„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Marta Ratajska
Prowadzenie gospodarki nasiennej i produkcji szkółkarskiej
833[02].Z2.01
Poradnik dla ucznia
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
1
Recenzenci:
dr inż. Marek Krzemiński
Opracowanie redakcyjne:
Bartłomiej Szymanek
Konsultacja:
mgr inż. Teresa Jaszczyk
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 833[02].Z2.01
Prowadzenie gospodarki nasiennej i produkcji szkółkarskiej, zawartej w modułowym
programie nauczania dla zawodu operator maszyn leśnych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
2
SPIS TREŚCI
1.
Wprowadzenie
3
2.
Wymagania wstępne
6
3.
Cele kształcenia
7
4.
Przykładowe scenariusze zajęć
8
5.
Ćwiczenia
12
5.1.
Ogólne zasady selekcji drzew leśnych
12
5.1.1. Ćwiczenia
12
5.2.
Nasiona, szyszki i owoce drzew leśnych
14
5.2.1. Ćwiczenia
14
5.3.
Zbiór nasion drzew leśnych
17
5.3.1. Ćwiczenia
17
5.4.
Wyłuszczanie nasion drzew iglastych
19
5.4.1. Ćwiczenia
19
5.5.
Siew nasion
21
5.5.1. Ćwiczenia
21
5.6.
Rodzaje i lokalizacja szkółek leśnych
24
5.6.1. Ćwiczenia
24
5.7.
Nawożenie i deszczowanie szkółek leśnych
26
5.7.1. Ćwiczenia
26
5.8.
Prace pielęgnacyjne i ochronne w szkółkach oraz pozyskanie
i przygotowanie materiału sadzeniowego do transportu
28
5.8.1. Ćwiczenia
28
5.9.
Produkcja sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym oraz
w warunkach kontrolowanych
31
5.9.1. Ćwiczenia
31
6.
Ewaluacja osiągnięć ucznia
33
7.
Literatura
47
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
3
1.
WPROWADZENIE
Przekazuję Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie operator maszyn leśnych.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
−
cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania –
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
−
ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,
−
literaturę uzupełniającą.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.
Formy organizowania pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik
dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika
do nich adresowanego.
Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest rozdziały, które zawierają
podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest zwrócenie
uwagi na następujące elementy:
−
materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować
samodzielnie. Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle ważnej
umiejętności, jaką uczniowie powinni bezwzględnie posiadać – czytanie tekstu
technicznego ze zrozumieniem.
−
pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy
jest przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zależności od tematu można zalecić
uczniom samodzielne odpowiadanie na pytania lub wspólne z całą grupą uczniów,
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza,
ponieważ nauczyciel sterując dyskusją może uaktywniać wszystkich uczniów oraz
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości,
−
dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają
ć
wiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną
propozycję ćwiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia,
uwzględniając różne możliwości ich realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które
z zaproponowanych ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu
technodydaktycznym szkoły. Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które
sam opracował,
−
sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego
zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień
wrócić, sprawdzając czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
4
przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania.
W tym miejscu jest szczególnie ważna rola nauczyciela, gdyż od postawy nauczyciela,
sposobu prowadzenia zajęć zależy między innymi zainteresowanie ucznia. Uczeń
niezainteresowany materiałem nauczania, wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni
umiejętności założonych w jednostce modułowej. Należy rozbudzić wśród uczniów tak
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności
ucznia z tego zakresu. Nauczyciel, realizując jednostkę modułową powinien zwracać
uwagę na predyspozycje ucznia ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy
może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych,
−
testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu
całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte
przez uczniów powinny stanowić podstawę do oceny pracy własnej nauczyciela
realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną
liczbę możliwych do uzyskania punktów (O lub 1 punkt). Ocena końcowa uzależniona
jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według własnego
projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. Należy pamiętać, żeby tak
przeprowadzić proces oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie
swoich umiejętności.
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:
−
wykład informacyjny,
−
dyskusja dydaktyczna,
−
pokaz z objaśnieniem,
−
pokaz z instruktażem,
−
tekstu przewodniego,
−
ć
wiczeń praktycznych i innych.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
5
Schemat układu jednostek modułowych w module
833[02].Z2.01
Prowadzenie gospodarki
nasiennej i produkcji
szkółkarskiej
833[02].Z2.03
Piel
ę
gnowanie drzew
i drzewostanów
w poszczególnych fazach
rozwojowych
833[02].Z2.02
Prowadzenie prac dotycz
ą
cych
odnowienia lasu, zalesie
ń
,
rekultywacji oraz melioracji
le
ś
nych
833[02].Z2
Hodowla lasu
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
6
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
rozpoznawać gatunki drzew leśnych,
−
rozpoznawać podstawowe gatunki fauny leśnej,
−
posługiwać się terminologią dotyczącą środowiska leśnego,
−
określić wymagania siedliskowe drzew leśnych,
−
obsługiwać i charakteryzować maszyny używane w produkcji leśnej,
−
posługiwać się podstawowymi narzędziami stosowanymi w leśnictwie,
−
wykorzystywać wiadomości i umiejętności opanowane podczas realizacji programów
nauczania innych jednostek modułowych,
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje,
−
oceniać jakość wykonanej pracy,
−
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
7
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
określić sposoby prowadzenia selekcji drzew leśnych,
−
rozpoznać szyszki drzew iglastych,
−
rozpoznać nasiona drzew i krzewów leśnych,
−
określić terminy dojrzewania i zbioru nasion,
−
określić sposoby zbioru nasion i szyszek,
−
określić zasady i sposoby wyłuszczania nasion,
−
określić sposoby przechowywania nasion,
−
scharakteryzować sposoby przysposabiania nasion do siewu,
−
określić zasady lokalizacji szkółki,
−
scharakteryzować metody siewu,
−
określić metody nawożenia w szkółkach,
−
wykonać prace pielęgnacyjne w szkółce,
−
wykonać prace związane z ochroną upraw w szkółce,
−
wykonać prace związane z pozyskaniem i przygotowaniem materiału sadzeniowego do
transportu,
−
określić zasady produkcji sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym,
−
określić zasady produkcji sadzonek w warunkach kontrolowanych,
−
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
8
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
..................................................................................
