background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Iwona Kowalczyk  

 

 

 
Podejmowanie działalności gospodarczej
 741[02].Z4.01    

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007   

 

 

 

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 

dr inż. Janina Potiopa 
mgr inż. Iwona Domachowska 
 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Danuta Bajor 

 

 

 

Konsultacja: 

mgr Małgorzata Sienna  

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  741[02].Z4.01 
„Podejmowanie  działalności  gospodarczej”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania 
dla zawodu piekarz.  

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI

      

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć  

5.  Ćwiczenia 

16 

5.1. Istota funkcjonowania gospodarki rynkowej 

16 

5.1.1. Ćwiczenia 

16 

5.2. Działalność marketingowa przedsiębiorstwa 

20 

5.2.1. Ćwiczenia 

20 

5.3. Pomysł na działalność gospodarczą 

23 

5.3.1. Ćwiczenia 

23 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

28 

7.  Literatura 

40 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE

   

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie piekarz. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne  –  wykaz  umiejętności,  jakie  słuchacz  powinien  mieć  już 
ukształtowane, aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia  –  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ćwiczenia – przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 
nauczania–uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć słuchacza – przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 
 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  metoda  projektów, 
burza mózgów, portfolio, ćwiczenia praktyczne. 

Formy 

organizacyjne 

pracy 

słuchaczy 

mogą 

być 

zróżnicowane, 

począwszy 

od samodzielnej do pracy zespołowej. 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

741[02].Z4 

Przedsiębiorstwo  

piekarskie 

 

741[02].Z4.01 

Podejmowanie działalności 

gospodarczej 

 

741[02].Z4.02 

Prowadzenie działalności 

piekarskiej 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując  do  realizacji  programu  nauczania  jednostki  modułowej,  uczeń  powinien 

umieć: 

 

posługiwać  się  podstawowymi  pojęciami  z  zakresu  przedsiębiorczości  takimi,  jak: 
potrzeby, człowiek przedsiębiorczy, rynek, popyt, podaż, dobra, usługi, 

 

podejmować decyzje w sytuacjach trudnych i ryzykownych, 

 

dokonywać prezentacji własnego stanowiska, stosując różne środki komunikacji werbalnej 
i niewerbalnej, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

współpracować w grupie. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA

        

 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

zinterpretować podstawowe pojęcia mikro i makroekonomiczne, 

 

zdefiniować  pojęcia:  prawo  popytu  i  podaży,  cena  równowagi  rynkowej,  gospodarka 
rynkowa,  spółka,  przedsiębiorstwo,  firma  jednoosobowa,  biznesplan,  marketing,  badanie 
marketingowe, instrumenty marketingowe, 

 

określić relację pomiędzy ceną, popytem i podażą, 

 

wyjaśnić działanie mechanizmu rynkowego, 

 

porównać rynki pod względem zasięgu, przedmiotu wymiany, sposobu sprzedaży, branży, 
liczby dostawców, stopnia zaspokajania potrzeb, 

 

sklasyfikować  podmioty  gospodarcze  w  zależności  od  formy  własności  oraz  formy 
organizacyjno-prawnej, 

 

określić rodzaje działalności gospodarczej, 

 

scharakteryzować rodzaje podmiotów gospodarczych,  

 

dobrać  odpowiednią  formę  organizacyjną  przedsiębiorstwa  do  planowanej  działalności 
gospodarczej, 

 

scharakteryzować rodzaje badań marketingowych, 

 

określić znaczenie poszczególnych elementów marketingu w przedsiębiorstwie, 

 

wskazać najkorzystniejsze sposoby finansowania działalności gospodarczej, 

 

opracować prosty biznesplan, 

 

opracować schemat postępowania dotyczącego rejestracji działalności gospodarczej,  

 

zarejestrować działalność gospodarczą. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4.  PRZYKŁADOWE  SCENARIUSZE  ZAJĘĆ 

 

 

Scenariusz zajęć 1  

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  Piekarz 741[02] 
Moduł: 

Przedsiębiorstwo piekarskie 741[02].Z4 

Jednostka modułowa: 

Podejmowanie działalności gospodarczej 741[02].Z4.01  

Temat: Zakładanie własnej firmy – biznesplan firmy. 

Cel ogólny: Przygotowanie uczniów do sporządzenie biznesplanu. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wymienić podstawowe zasady sporządzania biznesplanu i jego elementy, 

 

opracować prosty biznesplan, 

 

zorganizować i planować pracę w zespole, 

 

dokonać analizy i rozwiązać problemy, 

 

ocenić pracę zespołu. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda projektów. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

prace w grupach 4 osobowych. 

 

Czas:  2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

foliogramy, 

 

karta projektu i kontrakt, 

 

karty pracy, 

 

komputer z dostępem do Internetu. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Nauczyciel  prezentuje  i  krótko  omawia  przykład  prostego  biznesplanu  firmy  (wybór 

działalności firmy powinien być związany z branżą spożywczą). 

2.  Podział słuchaczy na 4 osobowe grupy. Każda grupa wybiera lidera – osobę, która będzie 

rozdzielać  zadania  i  kontrolować  ich  wykonanie;  sekretarza  –  osobę,  która  będzie 
odpowiedzialna za sporządzanie notatek. 

3.  Nauczyciel  rozdaje  słuchaczom  karty  projektu i podpisuje  z uczniami kontrakt (załącznik 

nr 1). 

4.  Nauczyciel rozdaje słuchaczom karty pracy (załącznik nr 2). 
5.  Słuchacze przystępują do wykonania zadania: Nauczyciel podkreśla, że realizacja projektu 

będzie  wymagała  również  pracy  w  domu,  dlatego  lider  zespołu  musi  rozdzielić  pracę 
pomiędzy  członków  zespołu.  Przy  wykonywaniu  niektórych  zadań,  uczniowie  powinni 
mieć  dostęp  do Internetu  w  celu  szybszego  wyszukiwania  danych  np.  na  temat  cen 
produktów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Zakończenie zajęć 
Po zakończeniu pierwszych zajęć nauczyciel sprawdza na jakim etapie pracy znajduje się każda 
grupa. Motywuje liderów grupy do odpowiedniego rozdzielenia zadań członkom zespołu, aby 
na następnych zajęciach zespół mógł zestawić przygotowane informacje. 
Po  zakończeniu  drugich  zajęć  nauczyciel  sprawdza,  czy  wszystkie  grupy  mają  wypełnione 
karty pracy (załącznik nr 2). 
 
