background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
Andrzej Kilian 

 

 
 
 
 
 
 
 
Wykonywanie  naprawy  podtorza  i  toru  kolejowego 
712

[05].Z2.03 

 

 

 
 

 
 
 
 
Poradnik dla nauczyciela

 

 
 

 

 
 
 
 
 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2007 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci:

 

inż. Andrzej Zieliński 
inż. Artur Wilk 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Andrzej Kilian 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Krzysztof Wojewoda  
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[05].Z2.03 
„Wykonywanie  naprawy  podtorza  i  toru  kolejowego”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu Monter nawierzchni kolejowej. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2007

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI

 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

10 

5.1.  Podtorze kolejowe 

10 

5.1.1. Ćwiczenia 

10 

5.2.  Nawierzchnia kolejowa 

12 

5.2.1. Ćwiczenia 

12 

5.3.  Naprawa nawierzchni 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

18 

6.  Literatura 

35 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1.  WPROWADZENIE

  

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Wykonywanie naprawy podtorza i toru 

kolejowego”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w szkole 
kształcącej w zawodzie monter nawierzchni kolejowej 712[05]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone metodą wykonywania ćwiczeń 

praktycznych i poligonów terenowych.  

Na  końcu  opracowania  każdego  z  tematów  znajduje  się  sprawdzian  postępów,  który 

pozwoli uczniowi określić własne umiejętności i zakres poznanej wiedzy. Jeżeli uczeń uzyska 
pozytywne  wyniki,  będzie  mógł  przejść  do  następnego  tematu,  a  jeśli  nie,  to  wiadomości 
powinien powtórzyć i poprawić swoje umiejętności z pomocą nauczyciela. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

zestaw zadań. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

712[05].Z2.04 

Wykonywanie naprawy rozjazdów 

kolejowych 

 

712[05].Z2.03 

Wykonywanie naprawy podtorza 

i toru kolejowego 

 

 

712[05].Z2 

Utrzymanie i naprawa drogi 

kolejowej 

 

712[05].Z2.01 

Badanie i ocena stanu drogi 

kolejowej  

 

712[05].Z2.02 

Wykonywanie prac  

bieżącego utrzymania dróg 

kolejowych 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

  

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

posługiwać się techniczną terminologią kolejową, 

 

przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom, 

 

dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej, 

 

stosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, 

 

posługiwać się dokumentacją techniczną, 

 

rozpoznawać i charakteryzować podstawowe typy szyn i rozjazdów, 

 

dobrać i zastosować narzędzia pomiarowe, 

 

wykonywać podstawowe pomiary parametrów toru i rozjazdów, 

 

stosować zasady transportu i składowania materiałów nawierzchni kolejowej, 

 

określać zasady osygnalizowania miejsca robót, 

 

określać  zasady  działania  maszyn,  urządzeń,  i  sprzętu  znajdujących  zastosowanie 
w/w robotach, 

 

określać zasady postępowania z materiałami odzyskanymi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3.  CELE KSZTAŁCENIA

  

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować stanowiska pracy do naprawy toru kolejowego, 

 

odczytać dokumentację napraw torów, 

 

rozpoznać odkształcenia podtorza, 

 

wykonać naprawy podtorza, 

 

odczytać dokumentację montażową, 

 

rozróżnić technologie montażu przęseł torowych, 

 

wykonać  montaż  przęsła  torowego  bezpośrednio  w  torze  oraz  w  bazie  montażowej 
sposobem ręcznym lub zmechanizowanym, 

 

określić dopuszczalne tolerancje wymiarowe przy montażu nawierzchni kolejowej, 

 

zerwać i ułożyć przęsła torowe ręcznie lub sposobem zmechanizowanym, 

 

wymienić szyny na bezstykowe, 

 

dobrać elementy i materiały nawierzchniowe, 

 

obliczyć ilość elementów nawierzchni i materiałów potrzebnych do naprawy nawierzchni 
kolejowej, 

 

dobrać 

maszyny 

urządzenia 

do 

wykonania 

prac 

związanych  

z naprawą główną drogi kolejowej, 

 

zastosować  nowoczesne  technologie  wymiany  nawierzchni  wykonywane  zespołem  do 
potokowej wymiany nawierzchni kolejowej, 

