background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

  

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 
Józef Chmiel 
Beata Żurek 

 
 
 

 

 
 

 

Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy, 
ochrony  przeciwpożarowej  oraz  ochrony  środowiska 
734[02].O1.01 

 

 
 

 
 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 

 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Bogdan Kostecki 
mgr inż. Przemysław Śleboda 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Beata Żurek 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Teresa Jaszczyk 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  734[02].O1.01 
„Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu introligator. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Prawna ochrona pracy 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.  Czynniki szkodliwe, uciążliwe i niebezpieczne występujące w procesach 

pracy 

 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3.  Zasady kształtowania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy 

oraz udzielania pierwszej pomocy 

 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

5.4.  Środki ochrony indywidualnej i zbiorowej 

19 

5.4.1. Ćwiczenia 

19 

5.5.  Zagrożenia pożarowe i zasady ochrony przeciwpożarowej 

21 

5.5.1. Ćwiczenia 

21 

5.6.  Zasady ochrony środowiska naturalnego na stanowisku pracy 

23 

5.6.1.Ćwiczenia 

23 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

25 

7.  Literatura 

39 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie introligator. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  już  ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania–
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik dla 

ucznia.  Nauczyciel  powinien  ukierunkować  uczniów  na  właściwe  korzystanie  z poradnika do 
nich adresowanego. 

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają 

podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest zwrócenie uwagi 
na następujące elementy: 

 

materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować samodzielnie. 
Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej  umiejętności,  jaką 
uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu  technicznego  ze 
zrozumieniem; 

 

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest 
przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić  uczniom 
samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów,  w formie 
dyskusji  opracowanie  odpowiedzi  na  pytania.  Druga  forma  jest  korzystniejsza,  ponieważ 
nauczyciel sterując dyskusją może uaktywniać wszystkich uczniów oraz w trakcie dyskusji 
usuwać wszelkie wątpliwości; 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję 
ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia,  uwzględniając  różne 
możliwości  ich    realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które  z zaproponowanych 
ćwiczeń jest  w stanie zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym szkoły. 
Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które sam opracował, 

 

sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest udzielenie 
odpowiedzi  na  pytania  w  nim  zawarte.  Uczeń  nie  zainteresowany  materiałem  nauczania, 
wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni  umiejętności  założonych  w jednostce 
modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak  zwaną  „ciekawość  wiedzy”. 
Potwierdzenie  przez  ucznia  opanowania  materiału  nauczania  rozdziału  może  stanowić 
podstawę  dla  nauczyciela  do  sprawdzenia  wiedzy  i  umiejętności  ucznia  z  tego  zakresu. 
Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową,  powinien  zwracać  uwagę  na  predyspozycje 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne,  czy  może  lepiej radzi sobie 
z rozwiązywaniem problemów teoretycznych; 

 

testy  zamieszczone  w  rozdziale  Ewaluacja  osiągnięć  ucznia  zawierają  zadania  z  zakresu 
całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną liczbę 
możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzależniona  jest  od 
liczby uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według własnego projektu 
oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  Należy  pamiętać, żeby tak  przeprowadzić  proces 
oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.  
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenie, 

 

inscenizacja, 

 

przewodniego tekstu. 

 

 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych w module 

734[02].O1 

Podstawy zawodu 

 

734[02].O1.01  

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny 

pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony 

środowiska 

734[02].O1.02 

Charakteryzowanie procesów poligraficznych  

734[02].O1.03  

Posługiwanie się dokumentacją techniczną i technologiczną 

734[02].O1.04  

Stosowanie maszyn i urządzeń  

 

734[02].O1.05 

Stosowanie materiałów introligatorskich 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

− 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

− 

dokumentować, notować i selekcjonować informacje, 

− 

obsługiwać komputer na poziomie podstawowym; 

− 

dostrzegać i opisywać związki między naturalnymi składnikami środowiska, człowiekiem 
i jego działalnością; 

− 

oceniać własne możliwości w zakresie wymagań stanowiska pracy i wybranego zawodu; 

− 

współpracować w grupie z uwzględnieniem podziału zadań. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej, 

 

określić  podstawowe  obowiązki  pracodawcy  i  pracownika  dotyczące  zapewnienia 
bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, 

 

określić  konsekwencje  naruszenia  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  podczas 
wykonywania zadań zawodowych, 

 

posłużyć  się  wewnętrznymi  regulaminami  dotyczącymi  pracy  na  określonych 
stanowiskach, 

 

zidentyfikować  czynniki  niebezpieczne  i  szkodliwe  występujące  w pracy  oraz  określić 
sposoby ich ograniczenia i eliminacji, 

 

ocenić zagrożenia wynikające z niewłaściwego użytkowania urządzeń elektrycznych, 

 

podjąć działania w przypadku pożaru, zgodnie z instrukcją przeciwpożarową, 

 

powiadomić służby ratownicze zgodnie z przyjętymi procedurami postępowania, 

 

udzielić pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, 

 

zastosować przepisy ochrony środowiska, 

 

określić rodzaje materiałów przeznaczonych do ponownego przetwarzania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ  

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca 

…………………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  Introligator 734[02]. 
Moduł:  

Podstawy zawodu 734[02].O1 

Jednostka modułowa:  

Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy, 
ochrony 

przeciwpożarowej 

oraz 

ochrony 

środowiska

 

734[02].O1.01 

 

Temat:   Udzielanie pierwszej pomocy w wypadkach przy pracach introligatorskich. 

Cel ogólny:   Kształtowanie  umiejętności  udzielania  pierwszej  pomocy  w  różnych  sytuacjach 

zagrożenia życia w wyniku wypadku przy pracach introligatorskich. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

ocenić zagrożenie życia poszkodowanego w wypadku przy pracach introligatorskich, 

 

rozpoznać rodzaj obrażeń, 

 

udzielić  pierwszej  pomocy  w  różnych  sytuacjach:  omdlenia,  krwotoku,  złamania 
kończyny, pełnej utraty przytomności, złamania obojczyka, oparzenia, zatrucia gazem, 

 

wezwać pomoc zespołu ratowniczego, 

 

uzyskać dodatkową pomoc od innych osób, 

 

współpracować w grupie. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

inscenizacja, 

 

ćwiczenia praktyczne,  

 

dyskusja. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w małych zespołach. 