Praca domowa 
Członkowie  poszczególnych  zespołów  wykonują  zadania  przydzielone  im  w  kartach  pracy 
przez liderów. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

Weź  udział  w  dyskusji:  Czy  zdobyte  w  cyklu  zajęć  umiejętności  pisania  biznesplanu 
przydadzą  się  każdemu  z  Was?  Wypowiedz  się  na  temat  pozytywnych  i  negatywnych 
aspektów zajęć. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Załącznik nr 1    

Karta Projektu

 

 
Nazwa modułu: Podejmowanie działalności gospodarczej 
Temat projektu: Zakładanie własnej firmy – biznesplan 
 
Cel projektu: 

 

przedstawić  ogólną  charakterystykę  przedsiębiorstwa  (forma  prawna,  lokalizacja,  nazwa, 
cele działalności), 

 

scharakteryzować produkt lub usługę, 

 

zanalizować rynek klienta i rynek konkurencji, 

 

zaplanować plan marketingowy, 

 

zaplanować bazę ekonomiczną firmy. 

 
Kryteria oceniania osiągnięć: 
Oceniając osiągnięcia ucznia należy wziąć pod uwagę: 

 

zgodność merytoryczną treści projektu z zadanym tematem, 

 

przedstawienie pisemnego sprawozdania, 

 

prezentację  projektu  z  uwzględnieniem:  logicznego  układu  prezentacji,  sposobu 
prezentacji. 

 
Informacje o zawieraniu kontraktu i plan projektu: 
Czas przeznaczony na realizację projektu w ramach zajęć szkolnych 3 godziny: 

 

zawarcie kontraktu,  sporządzenie projektu biznesplanu – 2 godziny, 

 

prezentacja projektu – 1 godzina. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Kontrakt

 

 
Zawarty w dniu:  ........................................................................  
Pomiędzy nauczycielem  .............................................................  
A słuchaczami klasy ...................................................................  

1.  ..........................................................  
2.  ..........................................................  
3.  ..........................................................  
4.  ..........................................................  

 
Przedmiotem kontraktu jest wykonanie projektu na temat: 
............................................................................................................................................... 
 
W projekcie należy: 
1.  Wybrać: formę prawną dla wybranej działalności gospodarczej, lokalizację, nazwę. 
2.  Wymienić cele działalności. 
3.  Scharakteryzować produkt. 
4.  Zanalizować rynek klienta i konkurencji. 
5.  Zaplanować instrumenty marketingowe (cena, dystrybucja, promocja). 
6.  Przedstawić plan zatrudnienia. 
7.  Zaplanować wyposażenie firmy. 
8.  Obliczyć przychody, koszty i zysk. 
9.  Ocenić szanse i zagrożenia związane z prowadzeniem firmy. 
 
Uczniowie  zobowiązują  się  do  złożenia  sprawozdania  z  projektu  (karty  pracy)  w  dniu 
.................. 
Prezentacja projektu na forum grupy odbędzie się w dniu ........................ 
Nauczyciel  zobowiązuje  się  do  udzielenia  konsultacji  w  dniach  ............................  oraz 
do obiektywnej oceny wykonanego raportu i prezentacji projektu. 
Niewykonanie  projektu  w  ustalonym  terminie  równoznaczne  jest  z  otrzymaniem  oceny 
niedostatecznej. 
 
 
Podpis nauczyciela 

Podpisy słuchaczy 

1.  .................................................... 
2.  .................................................... 
3.  .................................................... 
4.  .................................................... 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

Załącznik nr 2    

Karta pracy

 

 
Ogólna charakterystyka przedsiębiorstwa 

Nazwa firmy 

 

Rodzaj planowanej działalności 

 

Forma prawna 

 

Dane o właścicielach 

 

Lokalizacja (siedziba) 

 

Obszar działania 

 

 
Produkt lub usługa (nazwa i opis wytwarzanych dóbr) 

 

 

 

 

 

 

 
Analiza rynku i plan marketingowy 

Charakterystyka klientów 

 

Charakterystyka konkurencji 

 

Ceny oferowanych produktów 

 

Dystrybucja 

 

Promocja 

 

 
Baza ekonomiczna firmy 
Właściciele firmy – podział 
obowiązków 

 

Pracownicy zatrudnieni na stałe 

 

Pracownicy zatrudnieni na 
umowę o dzieło lub zlecenie 

 

Wykorzystanie posiadanych 
zasobów 

 

Zakup zasobów używanych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

Zakup nowych zasobów 

 

Dzierżawa 

 

Leasing 

 

 
Plan finansowy 

Źródła finansowania instytucji 

 

Przychody ze sprzedaży (cena x 
ilość sprzedanych produktów) 

 

Koszty działalności: 

-  materiały do produkcji 
-  płace brutto 
-  eksploatacja lokalu 
-  materiały biurowe 
-  transport 
-  reklama 
-  inne 

 

Zysk brutto  
(przychody – koszty) 

 

Podatek dochodowy 

 

Zysk netto 
(zysk brutto – podatek 
dochodowy) 

 

Analiza mocnych i słabych 
stron oraz szans i zagrożeń 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

Załącznik nr 3    

Arkusz oceniania pracy grup

 

 

Przedmiot oceny 

Liczba 

punktów 

Grupa I 

Grupa II 

Grupa III 

... 

Umiejętność pracy w zespole 

0-3 

 

 

 

 

Stopień uzyskania 
zamierzonych celów 

0-4 

 

 

 

 

Rzetelność i wiarygodność 
zebranych danych 

0-3 

 

 

 

 

Estetyka wykonania 

0-1 

 

 

 

 

Terminowość oddania 

0-1 

 

 

 

 

Wypełnienie wszystkich 
elementów biznesplanu 

0-2 

 

 

 

 

Zachowanie porządku 
prezentacji (początek, 
rozwinięcie, zakończenie) 

0-2 

 

 

 

 

Zgodność prezentacji 
z tematem 

0-2 

 

 

 

 

Sposób prezentacji (jasny, 
zrozumiały) 

0-2 

 

 

 

 

Pomoce dydaktyczne 

0-2 

 

 

 

 

Utrzymywanie kontaktu 
wzrokowego ze słuchaczami 

0-2 

 

 

 

 

RAZEM 

24 

 

 

 

 

Ocena 

....... 

 

 

 

 

 
Ocena projektu: 
21-24 – celująca 
17-20 – bardzo dobra 
13-16 – dobra 
8-12 – dostateczna 
poniżej 7 – dopuszczająca 
 
Uwaga: Ocenę niedostateczną można uzyskać jedynie wtedy, gdy grupa w ogóle nie wykonała 
zadania 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

Scenariusz zajęć 2      

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  Piekarz 741[02] 
Moduł: 

Przedsiębiorstwo piekarskie 741[02].Z4 

Jednostka modułowa: 

Podejmowanie działalności gospodarczej 741[02].Z4.01  

Temat: Prezentacje biznesplanu – pomysłu uczniów na działalność gospodarczą. 

