„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Barbara Olech
Czyszczenie kominów przemysłowych
714[02].Z2.06
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Aleksandra Chojnacka
mgr inż. Ewa Korbut - Papciak
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Barbara Olech
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Korekta:
mgr
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 714[02].Z2.06
Czyszczenie kominów przemysłowych zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu kominiarz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. . Prace przygotowawcze do czyszczenia kominów przemysłowych
11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Rodzaje kominów przemysłowych
13
5.2.1. Ćwiczenia 13
5.3. Technika czyszczenia kominów przemysłowych
16
5.3.1. Ćwiczenia 16
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
21
7. Literatura
34
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy
Państwu Poradnik dla nauczyciela „Czyszczenie kominów przemysłowych”,
który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie
kominiarz 714[02].
W poradniku zamieszczono:
− wymagania wstępne,
− wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
− przykładowe scenariusze zajęć,
− propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
− wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym
uwzględnieniem:
− pokazu z objaśnieniem,
− tekstu przewodniego,
− metody projektów,
− ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej pracy
uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
− plan testu w formie tabelarycznej,
− punktacje zadań,
− propozycje norm wymagań,
− instrukcję dla nauczyciela,
− instrukcję dla ucznia,
− kartę odpowiedzi,
− zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
Moduł 714[02].Z2
Technologia prac kominiarskich
Moduł 714[02].Z2.01
Wykonanie kominiarskich prac
przygotowawczo zakończeniowych
Moduł 714[02].Z2.02
Czyszczenie przewodów kominowych
i czopuchów
Moduł 714[02].Z2.03
Czyszczenie trzonów kuchennych pieców
domowych
Moduł 714[02].Z2.04
Czyszczenie pieców rzemieślniczych
i przemysłowych
Moduł 714[02].Z2.05
Czyszczenie kotłów
Moduł 714[02].Z2.06
Czyszczenie kominów przemysłowych
Moduł 714[02].Z2.07
Wypalanie przewodów dymowych
i spalinowych
Moduł 714[02].Z2.08
Wykonywanie badań przewodów kominowych
Moduł 714[02].Z2.09
Prowadzenie dokumentacji prac kominiarskich
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej„Czyszczenie kominów
przemysłowych” uczeń powinien umieć:
− posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,
− posługiwać się dokumentacją techniczną,
− przestrzegać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony
środowiska,
− magazynować, składować i transportować materiały budowlane,
− stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej i przeciwporażeniowej obowiązujące
podczas wykonywania kominiarskich prac przygotowawczo-zakończeniowych,
− organizować i likwidować stanowisko wykonywania kominiarskich prac przygotowawczo-
zakończeniowych,
− planować kolejność prac kominiarskich,
− stosować zasady poruszania się po dachach płaskich i stromych,
− wchodzić i schodzić z dachów płaskich i stromych,
− stosować zasady poruszania się po różnego rodzaju strychach,
− stosować zasady wchodzenia, chodzenia i wspinania się na wysokie kominy,
− ustawić się na wysokim kominie,
− zamykać włazy z zachowaniem środków ostrożności,
− zabezpieczać pomieszczenia przed zaprószeniem sadzą,
− przygotowywać i prawidłowo użytkować narzędzia stosowane do prac kominiarskich,
− dobierać narzędzia kominiarskie odpowiednio do rozmiarów przewodów kominowych,
− łączyć końce liny za pomocą wyplatania,
− wykonywać konserwację narzędzi kominiarskich,
− stosować kominiarski sprzęt pomocniczy,
− korzystać z włazów dachowych zwykłych i samoczynnych,
− wykonywać rusztowania do prac kominiarskich,
− zakładać liny na dachy: płaskie, strome, kryte blachą, kryte dachówką,
− sporządzać przedmiary robót z wykorzystaniem dokumentacji,
− sporządzać przedmiary robót z wykorzystaniem pomiarów z natury,
− wykonać pracę indywidualnie i w zespole,
− stosować zasady prawidłowej gospodarki odpadami,
− stosować zasady obsługi ciągomierza i innych aparatów do mierzenia ciągu,
− stosować zasady obsługi kamery do prześwietlania kominów,
− posłużyć się sygnałami kominiarskimi,
− stosować zasady obsługi anemometru,