 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

dobrać środki ochrony indywidualnej do wykonywania prac naprawy drogi kolejowej. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Monter nawierzchni kolejowej 712[05] 

Moduł: 

 

 

 

Utrzymanie i naprawa dróg kolejowych 712[05].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie  naprawy  podtorza  i  toru  kolejowego 
712[05].Z2.03 

Temat: Budowa i typy podtorzy kolejowych. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  różnych  konstrukcji  podtorza, 

przyczyn powstawania wad i sposobów ich usuwania 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać typy i rodzaje podtorza,  

 

rozpoznać różne rodzaje wad, przyczyny ich powstawania, 

 

rozpoznać metody remontów 

 

określić przeznaczenie maszyn do napraw podtorza  

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 

 
Czas:
  2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

tablice  poglądowe  przedstawiające  podtorze  i  nawierzchnię,  ich  montaż  i  zabudowę 
w torze, 

 

rysunki schematy podtorza i różnych typów nawierzchni  

 

papier formatu A4, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Przebieg zajęć: 
1.   Sprawy organizacyjne. 
2.   Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć. 
3.   Realizacja tematu 

– 

zapoznanie uczniów z podziałem podtorza ze względu na konstrukcję, 

– 

pokazanie poszczególnych rodzajów wad na zdjęciach, 

– 

omówienie wad podtorza i przyczyn ich powstawania 

– 

polecenie wykonania ćwiczenia 1 z poradnika dla ucznia rozdział 4.1.2. 

4.   Sprawdzenie poprawności wykonania i omówienie wykonania ćwiczenia. 
5.   Podsumowanie zajęć. 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Zakończenie zajęć 

Na zakończenie zajęć nauczyciel wraz z uczniami powtarza zrealizowany materiał. 

 
Praca domowa 

Opracować plan montażu rozjazdu kolejowego. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

ustne wypowiedzi uczniów, 

 

pisemny sprawdzian wiadomości. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

 

Monter nawierzchni kolejowej 712[05] 

Moduł: 

Utrzymanie 

naprawa 

dróg 

kolejowych 

712[05].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie 

naprawy 

podtorza 

toru 

kolejowego 712[05].Z2.03 

Temat: Budowa i rodzaje nawierzchni kolejowych. 

Cel ogólny: Zapoznanie z różnymi elementami nawierzchni kolejowej. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

określić elementy toru kolejowego, 

– 

określić zasady doboru tych elementów, 

– 

określić  zasady  obliczania  ilości  potrzebnych  elementów  nawierzchni  na  jednostkę 
długości, 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

pogadanka, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

indywidualna, 

– 

grupowa. 

 
Czas:
  2 godziny dydaktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 
– 

zdjęcia i katalogi nawierzchni kolejowej, 

– 

instrukcja Id-1, 

– 

tablica poglądowa przedstawiająca typy konstrukcji toru kolejowego, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć. 
3.  Realizacja tematu 

– 

zapoznanie uczniów z definicją toru kolejowego, 

– 

sklasyfikowanie typów torów ze względu na konstrukcję, 

– 

omówienie podstawowych różnic pomiędzy konstrukcjami, 

– 

polecenie wykonania ćwiczenia 2 z poradnika dla ucznia rozdział 4.2.2. 

4.  Sprawdzenie poprawności wykonania i omówienie wykonania ćwiczenia. 
5.  Podsumowanie lekcji. 
 
Zakończenie zajęć 

Na zakończenie zajęć nauczyciel wraz z uczniami powtarza zrealizowany materiał. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

ustne wypowiedzi uczniów, 

 

pisemny sprawdzian wiadomości. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Podtorze kolejowe 

 

 

5.1.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Na poniższych rysunkach przedstawione są przekroje poprzeczne nawierzchni i podtorza. 

Rozpoznaj kategorię linii i nazwij części składowe. 

