„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Andrzej Bochyński
Wykonanie podtorza kolejowego 712[05].Z1.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
inż. Hanna Kozioł
mgr inż. Grażyna Górniak
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Andrzej Bochyński
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[05].Z1.03
„Wykonanie podtorza kolejowego”, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu Monter nawierzchni kolejowej.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Budowa podtorza kolejowego
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Maszyny i urządzenia do robót ziemnych
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
16
7. Literatura
34
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Wykonanie podtorza kolejowego”,
który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie
monter nawierzchni kolejowej 712[05].
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone przede wszystkim metodą
wykonywania ćwiczeń praktycznych.
Na końcu opracowania każdego z tematów znajduje się sprawdzian postępów, który
pozwoli uczniowi określić własne umiejętności i zakres poznanej wiedzy. Jeżeli uczeń uzyska
pozytywne wyniki, będzie mógł przejść do następnego tematu, a jeśli nie, to wiadomości
powinien powtórzyć i poprawić swoje umiejętności z pomocą nauczyciela.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.
W tym rozdziale podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktację zadań,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
zestaw zadań.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
712 [05].Z1.05
Użytkowanie stacji, urządzeń
stacyjnych i przejazdów kolejowych
712[05].Z1.02
Stosowanie maszyn
i urządzeń do budowy dróg
kolejowych
712[05].Z1.01
Wykonywanie prac ślusarskich
i spawalniczych
712[05].Z1.04
Dobieranie elementów nawierzchni
kolejowej
712[05].Z1.03
Wykonywanie podtorza
kolejowego
712 [05].Z1.06
Układanie torów kolejowych
712[05].Z1
Budowa drogi kolejowej
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
charakteryzować podstawowe elementy drogi kolejowej,
–
wymieniać podstawowe elementy drogi kolejowej,
–
charakteryzować podstawowe elementy drogi kolejowej,
–
rozpoznawać maszyny do budowy dróg,
–
stosować narzędzia podczas prac związanych z budową dróg,
–
znać przepisy bhp dotyczące prac budowlanych,
–
określać podstawy struktury wewnętrznej metali,
–
wykonywać prace ślusarskie i spawalnicze,
–
rozpoznawać metale
–
czytać rysunki techniczne,
–
sporządzać proste rysunki techniczne,
–
zastosować zasady współpracy w grupie,
–
skorzystać z różnych źródeł informacji,
–
ocenić własne możliwości pracy w zawodzie,
–
selekcjonować, porządkować, dokumentować i przechowywać informację.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
zorganizować stanowisko pracy do budowy podtorza,
–
określić zadania podtorza kolejowego,
–
scharakteryzować główne elementy podtorza kolejowego i pokryć ochronnych,
–
wykorzystać normalne przekroje porzeczne podtorza,
–
dobrać materiały stosowane do budowy podtorza,
–
określić właściwości materiałów stosowanych do budowy podtorza kolejowego,
–
zastosować sposoby zagęszczania gruntów,
–
dobrać sposoby odwodnienia podtorza,
–
zastosować zasady użytkowania maszyn i urządzeń do robót ziemnych,
–
zastosować zasady użytkowania maszyn i urządzeń do budowy podtorza,
–
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej
i ochrony środowiska przy budowie podtorza kolejowego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania:
Monter nawierzchni kolejowej 712[05]
Moduł:
Budowa drogi kolejowej 712[05].Z1
Jednostka modułowa:
Wykonanie podtorza kolejowego 712[05].Z1.03
Temat: Budowa podtorza kolejowego.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania budowy podtorza i jego
odwodnienia.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
zastosować znać określenia używane podczas budowy i utrzymania podtorza,
−
określić podstawowe zadania i cechy podtorza kolejowego,
−
rozpoznać główne elementy podtorza,
−
narysować przekroje nawierzchni i podtorza,
−
określić znać sposoby odwadniania podtorza,
Metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka,
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna,
−
grupowa.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
tablice poglądowe przedstawiające elementy podtorza kolejowego,
−
tablice poglądowe przedstawiające przekroje poprzeczne nawierzchni schematów
podtorza,
−
tablice poglądowe przedstawiające sposoby odwodnienia podtorza,
−
papier formatu A4,
−
poradnik dla ucznia.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć.
