background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

 
 
 
 
 
Tomasz Kędziora 

 

 
 
 

Przygotowanie pasieki do zimowania  
321[04].Z4.05 

 

 
 
 

Poradnik dla nauczyciela

 

 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
dr n. wet. Marek W. Chmielewski 
dr inŜ. Grzegorz Borsuk 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Edyta Kozieł 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inŜ. Jacek Przepiórka 
 
 
 

 
 
 
 
Opracowanie  zawiera  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  321[04].Z4.05, 

„Przygotowanie  pasieki  do  zimowania”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu technik pszczelarz. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

13 

5.1.  Główny przegląd jesienny rodzin pszczelich 

13 

5.1.1.  Ćwiczenia 

13 

5.2.  Jesienny rozwój rodzin pszczelich 

15 

5.2.1.  Ćwiczenia 

15 

5.3.  Wielkość  i  ułoŜenie  gniazda  rodziny  pszczelej.  Zapasy  zimowe  

i ich uzupełnienie 

17 

5.3.1.  Ćwiczenia 

17 

5.4.  Ocieplenie  i  wentylacja  gniazda  pszczelego.  Warunki  dobrej  zimowli 

pasieki 

20 

5.4.1.  Ćwiczenia 

20 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

22 

7.  Literatura 

35 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1.  WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik pszczelarz. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

− 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ć

wiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 

nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

− 

literaturę. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  następujących  metod  nauczania,  np.:  pokaz  z  objaśnieniem, 
pokaz z instruktaŜem, tekstu przewodniego, ćwiczeń praktycznych oraz metody projektów. 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

321[04].Z4 

Gospodarka pasieczna 

321[04].Z4.01 

Zakładaanie pasieki 

321[04].Z4.03 

Zapobieganie nastrojowi rojowemu i rójce 

321[04].Z4.04  

Planowanie 

 i prowadzenie wędrownej 

gospodarki pasiecznej 

321[04].Z4.05 

Przygotowanie pasieki  

do zimowania 

321[04].Z4.06 

Prowadzenie róŜnych 

kierunków produkcji 

pasiecznej 

321[04].Z4.07 

Przetwarzanie produktów pasiecznych 

321[04].Z4.02  

Organizowanie prac związanych  

z wiosenną obsługą pasieki 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami BHP, ochrony przeciwpoŜarowej, 

− 

przestrzegać przepisów BHP, ochrony przeciwpoŜarowej przy pracy przy pszczołach, 

− 

przestrzegać zasad postępowania z pszczołami, 

− 

przeprowadzać przeglądy rodzin pszczelich, 

− 

ocenić wartość rodziny pszczelej, 

− 

ocenić wartość matek pszczelich, 

− 

rozpoznawać stadia rozwojowe czerwia pszczelego, 

− 

zastosować zasady postępowania w przypadku poŜądlenia, 

− 

ocenić wartość pszczelarską roślin pyłkodajnych, 

− 

określić  rośliny  miododajne  występujące  w  poszczególnych  zbiorowiskach  i  zaplanować 
wykorzystanie ich przez pszczoły, 

− 

obliczyć zasobność naturalnych zbiorowisk pod względem wartości pszczelarskiej, 

− 

ocenić fazy fenologiczne roślin kwitnących w naturalnych zbiorowiskach, 

− 

określić układ zapasów i czerwiu w gnieździe pszczelim, 

− 

określić metody poddawania matek pszczelich, 

− 

znać zasady łączenia rodziny pszczelich, 

− 

przesiedlać rodziny pszczele, 

− 

scharakteryzować poszczególne jednostki chorobowe, 

− 

scharakteryzować  przyczyny,  objawy  i  sposoby  zapobiegania  chorobom  zakaźnym 
i niezakaźnym pszczół, 

− 

stosować i prowadzić metody kompleksowej gospodarki pasiecznej, 

− 

rozpoznać róŜne typy uli, 

− 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

ocenić stan rodzin pszczelich po sezonie, 

− 

zastosować metody pielęgnowania rodzin pszczelich po miodobraniu, 

− 

zorganizować i wykonać główny przegląd jesienny, 

− 

określić jakość plastrów w gnieździe pszczelim, 

− 

rozpoznać stany anormalne w rodzinach pszczelich jesienią, 

− 

zorganizować jesienne dokarmianie i podkarmianie pszczół,  

− 

określić warunki dobrego zimowania pszczół, 

− 

stworzyć rodzinom pszczelim warunki dobrego rozwoju jesiennego, 

− 

określić wpływ siły i struktury rodziny na zimowlę rodziny pszczelej, 

− 

dobrać  metody  intensyfikacji  rozwoju  jesiennego  rodzin  pszczelich  do  istniejących 
warunków pogodowych i poŜytkowych, 

− 

zastosować jesienne metody kompleksowej gospodarki pasiecznej, 

− 

dobrać terminy i sposoby zwęŜania gniazd rodzin pszczelich, 

− 

określić ilość i jakość naturalnych pokarmów w gnieździe pnia, 

− 

określić wielkość i ułoŜenie gniazda pszczelego na okres zimy, 

− 

dobrać sposoby jesiennego dokarmiania rodzin pszczelich, 

− 

przygotować rodziny pszczele do zimowania, 

− 

dokonać analizy przebiegu zimowania rodzin pszczelich, 

− 

ocenić stan zapasów w rodzinie pszczelej przed zimowlą, 

− 

dobrać właściwą izolację i wentylację gniazda pszczelego na okres zimowli, 

− 

scharakteryzować obloty śródzimowe, 

− 

zorganizować opiekę nad pasieczyskiem zimą, 

− 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

……………………………………………………….. 

Modułowy program nauczania: 

Technik pszczelarz 321[04] 

Moduł: 

Gospodarka pasieczna 321[04].Z4 

Jednostka modułowa: 

Przygotowanie pasieki do zimowania 321[04].Z4.05 

Temat:  Główny przegląd jesienny rodzin pszczelich. 

