background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 

 

 

 
MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

Ryszard Dolata 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie  połączeń  w  urządzeniach  precyzyjnych 
i układach automatyki przemysłowej 731[01].O2.04

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji–Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Andrzej Ampuła 
dr inż. Tadeusz Sarnowski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Ryszard Dolata 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Janusz Figurski 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  731[01].O2.04 
„Wykonywanie  połączeń  w  urządzeniach precyzyjnych i  układach  automatyki  przemysłowej”, 
zawartego  w modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu  mechanik  automatyki 
przemysłowej i urządzeń precyzyjnych. 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji–Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 
1. 

Wprowadzenie 

2. 

Wymagania wstępne 

3. 

Cele kształcenia 

4. 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5. 

Ćwiczenia 

11 

5.1. Podstawowe zagadnienia procesu montażu 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2. Połączenia rozłączne 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

5.3. Połączenia nierozłączne 

17 

5.3.1.  Ćwiczenia 

17 

5.4. Montażowe procesy technologiczne 

20 

5.4.1.  Ćwiczenia 

20 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7.  Literatura 

43 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

  

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  mechanik  automatyki  przemysłowej 
i urządzeń precyzyjnych. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  już  ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika, 

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ćwiczenia,  przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami 
nauczania–uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych. 

731[01].O2 

Mechaniczne techniki  

wytwarzania 

731[01].O2.01 

Posługiwanie się dokumentacją  

techniczną 

731[01].O2.02 

Dobieranie materiałów  

konstrukcyjnych 

731[01].O2.03 

Stosowanie podstawowych 
technik wytwarzania części 

maszyn 

731[01].O2.04 

Wykonywanie połączeń 

w urządzeniach precyzyjnych  

i układach automatyki  

przemysłowej  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

stosować jednostki układu SI, 

 

przestrzegać  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej 
oraz ochrony środowiska 

 

wykonywać pomiary warsztatowe, 

 

posługiwać się dokumentacją techniczną, 

 

dobierać materiały konstrukcyjne, 

 

stosować podstawowe techniki wytwarzania części maszyn, 

 

użytkować komputer, 

 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozróżnić rodzaje połączeń (rozłączne i nierozłączne oraz bezpośrednie i pośrednie), 

 

scharakteryzować podstawowe techniki łączenia metali i niemetali, 

 

zastosować  odpowiednie  połączenia  z  uwzględnieniem  wytrzymałości,  dokładności 
i szczelności,  

 

dobrać  narzędzia  do  wykonania  gwintów  i  połączeń  gwintowych,  połączeń  ciernych 
i kształtowych, 

 

scharakteryzować połączenia spajane i odkształtne, 

 

scharakteryzować połączenia zaciskowe i złącza wtykowe, 

 

zastosować  połączenia  lutowane,  zaciskowe  i  złącza  wtykowe  podczas  montażu 
elementów elektronicznych, 

 

określić zasady montażu powierzchniowego, 

 

określić zasady montażu urządzeń regulacyjnych, 

 

odczytać dokumentację montażową, 

 

zorganizować stanowisko pracy, 

 

sprawdzić jakość wykonanych prac, 

 

zastosować  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska podczas wykonywania pracy

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca:    

 

 

………………………………………………………… 

Modułowy program nauczania:  

Mechanik 

automatyki 

przemysłowej 

urządzeń 

precyzyjnych 731[01] 

Moduł:    

 

 

 

 

 

Mechaniczne techniki wytwarzania 731[01].O2 

Jednostka modułowa:  

Wykonywanie  połączeń  w  urządzeniach  precyzyjnych 
i układach automatyki przemysłowej 731[01].O2.04 

Temat:  Zastosowanie  połączeń  nierozłącznych  i  rozłącznych  w  budowie  pulpitów  i  szaf 

sterujących. 

Cel  ogólny:  Nabycie  umiejętności  rozróżniania  i  dobierania  połączeń  w  budowie  szaf 

i pulpitów sterujących. 

 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

 

rozróżnić podstawowe grupy połączeń, 

 

rozpoznać i ustalić połączenie rozłączne, 

 

rozpoznać i ustalić połączenie nierozłączne, 

 

uzasadnić,  że  odpowiednie  przygotowanie  części  do  połączenia  decyduje  o  jakości 
montażu, 

 

dobrać połączenia rozłączne i nierozłączne, 

 

wykonać  szkice  połączeń  rozłącznych  i  nierozłącznych  występujących  w  budowie  szaf 
i pulpitów sterujących, 

 

odszukiwać  informacje  w  literaturze  dotyczącej  zastosowania  połączeń  w  budowie  szaf 
i pulpitów. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespołach 

 
Czas trwania zajęć: 90 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zbiór eksponatów połączeń rozłącznych, 

 

zbiór eksponatów połączeń nierozłącznych, 

 

tablice dydaktyczne przedstawiające połączenia rozłączne i nierozłączne, 

 

katalogi i literatura merytoryczna, 

 

suwmiarka. 