3. Realizacja tematu
–
zapoznanie uczniów z określeniami używanymi podczas budowy i utrzymaniu
podtorza,
–
pokazanie poszczególnych budowli inżynieryjnych na tablicach poglądowych,
–
wyjaśnienie podstawowych zadań i cech podtorza kolejowego,
–
omówienie i pokazanie poszczególnych elementów podtorza na tablicach
poglądowych,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
–
przedstawienie materiałów używanych do budowy podtorza wraz z omówieniem ich
przydatności do budowy poszczególnych elementów podtorza,
–
pokazanie poszczególnych przekrojów nawierzchni i podtorza na tablicach
poglądowych,
–
omówienie różnych sposobów odwodnienia podtorza,
–
polecenie wykonania ćwiczeń z poradnika dla ucznia rozdział 4.1.
4. Sprawdzenie poprawności wykonania i omówienie wykonania ćwiczenia.
5. Podsumowanie zajęć.
Zakończenie zajęć
Na zakończenie zajęć nauczyciel wraz z uczniami powtarza zrealizowany materiał.
Praca domowa
Opracować przekroje poprzeczne podtorza kolejowego.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
ustne wypowiedzi uczniów,
−
pisemny sprawdzian wiadomości.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania:
Monter nawierzchni kolejowej 712[05]
Moduł:
Budowa drogi kolejowej 712[05].Z1
Jednostka modułowa:
Wykonanie podtorza kolejowego 712[05].Z1.03
Temat: Maszyny i urządzenia stosowane do robót ziemnych.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania maszyn i urządzeń do budowy
i utrzymania podtorza kolejowego.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
–
rozpoznać maszyny do robót ziemnych i znać ich przeznaczenie,
–
znać cel i sposoby zabezpieczania słabego podtorza,
–
określić korzyści wynikające ze stosowania zabezpieczeń słabego gruntu przy użyciu
geosyntetyków,
–
znać kolejność pracy maszyny do kapitalnego remontu podtorza-AHM 800R,
–
określać tendencje na rynku światowym przy produkcji maszyn do robót torowych.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
pogadanka,
−
ćwiczenie praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna,
−
grupowa.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
zdjęcia różnych typów maszyn i urządzeń stosowanych przy budowie i utrzymaniu
podtorza kolejowego,
−
filmy ukazujące pracę maszyn w terenie,
−
poradnik dla ucznia.
Przebieg zajęć:
4. Sprawy organizacyjne.
5. Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć.
6. Realizacja tematu
–
zapoznanie uczniów z przeznaczeniem wybranych maszyn i urządzeń do robót
ziemnych,
–
zaprezentowanie różnych sposobów wzmacniania słabego podtorza,
–
pokazanie zdjęć i filmów maszyn używanych w Polsce i na świecie przy robotach
ziemnych,
–
polecenie wykonania ćwiczeń z poradnika dla ucznia rozdział 4.2.
4. Sprawdzenie poprawności wykonania i omówienie wykonania ćwiczenia.
5. Podsumowanie zajęć.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Zakończenie zajęć
Na zakończenie zajęć nauczyciel wraz z uczniami powtarza zrealizowany materiał.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
ustne wypowiedzi uczniów,
−
pisemny sprawdzian wiadomości.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Budowa podtorza kolejowego
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na poniższym rysunku przedstawiony jest przekrój poprzeczny podtorza w nasypie
i przekopie dla linii znaczenia miejscowego
1. zaznacz wspomniane elementy.
2. określ pochylenia skarp.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z elementami podtorza kolejowego.
2) rozpoznać poszczególne elementy
3) wpisać za znakiem? odpowiednią wartość lub nazwę.