Cel ogólny:  Przeprowadzić główny przegląd jesienny rodzin pszczelich. 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:  

− 

omówić najwaŜniejsze cele głównego przeglądu jesiennego, 

− 

dokonać całkowitego przeglądu rodziny pszczelej, 

− 

dokonać  po  przeprowadzonym  przeglądzie analizy jakości matki, ilości jakości czerwiu, 
jakości plastrów, ilości pokarmu. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

− 

organizowanie i planowanie zajęć, 

− 

pracy w zespole, 

− 

oceny pracy zespołu. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład, 

− 

pogadanka, 

− 

pokaz z instruktaŜem, 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenia praktyczne, 

− 

metoda projektu. 

 
Środki dydaktyczne:
 

− 

plansze  i  foliogramy  przedstawiające  wstępne  ułoŜenie  gniada  rodziny  pszczelej  do 
zimowli, 

− 

dokumentacja pasieczna; ksiąŜka pasieczna, karta ula kontrolnego, 

− 

ś

rodki ochrony indywidualnej pszczelarza, 

− 

podstawowy sprzęt do obsługi rodzin pszczelich, 

− 

apteczka pszczelarska. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

uczniowie pracują w grupach 2

4-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Faza wstępna 

− 

czynności  organizacyjne:  sprawdzenie  listy  obecności,  sprawdzenie  gotowości  uczniów 
do zajęć, 

− 

podanie tematu zajęć, 

− 

podanie do zapisania w zeszycie przedmiotowym celów głównego przeglądu jesiennego, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

− 

podział grupy uczniów na zespoły 3–4-osobowe. 

 

2.  Faza właściwa 

− 

wykład nauczyciela z elementami pogadanki na temat terminu i sposobu 
przeprowadzenia głównego przeglądu jesiennego w róŜnych typach pasiek, 

− 

szczegółowe omówienie wszystkich celów głównego przeglądu jesiennego i zapisanie ich 
w zeszytach przedmiotowych, 

− 

prezentacja  plansz  i  foliogramów  przedstawiających  ułoŜenie  gniazda  rodziny  pszczelej  
w róŜnych fazach sezonu pszczelarskiego. 

 
3.  Realizacja  ćwiczenia  –  Temat:  Przeprowadź  główny  przegląd  jesienny  w  rodzinie 

pszczelej 

Praca w grupach 3–4-osobowych: 

− 

nauczyciel wyjaśnia cele ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania, 

− 

uczniowie  zapoznają  się  z  treścią  przydzielonego  zadania,  dobierają  środki  ochrony 
osobistej pszczelarza, pobierają z magazynu podstawowy sprzęt pszczelarski, 

− 

wyjście grup do pasieki dydaktycznej,  

− 

przydzielenie poszczególnym grupom rodzin do wykonania zadania, 

− 

nauczyciel  dokonuje  pokazu  z  instruktaŜem  z  jednoczesnym  objaśnianiem  wszystkich 
elementów wykonywanego zadania, 

− 

uczniowie przystępują do wykonania zadania. 

Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek: 

− 

czy uczniowie prawidłowo wykonują ćwiczenie, 

− 

czy prawidłowo interpretują wyniki przeprowadzonego przeglądu, 

− 

czy zachowują zasady BHP, 

Praca indywidualna 

− 

uczniowie  przeprowadzający  przegląd  rodziny  pszczelej  opisują  sytuację,  jaka  panuje  
w rodzinie pszczelej, 

− 

uczniowie po zakończeniu przeglądu zapisują wszystkie niezbędne informacje w ksiąŜce 
pasiecznej. 

 
4.   Podsumowanie zajęć 

− 

uczniowie przedstawiają ogólną sytuację panującą w pasiece, 

− 

dyskutują  na  forum  klasy  o  czynnościach,  które  muszą  być  wykonane  w  najbliŜszym 
czasie  w  celu  dobrego  przygotowania  rodzin  pszczelich  do  jesiennego  okresu 
rozwojowego, 

− 

nauczyciel ocenia pracę kaŜdej grupy. 

 
5.  Ewaluacja osiągnięć ucznia. 

− 

nauczyciel ocenia metodą obserwacji indywidualnie kaŜdego ucznia, na bieŜąco podczas 
dyskusji  i  podczas  wykonywania  ćwiczenia.  Ocenia  takŜe  aktywność  i  zaangaŜowanie 
ucznia w wykonywane prace. 

 
Praca domowa 
W formie pisemnej uzasadnij, dlaczego główny przegląd jesienny wykonujemy na przełomie 
lipca i sierpnia. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
 

Na następnej lekcji krótka praca pisemna (kartkówka) na następujące pytania: 

− 

W jakim celu przeprowadza się główny przegląd jesienny? 

− 

W jaki sposób oceniamy jakość matki pszczelej? 

− 

Jak postępujemy z bezmatkami w okresie jesiennym? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Scenariusz zajęć dydaktycznych 2 

 
Osoba prowadząca 

……………………………………………………….. 

Modułowy program nauczania: 

Technik pszczelarz 321[04] 

Moduł: 

Gospodarka pasieczna 321[04].Z4 

Jednostka modułowa: 

Przygotowanie pasieki do zimowania 321[04].Z4.05 

Temat:  Zapasy zimowe i ich uzupełnianie. 

Cel ogólny:  Zaplanowanie jesiennego podkarmiania i dokarmiania rodzin pszczelich. 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:  

− 

omówić  poszczególne  pokarmy  stosowane  podczas  jesiennego  podkarmiania  
i dokarmiania rodzin pszczelich, 

− 

określić potrzeby pokarmowe rodzin pszczelich w okresie jesienno-zimowym, 

− 

zaplanować w czasie uzupełnienie brakującej ilości pokarmu, 

− 

prawidłowo sporządzać syropy cukrowe o określonych proporcjach,  

− 

oszacować ilości pokarmów znajdujących się w gnieździe rodziny pszczelej. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

− 

organizowanie i planowanie zajęć, 

− 

pracy w grupie. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład, 

− 

pogadanka, 

− 

pokaz z instruktaŜem,  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenia praktyczne,  

− 

metoda projektu. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

plansze  i  foliogramy  przedstawiające  układ  pokarmu  w  gnieździe  rodziny  pszczelej 
podczas sezonu i w czasie zimowli, 