Modułowy program nauczania: Operator maszyn leśnych 833[02]
Moduł:
Hodowla lasu 833[02].Z2
Jednostka modułowa:
Prowadzenie gospodarki nasiennej i produkcji szkółkarskiej
833[02].Z2.01
Temat: Pozyskanie materiału sadzeniowego metodą ręczną.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności praktycznego pozyskania materiału sadzeniowego.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
dobrać narzędzia do wykonywanych prac,
−
określić kolejność wykonywania poszczególnych czynności podczas pozyskania materiału
sadzeniowego,
−
dobrać sposób pozyskania w zależności od rodzaju sadzonek, dostępnych maszyn
i urządzeń, wielkości pozyskania, gatunku pozyskiwanego,
−
dobrać głębokość pracy narzędzi w zależności od długości systemu korzeniowego,
−
tak prowadzić pozyskanie aby minimalizować możliwość uszkodzenia sadzonek,
−
zorganizować stanowisko pracy i wykonywać prace zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
i higieny pracy.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
−
organizowanie i planowanie zajęć,
−
pracy w zespole,
−
oceny pracy zespołu.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z instruktażem,
−
ć
wiczenia praktyczne,
−
dyskusja w grupie.
Środki dydaktyczne
−
szpadel,
−
motyka,
−
kwatera w szkółce z sadzonkami przeznaczonymi do pozyskania,
−
skrzynki na sadzonki,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w zespołach czteroosobowych.
Czas: 135 minut.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
9
Uczestnicy:
−
uczniowie kształcący się w zawodzie operator maszyn leśnych.
Przebieg zajęć:
1.
Powitanie uczniów.
2.
Sprawy organizacyjne.
3.
Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć.
4.
Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonywania ćwiczenia.
5.
Przypomnienie zasad bhp obowiązujących podczas wykonywania prac.
6.
Realizacja tematu:
−
uczniowie po podziale na grupy rozchodzą się do stanowisk roboczych,
−
jeden z uczniów wykonuje rowek wzdłuż rzędu sadzonek, następnie wyważa bryłę
ziemi z sadzonkami do wykonanego rowka,
−
dwóch uczniów wyjmuje sadzonki z rozkruszonych brył przy zachowaniu ostrożności,
aby nie uszkodzić sadzonek,
−
następnie sadzonki te są przez nich liczone i wiązane w pęczki np. po 50szt,
−
ostatni uczeń odbiera pęczki i dołuje je na kwaterze, aby zabezpieczyć przed
obsychaniem korzeni,
−
wszystkie czynności powinny być wykonane z wielką dbałością i z zachowaniem
zasad prawidłowego pozyskania materiału sadzeniowego,
−
uczniowie zmieniają się podczas pracy tak aby każdy z nich mógł wykonywać każdy
rodzaj czynności,
−
w trakcie wykonywania czynności udzielany jest instruktaż,
−
nauczyciel podczas wykonywanego ćwiczenia nadzoruje uczniów zwracając uwagę na
prawidłowość wykonania czynności.
7.
Po wykonaniu sadzenia nauczyciel dokonuje analizy wykonanego ćwiczenia wskazując
na konsekwencje błędów, które mogą być popełnione podczas pozyskania materiału
sadzeniowego.
8.
Uczeń określa swoje mocne i słabe strony.
9.
Uczniowie zgłaszają ewentualne trudności, które wystąpiły podczas wykonywania
czynności.
10.
Nauczyciel omawia trudności wskazując na sposoby ich rozwiązania.
11.
Nauczyciel prowadzą dyskusję dydaktyczną dotyczącą realizowanych zadań.
12.
Podsumowanie zajęć – podziękowanie za aktywny udział.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Możliwości i sposoby mechanizacji prac z zakresu pozyskania materiału sadzeniowego.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
10
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
........................................................................
Modułowy program nauczania: Operator maszyn leśnych 833[02]
Moduł:
Hodowla lasu 833[02].Z2
Jednostka modułowa:
Prowadzenie gospodarki nasiennej i produkcji szkółkarskiej
833[02].Z2.01
Temat: Rozpoznawanie nasion oraz szyszek drzew iglastych.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania nasion drzew iglastych podstawowych
gatunków leśnych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
rozpoznawać nasiona leśnych drzew iglastych,
−
scharakteryzować sposoby rozsiewania się nasion,
−
rozróżniać nasiona wyposażone w aparat lotny,
−
rozpoznawać szyszki leśnych drzew iglastych.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
−
organizowanie i planowanie zajęć,
−
samodzielnej pracy,
−
oceny wykonania własnej pracy,
−
spostrzegawczości oraz wyodrębniania cech różniących.
Metody nauczania–uczenia się:
−
wykład informacyjny,
−
pokaz z objaśnieniami,
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
naturalne okazy nasion i szyszek,
−
foliogramy,
−
plansze tematyczne,
−
notatnik,
−
linijka, pęseta, szkło powiększające
−
ołówek/długopis
−
literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca indywidualna.
Czas trwania zajęć:
−
90 minut
Uczestnicy:
−
uczniowie kształcący się w zawodzie operator maszyn leśnych.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
11
Przebieg zajęć:
1.
Powitanie uczniów
2.
Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć
3.
Przeprowadzenie wykładu uzupełnionego pokazem ilustracji, fotografii, foliogramów,
plansz i zbioru edukacyjnego z ich objaśnieniem.
4.
