background image

 „

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
            NARODOWEJ 

 
 

 

 

Anna Szukała 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Posługiwanie się z pojęciami z zakresu ekologii i ochrony 
środowiska 311[31].O2.01 

 

 

 

 

 
 

 
Poradnik dla nauczyciela  

 

 

 

 
 
 

 
 

 
 
 
Wydawca 

   

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 

2006 

       

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
dr inż. Władysław Goworek 
mgr Wanda Warska 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Małgorzata Urbanowicz 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Bożena Zając 
 
 
Korekta: 

 
 

 
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 311[31].O2.01 
„Posługiwanie się pojęciami z zakresu ekologii i ochrony środowiska”  zawartego                    
w modułowym programie nauczania dla zawodu technik technologii chemicznej 311[31]. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

  3

2. Wymagania wstępne 

  5

3. Cele kształcenia 

  6

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

  7

5. Ćwiczenia 

10

5.1. Posługiwanie się pojęciami z zakresu ochrony środowiska 

10

5.1.1. Ćwiczenia 10

5.2. Krążenie materii i energii w przyrodzie 

12

5.2.1. Ćwiczenia 12

5.3. Źródła zanieczyszczeń środowiska 

14

5.3.1. Ćwiczenia 14

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów 

16

7. Literatura 

28

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu  Poradnik dla nauczyciela „Posługiwanie się pojęcia  z  ekologii       

i ochrony środowiska”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole 
kształcącej w zawodzie technik technologii chemicznej 311[31]. 

W poradniku zamieszczono: 
−  wymagania wstępne, 
−  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

−  przykładowe scenariusze zajęć, 

−  propozycje  ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie u uczniów umiejętności 

praktycznych, 

−  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym 
uwzględnieniem: 

−  pokazu z objaśnieniem, 

−  tekstu przewodniego, 
−  metody projektów, 

−  ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 
pracy uczniów do pracy zespołowej. 
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 
W tym rozdziale podano również: 

−  plan testu w formie tabelarycznej, 
−  punktacje zadań, 

−  propozycje norm wymagań, 

−  instrukcję dla nauczyciela, 
−  instrukcję dla ucznia, 

−  kartę odpowiedzi, 

−  zestaw zadań testowych. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 

 

 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

311[31].O2 

Podstawy ochrony 

środowiska 

311[31].O2.01 

Posługiwanie się 

pojęciami z zakresu 

ekologii i ochrony 

311[31].O2.02 

Ochrona atmosfery 

311[31].O2.03 

Ochrona hydrosfery

 

311[31].O2.04 

Ochrona litosfery

 

311[31].O2.05 

Ochrona środowiska 

pracy 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

    

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

–  korzystać z różnych źródeł informacji, 
–  czytać tekst ze zrozumieniem, 
–  prowadzić obserwacje środowiska naturalnego. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

–  posłużyć się terminologią z zakresu ekologii i ochrony środowiska, 
–  wskazać współzależność między elementami środowiska, 
–  określić wpływ bytowej, przemysłowej, motoryzacyjnej działalności człowieka na 

środowisko, 

–  wskazać zależności pomiędzy zanieczyszczeniami poszczególnych elementów 

ekosystemów, 

–  wyszukać informacje o stanie środowiska,    
–  scharakteryzować chemiczne zanieczyszczenia środowiska, 
–  sklasyfikować rodzaje odpadów, 
–  określić sposoby zagospodarowania odpadów, 
–  scharakteryzować założenia polityki ekologicznej państwa polskiego i Unii Europejskiej, 
–  zaprezentować przykłady działań globalnych i lokalnych na rzecz zrównoważonego 

rozwoju środowiska, 

–  zastosować obowiązujące w Polsce przepisy prawne z zakresu ochrony środowiska. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE LEKCJI 

 
Scenariusz zajęć 1   

Osoba prowadząca …………………………………………………………………….. 
Modułowy program nauczania: Technik technologii chemicznej 311 [31] 
Moduł:                                      Podstawy ochrony środowiska 311[31].O2 
Jednostka modułowa:  Posługiwanie się pojęciami z zakresu ekologii i ochrony środowiska  
                                      311[31].O2.01 

 
Temat:  Co możemy zrobić, aby chronić nasze środowisko? 
Cel ogólny: określenie możliwości działań w celu ochrony środowiska przyrodniczego  
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  ocenić szkodliwość substancji dostających się do gleby, powietrza i wody, 

−  podać sposoby działań prowadzące do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska. 
Metody nauczania:   

-

  dyskusja, 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−   grupowa zróżnicowana 

 

Czas:  45 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

−  instrukcja dla ucznia z propozycjami działań na rzecz ochrony środowiska, 

 
Przykładowa instrukcja dla ucznia 

1.  Z przedstawionych propozycji, wynotuj te, które kojarzą się z problemem zawartym   

w haśle. 