4) przedyskutować rozwiązanie na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
kopie powyższego rysunku przygotowane przez nauczyciela,
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Na poniższych rysunkach przedstawione są przekroje poprzeczne podtorza,
1. określ, który z przekrojów podtorza dotyczy torów położonych w łuku, a który dotyczy
torów położonych na prostej,
1:?
1:?
1:?
Jaki to
element
?
Jaki to
element
?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
2. jaką literą jest oznaczona szerokość ławy torowiska,
3. zaznacz położenie nawierzchni i podtorza.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować rysunki przekrojów poprzecznych podtorza i nawierzchni rozpoznać
poszczególne elementy,
2) w ramkę wpisać odpowiednie położenie toru w planie,
3) strzałką zaznaczyć usytuowanie nawierzchni i podtorza,
4) przedyskutować rozwiązanie na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
kopie powyższych rysunków przygotowane przez wykładowcę,
−
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Maszyny i urządzenia do robót ziemnych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie
Na poniższych fotografiach są przedstawione maszyny do utrzymania i wykonywania
podtorza, w ramce wpisz nazwę maszyny. Gdy już je rozpoznasz nazwę maszyn, opisz
kolejność pracy AHM 800 R.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób jego
wykonania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) rozpoznawać i grupyfikować maszyny do robót ziemnych i budowy podtorza,
2) opisać charakterystykę maszyn,
3) przedyskutować rozwiązanie na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
kopie powyższych fotografii przygotowane przez wykładowcę,
−
poradnik.
Ćwiczenie 2
Na poniższych rysunkach przedstawione są schematy maszyn stosowanych do
utrzymania podtorza.
1. rozpoznaj schemat maszyny SVV 100, wpisz jej nazwę w odpowiednią ramkę,
2. odpowiedz, gdzie stosowana jest rozpoznana maszyna?
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić sposób jego
wykonania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować schemat maszyny SVV 100,
2) rozpoznać ten typ maszyny,
3) opisać, do czego służy maszyna SVV 100.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
kopie powyższych schematów przygotowane przez wykładowcę,
−
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
„Wykonanie podtorza
kolejowego”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 11, 12, 13, 14, 19 są z poziomu podstawowego,
−
zadanie 8, 10, 15, 16, 17, 18, 20 jest z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego.
−
bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 17 zadań w tym co najmniej 3 zadań
z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. a, 4. c, 5. c, 6. a, 7. d, 8. b, 9. c, 10. d, 11. b,
12. d, 13. a, 14. d, 15. d, 16. c, 17. c, 18. b, 19. d, 20. a.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Określić definicję podtorza kolejowe
A
P
b
2
Rozpoznać maszyny do robót torowych
A
P
d
3
Określić zadania podtorza kolejowego
B
P
a
4
Rozpoznać maszyny do robót torowych
B
P
c
5
Wymienić elementy podtorza
A
P
c
6
Określić
elementy
odwodnienia
podtorza
A
P
a
7
Zinterpretować graficzne przedstawienie
podtorza
C
P
d
8
Określić cechy podtorza kolejowego
C
PP
b
9
Zinterpretować graficzne przedstawienie
podtorza
C
P
c
10
Rozróżnić
elementy
odwodnienia
podtorza
C
PP
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
11
Określić
rodzaj
robót
torowych
wykonywanych przez maszynę
B
P
b
12
Zinterpretować graficzne przedstawienie
przekroju podtorza
C
P
d
13
Rozpoznać maszyny do robót ziemnych
A
P
a
14
Zinterpretować
rysunek
przekroju
poprzecznego podtorza
C
P
d
15
Rozróżnić elementy podtorza
C
PP
d
16
Rozpoznać urządzenia używane podczas
robót ziemnych
C
PP
c
17
Określić szerokość ławy torowiska
C
PP
c
18
Określić czynności wykonywane przez
maszyny do robót torowych
C
PP
b
19
Rozpoznać urządzenia używane do
robót torowych
B
P
d
20
Określić granice nasypów i przekopów
C
PP
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami
punktowania.
4. Przygotować odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnić samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytać uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytać, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości należy wyjaśnić.