Realizacja tematu:
−
dyskusja dydaktyczna związana z wykładem,
−
uczniowie dyskutują na temat sposobów rozsiewania się nasion, ich budowie
i przyczynach jej zróżnicowania,
−
uczniowie rozpoznają nasiona i szyszki na podstawie ich wyglądu zewnętrznego,
następnie znajdują cechy charakterystyczne dla danego gatunku,
−
uczniowie wykonują notatki w formie opisów, na podstawie własnych spostrzeżeń
i praktycznych wskazówek nauczyciela,
−
uczniowie
powinni
wykonać
uproszczone
rysunki
i
schematy
pomocne
w rozpoznawaniu,
−
nauczyciel nadzoruje uczniów oraz wyjaśnia wszelkie wątpliwości,
−
uczniowie powinni wkleić do swojego notatnika okazy nasion poszczególnych
gatunków.
5.
Po wykonaniu ćwiczeń uczeń analizuje wykonane opisy, rysunki schematy.
6.
Uczniowie określają swoje mocne i słabe strony.
7.
Uczniowie przedstawiają nauczycielowi notatki wykonane na ćwiczeniach
8.
Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy czyni postępy, ocenia jego aktywność
oraz poprawność wykonania ćwiczenia.
9.
Podsumowanie zajęć – podziękowanie za aktywny udział w zajęciach.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Dokonaj podziału poznanych nasion ze względu na sposób rozsiewania się.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
12
5. ĆWICZENIA
5.1. Ogólne zasady selekcji drzew leśnych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Scharakteryzuj zasady selekcji stosowanej w leśnictwie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
obejrzeć film edukacyjny na temat selekcji,
2)
odszukać i przeczytać literaturę pomocną przy wykonaniu ćwiczenia,
3)
opisać zasady selekcji,
4)
opisać rodzaje selekcji,
5)
ocenić prawidłowość wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
wykład informacyjny,
−
dyskusja,
−
pokaz,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
film edukacyjny na temat selekcji,
−
poradnik dla ucznia,
−
ołówek/długopis,
−
notatnik,
−
literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Opisz schemat selekcji stosowanej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać informacje, które będą pomocne przy wykonaniu ćwiczenia,
2)
przeanalizować schemat selekcji stosowanej,
3)
opisać schemat wraz z zależnościami pomiędzy poszczególnymi etapami,
4)
ocenić prawidłowość wykonania ćwiczenia.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
13
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
wykład informacyjny,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
plansze, foliogramy,
−
notatnik,
−
ołówek/długopis,
−
literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
14
5.2. Nasiona, szyszki i owoce drzew leśnych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozpoznaj i scharakteryzuj na podstawie własnych obserwacji nasiona drzew iglastych.
W opisach szczególną uwagę zwróć na cechy różnicujące nasiona poszczególnych gatunków.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać i przeczytać literaturę pomocną przy wykonaniu ćwiczenia,
2)
przejrzeć odpowiedni zbiór nasion,
3)
rozpoznać nasiona do gatunków,
4)
dokonać krótkiej charakterystyki rozpoznanych nasion,
5)
dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
zbiór nasion,
−
szkło powiększające, pęseta, biała podkładka pod nasiona,
−
notatnik, ołówek,
−
literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Rozpoznaj i opisz na podstawie własnych obserwacji szyszki drzew iglastych. W opisach
szczególną uwagę zwróć na cechy różnicujące szyszki poszczególnych gatunków.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać informacje, które będą pomocne przy wykonywaniu ćwiczenia,
2)
przejrzeć odpowiedni zbiór szyszek,
3)
rozpoznać gatunki szyszek,
4)
dokonać krótkiej charakterystyki rozpoznanych szyszek,
5)
dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
15
Ś
rodki dydaktyczne:
−
odpowiedni zbiór szyszek,
−
szkło powiększające, pęseta, podkładka pod szyszki,
−
notatnik, ołówek,
−
literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Rozpoznaj i scharakteryzuj na podstawie własnych obserwacji nasiona i owoce drzew
liściastych. W opisach szczególna uwagę zwróć na cechy różnicujące nasiona poszczególnych
gatunków.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać i przeczytać literaturę pomocną przy wykonaniu ćwiczenia,
2)
przejrzeć zbiór nasion i owoców,
3)
rozpoznać nasiona do gatunków,
4)
dokonać krótkiej charakterystyki rozpoznanych nasion,
5)
dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
odpowiedni zbiór nasion i owoców,
−
szkło powiększające, pęseta, biała podkładka pod nasiona,
−
notatnik, ołówek,
−
literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Rozpoznaj i opisz na podstawie własnych obserwacji nasiona i owoce krzewów leśnych.
W opisach szczególna uwagę zwróć na cechy różnicujące nasiona poszczególnych gatunków.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać informacje, które będą pomocne przy wykonywaniu ćwiczenia,
2)
przejrzeć odpowiedni zbiór nasion i owoców,
3)
rozpoznać nasiona do gatunków,
4)
dokonać krótkiej charakterystyki rozpoznanych nasion,
5)
dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
odpowiedni zbiór nasion i owoców,
−
szkło powiększające, pęseta, podkładka pod szyszki,
−
poradnik dla ucznia,
−
notatnik, ołówek,
−
literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
16
5.3.