 
Zadanie dla ucznia: 

Ze  zbioru  eksponatów  rozpoznaj  rodzaje  połączeń  i  wskaż  ich  zastosowanie  w  budowie 

szaf i pulpitów sterowniczych. Wykonaj rysunki połączeń i opisz ich zastosowanie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć:  
Faza wstępna 
1.  Zaznajomienie uczniów z tematem i celami zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego. 
 
Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 
Faza I Informacje 
1.  Jakie są rodzaje połączeń? 
2.  Jakie jest zastosowanie połączeń rozłącznych, a jakie nierozłącznych? 
3.  Jakie połączenia mają zastosowanie w montażu szaf i pulpitów sterowniczych?] 
4.  Na czym polega połączenie elementów przez odkształcenie trwałe? 
5.  Jak zabezpieczamy połączenia gwintowe przed samoodkręceniem się? 
 
Faza II Planowanie 
1.  Jakie rodzaje połączeń będą rozpoznawane? 
2.  Jak będą zapisywane wyniki identyfikacji połączeń? 
3.  Jak będą rysowane rysunki połączeń i opis ich zastosowania? 
 
Faza III Ustalenie 
1.  Uczniowie ustalają poprawność podziału połączeń i ich zastosowanie. 
2.  Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność wyników identyfikacji połączeń. 
 
Faza IV Wykonanie 
1.  Uczniowie identyfikują połączenia. 
2.  Uczniowie wykonują rysunki połączeń. 
3.  Uczniowie opisują zastosowanie połączeń w montażu szaf i pulpitów. 
 
Faza V Sprawdzenie 
1.  Nauczyciel sprawdza poprawność identyfikacji połączeń. 
2.  Nauczyciel sprawdza rysunki połączeń. 
3.  Nauczyciel  sprawdza  opis  połączeń  i  ich  zastosowanie  w  budowie  szaf  i  pulpitów 

sterowniczych. 

 
Faza VI Analiza końcowa 
1.  Uczniowie prezentują wyniki swoich analiz i odpowiadają na pytania nauczyciela zawarte 

w I fazie zajęć. 

2.  Nauczyciel podsumowuje zajęcie i omawia błędy popełnione przez uczniów. 
3.  Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazuję,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  trudności. 

Na zakończenie nauczyciel ocenia uczniowskie prace i określa zadanie domowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca:    

 

 

………………………………………………………… 

Modułowy program nauczania:  

Mechanik 

automatyki 

przemysłowej 

urządzeń 

precyzyjnych 731[01] 

Moduł:    

 

 

 

 

 

Mechaniczne techniki wytwarzania 731[01].O2 

Jednostka modułowa:  

Wykonywanie  połączeń  w  urządzeniach  precyzyjnych 
i układach automatyki przemysłowej 731[01].O2.04 

Temat: Lutowanie miękkie przewodów elektrycznych. 

Cel  ogólny:  Nabycie  umiejętności  wykonywania  połączeń  lutowanych  przewodów 

elektrycznych. 

 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

 

zastosować  lutowanie  miękkie  do  połączenia  przewodów  elektrycznych  wykonanych 
z różnych materiałów, 

 

wykonać  połączenie  lutowane  przewodów  elektrycznych  z  wtyczkami  i  gniazdami 
charakteryzujące się dostateczną wytrzymałością plastycznością, 

 

zastosować lut o zbliżonym współczynniku rozszerzalności cieplnej łączonych metali, 

 

zastosować odpowiednie topniki do lutowania przewodów, wtyczek i gniazd, 

 

dobrać metodę lutowania (za pomocą lutownicy lub lutowanie kąpielowe).  

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 
Czas trwania zajęć: 90 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego, 

 

przewody elektryczne, wtyczki i gniazda elektryczne, 

 

narzędzia do lutowania, 

 

stanowiska do łączenia elementów, 

 

zestaw pytań prowadzących, 

 

kartki papieru A4, pisaki. 

 
Zadanie dla ucznia: 

Zaplanuj  elektryczne  połączenia lutowane przewodów z zastosowaniem różnych wtyczek 

i gniazd.  Połącz  i  sprawdź  poprawność  lutowania  przewodów.  Podczas  zajęć  stosuj  zasady 
bezpiecznej  pracy  z  urządzeniami  elektrycznymi,  zwracając  także  uwagę  na  zagrożenie 
poparzenia  ciekłym  lutem  oraz  rozgrzaną  lutownicą.  Zabieg  lutowania  należy  realizować 
na stanowisku, w pomieszczeniu z wentylacją. 
 
Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu i celu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział uczniów na grupy i przydział stanowisk pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 
Faza I Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Na czym polega lutowanie miękkie? 
2.  Jakie narzędzia i materiały lutownicze należy zastosować do połączeń? 
3.  Jakie zadanie spełniają topniki w procesie lutowania? 
4.  Jakie stopy lutownicze znajdują zastosowanie w lutowaniu miękkim? 
5.  Jaki  stop  lutowniczy  należy  dobrać  do  łączenia  miedzianych  przewodów  elektrycznych 

z wtyczkami i gniazdami? 