2.  Zastanów się, co oznaczają te działania. 
3.  Sformułuj wniosek, który stanowiłby podsumowanie Twojej pracy. 

Hasło: Nasza gleba ulega zatruciu. Co ty możesz zrobić by ją chronić? 

-

  nie rozlewaj benzyny przy tankowaniu, 

-

  w swoim ogrodzie nie używaj nawozów sztucznych, 

-

  podczas mycia zębów, zakręcaj kran z wodą, 

-

  kompostuj odpady organiczne, 

-

  nie wylewaj oleju samochodowego do gleby, 

-

  sprzątaj odchody swojego psa z trawnika, 

-

  nie używaj przedmiotów jednorazowych, 

-

  na zakupy zabieraj własna torbę, 

-

  korzystaj częściej z transportu publicznego, 

-

  zanieś zużyte baterie, resztki farb itp. do pojemników na odpady chemiczne, 

-

  masz zamiar kupić samochód, wybierz ten z katalizatorem, 

-

  zbieraj makulaturę, 

-

  nie używaj do niszczenia np. mszyc, środków ochrony roślin, 

-

  podczas prania nie dodawaj  zbyt dużych ilości proszku. 

Przykłady haseł dla pozostałych grup: „Nasze powietrze jest zanieczyszczone”, „Nasze rzeki 
to ścieki”, „Nasza ziemia jest zaśmiecona”, „Nasze zasoby naturalne wyczerpują się”. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Przebieg zajęć: 

1.  Czynności organizacyjne – sprawdzenie obecności oraz dokonanie podziału uczniów na 

pięć  grup. 

2.  Wyjaśnienie celu lekcji. 
3.  Zapoznanie się z instrukcją dla ucznia. 
4.  Wykonanie poleceń zawartych w instrukcji przez każdą z grup. 
5.  Przedstawienie propozycji przez liderów grup. 
6.  Wyciągnięcie ogólnego wniosku, który będzie odpowiedzią na pytanie zawarte w temacie 

lekcji. 

 
 
Zakończenie zajęć 
Praca domowa 
Określ, jakie Ty podjąłeś działania, aby chronić nasze środowisko. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć 2 

Osoba prowadząca ………………………………………………………………..  
Modułowy program nauczania: Technik technologii chemicznej 311 [31] 
Moduł:                                        Podstawy ochrony środowiska 311[31].O2 
Jednostka modułowa:  Posługiwanie się pojęciami z zakresu ekologii i ochrony środowiska  
                                      311[31]. O2.01 

 
Temat:  Jakie możemy  podjąć działania, by zmniejszyć ilość odpadów? 
Cel ogólny
: określenie możliwości działań w celu zmniejszenia ilości opadów stałych.  
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  posługiwać się pojęciami: zasoby przyrody odnawialne i nieodnawialne, recykling, 

−  ocenić stan najbliższej okolicy pod kątem ilości śmieci, 

−  wskazać działania zmierzające do zmniejszenia ilości odpadów, 
−  przeciwdziałać nadmiernej ilości odpadów, 

−  podać przyczyny powstawania nadmiernej ilości odpadów. 
Metody nauczania:  

−  metaplan, sesja plakatowa. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−   grupowa jednolita 

 

Czas:  45 minut. 
Środki dydaktyczne: 

−  arkusze papieru, 

−  dwustronna taśma klejąca, 
−  karteczki samoprzylepne, 

−  mazaki. 
Przebieg zajęć: 

1.  Czynności organizacyjne – sprawdzenie obecności oraz dokonanie podziału uczniów na   

grupy. 

2.  Sformułowanie tematu lekcji i podanie go w formie pytania. 
3.  Wyjaśnienie uczniom na czym polega metoda metaplanu. 
4.  Uczniowie tworzą plakaty, szukając rozwiązania w obszarach „jak jest?”, „jak powinno 

być?” i „dlaczego nie jest tak jak powinno być?”. 