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności prezentowania biznesplanu. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zaprezentować efekty swojej pracy, 

 

zaplanować prezentację, 

 

dobrać właściwe informacje do poszczególnych punktów prezentacji, 

 

wykorzystać pomoce mierzalne, 

 

dokonać analizy, 

 

sformułować wnioski, 

 

współpracować w grupie. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda projektów. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

prace w grupach 4 osobowych. 

 
Czas:  1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

rzutnik, 

 

komputer + projektor multimedialny, 

 

ekran. 

 
Przebieg zajęć: 
Uwaga:  Zajęcia  powinny  zostać  przeprowadzone  co  najmniej  po  kilku  dniach.  W  tym  czasie 
uczniowie samodzielnie wykonują przydzielone im zadania. 
1.  Wprowadzenie  –  nauczyciel  sprawdza,  czy  wszystkie  grupy  mają  opracowane  projekty 

biznesplanu i są przygotowane do prezentacji efektów swojej pracy. 

2.  Nauczyciel krótko omawia zasady dobrej prezentacji. 
3.  Grupy  po  kolei  prezentują  swoje  projekty.  Po  każdej  prezentacji  nauczyciel  zachęca 

do krótkiej dyskusji na temat przygotowanego biznesplanu. 

4.  Po  zakończeniu  wszystkich  prezentacji  nauczyciel  ocenia  każdą  grupę  według  kryteriów 

podanych w arkuszu oceniania (załącznik nr 3 – scenariusz zajęć nr 1). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

Zakończenie zajęć 
Nauczyciel  ogłasza  wyniki.  Następnie  każdy  zespół  robi  krótkie  zebranie  i  odpowiada  sobie 
na pytania: 
1.  Czy jesteście zadowoleni z prezentacji? 
2.  Czy cel prezentacji został osiągnięty, tzn. czy prezentacja wzbudziła zainteresowanie? 
3.  Jakie były przyczyny braku zainteresowania Waszą prezentacją? 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach 
 
W poszczególnych ćwiartkach pola z rysunku wpisz uwagi o zajęciach  
 

Najlepsze było: 

Pomogło mi: 

Najgorsze było dla mnie: 

Przeszkadzało mi: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

5. ĆWICZENIA

  

 

 

5.1.  Istota funkcjonowania gospodarki rynkowej 

 
5.1.1. Ćwiczenia    

 

 

Ćwiczenie 1 

Przyporządkuj  podane  przykłady  jednemu  z  trzech  rodzajów rynków.  Wypełnij tabelę do 

ćwiczenia. 

Tabela do ćwiczenia 1. Porównanie trzech rodzajów rynków [opracowanie własne] 

Rynek dóbr i usług 

Rynek detaliczny 

Rynek pracy 

 

 

 

 

Przykłady: 

1)  urząd pracy, 
2)  towarzystwo ubezpieczeniowe, 
3)  sklep spożywczy, 
4)  Internet, 
5)  dom towarowy, 
6)  zakład fryzjerski, 
7)  supermarket, 
8)  restauracja, 
9)  bank, 
10)  fundusz emerytalny. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  wykonaniem  ćwiczenia  należy  zwrócić  uwagę  na  dokładną  analizę  różnych 

klasyfikacji rynków. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  określić pojęcie rynku, 
2)  wymienić rodzaje rynku ze względu na podmiot wymiany i sposób sprzedaży, 
3)  dokonać analizy podanych przykładów, 
4)  przyporządkować podane przykłady do odpowiedniego rodzaju rynku. 

Uwaga: Niektóre z wymienionych przykładów mogą wystąpić w tabeli więcej niż jeden raz. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

burza mózgów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusze do ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

Ćwiczenie 2 

W  produkcji  chleba  zaangażowane  zostały  m.in.  następujące  czynniki:  woda,  mąka, 

urządzenia  do  wypieku,  receptura,  piekarz.  Wypełnij  tabelę  do  ćwiczenia,  wpisując 
wymienione czynniki wytwórcze do odpowiedniej grupy zasobów ekonomicznych. 

Tabela do ćwiczenia 2. Czynniki wytwórcze [opracowanie własne] 

Zasoby ekonomiczne (czynniki wytwórcze) 

Przykłady 

Ziemia 

 

Kapitał 

 

Zasoby ludzkie 

 

Technologia 

 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  wykonaniem  ćwiczenia  należy  zwrócić  uwagę  na  rozróżnianie  zasobów 

ekonomicznych.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  rozróżnić podstawowe rodzaje zasobów ekonomicznych, 
2)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
3)  wypełnić  tabelę  przyporządkowując  podane  czynniki  wytwórcze  do  odpowiedniej  grupy 

zasobów ekonomicznych. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczeń, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Oznacz  odpowiednio  cechy  gospodarki  centralnie  planowanej  i  gospodarki  rynkowej. 

Wstaw znak X do odpowiedniej kolumny w tabeli do ćwiczenia. 

Tabela do ćwiczenia 3. Cechy gospodarki [opracowanie własne] 

Cechy gospodarki 

Gospodarka centralnie 

planowana 

Gospodarka rynkowa 

Regulowanie cen towarów 
i usług przez państwo 

 

 

Zależność cen towarów i usług 
od mechanizmu popytu i podaży 

 

 

Przewaga własności prywatnej 
przedsiębiorstw 

 

 

Państwo zarządza 
przedsiębiorstwami 

 

 

Brak oficjalnego bezrobocia 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia należy zwrócić uwagę na dokładną analizę 

i ocenę, popartą wieloma przykładami, systemu gospodarki centralnie planowanej i rynkowej.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  rozróżnić cechy systemów gospodarki centralnie planowanej i gospodarki rynkowej, 
2)  wypełnić tabelę do ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczeń, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 4 

Podane  przykłady  przedsiębiorstw  zaklasyfikuj do  odpowiedniej  formy własności. Wstaw 

znak X do odpowiedniej kolumny w tabeli. 

Tabela do ćwiczenia 4. Formy własności [opracowanie własne] 

Przykłady 

Forma własności 

prywatna 

Forma własności 

publiczna 

Prywatne liceum ogólnokształcące 

 

 

Muzeum malarstwa 

 

 

Zakład remontowo-budowlany 

 

 

Hipermarket 

 

 

Komunikacja miejska 

 

 

Polskie Linie Lotnicze 

 

 

Spalarnia śmieci 

 

 

Kopalnia węgla kamiennego 

 

 

Kawiarenka internetowa 

 

 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  należy  zwrócić  uwagę  na  prawidłowe 

rozróżnianie form własności.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  rozróżnić kryteria podziału przedsiębiorstw, 
2)  rozróżnić formy własności, 
3)  dokonać analizy przykładów podanych w tabeli do ćwiczenia, 
4)  wypełnić  tabelę do ćwiczenia  przyporządkowując podane przykłady odpowiedniej formie 

własności. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczeń, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

5.2.  Działalność marketingowa przedsiębiorstwa 

 
5.2.1. Ćwiczenia    

 

 
Ćwiczenie 1 

Uzupełnij tabelę przykładami produktów lub usług, dla których dana forma reklamy będzie 

najlepsza. 

