background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO  EDUKACJI

 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 
Beata Wach-Mińkowska 
 
 
 
 
 
 
 

Planowanie zabiegów trwałego ondulowania i prostowania 
włosów 514[01].Z5.02 
 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Mariola Góźdź 
mgr inż. Zuzanna Sumirska 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Marek Rudziński  
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
  
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  514[01].Z5.02 
„Planowanie  zabiegów  trwałego  ondulowania  i  prostowania  włosów”,  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu fryzjer. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

 

2.  Wymagania wstępne 

 

3.  Cele kształcenia 

 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

 

5.  Ćwiczenia 

11 

 

5.1.  Trwałe ondulowanie włosów – wiadomości podstawowe 

11 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

 

5.2.  Diagnoza  włosów  i  jej  wpływ  na  dobór  środków  ondulujących 

i średnicy wałków oraz techniki nawinięcia włosów 

13 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

 

5.3.  Proces technologiczny wykonania trwałego ondulowania 

15 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

 

5.4.  Błędy  popełniane  podczas  ondulowania  i  przeciwwskazania  do 

wykonania zabiegu 

19 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

19 

 

5.5.  Zabieg prostowania włosów 

21 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

21 

 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

23 

 

7.  Literatura 

37 

 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela,  który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie fryzjer.  

Ważne  jest,  aby  uczeń  nie  przyzwyczajał  się  do  zaproponowanych  zabiegów.  Jeśli  ma 

taką możliwość powinien uczestniczyć w targach i sympozjach, dających możliwość poznania 
nowych technik fryzjerskich. Należy pamiętać, że w ciągu swojego życia zawodowego będzie 
musiał  wielokrotnie  dokonywać  zmian  wykonywania  zabiegów,  stosowania  preparatów  
i  sprzętu  fryzjerskiego.  Informacje  w dziedzinie  fryzjerstwa  szybko  się  dezaktualizują, 
zwłaszcza te, które są ściśle związane ze sprzętem fryzjerskim i preparatami stylizującymi. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć  już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze, 

− 

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych; 

− 

sprawdzian osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań oraz zadanie typu próba pracy. 

Pozytywny  wynik  sprawdzianów  potwierdzi,  że  uczeń  osiągnął  założone  w  jednostce 
modułowej cele, 

− 

literaturę uzupełniającą. 

W przypadku  wątpliwości  w  zakresie stosowania  poradnika  uczeń  powinien  zwrócić  się 

o pomoc do nauczyciela. 

  

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostki modułowej

 

514[01].Z5.01 

Dobieranie preparatów do trwa

łego 

ondulowania i prostowania  

 w

łosów 

 

514[01].Z5.02 

Planowanie zabiegów trwa

łego 

ondulowania i prostowania w

łosów 

514[01].Z5.03 

Wykonywanie trwa

łego ondulowania  

i prostowania w

łosów 

 

514[01].Z5 

Chemiczne 

zabiegi fryzjerskie

 

 

514[01].Z5.07 

Dobieranie preparatów  

do farbowania w

łosów 

 

514[01].Z5.05 

Planowanie zabiegów rozja

śniania  

i odbarwiania w

łosów 

514[01].Z5.06 

Rozja

śnianie  

i odbarwianie w

łosów 

514[01].Z5.04 

Dobieranie preparatów  

do rozja

śniania i odbarwiania włosów 

 

514[01].Z5.08 

Planowanie zabiegów farbowania w

łosów 

 

514[01].Z5.09 

Farbowanie w

łosów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

wykonać diagnozę fryzjerską,  

 

rozpoznawać rodzaje włosów,  

 

określać rodzaj preparatu do trwałego ondulowania i prostowania włosów,  

 

określać  skład  i  funkcje  składników  preparatów  do trwałego ondulowania  i prostowania 
włosów.  

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

sklasyfikować rodzaje trwałej ondulacji, 

– 

określić rodzaje trwałej ondulacji na zimno, na gorąco, na ciepło i kwaśnej, 

– 

scharakteryzować trwałą ondulację kolorową, 

– 

określić  zasady  doboru  rodzaju  trwałej ondulacji  do  preferowanego  wyglądu  fryzury  po 
zabiegu, 

– 

dobrać średnicę wałków do planowanego skrętu włosów, 

– 

dobrać preparaty trwale ondulujące do rodzaju włosów i planowanej siły skrętu, 

– 

scharakteryzować techniki nawijania włosów do trwałej ondulacji, 

– 

określić  siłę  naprężania  pasma  włosów  na  wałku  przy  różnych  rodzajach  trwałej 
ondulacji,  

– 

określić etapy trwałego ondulowania włosów, 

– 

scharakteryzować czynności przygotowawcze przed trwałą ondulacją, 

– 

wyjaśnić metody nanoszenia płynu i utrwalacza na włosy, 

– 

wyjaśnić zasady kontroli działania płynu i utrwalacza na włosy, 

– 

scharakteryzować  proces  technologiczny  wykonania  trwałej  ondulacji  na  zimno,  na 
ciepło i kwaśnej, 

– 

określić  błędy  techniczne  i  technologiczne  popełniane  podczas  wykonywania  trwałej 
ondulacji, 

