background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Zdzisław Feldo 

 

 

 
Charakteryzowanie maszyn i urządzeń stosowanych 
w kuśnierstwie   743[02].O1.03 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr inż. Tadeusz Sadowski 
inż. Jolanta Górska 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
dr inż. Jadwiga Rudecka 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Zbigniew Kramek 
 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  -  743[02].O1.03 
„Charakteryzowanie  maszyn  i  urządzeń  stosowanych  w  kuśnierstwie”  zawartego  
w modułowym programie nauczania dla zawodu kuśnierz. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

  

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Podstawowe pojęcia z maszynoznawstwa 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Rozróżnianie i charakteryzowanie maszyn, urządzeń i narzędzi kuśnierskich 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

    5.3.   Obsługa maszyn i urządzeń kuśnierskich 

16 

5.3.1.   Ćwiczenia 

16 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

18 

7.  Literatura 

28 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

  

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie kuśnierz. 

W poradniku zamieszczono: 

1.  Wymagania  wstępne,  czyli  wykaz  niezbędnych  umiejętności  i  wiedzy,  które  uczeń 

powinien mieć opanowane, aby przystąpić do realizacji tej jednostki modułowej. 

2.  Cele  kształcenia,  czyli  umiejętności  jakie  uczeń  powinien  osiągnąć  w  trakcie  realizacji  tej 

jednostki, a które pozwolą mu na rozpoznawanie i określanie przydatności oraz późniejsze 
użytkowanie maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji wyrobów kuśnierskich.  

3.  Przykładowe  scenariusze  zajęć,  jako  przykłady  przeprowadzania  zajęć  z  wykorzystaniem 

aktywizujących metod nauczania. 

4.  Propozycję  zestawu  ćwiczeń,  które  umożliwią  uczniom  zweryfikować  wiadomości 

teoretyczne  oraz  ukształtować  umiejętności  praktyczne.  Ćwiczenia  można  zmieniać, 
dostosowując  do  możliwości  oraz  wyposażenia  dydaktycznego  i  technicznego  pracowni 
lub warsztatów szkolnych ewentualnie zakładu, w którym uczniowie odbywają zajęcia. 

5.  Testy  ewaluacji  osiągnięć  nauczania,  czyli  zestaw  pytań  testowych  i  testu  typu  „próba 

pracy”,  sprawdzających  opanowanie  wiedzy  i  umiejętności  z  zakresu  całej  jednostki 
modułowej.  

6.  Literaturę. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  na  przykład  ćwiczeń 
praktycznych typu –„próba pracy”, tekstu przewodniego. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostki modułowej 

 
 

 

743[02].O1 

Podstawy zawodu  

 

743[02].O1.01 

Przestrzeganie przepisów 

bezpiecze

ństwa i higieny pracy, 

ochrony przeciwpo

żarowej  

oraz ochrony 

środowiska 

 

743[02].O1.03 

Charakteryzowanie maszyn 

 i urz

ądzeń stosowanych 
w ku

śnierstwie 

 

743[02].O1.02 

Sporz

ądzanie rysunku 

technicznego i odzie

żowego 

743[02].O1.04 

Okre

ślanie właściwości skór 

futerkowych 

743[02].O1.05 

Charakteryzowanie dodatków 

 i materia

łów pomocniczych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

      

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji zawodowej, 

 

interpretować podstawowe prawa i zasady fizyki, 

 

odczytywać  rysunek  techniczny  w  zakresie  widoków,  przekrojów  i  wymiarowania 
przedmiotów, 

 

posługiwać  się  rysunkiem  technicznym  w  zakresie  rysowania  podstawowych  elementów 
maszyn i ich złożeń za pomocą uproszczeń rysunkowych, 

 

dobierać i stosować odzież ochronną i środki ochrony osobistej do pracy na stanowiskach 
produkcyjnych w zakładzie kuśnierskim, 

 

stosować regulaminy i zasady bezpiecznej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

posłużyć się podstawowymi pojęciami z zakresu mechaniki i wytrzymałości materiałów,  

− 

rozróżnić maszyny, urządzenia i narzędzia stosowane w procesach technologicznych, 

− 

sklasyfikować maszyny i urządzenia stosowane w kuśnierstwie, 

− 

wyjaśnić  budowę  i  zasadę  działania  maszyn  szwalniczych:  kuśnierskiej,  stębnowej  oraz 
maszyny do pikowania, 