Zbiór nasion drzew leśnych
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Scharakteryzuj metodę zbioru nasion z ziemi.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
obejrzeć tematyczny film edukacyjny na temat zbioru nasion,
2)
scharakteryzować metodę zbioru nasion z ziemi,
3)
opisać przygotowanie drzewostanu do zbioru nasion,
4)
opisać możliwości ułatwień tej metody zbioru,
5)
scharakteryzować cechy prawidłowego pojemnika używanego podczas zbioru
i przechowywania wstępnego,
6)
dokonać oceny prawidłowości wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
film edukacyjny przedstawiający zbiór nasion,
−
notatnik,
−
ołówek/długopis,
−
literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela,
Ćwiczenie 2
Dokonaj zbioru nasion z ziemi.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać i przeczytać literaturę pomocną przy wykonaniu ćwiczenia,
2)
obejrzeć film edukacyjny na temat zbioru nasion,
3)
dobrać narzędzia pomocne przy wykonaniu zbioru,
4)
zapoznać się z przepisami bhp obowiązującymi przy takim sposobie zbioru,
5)
przygotować miejsce pracy,
6)
dokonać zbioru nasion,
7)
ocenić prawidłowość wykonanego ćwiczenia.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
17
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
film na temat zbioru nasion,
−
powierzchnia na której można dokonać zbioru nasion,
−
narzędzia do oczyszczenia powierzchni gleby (grabie),
−
worek lub inny pojemnik na zebrane nasiona,
−
literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Scharakteryzuj na podstawie własnej obserwacji metodę zbioru nasion z drzew stojących.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
obejrzeć film edukacyjny na temat zbioru nasion z drzew stojących i uczestniczyć
w pokazie terenowym zbioru nasion z drzew stojących,
2)
przypomnieć sobie zasady bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące tej metody zbioru,
3)
scharakteryzować narzędzia wykorzystane do zbioru nasion tym sposobem,
4)
opisać technikę zbioru nasion,
5)
określić jakie zagrożenia zdrowia i życia występują podczas zbioru,
6)
ocenić prawidłowość wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
film edukacyjny przedstawiający zbiór nasion z drzew stojących,
−
notatnik,
−
ołówek lub długopis,
−
literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Dokonaj podziału gatunków drzew leśnych ze względu na sposób i porę zbioru.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
opisać od czego zależy termin dojrzewania i zbioru nasion,
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
18
2)
opisać kiedy należy przystąpić do zbioru nasion,
3)
dokonać podziału ze względu na metodę zbioru nasion na zbiór z ziemi i zbiór z drzew
stojących,
4)
dokonać podziału ze względu na porę zbioru nasion – wiosna, lato jesień czy zima,
5)
ocenić prawidłowość wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
materiał nauczania z rozdziału 4.3 Poradnika dla ucznia,
−
ołówek lub długopis,
−
notatnik,
−
literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
19
5.4. Wyłuszczanie nasion drzew iglastych
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Scharakteryzuj proces wyłuszczania nasion metodą cieplną dwuetapową.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać i przeczytać literaturę pomocną przy wykonaniu ćwiczenia,
2)
obejrzeć film edukacyjny na temat wyłuszczania nasion metodą dwuetapową,
3)
opisać proces wyłuszczania nasion w wyłuszczarni szafowej lub komorowej,
4)
opisać proces pozyskania nasion z otwartych szyszek,
5)
ocenić prawidłowość wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
pokaz.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
notatnik,
−
ołówek lub długopis,
−
literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela
Ćwiczenie 2
Scharakteryzuj proces odskrzydlania i czyszczenia nasion.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać informacje, które będą pomocne przy wykonaniu ćwiczenia,
2)
obejrzeć film edukacyjny na temat oczyszczania i odskrzydlania nasion,
3)
opisać proces wyłuszczania nasion dowolną metodą,
4)
opisać proces czyszczenia nasion,
5)
scharakteryzować maszyny używane do oczyszczania i odskrzydlania nasion,
6)
ocenić prawidłowość wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
pokaz.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
20
Ś
rodki dydaktyczne:
−
film edukacyjny przedstawiający oczyszczanie i odskrzydlanie nasion,
−
ołówek/ długopis,
−
notatnik,
−
literatura rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
21
5.5.
Siew nasion
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Scharakteryzuj podział nasion ze względu na kategorie i zdolność do kiełkowania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać i przeczytać literaturę pomocną przy wykonaniu ćwiczenia,
2)
dokonać podziału nasion na kategorie orthodox i recalcitrant,
3)
dokonać podziału nasion wg Tyszkiewicza,
4)
ocenić poprawność wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
foliogramy, plansze,
−
notatnik,
−
ołówek/długopis,
−
literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Scharakteryzuj sposoby przechowywania nasion.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
obejrzeć film edukacyjny na temat przechowywania nasion,
2)
odszukać i przeczytać literaturę pomocną przy wykonywaniu ćwiczenia,
3)
scharakteryzować przechowywanie krótkookresowe,
4)
scharakteryzować przechowywanie średnio i długookresowe,
5)
ocenić prawidłowość wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
22
Ś
rodki dydaktyczne:
−
film edukacyjny przedstawiający przechowywanie nasion,
−
foliogramy, plansze,
−
notatnik, ołówek lub długopis,
−
literatura rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Przygotuj żołędzie do przechowywania długookresowego w chłodni.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać i przeczytać literaturę pomocną przy wykonaniu zadania,
2)
obejrzeć film na temat długoterminowego przechowywania nasion,
3)
przygotować żołędzie do przechowywania poprzez wymieszanie z piaskiem lub torfem,
4)
przygotować pojemnik plastikowy do przechowywania,
5)
wypełnić pojemnik żołędziami i poprawnie zamknąć,
6)
ocenić prawidłowość wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
pokaz z objaśnieniem.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
film edukacyjny przedstawiający długoterminowe przechowywanie nasion,
−
odpowiednia ilość żołędzi,
−
piasek lub torf do sporządzenia substratu,
−
odpowiedni plastikowy pojemnik,