− stosować zasady obsługi analizatora spalin,
− stosować zasady obsługi pirometru,
− stosować zasady obsługi manowakuometru,
− stosować zasady obsługi urządzeń do wykrywania gazów,
− wykonywać obmiar prac kominiarskich, rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt,
− wykonywać prace zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć:
− zastosować przepisy bhp, ochrony ppoż. i przeciwporażeniowej obowiązujące na podczas
czyszczenia kominów przemysłowych,
− zorganizować i zlikwidować stanowisko czyszczenia kominów,
− posłużyć się dokumentacją techniczną kominów przemysłowych,
− ocenić stan techniczny kominów przemysłowych,
− zaplanować kolejność prac,
− dobrać narzędzia i sprzęt do czyszczenia kominów,
− określić warunki wykonania pracy,
− wykonać zabezpieczenia przed upadkiem z komina,
− sprawdzić stan kominów przemysłowych,
− wykonać czyszczenie kominów przemysłowych wbudowanych,
− wykonać czyszczenie kominów przemysłowych wolnostojących,
− wykonać czyszczenie odnogi kanałowej w kominie przełazowym,
− usunąć sadzę z komina,
− usunąć narzędzia zablokowane w kominach,
− wykonać czyszczenie kanałów pieca cukierniczego,
− wykonać czyszczenie przewodów kominowych trzonów kuchennych w zakładach
zbiorowego żywienia,
− wykonać czyszczenie kanałów połączeniowych nadziemnych,
− wykonać czyszczenie kanałów połączeniowych podziemnych,
− wykonać czyszczenie kominów osłoniętych i nieosłoniętych balustradą,
− wykonać obmiar prac, rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt,
− wykonać czyszczenie kominów przemysłowych zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Kominiarz 714[02]
Moduł:
Technologia
prac
kominiarskich
714[02].Z2.
Jednostka modułowa: Czyszczenie kominów przemysłowych 714[02].Z2.06
Temat: Czyszczenie komina stalowego dwuściennego.
Cel ogólny: Wykonać czyszczenie komina stalowego dwuściennego.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
− dobrać sprzęt i narzędzia do czyszczenia komina przemysłowego ,
− zastosować przepisy bhp, ochrony ppoż. i przeciwporażeniowej obowiązujące na podczas
czyszczenia kominów przemysłowych,
− zorganizować i zlikwidować stanowisko czyszczenia kominów,
− ocenić stan techniczny kominów przemysłowych,
− zaplanować kolejność prac,
− dobrać narzędzia i sprzęt do czyszczenia kominów,
− określić warunki wykonania pracy,
− wykonać zabezpieczenia przed upadkiem z komina.
Metody nauczania– uczenia się:
− ćwiczenia praktyczne
− pokaz z objaśnieniem
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− grupowa.
Czas: 90min.
Środki dydaktyczne:
– maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz,
– sprzęt pomiarowo dydaktyczny,
– stanowisko dydaktyczne właściwe dla zawodu kominiarz,
− środki do udzielania pomocy przedmedycznej,
− środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny,
− zestaw linowy z kula kominiarską gumowana i szczotkami z tworzyw sztucznych,
− elementy systemowe do wykonania kanału spalinowego,
− przybory kreślarskie,
− papier formatu A4,
− katalogi producentów przewodów stalowych dwuściennych.
Przebieg zajęć:
1) Sprawy organizacyjne.
2) Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3) Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
4) Realizacja tematu:
− Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2-3 osobowe.
− Każda grupa zapoznaje się z zadaniem do wykonania oglądając między innymi elementy
systemu dwuściennego.
− Każda grupa planuje przebieg wykonania ćwiczenia praktycznego wypisując kolejne
operacje ,potrzebne materiały oraz narzędzia i urządzenia.
− Grupy kolejno przygotowują stanowisko i czyszczą przewód kominowy wg wcześniej
wykonanego planu.
− Każda grupa prezentuje wykonaną pracę uwzględniając jakość jej wykonania.
− Uczniowie z pozostałych grup w tym czasie wykonują obmiar robót.
− Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów.
5) Po zakończeniu prezentacji uczniowie wskazują trudności jakie napotkali
6) Nauczyciel analizuje prace uczniów.
Zakończenie zajęć
Uporządkowanie stanowisk pracy i klasopracowni.
Praca domowa
Odszukaj wiadomości na temat: Producenci systemów kominowych dwuściennych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Kominiarz 714[02]
Moduł:
Technologia
prac
kominiarskich
714[02].Z2.
Jednostka modułowa: Czyszczenie kominów przemysłowych 714[02].Z2.06
Temat: Usuwanie narzędzi zablokowanych w kominach.