– 

określić przeciwwskazania do trwałej ondulacji, 

– 

określić zasady strzyżenia i czesania włosów poddanych trwałej ondulacji, 

– 

sporządzić plan wykonania trwałej ondulacji, 

– 

określić rodzaje chemicznego prostowania włosów, 

– 

wykazać zalety trwałego prostowania włosów na gorąco, 

– 

scharakteryzować zasady chemicznego prostowania włosów, 

– 

wyjaśnić przebieg wykonania trwałego prostowania włosów, 

– 

określić przeciwwskazania do wykonywania chemicznego prostowania włosów, 

– 

sporządzić plan chemicznego prostowania włosów, 

– 

zastosować przepisy bhp podczas wykonywania trwałej ondulacji i prostowania włosów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE  SCENARIUSZE  ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  Fryzjer 514[01] 
Moduł: 

Chemiczne zabiegi fryzjerskie 514[01].Z5 

Jednostka modułowa: 

Planowanie  zabiegów  trwałego  ondulowania  i  prostowania 
włosów 514[01].Z5.02 

Temat:   Operacje przygotowawcze przez ondulacją chemiczna 

Cel ogólny:   Kształtowanie umiejętności doboru rodzaju zabiegu, średnicy wałków oraz 

techniki nawijania włosów. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

scharakteryzować rodzaje trwałej ondulacji, 

– 

określić techniki nawijania włosów do ondulacji chemicznej, 

– 

dobrać średnicę wałków do długości włosów i planowanej siły skrętu włosów, 

– 

dobrać rodzaj zabiegu i technikę nawijania włosów do planowanego uczesania. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  
– 

pokazem z objaśnieniem. 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

indywidualna, 

– 

w grupach 2-osobowych. 

 
Czas:  180 minut. 

 

Środki dydaktyczne: 
– 

plansze obrazujące techniki nawijania włosów na wałki do ondulacji chemicznej, 

– 

różne rodzaje wałków do ondulacji chemicznej, 

– 

karty ćwiczeń. 
 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne.  
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Przedstawienie przez nauczyciela wiadomości dotyczących definicji i rodzajów ondulacji 

chemicznej (wskazanie podobieństw  i różnic), scharakteryzowanie zasad doboru rodzaju 
zabiegu  i  średnicy  wałków  do  planowanego  uczesania  oraz  technik  nawijania  włosów 
(plansze). 

4.  Ćwiczenia praktyczne:  

 

rozdanie materiałów do realizacji ćwiczeń w formie indywidualnej, 

 

w  początkowej  fazie  pracy  uczniowie  zapoznają  się  z  materiałem  merytorycznym 
dołączonym do kart ćwiczeń następnie przystępuje do rozwiązania zadań,  

 

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w rozwiązaniu zadań, 

 

po  wykonaniu  ćwiczeń  uczeń  porównuje  swoje  odpowiedzi  i  rozwiązania  
z opracowaniami przygotowanymi przez koleżanki/ kolegów, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

podzielenie  uczniów  na  2-osobowe  grupy,  w  których  będą  realizować  ćwiczenie: 
jeden  uczeń  jest  modelem,  drugi  opracowuje  plan  pracy  obejmujący  etap 
przygotowania do zabiegu w zakresie doboru średnicy wałków, rodzaju zabiegu oraz 
techniki nawijania włosów, 

 

uczniowie prezentują wyniki swojej pracy, 

 

nauczyciel 

nadzoruje 

pracę 

uczniów 

pomaga 

razie 

potrzeby  

w realizacji ćwiczenia. 

5.  Każdy  uczeń  wskazuje  swoje  mocne  i  słabe  strony  w  trakcie  wykonywania  ćwiczeń 

praktycznych. 

6.  Nauczyciel  analizuje  prace  uczniów  i  stwierdza  poprawność  merytoryczną  wykonanego 

zadania. 

7.  Klasa  wspólnie  z  nauczycielem  dokonuje  oceny  pracy  poszczególnych  uczniów  

na zajęciach. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj w literaturze informacje na temat wykonywania ondulacji kolorowej.  

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:   Fryzjer 514[01] 
Moduł: 

Chemiczne zabiegi fryzjerskie 514[01].Z5 

Jednostka modułowa: 

Planowanie zabiegów trwałego ondulowania i prostowania 
włosów 514[01].Z5.02 

Temat:   Planowanie zabiegu wykonywania ondulacji chemicznej. 

Cel ogólny:   Kształtowanie 

umiejętności 

sporządzania 

planu 

pracy 

obejmującego 

wykonanie ondulacji chemicznej. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

określić etapy wykonywania zabiegu ondulacji chemicznej, 

– 

wskazać wyposażenie stanowiska pracy do wykonania zabiegu, 

– 

określić etapy wykonania ondulacji chemicznej, 

– 

określić operacje końcowe przy wykonywaniu ondulacji chemicznej, 

– 

sporządzić plan pracy obejmujący wykonanie ondulacji chemicznej. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  
– 

metoda tekstu przewodniego,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

indywidualna, 

– 

w 2-osobowych grupach. 

 

Strategia: uczenie się przez doświadczenie 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

film obrazujący wykonanie ondulacji chemicznej, 

– 

karty ćwiczeń. 

