projekt Dzień Dobry Czechy

background image

W dobie integracji z UE starałyśmy się przekazać naszym uczniom jak najwięcej

wiedzy o krajach wchodzących w jej skład. W związku z tym zorganizowałyśmy  DZIEŃ
KULTURY EUROPEJSKIEJ pt.: ,,DZIEŃ DOBRY­ CZECHY”. 

Była to impreza środowiskowa, na którą przybyli zaproszeni goście z zewnątrz oraz

rodzice uczniów. Impreza została mile przyjęta, dlatego też postanowiłyśmy podzielić się
swoimi doświadczeniami, przestawiając scenariusz imprezy.

DZIEŃ DOBRY ­ CZECHY

SCENARIUSZ

 IMPREZY ŚRODOWISKOWEJ DLA SZKOŁY  PODSTAWOWEJ

Cele:

­ zapoznanie uczniów z gospodarką, kulturą i obyczajami Czech,
­ nauka podstawowych zwrotów języka czeskiego,
­ doskonalenie umiejętności korzystania ze słowników, encyklopedii, map,

śpiewnika muzycznego,

­ aktywizacja uczniów, 
­ wdrażanie do samodzielnej i zespołowej pracy,
­ integracja członków Szkolnego Klubu Europejskiego ze środowiskiem lokalnym

oraz promocja szkoły.

Środki dydaktyczne:

­ Encyklopedia PWN, słownik czesko­polski, mapa Europy, śpiewnik czeski pt.: „Ja,

pisnicka”, tabliczki z napisami w języku czeskim i polskim, flaga Czech, Polski,
Niemiec (kraj poznany w roku szkolnym 2004/05) Polski i UE, kronika Szkolnego
Klubu   Europejskiego,   album   pt.   ,,Czechy”   (wykonany   przez   członków   klubu),
kasety wideo znanych czeskich bajek pt.: ,,Krecik”,, Przygody Rumcajsa”, kukiełki
do teatrzyku pt.: „Jak Cypisek zwiedza Pragę”, Rumcajsa i Hanki wykonane przez
członków klubu, zabytki Pragi namalowane farbami na dużych arkuszach papieru,
scenografia, krótki rys historyczny o zabytkach Pragi.

* Tydzień przed rozpoczęciem imprezy środowiskowej pt.: ,, DOBRÝ DEN CZECHY”,
szkoła została udekorowana w barwy i napisy czeski, a uczniowie zostali poinformowani
o konkursie języka czeskiego. W gabinetach lekcyjnych na tablicach magnetycznych i
gazetkach   ściennych   zostały   porozwieszane   tabliczki   z  napisami   w  języku   czeskim   i
polskim np. 
­ zwroty grzecznościowe: dzień dobry­ dobrý  den

do widzenia­ naschledanow
dziękuję ­ dikuji
proszę ­ prosim
cześć – ahoj                                                                   

                                         życzymy dużo piątek­ pŕejeme Vám mnoho jedniček

1

background image

życzymy miłego dnia­ pŕejeme Vám dobrého dne

­ nazwy szkolne: tablica ­ tabule

lekcja­ hodina                     biurko­ psaci stul
temat – téma                       szkoła­ skola
książka – kniha                  długopis­ kuličková tužka
zeszyt – sešit                      ołówek­ tužka
kreda – křída                      linijka­ pravitko
piórnik­ penál

ławka­ lavice

* Na biurku nauczyciela ustawione flagi czeskie wykonane przez członków klubu.
* Nad głównym wejściem szkoły napis ,,DOBRÝ DEN CZECHY”. Na    korytarzu
wystawione flagi: Czech, Niemiec, Polski i UE.
* Na głównym korytarzu szkolnym przygotowana scena do odegrania teatrzyku
kukiełkowego pt.: ,,Jak Cypisek poznaje Pragę”.
* W bibliotece szkolnej przygotowane wideo do obejrzenia bajek czeskich pt.: ,,
Krecik”, ,,Przygody  Rumcajsa” dla klas O­III oraz klas IV­VI. 