Cel ogólny: Usuwać narzędzia zablokowane w kominach.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
− zorganizować i zlikwidować stanowisko usuwania narzędzi zablokowanych w kominach,
− zaplanować kolejność prac,
− dobrać narzędzia i sprzęt do usuwana zablokowanych narzędzi,
− określić warunki wykonania pracy,
− wykonać zabezpieczenia przed upadkiem z komina,
Metody nauczania– uczenia się:
− pokaz z objaśnieniem
− ćwiczenia praktyczne
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− grupowa.
Czas: 90min.
Środki dydaktyczne:
– maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz,
– sprzęt pomiarowo dydaktyczny,
– stanowisko dydaktyczne właściwe dla zawodu kominiarz,
− środki do udzielania pomocy przedmedycznej,
− środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny,
− ołówek,
− papier formatu A4,
− katalogi producentów przewodów stalowych dwuściennych.
Przebieg zajęć:
1) Sprawy organizacyjne.
2) Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3) Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4) Realizacja tematu:
− Każdy uczeń zapoznaje się z zadaniem do wykonania oglądając między innymi stanowisko
dydaktyczne.
− Każdy uczeń planuje przebieg wykonania ćwiczenia praktycznego wypisując kolejne
operacje ,potrzebne materiały oraz narzędzia i urządzenia.
− Uczniowie kolejno przygotowują stanowisko pracy.
− Uczniowie kolejno usuwają zablokowane narzędzia w kominach.
− Każda uczeń prezentuje wykonaną pracę uwzględniając jakość jej wykonania.
− Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
5) Po zakończeniu prezentacji uczniowie wskazują trudności jakie napotkali.
6) Nauczyciel analizuje prace uczniów.
Zakończenie zajęć
Uporządkowanie stanowisk pracy i klasopracowni.
Praca domowa
Odszukaj wiadomości na temat: Urządzenia do usuwania zatorów w kominach.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5.ĆWICZENIA
5.1. Prace przygotowawcze do czyszczenia kominów
przemysłowych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie informacji zawartych materiałach nauczania wykonaj plakat przedstawiający
zasady pracy na wysokości.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami zasady pracy na wysokości,
3) wykonać plakat prezentujący zasady pracy na wysokości,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– kartki papieru A3,
– przybory kreślarskie,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Spośród narzędzi i środków ochrony osobistej kominiarskich wskazanych przez nauczyciela
wybierz i scharakteryzuj nieodzowne przy pracach związanych z czyszczeniem kominów
przemysłowych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
2) zapoznać się z informacjami dotyczącymi narzędzi kominiarskich i środków ochrony
osobistej związanymi z czyszczeniem kominów przemysłowych,
3) wybrać i nazwać narzędzia i środki ochrony osobistej związane z czyszczeniem kominów
przemysłowych,
4) dla wybranych narzędzi i środków ochrony osobistej wykonać instrukcję obsługi
uwzględniającą zastosowanie oraz zasady bezpiecznej pracy,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz,
– sprzęt pomiarowo dydaktyczny,
− środki do udzielania pomocy przedmedycznej,
− środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny,
− kartki papieru A4,
− długopis,
− literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Na podstawie informacji zawartych w materiałach nauczania zademonstruj zasady
ustawiania i użytkowania drabiny przenośnej zawieszanej, wieloczęściowej i przejezdnej
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami pracy na wysokości,
3) zademonstrować zasady ustawiania i użytkowania drabiny przenośnej zawieszanej,
wieloczęściowej i przejezdnej
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– drabina przenośna,
– drabina wieloczęściowa
– drabina zawieszana,
– drabina przejezdna,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Rodzaje kominów przemysłowych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie informacji zawartych w materiałach nauczania, porównaj kominy murowane,
stalowe i żelbetowe.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z rodzajami kominów i ich charakterystyką,
3) porównać kominy murowane, stalowe i żelbetowe uwzględniając ich budowę, eksploatację,
wady i zalety,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– dokumentacja techniczna kominów przemysłowych,
– plansze i prospekty kominów przemysłowych,
– zdjęcia, filmy przedstawiające kominy przemysłowe,
– kartki papieru A4,
– ołówki twardości HB,
– przybory kreślarskie,
– literatura z rozdziału7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Na podstawie informacji zawartych w materiałach nauczania i katalogu producenta
przygotuj plan działania związany z wykonaniem komina przemysłowego dwuściennego
izolowanego mocowanego do konstrukcji budynku. Średnica nominalna 500mm ,wysokość
komina 12m.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się ze schematem poglądowym komina dwuściennego izolowanego,
