background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
             NARODOWEJ

 

 
 
 
 
Robert Klarecki 
 
 
 
 
 
 

Analizowanie układów elektrycznych i automatyki 
przemysłowej 812[03].O1.05 

 
 
 
 
 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 

mgr Janusz Górny 

mgr inŜ. Marek Olsza 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Paweł Krawczak 
 
 
Konsultacja: 
dr inŜ. BoŜena Zając 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  812[03].O1.05. 
„Analizowanie układów elektrycznych i automatyki przemysłowej”, zawartego w modułowym 
programie nauczania dla zawodu operator maszyn i urządzeń odlewniczych. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie  

2. Wymagania wstępne  

3. Cele kształcenia  

4. Scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia 

13 

5.1. Podstawowe elementy i prawa obwodu elektrycznego 

13 

5.1.1. Ćwiczenia  

13 

5.2. Podstawy miernictwa elektrycznego 

15 

5.2.1. Ćwiczenia  

15 

5.3. Maszyny elektryczne i transformatory. Instalacje elektryczne 

17 

5.3.1. Ćwiczenia  

17 

5.4. Układy sterowania i automatyki przemysłowej 

19 

5.4.1. Ćwiczenia  

19 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7. Literatura  

34 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  operator  maszyn  i  urządzeń 
odlewniczych. 

Poradnik  dla  nauczyciela  zawiera  informacje  i  wskazówki  niezbędne  dla  efektywnego 

zorganizowania  procesu  kształcenia  w  jednostce  modułowej.  Zamieszczono  w nim 
następujące części: 

 

wymagania wstępne, 

 

szczegółowe cele kształcenia, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ć

wiczenia, 

 

ewaluacja osiągnięć ucznia, 

 

literatura. 
Wymagania  wstępne  określają  umiejętności  jakie  uczeń  powinien  mieć  ukształtowane 

przed  rozpoczęciem  pracy  z  poradnikiem.  NaleŜy  zachęcić  uczniów,  aby  zapoznali  się 
z wymaganiami  i  ocenili,  czy  je  spełniają.  Dotyczą  one  umiejętności,  które  uczniowie 
ukształtowali  podczas  dotychczasowej  nauki.  Spełnienie  wymagań  wstępnych  pozwoli 
uczniom  na  skoncentrowanie  się  na  kształtowaniu  nowych  umiejętności  potrzebnych  do 
zaliczenia jednostki modułowej. 

Szczegółowe cele kształcenia określają umiejętności, jakie uczeń powinien ukształtować 

w  wyniku  procesu  kształcenia  w  tej  jednostce  modułowej.  Przed  rozpoczęciem  zajęć  naleŜy 
zapoznać uczniów z celami kształcenia, aby dowiedzieli się, czego się nauczą. 

W  poradniku  zamieszczono  takŜe  dwa  przykładowe  scenariusze  zajęć.  Wskazują  one 

sposób  prowadzenia  zajęć  dydaktycznych  z  wykorzystaniem  metod  zalecanych  w programie 
jednostki modułowej. 

Ć

wiczenia  (toŜsame  z  tymi,  które  znajdują  się  w  poradniku  dla  ucznia),  zawierają 

polecenie,  wskazówki  do  realizacji,  zalecane  metody  nauczania  –  uczenia  się  oraz  środki 
dydaktyczne. Wykonując poszczególne ćwiczenia uczeń powinien ukształtować umiejętności 
niezbędne do zaliczenia jednostki modułowej, 

Ewaluacja osiągnięć ucznia powinna zostać przeprowadzona z pomocą testów osiągnięć 

szkolnych:  wielokrotnego  wyboru  oraz  próby  pracy.  W  poradniku  dla  nauczyciela 
zamieszczono  dwa  przykładowe  narzędzia  pomiaru  dydaktycznego.  Wszystkie  zadania 
zamieszczone  w testach  obejmują  treści  objęte  programem  nauczania  oraz  sprawdzają,  czy 
uczeń osiągnął załoŜone w jednostce modułowej cele. 

Ostatnim  elementem  poradnika  dla  nauczyciela  jest  wykaz  literatury.  Zawiera  on 

zarówno  pozycje  przydatne  uczniowi  dla  pogłębienia  wiedzy  z  zakresu  programu  jednostki 
modułowej, jak i pozycje metodyczne. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  w  jednostce  modułowe  prowadzone  były 

róŜnymi  metodami  uwzględniającymi  wszystkie  strategie  kształcenia  wielostronnego.  
NaleŜy stosować metody z zakresu strategii problemowej (metody problemowe) i operacyjnej 
(metody  praktyczne).  Formy  organizacyjne  pracy  powinny  być  zróŜnicowane  począwszy  od 
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

812[03].O1.01 

Przestrzeganie wymagań 

bezpieczeństwa i higieny pracy, 

ochrony przeciwpoŜarowej  

i ochrony środowiska 

 

 

812[03].O1.02 

Posługiwanie się 

dokumentacją techniczną 

 

 

812[03].O1.04 

Rozpoznawanie elementów maszyn 

i mechanizmów 

812[03].O1.05 

Analizowanie układów 

elektrycznych i automatyki 

przemysłowej 

 

812[03].O1.06 

Stosowanie podstawowych technik 

wytwarzania części maszyn

 

812[03].O1 

Techniczne podstawy zawodu 

 

812[03].O1.03 

Stosowanie materiałów 

konstrukcyjnych  

i narzędziowych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się dokumentacją techniczną, 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji technicznej, jak: Polskie Normy, poradniki, 

 

analizować treść zadania, dobierać metody i plan rozwiązania, 

 

posługiwać  się  podstawowymi  pojęciami  z  zakresu  fizyki,  takimi  jak:  masa,  siła, 
prędkość, 

 

interpretować związki wyraŜone za pomocą wzorów, tabel, 

 

komunikować się i pracować w zespole, 

 

samodzielnie podejmować decyzje, 

 

dokonywać oceny swoich umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozróŜnić  podstawowe  wielkości  dotyczące  energii  elektrycznej  oraz  określić  ich 
jednostki, 

 

rozpoznać  na  podstawie  schematu  elementy  obwodu  elektrycznego  prądu  stałego 
i przemiennego, 

 

scharakteryzować  materiały:  przewodzące,  półprzewodzące  izolacyjne,  magnetyczne, 
konstrukcyjne,  

 

zmierzyć  natęŜenie  prądu  i  moc  w  obwodach  prądu  stałego  oraz  przemiennego 
jednofazowego i trójfazowego, 