5.  Uczniowie prezentują swoje prace. 
6.  Uczniowie wraz z nauczycielem formułują wnioski. 
 
 
Zakończenie zajęć 
Praca domowa 
Zaprojektuj domową segregację śmieci tak, aby każdy z domowników mógł w prosty sposób 
z niej korzystać. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. Podstawowe pojęcia z zakresu ekologii i ochrony środowiska 

 

5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1  

Po przeprowadzeniu analizy zamieszczonych łańcuchów troficznych: 

 
                                                               chrząszcz                    dzik                 wilk 
 
A.   martwy ptak   

dżdżownica                  kura 

    
                                                                                              lis 
 
 
 
 
                                                     sikora                 sowa 
 
B.   kapusta                gąsienica                                                                           tasiemiec 
 
                                                    jaszczurka                dzik              człowiek 
 
 
 
                                            raszka                  puszczyk 
 
C. owoce                ćma               pająk                   sikora                 puszczyk 
 
 

a)  Zaznacz i nazwij poziomy troficzne w każdym z łańcuchów. 
b)  Skonstruuj sieć zależności troficznych. 
c)  Podaj skutki jakie spowoduje usunięcie z łańcuchów pokarmowych poziomu 

pierwszego. [5] 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dla ucznia zamieszczonym w pkt 4.1.1. poradnika 

dla ucznia, 

2)  zaznaczyć poziomy troficzne w każdym łańcuchu, 
3)  nazwać poziomy troficzne w każdym łańcuchu, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

4)  skonstruować sieć zależności troficznych, 
5)  zastanowić się nad skutkami usunięcia pierwszego ogniwa w każdym z łańcuchów. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  metoda tekstu przewodniego 

 

Środki dydaktyczne: 

–  materiały dla ucznia pkt 4.1.1., 
–  literatura pkt 6. 

 
Ćwiczenie 2 

Poziom produkcji pierwotnej stanowi czterohektarowa łąka, na której pasą się cielęta. 

Cielęta te przeznaczone są do spożycia przez ludzi. 
a)  Zaprojektuj łańcuch troficzny tej przemiany oraz piramidę energii. 
b)  Skonstruuj inny przykład łańcucha pokarmowego składającego się  co najmniej z pięciu 

ogniw oraz piramidę energii, w którym poziom produkcji pierwotnej również 
stanowiłaby łąka. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dla ucznia zamieszczonym w pkt 4.1.1. poradnika 

dla ucznia, 

2)  zaznaczyć poziomy troficzne i narysować łańcuch pokarmowy, 
3)  narysować piramidę energii, 
4)  zastanowić się nad przykładem  łańcucha pokarmowego, w którym producentem będzie 

łąka, a łańcuch będzie dłuższy niż w projekcie (a), 

5)  narysować piramidę energii dotyczącą skonstruowanego łańcucha pokarmowego.  
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  metoda tekstu przewodniego 

 

Środki dydaktyczne: 

–  materiały dla ucznia pkt 4.1.1, 
–  literatura pkt 6. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

5.2. Krążenie materii i energii w przyrodzie 

 

5.2.1.Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Podaj przykłady zakłóceń, jakie może spowodować człowiek w obiegu azotu 

w przyrodzie oraz określ konsekwencje tego działania. 
Uzupełnij poniższy schemat cyklu obiegu azotu w przyrodzie. [5] 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dla ucznia zamieszczonym w pkt 4.2.1. poradnika 

dla ucznia, 

2)  przeanalizować schemat  obiegu azotu w przyrodzie, 
3)  uzupełnić podany schemat, 
4)  określić zakłócenia w obiegu, które może wywołać  człowiek, 
5)  określić konsekwencje tego działania. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  metoda tekstu przewodniego 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Środki dydaktyczne: 

–  materiały dla ucznia pkt 4.1.1, 
–  literatura pkt 6, 
–  schemat obiegu azotu w przyrodzie. 

 
Ćwiczenie 2 

Uzupełnij podany obieg wody w przyrodzie. 

Wyjaśnij, jakie znaczenie dla wodnego świata roślinnego i zwierzęcego ma rozpuszczanie się 
tlenu i tlenku węgla (IV) w wodzie. 
  

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dla ucznia zamieszczonym w pkt 4.2.1. poradnika 

dla ucznia, 

2)  przeanalizować schemat  obiegu wody w przyrodzie, 
3)  uzupełnić podany schemat, 
4)  wyjaśnić znaczenie rozpuszczalności CO

2

 w wodzie dla organizmów w niej żyjących , 

5)  wyjaśnić znaczenie rozpuszczalności O

2

 w wodzie dla organizmów w niej żyjących . 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  metoda tekstu przewodniego 

 

Środki dydaktyczne: 

–  materiały dla ucznia pkt 4.1.1, 
–  literatura pkt 6, 
–  schemat obiegu wody w przyrodzie. 

