spadziowy 

PP 

RozróŜnić rośliny miododajne 

Rozpoznać rośliny miododajne 

background image

“Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

23 

Zastosować akta prawne dotyczące 
produkcji pasiecznej 

PP 

Scharakteryzować poŜytki pszczele 

PP 

10  RozróŜnić surowce pszczele 

11 

Scharakteryzować nektarowe poŜytki 
pszczele 

PP 

12 

Rozpoznać poŜytki pszczele na 
podstawie rysunku sprzętu pasiecznego 

13 

Rozpoznać poŜytki pszczele na 
podstawie opisu sprzętu pasiecznego 

14 

Określić ilości rodzin pszczelich do 
zapylenia 

15 

Określić zabiegi pasieczne podczas 
trwania poŜytku spadziowego 

16  Scharakteryzować poŜytki spadziowe 

PP 

17 

Określić cele stosowania zabiegów 
w roślinach miododajnych 

18 

Określić terminy zabiegów 
agrotechnicznych 

19 

Scharakteryzować zabiegi 
agrotechniczne 

PP 

20  Dobrać rośliny do płodozmianu 

PP 

 

background image

“Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

24 

Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią ilość testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
3.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
4.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
5.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 min. 

Powodzenia!

 

 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

 
1.  Tresura pszczół wymaga stosowania 

a)  syropu aromatyzowanego. 
b)  syropu gęstego. 
c)  kandu. 
d)  syty. 

 
2.  Rysunek przedstawia jeden z gatunków roślin, dostarczających nektaru i pyłku. Jest to 

a)  chaber bławatek. 
b)  facelia błękitna. 
c)  gryka zwyczajna. 
d)  chaber łąkowy. 

 
 
 

 

background image

“Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

25 

3.  Jest  dość  powszechnie  uprawianą  rośliną.  W  sprzyjających  warunkach  z  dorodnej 

plantacji moŜna zebrać ponad 200 kg miodu z 1 ha. Tą rośliną jest 
a)  gryka zwyczajna. 
b)  koniczyna biała. 
c)  koniczyna czerwona. 
d)  rzepak ozimy. 

 

4.  PrzybliŜoną pora kwitnienia rzepaku jarego jest 

a)  05.06–15.07. 
b)  15.06–05.07. 
c)  25.05–25.06. 
d)  01.07–10.08. 

 

5.  Charakterystyczną cechą poŜytków spadziowych róŜniących je od nektarowych jest 

a)  brak pyłku. 
b)  łatwe prognozowanie. 
c)  regularne występowanie. 
d)  przydatność miodu do zimowli. 

 
6.  Jest  jednym  z  najstarszych  gatunków  zbóŜ  uprawianych  w  naszym  kraju.  Jej  cechą 

gatunkową jest wydzielanie obfitego nektaru tylko w godzinach rannych. Tą rośliną jest 
a)  koniczyna czerwona. 
b)  gryka zwyczajna. 
c)  koniczyna biała. 
d)  rzepak ozimy. 

 
7.  Przedstawiona roślina pastewna i wieloletnia na rysunku to 

a)  lucerna siewna. 
b)  seradela siewna 
c)  esparceta siewna. 
d)  koniczyna szwedzka. 

 
 
 
8.  W Polskiej Normie „Miód pszczeli”, miód rośliny nie jest wyróŜniony 

a)  rzepak ozimy. 
b)  akacja. 
c)  malina. 
d)  lipa. 

 
9.  PoŜytków  dostarcza  surowca,  z  którego  powstaje  miód  o  zawartości  soli  mineralnych 

około 1% to poŜytek 
a)  spadziowy. 
b)  wielokwiatowy. 
c)  gryczany. 
d)  wrzosowy. 

 

background image

“Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

26 

10.  Z  surowca  tego  powstaje  produkt,  który  przechowuje  się  najlepiej  ze  wszystkich 

produktów  pszczelich,  nie  wysycha,  nie  wchłania  wody,  rzadko  jest  atakowany  przez 
szkodniki i nie wymaga przechowywania w szczelnych pojemnikach. Tym surowcem jest 
a)  nektar. 
b)  propolis.  
c)  pyłek. 
d)  woda. 