3) wykonać rysunki lub szkice pomocnicze do wykonania zadania
4) na podstawie katalogu producenta wypisać kolejne czynności związane z montażem komina,
5) na podstawie katalogu producenta wypisać elementy komina dwuściennego izolowanego
z podaniem ich ilości ,
6) wypisać narzędzia, sprzęt i urządzenia kontrolno pomiarowe niezbędne do wykonania
działania,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– katalogi producentów kominów dwuściennych,
– plansze i prospekty kominów przemysłowych,
– kartki papieru A4,
– długopis,
– ołówki twardości HB,
– literatura z rozdziału7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Z drutu
∅6 wykonaj zgodnie z zasadami model wejścia na komin przemysłowy złożony
z pięciu szczebli w skali 1:1.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
2) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
3) dobrać środki ochrony indywidualnej,
4) zorganizować stanowisko pracy ,
5) dobrać materiały potrzebne do wykonania zadania ,
6) wykonać model wejścia na komin przemysłowy,
7) uporządkować stanowisko pracy,
8) wykonać obmiar robót,
9) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
− środki do udzielania pomocy przedmedycznej,
− środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny,
− kartki papieru A4,
− długopis,
− drut stalowy ∅6 do budowy szczebli,
− piłka do metalu,
− wiertarka z kompletem wierteł,
− literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.3. Technika czyszczenia kominów przemysłowych
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie informacji zawartych w materiałach nauczania przygotuj plan działania
związany z czyszczeniem komina murowanego przemysłowego wbudowanego o wysokości
32m.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami czyszczenia kominów fabrycznych,
3) scharakteryzować zespół kominiarzy do realizacji tego zadania wypisując liczebność
i kwalifikacje,
4) wykonać rysunki lub szkice pomocnicze do wykonania zadania
5) wypisać kolejne czynności związane z czyszczeniem komina,
6) wypisać narzędzia, sprzęt i urządzenia kontrolno pomiarowe niezbędne do wykonania
działania,
7) wypisać środki ochrony osobistej kominiarza niezbędne do wykonania działania,
8) wypisać środki zabezpieczenia przeciwpożarowego niezbędne do wykonania działania,
9) wypisać elementy które należy sprawdzić przed rozpoczęciem czyszczenia komina
fabrycznego,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– kartki papieru A4,
– przybory kreślarskie,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Na podstawie informacji zawartych w materiałach nauczania przygotuj plan działania
związany z czyszczeniem komina żelbetowego wolnostojącego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami czyszczenia kominów fabrycznych,
3) scharakteryzować zespół kominiarzy do realizacji tego zadania wypisując liczebność
i kwalifikacje,
4) wykonać rysunki lub szkice pomocnicze do wykonania zadania,
5) wypisać kolejne czynności związane z czyszczeniem komina żelbetowego,
6) wypisać narzędzia, sprzęt i urządzenia kontrolno pomiarowe niezbędne do wykonania
działania,
7) wypisać środki ochrony osobistej kominiarza niezbędne do wykonania działania,
8) wypisać środki zabezpieczenia przeciwpożarowego niezbędne do wykonania działania,
9) wypisać elementy które należy sprawdzić przed rozpoczęciem czyszczenia komina
fabrycznego żelbetowego,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– kartki papieru A4,
– przybory kreślarskie,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Na podstawie informacji zawartych w materiałach nauczania przygotuj plan działania
związanych z czyszczeniem komina stalowego kwasoodpornego dwupłaszczowego
odprowadzającego spaliny trzonów kuchennych zakładu zbiorowego żywienia.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami czyszczenia kominów stalowych kwasoodpornych,
3) scharakteryzować zespół kominiarzy do realizacji tego zadania wypisując liczebność
i kwalifikacje,
4) zapoznać się z dokumentacją techniczną komina odprowadzającego spaliny z trzonów
kuchennych zakładu zbiorowego żywienia,
5) wykonać rysunki lub szkice pomocnicze do wykonania zadania,
6) wypisać kolejne czynności związane z czyszczeniem komina ze stali kwasoodpornej,
7) wypisać narzędzia, sprzęt i urządzenia kontrolno pomiarowe niezbędne do wykonania
działania,
8) wypisać środki ochrony osobistej kominiarza niezbędne do wykonania działania,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
9) wypisać środki zabezpieczenia przeciwpożarowego niezbędne do wykonania działania,
10) wypisać elementy które należy sprawdzić przed rozpoczęciem czyszczenia komina,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– dokumentacja techniczna komina odprowadzającego spaliny z trzonów kuchennych zakładu
zbiorowego żywienia
– kartki papieru A4,
– przybory kreślarskie,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Wykonaj czyszczenie kanału połączeniowego