− 

określić podstawowe i specjalne wyposażenie maszyn,  

− 

określić parametry techniczne maszyn stosowanych w kuśnierstwie, 

− 

scharakteryzować instalacje elektryczne oraz zabezpieczenia przeciwporażeniowe, 

− 

określić podstawowe mechanizmy w maszynie kuśnierskiej i stębnowej, 

− 

odczytać schematy kinematyczne maszyn, 

− 

określić rodzaje i zastosowanie napędów,  

− 

rozróżnić dodatkowe oprzyrządowanie maszyn szwalniczych, 

− 

scharakteryzować maszyny o przeznaczeniu specjalnym, 

− 

scharakteryzować urządzenia stosowane w kuśnierstwie, 

− 

scharakteryzować maszyny do rozkroju skór, 

− 

scharakteryzować maszyny do kosmetyki wyrobów futrzarskich, 

− 

scharakteryzować maszyny i urządzenia do warstwowania materiałów, 

− 

rozróżnić maszyny do krojenia nakładów i wykrawania materiałów wykończeniowych, 

− 

rozróżnić rodzaje pras do klejenia materiałów wzmacniających i usztywniających, 

− 

określić rolę zabezpieczeń stosowanych w maszynach i urządzeniach, 

− 

zaplanować  czynności  związane  z  obsługą  maszyn  i  urządzeń  stosowanych  
w kuśnierstwie,  

− 

dokonać regulacji maszyn i urządzeń,  

− 

określić zasady wypełniania dokumentacji eksploatacyjnej maszyn i urządzeń, 

− 

określić zasady przeprowadzania okresowych przeglądów maszyn i urządzeń, 

− 

określić zasady czyszczenia i bieżącej konserwacji maszyn i urządzeń, 

− 

skorzystać ze źródeł informacji technicznej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Kuśnierz 743[02] 

Moduł: 

Podstawy zawodu  -  743[02].O1 

Jednostka modułowa: 

Charakteryzowanie 

maszyn 

urządzeń 

stosowanych  

w kuśnierstwie 743[02].O1.03 

Temat: 

Charakteryzowanie maszyny szwalniczej – kuśnierki. 

Cel ogólny: 

Rozpoznawanie maszyn szwalniczych stosowanych w kuśnierstwie.  

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  określić przeznaczenie maszyny,  

  wskazać i scharakteryzować elementy budowy maszyny, 

  wyjaśnić działanie poszczególnych mechanizmów roboczych maszyny, 

  ocenić stan techniczny maszyny 

  posłużyć się instrukcją obsługi maszyny kuśnierskiej, 

  wskazać punkty smarowania maszyny, 

  omówić sposób przeprowadzenia podstawowych czynności  konserwacyjnych, 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne,  

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  uczniowie  uczestniczą  w  instruktarzu  i  w  pokazach w grupach 4-osobowych, a następnie 

ćwiczą indywidualnie.  

 
Czas:
 2 godziny dydaktyczne. 

Środki dydaktyczne 

  maszyny kuśnierskie, 

  maszyna kuśnierska w przekroju, 

  instrukcja obsługi maszyny kuśnierskiej. 

 
Zadanie dla ucznia
 

Scharakteryzować  maszynę  kuśnierską,  wskazać  i  omówić  działanie  mechanizmów 

roboczych  maszyny  oraz  omówić  sposób  i  czynności  podczas  podstawowej  konserwacji 
maszyny. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1. Podanie tematu zajęć. 
2. Wprowadzenie do tematu i przedstawienie celów kształcenia. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Faza właściwa 
1.   Przebieg zajęć – instruktaż i pokaz 
      Nauczyciel: 

 

omawia  zasady  działania  mechanizmów  w  maszynie  kuśnierskiej  w  oparciu  
o przekrój maszyny lub plansze, 

 

podaje zasady bezpiecznej pracy obowiązujące przy pracy na maszynie kuśnierskiej, 

 

przeprowadza  instruktaż  z  charakterystyką  maszyny  i  pokazem  przygotowania  do  pracy, 
oceną stanu technicznego oraz sposobem przeprowadzania konserwacji.  

2.    Wykonywanie przez uczniów zadania praktycznego 
       Uczniowie: 

 

uczestniczą  czynnie  /zadają  pytania,  odpowiadają  na  postawione  przez  nauczyciela 
problemy, wysuwają wnioski i spostrzeżenia/ w instruktażu i pokazie, 

 

zapoznają się z instrukcją obsługi maszyny kuśnierskiej, 

     oceniają stan techniczny maszyny, 

     omawiają sposób konserwacji bieżącej przez smarowanie.   

Faza  kończąca 
1. Podsumowanie zajęć 

Nauczyciel  obserwuje  uczniów  w  czasie  pracy,  przeprowadza  instruktaż  bieżący,  ocenia 

pracę uczniów. 