−
perforowana rura plastikowa,
−
suche trociny, arkusz perforowanego papieru,
−
literatura rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Wykonaj siew ręczny nasion drobnych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
obejrzeć film edukacyjny na temat siewu ręcznego nasion,
2)
odszukać i przeczytać literaturę pomocną przy wykonaniu zadania,
3)
przygotować wyciskane bruzdy w glebie,
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
23
4)
wykonać w sposób równomierny siew ręczny częściowy,
5)
przykryć nasiona warstwą gleby,
6)
ocenić prawidłowość wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
pokaz z objaśnieniem.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
film edukacyjny na temat siewu ręcznego nasion,
−
narzędzie do wyciskania bruzd w glebie,
−
partia nasion do wysiewu,
−
naczynie do odmierzania równych porcji nasion,
−
literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
24
5.6. Rodzaje i lokalizacja szkółek leśnych
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie1
Scharakteryzuj
podział szkółek leśnych ze względu na różne kryteria.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać i przeczytać literaturę pomocną przy wykonaniu ćwiczenia,
2)
obejrzeć film edukacyjny na temat podziału szkółek,
3)
dokonać podziału szkółek ze względu na możliwe kryteria,
4)
ocenić prawidłowość wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
wykład informacyjny,
−
pokaz,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
film edukacyjny dotyczący szkółek leśnych,
−
notatnik,
−
ołówek/długopis,
−
literatura rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Scharakteryzuj kryteria lokalizacji szkółek leśnych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać i przeczytać literaturę pomocną przy wykonaniu ćwiczenia,
2)
obejrzeć film edukacyjny na temat kryteriów wyboru miejsca pod szkółkę,
3)
scharakteryzować kryteria lokalizacji szkółek leśnych,
4)
ocenić prawidłowość wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
25
Ś
rodki dydaktyczne:
−
film edukacyjny dotyczący szkółek leśnych,
−
notatnik,
−
ołówek lub długopis,
−
literatura rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
26
5.7. Nawożenie i deszczowanie szkółek leśnych
5.7.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie1
Oceń na podstawie objawów zewnętrznych, jakiego składnika pokarmowego brakuje
w glebie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
obejrzeć plansze edukacyjne, lub okazy zielnikowe roślin z objawami niedoboru
składników pokarmowych,
2)
odszukać i przeczytać literaturę pomocną przy wykonaniu ćwiczenia,
3)
rozpoznać objawy niedoboru na okazach zielnikowych lub na żywych roślinach
w terenie,
4)
ocenić jakiego składnika pokarmowego brakuje roślinie,
5)
ocenić prawidłowość wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne
−
okazy zielnikowe z niedoborami składników pokarmowych,
−
plansze poglądowe,
−
notatnik,
−
ołówek/długopis,
−
literatura rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Opisz rodzaje nawożenia w szkółkach.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać i przeczytać literaturę pomocną przy wykonaniu ćwiczenia,
2)
obejrzeć film na temat sposobów nawożenia w szkółkach,
3)
scharakteryzować rodzaje nawożenia w szkółkach,
4)
ocenić prawidłowość wykonanego ćwiczenia.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
27
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
film edukacyjny przedstawiający sposoby nawożenia w szkółkach,
−
notatnik,
−
ołówek lub długopis,
−
literatura rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Scharakteryzuj rodzaje deszczowni i deszczowania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
obejrzeć film edukacyjny na temat deszczowania w szkółkach,
2)
odszukać i przeczytać literaturę pomocną przy wykonaniu ćwiczenia,
3)
scharakteryzować rodzaje deszczowni,
4)
scharakteryzować rodzaje deszczowania,
5)
ocenić prawidłowość wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
film edukacyjny przedstawiający deszczowanie w szkółkach,
−
notatnik,
−
ołówek lub długopis,
−
literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
28
5.8. Prace pielęgnacyjne i ochronne w szkółkach, oraz pozyskanie
i przygotowanie materiału sadzeniowego do transportu
5.8.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie1
Wykonaj prace pielęgnacyjne na szkółce polegające na spulchnianiu gleby i zwalczaniu
chwastów.
Sposób wykonania ćwiczenia
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uczeń powinien:
1)
obejrzeć film edukacyjny na temat prac pielęgnacyjnych w szkółkach,
2)
odszukać i przeczytać literaturę pomocną przy wykonaniu ćwiczenia,
3)
dobrać prawidłowo narzędzia do wykonywanej pracy,
4)
wykonać spulchnianie na międzyrzędach siewów,
5)
wykonać odchwaszczanie na międzyrzędach siewów,
6)
określić prawidłowość wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
pokaz z instruktarzem.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
film edukacyjny przedstawiający prace pielęgnacyjne w szkółce,
−
kwatera na szkółce przeznaczona do pielęgnacji,
−
motyka, opielacz,
−
rękawiczki ogrodnicze,
−
literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Scharakteryzuj ochronę przed szkodami powstającymi na szkółkach, zapobieganie
i zwalczanie czynników szkodotwórczych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać i przeczytać literaturę pomocną przy wykonaniu ćwiczenia,
2)
obejrzeć film na temat ochrony szkółek przed szkodliwymi czynnikami,
3)
opisać rodzaje szkód powstających na szkółkach,
4)
opisać zapobieganie i zwalczanie czynników szkodotwórczych,
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
29
5)
ocenić prawidłowość wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
film edukacyjny przedstawiający ochronę szkółek przed szkodliwymi czynnikami,
−
notatnik,
−
ołówek lub długopis,
−
literatura rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj prace związane z ręcznym wyjmowaniem sadzonek.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
obejrzeć film edukacyjny na temat ręcznego wyjmowania sadzonek w szkółce,
2)
odszukać i przeczytać literaturę pomocną przy wykonaniu zadania,
3)
wykonać ręczne wyjmowanie sadzonek,
4)
powiązać wyjęte sadzonki w pęczki po 50 szt,
5)
zabezpieczyć sadzonki do czasu transportu,
6)
ocenić prawidłowość wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
pokaz z instruktarzem.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