Woda w zbiornikach 
wodnych i w glebie 

 
opady 

?

       ? 

?

?

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.3. Źródła zanieczyszczeń środowiska 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1  

Poziom zanieczyszczenia powietrza zależy od emisji wewnętrznej danego kraju oraz od 

emisji krajów sąsiednich. 
1.  Ustal, które kraje Europy są najbardziej narażone na wpływ zanieczyszczeń 

transgranicznych, wiedząc,  że w naszej części kontynentu dominują wiatry z kierunku 
południowego  i południowo – zachodniego. 

2.  Na podstawie tabeli, ustal, z których państw Polska otrzymuje największe ilości 

związków siarki . 

3.  Sporządź bilans importu i eksportu zanieczyszczeń powietrza związkami siarki i ustal, 

czy Polska jest odbiorcą, czy emiterem zanieczyszczeń. [5] 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania  dla ucznia znajdującym się w rozdziale 4.3.1. 

poradnika dla ucznia, 

2)  zlokalizować na mapie Europy państwa znajdujące się w kierunkach określonych       

podpunkcie „a” zadania i określić ich zagrożenie zanieczyszczeniami 

transgranicznymi, 

3)  przeanalizować dane zawarte w tabeli załącznika 1, 
4)  ustalić państwa, które szczególnie zagrażają Polsce z powodu napływu związków siarki, 
5)  sporządzić bilans importu i eksportu zanieczyszczeń związkami siarki, 
6)  ustalić, czy Polska emituje czy odbiera zanieczyszczenia powietrza związkami siarki. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  metoda tekstu przewodniego 

 

Środki dydaktyczne: 

–  Atlas geograficzny, 
–  załącznik 1 dotyczący ilości związków siarki, 
–  materiał dla ucznia pkt 4.3.1. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

Załącznik 1 

Ilość związków siarki (w przeliczeniu na czystą siarkę) dla Polski i wybranych krajów europejskich w setkach 
ton 

Lp. 

Kraj 

Import Eksport 

Lp.

Kraj 

Import Eksport 

Austria  10 67 11 

Norwegia 1  54 

2 Belgia 

36 

12 Niemcy 

2191  391 

3 Bułgaria 12 243 

13 

Rumunia 91 183 

Czechy 

732 251 14 

Szwecja 

  6  188 

Dania 

38 51 15 

Szwajcaria 

4  8 

6 Finlandia 

86 

16 Turcja 

 

52 

Francja  81 49 17 

Ukraina  152 785 

8 Grecja 

18 

18 Węgry 170 

117 

9 Hiszpania 

18 

19 Włochy 39 67 

10 

Holandia  23 18 20 

Wielka 
Brytania 

193 38 

 
Ćwiczenie 2 

Nasza gleba ulega zatruciu. Co Ty możesz zrobić, aby nie zanieczyszczać bardziej gleby? 

Sporządź analizę gospodarki odpadami w Twoim najbliższym otoczeniu, określ możliwość 
własnych działań w celu ochrony gleby, 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zanotować swoje propozycje dotyczące ochrony gleby, 
2)  przeprowadzić obserwacje w drodze do szkoły, czy znajdują się tam  pojemniki służące 

do segregacji odpadów, 

3)  zaobserwować, czy pojemniki są wykorzystywane w przeznaczony dla nich sposób, 
4)  określić, w jaki sposób  w jego gospodarstwie domowym dba się o ochronę środowiska, 
5)  dokonać samooceny własnych działań. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  metoda tekstu przewodniego 

 

  Środki dydaktyczne: 

–  materiał dla ucznia pkt 4.3.1., 
–  literatura pkt 6. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej  „Posługiwanie się pojęciami 
z zakresu ekologii i ochrony środowiska” 
 

Test składa się  z  20  zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

-

  zadania 6, 7, 19, 14, 17 są z poziomu ponadpodstawowego 

-

  pozostałe zadania są z poziomu podstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

PLAN TESTU 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

Mierzone osiągnięcia uczniów 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź

1 Wyjaśnić pojęcie poziomu troficznego 

         B 

2 Rozróżnić monofagi od polifagów 

3 Wyjaśnić zmiany w budowie piramidy 

energii 

B P d 

4 Rozróżnić konsumentów i producentów od 

destruentów 

B P a 

5 Podać ilość zasobów wody na Ziemi 

 P  

6 Określić ilość odparowanej wody do 

atmosfery 

C PP a 

7 Rozróżnić organizmy zdolne i niezdolne do 

przyswajania azotu z powietrza 

 B 

PP 

8 Określić pochodzenie węgla w przyrodzie 

9 Ocenić koszt energii pochodzącej ze źródeł 

alternatywnych 
 

C PP c 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

Mierzone osiągnięcia uczniów 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź

10 Rozróżnić niewyczerpywalne od 

 

wyczerpywalnych źródeł energii 

 B  

11 Określić zależność wchłaniania wody od 

warunków geograficznych 

C P c 

12 Wyjaśnić pochodzenie węgla w skałach 

wapiennych 

 B 

13 Podać pierwotne źródła siarki 

14 Wskazać pochodzenie tlenków azotu           

i węglowodorów powodujących 
zanieczyszczenie środowiska 

B PP d 

15 Wskazywać producentów największych 

ilości odpadów 

B P a 

16 Wskazać zagrożenia dla środowiska 

wynikające ze spalania odpadów 

B P b 

17 Ocenić skutki zakwaszania gleb 

PP 

18 Podać źródła fenolu w wodach 

19 Podać organ doradczy Ministra Środowiska A 

20 Wskazać zwierzęta, które są w Polsce 

zagrożone wyginięciem 

A P b 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Przebieg testowania 
 

INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego. 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

INSTRUKCJA DLA UCZNIA 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 

2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 

4.  Test zawiera 20 zadań wielokrotnego wyboru. 
5.  Dobrze zastanów się nad wyborem prawidłowej odpowiedzi. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, przekreślając   znakiem X  

odpowiedź oznaczoną literą a, b, c lub d (w zależności od tego, którą uznasz za 
poprawną). W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
9.  Pracuj 

samodzielnie. 

 

      

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia:

 

–  instrukcja, 

–  zestaw zadań testowych, 

–  karta odpowiedzi. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Poziomem troficznym nazywamy: 

a)  grupę organizmów podobnych do siebie, 
b) ciąg zależności pokarmowych, 
c)  grupę organizmów wykorzystujących ten sam pokarm, 
d) całokształt potrzeb życiowych organizmów. 

 
2.  Organizm, który reprezentuje inny poziom troficzny niż pozostałe to: 

a)  wróbel, 
b) koala,   
c)  wilk, 
d)  jaszczurka. 
 

3.  Kolejne piętra piramidy energii są coraz węższe, ponieważ: 

a)  konsumenci wyższych poziomów są mniej liczni, 
b) wydajność przyswajania energii jest różna, 
c)  biomasa wyższych poziomów jest mniejsza, 
d) każdy poziom troficzny spala część pokarmu. 

 
4.  Przykładem konsumenta jest ślimak, który zjada: 

a)  grzyby, 
b) glony,  
c)  sałatę, 
d) dżdżownicę. 

 
5.  Wody morskie stanowią część zasobów wodnych na Ziemi, wynoszące nieco więcej niż: 

a)  80%, 
b) 87%, 
c)  90%, 
d) 97%. 

 
6.  Parowanie wody z lądów i oceanów w przeliczeniu na jednostkę ich powierzchni jest: 

a)  większe z oceanów, 
b)  mniejsze z oceanów, 
c)  większe z lądów, 
d) takie samo. 

 
7.  Organizmy, które nie są  zdolne do przyswajania azotu z powietrza to: 

a)  sinice, 
b)  rośliny motylkowe, 
c)  bakterie brodawkowe, 
d)  glebowe bakterie azotowe. 

 

8.  W obecnych czasach zawartość węgla nie ulega  zmianie tylko w: 

a)  glebach, 
b)   atmosferze, 
c)   wodach oceanów, 
d)  roślinach. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

9.  Koszt energii elektrycznej wytworzonej w przyszłości przez wiatraki będzie: 

a)  na stałym poziomie, 
b) wzrastać, 
c)  spadać, 
d) trudny do określenia. 

 
10.  Niewyczerpywalnym źródłem energii jest: 

a)  substancja radioaktywna, 
b) płynąca woda, 
c)  gaz ziemny, 
d) ropa naftowa. 

 
11.  Ilość wody wchłanianej przez grunt jest największa na: 

a)  pustyniach, 
b) tundrach, 
c)  obszarach z bujną roślinnością, 
d) obszarach ze skąpą roślinnością. 

 
12.  Węgiel zawarty w skałach wapiennych pochodzi z: 

a)  wód oceanicznych, 
b)  atmosfery, 
c)  gleby, 
d)  martwej materii organicznej. 