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  indywidualnie  w  trakcie  zajęć.  Przed  przystąpieniem  do 

ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przypomnieć sobie materiał dotyczący podtorza kolejowego. 
2)  zapoznać  się  z  rysunkami  przedstawiającymi  przekroje  poprzeczne  nawierzchni 

i podtorza, 

3)  rozpoznać przekroje poprzeczne nawierzchni i podtorza przedstawione na rysunkach, 
4)  scharakteryzować je, 
5)  rozpoznawać poszczególne elementy składowe,  
6)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

Środki dydaktyczne: 

 

tablice poglądowe z przekrojami poprzecznymi nawierzchni i podtorza, 

 

instrukcje Id-1; Id-3, 

 

zdjęcia przedstawiające różne typy tras kolejowych, 

 

kartki papieru A4 i przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Na zdjęciach przedstawiono maszynę. Podaj jej nazwę i opisz fazy wykonywanych robót. 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 

Ćwiczenie  należy  realizować  indywidualnie  w  trakcie  zajęć.  Przed  przystąpieniem  do 

ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przypomnieć sobie materiał dotyczący podtorza kolejowego. 
2)  rozpoznawać maszyny do napraw potokowych podtorza kolejowego, 
3)  scharakteryzować je, 
4)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zdjęcia przedstawiające naprawę potokową podtorza, 

 

materiały instruktażowe do potokowej naprawy podtorza. 

 

kartki papieru A4 i przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

5.2.  Nawierzchnia kolejowa 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Oblicz  ilość  potrzebnych  elementów  nawierzchni  do  wykonania  750m  toru 

bezstykowego S49 dla standardu konstrukcyjnego nawierzchni dla torów klasy 2 wariant 2.4 
 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  indywidualnie  w  trakcie  zajęć.  Przed  przystąpieniem  do 

ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przypomnieć sobie materiał dotyczący nawierzchni kolejowej, 
2)  rozpoznać standardy konstrukcyjne nawierzchni kolejowej, 
3)  scharakteryzować typy elementów nawierzchni kolejowej, 
4)  rozpoznawać poszczególne elementy składowe nawierzchni kolejowej,  
5)  obliczyć ilość potrzebnych elementów nawierzchni, 
6)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tablica poglądowa z elementami składowymi nawierzchni kolejowej, 

 

katalogi nawierzchni kolejowej, 

 

instrukcja Id-1, 

 

kartki papieru A4 i przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Na rysunku pokazano przytwierdzenie szyny UIC60 do podkładu. Określ jaki to podkład, 

napisz  jakie  elementy  występują  w  tym  przytwierdzeniu.  Oblicz  ilość  elementów  stalowych 
i ich wagę na jednym podkładzie. 

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  indywidualnie  w  czasie  zajęć.  Przed  przystąpieniem  do 

ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.  

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć sobie materiał dotyczący nawierzchni kolejowej, 
2)  scharakteryzować typy elementów nawierzchni kolejowej, 
3)  rozpoznawać poszczególne elementy składowe nawierzchni kolejowej,  
4)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tablica poglądowa z elementami składowymi nawierzchni kolejowej, 

 

katalogi nawierzchni kolejowej, 

 

instrukcja Id-1, 

 

kartki papieru A4 i przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Na rysunku pokazano przytwierdzenie szyny UIC60 do podkładu. Określ jaki to podkład, 

napisz  jakie  elementy  występują  w  tym  przytwierdzeniu.  Oblicz  ilość  elementów  stalowych 
i ich wagę na jednym podkładzie. 
 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  indywidualnie  w  czasie  zajęć.  Przed  przystąpieniem  do 

ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.  
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć sobie materiał dotyczący nawierzchni kolejowej, 
2)  scharakteryzować typy elementów nawierzchni kolejowej, 
3)  rozpoznawać poszczególne elementy składowe nawierzchni kolejowej,  
4)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

tablica poglądowa z elementami składowymi nawierzchni kolejowej, 

 

katalogi nawierzchni kolejowej, 

 

instrukcja Id-1, 

 

kartki papieru A4 i przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.3. 

Naprawa nawierzchni  

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na zdjęciach przedstawiono maszyny. Podaj ich nazwy i powiedz do jakich robót służą

?

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  indywidualnie  w  trakcie  zajęć.  Przed  przystąpieniem  do 

ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przypomnieć sobie materiał dotyczący napraw nawierzchni. 
2)  rozpoznać maszyny do napraw toru kolejowego i podać ich nazwy, 
3)  scharakteryzować je, 
4)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zdjęcia przedstawiające naprawę potokową podtorza, 

 

materiały instruktażowe do potokowej naprawy podtorza. 

