background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

Jan Janczak 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prowadzenie  różnych  kierunków  produkcji  pasiecznej 
612[01].Z2.06 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr inż. Grzegorz Borsuk 
dr n. wet. Marek W. Chmielewski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Edyta Kozieł 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Jacek Przepiórka 
 
 
 

 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  612[01].Z2.06 
„Prowadzenie różnych kierunków produkcji pasiecznej”, zawartego w modułowym programie 
nauczania dla zawodu pszczelarz. 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1.  Produkcja miodu sekcyjnego, plastrowego i obnóży pyłkowych 

12 

5.1.1.  Ćwiczenia 

12 

5.2.  Pozyskiwanie jadu, kitu, wosku i mleczka pszczelego 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

5.3.  Ekologiczna gospodarka pasieczna 

16 

5.3.1.  Ćwiczenia 

16 

6.  Ewaluacja osiągnięć 

18 

7.  Literatura 

28 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie pszczelarz. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  czyli  wykaz  niezbędnych  umiejętności  i  wiedzy,  które  uczeń 
powinien mieć opanowane, aby przystąpić do realizacji tej jednostki modułowej; 

 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem; 

 

ćwiczenia,  przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami 
nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi; 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  następujących  metod  nauczania,  np.  tekstu  przewodniego, 
ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami,  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

612[01].Z2.05 

Prowadzenie pasieki w

ędrownej 

612[01].Z2.07 

Prowadzenie wychowu matek 

pszczelich 

Modu

ł 612[01].Z2 

Produkcja pszczelarska

 

612[01].Z2.03 

Rozpoznawanie chorób pszczó

ł 

612[01].Z2.04 

Zak

ładanie pasieki 

612[01].Z2.01 

Identyfikowanie stanów 

biologicznych rodziny pszczelej 

612[01].Z2.02 

Kierowanie rozwojem rodzin 

pszczelich wiosn

ą 

612[01].Z2.08 

Przygotowanie pasieki  

do zimowania 

612[01].Z2.06 

Prowadzenie ró

żnych 

kierunków produkcji 

pasiecznej 

612[01].Z2.09 

Przetwarzanie produktów pasiecznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

  

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  korzystać z różnych źródeł informacji, 

  posługiwać się podstawowym sprzętem pasiecznym, 

  przeprowadzić wychów matek pszczelich, 

  poddać matkę pszczelą do rodziny, 

  przeprowadzić wiosenny przegląd rodziny pszczelej, 

  dostosować wielkość gniazda do siły rodziny, 

  rozpoznawać i likwidować anormalne stany w rodzinie pszczelej, 

  poszerzać gniazdo rodziny pszczelej, 

  kierować rozwojem wiosennym rodziny pszczelej 

  rozpoznawać nastrój rojowy w rodzinie pszczelej, 

  zapobiegać powstawaniu i likwidować nastrój rojowy, 

  rozpoznawać pierwsze objawy choroby w rodzinie pszczelej, 

  udzielać pomocy chorym rodzinom pszczelim, 

  rozpoznawać ważniejsze rośliny miododajne, 

  obliczać zasobność naturalnych zbiorowisk pod względem wartości pszczelarskiej, 

  określać fazy fenologiczne roślin kwitnących w naturalnych zbiorowiskach, 

  zaplanować wędrowną gospodarkę pasieczną,  

  posługiwać się sprzętem stosowanym przy gospodarce wędrownej, 

  przygotować i przetransportować rodziny pszczele, 

  odebrać i odwirować plastry z miodem, 

  postępować z miodem po jego odwirowaniu, 

  zastosować przepisy prawa dotyczące wędrownej gospodarki pasiecznej oraz sporządzać 

dokumentację gospodarstwa pasiecznego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

  

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  posłużyć się terminologią dotyczącą produkcji pasiecznej, 

  dobrać terminy i pożytki do produkcji miodu sekcyjnego, 

  zorganizować produkcję miodu plastrowego, 

  określić cel produkcji miodu plastrowego, 

  rozpoznać sprzęt do produkcji miodu sekcyjnego, 

  rozpoznać sprzęt do pozyskiwania obnóży pyłkowych i pierzgi, 

  posłużyć  się  maszynami,  urządzeniami,  narzędziami  i  sprzętem  do  produkcji  pasiecznej 