− 

dokumentacja pasieczna; ksiąŜka pasieczna, karta ula kontrolnego, 

− 

ś

rodki ochrony indywidualnej pszczelarza,  

− 

podstawowy sprzęt do obsługi rodzin pszczelich, 

− 

apteczka pszczelarska. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

uczniowie podczas zajęć w pasiece pracują w grupach 2

4-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Faza wstępna 

− 

czynności  organizacyjne:  sprawdzenie  listy  obecności,  sprawdzenie  gotowości  uczniów 
do zajęć, 

− 

podanie tematu zajęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

2.  Faza właściwa 

− 

wykład  nauczyciela  z  elementami  pogadanki  na  temat  terminu  i  sposobu  jesiennego 
podkarmiania i dokarmiania rodzin pszczelich w róŜnych typach pasiek, 

− 

szczegółowe  omówienie  poszczególnych  rodzajów  pokarmów  stosowanych  podczas 
podkarmiania i dokarmiania rodzin pszczelich, 

− 

prezentacja  plansz  i  foliogramów  przedstawiających  układ  pokarmów  w  gnieździe 
rodziny pszczelej, 

− 

omówienie sposobu wyceny ilości pokarmów w gnieździe rodziny pszczelej, 

− 

obliczanie stęŜeń poszczególnych syropów cukrowych, 

− 

obliczanie ilości powstałego syropu z róŜnych proporcji cukru i wody. 

 
3.  Realizacja  ćwiczenia  –  Temat:  Zaplanuj  jesienne  podkarmianie  i  dokarmianie 

rodzin pszczelich 

Praca w grupach 2–4-osobowych: 

− 

nauczyciel wyjaśnia cele ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania, 

− 

uczniowie  zapoznają  się  z  treścią  przydzielonego  zadania,  dobierają  środki  ochrony 
osobistej pszczelarza, pobierają z magazynu podstawowy sprzęt pszczelarski, 

− 

wyjście grup do pasieki dydaktycznej w celu oszacowania ilości pokarmów znajdujących 
się w gnieździe rodziny pszczelej,  

− 

przydzielenie poszczególnym grupom rodzin do wykonania zadania, 

− 

nauczyciel  dokonuje  pokaz  z  instruktaŜem  z  jednoczesnym  objaśnianiem  wszystkich 
elementów wykonywanego zadania, 

− 

uczniowie przystępują do wykonania zadania, 

− 

uczniowie zapisują w ksiąŜce pasiecznej i zeszytach oszacowane ilości pokarmów, 

− 

powrót  do  pracowni  w  celu  napisania  projektu  podkarmiania  i  dokarmiania  rodzin 
pszczelich na podstawie danych zgromadzonych podczas wyjścia do pasieki. 

Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek: 

− 

czy uczniowie prawidłowo wykonują ćwiczenie, 

− 

czy prawidłowo interpretują wyniki przeprowadzonego przeglądu, 

− 

czy zachowują zasady BHP 

Praca indywidualna 

− 

uczniowie przeprowadzając przegląd rodzin pszczelich szacunkowo oceniają ilość miodu  
i pierzgi jaka znajduje się w gnieździe, 

− 

uczniowie po zakończeniu przeglądu zapisują wszystkie niezbędne informacje w ksiąŜce 
pasiecznej i zeszycie przedmiotowym. 

 
4.  Podsumowanie zajęć 

− 

uczniowie przedstawiają ogólną sytuację panującą w pasiece, 

− 

uczniowie prezentują swoje projekty podkarmiania i dokarmiania rodzin pszczelich, 

− 

dyskutują na forum klasy na temat poszczególnych projektach i wybór najlepszego, 

− 

nauczyciel ocenia pracę kaŜdej grupy oraz indywidualnie kaŜdy projekt. 

 
5.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

− 

nauczyciel ocenia metodą obserwacji indywidualnie kaŜdego ucznia, na bieŜąco podczas 
dyskusji  i  podczas  wykonywania  ćwiczenia,  ocenia  takŜe  aktywność  i  zaangaŜowanie 
ucznia w wykonywane prace. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Praca domowa 
W  formie  pisemnej  dokonaj  zestawienia  kosztów  zakarmiania  rodzin  pszczelich  na  okres 
zimowli gdy pszczelarz stosuje: 

−−−−    

cukier, 

−−−−    

gotowy pokarm dla pszczół typu inwert. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
 

Na następnej lekcji uczniowie odpowiadają na następujące pytania: 

− 

Kiedy naleŜy przystąpić do uzupełniania Ŝelaznego zapasu? 

− 

Jakimi dawkami syropu naleŜy podkarmiać rodziny pszczele? 

− 

Kiedy naleŜy przystąpić do dokarmiania rodzin pszczelich? 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.  ĆWICZENIA  

 

5.1. Główny przegląd jesienny rodzin pszczelich 

 
5.1.1. Ćwiczenia
 

 
Ćwiczenie 1 

Prowadzenie głównego przeglądu jesiennego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  przeprowadzić  główny  przegląd  jesienny  wyjaśniając  cel  kaŜdej 

wykonywanej pracy. 

Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na szacowanie 

ilości  zapasów,  stan  zdrowotny  pszczół,  jakość  i  ilość  czerwiu  oraz  jakość  plastrów  
w gnieździe rodziny pszczelej. 

Ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4-osobowych. 

 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  dokonać  analizy  zapisów  w  ksiąŜce  pasiecznej  dotyczących  wyników  produkcyjnych 

poszczególnych rodzin pszczelich, 

2)  rozpalić podkurzacz i wprowadzić przez wylot 4 kłęby dymu, 
3)  przejrzeć rodzinę pszczelą, zwracając uwagę na ilość i jakość czerwiu, 
4)  sprawdzić  zaopatrzenie  rodziny  pszczelej  w  zapasy  miodowe,  szacując  ich  ilość  na 

kaŜdym plastrze, 

5)  uzupełnić brakujący zapas poszytymi plastrami, zabranymi z innych rodzin, 
6)  ocenić stan zdrowotny rodziny pszczelej, 
7)  określić powierzchnię czerwiu (dm²), 
8)  określić jakość czerwiu na podstawie wyglądu (zwarty, rozstrzelony), 
9)  dokonać  oceny  jakości  matek  pszczelich  na  podstawie  zapisów  w  dokumentacji 

pasiecznej i jakości czerwiu zaobserwowanej podczas przeglądu, 

10)  wypełnić tabelę według poniŜszego wzoru: 
 

Nr ula 

Wyniki produkcyjne 

Ocena czerwiu 

Ocena matki i jej nr 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
11)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pogadanka, 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

pokaz z instruktaŜem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

sprzęt do przeglądu rodzin pszczelich, 

− 

sprzęt ochrony osobistej pszczelarza, 

− 

przybory do pisania, 

− 

ksiąŜka pasieczna i karty uli, 

− 

wzór tabeli, 

− 

arkusz papieru formatu A4, 

− 

rodziny pszczele. 

