background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
            NARODOWEJ 

 
 
 
 
 

Izabela Rosiak 

 
 
 
 
 
 
 

Eksploatowanie maszyn i urządzeń do obróbki termicznej 
321[09].Z1.05 

 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Apolonia Lewandowska  
mgr inż. Jan Oczoś  

 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
Izabela Rosiak 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Maria Majewska  
 
 
Korekta: 
Izabela Rosiak

 

 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  321[09].Z1.05 
„Eksploatowanie  maszyn  i  urządzeń  do  obróbki  termicznej”  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu technik technologii żywności. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć  

5. Ćwiczenia 

11 

5.1. Maszyny i urządzenia do blanszowania, gotowania i parzenia 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Maszyny i urządzenia do smażenia i pieczenia 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Maszyny i urządzenia do zagęszczania i suszenia

 

16 

5.3.1. Ćwiczenia

 

16 

5.4. Maszyny i urządzenia do pasteryzacji i sterylizacji 

19 

5.4.1. Ćwiczenia 

19 

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów 

22 

7. Literatura 

36 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik technologii żywności 321[09]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  jakie  są  konieczne  by  uczeń  mógł  przystąpić  do  realizacji  tej 
jednostki modułowej; 

 

cele kształcenia, które uczeń opanuje podczas kształcenia w tej jednostce modułowej; 

 

przykładowe scenariusze zajęć. 

 

propozycje  ćwiczeń  po  każdym  z  rozdziałów,  które  pozwolą  uczniom  osiągnąć 
umiejętności praktyczne związane z tą jednostką modułową. 

 

przykładowe  dwa  sprawdziany  osiągnięć,  które  umożliwią  sprawdzenie  wiadomości  
i  umiejętności  opanowanych  przez  uczniów  podczas  realizacji  programu  jednostki 
modułowej. Sprawdziany podane są w formie testu. 

 

wykaz  zalecanej  literatury,  z  jakiej  uczniowie mogą korzystać w celu poszerzenia swoich 
wiadomości. 
Przy  realizacji  jednostki  modułowej  mogą  Państwo  korzystać  z  zaproponowanych 

w poradniku dla ucznia pytań sprawdzających oraz sprawdzianów postępów uczniów. 

Poradnik  zawiera  wiadomości  dotyczące  budowy,  zasady  działania,  eksploatowania  oraz 

obsługi maszyn i urządzeń do obróbki termicznej. 

 
W  trakcie  omawiania  programu  należy  zwrócić  szczególną  uwagę  na  przestrzeganie 

przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony  przeciwpożarowej  podczas  obsługi 
maszyn  i  urządzeń  do  obróbki  termicznej.  Ważne  jest  by  uczeń  potrafił  korzystać  
z dokumentacji technicznej. 

Działanie  urządzeń  stosowanych  w  procesach  termicznych  wiąże  się  ściśle  

z  zastosowaniem  aparatury  kontrolno-pomiarowej,  w  związku  z  tym  należy  zwrócić 
szczególną uwagę na wpływ parametrów technologicznych na jakość produktu. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących metod nauczania, np.: wykładu informacyjnego, 
pokazu z objaśnieniem, ćwiczeń praktycznych, metody projektów. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

321[09].Z1 

Maszyny i urządzenia stosowane w przemyśle spożywczym 

321[09].Z1.01 

Eksploatowanie maszyn i urządzeń elektrycznych 

321[09].Z1.06 

Eksploatowanie maszyn i urządzeń stosowanych w procesach dyfuzyjnych, 

fizykochemicznych i biotechnicznych 

321[09].Z1.03 

Wykorzystanie środków 

transportu  

w przemyśle spożywczym 

321[09].Z1.04 

Eksploatowanie maszyn  

i urządzeń do obróbki 

mechanicznej 

321[09].Z1.05 

Eksploatowanie maszyn  

i urządzeń do obróbki 

termicznej 

321[09].Z1.02 

Eksploatowanie maszyn i urządzeń ogólnego zastosowania 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać  z  różnych  źródeł  informacji  m.in.:  norm,  instrukcji,  dokumentacji  technicznej  
i technologicznej, 

 

czytać rysunki w dokumentacji technicznej, 

 

wykonywać rysunki prostych części maszyn i urządzeń, 

 

stosować uproszczenia i oznaczenia umowne w rysunku technicznym, 

 

opisywać budowę części maszyn, ich działanie i zastosowanie, 

 

organizować  stanowisko  pracy  w  zakładzie  przetwórstwa  spożywczego  zgodnie  
z  wymaganiami  ergonomii,  przepisami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony 
przeciw pożarowej, 

 

dobierać maszyny i urządzenia stosowane w przemyśle spożywczym, 

 

stosować aparaturę kontrolno-pomiarową, 

 

określać  skutki  nieprawidłowego  działania  przyrządów  kontrolno-pomiarowych  
w przetwórstwie żywności, 