oraz dokonać ich konserwacji i naprawy,  

  dobrać terminy i pożytki do pozyskiwania obnóży pyłkowych, 

  określić warunki pozyskiwania obnóży pyłkowych, 

  przeprowadzić poławianie pyłku, 

  określić sposoby konserwowania i przechowywania obnóży pyłkowych i pierzgi, 

  dobrać sprzęt do pozyskiwania jadu i kitu pszczelego, 

  pozyskać jad i kit pszczeli, 

  scharakteryzować czynniki wpływające na produkcję wosku pszczelego, 

  stworzyć rodzinom pszczelim warunki do produkcji wosku, 

  dobrać  metody  produkcji  mleczka  pszczelego  do  istniejących  warunków  pogodowych 

i pożytkowych, 

  dobrać rasę pszczół do produkcji mleczka i kitu pszczelego, 

  określić wielkość i ułożenie gniazda pszczelego do produkcji mleczka pszczelego, 

  pozyskać surowiec woskowy, 

  zorganizować wytapianie i klarowanie wosku, 

  posłużyć się sprzętem do wytapiania i klarowania wosku, 

  zastosować zasady pszczelarstwa ekologicznego, 

  zaplanować i zorganizować produkcję pasieczną w gospodarstwie ekologicznym, 

  wprowadzić najnowsze rozwiązania sprzyjające gospodarce ekologicznej, 

  ocenić wydajność prac związanych z pozyskiwaniem produktów pasiecznych,  

  dostrzec pozaprodukcyjne wartości pszczelarstwa ekologicznego,  

  poprowadzić wychów trzmieli i pszczół samotnic do zapylania roślin, 

  zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1  

 
Osoba prowadząca    

 

 

 

…………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:    

Pszczelarz 612[01] 

Moduł:  

 

 

 

 

 

 

 

Produkcja pszczelarska 612[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Prowadzenie  różnych  kierunków  produkcji  pasiecznej 
612[01].Z2.06 

Temat: Pozyskiwanie obnóży pyłkowych. 

Cel ogólny: Charakteryzować pozyskiwanie obnóży pyłkowych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  wymieniać sposoby pozyskiwania obnóży pyłkowych, 

  charakteryzować sposoby pozyskiwania obnóży pyłkowych, 

  dobierać sprzęt pasieczny do pozyskiwania obnóży pyłkowych, 

  przygotować rodzinę pszczelą do pozyskiwania obnóży pyłkowych, 

  przeprowadzać pozyskiwania obnóży pyłkowych. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

  metoda tekstu przewodniego, 

  zajęcia praktyczne, 

  dyskusja dydaktyczna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  praca indywidualna, 

  praca w grupach 3–4 osobowych. 

 
Czas:  6 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 

  sprzęt pasieczny; dłuto pasieczne, szczoteczka, 

  sprzęt pasieczny do pozyskiwania obnóży pyłkowych, 

  rodziny pszczele, 

  odzież ochronna do przeprowadzenia przeglądów. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć. 
2.  Podanie tematu lekcji, uświadomienie celu zajęć. 
3.  Wprowadzenie do tematu: 

W  oparciu  o  dotychczasową  wiedzę  z  zakresu  prac  pasiecznych  przeprowadź 

pozyskiwanie obnóży pyłkowych. 
 
Zadanie powinieneś(aś) wykonać w następujących etapach: 
I. 

Zbieranie i analiza informacji o sposobach pozyskiwania obnóży pyłkowych, (~20 min.). 

 

Aby prawidłowo wykonać zadanie musisz wiedzieć: 

  w jakim celu przeprowadzamy pozyskiwania obnóży pyłkowych?  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

  jakie rodziny wykorzystujemy do pozyskiwania obnóży pyłkowych? 

  jakie czynniki wpływają na pozyskiwanie obnóży pyłkowych?  

  jakie  muszą  być  warunki  pogodowe  i  pożytkowe,  aby  można  było  pozyskiwać  obnóża 

pyłkowe? 

  jakimi sposobami pozyskujemy obnóża pyłkowe? 

  jakiego sprzętu używamy do pozyskiwania obnóży pyłkowych? 

Odpowiedzi na powyższe pytania wpisz do formularza (Zał. nr 1).  

 
II.  Opracowanie planu pracy (~15 min.). 

Na  tym  etapie  powinniście  przemyśleć  jak  należy  wykonać  przydzielone  Wam  zadanie, 

a zatem: 

  zorganizować  stanowisko  pracy  (dobór  i  rozmieszczenie  narzędzi  pracy,  sprzętu 

pasiecznego), 

  ustalić kolejność i czas wykonywania poszczególnych czynności pasiecznych, 

  ustalić sposób pozyskiwania obnóży pyłkowych, 

  podzielić się pracą, 

  zaplanować sposób korzystania z materiałów pomocniczych. 