 
Ćwiczenie 2
 

Ocenianie przydatności plastrów do zimowli. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować wszystkie rodzaje plastrów, wskazując jednocześnie 

najlepsze do zimowli. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  dobieranie 

plastrów do zimowli. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  rozpalić podkurzacz i wprowadzić przez wylot 4 kłęby dymu, 
2)  przejrzeć rodzinę pszczelą, zwracając uwagę na ilość i jakość plastrów pszczelich, 
3)  obserwować  podczas  przeglądu  rodziny  uliczki  między  ostatnimi  plastrami,  po  obu 

stronach  gniazda,  jeśli  ostatni  plaster  nie  jest  obsiadany  przez  pszczoły  zabrać  go, 
zmniejszając w ten sposób gniazdo, 

4)  wycofać  z  gniazda  plastry  jasne  (dziewicze),  plastry  z  zapasem  umieścić  za  zatworem 

natomiast puste przenieść do pracowni, 

5)  przenieść  na  skraj  gniazda  plastry  bardzo  ciemne,  jednocześnie  w  środku  gniazda 

umieszczamy plastry jasnobrązowe, 

6)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pogadanka, 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

pokaz z instruktaŜem,  

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

sprzęt do przeglądu rodzin pszczelich, 

− 

transportówka, 

− 

sprzęt ochrony osobistej pszczelarza, 

− 

przybory do pisania, 

− 

ksiąŜka pasieczna i karty uli, 

− 

rodziny pszczele. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.2. Jesienny rozwój rodzin pszczelich 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dobieranie  metod  rozwoju  jesiennego  do  istniejących  warunków  pogodowych  

i poŜytkowych. 

 
Wskazówki do realizacji 

− 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, 

− 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 
odpowiedni fragment rozdziału „Jesienny rozwój rodzin pszczelich”, 

− 

ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 2–4-osobowych. 

 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zaplanować tok pracy, 
2)  zgromadzić  sprzęt  i  materiały  potrzebne  do  przeprowadzenia  przeglądów  rodzin 

pszczelich, 

3)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
4)  rozpalić podkurzacz i wprowadzić przez wylot 4 kłęby dymu, 
5)  przeprowadzić przeglądy rodzin pszczelich, 
6)  ocenić  siłę  poszczególnych  rodzin  na  podstawie  gęsto  obsiadanych  przez  pszczoły 

plastrów oraz ilości czerwiu, 

7)  wytypować rodziny słabe do połączenia po dwie ze sobą lub 1 słaba + 1 średnia, 
8)  wyczyścić sprzęt pasieczny i odstawić go do magazynu po zakończeniu pracy, 
9)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

pokaz z instruktaŜem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

plansze i zdjęcia przedstawiające rodziny w róŜnej sile, 

− 

rodziny pszczele, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

ś

rodki ochrony indywidualnej pszczelarza, 

− 

podstawowy sprzęt pszczelarski. 

 
Ćwiczenie 2 

Obliczanie  optymalnego  jesiennego  okresu  rozwojowego  w  róŜnych  warunkach 

poŜytkowych. 
 

Wskazówki do realizacji 

− 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 
sposób wykonania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

− 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 
odpowiedni fragment rozdziału „Jesienny rozwój rodzin pszczelich”, 

− 

ć

wiczenie powinno być wykonywane indywidualnie a wyniki porównane na forum klasy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zaplanować tok pracy, 
2)  obliczyć ilość miejsca potrzebnego na składanie jaj przez matkę pszczela, 
3)  obliczyć  ilość  miejsca  potrzebną  na  pokarm,  który  zostanie  zuŜyty  na  wykarmienie 

czerwiu podczas jesiennego rozwoju rodzin pszczelich, 

4)  przygotować tabelę według poniŜszego wzoru: 

 

Typ ula 

Wymiar ramki [mm] 

Powierzchnia plastra [dm

2

Ilość komórek na plastrze szt. 

Warszawski 

zwykły 

 

 

 

Warszawski 

poszerzony 

 

 

 

Dadanta 

 
 

 

 

Wielkopolski 

 
 

 

 

Ostrowskiej 

 
 

 

 

Langstrotha 

 
 

 

 

  

5)  przeliczyć wyniki podane w dm

na ilość plastrów w róŜnych typach uli.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

tekstu przewodniego, 

− 

pogadanka, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

kalkulator, 

− 

linijka, 

− 

tablica z wymiarami poszczególnych typów ramek, 

− 

poradnik dla ucznia. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5.3.  Wielkość  i  ułoŜenie  gniazda  rodziny  pszczelej.  Zapasy 

zimowe i ich uzupełnienie 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Układanie gniazda pszczelego na zimę. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

− 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, 

− 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 
odpowiedni fragment rozdziału „Wielkość i ułoŜenie gniazda”,  

− 

ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 2–4-osobowych. 

 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zaplanować tok pracy, 
2)  zgromadzić  sprzęt  i  materiały  potrzebne  do  przeprowadzenia  przeglądów  rodzin 

pszczelich, 

3)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami BHP i ergonomii pracy, 
4)  rozpalić podkurzacz i wprowadzić przez wylot 4 kłęby dymu, 
5)  przeprowadzić przeglądy rodzin pszczelich, 
6)  ocenić  siłę  poszczególnych  rodzin  na  podstawie  gęsto  obsiadanych  przez  pszczoły 

plastrów oraz ilości czerwiu i dopasować do niej wielkość gniazda zimowego, 

7)  ułoŜyć gniazdo zimowe rodziny pszczelej, 
8)  załoŜyć podkarmiaczki rodzinom pszczelim, 
9)  wyczyścić sprzęt pasieczny i odstawić go do magazynu po zakończeniu pracy, 
10)  zaprezentować pracę. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pogadanka, 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

pokaz z instruktaŜem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

plansze i zdjęcia przedstawiające sposoby zimowli rodzin w róŜnych typach uli, 

− 

schemat  prawidłowego  ułoŜenia  gniazda  rodziny  pszczelej  w  zaleŜności  od  typu  ula  
i systemu zabudowy, 

− 

rodziny pszczele, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

ś

rodki ochrony indywidualnej pszczelarza, 

− 

podstawowy sprzęt pszczelarski. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Ćwiczenie 2 

Dokarmianie i podkarmianie rodzin pszczelich jesienią. 