 

rozróŜnić instalacje mieszkaniowe i przemysłowe,  

 

dobrać układ zabezpieczeń w obwodzie elektrycznym, 

 

określić średnicę przewodu w zaleŜności od wielkości mocy, 

 

rozróŜnić połączenia odbiorników szeregowo, równolegle, w gwiazdę i w trójkąt, 

 

rozróŜnić: uziemienie ochronne, uziom, przewód uziemiający i zerowanie, 

 

zmierzyć rezystancję izolacji i rezystancję uziemienia, 

 

rozpoznać typowe usterki i uszkodzenia w obwodach instalacji i osprzęcie elektrycznym 
maszyn i urządzeń, 

 

wyjaśnić zasadę działania transformatora, prądnicy, silnika elektrycznego,  

 

wskazać róŜnice w budowie i pracy prądnicy, silnika i transformatora, 

 

określić  parametry  maszyn  i  urządzeń  elektrycznych  na  podstawie  tabliczki 
znamionowej,  

 

rozróŜnić podstawowe elementy elektroniczne, 

 

rozróŜnić podstawowe elementy układu sterowania, 

 

określić przeznaczenie elementów układu sterowania, 

 

rozróŜnić elementy układów automatyki przemysłowej,  

 

odczytać proste schematy układów automatycznej regulacji, 

 

posłuŜyć się Polskimi Normami, katalogami oraz poradnikami, 

 

przewidzieć zagroŜenia i ich skutki podczas pracy przy urządzeniach elektrycznych, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  od  poraŜeń  prądem 
elektrycznym, ochrony przeciwpoŜarowej podczas wykonywania pomiarów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 

………………………………………………………… 

Modułowy program nauczania: 

Operator maszyn i urządzeń odlewniczych 812[03] 

Moduł:  

   Techniczne podstawy zawodu 812[03].O1 

Jednostka modułowa:  

Analizowanie  układów  elektrycznych  i  automatyki  
przemysłowej 812[03].O1.05 

Temat:  Pomiar mocy w obwodach prądu stałego. 

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności pomiaru mocy w obwodzie prądu stałego. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować  stanowisko  do  wykonania  pomiarów  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  
i higieny pracy, 

 

dobrać  mierniki  i  odpowiednio  ustawić  mierniki  do  pomiaru  mocy  w  obwodach  prądu 
stałego, 

 

połączyć obwód prądu stałego na podstawie schematu, 

 

zmierzyć moc, napięcie i natęŜenie prądu w obwodzie prądu stałego, 

 

zaproponować układ do pomiaru mocy w obwodzie prądu stałego. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia pomiarowe, 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach. 

 
Czas:
 

135 minut. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja  do  wykonania  ćwiczenia  zawierająca  dokumentację  zadania  (tekst  przewodni 

do wykonania ćwiczenia), 

 

stanowiska pomiarowe, 

 

zasilacz prądu stałego, 

 

watomierz, dwa multimetry (ewentualnie amperomierz i woltomierz), 

 

odbiorniki prądu stałego (Ŝarówki róŜnych mocy), 

 

przybory do pisania, 

 

arkusze papieru do notatek. 

 
Przebieg zajęć: 

Zadanie dla ucznia 

Przedmiotem ćwiczenia jest pomiar mocy  w obwodzie prądu stałego metodą techniczną 

i watomierzem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

FAZA WSTĘPNA 
Czynności  organizacyjno-porządkowe,  podanie  tematu  zajęć,  zaznajomienie  uczniów  
z pracą metodą tekstu przewodniego. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
 
INFORMACJE 
Pytania prowadzące: 
1.

 

Jakie mierniki słuŜą do pomiaru mocy w obwodzie prądu stałego metodą techniczną? 

2.

 

Jakim miernikiem posługujemy się przy pomiarze mocy? 

3.

 

Jakie  są  zasady  ustawienia  na  mierniku  właściwej  pozycji  przełącznika  zakresów 
(pokrętła)? 

4.

 

W jaki sposób włączamy do obwodu prądu stałego woltomierz i amperomierz? 

5.

 

W jaki sposób włączamy do obwodu watomierz? 

6.

 

Z jakiego wzoru naleŜy skorzystać, Ŝeby obliczyć moc w układzie na podstawie pomiaru 
napięcia i natęŜenia prądu? 

 
PLANOWANIE 
Sporządź plan pracy z uwzględnieniem następujących czynności: 
1.

 

Zaplanuj  kolejność  czynności  do  pomiaru  mocy  metodą  techniczna  i  watomierzem 
(uwzględniając bezpieczeństwo pomiarów) . 

2.

 

Wybierz  i  zastanów  się  w  jaki  sposób  przygotujesz  mierniki  do  pomiarów  (przełącznik 
zakresów, podłączenie przewodów). 

3.

 

Ustal, jak praktycznie wykonać połączenia przewodów według schematu. 

4.

 

Przygotuj tabelkę, w której będziesz zapisywał pomiary. 

 
UZGODNIENIE 
1.

 

Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 

2.

 

Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 

 
WYKONANIE 

1.

 

Zapoznaj się z instrukcją stanowiskową BHP. 

2.

 

Zapoznaj się ze sposobem załączenia napięcia (zasilacz, lub wyłącznik). 

3.

 

Zgromadź i opisz przyrządy i urządzenia, które będziesz wykorzystywał podczas pomiaru. 

4.

 

Przy odłączonym napięciu zmontuj układ do pomiaru mocy metoda techniczną. 

 
Uwaga: włączenia napięcia zasilania moŜesz dokonać jedynie za zgodą nauczyciela, po  
uprzednim sprawdzeniu przez niego poprawności połączeń! 
 

5.

 

Wykonaj pomiary i zanotuj wyniki w przygotowanej tabelce. 

6.

 

Przy odłączonym napięciu zmontuj układ do pomiaru mocy za pomocą watomierza. 

 

Uwaga:  kolejnego  włączenia  napięcia  zasilania  moŜesz  dokonać  jedynie  za  zgodą 
nauczyciela, po uprzednim sprawdzeniu przez niego poprawności połączeń! 

 
7.

 

Wykonaj pomiary i zanotuj wyniki w przygotowanej tabelce. 

8.

 

Porównaj wyniki pomiarów przy wykorzystaniu obydwóch metod. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

SPRAWDZANIE 
1.

 

Czy  prawidłowo  zostały  dobrane  i  ustawione  (przełącznik  zakresów,  podłączenie 
przewodów) mierniki? 

2.

 

Czy prawidłowo został wykonany układ połączeń? 

3.