 
Pomogą Wam w tym pytania prowadzące: 
jakimi  narzędziami  pracy  oraz  jakim  sprzętem  pasiecznym  będziesz  posługiwać  się  podczas 
pracy?  

  co należy zrobić przed przystąpieniem do pozyskiwania obnóży pyłkowych? 

  jak należy przygotować rodzinę pszczelą do pozyskiwania obnóży pyłkowych? 

  jak przygotowujemy sprzęt do pozyskiwania obnóży pyłkowych? 

  w którym miejscu ula umieszczamy poławiacz pyłku? 

  co robimy gdy zostanie przekroczony czas odbioru obnóży pyłkowych? 

  co robimy z pozyskanymi obnóżami pyłkowymi? 

Odpowiedzi na powyższe pytania wpisz do formularza " Plan pracy" (Zał. nr 2). 

 
III.  Ustalanie harmonogramu pracy (~10 min). 

W tej fazie powinniście: 

  omówić  dokładnie  z  nauczycielem  zaplanowane  przeprowadzenie  pozyskiwania  obnóży 

pyłkowych, 

  przedyskutować  kolejność  i  czas  wykonywania  poszczególnych  czynności  pasiecznych 

oraz podział pracy. 

 
IV.  Praktyczne wykonanie zadania (~180 min.). 

 

Pracujecie  samodzielnie  nad  wykonaniem  zadania  zgodnie  z  przyjętym  harmonogramem 
pracy,  wymieniacie  się  wiedzą,  konsultujecie  i  wspólnie  opracowujecie  w  zespole 
trzyosobowym zaplanowane pozyskiwanie obnóży pyłkowych, 

 

Pomoże  Wam  w  tym  czuwający  nad prawidłowym  przebiegiem  prac nauczyciel,  którego 
w każdej chwili możecie prosić o pomoc. 

 
Uwaga! 

W czasie  realizacji zadania przestrzegajcie instrukcji przy przeprowadzaniu pozyskiwania 

obnóży pyłkowych, (Zał. nr 3). 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

V.  Sprawdzanie jakości wykonanej pracy (~15 min.). 

 

Kontrolę jakości swojej pracy wykonujecie na bieżąco kierując się pytaniami przewodnimi 
podanymi powyżej w tekście. 

 

Najpierw sprawdzacie jakość przeprowadzonego pozyskiwania obnóży pyłkowych. 

 

Wyniki  oceny  pozyskiwania  obnóży  pyłkowych,  wpisz  do  formularza:  "Arkusz  oceny 
pozyskiwania obnóży pyłkowych," (Zał. nr 4). 

 

Następnie  wymieniacie  się  w  zespołach  "  Arkuszami  oceny  pozyskiwania  obnóży 
pyłkowych," i analizujecie wyniki oceny jakości przeprowadzonego pozyskiwania obnóży, 
ewentualnie dokonujecie korekty. 
Faza ostatnia jest wspólną pracą całej grupy i nauczyciela. 

 
VI.  Analiza przebiegu pracy (~20 min.). 

W tej fazie należy odpowiedzieć na pytanie: 

"Co bym zrobił inaczej, lepiej, gdybym wykonywał(a) zadanie jeszcze raz?" 
Analizujecie  cały  przebieg  Waszej  pracy  pod  kątem  polepszenia  jakości  przeprowadzania 
pozyskiwania  obnóży  pyłkowych,  skrócenia  czasu  pracy,  lepszej  organizacji  (pod  kierunkiem 
nauczyciela). 
Jeżeli poprawki są znaczne - należy cały proces przeprowadzić od początku. 
Wypełniacie "Kartę samooceny" (Zał. nr 5). 
 
Uwaga! 

Ocena Waszej pracy zostanie dokonana przez nauczyciela w oparciu o: 

"Arkusz oceny pozyskiwania obnóży pyłkowych,"(Zał. nr 4). 
"Arkusz obserwacji ucznia" (Zał. nr 6). 
 