film edukacyjny na temat ręcznego wyjmowania sadzonek w szkółce,
−
kwatera na szkółce z sadzonkami przeznaczonymi do pozyskania,
−
szpadel,
−
sznurek do wiązania sadzonek,
−
literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Przygotuj do transportu sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać i przeczytać literaturę pomocną przy wykonaniu ćwiczenia,
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
30
2)
obejrzeć film edukacyjny na temat przygotowania sadzonek do transportu,
3)
przygotować i zabezpieczyć sadzonki do transportu,
4)
ocenić prawidłowość wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
pokaz z instruktarzem.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
film edukacyjny przedstawiający przygotowania sadzonek do transportu,
−
sadzonki przeznaczone do transportu,
−
odpowiednie pojemniki transportowe,
−
literatura rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
31
5.9. Produkcja sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym oraz
w warunkach kontrolowanych
5.9.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Scharakteryzuj na czym polega produkcja sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
obejrzeć film edukacyjny na temat produkcji sadzonek z zakrytym systemem
korzeniowym,
2)
zapoznać się z planszami, foliogramami i przeczytać literaturę pomocną przy wykonaniu
zadania,
3)
scharakteryzować proces produkcji,
4)
opisać substraty i pojemniki używane do produkcji,
5)
opisać nowoczesne rozwiązania techniczne użyte w produkcji,
6)
określić prawidłowość wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
pokaz z instruktarzem.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
film edukacyjny przedstawiający produkcję sadzonek z zakrytym systemem
korzeniowym,
−
plansze, foliogramy
−
notatnik,
−
ołówek lub długopis,
−
literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Określ wady i zalety produkcji sadzonek z bryłką.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
obejrzeć edukacyjny film na temat produkcji sadzonek z bryłką,
2)
odszukać i przeczytać literaturę pomocną przy wykonaniu zadania,
3)
opisać zalety produkcji sadzonek z bryłką,
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
32
4)
opisać wady produkcji sadzonek z bryłką,
5)
ocenić prawidłowość wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne
−
film edukacyjny przedstawiający produkcję sadzonek z bryłką,
−
notatnik,
−
ołówek lub długopis,
−
literatura rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Określ różnice pomiędzy produkcją sadzonek z bryłką, sadzonek w warunkach
kontrolowanych, sadzonek produkowanych metodą tradycyjną.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien
1)
obejrzeć tematyczny film o produkcji sadzonek z bryłką oraz w warunkach kontrolowanych,
2)
odszukać i przeczytać literaturę pomocną przy wykonywaniu ćwiczenia,
3)
opisać różnicę pomiędzy poznanymi sposobami produkcji sadzonek,
4)
ocenić prawidłowość wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz,
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
film edukacyjny przedstawiający produkcję sadzonek z bryłką oraz w warunkach
kontrolowanych,
−
notatnik,
−
ołówek lub długopis,
−
literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
33
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Prowadzenie gospodarki
nasiennej i produkcji szkółkarskiej”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 19 są z poziomu podstawowego.
−
zadania 6, 8, 10, 18, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. c, 3. c, 4. d, 5. d, 6. d, 7. c, 8. b, 9. d, 10. b, 11. c,
12. d, 13. b, 14. c, 15. b, 16. c, 17. c, 18. b, 19. d, 20. b.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Klucz
odpowiedzi
1
Określić kierunki selekcji nasion
B
P
c
2
Wymienić źródła pozyskania nasion
A
P
c
3
Rozpoznać nasiona posiadające aparat
lotny
A
P
c
4
Rozpoznać ujęcie kleszczowate nasiona
przez skrzydełko
A
P
d
5
Rozróżnić nasiona zbierane na zielono
B
P
d
6
Dobrać pracownika do zbioru nasion
C
PP
d
7
Określić porę zbioru nasion
B
P
c
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
34
8
Wskazać termin dojrzewania i zbioru
nasion
C
PP
b
9
Określić dla jakich nasion stosuje się
metodę termiczną
B
P
d
10
Scharakteryzować odskrzydlenie nasion
sosny
C
PP
b
11
Wymienić nasiona kategorii orthodox
A
P
c
12
Określić
zasady
przechowywania
nasion
B
P
d
13
Określić sposób przerwania spoczynku
nasion
B
P
b
14
Rozróżnić rodzaj siewu nasion
A
P
c
15
Określić powierzchnię szkółek małych
B
P
b
16
Określić dopuszczalne spadki terenu dla
szkółek
B
P
c
17
Rozróżnić prace pielęgnacyjne
B
P
c
18
Wyjaśnić powstanie gołomrozu
C
PP
b
19
Określić
warunki
glebowe
dla
wyjmowanych sadzonek
B
P
d
20
Scharakteryzować pojemniki zespolone
C
PP
b
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
35
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przygotuj odpowiednia liczbę testów.
5.
Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6.
Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcje dla ucznia.
7.
Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8.
Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9.
Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań Do każdego zadania dołączone są cztery możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawdziwa.
5.
Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7.
Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8.
Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1
1.
Głównym kierunkiem selekcji nasion przyjętej w Polsce jest selekcja
a)
indywidualna.
b)
rodowa.
c)
populacyjna.
d)
naturalna.
2.
Głównym źródłem pozyskania nasion do zakładania upraw gospodarczych są
a)
plantacyjne uprawy nasienne.
b)
wyłączone drzewostany nasienne (WDN).
c)
gospodarcze drzewostany nasienne (GDN).
d)
drzewa doborowe.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
36
3.
Aparat lotny posiadają nasiona
a)
buka pospolitego, wiązu szypułkowego, brzozy brodawkowatej.
b)
ś
wierka pospolitego, sosny limby.
c)
brzozy brodawkowatej, graba, sosny czarnej.
d)
dębu, sosny górskiej, modrzewia europejskiego.
4.
Ujęcie kleszczowate przez skrzydełko występuje u
a)
ś
wierka pospolitego i sosny zwyczajnej.
b)
sosny zwyczajnej i modrzewia europejskiego.
c)
ś
wierka pospolitego i sosny czarnej.
d)
sosny czarnej i sosny pospolitej.
5.
Na zielono można zbierać nasiona
a)
buka i jesionu.
b)
dębu i grabu.
c)
grabu i buka.
d)
jesionu i lipy.
6.