 
Czas:
  180 minut. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 

Przedmiotem zadania jest wykonanie planu pracy wykonywania ondulacji chemicznej. 

 
FAZA WSTĘPNA 

Czynności  organizacyjno-porządkowe,  podanie  tematu  zajęć,  zaznajomienie  uczniów 

z pracą metodą tekstu przewodniego. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 
1.  Na czym polega ondulacja chemiczna? 
2.  Jaki sprzęt fryzjerski jest potrzebny do wykonania usługi? 
3.  Jak przygotować stanowisko pracy i klienta do wykonania ondulacji chemicznej? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

PLANOWANIE 
1.  Ustal etapy wykonywania ondulacji chemicznej. 
2.  Zaplanuj czynności obejmujące przygotowanie stanowiska pracy i klienta do zabiegu. 
3.  Zaplanuj  czynności  obejmujące  operacje  przygotowawcze  podczas  wykonywania 

ondulacji chemicznej. 

4.  Zaplanuj czynności obejmujące fazę zasadniczą wykonania zabiegu. 
5.  Zaplanuj  czynności  obejmujące  operacje  końcowe  podczas  wykonywania  ondulacji 

chemicznej. 

 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Przeprowadź rozmowę z klientem oraz diagnozę stanu włosów klienta. 
2.  Opracuj wykaz sprzętu fryzjerskiego i preparatów niezbędnych do wykonania zabiegu.  
3.  Opracuj zgodnie z zaplanowanymi czynnościami projekt wykonania ondulacji chemicznej 

uwzględniając życzenie klienta.  

4.  Zwróć uwagę na kontakt werbalny z klientem oraz zadbaj o jego komfort i samopoczucie 
5.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.  
 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie została przeprowadzona diagnoza stanu włosów? 
2.  Czy  prawidłowo  został  opracowany  wykaz  sprzętu  fryzjerskiego  i  preparatów  

do wykonania usługi? 

3.  Czy został zachowany kontakt z pacjentką podczas wykonywania zabiegu? 
 
ANALIZA 

Uczniowie wraz  z  nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im  najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje,  jakie  umiejętności  zostały 
wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. 
 
FAZA KOŃCOWA 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze,  czasopismach  fachowych  i  informatorach  z  targów  fryzjerskich 

wiadomości  na  temat:  Technik  prostowania  włosów.  Opisy  przykładowych  zabiegów 
przynieś na zajęcia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

  
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.   Trwałe ondulowanie włosów – wiadomości podstawowe 
 

5.1.1.   Ćwiczenia 
 

Ćwiczenia 1 

Uzupełnij zdania:  

…………….... zawsze towarzyszy trwałej ondulacji. Reakcja ……………………………….. 
pozwala na zastosowanie łagodnego płynu. Tradycyjna trwała kwaśna wykorzystywała silnie 
alergizujące ……………………. …………………………… . Trwała kolorowa jednocześnie 
zmienia …………………….. i ………………………włosów. Trwała ondulacja ma na celu 
……………………… lub …….…………….. objętości fryzury.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia

 

 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania z rozdziału 4.1.1., 
2)  uzupełnić zdania, 
3)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

karta ćwiczenia, 

– 

materiały piśmiennicze,  

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Połącz strzałkami opis z nazwą ondulacji.  

 

Ondulacja trwała na ciepło  

 

Dzięki niej jednocześnie 
wykonywany jest zabieg  
koloryzacji i ondulowania 
włosów.  

Ondulacja trwała kolorowa  

 

Najpopularniejsza ondulacja 
wykonywana najczęściej 
w salonach fryzjerskich nie 
wymaga zastosowania 
doprowadzenia dodatkowego 
źródła ciepła  

Ondulacja trwała na zimno  

 

Dzięki jej zastosowaniu 
znacznie można skrócić czas 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

reakcji powoduje liczne 
reakcje alergiczne 

Ondulacja trwała na kwaśno  

 

Jej wykonanie wymaga 
zastosowania dodatkowego 
źródła ciepła  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia

 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisami rodzajów ondulacji chemicznej (materiał nauczania 4.1.1.), 
2)  uzupełnić tabelę, 
3)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/kolegów. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

karta ćwiczenia, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.    Diagnoza  włosów  i  jej  wpływ  na  dobór  środków 

ondulujących  i  średnicy  wałków  oraz  techniki  nawinięcia 
włosów

 

 
5.2.1.   Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1  

Do przykładowych opisów życzenia klientki i wyniku diagnozy dobierz rodzaj preparatu 

i średnice wałków.   
Klientka ma włosy krótkie naturalne jej życzeniem jest uzyskanie silnego skrętu  
preparat  ...............................................................................................................................  
grubość wałków  ..................................................................................................................  
Klientka ma włosy naturalne przy nasadzie w części środkowej i na końcach jej włosy są 
uszkodzone zabiegami koloryzacji są kruche i łamliwe klientka życzy sobie uzyskania 
naturalnego delikatnego skrętu 
preparat  ...............................................................................................................................  
grubość wałków  
Włosy klientki są dekoloryzowane długości około 45 cm. Życzeniem klientki jest uzyskanie 
silnego skrętu 
preparat  ...............................................................................................................................  
grubość wałków  ..................................................................................................................  
Włosy klientki są półdługie siwe o domkniętych łuskach włosowych. Jej życzeniem jest 
uzyskanie delikatnego skrętu.  
Preparat ...............................................................................................................................  
Grubość wałków  .................................................................................................................  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  zasad  doboru  rodzaju  ondulacji  chemicznej  do  rodzaju  włosów 

i życzenia klienta (materiał nauczania 4.2.1.), 

2)  zapoznać się z opisami zamieszczonymi w karcie ćwiczenia, 
3)  dobrać preparaty i średnice wałków do przykładowych opisów życzenia klientki, 
4)  porównać swoje propozycje z propozycjami opracowanymi przez koleżanki/kolegów. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

karta ćwiczenia, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Ćwiczenie 2 

Uzupełnij tabelę. 