Praca domowa 

Opracuj plan pozyskiwania obnóży pyłkowych w sezonie pasiecznym. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  nauczyciel  ocenia  metodą  obserwacji  indywidualnie  ucznia  i  grupę,  na  bieżąco  podczas 

dyskusji, podczas wykonywania ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2  

 
Osoba prowadząca    

 

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:    

Pszczelarz 612[01] 

Moduł:  

 

 

 

 

 

 

 

Produkcja pszczelarska 612[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Prowadzenie  różnych  kierunków  produkcji  pasiecznej 
612[01].Z2.06 

Temat: Zakładanie ekologicznego gospodarstwa pasiecznego. 

Cel ogólny: Charakteryzować ekologiczne gospodarstwo pasieczne. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określać warunki założenia ekologicznego gospodarstwa pasiecznego, 

 

dobierać sprzęt do ekologicznego gospodarstwa pasiecznego, 

 

prowadzić ekologiczną gospodarkę pasieczną, 

 

charakteryzować sposoby i metody ekologicznej gospodarki pasiecznej. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w grupach 3–4 osobowych. 

 
Czas:  4 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

rodziny pszczele, 

 

sprzęt pasieczny. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć. 
2.  Podanie tematu lekcji, uświadomienie celu zajęć. 
3.  Wprowadzenie do tematu: 

  nauczyciel  przeprowadza  wykład  informacyjny  na  temat  ogólnych  wiadomości 

dotyczących ekologicznej produkcji pasiecznej. Nauczyciel omawia warunki założenia 
ekologicznego  gospodarstwa  pasiecznego.  Nauczyciel  po  wykładzie  zadaje  pytanie: 
Co należy uwzględnić pod uwagę zakładając ekologiczne gospodarstwo pasieczne? 

  „Burza  mózgów”  –  uczniowie  udzielają  różnych  odpowiedzi,  wszystkie  zostają 

zapisane na tablicy. Nauczyciel weryfikuje odpowiedzi. 

  nauczyciel  omawia  warunki  założenia  ekologicznego  gospodarstwa  pasiecznego.  Po 

prezentacji  nauczyciel  zadaje  pytanie:  Jakie  obowiązują  zasady  przy  zakładaniu 
ekologicznego gospodarstwa pasiecznego? 

  nauczyciel  do  odpowiedzi  typuje  ucznia.  Uczeń  udziela  odpowiedzi.  Nauczyciel 

weryfikuje odpowiedzi. Następnie nauczyciel przydziela zadania grupom. 

4.  Realizacja ćwiczenia praktycznego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Praca w grupach 3–4 osobowych:

 

 

nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania, 

 

uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania, 

 

uczniowie  zapoznają  się  ze  sprzętem  pasiecznym  i  rodzinami  pszczelimi  ekologicznego 
gospodarstwa pasiecznego, 

 

uczniowie  dyskutują  na  temat  sposobu  prowadzenia  ekologicznego  gospodarstwa 
pasiecznego, 

 

uczniowie w grupach dobierają sprzęt do ekologicznego gospodarstwa pasiecznego. 
Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek oraz kontroluje: 

 

czy uczniowie zrozumieli zadanie, 

 

czy uczniowie prawidłowo wykonują ćwiczenie, 

 

czy zachowują przepisy bhp. 

 
Zakończenie zajęć: 

 

przedstawiciel  grupy  prezentuje  wykonane  zadanie  przez  swoją  grupę.  Charakteryzuje 
sposoby i metody ekologicznej produkcji pasiecznej, 

 

uczniowie  dyskutują  na  forum  klasy  na  temat  założeń  prowadzenia  ekologicznej 
gospodarki pasiecznej. 

 
Praca domowa 

Opracować szkic ekologicznego ula. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  nauczyciel  ocenia  metodą  obserwacji  indywidualnie  ucznia  i  grupę,  na  bieżąco  podczas 

dyskusji, podczas wykonywania ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.  Ć

WICZENIA

 

 

5.1.  Produkcja  miodu  sekcyjnego  i  plastrowego  i  obnóży 

pyłkowych

 

 
5.1.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Przygotowywanie ramek sekcyjnych. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować sprzęt do produkcji miodu sekcyjnego. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  sposób 

umieszczania węzy w ramce. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  przygotować do produkcji miodu sekcyjnego ramki wykonane z drewna, 
2)  przygotować do produkcji miodu sekcyjnego ramki wykonane z tworzywa sztucznego, 
3)  przygotować ramki do produkcji miodu plastrowego, 
4)  wybrać  rodziny  pszczele,  w  których  będą  umieszczone  ramki  do  produkcji  miodu 

sekcyjnego i plastrowego, 

5)  umieścić ramki w rodzinach pszczelich. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

ramki do produkcji miodu sekcyjnego wykonane z drewna, 

 

ramki do produkcji miodu sekcyjnego wykonane z tworzywa sztucznego, 

 

ramki do produkcji miodu plastrowego, 

 

węza, 

 

nóż do cięcia węzy, 

 

rodziny pszczele o różnej sile, 

 

podstawowy sprzęt pasieczny oraz odzież ochronna. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Ćwiczenie 2 