 

kartki papieru A4 i przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Na zdjęciach przedstawiono maszynę. Podaj jej nazwę i powiedz do jakich robót służy

?

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  indywidualnie  w  czasie  zajęć.  Przed  przystąpieniem  do 

ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przypomnieć sobie materiał dotyczący napraw nawierzchni. 
2)  rozpoznać maszyny do napraw toru kolejowego, 
3)  scharakteryzować je, 
4)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zdjęcia przedstawiające naprawę potokową podtorza, 

 

materiały instruktażowe do potokowej naprawy podtorza. 

 

kartki papieru A4 i przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Na  zdjęciach  przedstawiono  maszynę.  Podaj  jej  nazwę  i  powiedz  jakie  czynności 

technologiczne może wykonywać. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  indywidualnie  w  czasie  zajęć.  Przed  przystąpieniem  do 

ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przypomnieć sobie materiał dotyczący napraw nawierzchni. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

2)  rozpoznawać maszyny do napraw toru kolejowego i podać ich nazwy, 
3)  scharakteryzować je, 
4)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zdjęcia przedstawiające naprawę potokową podtorza, 

 

materiały instruktażowe do potokowej naprawy podtorza. 

 

kartki papieru A4 i przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Wykonywanie  naprawy 

podtorza i toru kolejowego” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 19, są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 8, 16, 18, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego oraz rozwiązanie 
3 zadań z poziomu ponad podstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  14  zadań  z  poziomu  podstawowego  oraz 
rozwiązanie 4 zadań z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. c, 4. a, 5. b, 6. d, 7. c, 8. a, 9. b, 10. a, 11. b,  
12. b, 13. d, 14. c, 15. b, 16. c, 17. d, 18. c, 19. a, 20. b.

 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać elementy budowy toru 
kolejowego 

Rozpoznać oznaczenia materiałów 
kolejowych 

Określić zawartość instrukcji kolejowych 

Określić zakres napraw 

Określić terminy napraw podtorza 

Określić wady podtorza 

Ustalić metodę wykonywania napraw 

Scharakteryzować metody napraw 

PP 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Rozpoznać stosowane maszyny 

10 

Określić zakres stosowania maszyn do 
naprawy 

11 

Rozpoznać materiały stosowane 
w budowie toru kolejowego 

12 

Określić zastosowanie materiałów 
kolejowych 

13 

Określić oznaczenia materiałów 
kolejowych 

14 

Scharakteryzować materiały kolejowe 

15 

Określić zastosowanie materiałów 
kolejowych 

16 

Określić sposób przytwierdzeń 

PP 

17 

Rozpoznać stosowane maszyny 

18 

Określić zakres temperatur przy 
wykonywaniu robót 

PP 

19 

Określić zastosowanie maszyn 

20 

Rozpoznać stosowane maszyny 

PP 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

Przebieg testowania  

 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustalić  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać  uczniów  z  rodzajem  zadań  zawartych  w  zestawie  oraz  z  zasadami 

punktowania. 

4.  Przygotować odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnić samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytać uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytać, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnić. 
8.  Nie przekraczać czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia!

 

 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Rowy boczne stosowane są do 

a)  odprowadzania wód gruntowych z podtorza. 
b)  doprowadzania wód gruntowych do podtorza. 
c)  zatrzymywania gwałtownego spływu wody. 
d)  do ozdoby. 

 

2.  Symbol typu szyny określa  

a)  przybliżoną masę. 
b)  szerokość stopki. 
c)  wysokość szyny. 
d)  wytwórcę. 

 
3.  Warunki techniczne utrzymania podtorza kolejowego to 

a)  Id – 1. 
b)  Id – 2. 
c)  Id – 3. 
d)  Id – 8. 

 
4.  Naprawa główna ma na celu 

 

a)  przywrócenie w całości lub w części pierwotnej zdolności użytkowej podtorza. 
b)  poprawę własności podtorza. 
c)  usunięcie wad. 
d)  naprawę usterek stwierdzonych w trakcie przeglądu. 