Uczniowie ustosunkowują się do uwag nauczyciela, dokonują samooceny swojej pracy. 
Nauczyciel  podsumowuje ćwiczenia, wskazuje, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich 

unikać na przyszłość. Wspólnie z uczniami dokonuje oceny.  

 

Praca domowa 
Wypisz w dzienniczku praktyki wykonywane na zajęciach czynności we właściwej kolejności i 
uzasadnij cel ich wykonywania. Wypisz nasuwające się wnioski i spostrzeżenia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach:  

− 

uczniowie  biorą  udział  w  dyskusji  technologicznej  oraz  wypełniają  ankietę  dotyczącą 
oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2    

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  Kuśnierz 743[02] 
Moduł: 

Podstawy zawodu  -  743[02].O1 

Jednostka modułowa: 

Charakteryzowanie 

maszyn 

urządzeń 

stosowanych  

w kuśnierstwie 743[02].O1.03 

Temat: 

Regulacja pracy maszyny kuśnierskiej 

Cel ogólny: 

Przygotowanie maszyny kuśnierskiej do pracy 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  ocenić stan techniczny maszyny 

  posłużyć się instrukcją obsługi maszyny kuśnierskiej, 

  przygotować maszynę do szycia, 

  dokonać regulacji maszyny, 

  uruchomić maszynę kuśnierską,  

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

instruktaż z pokazem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowe uczestnictwo w instruktażu i pokazie, 

 

indywidualne ćwiczenia uczniów. 

 
Czas:   2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

maszyny kuśnierskie, 

 

instrukcja obsługi i regulacji maszyny. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Nauczyciel  przeprowadza  instruktaż  teoretyczny  na  temat  regulacji  i  przygotowania 

maszyny do pracy. 

2.   Nauczyciel prezentuje sposób regulacji mechanizmów roboczych maszyny kuśnierskiej. 
3.   Nauczyciel zapoznaje uczniów z przepisami bezpiecznej pracy. 
4.   Uczniowie zapoznają się z instrukcją obsługi i regulacji maszyny kuśnierskiej. 
5.   Uczniowie wykonują kolejne czynności przygotowania maszyny do pracy: 

− 

zakładają igłę, 

− 

zakładają nici, 

− 

wykonują regulację naciągu nici, 

− 

wykonują regulację długości ściegu, 

− 

regulują synchronizację chwytacza haczykowego i igły, 

− 

regulują współdziałanie mechanizmu posuwu skór i igły,  

− 

próbnie uruchamiają maszynę, 

6.  Nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów,  przekazuje  wskazówki,  zwraca  uwagę  na  błędy  

w wykonywaniu ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Zakończenie zajęć 

Podsumowanie zajęć: 

Nauczyciel  obserwuje  uczniów  w  czasie  pracy,  przeprowadza  instruktaż  bieżący,  ocenia 

pracę uczniów. 

Uczniowie ustosunkowują się do uwag nauczyciela, dokonują samooceny swojej pracy. 
Nauczyciel  podsumowuje ćwiczenia, wskazuje, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich 

unikać na przyszłość. Wspólnie z uczniami dokonuje oceny.  

 

Praca domowa 

Wypisz  w  dzienniczku  praktyki  wykonywane  na  zajęciach  czynności  we  właściwej 

kolejności i uzasadnij cel ich wykonywania. Wypisz nasuwające się wnioski i spostrzeżenia. 
 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

uczniowie  biorą  udział  w  dyskusji  technologicznej  oraz  wypełniają  ankietę  dotyczącą 
oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA

 

 

 

5.1.  Podstawowe pojęcia z maszynoznawstwa 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Na planszach przedstawionych przez nauczyciela, rozpoznaj, nazwij i scharakteryzuj różne 

rodzaje  połączeń  maszynowych.  Na  kartonie  A-4  narysuj  te  połączenia,  stosując  rysunek 
schematyczny uproszczony. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przygotować  plansze  

z  rysunkami  różnych  rodzajów  połączeń  maszynowych,  omówić  zakres  i  technikę  wykonania 
ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować dokładnie przedstawione na planszach rysunki różnych rodzajów połączeń 

maszynowych, 

2)  rozpoznać i nazwać typ połączeń, 
3)  scharakteryzować poszczególne rodzaje połączeń, 
4)  na kartonie A-4 narysować w sposób uproszczony schemat rozpoznanych połączeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze ze schematami różnych rodzajów połączeń maszynowych, 

 

karton i przybory do rysowania, 

 

zeszyt praktyk do zapisywania notatek, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