6.  Na czym polega mechaniczne przygotowanie przewodów do lutowania? 
7.  W jakich warunkach lut dobrze zwilży powierzchnie łączonych części? 
8.  Jakie są zasady rysowania połączeń lutowanych na schematach? 
 
Faza II Planowanie 
1.  Jaki  skład  chemiczny  powinien  mieć  stop  lutowniczy  (na  bazie  cyny  i  ołowiu) 

do połączenia przewodów elektrycznych wykonanych z miedzi? 

2.  Jaki topnik należy użyć do połączeń? 
3.  Jaką metodą łączyć przewody elektryczne? 
4.  Jaką metodą łączyć przewód z wtyczką lub gniazdem? 
 
Faza III Ustalenie 
1.  Uczniowie proponują stop lutowniczy do połączeń przewodów. 
2.  Uczniowie proponują topnik do połączeń. 
3.  Uczniowie proponują metody lutowania i dobierają narzędzia do lutowania. 
 
Faza IV Wykonanie 
1.  Uczniowie  rysują  na  arkuszu  rysunkowym  schematy  połączeń  elektrycznych przewodów, 

wtyczek i gniazd. 

2.  Uczniowie dobierają elementy połączeń zgodnie ze schematem. 
3.  Uczniowie łączą (lutują) elementy zgodnie ze schematem. 
 
Faza V Sprawdzenie 
1.  Uczniowie  sprawdzają  poprawność  wykonanych  połączeń.  Nauczyciel  sprawdza 

poprawność połączeń. 

2.  Nauczyciel  aprobuje  połączenia,  a  uczniowie  podłączają  do  źródła  prądu  poprzez 

wykonane przewody odbiorniki elektryczne. 

3.  Uczniowie sprawdzają poprawność działania zasilanego układu. 
 
Faza VI Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły  im 

trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  ćwiczenie,  wskazać  jakie  umiejętności  były 

ćwiczone,  jakie  wystąpiły  trudności  i  jak  ich  unikać  w  przyszłości.  Nauczyciel  ocenia  prace 
uczniów i formułuje zadanie domowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Podstawowe zagadnienia procesu montażu 

 

5.1.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj schemat montażu reduktora ciśnienia powietrza przedstawionego na rysunku. 

a) 

b) 

 

 

 

 

Rys. 

do  ćwiczenia  1:  a)  reduktor  ciśnienia,  b)  wzór  schematu  montażu:  1–pokrętło 
śruby  nastawczej,  2–membrana  główna,  3–sprężyna  pomocnicza,  4–sprężyna 
główna,  
5–korpus  dolny,  6–korpus  górny,  7–usztywniacz  membrany,  8–popychacz,  9–
śruba nastawcza, 10–podkładka sprężyny pomocniczej 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  4.1.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  staranne 
przygotowanie schematu montażu reduktora ciśnienia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować rysunek reduktora ciśnienia, 
2)  ustalić położenie poszczególnych części, ich połączenia i współzależność działania, 
3)  opracować kolejność zabiegów w procesie montażu reduktora, 
4)  zaprezentować schemat montażu. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Środki dydaktyczne: 

− 

arkusz papieru rysunkowego formatu A4, 

− 

przybory rysunkowe. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  rysunku  wyrobu,  opracuj  wykaz  części  składowych  wraz  z  ich  przyjętymi 

nazwami  oraz  określ  stanowisko  i  narzędzia  niezbędne  do  zrealizowania  procesu  montażu. 
Wykonaj plan montażu. 

 

Rys. do ćwiczenia 2 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  4.1.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  znormalizowane 
nazwy części maszyn. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  sporządzić wykaz części konstrukcyjnych wyrobu, 
2)  przyporządkować znormalizowane nazwy poszczególnym elementom, 
3)  przygotować stanowisko na którym będzie wykonany montaż, 
4)  przygotować wszystkie narzędzia potrzebne do wykonania montażu, 
5)  sporządzić plan montażu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

metoda tekstu przewodniego, 

− 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

normy dotyczące znormalizowanych części maszyn, 

− 

arkusz papieru rysunkowego A4, 

− 

przybory rysunkowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Połączenia rozłączne 

 

5.2.1.  Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj połączenia przedstawione na rysunku. 

 

Rys. do ćwiczenia 1 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  4.2.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  poprawność 
wykonywania połączeń rozłącznych i zasady bezpiecznej pracy. 

 
Sposoby wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać w treściach poradnika informacje dotyczące przedmiotowych połączeń, 
2)  skompletować elementy połączeń i przygotować je do montażu, 
3)  dobrać i przygotować narzędzia i przyrządy do wykonania poszczególnych połączeń, 
4)  sporządzić plan wykonania połączeń, 
5)  wykonać połączenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

normy dotyczące połączeń: kołkowych, gwintowych, wpustowych, 

− 

elementy połączeń: śruby, nakrętki, podkładki, wpusty, kołki, 

− 

zestaw narzędzi do wykonania połączeń. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj połączenie zakładkowe blach. Zastosuj nitokołki stalowe z łbem kulistym 1,6 x 4 

(d = 1,6 mm, l = 4 mm). 