 

 

Wskazówki do realizacji 

− 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, 

− 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 
odpowiedni fragment rozdziału „Zapasy zimowe i ich uzupełnienie”,  

− 

ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 2–4-osobowych. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zaplanować tok pracy, 
2)  zgromadzić  sprzęt  i  materiały  potrzebne  do  przeprowadzenia  przeglądów  rodzin 

pszczelich, 

3)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami BHP i ergonomii pracy, 
4)  rozpalić podkurzacz i wprowadzić przez wylot 4 kłęby dymu, 
5)  przeprowadzić przeglądy rodzin pszczelich, 
6)  ocenić  ilość  pokarmu  węglowodanowego  zgromadzonego  w  gnieździe  poszczególnych 

rodzin pszczelich, wynik zapisać w ksiąŜce pasiecznej,  

7)  obliczyć  zapotrzebowanie  na  pokarm  węglowodanowy  wg  tabeli  z  poradnika  ucznia 

„Normy zaopatrzenia rodzin pszczelich w zapasy zimowe(w kg), 

8)  wyczyścić sprzęt pasieczny i odstawić go do magazynu po zakończeniu pracy, 
9)  obliczyć brakującą ilość pokarmu dla kaŜdej rodziny pszczelej w pasiece dydaktycznej, 
10)  wykonać projekt prac związanych z uzupełnianiem zimowych zapasów pokarmu,  
11)  przygotować tabelę według poniŜszego wzoru, 
12)  zaprezentować pracę. 

 

Nr 

ula 

Typ ula 

Ilość plastrów w 

gnieździe 

Zapotrzebowanie 

na pokarm 

Ilość pokarmu w 

gnieździe 

Ilość pokarmu do 

uzupełnienia 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pogadanka, 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

pokaz z instruktaŜem,  

− 

ć

wiczenie praktyczne, 

− 

metoda projektu. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

plansze z normami zapotrzebowania rodzin pszczelich na zimowe zapasy pokarmu, 

− 

schemat prawidłowego rozmieszczenia zapasów zimowych w ulach o róŜnej budowie, 

− 

ksiąŜka pasieczna, 

− 

rodziny pszczele, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

ś

rodki ochrony indywidualnej pszczelarza, 

− 

podstawowy sprzęt pszczelarski. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Ćwiczenie 3 
 

Dokonaj oceny prawidłowego dobrania wielkości gniazda rodziny pszczelej do jej siły. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

− 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, 

− 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 
odpowiedni fragment rozdziału „Wielkość i ułoŜenie gniazda”,  

− 

ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 2–4-osobowych. 

 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zaplanować tok pracy, 
2)  zgromadzić  sprzęt  i  materiały  potrzebne  do  przeprowadzenia  przeglądów  rodzin 

pszczelich, 

3)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami BHP i ergonomii pracy, 
4)  przeprowadzić kontrolę wielkości gniazd rodzin pszczelich, 
5)  ocenić dopasowanie wielkości gniazda do siły poszczególnych rodzin a w razie potrzeby 

dokonać korekty wielkości gniazd, 

6)  wyczyścić sprzęt pasieczny i odstawić go do magazynu po zakończeniu pracy, 
7)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pogadanka, 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

pokaz z instruktaŜem,  

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

plansze i zdjęcia przedstawiające sposoby zimowli rodzin w róŜnych typach uli, 

− 

schemat  prawidłowego  ułoŜenia  gniazda  rodziny  pszczelej  w  zaleŜności  od  typu  ula, 
systemu zabudowy i siły rodziny, 

− 

rodziny pszczele, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

ś

rodki ochrony indywidualnej pszczelarza, 

− 

podstawowy sprzęt pszczelarski. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

5.4. Ocieplenie  i  wentylacja  gniazda  pszczelego.  Warunki  dobrej 

zimowli pasieki 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Podczas  drugiego  przeglądu  jesiennego  załóŜ  w  ulach  ocieplenie  boczne  i  w  miarę 

potrzeb ocieplenie górne. Zmniejsz otwory wylotowe uli. 
 

Wskazówki do realizacji 

− 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, 

− 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 
odpowiedni fragment rozdziału „Ocieplenie i wentylacja gniazda pszczelego”,  

− 

ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 2–4-osobowych. 

 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zaplanować tok pracy, 
2)  zgromadzić  sprzęt  i  materiały  potrzebne  do  przeprowadzenia  przeglądów  rodzin 

pszczelich, 

3)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
4)  rozpalić podkurzacz i wprowadzić przez wylot 4 kłęby dymu, 
5)  przeprowadzić przeglądy rodzin pszczelich, 
6)  podczas przeglądów wycofaj nadmiar plastrów i załóŜ ocieplenie boczne i górne, 
7)  załoŜyć wkładki wylotowe, 
8)  wyczyścić sprzęt pasieczny i odstawić go do magazynu po zakończeniu pracy, 
9)  zaprezentować pracę. 
 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pogadanka, 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

pokaz z instruktaŜem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

schemat prawidłowego rozmieszczenia ocieplenia w ulach o róŜnej budowie, 

− 

rodziny pszczele, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

ś

rodki ochrony indywidualnej pszczelarza, 

− 

podstawowy sprzęt pszczelarski. 

 
Ćwiczenie 2 

Ocenianie stanu pasieczyska podczas zimy. 
 