podziemnego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeprowadzić działania przygotowawcze przed rozpoczęciem czyszczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną kanału podziemnego,
3) wykonać oględziny kanału podziemnego,
4) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
5) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
6) dobrać środki ochrony indywidualnej,
7) zorganizować stanowisko pracy,
8) dobrać materiały potrzebne przy czyszczeniu czopucha podziemnego,
9) wykonać czyszczenie kanału połączeniowego podziemnego zgodnie z zasadami sztuki
kominiarskiej,
10) uporządkować stanowisko pracy,
11) wykonać obmiar robót,
12) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
13) zaprezentować efekty swojej pracy,
14) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Środki dydaktyczne:
– dokumentacja techniczna kanału podziemnego,
– maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz,
– maszyny i urządzenia pomocnicze,
– sprzęt pomiarowo dydaktyczny,
– stanowisko dydaktyczne właściwe dla zawodu kominiarz,
− środki do udzielania pomocy przedmedycznej,
– środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny,
– środek transportu do wywozu popiołu i sadzy na zewnątrz obiektu,
– kartki papieru formatu A4,
– przybory kreślarskie,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 5
Wykonaj czyszczenie kanału połączeniowego
nadziemnego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeprowadzić działania przygotowawcze przed rozpoczęciem czyszczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną kanału nadziemnego,
3) wykonać oględziny kanału nadziemnego,
4) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
5) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
6) dobrać środki ochrony indywidualnej,
7) zorganizować stanowisko pracy,
8) dobrać materiały potrzebne przy czyszczeniu czopucha nadziemnego,
9) wykonać czyszczenie kanału połączeniowego nadziemnego zgodnie z zasadami sztuki
kominiarskiej,
10) uporządkować stanowisko pracy,
11) wykonać obmiar robót,
12) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
13) zaprezentować efekty swojej pracy,
14) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– dokumentacja techniczna kanału nadziemnego
– maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz,
– maszyny i urządzenia pomocnicze,
– sprzęt pomiarowo dydaktyczny,
– stanowisko dydaktyczne właściwe dla zawodu kominiarz,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
− środki do udzielania pomocy przedmedycznej,
− środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny,
− środek transportu do wywozu popiołu i sadzy na zewnątrz obiektu,
− kartki papieru formatu A4,
− przybory kreślarskie,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
6.EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST I
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Czyszczenie kominów
przemysłowych
”
Test składa się z 21 zadań, z których:
– zadania 1-15 są z poziomu podstawowego,
– zadania 16-21 są z poziomu ponadpodstawowego
.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. b, 4. b, 5. c, 6. a, 7. b, 8. d, 9. c, 10. c, 11. b, 12. a,
13. c, 14. a, 15. d, 16. c, 17. c, 18. b, 19. d, 20. b, 21. c
Plan testu
Nr
pytania
Cel operacyjny
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawne
odpowiedzi
1 Określić minimalną szerokość szczebli
włazowych
A P b
2 Określić wysokość osadzania szczebli
włazowych nad terenem
A P
c
3 Określić wysokość zamontowania drabiny
wewnętrznej w kominie przemysłowym
B
P
b
4 Obliczyć wysokość komina
B
P
b
5 Rozróżnić elementy komina
B
P
c
6 Określić zasady bezpiecznej pracy na
nasadzie komina
A P
a
7 Przeliczyć jednostki temperatury
C
P
b
8 Określić głębokość zamocowania szczebli
włazowych na komin przemysłowy
A P d
9 Obliczyć ilość popiołu nagromadzonego
w kominie przemysłowym
C P
c
10 Podać przyczynę konieczności usuwania
B
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
sadzy w trakcie czyszczenia komina
11 Określić kogo należy powiadomić o
nieprawidłowościach stwierdzonych
czasie czyszczenia komina
przemysłowego
B
P
b
12 Określić zasady bhp po wejściu na komin
przemysłowy
B
P
a
13 Określić zasady czyszczenia komina
przemysłowego przez dwóch
pracowników
B
P
c
14 Rozpoznać urządzenie oczyszczające
spaliny
B P
a
15 Obliczyć minimalną ilość szczebli
ochronnych na kominie przemysłowym
C
P
d
16 Obliczyć ilość sadzy w kominie
D
P P
c
17 Obliczyć wynagrodzenie kominiarza
czyszczącego komin przemysłowy
D P
P
c
18 Obliczyć długość odcinka komina
przemysłowego czyszczonego przez
drugiego z kominiarzy
C
P P
b
19 Obliczyć procentowe zmniejszenie
przekroju komina
C
P P
d
20 Obliczyć sprawność urządzenia
odpylającego spaliny
D
P P
b
21 Obliczyć wysokość komina
przemysłowego
D
P P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie
będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Uczeń powinien otrzymać również oddzielną kartkę na brudnopis, w niektórych pytaniach
należy dokonać obliczeń.
7. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
8. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
9. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Dodatkowo otrzymałeś oddzielną kartkę na brudnopis, ponieważ w niektórych zadaniach
musisz dokonać obliczeń.
5. Test zawiera 21 zadań dotyczących czyszczenia kominów przemysłowych. Są to zadania
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź zaznacz
X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później .
9. Na rozwiązanie
testu
masz
45
min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Minimalna szerokość szczebli włazowych powinna wynosić:
a) 30cm,
b) 40cm,
c) 50cm,
d) 60cm.
2. Szczeble włazowe zewnętrzne osadza się nad terenem co najmniej:
a) 1m,
b) 2m,
c) 3m,
d) 4m.
3. Przy kominach fabrycznych o małej średnicy wewnętrznej można się ograniczyć do szczebli
wewnętrznych umieszczonych przy wlocie czopuchów i od góry na długości:
a) 2m,
b) 5m,
c) 7m,
d) 10m.
4. Wysokość komina składającego się z 4 elementów po 3,2m każdy wynosi :
a) 9,6m,
b) 12,8m,
c) 16,6m,
d) 18,4m.
5. Masywna, odpowiednio krzyżowo zbrojona płyta żelbetowa, na której wznoszona jest
konstrukcja komina to:
a) cokół,
b) podszycie,
c) fundament,
d) płaszcz.
6. Chodzenie po nasadzie kominowej jest :
a) zabronione,
b) dozwolone,
c) dozwolone przy asekuracji graca naramienna,
d) dozwolone przy asekuracji zestawem linowym.
7. 200
°C to:
a) 200K,
b) 473K,
c) 373K,
d) 400K.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
8. Szczeble włazowe na komin przemysłowy powinny być osadzone w ścianie na głębokości:
a) 50 mm,
b) 150 mm,
c) 200 mm,
d) 250 mm.
9. Ilość 25 cm warstwy popiołu nagromadzonego w 15 m kominie o wymiarach 100x100cm
wynosi:
a) 0,15m
3
,
b) 15m
3
,
c) 0,25m
3
,
d) 25m
3
.
10. Przy czyszczeniu komina przemysłowego należy usuwać sadze w odpowiednich odstępach
ponieważ:
a) może nastąpić samozapłon sadzy,
b) istnieje niebezpieczeństwo zaczadzenia,
c) nie można dopuścić do całkowitego zatkania otworu włazowego,
d) może dojść do zawalenia komina.
11. Przy czyszczeniu komina fabrycznego o stwierdzonych nieprawidłowościach należy
powiadomić:
a) straż pożarną,
b) właściciela lub nadzorcę budynku,
c) policję,
d) nadzór budowlany.
12. Po osiągnięciu wylotu komina należy:
a) odpocząć, zdjąć maskę przeciwpyłową i okulary,
b) niezwłocznie przystąpić do pracy,
c) odpocząć, nie zdejmując maski przeciwpyłowej i okularów,
d) przystąpić do pracy po zdjęciu maski przeciwpyłowej i okularów.
13. Pierwszy z dwóch pracowników czyszczących wysoki komin czyści:
a) około 1/3 długości od dołu komina,
b) około 2/3 długości od dołu komina,
c) około 1/3 długości od góry komina,
d) około 2/3 długości od góry komina.
14. Urządzenie odpylające spaliny w którym wykorzystuje się siłę odśrodkową to
a) cyklon,
b) elektrofiltr,
c) sprzęgło,
d) filtr działkowy.
15. Przy 82 szczeblach włazowych ilość szczebli ochronnych powinna wynosić co najmniej:
a) 10,
b) 16,
c) 20,
d) 21.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
16. Ilość 20mm warstwy sadzy nagromadzonej w 20 m kominie o wymiarach 50x50cm wynosi:
a) 0,008m
3
,
b) 0,08m
3
,
c) 0,8m
3
,
d) 8m
3
.
17. Zgodnie z kalkulacją, gdy całkowita wartość robot związanych z czyszczeniem komina
przemysłowego wyniosła 1640zł przy 25% udziale robocizny to wynagrodzenie za pracę
kominiarza wyniesie:
a) 164zł,
b) 328zł,
c) 410zł,
d) 820zł.