 

Rys. 

do ćwiczenia 2 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  4.2.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  dobór  kołków  do 
połączenia  pod  względem  średnicy  i  długości.  Szczególną  uwagę  zwrócić  na  zasady 
bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać nitokołki o długości odpowiedniej do grubości łączonych blach, 
2)  wykonać  wiertłem  krętym  dwa  przelotowe  otwory  równocześnie  przez  dwie  blachy 

o odpowiedniej średnicy, 

3)  za pomocą młotka lub prasy wprowadzić nitokołki do otworów, 
4)  sprawdzić jakość połączenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

tekstu przewodniego, 

− 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

elementy łączone (blachy), 

− 

zestaw nitokołków, 

− 

wiertarka stołowa z wyposażeniem oraz zestaw wierteł krętych, 

− 

ręczna prasa, 

− 

młotek ślusarski. 

 

Ćwiczenie 3 

Zastosuj  klucz  dynamometryczny  do  dokręcenia  śrub  lub  nakrętek  (wskazanych  przez 

nauczyciela)  z  następującymi  wartościami  momentu  obrotowego:  8  Nm,  10  Nm,  25  Nm,  57 
Nm i 120 Nm. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment rozdziału 4.2.1. Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na technikę zastosowania 
klucza dynamometrycznego. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia: 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować klucz dynamometryczny o odpowiednich zakresach momentu obrotowego, 
2)  wykonać zabiegi dokręcania śrub (nakrętek) uzyskując odpowiedni moment obrotowy, 
3)  wykonać  szkice  połączeń,  opisując  zrealizowane  czynności  dokręcania  śrub  (nakrętek) 

kluczem dynamometrycznym. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

metoda tekstu przewodniego, 

− 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

śruby, nakrętki i podkładki, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

− 

zestaw kluczy dynamometrycznych, 

− 

instrukcje obsługi kluczy dynamometrycznych, 

− 

arkusz rysunkowy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3.  Połączenia nierozłączne 

 

5.3.1.  Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj  rodzaje  i  grupy  połączeń  nierozłącznych  przedstawionych  na  rysunkach 

oraz we wskazanych przez nauczyciela eksponatach. Wykonaj szkice połączeń i przedstaw ich 
charakterystykę. 
 

 

Rys. 

do ćwiczenia 1 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  4.3.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  rodzaje  połączeń 
nierozłącznych i ich zastosowanie w budowie urządzeń precyzyjnych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w poradniku i innych materiałach dydaktycznych informacje dotyczące rodzajów 

i grup połączeń, 

2)  rozpoznać  połączenia  przedstawione na rysunku i połączenia występujące w eksponatach 

wskazanych przez nauczyciela, 

3)  wykonać szkice połączeń, 
4)  opisać  charakterystykę  połączeń,  podkreślając  ich  zastosowanie  w  układach 

i mechanizmach precyzyjnych. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

metoda tekstu przewodniego, 

− 

ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Środki dydaktyczne: 

− 

eksponaty połączeń nierozłącznych, 

− 

literatura dotycząca połączeń, 

− 

materiały i przybory rysunkowe. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  połączenie  nitowe  blach  stosując  kolejne  fazy  nitowania  przedstawione  na 

rysunku.  Połączenie  wykonaj  na  zimno  z  zastosowaniem  nitów  (stalowych  i  aluminiowych) 
z łbem kulistym, z łbem płaskim i z łbem walcowym o wymiarach podanych przez nauczyciela. 

 

Rys. 

do  ćwiczenia  2:  a)  wiercenie  oraz  umieszczenie  nitu  w  otworze,  b) 
dociskanie, c), d), e) kształtowanie zakuwki młotkiem i nagłówniakiem 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  4.3.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  technikę  wykonania 
połączeń i zasady bezpiecznej pracy na stanowisku. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w poradniku i innych materiałach informacje dotyczące nitowania, 
2)  wykonać  szkice  połączeń,  uwzględniając  wskazówki  nauczyciela  pod  względem 

wymiarów połączenia nitowego, 

3)  wykonać  połączenia  realizując  kolejne  fazy  nitowania:  trasowanie,  wiercenie, 

umieszczenie 

nitu 

otworze 

dociskanie, 

kształtowanie 

zakuwki 

młotkiem 

i nagłówniakiem, 

4)  ocenić jakość wykonanych połączeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

nity i elementy łączone, 

− 

narzędzia do trasowania płaskiego, 

− 

wiertarka stołowa z wyposażeniem, 

− 

narzędzia do nitowania, 

− 

materiały i przybory rysunkowe, 

− 

norma techniczna dotycząca nitów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj  lutowanie  miękkie  przewodów  elektrycznych:  doczołowe  i  zakładkowe  oraz 

połączenie  zaciskowe  przewodu  z  końcówką  (rysunek  do  ćwiczenia),  która  poddana  jest 
obciążeniu mechanicznemu. 