Wskazówki do realizacji 

−−−−    

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

−−−−    

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 
odpowiedni fragment rozdziału „Warunki dobrej zimowli pasieki”,  

−−−−    

ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 2–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zwrócić uwagę na sposób ustawienia uli na pasieczysku, 
2)  usunąć  wszelkie  przedmioty  które  mogłyby  zakłócać  spokój  rodzin  pszczelich  podczas 

zimowli, 

3)  zabezpieczyć wyloty przed wdmuchiwaniem do wnętrza ula zimnego powietrza, 
4)  zabezpieczyć daszki uli przed otwieraniem podczas silnie wiejących wiatrów, 
5)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pogadanka, 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

pokaz z instruktaŜem,  

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

rodziny pszczele, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

ś

rodki ochrony indywidualnej pszczelarza, 

− 

podstawowy sprzęt pszczelarski. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

  

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Przygotowanie  pasieki  do 
zimowania” 

 

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 11, 13, 15, 16, 17, 19, 20, 21, 22 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 1, 8, 10, 12, 14, 18 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. c, 2. d, 3. c, 4. c, 5. b, 6. b, 7. c, 8. c, 9. b, 10. a, 11. b, 

12. b,  13.  a,  14.  a,  15.  d,  16.  c,  17.  a,  18.  b,  19.  d,  20.  b, 
21. c, 22. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Dobierać odpowiednie metody do likwidacji 
anormalnych stanów w rodzinie pszczelej

 

PP 

Określać spoŜycie pokarmów przez czerw 
w okresie jego rozwoju. 

Rozpoznać wiek matki pszczelej po kolorze 
opalitki, jaką została zaznakowana 

P  

c  

Wymienić niezbędny dokument, jaki będzie 
potrzebny pszczelarzowi podczas przewozu 
pasieki 

Określić orientacyjną masę 1 dm

2

 obustronnie 

poszytego plastra z pokarmem 
węglowodanowym 

b

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

Określić niezbędną do normalnego 
funkcjonowania ilość pokarmu 
węglowodanowego  

Ustalić ilość pokarmu niezbędną do normalnego 
jesiennego rozwoju rodziny pszczelej  

Określać wpływ terminu wygryzienia się 
młodych pszczół na ich zdolność 
przezimowania 

PP 

Określić długość okresu jesiennego rozwoju 
rodzin pszczelich 

10  Obliczyć ilość syropu, jaką otrzymamy 

z połączenia 2 kg cukru i 1 litry wody 

PP 

11  Przeliczyć ilość brakującego zapasu na ilość kg 

cukru, które pszczelarz musi poddać rodzinie 
w postaci syropu cukrowego 

b

 

12  Ocenić przydatność poszczególnych gatunków 

miodu jako pokarmu dla zimujących rodzin 

PP 

13  Określić, czym jest syta 

14  Wskazać, jaki skutek wywoła pozostawienie 

rodzinie pszczelej na okres zimowli miodu 
spadziowego jako pokarmu 

PP 

15  Wskazać bardzo waŜny element, który 

pszczelarz musi zapewnić rodzinom pszczelim 
podczas transportu 

16  Określić termin zakończenia jesiennego 

dokarmiania rodzin pszczelich 

17  Określić termin przeprowadzenia głównego 

przeglądu jesiennego 

18  Rozpoznać objawy choroby zwalczanej z urzędu  

PP 

19  Określić, czym jest trutówka anatomiczna 

20  Przeliczyć ilość dm

2

 obustronnie poszytego 

plastra na masę miodu w nim zgromadzonego 

21  Wskazać pierwszą czynność po uŜądleniu przez 

pszczołę 

22  Stosować przepisy BHP podczas pracy przy 

pszczołach 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  22  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku.  

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 40 min. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  W rodzinie z trutówkami fizjologicznymi najlepiej zastosować 

a)  poddać unasiennioną matkę w klateczce. 
b)  podwójne przesiedlenie. 
c)  zlikwidować rodzinę poprzez połączenie z inną normalną. 
d)  poddać nieunasienioną matkę w mateczniku sztucznym. 

 

2.  Na wyŜywienie jednej larwy pszczelej rodzina potrzebuje 

a)  pół komórki pierzgi. 
b)  komórkę pierzgi i komórkę miodu. 
c)  dwie komórki pierzgi i komórkę miodu. 
d)  pół komórki pierzgi i komórkę miodu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

 

3.  Podczas  przeglądu  rodziny  pszczelej  stwierdzono  obecność  matki  ze  znaczkiem  koloru 

białego. Rok, w którym roku wyhodowano tą matkę to 
a)  2004. 
b)  2005. 
c)  2006. 
d)  2007. 

 

4.  Chcąc  przewieść  pasiekę  z  ostatniego  letniego  poŜytku  na  miejsce  jej  zimowania,  które 

połoŜone  jest  na  terenie  działania  innego  powiatowego  lekarza  weterynarii,  jaki 
urzędowy dokument musimy posiadać 
a)  kartę rodziny pszczelej. 
b)  umowę dzierŜawy gruntu pod pasiekę. 
c)  certyfikat zdrowia rodzin pszczelich. 
d)  tablicę informacyjną. 

 

5.  1 dm

2

 obustronnie poszytego plastra z miodem waŜy 

a)  25–30 dag. 
b)  30–33 dag. 
c)  35–40 dag. 
d)  powyŜej 40 dag. 

 
6.  NiezaleŜnie  od  pory  sezonu,  wykonując  przegląd  rodziny  pszczelej,  pszczelarz 

w gnieździe  powinien  stwierdzić  obecność  zapasów  pokarmu  węglowodanowego, 
którego minimalna ilość powinna wynosić 
a)  2–3 kg. 
b)  5–6 kg. 
c)  7–8 kg. 
d)  9–10 kg. 

 
7.  Podczas  wykonywania  głównego  przeglądu  jesiennego,  pszczelarz  w  gnieździe  rodziny 

pszczelej  powinien  stwierdzić  obecność  zapasów  miodu,  którego  minimalna  ilość 
powinna wynosić 
a)  2–4 kg. 
b)  3–5 kg. 
c)  6–8 kg. 
d)  9–10 kg. 

 

8.  Najlepiej zimują pszczoły, które wygryzają się 

a)  do 26 lipca. 
b)  27 lipca – 26 sierpnia. 
c)  27 sierpnia – 7 września. 
d)  8 września – 13 października. 