8. Nie przekraczać czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu należy przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Podtorze kolejowe to
a) ułożone w odpowiedni sposób materiały (najczęściej grunty), stanowiące trwałe
podparcie podkładów.
b) kolejowa budowla geotechniczna wykonana jako nasyp lub przekop wraz
z urządzeniami ją zabezpieczającymi, ochraniającymi i odwadniającymi,
podlegająca
oddziaływaniom eksploatacyjnym, wpływom klimatycznym oraz wpływom podłoża
gruntowego zalegającego bezpośrednio pod podtorzem i w najbliższym jego otoczeniu.
c) urządzenie
odwadniające,
umożliwiające
zebranie
i
szybkie
(najczęściej
grawitacyjne) odprowadzenie wód.
d) element rurowy odprowadzający wody ze zbieraczy do odbiornika naturalnego lub
sztucznego albo miejskiej sieci deszczowej lub kanalizacyjnej.
2. Maszyna przedstawiona na rysunku służy do
a) bezpośredniego pomiaru toru.
b) montażu rozjazdów.
c) oprofilowania tłucznia.
d) ostatecznej stabilizacji podsypki.
3. Zadaniem podtorza kolejowego jest
a) przejęcie dynamicznych nacisków od taboru poprzez szyny, podkłady i podsypkę.
b) niszcząca działalność wód przepływających w gruntach.
c) utrata stateczności gruntu (najczęściej nasypu lub jego podłoża) w wyniku działania
ciśnienia przepływającej wody sztuczny zbiornik.
d) wypłukiwanie, a niekiedy także ługowaniu cząstek gruntu.
4. Przedstawiona na rysunku maszyna służy do
a) oczyszczania podsypki.
b) uzupełniania tłucznia.
c) profilowania ław torowiska.
d) ługowania cząstek gruntu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
5. Elementami podtorza są
a) mosty.
b) wiadukty.
c) nasypy i przekopy.
d) szyny.
6. Elementami odwodnienia podtorza są
a) drenaże.
b) tunele.
c)
rozjazdy.
d) repety.
7. Na rysunku przedstawiony jest przekrój podtorza dla
a) linii jednotorowej na prostej.
b) linii jednotorowej w łuku.
c)
linii dwutorowej w łuku.
d) linii dwutorowej na prostej.
8. Cechy podtorza to
a) przemieszczanie dużych mas gruntów.
b) sprężystość przy przejęciu stałych i dynamicznych obciążeń pojazdów, jak również
masy własnej nawierzchni i podtorza.
c) wypieranie gruntów podłoża.
d) rozmycie podłoży nasypów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
9. Na rysunku przedstawiony jest przekrój podtorza dla
a) linii dwutorowej na prostej.
b) linii jednotorowej w łuku.
c) linii dwutorowej w łuku.
d) linii jednotorowej na prostej.
10. Sączki zaliczamy do
a) kolektorów.
b) rowów odwadniających.
c) basenów retencyjnych.
d) drenaży.
11. Maszyna przedstawiona na poniższym rysunku przystosowana jest do
a) wymiany szyn.
b) naprawy podtorza.
c) regulacji toru w planie i profilu.
d) ustawiania słupów trakcyjnych.
12. Na rysunku przedstawiony jest przekrój podtorza dla
a) linii dwutorowej w łuku.
b) linii jednotorowej w łuku.
c)
linii dwutorowej na prostej.
d) linii jednotorowej na prostej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
13. Maszyna przedstawiona poniżej to
a) ładowarka.
b) koparka.
c)
walec.
d) kruszarka.
14. Poniższy rysunek przedstawia
a) rzut z góry linii wielotorowej.
b) widok od strony osi toru.
c) widok z dołu.
d) przekrój poprzeczny.
15. Do elementów podtorza zaliczamy między innymi
a) dworce.
b) rozjazdy.
c) podkłady.
d) drenaże.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
16. Urządzenie przedstawione na rysunku to
a) urządzenie do podniesienia poziomu wód gruntowych.
b) oczyszczenia podsypki.
c) agregat prądotwórczy.
d) wiertarka.