 

Rys. do ćwiczenia 3 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  4.3.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  technikę  lutowania 
miękkiego. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  poradniku  i  innych  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące 

lutowania miękkiego, 

2)  przygotować elementy połączenia i spoiwo, 
3)  wykonać połączenie lutowane i zaciskowe, 
4)  sprawdzić jakość połączenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

przewody elektryczne o różnych przekrojach, 

− 

luty, topniki i lutownice elektryczne (24 V), 

− 

literatura dotycząca lutowania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.4.  Montażowe procesy technologiczne 

 

5.4.1.  Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  montaż  połączenia  śrubowego  części  przedstawionych  na  rysunkach.  Zastosuj 

zabezpieczenia przed samoczynnym odkręceniem się nakrętek. 

 

Rys. do ćwiczenia 1

Wskazówki do realizacji 

Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  4.4.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  metody 
zabezpieczania nakrętek przed samoczynnym odkręcaniem się. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać  w  poradniku  wiadomości  o  sposobach  wykonania  i  zabezpieczenia  montażu 

śrubowego, 

2)  narysować plan montażu (wyodrębnić elementy połączeń), 
3)  przygotować  narzędzia  do  wykonania  montażu  i  rozmieścić  na  stanowisku  elementy 

połączeń zgodnie z zasadami organizacji. 

4)  wykonać montaż na podstawie sporządzonego planu. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

tekstu przewodniego, 

− 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

norma dotycząca połączenia śrubowego, 

− 

elementy składowe połączenia śrubowego, 

− 

narzędzia niezbędne do wykonania montażu, 

− 

arkusz rysunkowy. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  demontaż  siłownika  pneumatycznego  i  na  jego  podstawie  sporządź  schemat 

montażu. Oceń stan techniczny elementów siłownika. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  4.4.1.  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  staranność 
przeprowadzenia  demontażu  i  metodykę  wykonania  schematu  montażu  siłownika.  Ponadto 
należy zwrócić uwagę na porządek i ład na stanowisku oraz zasady bezpiecznej pracy. 

 

a) 

b) 

 

 

 

 

Rys. do ćwiczenia 2: a) siłownik pneumatyczny, b) wzór schematu montażu 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać w poradniku i literaturze informacje o procesie montażu i demontażu urządzeń, 
2)  dokonać  analizy  rysunku  siłownika  pod  względem  części  składowych  urządzenia  (DTR 

siłownika), 

3)  dobrać narzędzia do demontażu, 
4)  przygotować stanowisko do demontażu siłownika, 
5)  wykonać demontaż siłownika przestrzegając zasad bezpiecznej pracy, 
6)  ocenić stan techniczny elementów siłownika, 
7)  sporządzić schemat montażu, rozpoczynając od części podstawowej. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

tekstu przewodniego, 

− 

ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Środki dydaktyczne: 

− 

dokumentacja techniczna siłownika (DTR), 

− 

siłownik pneumatyczny (aktualnie dostępny), 

− 

narzędzia i materiały pomocnicze do demontażu siłownika, 

− 

arkusz rysunkowy. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  montaż  elementów  elektronicznych  układu  przedstawionego  na  rysunku. 

Zastosuj połączenia lutowane metodą przewlekania. Wykonaj plan montażu. 

a) 

 

b) 

 

Rys. do ćwiczenia 3: a) schemat ideowy, b) schemat montażowy 

 

Wykaz elementów: 
T1–T3    

BC547, 548 

C1, C2   

10uF/25V 

C3   

 

220uF/25V 

R1   

 

10 Ω 

R2, R5, R6  10 kΩ 
R3, R4   

68 kΩ 

Sygnalizator dźwiękowy HCM1212X 
Płytka drukowana 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  4.4.1. Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na poprawne odczytanie 
schematu montażowego i technikę lutowania miękkiego. Należy przypomnieć uczniom zasady 
bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać  w  poradniku  i  literaturze  informacje  o  procesie  montażu  elementów 

elektronicznych, 

2)  dokonać analizy schematów układu elektronicznego, 
3)  wykonać plan montażu, 
4)  przygotować stanowisko do montażu, 
5)  przygotować elementy elektroniczne do montażu, 
6)  wykonać montaż elementów układu, 
7)  sprawdzić działanie układu elektronicznego. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

tekstu przewodniego, 

− 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

elementy elektroniczne zgodne z wykazem, 

− 

stacja lutownicza oraz spoiwo cynowe i topniki, 

− 

lupa, 

− 

zasilacz 12V,  

− 

miernik uniwersalny, 

− 

arkusz papieru rysunkowego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  połączeń 
w urządzeniach precyzyjnych i układach automatyki przemysłowej” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego, 