 

charakteryzować 

układy 

automatycznego 

sterowania 

procesami 

przemyśle 

spożywczym, 

 

posługiwać się programami komputerowymi do wykonania rysunku technicznego, 

 

stosować  programy  komputerowe  do  planowania  i  kontrolowania  procesów 
produkcyjnych w przemyśle spożywczym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozróżnić  maszyny  i  urządzenia  do  obróbki  termicznej  stosowane  w  przemyśle 
spożywczym, 

 

określić  budowę  i  zasadę  działania  maszyn  i  urządzeń  do  blanszowania,  gotowania, 
parzenia, smażenia i pieczenia, 

 

określić budowę i zasadę działania maszyn i urządzeń do zagęszczania i suszenia, 

 

określić budowę i zasadę działania maszyn i urządzeń do pasteryzacji i sterylizacji, 

 

obsłużyć  maszyny  i  urządzenia  do  obróbki  termicznej  stosowane  w  przemyśle 
spożywczym, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony  przeciwpożarowej 
podczas obsługi maszyn i urządzeń do obróbki termicznej, 

 

skorzystać  z  instrukcji  serwisowych  i  dokumentacji  technicznej  dotyczącej  eksploatacji 
maszyn i urządzeń do obróbki termicznej. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania: Technik technologii żywności 321[09] 
Moduł: Maszyny i urządzenia stosowane w przemyśle spożywczym 321[09].Z1 
Jednostka modułowa: Eksploatowanie maszyn i urządzeń do obróbki termicznej 

321[09].Z1.05 

 

Temat: E

ksploatacja 

maszyn i urządzeń do obróbki termicznej 

Cel  ogólny:  skorzystać  z  dokumentacji  technicznej  dotyczącej  eksploatacji  maszyn  

i urządzeń do obróbki termicznej. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

– 

określić budowę i zasadę działania maszyn i urządzeń do obróbki termicznej, 

 

obsłużyć  maszyny  i  urządzenia  do  obróbki  termicznej  stosowane  w  przemyśle 
spożywczym, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony  przeciwpożarowej 
podczas obsługi maszyn i urządzeń do obróbki termicznej, 

 

skorzystać z instrukcji serwisowych, 

 

skorzystać z dokumentacji techniczno - ruchowej. 
 

Metody nauczania – uczenia się: 

 

metoda sytuacyjna 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa zróżnicowana 

 
Czas:
  45 minut 

 

Środki dydaktyczne: 

 

schematy budowy maszyn i urządzeń do obróbki termicznej, 

 

instrukcje serwisowe maszyn i urządzeń do obróbki termicznej, 

 

dokumentacje techniczno – ruchowe maszyn i urządzeń do obróbki termicznej, 

 

arkusze papieru, 

 

przybory do pisania, 
 

Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne: 

– 

podział klasy na grupy, 

– 

podanie tematu, 

– 

wyjaśnienie celów lekcji i omówienie zasad pracy. 

2.  Praca w grupach: 

– 

przeanalizowanie budowy i działania wybranego urządzenia lub maszyny do obróbki 
termicznej, 

– 

ustalenie zasad obsługi danej maszyny lub urządzenia, 

– 

określenie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej 
podczas obsługi danego urządzenia do obróbki termicznej, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

– 

określenie potencjalnych skutków nie stosowania przepisów bezpieczeństwa i higieny 
pracy, 

3.  Prezentacja wyników i wniosków. 
4.  Ocena wykonanego zadania. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania: Technik technologii żywności 321[09] 
Moduł: Maszyny i urządzenia stosowane w przemyśle spożywczym 321[09].Z1 
Jednostka modułowa: Eksploatowanie maszyn i urządzeń do obróbki termicznej 321[09].Z1.05 
 

Temat: Narzędzia pomiarowe stosowane w przemyśle spożywczym 

Cel  ogólny:  dobranie  przyrządów  pomiarowych  do  pomiaru  wielkości  fizycznych 

w wybranym procesie termicznym. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

określić typowe procesy termiczne w przemyśle spożywczym, 

 

dobrać maszyny i urządzenia do danego procesu technologicznego, 

 

określić kontrolowane wielkości fizyczne w danym procesie termicznym, 

 

dobrać przyrządy pomiarowe w procesie termicznym, 

 

interpretować wskazania przyrządów pomiarowych, 

 

stosować przepisy bhp, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

planować i organizować pracę w grupie, 

 

przedstawiać rezultaty wykonanego projektu, 
 

Metody nauczania – uczenia się: 

 

metoda projektów 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa 

 
Czas:
  4 x 45min 
 
Środki dydaktyczne: 

 

podręcznik 

 

prospekty 

 

katalog przyrządów pomiarowych 

 

dokumentacja techniczno-ruchowa maszyny i urządzenia stosowanych do obróbki 
termicznej 

 

sprawozdania i pomoce wykonane przez uczniów. 
 

Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie do projektu: 

W  przemyśle  spożywczym  do  utrzymania  prawidłowego  przebiegu  większości 

procesów  technologicznych,  a  szczególnie  procesów  termicznych  niezbędne  jest 
utrzymanie na określonym poziomie parametrów fizycznych m.in. takich jak: temperatura, 
ciśnienie,  poziom  cieczy,  masa, natężenie przepływu, wilgotność. Dla zapewnienia dobrej 
jakości  artykułów  spożywczych  konieczny  jest  prawidłowy  dobór  aparatury  kontrolnej 
oraz  odpowiednie  jej  wykorzystanie.  Bardzo  ważne  jest  właściwe  odczytanie  i 
zinterpretowanie wskazań przyrządów pomiarowych. 

2.  Treść projektu: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Dobrać  maszyny  i  urządzenia  do  danego  procesu  termicznego.  Określić  niezbędne 
parametry  do  przeprowadzenia  procesu  oraz zaproponować  przyrządy pomiarowe,  które 
umożliwiają kontrolę prawidłowego przebiegu procesu. 

3.  Etapy pracy metodą projektów: 

a)  Wybór grup realizujących projekt - wybór i formułowanie tematu projektów. 
Decyzja  dotycząca  wyboru  procesu  technologicznego,  doboru  maszyn  i  urządzeń, 

określenia kontrolowanych wielkości fizycznych i przyrządów pomiarowych. 

b)  Przygotowanie opisów projektów - zawarcie kontraktów. 
c)  Planowanie pracy w grupie. 
d)  Realizacja projektu. 
e)  Prezentacja i ocena projektów 
Na  ocenę  składają  się  oceny  dokonane  na  poszczególnych  etapach  pracy  nad  projektem 

oraz ocena sprawozdania, ewentualnie  wykonanej pomocy i prezentacji projektu. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Maszyny  i  urządzenia  do  blanszowania,  gotowania  

i parzenia

 

 

5.1.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj schemat blanszownika o działaniu okresowym. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z przeznaczeniem i zasadą działania blanszownika, 
2)  przeanalizować budowę i działanie blanszownika o działaniu ciągłym, 
3)  zaprojektować blanszownik o działaniu okresowym, 
4)  naszkicować schemat blanszownika o działaniu okresowym, 
5)  wykonać schemat blanszownika, 
6)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne, metoda projektów. 
 

Środki dydaktyczne: 

  dokumentacje techniczno-ruchowe dla danych urządzeń, 

  podręcznik [2], 

  zeszyt, 

  przybory do rysowania. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  dokumentacji  techniczno-ruchowej  dla  danych  urządzeń  określ  parametry 

pracy dla: 

a)  blanszownika, 
b) kotła warzelnego, 
c)  parownika ciśnieniowego. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z dokumentacją techniczno-ruchową dla danych urządzeń, 
2)  odczytać optymalne parametry pracy urządzeń, 
3)  zapisać parametry pracy dla danych urządzeń, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  pogadanka, ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  katalogi i prospekty blanszowników, 

  dokumentacja techniczno-ruchowa dla danych urządzeń, 

  zeszyt, 

  przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Scharakteryzuj przeznaczenie niezbędnej armatury kotła warzelnego. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z dokumentacją techniczno-ruchową kotła warzelnego, 
2)  wypisać niezbędną armaturę kotła warzelnego, 
3)  określić przeznaczenie niezbędnej armatury, 
4)  zaprezentować wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  pogadanka,  
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

film dydaktyczny dotyczący eksploatacji kotła warzelnego, 

 

dokumentacja techniczno-ruchowa dla kotła warzelnego, 

 

zeszyt, 

 

przybory do pisania. 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Maszyny i urządzenia do smażenia i pieczenia

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na podstawie konstrukcji patelni głębokiej zaprojektuj urządzenie do smażenia frytek. 

 

 

Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się budową i zasadą działania patelni głębokiej, 
2)  określić specyficzne wymagania urządzenia związane z procesem smażenia frytek, 
3)  zaprojektować urządzenie do smażenia frytek, 
4)  przedstawić projekt urządzenia w formie graficznej lub pisemnej. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  metoda projektów, ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

model patelni głębokiej, 

 

katalogi i prospekty maszyn i urządzeń do smażenia, 

 

podręcznik [3], 

 

zeszyt, 

 

przybory do pisania i rysowania. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ rodzaj trzonu pieca zaprezentowanego na rysunkach: A, B, C, D. 

 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 2. Rodzaje trzonów pieca. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rodzajami trzonów w piecu, 
2)  określić działanie trzonów w danym piecu, 
3)  nazwać trzon zaznaczony na poszczególnych rysunkach, 
4)  zaprezentować wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

filmy dydaktyczne dotyczące eksploatacji pieców, 

 

plansze i foliogramy przedstawiające budowę pieców, 

 

zeszyt, 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Wyjaśnij  zasadę  działania  obiegu  cyklotermicznego  na  podstawie  pieca  obrotowego. 