 
Czas: 
4 godziny dydaktyczne 
 
Środki dydaktyczne: 

 

apteczka pierwszej pomocy, 

 

dodatkowe środki opatrunkowe, 

 

środki ochrony osobistej, 

 

fantom. 

 
Uczestnicy: 
uczniowie kształcący się w zawodzie introligator. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Instruktaż wstępny: 

  sprawdzenie obecności, 

  podanie tematu i celu zajęć, 

  przedstawienie przebiegu zajęć, 

  podanie kryteriów ocen. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  Zorganizowanie  inscenizacji:  podział  na  zespoły  3–4  osobowe,  udzielanie  pomocy 

poszkodowanemu w zależności od objawów, w różnych sytuacjach: omdlenia, krwotoku, 
złamania  kończyny,  pełnej  utraty  przytomności,  złamania  obojczyka,  oparzenia,  zatrucia 
gazem. 

3.  Ćwiczenie  w  zespołach  3–4  osobowych;  przyjęcie  określonych  ról,  ustalenie  sposobu 

pomocy, udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu. 

4.  Inscenizacja  przez  poszczególne  zespoły  udzielania  pierwszej  pomocy  w  określonych 

sytuacjach (z uwzględnieniem wezwania pomocy). 

5.  Dyskusja – analiza wykonania ćwiczeń przez poszczególne zespoły. 
6.  Podsumowanie  zajęć  –  ocena  poziomu  umiejętności  uczniów  w  udzielaniu  pierwszej 

pomocy, ich zaangażowania podczas inscenizacji, wystawienie ocen. 

7.  Uporządkowanie stanowisk ćwiczeniowych. 

 

Praca domowa 

Na  podstawie  uzyskanych  informacji  opracujcie  w  grupach  trzyosobowych  plakat 

dotyczący  jednego  z  wybranych  sposobów  udzielania  pierwszej  pomocy.  Na  następnych 
zajęciach przeprowadzona zostanie prezentacja efektów Waszej pracy. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowa ankieta oceniająca sposób prowadzenia zajęć i nabyte umiejętności. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca 

……………………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  Introligator 734[02]. 
Moduł: 

Podstawy zawodu 734[02].O1 

Jednostka modułowa: 

Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy, 
ochrony 

przeciwpożarowej 

oraz 

ochrony 

środowiska

 

734[02].O1.01 

Temat:  Stosowanie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  interpretowania  podstawowych  aktów  prawnych, 

praw 

obowiązków 

pracownika 

oraz 

pracodawcy, 

związanych 

z bezpieczeństwem i higieną pracy. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wymienić  podstawowe  obowiązki  pracownika,  wynikające  z  Kodeksu  pracy  oraz 
przepisów wykonawczych, 

 

korzystać z praw pracownika zagwarantowanych w Kodeksie pracy, 

 

określić  kodeksowe  kompetencje  w  zakresie  bhp,  osób  kierujących  pracownikami  oraz 
pracodawcy. 

 
Metody nauczania–uczenia się

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

pogadanka z elementami pokazu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów

 

praca indywidualna, 

 

praca w małej grupie. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

poradnik ucznia, 

 

Kodeks pracy, przepisy wykonawcze do kodeksu pracy, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

kartki papieru formatu A4, 

 

długopis, marker. 

 

Czas: 4 godziny dydaktyczne.  
 
Uczestnicy: 
uczniowie kształcący się w zawodzie introligator. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Instruktaż wstępny: 

a)  sprawdzenie obecności, 
b)  podanie tematu i celu zajęć, 
c)  przedstawienie przebiegu zajęć, 
d)  podanie kryteriów ocen, 
e)  polecenie zapoznania się z materiałem nauczania z części 4.1.1., poradnika dla ucznia. 

 

2.  Instruktaż bieżący: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

a)  zapoznawanie się z materiałem nauczania z części 4.1.1., poradnika dla ucznia, 
b)  udzielanie odpowiedzi na pytania sprawdzające z części 4.1.2., poradnika dla ucznia, 
c)  podsumowanie odpowiedzi uczniów, wystawienie ocen cząstkowych, 
d)  wykonywanie ćwiczenia 1 z części 4.1.3., poradnika ucznia: 

 

sprawdzenie, czy uczniowie przygotowali stanowiska pracy, 

 

udzielanie dodatkowych wyjaśnień i wydawanie dodatkowych poleceń, 

 

omówienie ćwiczenia, ukazanie różnorodność spostrzeżeń uczniów, wyjaśnianie 
podstawowych pojęć z prawa pracy, 

e)  wykonywanie ćwiczenia 2 z części 4.1.3., poradnika ucznia: 

 

sprawdzenie, czy uczniowie przygotowali stanowiska pracy, 

 

udzielanie dodatkowych wyjaśnień i wydawanie dodatkowych poleceń, 

 

omówienie  ćwiczenia,  wskazanie  na  błędy  oraz  konieczność  korzystania 
z różnych źródeł wiedzy. 

f)  wystawienie ocen, 
g)  uporządkowanie stanowisk ćwiczeniowych. 

 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat  zasad  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  w 

szkolnej  pracowni  chemicznej.  Na  podstawie  zgromadzonych  informacji  na  następnych 
zajęciach  przygotuj  się  do  wypowiedzi:  Jakie  podstawowe  zasady  bhp  muszą  być 
przestrzegane w czasie zajęć lekcyjnych w pracowni chemicznej? 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowa ankieta oceniająca sposób prowadzenia zajęć i nabyte umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Prawna ochrona pracy 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Ułóż  „akrostych”  (pierwsze  litery  czytane  pionowo  stanowią  hasło),  w którym  hasło 

główne  brzmi:  INTROLIGATOR.  Wyrazy  pomocnicze  muszą  kojarzyć  się  z zawodem 
wykonywanym  przez  introligatora,  z tym,  kim  jest,  co  robi,  co  możemy  o nim  powiedzieć, 
jakich musi przestrzegać przepisów, zasad i reguł bezpieczeństwa.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz techniki wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować  art. 100, 207, 210, 211, 212 Kodeksu pracy; 
2)  zapoznać się z przykładem „akrostychu”, w którym hasło główne brzmi PRACA. Przykład 

podano poniżej: 