 

Tabela do ćwiczenia 1. Formy reklamy [opracowanie własne] 

Forma reklamy 

Produkt / usługa 

Radiowa (stacja lokalna) 

 

Telewizyjna (stacja ogólnopolska) 

 

Prasowa 

 

Billboardy 

 

Sprzedaż osobista z prezentacją 

 

Sponsorowanie imprez sportowych 

 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  wskazane  jest,  aby  uczniowie  przejrzeli 

wycinki prasowe z różnymi reklamami.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować formy reklamy pod kątem sprzedaży produktów / usług, 
2)  uzupełnić  tabelę  odpowiednio  dobranymi  przykładami  produktów  /  usług  do  najlepszej 

formy reklamy. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczeń, 

 

wycinki prasowe z reklamami, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Wymień po dwie marki następujących produktów: proszek do prania, kawa, herbata, pasta 

do zębów, samochód. Uzupełnij tabelę. 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

Tabela do ćwiczenia 2. Marki produktów [opracowanie własne] 

Produkty 

Marki produktów 

Proszek do prania 

 

 

Kawa  

 

 

Herbata  

 

 

Pasta do zębów 

 

 

Samochód 

 

 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  należy  zwrócić  uwagę  na  rozróżnienie 

marki od loga firmy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przedstawić definicję „marki” i „logo”,  
2)  określić marki dla wybranych produktów, 
3)  uzupełnić tabelę, wpisując nazwę marki dla poszczególnych produktów. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczeń, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Uzupełnij tabelę niżej wymienionymi instrumentami marketingowymi. 
 
Instrumenty marketingowe: 

reklama  telewizyjna,  marka,  jakość,  serwis,  termin  płatności,  zasięg  sprzedaży,  lokalizacja 
sklepu, sprzedaż osobista, kredyt, opakowanie, cena katalogowa, nazwa, promocja sprzedaży. 
 

Tabela do ćwiczenia 3. Instrumenty marketingu [opracowanie własne] 

Produkt 

Cena 

Dystrybucja 

promocja 

 

 

 

 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment rozdziału Materiał nauczania.  

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować elementy marketingu-mix, 
2)  zakwalifikować podane instrumenty marketingowe do jednej z czterech grup w tabeli. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczeń, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 4 

Pracując  w  zespole  3–4  osobowym  przeprowadźcie  ankietę  na  temat  branży  piekarskiej 

np.: „Badanie popytu na bułki poznańskie”. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  należy  zwrócić  uwagę  na  poprawne 

skonstruowanie  miniankiet  przez  uczniów. Wskazane jest, aby uczniowie na przeprowadzenie 
miniprojektu mieli ok. 2 tygodni.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zaplanować  podział  i  organizację  pracy  przy  poznawaniu  i  badaniu  rynku  oraz 

opracowywaniu wyników. 

2)  wyznaczyć role w grupie w celu efektywnej pracy: 

 

osoba najwyższa w grupie będzie liderem. Lider kontroluje, czy grupa pracowała nad 
wyznaczonym zadaniem i czy każdy uczestnik miał okazję wziąć udział w zadaniu, 

 

osoba z najdłuższymi włosami w grupie będzie sekretarzem, sekretarz notuje pomysły, 
które padły podczas dyskusji w grupie, 

 

osoba najniższa w grupie będzie kontrolerem czasu. Kontroler czasu pilnuje, by grupa 
wykonała zadanie w wyznaczonym czasie. 

3)  przygotować materiały do badań – miniankietę.  

 

opracować kwestionariusz (ankietę) – 10 pytań. 

4)  przeprowadzić zaplanowane badanie rynku na próbie liczącej ok. 20–30 osób. 
5)  opracować – zinterpretować i podsumować badania w formie raportu. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektów, 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczeń, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

arkusz papieru A4. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

5.3.  Pomysł na działalność gospodarczą 

 
5.3.1. Ćwiczenia    

 

 

Ćwiczenie 1 

Pracując w zespole 3–4 osobowym opracujcie wstępną charakterystykę firmy (działalności 

gospodarczej), która będzie stanowiła podstawę realizacji waszego pomysłu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  należy  zwrócić  uwagę  aby  pomysły 

na działalność  gospodarczą  były  przedstawione  w  formie  plakatu.  Plakaty  powinny  być 
czytelne.  Wskazane  jest  aby  na  realizację  ćwiczenia  przeznaczyć  2  godziny  dydaktyczne: 
pierwsza godzina na opracowanie plakatu, druga godzina na prezentację pomysłów. Wskazane 
jest  również,  aby pomysły  na  działalność  gospodarczą  były  związane  z  branżą  piekarską 
(spożywczą). 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  stworzyć dobry zespół. 
2)  wyznaczyć role w grupie w celu efektywnej pracy: 

 

osoba  najwyższa  w  grupie  będzie  liderem.  Lider  kontroluje  by  grupa  pracowała 
nad wyznaczonym zadaniem, by każdy uczestnik miał okazje wziąć udział w zadaniu, 

 

osoba  najniższa  w  grupie  będzie sekretarzem.  Sekretarz notuje pomysły,  które  padły 
podczas dyskusji w grupie, 

 

osoba  siedząca  po  lewej  stronie  lidera  będzie  kontrolerem  czasu.  Kontroler  czasu 
pilnuje, by grupa wykonała zadanie w wyznaczonym czasie. 

3)  opracować  wspólny  pomysł  na  firmę  w  formie  plakatu. W  tym celu  powinni  przedstawić 

informacje na temat: 

 

dlaczego taka firma? (Jakie cele chcecie osiągnąć poprzez założenie tej firmy?), 

 

rynek (Kto będzie odbiorcą Waszego produktu, czyli kim będą Wasi klienci?), 

 

przewaga  rynkowa  (Jakie  są  Wasze  atuty?  Co  Wam  da  przewagę  nad 
konkurentami?), 

 

umiejętności (Jakie umiejętności są potrzebne do prowadzenia takiej firmy?), 

 

co  jest  potrzebne  aby  zacząć?  (Jakie  działania  należy  podjąć  oraz  jakie  zasoby  są 
niezbędne np.: maszyny), 

4)  zaproponować nazwę i narysować logo swojej firmy, 
5)  przygotować prezentację pomysłu na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektów, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kartki papieru formatu A3, 

 

ołówki, kolorowe pisaki, 

 

arkusz do ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

Ćwiczenie 2 

Wyobraź  sobie,  że  postanowiłeś  założyć  punkt  sprzedaży  pieczywa.  Policz  podstawowe 

koszty uruchomienia firmy. Pomoże ci w tym tabela do ćwiczenia 2. 