Organizowanie pozyskiwania obnóży pyłkowych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny  pracy. 
Nauczyciel powinien zaprezentować sprzęt do pozyskiwania obnóży pyłkowych. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  regularne 

odbieranie obnóży pyłkowych. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zainstalować poławiacze na ulu dzień przed zajęciami, 
2)  opróżnić szufladę poławiacza i założyć ją na nowo, 
3)  umieścić odebrane obnóża w suszarce, 
4)  oczyścić wysuszone obnóża używając w tym celu wialni, 
5)  przeprowadzić degustację tego produktu i opisać walory smakowe. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

różne rodzaje poławiaczy obnóży pyłkowych (wylotowe, dennicowe, powałkowe), 

 

rodziny pszczele osadzone w ulach korpusowych i leżakach, 

 

podstawowy sprzęt pasieczny oraz odzież ochronna. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Pozyskiwanie jadu, kitu, wosku i mleczka pszczelego 

 
5.2.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Pozyskiwanie, przechowywanie i przetwarzanie surowca woskowego. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować sprzęt do wytopu wosku pszczelego. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na 

przygotowanie surowca woskowego do wytopu. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  wyciąć plastry z ramek i rozdrobnić je,  
2)  wytopić wosk przy pomocy topiarki typu „Tomer”, 
3)  rozgotować  rozdrobnione  plastry  w  naczyniu  z  wodą  i  wytopić  wosk  przy  pomocy 

kociołka Ritschego. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plastry pszczele do przetopienia, 

 

nóż do wycinania plastrów, 

 

naczynie na rozdrobnione plastry, 

 

topiarka typu „Tomer”, 

 

naczynie do rozgotowania rozdrobnionych plastrów w wodzie, 

 

palnik gazowy, 

 

kociołek Ritschego, 

 

naczynie na wytopiony wosk, 

 

odzież ochronna. 

 
Ćwiczenie 2. 

Przygotowanie rodziny pszczelej do produkcji mleczka pszczelego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować sprzęt do pozyskiwania mleczka pszczelego. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na 

przygotowanie rodziny pszczelej do pozyskiwania mleczka pszczelego. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować ramki do produkcji mleczka (czyszczenie ramek, przyklejanie miseczek),  
2)  wybrać rodziny pszczele do produkcji mleczka, 
3)  przygotować  rodziny  do  produkcji  mleczka w  zależności od typu ula (korpusowy, leżak) 

i wybranej metody (w obecności matki, bez matki). 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

ramki do pozyskiwania mleczka, 

 

miseczki matecznikowe z tworzywa sztucznego, 

 

rodziny pszczele osadzone w różnych typach uli, 

 

kraty odgrodowe, 

 

podstawowy sprzęt pasieczny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.  Ekologiczna gospodarka pasieczna 

 
5.3.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Urządzanie siedlisk dla trzmieli. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować sprzęt do hodowli trzmieli. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  urządzenie 

siedliska dla trzmieli. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  rozstawić izolatory na przygotowanych jesienią poletkach z rośliną pokarmową,  
2)  przygotować uliki, 
3)  wstawić uliki pod izolatory, 
4)  umieścić matki trzmiela w ulikach. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

izolatory z siatki, 

 

paliki do ustawiania izolatorów, 

 

paliki do zawieszenia ulików, 

 

uliki,  

 

matki trzmieli. 