PRZEBIEG IMPREZY

1.   Powitanie   uczniów   i   pracowników   szkoły   przez   członków   Szkolnego   Klubu
Europejskiego. 
2. Zapoznanie wszystkich uczestników z przebiegiem dnia DOBRÝ DEN CZECHY –
apel informacyjny.
3. Od godz. 8:00 do 10:00 klasy 0­III i IV­VI oglądają bajki czeskie pt.: ,,Przygody
Rumcajsa”, ,,Krecik”, następnie w swoich klasach pod opieką wychowawców przystępują
do konkursu plastycznego pt.: ,,Pozdrowienia z Czech”. Technika prac dowolna i format
kartki dowolny.
4.   Podczas   przerw   lekcyjnych   odpowiedzialni   członkowie   klubu   włączają   muzykę   w
wykonaniu zespołów i wokalistów czeskich.  W tym czasie jury w składzie np. wybrani
nauczyciele   (3   osoby),   zaproszeni   goście   (2   osoby)   rozstrzygają   wyżej   wymieniony
konkurs   plastyczny   w   dwóch   kategoriach   wiekowych   w   klasie   O­   III   i   IV­   VI,
przydzielając I­ II­ III miejsce.
5. O godz.. 10:30 wszyscy uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście oglądają teatrzyk
kukiełkowy pt.: ,,Jak Cypisek poznaje Pragę”, w wykonaniu członków klubu.    

Scenariusz teatrzyku pt.: 

,,JAK CYPISEK POZNAJE PRAGĘ”.

(Namalowany las, słychać śpiew ptaków, sylwetki Hanki i Rumcajsa).
NARRATOR ­ Było to w przededniu odpustu w Pradze. Rumcajs przechadzał      się w
żecholedzkim lesie.

2

background image

HANKA – Proszę, siądź chociaż na chwilę.
RUMCAJS – To te buty same mnie niosą. Może one wiedzą, gdzie podziewa się nasz
Cypisek ? 
HANKA – Ostatnio Cypisek mówił, że nas opuści, że chce poznać świat.
RUMCAJS – Idziemy go szukać ! 
NARRATOR – Ledwo się obejrzeli, a już byli na wzgórzu Hradczany w Pradze.
(namalowany Hradczany Zamek, obok stoi uczeń z  informacją o w/w zabytku)
HANKA – Och! Jaki piękny zamek.
RUMCAJS   –   Znajduje   się   on   na   wzgórzu   Hradczany   na   brzegu   rzeki   Wełtawy.   To
siedziba władców Czech.
UCZEŃ – Hradczany zamek. To pierwszy drewniano – ziemny gród, istniał już w końcu
IX w. W 1303 r. Spłonął, a odbudował go Król Karol IV. Po 200 latach zamek ponownie
spłonął. Jednak kolejni władcy odbudowali zamek, który był siedzibą cesarską i wielkim
ośrodkiem sztuki, w tym także sztuki alchemicznej. Obecnie na Hradzie, czyli zamku,
urzęduje prezydent Czech.
HANKA – Jesteśmy na Złotej Uliczce! 
( namalowana Złota Uliczka, obok stoi uczeń z informacją o w/w zabytku)
RUMCAJS – Haneczko, znam legendę o tej uliczce! Legenda głosi, że Złotą Uliczkę
zamieszkiwali alchemicy zajmujący się wyrabianiem złota. Dlatego też uliczka ta nosi
nazwę złotej.
UCZEŃ   –   Złota   Uliczka   należy   do   najbardziej   malowniczych   miejsc   w   Pradze.   To
malutkie domki w których mieszkali strzelcy zamkowi. Domki te dobudowane były do
murów   obronnych.   Początkowo   uliczka   była   zbudowana   po   obu   stronach   tak,   że
szerokość   jej   w   niektórych   miejscach   nie   przekraczała   1   metra.   W   XX   w.   Uliczkę
odrestaurowano i przywrócono budynkom dawny kształt. Na Złotej Uliczce mieszkało
wielu sławnych pisarzy, jak Franz Kafka czy laureat Nagrody Nobla Jarosław Seifert. 
HANKA – Zobacz Rumcajsie, jaki wielki kościół, ma chyba ze 100 m. 
(namalowana Katedra Św. Wita, obok stoi uczeń z informacja o w/w zabytku) 
RUMCAJS – To Katedra Świętego Wita.
HANKA – W tej Katedrze odbywały się koronacje czeskich władców, wesela i chrzciny
królewskich dzieci.
RUMCAJS – Obecnie w świątyni znajdują się setki dzieł sztuki.
UCZEŃ – Katedra Św. Wita to jeden z najcenniejszych zabytków, który jest symbolem
Pragi.   Katedra   Św.   Wita   jest   już   trzecim   kościołem   wybudowanym   na   Hradczanach.
Katedrę budowano przez ponad 600 lat. Posiada cech gotyku, renesansu i baroku. Ma
wysokości 34 m. a najwyższa wieża 96 m., kształtem przypomina ogromny odwrócony
okręt. Po wejściu do świątyni widzi się olbrzymie okno z witrażem. W środku znajdują
się   22   kaplice.   Ściany   niektórych   kaplic   ozdobiono   okładzinami   ze   złota   i
półszlachetnych kamieni.
HANKA – O! Jak ten Most Karola się zmienił? 
(namalowany  most  dzieci  śpiewają  czeską  piosenkę  pt.:  ,,Na Tom Prazskym  Moste”,
obok stoi uczeń z informacją o w/w zabytku).