Wskazać zalety tego obiegu. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z budową pieca obrotowego, 
2)  przeanalizować działanie pieca obrotowego na podstawie schematu, 
3)  wskazać kolejne etapy obiegu czynnika grzewczego w piecu, 
4)  opisać zasadę działania obiegu cyklotermicznego, 
5)  wskazać zalety obiegu cyklotermicznego, 
6)  przedstawić wnioski. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  film dydaktyczny przedstawiający eksploatację pieca obrotowego, 

  plansza przedstawiająca schemat budowy pieca obrotowego, 

  zeszyt, 

  przybory do pisania. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Ćwiczenie 4 

Przygotuj  skróconą  instrukcję  obsługi  pieca  tunelowego  cyklotermicznego.  Instrukcja 

musi: 

 

zawierać niezbędne informacje dotyczące obsługi pieca, 

 

być czytelna i estetyczna, tak by mogła służyć pracownikom obsługującym piec tunelowy. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z budową pieca tunelowego, 
2)  przeanalizować działanie pieca tunelowego na podstawie schematu, 
3)  zapoznać się z zasadami bhp i zasadami prawidłowej eksploatacji pieca tunelowego, 
4)  zapisać kolejne etapy obsługi pieca, 
5)  zaprojektować czytelną instrukcję obsługi pieca tunelowego, 
6)  wykonać instrukcję zwracając uwagę na jej estetykę i przejrzystość, 
7)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  pogadanka,  
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

film dydaktyczny przedstawiający eksploatację pieca tunelowego, 

 

dokumentacja techniczno – ruchowa pieca tunelowego, 

 

brystol, 

 

przybory do rysowania i pisania. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.  Maszyny i urządzenia do zagęszczania i suszenia

 

 

5.3.1. 

Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wyjaśnij  zasadę  działania  wyparki  wielodziałowej.  Wskaż  różnice  w  działaniu  wyparek 

zasilanych współprądowo, przeciwprądowo lub o zasilaniu mieszanym. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić główne elementy budowy korpusu wyparnego, 
2)  zapoznać się z budową i działaniem korpusu wyparnego, 
3)  określić zasadę działania wyparki wielodziałowej, 
4)  wskazać różnice w działaniu wyparek o różnym zasilaniu, 
5)  zapisać i przedstawić wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

pogadanka,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

model wyparki wielodziałowej, 

 

plansze i foliogramy dotyczące działania wyparek wielodziałowych, 

 

zeszyt, 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 

 

Na  podstawie  schematu  suszarki  nazwij  główne  elementy  jej  budowy  i  przeanalizuj 

działanie tej suszarki. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rysunek do ćwiczenia 2. Schemat suszarki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z budową i działaniem suszarki komorowej, 
2)  przeanalizować schemat suszarki, 
3)  nazwać główne elementy budowy suszarki na schemacie, 
4)  przeanalizować działanie tej suszarki, 
5)  zapisać nazwy elementów budowy suszarki i zasadę jej działania. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  pogadanka, ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

  plansze i foliogramy dotyczące budowy i działania suszarki komorowej, 

  podręcznik [6], 

  zeszyt, 

  przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj klasyfikacji suszarek. Scharakteryzuj suszarki wykorzystując poniższą tabelę. 

 

rodzaj suszarki  przykład suszarki 

rodzaj pracy 

(reprezentowany 

przez suszarkę) 

przykłady materiału 

suszonego 

dodatkowe 

informacje 

konwekcyjne 

 

 

 

 

kondukcyjne 

 

 

 

 

promiennikowe 

 

 

 

 

inne 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rodzajami suszarek, 
2)  przeanalizować działanie suszarek, 
3)  dopasować poznane suszarki do danego rodzaju, 
4)  określić rodzaj pracy suszarek, 
5)  dobrać materiał, który jest przeznaczony do suszenia w danej suszarce, 
6)  określić dodatkowe informacje o danej suszarce, 
7)  wpisać zebrane wiadomości do tabelki, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

8)  zaprezentować pracę. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

pogadanka,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  katalogi i prospekty suszarek, 

  podręcznik [6], 

  zeszyt, 

  przybory do pisania.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.4.  Maszyny i urządzenia do pasteryzacji i sterylizacji 

 

5.4.1. 

Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na podstawie schematu pasteryzatora płytowego wyjaśnij jego działanie. 

 

Rysunek do ćwiczenia 1. Pasteryzator płytowy

 

– schemat przepływu mleka oraz czynnika grzejnego i 

chłodzącego w pasteryzatorze płytowym

 

[2, s. 280] 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia

 

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z budową i działaniem pasteryzatora płytowego, 
2)  przeanalizować schemat pasteryzatora płytowego, 
3)  rozróżnić drogi przepływu poszczególnych czynników. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

pogadanka,  

– 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

model pasteryzatora płytowego, 

 

plansze i foliogramy dotyczące budowy i działania pasteryzatora płytowego, 

 

zeszyt, 

 

przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Ćwiczenie 2 

 

Dobrać urządzenia do utrwalania żywności, do wybranych produktów. 