 
Ćwiczenie 2 

Urządzanie siedlisk dla pszczół samotnic. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować sprzęt do hodowli pszczół samotnic. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  urządzenie 

siedliska dla pszczół samotnic. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  wyłuskać kokony z rurek trzcinowych,  
2)  przygotować gniazda pułapkowe, 
3)  wyłożyć gniada pułapkowe i kokony we wcześniej przygotowanym miejscu. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

gniazda pułapkowe zasiedlone przez murarkę ogrodową w poprzednim roku - kokony, 

 

suche źdźbła trzciny, 

 

nóż, 

 

pojemniki na rurki trzcinowe, 

 

pojemnik na wyłuskane kokony. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Prowadzenie  różnych 

kierunków produkcji pasiecznej” 

Test składa się z 20, z których: 

 

zadania 1, 4, 5, 8, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18,19 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 2, 3, 6, 7, 9, 10, 17, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  b,  2.  c,  3. a, 4. b, 5. a, 6. d, 7. d, 8. b, 9. c, 10. a, 11. d, 
12. b, 13. a, 14. c, 15. a, 16. d, 17. d, 18. b, 19. d, 20. d. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować cel produkcji miodu 
sekcyjnego 

Dobrać pożytki do produkcji miodu 
sekcyjnego i plastrowego 

PP 

Wybrać metodę produkcji miodu 
sekcyjnego 

PP 

Określić optymalną średnicę otworów 
w płytce strącającej obnóża pyłkowe 

Zidentyfikować typ poławiacza na 
podstawie rysunku 

Określić możliwość zastosowania 
poławiaczy wylotowych  

PP 

Określić możliwość zastosowania 
poławiaczy dennicowych 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Rozróżnić metody produkcji jadu 
pszczelego 

Określić optymalną porę pozyskiwania 
jadu pszczelego metodą bodźców 
elektrycznych 

PP 

10 

Określić metodę pozyskiwania wosku 
z woszczyny pochodzącej z ramek 
pracy  

PP 

11 

Określić jakość wosku pochodzącego 
z różnych rodzajów surowca 
woskowego 

12 

Rozpoznać sprzęt na podstawie 
rysunku  

13 

Określić siłę rodzin przeznaczonych 
do produkcji mleczka pszczelego 

14 

Dobrać rasy pszczół do pasiek 
ekologicznych 

15 

Określić zasady pozyskiwania miodu 
w pasiekach ekologicznych 

16 

Rozpoznać rośliny pokarmowe 
wykorzystywane przy wychowie 
trzmieli  

17 

Określić metodę racjonalnego wychowu 
trzmieli 

PP 

18 

Określić stadium zimujące pszczoły 
murarki ogrodowej 

19 

Rozróżniać pszczoły dziko żyjące na 
podstawie rysunku 

20 

Określać pszczoły samotnice do 
zapylania upraw  

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli.  
6.  Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
7.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
3.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  wstawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  
a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową. 

4.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
5.  Test  zawiera  20  zadań  do  każdego pytania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko 

jedna jest prawdziwa.  

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielanie  odpowiedzi  będzie Ci  sprawiało  trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego kiedy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Celem produkcji miodu sekcyjnego jest 

a)  zwiększenie wydajności pasieki. 
b)  intensyfikacja produkcji pasiecznej i zwiększanie asortymentu produktów. 
c)  lepsze wykorzystanie pożytków. 
d)  ułatwienie miodobrania. 

 

2.  Ze  względu  na  szybką  krystalizację  produkcji  miodu  sekcyjnego  i  plastrowego  należy 

unikać pożytku 
a)  gryczanego. 
b)  lipowego. 
c)  z roślin krzyżowych. 
d)  malinowego. 

 

3.  W celu uzyskania miodu sekcyjnego rodziny pszczele można podkarmiać 

a)  miodem. 
b)  syropem cukrowym. 
c)  inwertem. 
d)  syropem skrobiowym. 

 
4.  Optymalna średnica otworów w płytce strącającej obnóża pyłkowe wynosi 

a)  4 mm. 
b)  5 mm. 
c)  6 mm. 
d)  7 mm. 

 
5.  Zamieszczona niżej fotografia przedstawia 

a)  wylotowy poławiacz pyłku. 
b)  powałkowy poławiacz pyłku. 
c)  dennicowy poławiacz pyłku. 
d)  żaden z wymienionych. 

 

 

6.  W każdym typie ula istnieje możliwość zastosowania poławiaczy 

a)  powałkowych i dennicowych. 
b)  powałkowych. 
c)  dennicowych. 
d)  wylotowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

7.  Poławiacze dennicowe można zastosować w ulach 

a)  kombinowanych. 
b)  leżakach. 
c)  leżakach i kombinowanych. 
d)  z odejmowana dennicą. 

 
8.  Metodą  pozyskiwania  stosunkowo  czystego  jadu  pszczelego,  przy  stosunkowa  małym 

nakładzie czasu i pracy jest 
a)  usypianie pszczół eterem. 
b)  metoda bodźców elektrycznych. 
c)  ręczne łapanie pszczół. 
d)  usypianie pszczół chloroformem. 