 
P
rzepisy 
Ryzyko 
Awans 
Człowiek 
Awaria 
 

3)  ułożyć akrostych, w którym hasło główne brzmi: INTROLIGATOR; 
4)  sprawdzić poprawność wykonanej pracy; 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

karta charakterystyki stanowiska pracy, 

 

Kodeks pracy, 

 

kartka papieru formatu A4, 

 

marker, długopis,  

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca prawnej ochrony pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Ćwiczenie 2  

Odnajdź  w  Internecie  rozporządzenie  w  sprawie  szkolenia  w  dziedzinie  bezpieczeństwa 

i higieny  pracy.  Przeprowadź  jego  analizę  w  celu  udzielenia  odpowiedzi  na  umieszczone 
w tabeli pytania. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz techniki wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  odnaleźć  w  Internecie  adres  strony  internetowej  Sejmu  Rzeczpospolitej  Polskiej  i  na  niej 

odszukać  link  „Prawo”,  a  potem  odnośnik  do  „Internetowego  Systemu  Aktów 
Prawnych”,  zawierającego  bazę  danych  z  opisami  aktów  prawnych  opublikowanych 
w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim oraz ujednolicone teksty ustaw, 

2)  znaleźć  z  wykorzystaniem  wyszukiwarki  „Internetowego  Systemu  Aktów  Prawnych” 

obowiązujące  rozporządzenie  w  sprawie  szkolenia  w  dziedzinie  bezpieczeństwa i higieny 
pracy, 

3)  otworzyć  wyszukany  akt  prawny  za  pomocą  programu  komputerowego  do  odczytania 

plików w formacie „pdf”, 

4)  przeprowadzić  analizę  rozporządzenia  z  uwzględnieniem  pytań  w  tabeli  i  wypełnić 

ją, zaznaczając  w  niej  znakiem  „X”  prawidłową  odpowiedź  oraz  numer  paragrafu 
rozporządzenia. 

 

Tabela do ćwiczenia 2.  Analiza rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp 

Nr 

Problem 

§ 

Tak 

Nie 

Pracownik  zatrudniony  na  stanowisku  robotniczym  zobowiązany  jest  do 
uczestnictwa w szkoleniu okresowym nie rzadziej niż co 5 lat. 

 
 

 

 
 

Pracownik  wykonujący  pracę  na  kilku  stanowiskach  pracy  powinien  odbyć 
instruktaż stanowiskowy na każdym z tych stanowisk. 

 
 

 
 

 

Podstawę  dopuszczenia  pracownika  do  wykonywania  pracy  na  określonym 
stanowisku  jest  sprawdzian  wiedzy  i  umiejętności  z  zakresu  wykonywania 
pracy zgodnie z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
 

 
 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 
 

 

Środki dydaktyczne:  

– 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,  

– 

program komputerowy do odczytania plików w formacie „pdf”,  

– 

arkusz ćwiczeniowy,  
literatura z rozdziału 7 dotycząca prawnej ochrony pracy. 
 

Ćwiczenie 3 

Określ  wymagania  socjalno-bytowe  i  higieniczno-sanitarne  jakie  powinien  zapewnić 

pracodawca we własnym obiekcie. Firma zatrudnia 30 osób, w tym 6 kobiet.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz techniki wykonania.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odnaleźć akty prawne i przeanalizować je pod kątem wymagań prawych dla pomieszczeń 

i urządzeń higieniczno-sanitarnych zobowiązany jest zapewnić pracownikom pracodawca, 

2)  sporządzić wykaz niezbędnych pomieszczeń i urządzeń higieniczno-sanitarnych, 
3)  dobrać  ilość  urządzeń  oraz  wielkość  pomieszczeń  dostosowane  do  liczby  zatrudnionych 

osób, 

4)  uzasadnić oraz zaprezentować wyniki swojej pracy.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przepisy dotyczące wymagań dla pomieszczeń i urządzeń higieniczno-sanitarnych, 

 

materiały i przybory piśmiennicze, 

 

literatura  z  rozdziału  7  dotycząca  wymagań  higieniczno-sanitarnych  i  bezpieczeństwa 
pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Czynniki  szkodliwe,  uciążliwe  i  niebezpieczne  występujące 

w procesach pracy 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj  przykładowe  stanowisko  pracy  ucznia  w  klasie  lub  na  zajęciach 

praktycznych  (warsztaty  szkolne,  zakład  rzemieślniczy)  i  sporządź  wykaz  czynników 
szkodliwych,  uciążliwych  i  niebezpiecznych,  które  mogą  wystąpić  przy  pracy  w  zawodzie 
introligator. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz techniki wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować rodzaje czynników szkodliwych, uciążliwych i niebezpiecznych, 
2)  wskazać  czynniki,  które  występują na  wybranym stanowisku  pracy  typowym dla zawodu 

introligator, 

3)  sporządzić  wykaz  czynników  szkodliwych,  uciążliwych  i  niebezpiecznych  na  stanowisku 

pracy, 

4)  zaprezentować wyniki swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

przepisy  dotyczące  występowania czynników szkodliwych,  uciążliwych  i niebezpiecznych 
dla zdrowia i życia człowieka, 

 

literatura  z  rozdziału  7  dotycząca  czynników  szkodliwych,  uciążliwych  i niebezpiecznych 
występujących w procesach pracy. 
 

Ćwiczenie 2 

Dla  jednego  z  urządzeń  elektrycznych  znajdujących  się  w  pracowni  przedmiotowej 

przeanalizuj i wypisz następujące informacje: 
1)  dane z tabliczki znamionowej; 
2)  zasady bezpiecznego użytkowania; 
3)  zastosowane urządzenia ochronne; 
4)  przeglądy  okresowe  oraz  dokonywanie  napraw,  konserwacji  – skorzystaj z dokumentacji 

techniczno-ruchowej urządzenia lub instrukcji obsługi. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz techniki wykonania.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować DTR dotycząca urządzenia, 
2)  przeanalizować instrukcje obsługi, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

maszyny i urządzenia w pracowni przedmiotowej, 

 

instrukcje obsługi, 

 

dokumentacje techniczno-ruchowe (DTR), 

 

przybory i materiały piśmiennicze, 

 

literatura  z  rozdziału  7  dotycząca  bezpieczeństwa  pracy  podczas  obsługiwania  maszyn 
i urządzeń technicznych. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

 

5.3.  Zasady 

kształtowania 

bezpiecznych 

higienicznych 

warunków pracy oraz udzielanie pierwszej pomocy 

 

5.3.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1
  

Przeanalizuj  przepisy  bhp  obowiązujące  w  Twojej  szkole  na  zajęciach  w pracowniach 

przedmiotowych i w sali gimnastycznej. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz techniki wykonania.  