17. Szerokość ławy torowiska waha się w granicach
a) 2,0–4,0 m.
b) 4,0–6,0 m.
c) 4,5–6,0 m.
d) 6,0–6,5 m.
18. W czasie pracy AHM – 800 wykonywana jest następująca czynność
a) dokręcanie śrub.
b) oczyszczenie podsypki.
c) wymiana podkładów.
d) wiercenie otworów w podkładach.
19. Urządzenie przedstawione na rysunku to
a) agregat prądotwórczy.
b) zagęszczarka podsypki.
c) podbijak ręczny.
d) zakrętarka mechaniczna.
20. Granice nasypów i przekopów określa się według
a) kilometracji linii.
b) granic powiatów.
c) położenia nad poziomem morza.
d) granic województw.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Wykonanie podtorza kolejowego
Zakreśl poprawną odpowiedź
.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Test II
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
„Wykonanie podtorza
kolejowego”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9, 11, 12, 13, 16, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego,
−
zadanie 5, 7, 10, 14, 15, 19 jest z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego.
−
bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 17 zadań w tym rozwiązanie co najmniej 3
zadań z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. b, 4. d, 5. d, 6. b, 7. b, 8. d, 9. b, 10. b, 11. d, 12.
b, 13. b, 14. c, 15. c, 16. b, 17. d, 18. a, 19. a, 20. d.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Rozpoznać urządzenia do zagęszczania
gruntu
A
P
a
2
Interpretować
rysunek
przekroju
poprzecznego podtorza
C
P
b
3
Określić przeznaczenie geosiatki
C
PP
b
4
Określić elementy podtorza
A
P
d
5
Scharakteryzować elementy torowiska
C
PP
d
6
Określić zastosowanie maszyny do
robót torowych
A
P
b
7
Określić pochylenie skarp
C
PP
b
8
Wybrać maszynę do określonych robót
torowych
B
P
d
9
Interpretować
rysunki
techniczne
podtorza
A
P
b
10
Scharakteryzować
zadania
podtorza
kolejowego
C
PP
b
11
Rozpoznać maszyny do robót torowych
A
P
d
12
Określić
elementy
odwodnienia
podtorza
A
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
13
Zinterpretować
rysunki
techniczne
podtorza
C
P
b
14
Określić cechy podtorza kolejowego
C
PP
c
15
Rozróżnić elementy odwodnienia
C
PP
c
16
Określić zastosowanie maszyny do
robót torowych
B
P
b
17
Zinterpretować
rysunki
przekroju
poprzecznego podtorza
C
P
d
18
Rozróżnić elementy podtorza
A
P
a
19
Określić szerokość ławy torowiska
C
PP
a
20
Scharakteryzować pracę maszyny do
robót torowych
B
P
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami
punktowania.
4. Przygotowaćodpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnić samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytać uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytać, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości należy wyjaśnić.
8. Nie przekraczać czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu należy przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Urządzenie przedstawione na rysunku to
a) Podbijak ręczny.
b) zakrętarka mechaniczna.
c) agregat prądotwórczy.
d) zagęszczarka podsypki.
2. Na rysunku przedstawiony jest przekrój podtorza dla
a) linii dwutorowej na prostej.
b) linii jednotorowej na prostej.
c)
linii dwutorowej w łuku.
d) linii jednotorowej w łuku.
3. Geosiatki stosujemy w celu
a) zwiększenia wytrzymałości podkładów.
b) wzmocnienia podtorza.
c) odprowadzenia wody gruntowej.
d) wygrodzenia terenu stacji.
4. Elementami podtorza są
a) szyny.
b) wiadukty.
c) mosty.
d) nasypy i przekopy.
5. Odległość między osiami sąsiednich torów nazywamy
a) warstwą filtrującą.
b) ławą torowiska.
c) skarpą.
d) międzytorzem.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
6. Przedstawiona na rysunku maszyna służy do
a) bezpośredniego pomiaru toru.
b) ostatecznej stabilizacji podsypki.
c) oprofilowania tłucznia.
d) montażu rozjazdów.