 

zadania 2, 7, 10, 16 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za zła odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzymuje  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  a,  3.  b,  4.  c,  5.  c,  6. a, 7. d, 8. c, 9. d, 10. b, 11. c, 
12. 
b, 13. c, 14. c, 15. c, 16. b, 17. d, 18. b, 19. c, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia uczniów) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawne 

odpowiedzi 

Zdefiniować montaż 

Scharakteryzować zasady montażu 

PP 

Rozpoznać narzędzia do montażu 

Określić przepisy bezpiecznej pracy 

Rozpoznać połączenia wpustowe 

Rozpoznać połączenia rozłączne 

Scharakteryzować  oznaczenie  gwintu  na 
nakrętce 

PP 

Określić połączenie lutowane 

Określić materiały lutownicze 

10 

Scharakteryzować  właściwości  połączenia 
lutowanego 

PP 

11 

Rozpoznać elementy połączenia nitowego 

12 

Określić narzędzia do demontażu łożysk 

13 

Określić elementy połączenia gwintowego 

14 

Określić 

zabezpieczenia 

połączenia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

gwintowego przed samoodkręcaniem się 

15 

Rozpoznać połączenie wtłaczane 

16 

Scharakteryzować montaż przewlekany 

PP 

17 

Określić 

połączenia 

montażu 

powierzchniowym 

18 

Określić dokumentację montażu 

19 

Rozpoznać instalację rurową 

20 

Rozpoznać montaż części maszyn 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Klika przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie zakończenia 

udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. 
5.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej karcie odpowiedzi,  stawiając w odpowiedniej  rubryce 

znak X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego  rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 25 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Montaż  jest  procesem  technologicznym  wymagającym  łączenia  części  poprzez 

zastosowanie 
a)  odlewania. 
b)  tłoczenia. 
c)  połączeń rozłącznych i nierozłącznych. 
d)  obróbki skrawaniem. 

 

2.  Zasady montażu części uwzględniają 

a)  wartości tolerancji części. 
b)  właściwości technologiczne materiałów części. 
c)  kierunkowość struktury powierzchni części. 
d)  kształt montowanych części. 
 

3.  Na rysunku przedstawiono 

 

 

a)  klucz hakowy pazurowy. 
b)  klucz dynamometryczny. 
c)  klucz gniazdowy. 
d)  klucz do śrub dwustronnych. 
 

4.  Podczas montażu należy przestrzegać przepisy bhp uwzględniające 

a)  okulary ochronne, aby chronić oczy przed odpryskami. 
b)  zastosowanie rękawic ochronnych podczas lutowania urządzeń elektronicznych. 
c)  dobry stan techniczny narzędzi do montażu. 
d)  zastosowanie nakrycia głowy podczas realizacji połączeń śrubowych. 
 

5.  Na rysunku przedstawiono połączenie 

 

 

a)  kołkowe. 
b)  klinowe. 
c)  wpustowe. 
d)  gwintowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

6.  Połączeniami rozłącznymi są połączenie przedstawione na rysunkach 

 

a)  1 i 2. 
b)  2 i 3. 
c)  1 i 4. 
d)  3 i 4. 

 
7.  Liczba 10 na nakrętce odnosi się do 

 

 

a)  wysokości nakrętki. 
b)  momentu dokręcenia nakrętki. 
c)  skoku gwintu. 
d)  klasy własności mechanicznej. 
 

8.  Do lutowania miękkiego stosuje się luty, których temperatura topnienia nie przekracza 

a)  150

C. 

b)  300

C. 

c)  450

C. 

d)  650

C. 

 

9.  Do lutowania miękkiego używa się topników 

a)  boraksu. 
b)  chlorku potasu. 
c)  chlorku sodu. 
d)  kalafonii. 
 

10.  Konstrukcja elementów klejonych powinna być taka, aby połączenie pracowało na 

a)  rozciąganie. 
b)  zginanie. 
c)  skręcanie. 
d)  ściskanie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

 

11.  Do połączeń nitowych stosuje się 

a)  kołki. 
b)  sworznie. 
c)  nity. 
d)  tulejki. 

 
12.  Do demontażu łożyska należy zastosować 

 

a)  prasę. 
b)  ściągacz do łożysk. 
c)  młotek ślusarski. 
d)  młotek gumowy. 
 

13.  Podkładka 

połączeniu 

śrubowym 

ma 

zabezpieczyć 

 

a)  przed odkręceniem się nakrętki. 
b)  przed korozją gwintu. 
c)  powierzchnie łączonych części przed uszkodzenie. 
d)  przed uszkodzeniem gwintu nakrętki. 
 

14.  W celu zabezpieczenia nakrętki przed samoczynnym odkręceniem stosuje się 

a)  spawanie. 
b)  zgrzewanie. 
c)  klejenie. 
d)  lutowanie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

15.  Na rysunku przedstawiono połączenie łączników gwintowych z obudową metodą 

 

a)  spawania. 
b)  lutowania. 
c)  wtłaczania. 
d)  zgrzewania. 
 