Zbiór nasion z drzew stojących poza plantacjami może wykonywać pracownik, który
a)
jest mężczyzną lub kobietą w wieku powyżej 18 lat.
b)
jest mężczyzną który ukończył 21 lat i posiada odpowiedni kurs zbieracza szyszek.
c)
jest mężczyzną lub kobietą w wieku minimum 21 lat.
d)
jest mężczyzną który ukończył 18 lat i nie ma przeciwwskazań do wykonywania tej
pracy.
7.
Zbiór nasion podstawowych gatunków drzew leśnych wykonuje się
a)
wiosną.
b)
wiosną i latem.
c)
jesienią i zimą.
d)
zimą.
8.
Termin dojrzewania i zbioru nasion
a)
jest stały.
b)
jest zależny od położenia geograficznego, wysokości n.p.m. i przebiegu pogody.
c)
nie zależy od przebiegu pogody.
d)
jest zmienny, ale nie zależy od położenia geograficznego.
9.
Metodę termiczną wyłuszczania nasion stosuje się dla
a)
sosny i modrzewia.
b)
modrzewia i jodły.
c)
ś
wierka i modrzewia.
d)
sosny i świerka.
10.
Nasiona sosny po wyłuszczeniu w pierwszej kolejności powinny być
a)
oczyszczone.
b)
odskrzydlone.
c)
podsuszone.
d)
złożone do przechowania.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
37
11.
Do nasion kategorii orthodox należą nasiona
a)
nie znoszące odwodnienia.
b)
nasiona świerka, sosny, dębu.
c)
nasiona buka, świerka, modrzewia.
d)
nasiona klonu, sosny, jesionu.
12.
Do przechowywania nasion na potrzeby bieżące można zaliczyć
a)
w komorach chłodniczych w temperaturze -15
°
C.
b)
w komorach chłodniczych w temperaturze -20
°
C.
c)
luzem w komorach chłodniczych.
d)
na sucho w szczelnie zamkniętych pojemnikach.
13.
Sposobem przerwania spoczynku nasion jest
a)
miniowanie nasion.
b)
skaryfikacja nasion.
c)
zaprawiane nasion.
d)
termoterapia nasion.
14.
Największą precyzją cechuje się
a)
siew pełny.
b)
siew częściowy rzędowy.
c)
siew punktowy.
d)
siew częściowy taśmowy.
15.
Szkółki małe mają powierzchnię poniżej
a)
1,5ha.
b)
3 ha.
c)
4 ha.
d)
5 ha.
16.
Dopuszczalne spadki terenu szkółki wynoszą
a)
1,5
°
.
b)
6
°
.
c)
2–3
°
na nizinach.
d)
6–7
°
w górach.
17.
Do prac pielęgnacyjnych na szkółkach zaliczamy
a)
siew nasion.
b)
deszczowanie.
c)
przerzedzanie siewów.
d)
jesienną orkę.
18.
Gołomróz powstaje w wyniku
a)
opadu deszczu, który zamarza na roślinach.
b)
rozmarzania i zamarzania nasiąkniętej wodą gleby.
c)
rozmarzania i zamarzania suchej gleby.
d)
gwałtownego rozmarzania lodu pokrywającego rośliny.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
38
19.
Sadzonki można wyciągać z gleby
a)
zamarzniętej.
b)
silnie zaskorupionej.
c)
latem z przeznaczeniem na przechowywanie.
d)
wzruszonej i odpowiednio wilgotnej.
20. Pojemniki zespolone na sadzonki w szkółkach kontenerowych
a)
mogą powodować deformację korzeni.
b)
muszą być wyposażone w prowadnice, aby uniknąć deformacji korzeni.
c)
nie muszą być odporne na działanie czynników atmosferycznych, ponieważ
produkcja jest prowadzona pod osłonami.
d)
mogą być niedostosowane do maszyn wysiewających.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
39
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ………………………………………………………........................................
Prowadzenie gospodarki nasiennej i produkcji szkółkarskiej
Zakreśl poprawną odpowiedź
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
40
Przykład pomiaru dydaktycznego 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Prowadzenie gospodarki
nasiennej i produkcji szkółkarskiej”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 14, 15, 16, 18, 19, 20 z poziomu podstawowego.
−
zadania 5, 11, 13, 17 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. a, 4. c, 5. a, 6. c, 7. b, 8. d, 9. a, 10. c, 11. b,
12. c, 13. c, 14. c, 15. d, 16. b, 17. c, 18. c, 19. b, 20. d.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Klucz
odpowiedzi
1
Określić przyczynę wywoływania
zmienności niedziedzicznej
A
P
c
2
Rozróżnić nasiona rozsiewane przez wodę
A
P
d
3
Określić miejsce wyboru drzew
doborowych
B
P
a
4
Określić termin zbioru nasion
B
P
c
5
Scharakteryzować szyszki jodły
C
PP
a
6
Określić termin dojrzewania nasion
B
P
c
7
Określić
grubość
warstwy
nasion
rozkładanych bezpośrednio po zbiorze
B
P
b
8
Określić liczbę pracowników
dokonujących zbioru szyszek z drzew
stojących
B
P
d
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
41
9
Określić rodzaj nasion do których ma
zastosowanie metoda mechaniczna
B
P
a
10
Określić głębokość siewu nasion jodły
B
P
c
11
Scharakteryzować pojemniki do
przechowywania nasion
C
PP
b
12
Nazwać nasiona nie znoszące odwodnienia
A
P
c
13
Scharakteryzować czas przechowywania
nasion
C
PP
c
14
Określić klasę czystości wody używanej
w szkółce
B
P
c
15
Określić wielkość pól na szkółkach
B
P
d
16
Określić porę dnia najlepszą do
wyjmowania sadzonek
B
P
b
17
Określić termin jesiennego wyjmowania
sadzonek
C
PP
c
18
Określić optymalną temperaturę potrzebną
do fotosyntezy
B
P
c
19
Wymienić składniki substratów
A
P
b
20
Rozpoznać materiał, z którego wykonane
są określone typy pojemników
A
P
d
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
42
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przygotuj odpowiednia liczbę testów.