W  modelu  mechanizmów  maszyny  szwalniczej  wskaż  i  objaśnij  budowę  połączeń 

maszynowych. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć dokładnie model mechanizmów maszyny szwalniczej, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

2)  rozpoznać i nazwać rodzaje połączeń maszynowych, 
3)  scharakteryzować poszczególne rodzaje połączeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

model przestrzenny mechanizmów maszyny szwalniczej, 

− 

zeszyt praktyk do zapisywania notatek, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

W  modelu  przestrzennym  mechanizmów  maszyny  szwalniczej  wskaż  i  objaśnij  budowę  

i działanie różnych typów przekładni. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć dokładnie model mechanizmów maszyny szwalniczej, 
2)  rozpoznać, wskazać i nazwać rodzaje przekładni, 
3)  scharakteryzować poszczególne rodzaje przekładni – wyjaśnić ich budowę i działanie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

model przestrzenny mechanizmów maszyny szwalniczej, 

− 

zeszyt praktyk do zapisywania notatek, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 
 

Ćwiczenie 4 

Za  pomocą  rysunku  uproszczonego,  narysuj  schemat  kinematyczny  mechanizmów  wału 

głównego maszyny szwalniczej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokładnie  obejrzeć  model  przestrzenny  mechanizmów  wału  głównego    maszyny 

szwalniczej, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

2)  rozpoznać, wskazać i nazwać elementy mechanizmów, 
3)  scharakteryzować  poszczególne  elementy  mechanizmów  –  wyjaśnić  ich  budowę  

i działanie, 

4)  przygotować karton i przybory do rysowania, 
5)  narysować  schemat  kinematyczny  modelu  mechanizmów  wału  głównego  maszyny 

posługując się uproszczeniami rysunkowymi. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

model przestrzenny mechanizmów maszyny szwalniczej, 

− 

karton i przybory do rysowania, 

− 

zeszyt praktyk do zapisywania notatek, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Rozróżnianie  i  charakteryzowanie  maszyn,  urządzeń  

i narzędzi kuśnierskich 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  modelu  maszyny  szwalniczej  wskaż  mechanizmy  ruchu  maszyny,  nazwij  je  i  wyjaśnij 

zasadę działania. Odpowiedź przygotuj w punktach i zanotuj w dzienniczku praktyki.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przygotować 

przestrzenny model maszyny szwalniczej, oraz omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia 
z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać  się  z  materiałem  nauczania  tego  rozdziału  poradnika  jednostki  modułowej  

i wskazanej przez nauczyciela literatury, 

2)  wskazać i przygotować do prezentacji model maszyny szwalniczej, 
3)  przygotować  w  punktach  i  zapisać  w dzienniczku  praktyki:  wykaz  mechanizmów,  części 

składowych i zasadę działania mechanizmów ruchu maszyny,  

4)  wskazać i omówić na modelu maszyny: wykaz mechanizmów, części składowych i zasadę 

działania mechanizmów ruchu maszyny. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
 
Środki dydaktyczne: 

 

model przestrzenny maszyny szwalniczej, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

Ćwiczenie 2 

W maszynie kuśnierskiej wskaż, nazwij i omów zasadę działania głównych mechanizmów 

pracy maszyny. Odpowiedź przygotuj w punktach i zanotuj w dzienniczku praktyki. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  zapewnić  możliwość 

dostępu  do  maszyny  kuśnierskiej,  oraz  omówić  zakres  i technikę  wykonania  ćwiczenia 
z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać  się  z  materiałem  nauczania  tego  rozdziału  poradnika  jednostki  modułowej  

i wskazanej przez nauczyciela literatury, 

2)  wskazać i przygotować do prezentacji eksponat maszyny kuśnierskiej, 
3)  przygotować  w  punktach  i  zapisać  w dzienniczku praktyki:  wykaz  mechanizmów,  części 

składowych i zasadę działania mechanizmów ruchu maszyny,  

4)  wskazać i omówić na modelu maszyny: wykaz mechanizmów, części składowych i zasadę 

działania mechanizmów ruchu maszyny.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

maszyna kuśnierska, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

Ćwiczenie 3 

Na planszy masz pokazane fotografie różnych maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w 

produkcji kuśnierskiej. Nazwij je i omów do czego służą i jaka jest zasada ich działania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować planszę lub 

rysunki  przedstawiające  narzędzia,  urządzenia  i  maszyny  kuśnierskie,  oraz    omówić  zakres 
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać  się  z  materiałem  nauczania  tego  rozdziału  poradnika  jednostki  modułowej  

i wskazanej przez nauczyciela literatury, 

2)  przygotować planszę do prezentacji, 
3)  omówić  budowę,  zasadę  działania  oraz  sposób  wykorzystania    w  produkcji  kuśnierskiej 

przedstawionych na planszy maszyn, urządzeń i narzędzi kuśnierskich,  

4)  zanotować uwagi w dzienniczku praktyki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

plansza z fotografiami lub rysunkami narzędzi, urządzeń i maszyn kuśnierskich, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.  Obsługa maszyn i urządzeń kuśnierskich