  
Włosy  

Moc skrętu  

Grubość 
wałków  

Krótkie  

 

Długie  

Słaba  

 

Półdługie  

 

10  

Długie  

 

19 

Krótkie  

Bardzo silny    

Długie  

 

22 

Krótkie  

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  zasad  doboru  średnicy  wałków  do  długości  włosów  

i planowanej siły skrętu (materiał nauczania 4.2.1.), 

2)  uzupełnić tabelę, 
3)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/kolegów. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

karta ćwiczenia, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.  Proces technologiczny wykonania trwałego ondulowania 
 

5.3.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1  

Podpisz  poszczególne  zdjęcia  uwzględniając,  w  jakim  etapie  jest  wykonywana  dana 

czynność i czego dotyczy.  
 
Fotografia  

Wpisz etap  

Opisz czynność  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  przebiegu  technologicznego  ondulacji  chemicznej  (materiał 

nauczania 4.3.1.), 

2)  zapoznać się ze zdjęciami zamieszczonymi w tabeli, 
3)  uzupełnić tabelę, 
4)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

karta ćwiczenia, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wpisz  w  puste  miejsca  podane  wyrazy  w  taki  sposób  aby  stały  się  poprawne 

technologicznie.  
Peniuaru, diagnozę, okryć, kropelkową, długich, domykającego, utwardzenia   
Przed  wykonaniem  zabiegu  ondulacji  chemicznej  zawsze  należy  wykonać  ………………. 
włosów  i  skóry  głowy.  W  celu  uniknięcia  zabrudzenia  odzieży  klienta  należy  ……………. 
klienta przy pomocy jednorazowego ……………… nakładanie preparatu na włosy wykonuje 
się  metodą  ……………………..  w  celu  przeniknięcia  produktu  do  końcówek  włosowych. 
Wypłukiwanie  preparatu  utrwalającego  powinno  trwać  około  10  min  przy  włosach 
………………  Po  wykonaniu  zabiegu  ondulacji  chemicznej  konieczne  jest  zastosowanie 
preparatu  ………………………….  łuskę  włosową.  W  celu  zakończenia  działania  preparatu 
na włosy i ……………………….. keratyny.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  przebiegu  technologicznego  ondulacji  chemicznej  (materiał 

nauczania 4.3.1.), 

2)  przeczytać uważnie tekst do uzupełnienia oraz wyrazy, które należy wstawić, 
3)  uzupełnić zdania, 
4)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/kolegów. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Środki dydaktyczne: 

– 

karta ćwiczenia, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Do  podanych  czynności  dopasuj  numerację  w  taki  sposób,  aby  tworzyły  przebieg 

czynności  prowadzące  do  wykonania  zabiegu.  Usystematyzuj  je  w  kolejności 
technologicznej.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  przebiegu  technologicznego  ondulacji  chemicznej  (materiał 

nauczania 4.3.1.), 

2)  zapoznać się z opisem czynności technologicznych zamieszczonych w poniższej tabeli, 
3)  ponumerować czynności zgodnie z kolejnością ich wykonywania, 
4)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/kolegów. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

karta ćwiczenia, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Numer 

czynności 

Czynność  

 

diagnoza włosów i skóry głowy 

 

okrycie klientki do mycia włosów 

 

mycie włosów  

 

osuszenie włosów ręcznikiem  

 

okrycie klientki do zabiegu strzyżenia włosów  

 

strzyżenie włosów  

 

oczyszczenie klientki z resztek ścinków włosowych  

 

uporządkowanie stanowiska pracy  

 

nałożenie preparatu zabezpieczającego końcówki włosów  

 

nawinięcie włosów na nawijacze  

 

nałożenie preparatu ondulującego na włosy metodą kropelkową  

 

czas oczekiwania  

 

kontrola jakości skrętu  

 

spłukanie preparatu ondulującego  

 

osuszenie włosów ręcznikiem  

 

nałożenie preparatu utrwalającego na włosy  

 

czas oczekiwania  

 

zdjęcie nawijaczy  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

 

powtórne utrwalenie  

 

spłukanie preparatu utrwalającego  

 

nałożenie preparatu domykającego łuski włosowe i utwardzającego keratynę 
włosa  

 

osuszenie włosów  

 

okrycie klientki do zabiegu modelowania  

 

nałożenie preparatu usztywniającego włosy  

 

modelowanie włosów  

 

ułożenie fryzury  

 

utrwalenie fryzury  

 

uporządkowanie stanowiska pracy 

 

czynności końcowe 

 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.4.     Błędy popełniane podczas ondulowania i przeciwwskazania 

do wykonania zabiegu 

 

5.4.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1  

Uzupełnij tabelę.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania z rozdziału 4.4.1., 
2)  uzupełnić tabelę,  
3)  porównać swoją odpowiedź z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/kolegów. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

Uszkodzenia włosów / skóry 

Możliwe przyczyny  

Miejscowe załamania włosów  ……………………………………………………………………

……………………………………………………………………
……………………………………………………………………
……………………………………………………………………
……………………………………………………………………. 