18. Drugi z pracowników czyszczących komin o wysokości 60m czyści:
a) około 20m od dołu komina,
b) około 40m od dołu komina,
c) około 20m od góry komina,
d) około 40m od góry komina.
19. Zmniejszenie przekroju w kominie o wymiarach 100x100cm na 50x50cm oznacza
zmniejszenie powierzchni o:
a) 10%,
b) 25%,
c) 50%,
d) 75%.
20. Sprawność urządzenia odpylającego ,zatrzymującego 44kg pyłów w stosunku do 50kg
zawartych w spalinach wynosi
a) 44%,
b) 88%,
c) 144%,
d) 112%.
21. Wysokość komina posiadającego 74 stopnie włazowe co 30cm wynosi około:
a) 15m,
b) 20m,
c) 25m,
d) 30m.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Czyszczenie kominów przemysłowych
Zakreśl poprawną odpowiedź .
Nr
zadania
Odpowiedź Punkty
1
a b c d
2
a b c d
3
a b c d
4
a b c d
5
a b c d
6
a b c d
7
a b c d
8
a b c d
9
a b c d
10
a b c d
11
a b c d
12
a b c d
13
a b c d
14
a b c d
15
a b c d
16
a b c d
17
a b c d
18
a b c d
19
a b c d
20
a b c d
21
a b c d
Razem:
…………………………………………
Ocena
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
TEST II
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Czyszczenie kominów
przemysłowych”
Test składa się z 20 zadań, z których:
– zadania 1-14 są z poziomu podstawowego,
– zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego
.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń
otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Plan testu Klucz odpowiedzi
Nr
zad.
Cel operacyjny
Kategoria
celu
Poziom
wymag
ań
Poprawna
odpowiedzi
1 Określić minimalną wysokość komina
przemysłowego który wymaga metryki
A P 30m
2 Rozróżnić elementy komina
B
P
d
3 Określić ilość osób czyszczących kominy
przemysłowe
B
P
b
4 Określić miejsce rozpoczęcia czyszczenia
łączników dymowych
A
P
paleniska
5 Rozróżniać liny stosowane przy pracach
na wysokości
B
P
bezpieczeństwa
6 Określić odległości w jakich czyści się
kominy przełazowe
B
P
a
7 Obliczyć długość czopucha
C
P
c
8 Określić zabezpieczenie komina
murowanego przed pękaniem
B P
obręcze
9 Scharakteryzować rolę jaką pełni bolec
przy uwalnianiu zaklinowanego kompletu
linowego
C
P
a
10 Określić narzędzia do czyszczenia komina
ze stali kwasoodpornej
B
P
a
11 Scharakteryzować zasady czyszczenia
kominów przełazowych
B
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
12 Obliczyć wysokość komina
C P
b
13 Obliczyć powierzchnię wewnętrzną
komina
C
P
120m
2
14 Określić średnicę szczebli włazowych na
komin
B P
2cm
15 Obliczyć ilość szczebli ochronnych
C
PP
13sztuk
16 Obliczyć długość odcinka komina
przemysłowego czyszczonego przez
pierwszego z kominiarzy
C PP
15m
17 Obliczyć ilość sadzy znajdującej się w
kominie
D PP
1,8m
3
18 Obliczyć procentowe zmniejszenie
przekroju komina
D PP
36%
19 Obliczyć wysokość komina na podstawie
ilości szczebli włazowych
C PP
36m
20 Obliczyć sprawność urządzenia
odpylającego spaliny
D
PP
84%
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie
będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14.
Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu
.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących czyszczenia kominów przemysłowych.
5. Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się zadania wielokrotnego
wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa) oraz zadania z luką. Zadania z luką wymagają
wpisania krótkiej odpowiedzi.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9. Na rozwiązanie
testu
masz
60
min.
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Komin o wysokości powyżej ……….. m powinien posiadać metrykę, która jest dowodem
jego stanu technicznego.
2. Wewnętrzna część komina przemysłowego to:
a) fundament,
b) cokół,
c) płaszcz,
d) podszycie.
3. Zespół czyszczący komin przemysłowy składa się co najmniej z :
a) 2 osób,
b) 3osób,
c) 4osób,
d) 5osób.
4. Czyszczenie łączników dymowych rozpoczyna się od strony ……………w kierunku
przewodu kominowego.
5. Systemy wejścia z wykorzystaniem lin oraz sprzęt do ustalania pozycji pracownika powinny
składać się co najmniej z liny roboczej i liny …………………….