7. Najczęściej pochylenie skarp wynosi
a) 10:1.
b) 1:1,5.
c) 1,5:1.
d) 1:10.
8. W czasie pracy dokonuje wygładzenie korony torowiska maszyna
a) OT-400.
b) EDK-350.
c) USP-3000C.
d) AHM-800.
9. Przedstawiony przekrój podtorza dotyczy
a) linii jednotorowej na prostej.
b) linii dwutorowej w łuku.
c) linii dwutorowej na prostej.
d) linii jednotorowej w łuku.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
10. Zadaniem podtorza kolejowego jest
a) niszcząca działalność wód przepływających w gruntach.
b) przejęcie dynamicznych nacisków od taboru poprzez szyny, podkłady i podsypkę.
c) utrata stateczności gruntu (najczęściej nasypu lub jego podłoża) w wyniku działania.
ciśnienia przepływającej wody sztuczny zbiornik.
d) wypłukiwanie, a niekiedy także ługowaniu cząstek gruntu.
11. Maszyna przedstawiona na rysunku wykonuje następujące prace
a) oczyszczanie podsypki.
b) ługowanie cząstek gruntu.
c) profilowanie ław torowiska.
d) uzupełnianie tłucznia.
12. Odwodnienie podtorza dokonywane jest poprzez
a)
rozjazdy.
b) drenaże.
c) repery.
d) tunele.
13. Przedstawiony przekrój podtorza dotyczy
a) linii jednotorowej w łuku.
b) linii dwutorowej na prostej.
c) linii dwutorowej w łuku.
d) linii jednotorowej w łuku.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
14. Zjawiska dotyczące cech podtorza to
a) rozmycie podłoży nasypów.
b) wypieranie gruntów podłoża.
c) sprężystość przy przejęciu stałych i dynamicznych obciążeń pojazdów, jak również
masy własnej nawierzchni i podtorza.
d) przemieszczanie dużych mas gruntów.
15. Częścią składową sączek są
a) baseny retencyjne.
b) rowy odwadniające.
c) drenaże.
d) kolektory.
16. Głównym zadaniem maszyny przedstawionej na rysunku jest
a) wymiana szyn.
b) naprawa podtorza.
c) ustawianie słupów trakcyjnych.
d) regulacja toru w planie i profilu.
17. Poniższy rysunek dotyczy
a) widoku z dołu toru w łuku.
b) widoku od strony osi toru linii jednotorowej.
c) rzutu z góry linii wielotorowej.
d) przekroju poprzecznego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
18. Elementami podtorza są
a) drenaże.
b) rozjazdy.
c) podkłady.
d) dworce.
19. Zasadnicza szerokość ławy torowiska to
a) 4,5–6,0 m.
b) 4,0–6,0 m.
c) 1,0–4,0 m.
d) 6,0–6,5 m.
20. Jednym z zadań maszyny AHM-800 jest
a) dokręcanie śrub.
b) wiercenie otworów w podkładach.
c) wymiana podkładów.
d) oczyszczenie podsypki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Wykonanie podtorza kolejowego
Zakreśl poprawną odpowiedź
.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
7. LITERATURA
1. Kędra Z – Mechanizacja napraw głównych dróg szynowych, artykuł z miesięcznika
Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa nr 47
2. Skrzyński E., Sikora R., - Kolejowe budowle ziemne, WKŁ 1980
3. Ssak J. - Odwadnianie podtorza, WKŁ 1990
4. Kodeks Pracy art. 237
5. Materiały ze szkolenia Lubelskiej Izby Inżynierów Budownictwa – 2007r
6. Załącznik nr 2 do Uchwały nr 302 Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z dn.
05.10.2005r. (Id-3)
7. www.inżynieria-kolejowa.dl.pl
8. www.infrastruktura.
9. www.rucianenida.org
10. www.pni.net.pl