 
11.  Miód  z  tej  rośliny  ma  jasnobursztynowy  kolor  i  bardzo  silny  i  trwały  aromat. 

Konsystencję ma galaretowatą i dlatego trudno go odwirować z plastrów. PowyŜszy opis 
dotyczy rośliny 
a)  maliny. 
b)  rzepaku. 
c)  wrzosu. 
d)  gryki. 

 
12.  Przedstawiony na rysunku sprzęt wykorzystuje się przy pozyskiwaniu miodu z 

a)  maliny. 
b)  wrzosu. 
c)  lipy. 
d)  akacji. 

 
 
 

 

13.  Rozluźniacz do miodu jest niezbędny do pozyskiwania miodu z 

a)  wrzosu zwyczajnego. 
b)  spadzi iglastej. 
c)  gryki zwyczajnej. 
d)  rzepaku ozimego. 

 
14.  Uzyskanie w pełni wykształconych nasion i owoców wysokiej jakości wymaga uŜycia do 

zapylenia 1 ha sadu 
a)  2 rodzin pszczelich. 
b)  3 rodzin pszczelich. 
c)  4 rodzin pszczelich. 
d)  5 rodzin pszczelich. 

 
15.  W  przypadku,  gdy  stwierdza  się  zamieranie  pszczół  lotnych  w  okresie  obfitego 

występowania spadzi, najpewniejszym sposobem zapobiegawczym jest 
a)  wywiezienie pasieki. 
b)  uruchomienie poidła. 
c)  przetrzymywanie pszczół w ulach. 
d)  usunięcie miodu spadziowego z miodni. 

 
16.  Aby uniknąć zatrucia pszczół w okresie zbioru spadzi, naleŜy 

a)  ograniczyć matkę w czerwieniu. 
b)  podać dwa obfite plastry pierzgi. 
c)  podkarmiać ciastem cukrowo-miodowym. 
d)  zapewnić nieograniczony dostęp do wody. 

background image

“Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

27 

 
17.  ŚcieŜki technologiczne na plantacji rzepaku ozimego wykonujemy w celu 

a)  ułatwienia ochrony i nawoŜenia. 
b)  wprowadzenia walki biologicznej ze szkodnikami. 
c)  przyspieszenia wegetacji wiosną. 
d)  odprowadzenia wody z topniejących śniegów. 

 
18.  Podstawowym  zabiegiem  agrotechnicznym  w  zwalczaniu  chwastów  przy  uprawie  roślin 

strączkowych jest bronowanie, które naleŜy przeprowadzić 
a)  z rana.  
b)  w południe. 
c)  po deszczu. 
d)  przed burzą. 

 
19.  Podstawowym  zabiegiem  agrotechnicznym  w  zwalczaniu  chwastów  przy  uprawie  roślin 

strączkowych  jest  bronowanie  broną-chwastownikiem  lub  bronami  lekkimi.  Względem 
kierunku siewu bronuje się 
a)  wzdłuŜ. 
b)  skośnie. 
c)  w poprzek. 
d)  kaŜdym sposobem. 

 
20.  Ze względu na niebezpieczeństwo atakowania rzepaku jarego przez pchełki nie naleŜy go 

uprawiać po roślinach 
a)  rzepaku ozimym. 
b)  gryce. 
c)  faceli błękitnej. 
d)  koniczynie czerwonej. 
 

background image

“Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Określanie zasobów bazy poŜytkowej

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

 
 
 

background image

“Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

29 

TEST 2 
Test praktyczny typu – „próba pracy” do jednostki modułowej „Określanie 
zasobów bazy poŜytkowej” 

 

Treść zadania  

Wykonaj  czynności  organizacyjne  i  przeprowadź  prace  związane  z  rozmnaŜaniem 

poprzez  kopczykowanie.  Zadanie  wykonaj  łącznie  z  określeniem  rośliny  miododajnej, 
przygotowaniem i wykonaniem kopczykowania oraz wysadzeniem sadzonki. 
 

Instrukcja dla nauczyciela  

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych 

w celach  jednostki  modułowej  zaleca  się  przeprowadzenie  zadania  testowego  typu  „próba 
pracy”.  Zadanie  jest  tak  dobrane,  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  ukształtowanych 
umiejętności 

zakresie 

wiedzy 

teoretycznej 

praktycznego 

przeprowadzenia 

kopczykowania. 