 
9.  Jesienny  okres  intensywnego  rozwoju  rodziny  pszczelej,  przygotowujący  ją  do  zimowli 

powinien trwać 
a)  3 tyg. 
b)  4–5 tyg. 
c)  6–7 tyg. 
d)  2 tyg. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

 

10.  Jaką ilość syropu otrzymamy z 2 kg cukru i 1 litra wody 

a)  2,2 litra. 
b)  1,0 litra. 
c)  1,6 litra. 
d)  2,6 litra. 

 

11.  Pszczelarz  w  rodzinie  pszczelej  stwierdził  niedobór  3  kg  zapasu.  Z  ilu  kg  cukru  musi 

sporządzić syrop cukrowy (o proporcjach 2:1), aby ten zapas uzupełnić 
a)  2 kg. 
b)  3 kg. 
c)  4 kg. 
d)  5 kg. 

 

12.  Najbardziej szkodliwym dla zimujących pszczół jest miód 

a)  wielokwiatowy. 
b)  spadziowy. 
c)  malinowy. 
d)  lipowy. 

 

13.  Syta jest to 

a)  mieszanina miodu i wody. 
b)  ciasto miodowo-cukrowe. 
c)  syrop rzadki. 
d)  syrop gęsty. 

 
14.  Pozostawienie  miodu  spadziowego  w  gnieździe  pszczelim  na  zimę  powoduje  znaczny 

wzrost zachorowań na 
a)  nosemoze. 
b)  brauloze. 
c)  aspergilloze. 
d)  chorobę kropidlakową. 

  
15.  Co naleŜy zapewnić pszczołom podczas transportu 

a)  dostęp do wody. 
b)  dostęp do światła. 
c)  dostęp do pokarmu. 
d)  dostęp do świeŜego powietrza. 

 

16.  Jesienne karmienie pszczół naleŜy bezwarunkowo zakończyć przed 

a)  15 sierpnia. 
b)  1 września. 
c)  15 września. 
d)  1 października. 

 

17.  Główny przegląd jesienny wykonujemy 

a)  1 sierpnia. 
b)  15 sierpnia. 
c)  1 września. 
d)  15 września. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

 

18.   Podczas  jednego  z  przeglądów  pszczelarz  stwierdził  w  gnieździe  rodziny  pszczelej 

zamarłe  larwy,  które  przybrały  postać  bezkształtnej,  ciągliwej  masy,  która  daje  się 
wyciągać  w  postaci  długich  nitek”  –  objawy  takie  świadczą  o  wystąpieniu  choroby  
o nazwie 
a)  zgnilec łagodny. 
b)  zgnilec złośliwy. 
c)  choroba woreczkowa. 
d)  choroba sporowcowi. 

 

19.  Trutówka anatomiczna to 

a)  matka nieunasieniona. 
b)  matka strutowiała. 
c)  robotnica składająca jaja. 
d)  robotnica z rozwiniętymi jajnikami. 

 
20.  W  trakcie  przeglądu  stwierdzono  12  dm²  obustronnie  poszytego  plastrów  z  miodem. 

określ zawartość miodu znajdującego się w gnieździe pszczelim 
a)  około 2 kg miodu. 
b)  około 4 kg miodu. 
c)  około 6 kg miodu. 
d)  około 8 kg miodu.

 

 

21.  TuŜ po uŜądleniu przez pszczołę, poszkodowanej osobie w pierwszej kolejności naleŜy 

a)  podać wapno. 
b)  Uspokoić. 
c)  wyjąć Ŝądło. 
d)  zawieść do lekarza. 

 

22.  Po zakończeniu pracy przy przeglądach rodzin pszczelich podkurzacz naleŜy 

a)  wypalić do końca jego zawartość. 
b)  wygasić jego zawartość. 
c)  zatkać trawą ujście dymu. 
d)  pozostawić na ulu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

KARTA  ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko............................................................................... 
 

Przygotowanie pasieki do zimowania 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

22 

 

Razem: 

 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Przygotowanie  pasieki  do 
zimowli” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 4, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 16, 17, 19, 20 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 2, 3, 5, 6, 10, 11, 15, 18 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 6 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. b, 2. b, 3. d, 4. c, 5. a, 6. b, 7. b, 8. c, 9. c, 10. b, 11. b, 

12. a, 13. d, 14. b, 15. a, 16. c, 17. c, 18. b, 19. c, 20. b. 

 
Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić równowaŜnik 1 kg miodu 

Wskazać optymalny termin dokarmiania rodzin 
pszczelich 

PP 

Dobrać pokarm do późnego dokarmiania pszczół 

PP  

d  

Zdefiniować pojęcie oblotu śródzimowego 

Określić postępowanie z plastrami, które są 
wycofywane z gniazda rodziny pszczelej 

PP 

Obliczać ilość zapasów w gnieździe  

PP 

Określić minimalną ilość zapasu miodowego do 
normalnego funkcjonowania rodziny pszczelej  

Określać wpływ terminu wygryzania się młodych 
pszczół na ich zdolność przezimowania 

Określić czas trwania jesiennego rozwoju rodziny 
pszczelej 

10  Obliczyć ilość syropu, jaką otrzymamy 

z połączenia 2 kg cukru i 1 litry wody 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

11  Wskazać najekonomiczniejszy sposób 

zapewnienia poŜytku pyłkowego rodzinom 
pszczelim 

PP 

b

 

12  Określić termin wykonania głównego przeglądu 

jesiennego 

13  Określić, czym jest syta 

14  Określić wielkość otworu wylotowego w czasie 

zimowli 

15  Wskazać skutki pozostawienia miodu 

spadziowego w gnieździe zimujących rodzin 

PP 

16  Ocenić przydatność poszczególnych gatunków 

miodu jako pokarmu dla zimujących rodzin 

17  Określać anormalne stany rodziny pszczelej 

18  Dobrać odpowiednie plastry do zimowli 

PP 

19  Określić cele głównego przeglądu jesiennego 

20  Określić ogólną ilość zapasów pokarmu na okres 

zimowli dla rodziny pszczelej  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku.  

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 40 min. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Po stwierdzeniu braku 1 kg zapasu uzupełnimy go 

a)  1 litrem syty. 
b)  1 kilogramem cukru. 
c)  1 litrem syropu o proporcji 1:1. 
d)  1 litrem syropu o proporcji 3:2. 