 
Tabela do ćwiczenia 2
. Koszty uruchomienia firmy [9, s. 51] 

Lp. 

Rodzaj wydatków 

Wysokość wydatków [zł] 

Wynajem lokalu (10-20m

2

) za 1 miesiąc wraz 

z prawem kupna nieruchomości 

 

Remont lokalu 

 

Zakup wyposażenia lokalu 

 

Początkowy zapas towarów 

 

Rejestracja działalności 

 

Reklama – zakup podświetlonego szyldu 

 

 

RAZEM WYDATKI 

 

 

 

Komentarz do tabeli  
Ad. 1.  Początkujący  przedsiębiorca  rzadko  dokonuje  zakupu  lokalu  na  działalność 

gospodarczą.  Przeważnie  wykorzystuje  posiadane  pomieszczenia  lub  wynajmuje 
lokal. 

Ad. 2.  Remont  lokalu  polega  na  odnowieniu  pomieszczenia  i  przystosowaniu  go  do  nowej 

funkcji:  malowanie  lokalu  wewnątrz  i  na  zewnątrz  (zakup  farb,  malowanie  okien 
i drzwi, drobne naprawy, pomieszczenia sanitarne, itp.) 

Ad. 3.  Wyposażenie  lokalu  to  –  lady  sklepowe,  regały  na  pieczywo,  kosze,  kasa  fiskalna, 

krajalnica. 

Ad. 5.  Rejestracja działalności – rejestracja działalności w urzędzie miejscowym, załatwienie 

numeru  REGON,  rejestracja  w  urzędzie  skarbowym,  wyrobienie  pieczątki,  zakup 
podatkowej  książki  przychodów  i  rozchodów,  zakup  niezbędnych  materiałów 
biurowych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  należy  zwrócić  uwagę  na  wiarygodność 

danych  zebranych  do  uzupełnienia  tabeli.  Zaproponowana  tabela  to  tylko  propozycja. 
Słuchacze  mogą  zrezygnować  z  niektórych  pozycji  lub  dodać  w  zależności  od  potrzeb 
działalności. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zdobyć  informacje  na  temat  poszczególnych  kosztów  uruchomienia  firmy  z:  Internetu, 

instytucji, osób prowadzących już działalność lub znajomych, 

2)  obliczyć, ile pieniędzy potrzeba do uruchomienia punktu sprzedaży pieczywa, 
3)  uzupełnić tabelę do ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

Ćwiczenie 3 

Pracujecie  w  zespole  wspólnie  wykonującym  projekt  firmy.  Zaplanujcie  źródła 

finansowania  Waszego  przedsięwzięcia.  Zaplanowanie  źródeł  finansowania  ułatwi  Wam 
poniższa tabela. 

 

Tabela do ćwiczenia 3. Źródła finansowania firmy [9, s. 54] 

Określenie źródła 

Wysokość kwoty [zł] 

Wkład własny właściciela 

 

Rodzina i przyjaciele 

 

Kredyt w banku komercyjnym 

 

Pożyczki z innych instytucji i organizacji 

 

RAZEM 

 

 

Uwaga: Jeśli  bierzecie  kredyt w banku komercyjnym na działalność gospodarczą, powinniście 
wykazać  własny  wkład  wynoszący  20–30%  kwoty  jaką  zamierzacie  wziąć  i  zabezpieczenie 
(np. poręczenie osób trzecich) 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  należy  zwrócić  uwagę  na  analizowanie 

i wyjaśnienie  źródeł  finansowania  działalności  gospodarczej.  Wskazane  jest,  aby  słuchacze 
dokonali wyboru, z których źródeł finansowania rzeczywiście mogliby skorzystać. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować wady i zalety różnych sposobów finansowania działalności gospodarczej, 
2)  zaplanować skąd można pozyskać pieniądze na uruchomienie firmy, 
3)  uzupełnić tabelę do ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczeń, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 4 

Wyobraź  sobie,  że  zakładasz  jednoosobową  firmę  handlową z siedzibą w swoim  miejscu 

zamieszkania. Aby dokonać rejestracji swojej działalności gospodarczej musisz odwiedzić kilka 
instytucji  i  wypełnić  różne  formularze.  W  związku  z  tym,  że  zakładasz  firmę  jednoosobową, 
rejestrację 

zaczynasz 

od 

wpisu 

do 

ewidencji 

działalności 

gospodarczej  

w urzędzie miasta.  
Wypełnij  w  tym  celu  formularz  „Zgłoszenie  o  dokonanie  wpisu  do  ewidencji  działalności 
gospodarczej” załącznik nr 1. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia należy zwrócić uwagę na dokładną analizę 

procedury  rejestracyjnej  firmy  jednoosobowej,  a  także  analizowanie  i  wyjaśnienie  zasad 
wypełniania formularza. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować procedurę rejestracyjną działalność gospodarczą, 
2)  przeanalizować  formularz  „Zgłoszenie  o  dokonanie  wpisu  do  ewidencji  działalności 

gospodarczej”, 

3)  wypełnić formularz zgłoszenia. A oto kilka porad: 

 

nazwa firmy – najlepiej podać nazwę pełną wraz z wersją skróconą, 

 

swoje imię i nazwisko oraz numer ewidencyjny PESEL, 

 

adres zameldowania, a jeśli zamierzasz stale wykonywać działalność w innym miejscu 
(np. sklep, zakład) to należy podać również adres tego lokalu, 

 

przedmiot  wykonywanej  działalności  gospodarczej,  zgodnie  z  Polską  Klasyfikacją 
Działalności  (PKD)  –  4  cyfry, 1  litera  i opis,  (można  podać większą liczbę rodzajów 
działalności  niż  przewiduje  wolne  miejsce  na  wniosku,  to  co  się  nie  zmieści  wpisz 
w załączniku,  nie  można  prowadzić  działalności  nie  zgłoszonej,  a  każda  zmiana  we 
wpisie kosztuje 50 zł), 

 

datę  rozpoczęcia  działalności  gospodarczej  –  wpisz  faktyczny  moment  rozpoczęcia, 
biorąc  pod  uwagę,  że  załatwienie  wszystkich  formalności  urzędowych  zajmie  około  
3 tygodni. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

pogadanka. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusz do ćwiczeń, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

Polska Klasyfikacja Działalności (PKD), 

 

Załącznik nr 3 „Zgłoszenie o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej”. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

Załącznik nr 3 „Zgłoszenie o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej” 

 

..........................

dnia  ............................