 

13.  Pierwotnym źródłem siarki w glebie są: 

a)  zanieczyszczenia przemysłowe, 
b) kwaśne deszcze, 
c)  materia organiczna, 
d) skały zawierające piryt. 

 
14.  Tlenki azotu i węglowodory lotne zanieczyszczające środowisko mogą pochodzić: 

a)  z różnych źródeł i nie występują łącznie, 
b) z różnych źródeł i działają niezależnie od siebie, 
c)  z tego samego źródła i działają niezależnie od siebie, 
d) z tego samego źródła i łączą się w związki bardziej toksyczne. 

 
15.  Największą ilość odpadów wytwarzają: 

a)  kopalnie węgla brunatnego, 
b)  kopalnie węgla kamiennego, 
c)  zakłady, gdzie odpadami są popioły i żużle, 
d)  wszystkie wymienione zakłady na równi. 

 

16.  Wadą usuwania śmieci w wyniku spalania jest: 

a)  zagrożenie związkami chorobotwórczymi, 
b) ryzyko uwalniania związków toksycznych, 
c)  uzyskiwanie niepełnowartościowych produktów, 
d) budowa wielkogabarytowych spalarni. 

 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

17.  Zakwaszenie gleb, uprzednio zanieczyszczonych metalami ciężkimi powoduje: 

a)  wytrącanie się metali z roztworu glebowego, 
b) wypłukiwanie metali z roztworu glebowego, 
c)  przejście w formę jonową bardziej toksyczną, 
d) przejście w formę jonową mniej toksyczną. 

 
18.  Źródłem fenolu w wodzie są: 

a)  pralnie, 
b) koksownie, 
c)  myjnie samochodowe, 
d) rolnictwo. 

 
19.  Organem opiniodawczym i doradczym Ministra Ochrony Środowiska jest: 

a)  Państwowa Rada Ochrony Przyrody, 
b) Komisja Ochrony Przyrody, 
c)  Unia Ochrony Przyrody i Zasobów, 
d) Biuro Ochrony Przyrody. 

 
20.  W spisie zwierząt zagrożonych wyginięciem, czyli w tzw. „Czerwonej Księdze” spośród 
        polskich zwierząt znalazły się: 

a)  ryś i niedźwiedź, 
b) żbik i żubr, 
c)  bóbr i orzeł, 
d) kormoran i koń polski. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 

 

Posługiwanie się pojęciami z zakresu ekologii i ochrony środowiska 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź Punktacja 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

10 

a b c d 

 

11 a b c d 

 

12 a b c d 

 

13 a b c d 

 

14 a b c d 

 

15 a b c d 

 

16 a b c d 

 

17 a b c d 

 

18 a b c d 

 

19 a b c d 

 

20 a b c d 

 

Razem:  

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

TEST 2 
Test próba pracy 
 

-

  Test jest przewidziany jako próba pracy”. 

Zadanie: Określ rodzaje i źródła zanieczyszczeń  środowiska dotyczące wody, powietrza  
i gleby. Pracę swoją przedstaw w formie trzech grafów. Zaznacz wszystkie znane Ci rodzaje 
zanieczyszczeń dla wody, powietrza i gleby oraz podaj źródła, z których one mogą pochodzić.
 

 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłowo wykonaną czynność uczeń otrzymuje 1 punkt. Za źle wykonaną 

czynność lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

 Dopuszczający – uzyskanie 11 – 16 punktów 
-

  za wskazanie dwóch rodzajów zanieczyszczeń powietrza i co najmniej dwóch ich źródeł, 

-

  za wskazanie dwóch rodzajów zanieczyszczeń wody i co najmniej dwóch ich źródeł, 

-

  za wskazanie dwóch rodzajów zanieczyszczeń gleby i co najmniej dwóch ich źródeł, 

-

  narysowanie poprawnie co najmniej jednego grafu. 

 
Dostateczny – uzyskanie 17 – 23 punktów 
-

  za wskazanie trzech rodzajów zanieczyszczeń powietrza i co najmniej czterech ich źródeł, 

-

  za wskazanie trzech rodzajów zanieczyszczeń wody i co najmniej czterech ich źródeł, 

-

  za wskazanie  trzech rodzajów zanieczyszczeń gleby i co najmniej dwóch ich źródeł, 

-

  narysowanie poprawnie  co najmniej dwóch grafów. 