 

2.  Uzupełnienie zapasu syropem powinno być zakończone 

a)  w trzeciej dekadzie sierpnia. 
b)  w pierwszej dekadzie września. 
c)  w trzeciej dekadzie września. 
d)  w pierwszej dekadzie października. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

3.  W przypadku bardzo późnego dokarmiania pszczół naleŜy zastosować 

a)  syrop rzadki. 
b)  syrop średni. 
c)  syrop gęsty. 
d)  invert. 

 

4.  Oblot dokonany przez pszczoły w środku zimy nazywamy 

a)  międzyzimowy. 
b)  zimowy. 
c)  śródzimowy. 
d)  przegra. 

 

5.  JeŜeli w wybrakowanych plastrach znajduje się czerw to 

a)  przesuwa się te plastry na skraj gniazda. 
b)  przesuwa się te plastry za zatworomaty. 
c)  pozostawia się te plastry w środku gniazda. 
d)  usuwa się te plastry całkowicie z gniazda. 

 

6.  W  wyniku  przeprowadzonego  przeglądu  stwierdzono  20  dm

2

  obustronnie  poszytego 

plastra z miodem. Ile miodu znajduje się w gnieździe rodziny pszczelej 

a)  8 kg. 
b)  6 kg. 
c)  5 kg. 
d)  3 kg. 

 

7.  NiezaleŜnie  od  pory  sezonu,  wykonując  przegląd  rodziny  pszczelej,  pszczelarz 

w gnieździe powinien stwierdzić obecność Ŝelaznego zapasu w ilości 

a)  2–3 kg. 
b)  5–6 kg. 
c)  7–8 kg. 
d)  9–10 kg. 

 
8.  Najlepiej zimują pszczoły, które wygryzają się 

a)  do 26 lipca. 
b)  od 27 lipca do 26 sierpnia. 
c)  od 27 sierpnia do 7 września. 
d)  od 8 września do 13 października. 

 

9.   Jesienny okres rozwoju rodzin pszczelich powinien trwać 

a)  2 tygodnie. 
b)  3 tygodnie. 
c)  4–5 tygodnie. 
d)  6–7 tygodni. 

 

10.  Ile syropu otrzymamy z 1 kg cukru i 1 litra wody 

a)  1 litr. 
b)  1,6 litra. 
c)  2 litry. 
d)  2,2 litra. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

11.  Najtańszym  i  najekonomiczniejszym  sposobem  zapewnienia  poŜytku  pyłkowego 

rodzinom pszczelim jest 

a)  poddać odebrane wcześniej plastry z pierzgą. 
b)  siew poplonów z roślin pyłkodajnych w okolicy pasieki. 
c)  wywóz pszczół na poŜytek pyłkowy. 
d)  dokarmianie ciastem cukrowo-droŜdŜowym. 

 

12.  Główny przegląd jesienny wykonuje się 

a)  po ostatnim letnim miodobraniu. 
b)  po dokarmieniu rodzin pszczelich. 
c)  w trakcie składania gniazd. 
d)  po wykorzystaniu późnego poŜytku. 

 

13.  Syta jest to 

a)  mieszanina miodu i pyłku. 
b)  ciasto miodowo-cukrowe. 
c)  syrop rzadki. 
d)  mieszanina miodu i wody. 

 

14.  Na 1 plaster gniazda zimowego przypada  

a)  0,5 cm

2

 otowru wylotowego. 

b)  1,0 cm

2

 otowru wylotowego. 

c)  1,5 cm

2

 otowru wylotowego. 

d)  2,5 cm

2

 otowru wylotowego. 

 

15.  Pozostawienie  miodu  spadziowego  w  gnieździe  pszczelim  na  okres  zimowli  powoduje 

znaczny wzrost zachorować na 

a)  nosemoze. 
b)  brauloze. 
c)  aspergilloze. 
d)  choroba kropidlakowa. 

 

16.  W gnieździe na okres zimy moŜe pozostać miód 

a)  rzepakowy. 
b)  spadziowy. 
c)  wielokwiatowy. 
d)  gorczycowy. 

 

17.   Podczas przeglądu mającego na celu ułoŜenie gniazda stwierdzono poniŜszy stan. Który 

stan ten jest anormalny 

a)  zapas miodu w ilości 6 kg. 
b)  obecność trutni. 
c)  czerw rozstrzelony. 
d)  czerw kryty na 4 plastrach. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

18.  Podczas  wstępnego  układania  gniazda  podczas  głównego  przeglądu  jesiennego  na 

przeciw wylotu ustawimy plastry 

a)  jasne. 
b)  jasnobrązowe. 
c)  ciemnobrązowe. 
d)  brunatno-czarne. 

 

19.  Celem głównego przeglądu jesiennego jest 

a)  wymiana matek pszczelich. 
b)  uzupełnienie Ŝelaznego zapasu. 
c)  ocena jakości matki. 
d)  ostateczne ułoŜenie gniazda zimowego. 

 

20.  Ogólna  ilość  zapasów  zimowych  pokarmu  w  rodzinie  zazimowanej  na  7  plastrach 

powinna wynosić około 

a)  10 kg. 
b)  14 kg. 
c)  16 kg. 
d)  18 kg. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

7. LITERATURA 

 
1.  Burnus L. (red.): Encyklopedia pszczelarska. PWRiL, Warszawa 1989 
2.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

3.  Marcinkowski  J.:  Jak  prawidłowo  prowadzić  pasiekę.  Wydawnictwo  „Sądecki  Bartnik”, 

Nowy Sącz 1997 

4.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 
5.  Ostrowska W.: Gospodarka pasieczna. PWRiL, Warszawa 1998 
6.  Praubucki  J.:  Pszczelnictwo  –  praca  zbiorowa.  Wydawnictwo  Promocyjne  „Albatros”, 

Szczecin 1998 

7.  Typański Cz.: Pszczoły – pasieka towarowa. PWRiL, Poznań 1998 
8.  Wilde J., Cichoń J.: Pszczelarstwo to moŜe być biznes. Wydawnictwo „Sądecki Bartnik”, 

Nowy Sącz 1999