…………………………………
………………………………… 

Kontakt  skóry  z  środkami  chemicznymi.  Wniknięcie  płynu  do 
torebki włosowej. Niedokładne wypłukanie  płynu z włosów.  

Zbyt skręcone  włosy  
 
 
 
Zbyt skręcone i zniszczone 
włos

………….…………………………………………………………
……………………………………………………………………
……………………………………………………………………
……………………………………………………………………
……………………………………………………………………
……………………………………………………………………
…………………………………………………………………… 

…………………………………
…………………………………
…………………………………
………………………………… 

Za  słaby  lub  za  mało  płynu  ondulującego,  za  luźno  nawinięte 
pasemka,  zbyt  duża  średnica  nawijaczy,  za  krótki  czas  reakcji, 
nieudane  utrwalanie  i  neutralizacja,  włosy  rozciągane  podczas 
suszenia. 

Załamane końcówki włosów-
efekt haczyków   

………….…………………………………………………………
……………………………………………………………………
…………………………………………………………………… 

…………………………………
…………………………………
………………………………… 

Brak  zabezpieczenia  przy  włosach  zniszczonych,  nieprawidłowa 
analiza  stanu  włosów  i  ondulacja  włosów  pozbawionych 
elastyczności.    
Złe utrwalanie (słabe, krótkie).   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Środki dydaktyczne: 

– 

karta ćwiczenia, 

– 

materiały piśmiennicze,  

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2  

Kolorem niebieskim zaznacz elementy, które mają wpływ na wynik ondulacji chemicznej  

Kolorem  czerwonym  zaznacz  te  elementy,  które  powodują  ze  zabiegu  nie  wolno  wykonać 
Kolorem  żółtym  oznacz  te  elementy,  które  nie  mają  znaczenia  w  wykonaniu  ondulacji 
chemicznej  
Klienta ma alergie na preparat  
Włosy klientki są suche i kruche  
Wyniku wykonywania poprzednich zabiegów włosy klientki są uszkodzone  
Klienta ma włosy dekoloryzowane  
Włosy klientki są zdrowe bez wcześniejszych zabiegów  
Klientka ma katar sienny  
Włosy klientki są długie i proste  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem przeciwwskazań do wykonania zabiegu ondulacji chemicznej oraz 

błędów  technologicznych  popełnianych  podczas  wykonywania  tego  zabiegu  (materiał 
nauczania 4.4.1.), 

2)  zapoznać się z opisami sytuacji umieszczonymi w tabeli, 
3)  oznaczyć wskazanymi w poleceniu kolorami prawidłowe odpowiedzi, 
4)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami koleżanek/kolegów. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

karta ćwiczenia, 

– 

flamastry w kolorze: niebieskim, czerwonym i żółtym, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

5.5.   Zabieg prostowania włosów 
 

5.4.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wymień elementy mające kluczowe znaczenie w diagnozie włosów i skóry głowy przed 

wykonaniem zabiegu trwałego prostowania.  
............................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................. 
............................................................................................................................................. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem diagnozy stanu włosów i skóry głowy przed wykonaniem zabiegu 

chemicznego prostowania włosów (materiał nauczania 4.5.1.), 

2)  odpowiedź na pytanie, 
3)  porównaj swoją odpowiedź z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

karta ćwiczenia, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2  

Uzupełnij tabelę: 

Uszkodzenie  

Czy wolno wykonać zabieg 
jeśli nie to dlaczego  

Co może to spowodować  

Włosy rozjaśnione w 100%  

 

 

Włosy uszkodzone ondulacją 
trwałą 

 

 

Włosy koloryzowane na 
kolor jaśniejszy  

 

 

Włosy są siwe  

 

 

Włosy uszkodzone częstym 
rozjaśnianiem   

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  przeciwwskazań  do  wykonywania  zabiegu  chemicznego 

prostowania włosów (materiał nauczania 4.5.1.), 

2)  uzupełnić tabelę, 
3)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/kolegów. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

karta ćwiczenia, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Planowanie  zabiegów 
trwałego ondulowania i prostowania włosów” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 1–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. a, 4. a, 5. a, 6. b, 7. b, 8. d, 9. a, 10. b, 11. a, 
12. 
b, 13. d, 14. b, 15. b, 16. c, 17. a, 18. d, 19. a, 20. d. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić wpływ czasu działania płynu na strukturę 
włosów 

Określić wskazania do wykonania próby 
uczuleniowej 

Rozróżnić operacje przygotowawcze przed 
zabiegiem ondulacji chemicznej 

Rozróżnić techniki nawijania włosów przy 
ondulacji chemicznej 

Zidentyfikować kropelkową technikę aplikacji 
płynu 

Zaproponować rodzaj ondulacji chemicznej przy 
wykonywaniu zabiegu na włosach siwych 