  

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wypisz,  w  formie  regulaminu,  zalecenia dla  pracownika obsługującego wybraną maszynę 

lub urządzenie mechaniczne stosowane w produkcji kuśnierskiej. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  zapewnić  możliwość 

dostępu  do  stanowisk  maszynowych  w  warsztacie  kuśnierskim,  wskazać  poszczególnym 
uczniom  stanowiska  robocze  dla  których  mają  wykonać  zadanie,  oraz  omówić  zakres 
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać  się  z  materiałem  nauczania  tego  rozdziału  poradnika  jednostki  modułowej  

i wskazanej przez nauczyciela literatury, 

2)  przygotować odpowiedniej wielkości karton techniczny i materiały piśmienne, 
3)  wypisać w postaci wypunktowanej zalecenia dla pracownika obsługującego maszynę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

stanowiska pracy zakładzie lub warsztatach szkolnych, 

− 

karton i materiały piśmienne, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj  oceny  stanu  technicznego,  maszynowego  stanowiska  pracy.  Swoje  uwagi  

i  spostrzeżenia  wpisz  do  dzienniczka  praktyki.  Weź  udział  w  dyskusji  o  bezpieczeństwie 
technicznym zakładu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  zapewnić  możliwość 

dostępu  do  stanowisk  maszynowych  w  warsztatach  szkolnych  lub  w  zakładzie  kuśnierskim, 
wskazać poszczególnym uczniom stanowiska robocze dla których mają wykonać zadanie, oraz 
omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i 
higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  materiałem  nauczania  tego  rozdziału  poradnika  jednostki  modułowej  

i wskazanej przez nauczyciela literatury, 

2)  obejrzeć stanowisko pracy wskazane przez nauczyciela, 
3)  dokonać oceny prawidłowości przygotowania stanowiska do pracy, 
4)  swoje uwagi i spostrzeżenia wynotować w zeszycie, 
5)  wziąć udział w dyskusji o bezpieczeństwie pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

produkcyjne stanowisko pracy w warsztatach szkolnych lub w zakładzie kuśnierskim, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.. 

 
Ćwiczenie 3 

Wskaż  punkty  smarowania  maszyny  szwalniczej  stębnówki  i  kuśnierki.  Dokonaj 

smarowania maszyn 

  
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  zapewnić  możliwość 

dostępu  do  stanowisk  maszynowych  w  warsztatach  szkolnych  lub  w  zakładzie  kuśnierskim, 
oraz  omówić  zakres  i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  materiałem  nauczania  tego  rozdziału  poradnika  jednostki  modułowej  

i wskazanej przez nauczyciela literatury, 

2)  wskazać punkty smarowania maszyny stębnówki i kuśnierki, 
3)  wykonać smarowanie maszyn. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

produkcyjne stanowisko pracy w warsztatach szkolnych lub w zakładzie kuśnierskim, 

− 

olej do smarowania maszyn, 

− 

olejarka, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Charakteryzowanie  maszyn  

i urządzeń stosowanych w kuśnierstwie”    

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 7, 8, 9, 10 12, 14, 15, 16, 17 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 4, 5, 6, 11, 13, 18, 19, 20  są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt    
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10  zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 16  zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  8  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  c,  3.  c,  4.  b,  5.  c,  6.  a,  7.  a,  8.  c,  9. a, 10. b, 11. a, 
12. 
d, 13. b, 14. d, 15. d, 16. a, 17. b, 18. a, 19. c, 20. a. 

 

 
Plan testu  

 

Nr  

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1   

Rozpoznać rodzaj połączenia części maszyn 
 

2   

Wskazać elementy przenoszenia ruchu 
roboczego w maszynach 

3   

Rozpoznać rodzaj przekładni maszynowych 

4   

Objaśnić pojęcie mechanizmów maszyn 

PP 

5   

Wyjaśnić budowę mechanizmów ruchu  
w maszynach szwalniczych 

PP 

6   

Wyjaśnić działanie mechanizmów ruchu  
w maszynach szwalniczych 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