Uczniowie  powinni  wykonać  zadanie  indywidualnie.  Jest  to  jednocześnie  moŜliwość 

samodzielnego  sprawdzenia  przez  ucznia  poziomu  nabywania  umiejętności  i  dokonania 
analizy podjętych działań praktycznych.  

Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków  umoŜliwiających  uczniowi  wykonanie 

zadania  zgodnie  z  obowiązującymi  zasadami  i  w  określonym  czasie.  Uczeń  powinien 
wykonać  zadanie  pod  nadzorem  pracownika  odpowiedzialnego  za  ogród,  który  zapewni 
uczniowi: 

− 

moŜliwość  praktycznego  przeprowadzenia  rozmnaŜania  wegetatywnego  poprzez 
kopczykowania, 

Nauczyciel powinien: 

− 

uzgodnić  z  pracownikiem  odpowiedzialnym  za  ogród,  moŜliwość  i  termin 
przeprowadzenia ćwiczeń. 

− 

zadbać  o  przygotowanie  stanowiska  pracy  dla  uczniów  pod  względem  bezpieczeństwa 
pracy,  

− 

przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy i nakazać bezwzględne ich 
przestrzeganie,  

− 

skontrolować uŜycie właściwego ubioru ochronnego,  

− 

przydzielić uczniom kolejność i zakres wykonywania zadania, 

− 

określić kryteria oceny wykonywanego zadania,  

− 

na bieŜąco nadzorować pracę uczniów,  

− 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

 

Instrukcja dla ucznia 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

− 

dobrać i załoŜyć odzieŜ ochronną, 

− 

zapisać  w  dzienniczku  praktyki  plan  działania  oraz  kolejność  wykonywanych  czynności 
zgodnie  z  regulaminem  gospodarstwa  pasiecznego.  Plan  przedstawić  do  zatwierdzenia 
nauczycielowi, 

− 

określić roślinę do kopczykowania 

− 

przygotować stanowisko do kopczykowania, 

− 

dobrać sprzęt ogrodniczy do kopczykowania, 

− 

przygiąć wiosną gałązki krzewu do ziemi, tak, aby miały z nią styczność lub były lekko 

zagłębione 

background image

“Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

30 

− 

skaleczyć lekko gałązkę i zastosować ukorzeniacz, 

− 

obciąŜyć gałązkę np. kamieniem lub cegłą lub przysypać ziemią, 

− 

odciąć jesienią ukorzenioną gałązkę i delikatnie wkopać, 

− 

uporządkować stanowisko, oczyścić narzędzia i odłoŜyć na miejsce przechowywania, 

 

Umiejętności podlegające ocenie 

 

Lp. 

Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty 

do 

uzyskania 

Punkty 

uzyskane 

Dobrać odzieŜ ochronną 

 

Określić roślinę do kopczykowania 

10 

 

Dobrać sprzęt ogrodniczy do kopczykowania 

 

Przygiąć gałązki krzewu do ziemi 

10 

 

ObciąŜyć gałązkę 

20 

 

Odciąć ukorzenioną gałązkę 

20 

 

Posadzić sadzonkę 

20 

 

Uporządkować stanowisko 

10 

 

Razem 

100 

 

 

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 

 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

dopuszczający 

70 

dostateczna 

85 

dobry 

90 

Bardzo dobry 

100 

 
 

background image

“Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

31 

7. LITERATURA

 

 

 
1.  Jabłoński  B.:  O  potrzebie  i  moŜliwościach  poprawy  poŜytków  pszczelich.  Oddział 

Pszczelnictwa. ISK, Puławy 2000 

2.  Jabłoński B.: Ogródek pszczelarski. Oddział Pszczelnictwa. ISK, Puławy 1993 
3.  Kołtowski Z.: Wielki atlas roślin miododajnych. PWR SA, Warszawa 2006 
4.  Lipiński M.: Istota PoŜytki pszczele. PWRiL, Warszawa 1976 
5.  Pogorzelec M.: Rośliny miododajne. Sądecki Bartnik, Nowy Sącz 2006 
6.  Prabucki J.(red.): Pszczelnictwo. Albatros, Szczecin 1998 
7.  Skowronek W.: Pszczelnictwo. Puławy 2001 

 

Czasopisma: 
– 

Pszczelarstwo 

– 

Pszczelarz Polski 

– 

Pasieka 

– 

Przegląd Pszczelarski