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wypisać nazwy instrukcji i regulaminów obowiązujących w Twojej szkole w zakresie bhp,  
2)  wypisać  z  instrukcji  i  regulaminów  obowiązujących  w  Twojej  szkole  punkty  dotyczące 

Twojego bezpieczeństwa, 

3)  zaprezentować wyniki swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 
 

Środki dydaktyczne:  

 

arkusz ćwiczeniowy,  

 

instrukcje do ćwiczeń laboratoryjnych,  

 

regulaminy pracowni przedmiotowej, sali gimnastycznej,  

 

przybory i materiały piśmiennicze, 

 

literatura  z  rozdziału  7  dotycząca  zasad  kształtowania  bezpiecznych  i  higienicznych 
warunków pracy oraz udzielania pierwszej pomocy. 

 

Ćwiczenie 2  

Odszukaj  w apteczce  środki  niezbędne  do  założenia  opatrunku  na  krwawiącą  ranę 

powierzchni dłoni ręki i podaj ich zastosowanie. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz techniki wykonania.  

 

Nazwa 

Zastosowanie

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

 

Uczeń powinien: 

1)   zapoznać się z instrukcją udzielania pierwszej pomocy, 
2)   zapoznać się z zawartością apteczki będącej na wyposażeniu pracowni, 
3)   podać  nazwę  środków  niezbędnych  do  założenia  opatrunku  na  krwawiącą  ranę 

powierzchni dłoni ręki, 

4)   podać  zastosowanie  środków  niezbędnych  do  założenia  opatrunku  na  krwawiącą  ranę 

powierzchni dłoni ręki, 

5)   zaprezentować wyniki swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja udzielania pierwszej pomocy, 

 

apteczka z kompletnym wyposażeniem, 

 

materiały i przybory piśmiennicze, 

 

literatura  z  rozdziału  7  dotycząca  zasad  kształtowania  bezpiecznych  i  higienicznych 
warunków pracy oraz udzielania pierwszej pomocy. 

 
Ćwiczenie 3 

Według  podanego  scenariusza  przedstawcie  razem  z  kolegą  scenkę  udzielania  pierwszej 

pomocy osobie porażonej prądem elektrycznym zgodnie z obowiązującymi przepisami. 
 
I etap – przygotowanie inscenizacji 

Uporządkuj  (przez  wpisanie  do  kwadratów  cyfry  od  1  do  9)  informacje  podane 

w poniższych  punktach  tak,  by  ich  kolejność  była  zgodna  z  obowiązującymi  zasadami 
udzielania  pierwszej  pomocy  osobie  porażonej  prądem  w  sytuacji,  gdy  porażony  jest 
nieprzytomny, nie oddycha, nie ma oznak krążenia: 

 

odizolowanie porażonego uniemożliwiające przepływ prądu przez jego ciało, 

 

sprawdzenie, czy porażony nie posiada w jamie ustnej ciał obcych, 

 

wyłączenie napięcia właściwego obwodu elektrycznego, 

 

gdy porażony krwawi – zatrzymanie krwawienia, 

 

odciągnięcie porażonego od urządzeń będących pod napięciem, 

 

wykonanie  na  fantomie  sztucznego  oddychania  metodą  „usta-usta”  lub  „usta-usta/nos” 
z częstotliwością 10–12 na minutę, użycie w tym celu środków ochrony osobistej, 

 

ułożenie porażonego na wznak, 

 

zapewnienie drożności dróg oddechowych, 

 

wykonanie zewnętrznego uciskania mostka w jego dolnej części, w tempie 100 na minutę 
na głębokość 3,5–5 cm (u osoby dorosłej). 

 
II etap – inscenizacja zgodnie z ustalonymi punktami 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz techniki wykonania.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować  inscenizacje  według  scenariusza  ustalonego  w  I  etapie  wykonywania 

ćwiczenia, 

2)  wykonać inscenizację. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

objaśnienie z pokazem,  

 

metoda inscenizacji. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

scenariusz inscenizacji, 

 

wytyczne udzielania pierwszej pomocy osobie porażonej prądem, 

 

fantom, 

 

literatura  z  rozdziału  7  dotycząca  zasad  kształtowania  bezpiecznych  i  higienicznych 
warunków pracy oraz udzielania pierwszej pomocy. 
 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj  sztuczne  oddychanie  na  fantomie  metodą  usta-usta,  zgodnie  z  obowiązującymi 

zasadami oraz z użyciem środków ochrony osobistej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz techniki wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować zasady wykonywania sztucznego oddychania, 
2)  dobrać środki ochrony osobistej, 
3)  wykonać pokaz sztucznego oddychania na fantomie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

objaśnienie z pokazem,  

 

gra symulacyjna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

wytyczne wykonywania sztucznego oddychania, 

 

fantom, 

 

środki ochrony osobistej. 

 

literatura  z  rozdziału  7  dotycząca  zasad  kształtowania  bezpiecznych  i  higienicznych 
warunków pracy oraz udzielania pierwszej pomocy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.4.  Środki ochrony indywidualnej i zbiorowej 

 

5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Dobierz środki ochrony osobistej dla pracownika pracującego w zawodzie introligator. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz techniki wykonania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować  przepisy  dotyczące  zastosowania  środków  ochrony  indywidualnej  dla 

introligatora, 

2)  przeanalizować  rodzaje  prac  wykonywanych  w  zawodzie  introligatora  i  zidentyfikować 

występujące zagrożenia, 

3)  dobrać rodzaje środków ochrony indywidualnej pod kątem zidentyfikowanych zagrożeń, 
4)  sporządzić wykaz środków ochrony indywidualnej koniecznych dla zawodu introligator, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Obwieszczenie  Ministra  Gospodarki,  Pracy  i  Polityki  Społecznej  z  dnia  28  sierpnia  
2003  r.  w  sprawie  jednolitego  tekstu  rozporządzenia  Ministra  Pracy  i  Polityki  Socjalnej 
w sprawie  ogólnych  przepisów  bezpieczeństwa i  higieny  pracy  (Dz. U. Nr  169  z  2003  r. 
poz. 1650 z późn. zm.), 

 

kategorie środków ochrony indywidualnej, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca

 

środków ochrony indywidualnej i zbiorowej. 