 
Dobry – uzyskanie 24 – 29 punktów 
-

  za wskazanie czterech rodzajów zanieczyszczeń powietrza i co najmniej sześciu ich 

źródeł, 

-

  za wskazanie czterech rodzajów zanieczyszczeń wody i co najmniej sześciu ich źródeł, 

-

  za wskazanie czterech rodzajów zanieczyszczeń gleby i co najmniej  trzech ich źródeł, 

-

  narysowanie poprawnie trzech grafów. 

 
Bardzo dobry – uzyskanie 30 – 34 punktów 
-

  za wskazanie pięciu rodzajów zanieczyszczeń powietrza i co najmniej ośmiu ich źródeł, 

-

  za wskazanie pięciu rodzajów zanieczyszczeń wody i co najmniej ośmiu ich źródeł, 

-

  za wskazanie pięciu rodzajów zanieczyszczeń gleby i co najmniej  czterech ich źródeł, 

-

  narysowanie poprawnie trzech grafów. 

 
 

 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

Kryteria oceny   

Klucz punktowania 

 

Obszar 

wymagań 

 
 

Numer 

czynno

ści 

 

Sprawdzana czynność 

 

Kryterium wykonania 

czynności 

 

Punktacja 

0 - 1 

Wskazał rodzaje 
zanieczyszczenia 
powietrza: 
tlenki azotu 

 
 
 

tlenek węgla(II) 1 
tlenki siarki 

węglowodory 1 

Wykonywanie 
zadania  
 

Uczeń wskaże 5 
rodzajów 
zanieczyszczeń 
powietrza 

pyły, sadze 

Wskazał: 
dwa źródła tlenków azotu 

  

dwa źródła tlenku węgla 1 
dwa źródła tlenków siarki 

dwa źródła węglowodorów 1 

Uczeń wskaże co 
najmniej po dwa źródła 
każdego 
zanieczyszczenia 

dwa źródła pyłów 1 

Uczeń narysuje graf 
dotyczący 
zanieczyszczeń 
powietrza 

Narysował poprawnie graf 

 1 

 

Wskazał rodzaje 
zanieczyszczenia wody: 
ropa naftowa 

 
 

detergenty 1 
pestycydy 1 
metale ciężkie 1 

Uczeń wskaże 
5 rodzajów 
zanieczyszczeń wody 

fenol 1 
Wskazał: 
dwa źródła ropy naftowej 

 

 1 

dwa źródła detergentów 

dwa źródła pestycydów 

dwa źródła metali ciężkich 1 

Uczeń wskaże co 
najmniej po dwa źródła 
każdego 
zanieczyszczenia 

dwa źródła fenoli 

Uczeń narysuje graf 
dotyczący 
zanieczyszczeń wody 

Narysował poprawnie graf 

Wskazał źródła 
zanieczyszczenia gleby: 
przemysł 

  
 

hałdy  

rolnictwo  

 

Uczeń wskaże 5 źródeł 
zanieczyszczeń gleby 
 
 

transport  

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

 

Obszar 

wymagań 

 
 

Numer 

czynno

ści 

 

Sprawdzana czynność 

 

Kryterium wykonania 

czynności 

 

Punktacja 

0 - 1 

gospodarstwa domowe 

 1 

Uczeń wskaże co 
najmniej po jednym 
rodzaju zanieczyszczeń 
pochodzących z pięciu 
różnych źródeł 

Wskazał po jednym 
rodzaju zanieczyszczeń 
pochodzących z pięciu 
różnych źródeł 

 5 

 

 

 

 

 

9 

Uczeń narysuje graf 
dotyczący 
zanieczyszczeń gleby 

Narysował poprawnie graf 

Prezentowanie  
i ocena 
wykonanego 
ćwiczenia 

10 

Uczeń prezentuje 
i ocenia wykonane 
ćwiczenie 

Ocenił jakość swojej pracy, 
wskazał ewentualne 
nieprawidłowości 

 1 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

KARTA OCENY 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Posługiwanie się pojęciami z zakresu ekologii i ochrony środowiska 
 

Określ rodzaje i źródła zanieczyszczeń  środowiska dotyczące wody, powietrza i gleby. 
Pracę swoją przedstaw w formie trzech grafów. Zaznacz wszystkie znane Ci rodzaje 
zanieczyszczeń dla wody, powietrza i gleby oraz podaj źródła, z których one mogą 
pochodzić.  
 