Określić przeciwwskazania do wykonania 
chemicznego prostowania włosów 

Scharakteryzować sposoby wykluczania 
przeciwwskazań przy wykonywaniu ondulacji 
chemicznej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Rozróżnić czynności podczas wykonywania próby 
uczuleniowej 

10  Określić sposoby aplikacji płynu na włosy 

11 

Wskazać zasady doboru średnicy wałków do 
długości włosów 

12 

Rozróżnić czynności podczas wykonywania 
chemicznego prostowania włosów 

13 

Wskazać zasady doboru średnicy wałków do 
długości włosów i planowanej siły skrętu 

14 

Rozróżnić narzędzia stosowane do chemicznego 
prostowania włosów 

15 

Rozróżnić czynności fazy zasadniczej 
wykonywania zabiegu ondulacji chemicznej 

16 

Określić preparat do chemicznego prostowania 
włosów 

PP 

17 

Przewidzieć niepożądane działanie płynu na skórę 
głowy przy wykonywaniu ondulacji chemicznej 

PP 

18 

Oszacować czas jaki powinien upłynąć od próby 
uczuleniowej do wykonania właściwego zabiegu 
ondulacji chemicznej 

PP 

19 

Określić odczyn preparatu aplikowanego na włosy 
po ondulacji chemicznej 

PP 

20 

Określić wartość temp. Włosów, w której zachodzi 
przekształcenie keratyny – alfa w keratynę - beta 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 
5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  planowania  zabiegów  trwałego  ondulowania  

i prostowania włosów. Są to zadania wielokrotnego wyboru  i tylko  jedna odpowiedź  jest 
prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

  w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 

pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić 
odpowiedź prawidłową), 

  w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy, 

  w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później. Wróć do niego, gdy rozwiążesz pozostałe zadania. Na rozwiązanie testu masz 
45 minut. 

 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia! 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Włosy po zabiegu ondulacji chemicznej są kruche i łamliwe jest to wynikiem  

a)  zbyt długiego czasu działania preparatu.  
b)  nieprawidłowego nawinięcia włosów.  
c)  zbyt krótkiego działania preparatu.  
d)  nawinięcia włosów na papierki. 

 

2.  Przed wykonaniem zabiegu prostowania chemicznego włosów zawsze należy wykonać  

a)  próbę uczuleniową.  
b)  podział włosów na sekcje.  
c)  wyznaczenie przedziałków.  
d)  nawinięcie włosów na nawijacze. 

 

3.  Jedną  z  czynności  przygotowawczych  przed  wykonaniem  zabiegu  ondulacji 

chemicznej jest  
a)  mycie włosów. 
b)  nawinięcie włosów na nawijacze.  
c)  aplikowanie preparatu.  
d)  utrwalanie włosów.    

 

4.  Wskaż  na  którym  zdjęciu  jest  przedstawiony  sposób  nawinięcia  włosów  ondulacji 

chemicznej techniką klasyczną  

 

 

 

 

a) 

b) 

c) 

d) 

 
5.  Aplikowanie  preparatu  do  ondulacji  chemicznej  w  celu  uniknięcia  ściekania  preparatu 

wykonuje się metoda  
a)  kropelkową.  
b)  jodełkową.  
c)  kreskową.  
d)  lejkową.  

 

6.  W  przypadku  gdy  klientka  ma  włosy krótkie  naturalne  siwe  należy  zastosować preparat 

o wartości pH.  
a)  9,2.  
b)  6,2.  
c)  4,2.  
d)  2,2.   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

7.  Prostowania włosów chemicznie nie wolno wykonywać na włosach  

a)  koloryzowanych.  
b)  dekoloryzowanych. 
c)  siwych naturalnych. 
d)  prostowanych prostownicą.  

 

8.  W  celu  wykluczenia  przeciwwskazań  do  wykonania  ondulacji  chemicznej  należy 

wykonać  
a)  diagnozę skóry i głowy.  
b)  diagnozę twarzy i skóry.  
c)  diagnozę włosów i twarzy.  
d)  diagnozę włosów i skóry głowy.  

 

9.  Wykonując próbę uczuleniową należy jako pierwszą czynność wykonać  

a)  oczyszczenie miejsca diagnozowanego.  
b)  nałożenie produktu ondulującego.  
c)  sprawdzenie stanu skóry.  
d)  przyrządzenie preparatu.  

 

10.  Na fotografii przedstawiona jest czynność  

a)  utrwalania włosów.  
b)  aplikowania preparatu.  
c)  osuszenia włosów.  
d)  utwardzanie keratyny. 

 

 
11.  W celu uzyskania silnego skrętu włosów na włosach krótkich należy zastosować  

a)  cienkie nawijacze.  
b)  grube nawijacze.  
c)  silny płyn.  
d)  delikatny płyn.  

 

12.  Prostowanie chemiczne wykonywane jest w trzech fazach wygładzania, utrwalania i  

a)  fluktuacji.  
b)  redukcji.  
c)  kreacji. 
d)  emisji.  