 

Ćwiczenie 2 

Zapoznaj  się  z  tekstem  materiału  nauczania  przedstawionym  w  danym  rozdziale  oraz 

obowiązującymi 

przepisami 

prawnymi 

dotyczącymi 

stosowania 

środków  ochrony 

indywidualnej  i  na  tej  podstawie  wymień,  jakie  obowiązki  spoczywają  na pracodawcy 
w zakresie  zapewnienia  środków  ochrony  indywidualnej.  Uzasadnij,  dlaczego  pracodawca 
powinien zapewnić odpowiednie środki. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz techniki wykonania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować  materiał  nauczania  pod  kątem  obowiązków  pracodawcy  w  zakresie 

zapewnienia środków ochrony indywidualnej, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

2)  przeanalizować przepisy dotyczące zastosowania środków ochrony indywidualnej, 
3)  sporządzić wnioski z przeprowadzonych analiz, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, metoda tekstu przewodniego. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

Obwieszczenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 sierpnia 2003 r. 
w sprawie jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie 
ogólnych  przepisów  bezpieczeństwa i higieny pracy  (Dz.  U.  Nr  169  z 2003  r. poz. 1650 
z późn. zm.), 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca

 

środków ochrony indywidualnej i zbiorowej. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

5.5.  Zagrożenia pożarowe i zasady ochrony przeciwpożarowej 
 

5.5.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Opracuj plan ewakuacji osób z pracowni, w której się znajdujesz. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz techniki wykonania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z drogą ewakuacyjną z pracowni do wyjścia ewakuacyjnego w szkole, 
2)  wykonać szkic drogi ewakuacyjnej i nanieść znaki ewakuacyjne, 
3)  podać oznaczenie najbliżej znajdującej się gaśnicy i ustalić jej zakres zastosowania.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

objaśnienie z pokazem,  

 

metoda inscenizacji. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej, 

 

przybory rysunkowe, 

 

plan sytuacyjny szkoły, 

 

literatura  z  rozdziału  7  dotycząca  zagrożenia  pożarowego  i  zasad  ochrony 
przeciwpożarowej. 

 

Ćwiczenie 2 

Przedstaw  harmonogram  gaszenia  pożaru  w  magazynie,  w  którym  od  włączonego 

urządzenia elektrycznego zapaliły się puste opakowania papierowe.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz techniki wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować szkolną instrukcję przeciwpożarową, 
2)  przeanalizować zasady gaszenia pożaru z użyciem różnego sprzętu, 
3)  opracować harmonogram, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda inscenizacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Środki dydaktyczne: 

 

szkolna instrukcja przeciwpożarowa, 

 

ogólne przepisy ochrony przeciwpożarowej, 

 

różne środki gaśnicze, 

 

literatura  z  rozdziału  7  dotycząca  zagrożenia  pożarowego  i  zasad  ochrony 
przeciwpożarowej. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

 

5.6.  Zasady ochrony środowiska naturalnego na stanowisku pracy 

oraz selekcja i utylizacja odpadów 

 

5.6.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zidentyfikuj  i  przyporządkuj  do  właściwego  pojemnika  do  ich  segregacji  odpady 

przedstawione przez prowadzącego zajęcia. 

 

Kolor pojemnika do segregacji 

odpadów lub inne oznakowanie 

Odpady 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz techniki wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wypisać wszystkie odpady, 
2)  rozpoznać materiał z którego są wykonane, np. korzystając z informacji na etykietkach lub 

opakowaniu, katalogów i innych dostępnych źródeł, 

3)  dokonać segregacji odpadów i wypisać odpowiedni pojemnik, 
4)  porównać swoje rozwiązanie z innymi pracami w grupie, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda tekstu przewodniego. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

przepisy w zakresie gospodarki odpadami, 

 

instrukcja w sprawie gospodarki odpadami,  

 

pojemniki na odpady, specjalistyczne tuby itp., 

 

rękawice i okulary ochronne, 

 

przykładowe odpady, 

 

środki do higieny osobistej (płynne mydło, pasta bhp, płyn do dezynfekcji rąk, papierowe 
ręczniki), 

 

materiały i przybory piśmiennicze,  

 

literatura  z  rozdziału  7  dotycząca  zasad  ochrony  środowiska  naturalnego  na  stanowisku 
pracy. 

 
Ćwiczenie 2 

Opracuj  instrukcję  gospodarki  odpadami  na  typowym  stanowisku  pracy  dla  zawodu 

introligator. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz techniki wykonania.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zidentyfikować rodzaje odpadów powstających w pracy na typowym stanowisku pracy dla 

zawodu introligator, 

2)  wyszukać  w  regulacjach  prawnych  dane  dotyczące  metod  składowania  i  utylizacji 

odpadów, 

3)  pogrupować odpady według metod składowania i utylizacji, 
4)  opisać w tabeli grupy odpadów i metody ich składowania i utylizacji, 
5)  scharakteryzować opracowaną instrukcję, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

gra symulacyjna. 
 
Środki dydaktyczne:  

 

przepisy i wymagania w zakresie gospodarki odpadami produkcyjnymi, 

 

materiały i przybory piśmiennicze,  

 

literatura  z  rozdziału  7  dotycząca  zasad  ochrony  środowiska  naturalnego  na  stanowisku 
pracy. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Przestrzeganie  przepisów 
bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz  ochrony 
środowiska” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
  

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8  zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  a,  3. b, 4. d, 5. a, 6. d, 7. b, 8. a, 9. d, 10. d, 11. a, 
12. d, 13. d, 14. d, 15. d, 16. c, 17. b, 18. d, 19. a, 20. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić niezbędny czas szkolenia wstępnego na 
stanowisku pracy 

Wskazać na kim spoczywa obowiązek zapewnienia 
pracownikom odpowiednich warunków 
higieniczno-sanitarnych 

Odczytać instrukcje i procedury ochrony 
przeciwpożarowej 

Wyjaśnić zasady stosowania gaśnic do gaszenia 
urządzeń elektrycznych pod napięciem 