6. Czyszczenie kominów przełazowych odbywa się stopniowo podczas zatrzymywania się
w odstępach około:
a) 0,5m,
b) 1m,
c) 2m,
d) 5m.
7. Wiedząc że długość czopucha dymowego nie może przekraczać 40% wysokości komina to
dla komina o wysokości 30m czopuch nie może być dłuższy niż:
a) 4m,
b) 10m,
c) 12m,
d) 20m.
8. Dla zabezpieczenia przed pękaniem w kominach murowanych zakłada się na płaszcz
w odległości co l-2 m ……………… wzmacniające, wykonane z płaskownika, składające
się z 3-4 segmentów łączonych śrubami.
9. Użycie bolca zamiast kuli do odblokowywania kompletu linowego:
a) zwiększa siłę uderzeniową,
b) zmniejsza siłę uderzeniowa,
c) powoduje uderzenie na całej szerokości komina,
d) powoduje bardziej dokładne uderzenie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
10. Komin przemysłowy ze stali kwasoodpornej czyścimy za pomocą:
a) zestawu linowego z kula kominiarską gumowana i szczotkami z tworzyw sztucznych,
b) zestawu linowego z kula kominiarską i szczotkami,
c) bolca,
d) szczotki drucianej.
11. Czyszcząc kominy przełazowe opuszczamy się w kominie obmiatając przyległe do siebie
ściany:
a) każdą trzykrotnym tarciem miotły w przód, w tył i ponownie w przód,
b) każdą trzykrotnym tarciem miotły w tył, w przód, w tył i ponownie w tył,
c) każdą trzykrotnym tarciem miotły do tyłu,
d) każdą trzykrotnym tarciem miotły do przodu.
12. Wysokość komina stalowego zbudowanego 8 elementów o długości 4,2m wynosi około:
a) 32m,
b) 33,6m,
c) 34,6m,
d) 48m.
13. Powierzchnia wewnętrzna komina o wysokości 20m i wymiarach 150x150cm
wynosi……..m
2
.
14. Średnica szczebla włazowego na komin przemysłowy powinna wynosić minimum …..cm.
15. Przy 65 szczeblach włazowych ilość szczebli ochronnych powinna wynosić co
najmniej…..sztuk.
16. Pierwszy z pracowników czyszczących komin o wysokości 45m czyści ……….m od góry.
17. Ilość 15mm warstwy sadzy nagromadzonej w 30 m kominie o wymiarach 100x100cm
wynosi …………..m
3
.
18. Zmniejszenie przekroju w kominie o wymiarach 100x100cm na 80x80cm oznacza
zmniejszenie powierzchni o……………%.
19. Wysokość komina posiadającego 110 stopnie włazowe co 30cm wynosi około ………m.
20. Sprawność urządzenia odpylającego zatrzymującego 21kg pyłów w stosunku do 25kg
zawartych w spalinach wynosi………….%.
.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Czyszczenie kominów przemysłowych
Zakreśl poprawną odpowiedź, uzupełnij brakujące zdanie.
Nr
zadania
Odpowiedź Punkty
1
2 a
b
c
d
3 a
b
c
d
4
5
6 a
b
c
d
7 a
b
c
d
8
9 a
b
c
d
10 a
b
c
d
11 a
b
c
d
12 a
b
c
d
13
14
15
16
17
18
19
20
∑ punktów
…………………………………………
Ocena
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
7. LITERATURA
1. Fenkann.O. ,Meller M: Kominy stalowe. Wydawnictwo Uczelniane Politechniki
Koszalińskiej, Koszalin 1994
2. Heryszek A.: Kominiarz i jego wiedza zawodowa. Wydawnictwo Spółdzielcze, Warszawa
1985
3. Krygier K., Klinke T., Sewerynik J.: Ogrzewnictwo wentylacja klimatyzacja. WSiP,
Warszawa 1991
4. Krygier K. , Kieślowski S.: Technologia Instalacje sanitarne cz.2. WSiP, Warszawa 1998
5. Meller M. ,Pożoga T. Wybrane zagadnienia korozji i utrzymania kominów przemysłowych.
Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Koszalińskiej, Koszalin 2003
6. Mrozek W.: Budownictwo przemysłowe cz.1 Wybrane zagadnienia Skrypt Politechniki
Białostockiej, Białystok 1990
7. PN-89/B-10425 Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne murowane z cegły.
Wymagania techniczne i badania przy odbiorze
8. PN-EN 1443 Kominy – wymagania ogólne
9. Katalogi producentów
10. Czasopismo: ”Kominiarz Polski”