16.  Montaż powierzchniowy polega na łączeniu 

a)  części maszyn, stosując połączenia spawane. 
b)  elementów elektronicznych na obwodach drukowanych. 
c)  przewodów rurowych. 
d)  łożysk ślizgowych z czopami wałków. 
 

17.  Montaż powierzchniowy polega na zastosowaniu połączeń 

a)  spawanych. 
b)  zgrzewanych. 
c)  gwintowych. 
d)  lutowanych. 
 

18.  Montaż elementów układów automatyki wykonuje się na podstawie 

a)  wykazu części układu. 
b)  planu montażowego. 
c)  rysunku wykonawczego części. 
d)  rysunku operacyjnego. 
 

19.  Na rysunku przedstawiono instalację wykonaną 

 

a)  z rur stalowych połączonych kołnierzami. 
b)  z rur stalowych połączonych złączkami gwintowymi. 
c)  z przewodów giętkich. 
d)  z rur spawanych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

20.  Na rysunku przedstawiono montaż 

 

a)  koła pasowego na wałku. 
b)  łożyska na wałku. 
c)  koła zębatego na wałku. 
d)  sprzęgła. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Wykonywanie połączeń w urządzeniach precyzyjnych i układach automatyki 
przemysłowej 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

Test 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  połączeń 
w urządzeniach precyzyjnych i układach automatyki przemysłowej” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 16, 17, 19, 20 są poziomu podstawowego [P], 

 

zadania 2, 13, 14, 15, 18 są poziomu ponadpodstawowego [PP]. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za zła odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzymuje  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  b,  2.  a,  3. c, 4. d, 5. c, 6. d, 7. b, 8. c, 9. a, 10. b, 11. d, 
12. 
c, 13. c, 14. b, 15. c, 16. b, 17. b, 18. a, 19. a, 20. d. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia uczniów) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawne 

odpowiedzi 

Określić rodzaje montażu 

Dobrać urządzenia do montażu 

PP 

Określić  zasady  bezpiecznej  pracy  podczas 
montażu 

Rozpoznać połączenia kołkowe 

Rozpoznać elementy połączenia śrubowego 

Określić wymiary gwintu 

Rozpoznać zarys gwintu 

Określić wymiary gwintu metrycznego 

Określić skok gwintu 

10 

Określić  narzędzia  do  dokładnego  montażu 
połączeń śrubowych 

11 

Rozpoznać połączenia spawane 

12 

Rozpoznać  narzędzia  do  demontażu  łożysk 
tocznych 

13 

Scharakteryzować 

połączenie 

wielowypustowe 

PP 

14 

Scharakteryzować  urządzenia  stosowane  w 
automatyzacji procesów montażowych 

PP 

15 

Scharakteryzować instalację rurową 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

16 

Określić schemat montażu 

17 

Rozpoznać połączenie śrubowe 

18 

Scharakteryzować połączenie śrubowe 

PP 

19 

Określić połączenie lutowane 

20 

Rozpoznać połączenia wprasowane 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Klika przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie zakończenia 

udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. 
5.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej karcie odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce 

znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego  rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 25 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Montaż, w którym wyrób montuje się na jednym stanowisku pracy nazywamy 

a)  montażem niedzielonym. 
b)  montażem stacjonarnym. 
c)  montażem dzielonym. 
d)  montażem ręcznym. 
 

2.  Komory czystego montażu to urządzenia w których 

a)  utrzymuje się stałą wartość temperatury, ciśnienia i wilgotności powietrza. 
b)  wykonuje się mycie i suszenie części. 
c)  zabezpiecza się wyrób przed korozją. 
d)  wykonuje się operacje montażowe związane z regulacją luzów. 
 

3.  Podczas  posługiwania  się  przenośnymi  narzędziami  o  napędzie  elektrycznym,  należy 

szczególną uwagę zwrócić na 
a)  korzystanie z okularów ochronnych. 
b)  korzystanie z nauszników ochronnych. 
c)  stan izolacji elektrycznej narzędzia. 
d)  korzystanie rękawic ochronnych olejoodpornych. 
 

4.  Połączenie kołkowe przedstawia rysunek oznaczony 

 

 

a)  3. 
b)  4. 
c)  1. 
d)  2. 
 

5.  Podkładkę sprężystą przedstawia rysunek 

 

 

a)  1. 
b)  3. 
c)  4. 
d)  2. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

Na podstawie zamieszczonego rysunku odpowiedz na pytania 6, 7, 8, 9. 

 

6.  Wymiar „d” dotyczy gwintu 

a)  zewnętrznego nakrętki. 
b)  zewnętrznego rury. 
c)  nakrętki motylkowej. 
d)  zewnętrznego śruby. 
 

7.  Rysunek przedstawia zarys gwintu 

a)  okrągły. 
b)  trójkątny. 
c)  prostokątny. 
d)  trapezowy. 
 