5.
Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6.
Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcje dla ucznia.
7.
Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8.
Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9.
Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań Do każdego zadania dołączone są cztery możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawdziwa.
5.
Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7.
Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8.
Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
Powodzenia!
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 2
1.
Zmienność niedziedziczną wywołują
a)
mutacje.
b)
rekombinacje.
c)
wpływy środowiska.
d)
eksperymenty naukowe.
2.
Przy pomocy wody najczęściej rozsiewają się nasiona
a)
dębu.
b)
buka.
c)
jodły.
d)
olszy.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
43
3.
Drzewa doborowe wybiera się
a)
w WDN.
b)
w GDN
c)
na plantacjach nasiennych.
d)
na plantacyjnych uprawach nasiennych.
4.
W maju można zbierać nasiona
a)
wiązu i sosny.
b)
wiązu i świerka.
c)
wiązu i topoli.
d)
wiązu i buka.
5.
Szyszki jodły
a)
rozpadają się na drzewie.
b)
pozostają na drzewie w całości.
c)
spadają na ziemię w całości.
d)
spadają na ziemię w całości i nie ulegają rozpadowi.
6.
Nasiona świerka dojrzewają w
a)
sierpniu.
b)
wrześniu.
c)
październiku.
d)
listopadzie.
7.
Grubość warstwy, którą możemy rozkładać nasiona buka lub dębu bezpośrednio po
zbiorze wynosi
a)
do 5 cm.
b)
do 10 cm.
c)
do15 cm.
d)
do20 cm.
8.
Prace przy zbiorze szyszek z drzew stojących może wykonywać
a)
jeden pracownik.
b)
jeden pracownik pod stałym nadzorem.
c)
dwóch pracowników.
d)
dwóch pracowników pod stałym nadzorem.
9.
Mechaniczną metodę wyłuszczania nasion stosuje się dla nasion
a)
modrzewia.
b)
sosny.
c)
ś
wierka.
d)
jodły.
10.
Głębokość siewu nasion jodły wynosi
a)
1 cm.
b)
1–2 cm.
c)
2–3 cm.
d)
3–4 cm.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
44
11.
Przy przechowywaniu długoterminowym żołędzi pjemnik powinien
a)
być zamknięty szczelnie.
b)
być zamknięty nieszczelnie.
c)
być do połowy wypełniony wilgotnym substratem.
d)
być wykonany z drewna.
12.
Do nasion kategorii recalcitrant należą nasiona
a)
buka, limby, dębu.
b)
znoszące podsuszenie do niskiego poziomu wilgotności.
c)
nie znoszące odwodnienia.
d)
sosny, modrzewia, kasztanowca.
13.
Krótkoterminowe przechowywanie nasion trwa do
a)
pierwszej wiosny po zbiorze.
b)
pierwszej jesieni po zbiorze.
c)
2 lat po zbiorze.
d)
3 lat po zbiorze.
14.
Woda używana na szkółce powinna być przynajmniej
a)
I klasy czystości.
b)
II klasy czystości.
c)
III klasy czystości.
d)
IV klasy czystości.
15.
Na szkółkach zespolonych wielkość pól może wynosić
a)
2 ha.
b)
od 2 do 4 ha.
c)
0,5 ha.
d)
od 0,5 do 3 ha.
16.
Wyjmowanie sadzonek najlepiej przeprowadzić
a)
wcześnie rano przy słonecznej pogodzie.
b)
wcześnie rano przy pochmurnej pogodzie.
c)
po południu.
d)
o zmierzchu.
17.
Sadzonki jesienią można wyjmować
a)
po pierwszych przymrozkach.
b)
po 21 września.
c)
po zakończeniu wegetacji.
d)
do 15 października.
18.
Optymalna temperatura dla przebiegu fotosyntezy u drzew liściastych i iglastych wynosi
a)
20
°
C.
b)
21
°
C.
c)
25
°
C.
d)
26
°
C.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
45
19.
Podstawowym składnikiem substratów używanych w produkcji sadzonek z bryłką
a)
są trociny.
b)
jest torf wysoki.
c)
jest kora.
d)
jest perlit.
20.
Pojemniki typu Bio - Container są wykonane z
a)
polichlorku winylu.
b)
polipropylenu.
c)
z torfu i celulozy.
d)
z papieru.
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
46
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ………………………………………………………........................................
Prowadzenie gospodarki nasiennej i produkcji szkółkarskiej
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
”
47
7. LITERATURA
1.
Gorzelak A., Niski A.: Ochrona szkółek przed chwastami. Państwowe Wydawnictwo
Rolnicze i Leśne, Warszawa 1987
2.
Murat E.: Hodowla lasu cz. II. Wydawnictwo Świat 1996
3.
Murat E.: Poradnik hodowcy lasu. Wydawnictwo Świat 1999
4.
Obmiński Z.: Botanika dla techników leśnych. Wydawnictwo Świat 1996
5.
Poradnik leśniczego. Wydawnictwo Świat, Warszawa, 1991
6.
Sobczak R. (red.) Szkółkarstwo leśne. Wydawnictwo Świat 1991
7.
Suszka B: Nowe technologie w nasiennictwie leśnym. Bogucki Wydawnictwo Naukowe 2000
8.
Szabla K., Pabian R.: Szkółkarstwo kontenerowe. Centrum Informacyjne Lasów
Państwowych, Warszawa 2003
9.
Sobczak R. (red.): Szkółkarstwo leśne, ozdobne i zadrzewieniowe, Wydawnictwo Świat
1999
10.
Rozwałka Z. (red.): Zasady hodowli lasu. OWRLP w Bedoniu 2003
11.
www.wiki.lasypolskie.pl
Czasopisma:
−
Echa leśne,
−
Głos lasu.
Literatura metodyczna
1.
Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia
Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997
2.
Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000
3.
Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITeE, Wyższa Szkoła
Inżynierska, Radom 1998