 

urządzenie 

rodzaj pracy 

przykłady materiału 

poddanego utrwalaniu 

dodatkowe 

informacje 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rodzajami urządzeń do utrwalania żywności, 
2)  przeanalizować działanie urządzenia do utrwalania żywności, 
3)  określić rodzaj pracy urządzeń, 
4)  dobrać materiał, który jest przeznaczony do utrwalania w danym urządzeniu, 
5)  określić dodatkowe informacje o danej suszarce, 
6)  wpisać zebrane wiadomości do tabelki, 
7)  zaprezentować pracę. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

metoda projektu, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

katalogi i prospekty urządzeń do utrwalania żywności, 

 

plansze i foliogramy przedstawiające urządzenia do utrwalania żywności, 

 

podręcznik [2], 

 

zeszyt, 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Określ przeznaczenie niezbędnej armatury kontrolnej wybranego autoklawu. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z dokumentacją techniczno-ruchową autoklawu, 
2)  wypisać niezbędną armaturę autoklawu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

3)  określ przeznaczenie niezbędnej armatury, 
4)  zaprezentować wnioski. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

pogadanka,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  film dydaktyczny dotyczący eksploatacji autoklawu, 

  dokumentacja techniczno-ruchowa autoklawu, 

  zeszyt, 

  przybory do pisania. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

6. 

EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Eksploatowanie  maszyn  
i urządzeń do obróbki termicznej” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 1, 2, 3, 5, 7, 8, 9, 10, 13, 14, 15, 16, 18 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 4, 6, 11, 12, 17, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego, 

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  b,  2.  c,  3.  d,  4.  c, 5. c, 6. a, 7. b, 8. a, 9. b, 10. a, 11. d,  
12. c, 13. c, 14. c, 15. d, 16. a, 17. c, 18. b, 19. a, 20. c. 

 

Plan testu 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Rozróżnia 

elementy 

konstrukcyjne 

blanszownika 

2. 

Rozróżnia 

armaturę 

parnika 

ciśnieniowego 

3.  

Objaśnia 

zasadę 

działania 

kotła 

warzelnego  

4. 

Stosuje 

zasady 

obsługi 

kotła 

warzelnego 

PP 

5. 

Rozróżnia 

parametry 

procesu 

blanszowania 

6. 

Dobiera 

urządzenie 

do 

materiału 

poddawanego obróbce cieplnej 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

7. 

Identyfikuje  źródło  ogrzewania  płyty 
grzejnej 

8. 

Wskazuje 

główny 

element 

konstrukcyjny pieca 

9. 

Wyjaśnia zasadę działania pieca 

10. 

Wyjaśnia 

zasadę 

działania 

obiegu 

cyklotermicznego w piecu 

11. 

Dobiera urządzenie do rodzaju pracy 

PP 

12. 

Określa cel stosowania magnetronu 

PP 

13. 

Identyfikuje 

główne 

elementy 

konstrukcyjne wyparki próżniowej 

14. 

Rozróżnia elementy wyparki 

15. 

Identyfikuje 

czynnik 

chłodniczy  

stosowany w wyparce 

16. 

Objaśnia zasadę działania wyparki 

17. 

Określa  cel  stosowania  urządzenia 
kontrolnego wyparki 

PP 

18. 

Objaśnia zasadę działania pasteryzatora 

19. 

Określa cel stosowania autoklawu 

PP 

20. 

Określa 

właściwości 

konstrukcyjne 

sterylizatora  

PP 

 
 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

 
1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  dwutygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

7.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru. 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, motywuj uczniów do rozwiązywania zadań). 

8.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

9.  Sprawdź testy i dokonaj zbiorczego zestawienia wyników. 
10. Przeprowadź  analizę  ilościową  i  jakościową  zadań  (m.in.  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności). 

11. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych uczniów. 

 

Instrukcja dla ucznia 

 
1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań wyboru wielokrotnego (tylko jedna odpowiedz jest prawidłowa). 
5.  Test  składa  się  z  zadań  o  różnym  stopniu  trudności:  zadania  10,  12,  16,  18,  29  są  

z poziomu ponadpodstawowego i z poziomu podstawowego. 

6.  Odpowiedzi  udzielaj  na  załączonej  karcie  odpowiedzi.  Prawidłową  odpowiedź  zakreśl 

„X”. 

7.  W przypadku pomyłki dotyczącej wyboru odpowiedzi poprzednio zaznaczoną odpowiedź 

zakreśl „kółkiem” i zaznacz ponownie „X” właściwą odpowiedź. 

8.  Przestrzegaj podanej przez nauczyciela normy czasowej (40 min). 
9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Porozumiewanie  się  z  innymi  uczniami  lub  korzystanie  ze  „środków  pomocy”  wiąże  się  

z otrzymaniem oceny niedostatecznej. 

11.  Jeżeli masz jakieś wątpliwości dotyczące testu spytaj nauczyciela. 
12.  Po skończonej pracy test wraz z kartą odpowiedzi oddaj nauczycielowi. 
 