 

Czy  prawidłowo  zostały  odczytane  wartości  mierzone  (np.,  czy  uwzględniono  wielkości 
podwielokrotne)? 

4.

 

Czy prawidłowo obliczono moc w układzie na podstawie natęŜenia prądu i napięcia? 

5.

 

Czy uporządkowano stanowisko po wykonaniu ćwiczenia? 

 
ANALIZA 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które  etapy  ćwiczenia sprawiły  im najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje,  jakie  nowe  i  waŜne 
umiejętności  zostały  wykształcone,  jakie  wystąpiły  nieprawidłowości  oraz  jak  ich  unikać  
w przyszłości. 
 
FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Sprawdź  jaką  moc  pobierają  róŜne  urządzenia,  które  wykorzystujesz  w  domu.  Które 

z nich pobierają duŜą moc, a które mniejszą. W jaki sposób moŜesz w bardziej ekonomiczny 
sposób (oszczędniej) korzystać z urządzeń elektrycznych? 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć nr 2 

 

Osoba prowadząca    

 

 

……………………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Operator maszyn i urządzeń odlewniczych 812[03] 

Moduł:  

   Techniczne podstawy zawodu 812[03].O1 

Jednostka modułowa:  

Analizowanie  układów  elektrycznych  i  automatyki 
przemysłowej 812[03].O1.05 

Temat:   Połączenie uzwojeń silnika na tabliczce zaciskowej „w gwiazdę” . 

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności wykonywania połączenia „w gwiazdę” na tabliczce 

zaciskowej silnika. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować  stanowisko  do  wykonania  połączenia  silnika  zgodnie  z  zasadami 
bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

dobrać mierniki potrzebne do sprawdzenia prawidłowości połączeń uzwojeń silnika , 

 

dobrać  narzędzia  potrzebne  do  wykonania  połączenia  uzwojeń  silnika  na  tabliczce 
zaciskowej, 

 

połączyć uzwojenia silnika w „gwiazdę”, 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne, 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach. 

 
Czas:
 

60 minut. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja  do  wykonania  ćwiczenia  zawierająca  dokumentację  zadania  (tekst  przewodni 

do wykonania ćwiczenia), 

 

silnik 3-fazowy z moŜliwością połączenia uzwojeń na tabliczce zaciskowej, 

 

przewody zasilające do silnika (np. z wtyczką 3-fazową), 

 

narzędzia  potrzebne  do  wykonania  połączeń  (komplet  wkrętaków,  komplet  kluczy 

nasadowych), 

 

omomierz, 

 

megaomomierz 

 

instrukcja do silnika (lub odpowiednia literatura), 

 

przybory do pisania, 

 

arkusze papieru do notatek, 

 

stanowisko do podłączenia silnika do sieci zasilającej. 

 
Przebieg zajęć: 

Zadanie dla ucznia 

Przedmiotem  ćwiczenia  jest  połączenie  uzwojeń  silnika  na  tabliczce  zaciskowej 

„w gwiazdę”. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

FAZA WSTĘPNA 

Czynności  organizacyjno-porządkowe,  podanie  tematu  zajęć,  zaznajomienie  uczniów  

z pracą metodą tekstu przewodniego. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
 
INFORMACJE 
Pytania prowadzące: 
1.

 

Jak podłączone są do tabliczki zaciskowej wyprowadzenia uzwojeń silnika? 

2.

 

W jaki sposób moŜna połączyć uzwojenia silnika na tabliczce zaciskowej? 

3.

 

Jakie pomiary naleŜy wykonać aby stwierdzić prawidłowość podłączenia uzwojeń silnika 
do tabliczki zaciskowej? 

4.

 

Jakie pomiary naleŜy wykonać aby stwierdzić brak uszkodzenia izolacji uzwojeń silnika? 

5.

 

Jakich mierników naleŜy uŜyć, aby dokonać obydwu pomiarów? 

6.

 

Jakimi narzędziami naleŜy posłuŜyć się, aby połączyć na tabliczce zaciskowej uzwojenia 
silnika? 

 
PLANOWANIE 
Sporządź plan pracy z uwzględnieniem następujących czynności: 
1.

 

Ustal, w jaki sposób powinny być podłączone do tabliczki zaciskowej uzwojenia silnika. 

2.

 

Ustal, jakim miernikiem naleŜy sprawdzić prawidłowość połączeń. 

3.

 

Ustal,  w  jaki  sposób  sprawdzić  właściwy  stan  izolacji  uzwojeń  (uzwojeń  względem 
siebie i względem korpusu silnika). 

4.

 

Jakich mierników uŜyjesz do przeprowadzenia pomiarów. 

5.

 

Ustal w jaki sposób naleŜy wykonać połączenie uzwojeń. 

6.

 

Zaplanuj, jakie narzędzia są potrzebne do wykonania połączenia. 

 
UZGODNIENIE 
1.

 

Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 

2.

 

Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 

 
WYKONANIE 
1.

 

Dobierz mierniki potrzebne do wykonania pomiaru. 

2.

 

Dobierz narzędzia potrzebne do wykonania połączeń. 

3.

 

Wykonaj pomiary i zinterpretuj wyniki. 

4.

 

Wykonaj połączenie uzwojeń silnika na tabliczce zaciskowej „w gwiazdę”. 

5.

 

Przygotuj silnik do uruchomienia. 

 
 
SPRAWDZANIE 
1.

 

Czy prawidłowo dobrano mierniki potrzebne do wykonania pomiarów? 

2.

 

Czy prawidłowo dobrano narzędzia do wykonania połączeń? 

3.

 

Czy prawidłowo wykonano i zinterpretowano pomiary? 

4.

 

Czy prawidłowo wykonano połączenia? 

5.

 

Czy  uporządkowano  stanowisko  po  wykonaniu  ćwiczenia  i  przygotowano  silnik  do 
uruchomienia? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

ANALIZA 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które  etapy  ćwiczenia sprawiły  im najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje,  jakie  nowe  i  waŜne 
umiejętności  zostały  wykształcone,  jakie  wystąpiły  nieprawidłowości  oraz  jak  ich  unikać  
w przyszłości. Nauczyciel podłącza silnik do sieci, aby „udowodnić” prawidłowość połączeń.  
 
FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. Podstawowe elementy i prawa obwodu elektrycznego 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zapisz  podane  niŜej  wartości  wielkości  elektrycznych  posługując  się  mnoŜnikiem 

i jednostką podstawową: 250mA; 0,4kV; 2,2kΩ; 2700µA; 0,5MΩ. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami 

sposoby przeliczania wielkości wielokrotnych i podwielokrotnych.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

wykonać obliczenia, 

2)

 

zaprezentować wyniki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pogadanka. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

kalkulator, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Przyporządkuj  symbole  elementów  elektronicznych  stosowane  przy  rysowaniu 

schematów elektronicznych do nazw tych elementów. 
 

rezystor   

 

 

 
łącznik 

 

 

 

 
dioda  

 

 

 

 
bezpiecznik   

 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić    z  uczniami 

symbole graficzne elementów elktronicznych.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć sobie symbole elementów elektronicznych,  
2)  dobrać nazwy z symbolami w pary. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pogadanka z elementami pokazu. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

symbole graficzne elementów (np. foliogramy), 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Połącz  w  pary  nazwy  wielkości  elektrycznych  z  odpowiadającymi  im  oznaczeniami 

jednostek. 
Symbol wielkości elektrycznej  

 

 

Oznaczenie jednostki 

natęŜenie prądu  

 

 

 

 

 

 

 

napięcie elektryczne  

 

 

 

 

 

 

rezystancja  

 

 

 

 

 

 

 

 

pojemność   

 

 

 

 

 

 

 

 

   

indukcyjność 

 

 

 

 

 

 

 

 

moc elektryczna  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zagadnienia 

związane z oznaczeniami literowymi i jednostkami podstawowych wielkości elektrycznych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

rozpoznać symbol wielkości elektrycznej, 

2)

 

przyporządkować danemu symbolowi oznaczenie jednostki, 

3)

 

zaprezentować wyniki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pogadanka. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

tablica jednostek elektrycznych,  

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.2. Podstawy miernictwa elektrycznego 

 
5.2.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj  pomiary  rezystancji  Ŝarówek  (dokładnie  Ŝarników)  trzech  róŜnych  Ŝarówek  za 

pomocą miernika uniwersalnego. 

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia.  Przypomnieć  sposób  ustawienia  miernika  na  przykładzie 
róŜnych mierników. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

narysować schemat pomiarowy, 

2)

 

zgromadzić potrzebną aparaturę i elementy elektryczne, 

3)

 

wybrać tryb pracy miernika, 

4)

 

wykonać pomiary rezystancji Ŝarówek, 

5)

 

zapisać wyniki pomiarów. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

tekst przewodni,  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrukcja  do  wykonania  ćwiczenia  zawierająca  dokumentację  zadania  i  tabelki  do 
wpisania pomiarów,  

 

trzy dowolne Ŝarówki o róŜnych parametrach, 

 

miernik uniwersalny cyfrowy, 

 

przybory do pisania, 

 

kartki do notatek. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj pomiaru napięcia trzech róŜnych baterii za pomocą miernika uniwersalnego. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Przygotować  instrukcje  do  ćwiczenia  (tekst  przewodni  do  wykonania  zadania),  baterie 
o róŜnych  napięciach,  mogą  być  częściowo  rozładowane,  lub  o  róŜnych  napięciach 
znamionowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

narysować schemat pomiarowy,  

2)

 

zgromadzić potrzebną aparaturę i elementy elektryczne, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

3)

 

wybrać tryb pracy miernika, 

4)

 

wykonać pomiary napięcia, 

5)

 

zapisać wyniki pomiarów, 

6)

 

uszeregować baterie od najwyŜszego napięcia, do najniŜszego. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

tekst przewodni,  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

trzy  baterie  (o  róŜnych  napięciach,  mogą  być  częściowo  rozładowane,  lub  o  róŜnych 
napięciach znamionowych), 

 

miernik uniwersalny cyfrowy, 

 

przybory do pisania, 

 

kartki do prowadzenia notatek. 

 
Ćwiczenie 3 

Pod  kontrolą  nauczyciela  sprawdź  neonowym  wskaźnikiem  napięcia  obecność  napięcia, 

lub jego brak. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Pomiary  wykonywać  tylko  na  specjalnym  stanowisku  odpowiednio  zabezpieczonym 
i umoŜliwiającym awaryjne odłączenie napięcia.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z obsługą wskaźnika neonowego (moŜe być potrzebna jego instrukcja), 

2)

 

dokonać próby napięcia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pogadanka,  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

„gniazdko” elektryczne pod napięciem (najlepiej z osobnym wyłącznikiem zabezpieczone 

wyłącznikiem róŜnicowoprądowym), 

 

dowolny (najlepiej kilka typów) próbnik napięcia (jeŜeli to moŜliwe z instrukcją obsługi). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3. Maszyny elektryczne i transformatory. Instalacje elektryczne

 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Odczytaj z tabliczki znamionowej silnika takie parametry maszyny, jak: 

 

rodzaj i wartość napięcia zasilania, 

 

moc maszyny, 

 

prędkość obrotową wirnika silnika, 

 

wartość prądu znamionowego, 

 

stopień ochrony obudowy. 

 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 1. Tabliczka znamionowa [1, str. 255] 

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zagadnienia 

związane  ze  znamionami  maszyn  elektrycznych  i  ich  jednostkami.  Przygotować  najlepiej 
kilka  tabliczek  znamionowych  róŜnych  maszyn  (mogą  być  całe  maszyny,  w  ostateczności 
mogą być zdjęcia lub rysunki). 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odczytać wartości z tabliczki zaciskowej, 

2)

 

przyporządkować wartości do ich nazw, 

3)

 

zapisać wymagane parametry silnika. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pogadanka z pokazem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

tabliczka znamionowa lub jej rysunek, 

 

przybory do pisania i zeszyt. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Ćwiczenie 2 

Połącz  w  trójki  nazwy  przewodów  instalacji  elektrycznych,  ich  oznaczeń  literowych 

i kolorystycznych. 

 
przewód fazowy   

 

N   

 

Ŝ

ółto-zielony  

 

 

 

 

 

 

 

przewód neutralny 

 

PE   

 

inny niŜ Ŝółto-zielony i jasnoniebieski   

przewód ochronny 

 

 

 

jasnoniebieski 

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przygotować  odcinki 

przewodów elektroinstalacyjnych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przyporządkować danej nazwie przewodu oznaczenie i kolor, 

2)

 

zaprezentować wyniki. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pogadanka z pokazem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

odcinki przewodów, 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Połącz trójfazowy silnik asynchroniczny na tabliczce zaciskowej w trójkąt. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia  
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przypomnieć sobie sposób połączenia uzwojeń silnika na jego tabliczce zaciskowej, 

2)

 

dobrać odpowiednie narzędzia do wykonania połączenia, 

3)