 
 

Obszar wymagań 

Czynności oceniane i kryteria wykonania 

Liczba 

punktów 

Czynność 1. Wskazanie  rodzajów zanieczyszczeń powietrza 
Kryterium wykonania:  jeżeli uczeń wskazał rodzaje 
zanieczyszczeń powietrza 

 

Czynność 2. Wskazanie  źródeł każdego zanieczyszczenia 
powietrza 
Kryterium wykonania:  jeżeli uczeń wskazał  co najmniej po 
dwa źródła każdego zanieczyszczenia 

 

Czynność 3.  Narysowanie grafu dotyczącego zanieczyszczeń 
powietrza 
Kryterium wykonania:  jeżeli uczeń narysował poprawnie graf 

 

Czynność 4. Wskazanie  rodzajów zanieczyszczeń wody 
Kryterium wykonania:  jeżeli uczeń wskazał rodzaje 
zanieczyszczeń wody 

 

Czynność 5. Wskazanie  źródeł każdego zanieczyszczenia wody 
Kryterium wykonania: jeżeli uczeń wskazał  co najmniej po 
dwa źródła każdego zanieczyszczenia 

 

Czynność 6. Narysowanie grafu dotyczącego zanieczyszczeń 
wody 
Kryterium wykonania:
 jeżeli uczeń narysował poprawnie graf 

 

Czynność 7. Wskazanie źródeł zanieczyszczenia gleby 

Wykonywanie 
zadania 
z zachowaniem 
przepisów bhp  

Kryterium wykonania: jeżeli uczeń wskazał źródła 
zanieczyszczenia gleby 

 

Czynność 8. Wskazanie  zanieczyszczeń pochodzących z pięciu 
różnych źródeł 
Kryterium wykonania:
 jeżeli uczeń wskaże co najmniej po 
jednym rodzaju zanieczyszczeń pochodzących z pięciu różnych 
źródeł 

 

Czynność 9. Narysowanie grafu dotyczącego zanieczyszczeń 
gleby 

 

Kryterium wykonania: jeżeli uczeń narysował poprawnie graf 

 

Prezentowanie 

Czynność 10. Prezentacja i ocena wykonanego zadania 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

 
 

Obszar wymagań 

Czynności oceniane i kryteria wykonania 

Liczba 

punktów 

 i ocena 
wykonanego 
zadania 

Kryterium wykonania: jeżeli uczeń ocenił jakość swojej 
pracy, wskazał ewentualne nieprawidłowości 

Łączna liczba punktów 

Uzyskana liczba 
punktów  
i ocena 

Uzyskana ocena szkolna 

 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznaj uczniów ze sposobem testowania: próba pracy oraz z zasadami punktowania. 

4.  Przeprowadź z uczniami próbę ocenienia wykonywanych czynności, jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób wykonania zadania typu próba pracy, 

6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

7.  Rozdaj uczniom Instrukcje do wykonania zadania wraz z dokumentacją, podaj czas 

przeznaczony na wykonanie zadania. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru 

dydaktycznego 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia wykonania ćwiczenia. 

10.  Wpisz do karty obserwacji wyniki przeprowadzonego testowania. 

11.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te czynności, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

12.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

13.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z dokumentacją zadania. 
3.  Test „próba pracy” oceniany jest według punktacji określającej zarówno czynności 

wykonywane podczas testowania, jak i ich prawidłowość. 

4.  Pracuj samodzielnie. 
5.  Utrzymuj ład i porządek na stanowisku pracy. 
6.  Po zakończonym zadaniu uporządkuj stawisko pracy. 
7.  Zaprezentuj efekty swojej pracy, wskaż trudności lub niedociągnięcia. 
8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 

                                                            Powodzenia 

 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

7. LITERATURA 
 

1.  Głowniak B., Kempa E., Winnicki T.: Podstawy ochrony środowiska. PWN,  Warszawa 

1985 

2.  http://chem211.chemd.amu.edu.pl/ekologia/ 
3.  Kaczmarek E., Matysikowa Z., Piosik R.: Ochrona środowiska w nauczaniu chemii 

WSiP, Warszawa 1991 

4.  Koszmider M., Kozanecka G.: Zielone zadania. WSiP, Warszawa 1995 
5.  Materiały wspomagające kształcenie ogólnozawodowe w profilu „Chemiczne badanie 

środowiska”,  ŁCDNiKP, Łódź  2003 

6.  Skinder N.: Chemia a ochrona środowiska.  WSiP, Warszawa 1991 
7.  Stępczak K.:  Ochrona i kształtowanie środowiska. WSiP, Warszawa 1998 
8.  Umiński T.: Ekologia, środowisko, przyroda. WSiP, Warszawa 1996