 
5.  Dla podtorza remonty wykonuje się 

a)  ustalają cykle remontowe. 
b)  nie ustalają cykli remontowych. 
c)  co roku. 
d)  co pięć lat. 

 
6.  Wady podtorza klasyfikuje się na podstawie  

a)  katalogu. 
b)  instrukcji. 
c)  oględzin. 
d)  objawów zewnętrznych oraz przyczyn. 

 

7.  Metodę tradycyjną naprawy podtorza stosujemy gdy naprawiamy 

a)  linię. 
b)  cały szlak. 
c)  krótki odcinek. 
d)  długi odcinek. 

 
8.  Metoda potokowa naprawy podtorza prowadzona jest 

a)  bez demontażu toru. 
b)  z demontażem toru. 
c)  z częściowym demontażem toru. 
d)  w trakcie ruchu pociągów. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

9.  Przedstawiona maszyna to 

 

a)  PLM.  
b)  AHM. 
c)  ZTU. 
d)  zgrzewarka. 

 
10.  AHM – 800R służy do 

a)  naprawy podtorza. 
b)  podbicia toru. 
c)  regulacji położenia toru w planie i profilu. 
d)  uzupełnieniu tłucznia. 

 

11.  Na zdjęciach zabudowywana jest 

 

 

a) 

folia nieprzepuszczalna. 

b) 

geowłóknina. 

c) 

masa bitumiczna. 

d) 

papier. 

 

12.  Szyny oznaczone symbolem S przeznaczone są do 

a)  toru klasycznego. 
b)  toru bezstykowego. 
c)  do regeneracji. 
d)  na złom. 

 
13.  Oznaczenie INBK – 8 określa 

a)  podkład z drewna twardego. 
b)  podkład z drewna miękkiego. 
c)  podkład belkowy. 
d)  podkład strunobetonowy. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

14.  Masa podkładu strunobetonowego wynosi około 

a)  50 kg. 
b)  65kg. 
c)  250kg. 
d)  450kg.

 

 
15.  Na liniach pierwszorzędnych jako podsypkę stosuje się 

a)  żwir. 
b)  tłuczeń 31,5/50. 
c)  kliniec. 
d)  tłuczeń wapienny. 

 

16.  Przytwierdzenie sprężyste SB stosuje się w podkładach 

a)  INBK7. 
b)  BL. 
c)  PS – 94. 
d)  stalowych. 

 

17.  Przedstawiona na zdjęciu maszyna to 
 

 

a)  podbijarka.  
b)  oczyszczarka. 
c)  lokomotywa spalinowa. 
d)  dźwig UK.

 

 
18.  Temperatury neutralne zawierają się w przedziale 

a)  (0

0

C,+30

0

C). 

b)  (+15

0

C,+50

0

C). 

c)  (+15

0

C,+30

0

C). 

d)  (0

0

C+15

0

C).

 

 
19.  Do potokowej układki nawierzchni stosuje się 

a)  pociąg P93. 
b)  profilarkę USP3000. 
c)  pociąg sieciowy. 
d)  dźwigi UK. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

20.  Przedstawiona na zdjęciu maszyna to 

 

a)  profilarka tłucznia. 
b)  profilarka ławy torowiska. 
c)  oczyszczarka tłucznia. 
d)  maszyna do stawiania słupów trakcyjnych. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Wykonywanie naprawy podtorza i toru kolejowego 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

Test II 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Wykonywanie  naprawy 

podtorza i toru kolejowego” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 3, 4, 5, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 19 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:    

 

 

 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego oraz rozwiązanie 
3 zadań z poziomu ponad podstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  14  zadań  z  poziomu  podstawowego  oraz 
rozwiązanie 4 zadań z poziomu ponad podstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. b, 4. d, 5. c, 6. a, 7. a, 8. b, 9. c, 10. a, 11. b,  
12. b, 13. a, 14. a, 15. b, 16. b, 17. b, 18. a, 19. c, 20. b.  

 

Plan testu    

 

Nr 
zad. 