 

podłączyć przewody zasilające i zwory kojarzące uzwojenia, 

4)

 

sprawdzić sposób połączenia z dokumentacją silnika, lub literatura. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pogadanka z pokazem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

sinik trójfazowy lub sama tabliczka zaciskowa z moŜliwością skojarzenia uzwojeń silnika 
w trójkąt, 

 

zwory do wykonania połączenia, 

 

pojedyncze  przewody  połączeniowe  lub  przewód  wieloŜyłowy  zakończony  wtyczką 
trójfazową, 

 

końcówki do zaprasowania, 

 

narzędzia; nóŜ monterski, komplet wkrętaków i kluczy nasadowych, praska do zaciskania 
końcówek, 

 

dokumentacja silnika i/lub literatura podana przez nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.4. Układy sterowania i automatyki przemysłowej

 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

MontaŜ  obwodu  głównego  zasilającego  3-fazowy  silnik  asynchroniczny.  Ćwiczenie 

wykonuje się bez napięcia. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Przygotować  instrukcje  do  ćwiczenia  (tekst  przewodni  do  wykonania  zadania),  aparaty 
i przewody połączeniowe, a takŜe narzędzia.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)

 

rozpoznać  elementy  układu  według  schematu  i  przyporządkować  je  elementom 
rzeczywistymi, 

2)

 

dobrać narzędzia do wykonania zadania, 

3)

 

połączyć układ zgodnie ze schematem. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenia praktyczne, 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

rozdzielnica rzeczywista nie podłączona, wyposaŜona kompletnie,   

 

narzędzia monterskie,  

 

schemat ideowy i montaŜowy,  

 

miernik uniwersalny. 

 
Ćwiczenie 2 

Narysuj  połączenie  szeregowe  i  równoległe  trzech  dowolnie  wybranych  elementów 

elektrotechnicznych (dwa rysunki). 

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami 

zagadnienia dotyczące połączenia szeregowego, równoległego i mieszanego odbiorników. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przypomnieć sobie jak wygląda połączenie szeregowe, a jak równoległe, 

2)

 

jeŜeli  jest  taka  potrzeba  odnaleźć  wiadomości  o  tych  połączeniach  w  literaturze 
elektrotechnicznej, 

3)

 

narysować połączenia. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pogadanka z pokazem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wybrana literatura, 

 

zeszyt i przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Wyobraź  sobie,  Ŝe  lampka  halogenowa  na  twoim  biurku  (z  wyłącznikiem, 

i transformatorem)  nagle  zgasła.  Zaproponuj  sposób  postępowania  w  celu  zdiagnozowania 
uszkodzenia,  pamiętając  o  bezpieczeństwie.  W  swojej  pracy  uwzględnij  róŜne  uszkodzenia 
(jeŜeli  nie  popsuło  się  to,  to  sprawdzić  naleŜy  jeszcze  to).  Oprócz  moŜliwych  uszkodzeń 
wypisz narzędzia, które będą ci potrzebne do wykonania zadania. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Przygotować  instrukcje  do  ćwiczenia  (tekst  przewodni  do  wykonania  zadania)  i  lampkę.  Po 
sporządzeniu  wykazu  moŜliwych  usterek,  sposobu  ich  lokalizacji,  potrzebnych  narzędzi 
i mierników  moŜna  ćwiczenie  rozszerzyć  o  działania  praktyczne  symulując  wcześniej 
uszkodzenie (odlutowany lub odkręcony przewód, przepalona Ŝarówka, brak napięcia w sieci 
zasilającej). 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przypomnieć sobie sposób postępowania przy awariach sprzętu elektrycznego, 

2)

 

zadbać o bezpieczeństwo wykonywanych prac, 

3)

 

wypisać moŜliwe usterki, 

4)

 

wypisać sposoby zdiagnozowania poszczególnych uszkodzeń, 

5)

 

wypisać moŜliwe sposoby ich usunięcia, 

6)

 

wypisać narzędzia potrzebne do wykonania zadania. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

tekst przewodni,  

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wybrana literatura, 

 

instrukcja obsługi lampki (jeŜeli jest takowa), 

 

rzeczywista lampka, 

 

zeszyt i przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Analizowanie  układów 
elektrycznych i automatyki przemysłowej” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań - uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

-

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

-

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

-

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz do odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. a, 4. c, 5. c, 6. a, 7. a, 8. b, 9. b, 10. a, 11. c, 
12
. a, 13. a, 14. c, 15. b, 16. c, 17. c, 18. c, 19. a, 20. b. 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować materiały przewodzące 

Rozpoznać elementy schematu elektrycznego 

Wymienić jednostki podstawowych wielkości 
elektrycznych 

Wyjaśnić zasadę działania silnika elektrycznego 

Zdefiniować zasadę włączania amperomierza do 
obwodu elektrycznego 

Rozpoznać elementy obwodu sterowania 

Rozpoznać elementy automatyki przemysłowej 

Określić parametry domowej sieci elektrycznej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Rozpoznać elementy zabezpieczenia obwodu 
elektrycznego  

10 

Rozpoznać oznaczenia kolorystyczne przewodów 
instalacji elektrycznej  

11  Wyjaśnić zasadę działania transformatora 

12  Rozpoznać elementy elektroniczne 

A  

13 

Rozpoznać oznaczenia przewodów instalacji 
elektrycznej 

14  Rozpoznać połączenie silnika „w gwiazdę” 

15 

Rozpoznać elementy obwodu sterowania na 
schemacie 

16 

Określić ustawienia miernika do pomiaru napięcia 
stałego 

17  Dobrać urządzenie do pomiaru rezystancji izolacji  

PP 

18  Przeliczyć wielkości podwielokrotne 

PP 

19 

Określić parametry maszyny na podstawie 
tabliczki znamionowej 

PP 

20  Dobrać sposób pomiaru rezystancji 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 

3.

 

Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązania zadań testowych. 

4.

 

Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 
kartę odpowiedzi). 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 

6.

 

Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed końcem sprawdzianu. 

7.

 

Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłoŜenie przyborów do pisania. 

8.

 

Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj dokładnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Odpowiedzi udzielaj wyłącznie na karcie odpowiedzi. 

4.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

5.

 

Test zawiera 20 zadań.  

6.

 

Do kaŜdego zadania podane są cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. 

7.

 

Zaznacz  prawidłową  według  Ciebie  odpowiedź  wstawiając  literę  X    w  odpowiednim 
miejscu na karcie odpowiedzi. 

8.