 

Życzę powodzenia 

 

Materiały dla ucznia:

 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 
 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Ogrzewanie wody za pomocą bełkotki stosowane jest w: 

a)  kotłach warzelnych, 
b)  blanszownikach, 
c)  parnikach, 
d)  wyparkach. 
 

2.  Parnik ciśnieniowy nie posiada: 

a)  manometru, 
b)  zaworu bezpieczeństwa, 
c)  zaworu zwrotnego, 
d) zaworu odprowadzającego. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

3.  Potrawy ogrzewane w kotle warzelnym nie przypalają się ze względu na: 

a)  ogrzewanie kotła energią elektryczną, 
b) możliwość szczelnego zamknięcia kotła, 
c)  ogrzewanie kotła parą, 
d) podwójne ścianki kotła. 
 

4.  W trakcie pracy kotła warzelnego należy m.in.: 

a)  nie podchodzić do kotła, 
b)  uruchomić mieszadło, 
c)  kontrolować wskazanie manometru, 
d)  zapoznać się z dokumentacją techniczno-ruchową. 
 

5.  Proces blanszowania odbywa się w temperaturze: 

a)  30 –  40°C, 
b) 60 – 65

o

C, 

c)  85 – 90

o

C, 

d) 100 – 105

o

C. 

 

6.  Frytki i konfitury otrzymywane są w wyniku obróbki termicznej w: 

a)  smażalniku, 
b)  kotłach warzelnych, 
c)  piecach, 
d)  wyparkach. 
 

7.  Płyty grzejne mogą być ogrzewane:  

a)  parą technologiczną, 
b)  gazem, 
c)  olejem, 
d)  wrzącą wodą. 
 

8.  Do głównych elementów każdego typu pieca można zaliczyć:  

a)  komorę wypiekową, 
b) palnik, 
c)  trzon siatkowy, 

d) 

wózek obrotowy

 

9.  W piecu komorowym trzon w postaci siatkowej taśmy:  

a)  pozostaje w bezruchu, 
b) wykonuje ruch postępowo-zwrotny, 
c)  wykonuje ruch okrężny, 
d) przesuwa się z boku na bok. 
 

10.  W obiegu cyklotermicznym spaliny (gorące powietrze):  

a)  za pomocą wentylatora przekazywane są do ponownego obiegu, 
b)  za pomocą wentylatora wyprowadzane są przez przewód kominowy, 
c)  dzięki wentylatorowi omijają komorą grzewczą, 
d)  dzięki wentylatorowi omijają komorę wypiekową.  
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

11.  Piec wykorzystywany w produkcji potokowej (taśmowej) to:  

a)  obrotowy, 
b)  rurowy, 
c)  komorowy, 
d)  tunelowy. 
 

12.  Magnetron to: 

a)  katalizator ciepła, 
b)  urządzenie sterujące, 
c)  źródło promieniowania, 
d)  zabezpieczenie uniemożliwiające przedostanie się mikrofal. 
 

13.  Do głównych elementów wyparek próżniowych można zaliczyć: 

a)  komorę grzejną, płaszcz grzejny, 
b)  sprężarkę, komorę oparów, 
c)  komorę grzejną, komorę oparów, 
d)  skraplacz, płyty. 
 

14.  Redukcję ciśnienia w wyparce próżniowej uzyskuje się stosując: 

a)  kondycjoner, 
b)  płaszcz grzejny, 
c)  pompę próżniową, 
d)  sprężarkę próżniową. 
 

15.  Czynnikiem chłodzącym w skraplaczu wyparki próżniowej jest: 

a)  woda destylowana, 
b)  chlorek sodu, 
c)  freon, 
d)  woda studzienna. 
 

16.  Skrócenie czasu odparowania w wyparce możliwe jest dzięki: 

a)  odparowaniu cieczy w cienkim filmie, 
b) wprowadzeniu pary wodnej (o temp. 100°C ) do zagęszczanej cieczy, 
c)  wprowadzeniu pary wodnej przegrzanej o temp. 400°C, 
d) sprężenie zagęszczonej cieczy wrzącej. 
 

17.  Wziernik w wyparce umożliwia kontrolę: 

a)  temperatury zagęszczanej cieczy, 
b)  ciśnienia zagęszczanej cieczy, 
c)  poziomu zagęszczanej cieczy, 
d)  prężności zagęszczanej cieczy. 
 

18.  Dział regeneracji ciepła w pasteryzatorze płytowym umożliwia: 

a)  ogrzewanie cieczy (mleka) do temperatury pasteryzacji, 
b)  ogrzewanie wchodzącej do pasteryzatora cieczy, 
c)  schładzanie, wychodzącej z pasteryzatora cieczy, 
d)  ogrzewanie wychodzącej z pasteryzatora cieczy. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

19.  Autoklaw umożliwia: 

a)  sterylizację, 
b) pasteryzację, 
c)  zagęszczenie, 
d) prażenie. 
 