7   

Zdefiniować części mechanizmów roboczych 
maszyn szwalniczych 

8   

Zdefiniować części mechanizmów roboczych 
maszyn szwalniczych 

9   

Wyjaśnić budowę igły maszynowej 

10  

Wyjaśnić sposób pracy igły w maszynie 
szyjącej 

11  

Opisać budowę maszyny kuśnierskiej 

PP 

12  

Nazwać rodzaj ściegu tworzonego  
w maszynie kuśnierskiej 

13  

Wyjaśnić technikę zszywania skór na 
maszynie kuśnierskiej 

PP 

14  

Rozpoznać rodzaj maszyny szwalniczej na 
podstawie sposobu szycia i tworzonego 
ściegu 

15  

Rozpoznać maszyny do kosmetyki wyrobów 
futrzarskich 

16  

Wyjaśnić rodzaj napędu maszyn szwalniczych 

17  

Zdefiniować czynności konserwacji maszyn  
i urządzeń kuśnierskich 

18  

Wyjaśnić sposób smarowania maszyn  
i urządzeń mechanicznych 

PP 

19  

Wyjaśnić sposób włączania i regulacji 
obrotów maszyny kuśnierki 

PP 

20  

Wyjaśnić sposób regulacji tworzenia ściegów 
w maszynach szwalniczych 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Przebieg testowania   

 
Instrukcja dla nauczyciela 

  

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

 

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko 

jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce 

znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie na 

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

  

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 

 
1.  Połączenia spawane, zgrzewane i lutowane należą do grupy połączeń 

a)  nierozłącznych. 
b)  gwintowych. 
c)  sworzniowych. 
d)  rozłącznych. 
 

2.  Do przenoszenia ruchu roboczego z silnika na maszynę roboczą służą 

a)  sprzęgła. 
b)  hamulce. 
c)  napędy. 
d)  połączenia. 
 

3.  Przekładnię, w której cięgnem przenoszącym moc jest pas klinowy nazywamy przekładnią  

a)  zębatą. 
b)  klinową. 
c)  pasową. 
d)  ślimakową. 

 

4.  Mechanizm jest to  

a)  najmniejsza część metalowa maszyny. 
b)  zespół części maszynowych połączonych ze sobą ruchowo. 
c)  połączenie nierozłączne spawane. 
d)  połączenie rozłączne gwintowe. 

 
5.  Bębenek to część mechanizmu 

a)  podciągacza nici. 
b)  transportera tkaniny. 
c)  chwytacza pętli. 
d)  igielnicy. 

 
6.  Zadaniem podciągacza nici w maszynie szwalniczej jest 

a)  regulacja naprężenia nici górnej w czasie wiązania ściegów. 
b)  przerzucanie nici górnej przez bębenek i tworzenie pętli. 
c)  zamknięcie nici dolnej w pętli nici górnej. 
d)  przesunięcie tkaniny przez transporter po płytce ściegowej. 

 
7.   Nawijacz nici to 

a)  mechanizm służący do nawijania nici na szpulkę. 
b)  pracownik wykonujący czynność nawijania nici. 
c)  element mechanizmu chwytacza tworzący pętlę nici. 
d)  nazwa uszkodzenia maszyny spowodowanej brakiem regulacji podawania nici.   

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

8.  Stopka to nazwa 

a)  części zakończenia igły maszynowej. 
b)  części podciągacza nici. 
c)  mechanizmu dociskowego w mechanizmie transportu tkaniny. 
d)  hamulca zatrzymującego pracę maszyny. 

 
9.   Rowek igły maszynowej służy do 

a)  prowadzenia nitki w czasie szycia. 
b)  ułatwienia nawlekania nici. 
c)  nadania sprężystości igle podczas szycia. 
d)  ułatwienia zakładania igły do mechanizmu igielnicy. 

 
10.  Igła w maszynie kuśnierskiej pracuje  

a)  w płaszczyźnie pionowej. 
b)  w płaszczyźnie poziomej. 
c)  ukośnie z lewej strony na prawą. 
d)  ukośnie z prawej strony na lewą. 

 
11.  W skład mechanizmu transportu maszyny kuśnierskiej wchodzą 

a)  dwa poziome krążki napędowy i dociskowy. 
b)  stopka, transporter i płytka ściegowa. 
c)  chwytacz, szpuleczka i bębenek. 
d)  regulator podciągacza, wahacz, igielnica. 

 
12.  Maszyna kuśnierska jest maszyną szwalniczą i szyje ściegiem 

a)  dwunitkowym łańcuszkowym. 
b)  jednonitkowym prostym. 
c)  obrzucającym dwunitkowym. 
d)  obrzucającym jednonitkowym. 