 

(miejscowo

ść) 

 

ZG

ŁOSZENIE O DOKONANIE WPISU 

DO EWIDENCJI DZIA

ŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ 

 

1. Oznaczenie przedsiębiorcy: ...........................................................................................  

                                             (imię i nazwisko oraz nazwa, pod którą wykonywana będzie działalność gospodarcza) 

 

 

 

PESEL   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr tel.: .......................................... 

 

2. Miejsce zamieszkania i adres przedsiębiorcy: ...................................................................

 

Adres zakładu głównego: ....................................................................................................  
Inne stałe miejsca wykonywania działalności gospodarczej (oddziałów, filii)

 

 

 
    -   ....................................................................................................................................  

 

    -  .....................................................................................................................................  
 
3. Określenie przedmiotu działalności gospodarczej 

(oznaczyć wg Polskiej Klasyfikacji Działalności)

 

 

Kod PKD 

Opis przedmiotu działalności zgodny z PKD 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X – ciąg dalszy przedmiotu działalności w załączniku 

 

4. Data rozpoczęcia działalności gospodarczej:  ...................................................................  

 

5. Wykaz załączników:  .......................................................................................................  
 
............................................................................................................................................  

 
 

................................................................................. 

(podpis przedsiębiorcy) 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego   

 

Test nr 1 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Podejmowanie  działalności 

gospodarczej”   

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 15, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 12, 13, 14, 16, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt    

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  b,  2.  b,  3.  c,  4.  c, 5. a, 6. c, 7. b, 8. a, 9. b, 10. b, 11. c,  
12. 
b, 13. a, 14. b, 15. b, 16. a, 17. b, 18. a, 19. b, 20. a.  
 
Plan testu    

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować prawo popytu 

Rozróżnić zasoby ekonomiczne 

Rozróżnić prywatną formę własności 

Scharakteryzować cechy gospodarki 
centralnie planowanej 

Rozróżnić rodzaje rynku ze względu na 
zasięg 

Rozróżnić rynek pracy 

Scharakteryzować mechanizm rynkowy 

Rozróżnić rodzaje działalności gospodarczej 

Rozróżnić spółki prawa handlowego 

10  Zdefiniować pojęcie spółki 

11  Rozróżnić instrumenty marketingu-mix 

12  Scharakteryzować badania ankietowe 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

13  Scharakteryzować fazy cyklu życia produktu 

PP 

14  Określić segment rynku 

PP 

15  Zdefiniować pojęcie dystrybucji 

16  Scharakteryzować strukturę – biznesplanu 

PP 

17 

Dobrać formę organizacyjno-prawną do 
podanej działalności gospodarczej 

PP 

18 

Rozróżnić instytucje związane z rejestracją 
działalności gospodarczej przez osoby 
fizyczne 

19  Rozróżnić numer statystyczny REGON 

20 

Rozróżnić Numer Identyfikacji Podatkowej 
NIP 

 

Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal  ze  słuchaczami  termin  przeprowadzenia sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów ze słuchaczami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.  
3.  Zapoznaj słuchaczy z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla słuchacza. 
7.  Zapytaj czy słuchacze wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  słuchaczom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia  

 

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając w odpowiedniej  rubryce 

znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego  rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

   

 

 
1.  Prawo popytu określa 

a)  zależność między popytem a ceną, jeżeli cena danego dobra rośnie, to rośnie popyt na 

to dobro. 

b)  zależność między popytem a ceną, jeżeli cena danego dobra rośnie, to spada popyt na 

to dobro. 

c)  zależność między ceną a ilością dóbr i usług, które zostały sprzedane po danej cenie. 
d)  mechanizm rynkowy, który równoważy popyt z podażą. 
 

2.  Zasoby ekonomiczne to:  

a)  ziemia, maszyny, wymiana. 
b)  technologia, ziemia, praca. 
c)  praca, technologia, marketing. 
d)  kapitał, praca, marketing. 

 
3.  Własność prywatna, to 

a)  lampa uliczna. 
b)  pojazd komunikacji miejskiej (tramwaj). 
c)  książka, którą otrzymałeś w prezencie. 
d)  ławka w parku miejskim. 

 
4.  Gospodarka centralnie planowana charakteryzuje się następującymi cechami 

a)  dominuje prywatna własność środków produkcji. 
b)  działa mechanizm rynkowy. 
c)  dominuje państwowa własność środków produkcji. 
d)  występuje zarówno własność publiczna jak i prywatna. 

 
5.  Jeśli  idziesz  do  pobliskiego  sklepu,  którego  właścicielem  jest  mieszkaniec  tej  samej 

miejscowości, to jesteś uczestnikiem 
a)  rynku lokalnego. 
b)  rynku krajowego. 
c)  rynku zagranicznego. 
d)  rynku regionalnego. 

 
6.  Rynek, na którym dokonuje się proces kupna i sprzedaży siły roboczej, to 

a)  rynek kapitałowy. 
b)  rynek producenta. 
c)  rynek pracy. 
d)  rynek branżowy. 

 
7.  Cena równowagi rynkowej jest ceną, przy której następuje 

a)  przewaga popytu nad podażą. 
b)  zrównanie popytu z podażą. 
c)  przewaga podaży nad popytem. 
d)  ograniczenie produkcji przez producentów. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

8.  Do jakiego rodzaju działalności zaliczamy prowadzenie piekarni? 

a)  do działalności przemysłowej. 
b)  do działalności budowlanej. 
c)  do działalności handlowej. 
d)  do działalności usługowej. 

 
9.  Na podstawie kodeksu spółek handlowych działa  

a)  spółka cywilna. 
b)  spółka jawna. 
c)  przedsiębiorstwo jednoosobowe osoby fizycznej. 
d)  spółdzielnia. 

 
10.  Podmiot  gospodarki  działający  na  podstawie  umowy,  na  mocy  której  wspólnicy 

zobowiązują się do prowadzenia działalności gospodarczej to 
a)  przedsiębiorstwo państwowe. 
b)  spółka. 
c)  przedsiębiorstwo jednoosobowe osoby fizycznej. 
d)  spółdzielnia. 

 
11.  Który  z  poniższych  czynników  nie  jest  zaliczony  do  kompozycji  elementów  marketingu-

mix? 
a)  produkt. 
b)  cena. 
c)  nabywca. 
d)  promocja. 

 
12.  Badania  marketingowe,  które  polegają  na  tym,  że  wszyscy  respondenci  uczestniczący 

w badaniu otrzymują taki sam kwestionariusz, ich zadaniem jest udzielenie odpowiedzi na 
zamieszczone pytania, to 
a)  wywiad. 
b)  badania ankietowe. 
c)  obserwacja. 
d)  badania eksperymentalne. 