20.  Sterylizator hydrostatyczny osiąga znaczną wysokość ze względu na: 

a)  ilość sekcji, 
b)  skomplikowaną konstrukcję, 
c)  zapewnienie odpowiedniego ciśnienia, 
d)  rodzaj sterylizowanego materiału. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Eksploatowanie maszyn i urządzeń do obróbki termicznej 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Eksploatowanie  maszyn  

i urządzeń do obróbki termicznej” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 13, 15, 16, 17 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 4, 10, 11, 14, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego, 

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c, 2. a, 3. b, 4. a, 5. b, 6. b, 7. d, 8. b, 9. c, 10. d, 11. b,  
12. a, 13. d, 14. a, 15. a, 16. d, 17. d, 18. c 19. b, 20. c. 

 

Plan testu 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Rozróżnia elementy konstrukcyjne 
blanszownika 
 

2. 

Rozróżnia armaturę parnika     
ciśnieniowego 

3.  

Objaśnia zasadę działania kotła 
warzelnego  

4. 

Stosuje zasady obsługi kotła 
warzelnego 

PP 

5. 

Wyjaśnia budowę wanny smażalniczej 

6. 

Identyfikuje źródło ogrzewania płyty 
grzejnej 

7. 

Rozróżnia środki transportu 
wewnętrznego 

8. 

Wyjaśnia zasadę działania pieca  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

9. 

Wyjaśnia zasadę działania obiegu 
cyklotermicznego w piecu 

10. 

Dobiera piec do rodzaju pracy 

PP 

11. 

Określa cel stosowania nagnetronu 

PP 

12. 

Wyjaśnia budowę pieca obrotowego 

13. 

Identyfikuje główne elementy budowy 
wyparki próżniowej 

14. 

Dobiera czynnik chłodzący stosowany 
w wyparce 

PP 

15. 

Objaśnia zasadę działania wyparki 

16. 

Wyjaśnia zasadę działania suszarki 

17. 

Wyjaśnia zasadę działania  
pasteryzatora 

18. 

Określa cel stosowania autoklawu 

PP 

19. 

Stosuje urządzenie do danej metody 
sterylizacji 

PP 

20. 

Określa właściwości konstrukcyjne 
sterylizatora 

PP 

 
 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  dwutygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

7.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, motywuj uczniów do rozwiązywania zadań). 

8.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
9.  Sprawdź testy i dokonaj zbiorczego zestawienia wyników. 
10.  Przeprowadź  analizę  ilościową  i  jakościową  zadań  (m.in.  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności). 

11.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych uczniów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań wyboru wielokrotnego (tylko jedna odpowiedz jest prawidłowa). 
5.  Test składa się z zadań o różnym stopniu trudności: zadania są z poziomu podstawowego, 

i z poziomu ponadpodstawowego. 

6.  Odpowiedzi  udzielaj  na  załączonej  karcie  odpowiedzi.  Prawidłową  odpowiedź  zakreśl 

„X”. 

7.  W przypadku pomyłki dotyczącej wyboru odpowiedzi poprzednio zaznaczoną odpowiedź 

zakreśl „kółkiem” i zaznacz ponownie „X” właściwą odpowiedź. 

8.  Przestrzegaj podanej przez nauczyciela normy czasowej (40 min). 
9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Porozumiewanie  się  z  innymi  uczniami  lub  korzystanie  ze  „środków  pomocy”  wiąże  się  

z otrzymaniem oceny niedostatecznej. 

11.  Jeżeli masz jakieś wątpliwości dotyczące testu spytaj nauczyciela. 
12.  Po skończonej pracy test wraz z kartą odpowiedzi oddaj nauczycielowi. 
 
 

Życzę powodzenia 

 
 

Materiały dla ucznia:

 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 
 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Ogrzewanie wody za pomocą bełkotki stosowane jest w: 

a)  kotłach warzelnych, 
b) wyparkach. 
c)  blanszownikach, 
d) parnikach. 
 

2.  Parnik ciśnieniowy nie posiada: 

a)  zaworu zwrotnego, 
b) zaworu bezpieczeństwa, 
c)  manometru, 
d) zaworu odprowadzającego. 
 

3.  Potrawy ogrzewane w kotle warzelnym nie przypalają się ze względu na: 

a)  ogrzewanie kotła energią elektryczną, 
b)  podwójne ścianki kotła, 
c)  możliwość szczelnego zamknięcia kotła, 
d)  ogrzewanie kotła parą. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

4.  W trakcie pracy kotła warzelnego należy: 

a)  kontrolować wskazanie manometru, 
b) nie podchodzić do kotła, 
c)  uruchomić mieszadło, 
d) zapoznać się z dokumentacją techniczno-ruchową. 
 

5.  Tłuszcz z wanny smażalniczej: 

a)  odsysa się pompką, 
b)  zlewa wyprofilowanym lejkiem, 
c)  zlewa otworem w dnie wanny, 
d)  wybiera się specjalnym wybierakiem. 
 