8.  W gwintach metrycznych kąt β wynosi 

a)  55

0

b)  30

0

c)  60

0

d)  33

0

 

9.  Wymiar P dotyczy 

a)  skoku gwintu. 
b)  długości gwintu. 
c)  luzu wzdłużnego gwintu. 
d)  głębokości zarysu gwintu. 
 

10.  Klucz dynamometryczny stosuje się do 

a)  łatwiejszego dokręcania śrub. 
b)  dokręcania śrub z określonym momentem siły. 
c)  dokręcania śrub podczas pomiarów w procesie ich konstruowania. 
d)  odkręcania śrub. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

11.  Na rysunku przedstawiono połączenie 

 

 

a)  zgrzewane. 
b)  lutowane. 
c)  klejone. 
d)  spawane. 
 

12.  Przedstawiony na rysunku przyrząd stosuje się do 

 

 

a)  wtłaczania sworznia. 
b)  montażu koła pasowego na wale. 
c)  demontażu łożysk tocznych. 
d)  dokręcania śrub. 

 
13.  W  prezentowanym  kole  zębatym,  które  będzie  współpracować  z  wałem  zastosowano 

połączenie 

 

 

a)  gwintowe. 
b)  klinowe. 
c)  wielowypustowe. 
d)  sworzniowe. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

14.  Rysunek przedstawia: 

 

 

 

a)  przekładnię hydrauliczną. 
b)  robota przemysłowego. 
c)  frezarkę sterowaną numerycznie. 
d)  stanowisko montażowe. 
 

15.  Rysunek przedstawia układ połączeń rur 

 

 

a)  stalowych spawanych. 
b)  stalowych kielichowych. 
c)  przewodów giętkich. 
d)  z zastosowaniem łączników z gwintem wewnętrznym. 
 

16.  Ustal  kolejność  czynności  podczas  demontażu  połączenia  koła  z  wałem  przedstawionym 

na rysunku 

 

a)  ściągnięcie koła pasowego i odkręcenie śruby. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40 

b)  odkręcenie śruby wraz z podkładką i ściągnięcie koła pasowego. 
c)  ściągnięcie koła w kierunku zwiększającej się średnicy czopa. 
d)  wybicie podkładki i ściągnięcie koła. 
 

17.  Wieniec koła zębatego jest połączony z piastą za pomocą 

 

 

a)  sworznia. 
b)  śruby. 
c)  nitu. 
d)  kołka. 
 

18.  Podkładka sprężysta zastosowana w połączeniu śrubowym ma zabezpieczyć 

a)  przed samoczynnym odkręcaniem nakrętki. 
b)  powierzchnie łączonych części przed uszkodzeniem. 
c)  przed drganiami koła zębatego. 
d)  przed korozją połączenia. 
 

19.  Podczas lutowania twardego następuje stopienie 

a)  spoiwa. 
b)  spoiwa i materiału łączonego. 
c)  materiału łączonego. 
d)  nie następuje topienie spoiwa. 
 

20.  Rysunek przedstawia połączenie 

 

 

a)  spawane. 
b)  lutowane. 
c)  klejone. 
d)  wprasowane. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

41 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Wykonywanie połączeń w urządzeniach precyzyjnych i układach automatyki 
przemysłowej 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

42 

7.  LITERATURA

 

 
1.  Dobrzański T.: Rysunek techniczny maszynowy. WNT, Warszawa 2004 
2.  Górecki  A.,  Grzegórski  Z.:  Technologia.  Montaż,  naprawa  i  eksploatacja  maszyn 

i urządzeń przemysłowych. WSiP, Warszawa 1998 

3.  Górecki A.: Technologia ogólna. Podstawy technologii mechanicznych. WSiP, Warszawa 

2007 

4.  Konstrukcje przyrządów i urządzeń precyzyjnych, WNT, Warszawa 1996 
5.  Potyński A.: Podstawy technologii i konstrukcji mechanicznych. WSiP, Warszawa 1999 
6.  Szczepański Z., Okoniewski S.: Technologia i materiałoznawstwo dla elektroników. WSiP 

Warszawa 2007 

7.  Zawora J.: Podstawy technologii maszyn, WSiP, Warszawa 2007 

 

Czasopisma: 

 

Mechanik. 

 

Przegląd Mechaniczny. 

 
Literatura metodyczna: 
1.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000 
2.  Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych, ITeE, Radom 1995 

 

Katalogi, poradniki, strony internetowe: 
1.  Łożyska toczne. Katalog główny. 1991 
2.  Mały poradnik mechanika. WNT, Warszawa 1988 
3.  Polskie kleje–chester molecular 
4.  www.zap–robotyka.com.pl 
5.  www.zap–kooperacja.com.pl 
6.  www.zuk–automatyka.pl 
7.  www.arapneumatik.pl 

 

Polskie normy: 
1.  PN–ISO 724: 1995. Gwinty metryczne ISO ogólnego przeznaczenia. Wymiary nominalne 
2.  PN–EN ISO 9001:2001. Ogólne wymagania systemu jakości