 

W przypadku pomyłki zaznacz błędną odpowiedź kółkiem, a następnie literą X zaznacz 
odpowiedź prawidłową. 

9.

 

Za kaŜde poprawne rozwiązanie zadania otrzymujesz jeden punkt. 

10.

 

Za udzielenie błędnej odpowiedzi, jej brak lub zakreślenie więcej niŜ jednej odpowiedzi - 
otrzymujesz zero punktów. 

11.

 

UwaŜnie czytaj treść zadań i proponowane warianty odpowiedzi. 

12.

 

Nie odpowiadaj bez zastanowienia; jeśli któreś z zadań sprawi Ci trudność – przejdź do 
następnego. Do zadań, na które nie udzieliłeś odpowiedzi moŜesz wrócić później.  

13.

 

Pamiętaj, Ŝe odpowiedzi masz udzielać samodzielnie. 

14.

 

Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

 
 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Materiałami , które nie przewodzą prądu są 
a)

 

dielektryki. 

b)

 

elektrolity. 

c)

 

metale.  

d)

 

roztwory kwasów. 

 

2.

 

Rysunek przedstawia symbol 
a)

 

woltomierza. 

b)

 

łącznika.  

c)

 

amperomierza. 

d)

 

rezystora. 

 

3.

 

Jednostka napięcia elektrycznego, to 
a)

 

V. 

b)

 

c)

 

W. 

d)

 

A. 

 

4.

 

Energię elektryczną na mechaniczną przetwarza 
a)

 

transformator. 

b)

 

prądnica. 

c)

 

silnik elektryczny. 

d)

 

przetwornica. 

 
5.

 

Aby prawidłowo podłączyć do obwodu elektrycznego amperomierz naleŜy włączyć go 
a)

 

równolegle do odbiornika, którego prąd ma być mierzony.  

b)

 

równolegle do źródła zasilania. 

c)

 

szeregowo w obwód, przez którym płynie prąd. 

d)

 

równolegle do elementu, na zaciskach którego mierzymy prąd. 

 

6.

 

Przycisk  sterowniczy  maszyny  odpowiedzialny  za  wyłączenie  awaryjne  powinien  być 
koloru 
a)

 

czerwonego. 

b)

 

zielonego. 

c)

 

niebieskiego. 

d)

 

obojętnie jakiego. 

 
7.

 

Do urządzeń wykonawczych automatyki zaliczamy 
a)

 

siłownik. 

b)

 

wzmacniacz. 

c)

 

regulator. 

d)

 

prądnicę. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

8.

 

W instalacji domowej korzystamy z napięcia 
a)

 

12 V napięcia przemiennego. 

b)

 

230 V napięcia przemiennego. 

c)

 

12 V napięcia stałego. 

d)

 

230 V napięcia stałego. 

 
9.

 

W  instalacjach  elektrycznych  urządzeniem  chroniącym  obsługę  przed  poraŜeniem 
prądem elektrycznym jest 
a)

 

wyłącznik silnikowy. 

b)

 

wyłącznik róŜnicowoprądowy. 

c)

 

ogranicznik przepięć. 

d)

 

wyłącznik instalacyjny nadprądowy. 

 
10.

 

Przewód koloru Ŝółto-zielonego w instalacji elektrycznej, to przewód 
a)

 

ochronny. 

b)

 

zasilający. 

c)

 

sterowniczy. 

d)

 

fazowy. 

 

11.

 

Warunkiem pracy transformatora jest  

a)

 

doprowadzenie napięcia stałego do uzwojenia pierwotnego. 

b)

 

zwarcie uzwojenia pierwotnego z wtórnym. 

c)

 

doprowadzenie napięcia przemiennego do uzwojenia pierwotnego. 

d)

 

doprowadzenie napięcia stałego do uzwojenia wtórnego. 

 
12.

 

Przedstawione na zdjęciu elementy elektroniczne, to 

 

 

 

a)

 

kondensatory.  

b)

 

rezystory. 

c)

 

transformatory. 

d)

 

diody. 

 
13.

 

W instalacji elektrycznej przewód oznaczony literami „PE” to  
a)

 

przewód ochronny. 

b)

 

przewód fazowy. 

c)

 

przewód neutralny.  

d)

 

przewód pomiarowy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

14.

 

Połączenie „w trójkąt” wykonane na tabliczce silnika 3-fazowego przedstawia schemat 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

L1

L2

L3

c)

L1

L2

L3

d)

 

 
15.

 

Na  schemacie  przedstawionego  układu  sterowniczego  (z  samopodtrzyamniem)  element 
oznaczony S1, to 

 

 

 

a)

 

bezpiecznik. 

b)

 

przycisk STOP. 

c)

 

styk stycznika. 

d)

 

przycisk START. 

 
 

L1

L2

L3

a)

L1

L2

L3

b)

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

16.

 

Aby  zmierzyć  napięcie  baterii  (popularnego  paluszka)  miernikiem  uniwersalnym 
(multimetrem) musisz ustawić go na ustawienie  
a)

 

DC A. 

b)

 

AC A. 

c)

 

DC V. 

d)

 

AC V. 

 
17.

 

Do pomiaru rezystancji izolacji silnika uŜyjesz 
a)

 

woltomierza. 

b)

 

omomierza. 

c)

 

megaomomierza. 

d)

 

amperomierza.  

 
18.

 

Na bezpieczniku aparatowym zasilacza znajduje się oznaczenie „200mA” oznacza to, Ŝe 
ulegnie przepaleniu, kiedy przepłynie przez niego prąd powyŜej 
a)

 

2 A. 

b)

 

200 A. 

c)

 

0,2 A. 

d)

 

0,02 A. 

 
19.

 

Zgodnie  z  przedstawioną  poniŜej  tabliczką  znamionową  silnika,  jego  moc  znamionowa 
wynosi 
a)

 

4800000 W. 

b)

 

995 min

-1

c)

 

531 A. 

d)

 

6000 V. 

 

 
20.

 

Pomiaru rezystancji dokonujemy  
a)

 

przy napięciu przemiennym . 

b)

 

w stanie beznapięciowym.  

c)

 

włączając miernik w szereg. 

d)

 

podłączając miernik równolegle ze Ŝródłem zasilania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................................................................ 

 
Analizowanie układów elektrycznych i automatyki przemysłowej 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedzi 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

ZADANIE TYPU PRÓBA PRACY 

 

Próba pracy ma w zamierzeniu spełnić dwa zadania: 

1)

 

sprawdzić  stopień  opanowania  jednej  z  umiejętności  praktycznych,  jakie  uczniowie 

powinni zdobyć przy realizacji tego modułu, 

2)

 

przygotować  uczniów  do  zdawania  części  praktycznej  egzaminu  zewnętrznego, 

potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik odlewnik. 