 

9.  Pozyskiwanie jadu metodą bodźców elektrycznych najlepiej jest przeprowadzać 

a)  w południe. 
b)  wieczorem po ustaniu lotu pszczół. 
c)  wcześnie rano, przed rozpoczęciem lotu pszczół. 
d)  przy tej metodzie pora pozyskiwanie jadu jest bez znaczenia. 

 
10.  Woszczyna pozyskana z ramek pracy 

a)  nie wymaga wytapiania w topiarkach, wystarczy ją rozgotować w wodzie. 
b)  wymaga wytapiania w topiarce typu „Tomer”. 
c)  wymaga wytapiania w kociołku Ritschego. 
d)  wymaga wytapiania w topiarkach ciśnieniowych. 

 
11.  Wosk wysokiej jakości uzyskuje się z wytopu 

a)  plastrów wyciętych z ramek pracy. 
b)  dzikiej zabudowy. 
c)  zasklepów. 
d)  wszystkie odpowiedzi są poprawne. 

 
12.  Poniższa fotografia przedstawia 

a)  plaster gniazdowy. 
b)  ramkę pracy z odbudowanym plastrem. 
c)  plaster osłonowy. 
d)  wszystkie odpowiedzi są poprawne. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

13.  Rodziny przeznaczone do produkcji mleczka pszczelego powinny posiadać 

a)  7–8 plastrów czerwiu. 
b)  4–6 plastrów czerwiu. 
c)  3–5 plastrów czerwiu. 
d)  przynajmniej 2 plastry z czerwiem. 

 

14.  Do pasiek ekologicznych na terenie Polski poleca się pszczoły następujących ras 

a)  kaukaskiej i środkowoeuropejskiej. 
b)  włoskiej i środkowoeuropejskiej. 
c)  kraińskiej i środkowoeuropejskiej. 
d)  kraińskiej i kaukaskiej. 

 

15.  W pasiece ekologicznej wirowanie plastrów z czerwiem w celu pozyskania miodu jest 

a)  zabronione. 
b)  dopuszczone. 
c)  zalecane. 
d)  jak dotąd kwestia ta nie jest uregulowana. 

 
16.  Rośliną pokarmową wykorzystywaną przy wychowie trzmieli jest 

a)  koniczyna czerwona. 
b)  koniczyna biała. 
c)  jasnota purpurowa. 
d)  jasnota biała 

 

17.  Racjonalny wychów trzmieli bez szkody dla środowiska naturalnego powinien opierać się 

na 
a)  wyłapywaniu wiosną samic, które przezimowały w warunkach naturalnych. 
b)  wyszukiwaniu  gniazd  założonych  w  warunkach  naturalnych  i  przenoszeniu  ich 

do szklarki. 

c)  wyszukiwaniu  gniazd  założonych  w  warunkach  naturalnych  i przenoszeniu  ich  do 

szklarki. 

d)  wychowie wolierowym. 

 

18.  Pszczoła murarka ogrodowa zimuje w stadium 

a)  poczwarki. 
b)  owada doskonałego w kokonie. 
c)  larwy. 
d)  jaja.  

 

19.  Spośród licznych gatunków pszczół samotnych na szerszą skalę do celów zapylania upraw 

nasiennych, roślin sadowniczych oraz upraw pod osłonami wykorzystywana jest 
a)  murarka ogrodowa. 
b)  kornutka koniczynowa. 
c)  miesiarka ryżówka. 
d)  spójnica lucernowa. 
 

20.  Poniższa fotografia przedstawia 

a)  pszczoły miodne poszukujące pokarmu. 
b)  gniazda os. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

c)  rurki trzcinowe zasiedlone przez trzmiele. 
d)  rurki trzcinowe zasiedlane przez murarki ogrodowe.  
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Prowadzenie różnych kierunków produkcji pasiecznej

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Test 2 
 
Test praktyczny typu – „próba pracy” do jednostki modułowej  
„Prowadzenie różnych kierunków produkcji pasiecznej”

 

 

Treść zadania  

Wykonaj  czynności  organizacyjne  i  przeprowadź  prace  związane  z  przygotowaniem 

rameczek  sekcyjnych.  Zadanie  wykonaj  łącznie  z  przygotowaniem  rodziny  pszczelej  do 
produkcji miodu sekcyjnego oraz umieszczeniem w niej rameczek sekcyjnych. 
 