Dokonać interpretacji podstawowych aktów 
prawnych związanych z ochroną środowiska 

Wskazać przez kogo wykonywane są okresowe 
profilaktyczne badania lekarskie  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Stosować, w przypadku zagrożenia pożarowego 
podręczny sprzęt oraz środki gaśnicze, zgodnie 
z zasadami ochrony przeciwpożarowej 

Wyjaśnić, kto powinien wskazać pracownikowi 
zasady prawidłowego posługiwania się środkami 
ochrony indywidualnej 

Scharakteryzować biologiczne czynniki 
niebezpieczne i szkodliwe w środowisku pracy 

10 

Stosować, w przypadku zagrożenia pożarowego 
podręczny sprzęt oraz środki gaśnicze, zgodnie 
z zasadami ochrony przeciwpożarowej 

11 

Wskazać zasady udzielania pierwszej pomocy 
w przypadku tamowania krwotoków i opatrywani 
ran 

12  Wskazać zasady ratowania porażonego prądem 

13 

Wskazać zasady udzielania pierwszej pomocy 
w przypadku zatrucia gazem lub parą 

14 

Określić co muszą posiadać środki ochrony 
indywidualnej 

15 

Stosować instrukcje i procedury bezpieczeństwa 
pracy 

16 

Wyjaśnić podstawowe obowiązki pracodawcy w 
zakresie dopuszczenia pracownika do pracy  

PP 

17 

Wyjaśnić zasady biernej ochrony 
przeciwpożarowej 

PP 

18 

Zabezpieczyć dostęp do szkodliwych środków 
chemicznych 

PP 

19 

Scharakteryzować czynniki szkodliwe i uciążliwe 
w środowisku pracy 

PP 

20 

Ustalić, co nie należy do typowych zagrożeń 
związanych z wykonywaniem pracy w zawodzie 
introligatora 

 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając w odpowiedniej  rubryce 

znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego  rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Szkolenie  wstępne  na  stanowisku  pracy,  zwane  instruktażem  stanowiskowym,  powinno 

trwać 
a)  minimum 8 godzin. 
b)  minimum 3 godziny. 
c)  minimum 30 godzin. 
d)  wg ustaleń prowadzącego szkolenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

2.  Obowiązek zapewnienia pracownikom odpowiednich pomieszczeń i urządzeń higieniczno-

sanitarnych spoczywa na 
a)  pracodawcy. 
b)  Państwowej Inspekcji Pracy. 
c)  komisji odbioru placu budowy. 
d)  pracowniku. 

 

3.  Uniwersalny  numer  telefonu  komórkowego  w  krajach  Unii  Europejskiej  w  przypadku 

zgłoszenia pożaru, wypadku lub innego zagrożenia to 
a)  999. 
b)  112. 
c)  997. 
d)  998. 

 

4.  Przy pożarze w obrębie urządzeń elektrycznych pod napięciem powinna być użyta gaśnica 

a)  dowolna. 
b)  pianowa. 
c)  płynowa. 
d)  śniegowa lub proszkowa. 

 
5.  Zużyte baterie należy 

a)  przeznaczyć do recyklingu. 
b)  wyrzucić do pojemnika koloru białego. 
c)  wyrzucić do pojemnika koloru żółtego. 
d)  wyrzucić do ogólnie dostępnego pojemnika na śmieci. 

 

6.  Profilaktyczne badania lekarskie okresowe powinni wykonać 

a)  wybrani pracownicy. 
b)  osoby powracające do pracy po urlopie wypoczynkowym. 
c)  wszyscy  pracownicy  niezależnie  od rodzaju wykonywanej pracy oraz nie rzadziej niż 

raz na 6 lat. 

d)  wszyscy  pracownicy  niezależnie  od  rodzaju  wykonywanej  pracy,  a  ich  częstotliwość 

jest uzależniona od rodzaju czynnika szkodliwego lub uciążliwego. 

 

7.  Gaśnicę z symbolem B zastosujesz do 

a)  gaszenia gazów. 
b)  gaszenia cieczy palnych. 
c)  gaszenia ciał stałych, np. papieru. 
d)  gaszenia pożarów występujących w obrębie urządzeń elektrycznych pod napięciem. 
 

8.  Obowiązek  informowania  pracownika  o  sposobach  posługiwania  się  środkami  ochrony 

indywidualnej spoczywa na 
a)  pracodawcy. 
b)  importerze środków ochrony indywidualnej. 
c)  producencie środków ochrony indywidualnej. 
d)  dystrybutorze środków ochrony indywidualnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

9.  Biologiczne czynniki niebezpieczne i szkodliwe, występujące w środowisku pracy, to 

a)  zagrożenia występujące w środowisku pracy. 
b)  czynniki szkodliwe, które prowadzą do schorzenia. 
c)  czynniki związane ze stanem mikroklimatu w pracy. 
d)  zwierzęta  hodowlane,  choroby  wywołane  przez  bakterie  i  wirusy,  choroby 

pasożytnicze. 

 

10.  Symbol E na gaśnicy oznacza, że jest ona przeznaczona do 

a)  gaszenia gazów. 
b)  gaszenia cieczy palnych. 
c)  gaszenia ciał stałych, np., papieru. 
d)  gaszenia pożarów występujących w obrębie urządzeń elektrycznych pod napięciem. 

 

11.  Tamowanie krwotoków i opatrywanie ran wykonuje się 

a)  w rękawiczkach. 
b)  pod bieżącą wodą. 
c)  z zastosowaniem waty i ligniny. 
d)  przy użyciu opaski z kabla, sznurówki. 

 

12.  Pierwszą czynnością przy porażeniu prądem jest 

a)  sprawdzenie, czy porażony krwawi. 
b)  odizolowanie porażonego od źródła prądu. 
c)  sprawdzenie, czy porażony nie posiada w jamie ustnej obcych ciał. 
d)  wyłączenie napięcia właściwego obwodu elektrycznego. 
 

13.  Podczas zatrucia gazem lub parą, w przypadku wchłonięcia trucizny przez skórę, należy w 

pierwszej kolejności  
a)  założyć opatrunek. 
b)  wywołać wymioty. 
c)  podać do picia letnią wodę. 
d)  zdjąć z poszkodowanego skażoną odzież (najlepiej przez rozcięcie). 