Cel 

operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Czytać dokumentację techniczną 

Określić zakres robót 

Scharakteryzować elementy 
budowli kolejowych 

Rozpoznać materiały 
nawierzchniowe 

Określić zastosowanie maszyn 

Scharakteryzować metody napraw 

Rozpoznać materiały 
nawierzchniowe 

Rozpoznać materiały 
nawierzchniowe 

Określić zastosowanie materiałów 
nawierzchniowych 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

10 

Określić przeznaczenie instrukcji 

11 

Rozpoznać stosowane maszyny 

12 

Określić sposoby przytwierdzania 
szyn  

13 

Określić zastosowanie instrukcji 

14 

Rozpoznać stosowane maszyny 

15 

Określić zakresy temperatur do 
wykonywania robót 

16 

Określić terminy odbioru robót 

PP 

17 

Rozpoznać zastosowanie maszyn 

PP 

18 

Rozpoznać stosowane maszyny 

19 

Rozróżnić zastosowanie rodzajów 
przytwierdzeń szyn 

PP 

20 

Rozpoznać stosowane maszyny 

PP 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustalić  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać  uczniów  z  rodzajem  zadań  zawartych  w  zestawie  oraz  z  zasadami 

punktowania. 

4.  Przygotować odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnić samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytać uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytać, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnić. 
8.  Nie przekraczać czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Na rysunku przedstawiono 

 

a)  rozjazd zwyczajny prawy. 
b)  przekrój poprzeczny nawierzchni i podtorza dwutorowej linii drugorzędnej. 
c)  przekrój  poprzeczny  nawierzchni  i  podtorza  jednotorowej  linii  znaczenia 

miejscowego. 

d)  skrzyżowanie o małym skosie. 

 
2.  Modernizacja podtorza ma na celu 

a)  przystosowanie 

go 

do 

wyższych 

niż 

dotychczasowe 

parametrów  

techniczno-eksploatacyjnych. 

b)  usunięcie wad. 
c)  naprawa po przeglądzie. 
d)  poprawienie odwodnienia. 
 

3.  Przekopy wykonuje się do głębokości 

a)  22 m. 
b)  12 m. 
c)  30 m. 
d)  32 m. 

 
4.  Przedstawiony na zdjęciu element to 
 

 

 

a)  izolacja akustyczna. 
b)  izolacja termiczna.  
c)  warstwa tłucznia wapiennego. 
d)  geowłóknina.  
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

5.  Zasadniczym elementem PNP jest  

a)  zespół podbijarek torowych. 
b)  profilarki tłucznia. 
c)  „kombajn podtorzowy maszyna AHM - 800R. 
d)  zespół wagonów samowyładowczych. 

 
6.  Metoda potokowa naprawy podtorza prowadzona jest 

a)  bez demontażu toru. 
b)  z demontażem toru. 
c)  z częściowym demontażem toru. 
d)  w trakcie ruchu pociągów. 

 
7.  Szyny oznaczone symbolem K przeznaczone są do 

a)  toru klasycznego. 
b)  toru bezstykowego. 
c)  do regeneracji. 
d)  do złomowania. 
 

8.  Szyny  o  normalnych  właściwościach  tworzywa,  o  normalnych  odchyłkach  wymiarów 

i o normalnej jakości powierzchni to  
a)  klasa II. 
b)  klasa I. 
c)  klasa III. 
d)  klasa 0. 

 
9.  W torze klasycznym z podkładami betonowymi jako podkłady podzłączowe stosuje się  

a)  wyłącznie podkłady strunobetonowe. 
b)  podkłady betonowe. 
c)  wyłącznie podkłady drewniane. 
d)  dowolnie.

 

 
10.  Przekrój  poprzeczny  podsypki  jest  podany  w  normalnych  przekrojach  poprzecznych 

podtorza i nawierzchni poszczególnych kategorii linii w instrukcji 
a)  Id –1. 
b)  Id –4. 
c)  Id –8. 
d)  Ir –1. 

 
11.  Do zabudowy przęseł 30m na podkładach strunobetonowych używa się 

a)  dźwigów UK. 
b)  suwnic zmechanizowanych typu SBT-5A. 
c)  żurawi EDK 300. 
d)  montaż mieszany. 

 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

12.  Przedstawiony na rysunku sposób przytwierdzenia szyny dotyczy podkładu 
 

 

 

a)  z drewna twardego. 
b)  strunobetonowego. 
c)  stalowego. 
d)  z drewna miękkiego. 