Instrukcja dla nauczyciela  

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych 

w celach  jednostki  modułowej  zaleca  się  przeprowadzenie  zadania  testowego  typu  „próba 
pracy”.  Zadanie  jest  tak  dobrane,  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  ukształtowanych 
umiejętności  w  zakresie  wiedzy  teoretycznej  i  praktycznego  przeprowadzenia  przygotowania 
rameczek sekcyjnych. 

Uczniowie  powinni  wykonać  zadanie  indywidualnie.  Jest  to  jednocześnie  możliwość 

samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabywania umiejętności i dokonania analizy 
podjętych działań praktycznych.  

Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków  umożliwiających  uczniowi  wykonanie 

zadania zgodnie z obowiązującymi zasadami i w określonym czasie. Uczeń powinien wykonać 
zadanie pod nadzorem pracownika odpowiedzialnego za pasiekę, który zapewni uczniowi: 

  możliwość praktycznego przeprowadzenia przygotowania rameczek sekcyjnych, 

  możliwość praktycznego przeprowadzenia umieszczenia rameczek sekcyjnych w gnieździe 

rodziny pszczelej. 
Nauczyciel powinien: 

 

uzgodnić  z  pracownikiem  odpowiedzialnym  za  pasiekę,  możliwość  i  termin 
przeprowadzenia ćwiczeń, 

 

zadbać  o  przygotowanie  stanowiska  pracy  dla  uczniów  pod  względem  bezpieczeństwa 
pracy,  

 

przypomnieć  uczniom  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  i  nakazać  bezwzględne  ich 
przestrzeganie,  

 

skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego,  

 

przydzielić uczniom kolejność i zakres wykonywania zadania, 

 

określić kryteria oceny wykonywanego zadania,  

 

na bieżąco nadzorować pracę uczniów,  

 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

 

Instrukcja dla ucznia 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

 

dobrać i założyć odzież ochronną, 

 

zapisać  w  dzienniczku  praktyki  plan  działania  oraz  kolejność  wykonywanych  czynności 
zgodnie  z regulaminem  gospodarstwa  pasiecznego.  Plan  przedstawić  do  zatwierdzenia 
nauczycielowi,  

 

przygotować stanowisko do przygotowania rameczek sekcyjnych, 

 

przygotować rameczki sekcyjne, 

 

przygotować rodzinę pszczelą do przyjęcia rameczek sekcyjnych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

 

umieścić rameczki sekcyjne w gnieździe rodziny pszczelej, 

 

uporządkować stanowisko, oczyścić narzędzia i odłożyć na miejsce przechowywania. 

 

Umiejętności podlegające ocenie 

 

Lp. 

Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty 

do 

uzyskania 

 

Dobranie odzieży ochronnej 

 

Sporządzenie  wykazu  sprzętu  i  materiałów  do 
przygotowania rameczek sekcyjnych 

 

Przygotowanie rameczek sekcyjnych  

20 

 

Przygotowanie rodziny pszczelej do przyjęcia rameczek 
sekcyjnych, 

30 

 

Umieszczenie rameczek sekcyjnych w gnieździe rodziny 
pszczelej 

20 

 

Uporządkowanie stanowiska 

20 

 

Razem 

100 

 

 

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 

 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

dopuszczający 

70 

dostateczna 

85 

dobry 

90 

bardzo dobry 

100 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

7.  LITERATURA

 

 
1.  Bornus L. (red): Encyklopedia pszczelarska. PWRiL, Warszawa 1989 
2.  Dylewska M.: Nasze trzmiele. Ośrodek Doradztwa Rolniczego, APW Karniowice 
3.  Ostrowska W.: Gospodarka pasieczna. Wyd. V, Sądecki Bartnik, Nowy Sącz 1998 
4.  Prabucki J. (red): Pszczelnictwo. Albatros, Szczecin 1998 
5.  Rybak  M.,  Skubida  P.,  Marcinkowski  J.,  Muszyńska  J.:  Pozyskiwanie  jadu  pszczelego. 

Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa, Skierniewice 1996 

6.  Typiański Cz.: Pszczoły. Pasieka towarowa. PWRiL, Poznań 1998 
7.  Praca zbiorowa: Hodowla pszczół. PWRiL, Warszawa 1996 
 
Czasopisma: 

 

Pasieka 

 

Przegląd Pszczelarski Polska, Europa, Świat 

 

Pszczelarstwo 

 

Pszczelarz Polski