 

14.  Środki ochrony indywidualnej muszą posiadać 

a)  numer inwentarzowy. 
b)  tabliczkę z wymiarami. 
c)  wywieszkę z adresem producenta. 
d)  certyfikat ze znakiem bezpieczeństwa. 

 

15.  Spośród  wymienionych  zasad  bhp  wybierz  tą,  która  wpływa  bezpośrednio  na 

zabezpieczenie przed urazem oka 
a)  Zasada zachowania ostrożności. 
b)  Zasada przestrzegania przepisów bhp. 
c)  Zasada stosowania tylko sprawnych narzędzi. 
d)  Zasada stosowania sprzętu ochrony indywidualnej. 

 

16.  Pracodawca nie może dopuścić do wykonywania pracy pracownika 

a)  młodocianego. 
b)  będącego po przeszkoleniu bhp. 
c)  bez odpowiednich kwalifikacji i znajomości przepisów bhp. 
d)  przenoszonego na stanowisko pracy, na którym występują czynniki szkodliwe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

17.  Bierna ochrona przeciwpożarowa polega na 

a)  szkoleniu pracowników. 
b)  zapobieganiu powstawania pożaru. 
c)  sprawdzaniu urządzeń przeciwpożarowych. 
d)  oznakowaniu drogi ewakuacyjnej w zakładzie pracy. 

 

18.  Po  pracy  zostało  Ci  w  pojemniku  ok.  250  ml  (szklanka)  płynnego  szkodliwego  środka 

chemicznego do czyszczenia mechanizmów maszyn. Płyn ten  
a)  wylejesz do WC. 
b)  odstawisz go w otwartym pojemniku na półkę. 
c)  odlejesz  niepotrzebny  środek  do  plastykowej  butelki,  zakręcisz  i  zostawisz 

w warsztacie. 

d)  odlejesz  pozostałą  ilość  do  szklanego  zamykanego  naczynia  i  napiszesz  markerem,  

co to za środek. 

 

19.  Do czynników szkodliwych i uciążliwych w środowisku pracy zaliczamy 

a)  czynniki trujące. 
b)  utrudnienia przy pracy. 
c)  atmosferę w gronie pracowników w środowisku pracy. 
d)  czynniki biologiczne, chemiczne, fizyczne i psychofizyczne. 

 

20.  Do  typowych  zagrożeń  wiążących  się  z  wykonywaniem  pracy  w  zawodzie  introligatora 

nie zaliczysz 
a)  zagrożeń pożarowych. 
b)  zagrożeń spowodowanych upadkiem z dużej wysokości. 
c)  zagrożeń spowodowanych nadmiernym wysiłkiem fizycznym. 
d)  zagrożeń  wywołujących  urazy  takie  jak:  przecięcia,  amputacje,  zmiażdżenia, 

stłuczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ................................................................................................ 

 

Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

TEST 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Przestrzeganie  przepisów 
bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz  ochrony 
środowiska” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1–15, są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 12  zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 15 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. d, 5. b, 6. c, 7. d, 8. b, 9. a, 10. a, 11. c, 12. 
b, 13. d, 14. d, 15. c, 16. c, 17. c, 18. d, 19. a, 20. d. 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wyjaśnić zasady odpowiedzialności za stan 
bezpieczeństwa w zakładzie pracy 

Określić kształty i kolory znaków bezpieczeństwa 

Wskazać cel ochrony przeciwpożarowej 

Wskazać przyczyny powstania procesu palenia 

Wskazać zastosowanie hydrantów 

Wskazać oznaczenia gaśnic 

Dokonać interpretacji podstawowych aktów 
prawnych związanych z ochroną środowiska 

Wskazać zastosowanie tabliczki znamionowej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

Wskazać sposób postępowania w przypadku 
odczuwania uciążliwości z powodu nadmiernego 
hałasu 

10 

Wskazać warunki przystąpienia do pracy 
na stanowisku wymagającym stosowania środków 
ochrony indywidualnej 

11  Zidentyfikować znaki 

12  Określić stopień poparzenia 

13 

Wskazać zasady udzielania pierwszej pomocy przy 
oparzeniach 

14  Wskazać zasady stosowania odzieży ochronnej 

15  Określić zastosowanie znaków 

16 

Wyjaśnić kto pokrywa koszt szkolenia 
pracowników zakresie bhp 

PP 

17 

Określić o czym informuje pracownika pracodawca 
w związku z zagrożeniami 

PP 

18 

Zastosować instrukcje i procedury bezpieczeństwa 
pracy 

PP 

19 

Określić zasady ustalania wykazu prac szczególnie 
niebezpiecznych 

PP 

20 

Określić zasady udzielania pierwszej pomocy w 
przypadku otwartego złamania kończyny 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając w odpowiedniej  rubryce 

znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego  rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy  

a)  ponosi pracodawca. 
b)  ponoszą wszyscy pracownicy. 
c)  ponosi Państwowa Inspekcja Pracy. 
d)  ponoszą osoby kierujące pracownikami. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

2.  Zakazujące znaki bezpieczeństwa mają 

a)  różne kształty i różne kolory. 
b)  kształt koła i dominujący kolor czerwony. 
c)  kształt prostokąta i dominujący kolor żółty. 
d)  kształt trójkąta i dominujący kolor niebieski. 

 

3.  Ochrona przeciwpożarowa ma na celu 

a)  ułatwienie gaszenia pożaru przez strażaków. 
b)  zabezpieczenie zakładu pracy przed pożarem. 
c)  ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem. 
d)  informowanie pracowników o możliwościach powstania pożaru. 

 

4.  Proces palenia następuje 

a)  przy wysokiej temperaturze. 
b)  przy materiałach łatwopalnych. 
c)  przy niewłaściwym magazynowaniu materiałów budowlanych. 
d)  gdy występują równocześnie trzy czynniki: materiał palny, tlen oraz źródło ciepła. 

 

5.  Hydranty służą do 

a)  utrzymywania czystości. 
b)  poboru wody w celach gaśniczych. 
c)  magazynowania wody potrzebnej w zakładzie pracy. 
d)  dostarczania wody dla pracowników zatrudnionych w zakładzie pracy. 