 

13.  W celu uzyskania silnego skrętu na włosach długich należy zastosować wałki o grubości  

a)  4 mm. 
b)  8 mm.  
c)  12 mm.  
d)  16 mm.  

 

14.  Podczas wykonywania zabiegu prostowania włosów do wydzielania pasm używa się  

a)  grzebienia z cynkowym szpikulcem.  
b)  grzebienia z plastikowym szpikulcem.  
c)  grzebienia z metalowym szpikulcem.  
d)  grzebienia z aluminiowym szpikulcem.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

15.  Wskaż  numeryczne  oznaczenia  czynności  w  kolejności  prowadzące  do  wykonania 

zabiegu ondulacji chemicznej 

 

 

 

 

 

 

a)  4,5,3 ,2,1. 
b)  2,4,3,5,1. 
c)  4,5,3,2,1. 
d)  2,3,4,5,1. 

 
16.  Trwałe prostowanie włosów wykonuje się przy użyciu produktu o konsystencji  

a)  pianki.  
b)  żelu.  
c)  kremu. 
d)  płynu.  

 

17.  W  celu  uniknięcia  podrażnień  naskórka  podczas  wykonywania  zabiegu  prostowania 

chemicznego włosów należy zachować margines od skóry o wielkości  
a)  1 cm.  
b)  2 cm. 
c)  3 cm. 
d)  4 cm.  

 

18.  Próbę uczuleniową wykonuje się na  

a)  3 godziny przed wykonaniem zabiegu.  
b)  6 godzin przed wykonaniem zabiegu.  
c)  12 godzin przed  wykonaniem zabiegu. 
d)  24 godziny przed wykonaniem zabiegu. 

 

19.  Po wykonaniu zabiegu ondulacji chemicznej konieczne jest zastosowanie preparatu 

a)  domykającego łuskę włosową.  
b)  otwierającego łuskę włosową. 
c)  rozchylającego łuskę włosową. 
d)  uszczelniającego łuskę włosową. 

 

20.  Przemiana 

keratyny 

podczas 

wykonywania 

ondulacji 

chemicznej 

zachodzi 

w temperaturze około  
a)  10

o

C. 

b)  20

o

C. 

c)  30

o

C. 

d)  40

o

C. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Planowanie zabiegów trwałego ondulowania i prostowania włosów 

 
Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

TEST 2 
 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Planowanie  zabiegów 
trwałego ondulowania i prostowania włosów” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 1–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. c, 4. b, 5. a, 6. a, 7. b, 8. b, 9. b, 10. c, 11. a, 
12. 
a, 13. b, 14. a, 15. d, 16. b, 17. c, 18. a, 19. c, 20. c. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Podać nazwisko twórcy ondulacji chemicznej 

Wskazać rodzaje ondulacji chemicznej 

Określić rodzaje trwałej ondulacji 

Wskazać działanie aktywatora podczas 
wykonywania ondulacji chemicznej na ciepło 

Wybrać rodzaj płynu do ondulacji chemicznej 
dostosowany do struktury włosów 

Określić zasady doboru płynu do potrzeb włosów 

Rozróżnić metody aplikacji płynu na włosy 

Zaproponować rodzaj płynu trwale ondulującego 

Wskazać zasady przeprowadzania wywiadu 
z klientem przed wykonaniem ondulacji 
chemicznej 

10 

Rozróżnić czynności podczas wykonywania 
ondulacji chemicznej 

11 

Wskazać etapy utrwalania skrętu 

12 

Określić przyczyny uszkodzeń włosów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

13 

Wyjaśnić istotę ondulacji chemicznej 

14 

Określić przeciwwskazania do wykonania 
chemicznego prostowania włosów 

15 

Określić czas spłukiwania płynu trwale 
prostującego z włosów 

16 

Określić funkcje kwasu tioglikolowego w płynie 
trwale ondulującym 

PP 

17 

Przewidzieć skutki działania płynu trwale 
prostującego na rozjaśnione włosy 

PP 

18 

Określić przeciwwskazania do chemicznego 
prostowania włosów 

PP 

19 

Wyjaśnić działanie płynu trwale prostującego na 
keratynę 

PP 

20 

Rozróżnić techniki nawijania włosów przy 
ondulacji chemicznej 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  planowania  zabiegów  trwałego  ondulowania  

i prostowania włosów. Są to zadania wielokrotnego wyboru  i tylko  jedna odpowiedź  jest 
prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową), 

 

w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy, 

 

w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później. Wróć do niego, gdy rozwiążesz pozostałe zadania. Na rozwiązanie testu masz 
45 minut. 

 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia! 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Karl Nessler jako pierwszy wykonał zabieg ondulacji chemicznej na  

a)  zimno. 
b)  ciepło.  
c)  gorąco.  
d)  kwaśno.  

 

2.  Wskaż ondulację która powoduje liczne alergie i uczulenia u większości klientów  

a)  ondulacja chemiczna alkaliczna.  
b)  ondulacja chemiczna na gorąco.  
c)  ondulacja chemiczna na zimno.  
d)  ondulacja chemiczna na kwaśno.  

 

3.  Ondulacja przeznaczona do włosów o zróżnicowanej strukturze to ondulacja chemiczna  

a)  aminokwasowa. 
b)  kolorowa.  
c)  dwufazowa.  
d)  owocowa. 