3

background image

RUMCAJS – Prawie do połowy XVIII w. Był to jedyny most w Pradze. Dawniej jeździły
po nim dorożki, później samochody.
HANKA – A dzisiaj most jest deptakiem spacerowym.
DZIECI – Śpiewają w/w piosenkę.
UCZEŃ – Most Karola uważany jest za perłę budownictwa średniowiecznego. Przedtem
nazywany był Mostem Kamiennym lub Mostem Praskim. Most Karola ma ponad pół
kilometra   długości.   Budowa   mostu   była   pomysłem   króla   Karola   IV,   zrealizował   go
najważniejszy praski architekt Peter Parle. Na obu krańcach Mostu Karola wznoszą się
gotyckie wieże zbudowane jak i cały most z piaskowca. Na środku mostu znajduje się
barokowa   rzeźba   św.   Jana   Nepomucena   wykonana   z   brązu.   Legenda   głosi,   że   św.
Nepomucen zginął w nurtach rzeki Wełtawy. Król Karol IV kazał go zrzucić z mostu za
nie wyjawienie tajemnicy  spowiedzi  jego  żony.  Dziś  rzeźbę  św. Nepomucena  można
spotkać   na     każdym   moście,   gdyż   jest   to   patron   broniący   nadrzeczne   okolice   przed
powodziami.
(namalowany las, słychać śpiew ptaków) 
HANKA – To był piękny dzień, ale naszego Cypiska nigdzie nie ma !
CYPISEK – Jestem! (mówiąc ziewa ).
HANKA – Och mój kochany, malutki syneczku.

KONIEC.

6. O godz. 11:30 odbywa się konkurs znajomości języka czeskiego. Uczniowie przez
tydzień przyswajali sobie zwroty czeskie, które znajdowały się w gabinetach lekcyjnych.
W   ciągu   określonego   czasu   np.   15   min.   Chętnie   uczniowie   pisali   zwroty   czeskie   z
polskim   tłumaczeniem.   Jury   oceniało   poprawność   zapisu.   Laureatem   został   uczeń   z
największą   liczbą   poprawnie   napisanych   zwrotów   czeskich.   Konkurs   odbywał   się   w
dwóch kategoriach wiekowych klas I – III i IV – VI.
7. Po odbytych konkursach nastąpiło uroczyste wręczenie nagród z wyżej wymienionych
i opisanych konkursów.
8.   Na  zakończenie   DNIA  KULTURY   EUROPEJSKIEJ  –  DOBRÝ  DEN –  CZECHY
odbyła się wieczorna dyskoteka w rytmie muzyki czeskiej.

Scenariusz opracowały opiekunki SKE

Bożena Karwat i Maria Tyliszczak

Samorządowej Szkoły Podstawowej

i Oddziału Przedszkolnego

w Sieniawie Lub.

4