 

6.  Gaśnice  proszkowe  do  gaszenia  gazów  (na  przykład  acetylen,  metan,  wodór,  propan) 

mają oznaczenie 
a)  A. 
b)  B. 
c)  C. 
d)  nie mają oznaczenia. 

 

7.  Zużyte świetlówki 

a)  wyrzucisz na śmietnik. 
b)  wyrzucisz do pojemnika koloru żółtego. 
c)  wyrzucisz do pojemnika koloru białego. 
d)  wrzucisz do specjalnej tuby (pojemnik na odpady przeznaczone do recyklingu). 

 

8.  Każde urządzenie elektryczne posiada tabliczkę 

a)  izolacyjną. 
b)  znamionową. 
c)  informacyjną. 
d)  zabezpieczającą uruchomienie. 
 

9.  W przypadku odczuwania uciążliwości z powodu nadmiernego hałasu, źródłem którego są 

znajdujące się w pobliżu pracujące urządzenia drukarskimi  
a)  zastosuję ochronniki słuchu. 
b)  poproszę o wyłączenie urządzenia. 
c)  zrobię sobie przerwę w pracy do momentu ustania hałasu. 
d)  poproszę  mechanika  o  sprawdzenie  stanu  technicznego  maszyn  drukujących  i  o 

wprowadzenie działań mających na celu redukcję poziomu hałasu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

10.  Czy  pracodawca  może  dopuścić  pracownika  do  pracy  na  stanowisku  wymagającym 

stosowania środków ochrony indywidualnej – bez zaopatrzenia go w odpowiednie środki 
ochrony? 
a)  Nie. 
b)  Tak. 
c)  Wyjątkowo, na krótki okres. 
d)  Po uzgodnieniu z pracownikiem. 

 

11.  Przedstawiony na rysunku znak oznacza nakaz stosowania  

a)  osłony. 
b)  ochrony. 
c)  ochrony oczu. 
d)  osłony twarzy. 

 

12.  Skutkiem  bezpośredniego  dotknięcia  nieosłoniętej  części  ciała  do  rozgrzanego 

do czerwoności metalu będzie 
a)  cieplne porażenie całego ciała. 
b)  oparzenia termiczne II stopnia. 
c)  silne krwawienie tej części ciała. 
d)  lekkie zaczerwienienie tej części ciała. 

 

13.  Przy oparzeniu pierwszego stopnia należy miejsce oparzenia 

a)  zabandażować. 
b)  polewać wodą utlenioną. 
c)  posmarować kremem (na przykład Nivea). 
d)  polewać strumieniem czystej wody i zabezpieczyć wyjałowionym opatrunkiem. 

 

14.  Odzież ochronną stosuje się w celu 

a)  osłonięcia własnego ubrania. 
b)  ochrony przed brudnymi robotami. 
c)  ujednolicenia wyglądu pracowników w zakładzie pracy. 
d)  zabezpieczenia pracownika przed niekorzystnymi wpływami środowiska. 
 

15.  Poniższy znak znajdziemy  

a)  na wozie strażackim. 
b)  w punkcie czerpania wody. 
c)  na drzwiach szafki hydrantowej. 
d)  w przypadku podłączenia węża pożarniczego. 

 
16.  Szkolenia pracowników w zakresie bhp odbywają się  

a)  są bezpłatne. 
b)  na koszt pracownika. 
c)  na koszt pracodawcy. 
d)  na koszt Państwowej Inspekcji Pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

17.  Pracodawca  jest  obowiązany  informować  pracowników,  w  związku  z zagrożeniami 

występującymi na stanowisku pracy o 
a)  ochronie przeciwpożarowej w zakładzie pracy. 
b)  trudnościach występujących w związku z pracą. 
c)  ryzyku zawodowym oraz zasadach ochrony przed zagrożeniami. 
d)  potrzebie zapoznania się z chorobami związanymi z wykonywaną pracą. 

 

18.  Bezpośrednio wpływa na zabezpieczenie przed urazem oka zasada 

a)  zachowania ostrożności. 
b)  przestrzegania przepisów bhp. 
c)  stosowania tylko sprawnych narzędzi. 
d)  stosowania sprzętu ochrony indywidualnej. 

 

19.  Wykaz  prac  szczególnie  niebezpiecznych  występujących  w zakładach  pracy  ustala 

i aktualizuje 
a)  pracodawca. 
b)  Komisja Zakładowa d/s bhp. 
c)  osoba nadzorująca prace niebezpieczne. 
d)  pracownik wykonujący prace niebezpieczne. 
 

21.  W przypadku otwartego złamania kończyny dolnej z równoczesnym krwawieniem należy 

a)  dokonać zatrzymania krwawienia. 
b)  w takim stanie przewieźć do szpitala. 
c)  polewać strumieniem czystej wody do przybycia pomocy lekarskiej. 
d)  założyć sterylny opatrunek, zabandażować, unieruchomić złamaną kość w istniejącym 

położeniu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ................................................................................................ 

 

Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

7.  LITERATURA 

 
1.  Bhp  na  stanowiskach  pracy  w  przemyśle  poligraficznym  z  uwzględnieniem oceny  ryzyka 

zawodowego.  Centralny  Ośrodek  Badawczo-Rozwojowy  Przemysłu  Poligraficznego, 
Warszawa 2004 

2.  Celeda R.: Kodeks pracy. Warszawa: Dom Wydawniczy ABC, Warszawa 2000 
3.  Francuz  W.M.,  Sokołowski  R.:  Bezpieczeństwo  i  higiena  pracy  w  rzemiośle.  WSiP, 

Warszawa 1996 

4.  Kwiatkowski  K.:  Zasady  doboru  i  stosowania  środków  ochrony  indywidualnej  oraz 

odzieży i obuwia roboczego, Gdańsk 1998 

5.  Mac S., Leowski J.: Bezpieczeństwo i higiena pracy dla zasadniczych szkół zawodowych. 

WSiP, Warszawa 1999 

6.  Pierwsza pomoc. Świat Książki, Warszawa 1996 
7.  Rączkowski B.: BHP w praktyce. ODDK, Gdańsk 2002 
8.  Warno  O.:  Pierwsza  pomoc  w  nagłych  wypadkach  zagrażających  życiu.  PCK, 

Warszawa 1994 

 

Literatura metodyczna: 

1.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 
3.  Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  ITeE,  Wyższa  Szkoła 

Inżynierska, Radom 1998