W  tym  celu  zadanie  praktyczne  musi  być  przygotowane  w  takiej  formie,  z  jaką  uczniowie 
spotkają  się  na  egzaminie.  Oznacza  to  konieczność  opracowania  zadania  w  sposób 
umoŜliwiający  kryterialne  ocenianie  wykonywanych  przez  ucznia  czynności  w  czterech 
obszarach: planowania,  organizowania, wykonywania i prezentowania.  Nauczyciel powinien 
przygotować  dokumentację  zadania  wraz  niezbędnym  wyposaŜeniem  stanowiska  pracy. 
Próbę pracy przeprowadza wybrany uczeń. Pozostali wspólnie z nauczycielem obserwują jego 
pracę. Po pracy nauczyciel szczegółowo omawia wykonane zadanie. 
 
 

Ocenianie: 

niedostateczny  do 8 pkt. 
dopuszczający 

9÷10 pkt. 

dostateczny   

11÷12 pkt. 

dobry 

 

 

13÷14 pkt. 

bardzo dobry  

15 pkt. 

 
WyposaŜenie stanowiska do przeprowadzenia próby pracy: 
 

WyposaŜenie na stanowisku 

Silnik indukcyjny 3-fazowy z 6 wyprowadzeniami na tabliczce zaciskowej 

Omomierz 

Megaomomierz 

Przewód zasilający do silnika 4-Ŝyłowy (np. OMY 4x1.5 mm

2

) zakończony 

zaprasowanymi końcówkami. 

Komplet kluczy nasadowych, komplet wkrętaków. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Informacja dla ucznia 
 
1.

 

Sprawdź,  czy  otrzymałeś  kompletny  arkusz  do  wykonania  zadania.  Ewentualne  braki 
stron lub inne usterki zgłoś nauczycielowi. 

2.

 

Na arkuszu PLAN DZIAŁANIA wpisz swój numer ewidencyjny PESEL, datę urodzenia  
i numer stanowiska. 

3.

 

Zapoznaj się z treścią zadania praktycznego, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem 
roboczym i jego wyposaŜeniem. Masz na to 15 minut. 

4.

 

Czas  rozpoczęcia  i  zakończenia  zadania  nauczyciel  zapisze  w  widocznym  dla  Ciebie 
miejscu (czas wykonania zadania wynosi 60 minut). 

 
Pamiętaj,  Ŝe  podczas  wykonywania  zadania  jesteś  oceniany  przez  nauczyciela,  który 
obserwuje wykonywane przez Ciebie czynności i nie będzie udzielać Ci Ŝadnych wskazówek. 
Nauczyciel interweniuje tylko w przypadku naruszenia przez Ciebie przepisów bhp, ochrony 
przeciwpoŜarowej i moŜe w takim przypadku przerwać wykonywanie zadania. 

Powodzenia! 

 
Zadanie 

Podłącz  przewody  zasilające  do  tabliczki  zaciskowej  silnika  indukcyjnego.  Uzwojenia 

silnika połącz „w gwiazdę”. Przed wykonaniem połączeń sprawdź prawidłowość podłączenia 
wyprowadzeń uzwojeń do tabliczki zaciskowej oraz rezystancją izolacji tych uzwojeń.

 

 
Instrukcja wykonania zadania 
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie: 
1.

 

Przeanalizuj dokładnie treść zadania. 

2.

 

Zapisz w formularzu PLAN DZIAŁANIA: 
a)

 

czynności związane z wykonaniem zadania, w kolejności ich wykonywania, 

b)

 

wykaz narzędzi, urządzeń i przyrządów niezbędnych do wykonania zadania, 

c)

 

wyniki pomiarów rezystancji izolacji. 

3.

 

Przystąp do zorganizowania stanowiska pracy: 
a)

 

zgromadź  i  rozmieść  na  stanowisku  pracy  silnik,  przewody  zasilające,  mierniki, 
narzędzia i instrukcje niezbędne do wykonania zadania, 

b)

 

sprawdź stan techniczny urządzeń i przyrządów, 

c)

 

dobierz  środki  ochrony  indywidualnej  wymagane  do  bezpiecznego  wykonania 
zadania. 

4.

 

Zdemontuj osłonę tabliczki zaciskowej silnika. 

5.

 

Sprawdź prawidłowość podłączenia uzwojeń silnika do tabliczki zaciskowej. 

6.

 

Zmierz rezystancję izolacji uzwojeń. 

7.

 

Wykonaj połączenie uzwojeń „w gwiazdę” i podłącz przewód zasilający. 

8.

 

Zamontuj osłonę tabliczki zaciskowej. 

9.

 

Wykonaj  zaplanowane  czynności  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  
i ochrony przeciwpoŜarowej. Wszystkie operacje wykonuj bez napięcia. 

10.

 

Sprawdź jakość wykonanej pracy. 

11.

 

Po zakończeniu pracy uporządkuj stanowisko pracy 

12.

 

Zgłoś gotowość do prezentacji wykonanego zadania. 

13.

 

Zaprezentuj  sposób  wykonania  zadania:  omów  czynności  prowadzące  do  wykonania 
zadania, oceń jakość wykonywanej pracy w odniesieniu do dokumentacji zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Zawód: operator maszyn i urządzeń odlewniczych 
Symbol cyfrowy zawodu 812[03] 
Oznaczenie tematu: …….  
Oznaczenia zadania: ……… 
 
PESEL   

 

 

 

 

 

 

 

Data urodzenia   

Numer stanowiska 

 
 

   

 

 

 

  

 

 

 

   

dzień   miesiąc  

rok

 

 

PLAN DZIAŁANIA 

 
1.  Zapisz  czynności  związane  z  wykonaniem  zadania,  w  kolejności  ich  wykonywania 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………. 
 
2. Wykaz narzędzi, urządzeń i przyrządów niezbędnych do wykonania zadania,: 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………. 
 
3. Wyniki pomiarów rezystancji izolacji poszczególnych uzwojeń: 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Zadanie praktyczne 
 

Podłącz  przewody  zasilające  do  tabliczki  zaciskowej  silnika  indukcyjnego.  Uzwojenia 

silnika połącz „w gwiazdę”. Przed wykonaniem połączeń sprawdź prawidłowość podłączenia 
wyprowadzeń uzwojeń do tabliczki zaciskowej oraz rezystancją izolacji tych uzwojeń.