 
13.  Zszywane  skóry  futerkowe  na  maszynie  kuśnierskiej  wprowadza  się  pomiędzy  elementy 

mechanizmu transportowego układając je 
a)  stroną mizdrową do siebie. 
b)  okrywą włosową do siebie. 
c)  okrywę włosową jednej skóry do strony mizdrowej drugiej. 
d)  bez zwracania uwagi na strony powierzchni zszywanych. 

 
14.  Maszyną szwalniczą, która ma możliwość wykonywać pracę przy ruchu wstecznym i szyć 

ściegiem jednonitkowym łańcuszkowym krytym jest 
a)  kuśnierka. 
b)  stębnówka. 
c)  maszyna do tasiemkowania. 
d)  pikówka. 

 
15. Maszyną stosowaną do kosmetyki wyrobów futrzarskich jest maszyna 

a)  do przyszywania podszewki. 
b)  do pikowania. 
c)  do rozkroju skór. 
d)  do prasowania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

16.  W maszynach szwalniczych - kuśnierkach ma zastosowanie napęd 

a)  elektryczny. 
b)  pneumatyczny. 
c)  mechaniczny nożny. 
d)  hydrauliczny. 

 
17.  Podstawową czynnością konserwacji maszyn i urządzeń mechanicznych jest 

a)  sprzątanie stanowiska pracy wokół maszyny. 
b)  kontrola stanu technicznego i bieżące smarowanie maszyn. 
c)  przykrywanie maszyn po zakończeniu pracy. 
d)  racjonalne użytkowanie maszyn. 

 
18.  Smarowanie maszyn i urządzeń mechanicznych polega na 

a)  wprowadzaniu smaru pomiędzy trące powierzchnie mechanizmów maszyn. 
b)  wycieraniu korpusu maszyny naoliwioną ściereczką. 
c)  rozbieraniu mechanizmów i kąpieli elementów w olejach po zakończeniu pracy. 
d)  smarowaniu olejem części maszyn przy okazji remontów generalnych. 

 
19.  Włączenie  obrotów  i  regulacja  prędkości  obrotowej  koła  napędowego  silnika 

elektrycznego kuśnierki odbywa się przy pomocy 
a)  wyłącznika prądu. 
b)  centralnego sterowania. 
c)  pedału nożnego i cięgna dźwigni sprzęgła. 
d)  ręcznego obracania kołem zamachowym wału głównego maszyny. 

 
20.  Regulacja mechanizmów tworzenia ściegu polega na 

a)  ustawieniu długości ściegu, kierunku szycia, docisku materiałów i napięcia nici. 
b)  nawinięciu  nici  na  szpuleczkę  bębenka  oraz  wprowadzeniu  nici  ze  szpulki  do  ucha 

igły. 

c)  ustawieniu wysokości stołu maszyny szwalniczej. 
d)  ustawieniu długości cięgna łączącego pedał z dźwignią sprzęgła silnika.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

KARTA ODPOWIEDZI 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Charakteryzowanie maszyn i urządzeń stosowanych w kuśnierstwie

  

 

Zakreśl poprawną odpowiedź

.

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1   

 

2   

 

3   

 

4   

 

5   

 

6   

 

7   

 

8   

 

9   

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Test II 

 

Test 

praktyczny 

typu 

„próba 

pracy” 

do 

jednostki 

modułowej 

„Charakteryzowanie maszyn i urządzeń stosowanych w kuśnierstwie” 
 

Treść zadania 

Wykonaj regulację mechanizmów roboczych maszyny kuśnierskiej w przygotowaniu jej do 

szycia. 

Postępuj  zgodnie  z  instrukcją  obsługi  maszyny  i  z  zachowaniem  warunków 

bezpieczeństwa pracy. 
 
Instrukcja dla nauczyciela 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych  

w  celach  jednostki  modułowej  zalecane  jest  przeprowadzenie  zadania  testowego  typu „próba 
pracy”.  Zadanie  jest  tak  dobrane,  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  umiejętności  w  zakresie 
wiedzy  teoretycznej  i  sprawności  praktycznego  wykonywania  czynności  przygotowania 
maszyny  kuśnierskiej  do  szycia.  Przygotowanie  polegać  ma  na  regulacji  mechanizmów 
roboczych maszyny. 

Uczniowie  powinni  wykonywać  zadanie  indywidualnie.  Jest  to  jednocześnie  możliwość 

samodzielnego  sprawdzenia  przez  ucznia  poziomu  nabytych  umiejętności  podczas  ćwiczeń 
praktycznych. 

Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków  umożliwiających  uczniowi  wykonanie 

zadania  zgodnie  z  instrukcją  obsługi  maszyny  kuśnierskiej  i  z  zachowaniem  warunków 
bezpiecznej  pracy.  Należy  zapewnić  uczniowi  warunki  do  samodzielnego  zaplanowania 
poszczególnych etapów wykonania zadania: 

− 

zorganizowania stanowiska pracy, 

− 

doboru odpowiednich narzędzi, 

− 

ustalenia parametrów regulacji, 

− 

wykazania się umiejętnością wykonania kolejnych czynności, 

− 

sprawdzenia prawidłowości wykonanej pracy. 

 

Uczeń powinien mieć udostępnione: 

− 

stanowisko pracy przy maszynie kuśnierskiej, 

− 

instrukcję obsługi maszyny, 

− 

instrukcje wykonania regulacji maszyny, 

− 

narzędzia potrzebne przy regulacji mechanizmów roboczych, 

− 

regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Przed rozpoczęciem wykonywania zadania nauczyciel powinien: 

− 

zadbać  o  przygotowanie  odpowiedniego  stanowiska  pracy  w  warsztatach  szkolnych  lub 
zakładzie kuśnierskim, 

− 

przypomnieć  uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, 

− 

sprawdzić ubiór ochronny, 

− 

zatwierdzić ustalony przez uczniów plan i kolejność czynności, 

− 

określić kryteria oceny wykonywanego zadania, 

− 

na bieżąco kontrolować pracę uczniów, 

− 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Instrukcja dla ucznia 

 
Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

− 

dobrać i założyć odzież ochronną,  

− 

zapoznać  się  z  instrukcją  obsługi  maszyny  kuśnierskiej  i  wykonania  regulacji 
mechanizmów, 

− 

zapisać  plan  działania  przez  podanie  kolejnych  czynności  i  przedstawić  do  zatwierdzenia 
nauczycielowi. 

− 

przygotować potrzebne narzędzia, 

− 

przeprowadzić kolejne czynności regulacji:  

a.  założyć igłę i nici,  
b.  wyregulować naciąg nici,  
c.  wyregulować długość ściegu,  
d.  zsynchronizować pracę chwytacza i igły,  
e.  zsynchronizować współdziałanie pracy mechanizmu posuwu zszywania i wodzika, 

− 

sprawdzić działanie maszyny, 

− 

porządkować stanowisko pracy, 

− 

zaprezentować i omówić wykonanie zadania. 

 

 
Umiejętności podlegające ocenie 

 
Lp   Czynność wykonywana przez ucznia  

Punkty do 

uzyskania 

Punkty 

przyznane 

1.  

Dobranie odzieży ochronnej 

 

2.  

Zaplanowanie kolejnych czynności 

15 

 

3. 

Przygotowanie stanowiska pracy: 

  wskazanie narzędzi potrzebnych do wykonania  zadania, 

  sprawdzenie  stanu  technicznego  maszyny  pod  względem 

 bhp/osłony  zabezpieczające,  stan  techniczny  przewodów 
 elektrycznych itp./ 

10 

 

4.  

Wykonanie zadania: 

− 

założyć igłę i nici,  

− 

wyregulować naciąg nici,  

− 

wyregulować długość ściegu,  

− 

zsynchronizować pracę chwytacza i igły,  

− 

zsynchronizować współdziałanie pracy mechanizmu posuwu 
zszywania i wodzika, 

50 

 

5. 

Uporządkowanie stanowiska pracy 

 

6. 

Zaprezentowanie i omówienie  wykonanego oznaczenia. 

15 

 

Razem 

100 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Normy wymagań na poszczególne oceny 
 
 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

dopuszczający 

70 

dostateczny 

85 

dobry 

90 

bardzo dobry 

100 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

7. LITERATURA

  

  

 

1.  Białczak  B.:  Maszyny  i  urządzenia  w  przemyśle  odzieżowym.  Podręcznik  dla  ZSZ. 

WSiP,Warszawa1995 

2.  Buczyńska L., Burzyński Cz.: Kuśnierstwo. WSiP, Warszawa 1986 
3.  Burzyński Cz., Dzieża R., Suliga A., Duda J.: Kuśnierstwo. WNT, Warszawa 1986 
4.  Burzyński Cz., Suliga A.: Kuśnierstwo. Część 1. WSiP, Warszawa 1986 
5.  Czyżewski H.: Krawiectwo. WSiP, Warszawa1992 
6.  Dobrzański T.: Rysunek techniczny. WNT, Warszawa 1996 
7.  Krawiectwo  technologia.  Tłumaczenie  z  języka  niemieckiego  -  Samek  P.  Podręcznik  dla 

szkół odzieżowych. WSiP, Warszawa 1999