 
13.  Faza  cyklu  życia  produktu,  w  której  następuje  najszybszy  wzrost  sprzedaży,  który 

powoduje, że koszt jednostkowy spada, a zysk wzrasta, to mamy do czynienia z fazą: 
a)  wzrostu. 
b)  wprowadzenia. 
c)  dojrzałości. 
d)  schyłku. 

 
14.  W  miejscowości  górskiej  zostało  uruchomione  schronisko  górskie.  Do  jakiego  segmentu 

rynku została skierowana ta oferta? 
a)  do konsumentów o zadowalającej i dobrej kondycji materialnej. 
b)  do konsumentów młodych preferujących sportowy styl życia. 
c)  do konsumentów w średnim wieku i starszych, preferujących styl „spokojny”. 
d)  do konsumentów mieszkających w górach. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

15.  System  działań  prowadzących  do  udostępnienia  produktu  klientowi  w  dogodnym  dla 

niego miejscu i czasie, realizowany zazwyczaj przez handlowców, określa 
a)  promocja. 
b)  dystrybucja. 
c)  kanał dystrybucyjny. 
d)  marketing. 

 
16.  W 

biznesplanie 

charakterystykę 

klientów 

firmy, 

charakterystykę 

konkurencji, 

zaplanowanie narzędzi marketingowych: produktu, ceny, promocji, dystrybucji, określa 
a)  plan marketingowy. 
b)  plan finansowy. 
c)  streszczenie. 
d)  bilans. 

 
17.  Właściciel  firmy  AGD  Serwis  w  Łodzi  świadczy  usługi  w  zakresie  naprawy  pralek 

i lodówek. Żona przedsiębiorcy dyżuruje w domu przy telefonie w godz. od 8.00 – 20.00, 
przyjmuje  zlecenia  napraw.  Przedsiębiorca  w  następnym  dniu  dociera  do  klienta.  Forma 
organizacyjno-prawna opisanej działalności gospodarczej to 
a)  spółka cywilna. 
b)  przedsiębiorstwo indywidualnego właściciela. 
c)  spółka jawna. 
d)  spółdzielnia. 

 
18.  Przedsiębiorca  postanowił  uruchomić  indywidualną  działalność  gospodarczą,  w  związku 

z tym firmę powinien zarejestrować 
a)  w urzędzie powiatowym. 
b)  w urzędzie miasta / gminy. 
c)  w sądzie gospodarczym. 
d)  w starostwie. 

 
19.  Każda  firma  musi  posiadać  swój  dziewięciocyfrowy,  niepowtarzalny  numer  statystyczny 

jest to 
a)  numer identyfikacji podatkowej NIP. 
b)  REGON. 
c)  numer ewidencji PESEL. 
d)  numer dowodu tożsamości. 

 
20.  Rejestracja działalności gospodarczej w urzędzie skarbowym dotyczy 

a)  uzyskania stałego cyfrowego identyfikatora w systemie NIP. 
b)  uzyskania numeru statystycznego REGON. 
c)  uzyskania numeru ewidencyjnego PESEL. 
d)  uzyskania numeru rachunku bankowego. 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

KARTA  ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Podejmowanie działalności gospodarczej 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

.

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.    

 

2.    

 

3.    

 

4.    

 

5.    

 

6.    

 

7.    

 

8.    

 

9.    

 

10.  

 

 

11.  

 

 

12.  

 

 

13.  

 

 

14.  

 

 

15.  

 

 

16.  

 

 

17.  

 

 

18.  

 

 

19.  

 

 

20.  

 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

Test nr 2

 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Podejmowanie  działalności 

gospodarczej”   

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 15, 16, 17 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 12, 13, 14, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt    

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  c,  3.  c,  4.  c,  5.  b,  6.  b,  7.  a, 8. c, 9. b, 10. a, 11. a,  
12. 
b, 13. a, 14. a, 15. a, 16. d, 17. b, 18. a, 19. c, 20. b. 
 
Plan testu    

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować prawo podaży 

Rozróżnić zasoby ekonomiczne 

Rozróżnić publiczną formę własności 

Rozróżnić cechy gospodarki rynkowej 

Rozróżnić rodzaje rynku ze względu na 
przedmiot wymiany 

Rozróżnić rynek monopolistyczny 

Nazwać mechanizm rynkowy 

Rozróżnić spółki osobowe 

Rozróżnić źródła prawa regulujące działalność 
spółek 

10  Zdefiniować cechy spółki cywilnej 

11  Rozróżnić elementy promocji 

12 

Scharakteryzować metody badań 
marketingowych 

PP 

13  Scharakteryzować fazy cyklu życia produktu 

PP 

14  Określić segment rynku 

PP 

15  Zdefiniować pojęcie marki 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

16  Rozróżnić rodzaje działalności gospodarczej 

17 

Określić lokalizację dla podanej działalności 
gospodarczej 

18  Scharakteryzować strukturę biznesplanu 

PP 

19 

Dobrać formę organizacyjno-prawną do podanej 
działalności gospodarczej 

PP 

20 

Wybrać instytucje związane z rejestracją 
działalności gospodarczej przez spółki prawa 
handlowego 

PP 

 

Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal  ze  słuchaczami  termin  przeprowadzenia sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów ze słuchaczami  cel stosowania pomiaru dydaktycznego.  
3.  Zapoznaj słuchaczy z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj słuchaczom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj czy słuchacze wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  słuchaczom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
 

Instrukcja dla ucznia  

 

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając w odpowiedniej  rubryce 

znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego  rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

   

 

 
1.  Prawo podaży określa 

a)  zależność  między  podażą  a  ceną,  jeżeli cena danego  dobra  rośnie, to  rośnie też  jego 

podaż. 

b)  zależność  między  podażą  a ceną, jeżeli cena danego dobra rośnie, to spada podaż na 

to dobro. 

c)  zależność między ceną a ilością dóbr i usług, które zostały nabyte po danej cenie. 
d)  mechanizm rynkowy, który równoważy popyt z podażą. 

 
2.  Działalność  ludzi  (fizyczna  lub  umysłowa),  w  wyniku  której  wytwarzają  oni  produkty 

zaspokajające potrzeby innych i za którą otrzymują wynagrodzenie, to 
a)  kapitał. 
b)  ziemia. 
c)  praca. 
d)  technologia.  

 
3.  Własność publiczna to 

a)  książka, którą otrzymałeś w prezencie. 
b)  firma, którą prowadzi Twój znajomy. 
c)  obrazy w Muzeum Malarstwa. 
d)  telewizor w Twoim mieszkaniu. 