 

 

O

b

sz

ar

 

st

an

d

ar

d

 

CZYNNOŚCI OCENIANE I KRYTERIA WYKONANIA 

Liczba 

pkt 

0-1 

Czynność 1: zapisanie kolejnych czynności związanych z wykonaniem 

zadania 

Kryterium wykonania: 1 pkt - jeŜeli uczeń uwzględnił w wykazie, co najmniej 
5 z następujących czynności: 

 

demontaŜ tabliczki zaciskowej, 

 

sprawdzenie prawidłowości podłączenia uzwojeń silnika do tabliczki 

zaciskowej, 

 

pomiar rezystancji izolacji, 

 

połączenie uzwojeń „w gwiazdę”, 

 

podłączenie przewodu zasilającego, 

 

porządkowanie stanowiska pracy, 

 

prezentacja wykonanego zadania. 

 

Czynność 2: sporządzenie wykazu niezbędnych narzędzi, urządzeń 
i przyrządów niezbędnych do wykonania zadania 

Kryterium wykonania: 1 pkt. - jeŜeli uczeń zapisał, co najmniej: 

 

megaomomierz, 

 

komplet kluczy. 

 
 

I.

 P

L

A

N

O

W

A

N

IE

 

Suma punktów w obszarze - 1. Planowanie   

Czynność 3: zgromadzenie  na  stanowisku  pracy  niezbędnych  materiałów, 
mierników i narzędzi  niezbędnych do wykonania zadania 

Kryterium wykonania: 1 pkt - jeŜeli uczeń zgromadził i rozmieścił na 
stanowisku pracy: 

 

megaomomierz, 

 

komplet kluczy, 

 

przewody zasilające. 

 

Czynność 4: sprawdzenie stanu technicznego urządzeń i przyrządów 

Kryterium wykonania: 1 pkt. - jeŜeli uczeń sprawdził sprawność 
megaomomierza ( wykonał nim próbny pomiar) ocenił stan techniczny 
narzędzi. 

 
 

Czynność 5: dobieranie środków ochrony indywidualnej wymaganych do 
bezpiecznego wykonania zadania 

Kryterium wykonania: 1 pkt - jeŜeli zdający załoŜył ubranie robocze jedno- 
lub dwuczęściowe 

 

II

O

R

G

A

N

IZ

O

W

A

N

IE

 

Suma punktów w obszarze II. Organizowanie 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

Czynność 6: demontaŜ osłony tabliczki zaciskowej 

Kryterium wykonania: 1 pkt - jeŜeli zdający zdemontował osłonę tabliczki 
znamionowej bez jej uszkodzeni 

 

Czynność 7: sprawdzenie prawidłowości podłączenia uzwojeń silnika do 
tabliczki zaciskowej 
Kryterium wykonania: 1 pkt - jeŜeli uczeń omomierzem lub próbnikiem 
przejścia sprawdził właściwe podłączenie początków i końców uzwojeń  

 

Czynność 8: pomiar rezystancji izolacji 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń pomierzył rezystancje uzwojeń: 

 

poszczególnych pasm fazowych między sobą, 

 

poszczególnych pasm fazowych do korpusu silnika. 

 

 

Czynność 9: połączenie uzwojeń „w gwiazdę” 

Kryterium wykonania: 1 pkt - jeŜeli uczeń prawidłowo połączył uzwojenia 

„w gwiazdę” 

 

Czynność 10: podłączenie przewodu zasilającego 

Kryterium wykonania: 1 pkt - jeŜeli uczeń prawidłowo połączył przewód 

zasilający 

 

Czynność 11: montaŜ osłony tabliczki zaciskowej 

Kryterium wykonania: 1 pkt - jeŜeli uczeń po wykonaniu zadania 

zamontował osłonę tabliczki zaciskowej silnika 

 

Czynność 12: porządkowanie stanowiska pracy 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt - jeŜeli uczeń po zakończeniu zadania 

uporządkował stanowisko pracy 

 

II

I.

 W

Y

K

O

N

Y

W

A

N

IE

 

Suma punktów w obszarze III. Wykonywanie 

 

Czynność 13: omówienie czynności prowadzące do wykonania zadania 

Kryterium wykonania: 1 pkt - jeŜeli zdający omówił czynności prowadzące 
do wykonania zadania  

 

Czynność 14: sposób wykonania pomiarów i ich interpretacja 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt - jeŜeli zdający omówił sposób wykonania 
pomiarów i właściwie zinterpretował uzyskane wyniki pomiarów 

 

Czynność 15: ocena jakości wykonanej pracy 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt - jeŜeli uczeń ocenił jakość wykonanej pracy 

 

Suma punktów w obszarze IV. Prezentowanie   

IV

P

R

E

Z

E

N

T

O

W

A

N

IE

 

RAZEM   

 
Czynność wykonana – 1 pkt., niewykonana – 0 pkt. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

7. LITERATURA 

 

1.

 

Bastian  P.,  Schuberth  G.,  Spielvogel  O.,  Steil  H.  J.,  Tkotz  K.,  Ziegler  K.:  Praktyczna 
elektrotechnika  ogólna.  Podręcznik  dla  zawodowych  i  średnich  szkół  technicznych. 
Wydawnictwo REA s. j., Warszawa 2003. 

2.

 

Dehler  E.,  Grimm  B.,  Häberle  G.,  Philipp  W.,  Schliemann  B.,  Schnnell  D.:  Podstawy 
elektroniki.  Podręcznik  dla  zawodowych  i  średnich  szkół  technicznych.  Wydawnictwo 
REA s. j., Warszawa 2006. 

3.

 

Elektronika dla nieelktroników. 1/2006, wydawca Wiesław Marciniak. 

4.

 

Gozlińska E.: Maszyny elektryczne. WSiP, Warszawa 1998. 

5.

 

Górecki  P.:  Wyprawy  w  świat  elektroniki.  Wydawnictwo  Komunikacji  i  Łączności 
Sp. z o. o., Warszawa 2004. 

6.

 

http://aukcja .onet.pl 

7.

 

http://ise.pl 

8.

 

http://silnikielektryczne.prv.pl 

9.

 

www.elektrozawory.eu 

10.

 

www.instalacjebudowlane.pl 

11.

 

www.luxmarket.pl 

12.

 

www.siłowniki-pneumatyczne.pl 

13.

 

www.tech.co.bydgoszcz.pl 

14.

 

http://pl.wikipedia.org/ 

 
Literatura metodyczna 
1.

 

Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.

 

Niemerko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, Warszawa 1997

 

3.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2001