 

4.  Ondulacja  regulowana  dopływem  ciepła  wymaga  połączenia  w  fazie  przygotowania 

preparatu połączenia płynu ondulującego z  
a)  reduktorem. 
b)  aktywatorem.  
c)  katalizatorem.  
d)  perydaktorem.  

 

5.  Włosy o domkniętych łuskach włosowych sztywne  i zdrowe wymagają zastosowania do 

ondulacji produktu oznaczonego przez większość firm literą  
a)  F. 
b)  N. 
c)  S. 
d)  M. 

 

6.  Preparat do ondulowania włosów dobiera się na podstawie  

a)  stanu włosów.  
b)  rodzaju skrętu.  
c)  sposobu nawinięcia.  
d)  czynności przygotowawczych. 

 

7.  Na fotografii jest przedstawiony sposób utrwalania włosów przy wykorzystaniu metody  

a)  kropelkowej.  
b)  ciągłej.  
c)  całościowej.  
d)  jednolitej.  

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

8.  Włosy klientki są półdługie  siwe o domkniętych  łuskach włosowych. Jej życzeniem  jest 

uzyskanie delikatnego skrętu. W tym celu zastosujesz preparat  
a)  normalny. 
b)  mocny. 
c)  delikatny. 
d)  słaby.  

 

9.  Podczas  wykonywania  diagnozy  fryzjerskiej  w  celu  ustalenia  informacji  czy  można 

zastosować zabieg ondulacji chemicznej należy ustalić czy klientka  
a)  ma katar.  
b)  jest alergikiem.  
c)  ma owulacje.  
d)  jest chora.  

 

10.  Którą z wymienionych czynności wykonasz jako pierwszą podczas zabiegu ondulowania 

włosów  
a)  zabezpieczenie struktury.  
b)  utrwalenie włosów.  
c)  mycie włosów.  
d)  strzyżenie.  

 
11.  Na zdjęciu jest przedstawione  
 

a)  drugie nakładanie utrwalacza.  
b)  pierwsze  nakładanie utrwalacza.  
c)  pierwsze nakładanie pianki.  
d)  drugie nakładanie zabezpieczenia.  

 

 

 
12.  Wskaż  na  której  fotografii  jest  widoczna  fotografia  pasma,  które  zostało  uszkodzone  

w wyniku zbyt długiego działania preparatu o silnym działaniu 

 

 

 

 

 

 

a) 

b) 

c) 

d) 

 
13.  Wskaż słowo którym powinno być uzupełnione zdanie aby stało się prawdziwe  

Nałożenie preparatu domykającego łuskę włosową przeprowadza się w celu zakończenia 
działania preparatu na włosy i ……………………….. keratyny  
a)  rozluźnienia.  
b)  utwardzenia.  
c)  zmiękczenia.  
d)  utrwalenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

14.  Zabieg prostowania włosów można wykonać jeżeli włosy są rozjaśnione w  

a)  5 %. 
b)  15%. 
c)  25 %. 
d)  35 %. 

 
15.  Spłukiwanie preparatu prostującego trwale powinno trwać około  

a)  2 minut. 
b)  3 minut. 
c)  4 minut. 
d)  5 minut. 

 
16.  Produkty do prostowania włosów oparte są na pochodnych kwasu tioglikolowego, który 

jest podstawowym składnikiem produktów do  
a)  modelowania.  
b)  ondulowania.  
c)  konturowania.  
d)  rozjaśniania. 

 
17.  Zabieg prostowania na włosach rozjaśnionych może doprowadzić do  

a)  skręcenia włosów. 
b)  rozjaśnienia włosów.  
c)  uszkodzenia włosów. 
d)  barwienia włosów.  

 
18.  Zabiegu prostowania nie wolno wykonać gdy włosy są  

a)  ondulowane chemicznie. 
b)  koloryzowane trwale.  
c)  koloryzowane nietrwale. 
d)  ondulowane fenowo. 

 
19.  W pierwszej fazie działanie produktu prostującego na włosy dochodzi do  

a)  zerwania  keratyny.  
b)  scalenia mostków dwusiarkowych.  
c)  zerwania mostków dwusiarkowych.  
d)  scalenia keratyny.  

 
20.  Wskaż  rysunek  na  którym  jest  widoczne  nawinięcie  włosów  na  nawijacze  techniką 

dopasowaną do fryzury  

 

 

 

 

 

a) 

b) 

c) 

d) 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Planowanie zabiegów trwałego ondulowania i prostowania włosów 

 
Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

7.  LITERATURA 
 

1.  Hejwowska S., Marcinkowska R. Chemia zakres podstawowy, tom 1, wyd. pedagogiczne 

OPERON 

2.  Kulig  J.,  Bednarczyk  J.  Wybrane  doświadczenia  chemiczne  dla  licealistów,  wyd.  MAC 

Edukacja, Kielce, 2003  

3.  Marzec A. Chemia kosmetyków , wyd. Dom Organizatora, Toruń 2005 
4.  Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2006 
5.  Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2002 
6.  Pr.  Zbiorowa  pod  kierunkiem  Z.  Sumirskiej  Nowoczesne  fryzjerstwo,  wyd.  P.P.H.U. 

”SUZI”, Warszawa 2005