 
4.  Gospodarka rynkowa charakteryzuje się następującymi cechami 

a)  dominuje własność państwowa. 
b)  stały niedobór towarów i usług. 
c)  przewaga własności prywatnej przedsiębiorstw. 
d)  ceny towarów i usług regulowane przez państwo. 

 
5.  Rynek,  na  którym  produktem  są  środki  pieniężne,  które  w  wyniku  dokonywanych 

transakcji  możemy  przekształcić  w  papiery  wartościowe  albo  w  maszyny  i  urządzenia, 
a te znowu w środki pieniężne, to 
a)  rynek dóbr i usług. 
b)  rynek kapitałowy. 
c)  rynek pracy. 
d)  rynek konkurencji i konkurencji niedoskonałej. 

 
6.  Rynek, na którym występuje tylko jeden dostawca jakiegoś towaru nazywamy rynkiem 

a)  oligopolistycznym. 
b)  monopolistycznym. 
c)  konkurencji niedoskonałej. 
d)  konkurencji doskonałej. 

 
7.  Taką sytuację na rynku, gdy podaż jest równa popytowi, nazywamy 

a)  równowagą rynkową. 
b)  prawem popytu. 
c)  nadwyżką produktów na rynku. 
d)  niedoborem produktów na rynku. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37 

8.  Do spółek osobowych zaliczamy 

a)  spółkę z o.o.. 
b)  spółkę akcyjną. 
c)  spółkę jawną. 
d)  firmę jednoosobową. 

 
9.  Podstawowy akt prawny regulujący działalność spółki cywilnej, to 

a)  kodeks handlowy. 
b)  kodeks cywilny. 
c)  kodeks pracy. 
d)  kodeks karny. 

 
10.  Charakterystyczna cecha spółki cywilnej, to 

a)  brak osobowości prawnej. 
b)  posiadanie osobowości prawnej. 
c)  określenie wysokość kapitału w przepisach. 
d)  prowadzenie spraw spółki przez określone organy. 

 
11.  Podstawowe elementy promocji, to 

a)  reklama. 
b)  dystrybucja. 
c)  cena. 
d)  produkt. 

 
12.  Badania  marketingowe,  które  polegają  na  przeprowadzaniu  rozmowy  przez  badacza 

z osobą badaną, to 
a)  badania ankietowe. 
b)  wywiad. 
c)  obserwacja. 
d)  badania eksperymentalne. 

 
13.  Faza  cyklu  życia  produktu,  w  której  podejmowane  są  działania  w  zakresie  informowania 

klientów  o  pojawiającym  się  właśnie  na  rynku  produkcji,  następują  duże  wydatki  na 
reklamę, mówimy wtedy o fazie 
a)  wprowadzenia. 
b)  wzrostu. 
c)  nasycenia. 
d)  schyłku. 

 
14.  Do  jakiego  segmentu  rynku  skierowałbyś  swoją  ofertę  zakładając  komis  sprzętu 

sportowego? 
a)  do  konsumentów  preferujących  sportowy  styl  życia  i  niezadowalającej  sytuacji 

materialnej. 

b)  do konsumentów preferujących spokojny styl życia. 
c)  do konsumentów o bardzo dobrej sytuacji materialnej. 
d)  do konsumentów dokonujących zakupów w luksusowych sklepach sportowych. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

38 

15.  Typowy dla danego produktu lub grupy produktów znak graficzny lub nazwa, to 

a)  marka. 
b)  opakowanie. 
c)  oznakowanie. 
d)  jakość. 

 
16.  Do jakiego rodzaju działalności zaliczamy supermarket? 

a)  do działalności przemysłowej. 
b)  do działalności usługowej. 
c)  do działalności budowlanej. 
d)  do działalności handlowej. 

 
17.  Najlepszą  lokalizacją  dla  działalności  gospodarczej,  jaką  jest  kiosk  z  gazetami  i  biletami 

MPK, będzie  
a)  miejsce z dala od centrum miasta. 
b)  miejsce w sąsiedztwie przystanku komunikacji zbiorowej. 
c)  osiedle mieszkaniowe. 
d)  ulica o dużym natężeniu ruchu pieszego. 

 
18.  W biznesplanie analizę finansową firmy przedstawia również 

a)  bilans otwarcia firmy. 
b)  charakterystyka klientów. 
c)  marketing. 
d)  harmonogram realizacji przedsięwzięcia. 

 
19.  Pan  Kowalski  i  Pan  Nowak  będą  wspólnie  prowadzili  firmę  osobową  działającą  na 

podstawie  kodeksu  spółek  handlowych.  Którą  formę  organizacyjno-prawną  powinni 
wybrać? 
a)  spółkę cywilną. 
b)  spółkę akcyjną. 
c)  spółkę jawną. 
d)  spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. 

 
20.  Właściciele  spółki  z  ograniczoną  odpowiedzialnością  przed  rozpoczęciem  działalności 

gospodarczej muszą zarejestrować firmę 
a)  w urzędzie powiatowym. 
b)  w sądzie gospodarczym. 
c)  w urzędzie gminy. 
d)  w starostwie. 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

39 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Podejmowanie działalności gospodarczej 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

.

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.    

 

2.    

 

3.    

 

4.    

 

5.    

 

6.    

 

7.    

 

8.    

 

9.    

 

10.  

 

 

11.  

 

 

12.  

 

 

13.  

 

 

14.  

 

 

15.  

 

 

16.  

 

 

17.  

 

 

18.  

 

 

19.  

 

 

20.  

 

 

Razem:   

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

40 

7. LITERATURA

  

  

 
1.  Flis I., Makiewicz M..: Własna firma. Wydawnictwo Park Sp. z o.o., Bielsko Biała 2004 
2.  Gregorczyk  S.,  Romanowska  M.,  Sopińska  A.,  Wachowiak  P.:  Przedsiębiorczość  bez 

tajemnic. WSIP, Warszawa 2002 

3.  Kolan B.: Sukces na rynku pracy. Centralna Komisja Egzaminacyjna, Warszawa 2005 
4.  Makieła Z., Rachował T.: Podstawy przedsiębiorczości. Nowa Era, Warszawa 2005 
5.  Mikina A., Sienna M.: Przedsiębiorczość dla szkół zasadniczych. WSIP, Warszawa 2002 
6.  Musiałkiewicz J.: Marketing. Ekonomik s.c., Warszawa 2001 
7.  Sepkowska Z.: Wprowadzenie do mikroekonomii. WSIP, Warszawa 1999 
8.  Żurakowski F.: Podstawy przedsiębiorczości. MAC Edukacja S.A., Kielce 2002 
9.  Żurakowski  F.:  Przedsiębiorczość  –  Poszukiwanie  pomysłu  na  firmę  i  jej  uruchomienie. 

WSIP, Warszawa 1999 

 
Literatura metodyczna  
 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994