6.  Płyty grzejne mogą być ogrzewane: 

a)  parą technologiczną, 
b) gazu, 
c)  oleju, 

d) 

wrzącej wody.

 

 

7.  Do głównych elementów każdego typu pieca można zaliczyć: 

a)  wózek obrotowy, 
b)  palnik, 
c)  trzon siatkowy, 
d)  komorę wypiekową

.

 

 

8.  W piecu komorowym trzon w postaci siatkowej taśmy: 

a)  pozostaje w bezruchu, 
b) wykonuje ruch postępowo-zwrotny, 
c)  wykonuje ruch okrężny, 
d) przesuwa się z boku na bok. 
 

9.  W obiegu cyklotermicznym spaliny (gorące powietrze): 

a)  za pomocą wentylatora wyprowadzane są przez przewód kominowy, 
b) dzięki wentylatorowi omijają komorą grzewczą, 
c)  za pomocą wentylatora przekazywane są do ponownego obiegu, 
d) dzięki wentylatorowi omijają komorę wypiekową. 
 

10.  Piec o działaniu ciągłym to: 

a)  obrotowy, 
b) rurowy, 
c)  komorowy, 
d) tunelowy. 
 

11.  Magnetron to: 

a)  katalizator ciepła, 
b) źródło promieniowania, 
c)  urządzenie sterujące, 
d) zabezpieczenie uniemożliwiające przedostanie się mikrofal. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

12.  Zaparowanie w piecu obrotowym odbywa się przez: 

a)  natrysk wody na gorące stalowe ramy, 
b) natrysk wody przez otwory w górnej części komory wypiekowej, 
c)  nawilżanie komory wypiekowej wodą znajdującą się w rynienkach podłogowych, 
d) nawilżanie komory wypiekowej wodą wypływającą z nagrzewnicy. 
 

13.  Do głównych elementów wyparek próżniowych można zaliczyć:  

a)  komorę grzejną, płaszcz grzejny, 
b) sprężarkę, komorę oparów, 
c)  skraplacz, płyty, 
d) komorę grzejną, komorę oparów.  
 

14.  Czynnikiem chłodzącym w skraplaczu wyparki próżniowej jest: 

a)  woda studzienna, 
b) woda destylowana, 
c)  chlorek sodu, 
d) freon. 
 

15.  Skrócenie czasu odparowania w wyparce możliwe jest dzięki:  

a)  odparowaniu cieczy w cienkim filmie, 
b) wprowadzeniu pary wodnej  (o temp. 100

O

C ) do zagęszczanej cieczy, 

c)  wprowadzeniu pary wodnej przegrzanej o temp. 400

O

C, 

d) sprężenie zagęszczonej cieczy wrzącej. 
 

16.  Ciepło do odparowania wody z żywności jest pobierane od gorących powierzchni w 

suszarkach:  
a)  promiennikowych, 
b) konwekcyjnych, 
c)  dielektrycznych, 
d) kondukcyjnych. 
 

17.  Czynnik grzejny (gorąca woda) i pasteryzowana ciecz w pasteryzatorze płytowym 

przepływają:  
a)  w tym samym kierunku po obwodach płyt, 
b) w przeciw prądzie po obwodach płyt, 
c)  w tym samym kierunku w przestrzeniach kanalikowych, 
d) w przeciw prądzie w przestrzeniach kanalikowych. 
 

18.  Autoklaw umożliwia: 

a)  pasteryzację, 
b) zagęszczenie, 
c)  sterylizację, 
d) prażenie. 
 

19.  Sterylizację mleka UHT przeprowadza się w: 

a)  sterylizatorze hydrostatycznym pionowym, 
b) sterylizatorze inżektorowym, 
c)  autoklawie obrotowym, 
d) autoklawie piomowym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

20.  Sterylizator hydrostatyczny osiąga znaczną wysokość ze względu na: 

a)  ilość sekcji, 
b) skomplikowaną konstrukcję, 
c)  zapewnienie odpowiedniego ciśnienia, 
d) rodzaj sterylizowanego materiału. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Eksploatowanie maszyn i urządzeń do obróbki termicznej 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

7. LITERATURA 

 
1.  Ambroziak Z. Produkcja piekarsko-ciastkarska. Cz. 2. WSiP, Warszawa 1999 
2.  Dłużewski M., Dłużewska A.: Technologia żywności. Cz. 2. WSiP, Warszawa 2001 
3.  Grzesińska W.: Wyposażenie techniczne zakładów. WSiP, Warszawa 2005 
4.  Jabłecka J., Zaworska A.: Podstawy przetwórstwa żywności. Cz. 1. eMPi

2

, Poznań 2005  

5.  Jastrzębski W.: Technologia chłodnicza żywności. WSiP, Warszawa 1991 
6.  Lewicki  P.P.(red.):  Inżynieria  procesowa  i  aparatura  przemysłu  spożywczego.  Tom.2. 

WN-T, Warszawa 1990