 
13.  Instrukcja „Warunki techniczne utrzymania nawierzchni na liniach kolejowych” to 

?

 

a)  Id –1. 
b)  Id –4. 
c)  Id –8. 
d)  Ir –1. 

 

14.  Na zdjęciu przedstawiono maszynę  
 

 

 

a)  podbijarkę torową MD. 
b)  żuraw EDK 300. 
c)  lokomotywę manewrową. 
d)  drezynę. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

15.  Temperatury neutralne zawierają się w przedziale 

a)  (-5

0

C;+30

0

C). 

b)  (0

0

C;+50

0

C). 

c)  (+15

0

C;+30

0

C). 

d)  (0

0

C;+15

0

C). 

 

16.  Kiedy dokonujemy odbioru ostatecznego toru po naprawie 

a)  po zakończeniu robót i otwarciu dla ruchu taboru. 
b)  po  upływie  dwóch  tygodni  od  odbioru  eksploatacyjnego,  wykonaniu  stabilizacji 

mechanicznej lub po przeniesieniu obciążenia co najmniej 0,6 Tg. 

c)  po miesiącu bezawaryjnej eksploatacji. 
d)  po zgłoszeniu przez wykonawcę zakończenia wszystkich robót. 

 
17.  Przedstawiony na zdjęciu proces to 
 

 

 

a)  przewożenie części stalowych. 
b)  zgrzewanie szyn. 
c)  wyładunek tłucznia z wagonów samowyładowczych. 
d)  podbijanie toru.  

 
18.  Na zdjęciu przedstawiono 
 

 

a)  zestaw TMS. 
b)  oczyszczarkę tłucznia. 
c)  profilarkę tłucznia. 
d)  podbijarkę torową Unimat. 
 

19.  Przytwierdzenie sprężyste SB stosuje się w podkładach 

a)  INBK7. 
b)  drewnianych z drewna twardego. 
c)  PS-94. 
d)  stalowych typu Y. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

20.  Przedstawiona na zdjęciu maszyna to 

 

 

a)  podbijarka MD. 
b)  profilarka ławy torowiska. 
c)  zgrzewarka szyn. 
d)  maszyna do stawiania słupów trakcyjnych. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Wykonywanie naprawy podtorza i toru kolejowego 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

7.  LITERATURA  

 
1.  Zamięcki H.: Budowa i utrzymanie dróg kolejowych. Tom I WKŁ 1978 
2.  Towpik K.: Utrzymanie nawierzchni klejowej. WKŁ 1990 
3.  Bernaś M. Koktysz B.: Maszyny i urządzenia do robót torowych. WKŁ 1992 
4.  Materiały  konferencyjne:  Technologie  naprawy  toru  kolejowego  z  zastosowaniem 

nowoczesnych  maszyn  –  XX  lecie  Zakładu  Maszyn  Torowych  w  Krakowie.  Kraków 
2005 

5.  Kędra  Z.:  Inżynier  Budownictwa  1/2008  Mechanizacja  napraw  głównych  dróg 

kolejowych. 

6.  Id-1  (D-1)  Warunki  techniczne  utrzymania  nawierzchni  na  liniach  kolejowych. 

Warszawa 2005 

7.  Id-3 (D-4) Warunki techniczne utrzymania podtorza kolejowego. Warszawa 2004 
8.  www.pni.net.pl 
9.  www. plsseramerican.com 
10.  www.austria-eksport.at/plasser 
11.  Materiały ze szkolenia LOIIB. Lublin 2007 
12.  Potokowa układka nawierzchni zespołem PUN. PKP ZMT Kraków 1995 
13.  Regulamin  pracy  zespołu  do  napraw  podtorza  (PNP)  oraz  poszczególnych  jego  maszyn 

z maszyną wiodąca AHM 800R. PKP PLK S.A. Warszawa 2005 

 
Literatura uzupełniająca 

  Rozporządzenie  Ministra  Transportu  i  Gospodarki  Morskiej  z  dnia  10.09.1998  r. 

w sprawie  warunków technicznych,  jakim  powinny  odpowiadać  budowle  kolejowe  i  ich 
usytuowanie. Dz.U. RP nr 151 z 15.12.1998 r